IJmuider Courant Hulp aan Europa gepaard aan prijscontrole en rantsoenering Oorlogscontröle hersteld De zeelieden-oorlogsslachtoffers hebben de aandacht van de regering Nieuw tarief- en handelsaccoord voor 23 landen tot stand gekomen In het noorden van Zweden ligt de sneeuw al een halve meter hoog 62e Jaargang No. 18790 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefo°n 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Dnildterg Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 18 November 1947, Verschijnt dagelijks behalve op iZon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal f 4,—. Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem TRUMAN VERRAST HET CONGRES: President Truman heeft Maandag tijdens de eerste ver gadering van het Amerikaanse Congres, dat in speciale zitting bijeenkwam om het hulpverleningsplan voor Oosten rijk, Frankrijk en Italië te bespreken, een boodschap uitgesproken waarin hij niet alleen verzocht om toestem ming tot tussentijdse hulp aan deze landen, doch tevens goedkeuring vr%eg van binnenlandse maatregelen, die het systeem der vrije economie in de Verenigde Staten tijdelijk zullen liquideren om hejt inflatiegevaar, dat de hulp aan Euopa zou kunnen vérgezellen, de kop in te drukken. Presi dent Truman zorgde hiermede voor een verrassing/ want zulke strenge maategelen had het Congres niet verwacht en het bewijs hiervan was wel het feit, dat een doodse stilte volgde op de woorden van de president inplaats van het applaus, waarop de toehoorders zich aanvankelijk hadden voorbereid. President Truman Truman verklaarde, dat „wij wellicht voor alle- tijden de kans om een wereld te verkrijgen, waar vrije volken in blijvende vrede kunnen leven, zullen verliezen, ten zij het Congres snel de tussentijdse nood hulp voor Europa goedkeurt." Hij stelde voor-controle in te stellen op de prijzen van bepaalde belangrijke artikelen om de al armerende inflatie in de Verenigde Staten tot stilstand te brengen. „Wij kunnen niet nalaten hulp aan het buitenland te ver-- strekken, noch ook kunnen wij ons eigen volk aan de verwoestingen van een onge controleerde inflatie prijsgegeven. De toe komst der vrije volken van' Europa staat op het spel en de toekomst van onze eigen economie is in gevaar." Truman verzocht teyens om rantsoene ring van producten, waaraan een tekort bestaat en welke de kosten van levens onderhoud fundamenteel beïnvloeden. Met klem steunde Irij het verzoek van Marshall om 597 miilioen dollar om Oostenrijk, Italië, en Frankrijk in de'volgende vier en een' halve maand op de been te houden. De president zeide, dat dit een onmisbare voor waarde is voor het wederopb'ouwprogram voor Europa op lange termijn. „De critiek van bepaalde landen zal ons niet terughouden om op vriendschappelijke wijze samen te werken met en steun te verlenen aan andere, landen, „die -evenals wij de vrijheid lief hebben en de vrede en stabiliteit van de wereld trachten te be vorderen." Hij beloofde binnenkort de vol ledige bijzonderheden van hef hulpplan op lange iermijn aan het Congres voor te leg gen en verklaarde: „Het is een hulde aan de kracht van onze democratie, dat wij in staat zijn een zo grote bijdrage tot de vrij heid en het welzijn van andere landen en andere volken té leveren. Ons volk weet, dat onze invloed in de wereld ons een in de geschiedenis ongeëvenaarde kans geeft om zodanig te handelen, dat de mannen en vrouwen van de gehele wereld uit de scha duwen van vrees en oorlog in het licht van vrijheid en vrede kunnen treden. Wij moe ten van deze gelegenheid zoveel mogelijk maken, want wij hebben door de dure les der wereldoorlogen geleerd, dat wat