IJmuider Courant Verdrag voorgesteld Mackenzie King sprak in Verenigde Vergadering der Staten-Generaal Oekraïne gekozen in Veiligheidsraad Britse troepen zullen niet helpen bij de verdeling van Palestina Engelse minister van Financiën struikelt over indiscrete persman jaargang No. 18787 62e preaux: Eennemerlaan 154, Tel. Redactie en \dministratie 5437 Haarlern; Gr- Houtstr. 93, '10724. Directeur Hoofdredacteur 15054. telefoon Drukkerij' Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 14 November 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem nE AMERIKAANSE MINISTER van Dguitenlandse Zaken heeft bekend ge- aakt dat hij in de raad van ministers van Buitenlandse Zaken te Londen opnieuw voorstel zal doen tot het sluiten van fn non-agressie-pact, voor de duur van e xtjg jaren, tussen devGrbte Vierter heiliging van Europa tegen het Duitse !evaar. Een non-agressie-pact is een' niet- Lvals-verdrag. Het zou dus inhouden dat L .vier grote mogendheden Amerika, .„jet-Rusland, Groot-Brittannië en Frank- j\v onderling overeenkomen, elka'ar niet zullen aanvallen. Het zou dan 'meteen 4 Duitse gevaar bedwingen. Dat is op het moment wel niet aanwezig, maar de er varing lieeft ë'eleerd dat het vrij snel kan 'Uglceren. Daarom ook wil Marshall de Amerikaanse troepen niet op korte termijn „j! Europa laten vertrekken. Hij zegt niet, lp welke termijn hij het wèl wil. Dat is heel begrijpelijk, want hij weet het niet. phjj kan er ook niet voor instaan, want ;iin ministerschap zal maar kort duren, ujsseliien' nog maar ruim een jaar. Als President Truman bij de presidentsverkie- ;ing Van eind 1'948 niet herkozen mocht orden en de republikeinse partij het' win- en claar bestaat veel kans op zal her ministerschap van George Marshall uit zijn. ne nieuwe president zal andere ministers benoemen. Dus hebben wij eigenlijk niets aan de verklaring, dat hij de Amerikaanse (roepen' niet op korte termijn uit Europa wil halen. Aan dat niet-aanvals-verdrag, als het tot siaiid mocht komen, zullen wij ook niets hebben. Het i.s de tweede maal. dat het in' deze vorm wordt voorgesteld. Marshall zelfheeft eraan herinnerd, dat het de eer- sto maal door zijn voorganger minister jjvriies ter tafel werd gebracht,- dat deze in een gesprek met Stalin diens steun ervoor verwierf, dat het later werd afgewezen door Molotof en dat Stalin toen ontkende, dat hij ooit zijn bijval betuigd had. Dus ziet het er niet veelbelovend uit, wat de kansen van aanneming in Londen betreft. Maar moeten wij dat betreuren? Zouden wij oiri moeten verheugen, als het ding aanvaard werd? Ik geloof noch hét een, noch het, 'aiidet'. Als tweede „kop" hebben wij boven het bericht omtrent dat non-agressie-pact ge zet: „Poging om Europa's gevoel van on veiligheid te verminderen". En dat is een duidelijker en juister omschrijving'dan „ter beveiliging' van Europa". Gij begrijpt het verschil. Als rhe.n een maatregel voorstelt met het doel, iets te beveiligen, is dat een zaak van veel verder strekkende betekenis dan dat men'er een ter tafel brengt met het doel, een gevoel van onveiligheid te verminderen. In het e'erste geval beoogt men een constructieve daad, die werkelijke verbetering in bestaande toestanden moet brengen, jn het tweede slechts een maat regel, waarmee de betrokkenen gerustge- ëld.moeten worden. Meer dan dit laatste kan met een non- <ressie-pact inderdaad niet bereikt wor- jn, En ik vraag mij af, voor hoeveel den kende mensen in Europa het werkelijk een geruststelling zal zijn. Dit soort verdragen heeft slechts .de betekenis van een kal- merings-middeltje voor een