Prachtig plan om de jeugd liefde voor de natuur bij te brengen De „Medemblikse reuzenvis" is een nadere beschouwing waard Velsen f Velsen-Noord Santpoort Beverwijk Assendelft 1947 DONDERDAG 13 NOVEMBER (en soort „Thysse's Hof" ji, Schoonenberg IJMUIDER COURANT Onze jeugd heeft in niet geringe mate nadelïge invloed ondervonden van de ;Ler ons liggende periode van afbraak J, ontbinding. Om de inzichten van deze jeugd ook p cUitureel gebied in betere banen te leiden, koestert het Gemeentebestuur vaI1 Velsen verscheidene plannen. Een dezer projecten betekent een voor ons land nieuw experiment op het ge bied van het ontwikkelen der vrije zelfwerkzaamheid onzer opgroeiende jeugd. «et Gemeentebestuur in deze verte genwoordigd door de wethouder van On- •envijs, de heer Van Leusen, die hiertoe het initiatief nam en de medewerking in- ln van de directeur van de Plantsoendienst [L heer v. d. Burg en de afd. Velsen en (reken van de Nederlandse Jeugdbond wjor Natuurstudie (N.J.N.) wil trach- ten'het volgende idee te verwezenlijken. Een gedeelte van het park Schoonen- ■-rg wordt reeds gereed gemaakt voor vlmoeerterrein en ,.Indianen"-terrein. Het lint nu in de bedoeling, in het andere ge deelte een soort Thijsse's Hof aan te leg- m door op de daarvoor geschikte plaat sen'een beplanting aan te brengen van inlandse planten in hun natuurlijk milieu, bijvoorbeeld een gedeelte duinflora, een «deelte bosflora, enzovoorts. Begonnen «ordt met een klein gedeelte naast de ont worpen sportterreinen, de oude moestuin «1 als kwekerij worden ingericht. Het resultaat zal eerst na enige tijd kunnen worden waargenomen, evenals bij Thijsse's Hof, doch de proef is alleszins de moeite van'het proberen waard. Van de zijde van de directeur der Plant soenen komën slechts adviezen, komt even tueel de verstrekking van enig technisch Ontploffi ing op een trawler eist één dode Woensdagmiddag arriveerde na een reis vin tien dagen de IJmuider stoomtrawler tabel (IJM 86). Direct bij binnenkomst werd medische hulp gevraagd voor twee gewonden. Er heeft zich tijdens de reis naar IJmui- jen in de machinekamer een ontploffing voorgedaan, waardoor een stoomleiding sprong, Twee opvarenden werden min of meer "ernstig door de stoom gewond. De 56-jarige tremmer Johan de Jong, wonende te Haarlem, is inmiddels aan zijn wonden overleden. De 52-jarige tweede machinist Jacq. de Soos had een verbrande voet en is per taxi aaar zijn woning gebracht. De heer Bakker verleende de eerste hulp. De Isabel had een vangst van 400 man den vis. Dokter Bekker gecremeerd Onder buitengewoon grote belangstelling b Woensdagmiddag het stoffelijk overschot van dokter J. F. Bekker naar het crema torium op Westerveld gebracht. Een schat van witte en lila bloemen dek ten de baar en omringden de katafalk in de aula en enkele patiënten legden als stille hulde aan hun arts bloemen op het witte marmer van het podium. Toen allen een zit- of staanplaats gekre un hadden en de deuren waren gesloten, trad de oudste zoon van de overledene naar voren om woorden van afscheid tot zijn materiaal. Alle werkzaamheden worden echter door de jeugd zelf uitgevoerd. De gereed gekomen gedeelten worden bij voorbaat in de hoede van groot en klein aanbevolen. Iedere jongen of meisje van 12 jaar en ouder kan hieraan medewerken. Hiervoor kunnen zij zich aanmelden bij de plaatselijke bestuursleden der N.J.N.: Job Kuyt. Lijsterlaan 27, IJmuiden-Oost en Emmy Hagenaar, Lijsterbeslaan 3, Be verwijk. Het Gemeentebestuur van Velsen, in het bijzonder de wethouder van Onderwijs, komt alle lof toe voor dit .oorspronkelijke idee, dat niet zal nalaten de kennis van en de liefde voor de natuur onder de jeugd in ruimer kring te verbreiden. MARKTBERICHT Visaanvoer. 34 kisten tarbot en tong. 45 kisten schol, 30 kisten wijting. 15 kisten schelvis. 