Umuider Courant Dienst gestaakt Twee daders van de moord op de taxichauffeur hebben bekend Drijfveer: roof In Frankrijk komt de burgeroorlog met het uur naderbij Velsen-Noord Beverwijk Mmuiden 52e Jaargang No. 18800 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukker^ Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 29 November 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal f 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem i N IiET NIEUWS van gisteren komt een 1 eenvoudig bericht voor, dat veel te den ken geeft. Gij kunt uw aandacht toespitsen 0p sensationeler tijdingen. Gij kunt pro beren het raadsel op te lossen, of Frankrijk binnen enkele dagen definitief door de vak verenigingen inplaats van door de regering geregeerd zal worden. De kansen zijn wis selend: vandaag lijkt de notering van het kabinet-Schuman vrij wat verbeterd te zijn doordat de ambtenaren niet tot staking zijn overgegaan, een deel van de C.G.T. zich van de communistische meerderheid heeft afgescheiden en de Christelijke federatie van vakverenigingen weigert te staken. Niettemin heeft Schuman in de Assemblée gezegd: de staking kan leiden tot opstand. pe toestand is spannend en gevaarlijk. Het andere bericht, dat ik op .het oog heb, js eigenlijk helemaal niet sensationeel. Het betreft slechts het passagiersvervoer tussen twee volken, die volstrekt geen neiging tot opstand vertonen en zich moeizaam uitslo ven om hun welvaart weer op te bouwen: het Engelse en het Nederlandse. Dat bericht volgt hier: „De firma W. H. Müller Co. deelt mede, dat deviezen-moeilijkheden van zo danige invloed op het passagiers-verkeer zijn gebleken dat besloten is de passagiers diensten van de Batavierlijn tussen Lon den en Rotterdam van 1 December tot begin April te staken. Men hoopt dat het volgende jaar, tegen het begin van het seizoen, een oplossing zal zijn gevonden, waardoor tot op zekere hoogte de huidige beperkende bepalingen ten aanzien van het reizigers verkeer tussen Engeland en het vasteland van Europa in het algemeen, en met Neder land in het bijzonder, komen te vervallen." Het moet u wel treffen, evenals het mij heeft getroffen, dat door dergelijke dingen het moeizame streven voor herstel van wel vaart der volken van Engeland en Neder land niet wordt bevorderd, maar tegen gegaan. En daarmee bedoel ik geen verwijt aan het adres van de stoomvaartmaatschap pij, die begrijpelijkerwijze haar passagiers- dienst vier maanden stopzet, als zij veel te weinig passagiers te vervoeren krijgt. Maar ik bedoel wel dat de overheids-maatrege- len, die tot de verdwijning van passagiers geleid hebben, voortvloeien uit volkomen verouderde verhoudingen. De economie is sinds laiig tot intense internationale ont wikkeling gegroeid. Maar staatkunde en politiek, opgesloten binnen de grenzen van tientallen souvereine staten en staatjes, eisen dat ieder land zich blijft toeleggen op een mate van zelfvoorziening, die bij de leefwijze der moderne volken onuitvoer baar is geworden. Al zwoegend jagen zij een verondersteld doel na, dat economisch onbereikbaar is en proberen krampachtig ten koste van eikaars welvaart te leven, terwijl zij bij federale samenwerking grote gemeenschappelijke welvaart zouden kun nen bereiken. Het bericht betreffende de Batavierlijn is natuurlijk geen verschijnsel dat op zichzelf staat; het is een van de vele symptomen van een dwaze, verouderde, onzakelijke toestand, die bovendien de verhoudingen tussen de volken voortdurend weer ver