3 Financiële overwegingen konden niet altijd voor gaan De 9 Muzen Minister Witteman bespreekt burgemeestersbenoemingen Minister Drees kondigt een reeks nieuwe maatregelen aan VRIJDAG 21 NOVEMBER. 1947 ANTWOORD DER REGERING OVER LONDENS BEHEER Aankopen der Londense regering droegen veel bij tof snel herstel van ons land De regering: heeft thans een antwoord ingezonden op het verslag van de com missie voor de rijksuitgaven uit de Tweede Kamer inzake de verslagen van de buiten gewone algemene rekenkamer te Londen over de 'periode 1 Juli 194131 December 1944. Bij de beoordeling van dit apparaat als zodanig en van de omstandigheden, waar onder dit werkte, mag de functionering er van, voor wat de financiële sector be treft, niet afzonderlijk worden gezien. In tegendeel, alle handelingen der Neder landse regering geeRirende de oorlogsjaren moeten worden bezien uit een oogpunt van algemeen beleid. Daardoor kunnen verschillende verschijnselen worden ver klaard, die, wanneer zij op zichzelf worden beschouwd, gemakkelijk tot misverstand aanleiding kunnen geven. Het beleid was er uiteraard op ge richt effectief mede te helpen de oor log te winnen en het Nederlandse volk uit zijn ellende te bevrijden, als mede de voorwaarden te scheppen, om zodra mogelijk na de bevrijding materiële hulp te kunnen verschaffen. Aan deze taak werd alles dienstbaar gemaakt. Daardoor kon^jen financiële overwegingen vaak een minder be langrijke rol spelen dan voor de oor log daaraan werd toegekend. Dat door de zeer moeilijke omstandig heden fouten zijp gemaakt is niet te be twisten, maar deze tekortkomingen zullen veelal moeten worden gezien als onver mijdelijke consequenties, die yoortvloei- den uit het in werking stellen van een regeringsapparaat op vreemde bodem. Hierbij moge nog worden opgemerkt, dat door de liquidatie van de Londense administratie de daar werkzame personen merendeels in het buitenland tot het par ticuliere bedrijfsleren zijn teruggekeerd. Buitenlandse Zaken. In een uitvoerige uiteenzetting Jreeft de toenmalige minister van Buitenlandse Za ken aan de regering de nodige inlichtingen verstrekt. Hij meent ernstig te moeten protesteren tegen de voorstelling van za ken, als zou in de eerste periode een „va- banque"-mentaliteit hebben bestaan. Wat betreft de verblijfsvergoedingen, de duurtoeslag en de salarispolitiek wordt opgemerkt, dat bij de vaststelling der duurtetoeslagen, mede rekening werd ge houden met drie factoren: a. de meeste ambtenaren waren zonder gezin overgestoken en werden verplicht tenminste 50% van hun salaris te reser veren op een spaarrekening; b. deze tijdelijk buiten gezinsverband levenden moésten, al naar hun rang, on derkomen zoeken in pensions en hotels; c. de directe kosten van levensonder houd in Engeland stegen gedurende de oorlog zeer aanzienlijk. Bij de regeringsvoorlichtingsdienst be stond inderdaad niét altijd de nodige zin Voor zuinigheid en een juiste besteding van 's lands gelden. Niet mag worden vergeten, dat de be trokkenen geen ambtenaarsopleiding had den gehad, zodat zij moesten wennen aan de eisen, welke het besteden van gelden van de staat stelt. Bij het Nederlandse informatie bureau in New York. is een reorganisatie uitge voerd, welke tot een aanzienlijke vermin dering der uitgaven- heeft geleid. Daar tegenover staat, dat nu aan dat bureau een Indische afdeling is toegevoegd, waar door de kosten weer zijn gestegen. Scheepvaartfonds. De afwikkeling van het scheepvaart fonds in zijn geheel zal niet mogelijk zijn, zolang de staat nog, zoals thans het geval is, eigen schepen in beheer heeft. In de door de voorzitter der Netherlands Purchasing Commission (N.P.C.) uitge brachte jaarverslagen, vinden vele van de gemaakte opmerkingen haar beantwoor ding. Dat in het algemeen gesproken de financiële belangen van het land geheel op de achtergrond zouden