r yaria", dichf bij haar gouden jubileum, gaat een moment terug zién Franse politie,ontdekt wapens in een kamp van Russische repatriërenden Een aantal opvarenden van de„WillemBarendsz" uit zijn critiek op dr. Melehior Velseri'Noord Santpoort Beverwijk DINSDAG IS NOVEMBER 1947 IJMUIDER COURANT TONEEL Het komt niet zo vaak voor, dat een 'to- •elvereniêing het bijna een halve eeuw ithoudt en wanneer dat het geval is, mag ji omstandigheid, dat de oprichters nog feeds lid zijn, zeker als extra-bijzonder heid gememoreerd worden. Yijf-ea-veertig jaar geleden, om precies zijn op de 22ste November 1902, werd it een bijeenkomst van de heren P. Bais, n J Bais en J. F. A. Jungbacker de to neelvereniging -„V^ria" geboren. De nieu- e loot aan Velsens cultuurboom was in L eerste jaren nog maar een onbeduidend Lnneke en de regie werd „zo'n beetje onderling" geregeld. Maar met de groei van de kleine deed de behoefte aan meer Lkundige lieden zich voelen: de heren j Leiten en Verhagen namen als beroeps- de regie in handen. Inmiddels was 1904 de heer A. P. yRoza als werkend d toegetreden en in hem vond Varia de man die ajles voor de verenigingover had'en dus ook, kleine onderbrekingen daargelaten, tot 1936 de spelers leid- jets wat vele vruchten afwierp. Want de inmiddels volwassen geworden vereniging behaalde verscheidene prijzen p toneelwedstrijden. Tenslotte moest de heer Boza echter zijn werk in. handen van de heer R- Rijke leggen die het weer over droeg aan dan van Dommelen. Daarna twam mevrouw Joh. Opdam de regisseurs- laats innemen, mevrouw Opdam die na de oorlog geprobeerd heeft, nadat Wim paUW een korte poos haar werk moest overnemen, Varia weer de oude te doen worden. Deze na-bevrijdingstijd heeft ook het bestuur heel wat grijze haren gekost, vooral door de verspreiding van de ledeji jjar alle windstreken. Bekende namen zijn Verse vis mag duurder worden Haar wij vernemen ral binnenkort de nssimnmprijs voor de verse vis worden ttrhoogd, vermoedelijk met 20 en 25 De vishandel is Maandagavond in Thalia bijeen geweest om zijn houding te bepalen tegenover deze verhoging. De vishandel beeft zich in principe vóór de verhoging uitgesproken, hoewel hij het niet eens is net de wijze waarop dit zal geschieden. Dappere notedop in de storm Een zucht van verlichting ging Zondag ochtend door IJmuidén, toen bekend werd dat de stalen kustvisser, de kleine kotter HM 221, behouden binnén was. De kotter met zijn vijf opvarenden was Maandag 9 \'ov. gaan varen en het scheepje heeft de gehele week met de storm gevochten. Het ootedopje had nog kunnen vissen, hoewel de vangst zich beperkte tot slechts 40 man den vis. Tien „Kennemerlanders" spurtten naar Amsterdam De motorgroep „Kennemerland" heeft Zondag met tien rijders deelgenomen aan de sterrit naar Amsterdam. De route van een kleine 500 kilometer liep via de Af sluitdijk, WesterborkJ? Arnhem, Wage- ninger> en Amersfoort. Er werden 18 pun ten „gevangen,", dus tien te veel, want het maximum was acht. De secretaris^ de heer J. v. d. Linden bewees, dat hij op 63- jarige leeftijd niet alleen de pen maar ook de gas&anette van zijn kleine Sparta kan weren. De IJmuidënaren waren op tijd in Amsterdam, zonder onderweg last gehad te hebben van het pechduiveltje. „Vrouwendag" was het „Vrouwendag" voor de vrouwengroep van de Partij v. d. Ar beid, een dag, die in het veilinggebouw ~'t Centrum" met een feestelijk getinte avond besloten werd. Mevrouw G. E. Steert-Brouwer sprak ever de taak der vrouwen, een variërend programma van muziek, toneel en decla matie vulde deze goed gefundeerde lezing aan. Mevrouw Smols en de heer Visser hanteerden het klavier en de viool, me vrouw C. Krom droeg „Kaats" van J. Vos a twee verzen van Adama van Scheltema a Kenriëtte Damols voor. Na de pauze speelde het'strijkje van de „partij" enige tintelende melodietjes en ea sketch besloot deze geslaagde avond op humoristis'che wijze. Waterpolo in het Velserbad Dezer dagen hadden in het Velserbad polowedstrijden plaats. - De dames van vlV. hadden het niet moeilijk met de HV.G.B.