IJmuider Courant Schuman formateur Léon Blum is geweigerd Prinselijk paar ontmoet Marshall De agenda is het struikelblok op de Londense Conferentie Italiaanse democratie is in gevaar Croentenhandelaren stellen vrijwillig prijzen voor „stapelgroenten" vast (,2e Jaargang No. 18794 gufeaux: Kennemerlaan 154, Tel. Radactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. prufclterö Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 22 November 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen..,- Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem franse crisis verscherpt: Het plan-Marshall besteedt aandacht aan Rijnverkeer Belangrijk voor de Lage Landen Aan éen uiteenzetting van de beginselen der Amerikaanse hulpverlening aan Euro pa, die door bevoegde Nederlandse autori teiten aan het ANP werd verstrekt, ont lenen wij een passage over hét voor ons land' en België zo belangrijke transito- verkeer .met Duitsland. Deze pasage luidt: Een voor het economisch herstel van ons land belangrijke factor, namelijk het Duit se probleem, is ook opgenomen iri het kader van het Marshall-plan. In het Parijse rap port is opgemerkt, dat een werkelijke wederopbouw van de Europese economie onmogelijk is, indien de Duitse economie hierbuiten wordt gelaten. Ook in de V. S. ziet men terdege het belang van het Duit se probleem in, en in het Harriman-rapport wordt zelfs opgemerkt, dat het Duitse aan deel in de hulpverlening in het kader van het plan-Marshall eigenlijk groter moest ziin, dan in het' Parijse rapport werd voor gesteld;-In dit verband is voor ons land nog merkwaardig een gedeelte uit het Harri man-rapport, dat recht doet wedervaren een het steeds door' Nederland en België Ingenomen standpunt wat het verkeer uit Duitsland over de Nederlandse en Belgische havens betreft. „Nederland en België zijn Van mening, dat zij een aandeel moeten hebben in het Duitse vervoer. De Ameri kaanse militaire autoriteiten beweren ech- |er> dat de hun ten dienste staande midde- zn het niet mogelijk maken- om extra dol ers uit te geven voor vrachtvervoer. In dien deze aangelegenheid kon worden ge regeld zou een hoeveelheid van niet minder 10 millioen ton kolen per jaar uit het Mhrgebied kunnen wordfen verzonden. In dergelijke gevallen, waar onvoldoende mid delen van het Amerikaanse militaire be stuur een beperking betekenen van de Europese, transportfaciliteiten, dienen de lenigde Staten ongetwijfeld het betrek- PJk geringe aanvullende bedrag beschik bar te stellen, nodig om het normale Rijn- Verkeer te herstellen. Het zou toch wel de grootste dwaasheid zijn om toe te staan, bt een kleine extra-uitgave een verkeers- verbetering in de w'eg staat, welke een aanzienlijke bijdrage zou kunnen leveren voor het herstel van Duitsland en Europa." Ir. H, J. M. Henhes, secretaris van de Ned. Jjvittelers Organisatie, zal op Dinsdagavond 25 ■wember in „Rusthoek" te Blöemendaal voor - afdeling Blöemendaal en Omstreken van de °n Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde nr§ hpuden over: „De fruitteelt in Neder- Tevens zullen enkele korte films op het ed van de fruitteelt vertoond worden. Als laatste niem-vs uit Frankrijk wordt gemeld, dat de minister van financiën in het afgetreden kabinet, Robert Schuman (M.R.P.), door president Auriol is belast met de vorming van teen regering. Schu man voert thans besprekingen met partij leiders. Er werden 300 stemmen vóór .Blum uitgebracht De absolute meerderheid was 309. pe Franse Nationale Vergadering heeft geweigerd de grijze Léon Blum te aanvaarden als kabinetsformateur. Het vertrouwensvotum werd a\fgestemd met 277 tegenstem men, waardoor Blum niet de vereiste meerderheid kroeg. Toen de uitslag door Edouard Herriot, de voorzitter der vergadering, werd bekend gemaakt, rees de gebogen figuur van de oude staatsman langzaam op,, terwijl de socialisten hem toejuichten en riepen: „In ieder geval leve de republiek?" Blum verliet de regerings- bank en ging zonder