c 3 c Wetsontwerp tot sanering der gemeentefinanciën De 9 Muzen PHILIPS PHILISHAVE Beverwijk Het ontwerp - nieuwe kerkorde aan de Generale Synode aangeboden Belijdende kerk Nieuwe uitgaven Wereldnieuws DINSDAG 25 NOVEMBER 1947 IJMUIDER COURANT Voorstellen der commissie-Oud in hoofdzaak gevolgd Bij cie Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp „Noodvoorziening gemeente financiën" In de Memorie van Toelichting wordt Verklaard, dat de totale tekorten der gemeenten ongeveer 300 millioen bedra gen. Hef behoeft geen bet'oog, dat de toe- stand, zoals deze'in de loop der jaren is gegroeid, oudbaar is geworden. On houdbaar omdat de financiële afhan kelijkheid odzakelijk gepaard moet gaön met inmenging van de centrale overheid in de zalcen der gemeentebesturen, welke niet past in dë structuur van ons staatsbestel. De enige mogelijkheid om tot - een goede oplossing te geraken is herstel van de finan ciële zelfstandigheid der gemeenten. Alleen dan zal het mogelijk zijn de verantwoorde lijkheid daar te leggen, waar zij behoort te liggen en het gemeentelijk leven weer in normale banen te leiden. Overtuigd van deze noodzakelijkheid heeft de regering begin 1946 een commis sie ingesteld onder voorzitterschap van rar. P. J. Oud. met de opdracht maatregelen te beramen to.t herstel. Gebleken is, dat het practisch tot de 'onmogelijkheden moet worden gerekend om binnen korte tijd tot een duurzame op goede beginselen berus- - tende en financieel uitvoerbare regeling te geraken en dat het noodzakelijk is een noodvoorziening te treffen, welke voor en kele jaren soulaas biedt. Bij de noodvoorziening is er van uitge gaan. dat het mogeljijk moet worden ge maakt voor alle gemeenten een sluitende begroting te verzekeren, zij het ook, „dat -de meeste gemeenten hiertoe slechts zul len kunnen geraken met inspanning van alle krachten. Een sluitende begroting alleen is echter niet voldoende en met name niet indien als sluitpost fungeert een bijdragé uit 's rijks. kas. Om tot financiële zelfstandig heid te geraken is het noodzakelijk, dat ook voor de duur der noodvoorziening het sluit stuk der begroting wordt gevormd doör het eigen belastinggebied der gemeenten. De precaire toestand van de overheidsfinanciën laat niet tóe aan de individuele gemeenten een zodanig belastinggebied toe te wijzen, dat zij alle in staat worden gesteld daaruit voldoende middelen te putten om evenwicht te verkrijgen tussen de inkomsten en uit gaven. Bijzondere uitkeringen aan een aantal individuele gemeenten blijven helaas nood- zakelijk. Niettegenstaande deze gemeenten op bijzondere uitkeringen zullen zijn aan gewezen, moet ook voor haar de kans op een eigen financieel bestaan zo groot mo gelijk worden gemaakt. De commissie-Oud heeft daarom voorge steld de bijzondere uitkeringen éénmaal, voor de gehele duur van de noodvoorzie ning voor elke daarvoor in aanmerking komende gemeente afzonderlijk vast te stellen. Deze uitkeringen zouden naar het oordeel 'van de commissie moeten worden bepaald naar de vermoedelijke behoeften voor het jaar 1948 en vervolgens ongewij zigd voor 1949 en 1950 moeten gelden. De_ commissie stelde zich voorts op het standpunt, dat de gemeenten reeds v.óór het vaststellen der begrotingen voor 194-8 be kend moeten zijn met het bedrag dér bij zondere uitkeringen. Enige colleges van Gedeputeerde Staten hebben er op gewezen, dat het vaststellen van de bijzondere uitkeringen, zoals de commissie heeft voorgesteld, de admini stratie voor buitengewone moeilijkheden zou stellen. Zij hebben daarom bepleit, hqt tijdstip van vaststelling van de bijzondere 'uitkeringen naar een wat verdere toekomst te verschuiven. De ministers zijn echter van oordeel, dat aan de kènbaar gemaakte wensen niet kan worden toegegeven zonder het psycholo gisch hoofdmoment van de gehele regeling, te weten het herstel, dadelijk met ingang van 1948 van de -financiële zelfstandigheid en de daarmede gepaard gaande eigen ver antwoordelijkheid van de