IJmuider Courant Mackenzie King eredoctor Amsterdamse universiteit ;;Een geschenk kan Canada" „Het politieke probleem staat voor ons op de eerste plaats" Engels defensiesysteem blijft onaangetast Marseille demonstreert en staakt Muziekonderwijs op middelbare scholen 62e Jaargang No. 18786 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054, Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 15 NovemKer 1947/ Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,—. Franco per post ƒ4.50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Na een kort bezoek aan Aalsmeer is de Canadese premier Mackenzie King giste ren omstreeks het middaguur de hoofdstad binnengereden. Beheer Mackenzie King werd in Aalsmeer begroet door de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de burgemees ter van Aalsmeer, dr. D. H. Peereboom Voller, dè wethouders, de directeur van de Centrale Veiling de heer W. Maarse en de secretaris van de Aalsmeerse Tuinbouw- bond de heer J. C. M. Mensing. Mackenzie ging nam in het veilinggebouw de bloe menweelde in ogenschouw, waarna hem in de directiekamer een erewijn werd aan geboden. Terwijl de burgemeester hem hier toesprak, werd de auto van de premier met ruim drieduizend chrysanten versierd. Bij zijn aankomst op het stadhuis werd het gezelschap door de burgemeester ver welkomd. In de hal van het gemeentehuis sprak de heer H. Götzen, voorzitter van het Comité Nederlandse Oorlogsgraven, Canada's eerste burger toe en bood hem een album aan met foto's van de drie be graafplaatsen, waar in ons land Canadese soldaten een laatste rustplaats hebben ge- vonden. Met grote belangstelling bekeek Mac kenzie King het album en liet zich iedere foto afzonderlijk door de heer Götzen to nen. In zijn woord van dank zei de Cana dese premier: „Ik zal dit album naar mijn land medenemen en zuinig bewaren. Ik zal mijn landgenoten in de gelegenheid stellen het te bekijken, wanneer zij willen. Het zal een nationaal bezit worden in Canada, een blijvende herinnering aan mijn be zoek aan uw hoofdstad". Na de lunch in de ambtswoning van de burgemeester, waarbij ook aanwezig Nvas de Commissaris' der Koningin, dr. J. E. ba ron de Vos van Steenwijk begaf Mackenzie King zich naar de universiteit voor de ere promotie. Deze plechtigheid werd onder andere bijgewoond door de. minister-presi dent dr. L. J. M. Beel, de minister van Financiën, mr. P. Lieftinek, de voorzitter van de Eerste Kamer, prof. mr. R. Kra nenburg, de Australische gezant, de Zuid- Afrikaanse gezant, en de Britse ambassa deur. De rector-magnïficus, prof. G. C. He ringa sprak de begroetingsrede uit. „In de annalen wan deze universiteit", zo zeide hij, „zal deze dag als een der' uitzon- derlijkste worden aangemerkt. Deze ere promotie is een symbool van de grote vriendschap, die het Nederlandse volk voor Canada gevoelt". De promotor, prof. mr. Marius G. Leven- bach, sprak de promovendus in het Engels toe. „Onze belangrijkste aanleiding om deze graad aan u op te dragen is, dat zij een bijdrage zal zijn van dank voor onze vrij heid, dank die wij bovenal aan Canada verschuldigd zijn. Het is ons een groot voorrecht aan Canda, roemrijk en vrij, aan het grote volk van Canada en aan uwe excellentie zelf, zijn eerste minister, deze dank te betuigen". Vervolgens bracht de promotor de be vrijdingsdagen in herinnering. „Elke poging", zo zeide spreker, „een beschrijving te geven van het heldendom, de moed, volharding in de strijd, de ver liezen van cle Canadese soldaten op onze bodem voor ons heil, moet falen. Zij ga ven hun leven, opdat wij weder vrij zou den zijn. Ik mag "wel de woorden, die gij zelf tot Winston Churchill richtte, thans op u toepassen: „Over u zal historisch vastgelegd worden, dat gij door uw voor beeld en leiding geholpen hebt de vrijheid van de wereld te redden". Vervolg promotie De universiteit heeft nog andere motie ven om u te