goedgelovige massa..En na al hetgeen zij in deze eeuw reeds heeft door moeten maken is de be volking van Europa niét zo goedgelovig meer ten aanzien van verdragen. Er is ook een ander beeld voor te bezigen:1 dat van sierlijke gevel, waarachter ruzie en haat wonen. Wij zijn het vorige grote non-agressie pact niet vergeten. Dat werd op 23-Augus- ius 1939 te Moskou gesloten tussen Sovjet- Rusland en Duitslahd. Het gaf Duitsland de handen vrij om tie wereldoorlog te ont ketenen. Weinige .dagen later viel Hitier Polen aan, welks integriteit van grondge bied door Groot-Brittannië en Frankrijk was gewaarborgd. Die verklaarden Duits land de oorlog. Drie weken later was Polen bezweken, nadat cle Russen het nog van de Oostzijde waren binnengevallen en hun hadden genomen. Dat was- het begin de verschrikkelijke gevolgen van-dat niet-aanvals-verdrag". Het was - voor tien jaar gesloten. Eén jaar en tien maanden' na zijn ondertekening' op 21 Juni 1941 verbraken de Duitsers het al, omdat Hitier er toen zijn voordeel in zag de Russen aan te vallen. Dit wa's een lelijke misrekening; zijn noodlot wilde blijkbaar dat hij dezélf-* de grote fout beging als Napoleon een oneindig'groter man dan hij in 1812 en de Duitse keizerlijke regering in 1914. Maar dat kan hier verder buiten beschouwing blijven,, De vraag is: wat zijn dergelijke verdragen waard, die altijd zijn verbroken men er geen voordeel Voor zichzelf meer in zag? In de periode* tussen de twee wereldoor logen werd het Brianpl-Kellogg^Pact niet alleen duor een grote groep regeringen on dertekend', maar zelfs door de parlementen bekrachtigd. Het bande de oorlog als mid- deUot oplossing Van geschillen uit. 1 Ik herinner mij nog' levendig dat ik bittere critiek schreef'op het feit dat de toenmalige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Frank Kellogg, aan boord van een slagschip naar Europa ging om clat verdrag to ondertekenen. Welk een symbool vqpr fen vfedesmissie, die nota bene de uitban ning van de oorlog heette te beduiden! Het baat niet de mensen een „gevoel van Veiligheid" aan te praten. Men moet hun veiligheid waarborgen. Men moet-de ge schillen zelf opruimen door nieuwe ver houdingen tussen- de volken te scheppen. Een niet-aanvals-verdrag laat de slechte, verouderde verhoudingen een voudig voortbestaan en poogt ze al- een te verbergen achter een sier lijke gevel. Sierlijk is hij. W$nt zo'n verdrag ziet er heel aardig uit, op perka ment-met grote linten en zegels en mooie svoorden erin, zoals „de Hoge Verdrèig-slui- tende Partijen". Men kan een hele plech- hgheid bij de ondertekening met 'een speciaal-vervaardigcle gouden pen in dkaar zetten en 's avonds vuurwerk laten «steken en gala-voorstellingen in schouw burgen geven. Maar dat is allemaal leeg vertoon. h, g. Wells, die een der grootste Oenkers en schrijvers van deze eeuw was, neeft het duidelijk en onomwonden gezegd: sic 'tunnen Kellogg-pacteq. en KeHogg- p! ge Pacten in Europa ondertekenen, tot een tekort is aan perkament en gouden ™nea en wij desondanks niets werkelijks oor de vrede van de wereld zullen hebben gedaan." En H. G. Wells .schreef ook: „De enige j ter organisatie van de wereldvrede mat naar een federatie en de enige manier nTJr ^ec*eratte te krijgen is een stout- oedig voorwaarts, in het gezicht en bin- eu do waarneming van heel de Mensheid." «aarom blijft dat „stoutmoedig voor- Alles zal tenslotte terechtkomen ivanneer wij onze idealen,tot gelding brengen (Van onze parlementaire redacteur) Canada's Grand Old Man, zoals voorzit ter Kranenburg de eregast van de Staten- Generaal,' de