gemeenten be langrijk nédeel toe te brengen. Uitgegaan wordt van het begirtsel, dat de algemene uitkering voor elke gemeente ge lijk zal zijn aan de gemiddelde uitgaven voor het onderwijs en de armenzorg over de jaren 1939, 1940 en 1941, oipgerekend naar' de nieuwe aantallen inwoners. Aan de uitgaven voor onderwijs zijn toegevoegd die welke betrekking hebben op het mid delbaai--, voorbereidend hóger-, hoger- en nijverheidsonderwijs. De nieuwe uitkering mag niet worden beschouwd als een spe ciale bijdrage aan de gemeente in haar kósten van onderwijs en armenzorg. De ge- meenten^ zullen op de hoogte der uitkering voor 1948 en de twee volgende jaren gener lei invloed meer kunnen uitoefenen. Belastinguitkering. Gebleken is, dat met yitkeringen, welke 'geen rekening houden met de belasting potentie der gemeenten, geen bevredigend geheel is te verierijgen. Daarom is nog een belafctinguitkering opgenomen voor die ge meenten, welker belastingopbrengst blijft beneden een nader te bepalen bedrag. Maat- De radio geeft Woensdag HILVERSUM I. 301.5 M. ■7.00. 8.00, 13.00. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Werken van Schubert. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Voor de keuken. 10.» Zang platen. 10.45 Voordracht. 11.00 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Pianoduo. 13.15 Kalender. 13.20 Lichte muziek. 13.50 De Prairie Ramblers. 14.00 Kinder boeken. 14.15 Jeugdconcert, 15.00 Jeugdluisterspel. 15.30 Kinderkoor. 15.45 Voor zieken. 16.15 Vragen staat vrij. 16.45 Het staat in de krant. 17.15 Orgel. -17.30 Volksherstel '.7.35 Dansorkest. 18.20 Musette- klanken. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.00 Het programma van de .Partij van de Arbeid. 19.15 Liedjes van Pisuisse. 19.30 VPRO-curs^s. 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Metropole-orkest. 21.00 Fragmenten uit r.De Spaanse Brabander". 21.50 Tango-rumba-orkest. 22.35 Symphonic van Haydn 22,45 Boekbespre king 23.15 Zang en orgel. 23.35 Platen. HILVERSUM. II. 414.5 M., 21S Mr en 1875 M. 7.00. 3.00. 13.00. 18.00. 20 00 cn 22.30 UUr Nieuws. 7.15 Platen, 7.45 Woord voor tie dag. 8.15 Oude Engelse kerkmuziek. 8.30 Platen. 9 00 Ziekenbe zoek. 9.35 Werken van Brahms? 10.39 Morgen dienst. 11.90 Ljisterscpel „Landverhuizers" (her haling deel ri). !2.fi0 Nederlands kamerkoor. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgelwerken van Mendels sohn. 13.15 Piano 13.45 Musette-orkest. 14.30 Pla kten 15 00 Svmphonische muziek 10 00 Voor Jonge jfostregelveTVpmelaars. 16.15 Kinderkoor. 16.45 Ven1 de teij-d 17 30 C'thcr-mii'iek 1^45 Rijk O"- °e 'R,u orgel. 18.30 Lliera.tuurgeschiede- n 19.15 .v -nv- Tnd'è. 19,30 Actualiteiten. 19 95 Engelse les. 20 05 Proloog. 20.15 Zweedse liederen. 20 25 Concertgebouworkest. 21.15 Israëts geschiedenis. 21.35 Vervolg Concertgebouworkest. 22.45 Overdtiklne. 23.00 ,S\vecllnckkwartet. 23.35 platen staf zullen daarbij zijn de opcenten op de Grondbelasting en de Personele ^Belasting; In stede van de vaststelling van de bij zondere uitkeringen naar een verdere toe komst te verschuiven, hebben de ministers gemeend, in afwachting van de beoordeling van het voorstel door de Staten-Generaal, reeds een aantal voorbereidende maatrege len te moeten treffen, welke beogen, de bijzondere uitkeringen te kunnen vaststel len binnen zeer korte tijd na de eventuele totstandkoming van de wet. Een voorstel tot vergroting van het eigen belastinggebied der. gemeenten wordt thans niet gedaan. Omtrent de middelen van het Gemeente fonds kan het volgende worden opgemerkt. Gehandhaafd blijft de storting daarin van de zuivere opbrengst van de hoofdsommen der Grondbelasting en der Personele Be lasting alsmede van de Ondernemingsbe lasting. Daarboven komt een uitkering uit 's Rijks kas tot een bepaald percentage van die rijksbelastingen, welke geacht kunnen worden tot de algemene dekkingsmiddelen van het rijk te behoren. Door het vaststellen van een vast percen tage wordt tot .uitdrukking