worden gesteld, kan niet worden ingezien. Inderdaad kon het wel eens voorkomen, dat de dringende noodzaak het oorlogsmateriaal zo spoedig mogelijk te verkrijgen, prevalerend was, zodat financiële overwegingen daarbij een ondergeschikte rol moesten spelen. Hieraan moge nog worden toegevoegd, dat het uitsluitend aan het beleid en de doortastendheid van de toenmalige voor zitter der N.P.C., de heer Van den Broek, te danken is geweest, dat de Amerikaanse autoriteiten toestemden in een overneming tegen cash van de goederenvoorraad van de N.P;C. en van de niet-uitgevoerde or ders op het ogenblik van de val van Java. De vraag of de werkzaamheden der N.P.C. thans zijn geëindigd moet ontken nend worden beantwoord. Reeds in 1940 heeft de Nederlandse re dering te Londen het plan opgevat om te zorgen voor een zekere voorraad van de meest noodzakelijke consumptie-artikelen, die onmiddellijk na de bevrijding van het moederland onder de bevolking zou kun nen worden verdeeld. Met name werd hier gedacht aan belangrijke voedingsmiddelen, textiel, leder, zeep en tabak. Daartoe werd in het begin van 1941 te New York het „Netherlands Governement Food Pur chasing Bureau" opgericht, dat de op dracht kreeg binnen een bepaalde begro ting voor de aankopen van deze goederen Zorg te dragen. Inderdaad lukte het dit bureau voor ruim 21.000.000.dollars aan goederen in te slaan, deze te bewaren tot het moment van de bevrijding en voor een snelle verscheping naar Nederland zorg te dragen. Op het eerste gezicht lijkt het vreemd, dat de Nederlandse regering beschikte over drie aankooporganen. Hierbij mag niet uit het oog worden verloren, dat historisch gezien dit de meest eenvoudige oplossing was. Een en ander houdt niet in, dat gedu- rende de oorlogsperiode steeds een vol ledig doeltreffende ox-ganisatie van de regeringsaankopen bestond. Wanneer men echter met de bijzondere omstandigheden rekening houdt waarbij met name ook gelet moet worden op de omstandigheid, dat het dikwijls onmogelijk was aan goed personeel en voldoende kantoori'uimte te komen is een voorzichtig oordeel hier wel zeer op zijn plaats. Overwogen dient voorts te worden, dat de gemaakte fouten in het niet vallen bij de zeer grote tekortkomingen, waaraan de regering in Londen zich zou hebben schul dig gemaakt, indien zij niet tot het ver richten van aankopen zou zijn overgegaan. Ons volk kan niet dankbaar genoeg zijn, dat terstond na de bevrijding een grote stroom goederen onmiddellijk ter beschik king kwam. Het snelle herstel is vooi een niet onbelangrijk deel hieraan te danken. Piet Lentz in Albert Hall. De cellist Plet Lentz heeft een uitnodiging ontvangen bij de uitvoering van de Mattheus Passie door het Londense Bachkoor op 14 Maart in de Albert Hall te Londen, de solo-partijen op de viola de gamba te spelen. Muzikale invasie. Voor het eerst na de oorlog zal het Berlljns Philharmonlsch orkest volgend jaar eén bezoek brengen aan Engeland. Indien op tijd alle schikkingen getroffen kunnen worden, zal het orkest met Bruno Walter of Furtwangler in het begin van de lente naar Engeland vertrekken. Het plan is twaalf con certen te geven, waaronder concerten, in Oxford, Londen, Birmingham, Manchester en Edinburgh. Nederlandse Parijzenaars. In het Internatio naal cultureel centrum in het Vondelpark te Amsterdam wordt van 21 November tot 17 De cember een aantal werken van in Parijs woon achtige Nederlandse schilders geëxposeerd. Italiaanse havenarbeiders solidair met Marseillanen De havenarbeiders van 'Livorno hebben zich solidair verklaard met die van Mar seille en hebben geweigerd een Amerikaans schip, dat met 1400 ton katoen de haven is binnengelopen, te lossen. De actie van de havenarbeiders in Li vorno volgt op het besluit van de haven arbeiders in Genua, die gisteren weigerden een Zweeds, een Deens en een Amerikaans schip te