IJmuider Courant Truman's Boodschap „Sovjet-Rusland joeg het volk der VerenigdeStaten in het harnas" „Europa is rijk, Europeanen zijn arm" Taxi-chauffeur door twee jongemannen op de Rijksweg bij Sassenheim vermoord Teruggekeerde schepelingen van de „Holland" doen relaas van een barre nacht Weerbericht 62e Jaargang No. 18791 gureaux: Kennemerlaan 154, TeL Radactie en administratie'5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur Hoofdredacteur 15054. pruikerg Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 19 November 1947; Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4.—. Franco per post i 4,50 - Giro rekening 273107 teh name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem g SPECIALE ZITTING van het Con- Dses der Verenigde Staten, bijeengeroe- om de voorstellen tot het verlenen van lliale hulp aan Europa en het bestrijden •P jnflatie in de Verenigde Staten zelf te behandelen, heeft een merkwaardige en in menig opzicht aangrijpende boodschap van President Trünian te horen gekregen. Men ou er tekort aan doen als men niet erken de dat die boodschap indei'daad een beleid oi-ote stijl behelst en een breedte van rSfe en ifcicht toont, die ver over de gren- L-van het'eigen land reikt. Dit blijkt óok Ut de toelichting van de voorstellen, om bei onheilspellende inflatiegevaar in de V. c zelf tegen te gaan. Het zijn ingrijpende maatregelen, die de president aan het Con- yes heeft voorgelegd; zelfs behoort de hervatting van een deel van de prijzen- -ontrole, die eën jaar geleden werd afge- «chaft, ertoe. En ook de rantsoenering van L aantal producten. Feitelijk keert, als •j gorden aangenomen, de contröle uit de ciorlossjaren terug. Maar bovenal moet ons bierbij wel treffen, dat hij zo nauw. contact W tussen het binnenlandse inflatiegevaar en de behoeften van Europa. Dat blijkt uit «en passage -als deze: „Als wij onze bin nenlandse kwalen verwaarlozen, als wij de opmars der inflatie geen halt. toeroepen, zullen wij misschien een depressie veroor- je^en waarvan ons economisch systeem, joals wij het kennen, zich wellicht niet meer zal herstellen. En indien wij de vol ken, die nog steeds worstelen om zich te herstellen van de doodsstrijd van de» oorlog en die nog' niet bij machte zijn op eigen benen te staan, de rug toekeren, zullen wij wellicht voor alle tijden de kans missen om een wereld te verkrijgen, waar vrije volken in blijvende vrede kunnen leven." Men kan tot degenen behoren die „het economische systeem, zoals wij het kennen" Geenszins bewonderen en niettemin toe geven, dat in het kader van de iri de Ver enigde Staten heersende overtuigingen een beleid wordt voorgesteld, zoals men dat in ie eerste bewindsperiode van president jruman nimmer zou hebben verwacht. Het wordt ook gekenmerkt doof een betoog, als bet volgende: „Wij moeten van deze ge legenheid zoveel mogelijk maken, want wij 'hebben door de dure les der wereldoorlo- sen geleerd, dat wat buiten onze kusten scheurt bepaalt hoe wij ons eigen bestaan leven. Wij .hebben geleerd dat wij, indien wij in vrede en veiligheid willen leven, met ie'gehele'wereld voor vrede en veiligheid moeten 'werken." Het thans bij het Congres Ingediende voorstel tot verlening vdh steun aan Euro- .pa betreft nog niet het grate Plan-Marshall, dat de hulpverlening op lange termijn aan oen groot aantal staten, waaronder ook Nederland, inhoudt. Truman heeft hel» Con gres beloofd, dat hij het daaromtrent bin nenkort volledige bijzonderheden zal voor leggen. Thans droeg hij „met klem" het verzoek van zijn minister' vai4 Buitenlandse Zaken voor om 597 millioen dollar be schikbaar te