IJmuider Courant Politieke onrust en geweld in Italië en Zuid-Frankrijk Vele doden Mackenzie King weer heeft ons land verlaten De Franse „derde macht"confereert Hartewens van Amerikaanse schoolmeester werd vervuld Weerbericht 62e Jaargang No. 18789 gureaUK: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, jelefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerjj Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 17 November 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Dalton H et PLOTSELINGE AFTREDEN van de Britse minister van Financiën de «el van deze functie is Chancellor of the Exchequer doet nogal wat stof opwaaien. Het is dan ook een vreemd en onverwacht geval- Een van de belangrijkste leden van L Britse kabinet verdwijnt op het ogen blik dat hij zijn voornaamste arbeid des iaar's, de voltooiing en indiening van de staatsbegroting voor 1948, juist heeft ver richt. En dat tengevolge van een medede- tmtrdie hij aan een journalist heeft gedaan, zonder die journalist geheimhouding op te [pogen. Tot dusver is niet duidelijk geworden, welke beweegreden Hugh Dalton eigenlijk heeft gehad om een kwartier voor hij zijn begrotingsrede in het Lagerhuis zou uit spreken enige belangrijke punten daaruit aan de pa'rlementaire correspondent van het Londense avondblad The Star te ont hullen. Het geheim houden van de begroting tót de Kanselier van de Schatkist haar in het Huis onthult, is in Engeland een on wrikbare traditie. Zij is niet slechts op overlevering gegrond, maar ook op practi ce en zakelijke overwegingen. De begro ting pleegt nieuwe of minstens gewijzigde belasting-maatregelen en verhoging of ver laging van accijnzen in te houden. Wie van deze laatste tevoren op de hoogte komt, kan er natuurlijk voordeel van trekken ten koste van anderen. Dat is eens gebeurd, (oen in 1936 een zoon van de minister van Koloniën Thomas de gegevens te pakken had gekregen en er gebruik van maakte. Bet noodzaakte zijn vader tot aftreden en tot verschijning voor een hof van onder zoek, dat hem weliswaar vrijsprak van kwade bedoelingen maar toch zijn indis cretie laakte. Dat was evenwel een geval van andere 82rd dan dit. Hier was geen sprake van enkelen, die persoonlijk voordeel uit de onthulling trokken. De premier, Attlee, heeft in zijn brief aan Dalton verklaard, dat geen schade voor de Staat is ontstaan. Het gebeurde trouwens ditmaal vlak voor de rede werd uitgesproken en de betrok ken journalist, John Carvel, hield zijn wetenschap niet voor zichzelf maar gaf haar haastig door aan zijn krant, die het bericht meteen onder „Stop Press" publi ceerde met de titel „A Penny on Beer", hetgeen wil zeggen dat de bieraccijns met een penny per pint verhoogd werd. Verder stond erin dat tabak niet hoger belast zou worden, dat de dividend-belasting verdub beld werd en zo meer. Het geheel was "een berichtje in telegramstijl van een regel of tien, twaalf. Zoals in Londen gebruikelijk is, als tijdens de verschijningsuren belang rijk nieuws binnenkomt, werd de krant met het pas-binnengekomen bericht onmid dellijk op straat gevent. „The Star" is een volksblad conservatief van richting, be horend tot het concern van een der z.g. Press-Lords en dergelijke bladen moeten het in Londen bijna geheel van hun straat verkoop hebben. Dat een ervaren oude politicus als Hugh Dalton zulk een mededeling in blijkbare achteloosheid deed is verwonderlijk. Hij heeft dat volstrekt niet pogen goed te pra ten. Hij heeft zijn diepgevoelde excuses aan het Huis aangeboden en alleen ver klaard, dat hij de bewuste journalist al zo lang kende. Toen hem vragen werden ge steld, die het gedrag van de journalist in het geding brachten, heeft hij geantwoord dat hij de blaam voorhet gebeurde op eigen schouders nam en het daarbij voor zichzelf niet gepast achtte, enig oordeel over het optreden van de journalist te vellen. Het geen men niet anders dan als een ridder lijke houding kan bestempelen. Of anderen zich eveneens van critiek op de journalist zullen onthouden is evenwel een andere vraag. Zoals de zaken nu staan