Volgende nazomer heeft IJmuiden een perfecte vishal De haring krijgt weer wat verse vis naast zich Vélsen Velsert-Noord MAANDAG 17 NOVEMBER 1947 TJMUTDER COURANT De cijfers zeggen nu al, hoe voorspoedig de opbouw hier ging De visser krijgt een ellenlange kade Rond 46 millioen kilo vis in de eerste tien maanden van 1947 tegenover 37 mil lioen kilo in 1946: dit zijn twee cijfers van 't StaalsvissershavcnbcdrUf, waarin enigs zins nuchter de gestage herrijzenis van, IJmuiden mede besloten ligt, hoezeer dit zelfde IJmuiden ook in zijn herstel geremd wordt door factoren als trage woningbouw, materiaal- en arbeidersschaarste. Wij weten het allemaal nog, hoe na de bevrijding de chaos van onze plaats de mannen, die er orde in moesten scheppen, tegen grijnsde. Wij herinneren ons, hoe er geploeterd en gezwoegd is, om de zaak enigszins op poten te helpen, hoe tomeloos de energie was, waarmee in die na-oor- logse dagen werd aangepakt, om uit een gekraakte visserij een lonend bedrijf te bouwen. En nu staan hal D, C en E weer in nieuwe glorie overeind, hal B groeit gestadig en de kantoren van het Staats- vissershavenbedrijf groeien mee. Wat ook belangrijk is. Deze B-hal wordt 180 meter lang; haar pakhuizen zijn in volle opbouw en wan neer dit project klaar is, wat volgend voorjaar of daaromtrent het geval kan zijn, dan is hier niet alleen de visserij mee ge diend maar ook zijdelings het woonruimte probleem, omdat er dan weer woonhuizen door kantoormensen verlaten worden en er lieden met tafels en stoelen in kunnen trekken. Deze hal B krijgt een staalconstructie, die elders in elkaar wordt gezet, er komt een glasharde en solide vloer in. Ander halve meter woor de vernielde damwand komt de stalen vervanger, in totaal 362 meter lang en onwrikbaar in de „vaste wal" verankerd met stevige ankerstangen. Het principe, dat eerst de handel en de rederijen geholpen moesten worden, is juist gebleken, hoezeer de mensen van het Staatsvissershavenbedrijf ook verlangden naar een betere outillage in het nieuwe kantoor. Want toen de halve wereld nog in zwijm lag van een voorbije oorlog, tóe- gon IJmuiden al tegen de wal op te krab belen, vi§ te verwerken en geld te verdie nen, dank zij een los- en laadplaats, die niet ideaal, maar dan toch bruikbaar was. Geen galerij meer. De vroegere galerij voor politie, halchef én ander personeel, komt niet terug; alles gaat zich mettertijd concentreren op het hoofdgebouw, dat een goede, dus overdekte verbinding krijgt met de wereld van de hal zelf. Het zal inmiddels wel nazomer 1948 worden eer het district Sluizen en Stuwen van de Rijks Waterstaat de hele zaak ge- bruikklaar heeft, maar dandan bezit IJmuiden ook een hallencomplex meneer, dat met de andere installaties van Europa mstig wedijveren kan. Nog gaten. Natuurlijk moeten er nog heel wat sche pen aan de afslag komen voor het zover is: het gat aan de Zuidzij, ter hoogte van het VEM-kantoor moet nog hoognodig dicht, maar aan ongerechtigheden hebben wij toch niet veel meer over in de vissersha ven. Een poliepgrijper heeft er een poosje drastisch in rondgevist nadat de zwaarste obstakels er uitgedregd waren, de bagger molen heeft de mdhsheid verveeld met zijn gezucht en gesteun om zeven meter diep te graven, jnaar nu komt ook de haven zelf toch weer aardig „bij". Wij noemden zo pas het totaalcijfer van 363 meter kade. Als het eenmaal zo ver is, kunnen ook de grote trawlers van de verre visserij-ondernemingen krijgen wat hun toekomt, en als dan de bunker aan de „overkant" ook nog eens klaar komt, dan zijn wij nog eens 240 meter kade rijker wat niet uit te vlakken is: vraag het de vissers maar! Dit verhaal over een herboren bedrijf zou niet compleet zijn, wanneer een an der waarlijk „lichtpunt" ontbrak: dat van de teruggekeerde straatverlichting aan de Zuidzij, waar na tenslotte de Egyptische duisternis geschiedenis is geworden. Wat maar goed is ook, want de mensen, die er wegens hun bewakingswerkzaamheden ook 's nachts moeten zijn, hebben al te lang in het donker rondgetast. Het is prettig in deze vrij sombere we reld eens een optimistisch geluid te horen van: „het gaat goed". Het Staats\Mssei"s- ha-venbedrijf kan zulks laten horen, dank zij het tempo, waarmee door de arbeiders