scherpt en tegenstellingen schept. Wij. zijn ten aanzien van België en Luxemburg, door middel van de groeiende Tolunie onder het handelsmerk Benelux, naar beter toestan den op weg, die overigens pas duurzame zekerheid kunnen krijgen als ook politieke eenheid mocht worden bereikt. Maar als het over een jaar zover is, dat inderdaad de douane en de passencontröle van de grenzen tussen deze drie landen verdwijnen, zal in elk geval een belangrijke vooruit gang bereikt zijn. Met andere landen ken nen wij zulke verhoudingen niet en zelfs het uitzicht erop ontbreekt nog volkomen, al is dan in de laatste tijd eindelijk een krachtige beweging voor Federale Unie en zelfs voor haar logische consequentie j- Wereldregering ontstaan, die ook in de parlementen reeds vele aanhangers telt. De huidige toestand houdt in, dat men met de ene hand weer teniet doet wat men met de andere tot stand brengt. Ik geloof niet dat het nodig is erover uit te weiden, dat een beleid dat deviezen tracht te sparen en daarvoor maatregelen toepast, die stoom vaart-maatschappijen tothet stopzetten van haar diensten nopen, een dergelijke uitwerking heeft. Het is treurig en tevens enigszins belachelijk dus tragi-komisch - dat'twee-en-een-half jaar na het einde van de oorlog bevriende volken het zo noodzakelijke en gewenste onderlinge con tact, in zakelijke zowel als in andere zin, niet behoorlijk ten uitvoer kunnen brengen en dat van gemeenschappelijke opbouw helemaal geen sprake is. Het heeft zijn nut deze dingen duidelijk en ronduit te zeggen. U zult altijd mensen ontmoeten die u ten aanzien van iedef1 groot plan en van iedere grote verandering in de bestaande verhoudingen zullen zeggen, dat zij onuitvoerbaar is. Dat zijn mensen, die zich alleen het afgetreden paadje kunnen voorstellen waarop hun vaders en zijzelf altijd gelopen hebben en die de gewoonte hebben, voor grote moeilijkheden uit de weg te gaan. Dat zich in vroeger tijden enorme veranderingen in de wereld vol trokken hebben soms in geleidelijke vorm, soms door hevige schokken, zoals in het geval van de Franse revolutie, die be leid en verhoudingen in Europa totaal ver anderde weten zij niet of willen zij maar ■liever niet beseffen. Gelukkig voor de wereld heeft zij altijd een ondernemender mensensoort bezeten, waaronder velen die er ernstig naar streven, verandering te ver wezenlijken zonder de ramp van revoluties. Dat wil dus zeggen: voor de toestand vol slagen onhoudbaar wordt. In een tijd als deze is het nodig, dergelijke mensen alle instemming en steun te geven die zij nodig hebben om hun doel te bereiken. Het lijkt wellicht wat vreemd, een zo gróte zaak aan te roeren naar aanleiding van een bericht over een zo beknopt geval als egn passagiers-dienst tussen Engeland en Nederland. Maar het zijn gewoonlijk juist de symptomatische gevallen, die ieders aandacht even trekken, die de belangstel ling voor de grote vragen opwekken. -R. P. De stemming over Palestina uitgesteld Clobus werd bij De Lier lussen Maassluis en Delft doodgeschoten Binnen tien dagen is de politie er in geslaagd de moord op de Rotterdamse taxi chauffeur A. G. Globus, wiens lijk in de avond van 18 November in zijn taxi op de rijksweg Amsterdam-Den Haag ,bij Sassenheim werd gevonden, op te helderen. Reeds in het begin van deze week waren de vermoedelijke daders, de 21-jarige Henk B. en zijn 16-jarige broer Wim, beiden uit Hilversum, gearresteerd en gisteren hebben zij een bekentenis afgelegd. Het motief van de moord is roof