J Amerikaanse republikeinen willen belastingverlaging als voorwaarde stellen Het natuurreservaat in onze duinen biedt duizenden ontspanningsgelegenheid Nieuwe uitgaven Wereldnieuws VRIJDAG 21 NOVEMBER 1947 1 HET PROBLEEM EUROPA IS GEEN REKENSOM (Van onze correspondent te New York) In een speciale zitting van het Ameri kaanse Congres heeft thans de behandeling van het Marshall Plan of, zoals het thans in Washington genoemd wordt: Het Euro pean Recovery Program, een aanvang ge nomen. Vele leden van de Amerikaanse Volksvertegenwoordiging hebben zich reeds in woord of geschrift over het-Plan geuit en bij mijn weten is er niet een, die zich er tegen heeft uitgelaten. Wat dit betreft, lean men zeggen, dat de leiders van het Amerikaanse volk er zich ten volle van bewust' zijn: „er moet iets gedaan worden". Maar over het „wat en hoe" is men het echter nog lang niet eens. In grote trekken kan men constateren, dat 't Democratische kabinet (Truman met zijn ministers) be reid is om aanzienlijk vrijgeviger om te springen met de hulp, dan de in meerder heid Republikeinse volksvertegenwoordi ging, die met aanzienlijk meer bedacht zaamheid te werk wil gaan. Spreektrompet van de Republikeinen is Senator Taft, die uit de lange periode, dat hij de leider was van de minderheidsfractie in de Senaat, de typische trek heeft overgehouden van altijd in de contramine te zijn. Overigens moet men Taft niet onderschatten: hij is een uitermate bekwaam man, met een zeer logisch verstand, dat hem thans, nu er zo scherp „gerekend" moet worden, goed te pas komt. Hij heeft echter de tekortkoming, dat hij fantasie mist, waardoor hij elk pro bleem tot een eenvoudige rekensom wil terugbrengen. En een eenvoudige reken som is het probleem Europa nu niet direct. Het zou reeds heel moeilijk, zijn om in cijfers uit te rekenen, wat een eventueel verval van Europa economisch voor Ameri ka zou betekenen. Wat een zodanig verval van het oude werelddeel Dolitiek voor Ame rika zou betekenen, is in het geheel niet onder een getal te brengen. Taft houdt staande, dat men Europa niet dient door er milliarden dollars in te eooien. Zoals bekend, sprak Truman tot twee maal toe zijn veto uit over de Republi keinse plannen om de inkomstenbelastin gen drastisch te verlagen. Wat wij in deze bijzondere zitting van het Congres dan ook kunnen verwachten is een soort koehandel, waarbii de Republi keinen zich bereid zullen verklaren om de wetgeving, die moet leiden tot de uitvoe ring van het Enropees Herstel Program ta steunen, mits Truman zijn standpunt wil herzien en zich accoord verklaart met een wet, die voorziet in belastingverlaging. De situatie is zo, dat het Amerikaanse budget In het lonende jaar een overschot vertoont, een overschot, dat de Reoublikeinen willen aanwenden althans voor een deel voor belastingverlaging, terwijl Truman zich on het standpnt s'elf: het Ma~shallt»Ian moet bekostigd worden uit de opbrengst der be lastingen. Het plan der 16 in Parijs bijeengekomen naties voorzag verder !n een hulpactie over een periode van 5 jaren. Neen, zeggen de Republikeinen, daartoe kunnen wij ons nimmer verplichten. Wii kunnen de bereid heid van Amerika om te heioen wel vast leggen voor het komende zittingsjaar van het Confres. maar wii kunnen nooit en te 3 nimmer thans reeds verplichtingen aangaan voor het Congres in de jaren 1949 en vol gende. Tenslotte is er de vraat?: moeten wii de dollars zonder meer beschikbaar stellen of mogen wii. Amerikanen, een heel klein beetje een ..finger in the pie" houden. Het is nu eenmaal een feit, dat de zakelijk ge oriënteerde Amerikanen in het Congres heel weinig vertrouwen hebben in een aantal Euronese regeringen. In dit verband wijst vooral Taft op