D c D Waar Europa buiten kan De 9 Muzen Volgende week komt eerste groep noodlijdende kinderen uitDuitsland Wie helpt? (JmjuÏI we&i- taA JÊGH CjClVe AulA Naspel van hef algemeen debat en de Meester-goochelaar Algemene klacht van kamerlede! is: gebrek aan voorlichting WOENSDAG 19 NOVEMBER 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: Er zijn maar weinig politici van voor de l'piratenschip, zoals Mosley, Franco en de oorlog, die zich vandaag aan de dag kun- rtoüoonco Tlomn Oua- nen beroemen op het feit dat zij niet ge faald hebben in hun beleid en dat zij geen fouten gemaakt hebben. Zelfs Churchill, die ten aanzien van de oorlog vaak een schier profetische bjik bleek te bpzitten en in zijn functie van Brits oorlogsleider öp talrijke momenten beslissingen heeft geno men waarvan de strekking pas jaren latei- juist is gebleken, zou het waarschijnlijk in vele opzichten anders doen dan hij het thans gedaan- heeft. Maar Engeland telt toch één man, die zich op dit ogenblik op de borst kan slaan in de trotse overtui ging dat hij het steeds bij het rechte eind heeft gehad en dat zijn woorden van voor de oorlog thans volkomen worden beves tigd. Die man is sir Oswald Mosley. Sir Oswald Mosley was voor de oorlog leider van de Britse fascisten en hij is het thans, blijkens, zijn handelingen, nog even zeer. Waaruit volgt dat deze sir zonder let sel uit de strijd is gekomen en dat hij ge durende de vijf jaren van Engélands ge vecht om het bestaan zelfs zijn fascistische overtuiging heeft weten te behouden. D.t laatste is een prestatie, die tenminste even indrukwekkend is als het eerste. Sir Oswald heeft - voor de oorlog tevergeefs getracht, de publieke ppinie in zijn richting te lok ken doch de woorden die hij daartoe ge bruikte, gingen zozeer verloren in het- ru moer der oorlogsvoorbereidingen, dat geen enkele Brit ze zich nog kan herinneren. Daarom heeft Mosley ze nog eens ten beste gegeven op een 'politieke vergadering ha Londen, waar hij voor het eerst, na de op- heffing van 'zijn huisarrest een „grote rede" uitsprak. Hij toonde aan, dat hij steeds lijk heeft gehad niemand zal daar een speld tussen kunnen steken. Hij beweerde indertijd dat „een oorlog volkomen on nodig was en een ramp zou betekenen voor Engeland en de hele wereld"; en om dat hij en zijn volgelingen dat'beweerden, kregen zij vijf jaar huisarrest, maar nu kan iedereen constateren hoe juist onze op vatting was!" aldus klaagde sir Oswald m zijn „grote rede". Afgezien van- het feit dat het op zijn minst onrechtvaardig moet worden ge noemd, iemand vijf jaar huisarrest te ge ven enkel en alleen omdat hij gelijk heeft, zijn de Engelsen wel heel erg verblind ge weest dat zij niet hebben ingezien, hoe een 'oorlog een ramp zou worden vooi; hun land en de 'wereld. Het was immers zo eenvoudig geweest,, die onnodige oorlog te vermijden, door bijvoorbeeld Hitier de vrije hand in Europa te geven en hem te steunen in zijn •strijd tegen het bolsjewismeIn dat geval zou er nu een groot, vrij - en blij Europa zijn, weliswaar onder supervisie van de Duitse dictator, doch tenminste be vrijd van de communistische dreiging. Bovendien zou er dan thans geen sprake zijn van distributie in Èngeland. Noch benzine, noch overzeese tabakken noch andere begerenswaardige producten zouden gerantsoeneerd zijn want zij zouden er eenvoadig hélemaal biet meer zijn, even min als er nog eenvrij Engeland of een democratisch Europa zou zijn. Dat de toestand van .Engeland en Europa op het ogenblik verre van rooskleurig is, zal niemand sir Oswald Mosley betwisten. Men behoeft- slechts de rede van president Truman in het Congres over de noodza kelijkheid van hulpverlening te lezen, om daarvan nog eens een duidelijk beeld te krijgen. Er is waarlijk geen „grote rede" van een fascist'voor nodig, om die treurige, Europese positie te schilderen. In dit op zicht moet men zelfs Hitier onzaliger ge dachtenis, gelijk geven, die eens beweerde dat met de ondergang van, Duitsland ge- heel'Europa met een rouwfloers zou wor den bedekt. Maar dat betekent allerminst, dat Hitiers voornemens - ten opzichte van' Europa