Wegens uitbreiding Pelsen-Noord krijgt er nog 76 huizen bij Raad voor de scheepvaart behandelde het vergaan van de „Mildred" IJmuiden BOEKEN? De doodstraf geëist tegen moordenaar van Hannie Schaft IJmuider wasserij De wereld is weer gewoon De vrouw van Dick'Heriot Driehuis DINSDAG 25 NOVEMBER 1947, IJMUIDER COURANT Plannen voor 440 woningen in IJmuiden Enige weken geleden werd medegedeeld, d3t aan verschillende aannemers door de Woningbouwvereniging „Velsen" de houw can 52 woningeir te Velsen-Noord was ge- en voor enife dagen werd gemeld, jat ook de bouw van de overige 12 -tot het •elfde pian behorende woningen was ge- »und. Hierdoor rest van dit plan nog de running van drie winkels, waaromtrent nog onderhandelingen gevoerd worden. Thans Is het zover, dat het gemeentebestuur toe stemming heeft verkregen voor gunning vande boüw van 76 woningen, eveneens te bouwen te Velsen-Noord. Bij .deze gunning zijn betrokken: de firrria Rizi en Stor te Wijk aan Zee (12 huizen), je firma Hienkes te Beverwijk (4 huizen), jefirma Koks te Beverwijk (10 huizen) en gmifl Bouwbedrijf 'te Beverwijk (50 hui- zen),"Deze woningen maken deel uit van- je plannen van de R.K. vereniging „Wo ningbouwvereniging", totaal omvattende 148 woningen. Over de bouw van de ariHgre H woningen wordt nog onderhandeld. Men hoopt, dat hier spoedig een resultaat zal worden bereikt. In Velsen-Noord zijn of'komen dus thans 28i woningen in aanbouw Ook aan de plannen voor IJmuiden' wordt hard gewerkt. De Raad heeft thans ó.a. credieten verleend voor het bouwen van 268 woningen, ontworpen door de architect Hoosemans, voor de Alg. Coöp. Arb. Woningbouwvereniging en voor de bouw van 172 z.g. Zweedse woningen. De 268 woningen worden zoals men weet, te IJmuiden, ten Noorden van het gennemerplein. Met het grondwerk is men ,eeds druk bezig. De 172 Zweedse wonin- znlien niet op één plaats worden ge- itst, doch zullen worden opgetrokkep. 8an bestaande straten in diverse delen van je gemeente. Een belangrijk deel van het aantal zal echter te IJmuiden een plaats vinden; Een eerste complex hiervan, om- attende 28 woningen, zal worden gebouwd an de Willemsbeekweg. Over deze laatste twee plannen, totaal omvattende 440 woningen, hoopt men bin nen korte tijd nadere mededelingen te kun nen doen. Jammer is bet, dat te Velsen-Noord een loonconflict is uitgebroken. Ware dit niet het geval geweest, dan zouden half Decem ber de eerste 12 woningen gereed zijn ge komen, waarna om de 2 k 3 weken telkens, een blok van eenzelfde aantal zou zijn gevolgd. Nylon-visserijmateriaal voldoet goed Maar deviezenkwesties staan in de weg Reeds enige tijd worden in het Neder landse Visserij. Proefstation te Utrecht proeven genomen met nylon-kabels en •garens als materiaal voor de visserij en de scheepvaart. Hoewel nog niet kan wor den gezegd in hoeverre nylon in de toe- Locoburgemeester D. J. A. Geluk en wet houder mr. S. C. van der Wall waren de komst bij scheepvaart en "visserij een rol Jers^e Haarlemmers die zich aan de beken- Ie blauwe U.V.V.-wagen een geschenk van de bevolking van Kenya en Kambu jp de Grote Markt te Haarlem meldden om hun grondaankoop ten bate van het Natio nale Monument op de Dam te doen. Vigf en twintig vierkante centimeter Am sterdamse grond gingen hierbij voor een schone zaak in Haarlemse handen over. De voorzitter van het Haarlemse comité, de heer P. J. Kapteyn, voegde zich al spoedig bij de beide herendie zich schertsend ver diepten in de speculatieve mogelijkheden, die deze transactie hen zpu kunnen bieden. Logger bij Kijkduin gestrand De Sch. 5 kreeg motordefect Zondag is ïn de nabijheid van Mon ster, ongeveer ter hoogte van Kijkduin, de Scbeveningse logger Sch 5 van de rederij J. v. d. Toom gestrand. De „Bastiaan" Sch. 5 is geruime tijd in de nabijheid geweest