De dertig millioen kilo verse haring werd bijna bereikt BOEKEN? Velsen-Noord Beverwijk SlAANDAC 24 NOVEMBER 1947 TJMUIDER COURANT SPREKENDE WEEKCIJFERS fjog iets over de prijzen Jg de week van 10 tot en met 15 Novem ber werd 1 er ïn IJmuiden 1.429.217 kilo •ersc haring aangevoerd, welk cijfer met weektotalen van Scheveningen en Vlaar- jingen (respectievelijk 586.225 kilo en •rigjjg kilo) de gehele aanvoer sinds 17 Mei Jp 28,571.438 kilo bracht. Bovendien werd in IJmuiden tussen 10 15 November 12.200 kilo tong en tarbot, oi 550 kilo schol, 18.000 kilo kabeljauw, 53000 lü10 wijting, 2250 kilo koolvis en jUöO kilo schelvis binnengebracht. Als we de besommingen van genoemde «eek onderzie loupe nemen, dan blijkt, dat 1 Schoorl (IJ 39) voor de verse haring f 27.193-92 maakte en daarmee de kroon ie. Do IJM. 49 „Petten" deed het ook met 23.616.14, evenals de „Bergen" jgjji 16) met 21.809.55. Denouwe winstmarge op de verse haring >eeft nogal wat beroering veroorzaakt in L binnenlandse groothandelskringen. De huidige marge is 3.75 per kist,-franco Lis; de nieuwe 3.25, bij een bestelling „ginder dan 10 kisten en 1 1.25 per kist, „jet franco, bij een verzending van meer L io kisten. Dit icomt er dus op neer, dat winst met 50 cent verlaagd wordt voor Se kleine bestellingen, aangenomen, dat de wacht per kist om de daalder zweeft. Gro tere bestellingen worden een gulden in de winst gedrukt en men is het er over het algemeen roerend over eens, dat deze nieu- ffe vaststelling niet ei;g deskundig in elkaar gezet. Zoals we reeds mededeelden, is 'ook over de verse vis heel wat ontstemfhing verwekt, temeer omdat het aantal soorten belangrijk [«'ingekrompen: van de zeven soorten tong „■Hen er volgens de plannen drie óverblij- de zes soorten schelvis moeten even tot drie gereduceerd worden en ook 1U Je schol" wordt het aantal vermoede-1 |jk van vijf tot drie terug gebracht. De grote tong komt waarschijnlijk van 1,82 op f 2.40, de middelsoort van 1,56 n 1.26 op f 2.15, de kleine tong van 89, 55 en 32 cent op 1.65; alles per kilo. Voor 'de schelvis is het volgende voorgesteld: trote, van 55 cent, verandert niet; midden- ^rt' wordt van 47 op 50 cent per kilo Wacht en de kleintjes mogen van 29—40 Lt voor 45 cent verhandeld worden. Ten slofte gaat de grote schol (die dus vroeger «root en groot middel".heette) van 70 om- naar 65 cent, de middelschol gaat van Teraardebestelling dr. ir. J. Ph. Pfeiffer [en groo! wetenschapsman len grave gedragen Enige vrienden en belangstellenden héb bon Zaterdag dr. ir. J. Ph. Pfeiffer, „direc tor of research" bij de Bataafse Petroleum Maatschappij naar zijn laatste rustplaats op Westerveld begeleid. Onder de aanwezigen waren'prof. J. P- WlbaÜt'uit Amsterdam, dr. ir. C. A. H. von Wolzogen Kiihr, ir. J. J. Broeze, van het Kc><- ninklijk'Instituut voor Ingenieurs, ir. G. J. Lugt, dr. ir. H. A. van Wésten, de heer C, A. Beels, directeur van de Incassobank, J. Stroobach, oud-directeur van de Ned. Jnd. Escomptfc-maatschappij en de bekende seoloog dr. C. Smits. In de aula sprak de heer WH. Oosten camens de directie der B.P.M. van de grote wetenschappelijke gaven van de overledene, die gepaard gingen met een sterke practische inslag. Een uitstekend, enthousiast en loyaal medewerker verliest ie maatschappij in hem. Namens de directie en het personeel van Set laboratorium nam dè heer,J.'H. Ter- meulen afscheid; hij sprak van de liefde en het enthousiasme van de overledene, ronder welk geen research werk kan sla gen en zei dat de „school Pfeiffer" voor allen een grote zegen is geweest. 