IJmuider Courant In Londen komt weer een Amerikaans voorstel tot non-agressiepact ter tafel Nieuwe resolutie tegen Franco Frankrijk bedreigd door een macht gevaarlijker dan Hitlers Reich" Liet regering te Londen Nederlandse gevangenen aan hun lot over? 1% lïf Weerbericht Jaargang No. 18786 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, jelefoon 10724. Directeur Hoofdredacteur 15054. pjukkerfl Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Donderdag 13 November 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest- dasen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Toging om Europa's gevoel van onveiligheid te verminderen. George Marshall, de Amerikaanse .jsler van Buitenlandse Zaken, heeft be kend gemaakt dat hij in de raad van mi- Buitenlandse Zaken te Londen nisters van .-nieuw een voorstel zal doen tot het slui- Jn van een non-agressiepact voor de duur ran veertig jaren tussen de vier mogend heden ter beveiliging van Europa tegen het Duitse gevaar. Marshall zeide nooit te zullen goedkeu ren dat de Amerikaanse strijdkrachten op korte termijn uit Europa teruggetrokken zouden worden. Frankrijk moet beveiligd •jn tegen Duitsland en tevens moet Duits land in zoverre wederopgebouwd worden, rjat het voor zichzelf kan zorgen. De ver zekering, dat de Amerikaanse troepen in furopa zouden blijven en dat Duiteland gedurende veertig jaren streng bewaakt reu worden, zou de vrees van Frankrijk en anderen doen afnemen. Het voorstel tot het verdrag was aanvankelijk afkomstig van de vorige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Byrnes, die in een nersooniijk onderhoud met Stalin de steun van laatstgenoemde had gekregen, aldus Marshall. Later was het voorstel verwor pen door Molotof en heeft maarschalk Sta lin ontkend, dat hij er ooit zijn goedkeuring 8an gehecht zou hebben. Pleidooi voortgezet De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, George Marshall, heeft zijn verklaringen in verband met de tussentijd- jehulp aan Europa voortgezet met een be toog tot de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afge vaardigden. Marshall betoogde, dat Europa zich op het ogenblik van het communisme afkeert en dait ook daarom hulp van Amerikaanse zjjde geboden is. „Het zou tragisch zijn, als wij van dit getij geen gebruik maakten door spoedig hulp te bieden ten einde de minimum levensvoorwaarden in de West- Buropese landen te handhaven". Congreswaarnemers achten de gisteren door senator Taft (republikein) geoefende (ritiek op het plan-Marshall de voorbode van een verwoed en mogelijk langgerekt debat in de speciale zitting van het Congres die 17 November begint. Eenheid vóór alles Lord Pakenham, de Britse minister die verantwoordelijk is voor het bestuur van de Britse zóne van Duitsland, heeft in het Hogerhuis verklaard, dat Groot-Brittannië nimmer zou afzien van het beginsel der eenheid van Duitsland, zelfs wanneer de raad van ministers van Buitenlandse Za ken zou falen, omdat het een verdeling van Europa voor altijd zou betekenen. Jhr. de Ceer ontslagen als minister van Staat BU Koninklijk Besluit is jhr. mr. D. J. de Geer, oud minister-president, ontslagen als minister van Staat. Engels schip op een mijn gelopen bij Terschelling Bemanning gered Het schip, dat in de nacht van Dinsdag op Woensdag ten Noorden van-Terschelling noodseinen uitzond, blijkt het Engelse stoomschip „Aqueity" geweest te zijn. Hel schip, dat 890 brt. mat, is op een mijn ge lopen en gezonkpn. Het schip behoorde aan de Engelse scheepvaartmaatschappij E. F. Everard en Son te Londen en was met een lading stuk goederen van Hamburg op weg naar Liver pool. Het is waarschijnlijk in de storm bui ten de mijnenvrije zone geraakt. De uit zestien koppen bestaande bemanning is ge red door het Duitse stoomschip „Ibis", groot 593 brt. van de rederij Richard Adler en Co. in Bremen, dat thans op