en heeft zelfs contact met de gestrande logger .weten te krijgen, maar moest tenslotte toch, zonder dat de Sch, 5 die onder schipper Klaas Klein voer, vlot getrokken was, terugkeren. De lading, die grotendeels uit haring be- ;ond, is gelost en ook de netten zijn ge borgen; van de 16 koppen tellende beman ning zijn zes naar de wal gebracht door de 'WiiftsSSiaa" van de' N.Z.H.R.M., Jie enige hachelijke momenten langszij de gestrande logger heeft beleefd.. De tien an deren zijn aan boord gebleven. Men ver moedt, dat de oorzaak van de stranding is gelegen in een motordefect aan de Sch. 5. «De laatste berichten uit Kijkduin mel den, dat de situatie er.voor de Sch. 5 niet beter op geworden is: de storm heeft het schip 45 meter verder het strand op gezet. Tussen Singapore en Sabang werft een jacht De gezagvoerder van het stoomschip „Van 't Hoff" heeft via Scheveningen- Radio gerapporteerd, dat hij op 22 Novem ber om 11.40 uur gmt. op 5 graden, 42' Noorderbreedte - en 96 graden 38' Ooster lengte het zeiljacht „Alk" heeft gepraaid, dat onderweg was van Singapore naar Sabang. Alles was wel aan boord. ls men zich zal herinneren vertrok de „Alk" in Juli^van het vorige jaar onder commando vande kapitein-eigenaar A. van Nieuwkoop uit Schiedam via verschil lende werelddelen naar Indonesië.Op 2 Juli.van dij; jaar kwam de „Alk" in Koe pang óp het eiland Timor aan, nadat het jacht via Las Palmas, Paramaribo, Cura sao, het Panamakanaal, Markiezen-eiland, Tahiti, Bora Bora en Samoa de reis had Behalve de heer Van Nieuwkoop be vonden zich aan jboord de heren v. Hoog straten,'koopman en W. van Grevenstein, scheepsbouwer. De „Alle" werd in 1940 door.de' Gebr. van Grevenstein te IJssel- monde gebouwd. Het is een stalen jaeht met een 'oppervlakte aan zeil van 75 m2. Engelse mijnenveger wordt Nederlandse trawler Door de „Verre Visserij Maatschappij" te IJmuiden' wei-den na de oorlog drie oor spronkelijk als -trawlers gebouwde doch direct na de voltooiing van de bouw van 1944 als mijnenvegers gebruikte Engelse schepen gekocht met het doel deze schepen te oorspronkelijke gedaante terug te ge ven en te gebruiken voor de visvangst in fie Noordelijke zeaën. Bij de NV „Combinatie" te Schiedam wordt een dezer schepen, de „Euday", ver duwd, I-let schip, dat een waterverplaat- teg van ongeveer 756 ton heeft, wordt Uitgerust met een glycerinedruk-stuur- tóchting, .radio-telefonie, stromend warm m koud water, modem visgerei en met het °°g op de koude iji Noordelijke streken, centrale verwarming en een 'uitgebreide teatie,De voortbeweging geschiedt door te triptex-expansie stoommachine van wö pk. De ketels zullen worden voorzien Van een oliestookiinrichting. De afmetingen Vai1 het schip zijn: lengte over alles 50.02 'h-. breedte 8.38 m. en holte 4.57 na zal spelen, 'zijn de vooruitzichten voor dit materiaal zeer hoopvol, aldus deelde dr. J. Olie Jr. directeur van het' proefstation mede. In Amerika wordt nylon voor deze. doeleinden reeds op grote schaal gebruikt." Maar, aldus dr. Olie, men stelt daar nu eenmaal andere eisen aan het materiaal dan wij. Zeker is in ieder geval wel, dat nylon zeer sterk is, veel sterker dan ka toen. Bovendien is het zeer soepel, wat vooral voor vislijnen van veel belang is. De „Willem Barendsz" gebruikte voor het eerste deel van haar harpoenlijnen nylon en als zodanig heeft het zeer goed voldaan. Nylon heeft in chemische samen stelling zeer veel gemeen met zijde. Het heeft echter het voordeel, dat het onge veer "de helft goedkoper is. Een moeilijkheid hebben zijde en nylon echter gemeen: zij moeten beide geïmpor teerd worden. Deverwerking van nylon moet bgvendien nog in het buiténland ge schieden. Er zouden jaren over heen gaan voor men in ons land over hiertoe ge schikte machines zou beschikken. Gezien het