IJmuider Courant «entering jn Engeland De Gaulle achter de schermen van de conferentie in Londen Beverwijk Belastingklaagzangen in de Kamer Trawlers blijven Jin de haven Sinterklaas bezoekt de Kennemeriaan 62e Jaargang No. 18803 Bureaux: Kennemeriaan 154, TeL Redactie ea Administratie 6437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. prukkerfl Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 3 December 1947 Verschijnt dageltfks oehalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem nTA DE GROTE VERLIEZEN, die de IN Labour. Party bij de onlangs gehouden Engelse gemeenteraadsverkiezingen geleden heeft, blijkt een zekere kentering te zijn ingetreden. Want het succes der Conserva tieven is niet bevestigd bij sindsdien ge houden tussentijdse verkiezingen voor het parlement. Het zou bevestigd zijn, als zij daarbij een zetel van Labour terug hadden Inmnen -winnen. Zowel in het district Gravesend als in het Schotse district East Edinburgh is hun dat evenwel niet gelukt. Te Gravesend was de Conservatieve can- didaat Taylor zeer optimistisch over zijn jcansen, maar hij kwaan niet verder dan een nederlaag met matig verschil. Zijn voorganger had het met een achterstand van 9000 stemmen afgelegd. Hij werd door de Labour-candidaat Sir Richard Aeland met 1500 stemmen verschil verslagen. In East Edinburgh haalden de Conser vatieven ook meer stemmen dan de vorige maal en daalde Labour's meerderheid, maar zij bleef daar aanzienlijk. De Labour- candidaat John Wübeatley had nu een meer derheid van 5416 stemmen over de Conser vatief D. Matthews, nadat de vorige maal Labour's meerderheid 5817 had bedragen. Er is dus maar een klein verschil met het vorige resultaat. Een derde tussentijdse verkiezing heeft plaats gehad in een vanouds onwrikbaar conservatieve district: Howdenshire. Hier werd opnieuw een Conservatief gekozen en de reeds grote meerderheid werd nog ver groot. Odey (Cons.) behaalde 23.344 stem men tegen Neville (Lab.) 9298 en J. E. Wilson (Lib.) 3819. De conservatieve meer derheid op nummer twee bedroeg 14046 stemmen; in 1945 was zij bijna vierduizend stemmen kleiner. Dit is dus een prettiger resultaat voor Churchill's partij, maar veel betekenis heeft het nog niet. De voor naamste overweging is, dat zij er nog steeds niet in geslaagd is bij een tussentijdse ver kiezing een zetel aan Labour te ontrukken. En er zijn sinds, de algemene verkiezingen van 1945, waarbij Labour de meerderheid in het Lagerhuis behaalde en aan het be wind kwam, al tweeëntwintig Labour- zetels in het geding gebracht. Het dagblad der partij, de Daily Herald, beroept er zich op dat het behoud van alle betwiste zetels ener regeringspartij in twee jaar en drie maanden tijds een prestatie vertegenwoor digt, die sinds zeventig jaar niet is evenaard. Natuurlijk begeleidt de Herald de ver- kiezings-resultaten met het nodige bazuin geschal en maakt zij er zoveel mogelijk politieke propaganda mee. En zeker is het merkwaardig, dat na ruim twee jaar be wind een regering nog steeds haar meer derheid in het parlement ongedeerd heeft weten te houden, al slinken haar stemmen- aantallen wel wat. De ervaring leert im mers, dat iedere regeringspartij tijdens haar bewind veren moet laten en soms gaat het in onmiskenbaar tempo naar een ommekeer bij de volgende algemene ver kiezingen. De uitsl-ag v-an de onlangs ge houden gemeenteraadsverkiezingen scheen aan te duiden dat het keerpunt voor Labour was gekomen. Het is verwonderlijk dat zo spoedig volgende tussentijdse verkiezingen voor het parlement daar weer mee in strijd