-dames. Zij wisten het zelfs tot «en 61 zege te brengen. De V.Z.V.-dames hebben- een zeer sterke ploeg, waarvan Jij deze winter zeker nog zullen horen. Het werd een regelmatige overwinning met 'eer fraaie doelpunten van mej. Kint. De v Z.V.'ers zijn hiermee nog' ongeslagen. tweede hérenzevental speelde een JWr goede wedstrijd. Het gevolg was dat os Haarlemse politie met een 8-*-2 neder- naar huis Werd gestuurd. Vooral Khoone en Duinker vielen op. Het eerste zevental heeft 't tegen de sterke Hoagse combinatie van Zian niet kunnen «werken. Toch speelde het lang niet !|wht. Echter bleek tijdens deze wedstrijd o«Kwak op de midvoorplaats te licht is. order moet de ploeg op snelheid gaan Wenen. Swier zorgde voor de doelpunten, «tt was een goe'de wedstrijd, waaruit de 4fers zeker lering hebben kunnen -fKken, hoewel Vïsman door onvoldoende 'Wning wat uit de toon viel. Agenda voor Velsem en IJmuidén DINSDAG 18 NOVEMBER PjiUa: 8 uur, „Jane Eyre". X: 8 üur. „Buitengewoon verlof", 'Pont: 8 uur,.,,De vrouw en het paradijs", ««huis: 7.30 uur. Raadsvergadering. Hotorgr* V' d' Lem'' 8 UUF' Jaarvergadering jrttuwe Kerk, Kanaalstraat: 8 uur, Jubileum- Te" "Goede Herderkerkkoor", u tfioort. Ned. Herv. Kapel; 8 uur, Eerste «'rutoconcert „Kapelkoor". WOENSDAG 19 NOVEMBER 4—5 UUr' Spreekuur Wethouder van Bl«copen: 8 uur. Voorstellingen, uit de ledenlijst verdwenen, andere kwa men de opengeyallen plaatsen opvullen, maar een kern van Varia-vrienden (wij denken aan de oprichters, aan mevrouw F. List Daalders en aan vele „kunstlievende leden3' of donateurs) is "sinds de oprichting de vereniging trouw gebleven. Donderdag zal „Varia" dan feest gaan vieren. In Thalia wordt „Feestweek in Salzburg" op de planken gebracht een blijspel met een culturele ondertoon, <}at in 1938 onder meer door Cees Laseur en de zijnen met daverend succes werd ge bracht. En daarna gaat Varia welgemoed naar de halve eeuw, met een stille hoop in het hart, dat het jubileum dan gevierd kan worden in de schouwburg van Vel- sen. De E.li.II.O. gaat herrijzen Het districtsbestuuv der Nederlandse Vereniging voor Eerste hulp bij ongeluk ken in Noordholland heeft het initiatief genomen tot de heroprichting van haar vroeger zó bloeiende afdeling in IJmuidén. Begin Januari gaat deze afdeling een cursus op touw zetten, waarvoor op de be langstelling van allen, die ook vroeger dé E.H.B.O. een warm hart toedroegen wordt gerekend. Belangstellenden kunnen zich nu reeds aanmelden bij de heer R. J. v. d. Wurff, Oosterduinplein 68 in IJmuiden-Oost. De heer J. J. Haje heeft afscheid genomen als hoofd van de P.R.A. te Haarlem. - De hoofdcommissaris van politie te 'Haarlem, de heer J. J. Fontijne, die de leiding per 1 Januari 1948 over de P.RJl. overneemt drukt de scheidende functionaris de hand. Geheel rechts hoofdinspecteur Meinema, die de plaats van de heer Haje inneemt. Diensten der Doopsgezinden worden hervat Het orgel is vernield De Doopsgezinde gemeente heeft als zovele andere kerkgenootschappen in IJmuidén haar tol aan de bezetter betaald. Het kerkgebouw aan de Helmstraat is dooi de Duitsers in letterlijke zin uitgewoond. Muren en dak waren het ertige dat er op wees, dat hier eenmaal een kerk was ge weest. De gemeenteleden hebben echter begrepen dat het bewoonbaar maken van deze ruïne op hun weg lag en thans is men zover gevorderd dat de kerk Zondag 14 December officieel weer in gebruik zal worden genomen. Dr. Alb. Vis van Bever wijk zal er de eerste dienst leiden. Wat de inventaris aangaat kon men ver tellen dat de banken voor een deel waren gered, de stoelen zijn in bruikleen afge staan door de Vergadering van Gelovigen en het orgelmaar dat is een heel teer punt. De