r Maarten Blok op de Westerbegraafplaats „Nat Gonella „Wantoestand bij in- en uitvoer van vis IfOEN'SDAG 12 NOVEMBER 1947 TJMUIDER COURANT 3 foV JIJtTTlP Kpcfp H I digheden, waaronder het gezin Blok van iCi QCli Lit L/L/Oitivi man en vader beroofd werd, vertrouwde. dat een sterk geloof zal helpen deze slag te Rond een geopende groeve op de Wester boven te komen. .!LafpIaats in IJmuiden waren Dinsdag De vele tastbare blijken van medeleven, d-eeks het middaguur tallozen samen- die in de vorm van bloemen de eenvoudige "komen <"n Maarten Blok, de kok van de kist aan het oog onttrokken, waren onder die hij de scheepsramp van Vrijdag meer aangedragen door de bemanning van fiver. liet, onder een grijze hemel de de „Uiver", de bemanning van de „Prinses id leven Jute eer te bewijzen. lange stoet van vrienden, Collega's visserijondernemers volgde de met rsen en herfstbloemen overdekte baar, %raan de heer W. A. de Clercq, de direc- r van de N.V. Visserijmaatschappij tfperlandia", reder van het gezonken schip, oe gemeende afscheidswoorden sprak, "'armee hij de gestorven kok tekende als hartelijk mens, die node in het bedrijf ist zal 'kunnen worden. De uitvaartdienst. Daarvoor had in de Oud-Katholieke kerk Koningin Wilhelmïnakade pastoor r8" Moleman een indrukwekkende uitvaart 11 opgedragen. In zijn predikatie wees p het gevaar; dat voortdurend om hen J p zee hun brood verdienen, waart, een t aai', dat plotseling toeslaat om een of ftr namen toe te voegen aan de lange dergenen, die hun leven gaven op de «lekende maar toch zo vijandige wateren. 'De zee let niet op rang of stand" zei t;toor Moleman „en in zoverre is zij een «trouwe dienaresse van de dood." Indachtig het woord van Augustinus: Vau het feit van onze dood zijn wij zeker, eicer is voor ons het uur van ons ster- Li memoreerde de voorganger deze greep lit een nog bloeiend leven. Troost is hier Boeilijk te geven, maar pastoor Moleman, vizende op de wel zeer tragische omstan- Beatrix", door vrienden en buren en door de Visserijmaatschappij „Neerlandia". Hoe liet spookt buitengaats Gisteravond kwam de Griekse sleepboot „American Cclour", die een kraan ver voerde B.D. 2957 de haven van IJmuiden binnen. Door de ruwe zee was de kraan op zee losgeslagen en met grote moeite was het gelukt de verbinding weer tot stand te brengen. Zelfs binnen de pieren waren de moei lijkheden nog niet ten einde, want daar dreigde het schip te stranden op het fort eiland. Met sleepboothulp werd dit gevaar afgewend. De Americain Colour is op weg van Bre merhaven naar Antwerpen, doch durfde de reis niet voort te zetten. De beman ning is zeer cosmopolitisch, de kapitein is van Griekse nationaliteit, de bemanning bestaat uit Belgen en Nederlanders. Hoe het op 't ogenblik nog spookt buiten de haven blijkt uit het feit dat geen schip durft uitvaren. Twaalf schepen liggen bij de sluizen vast en wachten een betere tijd af. De ramp met de „Uiver" Naar wij nader van bevoegde zijde over ;e aanvaring tussen de „Prinses Beatrix" de „Uiver" vernemen, waren beide vaartuigen op het ogenblik van de botsing ende. De Scheepvaartinspectie 'heeft jet voorlopig onderzoek thans in zoverre beëindigd, dat de aangelegenheid binnen st naar Den Haag wordt doorgezonden. Verder past een woord van lof voor de wijze, waarop de geredden van de „Uiver" door de bemanning der „Prinses Beatrix" lijn verzorgd en verpleegd. Zilveren jubileum van de „Kunstkring" Men zou 1947 het jaar van de jubilea kunnen noemen, want de Kunstkring" is niet de eerste toneel vereniging die dit jaar feestelijk de oprichting herdenkt. De 13e November 1922 werd door een poepje vooruitstrevende leden van de St Jozefgezellenvereniging besloten een toneelvereniging op te richten. Wel waren zij overtuigd dat dit vele moeilijkheden net zich zou brengen, maar zij waren vol goede moed en thans, na vijfentwintig jaar, blijkt dat hun optimisme