zijn en men dus van een nieuwe kentering moet spreken. Betrof het alleen Gravesend (een Engels arbeidersdistrict dicht bij de Theemsmond) dan zou men het aan de bijzondere activiteit van een plaatselijke arbeidersorganisatie kunnen toeschrijven, Maar nu hetzelfde verschijnsel zicfh in een Schots district, dat geen typisch arbeiders centrum is, heeft voorgedaan, kan dat mo tief moeilijk meer naar voren worden gebracht. Wel geldt tenslotte de overweging, dat men verkiezingsresultaten allerminst als wiskundige zekerheden kan beschouwen. Het zijn geen doorslaande bewijzen. Allerlei grillige invloeden doen er zich bij gelden en daarbij zijn bij het districtenstelsel de persoonlijke factoren niet de minst belangrijke. De candidaten houden een wekenlange campagne, waarbij zij zich aan alle kiezers in het district vertonen en een groot deel van hen toespreken. De persoon lijke sympathie, die de candidaat wekt in de mate van zijn welsprekendheid en slag vaardigheid en tenslotte ook in zijn uiter lijk denk aan de kiezeressen is van niet geringe invloed. Het is overigens bekend dat de Engelse kiezers vrij mat en lusteloos zijn en noch voor de regeringspartij, noch voor de oppo sitie grote geestdrift tonen. Dat is ook wel gebleken uit de matige opkomst bij de laatste twee tussentijdse verkiezingen: in East Edinburgh brachten nog geen 65 van de kiezers hun stem uit; in Howden shire 67 °f0. Zodat eigenlijk deze nieuwe kentering in cijfers toch weer met zekere reserve moet worden vastgesteld. Er zijn nog meer tussentijdse verkie- lingen op til. R. P. Nederlandse delegatie voor Indonesië Van officiële zUde deelt men ons mede: Maandag heeft, na gepleegd overleg met, de lüitenant-gouvemeur-generaal, de aanwijzing plaats gehad van de delegatie, die besprekingen voert met de commissie van goede diensten en tevens besprekingen zal voeren met vertegen woordigers van de republiek Indonesië tot op lossing van het conflict met die republiek. Aangewezen zijnals yoorzdbler: Raden Abd'oel- fcaditr Wldjojoaitmodjo, directeur-generaal voor algemene zaken. Als plaatsvervangend voorzitter: jhr. mr. H. L. P. K. vanVredemtourghbuitengewoon gezant en gevolmadhtigd minister, chef der directie politieke zaken van het ministerie van Buiten landse Zaken. Als leden: dr. P. J. Koets, directeur van het kabinet van de 1-t.-gouverneur-generaal, mr. Chr. Soumokil, minister van Justitie van de staat Oost-ïndonesië, mr. Tengkoe Dzoelkarnaln, lid van de voorlopige raad van Oost-Sumatra, Adji Pangeran Kartanega-ra, voorzitter van de raad van zelfbeshuurders van Oost-Bomeo, mr Masjarif Gelar Lelo Uimndahare, voorzitter van de Bangkaraad, mr, A. H. vaar Ophuysen, ver tegenwoordiger van het Indo-Europees verbond, Thio Thiam Tjong, adviseur van de luitenant gouverneur-genera al Als secretaris: Jhr. A. Th. Baud, adviseur van de lt. gouverneur-generaal. Als adjunctsecretaris: mr. C. G. Stuyt, gezant schapssecretaris eerste klasse. Zo spoedig mogelijk zullen als leden dezer commissie worden aangewezen een financieel en een economisch deskundige. Het is de bedoeling, diat de commissie bij haar Werkzaamheden voortdurend overleg zal plegen met de luitenant gouvemieur-generaal en met de ministers, die in Nederlands-Indië aanwe? T tiju of zullen zijn. Bidault 24 uur naar Parijs om te horen waar hij aan toe is Zoals gisteren werd gemeld is de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, plotseling naar Parijs vertrokken voor besprekingen met de Franse regering. Hij zou binnen 24 uur weer in Londen terugkomen. Het is duidelijk dat