eren. Voor haar is de vrijheid niet alleen een onschatbaar bezit, zij is meer, zij is voor haar een levensvoor waarde, Geen waarheid kan geboren wor den, als de geest niet vrij is, geen weten schap kan bloeien, wanneer de tyrannie de teugels leidt. Daarom zult gij in de bul, óie wij u aanbieden, in het Latijn lezen, dat zij u gegeven is „wegens uw zeer bij zondere verdienste voor de zaak van men selijke vrijheid en récht en de bevrijding van het Nederlandse volk, zijn weten schappen en zijn universiteiten". Prof. Levenbach besloot „Door u met deze plechtige promotie te eren, eert onze Universiteit zich zelf in nog hogere mate." „Een geschenk aan Canada." Na de toespraak van prof. Levenbach overhandigde prof. dr. W. Vechting de nieuwe doctor honoris causa de bul. .jlk aarzel u uit naam van mijzelf te danken voor de grote eer, die u mij hebt aangedaan", aldus de Canadese premier in iijn dankwoord. Ik beschouw deze bul als Kn geschenk van de Nederlandse univer siteit aan het volk van Canada. In deze Kest aanvaard ik de hoge onderscheiding joet graagte en met trots. De eer, die mij te beurt is gevallen, zal ongetwijfeld troost Volgende week allemaal weer een ei 0p 20 November zal in de bonnenlij st alle leeftijdsgroepen een bon voor «n ei worden aangewezen. De in het na- laar aflopende productie van eieren heeft ucze bon wat lang doen uitblijven, zo deelt Bet ministerie van Landbouw mede. Men zal er genoegen mee moeten nemen op deze Boa eventueel een ei van klasse 5 geleverd te bijgen. Donderdag één dode en zes gewonden ,}'*n officiëele zijde wordjt gemeld, dat de Nederlandse verliezen op Donderdag be joegen 1 dode en 6 gewonden. Op Java ^Sumatra werden Nederlandse posten en Pavrouilles beschoten. In de grensgebieden '•m Oost-Java in de sector van Modjokerto b in het gebied rondom Malang hadden Botsinr- I brengen aan Cbnadese ouders, die hun zonen hebben verloren in de strijd voor de vrijheid van Europa. „De ontvangst in Nederland", zo ver volgde de hoge gast, „was groots en de be langstelling van de Kroon, van de ministe ries, van de gemeentebesturen, maar ook van de mannen en vrouwen op straat en van de kinderen, die mij overal met vlag getjes hebben toegewuifd, was een onver getelijk evenement in mijn leven. De vriendschap tussen onze landen zal geen korte zijn. Ik hoop dat de jongemannen in Nederland nimmer zullen toestaan, dat cle leiding van hun mooie land in handen zou komen van verkeerde mannen. Op hen rust de taak zelfs de kleinste problemen in het land ernstig op te vatten en zich goed te oriënteren. Dit geldt vooral voor hen, die de universiteit verlaten hebben sAimmi^kriïeen^lI^jKjo^bovendfen'^dat Vóór tot eredoctor van de Amsterdamse Universiteit vond de Canadese tef univeSi mannen mag afleveren 5™Sf Kinf bezoek aan Aalsmeer te brengen. Terwifl hij rlip in alle tiiden in oorlog of vrede be- bloemenpracht m de veilinggebouwen bewonderde, versierden rappe handen reid zullen riln hun land oowaardige wiize zijn auto met duizend<"> Chrysanten. - De Canadese ambassadeur de heer P. Dupuy e dienen Moge dan ook Z burgemeester van Aalsmeer dr D. H. Peereboom Voller vergezelden de hoge tussen Nederland en Canada in alle tijden bU ZV rondga-B door de veilingen. voortduren." „Daar zal ik mijn best voor doen," was „Amsterdams student ^et antwoord, „teneinde mij een waardig Tijdens de receptie ïn de senaatskamer Amsterdams student te tonen." na zijn erepromotie ontving de eerste mi nister van Canada uit handen van de ree- Prins en Prinses dineren tor van de Unitas Studiosorum Amstel- met Mackenzie King, odamensium een tweede bul, namelijk die van zijn benoeming tot buitengewoon lid De Prinses-regentes en Prins Bernhard van deze studentenvereniging. zaten gisteravond aan bij een officieel In zijn dankwoord in de aula had diner, dat ter ere van de Canadese minis- Mackenzie King lachend gezegd, dat hij terpresident