Hachelijk avontuur van de Sch. 274 VeIsen*Nocrd Jiex JAeatet BE MNE TO-NIOHT Miep Michel-Verkerk wint de beker Velsen Santponrs Beverwijk IJmuiden VRIJDAG 28 NOVEMBER 1947 IJMUIDER COURANT In de Koningin Wilhelminabaven te ding met de Sch. 19 tot stand wist te bren- Vlaardmgen is binnengekomen de motor- gen. Met zijn sleep zette de Sch. 32 vervol- logger Sch. 274 Wynanda schipper C. de gens koers naar de Nieuwe Waterweg, doch graaf van de N.V. Rederij A de Jong te daar de vuren bij Hoék van Holland ge- Scheveningen. Dit schip werd binnenge- doofd waren, was binnenvaren niet moge- sleept door de Sch 53 „Orion", schipper J. lijk. Men is tot Donderdagmorgen op zee c. Toet van dezelfde rederij. Schipper De blijven „steken" en juist toen men koers Graaf vertelde ons van de vele gevaren, naar de Nieuwe Waterweg wilde zetten, waaraan hij tijdens de hevige storm is ont- brak de tros. Doch binnen een kwartier snapt- Dinsdagmorgen om zes uur, toen was de verbinding tussen beide schepen het schip aan de vleet lag, brak de reep, hersteld, zodat men kort daarop de Nieuwe welke de verbinding vormt tussen vaartuig Waterweg kon opvaren. De sleep zette koers en uitstaande netten. Het schip dreef hier- naar de Vlaardingse haven, welke weldra dooi' af, zódat de motor moest worden aan- werd bereikt. (»ezet, om weer bij de netten te kunnen komen. Het ene ongeluk kwam echter bij het andere,.want door het warm lopen van een lager geraakte de motor onklaar en_ werd de logger aan de storm prijs gegeven," waardoor het vaartuig nabij Goeree aan lager wal geraakte. Getracht werd nog jjjet de zeilen zee te houden, doch deze Woeien stuk. De schipper riep toen door middel van de radio de hulp in van andere schepen der rederij en kreeg spoedig bij stand 'van de Sch. 53. Om echter het in gevaar verkerende scljip te bereiken bij het hevige stormweer (het was windkracht 11) was grote zeemanskunst nodig en met moeite kon een uitgeworpen tros door de 'Sch. 53 worden opgenomen, zodat een ver binding tussen de twee schepen tot stand was gekomen. Toen echter getracht werd het schip naar de wal te slepen, brak de tros en kon men dus opnieuw beginnen. Onmiddellijk had men op- de Sch: 274 ge tracht de zeilen .weer enigszins bruikbaar te maken en met behulp hiervan is het ge lukt het schip 's nachts voor stranden te behoeden. Woensdagmorgen is opnieuw door de Sch. 53. getracht verbinding met het ih gevaar Verkerende schip te verkrijgen, pit gelukte en kon met slepen worden be gonnen. Inmiddels was de Sch. 23 van de zelfde rederij met een nieuwe tros uitge zonden en toen ook dit vaartuig de twee schepen bereikte kon .een sterkere verbin ding tot stand worden gebracht, zodat het schip behouden de Nieuwe Waterweg wercl binnengebracht. - Ook de Sch. 19 binnengesleept. De "mptorlogger Sch. 19 „Wouter" schip per Cornells de Graaf, van de rederij J. J. van der Toren te Scheveningen, had reeds enkele dagen in de Scheveningse haven op_ verbetering van het weer liggen wachten, tot 't schip Woensdagmorgen de kans schoon zag te vertrekken. De zee was nogal ruw en het uitvaren niet zonder gevaar. Nadat men door de branding heen was liep een der zuigers warm en stond de motor stil. Het gevaar van eeiv stranding was toen niet denkbeeldig en onmiddellijk riep^de schipper dan ook radiotelefonisch de hulp in van andere schepen. Deze werd spoedig verleend door de Sch. 32 Jupiter", schip per W. den Heijer, van de rederij A. van der Toorn, die na veel moeite een verbin- Zwemfeatijn in het Velserbad Zaterdag zal de tweede ontmoeting van de kringzwemcompetitie in. het Velserbad verzwomrrren worden; er staan sprintnum mers op het programma. Het meest inte ressante hiervan is, dat elk nummer en elke serie opnieuw spanning zullen brengen. Als eerste nummer wordt verzwommen de 50 meter borstcrawl heren. Van V.Z.V. zullen de volgende personen deelnemen; J. Smit, G. Oldenburg, J. Stekelenburg, W. Schmitz, H. Gutterling, F. Waalberg, A. van Pel, F. Kwak, J. de Leeuw, J. Wiersma, A. Schul en P. Duin. Het tweede nummer is 50 meter rugslag dames. Voor V.Z.V. zullen in dit nummer starten: K. Visser, A. SwierSlats, C. Theel, B. Oepts;" A. Büding, M- Kjvak en N. Kint. Vooral in N. Kint heeft V.Z.V. een sterke troef.1 Ook voor de liefhebbers van ^stafettes valt te genieten van de 3 x 50 meter wissel slag estafette heren. V.Z.V. zal met twee ploegen deelnemen. De eerste ploeg bestaat uit: P. Kramer, rugslag; H. Hagedoorn, schoolslag; en P. Duin borstcrawl en de Polesië