de labiele toestand in Frankrijk het voor de Franse minister zeer moeilijk maakt, beslissingen in Londen te nemen. Thans is bekend geworden aldus meldt United Press dat de voor naamste reden van Bidaults terugkeer gelegen is in het feit, dat generaal de Gaulle met de invloedrijke massa zijner aanhangers achter zich, gewaarschuwd heeft tegen concessies in Londen, daar hij vast van plan is eventuele beslissingen ten aanzien van Duitsland, waarmede hij zich niet kan verenigen, „openlijk af te wijzen". De positie van Bidault is hierdoor onzeker geworden, daar hij met het ooq op de mogelijkheid, dat de Gaulle uit de huidige crisis te voorschijn zal komen als „sterke man", thans reeds rekening zou moeten houden met de inzichten van de generaal. Gastarieven worden verhoogd De Gaulle is de sterkste tegenstander van een herstel der Duitse economie en heeft herhaaldelijk aangedrongen op de afscheiding van Ruhrgebied en Rijnland. Hij wil geen eenheid der zönes voordat de Franse eisen zijn ingewilligd en verzet zich tegen een internationaal toezicht op het Ruhrgebied. De mogelijkheid dat Bidault gedwongen zou worden in dit laatste pro bleem een concessie aan de Russische eisen te doen, heeft de Gaulle wellicht ge ïnspireerd tot zijn waarschuwing. De in vloed van de generaal achter de schermen van de Londense conferentie wordt door de overhaaste reis van Bidault wel duide lijk gedemonstreerd. De toestand. Het eerste deel van de anti-stakingswet, waardoor de regering de macht krijgt 80.000 reservisten op te roepen voor poli tiediensten indien deze noodzakelijk zijn, werd Dinsdag van kracht door publicatie in de staatscourant. Langzamerhand stemmen steeds meer arbeiders voor het hervatten van het werk. Een aantal mijnwerkers in het Noorden besloot vandaag naar het werk -teruig te keren. In de afgelopen nacht hebben mo- Kle gardisten in verscheidene mijnen de kers verjaagd, zódat men met werk willigen rustig aan het werk kan gaan. Ook het spoorwegverkeer werd weer enigszins normaal. Van verscheidene sta tions in de provincies kwamen echter be richten over sabotages en de politie moest enkele depóts bezetten om de werkwilligen in de gelegenheid te stellen de tremen te laten lopen. In Parijis waren nagenoeg alle stations normaal open behalve „Gare d'Austerlitz" waar slechts de helft van het normale verkeer doorgang vindt, omdat in dat deel van de stad de electrische voorziening zeer onregelmatig is. In Parijs keerden de ambtenaren van posterijen naar het werk terug en voor het eerst sedert tien dagen ontvingen kan toren en particulieren post uit het buiten land. In „Les Halles" werd gisteren normaal gewerkt en er kwamen voldoende voor- radeft op de markt. De regering liet met behulp van troe pen en politie zes krachtstations in het ge bied van Parijs bezetten en zette regerings technici aan het werk. Tengevolge hiervan begon de Métro weer te lopen en konden bioscopen en theaters hun deuren weer openen. De verlichtïftg in huizen en tfean- toren, die eerst doorlopend aan en uit ging was gisteren weer normaal. Zeven doden bij sabotage In de loop van de nacht is weinig voort gang gemaakt met de behandeling van de anti-sabotagewet in de Franse Nationale Vergadering. Nadat te middernacht over het eerste artikel was gestemd, bleven de communisten obstructie voeren, zodat vijf uren later het tweede ax-tikel nog niet in stemming was gekomen. De wet bestaat uit vijf artikelen. Om zes uur deed minister Mayer mede deling van de sabotage op de spoorlijn tus sen Parijs en Atrecht, tengevolge waarvan zeven doden