nu als een „gemiste kans" zouden moeten worden ^-ofygesteld. Er is op het ogenblik in Europa wel meer de neiging merkbaar, de zogenaamde „goede dingen" uit het fascisme aa"n te bevelen voor na oorlogse' toepassing en het 'moet in dat verband als een morele steun voor de bru taliteit van de Mosleys worden gezien dat de Engelse Labourregering soms overhelt naar maatregelen, die in principe gelijken op wat Hitler indertijd in uiterste conse quentie en zonder aarzeling toepaste: De nationalisatie vvan belangrijke industrieën én de dwang der arbeidsbeurzen' ten aan zien van het plaatsen van werknemers zijn er voorbeelden van, en Churchill heeft in zijn functie van oppositieleider meer malen de vergelijking getrokken, waarop hier wordt gezinspeeld. A Dit alles gevoegd bij de onmiskenbare wending naar rechts op het politieke Euro pese toneel, de Franse en Engelse verkie zingssurprises en de-steeds duidelijker for mulering van een t^gen de vloedgolf van het communisme gerichte Europese een stemmigheid, geeft bfijkbaar .aan de over levenden van het getorpedeerde fascistische JEen geschenk Yoor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Hamer. Gelei ff.fijnhar'Dpr. ?5 cc. De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301-.5 M. 7.00. 8.00. 13.00. 18,00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Operettemuziek. 8.45 Symphonische muziek. 9.15 Mcyrgenwijding. 0.30 Orgel. 9.45 Platen 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Vrfolijke muziek. 10.50 Voor kleuters. 11.00 De vrouw in de omroep. 11.25 In 't spionnetje. 11.30 Metropole-orkest. 12.00 Reportage van het^ huwelijk van prinses Elisa beth en Philip Mountbatten. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Solisten. 15.00 Voor zieken. 16.00 U kunt bet geloven of niet. 16.05 Reprises, 17.00 Kaleldo- scoop. 17.20. Dr. A. Portielje. 17.30 Dansorkest. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strljdlcrachtenprogram- ma. 19.00 Het klokje van zeven uur. 19.05 Praatje uit New York. 19.15 „Songs frj>m Broadway". 19.45 De RVD antwoordt. 20.05 De huidige wo ningexploitatie. 20.10 Mendelssóhnherdenking. 21.15 Luisterspel „Zij lieten de zaak zoals die was". 21.50 Dansmelodieën. 22.20 Muzikaal herfst programma. 22.45 Reportage-Journalistiek. 23.15 Feestklanken uit Londen. 23.25' Amerikaanse platen. HILVERSUM, II. 414.3 M„ 218 M. en 1875 ivfi 7!00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 22.20 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.30 Gebecf.-7.45 en 8.15 Platen. 9.00 Symphonische muziek van Haydn, 9.35 Johann. Strauss. 10.00 Leger des Heilsmuziek, 10,15' Mor gendienst, 10.45 Bazeler Kamerkoor. 11.00 Zieken bezoek. 11.45 Hobokwartet van Mozart. 12,00 Re portage huwelijk prinses Elisabeth. 14.00 Lichte muziek. 14.40 St. Nicolaas in het gezin. 15.00 Pianoplaten. 15.15 Strijkkwartet van Debussy. 15.50 Maartje Offers zingt. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Concert voor hoorn en orkest van Mozart. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Geestelijke liederen. 17.50 Rijk over zee. 18.00 Voor land- en tuinbouw. 18.15 Piano. 18.30 Koortsang.19.15 Lezing ovep'zendjng. 1^30 Actualiteiten. 19.45 Platen. 19.55 Bachkoraal. 20.05 Proloog. 20.15 Steravond. 21.30 De vaart der volken. 21.50 Reportage. 22.45 Overdenking. 23.00 Bach. 23.30 Platen leiders vgn de Italiaanse „Uomo Qua lunque" volkomen teii onrechte een ge waarwording, dat er weer behoefte komt pan hun agitatie. Vooral Mosley en de Italianen schijnen geen weerstand te kun nen bieden aan de verleiding, zich te laten gelden en zij beginnen opnieuw met de methoden, die toch zo ondubbelzinnig en voorgoed uit de Europese samenleving zijn gebannen: De Italiaanse neo-fascisten pro voceren straatgevechten en laten bommen exploderen, Mosley raast in een auto met zijn lijfwacht op de treeplanken door Lon den-en laat zijn vergaderlokaal bewaken door een cordon aanhangers, die rode arm banden met een, zwarte „M" dragen. Van daag of morgen verschijnen zij natuurlijk weer in uniformen met veel rood en zwart en grote petten en knuppels.en