'r. J. 1;. Bienfait voerde als vertegen woordiger van de Bond van materialen- Sennis, de Gimo en het Kon. Ned. Instituut van Ingenieurs het woord. Spreker memo- teerde de levensloop van de heer Pfeiffer, die-zeer goed werk heeft geda'an, in op dracht van de regering in Suriname, en wees op het blijk' van erkenning voor grote verdienste dat de Bond hem-schonk in de gouden medaille. De heer P. van Doormaal noemde de overledene een lichtend vootrbeeld voor zijn vrienden, een man met inzicht, erva- Jig en zuivere intuïtie. Ten slotte schetste de zoon van de heer Pfeiffer het familieleven en bracht de spre- Iters dank voor de hartelijke woorden die zij geuit hadden;- Onder het spelen van een treurmars van Handel werd de kist grafwaarts gedragen, ds. J. Dufour, zwager van de over- 'wcue, een korte liturgische dienst hield, •Hf hij besloot met het „Onze .Vader". „Dik Trom" In Flora In de zaal Flora is Zaterdag en Zondag middag de Nederlandse geluidsfilm „Dik Trom" voor een niet zeer grote maar dan toch wel enthousiaste schare kinderen ver toond. Intens werd er meegeleefd met- de lotgevallen van de dikke jongeman en folen, die het .boek gdezen hadden', ont ogen de ""veldwachter Flipse, de „heks" van de Achterweg en de andere overbe- kende figuren met duidelijke tekenen van fflstemmmg of afkeuring over haar of zijn «aden. De koekjes die Balsamo uit zijn hoge hoed toverde en de andere staaltjes van vingervlugheid genoten bij het jeugdige Publiek een dankbaar onthaal. Agenqa voor Veisen en IJmuui en Maandag 24 november. Thalia 8 uur: „Spionne in de schaduw", kex 8 uur: „Zondige jeugd". De Pont 8 uür: „Oma's derde jeugd" en «Zonen der Woestijn". Goede Herderkerk. 78.30 uur: Verkie- hng kiescollege. Oud Kath. Verenigingsgebouw, 8 uur: "°Paganda-avond Chr. Besturenbond. DINSDAG 25 NOVEMBER. Thalia 8 uur: Spionne in de schaduw". Hex 7 en 9 uur: „Pastor Angelicus". De Pont 8 uur: „Oma's derde jeugd" en ^onen der Woestijn". kPatronaat 7.30 u.: Kinderoperette „Goud- 51 ci 70 cent naar 65 cent en de kleine krijgt een behoorlijke duw omhoog wat de kustvissers onder meer uiteraard genoegen zal doen namelijk van 32 naar 55 cent. Kleinhandel bezorgd. De kleinhandel blijkt zich nogal zorgen te maken over de volksvis, die een flinke prijsvêrhoging ondergaat, ook al omdat een nadere beschouwing leert dat verscheidene marges percentsgewijze zijn inge- krompen. En dat, terwijl volgens de winke lier het risico voor hem omhoog gaat en de omzet zakt. Zwemclub „Velsen" gaat diploma's uitreiken Zondagmiddag 30 November zal het vro lijk toegaan in het „Velserbad". De R-K. Zwemvereniging „Velsen" krijgt van drie tot zes uur de beschikking over het ge bouw en in die tijd zullen ongeveer veertig leden „afzwemmen". Wie zich de aardige zwemfestijnen van deze vereniging uit de tijd voor de oorlog herinnert, weet dat aan dit afzwemmen meer vast zit. Meestal worden wedstrijdnummers in gelast om de spanning te verhogen en na afloop is er gelegenheid tot vrij zwemmen. Deze zwemvereniging is de enige in Velsen die afzonderlijke uren heeft- voor dames, heren, jongens en meisjes en ook niet-katholieken' kunnen lid zijn van deze club, die Dinsdagsavonds oefent. In het cluborgaan „Velser golven" wordt er de aandacht op gevestigd, dat ieder 'mens het nodig heeft om alle zorgen af te spoelen en nieuwe energie op te doen en men spreekt er van de zelf-overwinning, die nodig is om in winteravonden een reis naar het zwembad te ondernemen, maar' trainer en bestuur zijn overtuigd dat nie mand oöit spijt heeft gehad van een uurtje zwemmen; Sinterklaas komt in IJmuiden In de R.-K. School aan de Kerkstraat komt St. Nicolaas Woensdag 3 December om zijn aanstaande verjaardag te.-vieren tezamen met 400 kinderen. De K.A.B.