VITA-NIEUWS! naar BORST WINCO r. Burgemec:Iers betuigen hun ontevredenheid over politie-organisatie Beverwijk Twee vrouwen en een burgemeester bouwen Aardenburg op Kort en Bondig Luidsprekers Vita-diepvries Groenten en Fruit Bij G. RAS VRIJ" M7 IJMUIDER COURANT pe Vereniging van Nederlandse ge- eeMi» heeft te Utrecht een bijzonder JLpUf "ehouden, waarop meer dan acht honderd burgemeesters uit het gehele land 1 huidige politie-organisatie hebben be- snroKen Van 1070 gemeenten hebben er Ihsns" geen gemeente- maar rijkspoli tie D1' 21 i° a^e kleine gemeenten. jn de vergadering kwam tot uiting, zo schrijd eer) verslaggever van „De Volks trant"- dat de burgemeesters van mening w3,.en rlat aan het gemëentelijk bestuurs- stelse! ernstig afbreuk wordt gedaan. Zeker. alle politiecorpsen zullen wel ggns met een moord, een diefstal en dat soort var' zaken te maken krijgen, maar w is toch geen dagelijks werk van de politie- Wel dagelijks werk is het hand haven van de openbare orde en rust en het toezicht op hetnaleven van plaatselijke verordeningen. Daarvoor hebben de gemeenten geen politiemannen nodig; die veertien dagen 'L jaar militaire oefeningen moeten meemaken- Het vreemdste is, dat de grote steden, waar misschien op een gegeven ogenblik wel eens tanks, gevechtswagens en mitrailleurs moeten opereren, een ge meentelijk corps hebben, de kleine ge meenten de militair gedrilde Rijkspolitie, pie kleine gemeente*} moeten echter juist verstandige burgers in uniform als poli tiemannen hebben. Streepjescomplex. De Rijkspolitie heeft ook het „streep jescomplex", zei deze burgemeester. In eén instructie van de Rijkspolitie-officier aan zijn ondergeschikten staat, dat op de jnaandlijst, die van iedere man wordt in bonden, in het daarvoor bestemde vakje streepjes moeten komen, als hij geen enkel proces-verbaal heeft gemaakt. .Waar dit toe leidt? Hiertoe, dat een grtfep Rijks politie al duizend processen-verbaal heeft, maar dat de groep in de buurt er nu alles op zet om ze dit jaar nog te kloppen! De toestand is thans in Nederland zo, dat één departement (Binnenlandse Za ken) zoveel mogelijk gemeenten met eigen corpsen wil hebben en het andere depar tement (Justitie) zoveel mogelijk Rijks politie wil handhaven. Bij een gedecen traliseerd bestuursbeleid behoort echter ook een gedecentraliseerde politie. Na de gedachtenwisseling gaf de voor zitter, mr. P. Oud, een samenvatting van het besprokene, waarin hij opmerkte, dat de huidige organisatie reeds veroordeeld was door het wezen van de tweeslachtigheid. De rijkspolitie is niet te handhaven dan door aan veel meer gemeenten gemeente politie te geven. Dit systeem deugt niet. We krijgen, aldus mr. Oud, onherroepelijk op deze wijze het Duitse systeem van de Polizeipresident en dat willen wij niet. Het bestuur heeft besloten het standpunt van de vergadering vast te leggen in een resolutie welke de regering zal worden Katholieke metaalbewerkers trachten Kulde aan twee pioniers Dinsdagavond heeft de tweede en laat ste feestelijke herdenking plaats gehad van wege het 35-jarig bestaan van de R.K. Me- taalbewerkersbond „St. Eloy". De heer J. G. v. d. Brink, hoofdbestuurs lid, sprak een woord van inleiding en zeide onder meer, dat nu reeds het 30.000e lid was ingeschreven, waardoor het bewijs wel geleverd is, dat er groei in de arbeiders beweging zit. De heren L. K. Bruijns en J. Bruyns, die .respectievelijk 25 en 30 jaar hun krachten san deze bond hebben gegeven, werden namens het hoofdbestuur gehuldigd. Ieder van hen ontving een prachtig bloemstuk, waarbij hun beloofd werd, dat zij het bij dit jubileum behorende diploma zouden ontvangen. Het optreden van Daan Hooykaas, de bekende Nederlandse conférencier uit Rot terdam, met zijn begaafde pianist Coos Vermeulen, viel bij de toeschouwers zeer in de smaak en alles wat deze twee boden, werd. zeer gewaardeerd. Ook de twee Pico's hebben het publiek vermaakt, door de prettige wijze waarop zijhun melodieën ten beste gaven. De lied jes, die tijdens de pauze aan het publiek werden aangeboden hebben over de twee avonden samen ongeveer 75 opgebracht, welk bedrag ten bate zal komen aan de