IJmuider Courant De Vrijheid Londense conferentie beleefde een kalme eerste zitting Aflossing in Indië Het verdelingsplan aangenomen met een kleine meerderheid Prijsverlaging nog van Weinig invloed op kosten van levensonderhoud ^Maarschalk Tito spreekt in Sofia over „eenheid met Bulgarije" Weerbericht file Jaargang No. 18797 Kennemerlaan 154, TeL Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr.' Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur, 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom fff ENGELAND is Sir Oswald Mosley, 1 baronet, voor de oorlog leider van de Britse fascistische partij, weer onrustig. Ofschoon men hem tijdens de ogrlog in een /blijkbaar noga'l milde) internering gehou den-heeft en het hem ook door het feitelijk verloop der gebeurtenissen dus niet aan gelegenheid ontbroken heeft, onï de dwa_- -• °n züns weegs ih te zien, is hij niet „jr geworden. Zoiets kan ons minder ^wonderen bij een Duitser of een Italiaan jjn bij een Engelsman. Maar lang niet alle Engelsen zijn nuchter en bezonnen, al duidt men hen gaarne in algemeenheden aan. En deze nu 51-jarige Engelsman is avontuur lijk en een politieke windvaan. Als jonge man, gehuwd met Lady Cynthia, de be koorlijke dochter van Lord Curzon (Onder koning van Indië, later conservatief minis ter van Buitenlandse Zaken) wierp hij zich jn de politiek als conservatief. Hij werd parlementslid voor het district Harrow en scheen door zijn 'gaven en activiteit voor bestemd voor een regeringspost. Na vier jaar liep hij uit dé partij, was twee jaar wilde" in het parlement, trad daarna toe ('ot Labour, hield het zes jaar in deze partij uit en vervulde inderdaad een jaar lang een ministers-post, verliet in 1931 ook de Labour Party en stichtte toen zijn eigen partij. Lady Cynthia was gestorven en hij Iverd fascist, met al het holle rumoer, de vlaggeh en uniformen en de politieke war taal, aan het soort verbonden. Misschien had'de man gelijk, die beweerde dat hij kwaad beïnvloed moest zijn door de over eenkomst van zijn achternaam met die van Mussolini. Hetzelfde' heeft men wel eens omtrent Mussert verondersteld. Het lijkt een beetje gezocht, maar misschien zit er toch iets in. Als variant op een bekende zegswijze zou men kunnen aanvaarden:- Niets is de mens vreemd. Mosley's beweging werd nooit groot, al liep een aantal politieke gelukzoekers met hem mee en al werd hij in de. bekende trant als Leider, met een hoofdletter, ver eerd. De Engelsen lachten erom. Soms ver veelde hét de politie en dreef zij de troep uiteen. Toen de oorlog uitbrak borg zij Sir Oswald, zoals gezegd, op. Nu is hij er weer, heeft opnieuw' een kleine aanhang om zich heen verzameld, houdt daarmee bijeenkomsten met vlaggen en unjformen,.. heeft nog maar eens een boek het licht doen zien en bezint zich op het stichten van een. nieuwe beweging. En ofschoon men hem weer uitlacht is toch in het Lagerhuis de vraag gesteld, wat de .re gering denkt te doen om de herleving van Mosley's fascistische beweging te verhin deren. De onderstaatssecretaris van Binnen landse Zaken, Kenneth Younger, heeft de vraagsteller, een der weinige communisten, geantwoord „dat men een waakzaam oog houdt gericht op alle bewegingen, die om verwerping der regering ten doel hebben" en dat verdere beyóegdhedën aan het Huis zullen worden gevraagd als blijkt, dat de bestaande wetgeving niet toereikend is voor bestrijding van onordelijke activiteit, die een ernstige bedreiging betekent. Emery Reves zal het met dat antwoord zeker niet eens zijn. Emery Reves, ex- Hongaar, later Amerikaan, is zoals u weet de begaafde schrijver van het overal ver taalde en in miliioenen exemplaren .ver kochte boek „The Anatomy of Peace" (Ont