Wegens uitbreiding wasserij Rassen-verschil: kernprobleem der Amerikaanse samenleving Politieke delinquenten ondergedoken op Duin en Kruidberg? BOEKEN?- Predikbeurten ZATERDAG 22 NOVEMBER 1947 piANK EN ZWART ye|e Amerikaanse negers gaan in de blanke bevolking op ÏJMUTDER COURANT Mn onze correspondent te New York) Het „blanke" Amerikaanse bloed is niet o zuiver meer als ras-zuiveraars wel zou- Li wensen: meer dan twee millioen ne- Ls hebben do „color-line" overschreden n een wassende stfoom van zwart bloed ^engt zich met het bloed der blanke be- volking- pe „color-line", de afscheiding tussen hlank en zwart, ormt echter een formi dabele barrière, die ni*t met een sprong üenomen kan worden. Alleen negers, die j,ct bezit zijn van een zeer lichtbruine huid en die de verdere uiterlijke kenteke- ?en van het Negroïde ras missen, kunnen let succes over de linie sluipen en zich Lr blanke uitgegeven. Het is meestal l\et economisch motief clat tot deze stap leidt: je wens om een betrekking te krijgen of te houden die alleen voor de blanke open ?e Soms is de reden een gemengd blank- zwart huwelijk of een verhouding met een blank meisje. De meeste huwelijken tussen negers en blanken tonen aan dat de man nelijke helft zwart en de vrouwelijke "blank is waarbij de blanke vrouw haar weder helft volgt in zijn negergemeenschap. Zij tracht dan te poseren als negerin met lich te huidskleur om op deze wijze aversie te ontgaan van de meerderheid der negers tegen deze vorm van een gemengd hu welijk. Het is natuurlijk voor een blanke vrouw veel gemakkelijker om zich voor negerin uit te geven dan omgekeerd, om dat weinig blanken en zelfs negers ge neigd ziju om te veronderstellen, dat een blanke zich voor een zwarte zou uitgeven indien hij oftfzij dit niet werkelijk is. jjoe weinig in aanzien de neger óverigens |s blijkt het beste uit het feit dat een paar druppels zwart bloed voldoende zijn om iemand voor neger uitgemaakt te zien, niaar dat heel wat' meer druppels blank bloed een neger nog lang niet tot een blanke maken. Indien iemand 15/16de blank bloed heeft maar l/16de zwart bloed en indien hij onder blanken wenst te lé ven, dan wordt zijn gehele leven geken merkt' door leugens, en geheimhouding. Vermenging gaat steeds verder. Het sociologische verschijnsel van de iwarte, die een blanke wordt, heeft in dit land al meer dan 200 jaar bestaan en het sal de puristen nog wel een paar honderd bezig houden. Het juiste aantal van :nen, die negerbloed in hun aderen hebben en die bij het volwassen, worden besluiten om zich los te maken uit hun [ekleurde- wereld, om verder tussen de token te leven, is onbekend. Bevolkings deskundigen echter hoewel beschikkend over weinig statistisch materiaal schat- ten het aantal negers dat jaarlijks over de color-line glijdt, tussen de 15.000 en 30.000; onafhankelijke onderzoekers noemen cij fers tot 200.000 per jaar toe. Onderzoe kingen hebben aangetoond da£ de meeste iiegergezinnen kennis fiebben van een der gelijk geval. In sommige gezinnen kende men 'er dozijnen. Negefs, die zich als blanken uitgeven, worden zelden „verraden" door hun voor malige rasgenoten. Natuurlijk .betreuren negerkringen het wanneer de beste oncfer hen uit de gelederen verdwijnen^ omdat uiteraard een vooraanstaande neger een grote steunpilaar vormt in de strijd die zij te voeren hebben tegen de rassendiscrimi natie. Maar indien de persoon in kwestie van meriing is dat hij gelukkiger zal wor den als blanke, dan wensen de meeste ne-r gers hem succes en het beste. Diep in hun binnenste hebben negers echter heimelijk pret wanneer een van hen er in slaagt zich als blanke uit te geven en op deze wijze het zogenaamde superieure ras bij de neus neemt. Assimileringsmogelijkheden. Sommige lichtgekleurde negers verbre- an de banden met hun voormalige omge- ing en met Kun eigen familie geheel. Zij. trekken naar een ander deel van het land daar een volkomen nieuw léven' te be nen. Wanneer zij dan bovendien nog een taal aanleren, Italiaans, Spaans of Portugees, clan wordt ontdekking, wel zeer moeilijk onder hét mengelmoes van ra§sen e« volkeren, dat in de