zou ik hem wel degelijk critiseren en daar in zijn verantwoordelijk chef ter redactie, die het bericht publiceerde, betrekken. Want bij „The Star" wist men evengoed, dat voortijdige publicatie van begrotings voorstellen in Engeland ontoelaatbaar is, als de minister het weten moest. Derhalve kon men voorzien, dat de minister zich door zulk een mededeling in grote moei lijkheden moest brengen. De verantwoor delijkheid van een journalist is te groot om zoiets te kunnen riskeren. Het gebeurt in ons vak, ook in Nederland, herhaaldelijk dat wij publicatie van feiten, die ons be kend zijn, aanhouden omdat het algemeen belang met te vroegtijdige publicatie zou worden geschaad. Hugh Dalton is juist zestig jaar oud. Hij had de opleiding die alleen de zonen der meest welgestelde families in Engeland ten deel valt Eton en Cambridge maar werd al in zijn studententijd Labour-man en bleef de Labour Party gedurende zijn gehele politieke loopbaan trouw. Hij was onderstaatssecretaris van Buitenlandse Zaken in de vooroorlogse Nationale Rege ring van Ramsay Macdonald en minister van Economische Oorlogvoering en later ven Handel in Churchill's oorlogskabinet. Hij is een persoonlijk vriend van Attlee en oen man van bijzondere begaafdheden als wetenschappelijk econoom. R. P. Rumoerige massale reactie op de Belgische zuivering 25.000 veteranen der beide wereldoor logen, ex-politieke gevangenen, krijgsge vangenen en vroegere ondergrondse strij ders uit het gehelé land hielden Zondag ochtend in de Belgische hoofdstad een de monstratie tegen de „ongelooflijke en schandalige politiek van toegeeflijkheid, sedert de bevrijding door de opeenvolgen de regeringen, in het bijzonder de huidige, gevoerd jegens collaborateurs en samen zweerders". 0p ordelijke wijze marcheerden de de- mcr.strantën door het centrum der stad, hondèrden vlaggen en spandoeken mede- v'oerend, waarop om snelle berechting ge daagd wordt van politieke, economische en militaire collaborateurs, die „de gevan genis uitgestroomd zijn". Op een spandoek ™nd: „1500 ter dood veroordeeld, 151 ge ëxecuteerd". Op een ander: „Het schan- kal van de protectie der grote collabora tes moet eindigen. Wij zullen maken dat "t eindigt". de mars door de stad werd halt ge maakt voor het Paleis van Justitie waar prekers het een en ander vertelden over te toegeeflijkheid die door de huidige re- Feg jegens collaborateurs en verraders tetoond en de protectie die hun gegeven °rdt. (United Press). *r In Poortugaal is overleden een der ?te mannelijke inwoners van Nederland, neer M. Molenaar, die de leeftijd van laar en acht maanden bereikte. Italiaanse communisten geven openlijk toe dat zij de regering ten val willen brengen Zowel in Italië als in Zuid-Frankrijk zijn de politieke gemoederen verhit en de relletjes die vorige week op verschillende plaatsen uitbraken, nemen langzamerhand het karakter aan van een doelbewuste ordeverstoring, die ernstige gevolgen kan hebber voor de binnenlandse omstandigheden der beide landen. Op de dag dat president. Truman het Congres om speciale hulp voor frankrijk en Italië vraagt heden doen de linkse elementen in deze landen een uiterste poging om de stabilisatie van de economie door Amerikaanse hulp, te verhinderen met een zo intensief mogelijke chaos, waarbij stakingen, aanslagen, plunderingen en demonstraties welkome mid delen zijn. De communistische partij heeft thans openlijk toegegeven de drijfkracht achter het offensief van geweld te zijn. Zij blijft opwekken tot „eenheid van strijd met het doel de regering ten val te brengen". Deze opwekking had de vorm van een heftige resolutie van de executieve der communistische partij, waarvan de toon diende om het geweld eerder aan te moe digen dan te temperen. In de resolutie wordt de regering er van beschuldigd het land tot slavernij te brengen en een vazal van de Verenigde Staten te maken, door dat zij zich achter het plan-Marshall stelt. Zaterdag en in de afgelopen nacht heb ben politieke ongeregeldheden plaats ge had te Padova, Cartura, Ferrara en Peru gia. De politie