lossen, die alle van Marseille kwamen. A|« voor Haarlem VRIJDAG 21 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Ledenconcert H. O. V., j> uur. Spaarne: „Bleke Bet", alle leeft., 2,30, T.W en 9.15 uur. Frans Hals: „Sport staalt spie- W, alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: jiNeem mijn leven", 18 j., 2.00, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het huls der vrouwen", 18 jaar, 2.00, U5, 7,00 en 9.15 u. Luxor: „Het huis der verloren Kinderen", i<8 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. City: George wint op alle fronten", alle leeft., 2.15, 4-30, 7.00 en 9;15 uur. ZATERDAG 22 NOVEMBER Stadsschouwburg. „Candida". 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Na de huwelijksplechtigheid poseerde het Engelse prinselijke bruidspaar in Buckingham Palace voor deze staatsiefoto. TWEEDE KAMER Rekensommetje over de politieke verhoudingen in de raad gaat niet op (Van onze parlementaire redacteur) De Premier schijnt een goede keuze te hebben gedaan, toen hij mr. dr. Wit teman als minister van Binnenlandse Zaken in zijn kabinet opnam. Deze maakte tenminste bij de verdediging van zijn begroting, bij wat voor hem zijn première op het toneel van de landspolitiek was, een uitstekende in druk. Hij slaagde er in een rede uit te spreken, die naar vorm en inhoud de Kamer boeide en bepaald een goede indruk maakte. Daar was bijvoorbeeld zijn uiteenzetting over het vraagstuk van de burgemeesters benoemingen, waarbij onder meer die te Haarlem de aandacht had getrokken. Be kwaamheid en geschiktheid, zo gaf de be windsman te kennen, zijn de vereisten, waaraan een candidaat moet voldoen, wat het laatste betreft, speelt natuurlijk ook de politieke en godsdienstige richting een rol in verband met de gemeente, waar een burgervader moet komen. En nu stelde Excellentie Witteman voorop, dat men niet al te veel moet vasthouden aan het prece dent. Anders toch loopt men gevaar tot verstarring te geraken. Als de heer Scheps (Arbeid) een traan had weggepinkt, omdat aan zijn partij te Haarlem een ooilam was ontrukt, dan moest hij bedenken, dat het dan toch wel een zeer jeugdig ooilam, van namelijk niet meer dan een jaar oud, was. En het rekensommetje over de samenstel ling van de raad ging in zoverre niet op, dat bij een volgende verkiezing de politieke kleurverhouding weer anders kan zijn. Naar de godsdienst gerekend is 38% van de bevolking R.K. en 38% Pi-otestant, be nevens 22% zonder religie en 2% gods dienst onbekend. Overigens had de minister er ook nog de verdelende rechtvaardigheid bij gehaald, er op wijzende, dat zowel de Partij van de Arbeid als de K.V.P. aanspraak heeft om enige vergoeding voor „achterstand" te krijgen. De heer Scheps kon er dan ook staat op maken, dat de minister hieraan verder indachtig zal blijven. Met zekere zwier en bonhommie, blijk baar ingegeven door een ruime visie, keer de hij zich tegen de verwoede zedelijkheids apostelen, die hij voorhield, dat ten aanzien van Zondagsheiliging, bioscoopbezoek en zonnebad-kledij in een geestelijk ook ge mengde samenleving als de onze, het ene deel niet aan het andere deel per se zijn wil moet opleggen. Trouwens, zo voegde hij er op leutige wijze aan toe, we hebben een heel warme zomer met weinig beschik baar textiel achter de rug! En verder wees hij er nog op, dat er in feite van grote excessen géén sprake is geweest. Als goed jurist betreurde mr. Witteman de tegenstelling tussen de begrafeniswet ende werkelijkheid,doch tevens gaf zijn rechtsgeleerd gevoel hem aanleiding te erkennen, dat er geen enkele wettelijke grondslag bestond voor een verbod van het -oplichten van particuliere crematoria. Nadat hij nog kenbaar had geinaakt, dat hij vermoedelijk via een wijziging van de Kieswet onze" militairen In Indië in de ge legenheid zal stellen het volgend jaar bij volmacht aan de