r WÊ Bepalingen inzake Zeevaartdiploma's Velsen wil meedoen aan Nationaal monument Velsen«Noord •varia Suomi bespreekt zijn toekomst Santpoort WOENSDAG 3 DECEMBER 1947 IJMUÏDER COURANT gij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp: „Wijziging van de wet van «Augustus 1935, houdende bepalingen be trekking hebbende op de zeevaart- diploma's In de Memorie van Toelichting wordt verklaard, dat gedurende de oorlogsperiode van 19401945 dikwijls onder zeer moei lijke omstandigheden door ongediplomeer de ter koopvaardij dienst is gedaan als jcaoitein, stuurman of machinist, waarbij jeze zeelieden aan den lande goede dien- sjen hebben bewezen. Ten einde deze onge- diplomeerden deze functies te kunnen laten waarnemen, werd te hunnen behoeve vrij stelling verleend van de bepalingen van de wet op de zeevaartdiploma's. Hu de oorlog ten einde is en de schepen teruggekeerd zijn, zouden deze zeelieden door gediplomeerden worden vervangen, tenzij de verleende dispensaties telkens voor een bepaalde duur of voor een be paalde reis verlengd zouden worden. De mogelijkheid moet worden geschapen aan personen, die gedurende de oorlog met dispensatie hebben gevaren en destijds blijk hebben gegeven in staat te zijn hun werk zaamheden naar behoren uit te voeren, een dienstdiploma uit te reiken, waardoor zij ook in den vervolge met hun werkzaam heden kunnen voortgaan. Sinds de inwerkingtreding van' de wet op de zeevaartdiploma's is een rangorde der diploma's vastgesteld. De stuurman kust- sleepvaart is in rangorde hoger dan de «tuurman voor de beperkte kleine handels vaart, de assistent-scheepswerktuigkundige en de machinist met voorlopig diploma zijn h0ger dan de motordrijver, zodat eerstge- noemden voor de later genoemden zouden mogen invallen. Dit is in de praqtijk onge wenst. De kennis van de stuurman voor de fcustsleepvaart is niet voldoende voor de Uitoefening van de dienst van stuurman in de beperkte kleine handelsvaart. Wat de machinisten betreft, wordt voor motor drijver practische kennis aan boord geëjst en voor de beide andere gediplomeerden niet. De vervanging van de een door de ander kan moeilijkheden aan boord met zich meebrengen. De ministens menen derhalve, dat de bedoelde diploma's op één lijn gesteld die nen te worden. Gedurende de. oorlog bleek het nodig aan boord van kleine motorschepen als machi nist personen toe te laten, in het bezit van het diploma als motordrijver, in plaats van de voorgeschreven machinisten met het I diploma A als scheepswerktuigkundige. Het komt de ministers gewenst voor het Ko ninklijk Besluit van 6 Juli 1944, hetwelk deze wijziging van de wet bevat, thans in te trekken, waardoor dus tot de vóór de oorlog ter zake bestaande voorschriften wordt teruggekeerd. ijmuidens kiescollege bijeen. In de vergadering van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente van IJmuiden werden herkozen de heren C. H. Tolman als ouderling en K. Tijssen al,s diaken. In de ouderling-vacature Dedecker werd ge kozen de heer K. Hoek. Jubileum referendaris Groen Op feestelijke wijze is te zijnen huize het 30-jarig jubileum van de heer G. T. Groen, referendarus in de gemeente Velsen, gevierd. Nadat velen, waaronder het voltallige college van Burgemeester en Wethouders, daags hun opwachting hadden ge maakt, kwam des avonds een vijftigtal ambtenaren het 'feest voortzetten. Ook de heren G. Veenstra, gemeente-secretaris en W. Chr. Suwerink, kabinetschef waren aanwezig. Eerstgenoemde sprak de jubi laris toe, schetste de verdiensten van de heer Groen als ambtenaar, maar bovenal als mens, die altijd bereid is de helpende hand te bieden en hij liet deze woorden vergezeld gaan van de gelukwensen van gemeentebestuur en personeel en overhan digde een fraaie oorkonde, ontwerp van de heer Klut, gesierd met de handtekenin gen van het gehele personeel. De heer Suwerink haalde oude herinne ren op uit de eerste jaren die de heer Groen in Velsen doorbracht en roemde de 'goede verstandhouding die er steeds tussen hem en zijn collega's heeft bestaan. Zelfs Sint Nicolaas had de verre reis Banvaard en kwam met de gebruikelijke surprise. De heer Groen bedankte voor de hem gebrachte hulde en het medeleven der ambtenaren zowel in tijden van voor- als van "tegenspoed. Tot ver na middernacht werd de tijd gepasseerd met zang, muziek en voordrachten. Radar op Poolse schepen Kortgeleden is het Poolse opleidingsschip „Dar Pomorza" van een radar-installatie voorzien, zodat de leerlingen die zich aan boord bevinden om voor de koopvaardij te worden opgeleid, zich met dit moderne na- vigatie-middel volledig vertrouwd kunnen maken. De „Dar Pomorza" is waarschijnlijk het eerste zeilschip ter wereld, dat met een radar-installatie is uitgerust. Radar is eveneens aangebracht op het in de transatlantische dienst varende motor schip „Batory", het. grootste en kostbaarste schip, dat onder de wit-rode vlag dienst DISTRIBUTIENIEUWS Bewoners