zijn gevallen. De communis tische afgevaardigde Charles Tillon, de vroegere minister van Luchtvaart riep toen: „Jullie hebt bloed nodig om ons te compromitteren!" De minister van Verkeer, Charles Pi- neau, verklaarde daarop dat het spoorweg ongeluk zonder enige twijfel te wijten is aan sabotage. De trein ontspoorde, doordat twee spoorstaven waren losgeschroefd. Zeven personen kwamen hierbij om het leven en verschillende anderen werden gewond. De plaats van het ongeluk is ruim twintig kilometer ten Zuiden van Atrecht. De leider van de niet-communistische minderheid in de CGT, Léon Jouhaux, heeft verklaard, dat men de moed om met de regering tot een vergelijk te komen niet heeft opgegeven. Zijn groep wil een einde zien aan de „spiraal van lonen en prijzen, die inflatie moet veroorzaken". Verlangd wordt een „werkelijk minimum-' salaris" met doelmatig gegarandeerde koopkracht. „De stakingen", aldus Jouhaux, „moeten eindigen. Zij kosten het land veel meer dan onze gerechtvaardigde eisen". Uit Marseille wordt gemeld, dat de span ning tussen stakers enerziids, politie en legerstrijdkrachten anderzijds toeneemt. De botsingen worden steeds^ieviger. Sta kers zijn verscheidene fabrieken binnen gedrongen en hebben deze gesloten.. Officieel wordt geschat dat de mijnsta king Frankrijk tot dusverre anderhalf millioen ton kolen heeft gekost, hetgeen een ernstige slag voor het industrieel her stelplan betekent. Normaal wordt 160.000 ton per dag gedolven; de gemiddelde pro ductie sedert het begin van de staking is ongeveer 5000 ton geweest. Nader wordt gemeld dat in de" Nationale Vergadering hedenmorgen artikel twee van de „wet ter bescherming van de ar beid" in stemming gebracht en aanvaard Dit artikel voorziet in oplegging van boeten tot een maximum van vijfhonderd duizend francs of gevangenisstraf van vijf a zes jaar aan degene, die ,,met behulp van bedreigingen, opzettelijk verspreide onjuiste inlichtingen, geweld, handtaste lijkheden of fraudeleuze handelingen op houding van arbeid teweeg brengt of doet voortdoen of dit poogt te doen, of de vrij heid van arbeid aantast of tracht aan te tasten". Ouderlijke groeten op de zwarte schijf In de pastorie van de Parochie van O.L. De tarieven volgens welke de gemeente Vrouw van Goede Raad zijn 45 gramo- Beverwijk gas inkoopt van de Hoogovens, f°onplaten gemaakt van „gesproken brie- ondergaan een aanzienlijke verandering. ven" door ouders van de jongens uit deze Naarmate de prijzen der steenkolen stijgen, Parochie die momenteel in Indië verblij- stijgt ook de inkoopsprijs van het gas. vePi Deze stijging kan zodanig zijn, dat de Kerst- en Nieuwjaarswensen zullen nu gemeente genoodzaakt wordt, de prijzen, pe.r vliegtuig naar de plaats van bestem- tegen welke het gas aan de afnemers wordt worden^ gebracht. ^De duur van elke geleverd, eveneens te verhogen. Hoewel de kolenprijzen sinds 1939 zijn opgelopen van ongeveer 9,per ton tot pl.m. 25,80 per ton, zijn de tarieven van het Gemeentelijk Gasbedrijf in die tijd slechts verhoogd met een cent per kubieke meter. Het gemeentelijk bedrijf heeft de gasverbruikers zo lang mogelijk van deze lage tarieven dóen profiteren. Het is echter thans niet meer. mogelijk exploitatie verliezen te voorkomen, zonder een kleine verhoging van de tarieven. Bij het samenstellen van de begroting voor 1947 was uitgegaan van een kolen- prijs van 21,50. Op deze basis mocht een winst worden verwacht van 45.000, Gezien de kolenprijs, zoals deze in de loop van het jaar is opgelopen, zal dit winst cijfer zeker niet worden bereikt. Dat