geweest. Het was de twee jongens voornamelijk te doen om de taxi, een nieuwe Chevrolet. Op 18 November, toen de jongens in Rot terdam vertoefden, hebben 'zij een taxi ge nomen en de chauffeur Globus verzocht, hen naar Maassluis te rijden. Bij het dorpje De Lier, halverwege Delft en Maassluis, heeft Henk de chauffeur met een schot in de nek op slaig gedood. Het slachtoffer werd ■achter in de wagen gelegd, Henk nam plaats achter het stuur en reed via Delft en Den Haag de rijksweg op naar Amster dam. Welke de plannen van de jeugdige misdadigers ook waren, het noodlot in de persoon van een dief bracht hen letterlijk ten val: onder Sassenheim was de weg opgebroken en de daar ter waarschuwing voor het snelverkeer opgehangen storm lantaarns waren juist te voren gestolen. 'De jongen achter het stuur, die de versperring te laat zag, remde zo sterk, dat de auto kantelde en in de berm links van de weg terecht kwam. Voor geen kleintje vervaard traohtten de broers de wagen overeind te tillen en zij hielden zich geed, toen voor bijgangers daarbij een handje hielpen. In derdaad slaagde men er in de Chevrolet weer op zijn wielen te zetten en het moet j de duisternis geweest zijn, die het nog j steeds in de wagen liggende stoffelijk over- j schot van de taxichauffeur aan het oog der helpers heeft onttrokken. Tot. hun teleurstelling merkten de twee broers, toen zij traohtten verder te rijden, dat de wagen zo beschadigd was, dat er niet meer mee gereden kon worden. Zij liepen schie lijk weg en liftten naar Amsterdam, waar zij zich lieten afzetten op het Rembrandt- piein. De volgende dag reisden zij tezamen naar de ouderlijke woning in Hilversum en wachtten de berichten af. Intussen was de moord ontdekt. De be reidwillige autobestuurder, die de jongens naar Amsterdam vervoerd had en achter dochtig werd door hun verhalen, verschaf te de rijkspolitie te Sassenheim een signa lement. Door de publicatie hiervan kregen de jongens wellicht de indruk, dat de po litie over geen andere aanwijzingen be schikte. Zij bleven althans enkele dagen thuis. De oudste, Henk, ging daarna tijdens het weekend naar kennissen in Rotterdam. Hij had echter buiten de waard gerekend, in casu buiten één der vingerafdrukken, die- op de taxi werden aangetroffen. Op 56 punten stemde deze afdruk overeen met een -afdruk te zijnen name in het politie register. Henk is namelijk verleden jaar reeds veroordeeld voor een overval, waar bij hij een revolver gebruikte. De rijks politie verzocht daarop Maandagmorgen de Hilversumse politie tot arrestatie over te gaan; maar deze trof slechts, de jongste broer, Wim, thuis. De 16-jarige knaap werd aangehouden en de na enige aarze ling door de familie gegeven inlichting, dat Henk in Rotterdam was. werd doorgegeven aan de Rotterdamse politie. Deze slaagde er dezelfde dag in, Henk op een adres, waar hij zich dikwijls ophield, te arreste ren. 'Aanvankelijk ontkenden de gebroeders ten sterkste. Zij werden in hun houding gesterkt door een misverstand met de in de taxi gevonden hoed met de initialen W. B. Indien de twee verdachten inderdaad de daders waren, dan lag het voor de hand, dat de hoed aan W. B., in dit geval dus aan de jongste broer, W. B., toebehoorde. Toen men Wim de hoed opzette, zakte deze hem tot ovèr de oren. Men kon nau welijks aannemen, dat de initialen met het oog op opzettelijke misleiding der politie van te voren waren verwisseld, zodat hier een punt was, dat in het voordeel van de jongste verdachte sprak. Tenslotte