IJmuider Courant in Hels tumult in Frankrijk en de Nationale Vergadering Strijdliederen en beledigingen De UNO-vergadering aanvaardt hef voorgestelde deel-plan Felle Arabische reacfie Ondanks rijke olievelden is Perzië het armste land ter wereld Weerbericht 62e Jaargang No. 18801 BureausKennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maan3ag 1 December 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,—. Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad- Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Anlï-sfakingswet van Jules Moch aangenomen pet voorbije weekeinde heeft in Frankrijk het hoogtepunt van rumoer en wanorde gebracht en zeker w-as dat het geval in de Nationale Vergadering, die meer dan veertig uren achtereen bij elkaar was. Deze zitting zal in de parlementaire geschie denis moeten worden opgetekend als de luidruchtigste en meest verwarde bijeen komst, die ooit een volksvertegenwoordiging heeft beleefd. Strijdliederen, ge schreeuwd door de communistische fractie, wisselden af met de Marseillaise, ten beste gegeven door de rechterzijde. Daartussen door vlogen de scheldpartijen en verwensingen over en weer. De premier, Schuman, hoorde zich de meest grove beledigingen toevoegen en hijzelf verweet de communisten op de man af, dat zij buitenlandse onruststokers in het land smokkelden. Jules Moch, de minister van Binnenlandse Zaken, die in deze zitting een drastische anti-stakingswet voorlegde, die voor'n deel aanvaard werd, moest een stortvloed van scheldwoorden in ontvangst nemen toen hij uitgesproken was. En elders in Frankrijk was het rumoer navenant. fr werden honderden personen gearresteerd en hevige gevechten geleverd tussen stakers en politie. Intussen zijn de onderhandelingen tussen regering en vakverbond opnieuw mislukt. Schuman zeide in zijn commentaar op de voorgestelde anti-stakingswet, dat deze de regering de noodzakelijke wettelijke wa pens moet verschaffen tegen hetgeen hij noemde „de nieuwe praktijken van sabo teurs en van hen, die inbreuk maken op de vrijheid van arbeid". Herhaaldelijk onderbroken door woeden de kreten van de zijde der communisten, seide Schuman: „Het is uw schuld, dat wij gedwongen worden deze maatregelen te nemen. Wij moeten ons wapenen tegen alle illegale machten". In het wetsvoorstel zijn 00k maatregelen tot het vergroten der politiemacht vervat. Na de korte rede van Schuman ontstond er een heftige woordenwisseling tussen de communistische en niet-communistische leden der vergadering. Een communist riep: U dorst naar bloed". Schuman antwoordde met stemverheffing: „Onder de ophitsers en onruststokers bevindt zich een aantal vreemdelingen, die door u (communisten) jn het land zijn gebracht. Wij zullen on barmhartig tegen hen optreden." Het aanvaarde deel der anti-stakmgswet geeft de regering bevoegdheid tot het op roepen van 80.000 reservisten. In het nog piet aangenomen deel der nieuwe wet wordt bepaald, dat personen, die de staking steu nen en medewerking verlenen aan ophit sing, obstryctie van de arbeidsvrijheid, het schrijven van persartikelen of op enigerlei wijze het posten bevorderen en propaganda geschriften verspreiden, welke tot staking, actie of tegenstand tegen de regering aan zetten, gevangenisstraf en boetes kunnen krijgen. 