bezetters hebben namelijk het orgel afgebroken en vernield en de orgelpijpen gebruikt als blaasinstrumenten bij een voetbalmatch, waarna de IJmuider jeugd deze „fluitjes" gretig overnam.. De schade aan het schone instrument bedroeg dan ook niet minder dan 8000. De vroegere predikant ds. F. Milatz is in 1943 met emeritaat gegaan, doch heeft nimmer officieel afscheid genomen. Zijn afscheidspredicatie is nu vastgesteld op 30 November. Culturele avond -van de K.A.B. Een „sociale Zondagmorgen" opende het seizoen van de afdeling IJmuidén van de Katholieke Arbeiders Beweging in de maand Oftober en de belangstelling hier voor was zo groot, dat men besloot een culturele avond te houden op Vrijdag 21 November. Het woord zal worden gevoerd door Pater van de Vrande van het Missiehuis te Driehuis. Het Gidsenzangkoortje zal zijn medewerking geven en na een korte pauze kan men de spreker bestoken met vragen, die hij alle zal beantwoorden. De avond wordt gehouden in het gebouw aan de Kerkstraat. Ongeveer 2.000 Franse bewakers met vier pantserauto's hebben het Sovjet- repatriëringskamp te Beauregard bij Parijs omringd, waar twee kisten met wapenen in een bergruimte werden ontdekt. Deze wapenen, waaronder 50 revolvers, stenguns en geweren en een doziin granaten, wer den ontdekt, toen op last van de „-Franse regering in het kamp gezocht werd naar drie Franse kinderen, die door hun Russi sche moeders zouden ziin „ontvoerd", al dus een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Hel kamp genoot geen ex-territoriale rechten en de Franse politie was geheel vrij er binnen te komen. De Franse rege ring had echter toegestaan, dat de bewa king practisch door Russische onderdanen werd uitgeoefend. Sovjet-ambassade: „Alles was-in orde". D'e Sovjet-Russische ambassade heeft er op gewezen, dat, ingevolge een in 1945 ge tekende overeenkomst, de wapenen van Sovjet-Russische of Duitse herkomst, die in het bezit-zijn van Sovjet-Russische bur gers of door hen veroverd zijn op Duitser? in de loop van de oorlog, naar de Sovjet- Unie moeten worden overgebracht en be schouwd worden als eigendom van de Sovjet-Russische regering. In afwachting van verzending moeten de wapenen be waard worden op een plaats waarvoor de Sovjet-Russische commandant van het kamp verantwoordelijk is. Bovendien mag het Sovjet-Russisch personeel van het kamp volgens dezelfde overeenkomst ge wapend zijn ter handhaving van de orde. Bij de overval op het ltamp heeft men, al dus de verklaring, niet meer dan 58 ver- Dë drifters blijven uit Hoewel Ihet in Engelse regermgs- en ha ringkringen in de bedoeling lag om bij bovenmatige- aanvoer 'van. drifterhariing in Lowestoft en Great Yarmouth, een groot aantal drifters naar IJmuidén te dirigeren, waar de haring zou worden gelost, om per spoor naar het bezette gebied in Duitsland te worden doorgezonden, is er tot heden hêlaas nog geen enkele drifter te IJmuidén binnengelopen. De oorzaak hiervan moet hoofdza kelijk worden toegeschreven aan het feit, dat het z.g. „East Anglian frer- ringseason" dit jaar bijzonder ongun stig is en, zoals algemeen verwacht wordt, op een grote mislukking gaat uitlopen. Aangezien de slechte weersomstandighe den deze visserij momenteel eveneens zeer bemoeilijken en het einde van het seizoen bovendien in het zicht is, vermoeden wij, dat er dit jaar geen drifters meer te IJmui dén kunnen worden verwacht. Amerikaanse scheepsbouwers vrezen Europese werven Door president Truman's adviescommis sie voor de koopvaardijvloot werd een be roep gedaan op de Amerikaanse regering om financiële- steun te verlenen aan een plan tot vestiging van eën vooruitstreven de Amerikaanse sclreepsbouwindustrie door het scheppen van een meer efficiënte koopvaardijvloot. Een dergelijke ontwik keling is volgens de commissie zowel voor de nationale veiligheid als voor de econo mische stabiliteit in vredestijd