grimmige gezichten. W.at Europa op dit ogenblik ook nodig heeft in zijn strijd tegen de economische ondergang en de communistische infiltratie zeker niet.Mosleys of weerafdelingen of zwartkijkers 'in zwarte uniformen of straat veroveringen. Als het ergens definitief mee heeft afgerekend, dan is het wel met deze anacihronismen, die alleen nog .een gecon serveerd bestaan dienen te voeren in de musea, waar de herinneringen aan een veeljarige afgrijselijke droom van gebral, laarzen gestamp, strijdgezang en terreur ter waarschuwing wórden bewaard. J. L. Compositie van Haarlemmer te Arnhem. Op Vrijdag 21 November wordt te Arnhem onder leiding van Willem Wernicke de eerste uitvoe ring met orkest gegeven van de kindercantate „Herboren Holland" van Jos. de Klerk op tekst van Jaap Moulyn. Op hetzelfde concert wordt ook de „Rubenscantate" van Peter Benoit uit gevoerd. Herman Krebbers naar Italië. De violist Herman Krebbers zal, vergezeld van zü'n accom- pagnateur Henk re Strake, gedurende de maand December een uitgebreide concerttournée- door Italië maken. Zijn eerste concert wordt gegeven te Florence, daarna volgen vijftien andere steden. Dramatische expositie. Het ligt in het voor nemen van de Haagse dienst,voor schone kuns ten in het najaar van 1948 in het 'Gemeente museum een tentoonstelling te organiseren, die een beeld wil geven van de geschiedenis van de dramatische kunst. speciaal met het accent op hetgeen in dit opzicht van belang is voor Neder land. Verschillende vooraanstaande figuren uit. de toneelwereld hebben reeds toegezegd hun medewerking- te verlenen. Alberto Cavalcanti komt naar Haarlem. De filmregisseur Alberto Cavalcantl zal voor een "kort verblijf naar ons land komen Cavalcanti is de gast van het Nederlands Historisch Filmarchief en zal voor een aantal filmkringen in Nederland lezingen houden. Op Zondag 30 November zal hij onder auspiciën van de Haarlemse Kunstgemeenschap in het Frans Halstheater een lezing houden over het werk van enkele onbekende regisseurs uit het begin van deze eeuw en over dat van de Engelse cineast Len Lye. De lezingen worden met de vertoning van Creaties van deze künsttenaar opgeluisterd. Zondag is. in de kerken een kanselbood- schap voorgelezen om de gelovigen te De- wegen, kinderen uit het buitenland liefde- Tijk op te nemen. Op 24 November komen de eerste honderd kinderen naar Nederland. Zij gaan naar het D.U.W.-kamp in Horst- America in Noord-Limburg, waar zij me disch worden gekeurd. Vervolgens gaan ze naar de instanties welke voor het onder brengen in de gezinnen zorgen. Wekelijks zullen tweehonderd kinderen in het ont vangsteen tram aankomen. De kinderen worden behoorlijk gekleed aan de pleegouders overgedragen. Zij ont vangen de normale Nederlandse distributie bescheiden. Reeds hebben vele mensen, die zelf geen kind kunnen opnemen, financiële steun toegezegd. Anderzijds zijn er velen, die wel gaarne een kind in hun gezin zouden willen opnemen, doch voor wie de extra-uitga ven een bezwaar vormen. De organiserende instanties hebben deze beide mogelijkhe den gecoördineerd, zodat niemand uit gel delijke overwegingen zijn deur voor een hongerend kind gesloten behoeft te hou den. Hongerende kinderen! De kiemen in Duitsland, die vernemen dat ze naar Ne derland worden gezonden, zeggen niet „we gaan op reis" maar: „we gaan eten!" Het gaat in de eerste plaats om ongeveer tienduizend kinderen van Nederlandse ouders in Duitsland, maar ook om' andere kinderen, die in nood verkeren. Het depar tement van Sociale Zaken, de Nederlandse Militaire Missie in Duitsland en vele an dere overheidsinstanties werken mee om het menslievend initiatief van het Inter kerkelijk Overleg te steunen, In de Van Speykstraat 20 in Den Haag komt een bureau, waar de gehele organi- Lonen en pensioenen van het spoorwegpersoneel De Personeelraad dér Nederlandse Spoorwegen is met de directie tot over eenstemming gekomen over de met ingang van. 1 Jaüuari 1943 aan te brengen wijzi gingen in de arbeidsvoorwaarden van het N.S.