weèr uit. Donderdag is de Poolse trawler Polesië weer naar zee ver trokken. Dit had eigenlijk al de 22ste moe ten gebeuren, maar door het slechte weer is er wat vertraging in gekomen. Pokucie nog niet. Polesië's zuSje Pokueie is echter minder fortuinlijk. Voor het ondergaan van machinereparaties zal' zij gei-uime tijd in IJmuiden moeten blijven. Personeel van papierfabriek krijgt een gratificatie De directie van Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papierfabrieken heeft Donderdag ter kennis aan het personeel gebracht, dat het tweede gedeelte van de gratificatie thqns zal worden uitgekeerd. De Partij van de Arbeid vierde Vrouwendag Voor de feestelijke viering van de Vrou wendag door de "Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid, afdeling Velsen-Noord was het clubgebouw van „Kindervreugd" Donderdagavond haast te klein. De voorzitster, mevr. Pe Waal consta teerde tevens, dat dit weer de eerste Vrou wendag na de-oorlog was. Als spreekster voor deze avond trad op mevri Van Oogen, raadslid van Amsterdam, die een terugblik gaf op de vrouwendagen van vóór 1940, welke niet alleen hoogtij dagen maar ook internationale dagen wa-r Een laatste kans voor de Strawberries-dames In Rotterdam gaan de dames van' hef eerste elftal revanche proberen te nemen op de leidsters M.R.H.C. Een zware taak, die alleen door goed en Snel spel tot een gunstig resultaat kan leiden. Gezien de .vorm waarin de.reser.ve-dajn.es de laatste wëken spelen, mag er legen Eechtröp op een overwinning gerekend worden.. In .Be- verwijk werd het eertijds 40 voor de Aardbeien. Een kleine overwinning" kunnen de da mes van 't vierde op Eechtröp II behalen. Of Strawberries V dezelfde kansen heeft tegen H.I.C. II, valt moeilijk te zeggen. Het zal er helemaal van afhangen of deze beide laagste elftallen volledig verschijnen, waar, nu het thuiswedstrijden zijn, op ge rekend mag worden. Gaat alles naar verwachting,dan zal HiB.S. met lege handen uit Velsén terug keren. Toch kon de strijd nog wel eens hevig worden tussen 'de promotie- en de- gradatie-candidaten. Een "nederlaag zou -voor de.heren van Strawberries zeer on- welkom zijn. Een zelfde spanning zal er .heersen bij de wedstrijd H.B.S. IIStraw berries II. Beide bezetten plaatsen boven aan de ranglijst. Een verdeling van de punten is het meest waarschijnlijkst. Het derde-elftal krijgt een zeer zwax-e dobber. De enthousiast spelende Adelbor sten! zullen zich in Velsen niet laten ver rassen en wel op beide punten beslag leg gen. Strawberries IV ontmoet Kraaien III. Hopenijjk" zal de Wormérveerse klei de Velsenaren niet te veel parten spelen. Bi.j een overwinning, blij ven zij in de running. Een aardige ontmoeting 'staat voor de meisjes op het programma. Wordt er van Alliance gewonnen, dan blijken deze jeug dige - aardbeien werkelijke mededingsters voor het kampioenschap te zijn. Gezelschap Manders in Thalia Vrolijke avond van D.S.S. De buurtvereniging D(oor) S>(amenwer- king) S(terk) heeft haar leden een ge noeglijke avond in Thalia bezorgd De'Radio pariteiten Revue van Kees' Manders. heeft de lachspieren in beweging gebracht en de opzet van de avond, om. enkele uren alle beslommeringen te doen" vergeten, zoals voorzitter. Van Slooten in zijn openingswoord zei, is geslaagd. Daar was Tini Lavell die met haar lied jes- ep. ook in haar schetsen, stormender hand de harten veroverde. Leo Schmidt met zijn keurige declamatie, die helaas, door gebrek aan een versterker niet in alle hoeken was te verstaan; Cor van Veen als accompagnateur en niet te vergeten als accordéonist, het danspaar uit de Bouw meester revue, Peter Leoneff en Liédje Hermans, Kees Manders met zijn joviale gebaren en glorieuze lach. die zijn. liedjes de zaal, ingooide op vlotte, nonchalante V'ijze en conférencier Ferry, aardig op dreef, maar -helaas in woord en gebaar niet altijd even origineel. Het is nu een maal niet aan te bevelen een kunstbroeder te imiteren, en zeker niet als dit op caba- retgebied een der groo.tsten in den lande is. Niettemin, zijn conférence pakte de toe hoorders en dat oji zichzelf is al heel be langrijk. Zo gebeurde het dat menigeen vond dat de avond „veel te gauw" om was, maar er volgde een geanimeerd bal en dit tvas een vergoeding. l- De gebruikelijke vexioting vond veel af trek en- gezien, de schone en zeer nuttige prijzen was dit niet te verwonderen. DER ELFTALLEN VERSCHIJNING _Velsen—DCV. Velsen komt als volgt in 't veld: pjssen'i