Taote Els r Opstellingen van Kinheim en I.E.V. Santpoort Predikbeurten De „Van Tuyll-kleuterschool" heeft eindelijk rust gevonden J -varia St. Nicolaas Van lüeeit ZATERDAG 15 NOVEMBER 1947 IJMUTDER COURANT 4 VELSEN-NOORD Kinheim, dat Zondag tegen QSC speelt heeft weer wijziging in het elftal gebracht door opneming van Raaymakers in de voorhoede en op de linkervleugel komt een nieuweling C. Luntz. Voorts is de ach- terspeler De Vries vervangen door de mid denvoor v. d. Steeg, wiens plaats wordt ingenomen door A. Rrinssen. Of het Kin heim nu lukken zal? De opstelling is: J. Kleibergen: W. Groeneveld en A. v. d. Steeg; C. de Boer. P. Rem en Jac. Hout; W. A. Raaymakers. H. Prinssen, A. Prins- sen, H. J. v. d. Wateren en C. Luntz. Verder worden gespeeld: Kinheim 2 Concordia, 12 uur; Kinheim 3WB 3, 9.45 uur; Kinheim 5HFC 7, 9.45 uur. Zaterdag: KinheimWRA, 3 uur; Johez 2Kinheim 2, 3 uur. Adspiranten: Terrasvogels aKinheim a, 3.15 uur; Stormvogels cKinheim b, 2 uur. IEV ontvangt in Van Gelder's Sportpark de Zaandamse ploeg Zilvermeeuwen. De IEV-ploeg bestaat uit: M. v. d. Bos; H. Zonneveld en J. v. cl. Zon; J. Wittebrood. P. v. d. Berghe en J. v. d. Vlies; J. Schave- maker, Th. Koek, W. Castricum, A. Stok man en S. Slotemaker. Het verdere programma luidt: VI. Vogels 3IEV 3; IEV 4—Spaarnevogels 3, 12 uur VVB-terrein; IEV 5Stormvogels 5, 12 uur Athletiek-statisfiek De secretaris van de Technische Comissie van de KNAU, Joop Moerman, stelt al jaren statistieken op van de verrichtingen der athleten. Een dezer dagen van zijn hand verschenen lijst vermeldt de vijf-en- twintig beste prestaties op alle gebieden. Verscheidene daarvan zijn verricht door leden van de H.A.V. „Suomi" en de R.K. S.V. „DEM" te Beverwijk. Opmerkelijk is dat thans het aantal „eervolle vermeldingen" geringer is dan voorheen. Dit moet gezocht worden in het vertrek van vele athleten naar Indië. De resultaten, zoals de heer Moerman deze opstelde, zien er als volgt uit: Heren: 3000 m hindernisloop: 1. J. A. A. de Roode, Suomi, 9 min. 45 sec. (record houder). Deze verrichtig is te fraaier, daar De Roode dit nationaal record tijdens de landenwedstrijd Noorwegen-Nederland te Oslo op zijn naam bracht. 3. J. Weenink, Suomi, 10 min. 10.6 sec. 3000 m: 4. J. A. A. de Roode, Suomi, 9 min. 6,8 sec. 1500 m: 6. J. A. A. de Roode, Suo mi, 4 min- 9.6 sec. 800 m: 12. J. A. A. de Roode, Suomi, 2 min. -0.4 sec. 5000 m: 22. J. Weenink, Suomi, 16 min. 26 sec. 110 m horden: 8. A. Meekels, DEM, 16.9 sec. 13 H. Langendijk, DEM, 17.7 sec. 200 m horden: 20. H. Langedijk, DEM. Vèrsprin- gen: 8. H. van Egmond, DEM, 6.75 m. Hoogspringen: 4. A. Meekels, DEM, J.79'/2 m- 5- T. v. d. Werff, Suomi, 1.79 m. Hink-stap-sprong: 7. H. van Egmond, DEM, 13.40 m. 24. H. Langendijk, DEM, 12.73 m. Speerwerpen: 9. C. Postma, Suomi, 51.20 m. Discuswerpen: 4. D. Kaptein. DEM, 42.83 m. 17. K. Groen, Suomi, 38.02 m. 24. C. Postma, Suomi, 36.33 m. Estafette 4 x 100 m: 9. Suomi, 46.2 sec. Juniores: Hoogspringen: 7. G. Bakker, DEM, 1.60 'm. Discuswerpen: 1. G. Postma, Suomi, 42.48y2 m (wiens recordprestatie van deze zomer niet kon worden erkend, daar deze niet officiéél was geschied). Kogelstoten: 1. G. Postma, Suomi, 14.72 m. 10. G. Bakker, DEM, 12.66 m. Meisjes: 80 m: 5. A. P. v. d. Werf, Suomi, 10.6 sec. Vèrspringen: 7. A. P. v. d. Werf, Suomi, 5.02 M. Uit het „Watervliet"-kamp Het was slechts een tactisch foutje in de Watervlietverdediging, dat het ver diende gelijke spel tegen Amstelodanum op „Watervliet" deed omslaan in een kleine zege voor de hoofdstedelingen, die daar door het Watervliet-puntental lieten zoals het was. Maar nu kunnen de groen-gelen dan opnieuw hun capaciteiten proberen in Am sterdam tegen Landlust I. De onderste op de lijst van welk twaalftal zeker kan wor den gewonnen als „Watervliet" het maar niet onderschat. Watervliet II ontmoet Zondag op eigen veld het Haarlemse Aurora III. De groen gele reserves willen ongetwijfeld revanche nemen voor de ondervonden nederlaag. Het derde, dat in Haarlem aan de Kle verlaan Animo Ready IIA ontmoet, heeft een mooie gelegenheid door een overwin ning de eervolle tweede plaats te blijven behouden en het vijfde twaalftal kan Zon dagmorgen op „Watervliet" met Ooster kwartier VI de punten delen, maar alleen als de spelers en speelsters zich ten volle