gebracht, dat de uitkering niet afhankelijk zal zijn van de financiële positie van het rijk, noch van hogere of lagere opbrengsten dan waarop thans wordt gerekend. In bepaalde geval len kan het noodzakelijk zijn het percen tage te wijzigen. Bij het vaststellen van de bijzondere uit kering zal van de fictie worden uitgegaan, dat de algemene uitkering van 100 pet. van de uitgaven zal bedragen. Blijkt bij de rekening, dat de uitkering hoger of lager kan of moet zijn, dat -zullen, volgens het door de ministers gewijzigde voorstel der commissie zowel de algemene als de bij zondere uitkering in gelijke verhouding verhoogd of verlaagd moeten worden. Ondanks het feit, dat gestreefd is naar een regeling, welke zo-weinig mogelijk be- Iastingcapacrteit ongebruikt laat, zullen toch aan een aantal gemeenten middelen toevallen, welke daaraan niet tot-het volle bedrag behoefte zullen hebben. Daarom heeft de commissie voorgesteld, dat de uit keringen uit het Gemeentefonds voor 100 pet. kunnen worden verleend, indien de belastingen tot het maximum zijn opge voerd. Kosten van de politie. De werking van het Tijdelijk Politie- kostenbesluit 1946,dat de verdeling der kosten van dg politie tussen .het rijk en de gemeenten regelt gerekend van 1943 af, eindigt met het dienstjaar 1947. Voor 1948 en volgende jaren is een nieuwe voorzie ning nodig. Het verdient, aldus dé Memorie van Toe lichting, aanbeveling om, althans zolang de noodvoorziening met betrekking tot de gemeentefinanciën duurt, af te zien van verrekening van de kosten der politie met de gemeenten, in welker politiedienst door het rijk wordt voorzien. Voor de gemeen ten, waar gemeentepolitie bestaat, is een afzonderlijke regeling nodig. Deze gemeen ten zullen de kosten van haar apparaat niet. kunnen bestrijden'uit de algemene midde-' len. Zij zullen een bijdrage uit 's rijks kas dienen te ontvangen welke haar in staat stelt de kosten der politie daaruit te be strijden. De normen voor deze bijdrage, welke bij algemene maatregel van bestuur worden vastgesteld, dienen zodanig te zijn, dat de gemeente financieel belang heeft bij een" verantwoord doelmatig beheer en in dien zij. dit metterdaad voert, in het alge meen kan rekenen op volledige of nagenoeg volledige vergoeding van kosten. Veertien bonnenhandelaren te Den Haag ingerekend De Haagse economische recherche heeft de hand gelegd op veertien bonnenhande laren, die zith nie't ontzagen zich de hulp van een tweetal ambtenaren te yerzekeren. Zij zijn beroepshandelaars, hetwelk wel blijkt uit het feit, dat vele nieuwe bon kaarten, enige duizenden textielpunten, ongeveer 10.000, vele opplakvellen met honderden bonnen, vier nieuwe rijwielen en twee gouden damesarmbandhorloges in beslag genomen zijn. Reeds zijn te dezer zaken tien personen, waaronder de twee ambtenaren, voor de officier van justitie geleid. Bcrthe Sèroeti 65 Jaar. De bekende zangeres Berthe Seroen wordt 27 November 65 jaar. Haar grootste verdienste is wel, dat zij haar gehoor regelmatig in contact bracht met de werken van tijdgenoten. Zij was als hoofdlerares verbonden aan de conservatoria van Rotterdam, Amster dam en Utrecht. Thans wenst mevr. Seroen haar zangeressenloopbaan te eindigen. Op 1 December zal zij in de Bachzaal te Amsterdam gehuldigd worden. Geen Nederlands stuk te vinden. Verleden jaar ls te Gent een studentencongres der I landen gehouden, waar middelen beraamd wer den om de studentengroep'in West-Europa na der tot elkaar te brengen. Thans ls een cultu rele uitwisseling bereikt tussen de Vlaamse en de Nederlandse studenten, die de steun heelt van de Benelux. Op 23Januari treden d« Vlaamse studenten te Amsterdam voor het voet licht met een oorspronkelijk stuk van de jonge Vlaamse auteur Hensen „Niets zonder de proef". Tevoren zal, op 20 Januari, een toneelgroep van de verenigde Nederlandse studenten te Gent opvoeren een toneelstuk van de Hongaar Molnar „Nachtrepetitie" Zo zegt Staalbaard. „Ik weet, hoe veel gemak, genot en