verkiezingen deel te ne men natuurlijk verwees hij de heer Wa genaar (Comm.) naar de politieke partijen zelf wat betreft de dan nodige verschaffing van voorlichting kwam hij op de amb tenaren-salarissen en uiteindelijk op de ge- pensionneerden. Ten opzichte van het .eer ste moest hij een verhoging over de gehele Politieke verschuiving in de Verenigde Staten Truman weer populair In een artikel van dr. Gallup, de leider van het Amerikaanse bureau voor onder zoek der publieke opinie, dat door het tijd schrift van het Nederlandse Instituut voor de publieke opinie wordt weergegeven, wordt de vraag aan de orde gesteld, in hoeverre de Verenigde Staten onderhevig zijn aan een politieke verschuiving, zoals die zich in verschillende Europese landen heeft gedemonstreerd. Dr. Gallup komt aan de hand van zijn enquêtes tot de slot som, dat de politieke toestand in de Ver enigde Staten ver van stabiel is en dat uit de stand van zaken van het ogenblik een voor uitgang van de positie der democraten en een verlies voor de republikeinen kan wor den geconstateerd. Daarmede samenhan gend blijkt .de populariteit van Truman, die in October 1946 een scherpe daling te zien gaf, intussen weer in stijgende lijn te zijn, al heeft zijn prestige nog niet de hoogte bereikt van 1945, toen 87 procent der onder vraagden zich onomwonden gunstig uitliet over de manier, waarop Truman zijn func tie waarnam. Dr. Gallup stelde zijn publiek de vraag, op welke partij het zou stemmen wanneer er op dit moment dat was eind October presidentsverkiezingen zouden worden gehouden. 56 procent antwoordde: „Op de democratische partij", 44 procent sprak zich uit voor de republikeinen. Deze cijfers luid den in 1946 respectievelijk 47 en 53, bij de presidentsverkiezingen in 1944 stemde 54 procent democratisch en 46 procent repu blikeins. Dr. Gallup zet uiteen, dat de balans dei- politieke kracht in de Verenigde Staten be rust bij de zogenaamde onafhankelijke kie zers, die van de ene partij naar de andere overlopen naar gelang van hun eigen on afhankelijke overtuiging op bepaalde mo menten. Een enquête onder deze kiezers wees uit, dat zij zich momenteel volkomen achter de democraten scharen, nadat zij in 1946 blijk gaven, de republikeinen te steunen. Dr. Gallup constateerde verder dat 55 procent van zijn publiek het eens is met het beleid van Truman en 29 procent niet. Dit was in 1946 ongeveer het tegenoverge stelde: toen keurde 53 procent Trumans beleid af en slechts 32 procent kon zich met zijn politiek verenigen. De UNO is in 1948 gaste van Europa De Algemene Vergadering der UNO heeft haar definitieve goedkeuring ge hecht aan het plan, de volgende zitting die in 1948 zal plaats hebben, in Europa te houden, door de begroting voor 1948 aan te nemen. Memorie van antwoord over Sociale Zaken Wachtgeldverzekering voor bedrijfsleven In de memorie van antwoord van de minister van Sociale Zaken op het voor lopige verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk XII der rijksbegroting 1948, aan welke memorie een gewijzigd ontwerp is toegevoegd, betuigt de minister, dat hij be dacht blijft op bezuiniging ook door samen voeging van afdelingen en diensten. Dit moge blijken uit het feit, dat per 1 October de afdelingen algemeen secretariaat en voorlichtingsdienst zijn ondergebracht in een nieuwe afdeling Algeméne Zaken. Te voren was reeds de afdeling algemene dienst gedeeltelijk bij de afdeling arbeid I en gedeeltelijk bij de voorlichtingsdienst gevoegd. Bovendien bestaat bij de minister het voornemen binnen afzienbare tijd de afdeling Repatriëring op te heffen. De nog resterende werkzaamheden op dit ter rein zullen worden overgenomen door een der bestaande afdelingen. Met name zal de opsporing van vermiste personen (Natio naal Opsporingsbureau) nog enige tijd ar beid vorderen. Een samenvoeging van de arbeidsbu- reaux en de