NIWIN. H.O.S.C. schaakte goed Het tweede tienbal van de Hoogoven- schaakclub speelde een' uitwedstrijd tegen Santpoort II.' Het gelukte de Hoogovenaren deze ontmoeting in eigen voordeel te be slissen. Met 5V2 tegen 3V2 werd gewon nen, Eén partij werd afgebroken en zal vermoedelijk op remise uitlopen. Woensdag 26 November speelt het eerste tiental van H.O.S.C. een thuiswedstrijd tegen Caïssa I uit Hoorn. Deze club heeft baar eerste wedstrijd tegen Morphy uit den Helder gewonnen, zodat het Hoogoven team op geduchte tegenstand kan rekenen. Op dezelfde datum wordt ook de wedstrijd Kijk Uit II-Caïssa III gespeeld. Om de gasten enigszins tegemoet te 1comen in hun reismoeilijkheden wordt deze match ver moedelijk in het clubhuis van H.O.S.C.- te Beverwijk gespeeld. De gedétailleerde uitslag was als volgt: Santpoort II—H.O.S.C. II. 1 A. Schweit- 2Cr—M. Soeteman 01. 2 H. Haanappel lb. Spijker VsV2. 3 G. Oosterling—A. Sbngs 1—0. 4 D. Pardoen—P. Zwart 0—1. j E, HancanIr. L. Derks X)1. 6 H. Vul- -ingd. Vergunst 01. 7 G". BaljetII. Mooy 01, 8 B. GeleynsenJ. Schmitz 9 J. v. Dijk—H. G. v. Eis 1—0. 10 J. begsma—G. Schouten afgebroken. Totaal 5l/2. AANHOUDING. 0p verzoek van de politie in Velsen is £ei> zekere G. aangehouden, die in Velsen 5e" damestas heeft ontvreemd. Hierin wordt de regering verzocht een commissie, waarin een aantal burgemees ters als vertegenwoordigers van de ge meentebesturen en hoofden van plaatse lijke politie zitting zullen hebben, te doen instellen ter bestudering van dit vraagstuk. Wij tekenen hierbij nog aan, dat Haar lem, Velsen, Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort een gemeentelijk politiecorps rijk zijn. De overval te Sassenheim Nog geen licht De Rijkspolitie te Sassenheim deelde ons gistermorgen mede. dat zij nog geen nadere mededelingen over de stand van het onder zoek in de zaak van de overval op de Rot terdamse taxi-chaulfeur kon doen. Ook was zij nog niet tot een conclusie gekomen of de dood bij de chauffeur reeds was ingetreden voordat de wagen over de kop was geslagen of daarna. Met ingang van 17 November is het tele foonverkeer tussen Nederland en Palestina her opend. Controversen tussen oud en nieuw Van een speciale verslaggever) Geen vreemdeling zal Aardenburg ver laten zonder met de populaire burge meester Sjef van Dongen gesproken te hebben. En wanneer deze onverhoopt af wezig blijkt te zijn, dan zal iedere Aar denburger de bezoeker naar mevrouw Van den Broecke verwijzen, die, als echtgenote van een telg van een oud en invloedrijk Aardenburgs geslacht en als gemeente raadslid en lid van de Zeeuwse -Staten meer dan wie ook van West-Zeeuws- Vlaanderen en zijn problemen afweet. Maar men treft het slecht en reeds wil men teleurgesteld de kleine villa aan de Hereudreef verlaten, als een blonde jonge vrouw „op kousenvoeten naderbij komt en aanbiedt dat zij de vrager zal inlichten over alles wat de wederopbouw van het oude stedeke raakt. Nu goed, men wil ten slotte niet voor niets komen en de aan vankelijke indruk, dat deze dochter van de heer en mevrouw Van den- Broecke voorbestemd is om 's middags op de ten nisbaan te schitteren .en 's avonds vol ge voel Mazurka's van Chopin te spelen is door een vracht tekeningen, blauwdruk ken, foto's en bestekken al ras Verdwenen. Het wordt spoedig duidelijk: de wederop bouw van Aardenburg wordt gedragen door burgemeester Van Dongen, door me vrouw Van den Broecke en door dit meisje. „Ik ben binnenhuisarchitecte,", zo ver telt zij, „en studeerde_aan de Amsterdamse kunstnijverheidsschool. Daar had ik les van de Haarlemse architect J. P. Kloos, wiens 'vooruitstrevende ideeën grote indruk op mij maakten. Toen de Westhoek dan ook na de bevrijding behoefte had aan een bouwkunstenaar met een frisse kijk heb ik hem hier geïntroduceerd". En' we horen verder, dat ook in de we reld van, de bouwkunst controversen be staan tussen jong en oud, pioniers en tra- ditionelen. Het is de taak van de supervisor over de wederopbouw deze opvattingen op cultureel verantwoorde wijze in het ste debouwkundig project te verwerken. In Zeeland is deze taak aan ir. F. Klokke, zelf een man van traditionele opvattingen, be