Vriendschapstreinen Visserij-varia Directeur van het planbureau is niet voor „planning" door dik en dun a IJmuiden Panda- en de Meester-goocfaelaar BOEKEN? Velsen-Noord WOENSDAG'26 NOVEMBER 1947 IJMUIDER COURANT 2 IN DE WERELDPOLITIEK: Zoii er in de Verenigde Staten wel' ooit nen zelf, wekt toch in ieder, geval meer enig idee met betrekking tot de buitenland- i vertrouwen dan diplomatieke spitsvon- se relaties zo algemeen en zo enthousiast digheden, uitgesproken van achter eei door de massa zijn aanvaard als de leuze j groene tafel en daarna door tegenstrijdige „Hulp aan hongerend Europa?'" Het isdaden gelogenstraft. De Amerikaan loopt waar. dat die leuze wordt uitgebazuind en nagekomen op een wijze, die wij in .ortze beheerste en nuchtere mentaliteit van Europeanen slechts moeilijk kunnen appre ciëren en die ons meermalen als lege bom bast voorkomt het ils ook waar "dat Europa's honger op het ogenblik het „best i misschien erg te koop met zijn bereidheid tot steunverlening. Maar deze reclame is een stem van het volk. En die stem wekt waarschijnlijk heel Wat meer vertrouwen bij andere volken dan de conventionele taal van.de ijzige diplomaat. Als volken elkaar wait vaker en duidelijker zouden verkoopbare artikel" in de States genoemd wordt maar achter dit alles, dat wij met een weinig begrip voor de gewoonten en gedachten der Amerikanen als onmis bare franje kunnen excuseren, staat toch de vriendelijke en meedogende bereidheid tot een goede daad van de gemiddelde Amerikaan. Door de Verenigde Staten rijden op het ogenblik twee merkwaardige treinen. „voedsel- en vriendschapstreinen" worden zij genoemd. De ene startte in New York, de andere in Los Angeles, en beide wor den door de mensen in de steden, die langs de beide routes liggen, met spanning tege moet gezien. Het is allemaal een beetje symbolisch en reclame-achtig, maar goed bedoeld en als zodanig een moment de aandacht waard van de Europeanen, wier armoede en vrees eigenlijk de rails voor deze treinen' vomien. De Amerikaan heeft nu .eenmaal zijn - goedkeuring gehecht aan twee belangrijke feiten; ten eerste gaat hij er mee accoord, dat zijn regering op haar qui vive blijft ten aanzien van de politieke toestand in Europa. Daar moge dan enigszins de over weging aan ten grondslag liggen, dat de Europese landen zelf niet in staat blijken te zijn geweest op hun eentje een behoor lijk bewoonbaar gebied van hun wereld deel te maken maar als we eerlijk zijn moeten we inderdaad toegeven, dat we als Europese mensen tot nu toe tamelijk vol ledig daarin gefaald hebben. Ten tweede heeft de Amerikaan goedgevonden, dat zijn regering het betrekkelijk welvarende Amerika .een van zijn warme jassen uit trekt om het aan het huiverende Europa ten geschenke te geven. De Amerikaan weet, dat hijzelf dan nog genoeg jassen overhoudt ep hij weet bovendien, dat die ene jas voor Europa het mogelijk zal nia- ken, dat Europa te zijner tijd ook weer wat voor Amerika zal presteren. Nu hij die twee dingen, heeft'goedgevonden, acht hij het ook zijn plicht om consequent te zijn en hij gaat op eigen initiatief vooruit lopen op'het Marshall-plan, om toch vooral te tonen dat het hem ernst is. Dus lopen er thans twee voedsel- en vriendschaps- treinen en dus komen ijverige mensen en ijverige verenigingen 'op alle gebied met volle handen naar de stations, om de trei nen te vullen met wat Europa nodig heeft. Dit heeft niets te maken met de ingewik kelde procedure van het Marshall-plan, waarvan de financiëel-technische en poli- tiek-economische haken en ogen de Ame rikaan' in het algemeen niet interesseren noch hoofdbrekens bezorgeij. „Hulp aan Europa" betekent geven van overvloed en dus geeft hij, en-de twee treinen worden steeds langer door het aanhaken van extra wagons voor de milde gaven. Een platte wagen van de trein is ingericht als orkest- bak. Daarop speelt een kleurrijk uitgedost gezelschap schetterende fanfares. Film-, sterren knippen linten door bij stations en filmcamera's snorren langs de gehele route. De stations van Chicago, Cincinnati, Phi ladelphia en Washington zijn'kwistig ver sierd en het geheel is een telkens terug kerend uitbundig feest van muziek en