geven. Zaterdagmiddag spelen de aspiranten, waarbij verwacht wordt, dat Nieuw Flora a de punten aan Watervliet a zal moeten afstaan en indien flink wordt aangepakt kan Watervliet b van DVS a op eigen veld winnen. Deze beide Watervliet-aspirant twaalftallen zijn nog ongeslagen. Tafeltennis V.G.Z. De tafeltennisclub VGZ die eigenlijk nog in de kinderschoenen staat hoewel haar leden zo nu en dan goed uit de hoek kunnen komen speelt, evenals HOT AC, in een Haarlemse competitie. De dames leden vorige week een gevoelige ne derlaag tegen TOG 3 (9—1), maar deze week was de uitslag van de strijd tegen Heemstede III nog lelijker. De VBZ-dames kónden tegenover de 10 Heemstede-punten zelfs niet tegepscoren. VGZ 1—VBZ 2 is In de eerste competitiewed strijd een 7—3 qyerwinning voor het eerste team geworden, dat deze week opnieuw met spreken de cijfers van Togido II won (i—9). Een mooie prestatie leverde VGZ II door met een invaller een eervol gelijk spel te behalen tegen TOG VII (5—5). Competitie tafeltennis trekt aan. Tafeltennis blijkt'inmiddels een grote belang stelling te trekken, want het aantal deelnemende verenigingen wordt niet alleen groter in de competities van de Ned. Tafeltennisbond. maar ook het getal teams van deze verenigingen breidt zich steeds uit. Voor de afdeling Haar lem zijn drie klassen gevormd voor heren en dames, waarin voor onze plaats uitkomen de Hoogoven Tafeltennisclub (HOTAC); welke tijde lijk oefent in ,,'t Centrum" aan d£ Koning straat te Beverwijk err de club van de papier fabriek „VGZ", die de oefeningen in het ruime gebouw „Concordia" houdt, De Indeling van genoemde teams in de Haar lemse competitie-afdeling is: le klasse: HOTAC I, OZ I. Winfried I. Shot I, PROWAMO I, Te Zaanen I, TOG 3 en RapMBty I. 2e klasse A: DTS I. Heemstede 2, GTTC 2, OZ 2. Te Zaanen 2, HOTAC 2. Se klasse A: HOTAC 3. Rapidity 2, ADO TOG 5. Te Zaanen 3. GTTC 3 en OZ 3. 3e klasse C. HOTAC 4. Raplditas 3. Rapidity 4, TOG 7. VGZ 1. VGZ 3 en Togido 1. 3e klasse dames: Heemstede 2, HOTAC 1. TOG S, VGZ 1, Te Zaanen 2, Rapidity 2 en Winfried 3. Kinheim-terrein. Junioren: HBC cIEV a. Zaterdag: Adspiranten: IEV aNAS a. 3.15 uur Kinheim-terrein: HBC cIEV b. De „Bresapers" zijn vrij en overigens is het VVB-programma karig, want gespeeld worden Zondag: Kinheim 3WB 3 en Za terdag: WBZandvoortmeeuwen. Handbalvereniging „Dmond" De elftallen van de handbalvereniging JJmond" komen Zondag beide weer tussen de lijnen. De dames, die tegen Beverwijk de eersie nederlaag leden, trekken naar Haarlem om Bato te ontmoeten. Er zijn enige wijzigingen in het elftal aangebracht, met dien verstande, dat enkele speelsters van plaats hebben verwisseld, waardoor de IJmond-dames uitkomen als volgt: M. de Jager; L. Mossel en M. Scholder; R. v. Dongen, L. Konz en A. Harmeyer; A, Eckhard, N. v. Deyck, A. v, d. Scheur, R. Hofman en R. Zuurbier. De heren ontvangen op „Watervliet" OSS I uit Zandvoort, Tot nu toe zijn de iJmond-heren zeer onfortuinlijk geweest en ls het te hopen, dat het geluk nu eens met hen ls. Zij verschijnen met: J Böhm; G. Schaar en C. Sluis; G. v. Beek, Aptroot en J. Drijver; P. de Waal, R. Schaap. n. Rill, L, Aptroot en P. Scheerman. „Rondom de Statenboom" Het maandblad van de vereniging „Hoog- oven-Staten" met haar ruim 2500 leden heeft weer heel wat pennevruchten in zich opgenomen over het wel en wee der ver eniging." Daarbij is een nieuw geluid ge voegd van de Raad Van Ontwikkeling met de rubriek: „Met open luiken". Deze ru briek wil medewerken aan de algemene ontwikkeling van de leden door te wijzen op hetgeen daartoe nuttig en nodig is en zich meer in het bijzonder bezig houden met de, vrouwen-ontwikkeling. De wens bestaat kleinere groepen, kernen, te vor men, want slechts door hierin te werken, heeft men kans elkaar althans iets beter te leren begrijpen en een mogelijkheid tot slagen van het ontwikkelingswerk te vin den. Verder blijkt uit het orgaan dat men plannen overweegt om spoedig over te gaan tot oprichting van een dubbelman nen kwartet. Ook is men thans zover een aantal tien tallen uit de arbeidersafdelingen van het bedrijf te kunnen formeren, waarvoor een klaverjascompetitie in het leven zal wor den geroepen. Voor de Vrouwen-ontwik kelingscursus treedt mevrouw Göttede Vries in het Statenhuis aan de Zeestraat eens per veertien dagen op Maandag als leidster op. Dr. Schroder, secretaris van het Nut, zal Donderdag 27 November een voordracht houden over Koning Oedipus, het klassieke werk van de Griekse wijs geer Sophocles. Deze voordracht wordt in het Statenhuis aan de Zeeweg gegeven. En tenslotte: 3 December in het K.S.A.