bleek echter, dat de hoed toebehoorde aan de vader van de jongens, wiens initialen even eens W. B. zijn. De samenwerking tussen de rijkspolitie te Sassenheim en Den Haag en de Amster damse, Hilverspmise en Rotterdamse ge meentepolitie heeft tot dit goede resultaat geleid. De bewijzen stapelden zich binnen enkele dagen op en de daders vielen gis teravond door de mand. Vandaag is de jongste reeds'voor de Officier van Justitie in den Haag, mr. Ha melberg, geleid. De oudste bevindtzich nog in het politiebureau te Sassenheim. Ook tegen hem zal thans spoedig het voor onderzoek worden geopend. De politie onderzoekt thans, of de jongens medeplichtigen hebben gehad en tracht nog enkele bijkomstige omstandigheden, welke niet geheel duidelijk zijn, op te hel deren. VLIEGRAMP IN ALASKA. Negen passagiers en twee leden van de bemanning van een DC-3 werden gedood toen het toestel tegen een heuvel opbotste op twee mijl van Yakutat in Alaska. Het toestel was eigendom van de Colum bia vrachtluchtdienst uit Portland en werd vernietigd juist voordat 'de piloot het toe stel aan de grond wilde zetten. (U.P.) Binnenland Slakende en pratende door het leven, schijnt het devies van deze Franse post beambten te zijn. Terwijl de brieven zich in de bussen ophopen, bespreken zij de benarde situatie, waarin hun land verkeert en waaraan zij zelf meewerken. Zij schij nen er echter nogal optimistisch over te denken. Ondanks gepantserde divisies breiden de stakingen zich nog steeds uit Moord in Groningen Toen de heer K, S., -wonende in de Nieuwe Ebbingestraat te Groningen, Vrij dagavond om kwart over tien een praatje wilde maken met zijn benedenbuurman, de 69-jarige C. de B., kwam hij tot de af schuwelijke ontdekking, dat De B. was vermoord. Hij waarschuwde de politie, die constateerde dat de dader zijn slachtoffer door verscheidene steken met een mes van het leven had beroofd. Brandkranen vrijhouden De directie van het Gemeentelijk Gas- en Waterbedrijf verzoekt ons het pu bliek er op attent te maken, dat bij het ruimen van sneeuw de brandkranen vrijgehouden moeten worden. De ge meente zal dan zorgen voor het strooien van zout. Parijs zag gisteren de eerste sneeuw. Lange rijen mensen wachtten in bittere kou op bussen of vrachtwagens welke hen van en naar de hoofdstad zouden vervoe ren. De Parijse huisvrouwen konden op de markten nauwelijks genoeg voedsel voor de maaltijd bijeengaren en de gas voorzie ning was zo miniem, dat men noodgedwon gen de wintervoorraad huisbrand moest aanspreken voor het koken van eten. Tntussen nam de Franse regering krach tige en snelle maatregelen, die de feite lijke mobilisatie voor een burgeroorlog be tekenen. Tachtigduizend reservisten van de. lich ting 1946 werden opnieuw onder de wape nen geroepen. Tevens zou de regering van plan zijn de mobilisatie af te kondigen van de spoorwegen en de haven- en mijn bedrijven, om de staking van de twee mil- lioen door de communisten geleide arbei ders te breken. Binnen twee uur na de besluiten van het kabinet keurde de Nationale Vergade ring een crediet van twintig milliard voor militaire zaken voor December goed. Het drastische besluit van de regering tot mobilisatie op. te roepen volgde na een kabinetszitting, die vier uur geduurd had. Naar verluidt staan twee gepantserde divisies in de buurt van Versailles gereed om Parijs binnen te rukken, zodra zich ernstige onlusten zouden voordoen. In brede kring gaat het gerucht, dat Goedkope groenten De verkoop van goedkope groenten