-personeel. Het thans geldend regle ment dienstvoorwaarden loopt '31' Decem ber af. De Personeelraad heeft zich op grond van de door de regering vastgestelde loon politiek bepaald tot voorstellen tot verho ging van de lonen'der laagste lóongroepen. Voor het spoorwegpersoneel zijn tevens aanhangig gemaakt voorstellen tot wijzi ging van de Pensioenwet voor de spoor wegambtenaren 1925. Deze bevatten zowel verbeteringen in de pensioenregeling als aanpassing der pensioenen aan de huidige lonen. Er wórdt naar gestreefd voor de gepensionneerden in afwachting van de totstandkoming van deze wetswijziging di rect enige verbetering, te verkrijgen. a Vuurzee in Pontianak In de nacht van Maandag op Dinsdag is in Pontianak een. grote brand uitgebro ken, tengevolge waarvan 80 huizen en toko's, een pasarloods en. het moderne bioscooptheater Capitol zijn verwoes,t. De schade van de brand, welke in het amuse mentscentrum „Happy World" begon, wordt op 2.000.000 gulden geraamd. Dit is de tweede brand in Pontianak na de oorlog. Bij de eerste werden 160 toko's verwoest. Ook nu bleek het brandweer materiaal onvoldoende. satie geconcentreerd wordt. Dit bureau is telefonisch te bereiken onder nummer 391676. Men behoeft slechts aan dit bureau of aan het kerkgenootschap waartoe men behoort adres, beroep, samenstelling van het gezin, geloofsovertuiging èn eventuele wensen aangaande geslacht en leeftijd van de kinderen, die men wil opnemen, op te geven en alles komt in orde. Er komen uitsluitend kinderen van 6 tot 14 jaar naar Nederland.-Er zal contact mogelijk zijn met de ouders via de Militaire Missie in Duits land. TWEEDE KAMER PALESTINA Buitenlandse Zaken Amerika en Rusland zijn het volkomen eens Wegens misstelling herplaatsen wij on derstaand bericht: De Sovjet-Unie en de Verenigde Staten zijn Maandag tot. algehele overeenstem ming gekomen over hèt plan -terzake de verdeling van Palestina, waarbij dé eerste Augustus 1948 is yastgesteld als uiterste datum voor het terugtrekken der Britten. De Joodse en de Arabische staat zullen onafhankelijk worden twee maanden na de algehele terugtrekking v?m de Britse troe pen, aidus het ontwerp-plan van de sub commissie der commissie voor Palestina van de UNO, waaromtrent men het eens geworden' is. VROUWELIJKE REGISSEUR De Amerikaanse actrice Claudette 'Colbert- heeft aangekondigd dat zü in 1948 niet langer zal acteren,, maar de regie van -een film zal voeren. Haar collega's geloven er niet Veel van en zeggen dat nóg nooit een vrouw op dit gebied succes heeft gehad, omdat het te zwaar werk is. Misschien is het alleen maar reclame, en dan is het tenminste op dat ge bied wat nieuwa. gecritiseerd (Van onze parlementaire redacteur). Op de parlementaire perstribune hebben we in het algemeen grote eerbied voor 'onze volksvertegenwoordigers. Wanneer deze, zoals gisteren, bij hun replieken ter gelegenheid van het algemeen debat niet veel anders deden dan wat in de volks mond heet „na-ruzie-en", noemen wij dait „naprevelen". Hoe het zij, dit naspel kwam in hoofdzaak neer op een woordenstrijd tussen mr. v. d. Goes v. Naters (Arb.) en 'de heer Wagenaai^ (comm.) tegen en voor het onderstrepen van het blokkend-con trast (dat van het kapitalistisch imperia lisme en dat van het anti-kapitalistische democratische Rusland), tussen de woord voerder van 'de fractie van d.e P. v. d. A. en prof. Romme (K.V.P.), welke laatste zijn in tweede instantie nogal belaagde fractiegenoot mr. Kortenhorst er van trachtte vrij te pleiten dèstijds toch be paald de fout te hebben, begaan als Ka merlid reclame te hebben gevoerd voor de belangen van een onderneming, waar van hij zelf commissaris is en tenslotte was er een polemiek van prof. Romme met de heer Schouten (A.