c J De meeste partijen behielden vrijwel hun aanhang van Mei 1946 Het leven werd iets goedkoper De 9 lozen Iieuwe luitgfavem Hogere vermakelijkheidsbelasting zou programma's schaden, meent Bioscoopbond CALVÉ'S Panda en de Meester'goochelaar y Wereldnieuws J WOENSDAG 3 DECEMBER 1947 2 ALS ER NU VERKIEZINGEN WAREN Invlnprl van nmpn-Oud (ogenblik dus op ca. 10% van alle uitge- lllVIUtJU Vdll yiuep UUU brachte stemmen kunnen rekenen. Van de stemmen, die de Partij van de Eind vorige maand hebben de enquêteurs Arbeid thans zou verliezen, blijken de van het Nederlands Instituut voor de Pu- meeste naar de Partij van de Vrijheid en blieke Opinie gevraagd: „Op welke partij de groep-Oud te gaan. De C.P.N. trekt er zoudt u uw stem uitbrengen wanneer er ook een aanzienlijk aantal aan, de rest gaat vandaag verkiezingen waren?", en ook: naar de confessionele partijen. Een grote „Op welke partij hebt u gestemd in Mei groep weet nog niet waarop zij zou stern- vorig jaar?" men. Dezelfde vraag werd ook gesteld in Sep Nu Sept. 94 89 73 63 94 98 79 88 72 78 tember. De antwoorden luiden: Van hen, die In Mei '46 gestemd hebben op Katholieke Volkspartij Partij van de Arbeid Anti Revolutionnairen Commun. Partij Ned. Christ. Hist. Unie Party v. d. Vrijheid 10%i dje party van de Vrijheid, maar candidaat P. J. Oud willen stemmen. Evenals drie maanden geleden is het aantal dat de partijkeuze van 1946 trouw blijft het grootst onder Anti Revolution nairen, K.V.P.-ers en Chr. Historischen. Onder de Communisten is het percentage gedeeld, bij de Partij v. d. Arbeid gestegen. Toch is het bij de twee jongste partijen, de P.v.d.A. en de Partij van de Vrijheid het laagste. Bij de laatste groep treffen wij echter 10% aan, die in 1946 Partij van de Vrij heid gestemd heeft en nu opgeeft op de zelfde partij te stemmen maar tegelijker tijd op de heer Oud. Wanneer de antwoorden op beide vragen naast elkaar geplaatst worden blijkt het volgende: Enquête Nov, '47 Verkiezingen '46 a g D 5 i 's> S C/5 K.V.P. 31.8 31.2 31.4 30.81 P. v. d. A. 24.8 28.2 25.8 28.31 Anti Rev. 12.4 12.3 12.6 12.90 C.P.N. 9.6 9.6 11.4 10.57 Chr. Hist. 8.8 9 9.7 7.84 P. v. d. Vrijh. 8.1 6.6 6.4 6.41 Groep Oud 2.3 - (Dem. Volks partij en Vrijz. Democr.) Staatk. Geref: 1.4 1.4 2.2 2.14 Andere partijen 0.8 1.7 0.5 1.02 De mensen, die het N.I.P.O. ditmaal on dervraagd heeft hebben gezamenlijk dus niet precies hetzelfde gestemd als het ge hele publiek in Mei vorig jaar. Een afwij king van enkele procenten (maximaal 3%) is bij het opinie-onderzoek altijd mogelijk. (Van de ondervraagde personen heeft 13% vorig jaar niet gestemd, weet niet meer op welke partij of weigert te antwoorden. 14% gaf geen antwoord op de vraag hoe men nu zou stemmen. Beide groepjes zijn hierboven niet meegerekend.) Duidelijk blijkt uit deze cijfers dat de meeste-partijen tot op heden hun aanhang van Mei 1946 behouden hebben. Alleen de Partij van de Arbeid is ernstig terug ge lopen. Bij de Partij van de Vrijheid treden in teressante veranderingen op. Van de 8.1% stemmen op deze partij geeft 1.1% voor keur voor een candidatuur van de bur gemeester van Rotterdam op. Het grootste deel van de toeneming der Partij van de Vrijheid-stemmen in deze proefverkiezing is dus klaarblijkelijk gebaseerd op de ver wachting dat de groep van de heer Oud met de Partij van de Vrijheid zal samen gaan. Beide groepen samen zouden op het De totale kosten van levensonderhoud per 15 October vertegenwoordigden, op basis 1938/1939 is 100, een indexcijfer van 198 tegen 15 September 200, 15 September 1946 196 en 15 September 1945 173. De onderverdeling was als volgt: voeding 210 (September 214), kleding 313 (onveran derd), schoeisel 335 (334), reiniging 320 (onveranderd), woninginrichting en huis raad 314 (onveranderd), huur 100 (onver anderd), overige posten 153 (onveran derd). Het verloop van het indexcijfer voor de voeding had een belangrijke invloed op de beweging van het totaal-indexcijfer. Tengevolge