werkte met traangas en ma chinegeweren en verscheidene personen werden gewond. Volgens te Rome binnengekomen be richten hebben in het gehele gebied rond om de stad Cerignpla (Z.O. Italië) bloedige onregelmatigheden plaats gehad. De plaat selijke politie heeft de toestand niet meer in de hand en er zijn vele doden en ge wonden. Volgens het Italiaanse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft de politie drin gend om versterkingen uit Bari verzocht. Het politiebureau te Cerignola, aldus het ministerie, is door demonstrantep omsin geld en kan ondanks gebruikmaking van vuurwapenen en handgranaten niet wor den ontzet. Volgens officieuze berichten worden doden en gewonden opgehaald door auto's, die witte vlaggen voeren. De ongeregeldheden zijn Vrijdagavond reeds begonnen en hebben Zaterdag de ge hele dag voortgeduurd. Een grote menigte heeft de gebouwen van alle rechtse par tijen te Cerignola vernield, alsmede het hoofdkantoor van de chrisfelijk-democra- tische partij. De incidenten zijn overge slagen op omringende plaatsen als Foggia, Lucera en San Severo. Alle telegrafische verbindingen met Cerignola zijn verbro ken en de verkeersweg van Foggia naar Lecce is door demonstranten afgesneden. Marseille in staking. Afdelingen soldaten en politietroepen zijn gedurende het weekeinde in Marseille overgegaan tot arrestatie van onruststo kers. Meer dan 100 personen werden aan een verhoor onderworpen, waarna 82 hun ner werden gearresteerd. Gevreesd wordt, dat de staking van havenarbeiders naar alle Franse havens aan de Middellandse Zee zal overslaan. In de havens Sete, Vendres, Bastia en Ajaccio zijn de havenarbeiders reeds in staking en eisen een loonsverhoging van 33 procent. Twee compagnieën van de rijkspolitie, die te Marseille gestationneerd zijn, wer den ontbonden zonder pensioen. Hoewel er geen reden werd opgegeven, wordt deze maatregel in verband gebracht met het besluit der regering, op- ïe treden tegen ambtenaren, die in hun plicht, het uit breken van gewelddadigheden te verhin deren, te kort schieten. Met het oog op de staking wordt over wogen het leger en de marine in te schake len bij het vervoer van levensmiddelen. Uit Vele Polen vluchten Twee-derde wordt gearresteerd De derde Poolse boerenleider, die, bin nen een periode van veertien dagen, in Engeland is gearriveerd, Stefan Korbonski, heeft meegedeeld, dat „de meerderheid der Polen zich voorbereidt op een andere op lossing", indien een vreedzame oplossing van het Poolse probleem mocht falen. Korbonski gaf te kennen dat „het Poolse volk ook thans vertrouwen heeft in het Westen en hoopt, dat de Westelijke mo gendheden zullen bijdragen tot hetgeen zelfs nu als bevrijding wordt beschouwd". Hij voegde er aan toe, dat een ontzag lijk aantal Polen het land poogt te verla ten en dat twee van de drie gepakt wor den. Tussen 30.000 en 35.000 personen, aldus Korbonski, zijn gegrepen bij pogin gen om het land te verlaten. Kopenhagen wordt gemeld, dat de Deense luchtvaartmaatschappij de dienst op Mar seille heeft gestaakt. De arbeiders van het transportwezen te Marseille hebben een loonsverhoging van 25 procent geëist. De havenarbeiders heb ben besloten de staking voort te zetten. Voor het geval de marine gebruikt wordt voor het lossen van schepen, hebben zij besloten de havenarbeiders van geheel Frankrijk tot staking op te roepen. Alle employés van het tram- en busver voer hebben eveneens besloten in staking te gaan. De depóts zijn door de stakers be zet. Nederlands tankschip in brand geraakt en gezonken Bemanning door Duitse trawler gered Gistermorgen is brand uitgebroken aan boord van het Nederlandse tankschip „Hol land" dat zich op de Noordzee ter hoogte van de Deense kust bevond. De Duitse trawler „Heimig Söhli" heeft assistentie verleend en de bemanning aan boord ge nomen. De „Holland" is enige tijd later gezon ken. Vijftien jaar voor ex-corps commandant van politie Conform de eis van de procureur fiscaal veroordeelde het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam de 44-jarige gewezen corps commandant