een woord te spreken uit de vergaderzaal weg, om de presi dent, Vineent Auriol, verslag uit te brengen van zijn nederlaag. Men is het er in Parijs ever eens, dat de gloedvolle rede van Blum voor de stemming hem de overwinning heeft gekost, doordat hij daarjn een felle aanval deed ©p de „Gaullistische bedrei ging". De Gaulle heeft in de Assemblée ongeveer 70 aanhangers. nCeen dictatuur van een politieke partij" Gistermiddag ,even na drie uur beklom Léon Blum het spreekgestoelte in ,de- Na tionale Vergadering om Frankrijk te ver tellen, welke maatregelen zijn toekomstig Kabinet zou willen treffen om de déplora- bele toestand van het land te lijf te gaan. Het grootste deel van zijn rede bleek echter geVijd aan de politieke verhoudingen en de daarmede volgens de socialisten opge roepen politieke gevaren, waarbij hijzo vel de communistische als de Gaullisti sche pogingen om de macht te verwerven, aan dë kaak stelde. Hij deed"-een beroep op glle Fransen om zich rond de socialisten te scharen voor het behoud van de repu bliek. Hij vroeg alle Fransen te weigeren, zich te bukken voor de onpersoonlijke dic tatuur van het proletariaat evenzeer als 'voor de persoonlijke dictatuur van één man, die zijn macht tracht te vestigen door de dictatuur van één partij. Blum zei de, dat het internationale communisme de oorlog verklaard heeft aan de republiek en de Franse democratie. „Het ogenblik-'is ernstig", aldus Blum. „De republiek is in gevaar de republiek, welke ons vaderland is. Onze burgerlijke vrijheden, de publieke vrede, in feite de vrede zelf worden bedreigd". Hij stelde krachtige maatregelen voor legen de stakingen, welke reeds drie-kwart millioen van de Franse arbeiders werkloos gemaakt hebben en legde een programma van vier punten aan de Nationale Verga dering voor om de orde te herstellen: Wederinstelling vön de autoriteit van de republiek; versterking van de discipline onder het politiepersoneel; garandering van regelmatige en effectieve functionne- ring van de constitutionele organen, en sanering van het economische leven. Blum verklaarde, dat de stakingsgolf met kracht en zonder aarzelen moest wor den.opgevangen, dat het van essentieel belang is om tegelijkertijd de lonen, de -prijzen en de franc te stabiliseren totdat de hulp van het Marshall-plan, „welke aan Europa is geboden, door de regering van de Verenigde'Staten in een edele geest van internationale solidariteit", de Franse economie toestaat een duurzame vaste lijn aan te houden. „Derde macht". Sprekende over de internationale ver houdingen zeide Blum: „Er zijn in Europa op alle continenten staten,- groepten en in dividuele personen die begrijpen dat bij de huidige stand van economische ontwik keling geen groot probleem" meer bévrë- digend kan worden opgelost binnen het raam 'der nationale grenzen; dat geen' vólk nog langer in welvaart ka'n ley en of zelfs kan bestaan zonder deze vitale solidariteit met de anderen en dat het noodzakelijk is om zich aaneen te sluiten daar mén anders ten onder zal gaan. Zij stemmen er niet mee in om zich bij de kampén >te voegen welke de wereld schijnen te verdelen, omdat zij de nood zaak van deze 'universele solidariteit inzien, omdat zij begrijpen welk een gevaar deze voortdurende verdeeldheid voor de vrede betekent en omdat zij ook be-,grijpen wat het "woord „oorlog" heden ten d&ge be tekent. Fr ankrijks rol en missie is om te helpen de internationale derde macht te grondvesten, welke gebruikt zou worden voor het uit de weg ruimen van misver standen en achterdocht door onyeixmoei- baar voor verzoening te ijveren". Commissie van drie houdt zich met Madoera bezig De leden van de commissie van goede diensten, die gistermiddag een bijeen komst hebben gehouden, houden zich le vendig bezig met de berichten over de onverwachte houding der Nederlanders op Madoera, aldus meldt het Franse pers bureau AFP. Paul van Zeeland, die gis termiddag van een kort bezoek aan Ma kassar is teruggekeerd, is