schoren. „U kunt zijn naam gemakkelijk onthou den", zegt ze schalks, „want u kijkt maar naar de klokgeveltjes, die hier overal ver rijzen". MuseXimsteden. Inderdaad, waar men ook 'komt, in''Mid delburg, in Sluis, in Aardenburg, het is allemaal imitatié-oud-Hóllands wat de klok slaat. Overal trapgeveltjes, veel te kleine ramen en would-be gevelstenen. Wanneer de aanhangers van deze ziens wijze, die bij deze stijl zweren, consequent voor VRIJDAG 21 NOVEMBER ..uxor Theater: 7 00 en 9.15 uur, „De lafaard" (i8 jaar), Kennemer Theater: 7.00 en 9.15 uur, „De Zonde aMudy Norris", (14 jaar). B. Theater: 8.00 u., Spiormage in New York, jaar). 5ötel Ter Burg: 7.30 uur, Natuurliefhebbers. nncmer Theater: 7.30 uur, Buurtvereniging Cosia, Mooie Marike. R ZATERDAG 22 NOVEMBER Reopen: als Vrijdag. veilinggebouw 't Centrum: 7.30-uur, Jeugd- -ven-meeling. Clubgebouw Peelen: 7,30 uur, Feestavond sarpertje, Feestavond Beverwijkse Rennersclub Arie Vooren gehuldigd Reeds bij het binnentreden van de zaal voelde men de prettige sfeer welke mede veroorzaakt werd door „The rambling Se- renaders" onder leiding van Cor Brouwer. Dé heer P. Klumper heette de aanwezi gen van harte welkom en zeide onder meer dat de Rennersclub groeien en bloeien bleef. De pielodieën, daarna gebracht door de Beverwijkse Accordéonvereniging weer on der leiding van Cor Brouwer, vonden grote bijval en verhoogden de stemming nog aanmerkelijk. Ook moet men bewondering hebben voor de handigheid waarmede Ro land Wagter, de sneltekenaar, de lijntjes en krulletjes op het»witte papier zette. Het hoogtepunt van deze avond was ech ter de huldiging van Arie Vooren in ver band met zijn behaald baan-kampioenschap van Nederland over 50 km. De heer Klum per, voorzitter van de B.R.C. zeide onder meer, dat 1947 een succesvol jaar voor Arie is geweest. Thans wordt de hoop op 1948 gevestigd, want dan worden de wereldkam pioenschappen in ons land verreden en er wordt gehoopt, dat Vooren dan eveneens een verdienstelijke plaats zal bezetten. Bloemstukken werden aangeboden na mens de B.R.C. en mevr. Peelen. Ook Aat Kuilman werden nog vele goede jaren toe gewenst en hem werd een zilveren lauwer tak overhandigd. Hij was namelijk als nummer één over de eindstreep gegaan bij de sprint van Kennemerland. Ook werden nog de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de lange-afstand- kampioenschappen, waarin Arie Vooren als eerste eindigde. Hem werd tevens de Suick-beker overhandigd. Aan de ^voorzitter zelf werd ook een bouquet bloemen overhandigd vanwege het feit, dat hij reeds 12'/2 3"sar lang zijn krach- ten aan de B.R.C. heeft gegeven. Arie dankte de voorzitter in een kort woord. Aanvoer verminderd op de bloemenveiling Op de bloemenveiling vermindert de snel. De buitenbloemen zijn afgesneden, zo dat men nu op de kassen is aangewezen. Ook de kasohrysanten zullen spoedig tot het verleden behoren. De prijzen lopen weer op. Voor de soorten Golden Seal, Bachus, Herco, Chocp en Josef betaalde men van 4091 cent per bos. Voor de grootbloemige neemt de vraag toe èn er werd weer tot 35 cent per stuk betaald. Potplanten komen er steeds ruimer Azalea's, Cyclamen, Pri mula's en andere worden voor behoorlijke prij zen verkocht. Damclub kampioen De Beverwijkse Damclub Is In de wedstrijd tegen D. C. IJ. 2 kampioen geworden van de eerste klasse van de Nederlandse Dambond In het district Haarlem. Het tiental gaat nu promotie-wedstrijden spelen tegen de twee laagstgeplaatste uit de hoofdklasse en de kampioenen uit Amsterdam en West-Friesland. waren moest de bevolking eigenlijk ge noopt worden in hoepelrok en pruikentooi gedost te gaan en moesten de opleggers en V-achts door diligences en karossen wor den vervangen. „Vindt u dit nu geen leugen, om weer terug te grijpen naar de 16e en 17e eeuw, alsof we willen maskeren, dat we onze eigen stijl nog niet gevonden hebben?" vraagt ze verontwaardigd en wij moeten toegeven: de pogingen om in de Zeeuwse hoofdstad de realiteit door de idyllle te verdringen, hebben een nogal potsierlijk stadsbeeld opgeleverd. Grote warenhuizen, waarvan de winkelramen in kleine ruitjes onderverdeeld zijn, de namen van de fir ma's