Verenigde Staten eft. Anderen echter leiden in de ware zin des woords een dubbel leven. Deze blanke, zoals zij genoemd worden, gedra- kunnen wij een' onbeperkt aantal aannemen U krijgt Uw was helder gewassen en keurig gemangeld, dezelfde week weer thuis. gen zich voor zover hun betrekking aan gaat, als blanken, maar na gedane arbeid keren zij 's avonds terug in hun zwarte milieu. Zulke blanke negermeisjes kan men vinden in de grote warenhuizen van New York, Chicago of andere grote ste den. Als negerin zouden zij nimmer ver der komen dan een betrekking achter de schermen, waar zij geen contact zouden hebben met de blanke clientèle. Duizen den van hen bezoeken 'cafés, restaurants en andere oorden van vermaak, bestemd voor de blanke, om op deze wijze meer pret, betere kwaliteit voedsel, drank en bediening te krijgen. Vijf a zes millioen „blanke negers". Naar raming zijn er thans in de Ver enigde Staten tussen 5 ên 6 millioen ver onderstelde blanken, die enig negerbloed in hun aderen hebben. Honderden pro minente mannen en vrouwen,, die als Manken leyen, zijn in werkelijkheid blan ke negers.-Maar velen van hen zijn hier van volkomen onkundig aangezien de bloedvermenging vele generaties terug heeft plaats gehad. De geschiedenis van een man die plotseling tot de ontdekking komt dat hij gedeeltelijk zwarj bloed heeft, vormt het onderwerp van de -laat ste roman van Sinclair Lewis, „Kingsblood Royal". Natuurlijk bestaat er meer dan een academische belangstelling alleen ten aanzien van wat deze bloedvermenging uiteindelijk voor de Verenigde Staten moet betekenen. Er'zijn verschillende onder zoekers die van menirpg zijn, dat de neger uiteindelijk geheel door het blanke ras zaL worden geabsorbeerd, gesteld althans dat geen verdere immigratie plaats heeft. Derhalve zou uiteindelijk een nieuw Amerikaans ras ontstaan, ietS donkerder van kleur dan de huidige blanke bevol king. De geschiedenis heeft geleerd, zeg gen zij, dat wanneer twee rassen naast elkaar leven, het zwakkere ras in dit geval zonder twijfel de neger of ge heel verdwijnt of in het sterkere opgaat. Absorberingsproces in volle gang. Anthropfllogischen sociaal is de negér geabsorbeerd in Mexico en het proces is in volle gang in sommige Zuid-Ameri kaanse landen. In Amerika voert men nogal eens aaft dat in de 17de eeuw grote aantallen negers door de blanke bevolking van Engeland zijn geabsorbeerd zonder een spoor achter te laten. Sarcasten in de Verenigde Staten beweren zelfs, dat er geen tien procent negers in de Verenigde Staten zijn, die niet voor een deel blank bloed in de aderen hebben. Maar zij die zich verzetten tegen deze absorptie-theorie, houden staande dat er altijd een kleine kern van raszuivere ne gers zal blijven bestaan om de vloek van Noach te moeten dragen. Bijbeldeskundi gen beschouwen de negers als de afstam melingen van Canaan en de vloek van Noach is reeds gedurende eeuwen aange haald als een goddelijke rechtvaardiging van de slavernij. Benauwd avontuur van oud-Bloemendaler Pim Breitensteln in Seattle door bankrover bedreigd In de Seattle" Times van 10 November lezen wij een verhaal, waarin de oud- Bloemendaler Pim F. Breitenstein, die thans kassier is van de Peoples 'National Bank in Seattle de rol van lijdend voor werp heeft moeten spelen. Zijn bank kreeg namelijk bezoek van een „hold-up man" een bankrover, die met een flesje nitro glycerine in de hand naar het loketje van Breitenstein kwam en hem een papiertje toeschoof. Op dit papiertje stond: ,,lk ben een ex-sergeant van de genie. Ik heb uit 84 staven dynamiet genoeg nitro-glycerine gehaald om alles en iedereen in een straal van 40 meter te vernietigen. Ik wil al het geld, dat je bij de hand heb. Als je een kik geeft voordat ik de bank uit ben,, jaag ik ons allemaal de dood in". Breitenstein trapte onmiddellijk op een alarm-handle en riep de kassier in de volgende kooi. Deze hoordé echter niets en de „hold-up man" zei: „Vrindje als je dat nog eens doet, blaas ik de hele boel op". Hij gaf de kassier vervolgens een en velop en beval hem daar het geld in te stoppen.'Hij kreeg 4400-dollar en vluchtte