gebrek aan deviezen zal het derhalve nog wel* enige jaren duren, alvorens men vislijnen,, fuiken en dergelijke vervaar digd uit nylon, in onbemerkte mate zal kunnen krijgen. De „Texel" weer binnen De nieuwe kotter IJmuiden 5 „Texel" van schipper Drijver, is gisteren van zijn eerste reis binnengekomen. Het vaartuig beSomde 438. Jubileum bij de VEM De V.E.M. beschikt over een staf van getrouwe employés, die met blijmoedig heid hun werk ver- richtèn. Een van de zen, de heer J., M. Jimmink, die als boekhouder in het bedrijf werkzaam is, zal Vrijdag 28 No vember jubileren. Het is die dag name lijk 40 jaar geleden dat hij in dienst trad bij de N.V. „De Kot ter", uit welke rederij later is ontstaan de Algemene Visserij Maatschappij, die een der deelgenoten in de Vem is geworden. De heer Jimmink heeft al deze gedaante verwisselingen meegemaakt en is, van de oprichting van de Vem af in zijn tegen woordige functie werkzaam. Vrijdag zal de heer Jimmink om elf uur op het kantoor worden gehuldigd door directie en medewerkers, waarna voor vrienden ei\ belangstellenden .gedegenheid bestaat hem te complimenteren. b Nog geen bouwvergunning De N.V, Petroleum Maatschappij „Sin-* fina", gevestigd aan de Bezuidenhoutsewêg 74 in Den Haag, had- verguning gevraagd aan burgemeester en wethouders van Vel sen tot het zetten van een benzinepomp installatie in de Industriestraat te IJmui den. Q De heer P. vari Lammeren uit Santpoort wilde een brandhoutzagerij .oprichten ach ter het huis aan de Kruidbergerweg 80 en bakker W. Steenhuisen vroeg toestemming in de Genestetlaan 27 een koék- erf banket bakkerij te laten bouwen. B. en W. hebben de belanghebbenden echter gemeld, dat het onderzoek nog niet zover is gevorderd, dat zij een beslissing kunnen nemen. De beslissing is nu ver daagd. WINTERLEZING VAN DE VERENIGING VOOR VRIJZINNIG HERVORMDEN. Daar de Nijverheidsschool niet voldoen de verlicht en verwarmd kan worden op Woensdag 26 November, zal de lezing van ds. A. R. de Jong over'Humanisme of Chris tendom worden gehouden ten huize van mevrouw E. M. L. KesslerStoop, huize „Slingerduin", Zeeweg 272. Deze leting is de tweede in de serie, die onder auspiciën van de vereniging van Vrij zinnig Hervormden in dit seizoen wordt gehouden. J. M. Jimmink Geen der officieren schuldig geacht De raad voor de scheepvaart behandelde te Amsterdam de ramp van het motor- tankschip de „Mildred", eigendom van de N.V. Tankkustvaart uit Rotterdam, dat op 27 October aan de Zuid-West kust van IJsland aan de grond liep en in tweeën brak. De uit elf koppen bestaande bemanning en de IJslandse loods werden gered. De kapitein A. W. S., de le en 2e stuur man C. A. G. en A. P. en twee matrozen werden gehoord. Zondagnacht nam de eerste stuurman om twaalf uur de wacht van de kapitein over en hij kreeg de order vijf mijl uit de kust te varen en zijn koers te bepalen op de te passeren v.uurtorens. Het weer was buiïg, ,maar er was, volgens de verklaringen van de kapitein en de stuurman voldoende zicht. De stuurman maakte een „gisbestek" op en gaf zijn opvolger, de tweede stuur man, opdracht dit „gisbestek" aan te' hou den. Bij de overneming van de wacht, om vier uur 's morgens, was het weer iets slechter geworden en regenflarden maak ten het de tweedy stuurman moeilijk de lichtflitsen van de vuurtorens nauwkeurig „DE BOEKPERS" GR. HOUTSTRAAT 55-57 - HAARLEM TEL. 19397 „Voor deze man kan in ons land geen plaats meer zijn" zeide de advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam mr. P. N. Jansen, Zaterdagmiddag in zijn requisitoir tegen de 49-jarige ex-„Sturm- scharführer" Maartan Kuiper uit Amster dam. „Deze verdachte lieeft als handlanger van de Duitsers een beestachtige rol ver vuld en ik vraag het Hof hem tot de hoog ste straf, de doodstraf te veroordelen." In