Engeland, dat in on geveer een jaar tijd een lening van 3,75 milliard er door heeft gedraaid, zonder dat de intrinsieke positie van Engeland er iets door versterkt werd. Maar het Harriman rapport geeft hierop een duidelijk ant woord: aan' de hulpverlening zal niet als voorwaarde worden verbonden, dat de Europese ontvangers der hulp hun econo mische systeem moeten herzien. Wanneer •slechts een land voldoet aan de criteria, die een land tot een politieke democratie ma ken, dan is dit land hiermede automatisch gequalificeerd om hulp te ontvangen, onge acht zijn huidige economische organisatie. Wat Nederland te verwachten heeft In de komende weken zullen wij de par tijen in Amerika nu tegenover elkaar zien staan: de Democraten met hun opvattingen van „uitgeven en belasting heffen", de Re publikeinen met een oog (en een hand) op de binnenlandse portemonnaie. Dat er ech ter hulp zal komen, staat als een paal boven water. Overigens moeten de milliarden- cijfers de Nederlandse lezer niet misleiden: voor Nederland zullen er geen milliarden loskomen, een bedrag van enkele honder den millioenen voor de komende twee jaar is het beste, wat v^ij verwachten kunnen, naast, laten wij hopen, een belangrijke gift aan voedingsmiddelen, welke laatste het Nederlandse deviezenbudget reeds aanzien lijk zou ontlasten. Denkbeeldige juwelen dekten worst-winst Accountant veroordeeld wegens knoeierijen Voor de Amsterdamse rechtbank stond Donderdag terecht de accountant-belasting consulent J. P. J. B., tot voor kort wethou der van de gemeente Bussum. De verdachte heeft voor enige Amsterdamse slagers valse opgaven gedaan aan de fiscus. De slagers hadden grote winsten gemaakt op bepaalde worstsoorten. Daar zij deze winst niet wilden verantwoorden, met het oog op de vermogensaanwasbelasting, zoch ten zij naar een methode om deze posten in hun administratie weg te werken. B., die hun boekhouding verzorgde, deed de op lossing aan de hand: een hem bekende juwelier had zich bereid verklaard gefin geerde nota's af te geven, waaruit zou blij ken, dat de slagers juwelen te geide ge maakt zouden hebben. De opbrengst van de „gerealiseerde" juwelen zou de worst winst camoufleren. De accountant en de juwelier kregen voor hun bemiddeling tien procent van het „ver koopbedrag" der juwelen. De officier van justitie, mr. B. Kist eiste tegen de verdachte, die het ten laste ge legde bekende, een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. De officier zeide dat hij een zo hoge straf moest requireren met het oog op de generale preventie en zeide voorts te vrezen, dat collega's van verdachte de staat voor onnoemelijke bedragen heb ben benadeeld. EX-BURGEMEESTER VAN DEN HAAG MOET WEER TERECHT STAAN. Voor het tribunaal te 's-Gravenhage zullen op 18 December terecht staan pi*of. mr. H. Westra en mr. H. C. van Maasdijk, gedurende de oorlog respectievelijk burge meester en waarnemend burgemeester van 's-Gravenhage en Rijswijk. Prof. Westra werd bij sententie van de Bijzondere Raad van Cassatie veroordeeld tot 12 jaar ge vangenisstraf met aftrek van 7 Mei 1945 af. Mr. van Maasdijk werd bij sententie van de Bijzondere Raad veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. Het tribunaal zal zich bezig houden met de vraag, welke maatregelen ten aanzien van het vermogen van prof. Westra en mr. van Maasdijk moeten worden genomen. Twee maanden geëist tegen een arts Medische ethiek in het geding Een Leeuwarder meigje had in de bezet tingstijd omgang met een Duits militair, met het gevolg, dat zij moeder moest wor den. Om zich daaraan te onttrekken wilde zij afstand doen van haar kind. De ge neesheer T. L. bracht het meisje in con tact met een echtpaar, dat gaarne een kind