Canadese minister-president Mackenzie King noemde, hoorde en zag zich bii zijn intree in de Ridderzaal met een warm applaus begroet. Dit vergdedde de nogal- grote leegte, veroorzaakt door slechte opkomst van de volksvertegen woordigers in hef algemeen en de princi piële afwezigheid van de communisten in het bijzonder. Wat er verder in deze samenkomst op viel, was, dat er vrouwelijke stenografen aanwezig waren, dat de president de hoge gast gelukkig in het Engels en pifet, gelijk zijn voorganger destijds met Churchill had gedaan, in het Nederlands toesprak en dat minister Schagen van Leeuwen kennelijk geen lust had gevoeld nu hij al vrijwel op cle valreep staat,, gisterenmiddag aanwezig te zijn. Tenslotte viel het bovenal óp, hoe de 73-jarige staatsman het klaar speelde om zonder enige aantekening een rede uit te spreken. Waarlijk, de aanwezige leden moeten hem alleen reeds wegens dezè praestatie bewonderd hébben. Van hun bewondering ga Ven zij ook bij het afscheid door applaus ToJijk-. Prof. mr. R. Kranenburg zeide onder andere in. zijn toespraak- „Het is ons een groot voorrecht in U, hoofd van de regering van Canada en groot staatsman, een der leiders van onze gemeenschappelijke strijd tegen wrede agressie te kunnen begroeten. Uw land heeft een speciale,plaats in de harten van onze landgenoten veroverd. Voor ons zijn de Canadezen onuitwisbaar verbonden met bet uur van onze bevrijding. Met diepe bewogenheid gedenken wij -de grote offers, welke die heroïsche strijd uw land hééft gekost, de vele dappere manhen, wier bloed op Nederlandse bodem is gevloeid. Wij zullen hen altija met diepe eerbied' gedenken. U hebt een staat van diénst, welke zeer wel opmerkelijk' kan worden genoemd. Gij zijt ons. klinkt het bijna als een sprook je.een man van wetenschap en publicist- van groot talent, onbetwist leider van uw partij gedurende bijna 30 jaar en premier gedurende meer dan twintig jaar. Geen enkele Nederlandse, staatsman heeft ooit de kabinetsraad zo lang gepresideerd. U hebt menig jaar een leidende, rol 'in de politiek gespeeld. Onder uw bekwaam en ervaren leiderschap is uw land onder moeilijke omstandigheden in macht, roem en welvaart vooruitgegaan. Gij hebt uw energie aan de sociale wetgeving gewijd en grote dingen tot stand gebracht. Wij waarderen zeer in het bijzonder de warme gastvrijheid, welke gij, als hoofd van de Canadese regering en het Canadese volk, gedurende de jaren van onze tegenspoed zo welwillend aan de troonopvolgster, Prinses Juliana en haar gezin tijdens haar ballingschap hebt verleend. Nimmer zullen wij de bewijzen van hartelijkheid en sym pathie in onze tegenspoed en m onze vreugde bij dé geboorte van een prinses in uw land vergeten. Mdogt gij naar uw land de boodschap terugdragen, da,t gij in Nederland een volk hebt gevonden, dat door dezelfde idealen van vrijheid, rechtvaardigheid en zelfbe stuur is bezield als leven in uw jónge, sterke gemeenschap, een volk bereid om te lijden en te strijden'voor deze idealen, overtuigd, dat het hecht uiteindelijk- zal. overwinnen". Mackenzie King antwoordt. In zijn antwoord heeft Mackenzie King te. kennen gegeven, dat nimmer meer,een natie het.zal wagen de vrijheid en het leven in de democratische landen te bedreigen, indien de democratische naties de-eenheid en de kracht tonen; dié zij gedurende de oorlog aan de dag hebben gelegd. Bijeen komsten zoals die van heden, zo vervolgde hij, moeten aan andere naties tonen, dat de banden tussen de vrije volken steeds ster ker worden. Dit moet een waarschuwing zijn bij nieuwe pogingen tot- agressie *en