van eerste kwaliteit begint thans op gang te komen. Reeds zijn anderhalf millioen kg. uien in de hand gebracht. Aan de Noordhollandse veilingen worden kool, peen en knolraap geblokkeerd, zodat zij slechts via de daar toe medewerkende kleinhandel zullen kunnen worden verkocht. De actie voor goedkope groenten is op initiatief van de handel ingesteld. De kleinhandelaren, die zich bereid hebben verklaard aan de verkoop mede te wer ken, zijn verplicht een gedrukte prijslijst voor stapelgroenten in hun winkel op te hangen. De prijzen zijn per kilogram vast gesteld. taSt'daar d^Ateanene Vergadering "der I Ten behoeve van ie Amsterdamse Waterleiding wordt een buis gelegd van Leyiuin een Frlns vow-atel hSt aanvaard, naar Amsterdam. Het eerste deel wordt in het Zuider Buiten Spaarne uitgevoerd, waarbij de stemming over de verdeling dat op een diepte van zes meter is uitgebaggerd. Vandaag zijn twee buizen, ieder van van Palestina 24 uur wordt uitgesteld. De een lengte van 108 meter, met behulp van twee sleepboten, te water gelaten - Een bijeenkomst der Algemene Vergadering is toto van ie voorbereidende werkzaamheden in de omgeving van ie Mana-Stiehting tot heden 22.00 uur (Ned. tijd) verdaagd. 1 *e Haarlem generaal Koenig, Frans opperbevelhebber in Duitsland, zich gereed houdt binnen zes uur Frankrijk binnen te rukken. Bezinning blijft uit. Als gevolg van - deze maatregelen heeft het personeel van de posterijen in geheel Frankrijk besloten in staking te gaan. Het bestuur van het Franse vakverbond kondigde een algemene mijnwerkerssta- king af. De arbeiders van de Parijse publieke werken besloten wederom het werk neer te leggen. Het personeel van de onder grondse overweegt eenzelfde houding aan te nemen. Gisteren liepen er weer minder treinen dan Donderdag; de pogingen tot sabotage .van het verkeer namen toe. Mijnen, havens, auto- en textielfabrieken, scholen, alles biedt hetzelfde beeld van doelloze verlaten heid Bevrijder van Parijs bij vliegramp omgekomen Generaal Jacques Leclerc, de bevrijder van Parijs, is Vrijdag bij een vliegramp in Noord-Afrika om het leven gekomen. Het particuliere Mitchell-toestel van de generaal, die in de afgelopen zomer tot opperbevelhebber van de Franse strijd krachten in Noord-Afrika benoemd was, was met generaal Leclerc en verscheidene leden van diens staf, voor een inspectie reis te Oran opgestegen. Omstreeks half één stortte het bij Colomb-Bechar, het be ginpunt van de karavaanroute door de Sahara, neer. De oorzaak van de ramp is "niet bekend. Vermoedelijk is het toe stel in een zandstorm terecht gekomen. Behalve generaal Leclerc kwamen nog zeven tochtgenoten om het leven. De overledene, wiens eigenlijke naam Philippe de Hautecloque luidt, bevrijdde in 1944 Parijs en voerde de Franse strijd krachten via Straatsburg naar het hart- van Oostenrijk. Na de bevrijding voerde hij enige tijd het bevel over de Franse bezettingstroepen in Indo-China. De Franse regering heeft wegens de dood van generaal Leclerc nationale rouw afgekondigd. CONSUMENTENCREDIET. Minister Drees heeft in de T.weede Ka mer medegedeeld, dat in totaal op 395.000 aanvragen consumentencrediet is verleend. Ruim 330.000 van deze aanvragen golden gezinnen. Geen Zaterdagmiddagvoetbal De voor hedenmiddag vastgestelde wed strijden van de Zaterdagmiddag- en ad- spirantencompetitie in de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond zijn afgelast. =h Te verwachten is, dat Zondag een aantal wedstrijden geen doorgang zal vinden. De