buiten onze kusten gebeurt, bepaalt hoe wij ons eigen leven leven. Wij hebben geleerd, dat wij, indien wij invrijheid - en veiligheid willen leven, mét de gehele wereld voor vrijheid en veiligheid moet werken. Wij zijn er van overtuigd, dat de besfe manier om toekomstige oorlogen te voorkomen is, te werken voor de onafhankelijkheid en de welvaart van alle volken. Controlemaatregelen. In zijn program vroeg de president: her stel van de pontróle op huurkoop en be- perking^an het tot inflatie leidend ver strekken van bankcrediefen; regeling van het speculeren op graan- en óndere goe- derénbeurzen; uitbreiding en verscherping van de controle op de export, welke vol- Pierre de Gaulle gekozen tot burgemeester van Parijs Pierre de Gaulle, een broer van de ge neraal, is gêkozen tot burgemeester van Parijs. De officiële uitslag van de stem ming was: Pierre de Gaulle (RPF) 51 stemmen; Raymond Bossus (communist) 25 stemmrti; Gevaudan (socialist) 8 stem men. Vijf leden van de MRP onthielden zich van stemming. Drie candidaten van de RPF. en een so cialist zijn gekozen tot vice-voorzitters. Pierre de Gaulle is Vijftig jaar oud. Hij begon zijn loopbaan als bediende bij een Parijse bank in 1921 en bekleedt er thans een directeursfunctie. Zowel in de eerste als in de tweede wereldoorlog diende hij bij de artillerie. In 1943 werd. hij gearres teerd door de Gestapo en naar een concen tratiekamp in Tsjecho-SloWaikije gezonden, waaruit hij in 1945 door de Amerikanen werd bevrijd. Aan de Memorie van Antwoord op het voorlopige verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp „Invoering van een buitengewoon pensioen' voor zeelieden oorlogsslachtoffers, alsmede voor hun na gelaten betrekkingen" .is het volgende ontleend: De algemene pensioenregeling voor de opvarenden der Nederlandse koopvaardij vloot had en heeft nog steeds de voort durende aandacht van de regering. Zij hoopt in 1948 een desbetreffend wetsont werp te kunnen indianen. Er werd reeds, een voorlopige maat regel getroffen, volgens welke aan 60- jarige zeelieden, die gedurende de oorlog vaarplichtig waren, en aan weduwen en kinderen van vaarplichtig geweest zijnde Het woord is aan gens de huidige wet in Maart aanstaande eindigt; uitbreiding 'van de huidige rege ringsbevoegdheid om transportfaciliteiten en materiaal ter verzekering van de af levering van goederen voor de export toe te wijzen. Het nemén van maatregelen om het op de markt brengen van vee en pluim vee te stimuleren; machtiging tot toewij zing van en voorraadcontröle op schaarse producten, die een fundamentele invloed hebben op de kosten van levensonderhoud en de industriële productie; uitbreiding en verscherping van de controle op de huren; machtiging tot- rantsoenering van produc ten, waaraan eert tekort bestaat; het weer instellen van. prijsplafonds voor essentiële producten, waaraan grote behoefte bestaat, alsmede het .weer instelling van een loon stop. .Waarnemers in Washington menen, dat het Congres -Truman op vele punten zo als de instelling van controle op de toe wijzingen, de uitbreiding van de controle op de export en dergelijke zal steunen, doch dat het in ieder geval voorlopig het verlenen van volmachten voor rantsoene ring en prijsbeheersing aan de regering zal tegenwerken. Men hoorde algemeen het oordeel, dat de door de president voorge stelde maatregelen de oórlogscontröle, over de afschaffing waarvan een felle strijd is gevoerd, weer in e're zouden herstellen. De „Volendam" vernielt brug over het Suezkanaal Het schip werd aan de voorsteven beschadigd Het s.s. Volendam, dat met 2100 militairen aan boord op weg is naar Batavia, is Maandag in het Suezkanaal in aanvaring gekomen met een draai brug over het kanaal. De brug werd grotendeels vernield. De Volendam kreeg schade aan de voorsteven boven de waterlijn. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat het ongeluk is toe te schrijven .aan de vrij Kerke stroom en aan de hevige wind. Reeds meermalen had.de Suezkanaal-maatschap- Py de aandacht van de Egyptische régering gevestigd op het gevaar, dat de in de oor log gebouwde brug voor het scheepvaart- Verkeer oplevert. Verscheidene malen wa len reeds schepen in botsing gekomen met je pijlers. In de oorlog werd de brug ge bruikt voor het treinverkeer tussen Egypte en Palestina. Nu de brug vernield is, over legt men de bouw van een tunnel onder bet kanaal. Grieks-Amerikaanse staf voor bestrijding der guerilla De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Tsaldaris, heeft in de vergadering van het Griekse parlement medegedeeld, nat er een. gezamenlijke Grieks-Amerikaan- generale staf gevormd is ter bestrijding van de guerilla-operaties. Hij Verklaarde verder dat ook aan de Griekse legereenheden, tot'de brigades toe, Amerikaanse officieren toegevoegd zullen worden. Sir Oswald Mosley, de Engelse fascistenleider, die vijf jaar huisarrest kreeg terwijl zijn meester in Duitsland verslagen werd, i$ weer actief geworden en tracht partij te trekken van de ideologische strijd in Europa om zijn leerstellingen in Engeland te verbreiden. Hij bleef trouw aan het décor dat dictatoren-in-spé pleegt te omgeven: Een lijjwctcht op de treeplanken van zjjn auto, een geheime vergadering, trawanten met ród& armbanden en wereldhervormende plannen. (Zie verder pag. 2) SUCCES IN GENÈVE: Voordelen voor de handel der Lage Landen met Amerika en Engeland Het secretariaat der UNO te Genève heeft heden in de hoofdsteden van alle deelnemende landen een 1300 bladzijden tellend document gepubliceerd, dat geheel nieuwe tarieftabellen voor 23 landen bevat en de. meest ingrijpende overeenkomst in de geschiedenis van de wereldhandel wordt genoemd. België, Nederland en Luxemburg zullen er dit voordeel bij hebben, dat de import- heffingen op tuinbouwproducten vermin derd worden en dat faciliteiten verleend worden voor de export naar Engeland van linnen weefsels en ruw ijzer.- De voornaamste betekenis van de over eenkomst is de volgende: De aan de in ternationale handelsconferentie te Genève deelnemende landen zijn overeengekomen om in een aantal gebieden, waar bilate rale handelsovereenkomsten van kracht zijn, de mogelijkheid te «scheppen voor het sluiten van multilaterale overeenkomsten en de toltarieven te verlagen. Verder heb ben de Verenigde Staten er in toegestemd de landen te helpen door de invoerrechten op goederen te verlagen en zo de gelegen heid te scheppen tot het verdienen van dollars. Tengevolge van de geheimhouding, die de besprekingen kenmerkt, zijn te Londen alleen de voordelen en concessies voor Engeland en de mate, waarin de prefèren- tiële .rechten van het Britse Rijk worden opgeheven, bekend gemaakt, doch op grond van een clausule in de overeenkomst zullefl alle overige 22 landen, die te Genève ver tegenwoordigd zijn, automatisch dezelfde voordelen verwerven. In Nederlandse kringen te Washington is de nieuwe tarief- en handelsovereen komst, het resultaat van "de conferentie te Genève, met vreugde begroet. De con cessies maken de hoop levend op toene mende handel van de „Benelux"-landen, in het bijzonder'met Amerika. Men ver wacht verbetering in' de export van elec- triciteitsartikelen en textielwaren, in het bijzonder van kunstzijdeproducten. Van de ongeveer 15 door de „Benelux" gesloten overeenkomsten is die met Amerika het gunstigst, die