Thalia r John Stol Prettige middag in Den Haag besloot „terugvoering van vissersvaartuigen" Jlex HAeatet Zondige Jeugd Hoogoven-jubileum-schaaktournooi komt naderbij BOEKEN? A Spionne in de Schaduw Hoe Santpoort aan zijn Jeugdhuis bioscoop" kwam Trein VRIJDAG 21 NOVEMBER 1947 IJMUIDER COURANT Waardering voor de sleepdienst c.s. en critiek op de Duitsers „Er zijn geweldige staaltjes van zeeman schap vertoond In die dagen". Deze waar derende woorden van drs. D. J. van Dijk, de directeur van het bedrijfschap voor visserij producten. gistermiddag voor een groot ge hoor in Diligcntia te 's-Gravenhage geuit, gaven naast de uitspraak van de kapitein van de sleepboot Ganges: „Voor deze kerels neem ik mijn petje af", zoals zij uit de mond van de heer A. Thurmer kwam, die na mens de afdeling visserij van het ministerie sprak, de erkentelijkheid weer, welke er in regeringskringen leeft voor de titanische arbeid bij de terugvoering van Nederlandse vissersschepen uit de vreemde verzet. Het was zeer juist gezien van „Den Haag' om voor het forum der visserij en uit alle geledingen van het bedrijf was men Donderdagmiddag naar de Lange Voorhout getogen de boeken te openen aangaande het nog maar pas geëindigde werk inzake de teruggekeerde en terugkerende trawlers, loggers en andere boten, grotendeels uit het ongastvrije Duitsland. Drs. van Dijk vertelde, na de vele aan wezige autoriteiten welkom te hebben ge heten, hoe vlak op de bevrijding de inven tarisatie van onze vissersvloot „een treurig zoodje" opleverde, zodat er niets anders overbleef dan de zoekgeraakte vaartuigen op te sporen. De hele lange lijdensweg van de zoekende commissie van drie, de M.G.- s. missie van de heren Hellenius en Dreijer, de „dump" van Delfzijl en de moeilijke identificatie in IJmuiden, passeerde de revue. Bijna eerbiedig stond drs. Van Dijk stil bij de geïmproviseerde sleepdienst, die met vier wrakke trawlers 224 of 72% der schepen naar ons land terug bracht, zonder ooit één boot te ver spelen. Dank zij de zeemanskunst van de niet eens sleep-lcundige schippers en beman ningen kwam de buit, soms meer onder dan boven water, in patria terug en nadien werden er met de gewaardeerde hulp van de afdeling vaartuigen van de Dienst Weder opbouw fatsoenlijke vissersschepen van ge maakt. De heer Van Dijk meende, dat de capaciteit van de vloot, ondanks haar ver minderde omvang, niet voor die van vóór 1940 onderdoet, waarnaast plannen voor nieuwbouw op stapel staan, om onze visserij te kunnen laten concurreren met de rest van Europa. Veel lof had de geleerde spre ker voor het bureau Oorlogsbuit, de Marine en de opsporingsdienst van de heer Helle nius, dank zij wier onvermoeid werken in vrij korte tijd verheugende resultaten ge boekt konden worden. Een apart woord vat dank viel de Engelse marine ten deel, die volgens de heer Van Dijk onschatbare dien sten aan het terugvoeringswerk heeft be wezen. Liefde voor het werk. Het verhaal van de heer Thurmer was in de eerste plaats een historie van de „liefde voor het werk", door de mannen van de sleepdienst tentoongespreid. Ook hij gaf een overzicht van 1945 tot het moment, waarop de dappere „Helga" in het spui- kanaal te IJmuiden werd „begraven", ver tellende van de in 1945 stampvolle dump haven Delfzijl, waar diverse eigenaars op eigen houtje aan het schepenverzamelen waren, welke aangelegenheid dank zij ra dicaal ingrijpen van de heer Hebers werd afgedaan. liet stille maar kranige werk van Arie v. d. Veer, die in IJmuiden met behulp van zijn visserij-archief de schepen identi ficeerde, de slepers, die zonder een draad shag aan boord toch uitvoeren, toen de tabak mede aanleiding werd tot een con flict in de visserij, de chaos en de sabotage in Duitsland en van Duitsers, dit alles werd nog eenmaal aan de vergetelheid ontrukt. Het zou te ver voeren, de causerie