geruimd, gesloopt en gebouwd is, zowel in en om de haven als meer landinwaarts: achter de bureaux. Causerie over Duitse roof en Hollandse glorie Donderdag de 20ste November wordt in „Diligentia", Lange Voorhout, Den Haag vanwege het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning een causerie met lichtbeelden en films gegeven over het terugvoeren van de door de Duitsers gevorderde vissersvaartuigen en het herstel van de Nederlandse visserij vloot. Storm bracht voor de tweede maal scheepvaart in de war Voor de tweede maal binnen enkele da gen was er in het Nordzeekanaal bij de sluizen een waar gedrang van schepen. De storm, die eerst het uitvaren in het begin van de vorige week had belemmerd, was weer opgestoken en Zondagavond lagen ïeeds elf schepen te wachten op „beter weer". Buitengaats spookte het dermate, dat de loodsboot de dienst staakte, waar door het stoomschip Delft" genoodzaakt werd buiten de pieren te blijven en de volle maat van de elementen kreeg» te on dergaan. Leven in de motorbrouwerij Reeds eerder is bekend gemaakt, dat er weer wat leven komt in de motorgroep Kennemerland. Thans is de 18e November vastgesteld als de datum, waarop de mo torrijders uit Kennemerland in café v. d. Lem in IJmuiden-Oost verwacht worden, om de oprichting van een motorclub tebe spreken. Buurtverenigingen doen samen De gezamelijke buurtverenigingen van IJmuiden gaan Donderdagavond in Flora een "variété-avond organiseren. Hiervoor zijn uitgenodigd Claire Russel, Baby en Co en andere vertegenwoordigers van de luch tige muze. Conférencier Lou Tebby zal het programma „aan elkaar praten". Een bal met de „Venio's" als aanvoerders, zal deze avond besluiten. Afzwemmende Watervrienden Dezer dagen werd er door verscheidene leden van de „Watervrienden", een onder afdeling der „Hoogovenstaten" afgezwom men. Voor diploma A slaagden: Geertruida Hofer, Marie Leyenaar, Nelly Schilling, Hendrika Romeyn, Geertruida Verduyn, Marie Vuuren, Grietje de Greef, Evert Vunderink, Geertruida Vos, Clazina v. d. Werff. Anna Rosier, Maaike Dekens. Pau- lena Rietkamp, Adri Schornagel, Hendrika de Reus, Hans Prinselaar en Marie Kuyer. Voor diploma B slaagden: Lien Leijenaar, Trientje v. Veen, Corrie Jansen, Agatha v. Lieshout, Gre de Wit, Johanna Zegel, Geer truida Dekker, Gerei Vellema, Geesje Nop pen, Leni Mol, Jannie Kamphuis, Geesje Kamphuis, Jo Waagmeester, Gré van Dijk en Jan v. d. Toorn. Accordeonvereniging „IJmuiden's Roem" „IJmuiden's Roem" en Engel Paap wa ren vóór de oorlog namen, die bij elkander hoorden, want de eerste was de naam van de toenmaals bestaande en gaarne gehoor de accordéonvereniging, de tweede is die van de leider en directeur, de vermaarde Zandvoortse accordéon-virtuoos. Er blijken nu weer plannen te zijn om opnieuw tot de oprichting van een vereni ging van accordéon-bespelenden te komen en daaraan de oude, bekende naam te ge ven. Evenals destijds kan ieder, die een ac- cordéon bezit, hetzij met piano- of knop penklavier, en zich voor „IJmuiden's Roem" interesseert, zich aanmelden, ook al kan men geen muziek lezen. De initiatiefne mers, de heren P. Cramer, Groeneweg 50 en C. de Looff, Trompstraat 91, noteren gaarne namen. Het liep de „Bloemendaal" wel tegen Dat het voor de rederijen en vissers al lemaal geen goud is. wat er blinkt, blijkt uit de laatste reis van de IJmuider stoom trawler Bloemendaal. Na elf dagen in storm en regen getobd tè hebben, kwam de trawler met een vangst van slechts 80 kisten vis terug. Deze te genvaller werd nog gevolgd door het feit dat de bemanning niet minder dan vier kostbare trawlnetten verspeelde. Een lelijke schadepost, daar in totaal «lechts f 1935 werd besomd. De SCH 97 loste toch in IJmuiden De Seheveninger haringlogger Sch 97 van de rederij V rooi ijk, die Donderdag door de storm IJmuiden binnen moest lo pen, en honderd kisten verse haring loste, is toch in IJmuiden gebleven. De reder-handelaar, die ook in IJmuiden opslagplaatsen heeft, besloot de gehele vangst steur- en pekelharing te lossen. Een tiental IJmuidense havenarbeiders ver richtte deze werkzaamheden. MARKTBERICHTEN 15 November Visaanvoer: 12 kisten tarbot, tong. 20 kis ten schol, 540 kisten schelvis,"90 kisten ka beljauw, 50 kisten diversen, 2556 kisten verse haring, totaal 3068 kisten. Prijs verse haring f 15-f 12 per kist. Besommingen. IJm. 6 Norma Maria f 14.312, KW 163 f 1260, KW 56 f 8160, KW 97 f 2272. 