met Engeland het minst gunstig. De voornaamste artikelen, waarop de Verenigde Staten rechten hebben vermin derd óf, gestabiliseerd, zijn: tuinbouwpro ducten, haring, bloembollen,gelatine, ver schillende soorten glaswerk, textiel, tabak, ruwe rubber, thee, tapioca, peper en dia manten. Belangrijk voor Suriname is de vermin- Surinaamse „revolutie" voorbereid in Nederland en Amerika De beweging in Suriname, welke het omverwerpen van de regering ten doel had, heeft, zoals de leider van die bewe ging, Sanches, zijn volgelingen had ver teld, haar wortels in Nederland en in de Verenigde Staten gehad. Deze njededeling werd Zaterdag door een van de leden der beweging tegenover de politie gedaan. Sanches had zijn volgelingen verzekerd, dat hij speciaal uit Nederland naar Suri name was gestuurd met aanwijzingen om de beweging te organiseren en dat de be weging door groepen in Nederland en in de Verenigde Staten werd gesteund. De politie heeft wapens gevonden, welke van het leger waren gestolen of welke van de oorlogsfronten waren meegenomen. Dit was mogelijk, gezien het feit, dat de ba gage van militairen ongezien de douane passeert. Slechts zestien man werden ge arresteerd. Enkele van hen zijn, na bekend te hebben, dat zij aan deze beweging had den deelgenomen, weer vrij gelaten. Zes soldaten en een politieman zijn nog in arrest. Misdaad tegen de mensheid kost drie maanden Te Bielefeld in de Britse zóne hebben twintigduizend arbeiders een uur gestaakt overleden zeelieden, minimum uitkeringen worden verleend. Voorts wordt medegedeeld, dat zeer spoedig de indiening tegemoet gezien kan worden van een wetsontwerp, waarin voor zieningen worden getroffenten aanzien van zeelieden, die gedurende de oorlog in Azië in gevangenschap zijn geraakt of zijn geïnterneerd. Dit zullen soortgelijke voor zieningen zijn als die, welke getroffen zijn voor zeelieden, die in Europa of Afrika in gevangenschap zijn geraakt ten gevolge van de uitoefening van hun dienst aan boord van een schip onder Nederlandse vlèg. Een wettelijke regeling van deze aah- gelegenheid is reeds zeer geruime tijd in voorbereiding, doch langdurig overleg over de hieraan te verbinden financiële gevol gen heeft de indiening vertraagd. De ministers stellen ziéh voor bij de vaststelling van de pensioengrondslag voor de verschillende categorieën van zeelieden de na de oorlog'tot stand gekomen collec tieve arbeidsovereenkomst als uitgangs punt te nemen. Voor zover nodig zal na der overleg met de betrokken werkgevers- en werknemersorganisaties worden ge pleegd. De „Hplland" was geen tank schip maar een kustvaarder Het Nederlandse schip „Holland" dat irr de Noordzee ter hoogte van de Deense kust in brand^geraakt en gezonken is, zal waar schijnlijk de kustvaarder „Holland" geweest zijn, eigendom van het Directoraat-generaal van de Scheepvaart en varende voor Hol- schers Kustvaar.tbedrijf te Rotterdam. Van dit schip is bekend, dat het met een lading stenen onderweg was van Lyse Kil (Zwe den) naar Hellevoetsluis. Dit scheepje had een bruto inhoud van 199 ton, netto 95 ton. De „Willem Ruys" kan 46 km. per uur halen Tijdens de technische proefvaart van de „Willem Ruys" zijn snelheidsproeven ge nomen, waarbij een maximumsnelheid werd bereikt van 24.6 mijl (46 km) zodat de vastgestelde toekomstige dienstsnelheid van 22 mijl ruimschoots verzekerd is. Na de proefnemingerf gaat het schip weer naar Rotterdam waar de nieuwe aanwinst van de Rotterdamse Lloyd gereed gemaakt wordt-.voor zijn maidentrip naar Batavia, welke 'op 2 December begint. Minister Bidault verwerpt Russisch protest De Sovjet-Russische ambassadeur m Pa rijs; Alexander Bogomolof, heeft