de zeer uitgebreide dagvaarding wa ren lang niet alle door Kuiper in de bezet tingstijd Verrichte arrestaties en executies van illegale werkers vermeld. K. werd on der andere ten laste gelegd, dat hij heeft deelgenomen aan het doen mislukken van de beraamde overval op het Huis van be waring te Amsterdam op 16 Juli 1944. De illegale werkers, die deze overval wilden uitvoeren, werden in bijzijn van verdachte in de duinen bij Overveen doodgeschoten. Bij de talrijke slachtoffers van K. is ook de bekende illegale werkster Hannie Schaft die in April 1945 in de duinen bij Zand- voort, met een mitrailleur is doodgeschoten. Voor de president met het verhoor der getuigen begon las hij een verklaring voor, door 'verdachte tijdens zijn detentie afge legd. In deze verklaring schrijft K,: „Ik heb 17 moorden op mijn geweten. Ik ben een slecht Nederlander geweest en heb wroeging over de schanddaden, die ik be dreven heb. Het zou- mij een grote verlich ting zijn als ik, liever vandaag dan morgen, de kogel kreeg. Het systëem der Duitsers was zodanig, dat men niet meer terug kon als men zich eenmaal in hun dienst had gesteld. Ik. zal alles doen om de vreselijke schanddaden door de S.D. verricht aan het volle licht te brengen." Na voorlezing van deze brief vroeg de president aan verdachte of hij bij deze ver klaring bleef. K. antwoordde hierop be vestigend.. Bij de verdere ondervraging, wilde K. van de zestien punten, welke in de dag vaarding zijn opgenomen er slechts twee toegeven. Een der eerste'getuigen vertelde hoe de verdachte, zich als goed Nederlander voor doende, zijn vertrouwen wist te winnen. Toen getuige aan verdachte verteld had, dat hij Engelse vliegers had geholpen, werd hij door verdachte en andere S.D.'ers gearresteerd en kort daarop tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Verdachte: „De verklaring van deze ge tuige is onwaar." Hoe het kookte en bruiste De harde wind van Maandag, die 's mid- igs een kracht van 7-^-8 had, groeide in de avond aan tot een West-Noordwesterstorm, sterkte 9—10. Het resultaat was dat, waar in dé loop van de dag nog twee schepen de haven van IJmuiden binnenkwamen, al leen de „Bomma" het zeegat koos en des avonds te acht uur reeds tien schepen had den vastgemaakt in het kanaal om beter weer af te wachten. VRUCHTBARE STUDIE. De heer J. I-I. Duijkers heeft eerst het Staatsexamen voor motordrijver en kort daarna dat voor schêepswerktuigkundige voor een „voorlopig diploma" met goed ge volg in 's Gravenhage afgelegd..^ De geslaagde heeft de lessen 'voor belde vakken aan de IJmuider Visserij school ge volgd. - President: „Hoe wai-en de feiten dan?" Verdachte: „Ik verwonder mij er over, dat getuige aan iemand die hij niet kende, vertelde van de Engelse vliegers. Het is zijn eigen schuld, dat hij gearresteerd werd." President: „Uw houding is wel heel on beschaamd. U bent zeker de laatste, die aan getuige het vertrouwen, dat hij u toonde, moogt verwijten." Verdachte: „Ik heb getuige niet'verraden en ook niet gearresteerd." De thans gedetineerde S.D.'ers H. J. D. en N. J. R. bevestigden in grote lijnen de verklaring van getuige. Verdachte verklaarde hierop, dat hij „nooit in zijn gehele loopbaan bij de S.D. en de Inlichtingendienst iemand had aan gehouden." De arrestatie van een aantal illegale werkers ontkende hij. „Ik ben er bij ge weest als chauffeur. Met de arrestaties had ik niets te maken." Enige vroegere illegale werkers verklaar den échter, dat K. 