gejuich. Dat gejuic^i en die muziek helpen Europa geen steek - maar de inhoud van de treinen helpen evenmin. Het geheel helpt echter wel. Want het is de combinatie van een goed hart en een gulle hand een bewijs van goede wil, massaal geleverd en, wat de juichende menseh aan de stations betreft, zeker oprecht en zonder bijbedoelingen. Dit betekent allerminst, dat het plan- Marshall. zoals het daar ligt in de vorm van een reusachtig en doorkneed politiek- economisch werkstuk, op dezelfde waarde moet worden geschat. Maar een politiek- economisch project, aangeboden met het vriendelijke wookd der gewone Amerika- toeroepen wat zij denken en wat zij wijten, en in hun landen wat meer vriendschaps treinen zouden laten lopefr desnoods met filmsterren en fanfares zouden de diplomatieke discussie en correspondentie ^wellicht noodgedwongen dienovereenkom stig een andere toon aanslaan; bijvoorbeeld de ^oon van elkander respecterende, aan gename mensen. J. L. Geen goede Sint voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk niet een tube Hamea Gelei» heeft onrvangen. Voor de Prinses. Prinses Elizabeth, die veel van hengelen schijnt te houden, heeff van de gemeenteraad van 'het plaats je Inverness een zalm-vis-tuig gekregen als huwelijksgeschenk. Twee mijnen in het net. De trawler Garth, die dezer dagen in Grimsby markt te, kwam met een emotionele geschiedenis naar huis. Schipper J. M'Cann'had name lijk onderweg twee mijnen in het trawlnet gehad, die, door het net te kappen, ver wijderd konden worden. In de hoek! Omdat hij gegeven or ders niet opgevolgd had en zonder meer was weggebleven van de stoomtrawler Grosbek is^ de visser Arthur J. Chaltie tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld door de rechter van Lowestoft. Weer bar weer. Maandag heeft geen enkele trawler, kustvisser of logger zich uit IJmuiden buitengaats gewaagd. No vember laat zich dit jaar wel kennen. BELLAMY GAAT VERGADEREN. Vrijdag gaat de afdeling IJmuiden van de vereniging Bellamy in het Rex theater vergaderen. Het is een openbare vergade ring waar de heer G. de Boer het woord zal voeren. Een blijde gebeurtenis op de „Indrapoera" Met bijna 900 repatriërenden aan 'boord Is de „Indrapoera" uit Batavia te Rotter dam aangekomen. Onder de passagiers bevond zich een contingent van ongeveer 100 militairen. Voorts waren er niet min der dan 138 kinderen aan boord, waarvan 60" baby's. Een dezer baby's werd onder weg geboren. De moeder, die haar spruit eerst in Januari verwacht had, was naar Nederland gekomen, om het kind ter we reld te brengen. Even voorbij Port Said geschiedde de geboorte. Eén vijftal dok toren, dat na twee jaar dienst bij het Rode Kruis terugkeerde, heeft toen inderhaast een couveuse geïmproviseerd en dank zij deze maafregel is men er in geslaagd de baby in het leven te houden. Gezond en wel zijn moeder eji kind van boord ge- De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00. 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7,30 Platen. 7.50 Dagopening. 8,15 Filmpotpourri 's. 8.45 Werken van Dvorak. 9.15 Morgenwijding. 9:30 Orgelconcert. 9.45 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Muziek van Wagner. 10.50 Voor kleuters. 11,00 De vrouw In de om roep. 11.20 Amerikaanse en Engelse 6terren. 12,00 Melodieën, uit het Parijs van 1900. 12.30 Weerbe richt, 12,33 In 't splomreitje. 12.38 Lichte muziek. 13.15 De Romancers. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Het Aeollan-sextet, 15,00 Voor zieken. 16.01) U kunt het geloven of niet. 17.00 Kaleidoscoop, 17.20 Welk dier? 17.30 Dansorkest. 18.15 Sportpraatje. 18.30.Strijdkracjitenprogramma. 19.00 Het klokje van zeven uur. 19.05 Praatje uit New York. 19.15 Kieinkunstrevue. 19.45 De RVD antwoordt. 20.05 Lezing over belastingvrije reserve. 20.15 Sym- phonische muziek. 21.15 Luisterspel ..Ferguut". 22.15 Metropole-orkest. 22.45 Grondgedachten der moderne economie. 23.15 Symphonische muziek. HILVERSUM, II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.30 Gebed. 7.45 en 8.15 Platen. 9.35 Werken van Brahms. 10.00 Leger des Heilsmu- ziek. 10.1£ Morgendienst. 10,45 Orgelsonate van Bach. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Franse orgel werken. 