tot dusver kon worden volstaan met de betrekkelijk kleine verhoging van één cent per kubieke meter is te danken aan het feit, dat de hoeveelheid gas, welke per jaar wordt afgeleverd, in de laatste jaren sterk is toegenomen. Hoewel ingevolge de door de Regering vastgestelde richtlijnen een verhoging van 3V2 cent per kubieke meter, vergeleken met de op 31 December 1939 geldende tarieven, zou mogen worden toegepast, is een verhoging van één cent per kubieke meter voorshands voldoende; het tarief zou aldus sinds 1939 slechts met twee cent in totaal zijn verhoogd. Burgemeester en Wethouders stellen de Raad thans voor aldus te besluiten. Het woord is aan plaat variëert van 5 tot 6 minuten. Stilte in ,,'t Centrum" Door de landelijke proteststaking van bloemenwinkeliers werd voor het eerst in de geschiedenis der plaatselijke bloemen veiling geen veiling gehouden, omdat er geen bloemen waren. Verscheidene kopers en belangstellenden waren echter wel aan wezig, doch toen de veiling zou beginnen verlieten alle kopers de veilingbanken. Doordat de aanvoer zeer gering was, duurde deze veiling nog geen half uur. De bloemen berden wel voorgereden, maar alles werd door de veiling opgehouden voor prijzen, die de vorige week hadden gegol den. Hun, die wel wensten te kopen, wer den geen moeilijkheden in de weg gelegd. De heer J. A. ten Napel gymnastiekleraar Ten gevolge van het aan de heer H. J. Blaauw verleende eervol ontslag is een vacutre ontstaan van vak-onderwijzer voor de lichamelijke oefeningen aan de open bare scholen voor voortgezet gewoon lager- onderwijs en uitgebreid lager onderwijs. Na ingewonnen informaties van de be trokken hoofden van scholen en na over leg met de Inspecteur van het lager onder wijs in de inspectie te Alkmaar bieden Burgemeester en Wethouders de raad, ter voorziening in deze vacature aan de solli citatie van de heer J. A. ten Napel, thans tijdelijk belast met de waarneming van deze functie. INENTING TEGEN POKKEN. De inenting tegen de pokken zal op 3 De cember plaats hebben des namiddags van 1415 uur in het Witte Kruis Badhuis aan de Baan straat. Te Wijk aan Zee zal deze inenting en controle plaats hebben op dezelfde data en dezelfde uren ten huize van dokter Netelenbos, Julianaweg 71,. aldaar. ONVOORZICHTIG KIND. Gistermiddag stak een 6-jarige jongen, zonder uit te kijken de Alkmaarseweg over. Hij werd door een personenauto, die _yit Velsen kwam, tegen de grond gewor pen en liep een bloedende hoofdwond op, die ter plaatse door een geneesheer kon worden verbonden. De chauffeur van de auto treft geen schuld. „HALLO AANSLUITEN". Op Donderdag 15 Januari 1948 zal, in het kader van het Vara-tournée, het ge zelschap van Charles Aerts, in het Luxor- Theater de cabaret-revue „Hallo, aanslui ten" opvoeren, waaraan onder andere Elly Rexon, Jan Lemaire Sr., Chax-les Aerts, Willy Rex,, Nol van Dijk, Tonny Btikkenes en Wim Verkade hun medewerking ver lenen. H. G. Wells: Ee?i duurzame wereldvrede be tekent een diepgaande revolutie in de natuur van iedere be- staande regering ter wereld en tevens in de grondbeginselen, waarop deze regering wordt gegrondvest. Hebben wij dit wel voldoende beseft en wordt het ook heden in voldoende mate beseft? Uit: The Common-Sense of World Peace. Het Britse bergingsschip „Freija" is bij een poging om een in de branding geraakte motortorpedoboot der marine te bergen, zelf slachtoffer van de sterke branding bij Plymouth geworden, waardoor het schip binnenkort als wrak zal moeten worden geborgen.... TWEEDE KAMER Fijnvis houdt de maximum-prijs Het