niet ongegrond was. Zij hebben het bestaan de „kinder ziekten" te overleven en hebben vaak Ummden doen genieten van hun spel. .Betje regeert", „de Spooktrein", zijn ti tels die de donateurs en belangstellenden joede avonden voor de geest roepen. In de eerste tijd beschikte men alleen over herenbezetting, maar de bisschop pelijke toestemming voor gemengde gezel schappen bracht ook voor de „Kunstkring" demogelijkheid andere stukken te kunnen opvoeren dan de eer-ste jaren konden wor- den gegeven. Dit bracht bijna dezelfde problemen met zich als bij een pas opge richte vereniging, zodat we gerust mogen spreken van „tweemaal de kinderschoe nen ontgroeid". Kultuurkamerperikelen maakten een einde aan het edele toneelspel, maar on middellijk na de bevrijding is men met frisse moed begonnen, niet zoals vroeger, maar sterk gereorganiseerd. De regie werd in handen gelegd van de heer Holtslag, die zelf zijn sporen als trouw „Varia-lid" heeft verdiend en die r.orgen de teugels van „Pietje de Duivel" vermoedelijk stevig in handen zal houden. Met de vereniging in haar geheel jubi leren tevens mej. Jo Meesters, die de helft van het zilver er op heeft zitten en de heer A, Koene, die al deze 25 jaar het wel en wee van de „Kunstkring" heeft mee beleefd. „Koster Koene" is een man met idealen, een jong hart en een alles-over- winnende glimlach en zulke leden zijn de steunpilaren van een toneelvereniging. De avond van morgen zal worden beslo ten met een gezellige soirée, die aangekon digd staat als een „knal-avond, vol jolijt en fkier". Veel animo voor het zwemdiploma Niet minder dan zevenentwintig candi- Cï*cn, waarbij veertien uit Beverwijk, elf uit IJmuiden-Oost, een uit Santpoort en uit Velsen-Noord hebben met succes proeven van bekwaamheid in het zwemmen afgelegd. ,9e heren J. J. Waagmeester, J. Brondse- en D. Groot vormden de examencom missie van het „Velserbad" en waren hét ar over eens dat aan mej. C. de Waard, wlores Kruisman, Elly Harm, Johanna hoornen, Corry Buur, Cobi van Beek, Hen- U; van Beek, Henny Ketting, Comelis van Os. Erik van den Berg, Dirk Bakker, Eg- wt Jonker, Dick van Rede, Joke Schaap ai Magda Buisink het eerste diploma kon '"'orden uitgereikt. Hot diploma van „geoefend zwemmer", gewoonlijk diploma II genoemd, werd overhandigd aan Marie van Niekerken, husabeth Rem, Catharina de Reus, Helena Spnngveld, Nelly Schuit, Lida de Ruyter, hogelina Zwart. Iefke Broek, Mineke Bom. ei van Niekerken en Johan van Riessen. Feestelijke avond voor de ouden van dagen in het verschiet De commissie voor ontspanning van ouden van dagen, uitgaande van de ge meentelijke dienst voor sociale zaken der gemeente, gaat haar eens gegeven woord ten aanzien van een toneelavond voor de oudjes inlossen. Een toneelgezelschap, voortgesproten uit de ambtenaren van de Wederopbouw, dat reeds voor besloten kring menigmaal optrad, gaat de ouden van dagen Woensdag 26 November in het patronaatsgebouw „Op 't kantje af" van Joh. Fabricius brengen. De avond is be doeld voor alle oudjes uit de gemeente, behalve dié van Santpoort-dorp en Sant poort-station, waar nog een afzonderlijke uitvoering komt. Mochten er nog mensen zijn, die geen uitnodiging hebben gekregen en toch graag naar het Patronaat willen, dan kunnen zij zich wenden tot de dienst van Sociale Zaken aan de P. J. Troelstraweg. MARKTBERICHT Visaanvoer. 28 kisten tarbot en tong, 140 kisten schol, 135 kisten schar. 