arbeidsinspectie acht de mi nister bezwaarlijk voor verwezenlijking vatbaar. Aan invoering van een arbeidsboekje' zouden ongetwijfeld verschillende voor delen verbondeq zijn. De minister actyt het echter met het oog op de kosten en de omvangrijke administratieve en contro lerende arbeid, die daarmede gemoeid zouden zijn, vooralsnog niet verantwoord er toe ovef te gaan. Hét tekort aan wei-kkrachten blijft nog steeds aanzienlijk. Relatief is het tekort aan vrouwelijke .arbeidskrachten nog zeer g?oot zowel in de huishouding als in de industrie. Het tekort aan arbeidskrachten zou bij benadering op 75.000 mannen en 26.000 vrouwen kunnen worden gesteld, gelet op de bij de gewestelijke arbeidsbureaux openstaande aanvragen. In het cijfer voor de mannen zijn onge veer 7.500 arbeidskrachten voor de land bouw opgenomen. Het komt de minister voorshands niet gewenst voor eef> algemene spaarplicht, dan wel een spaarplicht, speciaal voor on gehuwde arbeiders, in het leven te roepen. De moeilijke financiële positie waarin ons land zich bevindt, is voor de minister aanleiding het aanstellen van sociale at tachés bij onze voornaamste buitenlandse vertegenwoordigingen voorhands in het al gemeen niet te bevorderen. Bij de liquidatie van het Nederlandse Arbeidsfront wordt de nodige spoed be tracht. Het is een zeer omvangrijk werk. Aangenomen mag worden, dat over enige maanden de aanwijsbare bezittingen der herrezen vakorganisaties zullen zijn terug gegeven. De klachten over-trage afdoening van zaken door het college van rijksbemidde laars zijn sterk afgenomen. Intussen is het contact tussen het college en de Stichting van de Arbeid allengs intensiever gewor den en deze nauwere samenwei-king heeft ook in vele gevallen op het tempo van af doening .een gunstige uitwerking gehad. Kinderbijslag. Wat betreft de kinderbijslag ten aanzien van natuurlijke kinderen kan worden op- gemerkt, dat inderdaad door de regering uitdrukkelijk is verklaard, dat het niet aan twijfel onderhevig mag zijn, dat ook die kinderen medegerekend moeten worden bij de kinderbijslagregeling. Hoe aan bezwaren tegemoet ge komen zou kunnen worden, vormt bij de minister nog een punt van overweging. Hij heeft goedgevonden, de wijziging" der kin derbijslagwet op de arbeiders in de rijks werkplaatsen-met terugwerkende kracht tot 1 October 1946 van toepassing te verkla ren. De voorbereidingen hiertoe zijn ver gevorderd. Het toepasselijk verklaren van de kin derbijslagwet op alle arbeiders in huis houdelijke diensten zou grote practische bezwaren medebrengen, de behoefte daar aan doet zich slechts in betrekkelijk wei nige gevallen voor. Een wetsontwerp, hetwelk voorziet in de toekenning van kinderbijslag aan wedu wen, wie echtgenoten in loondienst werk zaam zijn geweest, is in een vergevorderd stadium van voorbereiding. De „Brastagi" in brand Het 9.246 ton metende Nederlandse mo torschip „Brastagi", dat bij lie de Caldeira aan de grond is gelopen, staat thans in -brand. Blijkens informatie bij de Rotterdamse Lloyd, die eigenares is van de „Brastagi", is de brand uitgebroken op de brug en in twee ruimen. De sleepboot „Zwarte Zee" is in de nabijheid. Voor de bemanning van de „Brastagi" bestaat geen gevaar. Men weet nog niet, hoe het vuur is ontstaan. linie afwijzen. Hier en daar zouden er wel individuele verbeteringen worden aange bracht. Voorts hoopte hij vrij binnenkort een commissie voor gemeen overleg in el kaar te kunnen zetten. Het slot van zijn rede was verblij dend voor de gepensionneerden, want deze, zo zeide hij toe, zullen nog vóór Kerstmis een voorschot van 25 pet. krijgen op de het volgend jaar tot stand te brengen wettelijke verhoging van de pensioenen. Buitenlandse Zaken. In de avondvergadering klaagde de heer S c h i 11 h u i s (Arbeid) over de ten ach terstelling van Rotterdam bij Hamburg en Bremen, critiseerde dr. B