door .zijn col lega's direct op de hoogte gebracht 'van de situatie. Enige onrust heerst in republi keinse kringen te Batavia waar men van oordeel is, dat de „vreedzame penetratie" der Nederlanders op Madoera gevolgd zou moeten worden door strenge tegenmaat regelen van de commissie van goede dien sten, willen geen soortgelijke handelingen plaats hebben in de republikeinse zönes van Java en Sumatra, „die slecht verdedigd worden door gebrekkig uitgeruste republi keinse troepen". Aneta verneemt, dat de Verenigde Sta ten er in hebben toegestemd een schip ter beschikking van de commissie van goede diensten te stellen. Er is nog niets bekend over de aankomst daarvan. WERD DE KONING VAN SIAM VERMOORD? De Siamese politie heeft bekend gemaakt dat de tweede luitenant der Marine Vaja- ratshai Tsjaiyasitheit, voormalig adjudant van wijlen koning Ananda Mahidol, wordt gezooht in verband met de geheimzinnige dbodi van de koning, die indertijd met een kogelwond in het hoofd in zijn paleis werd aangetroffen. AMSTERDAMSE TYPISTE IN KELDER GEWORPEN De twee Amsterdammers, die door de politie waren aangehouden, omdat zij er van verdacht werden een 20-jarige typiste op de Baarsjesv^eg in' een kelder geworpen te hebben, zijn onschuldig gebleken en vrij- gelateri: De politie zoe^rt nu naar de ware schuldigen. Het meisje heeft geen licht in deze nog duistere zaal? kunnen brengen. Plaatsvervangers zijn het zelfs niet eens over hun meningsverschillen Het woord is aan Kardinaal de Retz.t Wie een volk om zich heen verzamelt ontroert hei. altijd. (Mémoires) Het ziet er naar uit, dat de conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, die Dinsdag begint, in een niet al te vriendschappelijke sfeer zal plaats hebben. Hun plaatsvervangers konden het op de vierde dag van hun besprekingen zelfs niet eens worden over de wijze waarop zij hun meningsverschillen aan de raad der minis-, ters van Buitenlandse Zaken zullen rappor teren. In de loop van het verhitte debat be schuldigde de Amerikaanse afgevaardigde de Russen van talmen en hij zeide slechts bereid te zijn de besprekingen voort te zet ten indien men zakelijk zou blijven. De plaatsvervangers zijn het erover eens, dat het rapport de. volgende punten moet bevatten: procedure van het verdrag met Duitsland; vorm en draagwijdte van de politieke' organisatie van Duitsland. Het derde punt.-van het rapport vórmt het wrijfpunt: de agenda voor de bijeenkomst der Grote Vier. De plaatsvervangers zullen de ministers dus geen volgorde voorleggen, doch alleen de punten, die behandeld zouden moeten worden. Krachtproef van Bevin? Ondertussen meldde de „livening News", dat Ernest Bevin aan zijn collega's in het kabinet had gezegd, dat hij van plan is de krachtproef- van zijn carrière te maken om een accooi-d tot stand te brengen, voor namelijk met betrekking tot het vitale punt van de Duitse economische eenheid. Andere berichten zeggen echter, dat Groot-Brit- tannië een niet te steile houding zou aan nemen op de ministers-conferentie om een meer vriendschappelijke atmosfeer te schep pen bij de besprekingen. Ondertussen legt een rapport van. de in ternationale kamer van koophandel, dat ondertekend is door leidende Britse, Ame rikaanse, Nederlandse, Zweedse, Belgisohe, Franse en Zwitserse deskundigen er-de na druk op, dat de terugslag van de eeonomi- De Dakota, waarmee Prinses-regentes Juliana en Prins Bernard gistermiddag om kwart over een naar Nederland zouden vertrekken, is door motorpech op het vlieg veld Northolt opgehouden.Het vliegtuig taxiede de startbaan af, doch keerde toen terug, waarna werktuigkundigen van de Britse Koninklijke Luchtmacht met het herstel begonnen. Prins Bernhard vergiet de machine. Prinses Juliana bleef aan boord, waar een steward haar koffie en sandwiches bracht. Het herstel van het motordefect vergde enige uren. Juist toen de Dakota startklaar was, kreeg een binnenkomend vliegtuig van i een der. Engelse luchtlijnen op de