IJmuider Courant Marshall trotseert de eis om met Rusland te breken Temidden van steeds toenemende chaos roept Schuman de Fransen tot de orde Eerste kindertransport .sland Zes Amerikaanse soldaten gearresteerd door Joegoslavische troepen bij Triest (-,2c Jaargang No. 18796 giifeaux: Kennemerlaa.il 154, Tel. Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 25 November 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per. week 31 cdnt, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem )IIS „LONDEN" MISLUKT: Qeen zelfstandig West-Duitsland, doch verdere pogingen tot eenheid Vandaag, op de eerste dag der Londense conferentie van vier, heeft volgens United press eeo woordvoerder uit de onmiddellijke omgeving van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken verklaard, dat Marshall bereid is het op te nemen legen de steeds dringender wordende eis van gezaghebbende Amerikaanse politici lol vorming van een afzonderlijke West-Duitse regering en sluiting van een afzon- deflijk vredesverdrag, in het geval dat de ministersconferentie er niet in slaagt, overeenstemming te bereiken. Marshall is gekant tegen eén formele breuk met pusland en wenst een eventuele mislukking van de Londense conferentie niet ais een begin van een definitieve splitsing in Europa te zien, zodat hij zal weigeren 0ver te gaan tot het sluiten van een vrede met Duitsland zonder Rusland, onder de overweging dat dit principiëel in strijd zou zijn met de fundamentele politiek der Verenigde Staten, die de wederopbouw van Europa als een gemeenschap van naties voorstaat. y verklaring is niet minder dan sen sationeel. Zij ontzenuwt de voorspellingen Amerikaanse waar die, zich baserend op uitlatingen Amerikaanse politici wier intenties Marshall thans trotseert, de verwachting hadden uitgesproken dat bij een misluk king der conferentie een afzonderlijk vredesverdrag een uitgemaakte zaak was. ne politici, die steeds hebben aangedron gen op een formele breuk tussen de gealli eerden voor wat betreft de Duitse staats vorming, zijn vooral senator Vandenberg, Harold Stassen en zelfs de vroegere minis ter van Buitenlandse Zaken, James Byrnes. Ook Herbert Hoover drong aan op een af zonderlijke vrede, toen hij terugkeerde van jijn' Europese onderzoekingsreis en ver slag uitbracht aan Truman. Marshall -is ondanks al die gewichtige namen bereid aan de druk tot zulk een politiek weerstand te bieden. Hij is er van overtuigd dat zij niet( alleen irreëel doch ook onpractisch is. De woordvoerder merkte nog op: „Wat wjj kunnen doen indien deze conferentie geen ovefeenstemmifag tussen Oost en West betreffende Duitsland 'oplevert? Het antwoord is: voortgaan een machinerie tot'ontwikkeling brengen binnen West- Duitsland, welke in geen geval een souve- rdne regering zal zijn, doch dat gebied zal helpen .om mee te werken aan de econo mische wederopbouw van Europa. Uitein delijk, wordt gehoopt.dat economisch her stel van het Westen zal werken als een méneet die het Oosten naar zich toetrekt. Een afzonderlijke vrede zou dit verhinde ren. Het zou voor zulk een ontwikkeling de deur voor altijd sluiten". Engels prinselijk paar dankt Nederland De Britse ambassade verzocht ANP het volgende te publiceren: „Prinses Elizabeth en de hertog van Edin burgh hebben 'n groot aantal telegrammen en brieven uit Nederland ontvangen waarin hun beider geluk en een mooie toekomst werden -toegewenst. Hunne koninklijke hooghe'den stellen er prijs op te verklaren' dat., deze welgemeende wensen een grote bijdrage geleverd hebben tot hun tegen woordig geluk. Zij zijn diep getroffen door bet aantal mensen dat aan hen geschreven beeft en door de warme