van de heer Thurmer op de voet te volgen, te meer omdat wij reeds enige tijd geleden de geschiedenis van het Bureau Teruggave Vissersvaartuigen op deze plaats behan delden. „Hab kein Lust Voldoende zij de vermelding van een kras voorbeeld der Germaanse tegenwer king, van de arbeiders die zich meermalen uitte in de woorden: ..Hab' kein Lust und nichts zu Fressenen in het woest- makende feit, dat de Duitsers 's middags om drie uur de vrije avond voor begonnen verklaarden. Een grote trawlerlag op een gegeven moment in een of andere Duitse haven, maar toen de Duitsers er de lucht van kre gen, dat het schip voor Holland bestemd was, verdwenen er plotseling zes platen uit de huid en het dek kreeg opeens ern stige beschadigingen. De werfdirecteur wei'd 's Zaterdags diets gemaakt, dat het vaartuig de Maandag daarop vaarklaar moest zijn, maar het „haty kein Fressen" was ook nu het eentonige antwoord. Daarop werd de werfarbeiders een Hollandse maaltijd in het vooruitzicht gesteld en ziet: de trawler kwam op tijd gereed. Zo werd voor elke grote en kleine boot een verwoed gevecht geleverd met tegen werking, openlijke sabotage ende elementen, maar zowel de trotse „Flamin go" en „Haarlem", als de kleine schokkers en mosselscheepjes konden voor het 'groot ste deel aan' de verlangende reder-eigenaar weergegeven worden. Dat de Duitsers met hun roof van de al lerkleinste schepen slechts uit willekeur handelden, bleek wel uit de feiten: ver scheidene bottertjes werden tegen het eind van de oorlog, na al die jaren niets voor de Kriegsmgrine te hebben uitgespookt, met munitie volgestopt en kalmweg opge blazen Toch hebben gelukkig ook heel wat kleine eigenaren met de bultzak op de rug, zelf hun scheepje terug kunnen halen, al werden de Ux-kers wel eens ten onrechte voor Kozakken of Russische wilden aan gezien Na deze causerie was het de beurt aan de heer Arie v. d. Veer, om zijn verzame ling foto's op het witte doek aan den volke te tonen. Hoewel de lichtsterkte van de projector beslist onvoldoende was, heeft deze uitgebreide documentatie geruime tijd de aandacht weten te boeien. Het smal- filmpje tot slot was wel wat pover, maar toch goed bedoeld. Het toonde de bollen velden in kleur en de feestelijke vlag getjesdag in Scheveningen van dit jaar. Drs. Van Dijk besloot met een kort woord de bijeenkomst, waar de belangstelling uit alle hoeken van het land bewees, dat een dergelijke uiteenzetting zeker op haar plaats is. Misschien zou het goed zijn, een dergelijke middag of avond voor de onge twijfeld vele belangstellenden in IJmuiden zelf te herhalen. Vanaf heden t/m Maandag 24 Nov. Een Deens Meesterwerk City Film Dinsdag 25 en Woensdag 26 November Moeilijkheden bij de Noordersluis Langzaam-aan-actie dreigt Arbeiders werkzaam bij het aannemers bedrijf Vessies W-ierda aan de groote of Noordersluis te IJmuiden, in vergadering bijeen op Dinsdag 18 November, bespre kende het kledingvraagstuk en de dispen satie-aanvraag „25% in accoord of tarief boven het vastgestelde uurloon", zijn van mening niet langer te kunnen blijven werken voor het huidige loon gel dende voor het bouwbedrijf. Hebben reeds op 2 September door bemiddeling van de E.V.C. een dispensatie-aanvrage ingediend bij de regionale commissie, doch hebben na elf weken wachten hier nog niets van gehoord, dan alleen „dat hét verzoek in behandeling was genomen". Op deze zelfde datum is ook door de vakcentrale een verzoek ingediend voor werkkleding gezien het uiterst vuile'werk, doch men heeft hiervan ook nog geen resultaten gezien. Er is besloten, dat, wanneer het betref fende verzoek niet voor Dinsdag 2 Decem ber 1947 is ingewilligd, men zal overgaan tot een langzaam-aan-actie. Kleinkunstenaars meten hun -krachten Woensdagavond heeft de aangekondigde kleinkunsfwedstrijd plaats gehad in het Kennemer-Theater, georganiseerd