van de Staatspolitie te Vel- sen, P. J. A. S. tot 15 jaar gevangenisstraf met ontzetting uit alle rechten voor de duur van het leven. Franse minister van Onderwijs stelt zijn bezoek uit Het bezoek, dat de Franse minister van onderwijs de heer Naegelen op 16, 17, 18 en 19 November aan ons land zou brengen is wegens een dreigende staking van on derwijzers in Frankrijk uitgesteld. Volgende UNO-vergadering wellicht in Europa De Algemene Vergadering van de UNO heeft Zaterdag besloten de volgende zit ting In Europa te houden, mits de daaraan verbonden extra-kosten worden goedge keurd. Het voorstel werd aangenomen met 32 tegen 17 stemmen en 5 onthoudingen. De secretaris-generaal, Trygve Lie, en" een commissie van negen zullen de plaats der bijeenkomst kiezen. Er is een vrij grote oppositie tegen Genève als vergader plaats, aangezien het moeilijk is Zwitserse francs te krijgen. Het merendeel geeft de voorkeur aan Parijs. Op deze bewogen vergadering betoogde de Britse afgevaardigde sir Hartley Shaw- cross, dat het houden van een zitting in Europa niet alleen extra kosten zou mee brengen, doch ook het werk van de ver schillende delegaties zou belemmeren. Naast Engeland behoorden tot de tegen stemmers: Australië, Brazilië, China, India, Nieuw-Zeeland, Turkije en Zuid-Afrika. Tot de landen, die zich van stemmen ont hielden behoorden Canada en Denemar ken. De Verenigde Staten stemden vóór. De extra kosten worden voor Genève op een millioen dollar geschat en voor elke andere plaats in Europa op anderhalf mil lioen. Later werd bekend gemaakt, dat de commissie voor de keuze van de plaats der volgende zitting zal bestaan uit Australië, Wit-Rusland, Ethiopië, India, Libanon, Nederland, Noorwegen, Panama en Uruguay. De Algemene Vergadering komt Maan dag weer bijeen. RUSSISCH GRAAN NAAR WEST- DUITSLAND. De vertegenwoordigers van Engeland en Amerika in de geallieerde bestuursraad voor Duitsland hebben, ongeacht de ko mende principiële oplossing, het Sovjet- Russische aanbod tot het leveren van graan, benzine, rubber en timmerhout als tegenprestatie tegen de toewijzing van 15% der herstelbetalingen uit de Westelijke zones aan de Sovjet-Unie, aanvaard, al dus heeft generaal Lucius Clay, verklaard. Het woord is aan..... S ir i u s Meer mensen zien het kleine in het grote dan het grote in het kleine. „Ik ken U nog tvel uit Canada" zei prin ses Beatrix, toen de Canadese premier Mackenzie- King het Prinselijk Paar in paleis Soestdijk bezocht, waar ook de Koningin aan wezig was. Zaterdagmiddag'heeft de Canadese mi nister-president Mackenzie King een offi cieel bezoek gebracht aan het Prinselijk Paar in het paleis op de Dam te Amster dam. Een compagnie matrozen, onder com mando van luitenant ter zee eerste klasse Aj N. baron de Vos van Steenwijk en de Marinierskapel stonden voor het paleis opgesteld. Om half één arriveerde de minister van Buitenlandse Zaken, C. W. L. baron van Boetzelaer van Oosterhout, tien minuten later reed de wagen van de miijister-pre- sident, dr. L. J. M. Beel, voor de hoofd ingang. Elke nieuwe gast werd met trom geroffel verwelkomd. Met luid gejuich van de inmiddels voort durend aangegroeide mensenmassa werd het Prinselijk Paar begroet, dat om kwart voor één voor het bordes reed. Langzaam schrijdend langs de opgestelde erewacht inspecteerde het Prinselijk Paar de com pagnie, terwijl het Wilhelmus gespeeld werd. De prinselijke standaard werd ge hesen en de Prinses-regentes betrad in ge zelschap van haar gemaal onder luide toe juichingen het paleis. Even later, voorafgegaan door gemotori seerde Amsterdamse politie, geflankeerd door acht huzaren van Boreel, reed de eerste minister van Canada met zijn ge volg voor. De Marinierskapel liet de plechtige klanken van het Canadese volkslied over de Dam schallen. Vriendelijk groetend overzag Mackenzie King de menigte, die zich voor het paleis verzameld had om de vertegenwoordiger van het land, dat zo veel voor onzevrijheid heeft gedaan, te begroeten. Vervolgens inspecteerde de hoge bezoeker de wacht. Aan de lunch, welke