startbaan een lekke band, waardoor het de weg voof de Dakota versperde. Van dit nieuwe oponthoud maakten de Prinses en de Prins gebruik, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Marshall' te begroeten, die methet juist gelande, vliegtuig was aangekomen. Om half zes vertrok de Dakota met het Prinselijk Paar naar Soesterberg, waar het toestel om kwart voor zeven aankwam.' Russische samenvatting van verwijten Maarschalk Wassily Sokolofsky, de Sov jet-Russische militaire bevelhebber in Duitsland, heeft op de laatste bijeenkomst van de geallieerde bestuursraad voor Duitsland vóór de Londense vergadering van de raad van ministers van Buitenland se Zaken, alle beschuldigingen herhaald, die Rusland in het afgelopen jaar tegen de andere bezettende machten heeft geuit. Sokolofsky las een 25 bladzijden tellende verklaring voor, waarin hij zowel Frank rijk als Engeland 'en Amerika aanviel. Vol gens Sokolofsky is het ORtreden van de Westèlijke mogendheden in Duitsland ge richt op het veilig stellen van West- Duitsland, „opdat de imperialisten een basis hebben, van waar uit zij een nieuwe oorlog kunnen voeren". Hij veroordeelde de economische fusie van de Britse en Amerikaanse zóne van. Duitsland en be schuldigde de drie-Westelijke mogendhe den van 'traagheiden tegenzin om de demilitarisatie en zuivering van Duitsland te voltooien,, van schending van het ver drag van Potsdam en van aanslag pp de eenheid van Duitsland. Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur, sprak er zijn leedwezen over uit-, ,dat Sokolofsky de oude beschuldigin gen heeft herhaald op de laatste verga dering van de bestuursraad, nu op een vol gende biieenkomst geen antyoord. meer kan gegeven worden. Naar de mening van de Britse afgevaar digde verwacht Sokolofsky geen antwoord, daar de in zijn verklaring vervatte be schuldigingen reeds herhaaldelijk waren weerlegd. Generaal König (Frankrijk) zeide, dat hij de verklaring aan zijn rege ring zou doorgeven en laten beantwoorden. Even voordat Prirt&es Juliana en Prins Bernhard van het vliegveld Northom ver trokken, arriveerde duar de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marshall. De Prinses en de Prine onderhielden zich enige ogenblikken met de minister. 30.000 kilo goud terug uit Duitsland Hedenmorgen is 30.000 lcilo van de door de Duitsers tijdens de bezetting uit ons land geroofde goudvoprraad naar Amsterdam teruggebracht. Het bestaa^, voor ongeveer de helft uit gemunt gotid, waaronder gou den munten uit verschillende Europese landen. In totaal vertegenwoordigt het te ruggevoerde goud een waarde van 90 mil lioen gulden. Roemeens vliegtuig verongelukt Een Praags blad deelde Vrijdag mede dat zes personen werden gedood en veer tien anderen gewond bij een vliegtuig ongeluk met een toestel van de Roemeense luchtvaart maatschappij. Het toestel was onderweg van Boekarest naar Praag en is in een dichte mist verongelukt. Volgens het blad bevonden zich 19 pas sagiers en een bemanning van zes kóppen aan boord. Cü-PO sche situatie in Duitsland fatale gevolgen heeft voor de aangrenzende landen en de gehele wereld. Het rapport voorspelt, dat de economi sche toestand in Duitsland gedurende de wintermaanden nog zal verslechteren en waarschuwt, dat het transpórt spoedig hety grootste probleem vSn de Duitse productie zal worden. Het rapport stelt verder voor, dat België en Nederland een toenemende rol moeten gaan spelen bij het transportvan de Duitse ex- en' import. Marshall ontmoette Prinses Juliana De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, George C. Marshall, arriveer de Vrijdag op het vliegveld Northolt bij Londen. Op het vliegveld had 'de minister een ontmoeting met de prinses-regentes Juliana 'en prins Bernhard, die hun ver trek hadden uitgesteld, toen zij vernamen, dat over enkele ogenblikken de Ameri kaanse minister zou landen. Prins Bernhard en dg Amerikaanse ambassadeur in Lon den, William Douglas, leidden de Ameri kaanse