-R.). Deze kreeg te horen, dat de beginselen van de K.V.P. nu eenmaal nog niet dezelfde zijn als die van de anti-revolutionaire partij, zodat de K.V.P. geenszins haar beginselen had ver raden toen zij bereid was geweest, op grond van 's lands* belang, het aangaan van een overeenkomst met „een kind dei- revolutie" (de Republiek Indonesië)* te aanvaarden. De minister-presidènt deelde mee, dat de regering een noodigiorziening over weegt voor de verlening van kinderbij slag aan de zelfstandigen, zulks met be hulp van de omzetbelasting. De vraag of en zo ja, hoe de militairen in Indië het volgend jaar aan de Kamerverkiezingen zouden -kunnen deelnemen is in studie. Uit dr: Beel's mond vingen we nog een vrij optimistische klank op over de moge lijkheid dat men via de Commissie van Drie in Indië toch nog een bevredigende oplossing zal bereiken. Een soortgelijk geluid liet minister Lieftinck horen met betrekking tot tijdige en voldoende hulp dank zij het plan-Marshall. Bij de- behandeling van- het wetsontwerp inzake de,Nationale Schuld verdedigde de minister van Financiën uitvoerig de „goedkoop-geld"-politiek van de regering. Zonder hoofdelijke stemming ging dit ont werp er door, wat ook gebeurde met de wet op de middelen, nadat de communis ten bij monde van de heer Wagenaar ver klaard hadden dat zij hun „tegen" aan getekend wensten te zien wegens hun be zwaren tegen de loon- en prijspolitiek, te gen de volgens hert in Iiïdië gevoerde koloniale oorlog en tegen de militaire uit gaven. Buitenlandse Zaken. Minister v. Boetzelaer' en zijn staf, met name ons diplomatieke corps, kregen enige harde noten te kraken. De heer Serrarens (K.V.P.) en dr. Bruins Slot (A.-R.) vonden het uit den boze, dat rap porten over onze militaire missie in Duitsland en over de gedragingen van allerlei.leden van onze buitenlandse dienst in de oorlogsjaren nog niet gereed en in elk geval niet ter kennis Van de Kamer waren gebracht. Kort samengevat, keer den zij zich met scherpte tegen de blijk- „Verschrikkelijke wreedheid' in Griekse burgeroorlog Onder luide bijvalsbetuigingen verklaar de de Britse onder-minister van Buiten landse Zaken, Christopher M&yhew, in het Lagerhuis, dat de Britse regering „de ver schrikkelijke wreedheden, die door beide partijen in Griekenland worden gepleegd" geheel veroordeelt. Mayhew zeide het „monsterachtig" te vinden, te veronder stellen, dat Britse troepen inenig opzicht, verantwoordelijk waren voor deze gruwel daden. Hij voegde eraan toe, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken van me ning was, dat het terugtrekken van Britse militaire en politiële missies uit Grie kenland in <3jt stadium niet verantwoord zou zijn. De Britse autoriteiten in Grieken land, aldus Mayhew, hadden steeds hun in vloed aangewend tegen het plegen van deze wreedheden. AMERIKA WEIGERDE SOVJET-ORDER VOOR SUPERFORT-ONDERDELEN. De chef-staf van de Amerikaanse lucht macht, generaal Spaatz, heeft verklaard er van overtuigd te zijn, dat de Sovjet-Unie een eigen uitgave van de B-29 superfort bouwt: Hij herinnerde in dit verband er aan, dat in 1945 twee superforten tot dalen gedwongen werden en in Sovjet-Russische handen vielen. Verder 'zeide hij, dat de Sovjet-Unie eén jaar geleden poogde in de Verenigde Staten banden, wielen en rem- accessoires voor dil type bombardements vliegtuig te kopen. De order werd echter geweigerd. Tijdens de jongste feesten ter herdenking van de October-evolutie zou den superforten boven Moskou gevlogen hebben. De Sovjets 'zouden misschien een kleine duizend in de komende zes maan den kunnen aanmaken. 4. „De naam Joris Goedbloed heb ik af gelegd!" zei Joris. Het was een aardige naam, vol scherts en luim, als ge me vert staat, maar niet geschikt voor mijfi nieuw beroep." Als ik geweten had, dat jij het was, was ik niet gekomenzei Panda. „Ik vertrouw je nog steeds niet!" Joris zuchtte diep en keek Panda treurig aan. „Welk een taal!" zei hij afkeurend. „Ik zal het ditmaal laten passeren, maar de volgende keer zal ik U ernstig moeten berispen! Korri eens hier ventjet" Panda deed aarzelend een stap naar voren en Joris stak zijn hand uitMet een eenvoudig gebaar begon hij eenjang, wit lint uit Panda's oor te trek ken. Een lang lint» was het waaraan geen eind scheen te komen. „Vreemd!" mom pelde Joris. „Waarom hebt ge dit in Uw oor gestopt, baasje?" „Dat heb ik niet ge daan!" riep Panda verbaasd. „Ik heb geen lint in mijn oor!" „Dat weet ik wel!" zei Joris glimlachend. Het is slechts een klein voorbeeld van mijn toverkunst baar nog steeds aanwezige neiging op het Plein om misslagen met de mantel der liefde te willendekken. Ook de heer Schmal (C.