Mackenzie King met het Prinselijk Paar gebruikte, zaten mede aan de minister-president, de mi nister van buitenlandse zaken, de Kamer heer van de Koningin voor de stad Am sterdam, jhr. F. J. E. van Lennep, wet houder B. C. Franke, de Canadese gezant P. Dupuy en zijn echtgenote, de vertegen woordiger van het Canadese ministerie van Blum, Reynaud of Ramadier of alle drie Zondag kwamen de leiders van de Franse „derde macht" zoals de nieuwe coalitie van socialisten en M.R.P. genoemd wordt, bijeen in het buitengoed van presi dent Vincent Auriol. De officiële aanleiding was een jacht partij, doch waarnemers waren van me ning, dat Auriol uitziet naar een man die aan het hoofd kan staan van een krachtige stabiele regering, waarom de laatste weken herhaaldelijk is gevraagd en waar toe het dagelijks bestuur van de M.R.P. de afgelopen week een resolutie aannam. De meest waarschijnlijke candidaat voor een „derde machts"regering zou de onaf hankelijke republikein, Paul Reynaud zijn. Deze had Zondag in het hotel Matignon, de residentie van de premier, een onder houd van een uur met Ramadier en de mi nister voor de nationale verdediging, Pierre Teitgen van de M.R.P. Toen hij naderhand door de pers ondervraagd werd zei hij, dat er niets gedaan was. Hij gaf evenwel toe, dat de mogelijk heid niet was uitgesloten, dat hij bij een wijziging in het kabinet zitting zou nemen. De besprekingen welke hij echter tot nu toe gevoerd had, zo deelde hij United Press mede, hadden alleen de mogelijk heden onderzocht om tot een wijziging te komen en men had gepoogd een gezamen lijk program van actie op te stellen. Hij ontkende ten stelligste de berichten welke door anderen waren verspreid, dat hij het premierschap, indien hem dit werd aan geboden zou aanvaarden. Toen hem gevraagd werd of het nieuwe kabinet wellicht een driemanschap zou zijn, samengesteld uit hem zelf, Leon Blum en Ramadier, antwoordde hij: „Ik denk dat het heel goed mogelijk is, dat deze drie in het kabinet zullen zitten." De mogelijkheid, dat Leon Blum aan het hoofd van de regering zou komen, wordt door sommigen eveneens overwogen, ter wijl anderen Robert Schumann noemen, de minister van financiën, die de economie van Frankrijk beheerst Nieuwe West-Java conferentie Het „Dagblad" te Batavia verneemt, dat de West-Java conferentie, waarheen elk regentschap zowel Indonesische als re presentanten van andere bevolkingsgroe pen zal zenden, in December zal worden gehouden. Aangezien op deze conferentie de alge mene richtlijnen voor de toekomstige sta tus van West-Java zullen worden bespro ken, is zij te vergelijken met hetgeen de conferentie van Denpasar voor Oost- Indonesië betekende. Verwacht wordt, dat de basis zal worden gelegd voor een z.g. „Daerah Istimewa", een zelfbesturend ge bied, welke staatkundige vorm door het grootste deel der bevolking van West-Java schijnt te worden geprefereerd, ofschoon er toch ook een belangrijke groep is, die aan een „Negara" (staat) de voorkeur geeft,, aldus „Dagblad". Nieuw slachtoffer Het parket van het volksgerecht te Boe dapest heeft officieel medegedeeld, dat het aan het gerecht gevraagd heeft aan de voorzitter van het parlement voor te stel len. een commissie van onderzoek te vor men inzake opheffing van de parlemen taire onschendbaarheid van de sociaal democratische afgevaardigde Peyer. Het parket heeft verder voorlopige aanhouding van Peyer verzocht op grond van nauwe verstandhouding met leden van een on langs ontdekte spionnage-organisatie. COURANTENPAPIER NIET IN PRIJS VERLAAGD. Onlangs is een bericht verschenen, dat de papierprijs verlaagd werd. Deze prijs verlaging geldt echter niet voor het ro tatiepapier van de dagbladen. buitenlandse zaken, J. W. Pickersgill, kapi tein J. E. Theunissen en enkele leden van de hofhouding. Naar Soestdijk. Luide toegejuicht door de mensenmassa, die het Damplein omzoomde stegen het Prinselijk Paar en de Canadese premier in de auto's die hen naar Soestdijk zouden brengen. Het bezoek aan Soestdijk duurde onge veer drie kwartier. De Prinses toonde de Canadese gast