vervolgens. Breitenstein verklaarde later aan de po litie: „Hij was erg nerveus maar niet meer dan ik. Hij hield het flesje zo in zijn hand, dat ik het slecht&ckon zien. Ik wist niet of er werkelijk nitro-glycerine in zat, maar ik nam het zekere maar -voor het onzekere". Wie bouwt Aardenburg op? Onze reportage van de wederopbouw van Aardenburg heeft bij sommigen de in druk gewekt, alsof onze speciale verslag gever, met voorbijzien van alle -andere be trokkenen, de lof voor de grootse prestatie die in dat gewest geleverd werd en wordt, uitsluitend aan de dames Van den Broeeke en #aan burgemeester Van Dongen toege zwaaid zou willen zien. Dit was. niet de bedoeling. Wel heeft de verslaggever naar voren willen brengen, dat de wederopbouw naast een materiële ook een culturele kant^reeft en het is dit terrein, waarop vooral 'mevrouw Van den Broeeke zich grote verdiensten heeft ver worven, en de werkzaamheid van .haar dochter demonstreert het aandeel van de jeugd aan het 'nationale herstel op ver kwikkende wijze: Dit alles neemt natuurlijk niet weg, dat noch de dames Van den Broëcke, noch bur gemeester Van Dongen iets hadden kunnen beginnen, indien zij niet ter zijde waren gestaan door een schare medewerkers van hoog tot laag, die zowel het gemeenteper- soneel, de ambtenaren van de wedèrop- bouw, de- architecten en de aannemers als alle anderen, die arbeiden om Aardenburg te doen herrijzen, omvat. Zij allen verdie nen ongetwijfeld een ere-saluut voor de onverdroten arbeid, die zij in het belang van de gemeenschap verrichten. Tenslotte vermelden wij op verzoek van ir. F. H. Klokke, dat het „imitatie-oud-Hol lands" waarin vele verwoeste Zeeuwse ste den, als --Middelburg en Sluis, zullen wor den opgebouwd, in Aardenburg niet zal worden toegepast. Weliswaar is ook daar reeds één zo'n geveltje verrezen, doch dit berust op een vergissing. SNELLIUSSTRAAT 39 - telefoon 4371 en IJmuideo zaterdag 32 november, kalia. 7 en 9.15 u.: „Spionne in de Wiaduw". Res. 7 en 9 u.: „Zondige jeugd". Be pout. 8 uur: „Oma's derde jeugd" en iconen der woestijn". flora. 1,30 en 4 uur:.„Dik*Trom". Patronaat. 8 u.: Cabaretavond IJ.B.B. zondag 23 november. Thalia. 3 uur: Matinée. 7 en 9.15 uur: toionne in de schaduw". Rex. 3, 7 en 9 uur: ^Zondige jeiigd". 2.30, 5 en 8 uur: „Oma's derde rtgd' en „Zonen der woestijn". ,01a- 1-30 "en 4 uur: „Dik Trom". maandag 24 november. Raadhuis. 912 uur: Spreekuur wethou- »an Sociale Zaken. Raadhuis. 1012 u.: Spreekuur Burge- „Spionne in de* Thalia. Khaduw". „Zondige jeugd". e Pont. 8 uur: „Oma's derde jèugd" en ^hen der woestijn". „DE BOEKPERS" gr. houtstraat 55-57 - haarlem tel. 19397 HET BUTLIN-KAMP Formeel geen beroep mogelijk Gevolg gevende aan de in de laatste raads vergadering genomen beslissing, besloten B. en W. zich >te wenüen tot de Kroon, inzake de ves tiging van een vacantie-centrum in Zandvoort. Dit in verband met het feit, dat tegen de beslis sing van Gedeputeerde Staten, om in het ont- werp-uitbreidingsBlan niet de mogelijkheid te' opënen voor de stichting van een vacantie-cen trum, formeel geen beroep open staat, Haiiiiie Scliaftscköol B. en W.' van Zandvoort stellen de ge meenteraad voor aan de namen der open bare scholen de volgende namen te geven: Karei Doormanschool (aan de Parallel weg); Hannie Schaftschool (aan de Heren straat) en de Wim Gertenbachschool (aan de Schoolstraat). In de oorlogsjaren heb ben Hannie Schaft, Karei Doorman' en Wim Gertenbach zich voor de vaderlandse zaak verdienstelijk gemaakt. In de betrok ken schblen zal ten behoeve der leerlingen een bord worden aangebracht, waarop in het kort efïkele bijzonderheden over deze personen voörkomeh. Doodstraf voor hoofdfiguur uit het Wormshoeve-drama Het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem heeft de 37-jarige ex-luitenant der Staats politie M. J. die eerst werkzaam was bij de S.D. te Rotterdam en later een der hoofd figuren werd in hét Wormshoeve-drama te Lunteren, conform de eis tot de doodstraf veroordeeld. Eigenaardige diefstallen Ongetwijfeld houden vele delin quenten zich hier of daar in ons land schuil. Af en toe worden er dan