1 trawler met f 23.600 be somming. HUISHOUDSCHOOL-COMMISSIE. Door het bedanken voor de benoeming tot lid in de commissie van toezicht op de gemeentelijke daghuishoudschool van mevrouw A. S M. v. d VeldGassner is een vacature ontstaan, waarin B. en W. willen voorzien door de benoeming van mevrouw C. P. J. AntenButzelaar uit Driehuis. Cijfers van 3-8 November Het was geen weelde, die haringjachf In IJmuiden werd in de week van 3 tot en met 8 November 1.573.176 kilo verse haring aangevoerd, waardoor het totaal cijfer süids 17 Mei op 26.469.371 kilo werd gebracht. Scheveningen voerde deze week 634.050 kilo verse haring aan naast 31.823 kantjes volle, steur en ijle haring. Het respectabele cijfer van de verse ha ring iwordt voor onze haven weer enigs zins terzijde gestreefd door de verse vis aanvoer. Er kwam namelijk 3700 kilo tong en tarbot aan, 23.300 kilo schol, 26.750 ka beljauw, 23.650 wijting, 3.250 koolvis, 135.500 schelvis en 15.000 kilo makreel. Het is geen weelde geweest, dat de trawlers zo lang achter de verse haring aan hebben gezeten. Een besomming van 7500 dekt voor een trawler pas een reis op verse vis, een middenslag-trawler moet minstens 12000 opbrengen en een grote broer kan niet onder de 16000 blijven. De haring vraagt kortere reizen en de ver houdingen liggen daar ongeveer respec tievelijk als volgt: 7000, 10.000 en Er komt schot in de bouwerij De woningbouwvereniging „Velsen" vraagt een voorschot aan van 1.127.075 voor de bouw van 99 eengezinswoningen, vier beneden en vier bovenhuizen, later te verbouwen tot vier gehele woningen, op een terrein aan de Wijkerstraatweg-Duin- vlietstraat. De algemene Coöperatieve Ar beiderewoningbouwvereniging die 268 wo ningen wil gaan bouwen in de hoek IJmui- derstraatweg. Julianakade, Olivier van Noortstraat, de Rijpstraat. Kenncmerlaan. Houtmanstraat vraagt voor dit doel 3.612.720,—. Het college van B. en W. maakt met het oog hierop bekend dat, zoals wij reeds meldden, aan de gemeente is toegewezen een hoeveelheid in Zweden voorbewerkt hout, voldoende voor 172 woningen. Deze zullen voorlopig voor rekening van de ge meente worden gebouwd. In gedeelten zal dit plan worden uitgevoerd. Er is reeds een ontwerp voor 28 woningen aan de Willemsbeekweg, z.g. eengezinshuizen. De totale kosten van de 172 woningen wor den geraamd op 1.800.000, In verband met dit plan stellen B. en W. de raad voor de voorschotten, die de verenigingen hebben aangevraagd, toe te staan en zelf een voorschot te vragen aan het Rijk voor het bouwen van de ge meentewoningen. Er komt dus schot in de wederopbouw. 15.000. Hieruit trekt de „Visserij Wereld" de conclusie, dat de verse visserij dit jaar een déficit heeft opgeleverd, dat echter ruimschoots goed werd gemaakt door de haring. Als basis voor deze berekeningen is echter de oude waarde van de schepen genomen en de rente van het kapitaal doet niet mee bij de vaststelling van de onkos ten. Dus.verse haring tot het uiterste. Dat deze „vlucht" niet geldt voor de kotter en de kustvisser maakt deze omstandig heden voor deze groepen des te donkerder, temeer omdat de verse visserij voor deze ondernemer taboe is. Schippers en stuurlui vissen naar diploma's De heer v. d. Grijn heeft de primeur Dat in Nederland vaak een aanzienlijke tijd verstrijkt tussen een wetsafkondiging en het in werking treden er van is bekend. Toch lijkt ons de periode van 1935, toen de „wet op de Zeevisvaartdiploma's" werd afgekondigd en 1 October 1947, toen de wet geacht werd van kracht te worden, wel heel erg lang. Zoals men weet heeft deze wet ten doel de veilige vaart ter zee door het verplicht stellen van diploma's voor schipper, stuurman en machinist te bevorderen. In de toekomst is het der halve uitgesloten dat ongediplomeer- den leidende functies aan boord kun nen bekleden. In de jaren 1935-'47 hebben inderdaad reeds velen de vereiste „papieren" in be zit gekregen, maar er zijn ook nog lieden die vóór die datum een jaar als schipper, stuurman of machinist hebben gevaren. Aan hen moet als overgangsmaatregel een diploma worden uitgereikt. Eer