'wel degelijk actief aan de arrestaties had meegewerkt. Bij het zeer langdurige getuigenverhoor kwam ook de moord op Hannie Schaft ter sprakeL „Iemand anders schoot op haar" zei ver dachte. „Ik heb haar slechts met een ge nadeschot uit haar lijden verlost." De S.D.'er Schmitz, als getuige gehoord, verklaarde dat zijn wapen ketste en dat Kuiper daarop Hannie Schaft had dood geschoten. Aan het einde van de langdurige zitting nadat de advocaat-fiscaal de doodstraf tegen K. had geëist, bepaalde de president de uitspraak op 6 December. FITTER RENS NAM AFSCHEID. De fitter A. Rens, die 14 December 1916 in dienst van de Gemeente Waterleiding van Velsen trad, zal 27 November, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, deze dienst Vei'laten. De directie heeft bij monde van de direc teur de heer M. Kampman in intieme kring afscheid genomen van deze bescheiden, doch ijverige en vo'orbeeldige werkman. Hij dankte hem, die het bedrijf heeft zien- groeien en er zijn beste krachten aan gaf, voor al wat hij in het belang van de ge meente hééft gedaan en wenste Rens, die de sympathie van al zijn collega's geniet, een gelukkige levensavond toe/ kunnen wij een onbeperkt aantal klanten aannemen U krijigt Uw was helder gewassen en keurig gemangeld, dezelfde week weer thuis- SNELLIUSSTRAAT 39 - TELEFOON 4371 waar te nemen en uit te tellen, ter bepaling van de hoogte waarop het schip zich be vond. Omstreeks half zes zag hij plotseling op zeer korte afstand een witte branding- streep uit het duister opdoemen. Onmid dellijk gaf hij „volle kracht achteruit" en waarschuwde kapitein en loods. Bij reconstructie van de ramp kwam de inspecteur-generaal voor de scheepvaart tot de conclusie: dat de kapitein te veel op zijn stuurlieden heeft vertrouwd (de kapi tein voer ongeveer drie maanden met zijn bemanning rond IJsland en had de order gegeven hem ten allen tijde bij slecht weer te roepen, hetgeen deze noodlottige nacht niet is geschied); dat de eerste stuurman bij het maken van zijn bestek alles op de „gis" heeft gedaan en kodoende op niet juiste wijze de navigatie heeft gevoerd en voorts te hebben verzuimd, toen het weer om vier uur slechter werd, de kapitein te waarschuwen. De eerste stuurman verklaarde, dat hij zijn bestek aan de, volledig met de plaatse lijke gesteldheden op de hoogte zijnde, IJs landse loods die 's nachts nog twee maal op de brug is geweest heeft medegedeeld. De inspecteur-generaal meende, dat het navigeren van de tweede stuurman de oor zaak van de ramp is geweest. Deze heeft vermoedelijk, door het slechte zicht, vuur torens verwisseld en de vuurtoren van Und- verdarne aangezien voor die van Malarif, waarvan het schip op het moment 'dat de ramp geschiedde nog tien mijl verwijderd was. De inspecteur-generaal meende, dat de deviatie van het kompas, als gevolg van de in deze gebieden veelvuldig optredende magnetische storingen, nihil kon worden geacht en baseerde zijn veronderstelling op de verklaringen van de kapitein en de beide stuurlieden, die bij controle' een afwijking van maximum drie graden hadden gecon stateerd. Geen der drie scheepsofficieren achtte hij schuldig aan de ramp. Op nader te bepalen datum zal de raad uitspraak doen. Vers lekei in« maakte geen plezierreis Dezer dagen bracht een aantal burgef- ambtenax-en van het ministerie van Marine een bezoek aan Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau", gelegen aan de Parkkade te Rotterdam. De deelnemers aan deze excursie war den door de officieren en manschappen hartelijk ontvangen en op het schip rond geleid. In de loop van de dag werd nog een tocht gemaakt op de -Nieuwe Water weg. Dezelfde avond zou de Johan Mau rits met een opdracht naar Engeland' ver trekken, waar zij enkele dagen zou blij ven, zeer tot genoegen der matrozen, dte nu in de gelegenheid waren de huwelijks plechtigheid in Londen bij te wonen. De burgers, die ondertussen op weg naar huis wax-en, kwamen op een gegeven ogen blik tot de ontdekking, dat er een van hen ontbrak. Zij namen echter aan, dat de man geen afscheid van de havens had kunnen nemen en nog ergens in Rotterdam rond liep. Wie