genegenheid, die uit hun woorden sprak. Hunne koninklijke hoogheden zijn niet in staat al deze brieven en telegrammen persoonlijk te beantwoor den, maar zij Verzoeken deze algemene kennisgeving te aanvaarden als uitdrukking van hun grote dankbaarheid." R.K. Landarbeidersbond krijgt 40.000 dollar terug De Raad voor Rechtsherstel te Amster dam heeft een eerste uitspraak gedaan in zake een dollarvordering, welke een der Nederlandse organisaties, die indertijd dol lars in Amerika hadden ondergebracht, had gesteld. Daarbij is aan de R.K. Landarbeï- (lersbond de vordering groot 40.000 dollar definitief toegewezen. De bond zal dit be drag nu in Nederlandse tegenwaarde krij gen uitgekeerd meldt de Volkskrant. Een andere organisatie bij het N.V.V. aangesloten de Nederlandse Bond van Scheepswerktnigkundigen kreeg even eens de vordering van 40.000 dollar toe gewezen. De Amsterdamse Raad voor Rechtsherstel heeft de juistheid van de vordering van de katholieke landarbeiders erkend, nadat' te voren de-Raad in Utrecht deze in een an dere procedure had ontkend. De Utrechtse Raad stelde zich indertijd op het standpunt, dat de beslissingen van Woudenberg van het N.A.F. rechtsgeldig waren geweest, zodat de K.A.B. geen recht neer zou hebben op haar eigen geld. De Amsterdamse Raad heeft anders beslist. Spoedig besprekingen over Brils-Nederlandse handel Van de zijde van de Britse Board of Trade is medegedeeld, dat in de tweede week van December financiële en handelsbesprekin gen met Nederland zullen beginnen. Een ambtenaar van de Board of Trade zeicle: «Ambtenaren van de Board of Trade en van het ministerie van Financiën zullen eerst met de Nederlandse vertegenwoordi gers financiële kwesties bespreken1, daarna bet voedsel vraagstuk. Vermoedelijk zal dan ook het algemene handelsvraagstuk nog ter sprake komen." De laatste besprekingen met de Neder landers over deze onderwerpen wérden in Maart gevoerd. Toen werd overeengekomen ao onderhandelingen in September opnieuw o openen, doch „andere dingen" zijn daar tussen gekomen. Als gevolg van deze besprekingen zijn ^langrijke hoeveelheden Edammer- en andere Nederlandse kaas in Engeland aan komen. De Nederlandse zuivelproductie wordt echter beperkt door het gebrek aan veevoeder in Nederland. Naar men verwacht zullen de besprekin Pan ongeveer een week duren. Dr. D. de omit, Nederlandse Commercial Councellor m Engeland, bevindt'zich op'het ogenblik Nederland ter voorbereiding van deze besprekingen. Vanmiddag openen de grote 'vier him zitting. Gisteren hielden de delegaties hun laatste vergaderingen in eigen kring om de strategie en taktiek voor de komende con ferentie vast te stellen. Intussen wordt gemeld dat de Ameri kaanse militaire gouverneur in Duitsland, generaalLucius Clay, het met Marshall eens is en eveneens tegen welke politiek dan ook gekant is, welke op het ogenblik een formèle breuk met Rusland in zake de Duitse kwestie zou creëren. Clay gelooft dat na twee moeilijke jaren van bezetting door vier mogendheden, eindelijk het tijds- element ten gunste van de Westerse mo gendheden gaat werken. Nieuwe luchtvaart maatschappij opgericht Tusfsen de Stoomvaartmaatschappij Ne derland en de Frits Diepen Vliegtuigen N.V. is overeenstemming bereikt inzake de oprichting van éen nieuwe Nederlandse luchtvaartmaatschappij, die zich zal bezig, houden met vracht- en personenvervoer. Deze maatschappij, die de naam „N.V. Aerolanda" zal dragen, zal geen lijndien sten exploiteren, doch zal uitsluitend char tervluchten uitvoeren. Aanvankelijk zal hiervoor gebruik gemaakt worden van de Cessna- en Koolhoventoestellen van de Diepen N.V.,- doch men hoopt later de luchtvloot te kunnen