Tromp, Kuiper; Maarschalk, Nijssën, Zuurbler; Ninaber, Wi.iker. v. d. Pol. Bak-kum, Prinsen Volewijckers 4Velsen 2. Velsen 2 beschikt over: Verpoorten; Sneekes, Meijer; Tromp. Hirs, «lissen; (ierrits, De Bruyn, Kramer, Stêt, Hoen derdos, Naar „Er is maar een land, de aarde en er is maar één volk, de mensheid", zeide zij dat velen de schouders zullen ophalen als in deze tijd- gesproken wordt vanéén volk. Toch was dit één van de grondbeginselen voor de socialistische gedachte. Met een herinnering aan de Franse revolutie, ander halve eeuw geleden, besprak zij de grote waarde daarvan voor het heden, mede ten opzichte van de oorlogsondervindingen. Thans, aldus spr., beleven wij ook een moeilijke tijd van grote armoede en een te kort aan al het nodige. Maar de regering -tracht door verhoging der productie in te halen wat in vijf jaar verloren ging. Be treffende de toestand voor de arbeiders klasse van 50 jaar geleden, zeide mevrouw Van Oogen, dat deze ondanks bergen moei lijkheden toch zeer is verbeterd en zij qoemde speciaal de verbeteringen van on- derwijs-salarxssen, ouderdomsvoorziening en andere sociale wetten. De grote massa echter is nog te zeer defaitistisch. Daarom moet strijd worden gevoerd tegen moede loosheid in eigen partijkring. De avond is verder feestelijk' gevuld met zang van de Vrouwengroep onder, leiding van mevr. Van HulstDe Waal; een leken spel, zang en dans van de A.J.C.-groep en het toneelstukje van Evert Vermeer'; „Velen zijn sterk", waarin de waarde van het socialisme werd vertolkt. staat uit: Timmermans, rugslag; Kwak; schoolslag en De Leeuw borstcrawl. Op de schoolslag voor meisjes aspiranten zullen voor V.Z.V. de volgende meisjes te water gaan: L. Schaap, M. Schaap, G. Ter voort, T. Broek, J. Wijker, N. v. d. Bogaard,. C. van Duivenbode en R. Struys. Tot slót van het programma zullen de heren elkaar bekampen op. de 100 meter rugslag. V.Z.V. verschijnt hier met: P. Duin, L. van Pel, G. J. Timmermans en P. Kra mer. - MARKTBERICHT Aanvoer verse vis. 70 kisten tarbot en toiig, 85 kisten, schol, 20 kisten schar, 75 kisten wijting, 80 kisten schelvis,'20 kisten kabeljauw, 2100 kisten haring. Totaal 2450 kisten." Alles tegen vaste prijzen toegewezen. BESOMMINGEN KW 166 f 1460, KW 54 f 1600, KW 3 f 7090, KW 5 f 12.060, KW 104 530, KW-108 f 630, KW 91 £1230, KW 52 960, KW 59 f1160, KW 227 f 780. IJM 271 f 990, IJM 81 1215, Voorts één kustboot met £2496 besomming. E.V.C.-SINTERKLAASFEEST. De afdeling IJmüiden van dé E.V.C. or ganiseert op 4 December-voor de kinderen 'der leden een Sinterklaasfeest in „Flora". De jarige Spanjaard zal des ochtends om kwart over negen aan het station arriveren, om daarna een rondgang door de gemeente te maken. ,DE KRUTKRINC" Nel Oosthout voor de Culturele vereniging Een doodstille zaal heeft geluisterd em gekeken naar Nel Oosthout, de begaafde.. Haar „Krijtkring" kwam in het koude Rex- theater met een overtuigende menselijke warmte tot de leden van de Culturele Ver eniging Velsen, die van de eerste confron tatie met Tong, de theehuïshouder tot het laatste Hooglied van Haitang, de wijze jonge vrouw, geboeid zijn geweest door deze bevoorrechte artiste. Li Hing Tao heeft in dit spel van gerech tigheid de zeer feodale toestanden in het China van enige eeuwen her willen hekelen. •Maar zijn drama steeg boven de menselijke hartstochten uit, die er des ondanks zeer fel in zijn neergeschreven, tot een symboliek, welke van alle tijden is. Klabund heeft de oude Chinese karakters bewerkt en er is een zorgvuldige Neder landse vertaling van verschenen. Weinig gezelschappen durfden het echter aan deae subtiele Oosterse stof op de planken te brengen tqt mevrouw Oosthout dit spel tot het hare maakte door een één-vrouws ver tolking, die volle schouwburgen tot enthou siasme dwong. Het verhaal is typerend voor het nog tegen de middeleeuwen aanleunende Chine se toneel: het publiek wordt direct deel genoot gemaakt van wel en wee der acteurs: van „de vuile banken" zulleri meermalen kreten van instemming of afkeuring ge klonken hebben, als de Krijtkring met haar naïeve onverbloemde tegenstellingen tus sen goed en kwaad voor een -verzameling dochter en en zonen van het Hemelse Rijk werd opgevoerd. Wij-doen dat zo niet, maar wij kunnen het wel ademloos waarderen, als een vrouw alle nuances geeft, die in haar zijn. f De prachtige figuur van Ma, de manda rijn, eigenlijk de enige persoon -van Kla bund, die een zekere aarzeling vertoont tussen goed en kwaad en tenslotte de „smal- ie v/eg" kiest, de kostelijke