i e r e m a (Vrij heid) het uitblijven van inlichtingen om trent allerlei voorvallen en gedragingen, waarbij vooral in de oorlogsjaren een aan tal van onze diplomatieke en consulaire ambtenaren betrokken waren. Minister Van Boetzelaer bleek langzamer hand wel een beetje onder de indruk ge komen te zijn van wat hierover ook in de Kamer was gezegd..Zo kwam hij er toe, zij het met merkbare tegenzin, te verklaren, dat de regering aan het Rode Kruis had medegedeeld geen bezwaar te hebben tegen publicatie van het rapport der commissie- Vorrink over de kwestie van het niet zen den in de jaren 1940'45 van paketten naar de Nederlandse politieke gevangenen in Duitse kampen. Meteen voegde hij er echter aan toe, dat het in de ogen van de regering aanvechtbaar is^ dat genoemde particuliere commissie getreden is op het gebied van het regeringsbeleid en zulks met ernstige beschuldigingen tegen ambte naren, die niet voldoende in staat zijn ge weest zich te verdedigen. Dit laatste deed al een beetje vreemd aan, daar bedoelde ambtenaren immers door die commissie gehoord zijn. Bedenkelijker nog was echter, dat de minister de rapporten-Cleveringa en -De Visser, respectievelijk over wat amb tenaren van onze buitenlandse dienst tij dens de oorlog gedaan of nagelaten hebben en over voorvallen bij onze militaire missie in Duitsland, thans staande onder leiding van „Generaal" Huender, niet wil openbaar maken, doch ze alleen vertrouwelijk ter kennis van de Kamer wenst te brengen. Door een interruptie gaf dr. B i e r e m a (Vrijheid) zijn ongenoegen hierover al te kennen. Excellentie Van Boetz'ela-er, die op een ander punt dat van de modernise ring van onze -buitenlandse dienst heel wat gelukkiger was, voerde als „argument'" voor dit geheimzinnig gedoe aan, dat die rapporten zich niet lenen voor publicatie wegens „strikt persoonlijke aangelegen heden" daarin behandeld. Merkwaardig was ook, dat hij, kennelijk ondanks de con clusie van het rapport-De Visser in Gene raal Huenders leiding vertrouwen bleef stellen. Wat in hetalgemeen ons buitenlandse beleid betreft, gaf de minister te kennen, dat zijn ideaal blijft „one world" en dan binnen het kader van de Verenigde Volken ter versterking daarvan, regionale sa menwerking zoals die met België Luxemburg, waarvan men zijns inziens' de waarde niet hoog genoeg'kan aanslaan, Ten aanzien van het probleem Duitsland en speciaal wat de vragen inzake het Roer gebied betreft, zullen Nederland, België en Luxemburg dezer dagen bij de te Londen vergaderende plaatsvervangende ministers van Buitenlandse Zaken der vier grote mo gendheden een nota indienen waarbij met klem nogmaals de aandacht wordt gevraagd voor onze Wensen. Tevens zal verzocht worden die verlangens ook mondeling te mogen toelichten. Verdergaande grenscorrecties staan niet op het programma, tenzij onze economische eisen niet voldoende zouden worden inge willigd. Naar aanleiding van de klachten over een tekort aan tijdige en goede voorlich ting (met name van de openbare mening -in Amerika) met betrekking tot de politiële actie in Indonesië, zei de minister dat de regering, die eerst alles had geprobeerd om te trachten een dergelijke actie, te vermij den, kwalijk te voren de publieke- opinie daarop kan voorbei-eiden. Volgens de bewindsman was er geen rechtsgrond voor economische sancties te gen Spanje, zoals onlangs in de Verenigde Volken was voorgesteld. Bij de replieken gaven verschillende sprekers hun ongenoegen te kennen over het feit dat minister Van Boetzelaer de rap porten-Cleveringa en -De Visser alleen ver trouwelijk aan de Kamer wil. overleggen. Zij behielden zich het recht voor daarop later terug te komen, aangezien opening van zaken geboden is. Uit de repliek van de bewindsman bleek 'dat hij bereid is omtrent sommige uitgaven de volksvertegenwoordiging nader in te lichten. Voorts kon