- kring IJmuiden zal hem ontvangen. Donderdagmiddag 4 December kunnen de katholieke kinderen van IJmuiden van 3 tot 14 jaar,hem gelukwensen. Om het feest meer luister bij te zetten zal ,mr. Lawoe voor hen goochelen. Moeders worden opgeleid" In het Witte Kruisgebouw aan de Ken- nemerlaan is een cursus geopend voor ge zinsverzorgsters en huismoeders, die onder leiding staat van zuster T. de Beurs. Was oorspronkelijk het plan alleen de. gezinshulpen op te leiden voor de verple ging in de huisgezinnen, van "de zijde der huisvrouwen kwaift een zo grote aanvraag om ook hen de gqlegfenheid te geven in gewijd te worden in-de geheimen van de ziekenverzorging, dat het bestuur besloot hen toe te laten. De heer P. Waardenburg heeft de cursus niet een kort woord geopend. Spreker wees op het belang van verpleging in eigenge zin, hij sprak de wens uit dat de cursisten door trouwe opkomst in staat zouden zijn in tijd van nood het geleerde in practljk te kunnen brengen. De cursus orpzetzes lessen van twee uur, een tijd, waarin men slechts zeer oppervlakkig kennis kan nemen van de allereerste eisen die aan verpleging ge steld wórden, maar deze cursus, is ook nog een begin. Het ligt in de bedoeling later dieper op dit veelomvattend 'werk in te gaan. Uitbreiding visrokerij en melkfabriek Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare ken nis, dat.ter gemeente-secretarie ter inzage liggen verzoeken met bijlagen van: I) de Commanditaire Vennootschap Joh. Sterk, Industriestraat 51 te IJmuiden, om vergunning tot het wijzigen van de in richting tot het bewerken van vis, waarin geplaatst zullen worden 18 rookhangen, drie electrische bakovens en drie rookstoven in bovengenoemd perceel; II) de N.V. Melkinrichting „Gemeen schappelijk Belang" om vergunning ,tot het uitbreiden en wijzigen der melkinrich ting door het bijplaatsen van -twee centri- fugaalpompen, twee meetemmers, een koel kast, drie yoghurtketels, twee melktanks, een diep wel met pomp, twee roomzuur- tanks en negen electro-motoren met een gezamenlijk vermogen van 58 pk en het verplaatsen van een melktank, een ammo- niak-compressor, een stoomketel (29 m2, 8 atmosfeer), een stoomvoedingspomp en een motor voor arnmoniak-compressor in het perceel Wijkaan Zee,ërweg 160 te IJmuiden. „GAS EN WATER" GAAT VERGADEREN, AFSCHEID NEMEN EN KIENEN. Dinsdag houdt de personeelsvereniging van „Gas en Water" haar jaarvergadering in café.„Dè Griffioen".- Dat men niet van plan is uren hieraan te besteden blijkt uit de volgende programmanummers, want er zal afscheid genomen worden van de heer J. Rens, die de dienst met pensioen gaat verlaten en daarna zal er worden ge kiend. Het „Gas en Waterorkest" zal zich tussen de bedrijven door laten koren. „DE BOEKPERS" GR. HOUTSTRAAT 55-57 - HAARLEM TEL. 19397 Vakverenigingsleden maakten een kostelijke'Zaterdagavond mee Èr was maar één fout te ontdekken aan het programma, dat de IJmuider Besturen bond en het NW Zaterdag aan een vol Patronaatsgebouw aanboden en deze lag in de naam „cabaretshow", welke aan het geheel was gegeven. Maar verder kon dit variété-gezelschap op vele punten ook aan de meest verwende smaak voldoen: er was humor, er was fascinerende muziek én Tónny van Zwol heeft de verschillende onderdelen na een wat zwakke inzet zo vlot aan elkaarweten te praten, dat de ovaties .van het dankbaar publiek verschei dene malen door de zaal hebben gedaverd. En terecht. Henry Woodson, die in het burgerleven vermoedelijk een naam mét „hout" erin draagt, vertoonde een paar wiebelende onderdanen, die ook in IJmui den voor een aaneenschakeling van lach salvo's zorgden en het Majico-trio, dat de wat zoetelijke tenor Eddy Canzoni ver ving, zong en speelde, meesterlijk op toon en rhythme en met een verheugend begrip voor de mogelijkheden van het" warme Spaans, een aantal rumba's en tango's, waarvan „Adios Muchacho's" wel tot een hoogtepunt werd gemaakt. Een groepje accordeon-virtuozen onder leiding van Pierre de Petri, dat volkomen op elkaar bleek ingespeeld te zijn, wist dé sfeer van de Hongaarse poeszta naderbij te brengen, hoewel de vocale prestaties van Gilda cl ff Petri zonder versterker wat aan de „fuisterende kant" bleven. Een schetsje van een zekere meneer Gei- tenbreier en zijn belevenissen bij de film zorgde met gevoel voor het zotte voor een klaterende bijval, waaruit