10 kisten schar, 20 kisten diversen, 4500 kisten verse haring. Totaal 4654 kisten. Haringprijs f 15—f 13.50 per kist. Besommingen. Motorloggers: KW 83 f1695. KW 144 f2820, KW "3 f5610, KW 175 f 2325, KW 127 f9795. Kotters: BU 33 f2262, IJM 248 f 1476, IJM 27 f 1100. Twee trawies besomden f 50.000. HOE DE ELFTALLEN UITKOMEN. ILV.V.Stormvogels. De vriendschap pelijke wedstrijd tegen H.V.V. speelt Stormvogels met: Venus; Schuit, Van Dongen; Goedhart, Snoeks, Iioogendijk; Luppens, Schoorl, Meyer, De Boer, Ver beek. Stormvogels 2Hilversum 2. De Vogels komen uit met: Rechsteiner; Van de Oever, Schriemer; Glas, Zwemmer, Van der Kuyl; Van der Linde, Snoeks, Broekhui zen, Opbergen, Van Gelder. SNOEKBAARS IN HET ZOEKLICHT T)at het IJsselmeer grote snoekbaarsen herbergt, is enige dagen geleden nog gebleken, toen door een visser aan de afslag te Medemblik een snoekbaars werd aangevoerd, die niet minder dan 26 pond woog. Hoewel er in de loop der jaren zij het dan niet in ons land snoekbaarzen zijn gevangen, die wel een gewicht van 26 tot 28 pond hadden, blijkt deze volgens de gegevens, welke wij hierover ter beschikking hebben, het grootste exemplaar te zijn, dat ooit in Nederland werd gevangen. De snoekbaars bewoonde in vroegere eeuwen uitsluitend de grote rivieren, van midden- en Oost-Europa. In het jaar 1888 werden voor het eerst enkele exemplaren in ons land gevangen, die naar alle waarschijnlijkheid uit de Dullse Rijn afkomstig waren. Echter Reeds spoedig hierna werden er verscheidene van deze rovers „Onderlinge Vriendschap" gaf een geslaagde avond De grote verrassing die de buurtvereni ging „Onderlinge Vriendschap" haar leden en donateurs gisteravond bereidde, was de cabaret- en variété-avond in Thalia. Het is niets ongewoons wanneer een vereniging, opgericht door een aantal enthousiaste mensen, na enige tijd als een nachtkaars „uitgaat". Deze vereniging maakt echter 'n zeer gunstige uitzondering, de kaars brandt feller dan verleden jaar, want het program ma dat werd geboden stond op hoger peil. Daar was allereerst Kostja van Katwijk, die alle eer van zijn conférence had, Nick Godart bleek een virtuoos op piano- en accordeongebied. Lien de Jong in verscheidene sketches wist de aandacht gespannen te houden en de Astors kregen welverdiend applaus na zang en dans. De man die de stemming tot hoogspanning bracht was Berny, die als evenwichtskunstenaar voor de tweede maal in dit seizoen IJmuiden deed griezelen. Een variété is niet compleet als er een goochelaar ontbreekt, en als zodanig oogstte Boeda veel succes. Het was een avond die goede ontspan ning bracht en de velen die Thalia vulden (tot de laatste plaats was het theater bezet) zullen geen spijt van hun komst gehad hebben. Een geanimeerd bal heeft deze tweede feestavond van „Onderlinge Vriendschap" besloten. Duke! verslaat Ligthart in de D.C.IJ.-competitie Voor de hoofdklasse-competitie der on derlinge damcompetitie D.C.IJ. werd deze Dukel-Ligthar. iemand die steeds zijn hele persoonlijkheid kt normale Do tatie en die onmiddellijk en «reageerde an. fflemede he% op alles wat er geschiedde. Hij noemde hem Q t gespeelde partijen en zeven een sociaal voelend mens, die juist hierdoor g genomen in de hoofd- voorjiet beroep van medicus zo uitermate £Iasse_competitief difect gevolgd door Ligt- geschikt was. - hart met vier gespeelde partijen en zes ll!™^en aIs sprak de heer andere uits! waren: H, ■v0,terTr Va" a S ."Sw Hoofdklasse: T..Postma-H. de Boer 1-1 bet eerlijke karakter van dokter Bekker, waardoor hij zich onmisbaar had gemaakt Hij bezat de gave het volledig vertrouwen eermensen te winnen en had grote kwa liteiten als arts. Op verzoek van de familie speelde de organist Handels Largo, terwijl de kist langzaam daalde. Veie collega's en vrienden waren bij deze plechtigheid tegenwoordig, onder meer mevr. dr. A. J. ThielBruyel, de doktoren LS. Limborgh Meyer, marine-arts H. van Wijngaarden, R. Rutten, A. J. van Leusen, B. Mak, R. P. v. d. Veld en de heren ir. J. A. Spruyt en P. Waardenburg. De oudste zoon bracht allen dank voor bun medeleven. IJmuider kleuters gaan naar school De werkzaamheden in de Van Tuyllkleu- techool zijn thans zover gevorderd dat de officiële opening kan plaats hebben en wel Vrijdagmiddag om vier uur. Ouders en be langstellenden worden des avonds ver acht, daar er dan gelegenheid bestaat te &n, waar de peuters, die