IJmuider Courant Om de Macht Communistische operette in zaal der Nationale vergadering Prins Bernhardkapel nam afscheid van Prinselijk Paar in Soestdijk Teveel formalisme en bureaucratie, te kort aan initiatief en durf" 62e Jaargang No. 18802 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 2 December 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,r—Franco per post 4,50 Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem iN0 FRANKRIJK is een strijd om de macht ontbrand, waarin communisten'en Gaul listen tegenover elkaar staan en de met ■liberaal-democratische bevoegdheden be klede regering der middenpartijen de groot ste moeite heeft, haar gezag te handhaven, om de nog zo jonge Vierde Republiek voor ineenstorting te behoeden. Aan beide zijden wordt zij bedreigd door dictatuur: van uiterst-links door de dictatuur van een volksgroep, een minderheid, die kennelijk zwaar beïnvloed wordt door Sovjet-Rus land, waar men zulle bewind alleen* heeft kunnen handhaveh door het in de persoon vjn één man, Josef Stalin, te concentreren; van rechts door een ambitieuse generaal, geladen met ouderwetse opvattingen om trent de roem en glorie van zijn vader land. De generaal heeft zich nooit als dictator aangekondigd, maar zijn woqrden en_ methoden van propaganda laten 'nau welijks ruimte* voor twijfel. Frankrijks bewogen historie kent trouwens een spre kend voorbeeld in de korte geschiedenis van de Tweede Republiek (1848-1851). Het is bijna een eeuw geleden dat prins Louis Napoleon Bonaparte, neëf van de Grote Keizer, zich tot president liet kiezen en de eed van trouw aan de grondwet der republiek aflegde. Op 2 December 1851 deed hij een staatsgreep en liet zijn poli tieke tegenstanders gevangen zetten. Bin nen het jaar was hij keizer Napoleon III. Een nieuwe dictatuur, die ditmaal achttien jaar zou duren, was aangevangen. Derge lijke gebeurtenissen in zijn moderne ge- schiedenis vergeet een volle niet, te .minder als zij geleid hebben tot de ruïne, waarin iedere dictatuur onvermijdelijk schijnt te moeten eindigen. De meerderheid van het Franse volk wenst zeker geen dictatuur; zij is er fel 'tegen gekant evenals de grote meerderheid van ons volk. Maarniet' Franse volk," on danks zijn hoge peil van, beschaving en intelligentie, is in zijn weerstandsvermogen verzwakt en daarom ziet de democratie van het Westen met ongerustheid de nieuwe beproevingen, waaraan het is blootgesteld. Als men Frankrijks verzwakking in korte woorden zou willen omschrijven, zou moe ten worden.gezegd dat' zijn zelfbewustzijn en zelfvertrouwen zijn ondermijnd. Een Nederlander kan zich die toestand voor stellen sinds de inzinking, die ons volk na de bezettingstijd heeft beleef. Maar het heeft zich grotendeels daaraan ontworsteld: één dergelijke ervaring was bij lange nai niet genoeg' om zijn veerkracht te verlam men. Bij de Fransen waren het daaren tegen herhaalde hevige schokken en ook nog andere factoren, die zich hebben doen gelden: het meest wellicht zijn vervreem ding van de godsdienst, die een- leegte heeft geschapen waarin ook de verschillende republikeinse régimes slechts weifelend en onzeker, met talloze wisselingen in het bewind, het volk hebben kunnen besturen. Toch zijn ook de Fransen in meerder heid trouw gebleven aan de beginselen der Westerse democratie, die een liberale demo cratie is omdat zij grote volksvrijheden vooropstelt: vrijheid van menings-uiting, van Pers en vergadering, vrijheidvan godsdienst;vrijheid om het wetgevend