hypocriet Tong, de kleine kleurtjes van het gebaar, de verre van eerwaardige rechter Tschu-Tschu. De heer Y. Reitsma had gelijk, toen hij in zijn openingswoord, de waarde van een avond als deze zag uitgaan boven het- ge not van een kort moment; dit zal ongetwij feld nawerken bij de C.V.V-leden. De enige wanklank was een. allesbehalve prettig onthaal van mevrouw. Oosthout, wier drooggeprate keel in de pauze niet de kans kreeg wat op verhaal te komen omdat het bestuur van de Culturele Ver eniging niet de gelegenheid werd geboden haar een verversing te offreren. F. Vanaf heden t/m' Woensdag 3 Dec. brengen wij de zeer mooie film met de grote zanger JAN KIEPURA Voetbal JeugfTi nti plein w >d Don- lermvond schonden mrlem van de K. N. JeuE-dComm'-ssie. de 14 laar. Lumina film GYMNASTIEKWEDSTRIJDEN VAN S.S.H. Het gymnastieklokaal van de Da Costa- school was twee avonden het domein van de Gymnastiekvereniging „S.S.H.",- welke haar jaarlijkse onderlinge wedstrijden hield. Het is de jury, bestaande uit me vrouw Vermolëh en de heren J. Sauer en de gebroeders Berkhout niet gemakkelijk gemaakt de oefeningen onder leider H. van Wij men ingestudeerd te beoordelen. Deze "waren voor de dames en heren ge vormd tot een zeskamp, welke bestond uit paard-, brug-, ringen-, paardsprong-, rekstok- en vrije oefeningen. Aan rek- en in de vrije oefeningen zag men fraaie staaltjes van techniek, die wezen op een ernstige studie. Örote spanning ontstond Woensdagavond toen de 14-jarige Henny Voerman met ge middeld negen bij de jeugdgroep het hoog ste puntental, 49y2, behaalde en een ern stige concurrent -was voor de bekerhouder P. Munter. Donderdagavond was de strijd ook vin nig en bleek uiteindelijk de bekerhouder 1946 met 48% punt te zijn verslagen door Miep Michel-Verkerk, die nu 50 punt verzamelde en daardoor, eveneens in'1945, de Van Wijnen-wisselbeker toegewezen kreeg. De heer Van -Wijnen maakte de uitslag bekend, nadat voorzitter Monné de jury dank had gebracht; de heer G. Zwaneveld, voorzitter van „Hoogoven-Staten" over handigde de beker. De uitslagen van de dames- en heren- groepèn zijn: e' Dames: le gelid: 1. M. Michel-Verkerk 50% p.; 2. J. Bruinzeel 43% P" 3. Frenay 42% p.; 4. D. Davidson 41% p: le gelid b: 1. R. Stals 3?"t>.; 2. G. Leem- houts 37% Pd 3. J. de Vries 35% P- 2e gelid:' 1. A. v. d. Winde 39 p.; 2. L. den Dekker 34% p.; 3. T. Albers, 34 p.; 4. H. de Vries 33 p. 3e gelid: 1. H. van Wijk 36% p.; 2. A. Spier 34 p.; 3. J. BleekerLubach 30% p.; 4. G. Lubach 28 p. Heren:'l'e gelid: 1. P. Munter 48% p. 2e «elid: 1. J. Verkerk 43% p. 3e gelid: 1. N. Michel 37 p.; 2. A. Kort 34 p.; 3. Dzuibarry 31% p.; 4. F., Morland 29% P- Tenslotte deelde'de heer Van Wijnen nog mede. dat zy, die minimum 36 punten van de te behalen 55 punten hadden weten te bereiken in aanmerking kwarrien voor een diploma. In 1946 was de „Staten-beker" in bezit van B. Beukenkamp, welke door de mooie prestatie van Henny Voerman voor 1947 naar haar overging. De jeugd, die Woensdag onderlinge wed strijden, voor de jongens- en meisjesafde lingen had die werden ingeleid door de voorzitter, heeft het niet aan spanning laten ontbreken. Zij had vijf 'numm.ers te verwerken, bestaande uit brug, ringen, paard, vrije oefening en paardsprong. Henny Voerman van de oudste meisjes bleek met 49 punt een vrij ruime voor sprong te behalen. De uitslagen waren: Oudste jongens (2-e gelid): 1. F. Boevink 33% p.; 2. H. van Wijngaarden 32% p.; 3e gelid: 1. A. v. Wijngaarden 30 p.: 2. J. v. d. Kolk 28 p. Jongste jongens: 1. C. Castrieurn 31% p.; 2. W. Wakker 31 p.; 3. J. Rem 29 p. Diploma's verwierven: H. van Wijn gaarden; C. Castrieurn en W. Wakker. Oudste meisies: le gelid: 1. H. Voerman 49% p.; 2. B. Beukenkamp 46% p.; 3. A. de Gooyer 43 p. 2e gelid: 1 en 2. G. Greshof en J. Douma 142 p.; 3. '39 r. J. Koster 39% p.; 4. T. Struik 3e gelid: 1. G. Strobbe 41% p.; 2. W. Stap 38 p.; 3. D. Lempers 37 p. Diploma's kregen: N. Boevink, D. de Gooyer, P. Kreek, J. Kluft, H. Voerman, B. Beukenkamp, E. Haren, Y. Hekma, I. Timmer, G. Greshof, J. Douma, T. Struik, T. Post, J. Koster, R. Oortwijn, W. Monné, D. Lempers, G. Stobbe en W. Stap. Jongste meisjes: le gelid: 1. C. de Gooyer "35% p.; 2. Y. Kluft 34 p.; 3. J.' Kruk 33 p. 2e gelid: l.'H. Smit 30 p.; 2. L. Brouwers en G. Ruysenaars 29 p.; 3. G. Slotboom 28% p. 3e gelid: 1. R. Kuilman; 2. I. Renes 31% p.; 3. A. Hartman 31 p. Diploma's gingen naar: Y. Kluft, - J. Kruk, T. v. d. Watering, .B. v. Bovink- hoven, A. Demmers, C. de