door de Canadese ambassa- wel het een en ander vergeten is van het- deur te zijnen huize, „Groot Hasebroek" geen hij geleerd had in zijn studententijd te Wassenaar, werd aangericht, aan de Harvard University. Bij het over- Zware explosie in Engels raket laboratorium Duitse raketspecialist gedood Vrijdag heeft zich op een terrein in de omgeving van Westcott (Buckinghamshire, Engeland), waar proefnemingen gedaan werden met zogenaamde bestuurbare pro jectielen, een zware ontploffing voorge daan. Twee personen, waaronder een Duit se raketspecialist, werden gedood en twaalf gewond. De proefnemingen met de raketten wor den verricht in een speciaal voor dit doel geconstrueerd gebouw, dat gelegen is in het midden van het voormalige oefenvlieg. veld van het „Bomber Command". Men neemt aan, dat een raket, bestemd voor het doen starten van vliegtuigen, getest werd en onverwacht tot onploffing is gekomen. De Duitser, die bij dit ongeluk gedood werd. was de 44-jarige geleerde dr. Jo hannes Schmidt. Als leider van een groep van tien Duitse wetenschappelijke onder zoekers was hij in December van het vo rige jaar naar Engeland overgebracht. Schmidt heeft indertijd ook gewerkt aan de V-wapens en hij werd beschouwd als de beste autoriteit op het gebied van het star ten van vliegtuigen met behulp van raket ten. Zijn medewerkers te Westcott waren dezelfden, met wie hij in Duitsland zijn experimenten deed. Het woord is aan Voltaire: Het is nodig, dat denkende geesten zich tegen elkander wreven, opdat er vonken uit springen. handigen van de bul waarin hij tot bui- Tot de gasten behoorden de ambassa- tengewoon lid der U.S.A. wordt'benoemd, deurs, gezanten en zaakgelastigden van zeide de rector lachend: „U zult nu, Excel- het Britse .f menebest in Nederland, mi- lentie, als „Amsterdams student" weer mster-president dr. L. J M. Beel en me kunnen inhalen wat u van uw studie aan vrouw Beel alsmede de meeste Nedei- de Harvard University vergeten is". landse ministers. Cani op doorreis: „Wij willen zelfbeschikkingsrecht -voor al het andere is een oplossing te vinden' Gistermiddag is de heer Gani, minister van Economische Zaken en vice-premier van de Indonesische republiek, aan het hoofd van een deel der Indonesische dele gatie voor de ^conferentie te Havana, op Schiphol aangekomen, waar hij onder meer werd begroet door het bestuur van de Perhimpoenan Indonesia en de heer Frans Goedhart. De heer Gani verklaarde op een pers conferentie in hotel Rays Bas niet onte vreden te zijn over de situatie van het ogenblik. Hij 'gaf als zijn mening te kennen, dat er thans een goede kans bestaat voor bei.de partijen om overeenstemming te bereiken. De heer Gani wijdde vervolgens enige woorden aan de toestand in Indonesië. „Ik ben", zo zeide hij, „altijd optimist geweest en ik ben het nog. Wel is het wederzijds wantrouwen zeer groot, maar wanneer wij psychologisch te werk gaan dus el kanders standpunten eerlijk bestuderen dan moet een algemene vorm kunnen wor den gevonden waarin een accoord kan wor den gegoten. Dat er nog steeds militaire conflicten zijn, is niet zo belangrijk, als gedacht wordt. Voorop gaat het politieke probleem, want zolang dit niet is opgelost, zal de militaire situatie zo blijven als zii thans is. Wij eisen onze politieke rechten en wij zullen die krijgen. Anderzijds willen wij graag speciaal de Nederlanders concessies geven op economisch gebied. Maar het politieke probleem is voor ons probleem nummer één. Dat begrijpen de Ne landers nog onvoldoende. Wij willen zelfbeschikkingsrecht. Voor al het overige is dan een goede oplossing te vinden". Met betrekking tot de militaire situatie gaf Gani voorts nog een beschouwing, welke met, de conclusies van het consulair Prins Bernhard slaagde voor het vliegbrevet A Prins Beraihard heeft op Soesterberg exa men gedaan voor het vliegbrevet A. De Prins legde dit examen met goed