lichaam zelf onbelemmerd te kiezen en het periodiek te vernieuwen. Toen Winston Churchill ons land bezocht getuigde hij bij herhaling van zijn onwrikbaar geldof in' ,,limeral -democracy" en het «verwondende somrp.igen omdat hij 'immers een conserva tief is. Maar die mensen waren de ruime betekenis van het woord liberaal, dat vrij heidlievendheid betekent, vergeten; zij beperkten het tot het program en dan feitelijk nog maar tot een deel van het program van een bestaande politieke partij. Dat deed Ghurchill niet,, ofschoon ook in zijn land een liberale partij bestaat. De Russen hebben ons meermalen doen weten dat zij hun régime als de ware democratie beschouwen, omdat volgens hen het volk de macht uitoefent. Wij kun nen dat niet aanvaarden, want in de Sovjet-Unie met haar dictatuur en geheime politie is het volk verstoken van de vrij heden, die de volken van.het Westen als absolute levensvoorwaarden beschouwen. Als men ze lang en ongestoord ervaren heeft, zoals dat met ons volk het geval was geweest toen het in 1940'er tijdelijk van beroofd werd, blijkt bij sommigen het besef van de kostbaarheid dier vrijheden te ver vagen. Dat verzwakt dan de democratie. De periode 1940-1945 heeft de meesten duidelijk, gemaakt, wat het verlies der vrijheden betekende,-, Want dat was de dictatuur. Niet slechts de dictatuur van Hitler, maar de dictatuur ais zodanig. Zij treedt overal en altijd met dergelijke methoden op. Er kunnen détail-verschillen zijn, maar meer niet.'Want haar wezen is dwang en haar middel geweld. Zonder dat kan zij zich niet staande houden. Het kan u niettemin ook nu nog over komen dat u mensen ontmoet, die een voorkeur voör „de sterke man" m.a.w. de dictator tot uiting brengen. Dat zijn moedeloze mensen. Zich gedwee te onder werpen, zelfs alleen maar in gedachtèn, aan een dictatuur betekent: het opgeven. Waarom geven zij op? De démocratie is zo moeilijk. Er gebeurt zoveel in, dat anders zou moeten. Ja, maar het aintwoord is dui delijk. Het antwoord is: sitreef dian naar verbetering en "niet naar een régime, dat oneindig groter misstanden brengt en ons Van onze volksvrijheden zou beroven. Het is waar dat de toepassing der vrije democratie moeilijk is. Men moet er voort durend aan werken, er voortdurend, aan trachten te verbeteren. Men moet zich, als men de openbare zaak op enigerlei wijze wil dienen -niet alleen in openbare be sturen, maar ook in verenigingen, die im- toers ook alle op déze leest geschoeid zijn veel tegenspraak van anderen getroosten. Vaak is lang overleg nodig om tot een resultaat té komen. Dikwijls moet men ervaren, als men juist meent de wijsheid in pacht te hebben, dat tegenovergesteld inzicht overwint. En het duurt dan wél eens een tijd eer men tot de ontdekking komt, dat dat toch eigenlijk beter blij Jet 'te zijn. Ja, het is moeilijk. Het is soms erg vermoeiend ook. Maar acht u het kwaad of ongezond, ons te vermoeien? Neen. En het doel is het waard, omdat het volk dat deze noeste'arbeid opgeeft geen andere oplossing .regt dan de dictatuur, die dwang en geweld is en dus onaanvaardbaar. - De hoop op de Fransen gee& ik niet op. Pnlangs heb ik een woord van een groot Intellect uit hun historie aangehaald. Ik zal het opnieuw doen. Het 'ontroert mij telkens als ik eraan denk. Het. luidt: „Ik ben het volmaakt met u oneens, maar ik ben bereid te strijden tot mijn doodvoor uw recht, om het 'te zeggen". Deze bereid heid is ook een macht in de wereld. Een Otadht, die nooit zal vergaan. JR. P. „FRANSE