stellen om Oostenrijk, Italië en Frankrijk in de eerstvolgende vier-en- een-halve"maand, dus tot einde Maart 1943, 00 de been te houden. Truman noemde dit eèn onmisbare voorwaarde voor het wel slagen van het program van Europese wederopbouw op lange termijn. Zoals, men weet, zoals ook in dit blad al herhaaldelijk in-het licht is gesteld, is de verwezenlijking van het grote Plan- Marshall van Amerikaanse zijde afhanke-, lijk gesteld van een ver-gaande bereidheid tot onderlinge economische samenwerking tij de West-Europese mogendheden. Slechts onder die aandrang zijn zij daartoe bereid gebleken. Het is ten opzichte van het Europese ge voel van eigenwaarde niet zo verheugehd, dit te'.moeten constateren. Er valt eigenlijk geen ander excuus voor aan te voeren dan dat de volken van dit kleine deel der we- 1 reld een zo hevige" en verdovende slag in de Tweede Wereldoorlog ontvangen heb ben, dat zij nog niet in staat waren om roldoende initiatief, inzicht en durf tot een Kerkelijke koersverandering te ontwikke len. Anderzijds dient men het merkwaar#- öigefeit vast te stellen, dat een grote mo gendheid als de Verenigde Staten zich in deze tijd niet meer grondt op het aloude systeem van verdeel en heers, maar integen deel de aanéénsluiting van andere volken nastreeft. Er zijn wel nieuwe motieven op ie noemen die de Amerikanen tot dit nieu- i we beleid hebben gevoerd, maar welke juiste of gezochte redenen men ook te ber de brengt, het verschijnsel blijft er, als. nieuwe phase, van historische ontwikkeling, In de verhoudingen der staten, niet minder merkwaardig om. Twee jaar geleden heb ik nog, in een discussie waaraan mensen van scherp inzicht en veel ervaring deel namen, horen betoigen dat het niet denk bar was dat Amerika ooit zulk een houding leu aannemen. En zo zal men ook tegen de volgende nieuwe phasen weer bédenkin- 5«i horen aanvoeren, omdat zovelen zo vastzitten in overgeleverde begrippen om trent bekrompenheid van staatsbeleid. Het zou verkeerd en gr otelijks overdre- fen zijn, het Amerikaanse beleid voor te stellen als de uitkomst van uitsluitend wbele, onbaatzuchtige motieven. Zo is het sker niet gesteld en zo heeft president Human het ook niet voorgedragen. Maar ^tegenovergestelde uitlegging, die dus alles bi achterdocht beschouwt en de Ameri kanen ziet als lieden, die slechts door dollar-lust beheerst worden, is er evAi ver naast, Zo niet verder. Ik heb daar •onlangs al eens over uitgeweid en wil het herha- •to: dit soort van goedkope algemeenheden is waardeloos en getuigt, als het tenminste "'•et opzettelijk is en dan onder het etiket «propaganda" valt, slechts van gebrek aan csenkenniis en van tekort aan begrip van geest der Nieuwe Wereld. Dib geest is, anals de ^Europese, rijk aan tekortko mingen. Maar hij kenmerkt zich door sterke |n actieve ambitie om iets goeds tot stand te brengen, door jeugd en durf otmover de Jrenzen te kijken en. door de gave, iijk de gote lijn te denken. Een gave, waaraan helaas, in het tegenwoordige Europa ql velen droevig ontbreekt. R- P- q-ke dag door de lucht naar batavia. .De.K.L.M. zal van Zaterdag 22 Novem- «r af dagelijks van Amsterdam naar Ba- y en van Batavia naar Amsterdam jwgen en wel driemaal per week met Constellationsen driemaal met Skymasters. STAKING VAN LANDBOUWERS IN ITALIë. to het landbouwgebied van het zuidelijk ^•.Van Apulie (Italië), is een algemene -king onder de landbouwarbeiders uit- f^hen. De stakers blokkeren de wegen, dat de belangrijkste plaatsen geïsoleerd MARSHALL: Rusland heeft een ander doel da n Amerika en Engeland ,W« zün ons bewust van de ernst en de doèleinden. In