gevolg af en heeft nu de bevoegdheid als bestuur der op een Dakota te vliegen. De Prins, die met de kwalificatie „zeer goed" voor het examen slaagde, is de eerste Neder lander, die volgens de nieuwe eisen van de I.C.A.O. (International Civil Aviation Organisation) werd geëxamineerd. Des morgens legde de Prins het theore- i gedeelte van het examen af. Des mid- s toen ook de Prinses-regentés op Soesterberg was aangekomen startte de Da kota PH-TBA met de prinselijke piloot voor het afleggen van de voorgeschreven vaardigheidsproeven. Reeds daalde het duister toen de Prins de laatste opgaven uitvoerde. Nieuwe burgemeester wordt I December geïnstalleerd De installatie van Haarlems nieuwe bur gemeester zal op Maandag 1, December om '14 uur in een buitengewone zitting van de gemeenteraad plaats hebben. De waarnemend-burgemeester, wethou der D. J. A. Geluk, zal mr Cremers de Stskeien omhangen. Na afloop van de 'latie .zal mr. Cremers zijn gemeente nen plaats met geïnfiltreerde T.N.I.-I .a gelegenheid geven met hem kennis a- I te maken. rapport vrijwel overeenkwam. „Het is waar", zo gaf hij toe, „dat aan onze zijde ongeregelde strijdelementen actief zijn en kwaad aanrichten, maar wij moeten billijk zijn: hetzelfde geschiedt van Nederlandse zijde. Waar de Nederlanders plaatsen be zet hebben, hebben zij mensen in dienst genomen en bewapend, veelal zonder uni form. Dit draagt opnieuw bij tot verwar ring". Schroei-succes. Gani kwam vervolgens te spreken over de politieke ontwikkelingen sedert het „staakt het vuren". „De Nederlandse doel stellingen der militaire actie zijn niet be reikt", zo zeide hij. „Er is geen rust en orde gebracht, want alom heerst thans de grootste verwarring. Er zijn geen econo mische voordelen behaald, doordat wij met succes de politiek van verschroeide aarde hebben toegepast en ten derde hebben de Nederlanders geen Quislings gevonden om tegenover ons te stellen". Hij wees in dit verband op gegevens^ die hij ter beschik king had over de jongste locale verkiezin gen in Indonesia Timoer. „Hier blijken de republikeinse vrienden een gemiddelde van ongeveer 80 procent te hebben ge haald", aldus Gani. „Ik ben er zeker van, dat algemene vrije verkiezingen over ge heel Indonesië eenzelfde resultaat zouden hebben. Voor communisme hoeft men in de republiek niet bang te zijn, zolang daar godsdienst en adat nog domineren en de basis van de republikeinse structuur is de adat. Dat soms de schijn wordt gewekt van sterke communistische neigingen in de •epubliek', komt alleen, doordat de com munisten de meest spectaculaire propa ganda voeren. Zij. zouden echter in ver kiezingen volkomen verslagen worden. De enige kans, die zij hebben, is gelegen in de munt, die zij kunnen slaan uit de onder drukking door de Nederlanders". Verliezen van jle Nederlandse strijdkrachten De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navol gende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: G. C. Groot uit Gou derak, J. Maes uit 's-Gravenhage,. J. H. Notermans uit Lanaken (België). Koninklijke Landmacht: Sold, lste kl. J. Moeselaar van 1-9 R I, uit 's-Gravenhage. gesneuveld 3 November 1947 bij Klampol. Sold. 1ste kl. G. Willemse, van 7e afd. Art. uit Utrecht, gesneuveld 3 November 1947 bij Seriboedolok. Sold. 1ste kl. A. Kooi man, van 16e Compagnie Genie, uit Dor drecht. Gesneuveld 5 November 1947 te Tjilatjap. Sold. W. Korese, van 1-9 R. I., uit Barradeel, gesneuveld 5 November te Banjoemas. Eerste It. W. J. Ie Noble, van le Mitr.bat. C.div. 7 Dec., uit Amsterdam, gesneuveld 5 November 1947 te Kampong Tjidjoelang. Korp. Chr. van Dijck, 3e inf. brig, werkl. 