SLAG" DUURT VOORT Vechtpartij in de Senaat, nog geen accoord tussen CGT en regering In de toch al onrustige Franse Nationale [Verwacht Wordt dat de regering thans on- Vergadering werden de gemoederen Maan- derhandelingen zal aanknopen met de dagavond nog meer verhit, toen voorzitter minderheidsfractie van Léon Jouhaux in Herriot een disciplinaire maatregel tegen j de hoop de scheuring in de Franse vak een communistische afgevaardigde, Raoul beweging te stimuleren. De communisten Calas, nam. Cafas had tijdens het debat zullen daar ongetwijfeld op reageren door verklaard dat het leger moest weigeren orders te gehoorzamen, „die tegen het volk gericht" waren., De voorzitter Herriot zeide dat Calas' uitlating „een oproep tot mui terij" was en bij stemming besloot de ver gadering Calas tijdelijk van cle bijeenkom sten uit te sluiten. Calas weigerde de vergadering te ver laten en is na de daarop gevolgde schor sing van de vergadering tot vijf uur Dins- meer stakingen At te kondigen. Het ziet er •echter naar uit dat zij veel van hun drijf kracht hebben verloren en dat van een algemene staking bijna geen sprake meer kan zijn. De stakingsgolf heeft zich niet aanzien lijk uitgebreid. Tegenover enkele nieuwe stakingen te Parijs, Marseille, Montpellier en Nice, stond het verlopen van de spoor weg- en mijnstaking. Echter namen de sabotage en daden van' dagmorgen op zijn zetel blijven zitten. Een geweia toe. 0p de Noordelijke kolenvelden aantal collega's hield hem de gehele nacht gezelschap. Alle uitgangen van het gebouw, op een na, waren gesloten en werden be waakt door leden van, de republikeinse garde, gewapend met bajonetten, en politie- manschappen. «Meer dan honderd verslag gevers hielden ook de gehelq nacht de wacht in het gebouw. Met het verstrijken der uren verdween de spanning uit de at mosfeer en werd men meer en meer ge neigd de zaak als een grap te gaan be schouwen. Ernst., De regering nam de kwestie echter zeer ernstig op. Herrio't aarzelde aanvankelijk geweld te gebruiken. Tenslotte echter, ha ontvangst van een resolutie van de Gaul listische - afgevaardigden waarin er op aangedrongen werd het besluit van de ver gadering ten uitroer te peggen, gaf hij order .het gebouw te ontruimen. Een af-, deling ongewapende leden van de republi keinse garde, onder leiding van kolonel Maurice Marqüond, kreeg opdracht de order uit te voeren. De kolonel deed de ronde door alle vertrekken van het ge- ,j foouw en verkócht alle aanwezige afgevaar digden te vertrekken. Tenslotte betrad hij met zijn afdeling de vergaderzaal en som meerde, tot driemaal toe, volgens de voor schriften, de daar aanwezigen de zaal te verlaten, waarna hij, vergezeld van twee garde-leden, naar Calas toe ging, hem be groette en hem vey^ocht met hem het gebouw uit te gaan. Calas antwoordde: „Ik weiger ingevolge een ongrondwettelijke en tegen de regels indruisende beslissing heen te gaan. Ik vertegenwoordig tweeduizend kiezers. Doe uw plicht, kolonel. Ik doe de', mijne". Daarop namen de twee garde leden de afgevaardigde hoffelijk bij de arraen en Calas ging mee, gevolgd'door zijn collega's. Bij het verlaten van het gebouw tussen een dubbele haag garde leden door zongen zij o.a. de Marseillaisse. De kolonel en zijn mannnen gingen, toen de Marseillaise gezongen werd," in de hou ding staan ep salueerden Ook de raad van de republiek heeft met 209 tegen 84 stemmen het eerste gedeelte van de anti-stakingswetten der regering, waarbij-machtiging wordt verleend tot het oproepen