545 kisten schelvis, kisten kabeljauw, 125 kisten wijting, 5000 kisten verse haring, Totaal 6073 kisten. Haringprijzen f 15—f 10,40 per kist. Besommingen. IJM 87 Neptunus f 7530; IJM 102 Vlos 5 f 6820; IJM 8 En Avant f 17.310. KW 91 f 1839; KW 19 f 2220. IJM 23 f2148; IJM 210 £2373. De „Willem Ruijs" nu dan toch weg Het nieuwe voor de Rotterdamse Lloyd gebouwde mail- en passagiersschip „Wil lem Ruijs" zal thans, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, d.d. 2 December zijn eerste reis van Rotterdam naar Ba tavia aanvaarden, waar het schip ongeveer 22 December kan arriveren. De „Willem Ruijs", die weer op 3 Januari van Batavia naar Rotterdam zal vertrek ken kan omstreeks 24 Januari wederom worden terugverwacht. HULPAGENT AF. De volgende leden van het Velser poli tiecorps slaagden voor het politiediploma: T. Aarts, J. Blenk, M. H. Brandwijk, M. Braun, A. Cijs en O. K. de Jong. Agent J. Hafma behaalde het diploma met aantekening. HET TWEEDE UUR MUZIEK Herman Kruyt en Thomas Magyar concerteerden Het tweede van de reeks paedagogi- sohe concerten, die in dit winterseizoen worden gegeven voor leerlingen van de Rijks H.B.S. te Velsen en die tot doel hebben muziek te vers/taan, is evenals het eerste een succes geworden. De violist Thomas Magyar heeft bewezen dat een viool een instrument is dat „men selijke eigenschappen" bezit, wanneer het in handen is van iemand die werkelijk kan spelen. De pianist Herman Kruyt begon met een korte inleiding, waarin hij de betekenis van de „nationale karakteristieken in de muziek" uiteenzette. De sfeer van een land, zo zei hij, en de sfeer van een bepaalde tijd zijn niet slechts geologisch en his torisch, maar evenzeer muzikaal te herken nen. Elk land heeft zijn, speciaal voor dat land geldende, muziek. De Nederlandse muziek onderscheidt zich niet bijzonder van de Franse en Engelse Velsen-Noord HANNELE'S HEMELVAART VERVOLGT HAAR TOURNEE. De succesvolle filmvoorstellingen van het Heilsleger met „Hannele's Hemelvaart" en de kleurenfilm over de Canadese ber gen komen nu ook in Velsen-Noord (Maan dag de zeventiende) en wel in het gym nastieklokaal van de Christelijke school aan de Van Langeveldstraat. Donderdag 20 November gaat „Hannele" naar Bever wijk, waar de film in het veilingsgebouw aan de Koningstraat gedraaid wordt. Santpoort Santpoort heeft een Oranjevereniging Voorlopig bestuur benoemd Tot dusver werden de Oranjefeesten in Santpoort-dorp georganiseerd door een comité, dat zich zelf in het leven had ge roepen en zich zelf ook aanvulde. Hoewel de feesten altijd een goed verloop hadden leefde in de boezem van het comité het maar Hongaarse, Spaanse en Aziatische verlangen een vereniging op te richten. De bevolking van TJrlc is blij dat het regent, want zij is uitsluitend op regenwater aan gewezen. Alle putten op het voormalige eiland waren droog en de pompen gaven nog maar een mager straaltje, zodat de huismoeders met moeite hun emmertjes vol konden krijgen. Zeg Piet, 7a Sint Zoek en je vindt Bij „Nat Gonella", ja 't is waar Voor 45.een pracht Gitaar Een Spaanse; een lust om te bespelen Ook heeft hij alle onderdelen. MUZIEKHANDEL TROMPSTRAAT 121 BELGIE DOET ZIJN BEKLAG Het egoïsme krijgt er van langs i voor en ÏJnmiclen WOENSDAG 12 NOVEMBER Raadhuis: 4—5 uur. Spreekuur Wethouder van Wwrwtjs. Thalia: 8 uur, Revue „Vrolijke Splinters' van Katwijk. Rex: 3 uur, „De wraak der goden". j" Pont: 8 uur, „Mannen zonder vleugels". Uger des Heils: 8 uur. Film: „De tien ge- Mden". DONDERDAG 13 NOVEMBER Raadhuis: 9—12 uur, Spreekuur Wethouder van w'ale Zaken. Thalia: 8 uur, Toneelvereniging „Kunstkring" de Duvel' 8 uur, Rexis Revue: „Zo uit de „De tien ge- Reeds geruime tijd hamert het Nieuw Visserijblad uit Oostende op het aambeeld van de, volgens zijn redactie bestaande wantoestanden in de Belgische in- en uitvoer van vis. Het blad noemt België „de zoete inval, waar wekelijks duizenden kilo's mo gen worden ingevoerd uit Noorwegen, Nederland, Zweden en vooral Dene marken". Dit laatste land schijnt zijn uitvoer naar onze Zuiderburen zelfs nog aanmerkelijk te vergroten. Hiertegenover wil de Belgi sche handel dolgraag uitvoeren, maar on danks de beloften van de betrokken mi nisteries en nu laten wij het Nieuw Visserijblad weer even aan het woord werden onlangs weer duizenden kilo's sprot uit Noorwegen langs Antwerpen en, Oostende