door Hoogoven-Staten. In de jury hadden zif ting genomen de heren G. S. K. Blaauw, C. F. van Dam en A. Demmers. De zaal was te klein om alle toeschou wers te herbergen en in verband daarme de zeide de heer G. Zwaneveld, die de avond opende, dat het in het voornemen ligt de avond op 17 December aanstaande te herhalen. De VeJno's zorgden voor de muzikale omlijsting, voor het begin en voor de entr' acte muziek van deze avond. De conférence werd om beurten ver zorgd door de heren C. Hopman en F. van Rooy, die op verdienstelijke wijze de num mers aankondigden. Velen hadden hun medewerking ver leend om cleze avond tot een mooi geheel te maken. Wij noemen slechts The Novels (band), Pannevis (accordeon), De Twee Blondona's, wie een extra pluimpje toe komt; Joop van Tilburg (piano) die een goede toekomst tegemoet gaat, De Hillo Hawaiïans, Dubbel Eén, de Three §un- mields en de Rhythm Stars. Zij allen hebben hun steentje bijgedra gen om de toeschouwers iets goeds te bie den. Aan de heer Velthuys, de- stille wer ker achter de coulissen, werd nog een extra woord van dank gebracht, waarna de uitslag bekend werd gemaakt: le prijs De Sunfields (mondaccordéon). 2e prijs Dubbel Eén (zang met gitaar), 3e prijs Hillo Hawaiïans, 4e prijs The Rhythm Stars, 5e prijs De lachbommen en de 6e prijs.W. van der Mey (voordracht). Wat Waterloo wacht Waterloo gaat bij Kinheim II op bezoek en zal trachten het tot een overwinning te brengen. Waterloo komt volledig uit. Waterloo II achten wij in staat de beide punten op Spaarnevogels te behalen. Ver der worden gespeeld: Waterloo aWB b; Waterloo bStormvogels e. Het tiende, het beste Met het oog op het aanstaande jubileum- schaaktournooi, uitgeschreven door de Hoog oven Sclxaakclub, dat van 3 tot en met 11 Januari 1948 gehouden zal worden, kim- ncn wij thans het volgende mededelen: Voor dit toui-nooi hebben vele buiten landse spelers de uitnodiging van de Hoog oven Staten aangenomen. Dit zijn onder anderen: C. Kottnauer, Tsjecho-Slowakije; A. O'Kelly de Galway, België; N. Rossa- lino, Frankrijk; B. Wood, Engeland. Ook de beste Nederlandse schakers op dr. Euwe na, hebben hun medewerking toegezegd en wel: N. Cortlever, F. Henne- berke, H. Kramer, L. Prins en Th. D. van Scheltinga. De wedstrijden zullen plaats hebben in het Statenhuis (Kennemer Hotel) aan de Velserweg en in het Kennemer Theater aan de Zeestraat. Het programma is als volgt samengesteld: tienkampen van 3 tot en met 11 Januari; achtkampen van 5 tot en met 11 Januari; zeskampen van 7 tot en mgt 11 Januari; en vierkampen op 10 en 11 Januari. Op veler verzoek heeft de Tournooi- commissie besloten om „avond-vier- en zeskampen" te organiseren, voor hen die om principiële redenen niet op Zondag kunnen spelen. Er worden ook bridge-drives en bij vol doende belangstelling zelfs tafeltenniswed strijden georganiseerd, tevens zal op 9 Januari een bonte avond gegeven worden. Verder is er een beroep gedaan op de zaken in geheel Kennemerland om prijzen voor de winnaars beschikbaar te stellen. De Vereniging voor Vreemdelingen Ver keer heeft reeds een zilveren „presse- papier" uitgeloofd, welke beschouwd zal worden als wisselprijs. De voorbereidingen zijn van dien aard, dat het tiende Hoogoven-Schaaktournooi een bijzondere gebeurtenis zal worden, die in belangrijkheid zal uitgaan boven de andere gehouden tournooien. „DE BOEKPERS" GR. HOUTSTRAAT 55-57 - HAARLEM TEL. 19397 MARKTBERICHT In totaal waren Donderdag 20 November aan de markt 19X6 kisten verse vis. Hierbij waren 5 kisten schelvis, 25 kisten wijting. 10 kisten kabel jauw, 1800 kiste verse haring. Alle vis werd tegen maximumprijs verkocht. Besommingen. Er kwam 1 trawler binnen, die f27.430 be- somde. HA 5 Friesland f2560 en KW 20 f 345. V.V.IJ.