212 communistische amendementen waren tevoren en bloc verworpen. Bénoit-Franchon, communistisch secre taris-generaal van de C.G.T. heeft vanmor gen medegedeeld, dat de onderhandelingen tussen de C.G.T. en de regering zijn afge broken. De centrale stakingscommissie van de C.G.T. heeft de zes millioen leden verzocht de stakingsactie voort te zetten. De regering heeft bekend gemaakt, dat gedurende de laatste 48 uur 324 saboteurs gearresteerd zijn en zij voegde er aan toe, Eredoctoraat van Leuven voor H.M. de Koningin De bul wordt 15 December in Amsterdam aangeboden De aanbieding van het eredoctoraat van 'de rechtsfaculteit der Leuvense universiteit aan Koningin Wilhelmïna zal op 15 De cember om half twaalf in het Koninklijk Paleis te Amsterdam geschieden. Mgr. Van Waeyenbergh, de rector magnificus van de universiteit te Leuven en prof. Collm, deken der rechtsfaculteit zullen Hare Majesteit toespreken. De bul zal daarna aan de Koningin worden overhandigd, die vervolgens een korte toespraak zal hou den. Vorrink voor een breuk lussen Oost en West-Europa De Nederlandse afgevaardigde op de Internationale socialistische conferentie te Antwerpen, de heer K. Vorrink heef. aangedrongen op breuk tussen de socialis ten van de Oost-Europese landen en die der West-Europese landen. Hij verklaarde, dat het nutteloos is te trachten overeen stemming te bereiken met delegaties, die geen vrije vertegenwoordigers zijn, doch «geterroriseerd werden door de communis ten en aan hen onderworpen waren". Hij meende, dat het beter was door te gaan met de duidelijk omschreven politiek der Westerse socialisten die gebaseerd is op bet plan-Marshall en de oppositie tegen de communisten. In tegenstelling tot de mening van de heer Vorrink stonden de afgevaardigden der Oost-Europese landen samenwerking met de communisten en oppositie tegen het plan-Marshall voor. De Britse Labour - partij bevond zich tussen de twee uiterste meningen in en verdedigde het standpunt, dat het plan-Marshall, zeer wel te ver enigen is met een opbouwende socialistische politiek en een maximale inspanning ver eist om de eenheid van Europa te hand haven. Naar wordt vernomen zal de socialis tische intei'nationale nog niet tijdens de conferentie te Antwerpen in het leven worden geroeoen. Algemeen is men name lijk van oordeel dat hierdoor de activiteit der socialistische partijen in Oost-Europa jehinderd zou worden. Het arbeidscontract in het bloembollenvak De werkgevers in het bloembollen vak hebben het collectief contract met de Werknemers^ tegen één Maart 1948 opge ld. Het is nog niet bekend, wanneer de onderhandelingen over een nieuwe over eenkomst zullen beginnen. dat enkelen van hen tot legers van vreem de mogendheden behoorden. Jules Moch verklaarde voorts, dat in het Noordelijke mijngebied „mijnwerkerscommando's" in vrachtauto's rondreden, die zich ten doel stelden te saboteren, waarbij zij soms ge bruik maakten van Duitse krijgsgevange nen. De Parijse politie heeft het nummer van het communistische blad „Ce Soir", dat een speciale editie had verzorgd onder de kop „de republiek is in gevaar", in beslag ge nomen. Een speciale editie van het communisti sche ochtendblad „l'Humanité", werd even eens in beslag genomen. Gevechten. In verschillende delen Van Parijs kwam het gisteren tot gevechten tussen stakers en politie. In Montmartre trachtten 50 sta kers een telefoonkantoor te bezetten. Na anderhalf uur slaagde de politie er echter in hen uit het gebouw te verdrijven. In het kantoor vond de politie twee agenten, die door de stakers waren ontvoerd. In een ander deel van de stad ontruimde de politie twee isolatorenfabrieken. De stakers boden hevig weerstand en wierpen straatstenen en stukken brandend hout naar de agenten. Te Etienne, een mijnwerkersstad in Mid den-Frankrijk, is, naar de politie meldt, gebruik gemaakt van troepen, die voorzien waren van traangasbommen en in tanks arriveerden, om de menigte uiteen te drij ven, die het stadhuis poogde binnen te dringen. Tsjang Kai Tsjek grijpt in Critieke situatie voor de regering Volgens telegrammen uit Peiping heeft generaal Tsjang Kai Tsjek persoonlijk het commando overgenomen over de regerings troepen in de sector tussen de drie Noerd- Chinese steden Peiping, Tientsin en Paoting, waar de strijd met de communis