Directoraat-Generaal van de Prijzen deelt ons mede, dat het niet in het voor nemen ligt van de directeur-generaal om de maximum-prijzen voor de zogenaamde fijn-vis af te schaffen. De Koningin kocht een stukje van het midden-Damterrein De Koningin heeft gistermorgen een korte wandeling door de binnenstad van Amsterdam gemaakt. In het hoofdpostkantoor kocht H.M. bij de speciale stand kinderpostzegels, waar na zij zich naar de Dam begaf en in het huisje van de Nationale Momumentencom- mïssie een aantal vierkante centimeters midden-Damten'ein kocht. Een wandeling over het Rokin besloot dit korte uitstapje. Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer zal dit keer, wat sedert lang niet meer gebeurd is, Sinter klaas in ere houden door op 5 December niet te vergaderen. Toch geschiedt dit ver moedelijk niet louter uit de zucht om die goede Heilige eerbied te betuigen, of om op die dag aan onze afgevaardigden gele genheid te verschaffen zich aan de dicht kunst te wijden. Het feit dat buiten de schuld van het parlementair beleid de begrotingshoofdstukken ditmaal nog steeds niet voor openbare behandeling rijp zijn, is waarschijnlijk mede, zo niet in hoofdzaak, oorzaak van de vrije Sinterklaasdag. Gisteren viel er intussen weinig dichter lijks in 's lands vergaderzaal waar te ne men, waar men zich met zo iets dor pro zaïsch als 'onze belasting had bezig te hou den. Mr. Van der Feltz (C.-H.), die later bijval van anderen kreeg, liet een treur zang horen over de ingewikkeldheid van de door de belastingschuldigen in te vullen formulieren, nadat de heer- Van der Weij- den (K.V.P.) hem met een klaagzang was voorgegaan over de hoge grondbelasting, een ei'fenis van de Düitsers. Tot de verder te berde gebrachte grie ven behoorde onder meer de handhaving van mr. Mees, voorzitter van de bedrijfs groep van assurantie-bemiddelaai's, tegen de uitdrukkelijke wens van die groep zelf in, iets waarover mr. De Wilde (A.-R.) onder meer de staf brak. Deze afgevaar digde behoorde mede tot hen die slecht te spreken waren over het feit dat minister Lieftinck niet steeds de als verbruiksbe lasting 'bedoelde omzetbelasting, welke dus de consument moest betalen,- in de prijzen liet doorberekenen. Na vermeld te hebben dat men het in constitutioneel noemde, dat niet bij de wet maar door een besluit de superdividend- belasting verlaagd was en dat verschillen de leden betere salariëring van de ontvan gers bepleitten, moge ik allereerst aan stippen, dat minister Lieftinck na deze vrijwel algemene aandrang bereid bleek die laatste kwestie nog eens nader te be kijken. Concreet uitzicht, wanneer het al lang geleden beloofde wetsontwerp inzake materiële oorlogsschade bij het parlement zal binnenkomen, kon hij niet geven. Wel zei hij nogmaals toe te hopeii weldra de wetsregeling te kunnen indienen ter sane ring van het assurantie-bemiddelingsbe- drijf. De in de betreffende groep gepleegde „openlijke rebellie" onder leiding van iemand, die niet zijn vertrouwen had, was voor hem de aanleiding geweest om de wèl zijn vertrouwen bezittende voorzitter te handhaven. En, zo dreigde Zijne Excel lentie, als men in die organisatie tenslotte niet tot overeenstemming komt, dan zal ik haar zelfs opheffen. Aangestipt zij nog dat de bewindsman de tegenwoordige hoogte van de grondbe lasting als redelijk verdedigde, dat hij voorts een juridisch niet aanvaardbaar schijnend argument aanvoerde voor zijn optreden inzake de superdividend belasting en verder dat blijkens een zijner uitlatin gen de belastingautoriteiten op ruime wijze tewerk zullen