7 Dec.div., afkomstig uit Maas- niel. Gesneuveld 6 November 1947 tussen Soetawangi en Paliman. Sold. J. C. M. Hochstenbach, van 3-4 R. I., uit Ophoven, gesneuveld 7 November 1947 te Tasikma- laja. Sold. G. J. Ymker, van 4e esk. paw., uit Arnhem, gesneuveld 7 November 1947 (plaats niet vermeld). Sold. R. Koerts, van 3-12 R.I., afkomstig uit Dwingelo, gesneu veld 8 November 1947 te Cheribon. Koninklijk Nederlands-Indische leger: Kapit. Art. E. C. Filet, uit Maartensdijk. Gesneuveld 5 November 1947 te Kopeng. Sold. 2e kl. J. A. Kneefel, uit Ned.-Indië, Sold, le kl. J. H. G. Kloosterman, uit Bus- sum, gesneuveld 5 November '47 te Kopeng. gesneuveld 3 November 1947 te Ketai. Res. kapit. Inf. J. Krijtenburg, uit Harlingen, gesneuveld 8 November 1947 te Merandjat. BIRMA UIT HET BRITSE RIJK (Van onze Londense correspondent) Het Britse Lagerhuis heeft gisteren de wet tot onafhankeiijksverklaring van Birma buiten het Britse gemenebest in haar laatste stadium aangenomen. De oppositie, die bij de tweede lezing tegen het wetsontwerp stemde, gaf zich thans zonder stemming gewonnen. „Alle problemen in mijn land zijn op gelost" verklaarde de jeugdige Thakin Nu, Birma's, eerste minister, toen hij in Londen was om zijn handtekening te zetten onder het verdrag met Engeland, waarbij Birma als souvereine staat- uit het Empire treedt. Birma blijft stevig met het moederland verbonden. Het is diep onder de indruk van het feit, dat Engeland het thans vrij willig de vrijheid heeft geschonken.. In nauwe vriendschap wil Birma dan ook voortaan blijven samenwerken met de genen, die vroeger vaak als veroveraars en onderdrukkers golden. Birma heeft Enge land nodig voor zijn verdere ontwikkeling en ook voor de opbouw van zijn strijd krachten. Het Britse defensiesysteem blijft ook in dit vitale gebied onaangetast. Een moeilijk punt vormt nog de toekomst der Britse ondernemingen, die in beginsel zul len worden genationaliseerd of voor zestig percent in Birmaanse handen komen, in dien particulier beheer blijft toegestaan. Het schijnt de bedoeling te zijn de dingen voorlopig te laten, zoals zij zijn. Dit be tekent dus een industriële status quo, zodat de Britse bedrijven ongestoord kunnen doorwerken. Olie, hout, rijst en metalen zijn de voornaamste producten. Er blijft maar een kleine groep Britten achter, voor namelijk in Rangoon. De verhoudingen in het land zelf zijn nog feodaal. De gehele bevolking is echter verenigd in haar ver langen naar zelfstandigheid. Hoewel de Engelsen liever hadden gezien dat Birma formeel zou blijven deel uitma ken van het Gemenebest, wordt de radicale oplossing toch algemeen gewaardeerd, om dat naar men verwacht, de onderlinge ver houding er alleen maar beter door zal worden. Het Britse bestuur was nooit erg geluk kig in Birma, vooral omdat dit land met Brits-Indië verenigd was, iets waartegen de Birmezen zich altijd verzet jiebben. Het nationale gevoel zit zeer diep in Birma, dat duizend jaar lang een onafhankelijk ko ninkrijk was. De Japanse erfenis. Hoewel Thakin Nu door zijn sterke per soonlijkheid een chaos heeft weten te voor komen, ziet hij de naaste toekomst waar schijnlijk wel iets te rozig. Want na de Japanse bezetting is er nog altijd gisting in het land. Er opereren gewapende benden, ten dele met door de Jappen achtergelaten materiaal. De moord op Thakin Nu's voor ganger U Aung San en een aantal zijner mede-ministers ligt nog vers in het geheu gen. Men schijnt de "groep machtsbelusten echter in bedwang te hebben. De rechten van de minderheden worden gewaarborgd en dat wil wat zeggen in het mozaïk van volken, die tezamen de Republiek van de Unie van Birma zullen vormen. De voor naamste politieke partij, de Anti-Fascist People's Freedom League, die als een na tionalistisch front is te beschouwen, heeft in de constituerende vergadering een over weldigende meerderheid. De communisten vormen slechts een kleine, doch actieve groep, die vooral aanhang onder de boeren hééft. De snelle, zakelijke oplossing van het probleem van Birma's toekomst wordt als een persoonlijk succes van Attlee en sir Stafford Cripps beschouwd, die tijdig in grepen, toen het er vorig