ten zich in een critiek stadium bevindt. De communistische troepen in China hebben de twee belangrijke spoorwegcentra Tsjang Toe en Kaomi op de regeringslegers veroverd. Een regeringswoordvoerder ver klaarde naar aanleiding van deze neder laag, dat de regering in „de meest critieke periode van de burgeroorlog" verkeert. In Centraal China heeft de minister van nationale verdediging, generaal Pai Tsjoeng Hsi, die een der bekwaamste Chi nese strategen geacht wordt, 48 uur na het overnemen van het commando over het hoofdkwartier Kieo Kiang aan de Jang Tse Kiang, een offensief ontketend. Vol gens officieuze berichten hebben zijn troe pen 5 belangrijke steden ten Oosten en Zuid-Oosten van Hankou veroverd. De E.V.C. niet gekend; IJmuider vloot ligt binnen Nadat de E.V.C. Vrijdag bericht bad ge kregen dat zij niet gekend zou worden in de onderhandelingen over een eventueel nieuwe arbeidscontract is Zaterdag door het bij de E.V C. aangesloten vissersperso- neel besloten niet uit te varen. Hedenmorgen om elf uur kwamen zowel de Centrale Bond van Transportarbeiders als de E.V.C. bijeen om de zaak te bespre ken. Er is ook vanmorgen geen enkele boot uitgegaan. Drie doden bij vliegtuig ongeluk in Seattle Een D.C.-4 van de „Alaska-Airlines" is door een verkeerde manoeuvre bij de lan ding op het vliegveld te Seattle neergestort en in brand geraakt. Drie personen kwamen om het leven, de overige 24 inzittenden werden in een zie kenhuis opgenomen. VRACHTVLIEGTUIG VERMIST. Een vrachtvliegtuig van de Amerikaan se luchtmacht, dat uit Pisa (Italië) naar Frankfort vertrokken was, is als vermist opgegeven. Het vliegtuig is Vrijdag uit Pisa vertrokken met 21 personen aan boord, waaronder een bemanning van vier koppen. Het vermoeden is geuit, dat de machine bij Frankfort verongelukt is. Muizen peuzelden gemeentebegroting op In Helllendoorn hadden de gemeente ambtenaren wekenlang gewerkt om de gemeentebegroting voor 1948 op papier te zetten. Vrijdag was men met het om vangrijke werk gereed en het concept werd opgeborgen in een lade van een schrijfbureau op de secretarie. Des nachts vonden echter de muizen, die in grote getale het vervallen raadhuis be volken, de weg naar de. bureaulade en peuzelden een groot gedeelte van de begroting op. De ambtenaren zullen nu opnieuw aan de 'slag moeten gaan. Naar verluidt zal er op de nieuwe begroting nog een'post bijkomen voor de aanstel ling van een officiële gemeentekat. Als een huwelijkscadeau aan het Engelse p rinselijke paar schonk de Zwitserse rege ring aan twintig Engelse „bleekneusjes" de gelegenheid tot een vacantie in de Zwit serse bergen. - De kinderen, die dezer dagen van het Engelse vliegveld Northolt vertrokken, zullen een maand in Lausanne mogen doorbrengen. PALESTINA 'S LOT BESLIST De Algemene Vergadering der Verenigde Volken heeft het verdelingsplan voor Palestina, nadat op voorstel van Frankrijk de stemming vierentwintig uur was uitge steld, aangenomen met drie-en-dertig stemmen voor, dertien tegen en negen onthoudingen. Volgens het verdelingsplan, dat thans aanvaard is, wordt Palestina verdeeld in een Joodse en een Arabische staat. Jeruzalem blijft internationaal gebied. De algemene vergadering der UNO zal een commissie aanwijzen, die Palestina bestuurt, als de Engelsen terugtrekken en de twee staten nog niet onafhankelijk zijn. Tegen 1 Augustus 1948 zullen de Engelsen uit Palestina verdwenen zijn. Het woord is aan.