hij accoord gaan met de motie-Van der Goes van Naters (Arbeid) welke een doelmatiger en overzichtelijker financiële administratie van onze buiten landse vertegenwoordiging ingevoerd wil hebben. Tenslotte nam de Kamer de begroting van Buitenlandse Zaken zonder hoofdelijke stemming aan. Een ontwerp betreffende eén wettelijke regeling inzake bedrijf spensioenf ondsen is in zeer ver gevorderde staat van voorberei- ding. De toevoer van leerling-verplegenden naar de ziekenhuizen begint bevredigend te worden, in tegenstelling tot de psychia trische inrichtingen en sanatoria. ■^p-urige werkweek. Omtrent invoering op 1 Januari 1948 van de 48-urige werkweek is nog geen beslissing genomen. Hoewel de ge vraagde adviezen hieromtrent nog niet alle zijn ontvangen, kan reeds worden opgemerkt, dat grote voorzichtigheid in deze geboden is. Reeds de verkor ting tot 51 uur heeft grote moeilijk heden gegeven. De proef met de Baltische meisjes is in het algemeen geslaagd. Tengevolge van ver schillende oorzaken heeft het aantrekken van vrouwelijke verplaatste personen geen grotere resultaten opgeleverd. Bij een geneesmiddelenwet, welke in ver gevorderde staat van voorbereiding is, wordt aandacht besteed aan een regeling voor de verpakte geneesmiddelen. Door beperking van deze kan een terugdringen van de kwakzalverij worden verwacht en Regeling voor bakkersarbeid met de feestdagen Aan broodbakkerijen, waarin tevens koek, banket, chocolade of suikerwerken worden vervaardigd, is het door de mi nister van Sociale Zaken toegestaan in het tijdvak van 28 November tot en met 6 December op werkdagen en bovendien op Dinsdag 23 December en Dinsdag 30 December de werktijd van de bakkersge zellen per dag met ten hoogste 2 uren en, per week met ten hoogste 12 uren te ver lengen. De minister heeft voorts goedgevonden, dat met de bakkersarbeid mag worden be gonnen: op Vrijdag 5 December te 3 uur, op Woensdag 24 December te 0 uur, op Woensdag 31 December te 2 uur, met dien verstande, dat telkens gedurende 2 uren vóór het tijdstip, waarop op genoemde dagen de bakkersarbeid mag aanvangen, het gereedmaken van deeg en ovens mag plaats vinden en op Donderdag 25 en Vrij dag 26 December, respectievelijk Donder dag 1 Januari geen arbeid wordt verricht, op Zaterdag 27 December door één per soon te 0 uur voor het stoken van ovens. In afwijking van het bepaalde in de Ar beidswet mag a. door gezellen, die op Dinsdag 23December te 22 uur met de voorarbeid aanvangen, op die dag 10 uren arbeid worden verricht; b. door gezellen, die niet aan de onder a bedoelde voorarbeid deelnemen, op Woensdag 24 December ten hoogste 10 uur arbeid worden verricht; c. door gezellen op Vrijdag 5 December en op Woensdag 31 December ten hoogste 10 uren arbeid worden ven-icht. Twee maanden geëist wegens onvoorzichtig rijden Op Zaterdagmiddag 4 October had op de Julia na la an te Overveen een botsing plaats lussen een uit de richting Overveen komende motorrijder en een uit Haarlem gaande bestelauto, dit links af de Prins Hendriklaan wilxle inslaan. Bij dit ongeluk werd de motorrijder vrijwel op slag gedood. De bestuurder van de bestelauto was door de Officier van Justitie, mr. G, Vv, F. van der Valk Bouman gedagvaard wegens onvoorzichtig en ondoordacht rijden, waarbij hij niet voldoende aandacht besteed zo-u hebben aan de van rechts komende mót.orrtjder. De verdachte was niet ter zitting van de Arrondissementsrechtbank ver schenen, zodat de zaak buiten zijn -aanwezigheid behandeld werd. Er was eenaantal getuigen opgeroepen, die, wat de snelheden der beide weggebruikers be trof, eenstemmig van oordeel waren, dat de motorrijder met een snelheid van om en nabij •de 60 kilometer en de bestelauto met een van 30 tot 40 kilometer per uur had gereden. Ander zijds-waren de getuigen het er ook over eens, dal de verdachte op onjuiste wijze de bocht