- gebouw te Beverwijk het tweede H.O.V.- concert onder leiding van Marinus Adam. Het tweede H.O.V.-concert Het programma voor het tweede H.O.V.- concert, dat Woensdag 3 December in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk onder auspi ciën van de Vereniging „Hoogoven-Staten" zal worden gehouden, bevat: 1. Adagio uit het ballet Prometheus van L. van Beet hoven met solistische medewerking van mej. F. Hinlopen (harp), Marius Ruysink (fluit), Antoon Strikkers (clarinet), Kees Timmermans (fagot) en Eduard Biele (cello); 2. Sinfonia Pastorale van G. Tar- tini, waarin Gijs Beths de vioolsolo heeft en 3. Tableaux d'une Exposition (Schilde rijententoonstelling) van M. Moussorgsky en bewerkt door Marinus Adam, die als dirigent tevens een voorafgaande expli catie van deze werken zal geven. Gereed voor eerste hulp Bij de gehouden examens voor de cursus E.H.B.O. van de Vereniging „Hoogoven- Staten" zijn geslaagd voor het eerste ge deelte de heren; F. Basstra, H. Beumer, J. Bosdijk, J. Linders, C. Naaktgeboren" en P. Stroomer. Door een herhalingsexamen zagen de heren L. Carati, P. v. d. Hof, P. Delleman, F. A. v. d. Kant, C. Vianen en G. van Wees hun diploma met twee jaar verlengd. Zon der examen kregen door hun regelmatig bezoek en studie dezelfde rechten de heren: J. van Duffelen, G. Hofman, G. Ridderikhof en H. Kroese. Met de nieuwe cursus wordt deze maand begonnen, waartoe men zich kan opgeven bij de heer Van Swinderen, Verbandkamer H. O. PASSAGIERSLIJST „INDRAPOERA" De passagierslijst van het m.s. „Indra- poera", dat op 29 October uit Batavia ver trokken is. en vermoedelijk op 24 Novem ber te Rotterdam zal aankomen, ligt van heden af op onze bureaux ter inzage. Nieuwe schepen voor de Mij. „Nederland" Te Mobile in de verenigde Staten is het stoomschip „Riouw" opgeleverd en toegevoegd aan de vloot van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" De „RiouV Is een omgebouwde „baby-flat- top" (klein vliegdekschip) van de Amerikaanse marine dat door bemiddeling van de Neder landse regering door de Stoomvaartmaaischappij „Nederland" is aangekocht. Dit turbine-schip van het type C3. waarvan de „Nederland" reeds vier schepen bezit, heeft een snelheid van 16,5 mijl en een laadruimte van 700.000 kubieke voet. Het 8600 b. r. t. metende schip zal voorlopig varen in de JavaNew York-lijn. Eind December zal nog een tweede omgebouw de „baby-flattop", namelijk de „Rempang", welke evenals de „Riouw" een 14-tal passagiers kan medenemen, aan de vloot van de „Neder land" worden toegevoegd. Zondagsdienst dokters Dokters. In spoedgevallen zijn- van Zaterdagmid dag 12 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raadplegen de artsen: A. A. Oosterwijk, tel. 4084 en R. Rutten, tel. 4058 voor de „Maatschappij-doktoren". Voor de overige geneesheren neemt waar dokter W. van Haselen. Apotheken. Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de IJmuider-Apotheek, Kennemerlaan 102. Verloskundigen. In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur: mej. G. Zwart, Meeuwenlaan 63. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK. Zondagsdienst, van het Zaterdagmiddag spreekuur af tot aan het eerste spreekuur Maandag, heeft de arts C. Versélewel de Witt Hamer, tel. 3969. Apotheken. Zondag- en nachtdienst heeft apotheek Duin wijk, Populierenlaan. SANTPOORT. In spoedgevallen is de arts J. J. Hekman te consulteren van Zaterdagmiddag tot Maandagniorgen. Apotheken. Zondag- en nachtdienst heeft de Sanl- poortse Apotheek. ZONDAG 16 NOVEMBER IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstr. 10.30 uur ds. J. v. d. Berg; 5.30 uur ds. De Jong van Haarlem. Geref. Kerk, Kanaalstraat. 9 uur ds. S. E. Wesbonk; 3.30 ds. J. van Buuren. Geref. Kerft (Art, 31 K.O.). 10.30 en 5.15 uur. as. Jac. van Nieuwkoop van Amsterdam. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4 uur Leesdienst. Oud Kath. Kerk. 10 uur Heilige Dienst; 7 uur Vesper. Leger des Heils. 10 uur Heiligingsdienst; 8 uur Verlossingssamenkomst. Leiding Adj. D. Bergsma. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk. 10.30 uur ds. J. v. d. Wiel; 7 uur ds. G. F. Callenbach. Geref. Kerk. (Goede Herderkerk). 9 uur ds. A. C. van Nood; 3 uur ds. S. E. Wes bonk. Crematorium. 10.30 uur ds. A. C. van Nood. Ver. v. Vrijz. Herv. Nijverheidsschool. 10.30 ds. J. Frater Smid van Amsterdam. Verg. v. Gelovigen. 10 uur Eredienst. Woensdag 8 uur de heer K. Rozendal. Vrije Evangelisatie. 10 uur de heer H. Wagter van Beverwijk; 4 uur de heer H. I-Iuson van Oostzaan. DRIEHUIS. Crematorium (koffiekamer Westerveld) 10.30 u. Ds. A. C. van Nood. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur de heer K. Zwitser; 7 uur Herdenkingsdienst 150 jarig bestaan Nieuwe Zending. Geref. Kerk. 10 uur ds. J. van Buuren. 4.30 uur: Ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. A. K. Straatsma van Den Haag. Bevesti ging ds. J. O. Norel; 3 uur ds. J. O. Norel, intrede. Doopsgezinde Kerk, 10 uur: Ds. Daalder van Westzaan. Evang. Luth. Gemeente. Geen dienst. Maranatlia. 10 uur de heer H. Huson van Oostzaan. SANTPOORT. Ned. Herv, Kerk. 10 uur ds. J. v. d. Vlugt. „De Toorts". 10 uur ds. P. A. Tichelaar. Kapel. 5 uur ds. J. Kroon. Geref. Kerk. 9.45 uur ds. A. Verschoor. 5 uur dezelfde. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). 10.30 en 5.15 uur ds. J. Keizer. Het hoekje van Na een zwerversleven een feestelijke opening Intrede ds. P. A. Tichelaar Zondagmiddag 23 November om drie uur hoopt ds. P. A. Tichelaar zijn intrede te doen als predikaat der Nederlands Her vormde Gemeente van Santpoort, na des morgens bevestigd te zijn door ds. H. Jel- lema van Hoogland. De diensten worden in de kerk gehouden. Het „plan Dudolc" maakt in de toekomst Oud-IJmuiden tot industriegebied. Wan neer men echter te midden van puin en afbraak het gebouw aan het Enschedéplein, dat door de „Van Tuyll-kleuterschool" of ficieel in gebruik is genomen, beziet, dan valt het te betwijfelen of men zelfs wel ,over enkele jaren" kan gaan spreken wat dit industrieplan betreft. Want niemand zal een school, grenzend aan een nog groter schoolgebouw, onlangs in gebruik genomen zo gloednieuw gaan inrichten, wanneer de afbraak van huizen en bestaande gebouwen geacht wordt aanstaande te zijn. Gloednieuw is inderdaad het woord dat hier past, wie niet beter weet zou denken met een geheel nieuw gebouw te doen te hebben. Van buiten zowel als binnen glanst de verf, de "vloeren vah leslokalen bestaan .voor het grootste deel uit nieuwe planken, nieuwe kasten zijn er, nieuwe tafeltjes en stoeltjes, nieuwe.er is bijkans niets dat niet nieuw is. Alleen de kinderen die Maandag komen zijn niet „nieuw", want de school bestaat al heel lang, dateert van ver vóór de oor log.- Maar die oorlog stuurde alles in de war, want in 1939 begon het zwerversleven, toen het gebouw werd gevorderd door de Nederlandse militairen en men genoegen moest nemen met een woonhuis in de Huy- gensstraat en voor een deel met de leer kamer van de Nieuwe Kerk. Dit was pas het begin; van een winkelpand in de Ka naalstraat ging het terug naar het eigen gebouw, vandaar naar het Koning Willems huis, dan naar de Willebrordstraat in IJmuiden-Oost, waar het zo gevaarlijk werdtwee kogels drongen tijdens een beschieting in de muur dat men naar een andere lokaliteit moest zoeken en te recht kwam in het zaaltje aan de Willems- beekweg 38, waar de Insinger-kleuterschool onderdak had gekregen. Toen het hoofd van laatstgenoemde school elders werd be noemd, smolten de twee scholen samen en men kwam terecht in de Ned. Herv. Pas torie, vanwaar dan eindelijk het gebouw aan het Enschedéplein kan worden be trokken. )s. J. van den Berg, die de school open de, sprak namens kerkeraad en schoolbe stuur en noemde de geschiedenis van deze kleuterschool een „omzwerving door de woestijn". Spreker bracht dank aan de stille werkers, die dag aan dag daadwerke lijk, hebben gewerkt aan de wederop bouw van het zeer gehavende gebouw en droeg het over aan mej. H. de G^aaff. De heer H. Remiëns, hoofd van de Co- mitéschool sprak na zijn gelukwens over de mogelij kheden, die in een kinderziel schuilen en van de taak deze op de juiste, tactische wijze te leiden. Als lid van de commissie van bijstand in onderwijszaken voerde de heer H. Hom burg het woord. Architect A. ten Broeke zeide dat het initiatief van het bestuur had meegewerkt