weg is naar Lowestoft. Nederland onthield zich van stemming De politieke commissie der UNO heeft een resolutie inzake Spanje aangenomen, waarin uitdrukking wordt gegeven aan het vertrouwen, dat de Veiligheidsraad zijn in het Handvest vastgelegde verantwoordelijk heid zal nakomen, zodra de raad van me ning is, dat de toestand met betrekking tot Spanje dit vereist. In de resolutie wordt, eveneens opnieuw de verleden jaar door de algemene verga dering genomen resolutie bekrachtigd, waarin het terugtrekken van de ambassa deurs uit Madrid wordt aanbevolen. Dr. Lange (Polen), die aanvankelijk wij de, dat de Veiligheidsraad de Spaanse kwestie binnen een maand zou behandelen en economische sancties zou toepassen, ver klaarde zijn aanbeveling in het belang van de eenheid te willen laten vervallen. De gehele resolutie werd 'met 29 tegen 6 stemmen en 20 onthoudingen aangenomen. Alle Arabische staten, Amerika, Zuid-Afri- ka, de Philippijnen, Pakistan, Nederland, Australië en Canada onthielden zich van stemming. De clausule over de resolutie van de Al gemene Vergadering werd met 30 tegen 14 stemmen en 11 onthoudingen aangenomen. Tegen stemden de meeste Latijns-Ameri kaanse staten. De Rus Gromyko stemde voor de gehele resolutie, hoewel hij haar „zwak en onvol doende" noemde. Toch achtte hij zelfs deze resolutie een slag voor Franco en een steun voor het Spaanse volk. Het ontwerp-stafuut voor Negara Borneo gereed Het ontwerp-statuut voor de Negara Borneo (Kalimanten) is te Batavia tot stand gekomen. Dit werd gisteravond voor radio-Batavia aangekondigd door dr. J. Kiers, voorzitter van de West-Borneoraad en Pangeran Kartanegara, waarnemend voorzitter van k raad van zelfbestuurders van Oost- Borneo en lid van het contactlichaam voor besprekingen met de commissie van Stede diensten. Het statuut, dat voorlopig ontworpen is, ®°et aan de respectieve Daerahregeringen gorden voorgelegd alvorens definitief van kracht te worden. !n de staatkundige ontwikkeling van Borneo werd als eerste op 12 Mei van dit laar de Daerah Istimewa (West-Borneo) srkend, daarna Groot-Dajak, Z.O.-Borneo so Oost-Borneo. Verwacht mag worden, lat binnenkort Hoeloe Soengei en Bandjer- jsasin, resPi liggend in Oost- en Zuid- Bomeo - - - De Engelse koning heeft aan de gemeente Den Haag twee zwanen en twee Magel- haense ganzen aangeboden als tegengeschenk voor de bloembollen, welke Nederland naar Engeland had gezonden. - In het Zuiderpark brachten de Engelse ambassadeur Sir Neville Bland (midden), de waarnemend burgemeester ir. L. J. M. Feber (links) en de directeur der gemeenteplantsoenen, de heer S. Doorenbos (rechts) de vogels naar de vijver. Een rommelig verhaal over Rommels dood Maisel, voormalig lt.-generaal in het Duitse leger, die onlangs werd gearresteerd als verdacht van medeplichtigheid aan de moord op Rommel, heeft in een verklaring gericht tot de procureur-generaal medege deeld, er bij geweest te zijn toen Rommel bevel kreeg van Hitier om zelfmoord te plegen. Maisel zeide onschuldig te zijn en verklaarde met nadruk, dat Rommel zelf moord moest plegen omdat hij meegedaan zou hebben aan het complot tegen Hitler in 1944. Maisel vergezelde in October zijn chef generaal Burgdorf naar Rommels wo ning. Burgdorf beschuldigde Rommel van deelneming aan het complot tegen Hitier en vroeg hem, of hij bereid was de gevol gen van zijn daad te dragen. Rommel hoor de hem met verbazing aan, maar antwoord de, dat hij daartoe bereid was. Door een auto-ongeluk was- Rommel niet in staat een revolver te hanteren. Na enige woor den voor zijn vrouw te hebben achterge laten, vertrokken Rommel, Burgdorf en Maisel in een auto. Na een rit van een half uur moest de chauffeur stoppen. Deze ver wijderde zich met Maisel, even later ge volgd door Burgdorf. Na vijf.minuten keer de het drietal terug en vond Rommel dood Slowaakse communisten wensen „objectiviteit" Het presidium van de Slowaakse commu nistische partij verklaart, dat de bespre kingen over de vorming van een nieuwe Slowaakse raad van commissarissen (de Slowaakse regering) zijn afgebroken door onenigheid tussen de communisten en Slo waakse democraten over twee posten. De communisten stonden erop, dat het ministerie van Justitie niet zou worden toevertrouwd aan een democraat, „aan gezien er in dat geval geen garantie zou zijn, dat de processen inzake complotten tegen de republiek objectief zouden wor den gevoerd". Er bestond eveneens verschil van me ning ten aanzien van het ministerie van voedsel en landbouw. Rijke SS-ers gearresteerd Officieel wordt te Wiesbaden medege deeld, dat tegelijk met een groep zwarte handelaren twee voormalige S9-lieden zijn gearresteerd. Deze laatsten hadden een voorraad goud en diamanten, alsmede een hoeveelheid zilver ter waarde van ongeveer 10 millioen gulden in hun bezit. Zij wilden hiermee een fonds opbouwen om de „ge allieerden uit Duitsland te verdrijven". De in de auto liggen. De eerste hulp te Ulm leider van de groep, waarvan deze SS-leden bevond, dat de dood veroorzaakt was door deel uitmaakten, zou dr. Hans Wendenberg, vergiftiging, aldus Maisel. advocaat en voormalig SS-sergeant zijn. DE CAULLE WIJST OP TWEE GEVAREN Rapport van het Rode Kruis zou bezwarend zijn Twee jaar geleden hebben het Nederlandse Rode Kruis en de Grote Adviescommissie der Illegaliteit een commissie benoemd, welke tot taak had een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop de Neder- J lande regering in Londen gezorgd heeft voor de voedselvoorziening der Neder landse regering in Londen gezorgd heeft Het rapport van deze commissie is op 29 September aan het hoofdbestuur van het Rode Kruis overhandigd, dat echter tot dusverre niet tot publicatie is overgegaan. Enkele bladen hebben echter reeds bij zonderheden uit het rapport bekend ge maakt, waaruit blijkt, dat volgens de con clusie van de commissie van onderzoek de levens van duizenden Nederlanders als gevolg van tekortkomingen van Neder landse autoriteiten in Londen en elders nodeloos verloren zijn gegaan. Volgens de „Volkskrant" wordt in het rapport verklaard, dat een bekende Ne derlandse diplomaat, die aanvankelijk in Portugal belast was met de zorg voor vluchtelingen-aangelegenheden, gedurende de oorlog benoemd werd tot hoge commis saris van het Rode Kruis in Londen, het geen hij tot eind Juli 1944 is gebleven. Gedurende deze periode demonstreerde hij een grote onverschilligheid ten opzichte van de voedselvoorziening van politieke gevangenen en gedeporteerde Joden in Duitsland. Terzelfdertijd zond hij echter wel aan vrienden in Nederland Rode- Kruispakketten. Later heeft hij er zich op beroepen, "dat de Engelse regering het niet toestond, pakjes naar Duits of bezet gebied te versturen. Toen de commissie van onderzoek ver nam, dat in diezelfde tijd de Noren en Denen in Londen wel pakketten naar Duitsland en hun eigen land verzonden, hebben de heer Koos Vorrink en de direc teur-binnenland van het ïlode Kruis een reis naar Scandinavië gemaakt, waar zij tot de ontdekking kwamen, dat zulke zendin gen wel mogelijk waren, geweest. Niette min werd bedoelde diplomaat, die voor de oorlog gezant was, ondanks zijn grove te kortkomingen aan initiatief, durf en fan tasie, na de oorlog tot ambassadeur ver heven. Het zijn onder meer deze onthul lingen die in het dagelijks bestuur van het Rode Kruis verschil van mening hebben doen ontstaan over de vraag, of publicatie van het rapport gewenst was of niet. met de hervormingen gereed zul- rijn en als Daerah zullen worden er- len kend. Werkplicht voor Britse leeglopers George Isaacs, de Britse minister van «beid, heeft in het parlement aangekon- ^Sd, dat registratie zal plaats vinden van Pylonen, die geen werk hebben, die in lenst zijn van voetbal-pools, amusements- ..genheden