van tachtigduizend reservisten, aanvaard. Destemming vond plaats na een debat van vier-en-twintig uur, tijdens het welk door de communisten obstructie ge voerd werd. Scheuring in vakverbond? Volgens een communiqué van de com munistische meerderheid in de CGT zijn thans de besprekingen met de regering over de lonen „volkomen mislukt". .Nu vaststaat dat de misdadige wet, waarover thans in de assemblée wordt ge debatteerd, van kracht wordt, heeft onder handelen met de regering geen zin meer", aldus het communiqué. Zich de groeiende onenigheid binnen de rangen van de CGT bewust, besloot de regering om niet toé te geven, hetgeen tot afbreken van de onderhandelingen, leidde. Amerikaanse Senaat keurt hulpprogramma goed De Amerikaanse Senaat heeft Maandag het 597.090.000 dollar omvattende pro gramma voor tussentijdse hulp aan Frank rijk, Italië en Oostenrijk goedgekeurd. Jtalië zal 227.000.000 dollar krijgen, Frankrijk 328:000.000 dollar en Oostenrijk 42.00Q.000 dollar. Senator yandenb'erg, de republikeinse deskundige op het gebied van buitenlandse zaken, had er op aangedrongen om dit wétsontwerp voor Europa zo spoedig mo gelijk af te handelen, en eindstemming ge vraagd voor het invallen van de nacht. Martin, de voorzitter van het Huis van afgevaardigden, verklaarde te hopen, dat het congres de volgende week zijn goed keuring aan de tussentijdse hulp zal hechten. Vliegramp: 23 doden Naar te Belgrado wordt vernomen is een tweemotorige Douglas van de Joego slavische luchtvaartmaatschappij de vo rige week Donderdag in de bergen van Montenegro tijdens een sneeuwstorm verr ongelukt. Alle inzittenden 23 personen kwamen daarbij om het leven. Be ramp is een van de ernstigste in de geschiedenis van het luchtverkeer in de Balkan en het tweede ongeluk, waarbij de Joegoslavische luchtvaartmaatschappij in een periode van tien jaar is betrokken. Nieuwe bandenbonnen Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat tot en met 31 Januari op de bon D 45 van het inschrijvingsbewljs voor vervanging van fietsbanden B I 612 een toerbinnenband verkrijgbaar i». Verder is eveneens tot genoemde datum op de bon waar reeds gedurende twee weken een grote toepenmacht ligt, ontstonden hevige gevechten toen de troepen verscheidene gebarricadeerde mijnen over namen van stakers die met messen en boksbeugels ge wapend waren. Gevecht in de Senaat. In de Franse Senaat is het Maandag na een verhit debat van twee uur tot gen vechtpartij gekomen. Communistische af gevaardigden beschuldigden'de eerste-mi- nister Schuman, die de debatten bijwoonde, er van, dat hij In 1914 Duits officier is geweest en voorts, dat hij de republiék had. verraden. Op dat ogenblik geraakten de socialist Dassault en de communist Guyot slaags. Afgevaardigden van beide zijden mengden zich in het gevecht en het duurde verscheidene minuten alvorens de politie de orde kon herstellen. Radiostations te Parijs bezet. Te Parijs zijn de gebouwen waar radio zendstations zijn ondergebracht door troe pen bezet om te voorkomen, dat onbe voegden zich. toegang verschaffen. De maatregel is genomen naar aanleiding van berichten, dat een stakingsactie in de ge-, nationaliseerde radiobedrijven mogelijk was. Gesplitst Palestina Naar aanleiding van deincidenten tussen Joden en Arabieren in Palestina, is de UNO Maandag in speciale vergadering bijeen gekomen voor een zo snel mogelijke rege ling van de Palestijnse splitsing. Trygve Lie hoopt binnen veertien dagen de com missie van vij-f in te stellen