Maandagmorgen om 9 uur gaan beginnen, de eerstvolgende 'aren van hun kinderleven zullen doorbren gen. Het hoofd der school, mej. De Graaf, hertelde dat de school helaas nog geen juimte biedt om „nieuwe" leerlingen toe te 'te, maar zodra het enigszins mogelijk is, jullen de deuren worden geopend om meer IJmuider kleuters in te wijden in de ge heimen van plakken, vlechten en andere Spannende bezigheden. Werkeloze vissershaven Door het stormachtige weer ligt de ge- telé kustvloot stil. Deze week is dus prac tise!) van trawlloggers geen visaanvoer te ^wachten. Dinsdag en Woensdag is geen enkele trawler naar zee gegaan, zodat, in totaal een 16-tal trawlers op goed weer ligt te wachten. Ook de haringloggers kunnen niet uit eren. Agenda voor Veisen en IJmraiden DONDERDAG 13 NOVEMBER. Thalia, 8 uur: Jubileum Kunstkring ►Pietje de Duivel". -atronaat, 8 uur: Rexis-revue „Zo uit de lucht". Leger des Heils, 8 uur: „De tien geboden' VRIJDAG 14 NOVEMBER. Nieuw programma. gesignaleerd. Bovendien blijkt het IJsselmeer, waar zij enige tijd na het gereedkomen van de afsluitdijk eveneens hun intrede hebben gedaan, een geliefde woonplaats voor deze vis te zijn. Volgens de biologen moet dit hoofdzakelijk wor den toegeschreven aan de geschikte natuurlijke paaiplaatsen, die zich in het IJsselmeer bevin den en eveneens aan 'het voor deze vis bijzonder geschikte voedsel, dat in overvloed in dit water aanwezig is. „Zwarte kleintjes" benadeelden de J. SmitJ. van Straten 11. Eerste klasse: BroekKaan 11. P. SwierD. Ott 11. H. v. d. BosGaag 2—0. Tweede klasse: LichtendahlRas 20. Groenv. d. Steen 20. Van BeelenGoos 20. SwierPrins 20. KAPOKMATRAS VEROORZAAKT BRANDALARM. Uit de bunker tegenover de Ziekenboeg aan de Kanaalstraat kwam een zodanige hoeveelheid rook, dat de agenten van po litie, die zich op de hoogte wilden stellen van hetgeen zich afspeelde in die cementen ruimte, niet binnen konden komen. De hulp van de brandweer werd ingeroepen en met behiilp van rookmaskers kwam men door de benauwende rook heen en de oorzaak werd ontdekt: een oud kapokbed lag te smeulen. De Rechtbank te Haarlem heeft wegens ge brek aan actief opgeheven het faillissement van Martinus Catharinus Cornells Stravers, reclame tekenaar, wonende te Beverwijk, Jan Vermeijen- straat 20 a. Hoewel er in de verschillende havens, welke aan het IJsselmeer zijn gelegen over het alge meen nog wel behoorlijke vangsten worden aan gevoerd, zijn deze echter niet te vergelijken met de grote vangsten, die in de laatste jaren voor de oorlog werden gemaakt. Doordat onverant woordelijke elementen gedurende de oorlogs jaren te veel ondermaatse snoekbaars die In de zwarte handel werd gebracht hebben ge vangen, is de snoekbaarsstand In dit water schrikbarend verminderd. Het gevolg hiervan is, dat de IJsselmeervissers, die zich niet met deze praktijken hebben inge laten, hiervan de schadelijke gevolgen onder vinden. Waarom deze vis, die in vele streken van ons land tegenwoordig, graag gegeten wordt, eigenlijk snoekbaars wordt genoemd, is een vraag, die herhaaldelijk wordt gesteld, doch die nog steeds niet te beantwoorden is. Immers, deze vis is geen kruising noch een bestaardsoort; hij is een zuivere rasvis. D. K. IJmuiden II versloeg Halfweg Voor de eerste klasse damcompetitie Haarlem en omstreken speelden te IJmui den de D.C.IJ. reserves tegen het eerste tiental van damclub Halfweg. De uitslag luidt: IJmuiden II-Halfweg I 1 K. Krikke- P. Kempe 20. 2. J. JonkérH. Zoeteman 11. 3 ScholJ. Schaap 11. 4 Koetsier J. Kempe 11. 5 VooysJ. Rijma 11, 6 „Schijf"Smeerdijk 11. 7 J. Nanne J. Verkuyk 20. 8 P. v. d. VeldeJ. Stam- mis 20. 9 J. WaalA. Kempe 20. 