dit echter geschiedt, is het nodig dat de schipper en de stuurman bewijzen dat zij onder meer voldoende vaardig zijn in het „kaarlpas- sen" en „kaartlezen". In tegenwoordigheid van twee leden van de examencommissie voor de visserij zullen zij een proef moeten afleggen. Maar dit is niet alles, want om voor „vol" te worden aangezien is het noodzakelijk dat zij tevens een „bewijs van bekendheid mdt de bepalingen ter voor koming van aanvaringen op zee" kunnen tonen. Het spreekt vanzelf dat vele schippers en stuurlieden nu zo spoedig mogelijk deze proeven willen afleggen, om het dienst- di.ploma te kunnen toevoegen aan de in houd van hun portefeuille. Voor de lessen bestaat een ongekende animo en de eerste candidaat is inmiddels reeds geëxamineerd. Het is de heer K. van der Grijn, die slaagde zowel voor „kaart- passen" als voor het Certificaat Interna tionale Uitwijkbepalingen. Examinatoren waren de heren C. M. Tuntler, adjunct-inspecteur voor de Scheepvaart en P. J. Verw&yen, directeur van de Gemeentelijke Visserijschool. De heer Van der Grijn is niet slechts de eerste geslaagde in IJmuiden, hij heeft de primeur van geheel Nederland. Raad overweegt aanleg van waterleiding in „de polders" Medewerking van de belanghebbenden De drinkwatervoorziening in de pol ders laat veel te wensen over cn de 53 hoofdbewoners van de Spaarn- dammerpolder en negen uit dc „Hofgeest" zijn voor het merendeel aangewezen op regenwater wat uit hygiënisch oogpunt zeker niet verant woord is. De meeste boerderijen en woonhuizen zijn op grote afstand van open bluswater gelegen, wat inhoudt dat een eventuële brand moeilijk of helemaal niet bedwongen kan worden. Deze twee factoren, waarvan de eerste zeer zeker urgent is te noemen, zijn aan leiding geworden dat de bewoners van genoemde delen van de gemeente Velsen een schrijven aan de raad hebben gericht. Het college van B. en W. is van mening dat drinkwatervoorziening behoort tot de primaire levensbehoeften van de mens en heeft derhalve ramingen van de onkosten gemaakt, die de aanleg met zich zal brengen. Voor de Noord- en Zuid-Spaarn- dammerpolder zal dit een bedrag worden van 136.200 en voor de Velserbroekpol- der is het geschat op 16.250. Men heeft naar middelen gezocht om de uit die aanleg voortvloeiende financiële lasten te verlichten en daarom een verzoek gericht tot Gedeputeerde Staten om een jaarlijkse bijdrage te verlenen, maar dit verzoek heeft geen resultaat gehad. Pogingen om de belanghebbende eige naren financiëel ervoor te interesseren hebben wel weerklank gevonden. Deze verklaarden zich namelijk terstond bereid een gedeelte van het grondwerk voor eigen rekening uit te laten voeren. Het college heeft nu de eigenaren voorgesteld 70 pro cent van die kosten, tot een maximum van 8000 voor hun rekening te nemen. Op dit bedrag worden in mindering ge bracht de kosten, die eventueel door de betrokkenen zelf zullen worden uitge voerd. Ook wat kosten en vervoer van buizen betreft is een regeling getroffen. B. en W. begroeten het aanbod met grote voldoening, omdat de belanghebben den volledig begrip tonen voor de verzwa ring van de gemeentelijke financiën als gevolg van de uitvoering van dit werk en stellen dus de raad voor haar sanctie aan dit voorstel te hechten. Herstel van Rotterdams havenoutillage Een voor de wederopbouw van de outil lage van de Rotterdamse haven belangrijke gebeurtenis voltrekt zich dezer dagen in de Waalhaven, waar men bezig is de eer ste van de zes laadbruggen te installeren. Reeds Donderdag is men met het vervoer van de verschillende onderdelen van de laadbrug naar pier 6 begonnen. De vaste brug met eert gewicht van 150 ton wordt door de bokken „Adelaar" en ,,'t Vliegend Hert" van de Keilehaven naar de Waal haven vervoerd. Voor de oorlog werden jaarlijks ruim 30 millioen ton kolen, cokes, erts, fosfaat, mijn- en papierhout, oud ijzer en andere massagoederen door het „machinaal be drijf" overgeladen en dank zij de bijzon dere outillage was geen andere haven op het continent in staat de Rotterdamse ha ven te evenaren. Men beschikte toen over 28 laadbruggen en meer dan tachtig drij vende kranen. Door de Duitsers werden 19 laadbruggen vernietigd en zeven naar Duitsland gevoerd. De brug, welke