12.00 Angelus. 12.03 Piano. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Dansorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Welk boek. 13.25 Dansorkest. 13.45 Hors d' oeuvre. 14.00 Kamermuziek. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Platen. 15.15 Strijkkwartet van Smetana. 15.45 Kerkkoor. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Strijkorkest. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Geestelijke liederen. 17.50 Rijk over zee. 18.00 Walcheren in pood. 18A5 Marseri. 18,30 Lichte muziek. 19.15 Pianoduo, 19.30 Actual! ted ten, 19,45 Platen. 19.55 Bachkoraal, 10.15 Steravond. 21.30 De vaart der volken. 21.50 Band en plaat, 22,45 Overdenking. 23,00 Cembalo gezelschap. 23.30 Orgel, uitgaan. De overheid zal dan hebben te zorgen voor de scholing der arbeidskrach ten. De huidige toegestane winstmarges zijn erop gericht de voor de dan noodza kelijke investeringen financiële bases te leggen. Prof. Tinbergen verzekerde zijn gehoor dat, hoewel hij belast is met de centrale planning, hij niet belust is op een aan straffe banden leggen van het bedrijfs leven. Alweer een nieuwe trawler voor Zuid-Afrika Bij de scheepswerf Cochrane" and Sons Ltd, te Selby, is te water gelaten de stoom trawler „Grootvley", welke voor rekening vab de „National Trawling and Fishing Company" Ltd, te Kaapstad in aanbouw is. Dit schip is een van de grootste en modern ste trawlers, welke in de «Zuid-Afrikaanse wateren aan de visserij zal deelnemen. Het schip wordt voorzien van een ge ïsoleerd visruim en een koelinstallatie, zo dat de vangst in prima conditie kan worden aangevoerd. Verder is het vaartuig uitgerust met de nieuwste snufjes op radiogebied, een rich tingzoeker, enz. Tevens is het schip voor het inhalen van het viswant van een mo derne trawlwinch voorzien. De machine- irtstallatie wordt geleverd door de firma Amos Smith Ltd, te Hull. Prijzencominissie houdt viiogmaals zitting Te oordelen naar- het minimale bezoek tijdens de laatst gehouden zitting der prij- zencommissie te Veïsen in het raadhuis, gaat geen enkele leverancier in deze ge meente, wat de prijsvoorschriften betreft, zijn boekje meer te buiien. Dit schijnt echter te mooi om waar te zijn en daarom heeft de commissie besloten nogmaals een zitting te houden en wel op Vrijdag 28 November wederom in het raad huis te Velsen. De commissie verwacht daar ieder, ,dïe gegronde reden meent te hebben voor een klacht in verband mfet de prijsvoorschriften. Grimsby is ongerust In Grimsby maakt men zich vrij wat ongerust over het'uitblijven van een „ha- venplan" voor deze plaats, zoals dit wel overheidsmaatregelen altijd veel minder onder meer voor Hull is gemaakt. De in- straf- zijn doorgevoerd en minder weer-dus trie schijnt er niet veel voor te voelen klank bij de bevolking hebben gevonden, j jn Grimsby te blijven, temeer omdat ook de spoorwegen zich meer interesseren voor Huil dan voor Grimsby. De Kamer van Koophandel in deze stad heeft de zaak besproken en men besloot haar aan de ScheepvaartGommissie*voor te leggen. Er zijn twee gebieden, waarop de over heid een regelende en organiserende taak ook na een terugkeer tot normale toestan den blijft behouden, alduso de directeur van het Nationale Planbureau, prof. dr. J.. Tinbergen, tijdens een causerie, die hij Dinsdagmiddag op een bijeenkomst van Het departement Haarlem vande Maat schappij voor Nijverheid en Handel over het onderwerp „Planning" hield. Het eerste terrein, waarop de overheid werkzaam moest blijven maar dan eerst met succes in internationaal verband betrof het scheppen en behouden van werkgelegenheid en het tweede het stabiel houden van de goederenmarkten. Door de samenwerking en leiding van enkele grote skaten of door het inschakelen van 'inter nationale organisaties als de International Trade Organisation zou een catastrofale ineenstorting van de arbeids- en goederen markt, zoals 'in 1929 het geval was, voor komen kunnen worden. Het betreft hier sectoren van het economisch leven waar voor de ondernemers noch afzonderlijk noch gezamenlijk de verantwoording kun nen dragen en waarin overheidsbemoeie nis gehandhaafd dient