10 NieuwenhuizenG. Agterhof 20. Totaal 155 voor damcluib IJmuiden II. A.s. Dinsdag wordt de laatste compe titiewedstrijd gespeeld te IJmuiden tegen Beverwijk I. Als Beverwijk wint, is deze club kampioen, Dinsdagavond Raad De agenda voor de openbare raadsver gadering van Dinsdagavond 18 November vermeldt onder meer de verhuur van „Schoonenberg", de aankoop van gordij nen voor de Wilhelminaschool, de verkoop van de auto voor gas en water aan de directeur van dit bedrijf, het aangaan van een grondruiling met Van Gelder, de her bestrating van de Duinstraat, de toestem ming voor C. Rutte uit Santpoort om een noodwoning te bouwen, de bepaling dat de uitbreidingsplannen worden herzien, het aanvragen van voorschotten voor woning- wetbouw, de aanleg van een waterleiding in de Zuid- en Noord-Spaarndammerpol- der, de Velserpolder en de Velserbroek- polder, het verzoek om voor de Willem de Zwijgerschool een smalfilminstallatie aan te schaffen en verhoging van het cre- diet voor de bouw van een lokaal aan de Visserijschool. Voorts moet een lid in de commissie van toezicht op de gemeente lijke daghuis^ oudschool benoemd worden evenals een lid van de commissie van bij stand voor de financiën en de reinigings dienst. Engelandvaarders. De IJmuider stoom trawlers Horn Rif, Vios IV, Rieger en Irene kwamen leeg naar IJmuiden. De vaartui gen hebben hum vangst in Engeland van de hand gedaan; de Irene besomde 12.000. Welkome filet. De vishandel verwel komt met vreugde de invoer van Noorse filets. Woensdag kwam de „Resthus" met ruim 200 ton voor de vakgroep. Binnengekomen haringschepen Dinsdag 11 November. IJM 62 Sumatra, rederij De Vem. vertrokken 3 Nov. met haring. IJM 9 Haarlem, rederij De Vem, vertrokken op 6 November met haring. IJM 39 Schoorl, rederij Petten, vertrokekn op 5 November met haring. IJM 60 Catherina Duyvls, rederij De Vem, vertrokken op 3 November mei haring. Uit Engeland kwamen binnen: IJM 83 Irene, vertrokken op 31 October. IJM 106 Reiger, rederij Marezaten. vertrokken op 29 October. IJM 147 Oostzee, rederij Rode Zee. vertrokken op 30 October. IJM 96 Vios IV, rederij Kramer en Booy, vertrokken op 31 October. Hoogovenarbeider kwam ongelukkig terecht De arbeider van de firma Kondor C. Daan uit Uitgeest wilde op het Hoogoven terrein van een rijdende vrachtauto sprin gen; hij bleef echter met zijn voet haken en kwam te vallen waardoor hij een ge broken knieschijf opliep. Daan is opgeno men in het Rode Kruis-ziekenhuis te Be verwijk. Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: A. öe Grootde Niet, d., Tromp straat 213, IJmuiden-O:; J. v. Opbergenvan Eek, z., Ie Alex. Belldw.straat 2, IJmuiden-O.; R. S. Kramer—Bos. d,, Velserduinweg 198, IJmul- den-O.; H. J. M. A. Zwart—Vredenburg, d. Kompasstr 24. IJmuiden; J. C. HoltPeepet-- koorn, d. de Ruyterstraat 127, IJmiiiden-O.: J BasBergers, z„ Wüstelaan 32, Santpoort: D. H Laurentvan Balen, z„ Driehuizerkerkweg 92. Driehuis. A. Mant je—Klopper, d., de Genestet- laan 31, Driehuis; J. de Bruin-^-van Er., d., Tor- ricellistraat 21, IJmuiden. OVERLEDEN: M. Blok. 54 j., echtgenoot van J. Dekker, adres Stephensonstraat 56, IJmuiden; G. v. Houwelingen, 34 .1., echtgenote van J. Plug, adres Trawlerkade 31, IJmuiden. Kiescollege Ned. Hervormde Gemeente Voor het Kiescollege van de Nederlands Hervormde Gemeente zullen Zondag na de godsdienstoefening verkiezingen wor den gehouden van vijf leden. Aftredend zijn de heren: A. Dubbis, G. van Karsbergen, J. Panis, J. v. d. Vlies en ir. E. Voet. De aftredenden,, die allen her kiesbaar zijn, stellen zich wederom ter beschikking. In de plaats van de heer Panis, die tot lid van de kerkeraad is be noemd, zal moeten worden voorzien. Ouderavond Ir. L. P. Krijgerschool Steeds weer blijkt, dat de ouders dei- leerlingen van dé Ir. L. P. Krijgerschool niet alleen grote belangstelling hebben voor het werk en de vorderingen van hur kinderen, maar ook voor de avonden, door de Oudercommissie in samenwerking met het personeel der school belegd. Er heerste Woensdagavond tenminste een prettige geest, waardoor de belangen ongedwongen konden worden besproken. Voor het klassebezoek, vóór de aanvang, was grote belangstelling. Na opening door de heer P. Krabbendam, voorzit-- »r Oudercommissie, deelde het hoofd der school, de heer D. de Wilde, mede, dal de heer W. C. van Leusden per 1 November jl. als onderwijzer wegens de benoeming in een functie bij het Hoogovenbedrijf was vertrokken en diens plaats is ingenomen door de heer J. de Ruyter. In verband met het komende St. Nïcolaasfeest herinnerde spreker aan de 'gewoonte de !