bleek dat de conférencier nog beter thuis is in het ko miekerige dan in het ernstige §enre. Zo zouden wij door kunnen gaan: het danspaar e» dè operaparodie van Jolly en Joker zijn niet beslist nieuw, maar kun nen bij voorbaat bp succes rekenen en degene, die. in deze tijd met een Zekere huivering een variétéprogramma gaat aan schouwen,1 zal zijn pessimisme Zaterdag avond zeker beschaamd hebben gezien, want dit ensemble van een Gooise theater onderneming heeft een tot in alle onder delen verzorgd programma weten te toren gen. De woorden van de heer Verbaan, waaruit bleek, dat de dagelijkse inspan ning ook eens verruild moet worden voor een volkomen ontspanning, zijn waarheid geworden: de NW'ers en IJBB'ers hebben zich kostelijk vermaakt. .'Een verloting van enige omvangrijke voortbrengselen der IJmuidense bakkers en" fruithandelaren, besloot de avond. F. Naar Rotterdam. De Cornells IJM 15 en De Ewald IJM 48 zijn in Rotterdam ge weest om te demagnetiseren. De Cornelis is reeds .naar zee vertrokken; de Ewald zou vandaag vertrekken, Geen best begin. De stoomtrawler „Knikker" (IJM 4) was Zaterdag van zijn eerste reis binnen, nadat het schip zeven maanden lang heeft „liggen repareren". Door het zeer slechte weer was er echter geen visserij en met slechts 250 manden vis werd voor deze eerste rete zeer weinig besornd.' Ook de nieuwe botten IJM 5 was voor de eerste reis naar zee en kwam Za-* terdag met slechts 30 manden vis binnen. Franse pech. De Franse motorkotter Cyclone L.R. 3008 uit La Rocihelle kwam Zondagmorgen in de IJmuider Visser,shaven binnen. De better heeft tijdens de haring visserij last van een'defectemotor gekre gen, zbddt het schip nog leeg in IJmuiden moest binnen lopen. België neemt haring. Mede door het slechte \yeer en doordat de Èelgische verse haringvisserij voor trawlers terugloopt, is België weer een aardige klant geworden I van IJmuiden. Zaterdag werden per auto 1 nog meer dan 750 kiston haring verzonden. De deining om de garnaal. In Den Haag is goed'gevonden, dat het koken van garnalen vfordt beschouwd als „een be handeling, die strekking heeft, clocle dieren gedurende enige tijd voor bederf te vrij waren". Dus: geeft omzet- en invoerbe- lasting tot zover. Het pellen wordt echter wel als een handeling: tot het verder be werken of verwerken aangemerkt. Ijzige prijzen. Onlangs' brachten de IJslandse vissoorten in Oostende1 op: 120 voor de kabeljauw; 90 voor de schelvis; 31 voor de wijting en 52 ets. voor de Schotse schol, alles per kilo. Niet zo gek bedacht. Volgens de „Visse'rijwereld" heeft een vis-kteinh an delaar het idee geopperd, drie soorten ha ring en bokking te verkopen: een rege ringsharing of bokking voor iy2 cent, een sortering vhn een dubbeltje en een extra- s or tering van 12 y2 cent. De gefileerde bokking zou dan 15 cent kunneri kosten. Dan zou, volgens de handelaar, ook de arbeider goedkoop vis kunnen eten, mits de handel verplicht werd, ook de goed kope soorten in voorraad te houden. MARKTBERICHT 22 November Visaanvoer. 35 kisten t'a'rbot en tong, 115 kisten schol, 25 kisten, schar, 320 kisten schelvlsch, 110 kisten wijting, 30 kisten diversen, 2900 kisten verse haring. Totaal 3535 kisten. Alle vis tegen vastgestelde prijzen verkocht, Besommingen, Stoomtrawlers: IJM 4 Knikker f 3810. Motorloggers: KW 19 f 1635, KW 73 f 6750, KW 83 f4530, KW 122 f2900, KW 169 f2000. KotterjX IJM 224 f 1059, IJM 230. f 827, IJM 229 f 435. Drie trawlers besomden f 32518. Aan "boord van het motorschip „Brastagi" van de Rotterdamse Lloyddat aan de Oostkust van Zuid-Ajrïka op de rotsen liep, is brand uitgebrokenVolgens de laatste berichten woedt het vuur nog slechts fa een der ruimen. TWEE PERSONEN GEDUPEERD. De gelegenheid maakt de dief, zegt het spreekwoord. Dat.