IJmuider Courant Openbaarheid Robert Schuman vormt kabinet Scheiding Oost-West bijna onvermijdelijk De periode van zacht weer is geëindigd Prijsverandermgen f',2e Jaargang No. 18793 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. prukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER, EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Mgandag 24 November 1947 Verschijnt dagelijks behalve op £on- en Feest dagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,'Franco per post 4,50 Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem .INISTER VAN BOETZELAER heeft JVJ bij de béhancl.eling in de Tweede Ka- mer van 2ijn begroting van Buitenlandse 2aken geheimzinnig gedaan over de rappor- jen-Cleveringa en -De Visser. Hij heeft wel maar zoals onze parlementaire redacteur zei: met merkbare tegenzin verklaard, dat de regering aan het Rode Kruis heeft medegedeeld geen bezwaar te Rebben tegen de publicatie van het rapport ,jer comniissie-Vorrink. Dat rapport betreft bet niet-zenden, in de jaren 1940—1945, van pakketten naar Nederlandse politieke gevangenen in Duitse kampen. Maar die particuliere commissie heeft hij nog een veeg uit de pan gegeven, omdat zij z.L op het gebied .van het regeringsbeleid getreden js en ernstige, beschuldigingen geuit heeft tegen ambtenaren, die niet voldoende in staat zijn geweest 'zich te verdedigen. Dat doet gl een beetje vreemd aan, zoals onze parlementaire redacteur heeft opgerqerkt, want die ambtenaren zijn.door de commis sie gehoord. Erger is evenwel, dat de minis ter de rapporten-Cleveringa en -De Visser „iet openbaar wil maken, maar ze alleen vertrouwelijk aan de Kamer mededelen, jlet eerste rapport geldt het beleid van ambtenaren, van onze buitenlandse dienst tijdens de oorlog, het tweede een aantal voorvallen bij onze militaire missie in Duitsland. Dit zijn dus zaken van openbaar belang, aangelegenheden die het belang van land en volk direct raken. Verscheidene Kamerleden protesteerden dan ook tegen liet voornemen van de minister, die stuk kon alleen maar vertrouwelijk aan de Ka mer ter inzage te geven, behielden zich het recht voor er laterop terug te komen en zeiden dat zij opening van zaken geboden achtten. Het zwakke afgument van de minister „dat er strikt persoonlijke aange legenheden in behandeld zijn" had blijk baar geen indruk op hen gemaakt. Het ligt op dp weg van dePers in een parlbmentair-democratisch geregeerd land, openhaarheid van zaken met alle kracht te bevorderen. Ik zou daar -niet gaarne in achterblijven. Die Kamerleden verdienen dus onze bijval. Openbaarheid is een dier voorwaarden, die de-parlementaire'demo cratie met de meeste overtuiging stelt en die de dictatuur het meest verafschuwt. Zij is niet altijd aangenaam. Maar zij is noods zakelijk om een blijvend gezond staatsléven te waarborgen. Wie tekortkomingen in de bestuursorganen poogt te bemantelen opent daarmee de' weg voor nieuwe en schept toenemende achterdocht bij de bevolking. Nieuwe tekortkomingen ontstaan, omdat de controle der openbare mening en critiek zich niet doen gelden. Toenemende achter docht groeit, omdat onvermijdelijke ge ruchten gaan lopen en men niet meer weet wat men al of niet geloven moet. In zulke omstandigheden krijgt „The man in the street" het gevoel, dat hij er tussen geno men wordt en'de waarheid voor hem wordt verborgen. Dat aanvaardt hij niet en ik geef hem gelijk. De Tweede Kamer heeft onlangs het voorstel tot het houden van een enquête naar het regeringsbeleid in Londen en naar dat van het kabinet-Schermerhorn-Drees aanvaard. Een goéd 'besluit. De Tweede Kamer, een jaar geleden nog erg gedwee, geeft