in sierlijke, dus onleesbare letters daarop geschreven. Niet de principes van lucht en licht, noch die van een zo econo misch mogelijk gebruik van* de kostbare materialen hebben hier de doorslag ge geven: En detoekomstige bewoners van deze museumstukken? Och, deze Zeeuws-Vla- men, hebben slechts één verlangen: hun huisje terug; de kleine woning, waarvoor ze lange jaren gespaard hebben en die hun lief geworden was. Met al die architecten problemen laten ze zich liever niet in. „Maar", zo zegt juffrouw Van den Broecke, „voor mij ligt hier een taak. Ik bezoek de opdrachtgevers van de heer Kloos en no teer hun wensen. Wanneer die in een be hoorlijke beeldstatistiek worden verwerkt, heeft de heer Kloos dadelijk een over zicht van de architectonische vorm waarin deze gegoten moeten worden". En zij toont ons vol trots een voorbeeld van dit sys teem: het ontwerp van een Tehuis voor ouden-van-dagen, dat te Sluis zal verrij zen en dat uitmunt door overzichtelijkheid en volledigheid. Overzichtelijkheid en vol ledigheid, het zijn deze eigenschappen, die de commandant der Britse mariniers, lui- 'tenant-generaal Brooks, waardeerde in het door juffrouw Van den Broecke en haar collega E. van der Sande te Middelburg ingerichte oorlogsmuseum. „Nu kan ik ein delijk eens precies zien, hoe de strijd om Walcheren verlopen is", zei deze bevel hebber en hij schonk de jeugdige ont werpster een meclaille. Cultureel isolement. Intussen houdt onze gastvrouwe zich niet alleen bezig met de vraagstukken, die direct met de herbouw van Aardenburg verband houden. De heropvoeding van de Zeeuwsvlaamse jeugd heeft evenzeer haar belangstelling. Die jeugd is veel tekort ge komen. Gedurende de oorlog was het ge west zowel in het Noorden als naar het Zuiden afgesloten. Na de bevrijding bleven slechts ruïnes. De jongens sjacherden wat met zwarte frankskes en zochten hun ver tier bij de Belse madammekes. „De boot naar Vlissingen moet gratis varen" zei mevr. Van den Broecke in de Provinciale Staten en zij kreeg haar zin, ook al zijn er winkeliers, die haar er scheef om aan kijken. „Er moet meer aandacht komen voor culturele zaken", was haar andere leuze en zij schreef en regisseerde het openluchtspel „De berenning van Aarden- burg", waaraan 200 geestdriftige inwoners medewerkten. Want ze mogen een beetje apatisch zijn, deze Aardenburgers, als ze geleid en gestuwd worden, zijn ze tot grote dingen in staat. Dat blijkt ook uit de op richting van het miniatuur-stadion, waar voor de bouw reeds is begonnen. Er komt een voetbalveld, een sintelbaan, een twee tal tennisbanen en een zwembad in de aangrenzende kreek. Het geld is geheel door particuliere steun bij elkaar gekomen, niet in het minst dank zij de onvermoeide burgemeester en mevr. Van den Broecke, die stad en land afreisden om lezingen over Zeeland té houden. Ook dit stadion wordt uitgevoerd naar een plan van archi tect Kloos, die nog verschillende andere tekeningen in zijn map heeft zitten: een bewaarschool te Breskens, een ziekenhuis te Terneuzen en een voorstel voor een gé- .deelte van de badplaats Cadzand. Wanneer dit alles 'tot stand komt, zal Zeeuws Vlaanderen op verschillende pun ten een geheel modern gezicht krijgen, dat zal getuigen van de efficiency en zakelijk heid, kenmerken van onze eeuw. Voordat we van mejuffrouw Van den Broecke afscheid nemen, kijken we even rond. Het landschap is prachtig, maar een gevoel van verlatenheid dringt zich on-" weerstaanbaar aan ons op. Alsof ze onze gedachten geraden heeft, merkt ze op: „Vroeger trok iedereen, die gestudeerd -had weg. De beste krachten ontvielen Zeeuws Vlaanderen. Er waren geen perspectieven. Zelf zou ik ook niet gebleven zijn. Maar nu voel ik, dat ik hier een taak heb. Ik kan misschien een brug slaan tussen het oude dat verwoest is en het nieuwe dat komt". Dan fietst ze weg om de arbeiders aan het stadion-in-aanbouw een paar wenken te geven. De veto-kwestie naar de „Kleine Assemblee" verwezen De politieke commissie der UNO heeft met 30 tegen 7 stemmen, bij 11 onthou dingen, besloten de bestudering van het probleem van hef veto-recht aan de pas ingestelde „kleine assemblée" over te laten. De