geïmporteerd. De Belgische kust- vissers krijgen hierdoor een zware dobber, en zij krijgen niet eens de kans hun garna len uit te voeren. Ook Nederland krijgt een indirecte veeg uit de Belgische pan: de Nederlandse gar nalen worden „met duizenden kilo's nut teloos ingevoerd" zonder dat de regering zich zorgen maakt over de kleine reder visser. Verderop in het nogal heftig gestelde artikel wordt gezegd, dat België aan één stuk door vis importeert, terwijl de ijle haring in het land ligt te rotten. Met- gepaste weemoed blikt het Nieuw Visserijblad terug naar de vooroorlogse jarefï, toen één ministerie het voor het zeg gen had in de visserij en hoe toen een vloot, die langs de rand^wan de afgrond voer, door een krachtig beleid voor schip breuk behoed werd. De Belgische kust visserij bloedt reeds uit talloze wonden en de middenslag-visserij plus de grote vis serij komen volgens de schrijver ook aan de beurt, als het zo doorgaat. Tenslotte wordt de overeenkomst met Frankrijk bij de kop gepakt, waarin werd geaccordeerd, dat van 15 November tot 15 Maart 4.000 ton- („IJslandse") vis mag worden uitgevoerd voor de Franse keuken. Het blad komt tot de vraag, of dege nen, die de Belgische nijverheid vertegen woordigen, niet te veel aan het eigenbe lang hebben gedacht en of de rederijen niet eens wat meer eensgezind het roer kunnen omgooien, om aan de twee dracht en het egoïsme in de Belgische visserij een einde te maken. Fleetwood aan de top. De haven van Fleetwood liet vorige week alle andere Engelse vissersplaatsen ver achter zich met haar record aan hake-aanvoer. Er werd niet minder dan 25.791 centerweight van deze vis aangevoerd. De totale hake-vangst in October was 142.207 cwt, waaraan vreemde trawlers 52.271 cwt bij droegen. Sigaret. Een ongeluk aan boord kostte een Franse trawlerschipper van 24 jaar twee vingers van de rechterhand. Hij bracht zijn vaartuig desondanks veilig door een storm van 28 uur en stapte in Newlyn rustig van boord, om even een sigaret te roken voor de ziekenauto, die op hem stond te wachten, rftaar die onverrichter zake naar de garage kon gaan. Bremerhaven vooruitDe vissers vloot van Bremerhaven voerde in Sep tember 14.467 ton vis voornamelijk ha ring aan ter waarde van 3.5 millioen mark. Op de Noordzee voeren 138 stoom schepen en 39 kotters en vier gingen de IJslandse wateren opzoeken. muziek „spreekt" anders. Om het verschil duidelijk te maken voer den de beide musici werken uit van com ponisten uit zeer verschillende tijdperken en landen. Als eerste brachten zij een Va riatie op een thema van Corelli, bewerkt door zijn leerling G. Tartini. Een werk dus van Italiaanse oorsprong, een krachtige, stoere, zelfbewuste, maar" nochtans melo dieuze compositie. Elk nieuw nummer werd door Henman Kruyt kort besproken, waardoor het geheel aan overzichtelijkheid v/on. De Rococo-tijd was de tijd van sierlijke, gebogen lijnen en ornamenten en deze tijd ging niet ongemerkt aan de muziek voorbij. De Sicilienne en Rigaudon van Fr. Fran- coeur waren een sprekend bewijs dat de componist was geïnspireerd door lande lijkheid en volksdans. Speciaal de Rigaudon vereist veel vaardigheid. P. de Sarasate componeerde een Zapa- teado, een zeer snelle, vurige dans in 6/8 maat. De Sarasate was een componist van de romantische tijd. waarin de muziek van eigen land werd „her-ontdekt" Herman Kruyt wees op de verschillende effecten in dit werk, onder andere de piz- zicati en flageolet. Na dit spel van Spaanse origine, ge ïnspireerd door de gitaar, het volksinstru ment van de Spanjaarden kwam een geheel ander genre aan de beurt. De Cadence Fantastique van N. Tscherep- nine behoort tot de moderne, impressionis tische muziek uit Rusland, die een zee van oneindige zwaarmoedigheid, verlangen eenzaamheid openbaarde. Een impressie van de wijde verlatenheid der steppen, die mede tot uitdrukking kwam in de wisse lingen van