van prijsstijgingen van groen ten (vroege koolsoorten) en prijsverho gingen van thee en specerijen, waarvan de invloed werd geremd door prijsdalingen van aardappelen (vaststelling maximum prijzen) en fruit, steeg het indexcijfer voor de voeding van 15 Augustus tot 15 Sep tember van 209 op 214. Tengevolge van het dalen der groenteprijzen tussen 15 September en 15 October, waarvan de in vloed echter gedeeltelijk teniet werd ge daan door prijsverhogingen van eieren en fruit, daalde het indexcijfer voor de voe ding van 15 September tot 15 October tot 210. Het indexcijfer voor schoeisel onder ging een kleine stijging van 333 op 335, het indexcijfer voor reiniging daalde daaren tegen van 321 op 320. Het indexcijfer voor j de overige posten steeg van 152 op 153, veelal tengevolge van de omstandigheid, dat de inkomsten van een aantal betrok ken gezinnen enige verhoging ondergingen waardoor de uitgaven voor de loonbelas ting stegen. Verzamelde werken prof. Huizinga in druk. In voorbereiding is de uitgave van de verzamel de wei-ken van prof. dr. J. Huizinga in 8 delen, met een afzonderlijk register. De commissie der redactie bestaat un dr. L. Brummel, dr. W. R. Juynholl en prof. dr. Th, J. C. Locher. Het ligt in de bedoeling dit werk ln twee jaar compleet te laten verschijnen, Het eerste deel zal in het voorjaar van 1948 het licht zien. Charme van Vere wordt; hersteld. Het Rijks bureau voor de monumentenzorg heeft besloten om de maximum-subsidie toe te kennen voor de restauratie van het carrlllon te Vere. Men aal thans zeer spoedig met het herstel van het carillon kunnen beginnen. De klokken bevin den zich reeds in een klokken-gieterij te Aarle- Ri,xtel. Corry Bijster op tournée. De sopraanzange res Corry Bijster, die vorig jaar in Frankrijk en Zwitserland zong en daarbij ook voor de radio optrad, zal begin Januari 1948 opnieuw in het land der Zwitserse alpen als ambassadrice van het Nederlandse culturele leven optreden. Daar- maakt zij een tournée door de Scandinavische landen. EAU DE COLOGNE IMPERIALE SINT NICOLPflS-VERRQSSING No.1 Economische rechter Het is niet waar De Haarlemse economische rechter kreeg een dame in het bankje die zich op grote schaal had bezig gehouden met zwarte handel in textiel. De rechter kon er zich prompt van over tuigen dat de zwarte psyche van de vrouw moeilijker te doorgronden is dan die van haar mannelijke collega. Want toen. hij begon voor te lezen wat verdachte R., alle maal aan de politie had bekend zwarte handel in textiel, in punten en in kolen- bonnen bezigde de verdachte een ge vleugeld woord uit de periode '40'45 en zei: „Het is niet waar". Zij zei dat vele malen en met overtuiging. En toch werden in het proces-verba al man en paard genoemd. Zoveel lapjes stof, zoveel meter gordijnstof, twaalf japonnen, dameskousen en wat al niet waren er iri haar woning aangetroffen. „Oóóh", zei de dame, als had zij nog nooit .zo iets slechts gehoord. „Ja, het is heel erg", vond de politie rechter en vermeldde dat verdachte er ook een gewoonte van maakte om in de rij voor een textielwinkel te gaan staan en de dan verkregen omhulsels met een lief winstje van de hand te doen. „Ik deed het om andere mensen te hel pen", zei zij- „U is een van die hyena's, die in die rijen aan te treffen zijn", zei de rechter vernie tigend. „Het is niet waar", riep de verdachte uit, maar het werd vervelend voor haar, toen getuigen de zwarte daden begonnen te be vestigen. Het was -werkelijk genoeg om een heel weeshuis mee aan te kleden en de officier van Justitie was ook danig gebelgd. Hij vond haar een zwart handelaarster en een Oud-voorzitter van S.D.A.P. hartelijk gehuldigd Het gouden huwelijksfeest van de heer bemiddelaarster hij duistere praktijken En ol ie hor oQ-ri ttrnmir VDI iu 11 ,lr Hert motto- J. Oudegeest te Oegstgeest, een van de pioniers der Nederlandse vakbeweging en jarenlang voorzitter van de S.D.A.P. was voor de vakbeweging en de Partij