ëerli""~h dér laagste twee klassen van dit feest te doen deelnemqn en die der hogere klassen een tractatie te geven. Dit laatste wordt nu gewijzigd, daar deze hun feest krijgen in de vorm van een toneelvoorstelling van „Het Raadsel", uitgevoerd door de On derwijzers Toneelvereniging. Om dit mo gelijk te maken is financiële steun nodig, maar ook door giften in natura kan iets worden bereikt. De heer Krabbendam on dersteunde de opv/ekkingen tot welslagen van beide aangekondigde feestjes om voorts gelukwensen te richten aan de heer De Wilde in verband met diens benoeming tot hooi'd der school, welke spr. in het be lang van het openbaar onderwijs achtte. Met de wens de voetsporen van zijn voor ganger te zullen drukken, waarover zeker geen pessimisme behoefde te bestaan, ver welkomde hij de heer De Ruyter. In de vacature door het statutaire be danken van mevr. Fontein is voorzien door de verkiezing van mevr. Rem-Meyer. De vertrekkende moest veel woorden van waardering aanhoren voor hetgeen zij in het belang der school heeft kunnen doen. „Kamperen met de jeugd" was het on derwerp. dat de heer De Wilde vervolgens behandelde. Een filmisch gegeven, geheel eigenhandig door het hoofd der school vastgelegd en door hem toegelicht. Een beeld van wat met goede wil onder de schooljeugd mogelijk is, hetgeen dan ook zeer werd gewaardeerd. Onaangename ontmoeting Op de Wijkerstraatweg wilde een arts uit Alkmaar een voor hem. rijdende file auto's aan de linkerzijde passeren. Van de tegenovergestelde zijde naderde echter op dat ogenblik een vrachtauto en de bijna dagelijkse botsing op die weg was een feit. Ook nu weer was het resultaat deuken, verbogen metaal en blutsen, maar de in zittenden kwamen er zonder kleerscheuren af. Wie niet sterk is. Rauw weer Pakhuiszolder werd knusse woning De schaarste aan woningen heeft reeds menigeen te denken gezet hoe op de vlugste wijze aan woonruimte te komen. De heer B. Lucas die aan de Wijker straatweg bij de Pelsstraat een loodgieters werkplaats in eigendom heeft, is zonder deze werkplaats uit bedrijf behoeven "te nemen, langs volkomen legale weg via Wederopbouw in het bezit van een ge riefelijk huis gekomen. Het pakhuis is be stendigd gebleven, maar de zolder is om getoverd in enkele ruime woon- en slaap vertrekken, „voorzien van alle gemak ken". Door de voorpui iets meer naar voren te brengen is tevens een uitsparing ontstaan, waarin aan de zijmuur een ingang en trap penhuis konden worden gebouwd. Bovendien heeft deze verbouwing, die de nodige tijd heeft gevergd, nog een voor deel opgeleverd, namelijk een verbreding van de Wijkerstraatweg op dit punt. Van het betreffende pand en naastgelegen wo ningen zijn de voortuintjes bijgetrokken, waardoor een belangrijke vergroting van de' wegbocht is verkregen en het trottoir een flink stuk naar achteren is verlegd, zodat ook het hier veelal gevaarlijke weg verkeer meer ruimte en daardoor uitzicht heeft gekregen. De betreffende werkzaamheden hebben uiteraard hun sporen niet nagelaten, waar door enkele hoopjes zand nog op verwij dering wachten, wat ter voorkoming van gevaar hopenlijk spoedig gebeuren zal. Harddravers gaan feestvieren Het bestuur van de harddraverij-ver eniging „Santpoort en Omstreken" biedt de leden naast de grote harddraverij en ringrijderij ook elk jaar een festavond aan. Het aantal leden der vereniging is echter zo groot, dat er twee avonden moeten worden georganiseerd. De eerste wordt op 25 November in „De Weyman" gegeven, de tweede op 27 November in „Zomerlust". Zowel in „De Weyman" als in „Zomerlust" zal optreden het Deventer Cabaretgezetschap Brakford Prins en zal Piet van Striens band het muzikale ge deelte verzorgen. Handboogschutters kwamen in actie De wedstrijden met als inzet de fraaie „Noord-Zuidhollander beker", die destijds door de heer F. M. van Vliet aan VZOS als wisselprijs ter beschikking werd gesteld, hadden het volgende resultaat: 1. F. Jans sen 122 p:, 2. J. Janssen 120 p., 3. J. v. d. Berg 116 p., 4. H. Jahssen 97 p., 5. F. Ver happen 91 p. Aan de heer J. Janssen, de