het bijzonder mogen de draagwijdte van de campagne, wélke tegen ons wordt gevoerd als een van de bolwer ken der Westerse beschaving. Tezelfdertijd echter zijn wjj ons bewust van onze kracht en van het feit, dat er in vele landen grote behoefte, bestaat aan onze hulp en vriend schap. Wü kunnen ons de weelde veroor loven, geen acht te slaan op hetgeen waar mede men ons van de wijs wil brengen, en met kalme vastbeslotenheid voort te gaan op het pad, dat ons door de traditie is ge baand". Marshall zeide, dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië waarlijk streven naar het herstel van Europa, doch dat de derde grote mogendheid, die zoveel tot de geza menlijke overwinning heeft bijgedragen, het streven naar dit doel niet blijkt te delen. Uit dit verschil in doelstelling komen vele van de diepgewortelde meningsverschillen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie voort. Deze kwestie zal echter beslecht zijn wanneer Europa is hersteld als sol vente en levenskrachtige gemeenschap, en het meningsverschil tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, voorzover - het Europa betreft, zal alsdan verzwakken". De minister verklaarde dart de Sovjet-Russische functionarissen en de communistische groe pen elders een welberekende campagne voerden om de Amerikaanse motieven in zake buitenlandse aangelegenheden te ver draaien en in een verkeerd daglicht te stellen. In dit verband wees hij erop, dat zowel de Verenigde Staten als Groot-Brit tannië na de oorlog vrijwillig het gebied van hun souvereiniteit in de wereld hebben ingekrompen en afhankelijke volken on afhankelijk hebben' gemaakt en binnenge voerd in de UNO. Marshall gaf toe, dat er „elementen van onzekerheid" te vinden-zijn in een zo uit gebreide en ingewikkelde onderneming als het hulpplan, „doch; aldus zeide hij, de risico's van het nalaten van een.poging om Europa tot herstel te brengen zijn $eel groter". Tenslotte zeide de minister, nog ver der ingaande op de verhouding tussen de Verenigde" Staten en de Sovjet-Unie, dat het volle van de Verenigde Staten aan het einde van de oorlog hoge waardering koes terde voor volk,- leger en leiders van de SoVjet-Unie, doch dat de Sovjet-Russische regering sindsdien alles heeft gedaan om de wrevel van het Amerikaanse volk op te wekken. „Nu hert Amerikaanse volk aldus eenmaal in het harnas is gejaagd, worden wij er van beschuldigd deze publieke wre vel te hebben aangestookt". Marshall voeg de er evenwel aan toe, dat hij niet pessi mistisch is over de door de UNO tijdens de huidige Algemene Vergadering ge maakte voortgang. Ruhrgebied voor Europa Marshall legde er de nadruk op, dart er waarborgen gesteld moeten worden,' opdat de economische kracht van Duitsland door een toekomstige Duitse regering niet. ge bruikt zal worden als een wapen voor hel bevorderen van exclusieve Duitse politieke steenkool- en staalreserves van het Ruhr- gebied niet worden overgelaten aan de controle van enige toekomstige Duitse rege ring, doch zij moeten aangewend worden ten baté van. de Europese gemeenschap als een «geheel. Strijd in Vietnam opgevlamd Het Vietnamese militaire communiqué meldt, dat tweehonderd Franse soldaten Maandag tijdens een opleving van de Viet namese militaire activiteit zijn gedood. De Vietnamese strijdkrachten vielen aan in het Hoorden en Westen van de provincie Quanghun en deden een aanval op de ha ven van Hoinap, aldus het communiqué. DE ORANJE ZATERDAG VERWACHT. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden wordt het m.s. „Oranje" met re- patriërenden aan boord Vrijdagmorgen om 10 uur te Southampton en Zaterdagmor gen omstreeks 9 uur te IJmuiden ver- i wacht. In 1948 een week gewijd aan onze koopvaardij Een stichting gevormd In leringen van betrokkenen bij de Ne derlandse zeescheepvaart werd het al ge ruime tijd noodzakelijk 'geacht'om in het jaar 1948 onze Nederlandse koopvaardij meer in de algemene belangstelling te brengen. Die voornemens hebben thans vorm ge kregen. Dezer dagen kwamen in het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat ver tegenwoordigers tezamen van: het directo raat-generaal van Scheepvaart, de Neder landse Reders^ereniging, de contact-com missie van organisatie van werknemers ter koopvaardij en de kustvaart en Gro ningse scheepvaartbelangen, de bedrijfs groep scheepsbouw, de vereniging de Am sterdamse Haven en de stichting „Ha- venbelangen" te Rotterdam. Na een inleidend woord van mr. J. J. Oyevaar, directeur-generaal van scheep vaart, werd opgericht de stichting „Natio nale Koopvaardij week 1948". De bedoeling is, dat alle in aanmer king komende instanties en groepen sa menwerken. Voorzitter van het stichtingsbestuur is de heer D. Hudig, oud-directeur van de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Mij. N.V. te Amsterdam. Het woord js aan Lichten be r g De meeste mensen leven meer naar de mode dan naar de rede. EERSTE VERGADERING ENQUêTE- COMMISSIE. De. commissie uit de Tweede Kamer, belast met het houden van een parlemen taire enquête naar de gebeurtenissen, ver band houdende met de Duitse inval in Nederland, naar het beleid van de opeen volgende kabinetten te Londen en dat van het kabinet Schermerhorn-Drees, heeffc Dinsdagavond in het gebouw der Tweede Kamer haar eerste vergadering gehouden. VERTREK VAN DE „POELAU LAUT" UITGESTELD. Het vertrek van het m.s. „Poelau Laut", dat 18 dezer van Amsterdam via Londen naar Batavia zou vertrekken is uitgesteld. Het schip zal thans 22 dezer van Am sterdam naar Londen vertrekken en van daar op 2§ November de reis naar Batavia aanvaarden. De passagiers, die voor de „Poelau Laut" zijn bestemd en te Londen zullen embarkeren,. vertrekken thans op 27 Nov. des avonds met het s.s. „Arnhem" van de Harwich lijn van Hoek van Holland naar Engeland. Londen herbergt op deze vooravond van het kroonprinselijk huwelijk vele hoge gasten. Koning Michael van Roemenië en zijn moeder zijn dezer dagen per vliegtuig gearriveerd om de huwelijksplechtigheid bij te wonen. VOOR EEN VERENIGD EUROPA Op Schiphol arriveerden met een K.L.M.- toestel uit Curagao vier dozen met zorg vuldig uitgezochte lelies, die bestemd zijn voor de bruiloft van prinses Elisabeth van Engeland. Op Schiphol werden de bloemen overgeladen in een toestel dat naar Londen vloog. Vijf doden bij Amerikaanse Constellation-ramp Bij het vliegveld van Newcastle -in de nabijheid van de stad Wilmington in de Amerikaanse staat Delaware, is een Con stellation van de Transworld Airways bij een proefvlucht verongelukt. De vijf in zittenden kwamen om het leven. Reuter meldt nader, dat zich in het vliegtuig een bemanning van vier koppen, en een inspecteur van de burgerluchtvaart bevonden. De machine, die een oefenvlucht maakte voor candidaat-piloten voor de overzeese lijnen, is omlaag gestort en in brand gevlogen. Nazi's in het nauw Té Frankfort' am Main is een kaart systeem met de namen van minstens 10.000 leden van de naza-partij gevonden. Het werd tussen oudé papieren, propaganda- brochures pn partij-insignes, opgestapeld in een schuilplaats tegen luchtaanvallen, ontdekt. Men is van mening, dat 3000 Duit sers, die berecht zijn en vrijgesproken door het zuiveringshof van Frankfort, tenge volge van deze ontdekking