uitbreiden. Cocosolie in de zachte zeep De directeur van het Rijksbureau voor Chemische Producten deelt mede dat door het grote gebrek aan grondstoffen, welke het meest geschikt zijn voor de fabricage van zachte zeep, noodgedwongen een niet onaanzienlijk percentage ^cocosolie aan die zachte-zeepindustrie moét worden toege wezen. Cocösolie is zeer hoogwaardige olie, doch heeft het nadeel, dat zij de zachte zeep temperatuurgevoeiig maakt, zodat de zeep in de koude wit wordt. Aan de kwaliteit wordt hierdoor evenwel geen afbreuk ge daan. PRIJZEN VAN KIPPENEIEREN. Het Bedrijfschap voor-Pluimvee en Eieren heeft de maximumprijsregeling voor produ cent, verzamelaar en handelaar opgeheven. De maximumprijzen voor, levèring van handelaar aan grossier, van grossier aan detaillist en/of industrie en van -detaillist aan consument zijn onveranderd gehand haafd. Teneinde de binnenlandse voorziening niet in gevaar te brengen, zal de gedeelte lijke opheffing van de maximumprijzen van kippeneieren gepaard gaan met het in stellen van een heffing bij export, welke heffing steeds afhankelijk zal zijn van de hoogte der eierenprijzen op een bepaald tijdstip. Hij is er nooit De zwijgzaamheid van Russische ambas sades is spreekwoordelijk. Een verslaggever belde onlangs de Sovjet ambassade in Londen op om inlichtingen voor een artikel. Een vrouw kwam aan de telefoon. Hij is er niet", zei zij. „Wie is er niet?", vroeg de verslaggever. „Degene met wie U wilde praten" zei de vrouw. (U. P.) De aankomst van de Russische minister van Buitenlandse Zaken op het Engelse vliegveld NortholtDe Russische ambassa deur in Londen, Zarubin, verwelkomde hem. Een,foto van de twee Russen vlak na de aankomst van het vliegtuig. Acht doden bij vliegtuig ongeluk Een vliegramp in Bohemen heeft Zater dag acht doden geëist. Een Tsjechisch vlieg tuig op weg van Boekarest naar Praag stortte in regen en mist neer bij Plouznice in het district Lomnice. Er waren 21 pas sagiers en een bemanning van vijf koppen aan boord. Acht inzittenden zijn om het leven gekomen. De Roemeense ambassadeur te Praag behoort tot de ernstig gewonden. HAROLD STASSEN WIL ZONDER HANDSCHOENEN WERKEN. Harold Stassen, de republikeinse oud gouverneur van Minnesota, heeft aan Tru man een telegram gezonden, waarin hij hem verzoekt terug te komen op zijn beslissing tot het voortzetten van de uitvoer van machinerieën naar de Sovjet-Unie. Stassen, die candidaat'is voor de. presidents-verkie- zingen van 1948, voert aan, dat de onder handelingen met de Sovjet-Unie meer kans op succes zullen hebben wanneer de Ver enigde Staten afzien van een verzoenings politiek. Het woord is aan... Charles Dickené: Alle goede doeleinden werden bereikt door goede middelen. De doeleinden, waarbij dat niet kan, zijn slecht en kunnen on<- middellijk als zodanig be- schouw'd worden en opgegeven. (Barnaby Rudge). Premier Schuman heeft Maandag in een korte verklaring een beroep gedaan op alle Fransen en in het bijzonder op de arbei ders om zo spoedig- mogelijk terug te keren naar een normale levenswijze. Hij deelde de arbeiders mede dat „zij moesten begrij pen dat slechts met hun 'hulp de regering de terugkeer tot het' normale leven in Frankrijk kon bereiken". De havenarbeiders te Bordeux, Marseille. Le Havre en andere grote Franse haven plaatsen hebben besloten hun .staking voort te zetten. Schuman zeidoj „De mijnwerkers van Moselle, die hedenmorgen het werk hebben hervat'toonden begrip en rede. Zij geven mij een gevoel van vertrouwen, iets waar ik zeer gevSelig voor ben". De spoorwegstaking, welke vorige week in Zuid-Frankrijk is begonnen, heeft zich tot Parijs uitgebreid en hoewel er nog