tot zich wilde nemen en gaf de vrouw het attest van aanstaande moeder, zodat .zij daarop distributiebescheiden zou kun nen krijgen. Na de bevalling bracht de geneesheer het kind naar de vrouw, die voor de wereld voor moeder zou door gaan. De officier van justitie der Leeuwar der rechtbank, die deze zaak te behande len kreeg, verweet de geneesheer gebrek aan medische ethiek en eiste twee maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. K. Westerling bestreed, dat hier sprake zou zijn van verduistering van staat en concludeerde tot vrijspraak. Tegen het echtpaar werd wegens medeplichtigheid 250.boete, subs. 50 dagen hechtenis gevorderd. Twee kindertransporten per week uit Duitsland Op £4 November zal het eerste contingent van ruim 100 kinderen van Nederlandse ouders in Duitsland naar Nederland komen en wel naar de kampen te America onder de gemeente Horst (Limburg). Hier zullen ze slechts twee dagen en twee nachten ver blijven. Tijdens dit verblijf worden zij me disch gekeurd en doorgelicht. Is de keuring achter de rug dan worden de kinderen weer op transport gesteld en gebracht naar ver schillende delen van het land. waar zij worden afgeleverd aan hun pleegouders. Zij gaan in groepen naar Den Haag, Rot terdam, Amsterdam en andere steden. De beheerder van het kamp verwachtte regel matig twee transporten per week van 200 tot 240 kinderen. Naar men ons officieus mededeelde staan er ongeveer 15.000 kin deren op de lijsten om naar Nederland te komen. Er schijnt bij de Nederlandse be volking grote animo te bestaan-voor het opnemen van deze kinderen. Steeds komen aanvragen hiervoor binnen. Over exploitatie-vorm is nog niet beslist Vier iaar voor Commandant van Arbeidsdienst ^De Utrechtse kamer van het Amster damse Bijzonder Gerechtshof veroordeelde Donderdagmorgen de 63-jarige L. A. C. de B. oud-kolonel van het Nederlandse leger, overeenkomstig de eis tot vier jaar met aftrek, ontzetting uit het recht van het bekleden van openbare ambten en uit het recht bij de gewapende macht te die nen en ontzetting uit de kiesrechten voor ;de tijd van tien ^aar.' De veroordeelde was van Augustus 1941 tot September 1944 eerst waarnemend commandant, later commandant van de Nederlandse Arbeidsdienst. Vijf jaar voor N.S.B.-perschef Het Tribunaal te 's-Gravenhage bracht advies uit in de zaak tegen de voormalige N.S.B.-perschef N. O. Het Tribunaal ad viseerde O. te veroordelen tot een inter- neringsstraf van vijf jaar met aftrek waarvan onvoorwaardelijk tot 7 Mei 1948 en twee jaar voorwaardelijk met bijzon dere voorwaarden. Voorts ontzetting uit de kiesrechten, ontzetting uit het recht als publicist werkzaam te zijn en tenslotte verbeurdverklaring van 500.en zijn radiotoestel. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur lAiziek. 7.15 Gymnastiek. 7,30 Platen. 8.15 Orgel. 8.35 Platen. 9.30 Werken van Handel. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Oude Engetee liederen. 10.50 Balletmuziek. 11.00 Voor arbeiders in continu bedrijven 12.00 Tango-rumba-orkest. 12.30 Weer bericht. 12.33 Lichte muziek. 13.A0 Strijdkrachten- programma. 13.30 Miller-sextet. 14.00 A. J. C. 14.15 Harmonie-orkesten. 15.00 Lezing „Jonge Christe. nen". 15.15 Gevraagde platen. 16.00 Toespraak minister Drees. 16.15 Kleinkunst. 16.45 Om en bij de 20. 17.15 Symphonle van Beethoven. 18,15 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.00 Cellorecital. 19.30 „Ik schreef een brief". 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.08 Din gen van de dag. 20,15 Oké-programma. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Lichte muziek. 22.00 Luisterspel „Oom Fred". 22.35 Dansorkest. 23.15 Hobbyhoek. 