leedkunde van de Vrede) waarin hij de noodzaak van wereldregering bepleit. Een ander werk van hem, eveneens reeds in Nederlandse vertaling verschenen, is ,;A Démocratie Manifesto". In dit Democratisch Manifest trekt Reves o.a. van leer tegen de gewoonte der democratische volken, om de door hen verworven politieke vrijheden on beschermd te laten. De vrijheden van pers, vap vergadering enz. zijn, zegt hij, toege kend zonder enige beperking, zonder enige duidelijke definitie, zonder voorbehoud. Dit heeft tengevolge gehad dat in de meeste landen die vrijheden vernietigd wérden enkel en alleen, omdat zij in absolute vorm waren verleend en omdat men geloofde, dat iedere beperking of dwang strijdig zou-zijn met haar principes. Ik doe u opmerken dat dit een vrij krasse uhspraak is. Het lijkt mij aanvechtbaar dat die vrijheden „enkel en alleen" ver nietigd zouden zijn omdat er geen voor behoud of beperking bij bestond. Voor een aantal landen geldt dat zeker niet, ook niet voor het onze: als w.ij beperkingen en voor behoud hadden gekend zoutten de Duitsers ons land toch byzet hebben. Het .'is niette min interessant, naar Reves' verder betoog te luisteren. Hij zegt: „Het heeft geen zin dat een vrij en democratisch land iedereen onbepgrkte vrijheid en onbeperkte midde len verstrekt, om de democratie-zelf te be strijden. De doctrinaire democraten gelo ven, dat zulk eep toestand onafscheidelijk Is van de beginselen der democratie en dat het tegen deze Zo-geheten maar nooit om schreven beginselen is, om aan verschil lende ménsen vrijheden in verschillende graden te verlenenZulk een manier van denken is fundamenteel fout." Dit is een belangwekkende stelling, al is Reves geenszins de eerste die haar heeft opgeworpen. Deze tijd geeft wel aanleiding om er ons op té. bezinnen. Maar daarbij kunnen wij ons 'niet bepalen tot hetgeen hij aanduidt als het standpunt van leerstellige democraten. Er zit meer achter dan een theorie. De menselijke natuur is geneigd zich te verzetten tegen iedere wetgeving, die beperkingen van het vrije woord toe past, tenzij het pogingen tot opruiing of aantasting der openbare moraal betreft,.die in ieder land strafbaar zijrij. Gaat men ver der en verbiedt men de verkondiging van bepaalde politieke standpunten, dan is het Moeilijk die te omschrijven en ietwat ris kant,' dat iedere toevallig aan het bewind zijnde regering er een vervolging op kqn instellen. Dat zou tot ongelijkheid in dé toepassing kunnen lèiden. De ervaring leert bovendien, dat .hetgeen men als open bare politieke meningsuiting verbiedt des to sterker in besloten bijeenkomsten en clandestiene publicaties zal worden gepro pageerd. Dus loopt men, gezien de sterke neiging tot verzet in de radicaal-aangelegde Mensensoort, de grote kans dat het. middel de kwaal zal verergeren. Er zal groter fel heid en waarschijnlijk ook meer aanhang van de bestrijders der volksvrijheden onf- siaan, juist omdat zij hun vrijheid voelen aangetast. Dit klinkt paradoxaal, maar is begrijpelijk: Zij die volks vrijheden' afge schaft willen zien, bedoelen daarmee niet hun eigen vrijheden, maar die van anderen. Evkenning van een vrijheid betekent altijd in wezen: anderen iets eunnen. ik geloof dat Emerv Reves dit. vraagstuk to eenzijdig.