van de Arbeid aanleiding om hem hartelijk te huldigen. Uit alle delen van het land wa ren vertegenwoordigers van het N.V.V. eh de Partij van de Arbeid naar het „Gulden Vlies" te Leiden gekomen, waar de heer al is het een vrouw, zei'hij, ik heb niette min de eer te requireren, dat verdachte veroordeeld zal worden tot twee maanden met onmiddellijke gevangenneming. „Heeft u daarop iets te zegden?" infor- mèerde de politierechter. „Ja, ik sta hier toch niet te liegen", zei de verdachte, Ach kom," zei de rechter, „daar trappen Herziening der burgerlijke wetgeving Staatscommissie benoemd Op voordracht van de minister van Justitie zijn benoemd in dé staatscommissie tot her ziening van de Nederlandse burgerlijke wet geving: tot voorzitter: prof mr. E, M, Meijers, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, tot ondervoorzitters prof, mr P, S. Gerbrandy, voorzitter van de Ra,ad voor'het Rechtsherstel te 's Gravenhage en prof. mr, R. P, Cleveringa, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden tot lid: prof, mr. J. H. Beekhuis, hoogleraar te Groningen, prof. mr. dr. S. vanBrake!,' hoogleraar te Utrecht, mr. L. A. Donker, lid van de Tweede Kamer, prof mr. T. J.'Dorhout Mees, hoogleraar te Utrecht, prof. mr. J. Eg- gens, bijzonder hoogleraar te Utrecht, prof, mr, dr. W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar te A'dam, mr. J. A. L. M Loeff, advocaat en pro cureur te R'dam, prof', mr. Ch. J. J. M. Petit, hoogleraar te Nijmegen, mr. M. W. Scheltema, griffier van de Prov. Staten van' Groningen, mr. G. J. Scholten, advocaat en procureur te 's Gravenhage en mr. C. R C. Wijkerheld Bis dom, advocaat en procureur te 's Gravenhage. Tot algemeen secretaris ls benoemd mr. W. G. BelHehem, een Kerstspel door M. KljïoB Belinfante, raad-adviseur bij het ministerie kenspei uitgegeven door de V. C. J. c tdeVnlï van Justitie, Querido's Uitgeversmij, N.V., Amsterdam- De groote, stlle knecht, door Aar van de Werfl horst. Em, Querido's Uitgeversmij. N.V., Amsterdam- De A. M. de Jong Omnibus, bevattende: De Rijkaard, Flierefluiters tussenkomst, De SohoteL Een zwerftocht over zee, De dood van de pa- triarch; 3de druk. Amsterd, Boek- en Courantmij. n.v. dam: Tusschen Hemel en Aarde, door M^riS'er* Philips, lann« Amsterd, Boek- en Courantmij. N.V., Amst dam: Mijn Kamp. -niet door Hitier maar door v G. Hartley; tekeningen en tekst uit het ka leven te Tjimahi-Java. Bigot van Rossum N.v,, Amsterdam- tr lied van de Zee, door Ben van EysselsteH« illustraties J. F. Doeve. yn> Firma G. W. don Boer, Middelburg: Oorlog* de Scheldemond, door A. Korteweg. aan J. H. Kok N,V„ Kampen: Onze Volksvrijheden die hoofdbeginselen der Nedierlandsche 'Grnivï' wet, door C. Smeenk. Uitg. J. M, Meulehhoff Amsterdam: Kart! Een baanbreekster voor haar volk, roman do Marie C. van Zeggelen; 3de druk, M 'itg, J. M. Meulemhoff, Amsterdam: Rijmni» en Versjes uit de oude doos, oorspronkelijk ve z-ameld door S. Abramsz, tekeningen van jan Sluyters en Sluyters Jr., 8ste herziene druk Uitg. Ploegsma, Amsterdam: De Ezel van'da Heilige Stal, z'n origine en perspectieven z'n grillen en grieven, door Anne J. Mulder; iUüa'tra ties van W. G. van de Hulst Jr. Uitg. Ploegsma, Amsterdam: De ster Oudegeest met echtgenote en kinderen we in hoor' Tweem™den met - - nnTvaiHHüllnlro ffotraniïonnomincf recipieerde. Onder de vele aanwezigen merkten wij onder meer op de oud-minister dr., J. van den Tempel, de heren E. Kupers en C. van der Lende van het N.V.V., prof. mr. R. Kranenburg en mr. A. M. Joekes namens de Partij van de Arbeid. Ds. D. C. van Wijngaarden te Honselersdijk is beroepen in de tweede predika-ntsplaats bij de Ned. Herv, Gemeente te IJmuiden. Verscheidene bezwaren Burgemeesters uit Noord holland vergaderden Ten stadhuizé van Amsterdam verga derden de leden van de Vereniging van Burgemeesters in Noordholland onder pre sidium van de heer M. Fernhout, burge meester van Bussum. In de vacatures van