men nu monteert is in gedeelten door de zorgen van het Commissariaat generaal ter 'be hartiging van de Nederlandse economische belangen in Duitsland naar Nederland te ruggebracht. De bruggebouwers Pen en Bauduin hebben de brug gemoderniseerd. Zij is verlengd, verhoogd en verzwaard, en de werksnelheid is belangrijk opgevoerd. In neergeklapte toestand bedraagt de lengte met de klap of uitlegger 100 meter. De uitlegger steekt ongeveer 38 m over de kademuur en kan zodoende over drie naast het zeeschip liggende Rijnschepen heen rijken. Het hoogste punt van de brug is 40 m boven de begane grond, het totale gewicht bedraagt 350 ton. De capaciteit be draagt ongeveer 300 ton per uur voor erts en* ongeveer 250 ton voor kolen. Prijzen van de Noorse import De verkoopprijs voor de ingevoerde Noorse zeevis is, in overleg met het Directoraat-Generaal van de Prijzen als volgt vastgesteld: Voor de importeur: franco boord, spoor of auto's, inclusief kosten vallende op de invoer plus risico's: koolfilets f 1,10; leng (rondgevroren zonder kop) f 0,67wolf (idem) f 0,57. Voor de groothandelaar: franco plaats van bestemming plus kosten: respectieve lijk f 1,78, f 0,75 en f 0,65. Voor de kleinhandelaar: respectievelijk f 1,45, f 1 en f 0,85. Koelhuisopslag mag deze prijzen ten hoogste met 8V2 cent ver hogen. „GOUDHAARTJE EN DE TROUBADOUR". De vijf-en-twintigste brengen de jeugd organisaties van IJmuiden de grootse kin deroperette „Goudhaartje en de Trouba dour". Daar aan dit aardige spel slechts de jeugd verkenners en gidsen mee werkt, belooft deze avond, waarvan de op brengst ten goede komt aan het jeugdwerk in onze gemeente, een bijzondere te wor den. Het is nog niet bepaald, in weke zaal Goudhaartje hjaar troubadour zal vinden. Scholen vragen om geld curiosa feuilleton De vrouw van Dick Heriot door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels. 81) Hun blikken ontmoetten elkaar en Alan barstte opeens in een niet te beheersen woede uit. Die parels kunnen barsten, zei hij ruw en rende de trappen af. Anne stond hem na te kijken en alle kleur was van haar gezicht geweken. Grote hemel, wat is die vent toch onbe houwen! mompelde Geoffrey naast haar. Ze draaide zich naar hem om en de glim lach, die/ ze hem toèzond, deed zijn hoop met sprongen stijgen. Behoef je er aan te twijfelen of.ik blij zal zijn jou weer te zien? vroeg ze impulsief. Jij.... lieveling, zei hij hees en hij wilde haar hand weer grijpen, maar ze ontweek hem en verdween, na nog een vriendelijk glimlachje, in Kathryn's kamer. HOOFDSTUK XXIII. Bezeten door een blinde drift, was Alan -de trap afgestormd en de hall doorgelopen. De aanblik van Anne met Geoffrey over haar heengebogeri. haar hand in de zijne, had een smeulend *vuur in hem aangesto ken en gevoelens in hem ontketend, die hij niet nader wilde ontleden. Ondanks haar tegenstribbelen, had Sheila Lambert het paard onmiddellijk, nadat ze haar telefoongesprek met hem had beëindigd, laten brengen en de stal knecht stond al een paar minuten voor de lege stallen van Trant te wachten, toen Alan aankwam. Alan liep om het dier heen, hoewel het kalm bleef staan, alleen zo nu en dan zijn ogen even liet rollen en zijn prachtige staart bewoog. De stalknecht wachtte, na Alan begroet te hebben, stijf in de houding. Ik kon zien, dat meneer Heriot om de een of andere reden in een ópgewon den toestand verkeerde, verklaarde hij later aan de andere bedienden van Haine. En Bates, zei Alan kortaf, nadat hij zijn inspectie had voltooid. wat vind jij van dit paard? Het was vrij onzinnig, hield hij zichzelf voor, dat hij dit beest moest keuren. Bates zou de oude Lambert alles hebben kunnen vertellen, wat deze wilde weten, maar dat was nu echt iets voor de Lamberts ze namen geen genoegen met het oordeel van een stalknecht! Ik mag hem niet, meneer, zei Bates droog. Hij heeft streken. Hij be draagt zich heel aardig en behoorlijk, zo lang het in zijn kraam te pas komt, maar hij houdt je voor de gek. Hij kuchte even. Helemaal niet het soort paard voor juffrouw Lambert, meneer, als u be grijpt wat ik bedoel! Alan onderdrukte een glimlach, inder daad maar al te goed begrijpelijk wat Bates bedoelde. Maar u weet, meneer, hoe de dames zijn, ging de man door. vooral