- namelijk alleen van de theo retische zijde bekeken heeft. Het is geen wiskundig probleem. Het raakt vooral de toenselijke natuur. Daarom begrijp ik het Molotof weigert star voorrang aan Oostenrijk KEN NEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 26 November 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen - Abonnementsprijs per w^eek 31 "ent per kwartaal ƒ4,-- Franco pei post 4,50 - Giro rekening 273107 t.en name van Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier, Bevin, Marshall, iMolotof en Bidault stapten gistermiddag over een rode loper Lancaster House te Londen binnen waar zij in de vergulde salon nogmaals, zullen trachten tot overeenstem ming te komen over de vredesverdragen met Duitsland en Oostenrijk. Molotof arri veerde als eerste. Direct na MolotoL arri- veérden Bidault, Bevin en Marshall. Voor de aankomst der ministers hadden vijf Britse echtgenoten van Russische vrouwen, die geen toestemming kregen óm de Sovjet-Unie te verlaten, gepoogd zich voor Lancaster House op te stellen met borden, waarop in het Russisch en Engels te lezen stond: „Wij zijn Britse echtgeno ten, die gescheiden zijn van onze Russische vrouwen". De politie belette hen, zich ook maar in de buurt van Molotof te vertonen. Tijdens de eerste zitting der conferentie is besloten het door de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Marshall, voorgestelde vier mogendhedenverdrag voor de demilitarisering van Duitsland op de agenda te plaatsen. Ook over het op nemen van zes andere punten werd men het eens maar aangaande volgorde van behandeling niet. Eerst Duitsland. De Amerikaanse minister Marshall deed een beroep op Molotof om een vier mo- gendhedenaccoord té bereiken over het Oostenrijkse verdrag, zeggend,'dat het noodzakelijk is tot een accoord te komen om de volken der wereld gerust te stellen. Marshall werd terstond gesteund door de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, die waarschuwde, dat de wereld Mededelingen van generaal Spoor De legercommandant, lt.-generaal S. H. Spoor, heeft in een rede voor radio Batavia verklaard, dat de aflossing van troepen vertraging heeft ondervonden wegens de ontwikkeling der gebeurtenissen op Java en Sumatra. De afgeloste troepen dienen ver vangen te worden door nieuwe troepen, oipdat alle thans bestaande posten en een heden volledig gehandhaafd moeten worden voor de Nederlandse taak: de blijvende be- veiliigng in de door Nederland gecontro leerde gebieden te waarborgen. In de eer ste plaats kan afgelost worden het reserve- en dienstplichtig personeel van het K.N.I.L., alsmede eeft derde van het beroepsperso- neel van het K.N.I.L., dat voor recuperatie verlof in aanmerking komt. Deze aflossing zal in het tijdvak van half December 1947 tot half Maart 1948 plaats hebben. De militairen van de vijfde com pagnie van -de' Koninklijke Landmacht, die vóór alle K. L.-onderdeïen in Indië aankwamen,, krijgen dezelfde prioriteit als de leden van. het K.N.I.L. Omstreeks 1 Maart zullen ook afgelost zijn de achter gebleven leden van het personeel der voor malige gezagsbataljons. Na aankomst van de nieuwe troepen zal het ook mogelijk zijn die militairen, die met de „Alcantara" uit Engeland vertrokken *ijn, af te lossen. Deze aflossing zal eveneens ïn'Maart a.s. haar beslag krijgen. De aflossing der overige OOTlogsvrijwilligers zal in de loop van het vólgend jaar geschieden. Roemeens politiek leider ter zijde geschoven Vólgens een bericht in het blad van de ■Roemeense nationale boerenpartij is Geores Tatarescu, voormalig Roemeens vice- premier en minister van Buitenlandse Zaken, ontslagen als voorzitter dezer partij. Tatarescu werd ontslagen op initia tief van Petri Bejan, voormalig minister van Handel .en Industrie, die thans be noemd is tot voorzitter van een reorgani satiecommissie, die als de enige gezagheb bende instantie van de partij zal gelden. Vol hoop haar ogeiï gericht hield op de conferentie der ministers. „Wanneer wij het zelfs niet over de agenda eens kunnen worden wat --moet dan het effect zijn op de buitenwereld", vroeg Bidault. Molotof bleef echter star bij zijn afwij zing en zei, dat de procedure-kwestie voor het Duitse vredesverdrag op de eerste plaats kwam, daar „wij dit reeds in bij zonderheden hebben besproken in Moskou en wij op dit punt vooruitgang kunnen maken". Personen die bij de openingszitting van gisteren aanwezig waren verklaarden, dat in tegenstelling met de vergaderingen van de UNO de zitting zeer kalm verliep en dat men nauwelijks met stemverheffingen had gesproken en niet .met de vuisten op tafel had geslagen.