onontbeer lijk. Zij maakte bekend, dat tenzij onmid dellijk nieuwe scheepsbou-worders worden geplaatst, dé Amerikaanse scheepswerven het volgend jaar zonder werk zullen zijn en -stelde een scheepsbouwprogramma" van 15 millioen dollars voor, dat o.m. zou moe ten voorzien in de bouw van twee trans atlantische passagiersschepén van het „Express-type". De adviescommissie merkte in haar rap port op te hebben geconstateerd dat- de scheepswerven in het buitenland talrijke moderne schepen construeren, die kunnen concurreren met de Amerikaanse schepen. Zij wees er op, dat Amerika weliswaar ongeveer 45% bezit van de totale wereld tonnage aan de zeeschepen, doch dat de meeste der Amerikaanse schepen dateren uit het tijdperk van de noojlbouw en niet -geschikt zijn om een scherpe concurrentie het hoofd te bieden. Motorrijder ernstig gewond door val op IJmuiderstraatweg Toen de 48-jarige R. W. uit de Elzen straat in IJmuidén Maandagmiddag per motor naai- huis reed van zijn werk bij de aannemersfirma van Gelder aan de Bik- en Amoldkade, keek hij, volgens ooggetuigen, om naar een groetende kennis, waardoor hij de macht over het stuur verloor en tegen de grond sloeg. Met een schedel- basisfractuur moest de heerBakker hem per ziekenauto van Gameren naar het An- tonius-ziekenhuls laten vervoeren.' Wij ontvingen van een vijftiental opva renden van de Willem Barendsz die naar zij zeggen namens de hele bemanning spreken een getekend schrijven uit Kaapstad, waarin zij protesteren tegen de „sensatieberichten" door dr. Melehior de wereld ingestuurd. Zij karakteriseren zijn boek als „een boosaardig relaas van fouten, misdragin gen en tekortkomingen van ons ellen, ge zien door de sterk gekleurde bril van een leek" en voelen zich geroepen iet§ aan te stippen „over de houding en gedragingen van dr. ^Jjelchior gedurende de reis". Aangezien deze brief niets afdoet aaii de door dr. Melehior gesignaleerde misstan den, maar slechts een zeer pèrsoonlijke aanval op het karakter van de scheeparts inhoudt, zullen wij ons er toe bepalen, de ernstigste beschuldigingen er uit te lichten. Deze zijn, dat dr. Melehior geweigerd zou hebben, toen hij op een der jagers voer, naar een ernstig gewonde op een an dere jager te gaan, dat hij geweigerd zou hebben naar een „benauwde kameraad" te komen kijken en dat zijn hut steeds op slot was. De ondertekenaars besluiten met de ver klaring, dat zij het volste vertrouwen heb ben in hun rederij, hun kapitein en hun medische dienst. Het vertrouwen in de laatste wordt gedeeld door de nieuwe IJmuider philatelisten gaan ruilen en méér betalen Op dé algemene vergadering, die de postzegelverzamelaars van „IJmuidén en omstreken" hebben gehouden, is het be sluit genomen de contributie te gaan ver hogen. *Met ingang van 1 Januari wordt deze gebracht op 1.50 per kwartaal, ook het inleggeld wordt hoger en zal de somma van 1 gaan bedragen. Verder werd men het" er over eens, dat de oprichting van een jeugdclub voor lopig' niet kan doorgaan, daar de nodige leiding' ontbreekt, wat voor vele jeugdige enthousiasten ongetwijfeld een desillusie zal betekenen. De jaarvergadering zal worden gehou den op 23 Januari, maar vóór het zover is staat de leden nog een grote veri-assing te wachten. - Op Dinsdag 23 December wordt name lijk een grote Kerstverloting gehouden, waaraan iedereen kan meedoen, doch er is een „maar" bij. Ieder kan slechts één lot kopen. De prijzen zullen bestaan uit wild en series postzegels. Het bestuur houdt zich evenwel ook aanbevolen voor prijzen als tamme konijnen, kippen, eieren en durft zélfs te sprekeïi van „wilde varkens" en dergelijke. Voor die schone avond aanbreekt wor den er nog verscheidene ruilavonden ge houden, waarvan de eerste is op Vrijdag 28 November. De postzegelverzamelaars kunnen dus vooreerst Verder. scheepsarts, dr. Kraan, die daar in een bij gevoegd schrijven