tegenwoordig een goed beeld van een volk; dat na de verdovende uitwerking van de bezettingstijd weer helemaal wakker is geworden. Zij wil weten. Dat- is haar taak. En zij wil ongaarne rapporten over' gevoerd bestuursbeleid ter inzage krijgen zonder zich daarover in het publiek te mogen uiten. Terecht. Zij is een openbaar lichaam en geen onderonsje. Als in de rapporten-Cleveringa en -De Visser strikt-persoonlijke aangelegenheden vermeld zouden zijn, die met de zakelijke betekenis van het gevoerde beleid niets uit staande hebben, zou de Kamer die er bij publicatie uit kunnen laten. Persoonlijke schandaaltjes hebben, geen zin. De grote kwestie is: controle op het gevoerde beleid door openbaarheid. Niets werkt heilzamer en preventiever. Ik kan mij 1 overigens slecht voorstellen, dat de rapporteurs in onnodige persoonlijke uitweidingen zouden zijn vervallen. Ook zal wel blijken, dat sommige geruchten schromelijk overdre ven zijn. Dat is met zoveel géruchten het 'geval.,Maar wij moeten'van de verheime- lijldng,cdie zich na debevrijding nog in tnenig' geval in ons land heeft doen gelden, Verlost raken. De lezer beg'rijpe wel, dat wij als jour nalisten op de publicatie, van' zulke rap porten geenszin's gebrand zijn. Wij hebben steeds nijpend gebrek aan. plaatsruimte, heden en 'toekomst vorderen alle aandacht én bovendien is nakaarten in het algemeen geen prettige bezigheid., Andere taken ple gen productiever te zijn. Niet Zonder schrik zullen wij de ongetwijfeld ellenlange docu menten van de commissie-Vorrink, wel licht dan nog gevolgd door die van de com- misise-Cleveringa en -De Visser, zien opda gen. Als wij niettemin voorstaan, dat ook de- zelaatste ter openbare kennis gebrachtwor- den, geschiedt dat omdat wij de vrije Pers Ineen vrij.land helpen vertegenwoordigen, omdat die Pers zoal niet officieel, dan toch onafscheidelijk bij het régime behoort en omdat zij de erenaam Vrije Pers alleen ver dient, als zij voor de openbaarheid opkomt vn die helpt verzekeren. Dat minister Van Boetzelaer voor zijn ambtenaren opkomt zal ieder in het alge- ineen begrijpen 'en waarderen. Maar als hij zich eens een weekje als ddodgewoon .bur ger-onder de doodgewone burgers begaf en gesprekken met hen voerde zou hij beter ^grijpen dat- men dat niet doen kan door hun bestuursbeleid te verheimelijken, maar alleen voorzover het dan onder zijn ver antwoordelijkheid valt door dat geopen baarde beleid zo mogelijk te verdedigen of, als omstandigheden daar aanleiding toe geven, tea vergoelijken. R. P. Pontdierist weer normaal Nadat twee weken lang'door een repa ratie aan een van de pont-havens de veer dienst over hetNo.ordzeekanaal bij Velsen slechts met twee ponten kon worden 'on derhouden, is vanmorgen de derde pont weer in gebruik genomen. Deze derde pont heeft bij Buitenhuizen gevaren, maar het Publiek maakte er, ondanks verscheidene aankondigingen, opmerkelijk weinig ge bruik van. donderdag geen spreekuur van de wethouder van sociale zaken. De wethouder van sociale zaken der ge- - meente Velsen. Th. Kruisman, houdt Don- °*dag geen spreekuur. weinig mogelijk praten Devies: Handelen en zo De 61-jarige Robert Schuman, een der leidende figuren ,in de partij der Franse vooruitstrevende katholieken, de M.R.P., is er in geslaagd het vertrouwen te ver werven van de Nationale Vergadering en heeft daarop een nieuwe regering samen gesteld, bestaande uit leden van°de M.R.P., socialisten, radicalen en een onafhankelijk- consërvatieve vertegenwoordiger. liet nieuwe kabinet bevat één vrouw,, de minis ter voor Volksgezondheid en Bevolking, madame Germaine PoiusoChapuis, M. R. P. Voor Schuman hadden Yvon