jaar een momept naar uitzag, dat het tot een militaire bot- sing tussen Engelsen en nationalisten zou komen. In de duisternis der internationale moei lijkheden kan de soepelheid, waarmede de nieuwe status van Birma tot stand kwam, inderdaad als een lichtpunt worden be schouwd. Vijftienhonderd Joden slachtoffers van verraad De Amsterdffmse P.R.A. heeft onlangs de 25-jarige vrouw M. K. gearresteerd, wier verraad aan ongeveer vijftienhonderd Jo den het leven heeft gekost. Nadat de vrouw in 1942 bij de Hollandia- fabrieken in Amsterdam ontslagen was, heeft zij aan de S.D. medegedeeld dat op deze fabriek, waar voornamelijk Joden te werk waren gesteld bij de vervaardiging van goederen voor de Duitse Weermacht, sabotage werd gepleegd en illegale blaadjes werden verspreid. Het gevolg was dat het gehele personeel op enkele niet-Joden na werd gearresteerd. Het betrof hier onge veer 450 Joden. Des nachts werden boven dien alle familieleden van de gearresteer den opgehaald, waardoor het aantal slacht offers tot 1500 steeg. Zij zijn vrijwel allen in Duitse kampen omgekomen. Geladen atmosfeer in Frankrijks grootste havenstad Marseille was Vrijdagavond nagenoeg in staat van beleg. Een regiment infanterie had zijn tenten opgeslagen in de tuinen van de prefectuur en machinegeweren bewaakten de toegan gen tot de voornaamste openbare gebou wen. Rondom de stad bivakkeren zwaar bewapende troepen. Samenscholingen van meer dan vijf personen zijn verboden. Naar schatting zijn 7000 soldaten met tanks ter versterking van de politie naar Marseille gezonden. Duizenden leden van de C.G.T. liepen Vrijdagmiddag met ontblote hoofden ach ter de lijkbaar van een jonge arbeider, die Woensdag bij de onlusten gewond was. Ofschoon er geen officiële staking is, hebben naar schatting reeds 15.000 arbei ders het werk neergelegd en worden door de overwegend communistische vakbonden voorbereidingen voor een algemene staking getroffen. Regering slaat toe. De minister van Binnenlandse Zaken, Edouard Depreux stond in voortdurend telefonische verbinding met Marseille om zich een juist beeld te kunnen vormen van de gebeurtenissen. Verscheidene regerings autoriteiten waren reeds van oordeel, dat scherpe disciplinaire maatregelen genomen zouden worden tegen de autoriteiten te Marseille die bij de juitoefening van hun ambt zijn tekortgeschoten. Een dergelijke maatregel maakte de minister gisteren in het Franse kabinet bekend. Reeds werden verscheidene arrestaties verricht en vandaag zullen er nog meer volgen. Dinsdag zal het debat in de natio nale vergadering over de onlusten begin nen. Men verwacht, dat dit een van de heftig ste debatten zal worden in de nog jonge geschiedenis van de Vierde Republiek. Mi nister-president Ramadier bereidde het fristeren reeds voor door te zeggen, dat hij gereed was om een poging om een dicta tuur in Frankrijk op te richten, te be strijden. (U.P.) IN NOOD VERKEREND SCHIP IN ROTTERDAM BINNENGESLEEPT. De sleepboot „Blankenburg" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst heeft gistermiddag het 5374 b.r.t. grote Engelse s.s. „Andrian", eigenaar S. G. Embirius te Londen, de Nieuwe Waterweg binnenge sleept. Het schip was Donderdag van Rot terdam met een lading kolen, bestemd voor Savona, vertrokken, maar kreeg enkele mijlen buitengaats een defect aan de ketel. Het seinde om assistentie, ook omdat de ankers gebroken waren. De „Blankenburg" is daarop uitgevaren en slaagde er in in volle zee vast te maken. De „Andrian" is naar Rotterdam gesleept en zal voorlopig in de Waalhaven ligplaats nemen. Mevrouw Colijn overleden In de afgelopen nacht is te 's-Graven hage plotseling overleden mevrouw H. Colijn-Groenenberg, echtgenote van de vroegere minister-president. Zij bereikte de leeftijd van 80 jaar. TWEEDE KAMER De „Indrapoera" Algiers voorbij vaart Het m.s. „Indrapoera" van de Rotter damse Lloyd met ongeveer 900 