de plannen te verwezenlijken. De heer J. de Korte, hoofd van de In- singerschool sprak van de kleuterschool als het „voorportaal tot de grote school." Het hoofd van de Marnixschool, de heer D. Visser, wees op het vertrouwen dat de ouders hebben in mej. De Graaff. Als collega uit Haarlem liet mej. M. de Jonge de betékenis zien van de nieuwe school voor de kleuters zelf, geuit in hun belangstelling en medeleven-. Aan deze officiële opening, die gevolgd .werd door een bezichtiging van gebouw en materiaal, gaven mevr, H. Doevendans Oortwiin als zangeres en de heer Ab de Jong in de zin van declamator hun medewerking. De weg naar de school mag dan nog niet geplaveid zijn (de entree gaat door steen en puin en van een trottoir is nog geen sprake), wie eenmaal binnen is, vergeet volkomen de woestenij buiten, maar wordt bekoord door de gezellige en aangename sfeer die binnen is. De „Van Tuyllbewaarschool" heeft een gebouw waar menig geduneerd hoofdonder wijzer van IJmuiden jaloers op is. De wonderen der natuur De heer Kohnert uit Alkmaar hield zijn tweede lezing over het vrijmaken van atoomenergie voor cursisten van het „Nut" Na een kort resumé over hetgeen spreker vorige maal behandelde, wees hij er op dat atorpen kleiner zijn dan moleculen en deze eerste weer groter dan electronen. Het ge weldig vernuft, zo zei hij, waarmee on derzoekers dit hebben doorvorst, is alleen reeds een studie waard. Spreker kwam tot de conclusie dat de natuur voor een groot deel moet bestaan uit electriciteit en behandelde achtereen volgens de mogelijkheden van radium en helium. Voor de vrijmaking van atoom energie is een groot voltage nodig, want de bouw van de atoomkern is zo sterk dat men vier millioen volt nodig heeft om één atoom stuk te slaan. Aan de hand van dit gegeven weidde de heer Kehnert uit over de geweldige bete kenis van deze ontdekking. Vrijdag 21 November zal de heer Kohnert een lezing houden over „Radar". Zaterdag 15 November 1947. Beste kinderen! Nu de November-wind builen zo onheil spellend raast cn we knus bij de kachel schuiven, gaan onze gedachten onwille keurig naar de komende feestdagen. En als ik m'n ogen dicht doe kan ik me heel wat ijverige nichtjes en neven indenken, bezig óm een aardige surprise of een leuk ca- j deautje voor vader of moeder, broer of i zus te maken. Gelukkig is er nu alweer wat meer in de winkels te krijgen dan ver leden jaar, maar het leukste is toch als je iets geeft waaraan je zelf met hart en han den hebt gewerkt Vertellen jullie eens waar je zoal aan bezig bent? Misschien kan ik een van jullie, die met een eigen gemaakt cadeautje in moeilijkheden zit. nog met mijn raad helpen. Vraag maar ge rust hoor, dat kost niets. En nu gauw naar de brieven: Dan is hier als eerste onze RESEDA, wier brief Vorige week te laat was om nog beantwoord te worden. Fijn, dat je weer uit het ziekenhuis vandaan bent. Resedatje, ik miste je al erg lang, maar ik kon niet raden dat het zo erg met je was. Vertel eens iets van je verblijf in Zwitserland, zeg, misschien als je een aardig verhaaltje maakt over de réis en zo, wordt het wel in de krant afgedrukt, dan kunnen de an dere kinderen ook eens lezen wat jij zoal beleefd hebt. Probeer je het eens? Wat zal je zusje blij zijn op Sinterklaas zeg! BRUINTJE BEER heeft heel wat moeite besteed aan het zoekplaatje, maar je hebt toch heel wat fouten gevonden, hoor Beer. Alleen had je ze ook nog wel eens netjes kunnen nummeren, vind ik. NELLY K. is deze keer een van onze nieuwelingetjes'en zij zou graag WILGEN ROOSJE willen heten. Het zal wel gaan hoor, want die naam was er nog niet. Al leen heb ik al meteen wat op je aan te merken! Dat begint al goed, denk jij na tuurlijk. Het zijn zelfs twee dingen. Ten eerste: wil je misschien even je geboorte datum aan mij schrijven en hoe oud je bent? En ten tweede moet je je wedstrijd oplossing nog even opnieuw schrijven, maar nu uitgebreider, dus bijvoorbeeld niet zo- jij schrijft: „de stoel", de lamp, enz., maar: „de stoel staat omgedraaid", enz., dus precies vertellen wat aan ieder voorwerp fout is. Zou je dat wel kunnen? Ja, ik heb ook een hond, maar het is geen kleintje hoor! Hij heet Dokkie. En dan krijgen we onze DINIE en LIDIE uit Santpoort weer. Dinie mag ERICA heten die naam was meteen goed, maar Lidie moet Mimosa maar vergeten, want