„ Edward Stettinius: Wij kunnen alleen streven naar een algemeen welzijn, naar een wereldvrede, maar noch God noch de mensen zul len het ons vergeven, als wij het geloof missen dat het ons mogelijk maaktaldus te stre ven. De volgende landen stemden vóór: Australië, België, Bolivia, Brazilië, Wit- Rusland, Canada, Costa Rica, Tsjechoslo- wakije, Denemarken, Dominicaanse Re publiek, Equador, Frankrijk, Guatemala, Haiti, IJsland, Liberia, Luxemburg, Ne derland, Nieuw-Zeeland, Nicaragua, Noor wegen, Pauama, Paraguay, Peru, de Phi- lippijnen, Polen, Zweden, de Oekraïne, Zuid-Afrika, Uruguay, de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Venezuela. Onverwacht was het vóór stemmen van Frankrijk, Haiti, Liberia en de Philippijnen. Tegenstemmers waren: Afghanistan, Cuba, Egypte, Griekenland, India, Irak, Njemen, Libanon, Pakistan, Perzië, Saoedi- Arabië, Syrië en Turkije. Argentinië, Chili, China, Columbia, San Salvador, Ethiopië, Mexico, Groot-Brittan- nië en Joego-Slavië onthielden zich van stemming. De Siamese delegatie was niet aanwezig. „Vuur en vlam". Binnen enkele uren nadat de beslissing van de UNO inzake Palestina bekend werd, werden in Palestina zes Joden door Ara bieren gedood. In de Arabische landen van het Midden-Oosten steeg de spanning bij het uur. Te Cairo vèrklaarde Abdel Rahman Azzam Pasja, de secretaris-gene raal van de zeven landen omvattende Arabische Liga, dat het verdeelplan het Nabije Oosten in vuur en vlam zal zetten. De premier van de Libanon. Riad El Solh Bey, die thans te Bagdad vertoeft, sprak van een geheim besluit van de Arabische Liga, volgens hetwelk de legers van Syrië en de Libanon onmiddellijk tot actie zou den overgaan. Te Cairo en Alexandrië werden door studenten demonstraties ge houden. In de centrale gevangenis te Acre vielen de Arabische gevangenen tijdens het „luchten" hun Joodse lotgenoten aan. De bewakers kwamen tussenbeide en aan Arabische zijde vielen gewonden. ®r zijn politieversterkingen naar de gevangenis gezonden, terwijl ook militairen een oogje in het zeil houden. Te Jeruzalem mochten de Britse troepen, die geen dienst hadden de kazernes niet verlaten. De premier van Irak, Salih Djaboer, voorspelde een ongelofelijk bloedbad. Het Irakse kabinet heeft gedurende drie uur Om de. Amsterdamse watervoorziening te verbeteren, wordt er een nieuw buizen stelsel gelegd, dat begint bij Leiduin en onder andere door het Spaarne in Haarlem loopt. Hiertoe moest het Spaarne ter plaatse zes meter worden uitgediept, hetgeen een moeilijk karwei bleek te zijn, daar de geul steeds dichtslibde. Men is er niette min in geslaagd na Zondag en de af gelopen nacht te hebben doorgewerkt het bagger- werk klaar te krijgen en de buizen te laten zinken. Zo kon vanochtend om zes uur ook het scheepvaartverkeer weer vrij gegeven worden. - Men ziet op de foto de twee pijpen van 108 meter in. afwachting van hun onderduiken Lubitsch vergaderd en, naar verluidt, de onmiddel lijke tenuitvoerlegging van de op de Ara bische conferentie te Bloedan genomen be sluiten besproken, alsmede de samenwer king tussen de staten van de Arabische Liga. Het Arabische Hoge Comité in Palestina heeft Zondag de gehele dag vergaderd. Aan het slot van de bijeenkomst werd een re solutie aangenomen, waarin het besluit van de UNO inzake Palestina wordt verworpen en een algemene staking van drie dagen in het gehele land wordt bevolen. De staking zal Dinsdag beginnen. Voorts wordt een volledige boycot van alle Joden bevolen. Arabieren, die met Joden omgaan, zullen als verraders worden beschouwd. Ernst Lubitsch overleden Ernst Lubitsch, film-producer en regis seur, is Zondagavond plotseling te Holly wood overleden. Lubitsch werd op 29 Januari 1892 te Berlijn geboren. Zijn vader was eigenaar van een Berlijns kle dingmagazijn, waar zijn zoon eerst als kantoorbediende werk zaam was. 