-Nieuws Zaterdag ontvangt IJmuiden het sterke Kennemerland uit Bloemendaal. Het is te hopen dat IJmuiden over zijn inzinking heen is. Dan kunnen misschien weer twee punten in de wacht gesleept worden. De reservestrekken naar Kinheim en ook daar kan gewonnen worden. Het derde en vierde zullen nu ook weer trachten de eer hoog te houden respectie velijk tegen Nieuw-Vennep I en V.V.S.V. I DIK TROM IN IJMUIDEN. Zaterdag- en Zondagmiddag komt Dik Trom op het witte doek in „Flora" en kan de jeugd haar hart ophalen aan de schone avonturen. Het is een sprekende film van Nederlands fabrikaat en om de zaak nog spannender te maken, komt Balsamo goochelen. De Viking-Bank in Engeland. De IJmuider stoomtrawler Viking-Bank is naar Engeland geweest met een vangst van bijna 1000 manden vis. De trawler besomde 22.000. Daarna is het vaartuig nog enige dagen gaan vissen. De „Batavia" is enige dagen voor motorreparatie binnen. Ook is de trawler in dok geweest voor een schoonmaak beurt. Het sehip zal nog deze week weer varen. Gamalenscheepjes brengen vertier. Het is deze week in de vishal wel erg stil na de storm. Er is weinig omzet van ha ring of verse vis geweest. Het enige leven in de brouwerij brengen des avonds tus sen 4 en 5 uur de garnalenvissers. Er wor den namelijk thans veel garnalen gevan gen. (Het theater met de beste films) Van Vrijdag 21 t/m Woensdag 26 Nov. Deborah Kerr en Trevor Howard in (I see a dark stranger). Een bijzondere film over spionnage en contra-spionnage, vol spanning en humor. Voorstellingen: Vrijdag en Zaterdag 7 en 915 uur. Zondag 3, 7 en 9.15 uur. Maandag. Dinsdag en Woensdag, 8 uur Eagle-Lion film Toegang 14 jaar n Het was nog vóór de oorlog, toen een paar Santpoortse heren, wie de exploitatie van het Jeugdhuis was opgedragen, op het idee kwamen dit gebouw rendabel te ma ken door onder meer films te vertonen. Dit kon te gemakkelijker, omdat bij de bouw met een en ander rekening was ge houden, tenminste.gedeeltelijk. Er was namelijk wel een film-cabine, doch men had verzuimd de zitplaatsen te laten op lopen en zulks was temeer funest, omdat in verband met de vrij geringe hoogte van de zaal het doek niet hoog genoeg beves tigd kon worden. Genoemde heren lieten zich door een en ander echter niet uit het veld slaan en wisten met medewerking van een handige timmerman althans de achterste zes rijen oplopend te maken. Zij trokken naar Amsterdam, kochten daar een normaalfilm-apparaat en de zaak kon gaan draaien, nadat men zich in verbin ding had gesteld met de Vereniging voor Culturele films in den Haag. Uit dit laatste blijkt, dat aanvanke lijk de gedachte voorzat alleen cultu rele films te vertonen en dit lag ge heel in de lijn van de uitspraak, gedaan bij de opening van het Jeugdhuis: „dat dit gebouw het centrum van cultureel Santpoort moge worden". Al spoedig echter bleek, dat de belang stelling voor uitsluitend min^of-meer we tenschappelijke films niet groot genoeg bleef en men ging over tot de speelfilms, waarvoor een goede gedachte, een belang rijk feit of een dito ontdekking de stof had geleverd. In dit verband denken wij aan „De witte Engel", (Florence Nightingale), „Robert Koch" en „Louis Pasteur". Daar het aantal dezer films ook al niet groot was, ging men langzaam maar zeker ook al eens over het lichtere genre speelfilm denken. Toen kwam de oorlog en het duurde niet lang, of de commissie beëindigde haar werkzaam heden. Na de bevrijding polste „Santpoorts Bloei" eerst de oude commissie eens, of zij voornemens was haar werkzaamheden te hervatten, en toen dit niet het geval bleek, nam het onder leiding van de heer Dol zelf de leiding in handen, want „Santpoorts Bloei" was van mening, dat mede in verband met de aanvankelijk niet al te beste verbinding met Haarlem en met het feit, dat er voor de Santpoortei's moeilijk aan kaarten te komen was, of men moest zich een extra reis naar Haarlem getroos ten onze plaats haar