en nachtclubs, of straatven- JiJ bedrijven. Deze personen zullen op de «enrs moeten verschijnen en op de- wijze worden „gedirigeerd" als de «soekenden, die reeds op grond van de gaande maatregel tot verdeling van «dSAraohten naar essentiële bedrijven bjn verwezen. Het hoofd van het London Committee heeft, aldus het rapport, in tegenstelling met hetgeen andere naties deden, geen en kele maatregel genomen om politieke ge vangenen in Duitsland bij te staan. Men liet zelfs na, de in Londen bekend gewor den gevallen te registreren. In Maart 1945 werden de Denen en Noren in de Duitse gevangenkampen met Zweedse Rode- "Kruisauto's geëvacueerd naar Neuengam- me, vanwaar zij kort voor het eind van de oorlog naar Zweden konden uitwijken. Een soortgelijk aanbod is van Zweedse zijde aan de Nederlandse regering te Londen gedaan, die er echter niet op is ingegaan. De hoofdambtenaar van Sociale Zaken (Londen) en het hoofd van de repa- triëringsdienst konden de transportkosten niet vergoeden, heette het. Het rapport gaat uitvoerig in op de ge volgen die dit heeft gehad voor de bewo ners van het kamp Sachsenhausen. Eind Augustus '44 zaten in dit kamp ongeveer 350 Nederlanders. Na de evacuatie van het kamp Vught op 5 en 6 September 1944 steeg dit aantal tot ongeveer 3500. Medio October was het door transporten geslon ken tot 1800. Op 21 April 1945 vertrokken 900 Nederlanders. „Hiervan is het grootste gedeelte onderweg om het leven gekomen. Op grond van tellingen, aan de grens on dernomen, moet worden geconcludeerd, dat niet meer dan 236 het vaderland heb ben bereikt". Russisch-Finse onderhandelingen De „opvallend grote Finse delegatie", welke ter viering van de dertigste verjaar dag van de October-revolutie te Moskou aanwezig was, zo meldt de Neue Zürcher Zeitung, voert aldaar belangrijke onder handelingen. Men zou van Finse zijde voor namelijk een verlichting van de schade vergoedingsverplichtingen trachten te ver krijgen. Men neemt voorts aan, dat ook politieke kwesties te berde gebracht wor den. De „Alpherat" in brand Aneta bericht uit Manilla, dat het Ne derlandse vrachtschip „Alpherat", van de Stoomvaartmaatschappij Van Nievelt, Goudriaan en Co. te Rotterdam, zich be vindend op 20.53 graden Noorderbreedte en 15.24 Oosterlengte iri de Chinese Zee, in brand staat. Twee andere schepen, de Chama en de Boonesborough, snellen ter hulp. De Boonesborough bevond zich op dertig mijl afstand van het in nood verke rende schip. De „Alpherat" meet 7607 bruto register ton. De „Alpherat" vaart in „time-charter" voor de Holland-Oost-Azië lijn van de N.V. Ver. Nederlandse Scheepvaartmaat schappij te Amsterdam. Hervatting Engels-Russische handelsbesprekingen In bevoegde Londense kringen verwacht men, dat de handelsbesprekingen tussen Engeland en Rusland in de tweede helft van deze maand te Moskou zullen worden hervat. Men verwacht dat de Engelse delegatie onder leiding zal staan van Harold Wil son, de president van de Board of Trade. Generaal de Gaulle heeft op een pers conferentie te Parijs de opkomst van zijn „Rassemblement" vergeleken met een was send getij, „dat geheel Frankrijk zal over stromen en waarbij de critiek van de af- zijdigen niet meer zal betekenen dan een druppel in de Oceaan". Met veel nadruk signaleerde de generaal twee grote geva ren voor Frankrijk: De Sovjet-Unie en een zich herstellend Duitsland. Er wordt veel gesproken over twee kampen, aldus de generaal, er is echter een derde kamp en dat is Frankrijk, het land, dat waarschijn lijk het ernstigste bedreigd wordt. Van buitenaf wordt Frankrijk door een macht bedreigd, die gevaarlijker is dan welke Europese macht in de geschiedenis ook, Hitler's Reich inbegrepen. Deze macht is des te gevaarlijker, daar zij behalve haar eigen kracht, een groep van medewerkers in Frankrijk zelf heeft. De Gaulle riep Frankrijk op zioh moreel en