ook aan gehouden. De gedachte is gerezen over dé moge lij kheid cjptt ook enkelen ondergedoken zijn op het grote duinterrein tussen Bloerhen- daal en IJmuiden. De politie te Bloemen- daal en Velsen heeft in de laatste maanden aangiften van enkele diefstallen gekregen die,een eigenaardig karakter dragen en die enigszins wijzen in die richting. Allereerst noemen wij verschillende inbraken waarbij alleen geld en levensmiddelen-bonnen zijn gestolen. Voorwerpen die in het algemeen in aanmerking komen om meegenomen té worden door inbrekers (o.a. radiotoestel len) werden onaangeroerd gelaten. Boven dien woi^len meermalen levensmiddelen gestolen. Daarbij is nog gAomen fxet feit, dat kort geleden zes dekens gestolen zijn uit de lighallen van het „Brederodeduin". Later zijn twee van deze- dekens terugge vonden op enige afstand van dit herstel lingsoord, blijkbaar waren die door de dief of dieven verlorén. Wilden zo wordt ge vraagd de onderduikers de dekens heb ben om zich tegen de koude te beschermen? Tenslotte is er nog de zonderlinge om standigheid dat in het grensgebied tussen Bloemlndaal en Velsen verschillende rij wielen gestolen zijn, die later op énige af stand teruggevonden werden." Blijkbaar had de dief alleen behoefte om zich snel te verplaatsen. Wij hebben van de politie te Bloemen daal vernomen, dat ook zij wel eens ge dacht heeft aan de mogelijkheid, dat hier inderdaad gedacht moet worden aan daden van politieke delinquenten, hoewel er geen besliste aanwijzingen bestaan. De politie in Velsen verklaarde óns evenwel geen geloof te .hechten aan de onderduik-theorxe. Inderdaad zou het mogelijk zijn dat men sen zich in dit uitgestrekte duingebied schuil houden, want er zijn daar niet min der dan 400 bunkers. Het terrein is nog nooit stelselmatig afgezocht kunnen wor den. Er is wel eens gedacht om met politie honden te werken, maar dit stuit op het grote bezwaar, dat men de honden niets kan voorhouden dat eigendom is geweest of althans aangeraakt door personen die men zoekt. Er komt ook nog bij, dat het duinterrein nog niet geheel gezuiverd is van mijnen, wat ook het onderzoek bemoeilijkt. Maar zo vervolgde onze zegsman het opval lende is, dat de grenzen van dit duinterrein geregeld onder cohtröle staan van de po-% litie en de jachtopzieners, die nog nooit een verdachte hebben gezien. Hét is geen kleinigheid je. om zich maandenlang schuil te houden in zo'n duinstreek, waar geen levensmiddelen4 gevonden worden. Willen de onderduikers het leven behouden, dan moeten zij geregeld contact onderhouden met de bewoonde wereld en dan zou daar van toch op deit "duur iets bemerkt worden. Intussen houdt de politie van Velsen en Bloemendaal haar aandacht op deze zaak» gevestigd. Als er personen1 zijn die verdachte personen in de omgeving zien, zal zij van die gegevens graag gebruik maken. Veilig verkeer is ieders belang Automobilisten en motorrijders: Rijd zoveel mogelijk rechts van de weg; blijf niet nodeloos midden op de weg „kleven". Beheers Uw snelheid Rijd niet vlak achter in dezelfde, rich ting rijdende motorrijtuigen. Passeer nimmer bij wegkruisingen of op plaatsen, waar het uitzicht niet vrij is. Trams behoren rechts te worden inge haald. Alleen als rechts tussen de tramen de zijkant van de weg niet voldoende ruimte is, mag een tram links worden voorbijgereden. Bedenk echter, dat dit een zeer ge vaarlijke manoeuvre kan zijn. Verkeersheuvels moeten rechts voorbij gereden worden, tenzij daarop een zuil met groene vlakken is geplaatst. Geef tijdig een duidelijk teken als U voornemens bent van richting te ver anderen. Wees voorzichtig bij het veranderen van richting. Het geven van eên teken geeft geen recht 'op voorrang. Integen deel: op dezelfde weg heeft het recht- doorgaande verkeer, ook het lang zame, voorrang boven het afbuigende (snel) verkeer. Bij nadering van een voorrangsweg (hoofdverkeersweg) moet aan alle andere verkeer, dat op die voorrangs weg rijdt, voorrang worden verleend. Bij. verkeerslantaarns betekent ook het gele licht „stop". Pakeer niet binnen 10 m. vóór of voor bij wegkruisingen of halteplaatsen van een tram