voorzitter, secreta ris en penningmeester dier vereniging, ontstaan door het aftreden van de heren M. A. Reinalda, J. E. Boddens Hosang en jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein, on derscheidenlijk destijds burgemeester van Haarlem, Naarden en Diemen, werd voor zien door de benoeming van de heren mr. Arn. J. d'Ailly, mr. P. van Driel en mr. G. P. Haspels respectievelijk burgemees ter van Amsterdam, Huizen en Nieuwer- Amstel. De Nederlandse Bioscoopbond heeft naar aanleiding van de circulaire van de minis ter van Binnenlandse Zaken, waarin de mogelijkheid van verhoging der vermake lijkheidsbelasting onder het oog wordt ge zien, een brief tot alle gemeentebesturen gericht, waarin bezwaren tegen deze maat regel naar voren worden gebracht. In de brief wordt er op gewezen, dat het bioscoop-bezoek reeds achteruit is gegaan, naar de Bond opmerkt, ten gevolge van een gebrek aan koopkracht bij het publiek. De Bioscoopbond voorziet, dat een verhoogde vermakelijkheidsbelasting een verdere af neming van het bioscoopbezoek tot gevolg zou hebben en dienovereenkomstig een da ling van de opbrengst der vermakelijkheids belasting. De bezoekers van de goedkoopste rangen zouden, aldus wordt in de brief be toogd, hun entrée-prijs niet langer kunnen betalen en degenen, die duurdere rangen plegen te bezetten zouden er toe over gaan naar lagere rangen te verhuizen. Met nadruk wordt in de brief gepro testeerd tegen de scheiding tussen serieuse vermakelijkheden en bioscoop. Wanneer de Barbier van Sevilla als opera wordt opge voerd, zou er een lagere vermakelijkheids belasting van geheven worden, dan wan neer hetzelfde gegeven als film vertoond wordt, een film, waaraan de beste artisten hebben meegewerkt. Bovendien zouden de bioscoop-exploitan ten op de kosten van hun programma's gaan bezuinigen, wanneer de vermakelijkheids belasting'hun uitgaven ging verzwaren en dat zou tot gevolg hebben, dat er films van minder gehalte werden vertoond. Geen goede Sint voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk niet een tube ^a^^a^Gele^heeft ontvangen. De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7,30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.45 Symphonische muziek. 9.15 Mor genwijding, 9.30 Concerto Grosso van Hëndel. 9.45 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Piano. 10.40 Voor kleuters. 11.00 Vrouwen in de omroep. 11,20 Kwintetspelers. 12.00 Schotse muziek. 12.30 Weer bericht. 12.33 Xn 't spionnetje. 12.38 St. Nicolaas- liedjes. 13.15 Metropole-onkest 13.45 Orgel, 14.00 Voor de vrouw. 14,20 Kamermuziek. 15.00 Voor zieken. 16,00 U kunt het 'geloven of niet. «16.05 Reprises. 16,50 St. Nico] aasliédjes, 17.00 Kalei- doscoop; 17.20 Welk dier? 17.30 Dansorkest. 18.15 Sporbpraatje. 18.30 Strijdkrachten-programma. 19,00 Het klokje van zeven uur. 19.05 Praatje uit New York. 19.15 Hij en Zij, 19,45 De R.V.D. antwoordt. 20.05 Reportages. 20.15 Symphonische muziek. 21.15 Luisterspel „Sinterklaas en de ge vangene". 21,45 Platen. 22.45 Lezing over prij zenpolitiek, 23.15 Bing Crosby. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws T.15 Platen, 7,30 Gebed. 7.45 Pianomuziek van Bach. 8.15 Platen. 9.00 Kwartetmuziek. 9.35 Zigeunennuzlek. 10.00 Leger des Heiismuziek. 10,15 Morgendienst, 10.45 Engelse liederen 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Cantate van Bach. 12,00 Angelus. 12.03 Zaang en Orgel. 12.30 weerbericht, 12.33 Dansorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Welk boek? 13.25 Dansorkest. 13.45 Hors d' Oeuvre. 14.00 Lichte muziek. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Piano. 15.15 Strijkkwartet. 16.00 Bijbellezing, 16.45 Cha conne van Bach. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Gees telijke liederen. 17.50 Rijk over zee. 18.30 „Per spectieven in Duitsland. 19,15 Platen. 18.30 Dub belmannen-kwartet, 19,15 Simavi. 19.30 Actualitei ten, 19.45 Platen. 19.55 Bachkoraal. 20.15 Steravond. 