Rus Andrej Gromyko beschuldigde de Verenigde Staten er van te trachten herziening van het vetorecht der vier grote mogendheden te verkrijgen door te ver zoeken, dat dit recht volledig door de „kleine assemblée" zou worden besproken. Hij kantte zich met kracht tegen bespre king van dit probleem, zeggend, dat - het niet noodzakelijk is, aangezien de bepa lingen in het Handvest betreffende, het vetorecht ondubbelzinnig zijn en geen aanleiding tot twijfel geven. Hel 5c bataljon van het 5e regiment infan terie, dat hoofdzakelijk Uit Twenthenaren bestaat en op 17 December naar Indlë vertrekt, heeft te Enschedé een afscheidsparade gehouden, Strawberries speelt iri Bloemendaal Als eerste in de reeks van een groot aantal wedstrijden, zal de ontmoeting Strawberries I tegen T.O.G.O. II ge speeld worden. In Den Haag kon er gewonnen worden, zodat dan de zege ook dit keer wel voor de Velsense dames zal zijn. De reserve dames, die daarna in het veld komen, zul len zich er wel extra op voorbereid heb ben, „Kraaien" het vuur na aan de sche nen te leggen. Met het derde dames-elftal wil het nog niet erg vlotten. Waarschijnlijk zal ook Pinoké Hl het te sterk blijken te zijn. Bij de ontmoetingen Hermes IIIStrawber ries IV en H.I.C. IllStrawberries V heb ben de ontvangende clubs de beste kansen. De heren maken een paar moeilijke we ken door. Voor de derde keer achter elkaar moet de strijd tegen een geducht te genstander opgenomen worden. Het voor deel van eigen terrein kon B.M.H.C. II wel eens de overwinning brengen. Weten de Velsenaren daarentegen de beide punten mee naar huis te nemen, dan zijn zij weer een aardige stap dichter bij het kampioenschap. De reserve-heren gaan de tweede ronde In met een wedstrijd tegen Kieviten uit Den Haag. Voor de tweede keer kan Strawberries, vooral nu het thuis is, de volle buit binnen halen. De meeste spanning belooft het mis schien nog wel te geven bij de krachtme ting EechtropStrawberries III. Thuis werd er verloren, nu behoeft dit echter niet weer te gebeuren. Strawberries IV—Amsterdam VII zal wel eén gunstige uitslag voor de thuisclub te zien geven. Het herenjeugdelftal tenslotte gaat in Den Helder proberen zich van zijn rivaal Hermes a te ontdoen, om zodoende zich nog steviger op de eerste plaats te nestelen. Crematie A. H. Dekker Onder grote belangstelling is gisteren op Westerveld gecremeerd het stoffelijk over- schot van de heer A. H. Dekker, voorzitter j van de Heemsteedse Reddingsbrigade en1 bestuurslid van het district Noordholland van de „Nederlandse Bond tot het redden van Drenkelingen". In de aula nam als eerste spreker de commissaris van politie te Velsen, de heer J. P. Weyburg het woord om als voorzitter van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen afscheid te nemen wan deze afdelingsvoorzitter. De spreker zei, ,dat het bondsbestuur zich verplicht acht dank te brengen voor de activiteit en het enthousiasme waarmee de overledene zijn taak heeft vervuld. De heer M. v. d. Mije, voorzitter van de Zandvoortse reddingsbrigade noemde de heer Dekker een eminente voorzitter op wie men nimmer tevergeefs een beroep deed. De heer H. Hessels vertegenwoordigde het bestuur van de Heemsteedse reddings brigade en roemde de overledene als' een voorbeeld van plichtsbetrachting, zijn werk zal in de dezelfde geest worden voortgezet, j Van de afdeling Heemstede der E.H.B.O. was de heer Dekker een prominent lid, een zeer gezien kameraad, zei de heer A. Ruhl. Vervolgens wees de heer G. Koot. afge vaardigd door leden en bestuur van de bond van Spoor- en Tramwegpersoneel er op, dat de overledene het devies: Ik dien, nooit had verloochend. De heer A. P. Bakker,.on^ercomrms- saris van het Rode Kruis en'de E.H.B.O. 