of autobus. Wees'uiterst voorzichtig bijmachteruit rijden &n bij het openen der portieren. Zorg bij duisternis en mist voor een goede voor- en achter ver lichting. Het rijden met een auto, zonder achter licht, of met slechts één brandend koplicht, is misdadig. Pas op voor slipgevaar. Negenhonderd blijde gezichten in Indië Het NIWIN-comité IJmuiden-Velsen maakt bekend dat de opbrengst der Kerst pakketten-actie voor onze jongens in Indië 4500 i's, zodat 900 pakketten van onze gemeente naar Indië verzonden kunnen worden! Het comité verzocht ons verder, dat nog dozen voor verjaardagspakketten voor 2 per stuk verkrijgbaar zijn, welke drie^ maanden van tevoren verzonden moeten worden om op de dag van de verjaardag aan de betrokken persoon overhandigd te kunnen worden. RESEDA" is naar haar Oml in Bever wijk geweest. Is het cadeautje voor moeder klaar gekomen? Ik kijk nog erg uit naar je 'brief over Zwitserland. Dat is niet zo mooi TORTELDUIFJE, dat je in het Anthonius Ziekenhuis ligt. Ik hoop van harte, dat je weer heel. gauw beter bent, zodat je weer naar huis kunt. Ik kan me zo voorstellen, dat je daar ^."g naar uitziet. Je schrijft echter dat je voe ten al wat beteren, dus er is vooruitgang en dan komt het einde van deze nare tijd ook snel naderbij, hoor! Ik begrijp best, dat je niet zo mooi schrijft als anders, maar dat kan ook niet, als je ligt. Krijg ik weer eens gauw een brief van je? JANNIE L. uit Beverwijk is van harte welkom in ons midden,v ook al woont ze óver het Noordzeekanaal. Hoe groter onze vriendenkring des te 'beter. Je schuilnaam was er al, dus verzin maar gauw een andere, dan ben je ook „verscholen". ERICA en CHRYSANT laten mij nog even op een leuke brief wachten, zeggen ze. en sturen.nu maar vast alleen de op lossing van het raadsel. Volgende week beter, hoor! KERSTKLQRJE heeft een prettige ver jaarsvisite gehad bij haar vriendinnetje. Aardig hoor, dat je me helemaal geen brief ,hebt geschreven toen je jarig bent geweest. Voleerid jaar, niet vergeten, hoor! BRUINTJE BEER hoeft zich niet onge- Beste kinderen! Weet jullie waar ik laatst geweest ben? In Thijsse's Hof, Bloemendaal. Natuurlijk zijn er maar enkele knapperds onder jullie, die precies weten wat en waar dat is. Maar, ik zal de anderen dan eens gauw vertellen wat ik bedoel, want het is belangrijk; om dat er in Velsen ook iets dergelijks zal komen. Het Thijsse's Hof dan, is een' mooie, grote park-achtige tuin in het Bloemen- daalse Bos en in die tuin staan all^ soorten bloemen en planten die in Nederland maar groeien, zo gek kun je niet opnoemen of er is een exemplaar van aanwezig. Maar ook de gewone bloemen, bijvoorbeeld de Salo monszegel, h'et vergeet-mii-nietje en aller lei andere dagelijks voorkomende planten en ook bomen groeien er. Je kunt ze heel gemakkelijk herkennen want er staat een klein houten bordje bij met de naam er op. Zo heb je dus eigenlijk een levend piantkunde-boëk, waar je zelf in wandelen kunt. Dit vertel ik jullie nu allemaal, omdat h'et plan is, om binnenkort in „Schoonen- berg" ook zo'n légend herbarium bewaarplaats van planten) te stichten. Dan hoeft geen enkel kind dat als schuilnaam bijvoorbeeld Dotterbloem of Akelei heeft gekozen, meer aan mij te yragen: „Tante Els, hoe ziet een Dotterbloem er nu eigen lijk uit?", want dan stuur ik ze gauw-naar Schoonenberg om een te gaan kijken welke bloem ze als schuilnaam gekozen hebben. rust te maken over de raadsels. Het komt Lijkt jullie dat niet aardig? Als je eens in allemaal wel in orde. Ik begrijp niet goed Bloemendaal komt, ga dan toch maar vast j was je bedoelt met je vraag of ik je brief eens kijken in Thijsse's Hof, dat genoemd niet gezien had. Je hebt toch wel m'n ant- is naar één onzer grootste natuuronderzoe- woord gelezen in de krant van verleden kers dr. Jac. P. Thijsse, die zijn hele leven Zaterdag? besteed heeft aan het onderzoek van de j En dit was weer de laatste bifef. Tot volgende week. TANTE ELS. Kennemerlaan 154, IJmuiden of aan de bezorger meegeven. Voor jonge hersens De oplossing van het raadsel van ver- 1 leden week was: melk, bril of ruit, Anna, bode, egel, grot, mens, made, kalk