uiting aan geeft. Repliek. Wij hebben deze brief aan dr. Melehior getoond en nadat hij de gelegenheid te, baat had genomen, om ons een schrijven te tonen van de heer Lopez Cardozo, de meteoroloog van de expeditie, waarin deze zei ieder woord van dr. Melchiors boek te kunnen onderschrijven, repliceerde hij: „Langzamerhand heeft heel Nederland kunnen lezen, hoe ik de eerste reis van dé* „Willem Barendsz" gezien heb door de „sterk gekleurde bril van een leek". Aan de mij getoonde brief van de vijftien „er varen" Nederlandse walvisvaarders ont leen ik nog het volgende: „Het is een continubedrijf van hard wer ken, van het villen en in stukken hakken en zagen van walvissen, enorme dieren, waarbij tonnen bloed en vuil met de zo begeerde traan vrijkomen. In dat vuil moet gewerkt worden en alles is daarmee be vuild. Bovendien waaien de stinkende dampen van ketels, machines over het schip en wordt er langszij de afval van'de ketels afgeblazen. Ook dit kwam nogal dikwijls verkeerd terecht. Voeg hier dan nog de wel zeer gemengde bemanning aan toe, van velerlei nationaliteit en waaron der velen met een lage moraal en helemaal geen begrip wan hygiëne en samenwer king! Met de veel voorkomende infecties hier aan boord zijn wij vertrouwd. Wij kennen die van onae Noordzeevisserij. Het is hard nekkig en pijnlijk, doch wij hebben nooit geweten dat' zo iets ons leven bedreigde". Ik dank de briefschrijvers voor de be vestiging van mijn „boosaardig relaas'!, dat echter nooit in enig opzicht was gericht tegen de talrijke harde werkers aan boord van de „Willem Barendsz". De aanval op mijn persoon laat ik graag voor wat ze is. Behalve de valse ba- schuldiging, dat ik ooit geweigerd zou hebben hulp te verlenen, waar en wanneer ook. Dit tast mijn beroepseer aan en dwingt mij tot een aanklacht wegens smaadschrift. Dat de tegenwoordige scheepsarts getuigt dat thans.de samenwerking meer dan uit stekend is, dat aan al zijn verlangens te- gemoed is gekomen en dat aan elke rede lijke eis prompt werd voldaan bewijst mij, dat ik mijn boek tenminste niet tevergeefs heb geschreven". Hoe de „binnenvloot" groeide Het buiige weer en de daarmee gepaard gaande rukwinden en stormvlagen waren oorzaak, dat het grootste deel van de uit varende schepen zich niet buitengaats waagde. Was Zondagavond het aantal schepen dat had vastgemaakt tot elf ge stegen, Maandagavond was de „binnen vloot" aangegroeid tot negentien stuks. De loodsboot vond het ook die dag nog te gewaagd üit te varen, zodat de Muider- kerk en een Grieks vaartuig, die in de avonduren .voor IJmuidén kwamen, al dobberend voor de havenmond de ochtend af moesten wachten. Mpisje door auto gegrepen Zwaar gewond in het Rode Kruis Ziekenhuis opgenomen Zondagmorgen is een ernstig onge luk gebeurd op de Oosterweg te* Heemskerk, waarvan de dochter van de familie B., wonende aan de Rijks straatweg, het slachtoffer werd. Door een windvlaag werd het meisje tegen de melkauto van de heer C. B., die haar tegemoet kwam rijden, geworpen, waarbij ze een haak van de laadbak in haar borst kreeg. Snel werd het slachtoffer naar haar ouderlijke woning gebracht, waar door dokter I. N. H. Tromp de eerste hulp ver leend werd. Daarna werd zij naar het Rode Kruis- ziekenhuis te Beverwijk vervoerd. Door dat een long van het meisje geraakt is, is de tpestand zeer ernstig. De heer C. B. treft geen schuld. Het goud lokte De familie De B., die in de Trompstraat woont en eigenares is van een goudsmids winkel, werd gewekt door hevig glasge rinkel in het holst van de nacht. Iemand, die begerig bleek te zijn naar de gouden en zilveren voorwerpen in de étalage gebruik te een steen om zioh toegang tot de lokken de sieraden te verschaffen. Het was hem blijkbaar ontgaan, dat er, wanneer een steen en een ruit met elkaar in onzachte aanraking komen, „gerucht" ontstaat. De bewoners zagen de man nog juist vluchten en voorzover zij konden nagaan wordt er niets vermist. MARKTBERICHT 17 November Visaanvoer. 