21,30 De vaart der volken. 21.50 Band en plaat. 22.45 Overdenking. 23,00 Muziek van Bach. 23.30 Platen. Distributiepersoneel vraagt betere rechtspositie Het hoofdbestuur van de Vereniging van Distributie-personeel in Nederland heeft een telegram gezonden aan de regering, waarin de aandacht wordt gevestigd op de onder het distributiepersoneel heersende ontstemming. In verband met de op korte termijn door te voeren drastische inkrimpingvan de personeelssterkte van de distributiedienst wordt met klem aangedrongen op het on verwijld afkondigen van de reeds lang toe gezegde definitieve wachtgeldregeling en verbetering van de rechtspositie van dit personeel, daar bij voortduring van deze onbevredigende toestand ernstige moeilijk heden niet kunnen uitblijven. De Bioscoopbond dringt er bij de ge meentebesturen op aan het percentage der vermakelijkheidsbelasting niet te verhogen, of dan tenminste van de verhoogde belas ting die voorstellingen of onderdelen van het programma vrij te stellen, die tot de categorie der serieuse kunst kunnen wor den gerekend. Daarmee zou, aldus het betoog, de ver toning van films met een culturele en op voedkundige strekking niet in het nauw komen. In een andere publicatie wordt er de aan dacht op gevestigd, dat de prijzen der bio scopen in Nederland in overleg met het Directoraat-Generaal voor de Prijzen zo ge steld zijn, dat van een overdreven winst geen sprake is. Er drukken verscheidene lasten op het bioscoopbedrijf in de vorm van winst-, omzet-, ondernemings- en ver- Het ïntergeallieerde bureau voor de makelijkheidsbelasting, bovendien bedraagt Duitse herstelbetalingen te Brussel heeft het bedrag aan filmhuur steeds het maxi- tot nü toe volgens ANP aan Nederland de mum, zodat, aldus deze uiteenzetting, ver- .volgende uitrustingen toegewezen: onmiddellijke gevangenneming. „Komt u maar met mij mee'!, zei de parketwachter hoffelijk als immer. Cnlvé's mosterdsaus maakt de eenvoudigste stamppot tot eeni lekkernij. vHeerlijk pikant op V duizend-en-een gerecht - zó te. y gebruiken droogt niet uit. mosterdsaus s overal verkrijgbaar.slecht? F. 0.38 per fles L- ^-CM.S 1-0131 (Adv.) Duitse herstelbetalingen aan Nederland hoging der vermakelijkheidsbelasting fatale gevolgen zou hebben. Verder heeft de Bioscoopbond in Amster dam een persconferentie gehouden, waar de Machines uit de chemische, fabrieken te Wolfratshausen ter waarde van rm 853.410, te Kaufering (rm 122.946) en te Clausthal (rm 1.116.934.59). Uit de Heeres-Munitionsanstalt te St. Georgen-Traunstein kreeg Nederland ma- directeur, de heer J. Bosman, het standpunt chines ter waarde van rm 192.937; uit de van de Bond toelichtte. Hij zei, dat de Klockner Humboldt-Deutz A.G. te Ulm Bioscoopbond, een vermakelijkheidsbelas- (waarde rm 123.426); uit W. en W. Schenk ting van 35 heeft voorgesteld, die slechts Maulbron (waarde rm 84.536), uit de een geringe wijziging in de entréeprijzen Mauserwerke A.G. te Oberndorf (waarde te weeg zou brengen. De minister heeft dit rm 466.817) en uit Maybach Motorenbau voorstel echter niet overgenomen. Uit de*^e Eriedrichshaferi (rm 234.711). uiteenzettingen van de heer Bosman bleek, i grond van het 18de toewijzingspro- dat men in de kringen van de Bond van gramma ontving Nederland installaties uit mening is, dat de verhoogde belasting bij l^e fabriek van Union Robert, Temme und de prijzen der kaartjes zal komen. De heer Bosman uitte zijn teleurstelling over de maatregelen, die de minister wil nemen. „Wanneer 'de regering de film-niet meer als een culturele aangelegenheid wil beschouwen, hoe kan zij dan verwachten, dat de bedrijven dit wel zouden doen," al dus is de mening van de bond. Verder is op deze persconferentie betoogd dat de winsten van het bioscoopbedrijf weliswaar zeer hoog zijn geweest, maar dat er-geen afschrijvingen zijn geweest, omdat er geen mogelijkheid is voor investering. Sport in 't kort SUPPORTERS TREKKEN MET E.P.O. MEE Zondag speelt EDO