-dit een waar woord is ondervond een bewoner van de President' Krugerstraat die zijn fiets onbeheerd voor zijn woning had laten staan'. Toen hij na enige tijd ging kijken,, was het rijwiel spoorloos verdwenen. Een familie in de Wüstelaan te Sant poort, die haar kerstboutje in een hok achter de woning had, kwam 's morgens tot de ontdekking dat twee konijnen wa ren verdwenen. Onderwijzers spelen voor scholen Maandag 1 December zal de onder- wijzerstoneelvereniging te Velsen in gebouw „Concordia" een uitvoering ge wen van „Het Raadsel" voor verschil lende scholen uit Beverwijk. Aanbesteding voor Velsen-Noord Burgemeester en wethouders der meente Velsen zullen Vrijdag 12 December 's ochtends om 11 uur ten kantore van Openbare Wenken te Velsen in het open baar aanbesteden: het aanleggen van we gen c.a. ten behoeve van woningbouw op een terrein, gelegen tussen de Wijkerstraat-_ weg en de spoorlijn Haarlem-Uitgeest in' Velsen-Noord. KIESCOLLEGE NED. HERVORMDE GEMEENTE De verkiezingen voor het kiescollege der Ned. Hervormde Gemeente s van Velsen, welke Zondag na de kerkdienst hebben plaats gehad, hadden'tot resultaat, cjat de aftrêdende heren G. van Karsbergen, A. Dufobis, P. v. d. Vlies en ir. E. Voet zijn herkozen. In de drie vacatures is voorzien door de verkiezing van de heren C. *Tui- nenbreyer Sr.. W. Hartrpan en A. Harden- ból. - Bunkers worden ai gebroken De bunkers en bouwsels, welke als een grote fortificatie in het weiland achter de Wijkerstraatweg en het station Beverwijk door de bezetter zijn aangelegd en bij de overtochten van geallieerde vliegtuigen door het zware geschut rftenig schrikwek kend uur aan de bewofters bezorgden, worden thans gesloopt. Er is éfchter niet veel meer dan steen en beton weg te breken, daar'alle hout reeds lang is verdwenen. De zware muren worden door explosies versplinterd. Deze zijn niet hèvig, zodat bijzondere voor zorgsmaatregelen kunnen uitblijven. ST. NICOLAAS KOMT IN „CONCORDIA" De directie -van de Papierfabriek Vlfh Gelder Zonen N.V.' organiseert, evenals voorgaande jaren, voor alle kinderen van vijf tot en met twaalf jaar van de leden van het personeel op Zaterdagmiddag, 6 December eeit St. Nicolaasfeest in gebouw „Concordia". Behalve het bezoek van de „bisschop" vermeldt het programma: goo chelen, films van Micky Mouse e.a. en natuurlijk ontbreken tractatie en ge schenken niet. K. T. K.-GRAADWEDSTRIJDEN. De Kennemer Turnkring zal Woensdag 3 December haaF jaarlijkse graadwedstrij den voor dames te Haarlem houden. Mocht de deelname van -dien aard zijn, dat n"iet alles op één avond blijkt te ver werken, - dan zal een tweede wedstrijd Woensdag 10 December volgen. Echter dan in de gymnastiekzaal van B.G.V. „Tumlust" te Beverwijk. Deelneemsters zullen afkomstig zijn van Velsen, (-Noord), IJmuiden en Be verwijk. Aquariumvereniging vergaderde De Vereniging van Aquarium- en Ter rariumhouders „Kennemerland" heeft in hotel „Ter Burg" Vrijdagavond een goed bezochte vergadering gehouden,, waarin diploma's aan enkele leden zijn uitgereikt en ter gelegenheid van het aanstaande 121/2-jsrig bestaan der vereniging een feestcommissie in het leven is geroepen. De heer G. Vermeulen, voorzitter, kon tot zijn genoegen, vaststellen, dat behalve de „vaste' kern", de vereniging nog stü'eds een flinke belangstelling van nieuwelingen geniet. Met het oog op de op 19 December te houden bijeenkomst, waarin de voorzitter van de Ned. Bond van Aquarium--en Ter rariumhouders zal spreken, wekte de heer Vermeulen op dezebelangrijke vergade ring bij te wonen. Voor behaalde kweekresultaten zijn di ploma's en eervolle vermelding uitgereikt aan de heren A. Romeyn, G. Knaapen en W. Oldenburg. De beide laatsten kweek ten samen. Vervolgens besprak de heer F. Basstra, secretaris het kweken en behandelen van „Waterplanten". De voorzitter bracht het komende 121/^-jarig bestaan der vereni ging op 15 Maart 1948 in herinnering, wat feestelijk zal worden herdacht en waartoe aller medewerkifig nodig is. Om