haar jongste dochter en poseerde tezalVien met de Koningin, de Prins en de gasten voor de fotografen. Beatrix vertelde Mackenzie King in het Engels, dat ze zich hem nog herinnerde van haar verblijf in Canada. Om kwart voor vijf keerde Mackenzie King naar Den Haag terug. Afscheidsreceptie. In de vooravond hield de Canadese pre mier een afscheidsreceptie op het buiten goed „Groot Haesebroek", de woning van de Canadese ambassadeur. Vrijwel het ge hele corps diplomatique, onder wie de ambassadeurs van China, Frankrijk, Sov jet-Rusland en de Verenigde Staten, was aanwezig. Voorts kwamen minister-presi dent dr. L. J. M. Beel en vele leden van het kabinet afscheid nemen. Tot de ruim 120 gasten behoorden voorts leden van het Internationale Hof van Justitie, leden van het kabinet van de Koningin, de voorzit ters van de Eerste en de Tweede Kamer, de chef van de generale staf luitenant- generaal mr. H. J. Kruis, de bevelhebber van de zeestrijdkrachten luitenant-admi raal C. E. L. Helfrich en de commandant van de Nederlandse Luchtstrijdkrachten generaal-majoor C. Giebel. Verder waren er hoogleraren van de Amsterdamse ge meentelijke universiteit, de burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Nijmegen, Wassenaar, Groesbeek, Aals meer en Bergen op Zoom, alsmede afge vaardigden van de vereniging „Nederland- Canada" en de voorzitter van het Canada instituut te Rotterdam. Na het diner reisde Mackenzie King naar Hoek van Holland, vanwaar hij met de „Oranje-Nassau" naar Engeland zou over steken. In Hoek van Holland. Omstreeks tien uur zwenkte een stoet van vier auto's, begeleid door een motor afdeling van militairen de kade in Hoek van Holland op. De begeleidende militai ren vormden een erewacht, toen de grijze minister-president uit de auto stapte. Hij drukte alle leden van deze erewacht de hand. Vervolgens begaf hij zich aan boord om afscheid te nemen van degenen, die hem tot Hoek van Holland hadden ver gezeld. Onder hen bevonden zich Baron Sweerts de Landas Wyborgh, Kamerheer van de Koningin, als vertegenwoordiger van de Prinses-regentes. Bij het afscheid verklaarde Mackenzie King dat hij haast geen woorden kon vinden om de gevoelens, die dit bezoek aan Nederland in hem ge wekt hadden uit te drukken en hoe hij ge troffen was door de vele blijken van warme genegenheid hem betoond en de vele be wijzen van de hechte vriendschap tussen de beide landen. Hoewel de „Oranje-Nassau" tussen tien en half elf had moeten vertrekken, ge schiedde dit pas tegen twaalf uur, daar men met het vertrek had gewacht op een uit Duitsland komende trein met Engelse ver lofgangers, die vertraging had onder vonden. Dalton en Zuidzande vinden elkaar „Indien van vandaag af de handen van alle kinderen der wereld in hechte vriend schap in elkaar zouden liggen, dan zou de toekomst van deze wereld zonder angst tegemoet kunnen worden gezien, alle atoombommen, ras-, kleur- of geloofsver schillen ten spijt", zo schreef korte tijd ge leden de Amerikaanse schoolmeester Char les L. Bowlby uit het 4500 inwoners tel lende plaatsje Dalton in Massaschusetts in een opstel, dat hij aan het Mutual Broad casting System toezond in antwoord op een uitgeschreven prijsvraag. Deze Amerikaan se radiomaatschappij had in haar „Heart's Desire Program" (hartewens-progVamma) de luisteraars gevraagd; „Waarom is het uw hartewens een reis naar Holland te maken?" „Mijn hartewens is", zo schreef de heer Bowlby verder in zijn opstel, „mijn twee dochtertjes, Joan en Roberta, naar Holland te laten gaan om als" afgezanten van het kleine Amerikaanse stadje Dalton de doch tertjes .van de heer Van de Reepe in het kleine Hollandse plaatsje Zuidzande, Cor nelia en Janneke, de hand te kunnen druk ken". Na de bevrijding is het Dalton geweest, dat het deerlijk gehavende plaatsje Zuid zande in Zeeuws-Vlaanderen met zijn 1000 inwoners heeft geadopteerd. Het was de heer Bowlby, die de talloze voedsel en kledingpakketten in Amerika bijeenbracht en voor transport naar Zuidzande zorg droeg. En in Zuidzande distribueerde het hoofd van de openbare