Delbos en André Marie de uitnodiging van de presi dent tot'vorming van een regering van de hand gewezen wegens gezondheidsredenen. In het nieuwe kabinet' blijft Georges Bi- daült (M.R.P.) minister van Buitenlandse Zaken. Andere ministers* van het nieuwe kabi- net-Schuman zijn: Strijdkrachten;® Pierre Henri Teitgen (M.R.P.). Arbeid: Daniel Mayer (sqc.)s ■Onderwijs: Marcel Naegelen ('soc.). Financiën en Economische Zaken: René Mayer (radicaal). Openbare Werken: Christian Pineau (soc.). Justitie: André Marie (rad.). Wederopbouw: René Coty (onafhankelijk conservatief). Overzeese Gebiedsdelen: Paul Coste- Floret (M.R.P.). Binnenlandse Zaken: Jules Moch (soc.). Industriële- Productie: Robert Lacoste (soc.). Oud-strijders:,Frangois Mïtterand (rad.). Volksgezondheid en "Bevolking: Poinso Chapuis (M.R.P.). - Landbouw: Pierre Pelimlin' (M.R.P.),. Staatssecretaris, toegevoegd aan het bu reau van de premier: Pierre Abelin (M. R. P.). Staatssecretaris voor Oorlog: Paul Bechard (soc.). Staatssecretaris voor Marine: Johannes- Pierre Dupi-az (M.R.P.)'. Staatssecretaris voor Luchtvaart: André Maroselli (rad.). Staatssecretaris voor Duitse aangelegen heden: Pierre Schneiter (M.R.P.). Dit kabinet is hét negende sedert de bevrijding. In politieke kringen was men opgelucht* toen 'de nieuwe regering' ge vormd was, want.de binnenlandse toestand is sedert het aftreden van Ramadier ge stadig slechter geworden. 'Er staken thans 800.000 tot een millioen arbeiders in veer schillende delen van het land en men vreest dat het stilliggen van de vitale spoorweg-'en havendiensten een ernstige terugslag op de ^Franse economie 'zal Heb ben. - Schuman verklaarde, nadat hij de nieuwe ministerlijst aan de president had voorge legd, tegenover de pers: „Mijn regering is eeji ploeg, welke boven alles besloten is te handélen en zo weinig mogelijk te pla ten. Wij staan voor vele moeilijkheden. Wij rekenen op -de discipline, en vastbesloten heid van het Franse volk, zonder welke wij onze missie niet uit kunnen voeren". TweeCanadezen verdwaalden tussen Warschau ën Danzig Russen verdenken hen van spionnage Radio Moskou deelde Vrijdagavond mede dat de Russen op het ogenblik twee Cana dese leden van de militaire missie in' arrest houden .onder beschuldiginig dat zij de Russische grens geschonden zouden heb ben.. In de uitzending werd een beticht her haald afkomstig uit Kaliningrad,%et voor malige Koningsbergen, dat twee Canade zen het gqbied van Kaliningrad zijn binnen getrokken onder voorwendsel dat zij ver dwaald waren. Zij wisten echter zeer goed waar zij heen moesten doch waren blijk baar niet op de hoogte van de waakzaam heid .der Russische grenswachten, aldus radio Moskou. In het bericht-werd niet opgegeven waar de mannen zich momenteel bevinden. Gisteren hadden twee onbekende perso nen aan een grenswacht de weg gevraagd. Zij vertelden dat zij op weg-van Warschau naar Danzig waren en daar waren ver dwaald. Dit leek de 'grenswacht verdacht aangezien Kaliningrad fen noorden van Warschau ligt en Danzig ten noord-westen. Daarbij kwam nog, dat de-plaats waar de twee Canadezen gearresteerd zijn op circa 100 km afstand van de weg Warschau Danzig ligt. Volgens radio Moskou zouden de Canadezen zeer goed geweten hebben waar zij Varen en zouden zij belast zijn met een speciale opdracht. (U.P.) De samenstelling van de nieuwe rege ring is min of meer een teleurstelling, voor degenen, die een „sterk" kabinet van alle partijen, welke tegen de communisten zijn, hadden gewild. Schuman heeft, slechts met moeite, bij wijze van compromis, de goedkeuring der socialisten verkregen voor dé benoeming van René Mayer (Financiën