-H.) bleek deze mening te delen, doch hij week van som mige andere sprekers af, door niet bij voorbaat Rusland als het land der duister nis te willen disqualificeren. Overigens ging zijn hart vooral uit naar federale groepering tussen de Russische en Angel saksische groeperingen in. Hier moest onze regering nu eens progressief voor gaan en niet in de eerste plaats luisteren naar onze beroepsdiplomaten. een an- nexionistisch geluid van. mrt Roolvink (K.V.P.), die meezong in het koor van'hen. die boze klanken lieten horen wegens het niet inlichten van de Kamer als zodanig over onze militaire missie in Duitsland. Zes en dertig arrestanten wegens spionnage in Bohemen Volgens een communiqué zijn „wegens spionnage voor een buitenlandse mogend heid!' in verschillende delen van Bohemen 36 "personen gearresteerd. In een gemeenschappelijk communiqué van dé ministeries van Binnenlandse Za ken en' Nationale Verdediging wordt gezegd dat de groep inlichtingen aan buitenlandse agenten verkocht, illegaal gewapend was voor daden van geweld, tegen de staat, en personen die het iand ontvluchtten illegaal over de grens hielp. Goedingelïehte leringen delen mede dat een aantal arrestaties verricht werd te Most, een industriestad ten Noordwesten van Praag, waar de Stalin-fabriek, de be langrijke fabriek voor synthetische ben zine, gevestigd is. In het communiqué wordt nog gezegd, da$ de groep uit militairen en burgers be stond. De meeste hebben een volledige be kentenis afgelegd. Alle arrestanten zullen voor het gerecht komen. (U.P.) STAKINGEN. Maandag moesten verschillende Par ij se bakkerijen gesfoten blijven, daar er door- de staking in 2000 meel maalderij en een te kort aan» meel was ontstaan. In Noord-Frankrijk hebben 10.000 mijn werkers het werk neergelegd. Dinsdagochtend is bij de Renault-fabrie- ken in Parijs een algemene staking uitge broken. LEDENCONCERT H. O. V. Het derde leden-concert van de Vrydagserie der Haarlemse Orkest Vereniging wordt op 21 November gehouden. Op dit concert, dat weder om onder leiding' van Kees Hartvelt staat, zal een Russisch programma ten gehore worden ge- tjracht. De violiste Renate Zwaardemaker zal haar solistische medewerking verlenen. Van" de drie Russische componisten Mous- sorgsky, Prokofieff en Rlmsky-Korsakoff zal achtereenvolgens worden uitgevoerd: het sym- phonisch gedicht „Een nacht op «te kale berg", het tweede vioolconcert in g kl. terts, te vertpl- ken door Renate.Zwaardemaker en na de pauze de symphonische suite „Shéhérazaae". Nieuwe uitgaven „Schilders van het Stilleven- VAN LUTTF.RVELT. üiig. Toren", Naarden, E Hoe de stlllevenschilders waren en r.5- „zich terugtrekkend uit het vollex leven-. aanvankelijk slechts de vraag werd „waf ze shci'.derden er. eerst later schilderden: hoe ongecompliceerd ze v.are 13 maar één „hoe" bestond omdat er nc-J1*?" „ismen" waren, die het „hoe" spliist"€n° sneden en problemen stelden dit alles'- delt de schrijver in zijn inleidend woord voegt er bij: „forse bewegingen, grote ri!J sociale stromingen, heel'de bonte bev.-e=ins 1 het leven .van alle dag vermogen zij ken. niet weer te geven". Zij trekken zich terug bij hun stille dln Dan verdeelt hij zijn stof op onderhoudt manier ln hoofdstukken, die met hei zo=en- „Ontbijtgen" beginnend (2e helft der een interessant beeld geven van de groei6"*' stillevenkunst lot In onze tijd. Hij vertelt de „Keukenstukken", die een „kleine maaliiu! gaven of ook we) het overbiyfsel daarvan 2m meesters waren de schilders toen nog n(e', gaven de voorwerpen, die aan zulke maaltin, .menseiijjj werden gebruikt zonder meer gebruik had er zijn stempel nog niet op JÉ H de „Waar! "Memento? schuwing" of „Vanltas" ook wel geheten: „Want al wat boven nooddruft ls Maakt in de ziel een duisternis". In elf hoofdstukken behandelt hij de rijkest .In Weelde Siet toe". Flora's Lustwarawi (het Bloemstilleven) en hef '.ImpresslonisJ' tot aan de ..Zoekende Schilders" (Vincent6 Gogh en anderen) van onze tijd. Hij vetJj uitvoerig over de bijzonderheden, die de scK ders in het