welke het oppertoezicht zal houden op de omschake ling van Brits mandaat in twee..souvereine staten. Intussen onthulden Britse autori teiten dat Engeland nog wel drie of' vier maanden het heilige land onder gezag zal houden, hetgeen de UNO waardevolle tijd zal bieden om dp commissie te installeren en provisorische regeringsraden in de Ara bische en de Joodse staat in5 te stellen. Wat betreft het toelaten van Joodse immi granten zal Engeland zich zolang het man-, daat bestaat, houden aan het quotum van 1.500 per maand. Zodra het mandaat is neergelegd zullen de Britten zich niet meer bemoeien met immigratie in gebieden waaruit zij zich hadden teruggetrokken. De Palestijnse politie zal bij het neerleggen van het mandaat ontbonden worden, 'doch het zal de leden waarschijnlijk vrij staan om zich aan te melden voor een eventuele politiemacht der UNO. (United Press.) P-rinses Margriet maakt kennis met ,het door de kapel geadopteerde jongetje Jan Bernhard Binam. Conflict.in bloemenhandel Op de veilingen te Honselerdijk. Rijnsburg en Aalsmeer ls Maandag een conflict uitge-- broken tussen .de velllngbesturen en -de kopers wegens een door de veilingbestureft opgelegde heffing van 2 pet. voor vellingservl'ce. De bloe- menhandelaren besloten niet meer lp te kopen met uitzondering voor de export, en hun voorraden tot Vrijdagavond uit te verkopen en met Ingang van Zaterdag hun zaken sloten te houjlen. Naar wl) van de zijde der Haarlemse bloe misten vernamen, ls vooral van de zijde der straathandelaren tegen déze heffing protest aangetekend. De bloemenhandel staat bulten het conflict," daar deze v^ling-servlce tenslotte doorberekend kan worden. Men verwachtte, dat het conflict binrifen enkele dagen bijgelegd zou worden. Nader wordt uit Aalsmeer gemeld, dat de zeven organisaties ln de bloemenhandel Maan dag in vergadering bijeen zijn geweekt. Er werd besloten de handel op Woensdag 3 Decemiber 1947 onder protest te hervatten Nieuw Panama-kanaal? Generaal Melaffey, gouverneur van de Panama-kanaalzone, heeft het Amerikaan se Congres verzocht een plan goed te keu yen voor de aanleg van een geheel nieuwe •waterweg in Panama, die bestand zou zijn tegen atoombomaanvallen. Hij wees er op, dat het bestaande kanaal met zijn sluizen veel te kwetsbaar en bo vendien niet geschikt was voor de groot ste schepen. Melaffey raamde kosten van het graven van het nieuwe kanaal op 2.483 millioen dollar. Het woord is aan Busken Huet Een periodiek auteur van de eerste grootte moet over even onuitputtelijke hulpbronnen kunnen beschikken als een vorstin, die nimmer twee ma len in hetzelfde kleed op de bals verschijnt. (Uit: Literarische Fanta sieën en Kritieken, 1863) -T- De'Prins Bernhard-kapel, welke Woens-. dag wordt ontbonden', heeft Maandagmid dag op het paleis Soest'dijk afscheid geno men van Prinses Juliana en Prins Bern-: hard. Prinses en t'rins inspecteerden de op het. gazon ^voor het paleis opgestelde kapel, die jCeés* de bok en de - Bengaalse geit Milty In.haar gelederen had medege voerd. Terwijl de kapel enige vrolijke marsen speelde kwam prinses Margriet ^an de hand van haar. verzorgster, mevrouw Pen ning, naar buiten. Het prinsesje maakte kennis met het jongste lid van de kapel: Jan Binam, het Indonesische jochie, dat door een van de leden van de kapel is ge adopteerd. Jan.Binam bleek niet verlegen te zijn toen Margriet hem in zijn mooie uniform, de blinkende hoorn op, de heup gedrukt, bewonderde. Prinses Juliana onderhield 'zich enige ogenblikken