tegen ADO in Den Haag en van. Haarlemse zijde wordt veel be langstelling verwacht. De supportersvereniging heeft een aantal toegangsbewijzen, welke Zon dag om halftwaalf in de hal van het Station afgehaald kunnen worden. Co. te Werl ter waarde van rm 68.653 en de gehele fabriek van zeevliegtuigen „Land- und See Leichtbau" te Schlesswig ter waarde van rm 182.836.31. Nederland is bij de laatste verdeling zeer wel gevaren en in totaal werden aan ons land goederen toegewezen, die een waarde vertegenwoordigen van niet minder dan rm 3.558.367.80 (rijksmarkwaarde 1938). DE „KALIANDA" VERTREKT ZATERDAG. Het vertrek van het voor de K.P.M. ge bouwde motorschip „Kalianda" van Rot terdam naar Batavia is vastgesteld op Za terdag 6 December. Het inschepen van de passagiers zal plaats hebben Zaterdagmorgen tussen 9 en 10 uur aan de Lloydkade te Rotterdam. Het is de bedoeling, dat het schip zo spoedig mogelijk na het verstrijken van het in schepingsuur de reis zal aanvaarden. J. Verkuyl neemt afscheid van de Grondkamer Wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd is aan de heer Joh. Verkuyl, vice- voorzitter en deskundig lid van de Grond kamer Noordholland, met ingang van 1 December 1947 eervol ontslag als zodanig verleend. In de een dezer dagen gehouden alge mene vergadering van de Grondkamer heeft de heer Verkuyl officieel afscheid genomen van zijn collega's-leden. Achtereenvolgens spraken de voorzitter der Grondkamer, mr. P. S. Winkel, het hoofd der afdeling grond en pachtzaken van het ministerie van landbouw, dr. ir. M. J. Boerendonk, het adviserend lid van de Grondkamer, ir. S. H. de Jong; de secre taris van de Grondkamer,- C. A. J. van Baar en de deskundige leden van de kamer A, Schermer en E. Vogelenzang. Zij wezen allen op de grote capaciteiten van de heer Verkuyl en op zijn verdiensten voor de Grondkamer. Maar ook bleek dui delijk uit hun speeches hoezeer zij de ver trekkende vice-voorzitter als "mens appre- De heer Verkuyl bedankte alle sprekers Marianne Roy! schoonheidsencyclopedie' d00r afzonderlijk voor hun toespraken, doch niet j uitgeverij Vrij Nederland, Amsterdam: Hier alleen voor de ter- vergadering gesproken Radio-Oranje, Vijf jaar radio in Oorlogstijd, woorden, doch ook voor de hartelijke sa- door H. J. van den Broelc „De Rotterdammer", menwerking, die steeds heeft bestaan-tus- 1 met een voorwoord van Jan Moedwil, J. B. Wolters, Groningen Nieuwe leergang Duits voor U. L. O., Lezen, Spreken, Schrijven, Oefeningen i'en 'Spraakkunst I, door Dr. W. Sijthoff's Uitgeversmij, N.V., Leiden- Een geheel jaar in den tuin, oorspronkelijk vrij bewerkt naar „Round the year in the Garden" van H, H. Thomas door E-. Th. Witte, Hortulanus te Leiden; thans herzien d'oor A. J. Herwig te Bussum; 4de diruk. A. W. Sijthoff's Uitgeversmij. N.V., Leiden: Negerjongen, door Richard Wright; oorspr. titel: Bl-ack Boy, geautoriseerde vertaling door Dr. j' N, C. van D-ielsch. Uitg, „De Sleutel", Haarlem: Het grote sport- feest, een boek voor, Jongens door Sjef Uytten- meer, met illustraties van Jan Lutz. Uitg. „De Sleutel", Haarlem; Ankle's Twee lingzusje, door Mimi van den Heuvel, Uitg. „De Sleutel", Haarlem: Hop Marjanneke E'en bundel kinderversjes uit Oma's jeugd, ver zameld en geïllustreerd door Jan. Wiegman. Uitg, „De Sleutel", te Antwerpen.; De Kat en haar philosopbie, door Dr, Giovanni Rajberti. Naar die Nederl. uitgave van 1852, herzien en met „Een Woord Vooraf" door J. Leclee; tekeningen van GuusjeInckel,. foto's van mevrouw G, FalizeVan Kerckhove. A. J. C, Strengholt's Uitgeversmij. N.V., Am sterdam Tuin der Schoonheid, Een boekje voor 16. Vele uren later daalde de vliegmachine boven een Oosterse stad en landde zo op het vliegveld. Komaanleerling!" zei Joris uitstappend, „grijpt de bagage en regelt Uw tred naar de mijne. Wij begeven ons nu naar de hof auto die ons naar het paleis van de sultan zal brengen!" „Ik wou, dat je gewoon praatte en niet altijd zo deftig