bij Bi dault, de Franse minister van buitenlandse zalten, protest uitgebracht tegen de door zoeking van het Sovjetrussische repa triëringskamp Beauregard. Bidault heeft dit protest in een scherp gestelde nota van de hand gewezen. Hij verklaarde,'dat geen Franse onderdanen meer toestemming zou den krijgen om Frankrijk te verlaten^ en zich in de Sovjet-Unie te vestigen, voor de Franse burgers, die thans in de Sovjet. Unie vertoeven, toestemming gekregen zouden hebben om naar Frankrijk terug te keren. Ook een Aziatische Kominform? Uit Hongkong wordt gemeld, dat op 20 December te Charbin' (Mandsjoerije) een conferentie van communistische partijen zal worden gehouden om te komen tot de oprichting van een communistische infor matiebureau voor Azië. De conferentie zal worden bijgewoond door afgevaardigden uit China, Mongolië, Korea, Indonesië, India, de Maleise statenbond en Annam. Ernst Hohenemser: Het is altijd belangrijk weten, wat onbelangrijk is. PALESTINA dering van de invoerrechten op Bauxiet uit protest tegen de naar hun mening te van 1 dollar tot 50 dollarcents per ton en lichte straffen, die de zuiveringsrechfbank voor Curagao de verlaging met 50 pet. van j oplegt. Directe aanleiding tot de staking de rechten op motorolie en naftha. Belangrijk voor de „Benelux", in het- bijzonder voor bloembollen-exporteurs is ook de vereenvoudiging van de douane- en quarantaineformaliteiten. In Amerikaanse kringen wijst men er op, dat men, zich een voorstelling kan ma ken van de kostenbesparing van deze nieuwe overeenkomst, wanneer men be denkt, dat de importkosten van de in 1939 uit dè landen van de „Benelux" en hun bezittingen in Amerika ingevoerde artike len die 204.800.000 dollar bedroegen, thans tot 190.7 miilioen dollar zullen dalen. had tevoren een bijeenkomst 'au de^ Nationale Verdedigingsraad, onder v^»!7itterschap van Sofoeliis, de mïnister- I'^ident, èn im tegenwoordigheid van de ■«aers van de Britse en Amerikaanse mili- missie, bijgewoond Argentinië terug naar de vrije handel? De door de Argentijnse minister-van Economische Zaken aan -de Amerikaanse ambassadeur gedane toezegging om de komende Argentijnse graanoogst té ver kopen tegen de geldende wereldprijzen, in dien de Verenigde Staten op zich nemen aan Argentinië' de dringend noodzakelijke transportmiddelen en brandstoffen te leve ren tegen deg eldende Amerikaanse prijzen, wordt beschouwd als een radicale wijziging in de Argentijnse economische politiek. Het wordt mogelijk geacht, dat Argenti nië hiermede een belangrijke positieve stap heeft gezet op de weg naar gezondmaking van de internationale hgndel. Argentinië zowel als Groot-Brittannië en de meeste andere landen worden gedwongen hun toe vlucht te zoeken tot het Bilaferalisme, voor namelijk door het tekort aan dollars. De gehele bedoeling van het plan van generaal Marshall 'is een einde te maken aan het bilateralisme en terug te keren tot de vrije markten. De grote kwestie zal echter zijn, of de hulp volgens het plan-Marshall en de andere Amerikaanse steun voldoende zal kunnen zijn om dit mogelijk te maken. Twee dingen wijzen thans op de mogelijk heid van een ommekeer in deze situatie. Het ene is de jongste beslissing van Ar gentinië en het andere is het feit, dat, hoe wel de politiek van minister Dalton Groot- Brittannië tot het bilateralisme dwong,» zijn opvolger sir Stafford Cripps zo goed als zeker een andere politiek zal volgen. Chronisch tekort Volgens hét Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg onze export in de maand Augustus 163.300.000 gulden te genover een import van 336.900.000 guldep. Een tekort op de handelsbalans dus van 173.600.000 gulden