opnieuw voor het tribunaal zullen moeten verschijnen. Dinsdagavond heeft de beweging van Europese Federalisten in een der zalen van Krasnapolsky te Amsterdam vpor de eerste maal een openbare vergadering ge houden. Vier sprekers voerden op deze bijeenkomst het woord. De eerste was mr. F. H. C. van Wijk, wethouder van Finai^iën te .Amsterdam, die sprak over „Europa en het federa lisme". „Bij het streven naar vrede", zo zeide mr. van Wijk, „kan Europa geen belang rijke rol spelen, omdat het verdeeld en verbrokkeld is. Indien Europa echter één hechte eenlleid was, zou hét een krachtige stem kunnen doen horen en het zijne bij dragen tot de vrede. Deze eenheid van Europa is het doel van de Europese fede- ralisten. Een verenigd Europa, waarin de staten samenwerken en een deel van hun souvereiniteit afstaan aan een bovenstate- lijk, overkoepelend lichaam, zal krachtig genoeg zijn om de moeilijke problemen, die thans de wereld beheersen, op te lossen".' De tweede spreker, mr. C. van Rij, voerde het woord over „de Christelijke grondslagen der Europese cultuur". „Het middel om de Europese cultuur te behouden, is het verenigd Europa. Want indien Europa verenigd is, zal het gevrij waard zijn van oorlogen, die de culturele waarden, welke door de eeuwen heen verworven zijn, vernietigen". De derde spreker, Jef- Last, had als on derwerp gekozen: „Duitsland en het nieu we Europa"; De heer Last betoogde, dat de West- Europese cultuur groot gevaar loopt ten onder 'te gaan ais de toestand in Duitsland blijft" als hij is. Na de pauze sprak dr H. Brugmans, vice-voorzitter van het algemeen bestuur en internationaal voorzitter van de Fede rale Beweging, over „Europa tussen Oost •en West". Europa ontgoocheld. „In het oude, vermoeide Europa", zo, zeide spreker, „is er iets bijzonders gaande. Op cynische wijze spreekt men in Frank rijk over „de verraden bevrijding". Over al in Europa heeft men de bittere ontgoo cheling van het telkens weer halen gevoeld. En thans weet men dat geen enkel pro bleem van enige-importantie binnen de nationale grenzen kan worden opgelost. Sprekende over het oorlogsgevaar, zeide dr. Brugmans: „Wij willen zekerheid heb ben over ons toekomstig lot en niet de kans lopen binnen afzienbare tijd weder om in een oorlog te worden gestort; en dit gevaar", zo vervolgde hij, „behoeft niet te bestaan. Immers: Europa is rijk en het zijn alleen maar de Europeanen, die arm zijn. Arm, omdat door de verdeeldheid, die er heerst, geen sociaal-economische welvaart kan heersen. Een verenigd Europa kan bovendien als grote, verzoenende derde macht een be langrijke rol spelen als tegenwicht tegen over de twee wereldmachten, die thans het lot van de mensheid in handen hebben". Dr. Brugmans wees er op dat het stre ven van de Europese federalisten niet is Driejarig kind overreden en gedood Dinsdagmiddag omstreeks half vier stak het driejarige jongetje J. d. L. de Tromp straat in IJmuiden-Oost over. Op dat moment naderde uit de richting IJmuiden een zware militaire vrachtauto. Hoewel de bestuurder daarvan nog krachtig rem de, werd het kind door het voorwiel ge grepen en overreden. Twee IJmuidense doktoren -verleenden de eerste hulp; de heer Bakker vervoerde het slachtoffertje met een gapende hoofd wond en zware inwendige kneuzingen naar het Antonius-ziekenhuis, waar het twee uur later is overleden. een „Westers blok" te vormen. De Euro pese federalisten wensen een verenigd Europa als overgang tot een verenigdé wereld, want slechts deze kan uiteindelijk een blijvende vrede brengen. Aan het slot van zijn betoog kondigde dr. Brugmans aan, dat er in de lente van het