enige speciale treinen normaal vertrokken, was over het algemeen de treinenloop toch ernstig in de war. De beroemde „Golden Arrow", de Parijse boottrein naar Londen, kon niet' vertrekken vanwege de machi nistenstaking. Het uitvoerend comité van de C. G. T. heeft dringend om een onderhoud verzocht met premier Schuman, waarschijnlijk om de loonsverhogingseisen van alle aange sloten organisaties te bespreken. Ondertussen breidt zidh de mijnwerkers- stalling in 't Noorden verder urt. Ook de havens van Cherbourg en Lorient lagen stil. In Cherbourg besloten, zonder opgaaf van reden, d,e havenarbeiders te gaan staken. Zij zijn echter wel aan het lossen van het Amerikaanse sohiip „America" begonnen en zullen dit werk gedurende de staking ook voortzetten omdat het „zo uitstekend be taalt". Ook de P.T.T. staakt De stakingsgolf, die de Franse spoor wegen, havens en mijnen verlamt, heeft Maandagmorgen ook de posterijen in het gebied van Parijs in zijn greep gekregen. Het Parijse hoofdpostkantoor werd geslo ten en door de stakers bezet, nadat de em ployés bij stemming welke een krappe meerderheid opleverde besloten hadden om hun salariseisen door staking kracht bij te zetten. Hun voorbeeld werd gevolgd door minstens een half dozijn andere postkan toren in de stad. Alle postauto's bleven in Met enige vertraging arriveerde «gister middag in Venlo het eerste transport uit Duitsland van Nederlandse kinderen, die voor een periode van drie maanden in Ne derlandse gezinnen gastvrijheid zullen vinden. Het IKO hoopt in samenwerking met de Bond ter behartiging van de belangen van Nederlanders in Duitsland en met de Ne derlandse militaire missie te Berlijn er in te slagen circa 10.000 Nederlandse kinde ren een verblijf in ons land te verschaf fen. De Rijksdienst tot Steunverlening aan behoeftige Nederlanders in het buitenland verleent eveneens zijn medewerking. Op het station te Venlo waren verschil lende autoriteiten. Dit eerste transport was als proeftransport bedoeld en omvatte een honderdtal katholieke kinderen uit de „Kreis" Diisseldorf. Het ligt in de bedoe ling om binnenkort vier transporten per week door te laten komen. De kinderen verkeerden ondanks de lan de garages, daar ook de chauffeurs en het personeel van de zeven garages der poste rijen in stalling gingen. De honderdduizenden arbeiders die in de voorsteden wonen konden zioh voor het grootste deel niet op normale wijze naar hun werk in de binnenstad begeven, gevolg van de spoorwegstaking. Slechts een beperkt deel van de dienstregeling functioneerde. De bond van hoogleraren heeft dè pro fessoren van de Parijse universiteiten ver zocht het werk neer te leggen.'Dit verzoek werd aangeplakt op dè muren van de uni versiteiten. De hoogleraren schijnen er echter niet op te reageren. De staking van 12.000 onderwijzers van lagere scholen duurt voort, niettegenstaande de groeien- 4e.oppositie van de onderwijzers. Loon- en prijscontroversen oorzaak van de stakingsgolf De nieuwe Franse regering heeft, na viereneenhalf uur vergaderd te hebben, be kend gemaakt, dat zij een algemene oplos sing van het vraagstuk der lonen en prijzen nastreeft. De moeilijkheden op dit gebied worden door dé regering .als de grond oorzaak van de stakingsgolf beschouwd. De regering is bovendien van plan de voor waarden te scheppèn, waaronder openbare orde en vrije arbeid*verzekerd zijn. Pierre Abelin, staatssecretaris (toegevoegd aan ■Schuman), heeft medegedeeld, dat er „ver moedelijk een algemene loonsverhoging zal plaats hebben en dat lonen en prijzen in evenwicht zullen moeten zijn". Men meent hieruit te moeten opmaken, dat de prijzen van een aantal industrie-prodiucten op