eigen voorstellingen moest hébben 4 Het eerste jaar liep het met een en ander niet zo vlot als de initiatief-nemers ge hoopt en verwacht hadden en de heer Dol voor z'n grote activiteit verdiend had. Men wist echter, waar de schoen wrong. Dat het gezicht op het doek niet overal even goed was, was nog de hoofdzaak niet, maar wel, dat beeld en geluid te wensen over lieten. Aanvankelijk was men nu voornemens het bijltje er bij neer te leggen in dier voege, dat men een bioscoop-exploitant zou trachten te bewegen hier op gezette tijden voorstellingen te verzorgen. Dit liep echter op niets uit, maar toen de nood op het hoogst was, was de redding nabij. Door gelukkige omstandigheden kreeg „Sant poorts Bloei" de beschikking over een Feestavond in „Flora" De gezamenlijke buurtverenigingen heb ben gisteravond in de zaal Flora een ge slaagde .feestavond gegeven. De zaal was tot in de hoeken bezet. Een mooi variërend programma wei'd gegeven en het herhaal delijk applaus bewees dat de aanwezigen genoten.- De conférencier Lou Telby bleek de juiste man op de juiste plaats te zijn. Ook Claire Russel was als zangeres vol komen voor haar taak berekend. Trouwens alle medewei'kenden waren op dreef. Het laatste nummer van het programma was een gezellig bal. Het muzikale gedeelte wei'd verzorgd door de Velno's. Een band van 17 personen, waarvan de heer B. Kuhfus de leider was, hield de danslusti- gen tot ver na middernacht bezig. BENOEMING De heer J. J. Boogaardt, agent van de R. V. S. in IJmuiden, is benoemd tot directeur van het bijkantoor Amsterdam van de Noordhollandse Levensverzekeringmaatschappij. splinternieuw toestel en was men uit de misère. Thans is de belangstelling voor het werk van „Santpoorts Bloei" heel wat groter, zo zelfs, dat de zaal al een paar maal uitver kocht was. En deze grote belangstelling zal nu ook wel blijven, want, zoals reeds gezegd, beeld en geluid zijn prima en de filmkeuze is tot dusverre een gelukkige ge weest. Bovendien heeft "men nog kans ge zien het doek wat omhoog te werken. Mocht de belangstelling inderdaad blij ven, zoals ze momenteel is, dan is dit een waardige beloning voor het intensieve werken van „Santpoorts Bloei" en meer in het bijzonder van dat van de heer Dol. Varia's jubileumfeest werd een succes Dat IJmuiden haar oudste toneelvereni ging trouw is, bleek uit de opkomst van de vele leden en donateurs bij dit negende lustrum. Burgemeester Kwint, de ere-voorzitter, opende deze gala-avond en gewaagde on der meer van de grote behoefte, die er is, aan goed toneelspel, waarna hij vele na men memoreerde van hen, die van ouds hun krachten gaven, als mevr. ListDaal der, en de families Roza en Bais. Spreker bracht de hulde van het gemeentebestuur over voor het voortreffelijk werk dat Varia op cultureel gebied heeft gedaan. Daarna kwam „Varia" zelf aan het woord en wij kunnen met vreugde constateren dat de „Salzburger-sotternijen" en verwik kelingen aller hart hebben veroverd. De stimulans voor het hele gebeuren was de enthousiaste inzet van de heer L. W. Boe ree, wiens parelend spel overvloeide van levenslust en die een keurig staaltje van samenspel gaf met de heer A. H. Holtslag. In verscheidene scènes mochten we zelfs spreken van raffinement. Geheel in dit kader passend was mevrouw A. Boeree Karreman, wier vlotheid de heer W. Gre- goir over vele klippen heen hielp. Ook was het een vreugde de heren A. de Back en A. van den Borg weer terug te zien, welke laatste subliem was tegenover mej. S. Peek, de bezorgde tante van het naar Salzburger romantiek hunkerende nichtje. In Friederike (mej. C. Broek) had „de kleine herbergier" een fleurig „Madel". en zowel mej. R. Bakkernes als mevrouw B. BrouwerEbbeling verstonden de kunst van het toneelspel. De mimiek van het gezelschap was pri- Veilig Verkeer Een wandelaar, die over ging steken. Had