23.30 Platen. HILVERSUM n, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19,00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.30 Gebed. 7.45 Beethoven. 8.15 Pla ten. 9.00 Werken van Saint-Saëns, 9.35 Plano- werken van Brahms en Liszt. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Film- en operettemuziek. 11.00 Ziekenbe zoek. 11.45 Orgel. 12.00 Angelus, 12,03 Zang. 12.30 "Weerbericht, 12.33 Orkest, 12,55 Zonnewijzer. 13.15 Welk boek?. 13,20 Orkest. 13.30 Piano. 13,40 Film praatje. 13.50 Platen. 14.00 Toneelpraatje. 14.10 Hongaarse muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Platen. 15.00 Voor jongeren, 15.15 Jongeren-concert. 15.45 Kiosk. 16.00 Platen. 16.20 Lezing. 16.30 Grego riaans. 17,00 De Wigwam. 18.00 Volksliederen. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Luisterspel „Lord Jumpatit" (VIII). 19,20 Orgel en zang. 19.45 Ban den die binden. 19.55 Marsmuziek. 20.05 Actuali teiten. 20.12 De gewone man, 20.20 Hoe heet deze plaat?. 20.30 Lichtbaken. 21,00 Potpourri. 21.40 Koorzang. 22.00 Oude Franse dansen. 22.10 Orkest. 22.40 De Van Rooyens. 22.45 Gebed. 23.15 Mozart- programma. Tandtechnici veroordeeld Voortzetting van hun beroep strafbaar Het kantongerecht te Amsterdam heeft Donderdagmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen een zevental niet-gediplomeer- de tandtechnici. Ze werden elk veroordeeld tot een geld boete van ƒ1.als een waarschuwing tot alle onbevoegde tandtechnici, dat het voortzetten van hun beroep strafbaar is. De ambtenaar van het O. M., die geld boeten van 75 tot 300 had geëist, heeft veertien dagen tijd om deze zaak voor een hogere rechtsinstantie te brengen. Voor de gedaagden is de mogelijkheid op beroep uitgesloten. Een gedaagde kan eerst in beroep gaan wanneer de hem opgelegde boete meer dan 5 bedraagt. REGELING VOOR VORSTVERLEt IN WERKING. Op 1 November is een regeling voor vorstverlet ingegaan. De desbetreffende beschikkingen der rijksbemiddelaars zijn nog niet afgekomen, doch zullen in wer king treden met terugwerkende kracht tot 1 November. Inmiddels hebben zich reeds gevallen van vorstverlet in de bouwbe drijven voorgedaan. Daarom deelt het be stuur van het risicofonds voor de bouw bedrijven mede, dat dit fonds met ingang van 1 November in werking is getreden. Van die datum af is iedere werkgever in het bouwbedrijf verplicht 90% van het .vettelijk vastgestelde uurloon uit te beta len aan zijn werknemers, wanneer en voor zo lang zij als gevolg van vorst of de ge volgen daarvan minder uren werken dan de wettelijke arbeidsduur". De lieer A. Moens de Fernig, minister van Ravitaillering in België heeft een bezoek ge bracht aan zijn Nederlandse collega, de heer S. L. Mansholt. Dit bezoek geschiedde in het kader van ministeriële besprekingen, welke geregeld plaats hebben tussen beide landen. Enige dagen geleden deelden wij mede. dat de kans thans groot is, dat zeer bin nenkort de duinen tussen de Zeeweg en de gemeente Velsen van de Erven van der Vliet zullen worden aangekocht als na tuurreservaat. Op het ministerie van Onderwijs hebben wij getracht iets te weten te komen over de wijze van exploitatie, maar veel kon daarover nog niet worden medegedeeld, omdat er nog geen beslissingen van dien aard genomen zijn. Bovendien moet daar mee gewacht worden tot de aankoop een maal een feit is geworden. Wel staat vast zo werd ons verzekerd dat de duinen niet alleen gekocht worden als natuur reservaat, maar ook als recreatie-oord. Na tuurlijk is het mogelijk, zelfs waarschijnlijk dat een klein gedeelte der duinen geheel afgesloten zal moeten worden voor bezoek, omdat het al te kwetsbaar is en bovendien Ex-politie-commissaris van Hoorn staat terecht Vijftien jaar geëist Voor het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam, onder