deed!" zei Panda, die een beetje moe was. „Ik wil wedden, dat je weer de een of andere streek in de zin hebt! Als je maar weet, dat ik je dit keer niet uit de narigheid help, Joris!" Joris Goedbloed had intussen de auto van'de sultan gevonden en stapte in, gevolgd door Panda. De chauffeur, die blijkbaar al wist, dat dit de nieuwe hof- tovenaar ivas, reed hen zwijgend naar het paleis. „Kijk eens hier," zei Joris, „ik ivens Effendi genoemd te worden en ik verdraag Uw brutale opmerkingen niet! Wanneer gij Uw gedrag niet herziet, zal ik U in mijn hoed goochelenEn zwijgt nu, want hier is 0. het paleis reeds. Ik moet inij preparerenheel waren uitgeput, aldus United Press. sen hem en zijn collega's. Engels schip op eeifmijn voor Noordwijk Dinsdagavond om elf uur is het Engelse stoomschip Rajahstan ter hoogte van Noordwijk-op een mijn gelopen. Het onge luk gebeurde drie mijl uit de kust. De Rajahstan, toebehorend aan de rederij Common Brothers te Newcastle, die op weg was van Casablanca naar Bremen, gaf noodseinen en trachtte voor anker te ko men. De Neeltje Jacoba en de sleepboten Nestor en Holland voeren uit IJmuiden ter assistentie, maar het gelukte de Rajahstan in de loop van de nacht IJmuiden te be reiken, waar 't. schip thans bij 't forteiland gemeerd ligt. Er zijn geen slachtoffers aan boord. De lading van de boot bestond uit fosfaat. Ex waarnemend Commissaris van Zeeland voor het tribunaal Voor. het tribunaal te Middelburg heeft terecht gestaan mr. P. D. tijdens de bezet ting waarnemend commissaris van de pro vincie. De beschuldigde, die thans 74 jaar oud is, werd er van beschuldigd, dat hij met- de bezetter zou hebben samengewerkt. In 1941 had mr. D. zich gemeld als begun stigend lid der Nederlandse SS. Verdachte zeide, voorkomen te hebben, dat een deel van Breskens werd afgebro ken en dat bepaalde polders in Zeeuws- Vlaanderen onder water kwamen. Door zijn activiteit werden geen burge meesters ontslagen, geen razzia's gehouden en geen gijzelaars gegrepen. Hij wees er uitdrukkelijk op, dat Zijn houding gedurende de bezetting slechts werd ingegeven door zijn verlangen de belangen van het Zeeuwse volk te dienen. Het tribunaal zal over veertien dagen advies uitbrengen. Penicilline wekt sterker ziektekiemen Het „wondermiddel" penicilline verliest aan effect, omdat de kiemen, die het aan valt, snel een verhoogde weerstand ont wikkelen, aldus verklaart dr. Mary Barber in de „British Medical Journal", het offi ciële orgaan van de Britse vereniging van medici. De dokters ontdekken aldus Mary Barber, dat de kiemen, die normaal gemakkelijk kunnen worden vernietigd, nieuwe en sterkere kiemen vormen. De mate, waarin dit geschiedt, is zodanig, dat zij enigszins alarmerend is. Sir Alexander Fleming, de Britse uit vijlder van penicilline, verklaarde tegen over Reuter, dat er voor bovengenoemd verschijnsel, dat in de eerste tijd na de ontdekking van het.middel nog niet hele maal bekend was, gevaar bestaat, maar dat er niets tegen te doen is. Zowel in Amerika als in' Engeland, aldus Sir Alexan der, zetten wij het onderzoek voort om liet antwoord te vinden. Verenigde arbeiderspartij in Roemenië Het Joegoslavische nieuwsbureau deelde Dinsdag uit Boekarest mede, dat de socia listische en communistische partij officieel in Januari zullen worden samengesmol ten. Gedurende de afgelopen Zondag werden door geheel Roemenië vergaderingen ge houden waar socialistische en communis tische leiders als sprekers optraden en waarbij de toehoorders werden voorbe reid op de organisatie van een „verenigde arbeiders partij". De fusie van de vrouwen- en jeugd organisaties van beide partijen zal in Januari voltooid zijn, waarna op een ge zamenlijk congres een nieuw centraal be stuur zal worden gekozen. (U.P.) SPAANS SCHIP GING ONDER IN HET GEZICHT VAN DE HAVEN. Het 1739 ton metende Spaanse stoom schip „Castillion Coca" is Dinsdag bij het binnenlopen «van de haven Ferrol del Cau- dilla aan de grond