te worden. Binnen het kader van deze twee terreinen echter was professor Tinbergen voorstander van een vrije productie en een vrije prijsvor- mïng. Evenwel, zo 'stelde hij, het in de aanvang van zijn uiteenzetting, gaat het nief aan om te zeggen: Voor of tegen planning. Iedereen maakt altijd plannen en het gaat slechts om de vorm, waarin deze plannen gegoten zijn. Spreker herinnerde aan het over aanbod van schepen, dat in 1920 optrad, omdat de scheepsbouwens en scheepvaart maatschappijen geen rekening met eikaars plannen hadden gehouden. Een vooraf gaand onderling overleg had hier grote verliezen kunnen voorkomen. Professor Tinbergen was van mening dat, indien de tegenstanders van de planning eens de moeite wilden nemen te bestuderen wat de voorstandersdaarvan precies willen, op een of meer punten een grotere eens gezindheid zou bestaan dan nu wel eens lijkt. Zo zaïl wel niemand kunnen betwisten, dat in de huidige omstandigheden van grote schaarste de overheid op bepaalde terreinen een controlerende en reguleren de functie heeft: deviezencontröle, distri butie van consumptiegoederen, sanering in de financiële sfeer, prijsbeheersing. Wat het alternatief inhoudt, aldus professor Tinbergen, wordt op het ogenblik duide lijk in Frankrijk gedemonstreerd, waar de Deze maatregelen zijn niet op de lange duur noodzakelijk, maar voor' een groot deel toch ook gedurende de periode van herstel, die op de tegenwoordige tijd van schaarste-zal volgen. Evenwicht in-betalingsbalans Dan zal alles er op gericht moeten wor den het evenwicht in de betalingsbalans te herstellen. Wanneer wij beseffen, dat onze uitvoer nog steeds minder dan de helft van de invoer bedraagt, dan weten we ook hoe noodzakelijk het opvoeren van de export is. Wij verkeren in dat opzicht in een analoge situatie als Engeland. Spreker vestigde de aandacht van zijn gehoor erop, dat wij onze export in de eerste plaats mceten richten op gebieden die perspectief vertonen en dat onze pro ducten aan de behoeften van die gebieden moeten worden aangepast. Het blijkt bij voorbeeld uit de gelijk gebleven export nüar Zuïd-Amerika, dat er op dit punt nog wel eens iets hapert. Tijdens de periode van herstel is'ook het industrialisatieproces aan de orde. Hier zal veel van het particulier initiatief kunnen Engelse reders willen maa^- wijdte vergroten De federatie van Britse trawl-réders heeft de Engelse regering voorgesteld, dat het land voor moet gaan met de invoering van de vergrote maaswijdte van de netten, •onafhankelijk van de volledige ratificatie van de „OVerbevissings-conferentie". MARKTBERICHT Visaanvoer 15 kisten tarbot of tong. 40 kisten schol. 16 kisten schar, 65 kisten schelvis, 36 kis ten wijting, 15 kisten kabeljauw, 25 kisten diVer-- sen, 3S00 kisten verse haring. Totaal 3712 kisten. Alle vis tegen vastgestelde prUzen verkocht. Besommingen. Twee trawlers besomden f31.226. Stöomtrawler: IJM 8 En Avant f 8300. Kotters: IJM 52 f1847, IJM 248 f790, IJM 210 1165. Scheepvaart in „vliegend weer" Nadat Dinsdag de loods, niettegen staande de harde wind nog enkele sche pen had binnengehaald, is de dienst te kwart over écu in de middag gestaakt. De Hillevaag, die een geregelde dienst EsbjergAmsterdam onderhoudt om Ne-, derland van koeien te voorzien, kwam op eigen .gelegenheid te half vijf de pieren in en "werd eerst' binnen geloodst. Dat deze reis voor de bemanning, die voor geen kleintje vervaard is, een krachttoer is ge weest, bleek uit het feit dat onderweg tien koeien zijn bezweken. Gisteravond hadden in het kanaal elf schepen vastgemaakt en er wetden nog drie verwacht, waarmee d.e „binnenvloot" aan- jjróeide tof veertien stuks. Gevarieerd programma bij „Gas en Water'' Afscheid van de heer Rens De personeelsvereniging van Gas en Water weet wat een gezellige sfeer vermag en kan door deze wetenschap sinds Dinsdag op een geslaagde avond terugzien. Het gebeurt niet vaak dat.een jaarver gadering deel Uitmaakt van een gevarieerd programma. Het „zware" gedeelte had dan ook een zeer vlot verloop. Nauwelijks had de heer M. Hühl de zetel van dé heer A. H. Holtslag, die wegens drukke bezigheden zijn bestuursfunctie niet meer kan waar nemen, ingenomen, en