tempi. Wij reisden verder naar Roemenië, het land met de typische eigen muziek en be luisterden de dans Hora Staccate van Dinicu-Heifetz, die is opgebouwd op de zigeunertoonladder. Deze dans is van een typerend rhythme met een gespannen karakter en heeft veel versieringen in de vioolpartij. Met drie nummers van de Hongaarse componist E. van Dohnanyi, directeur van het conservatorium in Buda-Pest en een van de drie grootste componisten die Hon garije ooit heeft geteld, werd het concert besloten. De Ruralia Hungarica is, als alle Hongaarse compositie, gegrond op de pen tatonische toonladder (5 tonen), waaruit blijkt dat de Hongaren een Aziatisch volk zijn. Thomas Magyar verloochende zijn af komst niet en zo werd het Andante rubato alia Zingaresca van een ongekende schoon heid op zijn instrument, dat alle innerlijke belevenissen van de solist ragfijn weergaf in de enige zaal van IJmuiden, die beschikt over een bijna volmaakte accoustiek. H. K. Velsen Van kinderen, koken en knippen De bekende cursussen van de Velsense commissie inzake huishoudelijke voorlich ting en gezinsleiding gaan weer beginnen. Allereerst zal Woensdagsavonds in de ge meentelijke daghuishoudschool een cursus kinderverzorging en opvoeding gegeven worden, dan komt er in de kookzaal van de B.L.O.-school aan de Wijk aan Zeeër- weg Vrijdagsavonds eeji kookles en ten slotte geeft de commissie knip- en naai lessen. Ds. 7. Ph. Eggink veertig jaar predikant Ds. J. Ph. Eggink, die van 1911 tot 1923 predikant der Ned. Herv. gemeente te Velsen is geweest, hoopt 1 December a.s. zijn 40-jarige ambtsbediening te herden ken. Hij deed 1 December 1907 intrede te Made en is nu sinds 7 October 1923 te Delfshaven (Rotterdam). Ds. Eggink, die bekend is door het schrijven van enige theologische werken, zal het volgend jaar met emeritaat gaan. Nog vóór de vereniging geboren werd, diende zich een ledenwerfactie aan, welke tot resultaat had, dat 626 personen de wens te kennen gaven bij oprichting als lid te worden ingeschreven. Gisteravond had dan in het Jeugdhuis tenslotte de definitieve oprichting plaats. Een betrekkelijk klein percentage van bo vengenoemde 626 personen had „acte de présence" gegeven waarover de heer C. Bakker, die deze avond leidde, in zijn ope ningswoord zijn teleurstelling uitsprak. Vervolgens gaf hij een overzicht van de op 31 Augustus gehouden feestelijkheden. Ook de secretaris de heer J Winters ge waagde van het grote aantal leden, dat de vereniging telde en de 29 donateurs, die waren toegetreden. De accurate penningmeester, de heer G. Hop, gaf daarna een lange reeks van cijfers, welke er op wezen, dat het organi seren van feesten op een wijze als dit jaar geschied is, in de papieren loopt. Uit de vergadering werd het comité daarop lof toegezwaaid voor zijn grote ac tiviteit. Ook werd een suggestie gegeven voor de in de toekomst te organiseren kin derfeesten. Hierna wilde de voorzitter de verkiezing van een definitief bestuur aan de orde stellen, maar op voorstel van één der leden werd besloten het comité te verzoeken het voorlopige bestuur te willen vormen, een huishoudelijk reglement en statuten te ont werpen en te zijner tijd een ledenvergade ring uit te schrijven. Het voorlopig bestuurwordt dus ge vormd door de heren Bakker, Winters, Hop, Andriesma, Van Dam, De Koejer, Stutvoet, Stuurman, Van Geldorp en v. d. Belt. Jubileumconcert van het Kapelkoor Dinsdag geeft het Kapelkoor ter gelegen heid van zijn vijf-jarig bestaan een jubi leumconcert in de Nederlands Hervormde Kapel, waaraan zullen medewerken Bep Slotboom (sopraan), Bep v. Heyst (alt), Nol van Leeuwen (bariton) en Adriaan Verschoor (orgel). Ds. J. Adr. Visser uit Lathum zal een herdenkingswoord spreken. Buurtvereniging „Slaperdijk" in actie Voor Zaterdag 22 November heeft de buurtvereniging „Slaperdijk" een non-stop avond georganiseerd, welke verzorgd zal worden door de