minister naar het vliegtuig van de prins, waarin dq prinses reeds had plaats genomen. Bij de ingang van het vliegtuig schudde de prinses Marshall de hand en zij wisselden enkele groeten. Molotof en Bïdault Maandag in Londen. Molotof zal waarschijnlijk Maandag per trein van Berlijn in Londen aankomen, wanneer de weersgesteldheid niet zal toe laten, dat de tocht per vliegtuig zal ge maakt wórden. Ook de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, wordt Maandag in Londen verwacht. (U.P.) Geldzuivering in Oostenrijk In Oostenrijk is de w et op de geldsane- ring in werking getreden. Voor de postkan toren te Wenen stonden lange rijen men sen, die postzegels willen '.kopen in de hoop, dat die hun waarde behouden. Distributie- vrije goederen zijn slechts „onder de toon bank" tegen hoge prijzen te krijgen. Reeds drie dagen lang proberen bezitters van meer dan 150 schilling in contanten hun •geld in goederen te beleggen, maat de win keliers verkopen' niet graag en de goede ren schijnen op geheimzinnige wijze tó zijn verdwenèn. De bladen der regering verklaarden, dat de sanering noodzakelijk is teneinde infla-' tie te voorkomen. Volgens de corornunisten zijn de maatregelen genomen ont de ban ken je redden en had er een heffing op het kapitaal moeten plaats hebben. De nieuwe wet regeli de inlevering van drie- schillingbiljetten, waarvoor men nieuwe biljetten ter waarde van een schilling terug krijgt. Bradley volgt Eisenhower op Generaal Omar' Bradley is door president Truman benoemd tot opvolger van; gene raal Dwight Eisenhower, chef van de ge neral e staf van het Amerikaanse leger. TrLiman stelde gèen datum vast voor de overneming van Eisenhowers taak door Bradley. Generaal Bradley voerde het be vel o^er het eerste Amerikaanse leger len het twaalfde legercorps tijdens de veld tocht in West-jEuropa. en is thans hoofd van de afdeling voor Amerikaanse oud strijders. Generaal Elsenhower vil zijn post neer leggen, zodra hij de functie van president van de Columbia Universiteit te New'York aanvaard heeft. Ondanks zijn eigen her haalde ontkenningen ten opzichte van po litieke ambities wordt hij ook nog steeds genoemd als mogelijk republikeins candi- daat voor het presidentschap. De massa neemt het recht in handen tegen opkomend fascisme Onder het motto: „Een goed product voor een redelijke prijs", hebben, veilingen, groot- en kleinhandelaren in groenten en fruit met goedkeuring van het directoraat van de prijzen, kilogramprijzen ;-yoor de vóórnaamste wintergroenten, of w\el sta pelgroenten, vastgesteld. Deze prijzen gelden tot 1 Januari 1948 en worden, wel licht daarna verhoogd met enig bewaar- loon. Het gevolg van deze samenwerking, die voortspruit uit particulier initiatief, is, dat de normale kwaliteiten kool, peen, uien. enzovoorts tegen veel lagere prijzen in de handel zullen worden gebracht,' dan-, thans het geval is. Dit betekent met in gang van aanstaande Maandag eenaan zienlijke- prijsverlaging voor de meeste dezer producten. Men hoopt minstens de helft van de kleinhandel voor dit -prijzensysteem te winnen. De heer R. Mol, voorzitter van de on dervakgroep Binnenlandse Groothandel, verklaarde, dat onlangs maximum marges voor de handel- in groenten en fruit wer den vastgesteld en dat het voornemen be- stpnd maximumprijzen voor de ë'tapel- groenten in diverse sorteringen vast te stellen. In de betrokken groepen was men ■van oordeel, dat een vrijwillige samen werking op het gebied van prijzen een betere waarborg voor medewerking van alle' zijden zou biéden. Daarom kwamen vertegenwoordigers van veilingen, groot- en kleinhandel overeen aanvoer en distri butie zo te regelen, dat een prijzenvast- stelling van overheidszij de achterwege zou kunnen blijven. Indien op de veilingen, voornamelijk in Noordholland, een der genoemde produc ten een vastgestelde prijs te boven gaat, wordt de partij Uit de markt genomen en tegen deze vastgestelde prijs onder de. groothandel verdeeld. De