komende jaar te 's-Gravenhage een groot internationaal congres bijeen zal komen, waarin alle lagen van de Euro pese maatschappij vertegenwoordigd zul1 len zijn. Met deze vergadëring, die spre ker, „de Staten-Generaal van Europa" noemde, zal de campagne worden ingeluid, die „slechts zal eindigen op de dag, dat Europa verenigd en vrij zal zijn". Taxi sloeg over de kop, doch daders wisten te ontkomen Dinsdagavond omstreeks negen uur is nabij het viaduct in de Rijksweg den Haag- Amsterdam een uit Rotterdam komende taxi over de kop geslagen. De chauffeur, de 62-jarige A. G. Clobus uit Rotterdam, is kort na het ongeluk over leden. De Rijkspolitie te Sassenheim, die het onderzoek in handen nam, kwam spoedig tot de conclusie, dat hier misdrijf in het spel was. Er waren» aanwijzingen, dart de chauf feur met een hard voorwerp op het hoofd was geslagen, waardoor hij de macht over het stuur moet hebben verloren. Automobilisten, die. dadelijk na het on geval ter plaatse waren, verklaarden, dart twee jongelieden, die ongedeerd uirt de auto waren gekomen, onmiddellijk met een auto in de richting Amsterdam verder geljft waren. Het slachtoffer Het slachtoffer was in dienst bij de auto garage „Ons belang" te Rotterdam en was voor de tweede keer gehuwd. Hij laat twee kinderen uit zijn eerste huwelijk na. Hij werd Dinsdagavond om kwart overtzes bij het station Delftse poort te Rotterdam voor het laatst gezien. Op dat ogenblik stapten drie heren in zijn wagen. Vervolgens is hij weggereden. De toedracht Uit de voorlopige door de rijkspolitie te Sassenheim in samen werking met de-bur gemeester opgestelde reconstructie van de Drie leden van de bemanning van de kustvaarder „Holland" kwamen Dinsdag per trein ons land binnen. Het waren de kapitein j. H. Vermeulen uit Vlissingen, de stuurman B. Verduïn, woonachtig te Chatham en h£t jongmaatje Cor van Dijk uit Bolnes. Zij vertelden, hoe-hun schip in de nacht van Zondag op Maandag om twee uur door een ontploffing was getroffen. Het scheepje was onderweg van Noorwe gen en Zweden naar' Rotterdam en Helle- voetsluis met een lading van 50 ton zwavel zuur in vaten en 200 ton stenen. Het be vond zich juist voor de monding van de Weser. Schipper Vermeulen stond zelf aan het roer. De explosie, die achter in het schip ontstond, sloeg alle luiken los en werd gevolgd door eén hevige gasontwik- keling. Door de hoge zeegang en windkracht 8 tot 9 werd de situatie hachelijk voor de'' zes koppen tellende bemanning. jSchipper Vermeulën hield aanvankelijk de boot varende, niettegenstaande door de ontplof fing een ruit van de stuurhut was verbrij zeld. Daardoor konden verstikkende gassen de cabine binnendringen. Nog meer ontploffingen. Het bleek, dat er na de ontploffing brand in het achterschip was uitgebroken, waar door nog meer ontploffingen volgden. De achterboom sloeg overboord .en de ravage werd steeds groter. Tenslotte liet men het schip drijven en werd geprobeerd de sloep overboord te zetten. „Het was een geweldig gesukkel", zo vertelde Vermeulen: „ik hoop, dat Het verboden wordt, om sloepen van het achterschip af te water te brengen. Eindelijk gelukte het. De sloep was direct vol water, doch dat hinderde niet Hoe moeilijk.de situatie dok was, de moed hebben wij geen moment Verloren. Een matroos sprong in de sloep, doch blijkbaar was hij bang, dat deze on der het achterschip zou geraken. Hij sprong tenminste overboord en is helaas verdron ken. Vijf uur lang volgden de explosies elkaar op. Het was een hel op de kleine coaster. We stonden met zijn vijven op het achter-, schip en hadden geen last van koude voe ten, want het