wereldheerschappij, Mackenzie King bracht de grote dank baarheid onder woorden, welke het Cana dese -volk koestert wegens de liefdevolle zorg, die het Nederlandse volk aan de gra ven van Canadese soldaten geeft. - De Nederlandse kinderen, die bloemen naar deze graven brengen', zag hij als een symbool van de kincleren der gehele we reld, die verlangden met liefde en mede lijden te worden behandeld. Hij bracht hulde aan koningin Wilhel- mina, die -door het Canadese volk als een der "grootste vrouwen "aller tijden wordt beschouwd. u Herinnerend aan het bezoek van Prinses Juliana aan Canada, zei-Mackenzie King, dat naar zijn mening nimmer enig land een zo voortreffelijke ambassadrice had gehad. Mackenzie King las een brief voor van generaal H. Crerar, commandant van het Canadese eersfeleger, waarin de generaal de dank van het Canadese volk voor de verzorging der "©artadese oorlogsgraven in Nederland onder woorden brengt en de nadruk" legt op de banden tussen de twee volken. Deze band.en zijn versterkt door de emigratie van Nederlanders naar Canada. De Canadese 'premier besloot zijn rede aldus: „Ik ben mij er van bewust, dat gij allen drukke bezigheden hebt. Ik .weet, dat er gediscussieerd moet worden over de be groting. Ik weet iets over begrqtingsdebat- ten en ik ben niet van plan mij in binnen landse politieke aangelegenheden te men gen. Over één punt wil ik echter nog iets zeggen. Ik sta hier om uitdrukking te geven aan de dankbaarheid van Canada jegens het Nederlandse volk de gewapende macht van Nederland. Toen wij het Cana dese volk verzochten als één man naar voren te komen om de yrijheid te verdedi gen, zagen wij in, dat'önze vrijheid stond en viel met de uwe, dat onze veiligheid steunde op de uwe en ojd het succes van de strijdkrachten der vrijheid aan deze zijde van de oceaan. Ik zal gaarne willen, dat deze gedachte bijbleef aan allen hier aan wezig. Bij de beschouwingen van Europese problemen en politiek zién wij in hoe de landen .van elkaar afhangen wat betreft hun verdediging. Wanneer de vijand in staat was geweest héteKanaaDover te ste ken en de Britse eilanden te bezetten, dan 'zou de wereldgeschiedenis anders verlopen zijn. Ik geloof niet, "dat de wereld door geweld voor rampen gevrijwaard zal blijven. Ilc geloof, dat geweld nood-, zakelijk is vqov de verdediging, doch cle uiteindelijke triomf van de vrede zal tot stand komen door bevordering van 'de goodwill. Nimmer tevoren in de (wereldgeschiedenis heeft er zo veel goodwill #en samenwerking bestaan tussen de "vrijheidslievende landen als heden. Ik geloof, dat alles ten slotte zal terechtkomen, wanneer wij proberen onze idealen tot gelding te brengen. Ik .bid, dat het zo zal^zijn." Om kwart voor vijf verliet- Mackenzie King, uitgeleide gedaan door een commissié van Kamerleden, de Ridderzaal. Staande op het bordes hoorde hij het door de Konink lijke Militaire Kapel gespeelde Canadese .volkslied aan, 'waarna hij per. auto naar kasteel Oud-Wassenaar „vertrok. 'Des avonds gaf de Nederlandse regering ter ere van Mackenziè King een galadiner in hotel Des Indes in Den Haag. Tevoren •brachten „Dié Haghe Sang'ers", welk koor in het trappenhuis en de hal van het hotel stond opgesteld, de Canadese premier een serenade, waarbij de Canadese volksliede ren en het „Suave" van Da Palestrina wer den gezongen. Minister van Marine wil ontslag nemen In de Tweede Kamer heeft de "minister president in ziin antwoordrede op de al gemene beschouwingen van de Rijksbegro ting medegedeeld, dat de minister van Marine, de heer J. A. Schagen van Leeu wen, hem heeft medegedeeld voornemens