was van de gebrui kelijke rondvraag een sober gebruik ge maakt, of het orkestje, onder leiding van de heer G. van Leeuwen, zette vrolijke me lodieën in. Een spelletje kienen maakte alle aanwezigen en dat waren er velen, actief en daarna kwam het hoogtepunt van de avond: St. Nicolaas en zijn Piet maakten hun joyeuse entrée*. In een humoristische speech sprak Sint Nicolaas de scheidende employé, de heer A. Rens, toe en hij gaf een geestig overzicht van zijn deugden en ondeugden. Een schoon cadeau kwam onder uit de zak van Piet als tastbaar bewijs van vriend schap. De wethouder van de bedrijven, de heer A. J. van Leusen sprak de heer Rens hierna toe en wenste hem nog vele jaren van wel verdiende rust. Ook de heer A. v. d. Horst richtte voorden van waardering-' tot de scheidende fitter namens de technische dienst en voorzitter J. Wijnberg sloot de rij van sprekers, waarna men nog lange tijd, 'kienende, en muciserende bijeen bleef. Tenslotte richtte de zoon van cte heer Rens zich tot bestuur en leden om de dank van zijn ouders over te brengen. Ir. N. Blankevoo'rt ter ruste gelegd te Bloemendaal Velen waren Dinsdagmiddag op de Al gemene begraafplaats te Bloemendaal bij een om de laatste eer te brengen aan het stoffelijk overschot van ir. N. Blankevoort, directeur van hef bedrijf Van Hattum en Blanke voort, gevestigd te Beverwijk. Vroeger heeft ir. Blankevoort de links buitenplaats bezet in het eerste elftal van „Haarlem". Deze voetbalclub was op de begrafenis vertegenwoordigd door de heren Jan J. v. d. Berg, ere-voorzitter en J. P. van Balen Blanken, voorzitter. Toen de baar in de aula werd gedragen speelde de heer Jac. Zwaan op net orgel „Wenn ich einmal soil scheiden" van J. S. Bach. Ir. T e 1 d ers, vriend en oudste collega, deelde mee, dat verzocht is niet lang te spreken. De •belangstelling en de schat van bloemen zijn geconcentreerde blijken vah genegenheid. In hoge mate zullen zijn gezin, vriendenen medewer kers hem missen. Gedurende de dertig jaren ifan samenwerking zijn yele moei lijke punten besproken, welke sfeeds in de beste vriendschajp zijn opgelost. Allen, die thans bijeen zijn, zullen hem op dezelfde wijze gekend hebben. Zijn heengaan bete kent daarom veel. De organist speelde „Riih in Fried'." van Schubert en bij het uitdragen van de kist „Wir setzen uns mit Tranen nieder", het slotkoor uit de Mattheüs Passion. Aan de groeve dankte een zoon voor de blijken van deelneming, waarna het „Onze Vader" werd gebeden. Agenda voor Velsen en IJmuiden WOENSDAG 26 NOVEMBER Raadhuis: 45 uur, Spreekuur Wethouder van Onderwijs. Thalia: 8 uur, „Spionne in de schaduw", Rex: 7.00 en 9.00 uur, „Pastor Angelicus". De P.ont: 8 uur, „Oma's derde jeugd" en „Zo nen der Woestijn". Nieuwe Kerk, Kanaalstraat: 8.15 uur, Concert Chr. Gem. Zangkoor „Driehuis". Patronaat: 8 uur, „Op 't kantje af", toneel voorstelling ouden van dagen. Huize „Slingerduin": 8 uur. Lezing Vrijz. Herv. Ds. A. R. de Jong; Christendom of Huma nisme. DONDERDAG 27 NOVEMBER Raadhuis: Wethouder van Sociale Zaken* geen spreekuur. Thalia: 8 uur. Kees Manders' non-stop revue. Rex: 8 uur, Voordrachtavond Nel Oosthout, culturele vereniging.. Nieuwe Kerk, Kanaalstraat: 8 uur. Kerkelijke herdenking Zending. 10. De impressario achtex het bureau be gon woedend te roepen en te schreeuwen. „Haal die rommel weg!" brulde de getergde man. Houdt die kinderachtigegrapjes bij je! Als je denkt, dat ik het knap vind, ver gis je, je! Haal weg, of ik roep de politie!" Panda stond er intussen bewonderend bij. „Dat is knap werk, Joris!" sprak hij. „Hoe doe je dat?" „Ach," zei Joris, het is alle maal maar een handigheidje!" Vinger vlugheid en gezichtsbedrog, vat je? Maar dit is nog niet alles! Let op! Kijk, nu komen er appels aan de takken, zie je wel? Ze worden groter.nog een beetje gro ter.... nog een beetje.... ziezoEn nu komt het. Als ik nu met mijn vingers knip vallen al die appels naar beneden! Kijk!" Joris Goedbloed knipte met zijn vingers en de appels vielen. Voor het grootste ge deelte stortten ze op het hoofd van de schreeuwende impressario en je begrijpt wel, dat die er niet vriendelijker op werd. Tjonge, wat ging de man te keer! Geen