links had genomen. Zijn bij de politie afgelegde verklaring, dat hij, door de zon verblind de tegenligger niet had zien aankomen en bo-vendien gehinderd was door enkele mensep, die op de rijweg hadden staan praten, waren door eèn nader onderzoek niet bevestigd. Wel bleek de voetrem niet aan de minimumeisen te voldoen. De Officier van .TustJtJe meende, dat de chauf feur de kardinale fout. gemaakt had de weg voor zijn tegenligger te blokkeren, Hij eiste twee maanden hechtenis en een jaar ontzetting uit da bevoegdheid een motorrijtuig te besturen. Uitspraak op 4 December. Levensmiddelen en textiel uit Argentinië De directeur van de Nederlandse Caritas Missie, pater drs. B. Korver O.F.M. heeft uit handen van de Argentijnse consul in Rotterdam, een zending levensmiddelen en kleding als geschenk van de Argentijnse regering ontvangen. De zending bestaat uit een 87-tal kisten levensmiddelen en textiel, tezamen met een gewicht van 9500 kilo. Dë consul ver klaarde: „Argentinië heeft zich altijd in gesteld op de internationale democratische solidariteit en het is een eer /voor mij u namens mijn regering deze zending goe deren te overhandigen. Wij laten het aan u over haar naar eigen inzicht onder de hongerenden en behoeftigen te verdelen. Dit is de eerste zending uit Argentinië aan uw missie. Er zullen meer en grotere vol gen." Pater Korver antwoordde, dat de zen dingen uit Argentinië ongetwijfeld er toe zullen bijdragen de betrekkingen tussen Nederland en Argentinië te verbeteren en te versterken. MANIU-S AANHANGERS ROEREN ZICH Te Boekarest is een „nieuwe samenzwe ring" ontdekt, de eerste sinds de ontbin ding van de nationale boerenpartij. 17 personen worden verhoord. Wapenen en brochures zijn ontdekt. De leden van deze organisatie zouden het plan gehad hebben tegen de uitspraak betreffende Maniu te betogen. tevens verkwisting van geneesmiddelen tegengegaan. De minister wacht adviezen in over een opgesteld voorontwerp van wet tot nieuwe regeling van het geneeskundig schooltoe zicht. Zonder reeds op de détails hiervan ite kunnen ingaan, kan hij verklaren dat het voorontwerp uitgaat van de gedachte, dat het particulier initiatief in deze zaak mede dient te worden betrokken, in sa menwerking met de overheid. Inzake het te stellen maximum aantal zielen per arts bij de ziekenfondsen zal nader overleg plaats hebben naar aanlei ding van de in voorbereiding zijnde zie- kenfondsenwet. Ziekenfondsen. Voorts ligt het in het voornemen van de minister de totstandkoming van een wet te bevorderen, waarbij als overbrug gingsmaatregel voor 1947 10.000.000, voor 1948 een nader te bepalen bedrag, ter beschikking wordt gesteld van de vrijwil lige ziekenfondsverzekering, opdat de ver strekkingen aan vrijwillig verzekerden zoveel mogelijk kunnen worden gebracht op hetzelfde peil als dat van de verstrek kingen aan verplicht verzekerden, hetgeen van groot belang is voor die verzekerden, welke afwisselend verplichtten vrijwillig verzekerd zijn. Het ontwerp-zweminrichtingenwet is niet door de minister teruggenomen. Hij heeft schorsing der beraadslagingen ge vraagd. Een ontwerp van wet tot wettelijke regeling van een wachtgeld- en werkloos heidsverzekering is gereed gemaakt en bij de ministerraad aanhangig. Het ligt in de bedoeling te komen tot een verplichte wachtgeld verzekering, welke in het algemeen door het bedrijfsleven (werk gevers en werknemers) wordt bekostigd en waarbij naar gelang van de aard der be drijfstakken enigermate uiteenlopende regelingen mogelijk zijn. Gezien de. zeer hoge kosten voor het vervaardigen van beroepsfilms is het -con tact met de „Nederlandse Onderwijsfilm", dat aanvankelijk gelegd was, niet voort gezet. Thans wordt "overleg gepleegd met het bedrijfsleven, om over een aantal pas sende films de beschikking te krijgen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 5