te zijn zijn ontslag als minister van Marine aan te bieden. Aangezien over de aanvaar ding van dit ontslag nog niet is beslist, stelde de minister-president de Kamer voor op de motieven van dit ontslag niet nader in te gaan. Overwegend socialisten in nieuwe Deense regering Heden beginnen onderhandelingen (-|g| vVOOrd IS aan Hedenmiddag om half 5 zullen iti Bata via de besprekingen tussen republikeinse en Nederlandse militaire vertegenwoordi gers beginnen over de uitvoering van het wapenstilstandsbevel. De republikeinse generaals Oerip Goc- mohodjo en Didi Kartasomito zijn per Amerikaans vliegtuig uit Djoly'a in Bata via aangekomen. Ook worden nog repu blikeinse officieren uit Sumatra verwacht. Hans Hedtoft, voorzitter van de Deense sociaaldemocratische partij, heeft een nieuw Deens kabinet gevormd, nadat de vier voornaamste partijen het niet eens waren géwordén over de coalitieregering. Hedtoft heeft de ministerljjst aan koning Frederik overhandigd. In het nieuwe kabinet, dat op de minis ter van Buitenlandse -Zaken na uitsluitend sociaal-democraten bevat, is Hans Hedtoft minister-president en Gusiav Rasmussen (liberaal)- minister van Buitenlandse Za ken. Hamilton; Waarom wil men een regering? Omdat de hartstochten der mensen zich niet zonder dwang loïllen voegen naar Se voor schriften van redelijkheid en rechtvaardigheid. Uit: The Federalist. 'a De kleine algemene vergadering geaccepteerd door de grote De UNO-vei-gaderihg heeft de Oekraine gekozen tot lid van de Veiligheidsraad, in de vacature van Polen. Hoewel de tegen- candidaat, India zijn candidatuur had in getrokken, bepaalde cle voorzitter cler "As semblee, dat een stemming zou plaats hebben. De Oekraine werd gekozen nfet 36 stemmen voor, twee stemmen werden uitgebracht op India. Van cle 57 leden waren er drie afwezig, vijftien -onthielden zich. Doordat er twee ongeldige stemmen waren, was de vereiste meerderheid slechts zes-en-ty/intig. Naar verluidt behoorden de Verénigde I rij De herfststormen der laatste dagen hebbeh de golven opgezwiept en de zee heeft haar woede gekoeld op degenen die haar trotseren. Verschillende schepen hebben hel on derspit gedolven 4 de zeeweringen hebben'moedig weerstand gebode/n en een eeh zame wandelaarster blijft veilig buiten het bereik van de gretige golven. Evacuatie zal Augustus 1948 voltooid zijn. Sir Alexander Cadogan, Brits gedcle-. geerde bij de Verenigde Volken, heeft in de subcommissie voor de verdeling van Palestina medegedeeld, dat Engeland zijn troepen niet zal gebruiken om de verdeling' van Palestina door te zetten. Hij kon niet zeggen, hoelang de periode van ontruiming zal duren, doch de militaire autoriteiten hebben opdracht gekregen een evacuatie voor te bereiden, die op 1 Augustus 1948 voltooid zal zijn. „Zolang er In enig deel van het land nog Britse troepen zijn, moeten zij natuurlijk orde en rust handhaven, doch" aldus Ca- dogan; „ik heb opdracht gekregen duidelijk te verklaren, dat önze troepen-(niet be- DALTON AFGETREDEN Bijzonderheden zijner begroting verklapt vóór de indiening in het Lagerhuis Hugh Dalton, de Britse minister van Financiën, is afgetreden, sir Stafford Cripps minister va.n Economische Zaken, is tot zijn opvolger benoemd. Dalton werd het slacht offer van de indiscretie .van een journalist^ Tijdens de bijeenkomst van het parle-' ment op Donderdag gaf Dalton toe., dat hij sommige gegevens uit zijn begroting voor dê mededeling daarvan in het parlement had 'doen toekomen aan het Londens blad „The Star". Hij deed dit in antwoord op de vraag, of hij een onderzoek had ingesteld naar de