presidium van mr. E. A. M. Lamers, is behandeld de zaak tegen de thans 57-jarige A. J. ter H., tijdens de be zetting commissaris van politie te Hoorn, lid van de NSB, leider van het Rechtsfront en van de vierschaar te Hoorn. Hij heeft een actief aandeel gehad bij een inval in de werkplaats van het illegale blad „Spar- tacus". Een der betrokkenen werd in Amersfoort gefusilleerd. Verder was hem ten laste gelegd, dat hij opdracht had gegeven tot verscheidene ar restaties, die in enkele gevallen noodlottige gevolgen hadden. Anderzijds kwam ter zit ting naar voren, dat hij in Hoorn niet on gunstig bekend staat. De procureur-fiscaal mr. H. G. Th. Keu- ne schilderde verdachte als iemand, die .tijdens de bezetting een leidende functie bij de beruchte Hoornse politie had aan vaard, nadat hij uit wrok over niet-bevor- dering lid van de NSB was geworden. De procureur-fiscaal wilde rekening houden met verdachte's positie tussen felle NSB- ers, met opdrachten van zijn superieuren, met het verraad en de insinuatie waaraan hij bloot stond, maar wees anderzijds op zijn verantwoordelijkheid ook voor de ge dragingen van zijn ondergeschikten. In aanmerking nemend de leeftijd van Ter H„ eiste mr. Keune een gevangenisstraf van 15 jaar met aftrek en met ontzetting uit alle rechten voor het leven. Uitspraak op Maandag 1 December. gebruikt zal worden voor het broeden van vogels en het in stand houden van zeld zame planten. Maar daarnaast zal veel duin toch voor het publiek worden open gesteld. Misschien zal daarvan een deel slechts beperkt toegankelijk zijn (zoals bij voorbeeld de Amsterdamse Waterleiding duinen) maar het terrein is zo ontzettend groot, dat er toch meer dan voldoende zal overblijven voor alle duizenden inwoners van Haarlem, Amsterdam, Velsen en vele andere gemeenten in de omgeving, die wil len genieten van het rijke natuurschoon en de heerlijke vrijheid. Voorts vernamen wij, dat het complex duinen in de oorlogsjaren niet veel geleden heeft. Of het reeds geheel van projectielen en mijnen gezuiverd is, kon niet worden gezegd, maar wel kon de verzekering ge geven worden, dat in elk geval tijdig alle voorzorgen genomen zullen worden om explosie-gevaren te weren. Indertijd hebben wij medegedeeld, dat de aankoop van dit duincomplex een eêrste stap betekende om te komen tot het stich ten van een groot natuurreservaat ten Westen vain Haarlem, nibt alleen bestemd voor .de Haarlemmers en Amsterdammers, maar ook voor dé Zaanstreek. Er zijn op dit moment evenwel geen aanwijzingen, dat voor de eerste tijd meer op het pro gramma staat dan de aankoop dezer duinen. Wel zou men gaarne ook het buiten „Els- wout" aankopen als natuurreservaat, maar dit is op dit moment niet aan de orde. Blijkbaar hebben de grote financiële zorgen waaronder het rijk gebukt gaat, medege werkt tot deze beslissing. Èen verschuiving naar latere, misschien wat minder zorge lijke jaren? Het buiten „Elswout" is intus sen in het uitbreidingsplan opgenomen, zodat het onbebouwd moet blijven. Tanden wit en zuiver als ivoor Door en door gezond zijn ze. Nergens wor den ze ontsierd door het lelijke, gevaarlijke tand steen. Solidox houdt ze zo blank en gaafl Solidox bevat sulforicinoleaat, het unieke middel, dat tand steen bestrijdt en voorkomt. Solidox Is voorlopig slechts beperkt verkrijgbaar. «Aövj De emissies der „Koninklijke" DOODELIJK ONGÊLÜK TE ALKMAAK. De 51-jarige Allernaarder J. R. werd Donderdagmiddag, toen hij zich per rijwiel naar zijn werk begaf op de Kennemer- straatweg ter hoogte van de Regulierslaan door een vrachtauto aangereden, tengevol ge waarvan hij op slag werd gedood. Het stoffelijk overschot werd naar het centrale ziëkenhuis overgebracht. Het slachtoffer was gehuwd, doch laat geen kinderen achter. Panda en de Meester-gooclhelaar 6. Op dat moment werd de deur open gerukt en trad de, directeur van het hotel binnen met een papier in de hand, dat er als een rekening uit zag. ,,Nu zou ik wel eens willen weten wanneer U eindelijk be taalt!" zei de hoteleigenaar kortaf. „U woont hier nu al enige maanden en ik heb nog niets van U ontvangen dan praatjes.' Nog geen cent! Nog geen halfje! Dat gaat zo niet, meneer! Ik wens vandaag betaald te worden en anders.