afdelingen Amsterdam en Rotterdam heb ben reeds besloten de wedstrijden af te lasten. De afdeling "Haarlem zal eerst he denavond een beslissing neonen. Zondag geen korfbal Door de plotselinge sneeuwval zijn alle wedstrijden in de Koninklijke Nederlandse KolfbaTbond voor Zaterdag en Zondag af gelast. DE „SINGKEP". Het s.s. „Singkep", dat thans te Amster dam van kolen- tot oliestoker wordt om gebouwd zal 17 Januari, onder bevel van kapitein C. J. Cos, van Amsterdam via Marseille naar Indonesië vertrekken. T. de Weerd jubileerde Onder zeer grote belangstelling heeft de heer T. de Weercl, Vrijdag zijn zilveren jubileum in dienst bij Van Gelder Zonen N.V. herdacht. In het grote schaftlokaal is de jubilaris die vergezeld was van zijn echtgenote, een grootse huldiging ten deel gevallen. De heer J. Grinwis, chef der mechani sche werkplaats, schetste de jubilaris als een prettig mens en een eerlijk en goed kameraad, die het grootste deel van zijn tijd op de tekenkamer bad doorgebracht en door zijn correct werk een voorbeeld was voor de jonge technische tekenaars. Ongeveer acht jaar geleden echter kwam zijn benoeming tot hoofd van de werkplaats-administratie en deze beslissing is juist gebleken. Want hij heeft zich voor treffelijk van zijn nieuwe taak gekweten, welke vooral na de oorlog grote moeilijk heden bracht. 4 De heer Joh. Hommes, werkbaas, ver tegenwoordigde allen, die met de jubilaris sympathiseren. „De" tekenaar zorgde voor correct werk, gereed voor uitvoering. Als blijk van vriendschap en waardering over handigde spreker een couvert. Namens het afdelingspersoneel herin nerde de heer A. Mol aan de eerste ken nismaking met de jubilaris, die de „vader der huisgezinnen" werd genoemd. Daarom wilde spr. thans als waardering en erken telijkheid het hoogste aantal te behalen punten toekennen in de vorm van een zeer fraaie en grote pasteltekening. Te midden van de voltallige staf van bedrijfsingenieurs zijn de heer De Weerd en zijn echtgenote daarna ontvangen op het directiekantoor. Namens de directie heeft de heer J. Smit de jubilaris hartelijke gelukwensen aangeboden en een terugblik geworpen op diens loopbaan. Het huldeblijk bestond uit een enveloppe waarbij tevens de geluk wens van de hoofddirectie werd aange boden. De goede verdiensten van de jubilaris voor het bedrijf zijn vervolgens nog door hoofdingenieur M. van der Lee in het licht gesteld. De vele blijken van belangstelling die de jubilaris overigens nog in zijn woning aan de Tollenslaan te Driehuis mocht ont vangen maakten dit jubileum tot een pret tige herinneringsdag. P. Mooy Koninklijk onderscheiden Het zal vele Velsen-Noorders en spe ciaal het personeel van de Papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. verheugen te ver nemen, dat aan de heer P. Mooy. die in brede kring bekendheid geniet, bij Konink lijk Besluit de ere-medaille in zilver, ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau is toegekend. Ter gelegenheid van het veer tigjarig bestaan der R.