of ruim 475.000 gulden per dag. Hét land waar wij het meeste kochten was Amerika (84.6 miilioen). Wij konden er slechts voor 5 miilioen goederen slijten. Naar, Indonesië exporteerden wij voor 27.7 miilioen en kochten er voor 15 miilioen. Wij kochten van onze Benelux-partners voor 32.6 miilioen en raakten voor 18.6 miilioen aan hen kwijt. Vergelden, met de maand 3ulï is het tekort iets minder. Toen bedroeg het 281.8 miilioen. vormde het vonnis tegen baron Kurt von Schroeder, die terecht stond wegens njis- daden jegens de mensheid. Von Schroeder is een vooraanstaand bankier uit Keulen, die in 1932 onderhandelingen ten behoeve van Hitier Heeft gevoerd en later millioe- nen marken in SS-fondsen heeft gestort. Men beweert bovendien, dat fïitler en von Papen in het huis van de baron bijeen zijn geweest om te beraadslagen over de greep inaar de macht in Duitsland. Von Schroeder kreeg drie maanden vangenisstraf en vijftienhonderd mark boete. AMERIKANEN VERLATEN GROENLAND. De Amerikaanse troepen hebben Ang- magsalik, de enige basis die zij op Groen land bezet hadden, verlaten. Amerika en Rusland zijn het volkomen eens De SoVjet-Unie en de Verenigde Staten, zijn Maandag tot algehele overeenstem-, ming gekomen over het plan terzake de verdeling van Palestina, waarbij de eerste Augustus 1948 is vastgesteld als uiterste datum voor het terugtrekken der Britten. - De Joodse en de Arabische staat gullen on afhankelijk worden twee maanden na de. algehele terugtrekking van de Britse troe- Algemene Vergadering op haar eerstko- commissie der commissie voor Palestina van de UNO, waaromtrent meri het eens geworden is. De verhouding tussen de voorgestelde commissie van de UNO voor Palestina en- de Veiligheidsraad zal zijn, als volgt: De commissie zal bij haar optreden geleid worden door aanbevelingen van de Alge mene Vergadering en door instructies, welke de Veiligheidsraad eventueel nodig oordeelt te geven. Maatregelen, door de commissie binnen het kader van de aan bevelingen der Algemene Vergadering ge nomen, zullen onmiddellijk van kracht worden tenzij de commissie tevoren een tegengestelde instructie van de Veiligheids raad heeft ontvangen. De commissie moet maandelijks aan de Veiligheidsraad ver slag uitbrengen en een slotrappoft aan de Algemeen Vergadering op haar eerstko mende zitting. Salariscommissie komt 21 November bijeen Maar directeuren en rectoren trekken zich terug De besturen van vierwei-enigingen, om vattende de rectoren, con-rectoren en direc-' teuren der scholen voor voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs delen mede, dat zij hun ver tegen wpordigers in de sala riscommissie hebben verzocht zich daaruit terug te trekken. De besturen zijn van mening, dat bij de beperking, waaraan de regering vasthoudt, slechts door een ge deelte der leraren en 'door de leiders' der kleinste scholen, enige verbetering van po sitie kan worden verkregen, zodat de voor gestelde regeling onaanvaardbaar is. Dit uittreden moge tevens bewijzen aldus de mededeling dat de berichten als zou overeenstemming in de salariscommissie zijn bereikt, onjuist waren. De raad van leraren bij het voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs deelt mede: „In tegenstelling tot de mededeling van de minister-president in de vergade ring der Tweede Kamer van 13 November, als zouden in de salariscommissie voor de leraren bij 't voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs de laatste besprekingen zijn gehouden, kan worden gemeld, dat de commissie tegen 21 November in vergade ring is bijeengeroepen." Raadsleden braken tolbomen af Na achttien jaren strijd van het gemeente bestuur van