'te IJmuiden sloot de rij van sprekers, waarna de kist, onder de tonen van het orgel lang zaam daalde. HET GOUDEN REGERINGSJUBILEUM Fonds voor kankerbestrijding als nationaal geschenk? Ter gelegenheid van het gouden rege- ringsjubileum van de Koningin in 1948, dat van 1 Augustus tot 6 September ge vierd zal worden, zal een Nationaal Fonds ter bestrijding van de kanker gesticht wor den, aldus meldt „De Volkskrant". Philips en de Rockefeller- foundation zouden toe zeggingen gedaan hebben voor een bedrag van twee en een half millioen gulden. Als persoonlijk geschenk zal aan de Koningin een geschilderd portret van haar kleinkinderen worden aangeboden. Ver scheidene buitenlandse staatshoofden zijn uitgenodigd ter gelegenheid van het jubi leum naar Nederland te komen. De festiviteiten in het land omvatten verder verschillende tentoonstellingen. Het centrum van de viering zal Amsterdam zijn. Er zullen speciale dagen worden ge organiseerd, van de Burgerheesters, van de Vrouwen, van de Studenten, van de Arbeid, van de Jeugd, enzovoort. (Het comité voor de Jubileumfeesten heeft naar aanleiding van dit bericht mee gedeeld, dat over de aanbieding van het Fonds voor de kankerbestrijding nog geen beslissing genomen is). SCHEEPVAART MIJ. NEDERLAND. Oranje, 19 Nov., pass. Gibraltar wordt te Amsterdam verwacht. Roepat, 20 NoV. te East-London. Tallsse, 18 Nov. van Co lombo naar Hallfax. Tawalt, 19 Nov. van Aden naar Batavia. H. OOST AFRIKA LIJN. Emancipator, 19 Port Said op weg naar de Kaap, Larenberg, 18 Nov, Kaap Frlo gepasseerd naar Buenos Aires. H. WEST AFRIKA LIJN. Amstelstad, 19 Nov. van Le Havre naar Hamburg. VINKE EN CO. Larenberg. 18 Nov. Kaap Frio gepasseerd haar Bahia Blanca. Ootmarsum, positie op 19 Nov. was 50 gr. N., 30 gr, W. Ros- sum, 19. Nov. van Sfax naar Gibraltar. Zijpen berg, 19 Nov. passeerde Prawle Point, vermoe delijke aankomst te Rotterdam op 21 Nov. K. N. S. M Berkel, 19 Nov. te Livorno. Cottica, 19 Nov. van Dover naar Madeira. Deo Duce, 19 Nov. te Antwerpen. Helena, 19 Nov. v. Antwerpen naar Lelxoes, Hercules, 19 Nov, van Mutsena naar Istanboel. Hydre, 19 Nov. van Punta Cardon naar Curagao. Orestes, 20 Nov. Prawle Point gepasseerd. Sarpedon, 19 Nov. te Sevllla, Svolder. 20 Nov. te Amsterdam. Theseus, 19 Nov. te Venetië. K. H. L. Amstelland, 19 Nov. te Montevideo op thuisreis. IJmuiden. Donderdag 20" November voeren de haven van IJmuiden binnen: Nïeuwaal van Rotterdam. Svolder van Antwerpen. Kronenburg van Kotka. Echo. van Rotterdam, Katwijk van Do-rdrecht. Delfipus van Grums. Amsterdam van Baltimore. Rijnstroom vari Londen. Derfflinder van Ham burg (op weg naar Bristol). Tinkwarder van Bre men (voor Plymouth), Jaarstroom van Le Havre. "Vertrokken zijn: keizersgracht naar Antwer pen. Clio naar Rotterdam. Brett naar IJstadt. Larla naar Emden, Eemland naar.Buenos Aires. Roelf 'naar Bilbao. Kronenburg naar Rotterdam. Echo naar Dublin. Hoogwatertijden. Vrijdag 21 November: 9.28 22.02 uur. Zaterdag 22 November: 10.41 23.19 uur. Nederlandse verliezen in Indonesië liet Nederlands legercommuniqué van heden meldt, dat de verliezen Donderdag bedroegen: een gesneuvelde, 5 gewonden en een vermiste. Op Java en Sumatra hadden de gebrui kelijke beschietingen van Nederlandse posten en patrouilles plaats. Op West-Java zijn in het grensgebied van Bantam enige schermutselingen met republikeinse strijd groepen gaande geweest. In de randgebieden van Midden-Java, ten Zuid-Oosten van Pekalongan, nabij Demak, bij Goeboeg en Salatiga moest worden opgetreden tegen binnengedrongen TNI-afdelingen. In het grensgebied van Midden-Sumatra werden republikeinse benden nabij Loe- boek Aloeng verdreven. Na de cholera de typlius In Cairo is men bevreesd, dat een typhus- epidemïe zal uitbreken, nadat officieel werd medegedeeld, dat 30 gevallen van typhus in de afgelopen dagen in de pro vincies werden gerapporteerd. Het aantal doden tengevolge van de cholera is tot 12 per dag gedaald volgens een communiqué van het Egyptische mi nisterie van gezondheid. Slechts 21 dorpen van de 4.000 zouden nog door cholera aangetast zijn. LIMBURGSE AANNEMERS BETALEN GEEN ZWARTE LONEN MEER. Op initiatief van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Venlo werd een vergadering gehouden van aannemers en onderaannemers werkzaam in Noord en Midden-Limburg, waarbij de naleving van de door de rqgering vastgestelde C.A.O. lonen werd besproken. Felle critiek werd uitgeoefend op de trage afwikkeling van zaken bij het Col lege van Rijksbemiddelaars dat nog steeds niet op de reeds in Mei ingediende aan vragen tot uitbetaling van