als het zo'n mooi kastanjebi-uin paard betx-eft. Het gaat allemaal om het uiterlijk. Ik zou het haar niet hebben la ten kopen, als ze mij om advies gevraagd had, maar ze wil niet luisteren. Ze was er zeer ontstemd over, toen ik meneer Lam bert een wenk gaf, maar ik vond, dat het mijn plicht was. Ja, knikte Alan. Tom Lambert had hem het een of andere verhaaltje verteld over een ongunstige uitdrukking in de ogen van het paard. Als Tom eerlijk was geweest en hem gezegd had, dat Bates het paard niet beviel, dan zou de kwestie dadelijk tijdens dat diner afgehandeld zijn. Alan zou hem dan gezegd hebben, dat het oordeel van Bates over paarden voor dat van niemand onderdeed. Hij zou hem ge zegd hebben, dat hij geld en moeite kon sparen als hij Bates adviezen volgde bij het kopen van paarden, maar Lambert zou het waarschijnlijk nooit willen inzien. Hij had het idee fixe, dat Bates douceurtjes kreeg. Nu goed. De raad besloot in haar vergadering van 5 April een bedrag van 8800 uit te trek ken voor het bouwen van een lokaal aan de Visserijschool, om daar een motor onder te bx-engen, voor welk instx-ument 400, werd toegezegd. Achteraf bleek dat de ra ming van de hiermee gepaard gaande on kosten niet voldoende-was, dus wordt nu gevraagd nog 1800 hieraan toe te voegen. Daar de minister geen bezwaar heeft tegen dit bedrag en de Provincie en het Rijk ook percentsgewijze zullen bijdragen, stellen B. en W. de x*aad voor dit ci'ediet toe te staan. Andere scholen. Als gevolg van oorlogsschade zullen herstelwerkzaamheden moeten worden verricht aan verschillende scholen n.l. de R.K. scholen van IJmuiden-West, IJmui- den-Oost en Driehuis en aan de school voor C.V.O. te IJmuiden-West. Daar gebleken is dat deze werkzaamheden inderdaad noodzakelijk zijn, stellen B. en W. voor de gevraagde medewex'king 'te verlenen. En ten slotte vraagt de Willem de Zwij- gerschool (openbare ULO) een bedrag van 900 aan om een smalfilmapparaat aan te schaffen. Daar B. en W. van mening zijn dat hiermee de grenzen van het geven van on derwijs overschreden wordèn en men ge noodzaakt zou zijn op den duur alle scho len in de gemeente van zulk een apparaat te voorzien, geven B. en W. het advies om dit verzoek niet in te willigen. JT\<CS>lL«il!UiraÜt Zo'n klein ding, met een intieme sfe*. Niet hier, maar elders in Holland. Makke lijke stoelen, rose kleedjes op tafeltjes en zacht licht uitstralende lampjes, met kieu rxge kleine kappen. Ook veel spreuken aan de wand. Het restaurant is knus, maar niet thuw Dat kan het niet helpen. Het doet ziiri best en serveert volgens de spreuken (i Gothische letters) hetgeen de tong streek en de maag vult. Ook meent het het goed met ons zowel als met zichzelf. De habitués zijn natuurlijk vrijgezeiien Ge ziet het hen aan. Habitus of laat It zeggen: gewoonte is hen van het geiaat tè lezen. Zij kennen de borrel door en door En de kwaliteit van het biertje. Ook het menu. Alle obers hebben zij sinds iaren dóór, ofschoon minder dan de obers hen Maar één hunner heeft er genoeg van Ik zie het hem denken. Hij zit alleen temid den van vier armstoelen, een tafeltje met een lampje en een bloem in een vaasje en speelt met de gedachte, dat hij t.-nslotte toch wel eens kon trouwen. Bijvoorbeeld met dat meisje ginds. Het zit ook zo alleen „Jane Eyre" De film, die van de week in Thalia wordt vertoond en door een misverstand tot nu toe in ons blad niet besproken werd kan men in het genre „romantiek" inde len. Het boek van Charlotte Bronte „Jane Eyre" is ontstaan in een tijd toen in de kunst als reactie op een "tijd die men al te verstandelijk of laag bij de gronds noemde, het gevoel alles ovex-heerste. Het was in die tijd dat de verhalen ontston den, waarin helden en heldinnen volko men beklemd raakten in hun gemoeds leven en niet de wat we tegenwoordig zo zouden noemen „practische zin" hadden om zich wat aan te passen en te schikken. We zijn, nu niet meer zo, we bekijken het tegenwoox-dig nuchterder en hebben niet meer de behoefte ons zo volkomen door gevoelszaken te laten beheersen. Of dat beter of slechter is, doet er niet toe, het is zo. Zo komt het dat een verhaal als dat van „Jane Eyre" ons niet in alle opzichten meer wat te zeggen heeft. Als wij ons in dergelijke