25 kisten tarbot en tong, 50 kisten schol, 570 kisten schelvis. 95 kisten kabeljauw. 40 kisten wijting, 5553 kisten verse haring, 40 kis ten diversen. Totaal 1373 kisten. Prijs verse haring f 15—f 12 per kist. Besommingen. IJM 19 Adelante 1 16.090. IJM 15 Cornelis 1 9630, IJM 99 Batavia f 20.520, RO 53 Dirkje f 9420, KW 138 f 6200, KW 51 f3200, KW 84 f 980, KW 159 f 15.360, KW ,5 f 6750, IJM 221 f1019. Eén kusttrawler besomde f 3650. Filmavond voor Plaatwellerij- personeel Het bestuur van de Personeelsvereniging „De Plaatwellerij' organisèert Donderdag voor haar. leden en huisgenoten in bio scoop, „De Pont" een culturele filmavond met belangrijké en interessante rolprenten. Het programma vermeldt: 1. Tennessee Valley Authority, het leggen van stuw dammen; 2. Het Zonnestelsel; 3. Het werk van de atmosfeer; 5. Pijpleiding dwars door Amerika, speciaal voor het Plaatwel lerij-personeel een interessant gegeven in verband met de werkzaamheden, welke dit bedrijf ten aanzien van pijpleidingen heeft: 6. Afweer van het lichaam tegen ziekten 7. Dit is New York, een beeld v^n-Ameri- ka's millioenen stad en 8. Toscanini. diri geert. i Qe bezoekers staat vóór de pauze als no. 4 nog een aardige verrassing te wach ten, geënsceneerd door enige leden. Nieuwe bonkaarten Nieuwe levensmiddelenkaarten en schoenen bonnen zullen Woensdag 19 November in ge bouw Concordia voor de bewoners van Velsen- Noord worden uitgereikt aan degenen wier na men beginnen met de letters R t.m. Z. plaatste personen aangetroffen, wier repa triëring was vastgesteld op 11 November, doch vertraagd is.f 4 De Sovjet-amba'ssade heeft ontkend, dat de kinderen in het kamp verborgen wa ren. Volgens de ambassade waren de kin deren in afwachting van een scheidings uitspraak volgens de wet bij hup moeders gebleven, die door een scheiding zonder middel van bestaan waren geraakt en in het kamp haar toevlucht hadden <?ezo"ht. In officiële kringen in Frankrijk ver luidt, dat het Franse ministerie van Bui tenlandse Zaken de Sovjet-ambassade er van op de hoogte heeft gesteld, dat het kamp afgesloten zal worden, daar de pri vileges misbruikt waren. Men brengt de genomen maatregelen in verband met een strenger toezicht op Sovjet-invloed op Frankrijk. Plaatwellerij nam nieuw schaftlokaal in gebruik Het hedrjjf van „De Plaatwellerij", dat in de loop van de achter ons liggende jaren stelselmatig uitbreiding heeft ondergaan, heeft Maandagmiddag een nieuw schaft lokaal voor het personeel aan de fabrieks- outillage toegevoegd. Dit lokaal, dat tévens als verenigings- ruimte kan worden gebruikt en waarbij ook een keurige bad- en kleedgelegenheid is gebouwd, bezit een mooie, naar de eisen des tijds aangeklede inrichting, waar het ongetwijfeld eën genoegen zal zijn te ver keren. Deze aanwinst werd niet zonder officiëel vertoon in gebruik genomen. De ingebruikneming geschiedde in tegen woordigheid van de directie en het voltal- lige personeel. De heer C. W. André de la Portè, direc teur, schetste als 'eersite der sprekers hoe na de bevrijding aan het bedrijf, de outil lage; en ook op sociaal gebied veel is ver anderd en verbeterd. Hij noemde dit nieu we gebouw, dat niet alleen nodig was, maar ook zijn nut zal hebben, „de kroon op de tot stand gekomen- verbeteringen" en vroeg het personeel de nieuwe inrichting dan ook met zorg te gebruiken en te ont zien. Ten volle instemmend met hetgeen zijn mededirecteur had gezegd, deelde de heer J. D. B Olie mede dat, waar inmiddels ook een Personeelsvereniging was gevormd, welke verschillende onderafdelingen telt, aan deze vereniging vergunning is gegeven om voor haar clubavonden van het nieuwe gebouw gebruik te maken. Dit werd met instemming begroet. Door ziekte van de heer Lafeber, voor zitter van de Bedrijfskern, richtte