gelopen en later ge zonken. Zes en veertig leden van de bemanning waaronder de kapitein kwamen hierbij om het leven. Slechts vier leden van de be manning konden worden gered. Zij werden in een ziekenhuis opgenomen daar ze ge- Brouwer, Dr. G. Ras en J. Leistra. Slag op de Olympus Opleving in de Griekss burgeroorlog- Volgens United Press is Maandagnacht op de hellingen van de Olympus hevig slag geleverd tussen Griekse troepen en parti- sanen die het dorp Hopsani ten Oosten van Larissa, aanvielen. De partisanen geraak ten in een kruisvuur van dé troepen en de gardisten die de stad bewaakten. Onder achterlating van .zeven doden moesten de partisanen zich terugtrekken. Een Griekse soldaat verloor het leven. Het ministerie van Openbare Orde meldt uitgebreide guerilla-operaties in het gebied van Serrai. Te Neos-Skopes" deden gueril la's een overval op een post der gendar merie. Later werden zij in hinderlaag ge lokt waarbij zij vijf doden verloren en 33 gevangenen achterlieten. Volgens persberichten is een guerilla- strijdmacht van naar schatting 1300 man, weïke geconcentreerd is in het gebied van de Epirus nabij de Albanese grens, de stad Delvinaki binnengedrongen. Een land- bouwstation en vijftien huizen werden in brand gestoken en drié verdedigers van het station geëxecuteerd. De Griekse luchtmacht die de terug trekkende partisanen bestookte, doodde 24 van hen. Uit Volos wordt gemeld dat een locomo tief en drie wagons van een trein welke op weg was van Volos naar Trikkala, gisterochtend met een mijn zijn opgebla zen. De machinist werd ernstig gewond. Wielrennen De „Ronde van Nederland" Met de „Ronde van Nederland" die gehouden wordt van 24 April tot en met 2 Mei 1948 zal een nieuw en belangrijk sport-evenement zijn intrede doen. De promotor en organisator van deze negendaagse wegwedstrijd is de stichting „Nationaal Spor(gebeuren'te Am-sterdam, Volgens het voorlopig vastgestelde circuit, dat de deelnemende renners door vele steden van alle provinciën van ons land zal voeren, ligt de start en die finish in Amsterdam. De reeds ont vangen toezeggingen wettigen de verwachting, dat 'n groo-t contingent buitenlanders, waaronder prominenten van de Tour die France, aan de start zullen verschijnen. De Nederlandse weg renners krijgen een unieke gelegenheid, om op eigen bodem hun krachten te meten met buiten landers. Benen als een Barometer en steeds maar rauw weer op til? Rheumatis-che pijnen in armen en benen, neen im alle ledematen nu hier, dan daar zijn in ons vochtig wispelturig klimaat voor velen onfeilbare voorboden van veran dering van weer. Wapen U tegen die slopen de pijnen. Neem Kruschen Salts. De aansporende wérking van Kruschen op Uw bloedzuiverende organen drijft de pijn- verwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw'hele gestel onder mijnt. Tob niet langer door, vraag vandaag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist en neem van morgen af regelmatig de kleine dagelijkse dosis in Uw eerste kopje thee. (Adv,) Storm. Volgens berichten uit Oporto zijn 72 vissers tijdens een hevige storm, die de Noordkust van Portugal teistert, verdronken. Vier Portugese trawlers zijn tijdens het stormweer in die buurt van Oporto vergaan. Enkele lijken zijn reeds aangespoeld. Tot du-sver konden slechts zè5 opvarenden gered worden. Tussentijdse hulp. President Truman heeft een tussentijdse hulpverlening en hulp op lange termijn aan de Navajo-Indianen in een reser vaat in Nieuw Mexico voorgesteld. De minis ter va,n binnenlandse zakep, Krug, verklaarde dat deze stam, die 61.000 leden telt, door hongersnood bedreigd wordt en voor de winter geholpen dient te worden. Europa. De Franse minister van buitenlandse zaken. Georges Bidault, zal op 21 en 22 De cember een bezoek aan Brussel brengen. Op 21 December zal hij in het paleis voor schone kunsten een lezing houden over het onder werp: „De toekomst van Europa",

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2