of kant, wals, ogen, krot, belt, wade. Eind goed, al goed. Goede oplossers waren: Blauwdruifje, Reseda, Tortelduifje, Erica, Chrysant en Bruintje Beer. Het raadsel voor deze week bestaat uit twee inzendingen: mooie levende natuur. E^'na deze plantkunde-les gaan we gauw naar onze brieven. Als eerste £eb ik hier dan SPERWER, die mij een leuk liedje stuurt, en een raad sel. Ik bewaar -ze hoor, snelle vogel! Hoe is het afgelopen in Heemstede? Stuur je me eens gauw verslag over de wedstrijd? Jij hebt mooie cijfers zeg! Als je zo door gaat kom je beslist in de' vijfde klas vol gend jaar. BLAUWDRUIFJE heeft zitten prakke- zeren wat voor deken nu wel in het raad sel van verleden week bedoeld werd. Nu, ik zal je wel eens gauw uit de droöm helpen, hoor. Heb je nog nooit van een sneeuwkleed gehoord, dat heel deftig een „witte wade" genoemd werd? Ja? Nou, dié wade moest jij nu hebben in het raad sel. Maar de uitkomst had je toch. dus kom je bij de goede oplossers te staan. Jullie hebben gefuifd, op scnool ;zeg, ik wou dat ik er bij geweest was, dan had ik ook vast zo'n lekker snoepje gekfegen. En nji weer met Sint Nicolaas. Jij boft, hoor! Van PUZZELAARTJE ontving ik weer de traditionele briefkaart. Jij moet niet zulke dikke taalfouten schrijven, vent-je, vatl 22 letters: dat heb je toch wel beter geleerd op school? Naar de leeftijd van een dame mag volgens één der eerste wetten der beleefd heid niet gevraagd worden, dus ook dat valt me van .je tegen. Alsnog vraag ik ver melding van geboortedatum in verband met jeéfelicitatie in de krant. Ie. van Sperwer: Ik ben doorschijnend, kogelrond, Licht als een veertje, Prachtig bont. Blaas je even, dan ontsta ik, Blaas je weer, dan verga ik. Ra, ra, wat ben ik? 2e. van Violier: Het geheel bestaat uit een spreekwoord 1 2 3 4 slaapt baby in. 7 9 19 niet knap. 5 13 12 lichaamsdeel. 141017 8 watervogel. 18 20 21 22 gezicht 15 16 6 11 vervoeging van het Verkwoord „doen". de nederlandse kinderen uit duitsland. Het Interkerkelijk Overleg verzoekt ons er de aandabht op te willen vestigen, dat zij, die een Nedex-lands kind uit Duitsland voor de tijd van drie maanden in hun gezin willen opnemen, zich hiertoe dienen op te geven bij een kerkgenootschap "of één der verenigingen, die zich op het gebied van de kinderverzorging bewegen. Dit bete kent, dat men zich niet rechtstreeks tot het bureau van het I.K.O. moet richten* Verenigingen, die tot dusver geen contact opnamen met dit centrale bureau en die toch medewerking willen verlenen, wox"- den uitgenodigd zich alsnog met het bu reau in verbinding te stellen. Overigens zij er nogmaals de nadruk op gelegd, dat de kerken en verenigingen als bemidde lende instantie voor iedere gegadigde, van welke richting ook, gereed staan en dat het voor de aanmelding geenszins nood zakelijk is, dat men een kerk of verenigin gen kiest overeenkomstig eigen overtuiging en beginselen. Engelsen zagen Urkers voor Russen aan De heer A. Thurner, ambtenaar bij de •afdeling Visserij van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, heeft in^Den Haag een uiteenzetting gege ven over het terugbrengen van door de Duitsers geroofde vissersvaartuigen. Hij gaf een relaas van de moeilijkheden, waar mede men bij het identificeren, vrijma ken, eventueel lichten en terugsiepen der bodems te'kampen had. Tijdens de bezet ting vorderden de Duitse- '2 trawlers, 242 loggers en 33 kotters v nze vissers vloot, alsmede 470 kleinere vaartuigen, zó- als kleine kotters, botters, blazers en hoogaarzen. Het opsporingswerk nam veel tijd in beslag. Van de 317 gevorderde grote sche pen kwam 72 procent terug (224) tot een na-oorlogse waarde van pim, 40 millioen gulden (vooroorlogse waarde .twaalf mil lioen)", van de kleinere schepen kwam 62 procent (290) terug. Terugkeer, herstel en in bedrijf stellen der schepen brachten her nieuwde bedrijvigheid op de nevenbedrij- ven als werven, kuiperijen, touwslagerijen efi nettenbi'eierijen. De-in 1940 naar Enge land uitgeweken vissersschepen zijn ook weer in de thuishavens teruggekeerd. De heer Thurner vlrtelde óver de geïm proviseerde 