passagiers op weg van Batavia naar Rotterdam zal niet", gelijk de bedoeling was, de haven van Algiers aanlopen, maar rechtstreeks naar Rotterdam doorvaren, waar het schip om streeks 24 November wordt verwacht. De Indonesische delegatie voor de handels conferentie te Havanna is op weg naar de conferentie op Schiphol aangekomen; de heer Gani, de leider der delegatie, hield in Amsterdam een persconferentie, waar hij zij-n mening over de Indonesische kwestie ten beste gaf. - In het midden dr. Gani Dr. Gielen vindt meetkunde een onvrouwelijk vak De ochtendzitting van de Tweede Kamer ging Vrijdag heen met replieken over het algemeen regeringsbeleid, waarvan nauwe lijks iets bijzondere vermelding waard is. Natuurlijk vond de heer Schouten (A. R.) het maar half, dat hij er aan herinnerd was, dat de oppositie, na eerst Linggadjati vurig bestreden te hebben, zich later toch op het standpunt had gesteld de basis er van te aanvaarden. Verder bestookte hij, evenals de heer Tilanus (C.H.) de fractie aanvoerder van de Partij van de Arbeid, omdat deze het had doen voorkomen alsof zijn partij het monopolie bezat van ver weer tegen de communisten. Na de koffie een niet zo heel langdurig debat over het wetsontwerp tot tijdelijke regeling van het personen-motorvervoer. Uit de aard der zaak kwamen onder ande ren de pleizierrijders ten tonele, dus de al te kwistige verlening van rijvergunningen en voorts, bij monde van de heren A1 g e r a (A.R.), Van Dis (Staatk. Geref.) en De Ruiter (C.H.) de motorische ontheili ging van de Zondagsrust. Er viel ook nog een woordje over de deze Zondag naar Amsterdam te houden sterrit. Maar minis ter Vos was niet bereid haar alsnog te ver bieden en had vooral met het oog op het goede doel, dat er mee beoogd wordt, toe stemming verleend. Auto's mogen niet meedoen omdat zij te veel benzine moesten verbruiken. Nadat de bewindsman nog ver klaard had dit ontwerp (waarin hij een amendement-Hacke (Vrijheid) overnam, zodat de algemene richtlijnen voor de voor waarden voor rijvergunningen in een alge mene maatregel van bestuur worden neer gelegd) niet te willen gebruiken om te vol doen aan de verlangens van de Zondags rustijveraars, ging zijn voorstel er zonder hoofdelijke stemming door. De rest van de middag was gewijd aan enige partiële wijzigingen van de wet op het voorbereidend hoeer en die op het mid delbaar onderwijs. Voor minister Gielen zat er in zoverre muziek in, dat hij zal be reiken dat muziek een verplicht leervak wordt met ingang van 1 September 1949, ook al vond meer dan één spreker deze vrucht nog onrijp. De bewindsman geloofde juist dat zij tengevolge „van dit verplicht stellen rijp zal worden, aangezien dit be vruchtend zal werken op de groei van het aantal dat vak meester zijnde leerkrachten. Nu de meisjes-hogere burgerscholen een plaats in de wet gaan innemen, greep me vrouw FortanierDe Wit (Vrijheid) die gelegenheid aan om te trachten „staatsbur gerlijke opvoeding" tenminste als onderdeel van „geschiedenis" opgenomen te krijgen. Minister Gielen bezweek voor de op hem uitgeoefende aandrang toen hij, tegen zijn zin, de wiskunde een plaatsje in het leer plan voor de meisjesscholen gaf, ofschoon hij meetkunde een onvrouwelijk vak vindt. Bij de algemene herziening die krijgt gij toch niet meer voor elkaar gaf de heer Tilanus (C.H.) te verstaan behoudt hij de vrijheid voor er oo terug te komen. Zelf liet hij zich over zijn kans, 2ulk een algemene herziening nog op zijn naam ge boekt te zien, bepaald optimistischer uit. In elk geval hoopt hij dat wetsontwerp nog vóór het eind van het jaar zijn departement te kunnen doen verlaten. Het aantal aangegeven radiotoestellen be droeg op 1 November 910.841 tegen 892.177 op f October. Op 1 October waren er 486.046 aangeslo tenen op het rijksradiodistributienet tegen i 484.599 op 1 September,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1