clubkam pioen 1946-1947, werd een zilveren medaille uitgereikt. Sinte-Sinte-Maarten De dag van Sint Maarten doet eenmaal per jaar liederen weerklinken over goede, rijke mensen. Er is echter nog steeds verschil tussen rijk-zijn en rijk-worden. Een winkelier in Santpoort voelde meer voor het laatste, want hij verkocht zijn lampions en kaars jes voor een gulden per stuk, wat schrille tegenstelling met de grondgedachte van het aloude gebruik was. De winkelier heeft er echter toch iets van gekregen: een bekeuring. Dinsdag ging „Santpoort" in de vijfde ronde ten onder met de volgende cijfers: Davidson—Pels 0—1; v. Du ij n—Schweitzer 0—1; BaljetNederlof 10; Hafman—van Dijk 01; LeijsmaVerhoef 01; Schuurman Jr.Vulling 10; Bllder Jr.Pardoen 0—1; Schuurman Sr. Gordijn 0—1. Een vierial partijen werd afgebroken. De lfle November spelen de Santpoortenaren van het tweede een thuiswedstrijd tegen Hoog ovens I, wat dus de vijfde ronde in de compe titie wordt. Tevens worden de hangpartijen dan afgemaakt. Als in onze achtertuintjes de populier verwoed zijn hoofd schuclt en een con fetti van bruine blaren uitstrooit over de pas geharkte paadjes, als de schoorsteen naargeestig loeit en de meeuwen tegen het grauwe stukje lucht boven de straat roer loos op de wind balanceren, dan spookt het op zee. Dan staat er voor de kust één grote heksenketel met zeepsop te vuur en dan gooit de Noordzee fantastische witte franjes over de pier van IJmuiden. Dan stuiven de golven langs en over elkaar als uitgelaten kwajongens en dan wipt er soms een betonnen blok van twintig ton rom- meldebom over de strekdam het kalme water in, dat eigenlijk allang niet meer kalm, maar een wat minder wilde woe ling is. November heeft dan eindelijk al zijn driften losgelaten op de lage kust, waar langs een glimmend-grïjze waterlijn de rillende golven opvangt en tot plotseling bedaren brengt. Dan sjorren de piervissers hun verwaai de hoed met een touwtje onder de kin vast en de mensen, die angstvallig tot voor het bord met de waarschuwing, om bij storm niet verder te gaan, blijven kijken, zeggen dat het „overweldigend" is. Wat zeer betrekkelijk mag heien, want waar de zee niet wit van schuim en bal sturigheid is, dreigt zij met loodgrijze rol lers tegen de stampende scheepjes, die niet op tijd een kalme haven konden vinden. Achter de duinen springt de spanning met elke windstoot naar de keel van hen, die iemand in deze hel weten en op de vuurtorens, in de kustwachtslations en bij de reddingsboten kan elk moment van de onstuimige dag een onheilssein binnenko men, dat daar of daar die en die boot om bijstand heeft gevraagd. Dan wordt de zuidwester steviger om de kin getrokken en dan werpt de kleine mens zich in de grote onzekere tobbe, die zee heet en niet te onderschatten is, nooit en nu helemaal niet. Als in onze achtertuintjes de populier ontbladerd wordt, spookt 't op de Noordzee en verder; in talloze harten wurgt een voortdurende angst om het wankele schip met zijn vechtende manschap. Dit zijn vretende uren voor velen achter de dui nen, uren waarvan wij zo'n weet niet heb ben, maar die met voortdurende angst en doorlopende vreze zijn vervuld. J. F. Indië op het witte doek De personeelsvereniging der Machinefa briek C. Maters C. V. heeft Dinsdagavond in de bovenzaal van 't Centrum de beken de film „Kleur en Glorie onzer Tropen" voor haar leden gedraaid. De heer E. C. Maters sprak een woord van inleiding, waarna een reportage over de reis Am- sterdam-Batavia aan boord van de „Johan van Oldebarneveld" de aandacht vroeg. De film, reeds eerder bier ter plaatse ver toond, trok ook deze keer de bewondering van het publiek. De explicatie en de goede muziek droegen hiertoe een behoorlijk steentje bij. Naar wij verder vernemen zal het niet erg lang duren of een tweede culturele avond zal volgen. FAILLISSEMENT OPGEHEVEN. Het faillissement van M. C. C. Stravers, reclame-tekenaar, Jan Vermeyenstraat 2A is door de arrondissementsrechtbank te Haarlem wegens gebrek aan actief opge heven. Mctaalbewerkersbond vierde feest De feestelijke herdenking van het 35- jarig