's Avonds bezocht hij de toneel school. Hierna verliet hij de zaak en ging in de leer bij Victor Arnold, die destijds een der bekendste ac teurs was. Arnold in troduceerde hem bij Max Reinihardt. Onder diens leiding ontwikkelde Lubitsch zich in enkele japen tot een acteur van bekend heid. In 1913, toen de film een concurrent van het toneel begon te worden, verliet Lubitsch de planken en wijdde hij zich aan de film, eerst als acteur, later regisseur. In 1918 was zijn reputatie geves tigd en kort na de eerste wereldoorlog maakte hij de bekende „Golem", waarin Paul Wegener de hoofdrol vertolkte en die een reactie was op de al te weinig artistiek opgezette films uit Hollywood. Maar Lubitsch was niet zo principiëel en toen Amerika hem een hoge gage bood, vertrok hij naar de nieuwe wereld. Eerst regisseerde hij Mary Pickford in „Rosita en toen de sprekende film haar intrede deed maakte hij de bekende „Liefdes parade". Tot zijn bekende werken behoren verder: „Ik heb een mens gedood", „Design for living", „The merry widow", „Blauw baards achtste vrouw", „Ninotsjka", „To be or not to be", „Dragonwyek". Lubitsch heeft zich in het industriële Amerikaanse filmmilieu uitstekend thuis gevoeld en zijn krachten gewijd aan ster-producten met Garbo en Mariene Dietrich (de laatste in „Begeerte" en „Angel"), maar toch heeft hij zich nooit helemaal door de sterrenzwijmelarij laten meevoeren, integendeel, de ironie, waar mee hij zijn werk doorspekte, heeft zijn films altijd een bijzonder karakter ver leend. Daarbij beheerste Lubitsch het me dium film tot in de perfectie en dat kon door zijn ooncessies aan het commercia- lisme niet te niet worden gedaan. Zo ontwikkelde.hij een bijzonder talent voor liefdescomedies, waarin de comedie ver uit ging boven de liefde. Met vaardige hand vormde hij het materiaal en kruide hij het met zijn stekeligheden. Hij was in dat opzicht eèn van de weini gen, die voortdurend fris bleven en de film verliest in hem een bekwaam man. wiens plaats niet gemakkelijk te vullen zal zijn. BESPREKING OVER PARTIJ-VORMING Het hoofdbestuur van de Partij van de Vrijheid en het bestuur van het „Comit.é tot voorbereiding van de oprichting van een democratische volkspartij" hebben hun goedkeuring gehecht aan het resultaat van de besprekingen tussen de delegaties uit beide besturen. De voorstellen zullen thans worden voorgelegd aan de partijraad van de Partij van de Vrijheid, welke op 13 December zal bijeenkomen. Het bestuur van het Comité- Oud zal de voorstellen voorleggen aan de vergadering van het volledig comité, dat eveneens op 13 December zal vergaderen. Coördinatiepogingen in Europese stakingen De Franse communistenleider Thorez heeft volgens United Pi-ess op zijn terug reis uit Moskou, waar hij de feestelijkheden ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der Sovjet-Unie bijwoonde, besprekingen gevoerd met de leiders der Duitse socia listische eenheidspartij, Grotewohl en Pieck. Naar verluidt zijn Italiaanse vakvereni- gingsleiders naar Parijs onderweg om te trachten de stakingsbeweging in hun land te coördineren met de Franse. In Milaan is een algemene staking uitgebroken, en men vreest dat de stakingen in verschil- lende Italiaanse steden zullen opleven on- I der druk van de communistische elementen die aansturen op een gezamenlijke actie der Franse en Italiaanse communisten. Het feit'dat Thorez in Berlijn heeft geconfe reerd met Duitse communisten" zou er op kunnen wijzen dat ook in die richting pogingen tot coördinatie worden gedaan. Amerikaanse troepen blijven voorlopig in Italië Het te Rome verschijnende blad „Daily American" verklaart van een woordvoer der van het Amerikaanse leger in Italië te hebben vernomen, dat de ontruiming van Italië door de Amerikaanse troepen voor onbepaalde tijd zal worden uitgesteld. Deze woordvoerder zou hebben verklaard, dat dit bevel als een verrassing komt, daar de troepen Italië Woensdag zouden verlaten en alles reeds voor het vertrek gereed is. Naar Agence France Presse meldt, is het vertrek van het Amerikaanse schip „Admiral Simmons", waarmee