en Economi sche Zaken)- Mayer is tegenstander van niet-noodzakelijke staatsinmenging en wordt beschouwd als aanhanger van de Gaulle. In sommige politieke kringen heeft men de neiging het nieuwe kabinet te beschou wen als een overgangsregering, die gaarne of ongaarne de weg voor het aan de macht komen van de Gaulle bereidt. George Marshall, de Amerikaanse minister van Bilitenlandse Zaken, heeft het ere doctoraat van Oxford ontvangen enkele dagen nadat hij in Engeland arriveerde voor het bijwonen van de Londense confe rentie, die Dinsdag begint. Marshall in de stoet die zich naar het Sheldonian theatre begeeft, waar hem de bul werd overhandigd. Nog een proces in Roemenië Op 25 November zal een nieuw politiële proces geopend worden wanneer Adrian Dimitrioe. secretaris-generaal van Petres- coe's 'onafhankelijke sociaaldemocratische partij, voor een militair gerechtshof in Boekarest zal verschijnen, onder beschul diging van inbreuk op de censuur. Ondertussen wordt van offieiële zijde verklaard, dat zeventien personen zijn ge arresteerd, nadat gisteren in Boekarest werd ontdekt, dat een aantal aanhangers van Manioe geregeld geheime bijeenkom sten hield in Boekarest. De politie ver klaarde, dat een aantal pamfletten, wape nen en manifesten werden in beslag ge nomen. De- politie verklaarde, dat bij een huis zoeking op €6 April bij Dimitrioe een aan tal verkleinde circulaires werd ontdekt welke gericht waren aan, de provinciale afdelingen van de sociaal-democratische partij. Deze circulaires waren niet te voren bij de censuur ingeleverd. De tekst hield een protest-nota in, welke getekend was door de drie oppositie-partijen de natio nale boerenpartij, nationaal liberalen en on afhankelijk sociaal-democratische partij en was overhandigd aanzie Amerikaanse, Britse en Sovjetrussische. legaties in Boe karest na de jongste verkiezingen. (U.P.) Molotof in Londen Molotof is, vergezeld van maarschalk Sokolofsky, hoofd van het Russische mili taire béstuur in Duitsland, te Londen aan gekomen. Op doorreis naar Londen' heeft hij te Berlijn langdurige besprekingen met het militaire Sovjet-bestuur gehouden. Men zou' o.m. de gevolgen hebben besproken van een eventueel mislukken der confe rentie te Londen. Bijzondere aandacht zou zijn geschonken aan de mogelijkheid de Sovjet-vertegenwoordiger uit de geallieer de bestuursraad voor Duitsland terug te trekken wanneer bepaalde, niet nader ge- noélmde omstandigheden daartoe aanlei- ding zouden géven. Naar verluidt, heeft Molotof verklaard, dat hij de hoop op een compromis inzake Duitsland en Oostenrijk nog niet heeft opgegeven. Molotof lustte geen thee. United Press meldt, dat Molotof bij zijn aankomst in Berlijn het kopje thee wei gerde dat hem in de receptiekamer wérd aangeboden en naar een wachtende, auto van de Russische ambassade ging zonder een verklaring af te leggen. Overleg in Indonesië Principieel accoord over gevangenen-uitwisseling Het woord is aan..... B a e r-0 berdorf: De geest van zijn tijd te begrij pen betekent, zijn tijd vooruit te zijn'. Rusland boos op Perzië Ernstige gevolgen niet uitgesloten De technische commissies v.oor de uit voering van het bevel „staakt het vuren", die te Kalioerang vergaderen, hebben vol gens Antara Zondagavond op verschillende punten principiële overeenstemming be reikt. In een communiqué van de vertegen woordigers der commissie voor goede dien sten bij deze commissies wordt verklaard, Het Perzische kabinet is in specïhle zit - dat men is. overeen gekomen, dat sabotage, ting bijeengekomen om de protestnota van intimidatie, représailles' en andere activi- de Sovjet-Urtie, waarin voor „ernstige