die bloem was al bezet en tevi'eden zijn met CHRYSANT. Zo, nu zijn jullie ook ver noemd en bij ons ingelijfd; ik hoop nu maar dat ik trouwe vriendinnen aan jullie heb. Krijg ik eens gauw van ieder een leuke brief? Wat een nieuwelingen vandaag! Hier al weer een: AFRA B. uit IJmuiden, die graag ASTA wil heten. Dat zal wel gaan, want zo'n Deense naam is nog niet in ons hoekje aanwezig. Maar je eigen naam lijkt ook wel Deens, Asta, of is hij dat niet? In welke plaats ben je geweest in Denemarken? Vertel eens iets van je verblijf daar, dat vind ik altijd erg leuk. Schrijf je me ook eens welk nummer je woont op de Velser- duinweg? i" Bk£eAe«^DRÜIFejë. UI? lossing wel piekfijn in orde komen deoV ik! Dat zusje van jou is een klein bijdè handje hoor, maar ik kan me best voor stellen dat je wel voortdurend me' haar kunt spelen. Zo, Blauwdruifje, nu heb ik dan eens gezien. Ik was die avond onk in het Patronaatsgebouw en toen je die btop menmand gaf, dacht ik' dat meisje kori wel eens een nichtje van me zijn. Dus ik had nog"£oed geraden ook! Jullie hebl an ders mooi gezongen hoor, ik heb echt cel noten PUZZELAARTJE heeft van mij biina een puzzelaartje gemaakt, want ik heb er over gedacht, hem te laten puzzelen en niet terug te schrijven, hij zal zelf we] hef beste weten waarom. Maar eerlijk is eer lijk en het kan natuurlijk best inderdaad een puzzelaartje zijn. Krijg ik de echte geboortedatum eens? Van MARGRIET kreeg ik ook weer eens een levensteken.- Doe jij je best maar om Kiekeboe te vinden hoor. Maar ze kan haar naam wel eer aandoen en een beetje kiekp boe met je spelen, zodat je er niet achter komt of zij er is of niet. Succes met ie diploma-zwemmen, Margrietie! Hoor ik eens hoe het afgelopen is, of is het festi n al geweest? J De nieuwelingen stromen van alle kan ten toe. Hier heb ik R. S. uit Driehuis, die graag EEKHOORN wil heten. Prachtig meiske, dat kan gebeuren, we hebben zo langzamerhand genoeg bloemennamen in ons hoekje', er moeten nodig eens wat die ren komen. Je doet natuurlijk mee met de Novemberprijsvraag! Hoor ik nog eens wat van je. Pluimstaart? En dit was weer onverbiddelijk de laat ste. Laatkomers zijn tot volgende week verbannen, dag allemaal! TANTE ELS. Tante Els feliciteert: ASTA fnet haar twaalfde verjaardag die zij volgende week Vrijdag hoopt te vie ren. Een prettige dag hoor! Voor jonge hersens De oplossing van het raadsel van ver leden week was: h, mol, spook, weggaan, Hoogovens, ruw vlas, arend, ina, s. Goede oplossers waren: Reseda, Erica, Chrysant, Asta en Blauwdruifje. Het raadsel voor de nieuwe week luidt: x witte vloeistof X kijkglas x meisjesnaam x boodschapper x stekeldrager .X spelonk x zijn we allemaal X worm x witte stof X zware rol X zintuig X bouwval x - vuilnishoop X deken, dek Op de kruisjes ontstaat bij goede invul ling een bekend sprekwoord. De wachtende 22. Het 'slechte weer hield ook Donderdag de trawlers thuis, Zo dat er nu al in totaal 22 trawlers in IJmui den op beter weer liggen te wachten. Dan liever Engeland. Reders en vis sers, speciaal de kustboten, voelen er wei nig voor in IJmuiden te markten en ver kopen hun vangst liever aan de „overkant". In Den Haag is weer eens geconfereerd over de prijzenkwestie, maar of er een be vredigende oplossing gevonden is, wagen wij te betwijfelen. VIJFDUIZENDSTE SCHIP IN ROTTERDAMSE HAVEN. In de Rotterdamse haven liep Donder dagavond het 5000ste schip van dit jaar binnen. Het was het Engelse 2105 br.t. metende s.s. „Olivian Coast", komende van New Castle.en geladen met stukgoed. Hier mede is een recordcijfer behaald. In 1946 bedroeg het totaal aantal binnengekomen schepen 4402. een getal dat dit jaar dus ver overschreden zal worden. Agenda voor Velsen eni IJmudden ZATERDAG 15 NOVEMBER THALIA, 7 en 9.15 u. „Jane Eyre". REX 7 en 9 uur „Buitengewoon verlof". DE PONT, 8 uur: „De vrouw en het Paradijs". ZONDAG 16 NOVEMBER THALIA, 3 uur: Matinée, 7 en 9.15 uur „Jane Eyre". REX 3, 7 en 9 uur „Buiten gewoon-verlofDE PONT, 3, 5 en 8 uur: „De vrouw en het Paradijs". MAANDAG 17 NOVEMBER RAADHUIS 9-12 uur Spreekuur Wet houder van'Sociale Zaken. RAADHUIS 10-12 uur: Spreekuur Burgemeester. BIO SCOPEN 8 uur: voorstellingen. eadeaux kunt U beter nu kopen, U heeft ruimej: ovei-zicht, koopt rustiger en kunt vlug ger uw keus bepalen. Voor kinderen van 16 jaar