links, noch rechts uitgekeken. Door een auto geraakt Werd hij danig gekraakt.... De gevolgen voelde hij nog weken. Vandaag vangt de „Veilig verkeer voor voetgangers actie aan en dit is een plaatje om u eraan te herinne ren wat er gebeurt wanneer de over kant van de straat zozeeruw aan dacht boeitdat ge vergeet voor hei oversteken eerst naar links en dan naar rechts te kijken. Dansschool VOOR BETER DANSON DER WIJS Binnenkort sanvane soeeiale v TANGO CURSUS! Snelp.ivélesser. op elk uur. insehr IJM UI DERSTRAATWEG 33 Agenda voor Velsee en IJmuiden VRIJDAG 21 NOVEMBER Thalla: 7.00 en 9,15 uur. ..Spionne in de schaduw". Rex: uur, „Zondige jeugd". De Pont: 8 uur, „Oma's derde jeugd" en „Zo nen der Woestijn". ZATERDAG 22 NOVEMBER Thalia: 7 on 9.15 uur, ..Spionnen in de schaduw". Rex: 7.00 en 9.00 uur. „Zondige jeugd" De Pont: 8 uur. ..Oma's derde Jeugd" en „Zo nen der woestijn". Patronaat: 8 uur, Cabaretavond IX. B. B. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot door SUSAN [NGL1S vertaald uit het Engels. 85) HOOFDSTUK XXIV. Nu, zei Dr. Wjjd, nadat hij hem on derzocht had, uh.ebt een lelijke klap Rekregen. maar het had erger kunnen zijn. Hoe is het gebeurd'' Alan trachtte te glimlachen. Het is mijn eigen stomme fout. Bates waarschuwde me, dat het beest kuren had. Maar het liep zo rustig, dat ik niet meer goed oplette. Ik vermoede, dat ik bezig was aan andere dingen te denken.-..., legde hij langzaam uit. Dat was het. Er waren te veel dingen, waaraan hij altijd weer moest denken om uit het warnet van moeilijkheden, waarin hij zich gevangen voelde, te komen. Ik geloof, voegde hij er aan toe, dat ik er in geslaagd ben mezelf een hoofdpijn te bezox-gen zoals ik nog nooit tevoren gehad heb. Dr. Wild knikte hem vol medeleven toe. Hoe lang was u buiten bewustzijn, denkt u? t Daar heb ik geen idee van. Enkele seconden waarschijnlijk. Gelukkig was ik vlakbij het tuinmanshuis. Ik wist me nog daarheen te slepen en toen werd ik ont zettend misselijk. Dr. Wild wierp Anne, die rustig op de achtergrond stond, een veelbetekende blik toe. Hij had Alan mee teruggenomen naar Trant in zijn wagen en hem in zijn bed laten stoppen, voordat hij hem nog eens aan een grondig onderzoek onderwierp. Juist,zei hij. Ik denk niet. dat er complicaties zullen komen, maar u zult het een poosje wat rustig aan moeten doen. En de zuster zal vannacht, om geen ri sico's te nemen, een wakend oogje op u houden. Alan keek ontsteld. Dat is toch zeker niet nodig....? Ik ben heus wel weer in orde Zeker, kalmeerde de dokter hem. Maar aangezien ze hier toch aanwezig is, zullen we daarvan profiteren. En ik kom morgen weer kijken. Hij deed zijn tas dicht en ging de kamer uit naar het. portaal, toen hij Anne een wenk gaf, hem te volgen. Ik geloof niet, dat het een schedel- fi-actuur is, zei hij kortaf, toen ze buiten gehoorsafstand waren. Maar iï weet wel, waar u op moet letten, nietwaar? Gelooft u, dat u het vannacht aan kunt? Natuurlijk, antwoordde Anne kalm. Hij klopte haar op de schouder. U bent een flink meisje! Gelukkig dat u nog hier bent. Je kunt nooit hele maal zeker zijn in die gevallen van her senschudding. Belt u me dadelijk op, als er iets is. Bel me dadelijk op, als er iets is! Na tuurlijk kon je nooit helemaal zeker zijn bij een geval van hersenschudding. Alan leek nu wel goed, afgescheiden van de pijn in zijn arm en de zware hoofdpijn, die hij had. maar ze had Dr. Wild's waarschuwing niet nodig om de hele nacht op haar hoede te blijven. In overleg met Sara maakte ze haar plannen. Ze was de vorige avond on gewoon laat op geweest en ze had in geen tijden nachtverpleegsterswei'k gedaan, maar ze zou er voor zorgen, dat ze niet slaperig werd. Ze bestelde een pot van Rose's sterkste koffie en een schaal sand wiches. En verder bracht Sara, nadat Anne haar geweigerd had ook te blijven