bron van het in „The Star"-verschenen be richt, dat "nauwkeurige mededelingen over cle óntwerp-begroting behelsde. Hij zeide: „Tot mijn groot leedwezen moet ik het Huis mededelen, dat de publicatie liaar oor sprong vindt in een gebeurtenis, die gister middag plaats greep, toen ik het Huis bin nentrad om mijn rede te houden. In ant woord op een vraag van de parlementaire redacteur van „The Star" ftefo ik hem de mededelingen gedaan. .Ik begrijp, dat dit een ernstige indiscretie was, waarvoor ik het Huis mijn diepgevoelde verontschuldi gingen aanbied". Namens' de oppositie -verklaarde Chur chill, dat hij acte nam van de „zeer open hartige wijze", waarop de minister had gesproken en zijn deelneming betuigde „in verband met het misbruik van vertrouwen dat was voorgevallen." In antwoord op de vraag, of de journa list wist, of Daltons mededeling een vriend schappelijke was dan wel bestemd voor waarts"' nog steeds uit? Omdat er meer stoutmoedigheid voor nodig is dan om maar weer naar een oorlog af te zakken. R. P. directe publicatie,, zeide Dalton nog: „Ik neem de schuld op mij, omdat ik indiscreet ben geweest in mijn betrekking tot deze journalist, die ik al jaren ken. Ik acht het Hugh Dalton, gekiekt toen hij zijn woning verliet met zijn begroting bijzich, op weg naar het Lagerhuis. Zijn-weg werd gekruist door een goede kennis", die hem iets over de begroting vroeg en dit onmiddellijk in de krant,zette.,,» y niet-oirbaar enig ocfrdeel over hem uit te spreken. Ik héb mijn verontschuldigingen aangeboden en wens het daarbij te laten." Het laatste geval van voortijdige mede delingen over de begroting' kwam voor in 1936 toeft de voormalige minister van Ko loniën Thomas zich daaraan schuldig .maak te. Thomas trad toen. ook af als minister, doch bleef zijn zetel in het parlement be houden. Dalton's .begroting ondervond ernstige critiek in de pers. Verklaard werd, dat deze begroting ontoereikend was o'm een oplossing te bieden voor de problemen van inflatie en uit het evenwicht geraakte ba lans van in- en uitvoer. De minister-president, Attlee, heeft Dal- tón een schrijven doen toekomen', waarin hij verklaart, zich-ervan bewust te zijn, dat de begane indiscretie op zichzelf geen be nadeling van cle staat tengevolge had ge had, doch dat 't beginsel van de onschend baarheid van de begroting van het grootste belang is ent dat de' cUscrefie van de minis-, ter van Financiën, die noodzakelijkerwijs veel vertrouwelijke gegevens ontvangt, buiten kwestie moet- zijn. Dit, schrijven van Attlee - washét ant woord op een brief van Dalton zglf, waarin deze, naar aanleiding van het ter sprake komen van het geval in het parlement, zijn ontslag aanbood, onder de verzekering dat hij, ook buiten de regering staande, de uit voering van het regeringsprogram zou blij ven steunen. Onderzoek. De oppositie, onder leiding van Winston Churchill, Anthony Eden, sir John An derson en Clement Davies, hebben een motie ingediend strekkende tot het benoe men van een commissie van onderzoek in zake de omstandigheden van de indiscretie. De commissie moet er een zijn uit alle par tijen en bestaan uit- parlementsleden. Churchill heeft Dalton in een brief mede gedeeld, dat hij.tot deze stap is gekomen onder invloed van dé ontdekking, dat de journalist, wie Dalton mededelingcler ge gevens deed, een kwartier vopr de bekend making in het Lagerhuis, niet beschouwd wordt als .onder verplichting tot geheim houding te staan. schikbaar zullen zijn om.hetzij tggen Joden of Arabieren, dienst te "cloen als instru ment ter oplegging van een regeling. De onmogelijkheid, alle