bestaan der R.K. Mctaalbewerkers bond „St. Eloy" heeft gisteravond in het Kennemer Theater plaats gehad. Voorzitter G. Langedijk opende de avond met een woord van dank voor de ontvan gen felicitaties. De heer C. v. d. Hulst sprak de aanwezi gen toe en memoreerde verschillende détails waarmede hij bewees dat er in de metaal- bewex-kersbond hard gewerkt werd en wordt. Spreker drong erop aan dat er nog ijve riger medegewerkt zal worden om het ge stelde ideaal te bereiken. Er heerste een gezellige stemming in de zaal, en deze steeg ten top toen Daan Hooy- kaas voor het doek verscheen en twee „be roemde accordeon-virtuozen" aankondigde. Het accordeon-spel van deze twee is wer kelijk fenomenaal te noemen. De walsen, fox-trots, mai'sen en potpourris werden op onnavolgbare wijze uit de instrumenten getoverd. Daan Hooykaas, begeleid door zijn pianist Coos Vermeulen, vermaakte het publiek met zijn liedjes en anecdotes, zo dat af en toe de zaal dreunde van het lachen. Tijdens de pauze werden de door de conférencier gemaakte liedjes verkocht, waarvan de opbrengst ten goede zou komen aan de NIWIN. Deze avond werd besloten met een ge zellig bal onder leiding van de dansleraar A. Duyn. Van kindersok tot reclamebord Bij de politie zijn inlichtingen te ver krijgen over de volgende gevonden voor werpen: een portefeuille met inhoud, kin dersok, damespolshorloge, sjaal, herenools- horloge, bril, schort, autoped, diverse sleu tels, oorbellen, reclameborden, ring, kin- dei-handschoenen en portemonnaies. Te vens zijn er twee honden „gevonden". WOONRUIMTEWET OVERTREDEN. Tegen een dame, die een gedeelte van een woning aan de Zeestraat, zonder ver gunning wilde betrekken, werd pro ces-verbaal opgemaakt wegens overtime-- ding van de Woonruimtewet 1947. NEDERLANDS HERVORMDE KERK KRIJGT BEZOEK WEGENS IIAAR MiiLLER-ORGEL. Het ligt in de bedoeling van de Neder landse Organistenvereniging, district Am sterdam om Zaterdagmiddag een bezoek te brengen aan de Ned. Hervormde Kerk van Beverwijk om het enige Miiller-orgel van ons land te bezichtigen en te bespelen. Er zal ook een lezing worden gehouden door de voorzitter de heer C. Kee, over Müllers werken. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels. 77) Bemerkend dat hij zich tot een uitbarsting van woede aan het opwerken was, hield hij zich opeens in en trachtte hij te glim lachen over zijn eigen slechte stemming. Maar zijn gezicht betrok opnieuw. Het was niet de schuld van iemand anders dan hemzelf, dat Geoffrey gisteravond Anne naar het feest had kunnen meenemen. Het was waarschijnlijk alleen zijn eigen schuld, dat ze gisteravond niet met hem had willen dansen. Maar het deed daarom niet minder pijn en het hinderde hem nog steeds onbeschrijfelijk. Ze móést begrepen hebben, dat "hij haar voor die wals wilde vragen, en de haast waarmee ze zich naar Geoffrey had gekeerd, had aan duidelijk heid niets te wensen overgelaten. Ze had de hele avond met Geoffrey doorgebracht en dus kon het niet betekenen, dat ze bang was een dans met hem te missen. Hij had later nog eens willen proberen, maar ze waren niet meer naar de bar teruggekomen, en het was allemachtig moeilijk geweest om van Sheila weg te komen, ook al waren er andere mannen genoeg geweest om haar aangenaam bezig te houden. Hij fronste, toen hij uit een van de ramen van de ontbijtkamer naar ruk om, daar hij stappen achter zich hoorde. Grote hemel! Tante Em! Je maakt niet de indruk, dat het je genoegen doet, mij te zien merkte deze scherp op. Wie dacht je dat het was? Zuster Prescott? De lichte nadruk, die ze op haar laatste woorden legde, ontging hem. Helemaal niet. Ik dacht dat het Geoff was. O. Ze scheen van haar stuk ge bracht te zijn. Ik heb er helemaal niet meer aan gedacht dat Geoffrey hier is. Ik wilde jou graag even spreken. Daar zult u mee moeten wachten, tenzij u me maar héél weinig te zeggen hebt, zei hij. Geoffrey kan ieder ogenblik beneden komen en ik moet za ken met hem bespreken. Is het erg drin gend? Ik weet het eigenlijk niet. Haar stem klonk opzettelijk vaag. Ik geloof wel dat jij het zo zou vinden. Maar natuur