tariefionen heeft gereageerd. De huidige toestanden werden deels op rekening van de regering geschoven, welke, ondanks de waarschuwing van het bouw bedrijf, te veel opdrachten op de markt heeft gebracht, waardoor het evenwicht op de arbeidsmarkt is verstoord. Aan het einde der vergadering werd. namens ruim 300 aanwezige aannemers in Noord- en Midden-Limburg medegedeeld, dat de betaling van zwarte lonen zal wor den stopgezet.De hoop werd uitgesproken dat dit Limburgse voorbeeld in het belang van ons volk spoedig door het gehele land zou worden gevolgd en dat de regering een welwillend oor zou lenen aan de door de aannemers geuite klachten en bezwaren. BINNENLAND Speciaal voor de militairen, die behoren tot de luchtstrijdkrachten is een regeling getroffen om hen de post uit Nederland voor de feestdagen In December tijdig te bezorgen. Indiër, men er zeker van wil zijn. dat een brief op een bepaalde dag aan de betrokkene wordt uitgereikt, dient men deze brief te verzenden In een enveioppe, waarop behalve de naam van de betrokkene, zijn nummer en het onderdeel, tevens vermeld wordt: per adres chef „Welfare" M. L„ Koningsplein Noord 15, Batavia, alsmede de datum waarop de brief moet worden uitgereikt. Van 5 tot 7 December zal Hr. Ms. torpedo- bootjager „Van Galen" de haven van Ceylon, Trlncomaly, aandoen. De opvarenden kunnen daar gewone en aangetekende brieven en brief kaarten ontvangen, mits deze uiterlijk 27 Novem ber gepost worden. De frankering kan geschie den volgens binnenlands tarief. Do Nederlandse bond van Accordeon- en Mond-accordeonverenigingen, zal 3 November te Utrecht zijn 20ste Jaarcongres houden. In Bussum's station zijn ln tegenwoordigheid van vele spoorwegautoriteiten de onthulling en de overdracht van een gedenkraam en gedenk plaat geschied, een geschenk van de burgerij aan de spoorwegen uit dankbaarheid voor de electri- flcatie van de spoorlijn Amsterdam—Utrecht— Amersfoort. Op een te Tilburg gehouden vergadering van alle Nederlandse studentenorganisaties zijn plannen besproken om te komen tot een massa demonstratie van studenten ter gelegenheid van het regeringsjubileum in 1948. Een dame, die Woensdagmiddag In de Sta tionsstraat te Hilversum op haar fiets een stil staande auito voorbij reed en tegelijkertijd door een vrachtauto werd gepasseerd, raakte uit angst de macht over haar stuur kwijt en kwam onder de achterwielen van de vrachtauto terecht, zij was op slag dood. Haar kindje, dat achterop de fiets zat, bleef ongedeerd. De Rotterdamse rechtbank veroordeelde een 42-jarlge orgelbouwer tot drie Jaren gevangenis straf, met terbeschikkingstelling van de regering wegens dreiging met doodslag van zijn vrouw. Tevens werd hij schuldig bevonden aan mis handeling van zijn 3-jarig stiefdochtertje en aan oplichting van drie personen. HAARLEM EN OMGEVING Het zangkoor van het Leger des Heils van Amsterdam-Oost zal Zondag de gast zijn van de afdeling Haarlem. Behalve aan de diensten van 10 uur v.m. en 8 uur n.m, in de zaal aan de Schagchelstraat zal het koor meewerken aan een middagsamenkomst, Het programma vermeldt koorzang, dubbelkwartet en mannen kwartet. De oud illegalen, die verpleegd worden in het sanatorium Duinhage te Bentveld, zijn Don- derdagmiddaag verrast door Frits Duif en zijn ensemble. Het was een zeer geslaagde middag. Heden nam cle Here tot Zich na een langdurig ge duldig gedragen lijden onze innig geliefde Vader, Be- hluwcl-, Groot-'" en Over grootvader ABRAHAM DUBBELD weduwnaar van Sophia van Dalen ln de ouderdom van 90 jaren. Uit aller naam: Fam, Dubbeld IJmulden-O., 20 Nov. 1947 Ahornstraat 23. De teraardebestelling zal plaats hebben op de Wes terbegraafplaats IJmuiden op Maandag 24 November "1947 des namiddags 2.30 uur. Vertrek van Ahornstr 23 te 2 uur Gevraagdhalf December in klein |ezin hulp in de huishouding zelfstandig kunnende koken en werken. Goed salaris, ge- zell. kamer. Murillostraat 7. A'dam-Z. té#, 93009. St. Nicolaas cadeaus van, „ELIZABETH'S" toilethuis zijn altijd welkom. WIJK AAN ZEEëRWEG 164 schuin t.o. postkantoor Gevraagd: bekwaam HUIS NAAISTER. Burg. Rambon- netlaan 12, IJm FLINK MEISJE, gevr., zelfst. kunnende