Gooyer, H. Smit, I. Renes,-A. Hartman en R. Kuilman. Een kwart eeuw in het bouwvak Jubileum bij Van Gelder Onder grote belangstelling heeft de heer W. Gleysteen.gisteren zijn 25-jarig arbeids- jubileum als opperman in dienst bij de Papierfabriek herdacht. In afwijking van vorige jubilea is deze jubilaris vergezeld van echtgenote en kin deren des morgens ontvangen door de ■plaatselijke directie en de voltallige staf van bedrijfsingenieurs. Namens de directie complimenteerde de heer J. Smit hem en overhandigde hem een enveloppe alsmede een schriftelijke gelukwens van de hoofd directie. Hoofdingenieur M. v. d. Lee stelde ver volgens de persoon van de jubilaris in het licht op wie nimmer-vergeefs een beroep is gedaan. In het ruime kantoor van1 de bouwafde ling, omringd door werkbazen en talrijke collega's, schetste de bedrijfschef, de heer P. J. Elmers de kwart eeuw, waarin de heer Gleysteen door de aard van zijn werk hef gehele bedrijf heeft leren kennen, grote ijver aan de dag heeft gelegd, waar door de geest van goede kameraadschap is bevprderd. Namens de bouwvakarbeiders roemde de heer H. Andrea de activiteit van de jubilaris en hij liet uitkomen, dat zijn echt genote een steun is geweest om het „klei ne" arbeidersbestaan mogelijk te maken. De grote collegialiteit en prettige kame raadschap brachten dan ook veel vrienden. Een borstelgarnituur en een bloeiende plant voor de echtgenote vormden de ge schenken. CELLULOSE AANGEVOERD. Met het. Nederlandse s.s. „Niobe" van de K.N.S.M. is Donderdag voor de papierfa briek aangevoerd 50Ö ton natron-cellulose uit Hangö (Finland), bestemd voor een zusterfabriek. Politie-schutters naar Duin en Kruidberg? De Velsënse Politie-Sportvereniging stelt pogingen in het werk om de schietbanen van Duin en Kruidberg in beheer te krij gen om er onder meer de politie-schiet- kampioenschappen voor 1948 te organi seren. Verkiezing van vijf gemachtigden Gisteravond vond de verkiezing van vijf gemachtigden van het kiescollege der Necl. Herv. Kerk plaats. Het resultaat was als volgt: Uitgebracht 193 stemmen. Vol strekte meerderheid 97 stemmen. A. Bos man (aftr.) 105 stemmen. W. Doevedans (aftr.) 178 stemmen; J. Ruis (aftr.) 93 stemmen; J. J. Wezenaar (aftr.) 82 stem men; L. W. Beyerbach 82 stemmen; J. C. Hendriks 99 stemmen; J. Melis 90 stem men; P. van Overzee 58 stemmen; mej. C. L. Pletting 68 stemmen; A. Vingerling- 71 I stemmen. j .Gekozen, werden dus de heren A. Bos- ma, W. E)oevedans 'en J. C, Hendriks; voor I de twee overige plaatsen moet herstem^ ming plaats hebben tussen de -heren J Ruis", J. Melis,- J. J. Wezenaar en L. W. Beyerbach. MATERIëLE SCHADE. Op de Bloemendaalse straatweg zijn een motorrijwiel en een bakfiets op elkaar ge botst doordat de bestuurder van <le mo torfiets plotseling moest uitwijken voor een bestelauto, die een oprijlaan kwam uitrijden. De bakfiets bleek van stevig maaksel te zijn, want alleen het motorrijwiel 1 kreeg schade. Persoonlijke ongelukken kwamen WALVIS IN ZICHT! Op Zaterdag 6 en Maandag 8 December wordt onder auspiciën van „Santpoorts Bloei" de film „Walvis in zicht!" in het Jeugdhuis vertoond. Het ligt in de bedoe ling deze film op 10 December voor de jeugd te draaien. HET LUSTRUM VAN C.J.C. „SAMUEL". Heden herdenkt de C.J.C. „Samuel" zijn eerste lustrum. Het programma vermeldt onder meer toneelstukjes, schetsen, samen zang, piano-spel van de heer A. de Groot en muziek van de mandolineclub „De Tok kelaars". Ds. J. Adr. Visser uit Lathum zal het woord voeren. MARKTOVERZICHT Op de groentenmarkt komen voor de tijd van het jaar nog vrij veel groenten; de handel is deze week vlug'geweest en alles ging voor behoorlijke pryzen van de hand. Andijvie spant in aanvoer nbg steeds de kroon en varieert in prijs van 14 tot 26 cent per k.g. Spruiten zijn goed te plaatsen en noteren bij een-behoorlijke aanvoer van 40—81 cent per k.g. Bospeen is zelfs goed te plaatsen met prijzen tot 31 cent per bos. Bloemkool raakt op en is nu niet direct ge vraagd althans de prijs komt niet veel hoger dan 40 cent per stuk. Groene-, rode- en gele kool varieerde van 814 cent per k.g., boerenkool bracht nog 20 cent op. Prei blijft op prijs en gaat tot 21 cent per k.g.; met de tomaten raakt het gedaan evenals met de 'druiven waarvoor men nog tot 175 cent per k.g. betaalde. ELECTRISCH KOLENVERVOER. Van het spoorwegemplacement af wordt een stroomdraad gemonteerd, dié naar het Ploogövenbedrijf leidt, waardoor de moge lijkheid geopend wordt, dat voortaan de kolentreinen van Beverwijk naar Endho ven, en van hier naar de Hoogovens per electrische tractie vervoerd kunnen wor den, hetgeen een hele vooruitgang be tekent. Agenda voor Beverwijk VRIJDAG 28 NOVEMBER Luxor Theater: 7.00 en 9.15 uur. Opening van de nieuwe zaal met de film „1001 Nacht" (14 j.). Kennemer Theater: 7.00 en 9.15 uur „Jeugd op drift" (14 J.). K.S.A,-gebouw: 8.00 uur, „Feest in de Jor- d-aan" (14 j,). s Schans-gebouw: Kr. Amateur Fotografen, „Reisherinneringen uit Budapest". ZATERDAG 29 NOVEMBER' Bioscopen als op 28 November. 