lijk kan ik wachten. Wat wilde ze nu weer, dacht Alan'ge- irriteer d en zich tegelijkertijd verbazend over zijn geïrriteerdheid. Ze zag er zo misselijk zelfvoldaan uit. Dat betekende gewoonlijk dat ze iets onaangenaams had ontdekt en aan het licht wilde brengen. verwerkt zouden hebben. Mevrouw For bes ging aan tafel zitten en hij bleef rond hangen, totdat Sara met het blad binnen kwam, op de voeten gevolgd door Geoffrey. Goedenmorgen! Dag mevrouw For besik hoop, dat u zich gisteravond ook vermaakt heb. Ik had een diner, dat het vermelden niet waard is, zei ze ontevreden, en dan iets opgewekter: maar de bridgeavond v/as geslaagd. Goed zo zei Geoffrey hartelijk. Ik heb zelf ook een fijne avond gehad en Alan niet minder, nietwaar oude jon gen? Hij bediende zich van de toast. Hoewel ik mijn kleine Anne voor geen geld geruild zou hebben voor jouw Sheila! Alan keek nijdig. Mevrouw Forbes trok haar wenkbrauwen op en keek hem met belangstelling aan. Jouw kleine Anne? ja, hebt u het niet gehoord? Ik heb Alan alleen naar het diner van zijn vrien dinnetje laten gaan, en ik heb zelf het verpleegstertje Prescott meegenomen naar het feest. Is het heus? De diepe belangstelling in Mevrouw Forbes stem was ongewoon, en, hoewel niemand er aandacht aan schonk, liet ze ditmaal haar geliefde on derwerp bridge- met een verrassende vlot heid varen. gen al vóór het ontbijt beneden was ge komen. Het betekende, dat hij zou moeten wachten met zijn gesprek met Geoffrey en hij had gehoopt alles te weten, goed of buiten keek. Dan draaide hij zich met een I kwaad, voordat ze hun eieren met spek Maar het was vervelend, dat ze vanmor- Ik ken haar al jaren, weet u? ver klaarde Geoffrey luchtig. Ze heeft een oude tante van me verpleegd. Is het waar? Heus, zei Geoffrey kalm, terwijl haar blauwe ogen hem met een mislei dende vriendelijkheid bleven gadeslaan. Zelfs Geoffrey ondanks al zijn slim heid en geslepenheid zou niet hebben kunnen vermoeden, wélke gedachten in haar hoofd rondspooktenNatuurlijk ken je haar al jaren! Hoe lang is het geleden, dat Dick gestorven is? Zes jaren? ik herinner me nu, dat Alan zei, dat je daarheen vloog om het lijk mee terug te brengen en Dick's zaken te regelen. Na- tuuxdijk heb je haar toen ontmoet, en je hebt aldoor geweten, wie ze was, hoewel je nooit een wooixl gezegd hebt....! Het was erg aai-dig van je eraan te denken haar mee te nemen, zei ze vriendelijk. Helemaal niet. Ik verzeker u, dat het plezier aan mij was, zei Geoffrey half schertsend, half ernstig. Mevrouw Forbes schonk zich nog een kopje thee in. Een en ander moest zorgvuldig over wogen worden, zei ze tot zichzelf. Wat een geluk, dat Geoffrey door zijn binnenkomen haar verhinderd had met Alan te pi-aten. En wat dom van haar om er niet eerder aan te denken, dat Geoffrey aldoor alles, wat ze nu pas ontdekt had, geweten had. Ze roerde kalm in haar kopje en kon digde aan, dat ze, gezien het prachtige weer, naar de kerk wilde wandelen. Geoffrey sprak er met grote beleefdheid zijn spijt over uit, dat hij haar niet kon vergezellen, daar hij met Alan over zaken moest spreken. (Wordt vervolgd). Een kwart eeuw Vrijwillige brandweer Het zilveren jubileum is door de Vrij willige Brandweer te Assendelft op uit bundige wijze gevierd. Personeel en ma terieel uit de gehele Zaanstreek en uit Beverwijk deden mee aan de georgani seerde brandweershow. De oude brandspuit uit Zaandijk, de nieuwe spuit uit Westzaan en de ladder wagens uit .Bevei-wijk en Zaandam trok ken veel bekijks. Door de deelnemers werd een demonstratie gegeven: ongeveer 60 stralen werden tegelijk gebruikt. Burgemeester vau Breda benoemd Met ingang van 1 December is tot bur gemeester van Breda benoemd mr. dr. C. A. Prinsen, burgemeester van Roosendaal. Agenda voor Beverwijk DONDERDAG 13 NOVEMBER. Kennemer Theater, 8 uur: „De IJzeren Voorn", revue. Veilinggebouw 't Centrum: „Us Memme- tael". VRIJDAG 14 NOVEMBER. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De Wen teltrap", 18 jaar. Kennemer Theater, 8 uur: „De IJzeren Voorn", revue.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3