waken, een theeblad met een ketel warm water en een spiritus-lichtje. Als u me alleen maar bij u laat zit ten, zuster, zal ik alles, ^wat u maar wilt hebben voor u in orde maken Anne legde even, in dankbaar gebaar, haar hand op Sara's arm. Het is wer kelijk helemaal niet nodig, Sara, ik zou het je heus dadelijk zeggen, als het wel nodig was.dat weet je. Maar als er zich iets zou voordoen, zal ik je roepen. Nou, zei Sara tevreden gesteld omdat u het bent, zuster! Als het iemand anders was, dan zou ik zeker niet naar bed gaan, wat ze ook tegen me zeiden. Maar omdat u het bent Er kwam weer een angstig uitdruk king in haar ogen. Gelooft u wel, dat het met meneer Alan in orde komt? Vast en zeker. Sarak Het is praktisch uitgesloten, dat er iets verkeerd .gaat. Tot haar vei'bazing knikte Sara. Ik weet het, zuster. Ik zal nooit het geval van die ai-me Jim Tullet vergeten. Hij viel van zijn fiets en was bewusteloos, o, alleen maar een paar seconden. Hij stond weer op, en zei dat alles in orde was, en hij wilde geen dokters en ging naar zijn huis terug. Zijn vrouw was er die nacht niéthun dochter kreeg net een babyen toen ze de volgende mor gen thuis kwam, vond ze Jim dood in bed liggen. Hersenbloeding noemden ze het, geloof ik. Ja, zei Anne enkel, er is een risico, hoewel het niet groot is. Maar pie ker nu heus maar niet over meneer Alan. er is tot nu toe geen enkel teken van dii'ect gevaar, en ik zal er voor zorgen, dat alles goed verloopt. (Wordt vervolgd). Een jeugdige collega schrijft; Dezer dagen trouwde een kennis van ons. Wij waren e enbeetje triest gestemd. Want op gezette tijden zien wij hen, met wie wii ons Frans huiswerk maakten en met wie wij naar onze eerste dansfeestjes gingen, m het bootje, dat onder de vlag „Huwelijk» vaart, stappen. En dat dan nog wel met mannen en vrouwen, die niet op onze eer ste feestjes werden gevraagd en waar wii nooit bij af mochten kijken. Kortom vreemdelingen. Mensen, die later in het leven van onze vriendjes en vriendinne tjes kwamen. Ja, dergelijke plechtigheden stemmen droef. Frans (die zo goed zijn onregel matige werkwoorden kende) kwam opge- wekt op ons af en" vroeg: „En, kerel, ook al getrouwd?" Somber schudden wij 0ns hoofd. En zo gaat het altijd. Wij voelen ons hoe langer hoe eenzamer, Waarschijnlijk waren wij de enige som beren. Alle anderen schenen vrolijk en dè bruid zelfs gelukkig. Toen het voorbij was, zijn we nog even naar de cadeaux gaan kijken. Onze bloe men stonden in een hoekje op een tafeltje. Op de grote tafel zagen wij flesjes par fum, nylons, boeken, allerlei tafelzilver en een heleboel bloemen. Een klein neefje van de bruidegom voegde zich bij ons. „Mooi, hè?" merkte hij een. beetje ver legen op, want voor een jongetje van vijf schijnen zelfs wij een voorbeeld van ouder dom. Voorzichtig bekeek hij een vork en betastte een mes om te zien of het scherp genoeg was om Indiaantje mee te spelen. Hij verdween even, maar niet voor lang. Toen hij terugkwam zat zijn hele gezicht vol taartje. Vergenoegd keek hij ons aan. Bruiloften bevielen hem best. Nadat hij nog even de presentjes had bestudeerd, wendde hij zich tot ons. „Zou ik dat nu ook allemaal krijgen als ik trouw?" informeerde hij voorzichtig, want de veronderstelling kwam hem kennelijk onwaarschijnlijk voor. „Vast wel", ver zekerden wij, „misschien nog wel meer". „Zou ik dan ook mogen vragen, wat ik wil hebben?" vroeg hij toen. „Natuurlijk". „Zou ik" en zijn gezicht straalde bij het vooruitzicht alleen, „ook een electrische trein mogen vragen?" Als bruidegoms (en vaders op verjaar dagen) maar durfden. Dan deden ze het., E. P.' ma, zelfs de „vervelende Amerikaan" en de Tiroler familie spraken nog in hun woordloos verschijnen en verdwijnen. Thalia is een moeilijk te „bespreken" ge bouw, maar de geroutineerde krachten in het gezelschap hebben óns dit