tijdbesparing er schuilen in de „PHILISHAVE". Ik zou iedere man zonder onder scheid met een Philips „PHILI SHAVE" Staalbaard willen beden ken Dan vliegt ook zijn baard eraf! Electriscb droogscheerapparaai N.V. PHILIPS' VERK00P-MIIV. NEDERLAND. EINDHOVEN (Adv.) Directeuren van scheepswerf voor het Bijzonder Gerechtshof Wegens collaboratie en hulpverlening aan de vijand stonden voor de Rotterdam se Kamer van het Haagse Bijzondere Ge rechtshof de beide directeuren van een scheepswerf te Krimpen aan de IJssel, de 58-jarige C. van der G. en de 56-jarige P. C. van der G. terecht. De procureur-fiscaal eiste tegen C. van der G. een geldboete van f £0.000 tegen P. C. van der G. 8 jaar gevangenisstraf hiet levenslange ontzetting uit de kiesrechten en levenslange ontzet ting uit het recht enige leidende functie bij een werf te bekleden. Beide verdachten was tén laste gelegd, dat zij van Mei 1940 tot September 1944 voor de Duitse Kriegsmaririe een groot aantal vaartuigen hadden gebouwd. Voorts werden zogenaamde „Hansa-schepen" ge bouwd en andere werkzaamheden voor de Duitsers verricht. P. C. van der G. zou boyendien in September 1941 bij de land wacht dienst hebben genomen en in de zomer van 1944 twee van zijn arbeiders wegens sabotage hebben aangebracht bij de „Rüstungs-inspektion", waardoor zij zes weken in het concentratiekamp te Amersfoort hadden doorgebracht. Luchtreus slaagde voor toelatingsexamen Het grootste vliegtuig ter wereld heeft rhet goed gevolg zijn eerste proefvlucht volbracht, aldus meldt het Franse pers bureau AFP uit San Diego. Het toestel, dat 133 ton weegt en door zes motoren van elk 3.000 pk. wordt voorbewogeh, kan 400 vol ledig uitgeruste manschappen vervoeren met een gemiddelde snelheid van 500 kilo meter per uur over een afstand van 13.000 kilometer. De bouw, die 4 jaar geduurd heeft, heeft de Verenigde Staten en5 millioen dollar gekost. Internationale socialistische conferentie te Antwerpen Voor de internationale socialistische con ferentie te Antwerpen, die op 28 November begint, zijn 35 partijen uitgenodigd delega ties of waarnemers te zenden. Alle zeven tien socialistische partijen van Europa wor den verwacht, behalve de partij van Roe menië, die een fusie aqpgegaan is met de communisten. De Griekse afgevaardigden zullen misschien wegens paspoortmoeilijk heden niet kunnen komep. Op de conferentie zal besproken .worden op welke wijze de partijen tot hechtere samenwerking kunnen komen en of de Duitse socialisten toegelaten zullen wor den. Een ander probleem vormt de samen werking met de landen die nfet meewerken met het plan-Marshall. Voorts zullen de voorstellen van de te Zurich ingestelde commissie behandeld worden, welke de instelling Van een permanent orgaan voor vrijwillige samenwerking inhouden. Franse communistische actieplannen gesignaleerd Onder de titel „de communistische partij mobiliseert haar troepen tegen het republi keinse régime", publiceert het blad van de Franse socialisten, „le Populaire" het vol gende bericht: „Op last van orders, te Warschau ontvan gen en volgens een plan, dat te Belgrado is opgesteld, bereidt de communistische partij zich voor een directe actie te onder nemen. De partij hfeeft gelast, dat mannen In de zitting van de Generale Synode der Nederlands Hei-vormde Kerk, die Maandag, gezien de betekenis van het ontwerp nieu we kerkorde, dat haar werd .aangeboden, in de Domkerk te Utrecht gehouden werd, heeft prof. dr: S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel als-voorzitter van de commis sie voor de kerkorde het ontwerp aan de praeses der generale synode overhandigd. Het ontwerp bestaat uit een kerkorde van 27 artikelen en een reeks Van 20 daar bij behorende nadere regelingen, zoge naamde ordinahtiën. Hierin werd gekozen voor een presbyteriale-synodale orde, het geen inhoudt, dat de ambten niet op zich zelf, maar in het verband met de vergade ringen tot hun recht zullen moeten komen. Het betreft de ambten van dienaren des