-K. parochie van St. Joseph en ter gelegenheid van zijn zil veren lidmaatschap van het- kerkbestuur werd hem vorig jaar ook de Pauselijke onderscheiding „Pro ecclesia et pontifiee" in goud toegekend. De heer Mooy, die reeds als jongen van elf jaar bij Van Gelder Zonen in Wormer aan de fabriek kwam heeft sedert de stich ting van de Velserfabriek in 1896 de ge hele evolutie van dit bedrijf meegemaakt. De laatste' jaren had hij de leiding van de formaatpakker ij. Verleden- jaar nam hij wegens pensionnering afscheid na een dienstverband van 53 jaren. Vier jubilarissen bij Van Gelder Bij Van Gelder's Papierfabriek zullen in de laatste kalendermaand niet minder dan vier leden van het personeel de dag vieren, dat zij veertig jaar bij het bedrijf werk-, zaam zijn. Maandag 1 December is J. Pronk, voor man schilder veertig jaar bij het bedrijf; Donderdag 4 December de heer F. J. Dek ker, arbeider van de buitenploeg; Maandag 15 December de heer W. van Wijk, kook- meester in 'de cellulosefabrieken en Dins dag 16 December de heer Joh. Gutteling, administrateur van de expeditie. ENKEL GEBROKEN. Vrijdagmorgen is in de papierfabriek Van Gelder Zonen tijdens werkzaamheden in het houtpark een ongeval gebeurd, waarbij de 31-jarige gehuwde arbeider K. S., wonende te Velsen-Noord, de linker enkel brak. Bij het verplaatsen van een lichtmast brak de staaldraad van de hijsinstallatie. De mast sloeg om en kwam op het been van S. terecht. Dokter R. W. Fierstra ver leende de eerste hulp, waarna S. per zie kenauto naar het Antonius-ziekenhuis te IJmuiden-Oost werd vervoerd. AANVOER HOUTSTOF. Voor de Papierfabriek is Vrijdagmiddag aangekomen het Zweedse s.s. „Wallonia", dat van Gothenburg in Zweden 40Ó ton houtstof aanvoerde. KLAVERJASCOMPETITIE. De uitslagen van de deze week gespeelde competitiewedstrijden van de Klaverjas- clubs van de Fedei'atie „Midden-Kenne- merland" waren als volgt: Klasse A: Ruiten Aas-Animo 20456-r- 18634; De Nolle-Ruiten Aas 20917—18149; Animo-De Vriendschap II 2086519755; Scheiwijck-Allen Present II 1970621086; De Vriendschap IViersprong 18614 21114; Allen Present Ïl-Viersprong 22241 19726. Klasse B: Ruiten Aas-Animo 18623 22846; Allen Present-De Vriendschap 21399—20309; Animo-De Nolle 19369— 20748; Viersprong-Scheiwijck, uitgesteld. Caïssa versloeg H.O.S.C. De Hoogoven Schaakclub heeft in de on derlinge competitie tegen Caïssa I gespeeld en verloor met 3y2—5y2 en één afgebroken partij. „Weenink" trok naar Zaandam om tegen het tweede der Zaankanters remise te spe len plus een afgebroken partij, welke wel in het voordeel van „Weenink" zal eindigen. „HARTEN OP HOL" VOOR DE GIETELING. Voor de leden en donateurs van de Ver eniging „De Gieteling" zal de toneelclub „Tavido" op Dinsdag 2 December in het Kennemer Theater het blijspel „Harten op Hol" van Piet Mossinkoff opvoeren. De avond zal besloten worden met een bal. - i Het woord is aan.... Voltaire: Het lot van een lancl heeft vaak afgehangen van de goede of slechte spijsvertering van zijn eerste minister. De heer Herbert Blom ten grave gedragen Vrijdagmiddag is onder grote belang stelling liet stoffelijk overschot van de heer Herbert Blom, de bekende en verdienste lijke Beverwijker op de algemene begraaf plaats „Duinrust" ter aarde besteld. De Vele bloemstukken getuigden van het mede leven van familieleden, vrienden, kennis sen en verenigingen. Begeleid door de in het uniform gestoken brandweerlieden droegen Odd fellows de baar grafwaarts. Onder de aanwezigen waren wethouder Passchier, ds. Norel, ds. Meyer en ds. Vi3 en vertegenwoordigers van verenigingen, die een kort afscheidswoord hebben ge sproken. Distributienieuws De uitreiking van bonkaarten KA-KE 802, LA-LC 802, OA-OC 802, PA-PC 802, QC 802 (tabak-versnaperingen), schoenen- QE 802 (tabak-versnaperingen) schoenen bonnen en toeslagkaarten voor aanstaande en jonge moeders zal plaats hebben op on derstaande data en uren in de gemeente Beverwijk: Vrijdag 5 December 912 en 1416 uur voor zelf