materieel te organiseren om zich zelf te kunnen verdedigen en te kunnen on derhouden, zo nodig geheel alleen. Het plan-Marshall beschouwde hij als een ge meenschappelijk plan ter verdediging te gen een gemeenschappelijke dreiging. „Geen grenscorrecties of-geen medewerking" Duitse protesten tegen Nederlandse eisen De door Nederland gestelde eisen tot correctie der grenslijn met Duitsland heb ben thans nieuwe Duitse protesten tegen grenswijzingen uitgelokt, nadat er rond het vraagstuk der toekomstige Duitse grens lange tijd stilzwijgen had geheerst. De regering van het land Neder-Saksen heeft thans het Brits-Amerikaanse plan tot demontage van een aantal fabrieken aan gevat als een motief tegen grenscorrecties. Het kabinet heeft bij monde van de mi- nister-president dr. H. Kopf aan de Britse gouverneur een verklaring overhandigd, waarin gezegd wordt, dat de regering bij een inwilliging der Nederlandse eisen haar houding ten aanzien van het nieuwe in dustrieplan zou moeten herzien. De Neder- saksische regering, zo' wordt in de verkla ring gezegd, heeft zich ondanks ernstige bedenkingen bereid verklaard tot mede werking aan de uitvoering van het in dustrieplan en onder voorwaarden ook aan de demontage. Dit plan ging evenwel uit van de huidige hulpbronnen, waarover het land beschikt. Bereidwilligheid van de regering tot medewerking gaat uit van de voorwaarde van een onverminderd voort bestaan der huidige productiecapaciteit. Een inwilliging der Nederlandse eisen zou de Nedersaksische regring voor een nieuwe situatie stellen. In de verklaring wordt gezegd, dat Nederland zijn eisen met eco nomische motieven tracht te rechtvaardi gen, blijkbaar omdat historische motieven voor een wijziging der grens niet bestaan. Ook verschillende Duitse persorganen hebben in de laatste dagen opnieuw tegen de eisen van Nederland en België gepro testeerd. In Overveen heeft de jeugd Woensdagavond een Sint Maarten-optocht gehouden die veel belangstelling trok. Generaal De Gaulle verklaarde voor stander te zijn van een federatief Duite land, dat echter niet in staat gesteld mocht worden om zioh achter een centrale re gering te scharen en zodoende onvermijde lijk weer tot expansie over te gaan. Duitsland dient echter ingeschakeld te worden bij de inspanningen voor het eco nomische herstel van Europa. Hij drong aan op herstelbetalingen van Duitsland en een strenge geallieerde con trole, zowel in het geval van een Duitse eenheid als in het geval dat Duitsland in twee delen uiteen valt. „Frankrijk mag' aldus De Gaulle, „niet tot een fusie van de Franse bezettingszone met een andere zóne instemmen, alvorens het de garantie heeft, dat er geen tweede „Reich" tot stand kan komen". Over een eventuele uitschakeling der Franse communisten zeide hij van mening te zijn, dat door een mogelijke ontwikke ling van de wereldsituatie het vraagstuk zou kunnen komen te vervallen. „In ieder geval", zo zeide de Gaulle, „dienen de maatregelen, der regering betreffende de communisten af te hangen van de houding der communisten en niet van de houding der regering. Wü moeten er steeds aan den ken, dat de macht op het recht moet be rusten". Engeland kan zijn moeilijkheden naar de mening van de Gaulle niet via het par tijenstelsel oplossen. Hij hoopte, dat ook daar een „rassemblement" zou plaats vin den. Op de vraag of de ontwikkeling van Frankrijk naar een revolutie leidde, ant woordde de Gaulle, dat hij niet geloofde, dat de gevoelens van het land naar geweld uitgingen. Generaal de Gaulle zeide geen bezwaar te hebben tegen economische be trekkingen met het tegenwoordige Spanje, hoewel hij het régime niet goedkeurde. Hij riep de Franse vakverenigingen op zich te reorganiseren. „Zij zijn een soort van feodale vestingen in handen van een partij die een vreemde mogendheid vertegen woordigt". Hongaarse oppositieleider te New York aangekomen