beschrijft echter .hun verbazing toen er een telegram binnenkwam van de commandant van de Johan Maurits: „Heb ben een verstekeling aan boord". Het was de 25-jarige P. S., die zich tij dens het bezoek aan het schip verborgen had in een bergplaats voor zeildoek om als verstekeling de i-eis naar Londen te kunnen meemaken. Om drie uur 's nachts kreeg men hem in de gaten. Helaas, het werd geen vacantiereisje. Iedere dag moest hij de dekken zwabberen en ander matrozenwerk doen. Ook toen het schip in Engeland was aangekomen. Van feest vieren is niets gekomen. Toen. de „Johan Maurits" Den Helder was binnengevaren werd de ondernemende jongeling aan wal gezet en naar huis gestuurd. Zo, nu is het huwelijk van Prinses Eli zabeth weer vooi-bij. De v/ereld heeft net weer gehad. De wereld kan weer aan het werk gaan in de nuchterheid van de wereld. Hét sprookje is uit. Er waren eens twee koningskinderenNu maar weer Pa kistan, Pai-ijs, het IJzeren Gordijn en eea reeks van boze heren, die worden opge hangen omdat zij de nare moed hebben, er een andere mening op na te houden dan een reeks andere heren. De wereld is weer gewoon. Pietje heeft een onvoldoende voor Engels; Marietje moet dat nagelbijten afleren; Jan tje heeft een i-ede in de Tweede Kamer gehouden; Klaasje werd prófessor; Dirkje is failliet gegaan;. Wimpje heeft een reuze- i"ede in Lake Success" gehouden; er zijn een paar honderdduizend Brits-Indiëx-s van honger gestorven en tante Mien zit zonder dienstbode. v Maar wij hebben een sprookje gehad en daar zijn wij dankbaar om. Wij hebben ons omhangen met parel- snoeren. Wij hebben ons een gouden kroon met edelstenen op het hoofd gezet. Wij hebben zijde en kant horen ruisen en koningen en prinsen door onze lichte we reld zien gaan-. Ziet hoe het licht van-November door de hoge, oude ramen van de hoge oude kerk viel. Hoort het ruisen van het orgel. De paarden trappelden ongeduldig. En er was rood en goud en zilver en hemels blauw. V Er was een sprookjeskoets. Het licht van de dag deed de gulden helmen en de getrokken zwaarden en de hoge laklaarzen', en de paardenlichamen glanzen in een wereld, die dorst naar glans en glorie. Wij hebben onze helden, de voetballers, ■een ogenblik verlaten en onze sprookjes prinsen en prinsessen van Hollywood even vergeten. Eén dag hebben wij niet gedacht aan textiel, margarine, de'tabaksbon én Koosje die zijn eerste tandje krijgen moet. Wij hebben ons allemaal het sprookje van de koningskinderen laten vertellen: •vari een prinses en een prins, die mooi en' rijk en edel zijn, en die de handen in elkaar "hebben gelegd. Botticelli heeft de inspiratie gegeven voor het bruidskleed, dat ook door onze huis kamer beeft geruist, DonderdagJuist onder de taille slingeren zich guirlandes van witte 'Yorkrozen en korenaren, gezet in paarlen in de voim van de graankorrels, welke zij voorstellen. De rozen symboli seren het huis van York, waaruit de vader van Elizabeth stamt en liet korenmotief is een oud symbool der vxnich tb aarheid en een bevestiging van de traditie, dat het de taak is van de troonopvblgster een erfge naam voort te brengen. De guirlandes van rozen en korenaren wisselen af met slingers van oranjebloesem en bloemster- ren, waarvan de parels op doorschijnende tule zijn aangebracht Er waren de acht bruidsmeisjes in haar ivoren tulle en de satijnen sandaaltjes van de bruid, met een zilveren gesp en kleine "parels, die daarin zijn gevat. Er was eens een prinses.. Er was eens een prins. En er was eens een sprookje, waar de wereld haar werkelijkheid aan heeft ver geten. Voor één dag. Vandaag moet Piet zijn Engels gaan op halen. Marietje..,. niet op je naggls bijten, kind. En tante Dien zit weer aan haar bedde- sprei. Er was eensELIAS W" - In Zandvoort had dezer dagen in aanwezig heid van