moeten gaan ten opzichte van kinderaftrek voor studerende kinderen boven de 25 jaar, wier studie tengevolge van oorlogsomstandigheden destijds om derbroken werd. Tenslotte ging hoofdstuk VII-B van de begroting van financiën er zonder hoof delijke stemming door. Kamerleden wensen controle der haringprijzen Aan het verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp „Vaststelling van de begroting van het Staatsvisserhavenbedrjjf te IJmuiden voor het dienstjaar 1948" is het volgende ontleend: Opgemerkt werd, dat op het ogenblik veel haring wordt aangevoerd, die te IJmui den wordt verkocht voor een prijs van 5 per kist van 500 a 600 stuks. De groothandel verhandelt deze kisten tegen 15. De vastr gestelde prijs voor panharing bedraagt 0.10 pur stuk. Verschillende leden laakten de hier weergegeven wanverhoudingen op het gebied van de haringprijzen. Ander zijds werd opgemerkt, dat de aanvoei'prijs belangrijk hoger ligt dan 5 per kist, doch dan blijft de kleinhandelsprijs nog te hoog. Deze leden achtten een diepgaande con trole op deze prijzen dringend noodzakelijk. De situatie in de IJmuidense visserij heeft zich sinds Zaterdag, toen de bii de Algemene Nedcrlandsè Bond van Zeeva renden aangesloten trawlerbemanningen weigerden uit te varen en de hele trawler- vloot daardoor stil kwam te liggen, niet hoemenswaard gewijzigd in die zin, dat ook vanochtend alle trawlers binnen zijn gebleven. Na afloop van de vergadering, die Maan dag door de A.N.B.Z. in Thalia werd be legd, is bij de Redersvereniging een brief bezorgd, waarin de reeds bekende suggestie aangaande onderhandelingen over een nieuw arbeidscontract was neergelegd. In antwoord hierop is namens de Redersver - enïging thans medegedeeld, dat zjj het niet tot haar gewoonte wenst te maken, in rechtstreekse besprekingen te treden met de opvarenden van schepen, maar slechts met vakorganisaties, welke bij de Stichting van de Arbeid zijn aangesloten. Dit stand punt is nogmaals beklemtoond tijdens de vergadering. die de Redersvereniging Dinsdagmiddag hield. Inmiddels heeft de A.N.B.Z. hedenmorgen opnieuw in Thalia vergaderd en besloten het werk op de trawlers neer te leggen. Op de vergadering werden 124 stemmen vóór en 28 tegen staking uitgebracht. Dit betekent dus dat de trawlers niet gaan varen. De Centrale Bond van Transportarbei ders heeft inmiddels alle vissers van IJmuiden opgeroepen om Donderdag ochtend naar een vergadering in Thalia te komen, waar het Bondsbestuur de thans ontstane toestand nader uiteen zal zetten. HET CONFLICT IN VELSEN-NOORD Uiteenzetting van Den Haag Over het het conflict bij de aannemers firma Ribberink te "Velsen waar de staking intussen is opgeheven maakt de Voorlichtingsdienst van het ministerie van Sociale Zaken het volgende bekend: „Het college van rijksbemiddelaai-s heeft zijn steeds ingenomen standpunt, dat ge durende stakiixg van zijn zijde geen be middeling is te verwachten niet prijs ge geven en handhaaft dit standpunt nog steeds. Het college is bereid, indien de sta king wordt opgeheven, toestemming te verlenen voor dit werk in tarief te gaan werken, even goed als dat voor andere werken geschiedt. De tariefstelling behoeft vaix te voren de goedkeuring van het col lege. De arbeiders hebben dus gestaakt, om iets te verkrijgen, dat steeds wordt toege staan, indien er juiste tarieven zijn, zowel voor het bouwbedrijf als voor elk ander bedrijf. De verwachting, dat met dezë tarieven bij de firma Ribberink geknoeid zou kun nen worden, zal bedrogen uitkomen, om dat op dit werk een zeer strenge controle