verzorgers. Voor niet- zelfverzorgers: 22, 23, 24, 29, 30 en 31 December 1947; 2, 5, 6,'7 en 8 Januari 1948 van 912 en 14—16 uur, op straatnaam; zie verdere aankondigingen. Heemskerk: Maandag 1 December 10 15 uur voor zelfverzorgers. Voor niet-zelf- verzorgers: Maandag 15 December letters A—H 1015 uur; Dinsdag 16 December letters IR 1015 uur; Woensdag 17 De cember letters SZ 1015 uur. Wijk aan Zee (café Bol): Vrijdag 9 Janua ri 1948 van 1015 uur voor niet-zelfver zorgers. Schoenenbonnen. worden uitgereikt aan hen, wier TD-num- mer eindigt op 8, 04, 14, 24, 34 en 44. Kin deren geboren in December van de jaren. 19321945 of in Februari 1947. Voor deze gevallen inlegvel medenemen. Aanslaande en jonge moeders. Tegen inname van de betreffende bon nen van het CH-inlegvel zullen eveneens uitgereikt worden de toeslagkaarten voor aanstaande en jonge moeders en aan de daarvoor in aanmerking komenden een rantsoen zeep. Na-uitreiking: uitsluitend te Beverwijk op Vrijdag 16 Januari 1948 van 9—12- en 14ie uur voor niet-zelfverzorgers en Zaterdag 17 Januari 1948 van 9-^11.30 uur voor zelfverzorgers. Dertig jaar 't Centrum Ter gelegenheid van haar dertigjarig be staan zal het bestuur van de bloemenvei ling ,,'t Centrum" op Donderdag 4 Decem ber recipiëren in het veilinggebouw. De negende en de tiende December zul len twee feestavonden in het Kennemer Theater worden gegeven. Staking in Velsen-Noord ten einde Naar wij vernemen gaan de stakers bij de firma Ridderink, die in Velsen-Noord aan de huizenbouw bezig is, Maandag weer aan het werk. Het overleg tussen Arbeids bureau, E.V.C. en de bevoegde autoriteiten heeft tot resultaat gehad, dat er 25 procent loonsverhoging is toegestaan, die met terug werkende kracht betaald zal worden, doch pas zodra de dispensatie van het college van rijksbemiddelaars afkomt. Maandagmiddag om half vier zal de zaak Ridderink versus het Arbeidsbureau aan gaande de bekeuring voor een clandestiene boekhouding door de Haarlemse politie rechter behandeld worden. Referendaris Groen jubileert Maandag 1 December is het dertig jaar geleden dat de gemeentereferendaris van Velsen, de heer G. T. Groen voor de eerste maal het raadhuis van deze gemeente be trad. Vele phasen -"-v: van dienst heeft fde jubilaris, die in 1892 te Kwa- dijk werd geboren, r,y, - doorlopen. ,Vs De 9e November 1917 benoemd, lp V/' kwam hij op 1 1 December in - jL dienst als adjunct- eomrnies en reeds ti| 8 Januari 1918 wei'd hij bevor- derd tot commies. Hier bleef het niet bij, want ruim 9 jaar later, 27 September 1927 ontving hij zijn benoeming als ambtenaar van de bur gerlijke stand. Op 1 Januari 1940 hoofdcommies gewor den, kwam zijn bevordering tot referen daris reeds 1 Mei van datzelfde jaar. Aan het eind van die maand namelijk op 31 Mei kreeg hij daarenboven de functie van plaatsvervangend gemeente-secretaris. Beide laatste functies bekleedt de heer Groen nog steeds. De oorlog was oorzaak dat het zilveren jubileum niet kon worden gevierd, zodat het geen twijfel lijdt of dit dertig jarig jubileum zal aanleiding zijn tot grotere vestiviteit dan doorgaans bij een zesde lustrum het geval is. Wm DE BALI GAAT PROEFSTOMEN. Het s.s. „Öali", dat voor rekening van de „Nederland" bij de „Rotterdamse Droogdok Mij." te Rotterdam, in aanbouw is, zal op 16 December haar proeftocht houden. Zoals reeds werd medegedeeld is de „Bali" bestemd om op 1 Januari van Am sterdam naar Indonesië te vertrekken.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1