„Kom, kom!" zei Joris bedaard.... Verlies de goede toon niet uit het oog. waarde heer! Het komt me voor, dat ge te veel waarde aan onze munt- éénheid hecht! Kijk naar mij, hoort ge mij ooit over geld spreken? Neen, niet waar? Ik heb wel andere dingen aan het hoofd! En dan nog iets! Sta mij toe, dat ik die ontsierende knobbel uit Uw colbert verwij der!" Hij stak zijn hand uit en trok een spartelend konijn uit de binnenzak van de directeur. „Ziedaar!" zei hij eenvoudig. „Geen dankgoede man!" Belangrijke verschuivingen in olie-voorziening In de toelichting op desisteren aange kondigde emissies van De Koninklijke wordt een gunstige ontwikkeling van het bedrijf verwacht door de toeneming der gebruiksmogelijkheden en gesteund door een voortgezet herstel der wereldhuis houding. Deze verwachting is onder andere gegrond op de recente ontwikkeling der olie-industrie in chemische richting, met name op de vervaardiging van wasmidde len voor het ontvetten van wollen weef sels, van ha^de plastics voor de productie van huishoudelijke en industriële voor werpen, van weke plastics voor de verf-, kleding- en luxe goederen-industrie, van kunstmatig bereide glycerine en alcoholen en van oplosmiddelen voor de rayon- fabricage. Ten aanzien van de vraag, in hoeverre de wereld-productie in de bevrediging van deze behoeften zal kunnen voorzien, zij geconstateerd, dat in het verleden gemaak te schattingen van de toekomstige wereld oliereserves steeds bereikt en dikwijls overtroffen werden. De directie heeft de vaste overtuiging, dat de geschiedenis zich ook in dit opzicht zal herhalen, vooral omdat intensieve exploratie-werkzaamhe den hebben aangetoond, dat in het Nabije Oosten op zeer belangrijke olie-reserves kan worden gerekend. De olie-rijkdommen van dit gebied en de aanzienlijke toene ming van de vraag op het westelijk half rond naar olieproducten zullen in de ko mende jaren tot belangrijke verschuivin gen in de olievoorziening der wereld lei den, in die zin, dat het Nabije Oosten de olievoorziening zal overnemen van die delen van het oostelijk halfrond, welke tot nu toe hun olieproducten van het weste lijk halfrond betrokken. Het zijn in het bijzonder deze verschuivingen, die te zamen met de in een zeer snel tempo voortschrijdende technologie, belangrijke kapitalen voor een periode van verscheiden jaren eisen. In de toelichting wordt verder mede gedeeld dat de bouw van fabrieken voor synthetische wasmiddelen en kunststoffen (plastics), beide te Pernis, reeds'begonnen is en dat het ook in' het voornemen ligt de raffinage-capaciteit te Pernis aanzien lijk uit te breiden. Het laat zich aanzien zo besluit de uiteenzetting der directie dat De Ko- ninklijke-Shell groep in de komende jaren over een vrijwel met de omvang der on derhavige emissies overeenkomend bedrag in Nederland zal moeten kunnen beschik ken. n „Y-man" staat terecht Vijftien jaar geëist tegen Haagse étaleur Voor het Bijzonder Gerechtshof te 's Gra- venhage stond Donderdag terecht de 27- jarige Haagse étaleur W. G. de W., wie ten laste gelegd werd, dat hij van Februari tot Augustus 1944 als „V(ertrouwens)-man" ten behoeve van de documentatiedienst van de Haagse politie