de bevel hebber van de geallieerde strijdkrachten, generaal Jay nes, Woensdag uit Livorno zou vertrekken, tot latere datum uitgesteld. Naar Reuter meldt, heeft een woord voerder van het Amerikaanse leger in Italië verklaard, dat het vertrek van de Amerikaanse troepen uit Italië, dat op Woensdag was vastgesteld, wegens trans portmoeilijkheden enkele dagen is uitge steld. Landmijnen in vijver van marine-hospitaal Toen onlangs een vijver op het terrein van het Marine-hospitaal „Duinrust" in Overveen voor de brandweer moest wor den uitgediept, kwam men tot de minder prettige ontdekking, dat er op de bodem 36 landmijnen, 4 granaten en 2 ontste kingsapparaten. lagen. De ontdekking werd gedaan door een van de baggeraars die zei: „Wat is dat voor een rare pannekoek?". Het bleek een scherp gestelde landmijn te zijn. De Mijnenopsporingsdienst van de Ma rine is daarop in het-geweer gekomen en heeft de explosieve zaken naar veiliger oorden getransporteerd. De mijnen waren alle scherp gesteld en volgens de technici hadden zij nog niets van hun gevaarlijk heid verloren. De vijver bevindt zich vlak bij de operatie-zaal. Perzië is het armste land ter wereld, of schoon geologen van mening zijn, dat be neden de heuvelachtige woestijn rijke olie velden te exploiteren zijn. Doch tot heden is nauwelijlc zeven/tiende van een percent productief gemaakt. De bevolking leeft nog onder middeleeuwse omstandigheden. Er bestaat geen middenstand en men kan de bevolking verdelen in bezitters en niet- bezitters. De regeringspersonen behoren tot de bezittende klasse, want politiek schijnt in dit land een winstgevend be roep te zijn en politieke corruptie en aan neming van steekpenningen behoort dan ook tot de dagelijkse euvelen. De premier Ghavam es Sultaneh heeft wel gezegd, dat hij binnen een half jaar de corruptie uit de regering zal verwijderen, doch men staat hier nogal sceptisch tegenover en wacht af wat er gaat gebeuren. Besluitvaardigheid is niet de sterkste zijde van de Perzische regering. Er worden duizenden beloften gedaan die nooit wor den vervuld. Perzië beleefde een bloeitijd onder de vooruitstrevende Reza Sjah Pahalvi, die de bevolking tot werken wist aan te zetten en Westerse beschaving wist in te. voeren, doch de Britten verdreven hem in 1941 uit het land en de Perzische bevolking kon op eigen benen geen stap verder. Er is geen stad welke een volledig rio leringssysteem bezit en zelfs in Teheran is het heel gewoon, dat men over de straat sprongetjes moet maken over open afvoer- kanaaltjes, waardoor het huisvuil de straat afdrijft. De bevolking is in loippen gehuld, welke opgelapt worden totdat ze tot op de draad versleten zijn. Landbouwmachines zijn nergens te vinden en de boeren wer ken nog met houten ploegen; electriciteit en telefoon of telegraaf zijn slechts in enkele grote steden aanwezig. Wanneer, zoals enkele weken geleden een ramp ergens in het binnenland plaats vindt, waar een aardbeving verscheidene gemeenten zwaar trof, duurt het dagen, soms weken voordat enig bericht de buitenwereld bereikt. De contacfcommissie wordt delegatie Naar ANP meldt is heden een ministe rieel besluit te verwachten waarbij de de legatie wordt aangewezen, die met de com missie voor goede diensten de politieke besprekingen zal voeren teneinde te komen tot een oplossing van het conflict met de Indonesische republiek. Deze delegatie zal bestaan uit dezelfde leden, die thans zit ting hebben in de Nederlandse contact commissie. Minister Neher, die heden naar Indonesië vertrekt, heeft mede de opdracht naast de landvoogd met de commissie voor goede diensten en de delegatie, waar no dig, overleg te plegen. De minister van Overzeese Gebiedsdelen zal zich bij hen voegen, zodra omstandig heden dit vereisen. Ook Aneta deelt thans mede, dat de