euvel vol komen doen vergeten en we brengen mede hierbij een verdiende hulde aan de onver- moeibare regisseuse mevr. O^dam. Het stuk met al zijn verwikkelingen en stoornissen op de meest critieke momenten brengt aan het slot, dat niet direct een hoogtepunt is, het einde van vele illusies en veler waan en behalve het huwelijks geluk van een „geslipt" paar, komen twee gedesillusiöneerden tot elkander, die we zeker niet mogen vergeten en dat zijn de afgezakte aristocraat Sigismund, die in zijn alleenspraak alle bitterheid van het leven uitzegt en de Amerikaan. Varia's optreden van gisteren geeft goede moed voor de toekomst, aan de impasse is een eind gekomen. H. K. Propaganda-avond van Pro Rege In de Goede Herderkerk heeft een pro- pagandavergadering plaats gehad van da vereniging Pro Rege. Wat het bezoek be treft, dit is-bij dergelijke avonden wel eens beter geweest. De vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer A. ten Broeke. Deze sprak in zijn openingswoord over de ar beid van het militaire tehuis hier teiv plaatse. Hierna trad als eerste spreker op ds. J. A. Peters. Ned. Herv. predikant te den Haag, die wees op de militairen en officie ren zoals men hiervan in het Nieuwe Tes tament kan lezen. Ds. Peters stond in hoofd zaak stil bij de bekende geschiedenis van de hoofdman te Kapernaüm, wiens dienst knecht ziek was en wees op de verant woordelijkheid en de liefde die de meer dere voor de mindere had. Hierna was het woord aan ds. D. Bierma, Christ. Geref. predikant te Amsterdam. Deze sprak over de roeping van de christen ten aanzien van de geestelijke arbeid on der de militairen. Aan het slot wekte ds. Bierma de aanwezigen op steun te geven aan Pro Rege. Het Geref. kerkkoor van IJmuiden-Oost verleende in deze verga dering zijn medewerking. ISABEL UIT DE VAART. Voorlopig is uit de vaart genomen de IJmuidense stoomtrawler Isabel (IJM 14) die op zijn laatste reis de ketelexplosie met dodelijke afloop beleefde. Brand in lakfabriek bij Sassenheim Een korte, hevige brand heeft Donderdag ochtend gewued in een van de gebouwen van Sikkens lakfabrieken aan de Rijksweg nabij Sassenheim Dank zij krachtig in grijpen van de Sassenheimse brandweer heeft men de brand weten te beperken tot een vam de oliestookinrichtingen, welke echter geheel uitbrandde. Met vier stralen werd de brand geblust. Dank zij de stenen constructie van het gebouw kon overslaan van het vuur naar de grote hoeveelheden uiterst brandbaar materiaal in de om geving worden voorkomen. De schade is zeer aanzienlijk, doch het bedrijf wordt niet gestagneerd. Streng en snel optreden tegen fabrieksdieven Zaterdag J.l. zijn ln Zaandam twee arbeiden van een Zaanse ollefabriek in arrest gesteld, omdat zij zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van een aantal liters olie. Belden ziJn naar het Huls van Bewaring te Haarlem overge- brachtt en reeds gister. Donderdag, hadden zich in een extra-zitting van de politierechter te verantwoorden. r»e officier van justitie bracht in herinnering, dat personeel van fabrieken ln het arrondissement gewaarschuwd ts. dat streng opgetreden zal worden bij fabrleksdlefstallen. De waarschuwing schijnt niet steeds te helpen en daarom Is de lustltle thans op deze wijze te werk gegaan, ln de verwachting, dat onmiddellijke ge vangenneming Indruk zal maken. De eis luidde drie weken gevangenisstraf. De politierechter overwoog, dat de arbeiders reeds bevoorrecht zijn boven andere landgenoten, doordat zij extra olie ontvangen Er moei streng worden opgetre den, ook al ls de hoeveelheid olie niet groot, en daarom legde de Politierechter een straf op van veertien dagen met aftrek v r voor-arrest. De heer W. Eldering te Beverwijk is met de ere-medaille verbonden aar» de orde van Oranje Nassau onderscheiden.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 6