groothandel zal dus te allen tijde de kleinhandel op een zodanige wijze kunnen bedienen, dat deze niet van de gestelde prijs behoeft af te wijken. De_ prijzen gelden voor de beste producten, zodat mindere soorten goed koper kunnen worden. Kleinhandelaren, die niet meewerken, krijgen in dit opzet niets van de grossiers. Wat zij hier buitenom kopen, moeten zij veelal duurder betalen, dus duurder ver kopen. Witlof, spruitkool en boerenkool zijn fiiet in deze regeling betrokken. Van een af stand, gezien, zullen de troe belen der laatste dagen, in Italië, naar ik vrees, moeilijk te begrijpen zijn. Men vraagt immers niet alleen: wat gebeurt er? Doch evenzeer, en .met meer recht: waarom gebeurt dit? Wie is de schuldige? En het antwoord is niet eenvoudig, wanneer men tenminste objectief wil blijven. Dat de uiterst linkse partijen zouden trachten dóór stakingèn en relletjes de moeilijkheden der regering de Gasperi te vergroten, was te voorzien. Dat zij daarbij gebruik zouden maken van hun sterke overmacht in het Algemeen Italiaans Vak verbond eveneens. De pogingen om Jaet vierde kabinet-de Gasperi langs parlemen taire weg te doen vallen, zijn mislukt. De verkiezingen voor de Romeinse gemeente raad wijzen er zelfs op, dat de aanhang van de Gasperi in den. lande toeneemt. Doch de linkse partijen, alle linkse partijen, achten het ongewenst, dat de verkiezingen; welke in April moeten plaats vinden, wor den voorbereid onder een strikt Christelijk- democratische regering. Een deel der linkse partijen tracht alsnogin het kabinet de Gasperi te worden opgenomen (republi keinen, Saragat-socialisten). De bedoeling der uiterst-linksen kan men afleiden uit de woorden van Togliatti: „Wij zullen op par lementair terrein strijden zolang dat mo gelijk is". En hij voegde eraan toe: „Er bestaan trouwens ook democratische revo luties:" Valse geruchten. Het is vrijwel onmogelijk te zeggen, hog de relletjes ontstonden. In Sicilië werd een ondergeschikt ambtenaar van een commu nistische vakbond voor de deur van zijn ouderlijk huis doodgeschoten.' Zeer waar schijnlijk was de aanslag op zijn broer ge munt en was de reden van de moord niet politiek. Uit protest werden te Milaan sta kingen en ,;straf-expedities" tegen neo fascisten georganiseerd. Aan beide karrtèn vielen doden en gewonden. Een kleine papieren bom werd door een üit de partij gestoten ex-communist gelefd in het partij gebouw der communisten; uit wraak wer den de gebouwen der qualunquisten en Finland tussen twee vuren I De Finse premier Pekkala heeft rapport uitgebracht over de Fins-Russische onder handelingen welke onlangs te Moskou werden gehouden toen een delegatie van het Finse kabinet een bezoek aan de Rus sische hoofdstad bracht ter gelegenheid van de viering vaii de t30-ste verjaardag der Russische revolutie." De premier ver telde de parlementscommissie voor buiten landse aangelegenheden dat „slechts par ticulier" een Fins-Russisch militair ver dedigingsverdrag ter sprake is gekomen. De Finse onderhandelaars hebben nadruk kelijk naar voren gebracht dat Finland nooit een militaire basis voor een anti- Sovjet aanval zou worden. Dit is het Engelse „vlonder" van 1300 |f| ton,- deivroegere mij- 1S§ nenveger Felicity, die ir{ S.chotland tot traw ler werd verbouwd en daarn.a de naam „Fairfxee" ontving. Dit „vis' moederschip", want een trawler is het ha&st - al niet meer met zijn snel- vriesinstallatie en zijn revolutionaire vangstr methoden waar door het net niet langszij rmaor door een soort slifjway bin nen wordt gehaald gaat voornamelijk dn de IJslandse wateren varen. - Een nieuw trawlbord van alumi nium zal wordé'.n ge- bruikt,dat van de trekkabels losgemaakt kan worden, zodat het net wordt gestrekt en ingehaald, zonder dat de borden meekomen. Bovendien is de capa citeit van de nelten tijdens proefnemingen soms twaalfmaal zo groot gebleken als die van een normale uit rusting. Als we ten slotte nog vertellen, dat de Fairfree een ton