woords, ouderlingen en diakenen, die zich in hun arbeid laten bepalen door het oog merk, dat zij hét Evangelie van Christus in kerk en wereld hebben te dienen. Dat geldt voor de kerkeraden der gemeenten, wier verantwoordelijkheid voor eigen ressort wordt onderstreept, voor de classicale ver gaderingen, de provinciale kerkvergade- ringèn en dë Generale Synode. Daarbij heeft de generale synode inzon derheid tot taak leiding te geven aan het leven en werken der kerk op haar ver schillende arbeidsvelden, opzicht te houden wprden opgenomen de 'kerkvoogden, die wèl een eigen college vormen ter beharti ging van de stoffelijke belangen der ge meente. Daarmede wordt 'gestreefd naar een oplossing van het vraagstuk bestuur en beheer. Naast de ambten worden in de arbeid der kerk „bedieningen" voorgesteld met betrekking tot de geestelijke vorming van de jeugd, de catechese en het diakonaat. Volgens het persbureau der Nederlands Hervormde Kerk zal dit ontwerp in Januari in de Generale Synode in behandeling komen. Bij de aanbieding van het ontwerp hield prof. Berkelbach van der Sprenkel een rede, waarin hij zeide, dat het concept alle commissieleden zeer ter harte ging, daar men het tezamen onder grote moeilijkhe den had opgesteld. „Er waren bij de tot standkoming van dit ontwerp grote span ningen geweest, omdat dertien heterogene figuren het hadden samengesteld". De hoogleraar wees er tenslotte op, dat de commissie geen gedroomde kerk had beschreven, maar zich bij de werkelijkheid had aangesloten. „Voor de ogen der com missie had een een kerk gestaan, gespro ten uit de reformatie, Christus belijdend en met een missionnerende opdracht", be sloot prof. Berkelbach van der Sprenkel zijn toespraak, en overhandigde het con cept, dat kort is gehouden en. uit 27 arti kelen bestaat, aan dr. Zeijdner. De voorzitter van de synode zei in zijn OVERLIJDENS-EXTRACTEN VAN IN DUITSLAND GESTORVEN PERSONEN. Omtrent nagenoeg alle personen uit Beverwijk, die in de 'oorlogsjaren in Duitsland overleden zijn, werden ter secretarie overlijdens-extracten ont vangen, die in de registers van. de burgerlijke stand zijn ingeschreven. Nabestaanden, die, hetzij voor uitbetaling van een verzekeringssom, hetzij voor an dere doeleinden, bewijzen omtrent het overlijden in Duitsland van hun verwan ten nodig mochten hebben, kunnen deze aanvragen bij de afdeling Burgerlijke Stand ter gemeente-secretarie. Beverwijk speelde gelijk tegen V.V.E. (2-2) Na de aftrap van WE ondernam Bever wijk, na wat heen en weer getrap enige gevaarlijke aanvallen, maar de WE-doel- man was standvastig op zijn post. Doelman Brandjes van Beverwijk liet, na'een ver schot van de linksbuiten van WE, de bal glippen en het was 1—0. Na dit succes kwam WE, ondanks tegen wind, opzetten, maar vond de deur van Beverwijk afdoend gesloten. Na de thee nam Beverwijk het spel -ge heel in handen, maar stuitte steeds op een versterkte achterhoede der WE-ers. Markx ging het zelfs alleen proberen en loste een hard schot, waar de WE-doel- man het nakijken van had (11). Op het Wijk aan Zeeër gedeelte werd nu de strijd voortgezet en met een hoge bal had Holman van Beverwijk succes (12). Uit een vrije schop, gevolgd door een schitterende kopbal maakte "WE echter gelijk en zo werden de punten eer lijk verdeeld. Sint is er! Zaterdagmiddag heeft de heilige van Myra zijn intrede gedaan in Beverwijk. Met de trein van 14.52 uur arriveerde hij aan het Station, waar reeds vele kinderen, al dan niet met hun ouders, zijn komst verbeidden. De goede Sint nam plaats op zijn schimmel aan weerszijden vergezeld door de twee zwarte knechts, waarna de triomftocht door de stad volgde, niet de blazers van de Harmoïiiekapel voorop. CAFE-KWESTIE. Bij de Beverwijkse politie heeft een gast van een café aangifte gedaan van mishan deling, door de caféhouder, die volgens hem, onder invloed verkeerde. Het slachtoffer was gewond, hij had twee dichtgeslagen ogen en een bloeduitstorting in het hoofd, zodat hij door «en