Wonder trouwens, want de stakker kon tussen de boomwortels niet vóór of achter uit.... Christelijke Besturenbond bijeen In het Oud-Katholieke verenigingsge- i bouw heeft Maandagavond een vergade- j ring van de Christelijke -Besturenbond plaats gehad. De voorzitter de heer J. j Schouten gaf in zijn openingswoord een I beknopt overzicht van de stand van zaken der vakorganisaties in Velsen. Hierna was het woord aan de heer G. Mol, hoofdbe- stuurslid van de Nederlandse Christelijke Bouwvakarbeidersbond. Zijn' onderwerp I luidde: „Naar vernieuwing van de samen- leving". Spreker begon met een overzicht te geven van de arbeiderstoestand in wat spreker noemde de „liberale tijd". Door de toen moeilijke omstandigheden, onder welke de a<rbeid gelijk gesteld werd met koopwaar, de arbeidstoestanden allesbe halve rooskleurig waren en de arbeidei niets te zeggen had, is de drang naar or ganisatie ontstaan. De verschillende orga nisaties, die daarna groeiden, werden doof spreker duidelijk uitgestippeld. Elk dezer organisaties had „opbouw" en „vernieu wing" op haar program, maar in de op bouw van een nieuwe samenleving zijn ds socialistische organisaties volgens hem ge faald, wat de heer Mol staafde met bewij zen uit hef buitenland. „Voor een nieuwe samenleving", zo zei hij, „is gehoorzaam heid nodig aan de geboden van God, die naastenliefde eist". Vervolgens toonde spre ker aan het verschil tussen de Christelijke en de socialistische organisaties en hij stond geruime tijd stil bij de resultaten der Christelijke organisaties. De tweede spreker was de heer W. Cle ments van de Nederlandse Bond van Fa-, brieks- en Transportarbeiders. Deze begon met een overzicht te geven van de huidige toestand. Spreker kon deze allesbehalve goed noemen. Toch durft volgens hem in deze moeilijke tijd het Christelijk Nationaal Werkliedenverbond te spreken over ver nieuwing der samenleving. De weg hier„toe is volgens spreker slechts te vinden langs de weg die door het Evangelie wordt ge wezen. Sprekende over het doel en streven der Christelijke vakorganisatie noemde hij dit een strijd voor de erkenning en de waardering van de arbeider en de mede zeggenschap in het bedrijfsleven. Aan het einde wekte de heer Clements de aanwe zigen op om de gelederen der Christelijke organisatie te versterken. De avond werd opgeluisterd door decla matie van de heer J. de Koning. Uitgebreid programma Kennemer Turnkring Zaterdag a.s. woidt in de Harmonie te Gro ningen een ploegen wedstrijd voor dames en heren gehouden tussen de kringen Groningen, Dordrecht en Kennemer, De laatste komt uit met de dames A. Dortmundt—Nol (T.V.S-.), A, de Jonge—Starink (T.V.S.), Y. Martins—v. Leeu wen (B.G.V.), A. Arn-aud de Calavon (Turnlust H.), A. v. Vliet (Turnlust H.) en M, Michel—Ver kerk (S.S.H.), en de heren G. Bosscha (Concor dia), B. Stoute, S. v. Looij, J. Roodenburg (allen Turnlust H.y, A. v. Zadel en G. J. Wiethaar (beiden G. V H.). Ook voor. de turners(sters) van lager gehalte, n.l. voor de derde graad, worden wedstrijden ge houden, en wel voor het noordelijk rayon, op Woensdag 3. December in Beverwijk en voor het zuidelijk rayon benevens alle turners een week later in Haarlem. Samen hebben zich daarvoor 90 dames en 22 heren aangemeld; Op Woensdag 17 December wordt in Haarlem door de Kennemer Turnkring het Bonds-examen eerste klasse afgenomen, waarvan het diploma recht geeft op deelneming aan de districtswed strijden 1948. Ook w.ordt die dag het Bonds- examen voor jeugdtumer(ster) gehouden. Propaganda-avond van de R.K. Jeugdvereniging Juist in de kringen der jeugdbeweging liggen de kansen en de mogelijkheden eens iets uitzonderlijks, iets baanbrekends 'voor het plaatselijke culturele leven te brengen, ruimer dan vöor. andere categorieën vaak het geval is. In dit licht bezien stelde de propaganda- avond van de R.K. Jeugdverenigingen IJmuiden-West enigszins teleur, want het bleef ditmaal bij Geertriiïda van Vlade- racken's alom vermaarde kinderoperette „Goudhaartje en öe troubadour" alsmede bij een qua compositie allesbehalve ge slaagd allegorisch spel van de hand van Wim Snitker, „Hollands Glorie" gedoopt. Niettemin hebben de vele aanwezigen zich