situaties geplaatst zouden zien, zouden wij waarschijnlijk anders doen. Maar dat neemt niet weg dat die periode boeiende vei-halen op heeft geleverd, die wij ook nu alle verdere overwegingen in aanmerking genomen alleszins kun nen waarderen. Tenslotte is ieder van ons in zijn binnenste romantisch van aanleg op welke manier dan ook De verfilming van „Jane Eyre" is met alle middelen van dé moderne filmregie verwezenlijkt. Orson Welles en Joan Fon taine, die de hoofdrollen vervullen, verte genwoordigen de twee uitersten van de romantiek: heftigheid en tot schuchter heid geworden liefelijkheid. Om hen heen is een levendig en sfeerrijk schouwspel geweven. Geen verkeer meer De gemeenteraad krijgt binnenkort een voorstel te ver wei-ken, om de Talmalaan in V/sen en een deel van de Tolsduinlaan (van de ontworpen van Hogendorplaan tot de spooxdijn) aan het openbaar verkeer te onttrekken. Belanghebbenden kunnen ten gemeentehuize kennis nemen van het des betreffende voorstel en eventueel hun be zwaren kenbaar maken bij de raad. NU AL IN KERSTSTEMMING. Het bestuur van de vereniging voor huisvrouwen, afdeling Velsen-IJmuiden Oost loopt nu al met plannen rond, om evenals verleden jaar, een Kerstmiddag te houden. Een klein klontje boter en een paar schepjes suiker vormen de prozaïsche bijdragen, die van de leden gevraagd" wor den, om een poëtische stemming te be reiken. VAN OPEN EN GESLOTEN WINKELS. In aansluiting op onze publicatie van enige dagen geleden aangaande de Sinter klaas en Kerst-winkelsluiting delen wij nog mede, dat het gemeentebestuur toe stemming kan verlenen, de zaken in Velsen tot 10 uur 's avonds open te mogen hou den. De Velser Middenstands Centrale ont vangt gaarne desbetreffende verzoeken. Het is dus niet gezegd, dat alle winkels rond de komende feestdagen tot 10 uur ge opend zullen zijn. BEZWAREN VAN HET CHRISTELIJK NATIONAAL SCHOOLONDERWIJS Onder de ingekomen stukken, die de raadsagenda, van Dinsdagavond vermeldt, bevindt zich onder meer het bezwaarschrift van de Velsense afdeling van het Christe lijk Nationaal Schoolonderwijs, gericht aan de ministers van Wederopbouw en Onderwijs, tegen/de plaats, die in het op- bouwplan der gemeente is toegedacht aan de P. Vermgulenschool. KLEINKUNSTAVOND VOL GEBOEKT. Zoals reeds werd verwacht is sedert en kele dagen de kleinkunstavond, welke Woensdag in het Kennemer-Theater te Beverwijk wordt gehouden onder auspi ciën van de Vereniging „Hoogoven-Sta- ten" en waaraan verschillende amateurs medewerken, uitverkocht. Het zou geen slechte manier zijn om over zijn driftbui heen te komen, dit las tige paard te proberen. Hij pakte de teu gels en klom behendig in het zadel. Denk er aan, meneer, waar schuwde Bates hem, het is een slimme duivel. Misschien is hij te vex-standig om zijn trucjes te pi-oberen, nu u hem berijdt. We praten nog wel samen, als ik te rug ben, riep Alan hem toe. Voordat ik Haine opbel. Loop jij intussen maar om naar de keuken en vraag Rose, of ze bier voor je heeft, Bales Het paard ging er kalm van door. Bates keek nog even naar de lege stallen, die hij vergeleek met de rijk 'gevulde stallen op Haine Park, en bègaf zich toen naar de keukeningang. Zo ging het tegenwoordig, peinsde hij. Degenen, die paarden behoor den te hebben, hadden er geen meer. De genen, die paax-den konden houden had den er niet het minste verstand van. En iemand, die zijn brood moest verdienen, zoals hij, moest er zich maar niet al te veel van aantrekken. Hij di"onk zijn bier op en babbelde met Sara en Rose over allerlei plaatselijke 'Onderwerpen, en ging daarna naar het tuinmanshuis, waar hij met Sam Wood dezelfde onderwerpen nog eens uitgebreid en tot hun beider genoegen besprak. (Wordt vervolgd). temidden van leunstoelen en rose snufjes en is niet zo piepjong meer. Maar toch heel aardig en een beetje verlegen: met donkere ogen, kuiltjes in de wangen en een nogal gedurfde kleine hoed. Die vrijgezel heeft al honderdmaal naar haar gekeken, op de manier die hij betitelt als steelsgewijs. Alle vrouwen hebben het dus opgemerkt. Maar voor het meisje is hij lucht gebleven Zij heeft er niets van gezien. Dat denkt hii tenminste. Een strenge oude dame, aan wezig met echtgenoot, neemt hem met af keuring op. Hij is kennelijk