't Centrum: 8.00 uur, Worstelwedstrijd D. O. K. —de I-Ialter. Kennemer Théater: 7.30 uur. Concert Bèver- wijkse Harmoniekapel. K.S.A.-gebouw: Machinefabriek C. Maters, C.V, „Sint Nicolaasfeest". Vernieuwd Luxor-theater opende zijn deuren Donderdagavond heeft de directie van het Luxor Theater de deuren open gezet voor de genodigden, waaronder vele voorname ingezetehen, o,a. de bur-' gemeester en wethouders en tevens de secretarfs der gemeente, ter gelegenheid van de restauratie der bioscoop. Aan de vernieuwing is dag en nacht ge- Werkt, slechts onderbroken door de voor stellingen. De schotten van de zaal-loges zijn weggebroken, waardoor een groot aan tal zitplaatsen is gewonnen. In totaal 560 filmliefhebbers kan deze zaal nu* bevatten. Een nieutve meubilering heeft de plaats in genomen van de oude en ook de verlichting is gemoderniseerd. De allernieuwste Philips sound-installa tie is verder aangebracht, waardoor de ge luidsweergave met een. sprong vooruitging. Het zou te ver voeren de talloze ver beteringen alle te noemen; voldoende zij de .vermelding van een nieuwe oliestookinstal- latie. Vele fraaie bloemstukken .sierden toneel en zaal bij _deze feestelijke heropening. In naam van de directie heette de heer Frank alle aanwezigen van harte .welkom en 'dankte allen, die medegewerkt hebben dit restauratiewerk te voltooien, waarnaast I tevens een extra woord van dank toekwam aan de architect de heer J. Bleeker, die het ontwerp heeft gemaakt. De heer Frank sprak de hoop uit, dat alle Beverwijkers gezellige bezoekers zullen worden van dit verjongde theater. De- burgemeester, mr, H. J. J. Scholtens toonde zich zeer verheugd ook tot de ge nodigden te behoren. Hij verwachtte, dat alle voorstellingen een goed verloop zouden hebben, waarnaast hij tevens de wens uit sprak dat het vernieuwingsresultaat- aan de verwachtingen van de Beverwijkers zou voldoen. Tenslotte werd de nieuwe geluidsinstal latie geprobeerd en er werd met volle teu gen genoten van de voorstelling van „1001 Nacht". Ontevredenheid over avondlijk gewinkel Na acht uur sluiten De ministeriële machtiging aan de ge meentebesturen om ontheffing te ver lenen van de wettelijke voorschriften in zake de winkelsluiting in de tijdvakken van 1 tot 5 en van 22 tot 24 December, waardoor dus de winkels vóór de feest dagen langer open mogen blijven, is bij het merendeel der Beverwijkse winkeliers niet in goede aarde gevallen. In verband hiermede hebben de organi saties van Handels- en Kantoorbedienden aan burgemeester en wethouders .pen schrijven gericht, waarin zij dringend ver- zochten van bovengenoemde machtiging' geen' gebruik te maken of het sluitingsuur op 1 tot 4 en op 22 en 23 December niet later te stellen dan 20 uur. Burgemeester en wethouders hebben dan ook bepaald het sluitingsuur van 1 tot 4 December en van 22 tot 24 December te stellen op 21 uur. VAN ZUIDERZEJ TOT IJSSELMEER. Woensdagavond heeft ,,'t Nut" haar tweede voordrachtsavond gegeven, waarop de heer Kees Hana was uitgenodigd om te Spreken over het onderwerp: „Van Zuiderzee tot IJsselme^r". Zijn lezing, met een groot aantal licht beelden toegelicht, was zeer interessant en werd door het talrijke gehoor hogelijk ge waardeerd. Zowel „het Nut" als de heer Hana hadden met deze avond een groot succes. „KINDERGELUK" OP DE PLANKEN. De Geheelonthouders-kinderclub „Kin dergeluk" zal op 16, 17 en 18 December een Jubileumavond geve'n in het K.S.A.