'sleepboten, die teruggevonden zeewaai'dige bodems naar huis brachten. Echte sleepkracht was er niét, zodat men gebry'ik heeft gemaakt van vier stoom trawlers. Hiermee is het werk zonder on gelukken v.olbracht. Spreker prees het enthousiasme van de bemanningen en van kleine scheepseigenaren, die monsterden voor dit werk, of zalf Duitsland introkken om hun schepen terug te vinden. Een dwaas incident hierbij ,was, dat de Urkers, die hun gehele vloot kwijt waren, door de Britten voor Russen werden aangezien. Hoog roemde de heer Thurner de samenwerking met de Engelse instanties in Duitsland, speciaal, die met de „Royal Navy" te Hamburg. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels. 86) Mooie woorden! Maar wat zou ze kun nen doen, dacht ze, toen ze zich voor de lange nacht van waken installeerde, als tenslotte werkelijk iets verkeerd liep? O, ze zou zou natuurlijk naar de telefoon kunnen rennen en Dr. Wild laten komen, en ze zou er voor kunnen zorgen, dat Alan zo spoedig mogelijk in de beste handen kwam en niet, zoals de arme Jim Tullet, ongemerkt uit het leven zou glippen. Maar méér zou ze niet kunnen doen. Ze ging, opeens ontsteld over haar afdwalende ge dachten, rechtop zitten. Stel je voor, dat zij, die opgeleid was om koel én bekwaam en kalm te zijn bij het zien van gevaar en pijn, zich nu zat op te winden over een dergelijke geringe kans! Ze had het zo geregeld, dat ze in haar eigen kamer zou blijven zitten om' zo nu en dan naar Alan te gaan kijken. Ze keek op haar horloge, maar aangezien het nog nauwelijks 20 minuten geleden was, dat ze bij hem was geweest, bedwong ze haar neiging om weer te gaan kijken en nam ze vastberaden haar breiwerk het bed- jasje voor Kathryn —r op. 't Regelmatige getik van de breinaalden werkte kalme rend, maar.breien verhinderde je niet na te denken. Dat is toch zéker niet nodig Als Alan dat niet gezegd had met die blik' van ontsteltenisin zijn ogen, dan zou ze het zeker zo geregeld hebben, dat ze in zijn kamer was gaan zitten, rustig in een donker hoekje, zodat hij geen last gehad zou hebben van haar aanwezigheid. Maar zijn onverholen tegenzin, haar bij zich 'te moeten hebben, had dat onmogelijk ge maakt. Het deed haar pijn, méér nog dan de gedachte, dat hij haar niet mee wilde hebben naar het feest, haar pijn had ge daan. Hij liet het zo overduidelijk uitko men, dat hij haar, hoewel hij haar nuttige werk ten opzichte van Kathryn moest er kennen, in verband met .zichzelf in geen enkel opzicht mee liet tellen. En toch had hij kort geleden, in Sam's huisje', toen hij haar haar streelde met een van zijn sterke, gebruinde handen, die wonderlijke vraag voor zich uit gemom peld: .Anne, Anne, waarom haat je me zo, Anne? Hij was natuurlijk niet bij zinnen ge weest op dat moment. En- niemand wist beter dan zij, dat mensen onder dergelijke omstandigheden zonderlihge dingen kon- dén zeggen. Hij had misschien, dacht ze, met eeii gevoel van pijn in haar hart, aan heel iemand anders gedacht. En toch had -hij haar naam heel duidelijk uitgespro kenAnne Maar er waren tenslotte "zovele Anne's in de wereld, bracht ze zichzelf in herin nering. Haar handen, clie het breiwerk vasthielden, lagen werkeloos in haar schoot en ze leunde in de stoel als een vermoeid kind. Ze zag er bleek en moe uit, toen ze op haar horlogs kijkend zag, dat het tien voor drie was, en tijd om Alan weer eens op te zoeken. Ze ging naar de wastafel en bette haar gezicht en «pijnlijke ogen met koud water, en er kwam weer wat kleur op haar wangen. Heel zachtjes, ging ze hel^ portaal op. Hoewel het huis doodstil en" donker was, gaf het haar niet in het minst een angstig gevoel. Het was bijna alsof het vol warmte èn vriendschap over haar waakte, toen ze-ziel? naar Alan's ka mer begaf. En het was dan ook niet het alleen-zijn of de duisternis, die haar hart sneller deden kloppen, toen ze vlak voor zijn halfgeopende deur stond. Ze ging rustig naar binnen en haar blik ging direct naar het bed. Hij scheen nog net zo te liggen als ze hem had achterge laten, een beetje op één zij gedraaid. De, verbonden arm vormde een verhoging' onder de dekens. De