nieuw omhoog zullen gaan. In verband met het verzoek van het alge meen vakverbond een delegatie naar 'de regering te mogen- zenden* teneinde de situatie te bespreken, heeft de regering tot dusver het stilzwijgen bewaard. Het jonggehuwde Entjelse prinselijke paar brengt' de „honeymoon" door op een land goed in Romsey, waar een strenge politie bewaking zórgt voor de ongestoorde rust. Een enkele fotograaf wordt toegelaten om de onvermijdelijke plaatjes te maken en de idylle te vereeuwigen voor de Engelse krantenlezers, die na het 'hoogfeest der huwelijksplechtigheid vol spanning wach ten op nadere berichten en foto's. - Het jonge paar gekiekt tijdens een wandeling door de uitgestrekte bossen van het land goed Broadlands, Boeiend jubileumconcert van Willem Andriessen De afdeling Beverwijk en omstreken van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst nam het initiatief om de onlangs zestig jaar geworden mees- ter-pianist Willem Andriessen te hul digen en zo tevens aan het Beverwijkse publiek de gelegenheid te bieden in eigen kring te genieten van het vitale en poëti sche spel van de gevierde Nederlandse pianist.- Aan belangstelling voor deze kunstavond, die gegeven werd in het Ken- nemer Theater, was geen tekort. Burge meester mr. Scholtens opende met een toe spraak tot de jubilaris; hij haalde tal van herinneringen op uit de tijd, dat zij beiden als gijzelaars gevangen zaten. Een prach tige bloemenhulde accentueerde de har telijke gelukwensen van mr. Scholtens. De heer Andriessen,-'die een even gezellig causeur is als een hoogstaand kunstenaar, dankte met een geestige improvisatie waaruit zijn aangeboren optimisme bleek, toen hij verklaarde, dat de gijzeling door de „vijandelijke overheden" in zekere zin een zegert voor hem was geweest, om de banden van onverwoestbare aanhanke lijkheid die, terwijl zij het Damocles- zwaard dreigend boven hun hoofd wisten, tussen de lotgenoten gesmeed werden. Andriessen begon zijn pianovoordracht met Beethoven's sonate op. 31 no. 3 (Es), die hü in al haar klaarheid, charme en pit- tige levendigheid opbouwde. Van het tweede: programmanummer, de Etudes Symphoniques van Schumann, gaf de con certgever vooraf een bevattelijke analyse, die de belangstelling tot het beluisteren van dit prachtige stuk niet weinig zal ver-- hoogd hebben. Daarn^ kon men er Andries sen „op zijn best" in beluisteren; deze Schujnann-compositie, met haar rijke af wisseling van stemmingen, is onze pianist als op het lijf geschreven. Van Chopin speelde hij vervolgens Noc turne op. 62 no. 2 en de Ballade in f (op. 52), en hierbij kon men opmerken welke sterke contrasten deze twee werken van dezelfde componist kenmerken. De tragi sche ondergrond van de Ballade sprak op aangrijpende wijze uit de vertolking. Tot slot nog drie stukken van Debussy, Poissons d'or, La Cathédrale engloutie en L'isle joyeuse, die wederom vooraf ver klaard werden, en wel als typen van het impressionisme, waarvan Debussy de geniale promotor is. Uit het applaus bleek hoezeer de weergave dezer klanktaferelen het publiek geboeid hafl. Andriessen speelde als toegift nog de wals in cis van Chopin. JOS. DE KLERK. BESPREKINGEN TUSSEN Mr. OUD EN DE PARTIJ VAN DE VRIJHEID. Er zijn drie besprekingen geho.uden tus sen een delegatie van de Partij van de Vrijheid en een delegatie van het comité tot voorbereiding van de oprichting van een democratische volkspartij (groep- Oud). De delegaties zullen thans, naar de N.R.C. mededeelt, elk in eigen kring over de tot nu toe bereikte resultaten overleg gaan plegen. Vrachtauto met soldaten in ravijn gestort Een-en-twintig soldaten werden gedood en drie-en-twintig gewond