le den van de contactcommissie, te weten de heren van Vredenburgh, Abdoelkadir Widjojoatmodjo Dzoelkarnain en Soumokil zullen optreden als vertegenwoordigers van het koninkrijk bij de komende bespre kingen op het Amerikaanse schip de i: „Renville". Communiqué. Zaterdagavond heeft de commissie van goede diensten een communiqué uitgege ven, waarin in zeven punten een pro gramma wordt gegeven van de werkwijze, welke bij de behandeling van de verzoe ken om een onderzoek in te stellen naar de beweerde inbreuken op de bestands resolutie, zal worden gevolgd. Ofschoon Perzië weet, dat buitenlandse hulp van onschatbare betekenis zou zijn bij de exploitatie van de rijke olievelden, die tot de rijkste ter wereld gerekend wor den, is men bang van buitenlandse in menging. Er heerst een constante vrees voor de machtige Noorderbuur, Rusland, behalve bij de bewoners van Perziës Noor delijke provincie, Azerbeidsjan, daar men tijdens de korte bezetting van het gebied heeft ondervonden, dat er tenminste iets gebeurde. Sedert de Russen zich weer achter hun grenzen hebben teruggetrokken en slechts nu en dan het gebonk van ka nonnen te horen is wanneer manoeuvres langs de grens plaats vinden, is de be volking weer door schrik bevangen, want zowel de komst der Russen als de terug keer van de Perzische autoriteiten brachten met zich, dat scherpe acties werden onder nomen, eerst tegen de anti-communisten later tegen de communistisch gezinde ele menten. Naar de grens geen „starre dienstregeling". Het Perzisch-Russische grensgebied is niet toegankelijk en het is niet aan te raden er een uitstapje heen te maken. Van India uit komt men een eind op weg met een Sunderland, die tot Irak vliegt, doch hier na is men nagenoeg op eigen initiatief aan gewezen. In Basra moet men een uit reisvisum zien te bemachtigen, dat alleen geldig is wanneer er een klauw van een handtekening onderstaat neergesfchreven door een ambtenaar van de Perzische Golf, een al-machtige, die nergens te vinden is. Het vergt een uitgesproken detective instinct het hutje te vinden, waar de man zijn officiële bezigheden uitoefent. t)e overtocht over de Schatt-el-Arab, de grens tussen Irak en Iran, eist een waar stuurmanschap, want de rivier krioelt van de vrachtschepen, aken en kleine vissers vaartuigen. Eindeloze moeilijkheden moe ten overwonnen worden voordat hel; sta tion van Ahwas bereikt kan worden, van waar een spoortrein loopt naar Teheran. Met 23 uur sporen voor de boeg bestijgt men de wagon, die straks door 177 tunnels raast. De Perzische burgerluchtvaart vliegt van Teheran naar het Noorden, doch alleen wanneer de piloten en de rest van de be manning hier iets voor voelen. Het is geen uitzondering, dat hen de lust enkele ogen blikken voor de start vergaat, waardoor de passagiers naar een ander middel van vervoer moeten omzien. Weet men een taxi te bemachtigen, dan ligt Tebris negen tien uur rijden verder, waarbij op gezette tijden de lekke banden moeten geplakt, de gebroken veren opgevijzeld en de verstopte benzineleidingen moeten doorgeblazen. Van Tebris loopt eens per week een trein naar het Noorden. De busdienst is stop gezet, daar wegens de onrust aan de grens niemand belangstelling heeft verder te reizen. (U.P.) DEPRESSIES IN AANTOCHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Aanvankelijk zwakke wind met hier en daar nevel of mist en op vele plaat sen lichte vorst. Later geleidelijk aanwakkerende wind uit Oostelijke richtingen. Toenemende bewolking met voornamelijk in het Zuiden van het land tijdelijk enige sneeuw of regen Temperatuur om het vriespunt. 2 December: Zon op 8.26 uur, onder 16.32 uur Maan op 20 49 uur, onder 12.52 uur uaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaai

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1