de organisatie zo vlot mogelijk te doen verlopen is een feestcommissie sa7 mengesteld bestaande uit de heren A.' F. Kee, Ladderbeekstraat 25, Velsen-Noord, W. Oldenburg, Elzenstraat 19 en G. Knaa pen, Elzenstraat 17, beiden te ÏJmuiden- .Oost. Tienjarige kopergieterij en 25-jarige echtvereniging Het was Zaterdag tien jaar geleden dat de heer A. Six een kopergieterij begon die nu bekend is als d,e kopergieterij „Kenne merland" en verder was het de dag dat hij zijn trouwdag van 25 jaar terug, op fees telijke wijze heeft herdacht. Zowel de naaste familieleden als het personeel van de kopergieterij; waren uit genodigd om dit feit op grootse wijze te vieren hetwelk heeft plaats gehad in het Kennemer-Theater. Ds. DANKBAAR BEDANKTE. In de vacature ontstaan- wegens het ver trek van ds. M. E. Ouwehand was Voor de Ned. Hervormde Gemeente te Wijk aan Zee en Duin beroep uitgebracht op ds. J. A. Dankbaar te Maassluis. Deze heeft echter voor het beroep be dankt B. A. R. V.-REVUE. De Beverwijkse. Amusement- en Revue- Vereniging zal op 16 Januari een revue opvoeren, getiteld: „Vreugde". Hieraan zullen medewerken, de Three Sunfields, The Hilo Hawaiïans en The Medleys.0 Het B.A.R.V.-orkest zorgt voor de muzikale omlijsting. De balletten, die opgevoerd zullen wor den zijn ingestudeerd door' dansschool A. Dors. De algehele leiding, wordt verzorgd dqor de heer G. Hesse. De revue is geschreven door de leden van de B.A.R.V. zelf. HET CONCERT VAN DE BEVERWIJKSE HARMONIEKAPEL. Zoals wij reeds meldden zal de Bever- wijkse Harmoniekapel op Zaterdag 29 No vember aanstaande een concert geven, dat gehouden zal worden in het Kennemer- theater onder leiding van Herman Lure- man. Lou Marti's „Non Stop Cabaret" en Koos Speenhoff zullen hun medewerking ver lenen. De avond zal besloten worden met een gezellig bal onder leiding. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot 87) door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels. De meesten van ons hebben heel wat Eerste-Hulp-stof moeten Verwerken in de eerste tijd van de oorlog, ir- zei hij kortaf. En wat vindt u ervan? Het gaat goed. En u verspeelt uw nachtrust voor niets. Dat hindert niet, daar moet ik ten slotte blij om zijn, nietwaar? Ja, ik geloof het wel. Hij bewoog zijn hoofd onrustig en automatisch bracht ze zijn kussens in orde en streek ze zijn lakens recht. Ze kon nu weer weg gaan. Ze kon haar uniform uittrekken en een. paar uurtjes naar bed gaan, totdat Sara met een vroeg kopje thee kwam. Ze had deze mogelijk heid moeten toejuichen, maar hoe vreemd het ook was. het lokte haar niet. Ze stond te- aarzelen in het gedempte licht van het bedlampje, haar gezichtj°e wit van ver moeidheid.. Is er'nog iets, dat ik voor u doen kan? vroeg ze, het moment van wegaan, onbewust trachtend uit te stellen.' Hij zou natuurlijk niets.anders willen, dan haar zo spoedig mogelijk weer kwijt te raken Zijn antwoord was volkomen onverwacht en bezorgde haar een huivering van ple zier. Niets, -zei hij, alleen.hij hield even óp en vervolgde dan bijna nederig zoudt u mij het genoegen willen doen nog even bij me te blijven praten, vóór een minuut of twee? Natuurlijk wil ife'blijven Wanneer had ze diezelfde woorden 1 ge zegd? Dat was beneden in de bibliotheek geweest, toen ze over Kathryn gesproken hadden. Maar ditmaal wilde hij, dat ze bij hem bleef. Maar u mag niet te veel zeggen! U*moet rust houden. Ik kan niet rusten. Ik lig alleen maar te denken Ze ging weer naast zijn bed zitten. Dat is helemaal verkeerd, zei ze- ernstig. -Tenzij u aan prettige dingen denkt. Zijn mond vertrok zich bitter. Die. zijn er niet, geloof ik. Ik kan alleen maar aan minder aangename din gen denken. Dat komt omdat het drie uur in de morgen is, zei ze. Doet uw hoofd" nog pijn? Ontzettend. Zonder er bij te denken, stak ze haar hand uit. en legde deze op zijn warme voorhoofd. Wat een heerlijk koele