licht van hun tyd piaatsen en lucht de tekst met een groot aantal reproe.? tien in kleur en in zwart-wlt. De historische stof ligt overzichtelijk voor lezer open. de afbeeldingen maken het tot een genot. Men behoeft niet te vrezen t&x eenzijdigheid want het boek tintelt van fc-éi Het stilleven -als zodanig verheugt zich nieél een onbeperkte belangstelling. Velen zijn 'd=vm? oordeeld en gaèn, zonder ontroering, de voi*:-! hun mening „niets-zeggende" stilleven? voorïj Zij hebben ongelijk. Het stilleven heeft een eigen leven en fct lezenswaardige boek zal voor zulke bevoor^ deelden de.ene ontdekking na 'de anderen- Ze zullen Pieter Aertszen's volgeladen comw! sities leren kennen evenals de keukenstukktQ van de Rijck en Wttewaal. De stilleven-tras.' menten uit de schuttersstukken van Frans H=lj zullen inhoud krijgen, Willem Claesz Heda, jy den Uijl en Jan Treek zullen ze beter leren ge.' nieten en de befaamde Haarlemmer Torrenlia met zijn veelgesmade romantiek zullen ze al- kunstenaar leren waarderen. Hij was een zonder, ling heerschap, maar een knappe kerel, jar> Steen's verscholen beeldspraak wordt duidelljlt en Jan van der Heijden, de uitvinder dg brandspuit lei'en ze van een nieuwe kant ken. nen. Van Ruysdael's „Dode Vogels", Kolil,. tfonck, Snijders en zelfs Rembrandt gaan tej onbekende taal spreken. En ajs het boek t* sluit met het heterogene gezelschap: Mesder van Houten. Bisschop, Breitner,- floberts- Filarski, Mankes, Hijnckes, Ket en.... Vah£; Leek, dan sluit de lezer even de ogen omef na te denken hoe het m'ogeiyk is, dat bi] een weelderige historie van A.ertszen tot Ker,;j zoveel schittering en lyriek, by zoveel reallé* en bewondering van leven en schoonheid ht „Fruitschaaltje" van Van der Leek werd geto. ren, confetti die zo complaisant was om zoöa.-'j byeen te waaien, ®dat ze m verre yefien op c> plattegrond, van een. .fruitschaaltje begoa f ïyken. Dan opent de lezer weer de ogen en Eurelsa, het is een abstract fruitschaaltje. HERMAN MOER KERS OVERZEESE GEBIEDSDELEN Blijkens hét voorlopige verslag der Twee- cte Kamer over het XlIIe hoofdstuk der rijksbegroting (overzeese -gebiedsdelen) wezen sommige leden er op, dat naar bui ten de indruk wordt gewekt, ,als zou hét m-inisterie stroef en weinig efficient wer ken. Of de bezetting der topfuncties op het departement wel in overeenstemming is met de belangrijkheid der te vervullen taken, werd door hen betwijfeld. Vele leden spraken hun afkeuring er over uit, dat de regering «blijkbaar nalaat de vertegenwoor digende lichamep der overzeese gebieds delen, voor zover aanwezig, te horen in gevallen, waarin het aangelegenheden be treft, die het gehele koninkrijk raken. Algemeen betuigde men instemming met de voorgenomen grondwetswijziging, "die het mogelijk zal maken een nieuwe staats rechtelijke structuur van het koninkrijk tot stand te brengen. Nederlands-Indië Algemeen was men van mening, dat'de behandeling der zaken in deze sector aan gepast moet worden aan d» eisen van de tijd. Vele leden betreurden het ernstig, dat de minister generlei perspectief opeut en zeer sober is in zijn toelichting. Aange- drqngen werd daarom op het indienen van een nota of het publiceren van een witboek met aanvullende beschouwingen over de ontwikkeling der gebeurtenissen. Ook zou men gaarne een rapport ontvangen nopens de situatie in Indonesië tijdens de Japanse bezetting. Verscheidene leden waren verstoord over het ontbreken van elk inzicht in de financiën, door het ontbreken van een be hoorlijke Indische begroting. Wettelijk toch is 'de luitenant-gouverneur-generaal •verplicht een begroting op te stellen. Deze. en ook andere leden, spraken er hun af keuring over uit, dat de regering buiten de algemeen staatkundige voorlichting wei nig exacte gegevens aan de Kamer ver strekt, waardoor van haar controlerecht maar bitter weinig terecht komt. Verscheidene leden zouden van de minis ter willen vernemen of de regering voor nemens is investeringen in particuliere on dernemingen in Indonesië harerzijds, te garanderen. Is de regering voorts van plan om een afzonderlijke lening in Amerika te sluiten tot het weder.op gang brengen van het economische leven in Indonesië? Voorts zouden deze leden gaarne worden ingelicht ovêr de vraag of het juist is, dat de N.