dek was warm." „De zolen onder mijn klompen waren verschroeid", werpt stuurman Verduin er tussen. Bange uren. Bange uren hebben de mannen doorstaan. Het was niet mogelijk het schip tegen de wind in te krijgen, want niemand kon het uithouden in de verstikkende gassen. De vechtlustige zeelui. Omstreeks het middernachtelijk uur brak er tussen een drietal beschonken op varenden van het Finse stoomschip Sat- kunto, dat bij de papierfabriek gemeerd ligt, een hevige vechtpartij uit. De politie heeft het oproerige drietal gekalmeerd en aan boord teruggebracht. kok, de machinist en het jongmaatje gin gen, toen' de toestand vrijwel onhoudbaar was geworden, van boord in de sloep. Zij tverden opgepikt door-een Duitse vissers boot, die hen in Bremerhaven aan wal zette. Daar moesten de kok en de machinist in het'ziekenhuis worden opgenomen. De kapitein en de stuurman bleven aan boord, doch konden weinig uitrichten. Dé Hrand woedde voort, zodat beide mannen blij waren toen een loodsboot te hulp kwam. Zij sprongen overboord en werden^ uit zee opgepikt. Het schip zonk later, dóch het kan, naar de mening van de kapitein gelicht worden. De drie schip breukelingen waren^blij weer vaderlandse bodem onder de voeten te hebben, al wgs het dan platzak. Geruchten over opheffing der textieldistributie Naar aanleiding van geruchten over een in overweging genomen opheffing der ge hele textieldistributie heeft het verhonds- bestuur van het N.V.V. heden in een aan de minister van Economische Zaken i richt telegram dit eventuele plan als „in strijd met de sociale rechtvaardigheid" ge kenschetst. Volgens de geruchten zouden hoofdambtenaren van het departement van Economische Zaken van mening zijn, dat zij de verantwoordelijkheid voor de tex tieldistributie niet meer kunnen dragen. Vier van de vijf leden van het textieldirec- torium. het opperste orgaan van alle het gebied der textiel werkzame rijksbu- reaux. belast met de uitvoeting van het tcxtielbcleid, zouden zich vóór afschaffing der textieldistributie hebben uitgesproken. In het telegram verzoekt het N.V.V. de minister het voorstel, indien dit inderdaad ter tafel is gebracht, niet te aanvaarden. Opheffing der distributie, aldus wordt in het telegram verklaard, zal tot gevolg hebben, dat de minst draagkraehtigen ge heel van de mogelijkheid tot aanschaffing van textielgoederen verstoken zullen blij ven, hetgeen in strijd is met de sociale rechtvaardigheid en de bestaande spannin gen in het Nederlandse volk zal vergro ten! Hét N.V.V. acht het dan ook van grote betekenjs, indien de minister mededelin gen verstrekt, waaYuit onomstotelijk blijkt, dat zijnerzijds geen medewerking aan de opheffing der textieldistributie zal worden verleend, voordat de markt in ruime mate- van textielgoederen van allerlei aard zal zijn voorzien. Bij informatie aan het departement van Economische Zaken verklaarde men, over deze aangelegenheid nog geen mededelin gen te kunnen doen.- SERENADE VOOR GOUDEN ECHTPAAR. Gisteravond bracht de Beverwijkse Har monie Kapel een serenade aan het gouden echtpaar Knegjes-v. d. Meys aan de Kerk straat, aanslag blijkt, dart er waarschijnlijk twee daders zijn geweest. Gisteravond omstreeks 9 uur vroegen twee nog onbekende, en iet- c wat verfomfaaid uitziende jonge mannen bij het viaduct nabij Sassenheim op de weg den Haag-Amsterdam een passerend auto mobilist of hij hun een lift wilde geven tot Amsterdam. Onderweg deden zij hem een verward verhaal, waaruit bleek, dat zij zelf met een wagen op weg waren geweest naar de hoofdstad, maar ter, hoogte %ran het viaduct, waar het wegdek is opgebroken en afgezet, met