met Jan Binam en toen ook Prins Bernhard zich bij hen voegde was het grote ogenblik voor het bruine ventje aangebroken. Zonder schroom verzocht hij de Prins toestemming, als tweede naam Bernhard fe mogen dragen, hetgeen werd ingewilligd. Miky de geit werd aan Prins Bernhard overgedragen met het verzoek het dier aan de prinsesje te willen geven. Nieuwe prijsverlagingen Voor fietsen, kachels en huishoudelijke apparaten Binnenkort zal eeri regeling tot stand komen, waarbij de fietsen-industrie ver plicht wordt eengedeelte van haar pro ductie in standaard-fietsen te vervaardi gen.. Deze zullen voor heren 108.25 en voor dames 111.25 kosten. De gemiddelde prijs voor alle widere fietsen wordt met ongeveer 10 pet. verlaagd. Auto-accu's zullen binnenkort 10 tot 20 pet. goedkoper worden. Voor kachels en fornuizen is een nieuwe prijsregeling ingegaan, waardoor een ge middelde prijsdaling van ongeveer 10 pet* tot stand zal komen. Ook 'een aantal huis houdelijke artikelen, zoals gascomforen, kachelonderdelen en drahdartikelen zullen ongeveer 5 pet. in prijs dalen. Door een wijziging in de handelskortin gen voor de belangrijkste electrische jhuis- houd-apparaten, zoals straalkaehels, was machines, strijkijzers, waterkokers, thee ketels,'5 comforen, broodroosters, alsmede voor zaklantaarn-batterijen, stekkers en smeltpatronen kan een prijsverlaging van 10 tot 50 pet. worden verwacht. NEDERLANDSE ONDERSCHEIDING VOOR ADMIRAAL NIMITZ. Op de Nederlandse ambassade te Washing ton heeft de Nederlandse ambassadeur mr. Van Kleffens, namens koningin Wilhelmina admiraal Nimitz de orde van Ridder van het Grootkruis van Oranje Nassau met de zwaarden op de borst gespeld. De onder scheiding is verleend wegens de door ad miraal Nimytz tijdens de-oorlog aan Neder land bewezen diensten. De Prins sprak de leden van de kapel toe. „Uw contact-ofhcier, de kapitein Homan van 10 X R.I..in Haarlem zal'fcon- der enige twijfel uw belangen uitstekend behartigen en als hij mij ooit nodig beeft zal ik altijd voor hem klaar staan", zei de Prins. Het afscheid werd besloten met het spelen van het volkslied en een défilé voor Prihses en Prins. Van het afscheid is een reportage ge maakt welke hedenavond in het pro gramma voor de strijdkrachten zal wor den uitgezonden. Den Haag voorgesteld als vergaderplaats voor. UNO Het plaatsvervangend hoofd der Neder landse delegatie bij de UNO, dr. J. H^van Roijen, heeft op een persconferentie te New4* York medegedeeld, dat Nederland Den Haag heeft voorgesteld als de plaats voor de volgende zitting der Algémene Verga dering. De Nederlandse regering had de commissie der UNO, die een reis door. Europa zal maken teneinde een keuze te doen uit de Europese steden, uitgenodigd, ook een bezoek aan Den Haag te bréngen.- Dr. Van Roijen zeide, dat Nederland gaar ne de gastheer der Algemene Vergadering wilde zijn, ondanks de 'moeilijkheden, die hiervoor overwonnen zouden moeten wor den. Duitse socialisten tot internationale toegelaten De internationale socialistische con. rentie te Antwerpen die Maandag gesloten werd, heeft een nieuwe en krachtiger organisatie opgeleverd, die uiteindelijk het socialistisch voorlichtings- en verbindings bureau te Londen zal verhangen. Deze organisatie wordt algemeen beschouwd qjs een interim stap naar de oprichting van een tweede socialistische internationale. Oost-Europa en ook Engeland waren tegen zulk een internationale heftig gekant. De Duitse sociaal-democratische partij van dr. Kurt Schuhmacher