dokter behandeld moest worden. v KERSTBOUT IN TREK. Een Beverwijkse dame heeft aangifte gedaan van diefstal van twee konijnen uit een hok bij haar woning. Agenda voor Beverwijk DINSDAG 25 NOVEMBER Raadhuis: 11—12 uur. Spreekuur Wethouder slachthuis, gasbedrijf. Kennemer Theater: 7 en 9.15 uur, „De Zonde van Judy Norris", (14 j.) Statenhuis: 8 uur, Ned. Bond v. Gepension- neerden. Kennemer Theater: 7.30 uur „Nieuw Leven" met „de kleine Apgstel". De Harmonie: 8 uur, P. v. d>. A. Humanistische Wei'kgemeenschap. Witte Kruis Badhuis: Jaarvergadering ,,'t Witte Kruis"., - •--- WOENSDAG 26 NOVEMBER Raadhuis: 10.30—12 u., Spreekuur burgemeester. Kennemer Theater: 7.00 en 9.15 uur, „De zonde van Judy Norris" (14 j Kennemer Theater: 7.30 en 9.00 uiur, 't Nut, „Van Flevo tot IJselmeer" (Kees Hama) Adrichem: Dem. Soc, Jongeren Ver. „De nrleu we, koers". over de kerk en te getuigen met ere voorantwoord: „thans begint de arbeid niet al- de kerk jegens overheid en volk van het ieen van de generale synode, maar van de Evangelie van Jezus Christus, gehoor ge vende aan de roeping inzake de eenheid der christelijke kerk. Bijzondere aandacht verdient, dat de kerk belijdende kerk heeft te zijn. Hiertoe schenkt dit ontwerp volledige ruimte, waar de kerk telkens opnieuw belijdt in haar prediking, getuigenissen," gebeden en liede ren, dat Christus hoofd der kerk is en Heer der wereld. De kerk draagt dus een aposto lisch karakter en gaat als zodanig uit in de wereld, ook in de niet-gekerstende wereld.o Voor deze taak kan de kerk zich bedie- gekomen wordt aan de moeilijkheden, welke nen van allerlei raden en werkgroepen, voor de inleveringskaotoren verbonden zijn aan teneinde zich zo deskundig mogelijk te doen het °P korte termijn nagaan van de verkoop- en wapenen'in Parijs verzameld moeten voorlichten op de verschillende terreinen. mogelijlcheId ,van claims- worden en dat de mannen, die militant zijn, j Wat de ambten betreft worden onder de Heeft een inleveringskantoor thans niet een gehele Nederlands Hervormde Kerk. Het gesprek met andere kerken, die de uitno diging van de generale synode ontvangen hebben en aannamen, kan thans beginnen". UITKERINGSREGELING. De ministerraad heeft een uitkeringsregeling voor het persóneel van het Directoraat-Generaal voor de Bijzondere rechtspleging goedgekeurd. VERHANDELING VAN CLAIMS. Voor de verhandeling van claims zijn thans zodanige maatregelen getroffene, dat tegemoet zich gedurende de nacht naar Parijs moe-dienaren des Woords geteld: gewone pre- Sart™lTS, ten begeven. Het bovenstaande is gebleken j dikénten, zendingspredikanten en predi— Het ïs echter verplicht het verkoopprovenu voor uit onderschepte geheime convocaties." J kant-evangelisten; onder de ouderlingen j lopig boeken op een geblokkeerde rekening. Panda en de Meester^goochelaar 9. Panda trad dus, samen met Joris Goed- bloed, het kantoor binnen van de man, die ooochelaars en acrobaten aan een contract hielp -een iïn^ressario, zoals Joris zei. „Goeden dag!" zei Joris Goedbloed be leefd. „Blijf rustig zitten; goede,mdh! Gis teren vroeg ik U om een briefje dat ge aan de sultan van Negorije zowdt schrijven, weet ge nog wel?' „Bah!" riep de Impres- sario. „Ik schrijf geen briefjes voor jou! Je bent een misselijke derderangs gooche laar en ik kan jou niet bij de sultan aan- bevelen! Maak maar, dat je wegkomt!" ..Tut, tut!" zei Joris streng. „Uw taal is aanmatigend! Ik zal U op Uw plaats zel- j ten door het toepassen van de truc van fakir Ali ben Kali ibn Hassan el Giauz! I Ziet toe!" Hij strekte een hand uit, mom pelde iets in zijn baard en voor de ver baasde ogen van Panda en de Impressario begon er uit het asbakje op het bureau een boom te groeien. Het was een grote boom 1 met zware wortels. Viking gaat weer varen. De Vildng- Bank, die een week stil heeft moeten lig gen, omdat een' van haar huidplaten ter hoogte van de waterlijn moest worden vernieuwd, kan deze week weer naar zee vertrekken. Uit en op. Nadat de En