lagere school, de heer Van de Reepe, deze kostbare goede ren onder de burgerij. Twee en een half jaar lang voerden de beide schoolmeesters een uitgebreide correspondentie en er ont stond een hechte vriendschap tussen hen beiden en tussen hun dochtertjes. De heer Bowlby arriveert met zijn dochtertjes Roberta en Joan op Schiphol. Met Mutual Broadcasting System kende de heer Bowlby de eerste prijs voor zijn opstel toe: een 10-daagse reis naar Neder land en stemde er bovendien in toe, dat hij zijn beide dochtertjes zou medenemen, opdat zij met hun Nederlandse vriendin netjes zouden kunnen kennis maken. Zaterdag arriveerde de heer Bowlby met een K.L.M.-lijnvliegtuig uit New York op Schiphol. Een delegatie uit Zuidzande met burgemeester D. M. Vermet aan het hoofd en natuurlijk de heer Van de Reepe met zijn echtgenote waren ter verwelkoming aanwezig. Ietwat beduusd, maar verre van •/erlegen, beantwoordden de twee dochter- tjse, 11 en 12 jaar oud, de journalisten op hun vragen. Hartelijk schudden de twee schoolmeesters elkaar voor het eerst de hand. Dalton en Zuidzande hadden elkaar gevonden. De eerste dagen van hun verblijf in ons land zullen de heer Bowlby en zijn doch tertjes in Amsterdam, Den Haag en Hil versum verblijven en na een kort bezoek aan het Amerikaanse militaire kerkhof in Limburg wacht hun Donderdag een feeste-- lijke ontvangst in Zuidzande. Niet met lege handen. De heer Bowlby bleek bij het passeren van de douane op Schiphol een ongewoon groot aantal koffers en andere bagage te hebben meegebracht. Reeds maakten de ambtenaren de uiteraard ook ongewoon hoge rekening van te betalen invoerrech ten op, toen men bij navraag over de in houd der koffers tot de ontdekking kwam, dat de heer Bowlby een hoeveelheid relief- goederen had meegenomen voor Zuid zande. De K.L.M. betaalde voorlopig de ver schuldigde invoerrechten. Voorlopig, want de heer Bowlby vertelde, dat mr. Van Klef fens de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, hem heeft verzekerd een telegram te zullen sturen naar onze minister van Financiën om er zorg voor I te dragen dat deze relief goederen zonder invoerrechten Zuidzande zouden bereiken. Vijf millioen kinderen in Europa ondervoed Minstens 5 millioen kinderen in Europa lijden aan sterke ondervoeding, aldus heeft dr. Charles R. Joy, vice-voorzitter van de Amerikaanse vereniging voor het behoud van het kind, die zes maanden door Europa gereisd heeft, te New York verklaard. Volgens dr. Joy kan de vereniging in overweging nemen, langzamerhand het hulpprogramma voor kinderen in België in te trekken „wegens een golf van voor spoed" aldaar. In Nederland is het gebrek aan kleren nog groot, aldus dr. Joy. Geen flessen, geen slaolie! Enige tijd geleden is reeds een dringende oproep gedaan ledige slaolieflessen snel bij de winkeliers in te leveren om de tweede verstrekking van olie, welke in December zal geschieden, niet te dóen mislukken door een tekort aan flessen. Deze oproep heeft niet ten volle de gewenste uitwerking gehad, zodat het gevaar bestaat, dat de olie niet tijdig in flessen getapt kon worden. Een onmiddellijke inlevering van alle nog in omloop zijnde ledige flessen kan er toe medewerken, dat de distributie van olie toch nog op tijd kan gebeuren. Amerikaans*; troepen spoedig uit Italië Generaal-majoor Jaynes, de commandant van de Amerikaanse troepen in het Middel landse Zeegebied, heeft te Livorno ver klaard, dat de Amerikanen Italië binnen 18 dagen geheel zullen ontruimen. Nederlandse verliezen Volgens tot dusverre beschikbare ge gevens bedroef het aantal Nederlandse verliezen op 14 November twee gesneu velden en vier gewonden. BUIIG. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M-I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Tijdelijk krachtige en langs de Wad- denkust nu en dan tot storm toene mende wind tussen West en Noord. Wisselend bewolkt met regen-, hagel- of sneeuwbuien. Koud. 18 November: Zon op 8.03 uur, onder 16.46 uur Maan op 13.32 uur, onder 20.58 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1