militaire contin genten vóór de zomer terug te trekken, betekent geenszins, dat wij een civiel be stuur zullen blijven handhaven. Integen deel, wij behouden 'ons het recht voor op elk moment ons mandaat neer te leggen en ons burgerlijk bestuur te beëindigen, wanneer het. duidelijk zou zijn geworden, dat 'de Assemblée geen voor Joden en Arabieren aanvaardbare oplossing heeft bereikt. In zulk een geval zal de Britse regering tussen de beëindiging van het mandaat en de voltooiing der evacuatie geen civiel bestuur handhaven, dpch zich beperken tot hét hSndhaven van orde en rust in de streken waar nog troepen zijn". .Op desbetreffende vragen van cle ver tegenwoordiger' van Guatemala, Carcia Granados, antwoordde Ca'dogan: „De Britten zullen de uitvoering van' de taak der UNO-commissie niet tegenwerken evenmin als- de oprichting van voorlopige regeringsraden en het recrutëren en be wapenen van Jooclse en Arabische mili taire eenheden, met algemeen voorbehoud, dat de Britse regering voldoende controle aan zich jnoet houden in cle door hen be zette. gebieden ter- waarborging van de veiligheid der troepen en hun ordelijke terugtrekking". Nog' steeds slachtoffers. Door een bomaanslag in het café Ritz te Jeruzalgm zijn gisteravond zeven Britse militairen om het leven gekomen, Een achtste werd gedood, toen een Britse pa trouille door Jooclse verzetslieden uit een hinderlaag werd - beschoten. Een aantal Britten en tenminste drie Joden werden daarbij gewond. c Reuter meldj nader, dat te Haifa vier leden van het Britse Veiligheidskorps bij het verlaten van een bioscoop in een Jood se wijk waar zij „Intermezzo" met Ingricl Bergmann hadden gezien, door 'leden van cle groep Stem zijn doodgeschoten. Anli-commiiiiistisclie actie in Duitsland begonnen Het Amerikaanse militaire bewind in Duitsland opende -gisteravond zijn anti communistische radio-campagne met 'éen van de felste redevoeringen welke obit door een Amerikaanse autoriteit werd af gestoken. Via de Amerikaanse zender in Duitsland, verklaarde dr. Eclwar Litchfield, directeur yan hét bux'gerlijk bestuur, dat „twee jaar nadat, de>' Hitler-terreur is terneerge slagen, het Duitse volk 'opnieuw bedreigd wordt rpet volledig verlies van zijn vrij heid, dit maal door het communisme". Dit was de eerste van een serie radio lezingen door'dr. Litchfield, welke lezingen •getiteld zijn „Vrijheid tegen totalitarisme". Het doel van deze voordrachten is om vergelijkingen te maken en verschillen.aan te wijzen tussen de vrijheid in cIemocr?i- tische landen erl de terreur van een dicta tuur. (U,P.) Staten, die de oppositie tégen de Oekraine geleid hadclen, tot de staten, die zich he den onthielden. De Algemene Vergadering ging,vervol gens over tot de verkiezing voor de twee overgebleven plaatsen in da beheersraad, welke kwestie eveneens op het dode punt was geraakt. Pas in de achtste stemming gelukte het de Phïlippijnen om met 41 stemmen boven het vereiste aantal van 38 stemmen té ko men. Costa Rica verkreeg 32 stemmen, Noorwegen 23 en Siarn 15. Ook de negende stemming bi-acht geen beslissing ten aan zien van de laatste opengebleven plaats, Costa Rica verwierf 33 stemmen en «Noor wegen 24. Siaijn was reeds uitgevallen. Tenslotte verklaarde Nqprwegei), dat het de candidatuur zou intrekken, waarna Costa Rica met 46 stemmen, werd gekozen. Naar verluidt, heeft Nederland bij de stemming over de open zetel in, de Veilig heidsraad zich van stemming opthouden of een ongeldige stem uitgebracht. De kleine is er. De Algemene Vergadering 'der UNO heeft tenslotte met 41 tegen 6 stemmen besloten