handen hebt u!. Laat uw hand daar liggen. ga niet weg! - beval hij, toen ze zich even be woog: Nee.... ik wil niet dat u wat voor me gaat halen. U moet hier' bij mij blijven! Hij had zijn ogen gesloten en de krach tige lijnen van zijn gezicht leken ontspan nen. Anne zat rechtop naar hem te kijken, berqei;d door een plotselinge heftige emo tie. Anne, waarom haat je fne toch zo, Anne? Maar ik haat hem 'helemaal niet! Het besef hiervan flitste plotseling door haar heen. Dat was juist de fout geweest. Ze had aldoor getracht hem te haten maar ze kón het niet Ze huiverde even en hij voelde haar hand op zijn voorhoofd trillen. Hij sloeg onmiddellijk zijn-ogen op. U bent dood moe, zei hij vol wroeging en zijn stem was kalm en normaal. Wat een egoïst ben ik, u hier te houden. Ga weg en tracht nog wat te slapenIk ben best nu. Nee, hij wilde geen kop thee of iets anders, wat ze hem aanboodhij wilde nu gaan slapen. Hij deed zijn ogen dicht en nestelde zijn hoofd vastberaden in het kussen in een ernstige poging om in te slapen. Maar toen ze hem alleen had ge laten, opende hij zijn ogen onmiddellijk weer en lag hij lange tijd klaar-wakker te staren naar de deur, waardoor zij verdwe nen was. Het was alsof haar koele hand niet alleen zijn hoofd had aangeraakt, maar ook zijn hart'. En" alsof deze aanraking zijn pijn had verzacht en de ^voede en de de monen van afgunst en mislukking, die hem in dit ongeluk hadden doen belanden, had verdreven. Maar dan herinnerde hij zich opeens Neame en hetgeen hij op het portaal gezien had. Met een diqpe zucht draaide hij zich om en begroef hij zijn hoofd in het kussen en in een moment van grote zwakheid wenste hij, dat h,et paard niet zijn arm, maar zijn nek had gebroken. HOOFDSTUK XXV. Nu dacht Anne bij zichzelf, moet ik weggaan, van Trant. Zodra ze zonder me kunnen, moet ik een excuus verzinnen en vertrekken. Ze was de vorige avond in haar bed gerold, té vermoeid en té ont steld over de ontdekking, die ze bij zich zelf gedaan had, om nog na té kunnen denken. En gelukkig was 'ze dadelijk in ee~ diepe slaap gevallen. Sara had haar on- half acht een kop thee gebracht. Ze wa* al bij Alan geweest; hij maakte het goed, hoewel hij er erg vermoeid uitzag. (Wordt vervolgd) jonge Kerk'"' en het huwelijk Dezer .dagen sprak ds. J. v." d. Berg voor „De Jonge Kerk" in het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw aan De Schans. Als onderwerp voor deze. bijeen komst had ds. v. d. Berg „Het huwelijk" gekozen, bezjpn van christelijk standpunt. Spreker bouwde hierop een oordeel voor de .vele echtscheidingen van deze tijd, die hij' zag als een gevolg van het-feit, dat zovelen zich van God hebben afgewend, waardoor de vastheid in het huwelijk zoek is geraakt. Ds. v. d. Berg kwam na deze inleiding op de bijbelse interpretatie van de huwelijks- gedachte als de drie-eenheid „God-vrouw man". Ds. v. d. Berg keerde zich min of meer - tegen de> uitspraak der Synode, volgens welke een huwelijk na eventuele ontbin ding opnieuw kan worden ingezegend, welke houding hij in-strijd achtte met de gedachte, dat een echtverbintenis slechts door de dood beëindigd wordt. De talrijke aanwezigen hebben met grote aandacht het. gedocumenteerde betoog van ds. v. d. Berg gevolgd. De elfde December worden de bijeenkomsten van „De Jonge Kerk" voortgezet met een lezing van me vrouw Boersma-Smit over „Kerk en Film". Goochelaars komen iiaar „de Wijk" IJalf Februari zal in Amsterdam dooi ds Nederlandse Bond van Goochelaars een goochelaarscongres „worden georganiseerd. Om de kosten enigszins te dekken zullen beroepsmensen verschillende plaatsen-van ons land met een bezoek vereren. Ook Be verwijk wordt niet vergeten. Telepathen, illusionisten, goochelaars en zelfs®ëen fakir gaan onze stad betreden. Deze avond' zal vermoedelijk plaats heb ben 'op 31 Januari in het Kennemer- thea'ter. Met Dr. A. Melchior ter