(Unitecf Press). 0 Weer een roofoverval in Den Haag Omstreeks vijf uur Maandagmiddag ging een onbekende man een glashandel in de j Nieuwe Molstraat te 's-Gravenhage bin- nen. Hij begaf zich naar het achter de winkel gelegen kantoor, bedreigde de1 eigenaar met een revolver en sloot hem op in een muurkast. Uit een actetas, welke op een schrijfbureau lag, nam de^inclringer een bedrag van 2000 weg, waarna hij verdween. Afscheid van griffier mr. Cremers De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben in hun heden gehouden zitting af scheid genomen van de griffier der Staten, mr. P. O. F. M. Cremers, die benoemd is tot burgemeester van Haarlem. De voorzitter, mr. L. A. Kesper, dankte hem voor de diensten aan de provincie be- J wezen en vertrouwde dat het Haarlem goed zal gaan onder deze burgemeester. Gehuwde ambtenaressen mogen tot 1950 blijven De raad van .ministers heeft beslist dat het dienstnemen van gehuwd vrouwelijk personeel tot het uiterste moet worden be perkt. De noodzaak, af te wijken yan het beginsel, dat het een algemeen belang is dat de gehuwde vrouw haar taak in de eerste plaats in haar gezin heeft, kan uit sluitend gemotiveerd worden geacht, in dien .uit een oogpunt van dienstbelang daar toe dringende redenen aanwezig zijn en de gezinsbelangen van betrokkenen zich, voor zover de werkgeefster kan beoordelen, niet tegen deze handelwijze verzetten. De be trokkenen dienen echter niet langer in dienst gehouden te worden dan tot uiterlijk 1 Januari 1950. Er is geen bezwaar, het gehuwde vrou welijk personeel dat op 31 December 1947 in overheidsdienst is, tot uiterlijk 1 Januari 1950 op arbeidsovereenkomst in dienst te houden indien het dienstbelang zulks eist. In de gevallen, dat een ambtenares of arbeidscontractante huwt, moet incidenteel worden nagegaan, of er na het ontslag of jhet eindigen der dienstbetrekking wegens haar huwelijk aanleiding bestaat, een nieuwe arbeidsovereenkomst aan te gaan. Nederland is bereid de U.N.O. te ontvangen Zo men weet, is. aan verscheidene landen in Eüropa gevraagd of men bereid zou zijn, de volgende algemene vergadering der Verenigde Volken te ontvangen. Naar het ANP verneemt heeft de Nederlandse re gering geantwoord, dat Nederland tot zo danige ontvangstgaarne bereid zal zijn. In België Worden de practische mogelijk heden nog onderzocht. Hei woord is aan.. Charles Boissevain: Strijdgevaar, bittere ver drukking, martelend onrecht brengen vaak een nieuwe kracht in de maatschappij, wanneer de andere versleten zijn. De cdtiferentie der grote vier is begonnen in de „gulden zaal" van het Londense Lancaster House. De openingszitting was zo druk. bezocht, dat men de vier moeilijk zal kunnen terugvinden op deze foto. Palestina-commissie is gereed De UNO-commissie voor Palestina heeft het verdelingsplan aanvaard. Vijfentwintig leden stemden voor, dertien tegen, zeven tien onthielden zich en twee pntbrakeh. Tegen hebben gestemd: Afghanistan, Cuba, Egypte, India, Iran, Irak, de Liba non, Pakistan, Saoedi-Arabië, Siam, Syrië, Turkije en Jemen. Nederland heeft zich van stemming ont houden. Tot de andere landen, êdie noch voor noch tegen stemden, behoren: Argen tinië, België, China, Ethiopië, Frankrijk, Griekenland,. Liberia, Luxemburg, Nieuw- Zeeland en Joego-Slavië. Voor de