tóen een vrachtauto met reeruten voor-het Franse leger Maandagochtend bij Toulon van de weg geraakte en in een ravijn stortte. De vrachtauto zou de reeruten naar Toulon brengen vanwaar zij naar Noord-Afrika gezonden zouden worden (U. P.) Statuut voor Indonesië ïn voorbereiding? Naar Reuter heden uit „welingelichte Nederlandse bron" verneemt, bereidt de Nederlandse règering een „statuut voor Indonesië" voor, dat in sommige opzichten te vergelijken is met het Britse statuut van Westminster, waarbij aan sommige overzeese gebieden de dominionstatus werd verleend. Het nieuwe statuut, aldus verneemt Reuter verder, zal tevens bevat ten een politiek programma voor autono mie, gebaseerd op de beginselen van de overeenkomst van Linggadjati, waarbij voorzien werd in de vorming van de „Ver-" enigde Staten van Indonesië". Naar aanleiding van bovenstaand be richt verneemt het A.N.P. van bevoegde zijde, dat hier hoogstens bedoeld kan zijn de in voorbereiding zijnde overeenkomst met Oost-Indonesië. f Betoging voor de terugkeer van koning Leopold Twaalfduizend Belgen, die uit het ge hele land naar Brussel gekomen waren om het .„Nationale congres voor oplossing van de koningskwestie" bij te wonen, stonden Zondagmorgen bij de onthulling van een reusachtig portret van de omstreden vorst vijf minuten lang op hun stoelen, wierpen In het kamp AmericabijHorst werd het i hun hoeden in de lucht en overstemden kindertransport uit Duitsland voorlopig ondergebracht en dadelijk onthaald op echte Hollandse „snert". stekende stemming. In de trein werden al druk Sinterklaasliedjes gezongen. Er worden ook met de Russische bezet- de openingsrede van de voorzitter met een driewerf „De koning!" De president, oud-minister De Vleeschau- wer, opende het congres met het voorlezen van een boodschap van de vroegere premier Paul van Zeeland, die in Indonesië ver toeft. Volgens deze boodschap was „de hui dige situatie van de koning onrechtvaardig tingsautoriteiten besprekingen gevoerd omen onconstitutioneel. Hij moet onmiddellijk kinderen uit de Russische zone naar Ne derland te laten *komen, en indien de Ne derlandse regering het toestaat hoopt men j ook, als begin van een ruimere actie 500 j katholieke kinderen uit Hongarije een1 verblijf in Nederland te bezorgen. „Maar J indien de voedselsituatie blijft als thans, lian daar 'nog niet aan gedacht worden", aldus rector van Hussen. „Bovendien gaan Nederlandse kinderen voor". De honderd kinderen van dit eerste transport gaan naar Schagen, Wervershoof, j Den Helder, en plattelandsdorpjes als de ge reis en het grote avontuur in een uitr Weere en Nibbixwoud. terugkeren om aan zijn grondwettelijke plichten te voldoen". Eenstemmig nam het, congres een ver klaring aan, welke de onmiddellijke terug keer van de koning eist. Waarnemers hechten niet veel belang aan dit congres, daar het geen enkele an dere autoriteit heeft dan het zichzelf heeft aangemeten, doch wel bewijst het dat de Belgen onrustig worden en volgens deze waarnemers zal de regering gedwongen zijn om een definitief besluit te nemen, hetgeen nog niet de terugkeer van de ko ning behoeft te betekenen. Opperbevel moest beslissen over eenvoetbal Het Amerikaanse hoofdkwartier in Triest maakte Maandagavond bekend,- dat zes Amerikaanse soldaten door Joegoslavische troepen zijn gevangen genomen. De zes man waren op gewone patrouille tussen de Amerikaanse wachtposten drie en vier, welke gelegen zijn tegenover de Joegoslavische grens in het Noordelijk ge deelte van het vrije gebied van Triëst. Toen de mannen om drie uur niet op hun basis waren teruggekeerd, werd een groep uit gezonden om hen te zoeken. Zij vroegen de Joegoslavische