werkzaam geweest was. Hij werd er van beschuldigd samengewerkt te hebben ihet een voormalige hoofdrecher cheur, aan wie hij verschillende feiten uit de illegaliteit gerapporteerd zou hebben, met het gevolg dat verscheidene illegale werkers gearresteerd werden. De procureur-fiscaal achtte het ten laste gelegde bewezen en wees op de ernstige gevolgen, die het verraad van verdachte heeft gehad. Hij wilde in aanmerking ne men, dat verdachte in een geval slechts een tip heeft gegeven. De oplegging van een strenge straf achtte mr. De Gruyter alles zins gerechtvaardigd. Indien verdachte op het ogenblik van zijn verraad op de hoogte was geweest .van de consequenties hiervan, dan zou spreker zeker de doodstraf ge vraagd hebben. Thans wilde hij volstaan met 15 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. Uitspraak 27 November. Japans verzet "wordt geleid door ex-officieren Japanse regeringsfunctionnarissen heb ben de berichten bevestigd, volgens welke er in Japan een wijdvertakte ondergrond se beweging bestaat, die de „geheime re gering" genoemd wordt en die voornemens is alle tijdens de bezetting in Japan be reikte veranderingen ongedaan te maken. Deze berichten waren afkomstig van het hoofdkwartier van generaal McArthur, de geallieerde opperbevelhebber in Japan. Een hoge regeringsfunctionaris, die in nauwe betrekking staat 'tot minister-pre sident Katajama, verklaarde, dat „som mige leidende Japanners zo ver gaan, dat zij niet willen, dat de bezettingstroepen na het sluiten van het vredesverdrag wor den teruggetrokken". Deze functionaris zeide, dat de onder grondse beweging uit vroegere leger- en vlootofficieren bestaat, die niet bereid zijn de Japanse nederlaag te aanvaarden. SCHOUT-BIJ-NACHT VERLAAT MARINE. Aan Schout-bij-nacht J. E. Meyer Ran- neft is met ingang van 1 November eervol ontslag verleend, wegens langdurige dienst. Schout-bij-nacht Meyer Ranneft was tot voor kort Nederlands marine-attaché in Washington en is als zodanig opgevolgd door iapitein ter zee F. Stam. „De echte van Meegeren» door Bon WALLAGH, A. J. G, Strengholt's Uit» Mij., Amsterdam. Om het duur papier, de fraaie clichés en oo't om de vlotte verteltrant is dit gezellige boekje over „de echte van Meegeren" eigenlijk een bi. langrijker onderwerp waard. De schrijver neemt „de Echte" in beschermer zonder hem te sparen. Hij pleit hem niet vrH maar brengt hem zijn fouten, hartstochten en wat dies meer zij onder het oog. terwijl hij hem tegelijkertijd te kijk stelt als een slachtoffer van de „waanwijze snoeshanen der Nederlandse det. kundigheid, kermisgasten van onze Nederlandss letterkunde, heren kunstkenners, die het hand. werk der kunslcritiek beoefenen, gewapend met een lancetmes en een bijl in stêe van een pen te grijpen en te luisteren naar een gevoelle hart!" De schrijver scheldt met vakbekwaamheid D« betreffende critici hebben zich dus naar zijn mening met wreed vermaak op de „Echte" ge. worpen. Arme Echte. Arme wreedaards, Het mannetje van Deventer danste zijn mil. Uoenen-dans en heel de wereld keek en kijkt nög naar hem En dót was de bedoeling van „de Echte". Ik ben er niet helemaal zeker van dat Bob Wallagh de Echte met dit boek pen dienst heeit bewezen. Vooral wil hij, en hij doet het opeen aardige manier doch niet overtuigend, doen uit komen dat de Echte een groot kunstenaar is. Natuurlijk kan de lezer het daarmee eens zijn of niet, vrijheid blijheid. Als men er de mil- loenen zo en passant even buiten laat dan blijft de ijdelheid over. Hiervan getuigt het antwoord van de Echte op de vragen tijdens het vooronderzoek „Dus u bekent de Emmaüsgangers te hebbeo geschilderd?" „Jawel, ik heb de Emmaüsgangers geschilderd", „Waarom hebt u dat gedaan?" „Uit