zal worden uitgeoefend en bij enige over treding van de zijde yan de( arbeiders of van de zijde van de werkgever, de goed keuring onmiddellijk wordt ingetrokken". Op initiatief van een damescomité, waar van mevrouw Peree de stuwende kracht is, werd de grijze bisschop gistermiddag af gehaald aan het station IJmuiden-West. De heren J. v. d. Zijl en R. Wildeboer ont vingen hem namens het comité en lieten hem een deel van IJmuiden zien, zodat hij zich op de hoogte kon stellen van wat in deze plaats in een jaar tijd reeds weer is hersteld, waarna de goede heilige zich naar de Kennemeriaan begaf om zijn in kopen bij. de verschillende winkeliers te doen. De laan was in feestkledij gestoken. Oud. en jong, groot en klein hebben hem op zijn zegetocht begeleid en onvermoeibaar, minzaam wuivend reed hij door de menigte. Voor vele winkels hadden zich de koop lustigen verzameld, want het is altijd een grote gebeurtenis te winkelen met hoog geplaatste personen. R.K. bollenkwekers vóór hand having saneringsmaatregelen De R.-K, bloembollenkwekers in het bis dom Haarlem, verenigd in de R.-K. Land en Tuinibouwbond, hebben zich Maandag middag tijdens een te Haarlem gehouden vergadering met grote meerderheid uitge sproken voor de handhaving van de sane ringsmaatregelen in het bloembollenvak. Op 5 November jl. heeft de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur in een brief aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening om af schaffing van de saneringsmaatregelen verzocht. De R.-K. kwekers stemden met 173 stem men voor, 89 tegen en 30 blanco. Vernieuwd „Statenhuis" in gebruik Het Hoogoven „Statenhuis" aan de Vel- serweg, dat wegens verbouwing en restau ratie enige tijd buiten bedrijf was gesteld, is Dinsdagmiddag na het gereedkomen van de grote zaal officieus geopend en ten dele in gebruik genomen. Dit geschiedde onder belangstelling van de genodigde besturen van de verenigingen „Hoogoven-Staten" en „De Gieteling" en de gebouwencommissie. Ook waren hierbij tegenwooi'dig de heren J. Bleeker, archi tect, Henneman, aannemer en W. Wijkamp, schilder, die gezamenlijk de grote zaal, sen-e, vestibule, buffet en keuken tot een fraai en gezellig geheel hebben gemaakt. De heer drs. A. Demmei's heeft namen3 de gebouwencommissie dank gebracht aan de directie van de Hoogovens voor de ondervonden steun. De officiële opening, welke in Januari wordt verwacht, zal ge schieden wanneer ook de bovenverdieping verbouwd zal zijn. Dan zal ook de directie van Hoogovens tegenwoordig zijn. Nadat de aanwezigen een koffietafel hadden gebruikt hebben zij de vernieuwing in ogenschouw genomen. Nederlandse verliezen in Indonesië Het Nedeidandse communiqué maakte Dinsdag bekend, dat het aantal verliezen van 4 Augustus tot 18 November in totaal 1186 bedraagt, gespecifiëerd als volgt: 294 doden, 868 gewonden en 24 vermisten. Verder wordt gezegd, dat-Maandag vier Nederlanders werden gewond tengevolge van Republikeinse sluipschuttersactie te- ger# Nederlandse patrouilleposten. OP TWEEDE KERSTDAG VLEES IN RESTAURANTS. Van ovei'heidswege is voor Tweede Kerstdag ontheffing verleend van de be schikking inzake vleesloze dagen. Op 26 December mag dus in restaurants en der- gelijke inrichtingen vlees worden ver strekt. VEEL BEWOLKING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijkenige regen of sneeuw en hier en daar nevel of mist. Meest zwakke en veranderlijke wind. Weer iets kouder. 4 December: Zon op Maan op 8.28 uur, onder 16 31 uur 23.43 uur, onder 13.41 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1