tot de vorming van de zogenaamde „kleine algemene Vergadering". De aanhangers van de Sovj ét-Unie stem den tegen, de Arabische staten onthielden zich van stemming. Italiaanse regering zal politieke terreur uitroeien .Jonge fascistische organisatie ontdekt Tijdens een stormachtige, zitting van de Italiaanse Constituerende Vergadering heeft de minister van Binnenlandse Zaken Scelba vei'klaard dat er in Italië een zeer jonge fascistische organisatie bestaat, welke in het geheim-werkt. Scelba's rede werd-herhaaldelijk door de communisten onderbroken? en het tumult bereikte een dergelijke hoogte, dat dé communistische voorzitter van de Kamer eeti der communistische afgevaardigden wegens „onbeschaamdheid" liet' verwij deren. Scelba verklaarde, dat de regering de politiek van verzoening zal voortzetten, dié' door de\communistische leider; To- gliat'ti, is begonnen, toen deze als minister van Justitie'in 1946 amnestie voor poli tieke misdrijven' afkondigde. De regering zal echter alle pogingen van fascisten om zich te organiseren de kop indrukken. Scelba zeide, dat het onderzoek naar de bomontploffing in het centrum der com munistische' federatie te Rome geleid heeft tot de arrestatie van iemand die onlangs door de communistische partij was ge royeerd. Tenslotte wees Scelba er nog eens op, dat de regering de terugkeer van, het fas cisme wil tegengaan, doch ook besloten is het_ politieke terrorisme uit te roeien, dat een' der kenmerken van het"'fascisme is. „Niet straatdemonstraties, doch parlement en verkiezingen zijn de wettige'democrati sche middelen om de politieke toestand te veranderen", zo zeide Scelba. „De regering wenst zo spoedig mogelijk verkiezingen". Barones Orczy overleden Schrijfster van succesboeken Barones Orczy, de schi'ijfster van de be roemde boekenreeks over de ,',Rode Pim pernel" is Woensdag op 80-jaiiige leeftijd ,te Londen overleden. Duizenden hebben genoten van de we reld ,van avontuur, romantiek" en ridder lijkheid, die zij in haar werken schiep. Hoofdfiguur was steeds'de Engelse aristo craat, clie in het teken van het bloempje „Rode Pimpernel" zijn door «de revolutie bedreigde Franse vrienden te hulp kwam en met hen in de hachelijkste omstandig heden geraakte. Daar. hij zijn tyelagers al tijd overleefde en .barones Orczy over een onuitputtelijke fantasie beschikte, was er voortdurend stof te over voor een nieuw deel, dat zowel barones Orczy als haar uit gever geen windeieren legde. o Barones Orczy was een Hongaarse van geboorte, doch huwde een Engelsman. Ge durende de oorlog verbleef zij le Monte Carlo, waar haar villa door de Duitsers streng werd bewaakt. Banketbakkers mogen langer werken voor St. Nicolaas In banketbakkerijen, welke niet tevens broodbakkerijen, zijn,' mogen van 17 tot en met 28 November mannelijke arbeiders van 18 jaar of ouder élf uur per dag en ten hoogste, zestig pur per week werken; aldus heeft' de minister van Sociale Zaken beschikt. De arbeidstijd móet in zijn geheel gelegen zijn tussen 7 en 20 uur (op Zater dag 22 uur).,De beschikking, welke nog énkele nadere détails bevat, is opgenomen in de Nederlandse Staatscourant. ENKELE BUIEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt, geldig van Vrij- S dagavond tot Zaterdagavond: Aanvankelijk nog verder afnemende. S doch later weer wat toenemende wind» uit Westelijke richtingen. Wisselend 5 bewolkt met enkele buien, voorname- 2 lijk in het Noorden van het land. Kou- dere nacht. 15 November: Zon op 7,58 uur. onder 16.50 uur Maan op 11.05 uur, onder 18.09 uur 2

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1