gefileerde wis per uur kan vriezen, net jes in cellophaan en karton verpakt, dan is de trots, waarmee de Fresh Frozen Foods Ltd" haar nieuw ste aanwinst lanceerde, zek&r te begrijpen. vooral die van de fascistische „Movimento Sociale" geplunderd. Dan grijpt de bewe ging om zich heen. In Piëmonte plundert men (te Vercelli. en elders) ook liberale partijgebouwen en krijgen de onlysten het karakter van een actie tegen de regering, tegen de Gasperi .en tegen-de liberale vice- president Einandi. In Napels wordt het stadhuis belegerd en de zetel der royalisti sche partij, die nergens sterker is dan juist daar, vernield. Herhaaldelijk blijkt, dat de ergste gewelddaden bedreven worden, na dat onverantwoordelijke elementen onjuis te geruchten hebben verspreid over voor vallen, die in een ander deel der stad zou den zijn gebeurd; Men schroomt evenwel daarachter bewuste misleiding door volks menners te zoeken. De mars naar Rome. Er gebeuren zeer zeker dingen, die elk anti-fascist ergeren, meer nog dan bevreem den. Juist in deze dagen werd bijvoorbeeld De Vecchi, de enige overlevende der „qua- drumviri" van de „mars op Rome" veroor deeld tot vijf jaa"r en tegelijk geamnesteerd en op vrije voeten gesteld. De-rechtbank achtte niet bewezen, dat hij een der vier hoofdorganisatoren van de „mars" en tot op het laatst toe een der meest promi nente fascisten „in belangrijke mate had bijgedragen tot het in stand houden van het fascistische régime". Geen wonder, dat de eenvoudige man b(i zulk een recht spraak zegt, dat de fascisten w,orden be schermd om ze op het geschikte ogenblik weer op het volk los te laten. Een andere grief is dat er sedert kort weer twe§ openlijk erkende fascistische groepen bestaan, de „Movimento Sociale'* en de uit de rechtse vleusrel der qualunquis ten ontstane „Nationalistische partij voor sociale democratie". De namen zijn on schuldig, behalve dat woord „nationalis tisch", doch de publicaties dier partijen, vol verheerlijking van het vroegere regiem, zijn het allerminst. Mussolini wordt genre zen, niet alleen Triëst, doch Fiume en Dal- matië opgeëist, ja zelfs Corsica van het trouweloze Frankrijk gevorderd en de ge allieerde volken de „bevrijders" in alle toonaarden beschimpt. Sforza, Nitti, enz. zijn de „hyena's, de aasgieren, die in het gevolg der vreemde heersers kwamen om het stervend Italië het vlees van de heen deren te scheuren". Democratie bedreigd. Terecht protesteren allé anti-fascisten tegen deze groepen en het is plausibel, dat de linkse partyen er bij de regering op aandringen, dat maatregelen worden ge nomen, o.a. in verband met artikel 17 van het vredesverdrag, waarbij wederoprich ting der fascistische partij verboden wordt. Doch dit rechtvaardigt allerminst het eigen gereid optreden der menigte tegen deze neo-fascisten. Het rechtvaardigt evenmin het optreden der typografen, die alle redac ties hebben gedwongen een door hun vak verbond aangenomen motie af te drukkén, waarbij zij de journalisten wijzen op hun democratische plichten. De motie is op zich zelf. prijzenswaardig, doch waar blijft de democratie, "wanneer de cjief van de druk kerij de redactie dwingt de volledige tekst dier motie af te drukken, indien zij wil, dat de courant ter perse gaat? Alle redacties, ook de meest rechtse, hebben toegegeven, met uitzondering der liberalen en der re publikeinen, wier bladen op die dag niet verschenen. De democratie, de democratische vrij heden, in de eerste plaats het vrije woord en de vrije pers, verkeren in Italië in gevaar. z°r6'i-> - -.!. meelfabrieken in Nederland begonnen met het verrichten van Zondagsarbeid ten einde het tekort te compen seren, dat ontstaan is door de staking bij de „Holland". De ..Holland" hoopt binnenkort weer op volle .capaciteit te werken door aanneming van nieuw personeel in vafete dienst.. De arbei ders ontvangen voor de Zondagsarbeid een toe slag van 100 pet. op het loon.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1