haar idéé van een bonvivant. Maar hij leeft niet zo vro lijk; hij verveelt zich alleen maar en wou dat dat zwarte meisje hem eens éénmaal zag. Helaas wil zij niet. Nog niet. Zij onder gaat welvoldaan het kruisvuur van steels- gewijze blikken aller vrijgezellen en blijft bedeesd. De strenge oude dame beschouwt haar met achterdocht. Twee vriendinnen konien nu binnen. Zij zijn niet zozeer bekoorlijk. Zij werpen eeu verachtelijke blik op het zwarte meisje en kijken vrijmoedig rond. Niemand let op haar. Zij komen blijkbaar dagelijks en stevenen op haar vaste tafeltje af. Iedere éénling en ieder tweetal zoekt een tafeltje voor zich alleen en beschouwt daarna de anderen. Het zou geen stijl zijn bij iemand te gaan zitten, zolang er nog een tafeltje vrij was. Hij of zij mocht eens iets denken als zij of hij zoiets deed. En die obers! Zij zijn wel keurig en hoffelijk, maar het schij nen volgens de krant mensenkenners te zijn. Je moet er dus mee oppassen. Er verschijnen twee achteloze jongens, zich vrolijk onderscheidend door kleurige truien en achtex-overgekamde zwarte ha ren. „Dis done"begint er één haastig, in het voorbijgaan. Fransen! Hoe komen die hier? Zij glimlachen royaalweg tegen het zwarte meisje, dat hartelijk terug lacht. Alle vrijgezellen schi-ikken ervan, vooraf de man die zichtbaar denkt, dat dit eenzame leven hem verveelt. Maar hoe maak je er ooit een eind aan, als zwarte meisjes alleen naar Fransen kijken willen? Een van de andere bezoeksters converseert nu vertrouwelijk met een ober,-die beleefd glimlacht en tussen twee glimlachen vaag over haar heen staart. Maar dan wenkt iemand hem. En een ander. En nog een. Het borreluur is plotse ling voorbij. Er wordt eten besteld. Alles le.eft op. Binnen vijf minuten roept de ober dringend naar het buffet: „Die éénmaal snoekbaax-s filé, kan die max-cheren?" De vrijgezel glimlacht bitter. Ik zie hem denken: „Beter dan ik." De benijdenswaar dige snoekbaars is inderdaad voor het zwarte meisje. Zij stapt naar een witgedekt tafeltje en keert hem weldoordacht de rug toe. H. R. Behouden binnen Het Noorse s.s. „Korna" uit Haugesund is Vrijdagmiddag voor de papierfabriek Van Gelder aangekomen met een lading van ruim 1600 ton hóutstof. De stormen, welke dit schip op ziin reis vergezelden en op de Noordzee danig beuk ten waren oorzaak, dat het met zware slagzij binnenliep. Dit was niet alleen gevaarlijk, maar bo vendien bestond de kans, dat de met zee water doorweekte balen van de deklast zouden gaan werken. Gelukkig is dit niet het geval geweest en „Korma" en beman ning kwamen behouden binnen. Om verder gevaar te voorkomen is de lossing onmid dellijk ter hand genomen. Cyclecross van „Kennemerland" Ondanks de zeer sterke wind heeft de Rennersclub „Kennemerland" Zondagmor gen op de wegen en velden van het voor- malige pai'k „Rooswijk" een geslaagde cyclecross-wedstrijd voor de leden gehou den. Uiteraard viel deze wedstrijd niet mee op de door regen gladde wegen en door weekte veld- en bospaden, maar er is ge zwoegd en sportief gestreden. Hofland was de sterkste en A. Vooren moest met de derde plaats genoegen neinen. De uit slag was: 1 A. Hofland, 2 N. Henneman, 3 A. Vooren, 4 A. v. d. Bos, 5 H. Oudshoorn, 6 P. Lubbers en 7 A. v. d. Akker. „WIJKEROOG" HOUDT „VERBANNEN* WEDUWE DE HAND BOVEN HET HOOFD. Het bestuur van de vereniging „Wijker- oog" heeft het gemeentebestuur van Velsen een verzoek gezonden, om voor de weduwe Verstraten, die uit haar huis aan de Wij- kerstraatweg is gezet, een dusdanige rege ling te treffen, dat de gedupeerde haar be drijf op behoorlijke manier kan uitoefenen. Aüenda voor Velsen en IJmuiden MAANDAG 17 NOVEMBER. Patronaat 4-11 uur: Poteymo Poppenten- toonstelling. Christelijke School Langeveldstraat Velsen- Noord. - 5 u.: Kindex-voorstelling; 8 uur. Film „Hannekes Hemelvaart". Thalia - 8 u.: „Jane Eyre". Rex. - 8 u.: „Buitengewoon verlof". De Poort. - 8 u.: „De vx-ouw en het para dijs". DINSDAG 18 NOVEMBER. Bioscopen. - 8 u.: Voox-stellingen. Raadhuis. - 7.30 u.: Raadsvergadering. Nieuwe Kerk. Kanaalstraat. - 8 u.: Jubi leumconcert. „Goede Herderkerkkoor. Santpoort. Ncd. Herv. Kapel. - Eerste lustrum „Kapelkoor"; concert.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 6