hebben wij een grote sortering. ook voor Speelgoed Anegang 46 FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels. Het is best in orde, hoor! verze kerde Geoffrey hem alsof hij vol begrip was voor zijn houding. Je vindt het toch niet erg, als ik na de lunch dadelijk weer naar de stad terug ga? Ik heb nog erg veel werk te verzetten. En vergeet het niet.... als ik nog iets voor je kan doen.ik maakte geen grapje Ik weet, dat je het meent, zei Alan en hij geloofde hem, toen hij zichzelf voorhield, wat een beste kerel Geoffrey toch eigenlijk was. Boven was Kathryn nog steeds bezig Anne uit te horen over de partij van de vorige avond en Anne spande zich in om Kay's nieuwsgierigheid te bevredigen. Het feit, dat ze alleen maar met Geoffrey ge danst had, beperkte de mogelijkheden van haar verslag. Het bracht bovendien een vervelende, veelbeduidende blik in Ka- thryn's ogen. En er volgde enige discussie, al was deze volkomen vriendschappelijk, over de parels. Natuurlijk wist ik, dat je ze nooit zou dragen, als je geweten had, dat ze echt waren, bekende Kathryn. En ze maakten het geheel zo af. Wat ging het Sheöa Lambert eigenlijk aan? Je had he lemaal geen aandacht aan haar opmerking moeten schenken. Dat had ik misschien ook niet moe ten doen, antwoordde Anne. Maar ze was buitengewoon onaange naam. En luister eens. Kav, je moet me neer Heriot zeggen, dat jij gezegd hebt, dat ze onecht wéren. Hij wilde me een voudigweg niet geloven. Geloofde hij je niet? Onzin! zei Kathryn met nadruk, toen ze, zonder er verder een opmerking over te maken, con stateerde, hoe Anne stijfjes „meneer He riot" gezegd had, hoewel ze het de laatste tijd samen altijd over „Alan" hadden. Heus niet, hield Anne vol, en dat maakte alles nog veel erger voor mij. Ze keek uitdagend. Zeg hem dat maar, als hij je de parels terug brengt. Dat zal ik doen, verzekerde. Ka thryn haar, en hij zal zijn verontschul digingen aan moeten bieden, lieve kind! Geloof je, dat je je dan prettiger zult voelen? Ilt wil helemaal niet, dat hij zijn extuses aanbiedt, zei Anne in de con tramine, ik wil alleen maar, dat hij de gang van zaken kent. Tot dit punt was hun discussie gevor derd, toen Geoffrey binnenkwam om Ka thryn goedendag te zeggen, daar hijdi rect na de lunch weg zou gaan om zijn trein naar de stad te halen. Hij, op zijn beurt, moest ook verslag uitbrengen over het feest, en aangezien hij vele plaatse lijke grootheden kende, was hij in staat Anne's beschrijving aan te vullen, en wel dra viel Kathryn van de ene lachbui in de andere om zijn verhalen: Die jóngen Hammond van Claypens was er met zijn zusters, alle vijf, ik dacht dat er nooit een eind aan zou komen bij die volksdans, waarbij steeds weer een andere juffrouw Hammond voor me stond....; Mevrouw Fuge zag er vorstelijk uit in donkerrood satijn, die schijnt met haar eenden geen slechte zaken te doen. En de vrouw van de tandarts, ik herinner me haar naam niet, had de mooiste permanent, die ik ooit ge zien heb. En dan was er nog het Lambert- groepje: één lange magere platina-blonde, één dito dikke, twee weinig opvallende manspersonen èn Alan. En Sheila zelf, niet te vergeten, die erg 4eftig deed En zag mijn kleine Anne er lief uit? Anne was de mooiste van allemaal! Ondanks zichzelf voelde Anne zich blo zen en ze ontweek Geoffrey's blik. Ik heb daarnet zo vah haar op mijn kop ge had om die nare parelszei Kathryn. Dat was de schuld van dat Lambert- kind. En die goede, brave Alan was ook niet direct tactvol te noemen. Maar hij kreeg zijn verdiende loon. Anne weigerde met hem te dansen, nietwaar Anne? Waardoor zijn hart wel gebroken zal zijn, daar ben ik van overtuigd, zei Anne droog. En ik geloof, dat jullie nu wel genoeg over mijn persoontje gespro ken hebt, 'althans voor vandaag. Er was enige handigheid voor nodig, maar Geoffrey slaagde er toch in Anne mee te krijgen naar het portaal, toen hij Kathryn verliet. Zijn nonchalante manie ren waren verdwenen, toen hij zijn hand uitstak en haar hand in de zijne nam. Anne, lieve kindje, zei hij ernstig, dat dwaze incident van gisteravond zit je nu toch niet meer dwars, is het wel? Ik voel me verantwoordelijk Natuurlijk niet. zei Anne snel. En jij moet je er niets'van aantrekken, Geoff. Het was toch jouw schuld niet! Ze wilde haar hand losmaken, maar hij hield deze stevig