ge lei t van. dezelfde strekking jegens personen, volgen" gewaarschuwd wordt, te bespre- groepen en eigendommen zal 'worden ver- ken. Het protest, dat door de Sovjet-am boden, evenals vernietiging van eigendom- 'bassade overhandigd was, is ingediend, men, onverschillig wie de eigenaar is. Ver- omdat het parlement de olie-overeenkomst der is men in principe overeengekomen, dat van 1946 niet geratificeerd heeft, de wederzijdse gevangenen in vrijheid' De weigering wordt als een ruwe discri- moeten worden gesteld. Zo spoedig moge- minatie betiteld. I-Iet verdrag was door de lijk zullen besprekingen, worden gehouden Pezische premier, Ghavam es Soeltaneh, om deze beslissing uit te voeren. Het' aan- getekend toen Sovjet-troepen gedeelten tal gevangenen zal niet in aanmerking wor- van Perzië bezet hielden, den genomen. De handhaving der Britse olieconcessies Voorts werd op de vergadering van in Zuid-Perzië beschouwt de Sovjet-Unie heden een aantal voorstellen ingediend; die als een onbillijke bevoorrechting. Daarom, eerst aan de betrokken regeringen moeten aldus de tekst, protesteert de Sovjet-Unie worden voorgelegd. Daarom'zal tot het eind t.egen deze vijandige actie der Perzische van deze week niet worden vergaderd. De regering welke onverenigbaar is met. hét technische commissie van de republiek blijft onderhouden van normale betrekkingen te Djokja, doch de Nederlandse keert Maan- tussen de twee landen. Perzië wordt ver dag naar Batavia terug. antwoordelijk gesteld voor de gevolgen hieryan. Molotof heeft het geluk van elf echtparen in zijn hand Opnieuw is tot de Sovjet-Unie een ver zoek gericht de vrouwen van*de elf Britse qx-militairen permissie te geven Rusland te verlaten om zich bij hun echtgenoten in Engeland, te voegen. Een deputatie van' de elf echtgenoten overhandigde vaiv^aag op cfe Russische ambassade een brief welke gericht was. aan minister Molotof. „Zonder twijfel is' het verstrekken van dergelijke documenten en visa vóór onze vróuwen en kinderen .voor De internationale vakbeweging op de tweesprong Een Engelse visie V olgens welingelichte Britse Labour kringen zouden -voor het einde van. de maand belangrijke gebeurtenissen plaats hebben in de internationale arbeidsbewe- ging,. welke waarschijnlijk zullen leiden naar een uiteindelijke scheiding van het socialisme en het vakbondwezen tussen Oost eri West. Deze kringen gaven toe dat de situatie in de internationale vakbondorgapjsatie zich snel in de richting van een scheiding ontwikkelde sinds de Russen openlijk de wens te kennen hebben gegeven de steun van de wereldfederatie van vakverenigin gen (W.V.V.) en haar 70 millioep leden te gebruiken voor de doeleinden der Komin- form. De Russische eis voor een zuivering van de 'wereldfederatie van „alle reformis tische en confirmistische invloeden" en voor haar omzetting in een „actief mili- tant orgaan van de werkende klasse" wer<T' duidelijk geformuleerd in het Russische vakverenigingsblad „Trud" aan de voor avond van de Parijse conferentie van het uitvoerend comité van het W.V.V., die dezer dagen is begonnen. Het artikel maakte diepe indruk op de Britse vakVerenigingsltringen die hét ar tikel beschouwden als een aanduiding dat de Russische vakbondleiders de voor- Van Zeeland in Den Haag Daar 'er Zondagavond geen verbinding meer met Brussel was heeft de héér Paul van Zeeland zijn reis van Indonesië naar Bèlgië op Schiphol onderbroken. Na zijn aankomst op Schiphol is de heer Van Zeeland naar Den Haag vertrokken waar hij met de minister-president dr. L. J. M. Beel, de'minister zonder portefeuille Götzen. de minister van Overzeese Ge biedsdelen, mr. J. A. Jonkman