uitstekend geamuseerd en was de bij val groot. In kinderoperettes is helaas maar weinig keus en men blijft er beperkt tat een gering aantal, waaronder Goudhaartje en haar minstreel wel een der favorieten is, niet in het minst door liet vlotte- mu ziekje dat hqt geheel omlijst.. De goudge- lokte schone wordt zo langzamerhand klas siek, want is zij zo zoetjes aan de leeftijd van veertig jaar al niet gepasseérd? Ook nu werden de avonturen van beide hsofdpersonen met graagte gadegeslagen. Dit komt voor het belangrijkste deel op rekening''van het succes dat de regie met haar werk behaalde. Het, moet hem, die als spelleider fungeerde, heel wat hoofdbrekens gekost hebben eer het op de repetities zover was dat het geheel podiumklaar was en de jeugdige speelsters, van het formaat tussen servet en tafellaken, gestart konden wor den op een officiële uitvoering. De operette liep vlot van stapel en men zong en speelde dat het een lieve lust was. Hollands Glorie, een lyrisch spel, bezingt de roem van Holland ter zee in het verleden en Wijst op de kansen die in het heden liggen. Het doet dit echter in zo'n gezwol len, voor jongeren moeilijk te vatten taal, dat het jammer was van de mooie costumes en de moeite die men er aan besteed had. De jeugdige verstelster verdiept een pluim voor haar prompte tekstkennis van de uit voerige proloog, een hele prestatie in dit verbaijd. Maar als geheel is deze groep, waarmee op de planken wel gewerkt kan worden, revanche schuldig door eens meer te brengen van het ideaal en de gedachte die deze jongeren zo voor treffelijk samen bindt. A. J. VAN DER WEIJDEN. HONDERD VIJFTIG JAAR ZENDING. De negentiende December zalhet 150 jaar geleden zijn, dat het Nederlands Zen dingsgenootschap in Rotterdam werd opge richt. Uit dit genootschap is in de loop der jaren het gehele zendingswerk der Ned. Herv. Kerk voortgekomen. Om dit te her denken wordt Donderdag een samenkomst gehouden in de Hervormde Kerk aan' de Kanaalstraat, waar het-woord wórdt ge voerd door ds. J. v. d. Berg en de heer D. A. ten Haaft, zendeling. Het Goede Herderkerkkoor van IJmui- den-Oost brengt enige liederen ten gehore en mevrouw Van DongenHanzel ver leent solistische medewerking. Nieuwe uitgaven N.V, Amsterdamse- Boek- er, Courantmi, sterdam: Mozes. de wording van lm ■■'H. Courantmli sterdam: Het Christophorusbeeld, door n" Kortellng Herm*i N.V. H ten Brink's Uitg.mij Meppei- ju door Rusland, door John Fischer: ven Amerikaans door H. .7van Laar. oorsnr"1 ^'ei Why they behave like Russians. Erven J Bijleveld, Utrecht: Het hart een noodhaven, door Dasmar Edqvigf rMei! uit het Zweeds vertaald door a Ru"t" rwria9 der LoeffBasenau: oorsor titel": ma*...5 v r'kt'h 'got van Rossum N.V., Amsterdam, r der LoeffBasenau: oorspr, titel: 'Hjlïi-tat5 »yai1 N'ilhamn. de Harkemanmetjes, door N. Wijntaer» Uitgave Boom-Ruygrok, Haarlem, Wees W door Riek GoudappelBos. e'd, Uitg J. H. Kok N v.t Kampen', Onze Volt vrijheden, De hoofbegïriselen der Nederla Grondwet, irj tien afleveringen door c Sme u Uitg.mij. Kosmos, Amsterdam, Het ieven^' Madame Curië voor jonge mensen verteld d* Eleanor Doorly: vert, van W. Pinchtn-Ww maker; oorspr. titel: The Radium Woman youth edition of the life of Madame Curie 8 N.V. Uitgeverij v/h. C. A. Mees. Sant'ooo* „Nature Morte". een novelle, door D V Niihrj Uitg. J. M. Meulenhoff Hamlet en Don cm chote, door Iwan Toer gen jew;, uit het HussS* vertaald door Aleida' G. Schot; uitges achtste deel van De Eik. Uitg. J. M. Meulenhoff, Amsterdam, Napoleon De mens en dictator, door G. Bnim»,.. G. Brugmans, ide Uitg. J. M. Meulenhoff, Amsterdam, Een Ho' lands Drama, door Arthur van Schendel J' druk. Uitg. J. M. Meulenhoff, Amsterdam, Het Oude Huis, door Arthur -van Schendel, 2de druk Uitgeverij Ploegsma, Amsterdam, Okke, Nooti» en Doppejan, door Elsa Beskow, Uit het'zweed! vertaal^ door J. M. Schreuders—Sinclair Proctor. Uitg J. J. Romeii Zonen, Roermond-Maan elk, Sociologie, De wetenschap van de normen der samenleving, door Mr. Dr. Arn. Borretgj uitgave van de Berchmanianum-serle. Uitg. A. J. G. Strengholt, Amsterdam, De Schuiftrompet, verzameld proza van c. 