-ge- bouw. Ter gelegenheid van de viering van het 35-jarig bestaan zal een revue worden op gevoerd, getiteld: „Dat is nu eefis Revue". De Roemersband zal voor de muzikale om lijsting zorg dragen. De heer J. M. Jimmink gehuldigd Hedenochtend is ten kantore van de VEM de heer J. M. Jimmink, die veertig jaar aan dit bedrijf verbonden is, temid den van een grote kring van belangstel lenden door directie, personeel en vissers gehuldigd. Een groot aantal cadeaux ver gezelde de hartelijke woorden, die de ju bilaris en .zijn echtgenote en kinderen werden toegesproken. ARBEIDER GEWOND. Vanochtend kwam de^0-jarige F. Z., ar beider in de NECO-visconservenfabriek aan' de Zuidzij te IJmuiden met een van zijn middelvingers tussen een draaiende felsmachine. De vingertop werd hem af- gekneld en de heer Bakker moest eerste hulp verlenen. Waterpolo Tournooi voor adspiranten Zondagmiddag 30 November houdt de „zwem- club- Haarlem" een nationaal adsplranten water- po-lotournool in Stoop's Bad te Overvejm. Het zevental van de zwemclub Haarlem, dat deze zomer het kampioenschap van de Kring Haarlem behaalde,'zal zich meteri met de goede adspi- rantenczeventallen van de volgende vereni gingen: RZC (Rotterdam), Het IJ (Amsterdam), Zian (Den Haag), HVGB ^Haarlem). GZC (Gou da), Robben (Hilversum), ZwemVust (Utrecht). Vrt'ern In restaurant prir.b.nsQ Hoti plein w- derdog de eerste 'ei: uil ga and": van-de afdeii V. 13' De voovzllter. heer H, w -van Turnhout, belichtte in zijn opentngswöfrci speciaal de paedagoglsche taaie van de jeugdleider, die geroepen is. mede te helpen om de jonge mensen in zijn vereniging op ie voeden tot goede leden van de maat schappij. De heer A. v, d Aart. voorzitter van de afde ling Haarlem van jie K.N.V B. daifkte de Jeugd commissie voor hef initiatief om de leiders- avonden, te organiseren. De bijeenkomsten zul len er ongetwijfeld toe bijdragen, om hei tn-zlcht der jeugdleiders in hun taak te verdiepen. Daarna hield de heer Karei Kaufman, bonds- oefenmeester zijn aandachtig gehoor enkele uren bezig met 't bespreken van het moderne voetbal en de uitvoering daarvan, waarna er gelegen heid was vragen te stellen, waarvan ecn'gretig gebruik werd gemaakt. Aan het slot van de avond deelde de heer Van Turnhout nog mede dat er oqk enkele middagen voor de jeugd zullen worden georganiseerd; Beverwijk krijgt de primeur en wel op Zaterdug 18 Januari a.s. in het Kennemer-theater. Ook zullen aan het eind van het seizoen zowel door hel I-Iaartems junioren- als adspirantenelftal wedstrijden worden gespeeld. INTERGEALLIEERD VOETBALTOURNOOI. Van-daag zal niet de wedstrijd Denemarken— België, in de demi-finale voor de intergeallleer- de kampioenschappen overgespeeld worden, doch de Nederlandse ploeg zal spelen tegen de Denen. De Nederlandse ploeg kómt Zondag 30 November tegen de Belgische ploeg uit. Op die manier is voorkomen dat Nederland, door het uitvallen van de Tsjechen, in totaal slechts een wedstrijd behoeft te spelen. De militaire ploeg, die het groptste aantal doelpunten zal hebben gemaakt zal de kampioen van het militaire tournooi zijn. SCHEEPVAART K. N. S. M. Ardeal, 26 Nov. te Jaffa. Ary Scheffer. 26 Nov .van Cuxhaven naar Amster dam. Berk-le, 26 Nov. te Tunis, Danae, 26 Nov. te Genua. Draco, 26 Nov. te Sevllla. Euterpe. 26 Nov. van-Rotterdam naar Antwerpen, Hercules, 26 Nov. van Burgas naar Istanboel. Juno 26 Nov. te Rotterdam. Niobe. 26 Nov. van Cuxha'ven naar Amsterdam. Orestes. 26 Nov. te Hoek van. Holland. Roelf, 26 Nov. v, Le Havre naar Bilbao. Stuyvesant, 27 Nov. van Plymouth naar Am sterdam. VINKÈ EN CO. Larenberg, 24 Nov. te Ba-hla Blanca, OOST AFRIKA LIJN. Langlee Scott, 27 Nov. Vlissingen gepass. naar Antwerpen. MIJ, NEDERLAND. Hugo de Groot, 25 Nov. van Singapore naar penang. Lawak, 23 Nov. te Singapore. Saparoea, 25 Nov. van Penang naar Singapore. Sumatra, 25 Nov. te Batavia._Ta-binta, 25 Nov. te Batavia. STOOMV. MIJ. OCEAAN N.V. Polydorus, 25 Nov. te Port Said, op w^g naar Liverpool. Me- lampus, 24 Nov, van Batavia naar Soerabaja BUREAU WIJSMULLER N.V. Sleepboot Noordholland passeerde 26 Nov. Kaap Flmsterre op .weg van Rio de Janeiro naar Holland, Grote vaart, Esso Den Haag, 26 Nov, van Aruba te Rotter dam. Kota Baroe, Rotterdam—Java, pass, 24 Nov. Gibraltar, Nolos, 24 Nov. van Vera Cruz naar Progreso. Prima, 24 Nov. van Oporto te Lissabon. Prins Willem 4, vertrekt 27 Nov. van Harlingen naar Catania. Salland, Rosario—Amsterdam, 24 Nov. te Las Palmas. Straat Soenda, Buenos Aires —Kaapstad, 24 Nov. te Santos. Tjimenteng, 24 Nov. van Semarang te Hongkong, Tjitjalengka, 24 Nov. van Hongkong naar Batavia. Waterland» Buenos Aires—Amsterdam, 24 Nov. te Santos, Adinda, 27 Nov. van Soerabaja te Batavia. Aga memnon, 26 Nov, van Demarara n, Paramaribo. Amsteldlep, Amsterdam—Java, pass. 26 Nov. Straat van Messina, Anthony Leeuwenhoek, 28 Noy. van East Londen naar Port Elisabeth. Alphard, 26 Nov. van Rotterdam naaf Buenos Aires. Bantam, 21 Nov. van Balikpapan .naar Singapore. Blijdendij.k, 