Eelde-tegen de tollen bij EeV- derwolde en Oosterbroek is eindelijk resul taat bereikt: de gehate tolbomen zijn ver dwenen. Een lange stoet vrachtauto's en personen auto's trok naar Eeldèrwolde, waar-op een teken van Eelde's burgervader mr. J. H. Struben, enige stoere gemeenteraadsleden de tolbomen op hun schouders namen en ze op een vrachtauto laadden. Daarna was de beurt aan de tol in Oosterbroek, welke op dezelfde wijze werd opgeruimd. Eelde en Paterswolde vierden feèst toen de tollen waren verdwènen. Koning Winter deed zijn intree Sneeüw heeft in Noord-Europa een eind gemaakt aan een ven de langste en droogste zomers welke uit dè geschiedenis bekend ?ijn en de voorspellingen waren dat het gure weer nog minstens een paar dagen aan zal houpen. Het hevigst werd de uit het Oosten ko mende koudegolf in Ierland en Zweden ge voeld. Stockholm .meldde een halve meter sneeuw in Nc*>rd-Zweden. De tempera turen variëren in Zweden van achttot vijftien graden Celcius onder nul. Geschenk van Prinselijk Paar aan Prinses Elisabeth Het huwelijksgeschenk van Prinses regentes Juliana en Prins Bernhard aan prinses Elisabeth van Engeland en luite nant Philip Mountbatten bestaat uit vier bijzettafeltjes van palissanderhout. Op verzoek van het Prinselijk paar heeft prinses Elisabeth de tafeltjes zelf op teke ning uitgekozen. De taf eitjes, zijn vervaardigd uit dof ge politoerd palissanderhout. Rond de bladen is 'n zacht gebogen, iets geschulpte rand aan gebracht. Op speciaal verzoek van prinses Elisabeth zijn alle hoeken afgerond. De bladen worden volgens haar wens voorzien van glazen» platen om vlekken op het edele hout te voorkomen. Binnenkort zal een nieuwe bestuurbare raket de lucht ingaan die door de Amerikaanse Douglasfabrieken is geconstrueerd. Het is een machine van ruim tien meter lang, met zeer kleine 'vleugels en voortbewogen door „jet"-motoren van Westinghouse, die de raket een snelheid zullen geven welke dicht bij die van het geluid ligt. De machine is bestemd voor de vloot der Verenigde Staten, Uit Ierland werd hevige sneeuwval in verscheidene districten gemeld, doch de Ierse huizen waren voor het eerst sedert vijf winters verwarmd door Ameri kaanse kolen. Finland meldde vijf-en-twintig centi meter sneeuw in het Noorden en enige centimeters in Helsinki. In het Zuidelijk deel van het land hing een koude mist en het kwik bevond zich in de buurt van het nulpunt. Prahg meldde helder zonnig weer, doch in Bremen, Stuttgart, Beieren en het Tau- nus-gebergte viel lichte sneeuw en de tem peratuur was om het vriespunt. In Denemarken stond het kwik onder nul en er werd hagel en sneeuw verwacht. In Brussel viel de eerste sneeuw- van het jaar en de temperatuur was slech'ts één graad boven nul. De sneeuw welke reeds gedurende ver scheidene dagen in Noord-Sthotland viel, maakte op sommige plaatsen reeds het in zetten van sneeuwruimers nodig, doch over het algemeen ondervond het verkeer nog weinig hinder. Zonnebaden in Rome. In Frankrijk'en Italië duurde het voor de tijd van het jaar zeer zachte weer voort, doch in Zwitserland viel in sommige delen lichte sneeuw en regende het in de rest van het land. Rome koesterde zich nog in een tempe ratuur van twintig graden Celsius. (U. P.) KOUD Verwachting, medegedeeld door- het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Aanvankelijk meest zwaar bewolkt, later tijdelijke opklaringen. Plaatselijk enige lichte regen of sneeuw, en hier en daar nevel of mist. Veranderlijke windi Koud met plaatselijk lichte vorst in de nacht. 19 November: Zon 9P 8.05 uur, onder 16.45 uur Maan op» 13.59 uur, onder 22.03 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1