werken in kl. gezin, van 8.30-12.30 u. Adres te ver nemen bur. van dit blad. NET MEISJE, 17 jaar, 4 jarige Mulo-opleiding, diploma ty pen, b, z. a. voor kantoor Br. L 1987 bur. v. d. blad. AUTORIJSCHOOL K. Offen- berg gedipl. A. N, W. B in structeur. ïnl. en opgave bij J. Broersen, Oosterduinweg 56, IJmuiden, RUILEN OF TE KOOP: z. g. an. h winterjas o. k„ kleine maat tegen h. of 'd. lederen jas, event, bijbet. Na 7 uur. Wijk aan Zeeërweg 94, IJm. Heer zoekt' KAMERS, gedeeL telijk met gebruik van pen sion in Driehuis of omgev. Brieven L 1985 bur. v. d. blad GRATIS AF TE HALEN: Jonge hondjes, 6 w. oud,"1 Mei doornstraat 26 rd. IJm.-O, WONING RUIL AMSTERDAM- IJMUIDEN. Aangeb. te A'dam ruime eerste etage. Gevraagd te Velsen of omgev. vrije wo ning Br. L 1983 bur. v. d. bl. Te rullen BABYPOP voor dun vissersgaren. Ahornstr. 3 IJmulden-O. 2 NETTE KOSTGANGERS ge vraagd. Frans Naereboutstr. 2 IJmuiden-O, Te koop gevr, i met schijven. 1 ningsweg 18. n SJOELBAK Wijker, Ko- Hiermede maken wij U er op attent dat het nieuwe seizoen van is aangebroken. Door aanschaffing van een diepvriesconservator zijn w.ij nu .in staat alle door U gewenste diepvriesartikelen uit voorraad' te leveren Dus voor VITA KENNEMERLAAN 32, TELEFOON 4331 U belt en wij bezorgen gratis in IJmuiden, Velsen en Driehuis. TE KOOP: mooi hobbelpaard luidspr., paar zw. beenkap pen. Meeuwenlaan *32 Te koop gevr een in prima st. zijnde NAAIMACHINE (liefst inzlnkbare). Brieven met prijs opgave en merk L 1984 bur, v. d blad Mooie witte TROUWJAPON te koop aangeb. Adres bur. van dit blad. Te koop aangeboren: 6 HUIS- KAMERSTOELEN, zeer voor delig, Terrasweg 63. Te koop in goede staat zijnde KINDERAUTO. Wijk aan Zeeërweg 47, -ïJm.-O. Te koop: z, g. a. n, 14 els VLOERKLEED, Na 5 uur. Da Oostalaan 44. Driehuis. Te koop: 2 ELECTR. WASMA CHINES, waarvan 1 met electr. wringer. De Ruyterstraat 176, Te koop: als nieuw geruisloze groene PROTOS STOFZU" GER met rubber slang èn nog 1 J. garantie. Rijksweg 324, Santpoort. Te koop: 26 M. 3-pollg GUM MIKABEL. Te bevr Zander- straat 29, IJm Oost. Te koop: eiken THEEMEU BEL f 45. Adres bur. van dit blad, Te koop: blauwe .JONGENS JAS voor 16 a 17 J. Borgart, v. Wassenaerstr. 17, IJm.-0, TE KOOP AGB.pracht old fin, kapstok, dito radiotafel, kinderstoel met lederen kus sentje, hobbelpaard, zalm rose wagenkussen, alles z, g. a n. Tevens bronzen lichtkroohtje en damesjapon m. 48 en hulsk. dressoir. Te zien: Schouten straat 16, IJm,-O. Te koop: MARINE WINTER JAS z. g, a. n maat 48-50, P. C. Hooftlaan 43, "Driehuis. Te koop: nieuwe WALDORP RADIO, fraaie kast. Meeuwen - laan 49, IJm.-O. STOOFPEREN DUUR Stoofperen 3 pond 25 ct. Moesappelen 8 pond 100 ct. Goudreinetten (hand) 56 pond 100 ct. Handperen (a'.les sap) 5 pond 100 ct. Grote zoete stoofappelen 6 pond 100 ct. Puike Bevelanders 4 20 per zak TUINDERSSTRAAT 52, over Streefland IJMUIDEN.O. VLEES Gedroogd en ln blik voor Hond en Poes Honden en Kattenbrood met vlees 70 ct. per K.G. Kattenbrood m. vis 25 c. p. pak Levertraan voor Honden en Pluimvee, BRUGGENKAMP VELSERDUINWEG 197 Tolef 4497 Kennemeriaan 127 I.JMUIDEN Koopt heden uw St, Nicolaas cadeaux, verkoop Zaterdag-, morgen, 9 uur. Metropolis van 1.voor 0.25 Houten Wandelwagentjes van 3,voor 1.— Doosjes A. B. C. van 0.50 voor 0,25 Grote Kinderspelen van 2,95 voor 1.25 Dozen Kleurkrijt van 0.45 voor 0.25 Houten geweren van 3,60 voor 0.25 IJzeren Bouwdozen van 7.50 voor 2.50 Trekpoppen van 0.60 voor 0.10 Mappen Kleurplaten van 1.35 voor 0.50 Weegschaaltjes met ge wichtjes van 1.85 voor 1.45 Doos met gekl. houten blokjes van 1.25 voor 0.25 Dozen met wonderbellen van 0 60 Voor 0.25 Spelen: Wie weet wat van 1.05 voor 0.48 Schuif raadselspelen van 0.35 voor 0.10 Stenen bouwdozen van 2.25 voor 0,25 Gumiballen FiseoSe sponzen 0.79 Handdoekrekjos, 3 delig -v van 1.15 voor 0.30 Ragebollen van 1.25 voor 0.35 Linnen knopen, Haarnetjes, Z(jkammen. Kammen, Alumi nium schalen, aluminium Borden, Asscheppen, Bedkrul- ken, Rolzeven, Kleerhangers, Punaises Groto party goedkoop Speel goed ontvangen voor vereni gingen en scholen, enz. Telefoon 5162 i

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3