walvisvaart De' auteur van het veelvuldig besproken boekwerk over de walvisvaart van de „Willem Barendsz" naar. het Zuidpoolge bied, dr. A. Melchior uit Haarlem, zal naar wij vernemen, onder auspiciën van boekhandel Dingier naar Beverwijk ko men om zijn indrukken over deze eerste antarctische reis weer te geven. Het voornemen bestaat de lezing te doen plaats vinden op Dinsdag 6 Januari in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw aan de Óosterwijkstraat. „HET WITTE KRUIS" VERGADERT. De afdeling Beverwijk van de Noord hollandse Vereniging „Het Witte Kruis" houdt Dinsdagavond in haar wijkgebouw aan de Baanstraat een ledenvergadei-ing. In deze bijeenkomst worden behandeld de begroting 1948; verkiezing van bestuurs leden wegens periodieke 'aftreding; benoe ming van een controlecommissie; de be schrijvingsbrief voor de Algemen^ Verga dering en gezinszorg. „GLORIA", COMPOSITIE VAN POTGIESER. Het mannenkoor „Zanglust", dat tot dirigent de heer jP. J. Potgieser 'heeft, zal in de eerstvolgende uitvoering, welke in Januari' in het Luxor-Theater wordt ge houden een nieuwe compositie van zijn directeur .uit.voeren. Deze compositie, een werk voor man nenkoor, sopraan en met piano- of karper- orkestbegeleiding heeft, tot titel „Gloria" en zal binnenkort in studie worden geno men-. Voor zover thans reeds bekend zal de sopraan-partij vertolkt worden door mej. Bets Slotboom te Velsen-Noord. Ageiada voor Beverwijk MAANDAG 24 NOVEMBER. Kennemer-Theater. 7 en 9.15 uur: „Dö zonde van Judy Norris" (14 jaar). W. B.-Theater. 8 uur: „Spionnage in New York" (14 jaar). Kennemer-Theater. 8 uur: Toonkunst. Jubileum-concert W. Andriessen. O. L. School, Relweg (W. en Z.): Ouder avond. DINSDAG 25 NOVEMBER. Kennemer-Theater. 7 en 9.15 uur: „De zonde van Judy Norris" (14 jaar). Statenhuis. 8 uur: Ned. Bond van Ge- pensionneerden. Kennemer-Theater. 7.30 uur: „Nieuw Leven", De kleine Apostel. De Harmonie. 8 uur: P. v. d. A., Huma nistische Werkgemeenschap. Witte Krujs Badhuis. Jaarvergadering ,,'t Witte Kruis". Sasïtpoort Ds. Tichelaar «loet zijn intrede Na des morgens door ds. H. Jellema uit Hoogland met een predikatie over 2 Tim. 2:19 bevestigd te zijn, deed ds. P. A. Tiche laar 's middags zijn intréde bij de Ned. Her vormde Gemeente Van Santpoort. Zijn tekstwoord had de predikant ontleend aan 1 Petr. 2 4-5, welk tekstwoord hem gele genheid gaf zijn nieuwe gemeente voor te houden, hoe God wil dat Zijn gemeente er zal uitzien. Na deze predikatie zong- het kerkkoor onder leiding van de heer Huizinga „Rust mijn ziel, uw God is Koning". Hierna fiohtte ds. Tichelaar allereerst woorden van dank tot zijn bevestiger ds. Jellema. Vervolgens sprak hij tot de con sulent der gemeente, ds. H. v. d. Loos uit Haarlem. Hem bracht ds. Tichelaar harte lijk dank voor hetgeen hij in zijn kwali teit gedaan had. De ambtsbroeders, ds. A. Blaauw'uit Haarlem en ds. Joh. Brons geest uit Velsen', werd dank gebracht voor hun aanwezigheid. Ook de aanwezigheid van burgemeester Kwint was, zo zeide spre ker, voor hem een grote vreugde. Ds. Tiche laar sprak de wens uit dat tussen burger lijk en kerkelijk bestuur steeds een een drachtige samenwerking mocht blijven bestaan. Tenslotte richtte spreker zich nog tot het-bestuur der Ned. Herv. Evangeli satie. Hierna was allereerst het woord aan ds. PI. v. d. Loos. Als'consulent en ftamens het classicaal besfcmr uitte hij woorden van welkom. Voor het bestuur der Evangeli satie vertolkte de' heer J. C. Aschoff de ge voelens. Deze spreker bracht ds. Tichelaar dank voor datgene, wat deze gedaan- had - nds hij aan dp gemeente als bulpnrediker °s verbonden. Namens de kerkeraad sprak de heer A. P. F. Bijtelaar. „Waar nodig", zo z'eide deze, „kunt u op de steun der gemeente reke nen". Op zijn verzoek zong de gemeente tenslotte ds. Tichelaar Psalm 121 4 toe.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3