Zoltan Pfeiffer, leider van de Hongaarse oppositiepartij, die sinds enkele dagen uit Boedapest is verdwenen, is gisteren per vliegtuig met vrouw en dochter te New Vork aangekomen. In afwachting van de instructies van het ministerie van Buiten landse Zaken hebben de autoriteiten het drietal gedetineerd. Laszlo Acsay, eveneens lid van de op positiepartij in Hongarije, is met zijn vrouw in hetzelfde vliegtuig te Néw York aangekomen. Na vier uur door de ïmmi- gratiebeambten te zijn vastgehouden is Pfeiffer, die niet over een paspoort be schikte, doch wel in het bezit was van een geldig visum, als bezoeker in de Verenigde Staten toegelaten. Op de vraag van verslaggevers, of zijn leven beslist bedreigd werd, antwoordde Pfeiffer: „Door de minister-president en de leider der communisten werd openlijk verklaard, dat ik gearresteerd en dat mijn politiek niet getolereerd zou worden". Wat zijn verdere plannen in de Verenigde Sta ten zijn, hangt af van de politieke gebeur tenissen in Hongarije,' zo deelde hij mee. Vlotte gang van zaken op de Europese tol-unfeconferentie De studiegroep voor de Europese douane unie heeft Dinsdag haar werkzaam heden onder voorzitterschap van de heer Spierenburg hervat. De leiders van elk der delegaties brachten hulde aan het voorbe reidende werk, verricht door de Belgisch- Luxemburgs-Nederlandse afvaardiging. In grote lijn werden hierna de verschillende problemen behandeld, welke aan de vor ming van een douane-unie zijn verbonden, zoals de totstandkoming van een gemeen schappelijk tarief en de vorming van een regionale douane-unie. De meeste afvaar digingen spraken hun voornemen uit om aan de vorming van een douane-unie mede te werken. Zwitserland maakte nog enig voorbehoud, Griekenland voelde aanvanke lijk meer voor een regionale unie. Tenslotte sprak de Griekse delegatie de wens uit eveneens aan een Europese douane-unie mede te werken. Een commissie van douane-experts werd benoemd, welke tot taak zal hebben na te gaan op welke wijze een gemeenschappe lijk tarief kan worden opgesteld. De kwestie van een eventuele deelneming der Duits® bezettingszones aan de besprekin gen iê tot nu toe nog niet ter tafel gebracht. Verzoenende woorden van aartsbisschop van York De Anglicaanse aartebisschop van York, dr. Cyril Garbett. heeft te Londen ver klaard. dat Groot-Brittannië geen acht moet slaan op dringende verzoeken „van de andere zijde van de Atlantische Oceaan" om zich gezamenlijk te weer te stellen te gen de Sovjet-Unie en het communisme. Garbclt heeft vorige maand Tsjechoslowa- kije, Bulgarije en Joegoslavië bezocht en een onderhoud met Tito gehad. „Als er werkelijk een kloof tussen Oost en West zou bestaan, gaan we op een nieuwe oorlog af", aldus de aartsbisschop. Hij meende, dat er geen herstel voor Europa mogelijk is, voordat Duitsland de toekomst hoopvol tegemoet ziet. Er bestaat een reëel gevaar, dat Duitsland in een grote armoebuurt her schapen wordt, hetgeen de kiemen voor toekomstige wereldoorlogen en revoluties in zich sluit. In Centraal-Europa vreest men, dat Duitsland in tien jaar zijn kracht zal hebben hei-wonnen en dan een revanche oorlog zal beginnen. Allen, met wie Garbett gesproken heeft communist en niet- communist beschouwden een bondge nootschap met de Sovjet-Unie als hun plechtanker, maar zij waren tegelijkertijd zeer gesteld op hechte vriendschap met Engeland en andere Westerse landen. Generaal Clark denkt er anders over. Generaal Clark, de vroegere bevelheb ber van de Amerikaanse bezettingstroepen in Oostenrijk, heeft ter gelegenheid van de Wapenslilstandsdag verklaard, dat de communisten zich meer dan ooit inspan nen om de volken der .wereld in slavernij te brengen. Clark zeide, dat de wereld twee jaar nadat zij de strijd tegen het na- tionaal-socialisme en fascisme met succes had beëindigd, te kampen heeft met de verraderlijke propaganda