de heer W. Hagedoóro namens de kern hartelijke woorden van dank tot de directie, die het verrijzen van het nieuwe lokaal mogelijk maakte. In een geestige schets herinnerde hij aan de toestanden zoals deze voorheen aan het bedrijf waren, toestanden welke nu oneindig veel verbeterd zijn. De voorzitter van de Perosneelsvereni- ging, de heer C. van Voorbergen, kon even min nalaten namens deze vereniging de di-, rectie hartelijk dank te zeggen voor het beschikbaar stellen van het nieuwe lokaal, alsmede vopr de ondervonden morele en financiële steun, waardoor de vereniging in staat was zich een goede plaats onder het personeel te verzekeren. Ten slotte deelde de heer Van Voorber gen nog mede, dat vandaag in deze cantine a raisan van het luttele bedrag van 2 cent pér kop koffie én tfiee beschikbaar zal zijn voor het personeel. Voor „De Plaatwellerij" en de arbeiders in het bijzonder is het nieuwe gebouw een belangrijke verbetering. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels. 82) Anne'zag erg op tegen de koffietafel en wenste, dat ze zonder in het ooglopend commentaar boven bij Kathryn zou kun nen blijven en de hele lering van mensen vermijden. Ze was Geoffrey dankbaar voor zijn vriendelijkheid en hartelijkheid, maar ze deinsde terug voor de beslissing die ze dat was overduidelijk binnenkort zou moeten nemen. Vrouwelijke intuïtie zei haar, dat ze hem niet veel langer meer op een afstand zou kunnen Houden. En over liefde viel nu eenmaal niet eenvou digweg verstandelijk te redeneren. Je kon aardig vinden niet zo maar veranderen in houden van. Ze besefte met onbarmhar tige duidelijkheid, dat ze Geoffrey's liefde niet wilde, en vroeg zich met neerslach tigheid af, waarom ze niet alleen goede vrienden konden blijven. Ze wenste, dat ze het aanzoek, dat hij zeker binnenkort zou doen, kon tegenhouden. Maar je kunt nu eenmaal een man niet zeggen, dat je er geen zin in hebt met hem te trouwen, vóórdat hij je gevraagd heeft. En je kunt een man, die erg aardig voor je is geweest, ook niet opeens zou onheus bejegenen, dat hij opkomende huwelijksplannen laat va ren. Al dit gfepieker maakte haar hoofd pijnachtig, en ze besloot een paar aspiri- netjes te nemen, iets dat ze praktisch nooit behoefde te doen. Alan zou er straks ook zijn, bedacht zé zich, aangezien het Zondag was. Ze was woedend op Alan! Hoe durfde hij zó tot haar te spreken als hij straks op het por taal gedaan had? Ze had. geen excuses van hem gewild, maar nu wist ze zeker, dat hij zich eerst zou jnoeten excuseren tegenover haar, voordat ze ooit weer een woord tegen hem zou zeggen. En zelfs Kar thryn's smeekbeden zouden haar nu niet meer tegen kunnen hoi*den om Trant te verlaten. Zelfs al zou. hij zich verontschul digen, dan zou ze toch nooit meer zo zwak zijn, dacht ze koppig, dat ze hem hoe weinig ook maar aardig zou vinden? on zou willen vrijspreken. Dit keer was zijn gedrag onvergeeflijk geweest! Ze ging naar beneden voor de lunch met een ge voel, dat ze stijf en ongenaakbaar was, «als haar smetteloze, krakende schort. Ze was met opzet laat naar beneden gegaan. Geof frey was al aanwezig, maar mevrouw For bes gelukkig ook. Anne constateerde de aanwezigheid van de oudere vrouw met ongewoon genoegen. Geoffrey had gezegd, dat hij onmiddellijk na de,lunch moest vertrekken en ze was vast besloten ieder verder téte a téte met hem te vermijden, althans vobr vandaag. Mevrouw Forbes groette Anne vormelijk en keek met on verholen ontstemdheid op haar polshor loge. Vijf minuten over tijd. Wil je even bellen. Geoffrey. Als Alan een koude maal tijd zal krijgen, is dat zijn eigen schuld. Er is werkelijk geen excuus voor hem aan te voeren op een Zondag. Hij zou zich toch éért dag in de week wel eens als een nor maal beschaafd mens kunnen ge'dragen! Met een haast onmerkbaar lachje naar Anne gehoorzaamde Geoffrey. U zult dit keei;: de schuld