toneelvereniging „Jan van Dommelen". Evert Vermeer komt in Santpoort spreken De plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid belegt Dinsdagavond in het gebouw De Toorts, een vergadering met als spreker de heer Evert Vermeer, lid van de Tweede Kamer. Hond is zijn baas kwijt De commissaris van Politie te Velsen maakt bekend dat op Zaterdag 8 Novem ber te Santpoort is opgevangen een ruw harige fox-terrier (teef), wit met bruine vlekken; de hond is naar het terrein van de reinigingsdienst overgebracht en zal, bij niet tijdig afhalen, worden afgemaakt. Duitse erfenis wordt opgeruimd Door de Rijksdienst voor Landbouwher- stel, inspectie Noordholland bureau Haar lem is bij onderhandse overeenkomst op gedragen aan het aannemersbedrijf Dienaar en v. d. Giessen te Santpoort: het slopen en opruimen van een prikkeldraadversper ring te Sloten; het slopen en opruimen van tien mitrailleurnesten, gelegen ten zuiden van de weg Egmond aan de HoefAlk maar; het slopen en opruimen van bun ker-restanten en grondwerken ter ver betering landerijen in de Wijkermeerpol- der onder de gemeente Beverwijk en het opruimen van mitrailleurstellingen en verbeteren van landerijen aan de Lieweg in de gemeente Haarlemmerliede. Beverwijk Thunderrock in het Verenigingsgebouw De Raad van Ontwikkeling van de ver eniging „Hoogoven-Staten" heeft gister avond in het verenigingsgebouw aan de Schans tweemaal de film „Thunderrock" vertoond, waarmede een van de eerste stappen tot het regelmatig brengen van werkelijk goede culturele films met pro ductieve inhoud gedaan is. Voor een over volle zaal gaf de heer Van Rooy een korte inleiding op deze film. Dit machtige en mysterieuze filmwerk is tevens zeer in drukwekkend. Een schrijver en journalist trekt zich, teleurgesteld in de resultaten van zijn strijd tegen de machten, die steeds meer en meer in Europa doordringen, in een verafstaande en eenzame vuurtoren terug. Vlak bij die plaats is ongeveer een eeuw geleden een schip vergaan, waarop zich emigranten bevonden op weg naar Amerika, die eveneens hun haardsteden ontvluchtten. Men ziet ze in de vuurtoren, allen verenigd. De filmbeelden zijn alle met meesterhand in vloeiende overgangen gecombineerd, waarnaast de muziek de film op buitengewone wijze ondersteunt. Een documentaire film getiteld „Staal draad" gaat aan deze film vooraf, die een list beeld werpt op het bewerken van ^et "faal. 27 November zal een tweede culturele avond georganiseerd worden, waarop dr. Schroder, secretaris van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, een voordracht avond over Toneelkunst in het Statenhuis aan de Zeestraat zal houden. Dr. Bronkliorst over „De nieuwe kerkorde" De Hervormde Mannenvereniging „fïï Dienst der Kerk" heeft in een feestelijke bijeenkomst haar éénjarig bestaan ge vierd. Na het zingen van „O, grote God, wij loven U" sprak de voorzitter de heer J. v. d. Ploeg een woord ter inleiding en heette speciaal welkom dr. A. J. Bronk- horst uit Den Haag. Deze sprak over „Wat is kerkorde?". De grote gebeurtenissen in de Hervormde kerk bereiken haar hoogtepunt. Binnen kort zal de commissie, die twee jaar ge leden met de reorganisatieplannen in Nun- speet aan het werk is gegaan met de door haar samengestelde nieuwe kerkorde voor de synode verschijnen. Gezamenlijk zal onderzocht worden of deze nieuwe kerk orde aanvaardbaar is. Spreker zette uiteen, waarom het zo no dig is, dat de sinds 1816 van kracht zijnde kerkorde vernieuwd moet worden. In grote lijnen vertelde hij wat de ver moedelijke inhoud zal worden. Enkele vragen werden na afloop gesteld en be antwoord. Het Hervormd Zangkoor en de organist de heer G. J. Moed verleenden medewerking, waarna ds. J. Jansen een slotwoord sprak. VELSEN—V.U.C. UITGESTELD. De wedstrijd Velsen-V.U.C. vastgesteld voor Zondag aanstaande gaat niet door, omdat Bertus de Harder Zaterdag voor plaats, waarin