troepen aan de andere kant van de grens of zij de mannen gezien hadden, waarop werd geantwoord, dat zij gearresteerd waren door de Joegoslaviërs. De Amerikaanse soldaten verzochten hierop onmiddellijke vrijlating van de zes manschappen ingevolge een recente Ita liaans-Joegoslavische overeenkomst, waar in werd bepaald, dat geüniformeerd per soneel, dat aan een van beide zijden werd gevangengenomen, binnen 24 uur moest worden vrijgelaten. Het Amerikaanse legerhoofdkwartier werd ét evenwel van in kennis gestéld, dat de vrijlating moest geschieden door het hoogste hoofdkwartier. Het geval werd hierop voorgelegd aan de Joegoslavische vertegenwoordiger in Triëst, die nog geen beslissing heeft genomen. -, Illegale Duitse emigratie naar Argentinië Volgens United Press zoekt de Deense politie dag en nacht naar de leiders van een blijkbaar machtige Duitse nazi-orga nisatie, die er in de laatste tijd in geslaagd is diverse prominente Duitsers op .valse paspoorten naar Argentinië te zenden^On langs werd op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen eep Duits onderdaan gear resteerd, die op het punt stond zich naar Argentinië te begeven Het is een 45-jarige Duitse deskundige, die tijdens de oorlog in dienst stond van het Duitse instituut voor luchtvaartonderzoek. Zijn naam is niet bekend gemaakt. Deze man moest in Duitsland voor een denazificatiehof ver schijnen doch hij slaagde er in clandestien over de Deense grens te komen. De Deense politie heeft vernomen, dat een andere Duitse geleerde er reeds eerder in geslaagd was Argentinië via Denemar ken te bereiken eri dat bovendien een groep tfan vijftien Duitsers het plan had opgevat uit Duitsland via dezelfde kanalen te ontvluchten. De soldaten die werftèn overmeesterd, behoorden tot de cavalerie-eenheid welke kortgeleden eenvoetbal aan de Joego slaviërs verspeelde. De bal liw'am bij het spel in Joegoslavisch gebied en werd niet teruggegeven, daar dit alleen kon geschie den op last van hét opperbevel. De Ame rikanen schreven daarop een briefje, waar in zij de bal voor goed en voor eeuwig aan de Joegoslaviërs ten geschenke gaven...» „Wij kozen de vrijheid" „Wij kozen de vrijheid", verklaarde de bemanning .van de kleine motorboot „For- tuna", die uit Finland in de hayen van Kopenhagen arriveerde. De opvarenden van de „Fortuna", vijf mannen, twee vrou wen en vijf kinderen, zijn van plan-i de Atlantische Oceaan over .te steken. Zij kochten het vaartuig, een voormalige Finsé motortorpedoboot, in Finland en verlieten hun vaderland tegelijk met twee soortge lijke boten, maar de „Fortuna" had met motorpech te kampen en werd in Zweden opgehouden. De boot zal de Noordzee oversteken naar Engeland om via Neder land, Frankrijk, Portugal en de Canarische eilanden te trachten Florida te bereiken. (U. P.) Door gas bedwelmd In een woning aan de Jansstraat te Haarlem was Zaterdagmorgen vermoede lijk door de gasdruk de gummislang van het gascomfoor los geraakt. Daar de hoofd kraan niet was afgesloten, kon het gas vrij ontsnappen. .De bewoner, een 31- jarige rijwielhersteller en zijnzevenjarig zoontje, zijn even buiten bewustzijn ge weest, doch kwamen na behandeling door dé Ongevallendienst spoedig weer bij. BUIÏG WEER Verwachting, medegedeeld door hef K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt met opklaringen, regen en hagelbuien, vooral in het Noorden van het land. Guur weer. Aanvankelijk matige tot krachtige, langs de kust tij delijk stormachtige wind tussen Noord west en Noord. Later wat afnemende wind. 26 November: Zon op 8.17 uur, onder 16,37 uur Maan op 15.43 uur, onder 5.36 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1