Avant (IJM .8) elf dagen op zoek is geweest naar verse haring, en met slechts 450 kisten naar huis toe kwam, nadat ook de „Bergen" en de „Schoorl" met slechts kleine hoeveelheden verse haring terugkeerden, gaat het er op .lijken, dat de trawlharing „uitverkocht" begint te raken. Kuierende vis. Aam de kust van West- Australië is een vis gevangen als het verhaal tenminste geen visserslatijn is die op twee achterpoten over de Oceaan bodem wandelt. Het beestje is ongeveer vijf duim lang en heeft behalve zijn poten aan beide l^anten een' rijtje vinnen, die hem in evenwicht moeten houden. Nederland imiteert Internationale Bank Voorstel tot vestiging van Europees kantoor De „New York Herald Tribune" van Za terdag meldt, uit financiële kringen ver nomen te hebben, dat de burgemeester van Amsterdam, mr. d'Ailly, met functionaris sen van de Internationale Bank te Wash ington onderhandelingen heeft gevoerd over eventuele vestiging van het Europese kantoor dezer bank te Amsterdam. Naar verluidt zou Nederland er prijs op stellen, dat de Internationale Bank haar kantoor in de Nederlandse hoofdstad ves tigt, en „is men. zelfs bereid hiervoor gratis kantoorruimte ter beschikking te stellen. Tot dusverre hebben de functionarissen der bank zich tot niets verbonden. Er zijn aanwijzingen, dat er nog geen beslissing is genomen met betrekking tot de plaats van vestiging van het Europese kantoor. Mr. R. Koole, directeur van de Amster- damsche Bank-Incassobank, is per vlieg tuig te New York gearriveerd. Zijn bedoek heeft ten doel besprekingen te voeren met een aantal banken te New York. Na zijn bezoek aan de Verenigde Staten zal mr. Koole naar Ottawa vertrekken, waar hij besprekingen zal voeren om restitutie te verkrijgen van het in beslag genomen Nederlands eigendom, dat een aanzienlijke waarde vertegenwoordigt en grotendeels uit effecten bestaat. ZEEPOST VOOR DE OOST EN DE WEST. Naar Nederlands Inddë kan zeepost wórden ver zonden met het m.s. „Willem Ruys", dat 2 De cember vertrekt. Hiertoe moet men de stukken uiterlijk 29 November posten. Naar Curasao en de overige Nederlandse over zeese gebiedsdelen in de West vertrekt 9 Decem ber het m.s. „Zeehond". Ook met deze gelegen- he^S.kan zeepost worden verzonden. Deze moet uit*^Jlk 6 December gepost zijn. „De verovering van Venus" ''"«Ut; Een bekènde luchtvaart-auteur- <j|è' scheldenlljk verschuilt achter de iaanj p8®* dius" heeft ln de ledige uren de laatste oó'U* 1ai-en zijn fantasie de vrije loop gelaten deze overdenkingen ts een boek geboren u!l geen enkel opzicht te vangen ls onder '<Je ,!i gene rubriek. Goed. het is een Jongen.? maar dab. voor „jongens" van 16 tot sn met belangstelling »oor de techniek Een k bel" hoeft de lezer er echter niet voort"?" zitten; wamt onder de zeer boetende bedui- door wordt een uiterst bevattelijke en n kostelijk-grappige uiteenzetting gegeven va?!? atoomprincipes en wanneer de „Gnurk" het ruimteschip van Claudius-Vermes v?'1 Venus met haar wonderlijke bewoners h bereikt, weten we een heleboel van de -- beginselen der reactie-motor. grong. Misschien 'Is dit verhaal zelfs wel een hu ristische roman, want Jaapje Marsmans vriendin en de derde man „Leelijk" worden blijmoedige eenvoud voorgeschoteld; de sn»!?' geest van de schrijver wist de karakters van h drietal ruimtevaarders ten voeten uit te tekè Of nee, het ls een reportage. Venus wordt melljk op een dermate vlotte wijze verove*" dat het boek hier en daar een gezellig babbitt met nimmer vervelende zijpaadjes wordt, waan!! Claudius een heleboel loslaat over de mensha? de oorlog en zijn vliegers-ervaringen. 