werd toege laten als permanent lid van de interna tionale socialistische conferentie. Polen, Tsjechoslowakije. Hongarije en Palestina stemden tegen, de Joodse bond en Italië onthielden zich van stemming. RAPPORT 'DER COMMISS1E-VORRINK r~ Levens van duizenden Nederlanders hadden gered kannen worden. H.M. de Koningin is gistermiddag per auto in Amsterdam aangekomen. Toen de auto de Dam opreed, ging een gejuich op, waarmede de Amsterdammers hun blijd schap toonden over het feit, dat Hare nen A 02 en A 25 vain het inschrijvingsbe- Majesteit wederom haar intrek in de wijs' voor eerste montage een buitenband hoofdstad des lands had genomen en dat en .op de bonnen B 02 en B 25 van dit in- l zij op deze dag haar ambtsbezigheden her- schrijvingsbe\vijs een binnenband verkrijg-1 vatte. baar. I Voor het paleis stond de Koninklijke De. Koningin inspecteert de ereviacht. Studenten Schietvéreniging opgesteld, die H.M. de eerbewijzen bracht. De Mariniers kapel, van de Koninklijke Marine speelde het Wilhelmus.'Nadat de Koningin de erewacht had geïnspecteerd, betrad zij het paleis. Even later verscheen Zij op het bal- eon en weer juichten de Amsterdammers; Het rapport van de Comtnissie-Vorrink over de werkzaamheden van het Neder landse Rode Kruis ten aanzien van de hulp welke, tijdens en na de oorlog aan gevan genen werd verleend, is thans voor publi catie vrijgegeven. Elders in dit blad geven wij er een uit treksel van. De conclusies van de Com missie luiden: 1. Dat vooi^ de hulpverlening aan de Nederlandse krijgsgevangenen zowel door het Nederlandse Rode Kruis te 's-Graven- hage als door het Londen-comité van het N.R.K. en de Nederlandse Regering te Lon den veel is gedaan om deze gevangenen van voedselpakketten en kleding te voor zien. P 2. Dat het resultaat van de hulpver lening aan politieke gevangenen in het buitenland van Nederland uit belangrijk beter hadden kunnen zijn, indien het toen malig functionerend hoofdbestuur van het N.R.K. te 's-Gravenhage meer moed, initia tief en fantasie had getoond door de hulp verlening, ondanks alle tegenwerking dei- Duitsers, desnoods langs illegale wegen, toch door te zetten. 3. Dat de Nederlandse regering te Lon- .den haar taak betreffende' de zorg voor de politieke gevangenen en- gedeporteerde Joden afgeschoven heeft op andere instan ties, zonder er zich voldoende van te over tuigen, of deze taak .naar behoren werd uitgevoerd. 4. Dat het een grove nalatigheid van de Nederlandse regering te Londen en het Londen-comité is geweest, dat tot Juni ■1944 geen enkele maatregel, zelfs niet het registreren van aldaar bekende namen van politieke gevangenen en gedeporteerde Jo den, was genomen om de djrecte hulpver lening aan genoemde gevangenen té orga niseren, zulks in tegenstelling met andere naties. 5. Dat in de jaren 1944 en 1945 de ac tiviteit van de meeste officiële Nederlandse instanties te Londen nog zo geying was en eventuele toegezegde financiële hulp zo traag werd uitbetaald, dat iedere poging tot hulpverlening vrijwel tot mislukking gedoemd was. 4 6. Dat het departement van Sociale Zaken en de onder dit departement ressor terende repatriëringsdienst door hun on voldoende medewerking ondanks de activiteit .van enkele ambtenaren er de oorzaak van zijn, dat belangrijke kansen tot hulpverlening via Zweden door middel van evacuatie niet zijn. gebruikt. 