hun wagen tweemaal over de kop waren gevlogen," doordat zij de omlegging niet tijdig hadden bemerkt. De gastvrije automobilist zette zijn lifters later af, maar keerde terug naar Sassenheim. omdat hij het verhaal niet geheel ver trouwde. Zijn .wantrouwen bleek toen ge rechtvaardigd te zijp, want in de inderdaad over de kop geslagen Chevrolet 1946 had de rijkspolitie te Sassenheim intussen net lijk aangetroffen van "de taxichauffeur. Men gelooft nu, dat de ongelukkige chauf feur reêds van het leven was beroofd-nog voor de auto bij het viaduct verongelukte. Waarschijnlijk heeft één der'daders de wa gen bestuurd. Dat hij in zijn agitatie de omlegging bij de opgebroken weg biet tijdig in het oog kreeg, behoeft geen verwonde ring te wekken, wpnt de noodverlichting, die bevestigd was aan de afzetting, was gisteravond weer eens ontvreemd. Behafve de taxi zijn dan ook andere automobilisten gisteravond in moeilijkheden geraakt, doordat 'zij de afzetting niet tijdig opmerk.- ten. Verscheidene van hen glipten door het harde remmen peohrts van de dubbele weg de berm af, anderen reden, tegen de on verlichte afzetting op. Verthvertfen lantaarn handicap Voor de beide daders van dé aanslag be tekende de diefstal van de lantaarns een onvoorziené handicap bij de ten Uitvoerleg ging van hun plannen. Hun wagen slipte naar het lirukergedeelte van de weg, sloeg over de kop, maar kwam weer op de wielen op het zachte gedeelte tussen de twee wegen in terecht, echter nu met de neus 'n de richting den Haag. De wagen was on klaar geraakt, zodat zij deze, met het stof felijk overschot van de taxichauffeur er in. in de steek lieten en naar Amsterdam liftten. Naar hert mortief va-n deze aanslag kan men Voorlopig slechts gissen. Eén der ver onderstellingen is, dat roof de aanlejding is geweest. Signalement Uit de verklaringen van de automobilist, die de twee daders van jte aanslag een lift gaf naar Amsterdam, heeft de rijkspolitie te Sassenheim- het, volgende signalement getrokken: De eerste is een jongeman van naar schatting 18 jaar oud en 1.75 m. lang, sjofel gekleed in een colbertcostuum', zonder hoed en waarschijnlijk -een donkerblauwe regenjas. De tweede is een beter geklede man van ongeveer 24 jaren oud, zeer .slank postuur, klein snorretje, bruin costuum. Bij de bij het viaduct achtergebleven taxi heeft de politie een hoed aangetroffen, die vermoedelijk aan de jongste dader toebe hoort en waarin de initialen W.T3. zijn be vestigd. Naar de automobilist voorts verklaarde, heeft hij de beide mannen gisteravond omstreeks 21.15 uur op het Rembrandt- plein te Amsterdam afgezet. Vrouwenvereniging vierde dertigjarig bestaan Onder grote belangstelling heeffc de Vrouwenverenigfhg van Wijk aan Duin haar dertigjarig bestaan gevierd. Afge vaardigden van vele zusterverenigingèn varen "vertegenwoordigd in een met bloe men versierd lokaal. Ds. Joh. Jansen opende de bijeenkomst waarna afgevaar digden gelukwensen aanboden. De dames Joor-Majoor, Schellevis-de Vries en De Vries-Boorsma ontvingen bloemen, daar zij dertig jaar deel uitmaken van de ver eniging. De avond werd gevuld met zang, declamatie en' tableau. KOUD. Verwachting, medegedeeld door het, K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Aanvankelijk wind uit Oostelijke rich tingen, later veranderlijk, zwaar be wolkt met opklaringen, plaatselijk enige lichte sneeuw en hier en daar nevel of mist. In de nacht op verschei dene plaatsen weer lichte vorst. 20 November: Zon op 8.07 uuTjj onder 16.44 uur Maan op 14.19 uur, onder 23.20 uur (Eerste kwartier)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1