'Menno, de tekenaar van een groot aant simpele prentjes, is hier en daar iets te nuchu» gebleven, maar heeft overigens de vlinderend! sfeer van dit prettige boek goed begrepen oi? hulde voor dit stukje populaire wetenschap j met de nadruk zwaar op populair waarde? de Indische oorlogsvlieger Jaapje. die zich lucht hartig de kosmos Iaat inschieten, ongetwijfeld een welkome vriend van het lezende public zal worden. j Belangrijke ontdekking in het Prinsenhof Bij de restauratie - van het Prinsenhof te Delft is een bijzondere ontdekking gedaan. Men heeft een achter de muren ingemet selde trap kunnen blootleggen, waarvan men tot dusverre het bestaan niet kende al vermoede men wel, dat ten tijde van' .Willem van Oranje daar ter plaatse de situatie anders was geweest. Daardoor kon ook'nooit een voorstelling van de vlucht van Balthasar Gerards in overeenstemming worden gebracht met de wijze, waarop deze in het protocol van Rom- bertus van Uylenburgh (de schoonvader van Rembrandt) is verhaald, namelijk dat de moordenaar door de tuin naar de stads- wal vluchtte en daar werd gegrepen. Van Uylenburgh, die op 10 Juli 1584 bij Willem van Oranje te gast was, behoorde tot de eersten, die de gewónde prins hulp ver leenden. Mr. J. K. van der Haagen 'heeft enige jaren geleden een artikel gepubliceerd, dat de tegenstrijdigheid van dit protocol met de toestand in het .Prinsenhof, zoals deze de laatste jaren was, aantoonde. Nu echter achter de muren de ingemetselde trap Ij vrijgelegd stemmen de feiten volkomen met de beschreven situatie overeen. EMISSIE KONINKLIJKE PETROLEUM. De Nederlandse Bank ls in beginsel bereid ver gunning te verlenen aan nlet-lngezetenen van Nederlandse nationaliteit, om bepaalde niet mo netair geblokkeerde tegoeden hier te lande aan te wenden' voor de aankoop van claims Ko- ninklijke Petroleum en de betaling van de inschrijvingsprijs. NEDERLANDSE AARDOLIE MAATSCHAPPIJ. Opgericht is de N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij', gevestigd te 's Gravenhage, Het aandelenkapitaal bedraagt 10 millioen gulden, Bij de oprichting zijn geplaatst 20 aandelen i f 500.000 en wel tien aandelen bij de N.V de Bataafse Petroleum Maatschapij en tien aan delen bij de Standard Oil Company (New Jersey). u In de nieuwe N.V, zijp de belangen van de aBtaafse en de Standard OU Ingebracht bij de exploratie en exploitatie van aardolie in Neder- land, waarvan het boorterrein te Schoonebeek het eerste resultaat ls. Opnieuw zuiveringsbommen in Brussel In de nacht van Maandag hebben zi$ in verschillende wijken van Brussel opnieuw bomontploffingen voorgedaan. Er zijn geen personen om het leven gekomen, doch op sommige plaatsen is ernstige schade ont staan. Tot dusver is er nog geen officiële ver klaring over de ontploffingen afgelegd. Men gelooft, dat deze aanslagen deel uit maken van protesten van voormalige po litieke gevangenen tegen vrijlating van politieke delinquenten. BELGIë ZOU UNO-VERGADERBïG GASTVRIJHEID WILLEN VERLENEN. In verband met het besluit van de UNO, ie volgende algemene vergadering in Europa te houden, heeft de Belgische rege ring zich in beginsel bereid verklaard haar land desgewenst voor het houden van deze algemene vergadering open te stellen. D« Belgische delegatie heeft opdracht gekre gen de uitvoerbaarheid van het plan fa bestuderen. Twaalf vrouwen De twaalf Engelsen, wier sische vrouwen geen visa voor vertre&.ult Sovjet-Unie kunnen krijgen, hebben leden-van het Britse parlement verzoch'..J petitie aan Molotof te tekenen. Ook 10. figuren uit het Britse politieke en culture» leven is verzocht de petitie te tekenen. Bier voor brood. De Beierse brouwerijen.het* ben het Amerikaanse militaire bestuur^,rt" zocht om bier op broodbonnen' te mog leveren. Vëertig beulen. Maandag is in Krakau liet prjjj ces begonnen tegen de 40 beulen Auschwitz. Waarnemers uit verscnV landen zullen het proces volgen- Van een bruiloft.Voor het eerst wor(i.' naam van koning Michael van Roemc^!M een adem genoemd met die van P Thereza van Orleans Brganzo. de zuster van de Braziliaanse troonpféj* 1 Zij woonden beiden de h^welijkspkcn in Londen bij.' Gebed. De twee Palestijnse 0PPerr?b^'|erl.?!.j zog en Uziel, hebben de Joden in dc 8 wereld opgeroepen te bidden, opdat a zich zal uitspreken vóór het verdel P'. voor Palestina.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2