stemming had Fariz al Choury (Syrië) nog opgemerkt, dat Syrië zich alle rechten voorbehield, inclusief lfet recht de zaak voor het internationaal gerechts hof te brengen. De wezenlijke inhoud van de resolutie is deze, dat de Algemene Vergadering Groot- Brittannië als mandataris voor Palestina en alle andere leden der UNO de aanvaar ding van het verdelingsplan aanbeveelt. Het verdelingsplan Voorziet in de econo mische unie der delen van Palestina. Ver langd wordt,1 dat de Veiligheidsraad de nodige stappen zal doen om het plan uit te voeren, voorts dat de beheersraad op de hoogte wordt 'gesteld en in de derde plaats, dat de Palestijnse bevolking alles doet, wat de uitvoering van het plan be vordert. Alle volleen en regeringen wordt geadviseerd niets te ondernemen, wat een vlot verloop van zaken in de weg zou staan. De resolutie moet nu nog een meerderheid van tweederdè in de Algemene Vergade ring verwerven. De voorzitter van de commissie, dr. Her- bert Evatt zeide, dat het werk van de commissie geëindigd was. Het rapport komt voor de Assemblee. De commissie voor Palestina wordt opgeheven. Zou in de Algemene Vergadering zo gestemd worden als Dinsdag in de commissie-vergadering, dan zou voor de vereiste meerderheid van twee-derden juist één stem tekort komen. Echter zullen China en Nieuw-Zeeland, die zich Dinsdag van stemming hebben ont-- Robert Schuman, de Franse kabihètsfor- mateur, heeft de moeilijke taak van pre: mier overgenomen van zijn voorganger Ramadier. In hotel Matignon te Parijs had de overdracht der bevoegdheden plaafs tijdens een korte plechtigheid, waarbij Ramadier zijn opvolger „alle succes" toe wenste. antwoord van de Engelse onderstaatssecre taris Younger. Het lijkt zo eenvoudig en logisch te zeggen: Wij zijn.dwazen als wij lieden de vrijheid geven, de vrijheid-zelf aan te vallen. Maar het is niet zo eenvoudig. Had Reves betoogd dat het noodzakelijk is in allé democratische landen, de verbods bepalingen tegen verstoring der openbare orde in woord of geschrift ten scherpste toe te passen, ik zou hem gelijk geven. Had hij betoogd dat de Pers ih ieder democratisch land een Raad van Tucht behoort te bezit ten mét publiekrechtelijke bevoegdheid tot. toepassing van sancties, ik zou hem bijval len. Het verheugt mij dat zulk een Raad van' Tucht in ons land. wordt voorbereid. Overigens zal £le democratie moeten wim- nen door eigen kracht, niet door kun» matige dwang. Dat ligt in haar wezen. R. P. GEVAARLIJKE MANOEUVRE Jongen raakte gevangen onder een auto Gistermiddag wilde de bestuurder van een vee-auto, bestaande uit een trekker met oplegger achteruit een weiland, aan de Wëstlaan te Santpoort oprijden. Een 14-jarige jongen begaf zich tussen de trekker en de oplegger om de aanhang wagen aan de koppeling bij te sturen. De aanhangwagen reed op een schuine kant van het weiland en sloeg hierbij om, zodat de jongen bekneld raakte tussen de 'kop pelstang én de grond. Pas nadat de wagen was opgevijzeld kon de jongen bevrijd worden. Met een gebro ken been is hij naar een ziekenhuis te Haarlem vervoerd. Een te Spaarndam wo nende afts had eerste hulp verleend. STUK IJZER RAAKTE, ARBEIDER. In een ijzergieterij aan de Vissershaven te IJmuiden werden gistermiddag stukken ijzer opgetakeld, waarvan er een loshaak te en terecht kwam op het hoofd van een arbeider. Met een bloedende hoofdwond wérd hij na door de heer Bakker ver bonden te zijn per auto naar zijn wo ning te Santpoort gebracht. hpuden, hoogst waarschijnlijk voor stem men, hetgeen aanvaarding van het ver delingsplan betekent. Het Joods bureau is optimistisch^ gestemd en de Arabieren koesteren nóg hoop, dat de stemming lijk zal zijn aan die van Dinsdag. Eeuwig duurt te lang Sinds