7. Dat de geringe steun, die de vluch telingen en gevangenen in onbezet Frank- Republikeinse delegatie Woensdag naar Batavia? Aneta verneemt van gezaghebbende zirde, dat, indien het Amerikaanse sdhip „Renvills" geheel gereed .is om de delega ties te ontvangen, de Republikeinse dele gatie- Woensdag'iuit Djokja naar Batavia zal vliegen. Zij zal zich dan van hét vlieg veld, Kemajoran direct naar het schip be geven. De „Renville" wordt vandaag in de baai van Batavia verwacht. Reeds heden zijn de leden der Republikeinse technische com missie tot uitvoering, van de wapenstil stand uit Djokja in Batavia aangekomen. Ook ir. Djoenda, lid van de republikeinse delegatie voor de komende politieke on derhandelingen, is in Batavia gearriveerd.. rijk en Spanje ontvingen, te wijten was aan de onvoldoende belangstelling van die autoriteiten, in Lissabon en Madrid, van wie een zorgvuldige behartiging van de belangen van deze vluchtelingén en ge vangenen had mogen verwacht worden. 8. Dat de geringe hulpverlening aan politieke gevangenen en gedeporteerde ^lo den d'oor middel van pakketzerrdirigen en de practisch geheel mislukte hulpverle ning door middel van evacuatie van Zwit- seriand uit voornamelijk een gevolg zijn .van dé zeer onvoldoende steun aan het particulier initiatief van de zijde van het Nederlandse gezantschap en de officiële vertegenwoordiging van het Londen- comité van het Nederlandse Rode Kruis, welke instanties niet begrepen, dat zij alle prestige-overwegingen ter zijde hadden te schuiven en alle hulp hadden te aan vaarden, «die hun spontaan geboden'werd. 9. Dat alle bovengenoemde grotere en kleinere tekortkomingen vrijwel alle terug te brengen tot een tekort aan initia tief, durf en "fantasie en een teveel aan formalisme en bureaucratie er de oor zaak van zijn, dat duizenden Nederlandss het leven hebben verloren welke r ménselijke berekening, bij tijdige hulp verlening zouden zijn gered. 10. Dat het noodzakelijk is, dat in de toekomst naast de internationale* regeling "voor de verzorging van krijgsgevangenen, civiele geïnterneerden en gijzelaars ook een status tot stand komt voor de politieke gevangenen en de burgerbevolking. (Zie verder pagina 2). Dr. P. J. A. Itlenburgh in Nederland Gisteravond .arriveerde op Schiphol dr. P. J. A. Idenburgh, plaatsvervangend lui tenant-gouverneur-generaal van Neder- lands-Indië. De. Idenburgh verklaarde, dat hij naar het moederland is gekomen met een officiële opdracht van dr. Van Mook. Over deze opdracht kon hij zich verder qp dit moment niet uitlaten. „A*bdoelkadir neemt tijdens mijn afwe zigheid voorlopig mijn 'functie in Indië waar", aldus. dr. Idenburgh, die op de vraag of hij zelf als plaatsvervanger van dr. Van Mook was afgetreden ontkennend antwoordde. „Voorlopig ligt het wel in de bedoeling, dat ik naar Indië terugkeer. Zekerheid daaromtrent bestaat echter niet. Dit houd^ uiteraard verband met de be sprekingen, die ik hier met de Nederlandse regering zal voeren". Dr. Idenburgh liet zich optimistisch uit over de algemene toestand in Indonesië. Hij was van mening, dat deze in vele op zichten gedurende de laatste maanden is verbeterd. Over de Commissie van Drie zeide hij: „Deze pakt de zaak inderdaad met grote ernst aan". LATER IETS ZACHTER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt -met plaatselijk enige sneeuw'of regen. Aanvankelijk tempe- ra-tuur om het vriespunt, later tijdelijk weer iets zachter. Meest matige, geleidelijk verder naar Noordelijke richtingen draaiende wind. 3 December: Zon op 8.27 u-ur. onder 16 32 uür Maan op 22.17 uur, onder 13.21 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1