vast. Ik moet vanmiddag dadelijk terug gaan, maar ik kom, zodra ik kan, weer hiervind je dat niet erg? Natuurlijk niet, zei ze weer, toen ze de verlegenheid, die ze voelde opko men, trachtte te onderdrukken. We zul len allemaal erg blij zijn, als je weer komt. J ij ook? Hij legde de nadruk op „jij" en hij keek haar zo smekend en ne derig aan. dat Anne niet anders kon doen dan glimlachend antwoorden. Natuur lijk, hoewel ze in zichzelf wenste, dat hij haar nu eindelijk zou laten gaan. Voor al toen Alan, in rijcostuum uit zijn kamer aan het andere eind van het portaal kwam, en in hun richting liep. Maar hierin dacht ze snel, was ook een mooie afleiding ge legen. Min of meer buiten adem zei ze tot hem, toen ze zich omdraaide, zodat Geof- freay haar los moest laten: meneer Heriot.Kathryn wilde u even spreken. Waarover? vroeg hij kortaf. Anne keek hem uitdagend aan en haar ogen stonden vijandig. Over die geschiedenis met de parels. Wordt vervolgcf). Burgerlijke stand van Velsen BEVALLEN. R S. Kramer—Bos, d., Velser- duinweg 196, IJmulden-O. H. J M. A. Zwart— Vredenburg, 'd., Kompasstraat' 24, IJmuiden J. C. HoltPeeperkoorn, d„ de Ruijterstraat 187, IJmuiden-O. J. DasBergers, z„ Wuste- laan 32. Santpoort. D. E Laurentvan Balen, z., Driehuizerkerkweg 92, Driehuis. A. Mantje- Klopper, d., de Genestetlaan 31, Driehuis. J. de Bruinvan Es. d„ Torricellistraat 21, IJm. C. M RosDuineveld, d.. Keizer Wilhelmstraat 30, IJmuiden. H. van der SteenPoot, d„ Abeelenstraat 8, IJmuiden-Oost. W. H. Brach- terHarmsen, d.. Tussenbeeksweg 29, IJmui den-O. Z. van Schootenvan der Paard, z., Berkenstraat 1, IJmuiden-O. H van der Steenvan Alphen. d„ Hageling'erweg 13, Santpoort. J. H. ReekersStlgter, d.. Kanaal straat 54 rd., IJmuiden. K. de VriesBoontjes, z.. Tuindersstraat 71, IJmuiden-O. N. Ko ningBouwer, z., van Linschotenstraat 8, IJmuiden L. M. BasjesBoer, d„ Ahorn6traat 25. IJmuiden-O. G. E Klerk—Smitt. d., Mid- denduinerweg 65, Santpoort, Th. Gravemaker— Heres. d.. de Weerdstraat 25, IJmuiden. OVERLEDEN M. A. Wolzak, 62 j„ echtgen. van T. van Diggelen, 'WJjkerstraatweg 282, Velsen-N. A. Visser, 44 j.. echtgenote van L. Gravemaker, Willebrordstraat 26, IJmuiden-O. H. H. Huijsenaers, 82 j., weduwn. van M. A M. van Catz, Beekvlietstraat 12, Velsen. K. Smit, 86 j., weduwn. van B. Boer, Lorentzstraat 34, IJmuiden-O ONDERTROUWD Th. C. Assendelft, Terras- weg 7, Santpoort én H. Lankamp, Terrasweg .7, Santpoort, toek. adres Terrasweg 7, Sant poort P. van Veen, Cederstraat 43, IJmuidcn- O. en P. P. Brinkhorst, Grote Hout of Ko ningsweg 1, Velsen-N. A. van der Poel. Melk weg 140 hs., Amsterdam en H. W. du Pont, Velserduinweg 197a, IJmuidèn-O., toek. adres Molendreef L 28, Ossencü'echt. M G. H. Bus selman. Wustelaan 17. Santpoort en G. Wat son, Wustelaan 17. Santpoort, toek. adres Wus telaan 17, Santpoort. J. van der Horst. Maas kade 103a, Rotterdam en C. M. Lugtig. Ken nemerlaan 163. IJmuiden. N. Ronde. 2e Theemsstraat 54, Haarlem en G Zwart. Pres. Krugerstraat 94. IJmuiden, toek. adres Pres. Krugerstraat 94. IJmuiden, H G, Verduin, v. Speijkstraat 17, IJmuiden en P. Punt, Edison- straat 28, IJmuiden, toek. adres v. Speijkstraat 17, IJmuiden. H. Kort, Planciusstraat 69, IJmuiden-O. en H Wieringa, Planciusstraat 69, IJmuiden-O. K G. Wal thuis, Grote Hout of Koningsweg. 173.' Velsen-N. en D. M E. M- Schachtschabel. P. C. Hooftlaan 69, Driebuis. A J. Reijnen, Kompasstraat 34, IJmuiden H| L Smit, Kompasstr. 34, IJmuiden. E F k Teusse, Indonesië en N. G. de Vries, Harddra verslaan 31. Santpoort GEHUWD: J. J Lazeron—A Leijenaar., A. van der Vlis—B Duiker, P C.' Hooftlaan oa, Driehuls. P. Ris—C. M. J. Swler. Wijk aan Zeeërweg 106, IJmuiden-O. G. A J Meijer-— M. C. Witteman. J. Belet—W. Buijs, Emmastr. 31, Bergen op Zoom; P, SmitN. Oldenburg. Glazenstraat 45. Dordrecht, H. Aarsen—H. Smit Kortenaerstraa/t 8, IJmuiden, J A, Harden- berg—M. Buren. Zeggelenplein 19. Haarlem C DeventerE J, Tijssen, Adm, v, Geutstraa® 47 bis, Utrecht, W, J. A. G. Dopheide E G. Jans, Brederoodseweg 93, Santpoort, Nieuwe bonkaarten Nieuwe levensmiddelenkaarten en schoenen- bonnen zullen Maandag 17 November in gebou Concordia voor de bewoners van Velsen-N'o°r worden uitgereikt aan degenen, wier namen ginnen met de letters A t.m. G,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 6