en de mi nister van Buitenlandse Zaken mr. C. W. G. H. baron van Boetzelaer van Ooster hout het diner gebruikte. Onder auspiciën van Hollywood rijdt op het moment een zogenaamde „friendship train" in de Verenigde Staten, die voedsel en kleding voor Europa inzamelt. De ste den die door de trein worden aangedaanleveren hun bijdrage voor Europa in onder schetterende fanfares van het muziekcorps, dat in de trein meerijdt. Op de foto ziet men de voedseltrein dé Hudson oversteken op eeh pont, om zijn zegetocht aah de overkant voort te zetten. Op de achtergrond de New Yorkse wolkenkrabbers. keur gaven aan een eenzijdigé pro-com munistische vakbond internationale boven een wereldfederatie welke de arbeiders van alle naties omvat, ongeacht hun poli tieke richting. Verwacht wordt dat de Engelse presi dent van het W.V.V., Arthur Deakin, zal pleiten voor een vakbeweging óp indus triële basis en 'zich zal kanten tegen het misbruiken voor politieke doeleinden. Drie dagen na de Parijse conferentie zul len Europese en Canadese socialistenleiders in Antwerpen samenkomen om de inter nationale vrede en economische recon structie te bespreken. Ook zal daar het Duitse probleem en de toekomst van de internationale socialisti sche samenwerking aan de orde komen. In Londen werd vandaag bekend dat de 'mogelijkheid bestaat dat de Antwerpse conferentie een regionale conferentie a van Europese socialistische partijen bijeen zal roepen ter bespreking van het plan- Marshall van welke conferentie de Oost- europese socialisten dan automatisch zou den zijn uitgesloten. Labour zou het toetreden van de Duit se sociaaldemocraten niel; langer willen laten afhangen van de toestemming der Oostéuropese socialisten. Het vooruitzicht dat de Poolse socialis ten zich zullen terugtrekken uit de samen werking met de Westelijke arbeidsb'e- weging wordt in deze kringen kalm onder het oog gezien. 1 Na uittreding van de Polen, hetgeen de voor de hand liggende conclusie is, als Kurt Schumacher in de socialistische interna tionale zal worden opgenomen, zullen Hongarije en Tsjechoslowakije nog de enige vertegenwoordigers van achter het ijzeren gordijn zijn. (U.P.) Twee rovers maken f58.000 buit in Den Haag Geldkistje gestolen op Station Twee mannen hebben op het station IIoL landse Spoor in Den Haag kans gezien een kistje met f 58.000 te bemachtigen, dat door een ambtenaar op de fiets van het ene bureau naar het andere werd overge bracht. De ambtenaar liep met de fiets aan de hand op het perron. Op de bagagedrager stondèn twee geldkistjes, welke de ambte naar met één hand in evenwicht hield. Plotseling liepen twee mannen op de ambtenaar toe, grepen één der geldkisten en zetten het op een lopen. De ambtenaar was het eerste ogenblik zo verbouwereerd, dat hij geen alarm sloeg. De daders wisten daardoor'te ontkomen. Het kistje bevatte f 58.000, welk geld eigendom was van de N.V. Van Gend en Loos. De politie heeft nog geen spoor van de daders gevonden. Nederlandse onderscheidingen voor de Mountbattens Prinses Juliana heeft in Londen onder- seheidingèn uitgereikt aap Lord en Lady Mountbatten. Aan Lord Mountbatten werd het Grootkruis in de Orde van de Neder- lahdsq Leeuw verleend voor zijn verdien sten gedurende de oorlog als bevelhebber van „Combined Operation" en later als opperbevelhebber van „South East Asia Command". Aan Lady Mountbatten, die onmiddellijk na de Japanse capitulatie onder zeer moei- i lijke omstandigheden gevangenkampen in Indonesië bezocht, werd de medaille van het Rode Kruis uitgereikt. Een extra bon voor 200- gram suiker Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat de bonnen 0-26 