ds. P. A. Tichelaar zal het Bondselftal te Rotterdam uitkomt te- spreken over het onderwerp „De verhou- gen het Rotterdamse elftal. ding tussen Kerk en Kapel". KERK EN KAPEL. In de Nederlands Hervormde Kapel heeft Donderdagavond een ledenvergadering St. Maarten FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels. 78) Ik geloof Geoffrey's stem was zacht en er was een geamuseerde klank in te horen dat ik van mijn oorspronkenijk plan om met dat Lambert-kind te dansen afzie. Ze is tenlsotte Alan's vriendinnetje en niet het mijne. Drink je glas leeg Anne, en laten we hier weg gaan. Ze wierp hem een dankbare blik toe en knikte. Grote hemel, hij wist, dat ze hier nooit naar toe had willen gaan en ze was blij nu te kunnen vertrekken. Ze keek op en haar ogen werden hard, toen ze Alan naast zich hoorde zeggen; Ik ben er nog steeds mee bezig uit te vinden, waar die hele kwestie om ging. Ik wilde, dat u er niet zo op aangedrongen had, die parels af te doen. Wilt u ze niet weer aandoen? Zijn hand ging naar zijn zak, maar Anne schudde haar hoofd. Nee zeker niet! zei ze kortaf. De band was intussen met een nieuw nummer begonnen, een wals. Danbegon Alan, maar Geof frey, die doorzag wat hij van plan was, onderbrak hem snel en zei: Dat is onze wals, Anne.1kom je? gezicht had een afwezige uitdrukking toen hij zich wederom tot Sheila Lambert wendde. Nu, zei Geoffrey na een poosje, toen de taxi hen van Riversfold naar Trant terug reed, ik heb, geloof ik, mijn woord gehouden, dat ik je voor Alan's at tenties zou vrijwarenmaar ik vrees dat je je wel een beetje opgelaten bent gaan voelen met alleen mijn gezelschap. Natuurlijk niet, zei Anne harte lijk. Het was een heerlijke avond, on danks dat onaangename incident met die parels. Ik waag me af, waarom Kay je wat wijsmaakte. Anne voelde hoe zijn ver trouwen in haar haar goed deed. Geoffrey dacht er niet aan te twijfelen, dat Kathryn inderdaad gezegd had, dat ze onecht waren. Ik weet het niet, zei ze. Be halve misschien omdat.... ze begreep, dat ik ze nooit zou dragen, als ik wist, dat ze echt waren. En nu ik me goed bedenk, herinner ik me ook, dat ze een gezicht trok tegen Sara, toen ze het mij vertelde. Vrij dwaas van haar vond Geof frey, hoewel ik niet inzie, waarom je ze niet gedragen zou hebben, afgezien van echt of onecht. Wat hangt Alan anders achter dat Lambert-kind aan! Je hebt zelf toch gezegd maakte Anne hem attent met enige bitterheid in haar stem, dat haar vader bijzonder Alan stond haar een ogenblik na te sta ren, kijkend naar haar slanke figuurtje en I rijk is. haar glanzend, opgeheven hoofd. En zijn Hoe dan ook ,zei Geoffrey, ze heeft je avond toch niet helemaal ver knoeid, is het wel? Zeker niet zei Anne met meer na druk dan eigenlijk in haar bedoeling lag. Ze kon Geoffrey, die zo vriendelijk en attent en bezorgd voor haar was, niet laten merken, hoezeer de hele geschiedenis haar gekwetst had. En je wilt dus nog wel eens een keertje met me uitgaan, nietwaar? Straks als je weer in Londen terug bent en we ergens heen kunnen gaan, waar het wér kelijk aardig is. Maar dan zal Kathryn er niet zijn om me een jurk te lenen merkte Anne, half schertsend, half spijtig, op Ik vrees dat ik niets bezit, dat hiermee zal kunnen wedijveren Lieve kind zei Geoffrey, kom in je uniform, als je er zin in hebt, als je maar komt! Ik wil jou, niet de jurk, waarin je gekleed benten dat weet je best! Er was weer die warme, hartstochtelijke klank in zijn stem, maar. waarom niet? dacht Anne uitdagend. Waarom moest ze zo'n dwaas zijn en.zich door mensen in de war laten brengen? Waarom zou ze het zich zo aantrekken, dat Alan zich zon derling gedroeg? Waarom kon ze het niet zonder meer prettig vinden, dat Geoffrey aardig was en.zó op haar gesteld? Goed, ik zal graag mee uitgaan, zei ze zachtjes, alsals ik weer in de stad terug ben HOOFDSTUK XXII. Aangezien de volgende dag een Zondag