gelijkenis met Dick was verdwenen, zijn gezicht was bleek en vertrokken, en toch zag 'het er zelfs in dit moment van pijn nog stei"k en zeer man nelijk uit. Ze voelde, hoe ze haar adem in hield. Hoehoe gaat het? vroeg ze enigszins buiten adem en voornamelijk om te weten te komen, of hij wakker was. Hij sloeg zijn donkere wimpers op. O, best Zijn stem was mat, maar rustig. Ze ging naast het bed zitten en nam zijn pols en ze voelde zich opgelucht, toen ze het re gelmatig kloppen hiervan constateerde. Geen hersenschudding, geloof ik, merkte hij met een tikje ironie op, en- ook" geen sehedelfractuur, voor zover ik kan nagaa*. Een glimlachje van blijdschap kwam, zonder dat ze het zelf wist, op haar ge zicht, toen ze zich over hem heen boog om zijn pupillen te bekijken. Deze waren in orde, en ze zag hoe zijn ogen, hoewel ze matter dan anders stonden, wijder ge opend yrerden en haar aankekpn op een zonderlinge, dringende wijze. Probeert u een diagnose te s'tèllen van uw eigen .geval? vroeg ze zo luchtig mogelijk, toen ze zich weer oprichtte. XWordt vervolgd). Elecfrisch kunsf-pog Volgens United-Press heeft de Belgische geleerde dr. F. van den Bosch een middel ontdekt om blinden het gezichtsvermogen te geven, door een technische appai-atuur direct in verbinding te stellen met de ge zichtszenuw, waardoor de functie var\ het oog dus kunstmatig wordt vervangen. Het apparaat bevat een serie foto-electrièche cellen, die een perfecte beeldanalyse geven, waarbij gebruik is gemaakt'van de begin selen der televisie zowel als van die van radar. Dr. Van den Rosch heeft zijn vinding toegepast op blinde dieren en, naar hij zegt, met goed resultaat. Hij hoopt begin Janu ari een demonstratie te geven in Leuven, waarbij hij de werking van zijn vinding wereldkundig zal maken. Hij heeft reeds berekend, dat de volledige apparatuur op ongeveer 20 dollar zou komen. De patiënt zou enkel een operatie moeteif ondergaan om twee contacten te laten aanbi;engen onder de oogkassen. Dr. Van den Bosch kondigde aan dat zijn demonsti-atie te Leu ven door tal van geleéirden uit heel de wereld, zal worden bijgewoond. UMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstr. 10.30 uur ds. Van Stempvoox-t van De Bilt; 5.30 uur ds.J. v. d. Wiel van IJmui- den-Oost. Geref. Kerk. Kanaalstraat. 9 uur ds. J. van Buuren; 3.30 uur ds. S.- E. Wesbonk. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). 10.30 en 5.15 uur ds. J.-Smelik van Apeldoorn. CM'. Geref. Kerk. 10 en 5 uur ds. P. Wes- "terloo van Thesinge. Oud Kath. Kerk. 10 uur Heilige Dienst. 7 uur Vesper. Leger-des Heils. 10 uur Heiligingssamen komst. 8 uur Verlossingssamenkomst. Leiding Adi. D. Bergsma. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk. 10.30 uur ds. J. v. d. Wiel; 7 uur ds. J. v. cl. Meene van Utrecht. Geref. Kerk (Goede Herdex'kerk). 9 uur ds. S. E. Wesbonk; 3 uur ds. J. van Buu ren. Ver. v. Vrijz. Herv. Nijverheidsschool. 10.30 uur prof. dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga. Verg. v.- Gelovigen. 10 uur Eredienst. Woensdag 8 uur de heer K. Rozendal. Vrije Evangelisatie. 10 uur de heer D. Bouhof; 4 uur de heer F. Niexneijer van Alpherfc a. d. Rijn. VELSEN. Jled. Herv. Kerk. 10 uur ds. Johs. Bronsgeest; 7 uur Jeugddienst' ds. J. v. d. Béx-g. Geref. Kerk. 10 uur ds. A. C. van Nood; 4.30 uur dezelfde. DRIEHUIS. Crematorium. (Koffiekamer Westerveld) 10.30 uur ds. J. van Buuren. BEVERWIJK. Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. J. O. Norel. Geref. Kerk. 10 en 5 uur ds. A. Schweit zer. Evang. Luth. Gemeente. 10 uur ds. J. Ph. Haumersen. Maranatha. 10 uur de heer F. friemeyér van Alphen aan de Rijn; 7.30 .uur de heer A. de Vries van Den Helder. Doonsgezinde Kerk: 10 uur dr. Alb. Vis. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. H. Jelelma van Hoogland, bevestiging. 3 uur ds. P. A. Tichelaar, intrede. „De Toorts". Geen dienst. Ned. Herv. Kapel. 5 uur ds. J. Grootjans. Geref. Kerk. 9,45 en 5 ^fiur ds. A. Ver schoof. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). 10.30 e« 5 uur ds. 'J. Keizer.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 7