ijdelheid en om mij te wreken op d» waanwijze critici." Nu kan men lang praten of kort. men kan er zelfs een amusant boek over schrijven met prentjes en zo. In het zelfde boek staat echter op bldz. 76 te lezen over een nachtelijke bekentenis van het mannetje van Deventer bijgenaamd „baasje" en ook wel „Hans de Vloeker". „Een vergissing mocht niet plaats vinden het hele werk zou immers dan geruïneerd zijn! De signature werd er op geplaatst, met één streek zoals ook Vermeer het gedaan zou hebben, Dagen en dagen lang oefende van Meegeren op doek en éindelijk overdag in de zon zette hij de signatuur van Verm'eer. Overdag in de zon, voor de zuiverheid. Kunstlicht is daarvoor lang niet zo geschikt als het pure onvervalste zonlicht," Voor de zuiverheid, weet u wel? Zo'n onvervalste zon toch. HERMAN MOERKERK Tien dagen Boekenweek 1948 De Boekenweek 1948 zal worden gehou den van 26 Februari tot en met 6 Maart en zal voor het eerst 10 dagen duren. Deze Boekenweek wordt op 25 Februari ingeleid met een gala-avond in de Stads schouwburg te Amsterdam. Naar alle waar schijnlijkheid zal Slauerhoffs toneelstuk „Jan Pietersz. Coen", onder regie van Carel Briels opgevoerd worden. Als „Geschenk 1948" zal worden uitge geven de novelle „Oeroeg", ingezonden te» gelegenheid van een litteraire prijsvraag eri uit negentien manuscripten gekozen. We derom zal het publiek de naam van de auteur moeten raden, in verband waarmede een tweede prijsyraag wordt uitgeschreven. Iets nieuws is een boekenweek-uitgave voor jonge mensen van Anne H. Mulder Tfextielkaarten 605 ongeldig na 1 Januari 1948 Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de textielkaarten VA, VB, VC, VD, VE en VF 605 met ingang van 1 Januari 1948 komen te vervallen. De van deze kaarten geldig verklaarde nummer en letterbonnen verliezen derhalve met ingang van genoemde datum hun geldig heid. De geldig verklaarde bonnen van de 'hans in gebruik zijnde textielkaarten VA 705 blijven tot nader aankondiging hun geldigheid behouden. Een bossage bomen, te planten in het George- de-vijfde-bos in Palestina, is door de federa tie van vrouwelijke Zionisten van het Brits# gemenebest aan prinses Elizabeth en luite nant Philip Mountbatten ter gelegenheid van hun huwelijk ten geschenke gegeven. Mijn. Het Chinese schip Kwei Hoi, op weg van Kanton naar Hongkong, is op een mijn ge lopen. Zeventien personen kwamen om n leven. Redding. Een en veertig overlevenden van d» bemanning van de vergane Britse vrachtooo Langleecrag zijn gisteravond aan boord gen®" men van de walvisvaarder Olaf Olsen, nafl zij vier nachten op het heilige eiland ter hoogte van de Noordkust van Newfoundland hadden doorgebracht. Twee leden der beman ning verdronken toen de Langleecrag Za dag op de rotsen liep. Ramp. Op een der drukste uren is in een waren huis te Christehurch (Nieuw-Zeeland) orana uitgebroken. Het vuur breidde zich z0J" uit, dat velen niet konden ontsnappen. M dan 50 personen kwamen in de vlammen Geen blaam. Het nationaal congres voor de op lossing van het ljoningsvraagstuk, waarv Paul van Zeeland voorzitter ls, heeft ruim 2500 exemplaren verspreid van de beKnop inhoud van het.verslag van de commissie, welke een onderzoek heen mg steld naar de gedragingen van de kotung tot de conclusie is gekomen, dat de koiu geen enkele blaam treft. N. K. V. D. De Duitse nieuwsdienst in de Brits» zóne meldt, dat volgens het bestuur v®n Duitse liberaal-democratische partij Fr Goller, een van de afgevaardigden van partij in de landdag van Sachsen-An (Sovjet-zóne) Dinsdag in de Amerkaans» is aangekomen, teneinde arrestatie doo N.K.V.D. (de sovjet-Russische geheime Fou' Üe) te ^ntlqpen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2