den jare 1593 is de gemeente Beverwijk aën Haarlem jaarlijks eén bjadrag van,f 9.verschuldigd/zijnde de eeuwigdurende erfpacht mei be trekking tot de grond van het Bever- wijkse klooster Nazareth. Beverwijk heeft trouw zijn jaarlijkse „schuld" vol daan, maar wil er nu.toch wel eens af. Daarom stellen B. -en W. de raad voor, door betaling van f 225 ineens de eeuwige negen gulden uit de gemeen telijke boekhouding te doen verdwij nen. Economische rechter boent „zwarte" plek schoon Voor de economische rechter In Haarlem had den zich zes Assendelftenaren te verantwoorden, die de handen hadden vuil gemaakt aan zwart vlees, Van het eerste trio dat voor kwam, had J. B zwart geslacht, B, B. een handje geholpen en P, s. zijn schuur beschikbaar gesteld om het luguber bedrijf, te volvoeren. De officier etste tegen de heren respectievelijk acht maanden plus vier maanden voorwaardelijk, 4 maand'en en 1 maand. De politierechter,' die Assendelft de „zwartste plek van het arrondissement" noemde, veroor deelde J. B. tot G maanden onvoorwaardelijk plus 4 maanden voorwaardelijk, B. B, tot 4 maanden on- en vier maanden voorwaardelijk en P. S. tot drie maanden voorwaardelijk. Van het volgende drietal hadden "W, S. en N. C. N. een paar koeien naar de zwarte jachtvel den gezonden en C. G. B had daarbij assistentie verleend. De officier eiste tegen W, S. en N. C. N. zeven maanden onvoorwaardelijk en vier maanden voorwaardelijk en .tegen de knecht C. G. B. vijf maanden plus'een stok achter de deur van. vier maanden voorwaardelijk. Bij de uitspraak deed de politierechter van alle drie de onvoorwaardelijke straffen één maand af. De talloze Assendelftenaren, die zich op de publieke tribune verdrongen om de zaak te vol gen. hebben in leder geval kunnen zien, dat de economische rechter niet mis is, wanneer het er om gaat schoon schip te maken. Na de huidige actie gal de grens voorlopig bereikt zijn „Er bestaan vooralsnog geen plannen om tot een verdere verhoging van levensmid- delenprijzen over te gaan", verklaarde de directeur-generaal van de Prijzen prof. G. Brouwers, in een persconferentie, waarin hij een uiteenzetting gaf over de prijs politiek der regering. Het effect van een vrijwillige prijsver laging door het bedrijfsleven noemde prof. Brouwers groter dan van een, welke van bovenaf wordt opgelegd. Hij betreurde het, dat de medewerking aan deze actie niet groter is.en verklaarde, dat tot dwang zal worden overgegaan, indien dit nodig mocht blijken te zijn. De bereidheid om aan de prijsverlaging mee te werken was volgens prof. Brou wers algemeen. De middenstand heeft wel verklaard, dat de winstmarges niet ver kleind kunnen gorden, doch prof. Brou wers was Van mening, dat dit bijvoorbeeld voor schoénen en textiel niet geldt. Het .zorgenkind van de Prijsbeheersing, de groente- en fruithandel is ook bereid mede te werken en heeft een eigen rege ling ontworpen. Indien deze echter niet voldoende slaagt, zal van overheidswege op korte termijn moeten worden inge grepen. Dé regering staat op het standpunt, dat met het oog op de moeilijke économische positie van ons land en de grote waar schijnlijkheid van een intensieve interna tionale concurrentie in de,toekomst, het bestaande loonpeil in het algemeen moet worden gehandhaafd. Zij wordt in dit standpunt gesterkt door het feit, dat een algemene loonsverhoging tot belangrijke prijsverhogingen vqor verscheidene arti kelen zou leiden, waarna een nieuwe loons verhoging niet te ontgaan zou zijn, die op haar beurt ongetwijfeld weer tot een al gemene prijsstijging zou leiden. Als gevolg hiervan zou zich een proces van inflatie ontwikkelen, waarvan het eind moeilijk te Alliantie in Oost-^uropa: De berichten over een