'c s Crone, ingeleid door Dr., P. H. Ritter Jr', ték^ ningen van C. Icke en Karei Thole. A. W. Sijthoff's Uitgeversmij. N.V., De Sleutels van het Koninkrijk, door dr. A. J. Cronin ver': van -Dr. J. N. C. van Dietsch, oorspr. titei: Thi Keys of the Kingdom. „DE BOEKPERS" gr. houtstraat 55-57 - haarles K.V.P. nam afscheid van voorzitter De afdeling Velsen-Noord van de. Katho lieke Volkspartij heeft in de R.K. meisjes school een vergadering gehouden, die tevens was bedoeld als een afscheid aan de voor zitter, de heer P. Kee, wegens diens komend vertrek naaf Utrecht, waaY hij is benoemd tot hoofdbestuurder van de R.K. Werk- meestersbond. In deze bijeenkomst waren mede aan wezig de heren J. Poncin en P. P. Smit, voorzitter en Secretaris van de centrale der Velser afdelingen en C. P. J. Maas, voor zitter van de R.K. raadsfractie. De heer Poncin deed verslag van het partijcongres, dat te Utrecht op 2a en X6 October is gehouden en in verband daar mede gaf hij een uitvoerige beschouwing over de kwestie „lonen ën prijzen". Niet minder is aandacht besteed aan het gevaar, dat voor het katholieke volksdeel speciaal dreigt van het communisme. De kwestie, die velen bezighoudt, de op bouw van Velsen-Noord, heeft de groo aandacht. De heer Kee, die deze bijeenkomst voor de laatste maal leidde, zag zich opgeifc' door de heer M. C. Kortekaas als voorzitter. Uiteraard ontbrak het de heer Kee niet aan erkentelijkheid en dankbaarheid voor zijn werk in het belang van de Katholieke Volkspartij. AANVOER VAN GRONDSTOFFEN VOOR DE PAPIERFABRIEK. Dinsdagmorgen kwam voor de steigers van dé papierfabriek het Noorse s.s. „Bar- lind" uit Noorwegen aan met een gedeelte lijke lading natron-cellulose, bestemd voor de zusterfabrieken. GYMNASTIEKWEDSTRIJDEN VAN „s. s: h." Der gewoonte getrouw zal de Gymnastiek vereniging S.S.H. deze week in het gym nastieklokaal van'de- „Da Costa"-school aan de Noorflerlaan haar onderlinge wed strijden' houden. Woensdag zijn er wedstrijden voor ads_ ranten en jongeren, Donderdag komen de senioren-groepen. De prijs voor de beste prestatie bestaat uit de „Van Wijnen"-wisselbeker, die thans in het bezit is van de heer P. Munter. De kleuters zullen hun kunnen Zaterdag middag tonen. Zowel Woensdag als.Donderdag beginnen de wedstrijden te half acht. Zaterdag om half twee. Kleine boete. Ilse Terboven, tot 1934 secretaresse van Göbbels, later echtgenote van Josef Ter boven,, rijkscommissaris van Noorwegen, is door een zuiveringsgerechtshof in. Beieren tot het betalen van een kleine boete ver oordeeld. I Vijfhonderd maal. De vijfhonderdste colonri vrachtwagens van de Nederlandse Spoorwe gen en ATO van Gend en Loos is te Pra3s aangekomen, waar zij officiëel ontvangen werd door de Tsjecho-Slowaakse min.st« voor vervoer, dr. Ivan Pietor. Ook de Ne°ef" lan^se gezant in Praag, de heer Alara Merens, en drs. Wansink, directeur van fl Nederlandse Spoorwegen, waren bij de Be groeting van het transport aanwezig. VeelzUdige klok. Een klok van het carillon t« Calais, die tijdens de bezetting verdwenen was, is te Rljssel teruggevonden. Een spor- club had haar in een Duitse barak aan? troffen en gebruikte haar als gong bij boK»* wedstrijden. Getuigen. Winston Churchill. Lord Halifax, voor malig Brits ambassadeur te WasïiLngion, Herbert Hoover en Henry Stimson, voorffl lig Amerikaans minister van oorlog, behor* tot de personen, wier getuigenis verdediger van graaf Dino Grand!, SIUS- lini's ambassadeur te Londen, is verroo^ Het proees tegen Grandi, die in ^or!u*.. verblijft, begon Dinsdag te Rorr.e. Hij wo beschuldigd van fascistische activiteit. De schuld. Met beddeiakens over dearafge^ wen hebben bijna duizend bewoners van - stad Winchester (V. S.) zich onlangs o?ï maakt om een schuld aan een stadje af te doen. Het was de schuld lultenantkolonel John Hanlos die op Kers vf 1944 de burgemeester van Hemroulle beddelakens vroeg om de soldaten JD sneeuw te kunnen camoufleren. D« burg meester liet de kerkklokken luiden w burgers op te roepen en hij vroeg elk le om een beddelaken voor een Ame „a soldaat. Hanlon beloofde de schuld VJ" lakens terug te betalen en thans werd dat met Interest mogelijk gemaakt.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2