en 5iï4 aange wezen zijn voor het extra rantsoen voor 200 gram suiker of versnaperingen of 400 gram jam voor Sint Nicolaas. Deze bomien zijn geldig tot en met 13 December. Europese kolenproductie neemt steeds toe u siec^,s eenVoudig een kwestie van „Ja" De T-nrnnese knlenmsinisati!. ramjorteert zeSg«=n. Een dergelijk gebaar zal niet na- De Europese Kolenorgamsatie rapporteert ]aten kringen geapprecieerd te m haar jongste overztcht dat gedurende worden en Mn £,leneinPjit land di 5SXÏE «f? f» «ft steeds wijder wordende kloof tussen de Sovjet-Unie en Engeland betreuren, nieuwe hoop geven." Minister Bevin heeft reeds herhaalde malen verklaard dat hij déze kwestie ver scheidene keren met de Russische rege ring heeft besproken doch steeds zonder succes. (U. P.) Turks-Bulgaars incident Radio-Moskou heeft omgeroepen, dat volgens een bericht van hét Bulgaarse tele- graafagentschap, op de avond van 15 No vember een Turks onderofficier en een sol daat de grens' hebben overschreden en ge tracht hebben Bulgaarse grenswachten ge vangen te nemen. Zij werclen gearresteerd en ontwapend, doch een van hen wist te ontkomen toen van de Turkse zijde het vuur'geopend werd. De Bulgaarse regering zou de UNO onmiddellijk van het incident, op de hoogte hebben gesteld en een'scherp protest aan de Turkse regering gezonden, hébben. In' Rotterdam zUn enkele werken stilgelegd wegens een t Ij del Ij'k gebrek aan cement. Da hierbij betrokken arbeiders zijn ontslagen. tie. is toegenomen; .ook de Amerikaanse kolenexport, naar Europa nam toé. De kolenexport van West-Duitsland was van 1.048.000 ton in September tot 1:142.000 ton in October gestegen. Het Ruhrgebied en Aken produceerden in October 6.658.000 ton kolen, of 65 procent van het vooroor logse gemiddelde, terwijl de personeels sterkte 98 procent van het vooroorlogse ge- rhiddeldè bedroeg. Polenj Frankrijk en Italië zijn de Euro pese lgriden waar de kolenproductie op het ogenblik het vooroorlogse maandgemiddel- de overtreft. De import van Frankrijk,. België, Neder land, Zwitserland, Ierland en Finland nam toe, in Zlweden en' Denemarken af. (U.P.) De' financiën van Noordholland Saldo 1945: f 1.211.373 De rekening van de provincie Noord- holland over 4-945 geeft als gewone inkom sten aan f 38.930.422 .en als uitgaven f 37.719.049, zodat er een batig saldo is van f 1.211.373. ,Aan de periode->van buitengewoon zacht weer is nu een einde gekomen. Nadat ons land enkele dagen achtereen in een Zuid- Westelijke luchtstroming was gelegen met aanvoer van warme en zeer vochtige lucht, ontwikkelde zich 'gisteren bij Ierland een storing, welke aanzienlijk in betekenis toenam en over de Noordzee in de richting van het Slcagerrak trók. Het koude front van deze storing verplaatste zich naar-het Zuidoosten en passeerde gisteravond laat ons land. De frontpassage veroorzaakte flinke 'buien en stormachtige wind. De lucht aóhter het front is- kouder en be langrijk droger en het temperatuurverschil mef de' achter ons ligcende dagen zal dan ook groot zijn, vooral des nachts, wanneer de temperatuur tot om en bij het vriespunt zal gaan dalen.. Hoe bijzonder zacht het geweest is, blijkt wel hieruit,' dat in De Bilt de minimum temperatuur drie nachten achtereen niet benedentwaalf graden is geweest. Op de 22ste daalde het kwik zelfs niét .beneden 13.1 graad. Hiermede werd het record voor de ^bsoluut hoogste minimumtemperatuur, die sinds het begin van deze eeuw in de maand November werd geregistreerd, -met 0.1 graad verbeterd, s Het merkwaardige hiervan' is, dat het'tot nu toe hoogste mi nimum van 13.1 graden, gemeten in het jaar 1938, voorkwam op de 5de November. Met