nauwe samen werking op economisch, politiek en mili tair gebied tussen Joegoslavië en Bulga rije, die door de Sovjet-Unie sterk wordt bevorderd, hebben thans bevestiging ge kregen in een rede van maarschalk Tito tijdens zijn bezoek aan de Bulgaarse hoofdstad. Tito hejeft nadrukkelijk ver klaard, dat de beide landen streven naar een volkomen samenwerking „in elk op zicht", en dat zij daarbij door de Sovjet- Unie gesteund worden. Tito zeide in een .toespraak tot meer dan 30Ó.000 Bulgaren: Velen zeggen wellicht met betrekking tot ons bezoek: zij zijn ge komen om een federatie te vormen. Wij zullen echter eeri zo algemene en nauwe samenwerking vestigen, dat de kwestie van -een federatie louter een formaliteit zal zijn". „Mijn bezoek", zo zeide hij, „is van veel groter betekenis dan alleen een tegenbe zoek op dat van minister Georgi Dimitrof, de Bulgaarse premier, die in Juli jl. te Bied in Joegoslavië een overeenkomst voor wederzijdse hulp hééft getekend. Wij kun nen slechts de nieuwe weg opgaan om onze gemeenschappelijke bestemmingen te verbinden, om in de toekomst al onze be zittingen te delen en deze bestemmingen Scheveningse logger in moeilijkheden De haringlogger Soh. 274, schipper C. de Graaf, van de rederij A. de Jong uit Sche- veningen is sinds gisteren in moeilijkheden door een defect aan de motor. Het schip bevindt zich op het ogenblik 10 mijl ten Westen van het lichtschip „Goeree". De logger Sch. 53, schipper J. Toet, van de zelfde rederij, is in de nabijheid en had een sleeptros aan de Sch. 274 vastgemaakt, doch deze is gebroken. De sleepboot „Schel de" uit Vlissingen is eveneens ter assisten tie uitgevaren. Zij zal trachten de logger tezamen te voleindigen. Om kort te zijn. om onze samenwerking in elk opzicht vol ledig te maken. Wij zijn hier gekomen om definitief te consolideren wat in Bied over eengekomen werd. Alleen de vastbesloten heid om tot de laatste druppel bloed te verdedigen wat wij tot stand hebben ge bracht. aldus* Tito, kanalle plamiep der imperialisten en oorlogsophitsers verijde len. Het nieuwe Bulgarije en het nieywe Joegoslavië zijn eensgezind in hun streven en worden daar bij gesteund door hun grote vriend de Sovjet-Unie". Na Tito sprak Dimitrof, de Bulgaarse premier. Hij zeide, dat het te Bied begon nen werk zal worden voortgezet en uitge breid tot een „broederlijke, niet te ver nietigen samenwerking en "eenheid tussen het Joegoslavische en Bulgaarse volk". Stalin „op de brug" genodigd De Amerikaanse geleerde op het gebied, van de atoom-energie dr. Leo Szilard, bij- - genaafnd „vader van de atoombom", heeft in een open brief voorgesteld, dat Stalin het volk van de Verefiigde Staten zou me dedelen, hoe naar zijn inzicht de volkeren van Amerika én de Sovjet-Unie met elkan der in vrede zouden kunnen leven. De open brief is gepubliceerd door het blad van de geleerden op het gebied der atoom energie. Szilard stelt voor dat Stalin „rechtstreeks en persoonlijk", desnoods eens per maand, tot het Amerikaanse vólk zal spreken, en dat de Amerikaanse pre sident even dikwijls het woord zal richten tot het Russische als tot het Amerikaanse volk. FRANSE FILM UIT DUIVENDRECHT be besprekingen voor het vervaardigen van een Franse filip in de studio te Dulvendrecht, waarvan reeds lang geleden melding is gemaakt, zijn in een vergevorderd stadium gekomen. Ver wacht mag worden, dat binnenkort, onder lei ding van een Frans filmregisseur, een rolprent in scène gezet zal worden, waarvoor een Parijs auteur het draaiboek schreef. zien zou zijn. Dat deze ontwikkeling ern stige gevolgen voor de stabiliteit van de gulden met zich zou brpngen, behoeft geen bétoog. De betekenis van de prijsverlagings actie *in het algemeen moet te