en infiltratie van een andere verderfelijke ideologie het communisme. De „Breskens 27" waarschijn lijk in de storm vergaan Omtrent de oorzaak van de ramp, welke het vissersvaartuig Breskens 27 overkwam is nog niets komen vast te staan, doch wel wordt in deskundige kringen met de mo gelijkheid rekening gehouden, dat het vaartuig door de plotseling opstekende stormachtige wind werd verrast, waardoor het onklaar is geraakt en daarna gezonken. Van de uit drie koppen bestaande beman ning is nog niets met zekerheid bekend. Het staat echter vrijwel vast, dat deze om het leven is gekomen. Reeds Maandagmid dag zijn in de nabijheid van Terneuzen wrakstukken aangespoeld, welke zeer waarschijnlijk van de Breskens 27 afkom stig zijn. De reddingboot „President J. V. Wierdsma", welke Woensdagochtend het wrak van het vaartuig in de Westerschelde op een diepte van 2'/2 meter ontdekte, wist een lantaarobak en een gedeelte van het net te bergen. Lage waterstand der rivieren veroorzaakt veel ongerief De waterstand van de grote rivieren is ondanks het vergevorderd jaargetijde nog steeds abnormaal laag. In deze tijd van het jaar heeft men gewoonlijk reeds met hoge waterstanden te maken en thans zijn Rijn, Waal en IJssel zó laag, dat zowel de scheep vaart als het wegverkeer, dat van de pon ten gebruik moet maken, veel last onder vindt. Het grote verschil met de gekanaliseerde Maas is nu wel bijzonder goed te zien. Liggen van de grote waterwegen, Rijn en Waal de glooiingen van de bedding thans zichtbaar en zijn deze rivieren wel een der de smaller geworden dan normaal, de Maas daarentegen ligt op volle breedte tussen de groene uiterwaarden en schijnt als weleer „ongetemd" zeewaarts te stromen. Machtige sluizen en stuwen houden haar echter in bedwang en dit betekent thans voor de scheepvaart een groot voordeel. Vele grote rijnaken, welke het water waaraan ze haar naam ontlenen, niet meer bevaren kunnen, zijn nu via het Maas-Waal-kanaal op de Maas aangewezen, waarop dan ook een drukke scheepvaart heerst. De dorpen langs de grote rivieren onder vinden eveneens reeds lang groot ongerief door het lage grondwater, dat veelal be paald wordt door het peil van de rivieren. Vele buurtschappen en halve dorpen zitten zonder water. Werd afgelopen zomer de brandspuit hier en daar te hulp geroepen om de verdroogde boomgaarden te redden, ook nu geeft de brandweer uitkomst. Zo hebben de bewoners van het dorp Weurt in de gemeente Beuningen, onder de rook van Nijmegen, een verzoek gericht tot het gemeentebestuur om een pomp te plaatsen op een der brandputten in het dorp. Op dit verzoek is gunstig beslist en binnen enkele dagen verrees een weliswaar weinig monu mentale. doch wel een practische gemeente- pomp, welke de Weurtenaren uit hun wa» ternood verlost heeft. Duitsers gaan weer vliegen De directeur van de continentale afde ling van de British European Airways heeft bij de opening van een vliegveld bij Ham burg verklaard, dat zijn maatschappij bin nen drie maanden een dienst voor Duitsers hoopt te openen tussen Hamburg, Frank fort en Berlijn. Er moet nog overeenstem ming worden bereikt over betaling van da passage in Reichsmarken. AALSMEER IN DE BLOEMETJES. Deze maand viert de Rijkstuinbouw school in Aalsmeer haar 50-jarige bestaan. Ter gelegenheid hiervan worden feest avonden georganiseerd. Op 2021 Novem ber wordt in de grote hal van de Centrale Aalsmeerse Veiling een grote nationale keuring van cyclamen en orchideeën ge houden. Op beide dagen is deze bloemen- show voor het publiek toegankelijk. WISSELEND BEWOLKT. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Tijdelijk nog krachtige wind tussen West en Noordwest. Wisselend bewolkt met enkele buien. Weinig verandering van temperatuur. 14 November: Zon op 7.16 uur; onder 16.52 uur Maan op 9.54 uur, onder 17.53 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1