aan Sheila Lambert moeten geven, mevrouw Forbes, zei hij. Hij had beloofd een paard voor haar te keuren ep vanmorgen heeft ze het bewuste paard hier laten brengen. O. kwam dat beest daarvandaan? Ik zag hem wegrijden, maar hij moet nu,al meer dan een uur weg zijn. Ze kéék op, toen Sara de kamer binnenkwam. Sara, je kunt een en ander binnen -brengen, we wachten niet meer op meneer Alan. En als de knecht van juffrouw Lambert nog hier is, geef hem dan wat bij jullie in de keuken te eten. Ja mevrquw, zei Sara vormelijk, maar ze vertelde niet, hoe Bates al lang in de keuken met een heerlijk maal voor zich zat. Rose en zij wisten heifs wel wat ze moesten doen en hadden mevrouw For bes niet nodig om hun dat te vertellen. Ik denk, merkte Geoffrey lang zaam-op, dat het zo'n extratje voor de brave Alan betekent, om weer eens op een behoorlijk paard te rijden, dat hij de hele lunch vergeet. Nu, zei mevrouw Forbes bits, het is zijn eigen schuld. Hij had dat oude paard hier niet behoeven te verkopen, zo als hij laatst heeft gedaan, maar hij be weerde. dat het beest hem de oren van hét hoofd at, en dat hij de oude auto wel voor transport kon gebruiken. Als hij niet zo 'zelfzuchtig was, zou hij het gehouden hebben en een man aangesteld hebben om er mee te rijden dan had ik het kleine wa gentje zo nu en dan ook eens kunnen ge bruiken. en het had heus niet zo veel aan voer behoeven te kosten. z Ze strooide nijdig veel peper in haar soep. En dan had hij een paard om op te rijden gehad. Geoffrey onderdrukte een grijnslach. Ik weet niet veel van paarden af, zei hij voorzichtig, Maar ik stel me joch wel voor, dal er enig verschil is tussen een oud rijtuigpaard en een jachtpaard. (Wordt vervolgd). Internationaal Hoogoventournooi In vferband met het aanstaande jubileum Schaaktournooi van de Hoogoven Schaak club, dat door deelheming van enige pro minente buitenlandse gasten een interna tionaal karakter krijgt, wordt Woensdag avond in Veilinggebouw ,,'t Centrum" aan de Koningstraat te Beverwijk een bijeen komst gehouden. In deze vergadering zal*de heer P. A. Veldheer, tournooileider van de Hoogoven- Tournooicommissie, belangrijke mede delingen doen betreffende het tiende Hoog oven Schaaktournooi, dat van 3 tot en met 11 Januari 1948 zal worden gehouden. „VAN ALLES WAT" De afdeling Velsen van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt Woensdag avond in de Nederlands Hei-vormde Kapel een vergadering met mej. Valkenier uit Rotterdam als spreekster over het onder werp „Van ajles wat". Veertij! jaar turner Dinsdag herdenkt de heer J. Dibbets te Uitgeest het feit dat hij 40 jaar actief tur ner is. De heer Dibbets is de laatste jaren lid van de vereniging „Turnlust", waarvan hij nog steeds één der actiefste leden is. In de Kennemer Turnkring is Dibbets ook geen onbekende. Vele jaren nam hij met succes deel aan de graadwedstrijden. DE WIJN WAS IN DE MAN. Zondagavond had een inwoner uit Eg- mond aan Zee een beetje te diep in het glaasje gekeken, zodat hij in de Breestraat en op het Stationsplein dè veiligheid in gevaar bracht en zelfs de. openbare orde verstoorde. De mail werd door de politie in de cel opgesloten. TWEE „NUTS"-LEZINGEN. Daar de toeloop van nieuwe lecjen zeer groot is, is het noodzakelijk, dat de bioloog Kees Hana die zal spreken over: „Van Zuiderzee tot IJselmeer" op Woensdag 26 November tweemaal voor ,,'t Nut" gaat optreden. De eerste lezing begint om half zeven en de tweede om negen uur. Agenda voor Beverwijk DINSDAG 18 NOVEMBER Luxor Theater: 7 en 9.15 uur, ..De Wenteltrap", (18 jaar). Kennemer Theater: 7 en 9.15 uur, „De haven der verleiding" (18 J.). Kennemer Theater: 7.30 uur, Feest van de R.K, Metaalbewérkersbond. WOENSDAG 19 NOVEMBER Bioscopen als op 18 November. Kennemer Theater: 7.30 uur, Hoogoven-Sta ten kleinkunstwedstrijd.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3