hoger wor den aangeslagen, aangezien het prijspeil in het buitenland hoger ligt en het in zo goed als alle landen nog min of meer omhoog gaat. Men dient zich intussen- te realiseren, dat hét effect van deze maatregelen, op de kosten van levensonderhoud slechts be perkt kan zijn, aangezien deze kosten glo baal gesproken voor een derde uit vaste lasten be§taan en voor ruim een derde de aanschaffing van levensmiddelen betref fen, welke als gevolg van de moeilijkhe den in bepaalde sectoren der agrarische bevolking ten dele in prijs omhoog gaan. Het indexcijfer van de kosten van le vensonderhoud, op na-oorlogse basis sa mengesteld, is momenteel ongeveer 180, een beperkte daling daarvan mag reeds gunstig worden genoemd, wanneer men in aanmerking neemt, dat de inkomens-index voor industriële arbeiders in de tweede helft van 1946, zonder rekening te houden met de kinderbijslag, op 185 stond en hij mi zonder twijfel hoger ligt Voor de agrarische arbeiders ligt deze index ten minste op 250. Deze, voor, een groot deel der arbeidersbevolking representatieve cij fers sluiten niet uit, dat sommige bevol kingsgroepen, wier inkomen in geld sedert 1939 minder is gestegen, zich in moeilijk heden bevinden. Bedrijfswinsten. De betekenis voor de kosten van het 'levensonderhoud van de hoge winsten in 1946 door verscheidene ondernemingen gemaakt, wordt overschat. Voor zover deze winsten een excessief karakter aannamen, betroffen zij in belangrijke mate bedrij ven, die voor het levensonderhoud geen direct belang .hebben en waarop de prijs beheersing geen of weinig vat heeft. Prijsbeheersing kan geen winstbeheer- sing zijn bij de huidige geleide economie en het is de vraag of zij dit ooit zal kun nen zijn. Bovendien zijn de hoge w.insten voor het merendeel gemaakt op export van goederen en diensten. Hiermede wordt bij de prijsverlagingen reeds min of meer rekening gehouden. De export tegen zeer winstgevende prijzen ondervindt hier en. daar intussen reeds, moeilijkheden. Niet slechts het belang van de kapitaalsin vestering, ook dat van de reservering te gen toekomstige verliezen gaat langza merhand een rol spelen. Van betekenis is dat de winsten van het bedrijfsleven gro tendeels productief zijn aangewend, aan gezien, behoudens uitzonderingen, van excessieve dividend- 'en tantièrrie-uitke- rfngen niet kan worden gesproken. Een verdere verlaging van het prijspeil ter verbetering van de "verhouding tussen lonen en prijzen zal behalve uiteraard 'door prijsdaling van de internationale grondstoffen nog slechts mogelijk zijn door vergroting der productie en bevorde ring der concurrentie. Verhoging der productie is mogelijk door verbetering van de arbeidsproductiviteit, welke in verschillende bedrijfstakken nog belangrijk beneden het - vooroorlogse peil ligt. Nu de druk van bovenaf straks zijn grenzen zal hebben bereikt, vooral wan neer geen stijging van de arbeidsproducti viteit zich voordoet, zal in samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven in toene mende mate op de concurrentie moeten worden overgeschakeld om tot definitief gestabiliseerde verhoudingen te geraken. De concurrentie kan, doelmatig gebruikt, een der machtigste wapenen in het arse naal der geleide economie zijn. AANHOUDEND BUIÏG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Wisselende bewolking met regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Guur weer. Matige tot krachtige, vooral langs de Hollandse en Zeeuwse leust nu en dan stormachtige Noord-Weste lijke wind. In het uiterste Noord- Oosten van het land tijdelijk afnemen de wind. 27 November: Zon op 8.18 uur, onder 16.36 uur Maan op 16.03 uur, onder 7.01 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1