vele autoriteiten en genodigden de "plechtige inwijding plaats van het eerste complex huizen dat in het grote plan voor de wederopbouw voor bewoning gereed kwam. Het betrof hier een hofje voor ouden van dagen, 27 -woningen tellend en 14 grote woningen, plus een bestuurskamer voor een woningbouwvereniging. FEUILLETON 88) door SUSAN INGLIS vertaald uit het'Engels. Ha voor en IJmuiden DINSDAG 25 NOVEMBER Jbalia: 8-uur, Spionne in de schaduw". t jjex: 7.00 en 9.00 uur, „Pastor Angelicus". e p°at: 8 uur, „Oma's derde jeugd" en „Zo- Woestijn". t=dourDaat: 7'30 UUr' GoucJhaarye en d€ trou" WOENSDAG 26 NOVEMBER Nwwijis: 4~5 UUr' Spreeltuur Webhouder van Ttalia: 8 uur, Rex: 7.00 en 9.00 uur, De Pont: ïï!rj Voorstellingen. ^0r5m^e Kerk, Kanaalstraat, 8.15 uur, Chr. Gem. .Driehuis' fatronaat: 8 óur, '«orstellii ,Op 't -kantje hg ouden van dagen. af". toneel- Juffrouw Kathryn liet haar groeten en had gezegd, dat de zuster maar eens goed uit moest slapen. En aangezien ze een en an der met zichzelf wilde overleggen, voordat ze iemand van het gezin weer onder ogen •kwam, had Anne er in toegestemd in bed te blijven ontbijteiï, als Sara het werkelijk nigt bezwaarlijk vond dadelijk een blad boven te brengen. En zo zat ze dan in haar bed, toen een bleek zonnetje steeds meer door de rose-gebloemde gordijnen naar binnen begon te schijnen, en overpeinsde ze wat er in de afgelopen weken'eigenlijk met haar gebeurd was. Ze was op Trant gekomen met het vaste besluit Alan Heriot te haten, en ze had dat streven sindsdien, volgehouden. Zo nu en dan had hij het haar gemakkelijk gemaakt, zó gemakke lijk, dat ze blind was geworden voor de ware staat van haar gevoelens. Blind voor 't feit, datze was gaan houden van de lange, humeurige ihan met de blauwe Heriot- ógen van het eerste moment af, dat ze hem gezien had. Maar ze was nu niet langer blind. Ze had nu een diagnose vastgesteld van haar eigen geval, dacht ze in een bit tere poging om moedig te zijn, en nu moest ze zien, hoe te genezen! Maar toen ze hieraan dacht, besefte ze tegelijkertijd, dat. er geen genezing zou zijn. £e zou haar hele leven verder yan Alan blijven hou den, en er zou nooit een andere man voor haar bestaan. Vaag besefte ze ook als was het van niet veel belang dat haar antwoord aan Geoffrey Neame volkomen vaststond. Ze zou het jammer vinden zijn vriendschap te moeten missep; hij was niet het soort man, die nadeihand vriend schappelijk met haar om zou blijven gaan, maar daar was niets aan te doen. Het was niet belangrijk. Wat wel van belang was, was uit te vindén hoe snel zé op een behoorlijke ma nier van Trant weg zou kunnen gaan. En hoe zou ze dit kunnen doen, zonder Ka thryn, die nu al plannen maakte om haar. nog weken en weken hier te houden, diep'" teleur te stellen? Koel en beheerst trachtte ze na te denken. Dokter Bladen. Ze sprong uit ha&r bed om haar1 schrijf- bloc te vinden. Met de blocnote en haar vulpen kroop ze weer in bed terug. Beste Dr. Bladen, Alles gaat hier nu zo.goed, dat ik wer kelijk niet langer nodig ben. Wat Kathryn betreft, zou ik nu .dadelijk kunnen ver trekken, maar meneer Heriot heeft giste ren een ongeluk gehad en een arm gebro ken, hetgeen tot gevolg kan hebben, dat ik nog enkele dagen langer moet blijven. Ik veiiang er echter naar zo spoedig mogelijk hier weg te gaan, hoewel iedereen erg aar dig voor me is geweest en Kathryn het plan heeft me nog weken .hier te houden. Ik wil dat niet, maar wil vertrekken zon der haar te grieven. Denkt u, dat u een andere patiënt als het moet een denk beeldige voor me kunt vinden? Dank zij u, voel ik me weer helemaal gezond en ik ben er van overtuigd, dat ik door iedere medische keuring goed heen zou kómen. Als u zo lief wilt zijn, mij te helpen van Trant weg te' komen, beloof ik u, dat ik u niet verder meer lastig zal vallen met iets. Ze las de brief door en fronste haar wenkbrauwen. De inhoud was niet bijzon der goed gesteld, maar gaf wel weer wat ze bedoelde. .Dr.