ingang v&n vandaag worden enikle verbruikersprijzen als volgt .v e r- h o o g d: melk, pap en yoghurt twee cent per liter, boter met 96 cent per kilogram, kaas met 35 cent voor volvette en met '30 cent per kilogram voor 40 plus kaas, varkensvlees met gemiddeld 28 cent per kilo en vleeswaren met ongeveer 10 cent per kilogram. Er is een regeling getroffen op 'grond- waarvan de prijzen der voornaamste win tergroenten als kool, bieten, peen, uien en koplrapen met enige tientallen procenten, waarschijnlijk circa 30 procent worden verlaagd: De mogelijkheid van een prijsverla- g i n g voor afgehaald brood wordt nog cmder ogen gezien. Voorts zullen de prijzen van de volgende levensmiddelen worden verlaagd: groen tenconserven, naar gelang soort en kwaliteit, met 12 tot 25 procent; tomaten puree van 50 lot 35 cent per blikje; huis houd jam II met 5 cent per 'pot, (de eerste huishoudsoorl kersen jam werd kox-tgeleden met 17 cent verlaagd), appelstroop met 5 cent per kilogram, gort en havermout in kartonnen verpakking met 1 cent per 500 gram en met 2 cent in de papieryerpakking, ontbijtkoek en biscuit met 1 cent, -alle> soorten banket en koekjes met ruim 10 procént, spelcbokking met 1 cent per stuit, tomatensap,.bessensap en appelsap met 15 a 20 procent. ISfu registreren we een halve maand later in het jaar een nog hoger minimum. De gemiddelde temperatuur was de laatste- drie etmalen ongeveer 10 graden 'boven normaal en daardoor kwam het ge middelde over November tot nu toe meer dan twee en een halve graad te hoog. Industriële samenwerking 'in Europa In Genève had de eetste bijeenkomst plaats-van de commissie voor industrie en materialen, de belangrijkste sub-commis sie van de economische UNO-commissie voor Europa. Twintig landen waren verte genwoordigd, waaronder vier staten uit Oost-Europa: Polen, Tsjecho-Slowakije, Joego-Slavië en Hongarije. De. Sovjet- Unie, de Oekraine noch Wit-Rusl&nd had den gedelegeerden gezonden. Deze com missie zal in de loop van de volgende week haar aandacht wijden aan de- basis industrieën van Europa en trachten een programma op te stellen voor het beste gèmeenschappelijke 'gebruik van7 de voor naamste industriële grondstoffen. De an dere 16 aan de bijeenkomst deelnemende landen zijn Engeland, Amerika, Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Finland, Zwit serland, Turkije, Oostenrijk, Italië, Grie kenland en Ierland. De secretaris van de economische com missie deelde mede, dat hij van de Sovjet- legatie te Bern een schrijven had ontvan gen,- waarift werd medegedeeld, dat. de Sovjet-Unie niet aan de eerste, bijeenkomst zou deelnemen. wielrijdster schrok en werd aangereden. Op de hoek van de Jan Alsweg 'en de Koningstraat wilde een dame Zbndag avond de Alswég inrijden toen zij, blijk baar zenuwachtig gejvorden door een na derende- bys van de dienst Beverwijk Wijk aan Zee legen dit voertuig aan reed en een bloeduitstorting aan het rechter been opliep. NOG VEEL WJ,ND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M-I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond': In het Noorden van het land wisselen de .bewolking met regen- en hagel buien. Krachtige, vooral langs de "Wad deneilanden tijdelijk stormachtige Noord-Westelijke wind. Guur weer. In het Zuiden van het land wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Matige tot krachtige Noord-Westelijke wind. Overdag weinig verandering van temperatuur. In de nacht op tegen de wind beschutte plaatsen hier en daar lichte nachtvorst. 25 November: Zon op 8.15 uur, onder 16.38 uur Maa-n op 15.27 uur, onder 4.16 'uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1