26 Nov. 12 uur van Lon den naar Antwerpen. Delfshavep, Rotterdam- La Plata,-pass, 26 Nov. Kanarische eilanden. Duiven-dijk, VancouverLondenRotterdam, 28 Nov. op 300 mill Zd. West van Azoren. Edam, Rotterdam—New York, 26 Nov. le Antwerpen. Ena, Las Piedrasr-Rotterdam, pass,- 26 Nov. Bishop R&cks. Hugo de Groot, 27 Nov. van Sin gapore te Pënang verwacht, Hugo' de Vries, Shanghai—Rotterdam, 28 Nov. te Aden verwacht. Kedoe, 24 Nov. van Padang te Soerabaja. Kota Baroe, Rotterdam—Java, 26 Nov. van Algiers. Kota Inlen, 26 Nov. 20.30 van- Rotterdam naar Java, 22.55 in zee. Lutterkerk, 26 Nov. van Kas- bapoint ten anker Bandar tShahpur. Maasland, Buenos AiresAmsterdam, werd 26 Nov. 21.50' uur te Las Palmas verwacht. Meerkerk, Calcutta Ro-tterdam via Antwerpen. 27 Nov, te Amsterdam Mefiskerlc, 28 Nov, van Melbourne te Aden, ver wacht. Modjokerto, Batavia—Rotterdam,' pass, 26 Nov. 21 .pur Perlm. Murena, Amsterdam— Curagao pass, 26 Nov. Dungeness. Noordwijk, 26 Nov. van. Lissabon naar Huelva. Katwijk, 26 Nov. van Amsterdam te Gefle. Nljkerk, 26 Nov. van Lobito naar ©itwerpen. Ondina, 26 Nov. te Singapore naar Shanghai. Rondo, 26 Nov. van Port Said te Suez. Sansapor, 26 Nov. 'van Bata via naar Cheribon. Ta-bian, 2^ Nov. v. Semarang te Soerabaja. Winterswijk, 26 Nov, van Alexan- drië naar Sfax. Zonnewijk, vermoedelijk 27 Nov. van Buenos Aires naar Hoek van Holland. Abbe- dijk, Rotterdam—Gulfhavens. 27 Nov. te Vera Cruz verwacht. Andijk, 26 Nov. van Havana n. Antwerpen, Bloemfontein, Kaapstad—Southamp- to-n, pass. 27 Nov. Ouessant. Blljdendijk, 27 Nov. van Lon-flen te Antwerpen. Boschfontein, Genua Southampton,* pass. 27 Nov. Gibraltar. Delf land, Buenos AireS-ieAmsterdam, pass. 26 Nov. Madeira. Helder, 27 Nov, van Barranquilia te Cristobal yerwac-ht. Llnge, Hemosand—Zaandam, 27 Nov. Cuxhaven gepasseerd. Lissekerk, Rot terdamBombay, pass, 27- Nov. "Gibraltar. Maas land, Buenos Aires—Amsterdam, 27 Nov. van Las Palmas. Malvina, 27 Nov. van Amsterdam te Curasao verwacht. Nleuw-Amsterdam, Rotter dam—New York. 26 Nov. 12.20 'te en om'15.05 uur van Southampton. Noordwijk, 27 Nov, van Lissa bon te Huelva verwacht. Rondo, 26 Nov, van Suez naar Sabanig. Stentor, Izmir—Antwerpen, pass. 27 Nov. Ouessant. Telamon, 27 Nov. van Aux Cayes (Haiti) te Maracaibo. Tosart, Amster dam—Batavia, pass. 27 Nov, Malta. Alchiba. ver moedelijk 1 Dec. van Buenos. Aires naar Monte video. Al-genib, 26 N(%y. van Rio de Janeiro naar ■Rio Grande. Algorflb, 26 Nov. van Bahla craar Rotterdam, Alkaid, 26 Nov. van Victoria te Per- nambuco. Alp'hard, Rotterdam—Buenos Aires, 27 Nov. te Antwerpen. AlwakJ, 26 Nov, van Rotter dam te San-ta Fé. Colytto, 28 Nov. van Lacoletta te IJmuiden verwacht. Stad Haarlem, 26 Nov. van Viaardingen naar Savoija, Stad Maassluis, 25 Nov. van Viaardingen te Baltimore. Park- haven. Saffi—Viaardingen, 26 Nov. Ouessant gepass. Prins Frederlk Hendrik, Chicago—Hol land, pass. 26 Nov, Cape Race. Prins Willem van Oranje. Antwerpen—Palestina, pass. 26 Nov. Flnisferre. Sweelinck, Antwerpen—Rotterdam, 28 Nov. voor anker Vlissingen. Kleine vaart. Agiena, 27 Nov. van Terschelling naar Emden. Audacia, 27 Nov. van Rotterdam naar Middel- h-fimis. Borneo, 26 Nov. van Blyth naar Londen, Brem, 26 Nov. van Rotterdam naar Antwerpen, Ferocia, 27- Nov, van Gefle te Hudiksval. Gruno, Skarrehage—Amsterdam, 28 Nov. van Cuxhaven, Merc.urius, 26 Nov. van Stockholm naar Gefle, Palma. 26 T$ov. v. Karlshamn naar Zwijnclrechk, Actief, 27 Nov. van Odense ..naar Frederiks- vaerk, Alkarve, 25 Nov. van Antwerpen naar Lissabon. Bardal (charter). 26 Nov. van Antwer pen te Oporto. Coolhaven, 28 Nov. van IJmuiden naar Stockhoinj, Elisabeth (Vermaas), '27 Nov. van Gept te Tegelen. Elisabeth (RKC), Antwer pen—Oslo, 27 Nov. te Vlissingen wegens slecht weer. Glashaven, 26 Nov. van Kopenhagen te Aalborg Hada. 27 Nov. van Antwerpen te Vlis singen Java, 26 Nov. van Manchester te Sables d' Olonnes. Koningshaven, vermoedelijk 28 Nov. of 2D Nov. van Newport Mon te Rotterdam ver wacht. Kortenaer, 26 Nov, van Amc-°rdam te Sundsval. Nato, 26 Nov. v. Antwerpen Oporto. Omlandia,26 Nov. van Lissabon te Leixoès. Rapid, 26 Nov. van Boston naar Rotterdam. Rose Marie, 27 Nov. van Teimeuzen naar Lübeck. 'Vrede, 27 Nov. van Cork naar Barry, Wdm, 28 Nov. van Emden naar Grangemouth. Zwerver, 26 Nov. van 'Middlesbro naar Ipswich. Hoogwatertilden. Vrijdag 28 November: 3.16 15.30 uur. Zaterdag 29 November: 3,57 16,12'uur,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 7