was, stond het ontbijt niet voor negen uur klaar. Maar om half negen liep Alan al beneden rond, ongeduldig wachtend op het moment, dat 'Geoffrey zich zou vertonen. Hij had het plan gehad de vorige avond nog even een woord met hem te wisselen, maar Sheila Lambert had dat verhinderd. Hij móést mee terug naar Haine om nog meer cocktails te drinken, voordat hij naar huis mocht! Hij was haar gast en hing van haar auto af, en dus had hij zich eraan 'moeten onderwerpen met een zo vriendelijk mogelijk gezicht. Toen hij ten slotte op Trant terug was gekomen, was het hele huis doodstil en donker geweest. Hij had niet goed geslapen en deze morgen verkeerde hij in een buitengewoon slecht humeur. Geoff had gezegd, dat hij goed nieuws voor hem had, bedacht hij zich, trachtend te denken aan iets, dat het leven dragelijker zou doen schijnen. Dat betekende, dat hij dus van die feeks, die Dick ihdertijd getrouwd had, en die hem sindsdien had uitgezogen, iets gedaan had weten te krijgen. Nu, dat was tenminste iets. Maar hoeveel zou het zijn? Waarom kwam die vent niet beneden? Hij had zin om naar boven te gaan en hem uit zijn bed te halen. Het zag er wel aardig uit, als je advocaat bij je komt om zaken met je te bespreken en dan je huis als een hotel gebruikt, jé het meisje, dat jij mee wilde nemen naar een feest, afpikt (Wordt vervolgd). Het Sint Maartenfeest is ook onze plaats niet ongemerkt voorbij gegaan. De gehele avond liep een zingende kinderschare door de straten met uitgeholde bieten en andere ornamenten. Overal schalde het lied door de straten van „Hier woont een rijk man, die veel geven kan". De burgerij liet zich niet on betuigd en offerde gul een appel, peer of snoepje. Het dient gezegd dat de jeugd zich keurig gedragen .heeft. Propaaandadag van het Ned. Bijbelgenootschap Maandag 17 November houdt het Ne<3. Bijbelgenootschap een propagandadag in het Verenigingsgebouw aan de Schans. Ds. F. Visser van Amsterdam zal spre ken over: „Een reis door Palestina". „Wijk aan Duin" De Vrouwenvereniging van „Wijk aan Duin" zal Maandagavond haar dertigjarig bestaan herdenken in een feestelijke bij eenkomst in het Verenigingsgebouw aan de Schans. DISTRIBUTIENIEUWS Op 12 en 13 November, dus Woensdag en Donderdag, zal de uitreiking van toeslag- kaarten aan aanstaande en jonge moeders plaats hebben. Stamkaart en inlegvel CH medebrengen. Fabrieksarbeiders vergaderen Op 21 November zal een vergadering in het K.S.A.-gebouw belegd worden door de Vereniging van Fabrieksarbeiders „St. Wil- librordus". „KENNEMERLAND" VIERT FEEST. De Wielrennersclub „Kennemerland" zal op 20 November een feestelijke bijeen komst houden in het Kennemer Theater. Deze avond zal Arie voren worden ge huldigd. BEVERWIJKSE DAMCLUB. De Beverwijkse damclub speelt heden avond (Woensdag) met haar tweede tien tal een competitiewedstrijd tegen EHS. Wijk aan Zee „Nieuw Leven" speelt De R.K. Toneelvereniging „Nieuw Leven" te Wijk aan Zee zal op 18 en 19 November optreden in café „De Zon" met een vrolijke geschiedenis in drie bedrijven van Wim Dumont, namelijk „Het begon in een gracht". De medespelenden zijn: W. Paap, mevr. Vosse, L. Aardenburg, B. van Gooi, H. Kroon, mej. R. de Boer, J. van de Hey, D. v. d. Hey, mej. Aardenburg, A. v. d. Hey, J. de Boer en mej. C. Balvert. Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 12 NOVEMBER. Raadhuis: 10.3012 uur spreekuur bur gemeester. Luxor theater, 7 en 9.15 uur: „Het huis der vrouwen" (18 jaar). Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Ob sessie" (18 jaar). K.S.A.-gebouw, 7.30 uur: DEM-revue. Kennemer Theater: Feestelijke herden king Kath. Metaalbewerkersbond, pl.m. 7.30 uur. DONDERDAG 13 NOVEMBER. Raadhuis, 1011 uur: wethouder Open bare Werken. Huisvestingbureau, 1012 uur: wethou der Huisvesting. Kennemer Theater, 7.30 uur: „De IJzeren Voorn" revue.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3