-dcr- lands-Indische regering een overeenkomst met de „Shell" heeft aangegaan met een looptijd van tien jaar, waarbij harerzijds van deviezenverwerving uit export" van aardolie werd afgezien. Algemeen was men belangstellend te vernemen hoe het staat met de uitbetaling van de achterstallige pensioenen, alsmede of er reeds een regeling tot stand is ge bracht met betrekking tot, de uitkering van salarissen onderscheidenlijk gan -militaire en civiele ambtenaren over de jaren, door deze functioharissen in krijgsgevangenschap of in interneringskampen doorgebracht. Verscheidene leden drongen met klem TRIBUNAAL-UITSPRAAK. De tweede kamer van het Haarlemse tri bunaal adviseerde Dinsdagmorgen in de zaak tegen -de 54-jarige kleermaker-bnok- houder H. S., die had meegeholpen meu bels weg te halen bij gearresteerde illegale werkers en Joden, tot een internering, die op 23 Augustus 1948 zal eindigen. Kij werd voor tien jaar uit alle rechten ontzet. op veelzijdiger voorliohting aan; waarhij zij onder meer dachten aan.de vertoning van films over de toestanden in Indonesië, Zij meenden te Weten, dat de regering ver schillende van dezulke onder haai' berus ting heeft. Suriname en de Nederland!) Antillen. Algemeen werd instemming betuigd met het voornemen van de regering op keft termijn eéh samenspraak met de' verteger- woordigers uit de West-Indische rijksdö: te beleggen ter bespreking van de brengen structurele veranderingen in a verhouding var\ Nederland tot de laca in- de West. Zeer vele leden ontkwamen Óverige! niet aan de indruk dat bij het bevorder van het bijeenkomen dezer conferentie regering niet die'voortvarendheid heef*'re- tracht, die de zaak zou hebben gediend Surimce De commissie van rapporteurs tel een -voetnoot bij dit hoofdstuk 2an, de: i het; in verband met recente berichten h treffende een voorgenomen aanslag op té bestuur ip Suriname op prijs zal s'ellH. indien de minister ter zake aan de Karr-3 inlichtingen wil verstrekken, mede 'ter t* oordeling van de motieven, welke tot dei poging tot een aanslag hebben geleid, :n he: vcV| Kort pfoeës. Ivan Jaczlco en -Charles Vllli J' Zaterdag gearresteerd zijn in verband mei Ut leggen van een bom in het stadhuis te dap'est en volgens een officiële verklank schul'd hebben bekend. zijn M2sn»Vj avond terechtgesteld, zy zouden nog terreurdadei) hebben voorbereid, zoa» verzenden van vergiftigde brieven 1,°' zamelen van wapenen. - Democratisch. Het. blad van de Sovje'- sche Communistische party, Prawda, klaart dat bij het proces tegen- de HoWKJ* leider der oppositie. Maniu, feiten aan - licht zijn gekomen, waaruit zou Engeland en de V. S. zich aan dtreGS in ventie in Roemenië en andere st3:en hebben schuldig gfemaakt met het o» ,;de bestaande democratische regens.- omver 'te werpen. Jeugdig verzoek. Ongeveer een million E jongelieden in de Sovjet-^ne hebben boodschap gericht aan de jkugd van c hele wereld, waarin wordt verzocht bij het verhinderen van verdeling van land - aldus meldt het blad „Berllne, tung". Dit is geschied in verband aanstaande vergadering der gr°le Londen. De sigaar. Luitenant Philip Mountbatten» de f komstige prms-gemaal heeft J.t ken er aan te geven. Men vermoedt, besluit een gevolg is van een belofte prinses Elizabeth. Drïg weken regen. Naar het Chinese persburf^ „Central News" meldt, hebben drie van onophoudelijke stortregens op het s Formosa een overstroming vel' welke dë hevigste is van deze etuw, personen zyn dakloos en tot dusver men 9 doden en drie ernstig gewonden zy ztfn er zelf by. Tenminste acht DUlUe.jfMl nallsten zullen verlof krijgen naaf gaan om verslag te maken van de..kl komst der ministers van buitenlandse welke 25 November begint. Vier der listen komen uit de Britse zónejüitder-^ en Amerikaanse zóne komen elk nallsten. Het is nog niet bekend °- 'Zg listen' uit de Russische zóne verlor - ontvangen naar Londen te reize».

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2