- Bladen kennende, wist ze, dat ze op zijn hulp in deze zou kunnen rekenen. Ze telde de dagen af op haar vingers. Vandaag was het Maandag. Sara zou de brief posten, èn hij zou hem morgen ontvangen. Als hij dadelijk terug schreef, zou ze zijn antwoord Woensdag, op zijn laatst Donderdag, hebben. En dan zou het van haar afhangen. Ondanks al haar vast beradenheid, krompt haar hart ineen bij de gedachte, dat ze'misschien de volgende week niet meer op Trant zou zijn. Desalniettemin schreef ze het adres op de enveloppe met een vaste hand en plakte ze de brief vastberaden dicht. En toen Sara binnenkwam met het ontbijt op een blad, beloofde deze, dat ze hem onmiddellijk zou posten. Voor Anne klaar w^s met haar ontbijt, kondigde een luide roffel op de tussendeur Kathryn's komst aan. Hallo, zei deze vrolijk, hoe voel je je in deze toestand, bediend als een prinses? Heerlijk, antwoordde Anne haar glimlachend, maar een beetje dwaas. Ik behoor voor jou te zorgen en in plaats daarvan lig ik in mijn bed, en jij staat op. Het werd geloof ik tijd, dat we eens een beetje voor jou gingen zorgen. Sara zegt, dat je de hele nacht op bent geweest. Dat is niet helemaal waar. Ik heb heus nog wel even goed geslapen. Ze zégt, dat Alan vanmorgen heel goed is, maar alleen wat uit zijn huemeur. Kathryn's blauwe ogen keken verbaasd. (Wordt ven: Een jaar vol loon voor zieke Hoogovenmensen In de sociale verzekeringsvoorwaarden voor het personeel van de Hoogovens is een verandering gekomen, die een verbe tering betekent. De vaste arbeiders krijgen op de-eerste dag van hun ziekte 50% van het nettoloon en van de tweede tot de twaalfde dag 90%. In het vervolg zal echter bij langdurige zjekte, dat wil zeggen van de dertiende dag gedurende één jaar 100% worden uitl- gekeerd. De nieuwe regeling zal bij wijze van proef voor de tijd van een half jaar wor den ingevoerd. Voorschot van 25. Vrijdag zal aan de arbeiders uit de be drijfsafdelingen, die nog niet in tarief loon werken, een voorschot van f 25 worden uitbetaald. Internationaal meester, tournooi dammen in zicht Ook een ronde in Kennemeriand Er wordt met de Paasdagen van 1948 in Nederland een internationaal mcestertour- nooi-dammen georganiseerd, waarvan ,de organisatie by de onlangs opgerichte dam- gemeenscliap „Damas" berust. Er zullen, naast de Hollandse meesters P. Roozenburg, R. C. Keller en G. van Dijk, twee Fransen deelnemen; voorts een Zwitserse meester, de Engelse kampioen en twee sterke Belgische spelers. Reeds, nu is bekend dat ook Kennemer iand één ronde krijgt te organiseren. De DCIJ-er B. Dukel is uitgenodigd, zich voor te bereiden op dit grote tournooi, daar Dukel als „eerste reservespeler" staat genoteerd. MARKTBERICHT 24 November Visaanvoer. 40 kisten tarbot en tong. 125 kisten' schol, 30 kisten schar-, 490 kisten schelvis, 95 kisten wijting. 90 kisten k heljauw. 40 kisten diversen, 1330 kisten haring. Totaal 2240 kisten. Alles togen maximumprijzen, verdeeld. Besommingen. Stoomtrawler: IJM 155 Horn Rif f 5980^ Molorloggers: KW 94 f 750, KW 77 'f 350 KW 65 f 3440, KW 4 f2770, KW 9 f 5230, KW 69 f3470, KW 159 f 8660. Twee trawlers besomden f 8860.1 Kotters: LJM 5 f 438. HD 18 f 730. HOOFDOPZICHTER VAN HET CREMATORIUM GAAT JUBILEREN. Maandag 1 December is het 25 jaar ge leden, dat de heer W. C. Post in dienst kwam bij het crematorium. *De jubilaris, thans werkzaam als-hoofdopzichter, zal in een bijeenkomst op Zaterdag 29 November door bestuur en personeel gehuldigd wor den. De meer intieme -viering heeft plaats te zijne'-:- huize or: lvr3ar"J-'"T voi- eomd.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3