van IJmubden, Velsen (dorp) Driehuis wier namen 'beginnen met de letters D t,m, Em ïcunnnen Donderdag 4 December nieuwe levensmiddelen,-kaarter», tabaks- en versnapering- harten halen in bet Patronaategebouw. Schoenenbomen voor hen, wier T. D. nummer êindigt op 8, of op 04, 14, 24 34, of 44. de zweedse handelsvloot. Volgens een bericht in de „Scandinavian Shipping Gazette" bestond dé Zweedse koopvaardijvloot op 1 October uit 2087 schepen met een inhoud van 1.792.966 bruto ton. Hieronder bevonden zich 671 stoom schepen metende 588.969 ton, verder 652 motorschepen met een gezamenlijke inhoud Van 1.127.501 ton en 763 auxiliaryschepen metende 76.425 ton. Ook bevindt zich bij de vloot nog een zeilschip met een inhoud van 71 brt. nieuwe ijsbreker voor Finland, Voor rekening van de Finse regering zal wn nieuwe ijsbreker van 4200 ton worden gebouwd. Hoewel de bouworder van het schip nog niet is geplaatst, zal de machine Welke een vermogen van 10.000 pk krijgt en over twee jaar moet worden afgeleverd, gebouwd worden bij de Zweedse firma „Atlas-Diesel". Er wordt verwacht, dat het schip over drie jaar in dienst kan worden gesteld. waar ook extra vlees vandaan komt. Het Amerikaanse schip Calvin Victory kwam gisteren de haven van IJmuiden kinnen met bestemming Amsterdam. De lading bestónd uit 823 koeien, die voor de slacht zijn bestemd en die het schip in Ierland had gehaald. voor em IJmuiden WOENSDAG 3 DECEMBER Kaarthuis: 4—5 uur, Spreekuur Wethouder van Onderwijs, Thalia: 8 uur, „De zoon van Monte Chirsto". tax: 8 uur, „Be mine tonight". Oe Pont: 8 uur, „De stad der zonde". DONDERDAG 4 DECEMBER Kaarthuis: 9—12 uur, Spreekuur Wethouder van "Wal» Zaken, Beroepen predikant bezoekt de gemeente De beroepen predikant der Ned, Herv. Gemeente IJmuiden, ds. S. C. van Wijn gaarden, brengt vandaag een bezoek aan deze plaats. Voor hen, die met hem kennis willen maken bestaat gelegenheid zich voor te stellen 's avonds tussen 7 en 8 uur in de consistoriekamer van de Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat. heler en steler. Verleden week lag in de buitenhaven bij de Hoogovens een Engelse kustvaarder te wachten op beter weer. Van die gelegenheid maakten een paar arbeiders gebruik om een partij textielgoederen te, ontvreemden. Wegens diefstal werd tegen hen proces verbaal opgemaakt, en een vijftal personen dat deze goederen had gekocht werd even eens een proces-verbaal bezorgd. Een zandzuiger naar de SCH 5? Men is begonnen voor de SCH 5 van de rederij J. J. van de Toorn, welke logger enige tijd geleden bij Monster is gestrand, 'n vaargeul naar zee te graven. Om 't werk, dat op het ogenblik in hoofdzaak door personeel van de rederij met spaden wordt verricht, te bespoedigen, wordt thans overwogen een zandzuiger in bedrijf te stellen. melkbad op kruispunt. Op het kruispunt Casembrootstraal-de Ruyterstraat te IJmuiden-Oost had een aanrijding plaats tussen een motorbakfiets en een vrachtauto met aanhangwagen. De bestuurder van de motorbakfiets be kwam een sleutelbeenfractuur en is, nadat Dr. Oosterwijk hulp had verleend, door de heer Bakker naar zijn woning vervoerd. De bakfiets werd beschadigd waarbij ongeveer 50 liter melk verloren ging. r groote tube 45 ct. Flinke tube 3,0 ct., zeer g Het comité, dat zich landelijk heeft ge vormd, om te komen tot de oprichting van een nationaal monument, waarin onze ge vallenen op waardige wijze worden geëerd, heeft reeds in verscheidene gemeenten sub comités gekregen, die plaatselijk voor het komende monument ijveren. In Velsen is nog niet een dergelijke actie gaande, hoewel in diverse kringen der be volking het verlangen leeft, om ook voor onze gemeente tot een eigen comité te komen. De moeilijkheid is echter, dat de voormalige illegaliteit haar eigen monu ment wil, waarvoor in Velsen reeds een aanzienlijk bedrag bijeen is gebracht en dat in een vergevorderde staat van voorberei ding verkeert. Er is evenwel nog ongeveer vijf mille te kort. Het „nationale plan" doorkruist dus min of meer de idee der illegaliteit en de bezwaren die van de. zijde der laatstgenoemde groepering tegen een nieuwe, afzonderlijke actie bestaan, lijken dan ook billijk. Hier komt bij, dat de gemeente Velsen zó langzamerhand door allerlei charitatieve collectes is „afgeroomd", wat echter niet kan verdoezelen, dat een nationaal streven, om tot de oprichting van een oorlogsmonu ment te komen, op zichzelf aandacht en waardering verdient. Enige vooraanstaande Velsenaren, te weten de heren W. Chr. Suwerink en C. Spoor hebben zich bereid verklaard, con tacten op te nemen, om tot de stichting van een Velsens comité voor het Nationaal Mo nument te komen, daarbij hopende, dat mettertijd een vruchtbare samenwerking tussen de' oud-illegalen en het te vormen comité zal kunnen groeien. De heer Suwerink is veelal op het raad huis te bereiken, het adres van de heer Spoor luidt: Harddraverslaan 21. arts kreeg zijn gestolen eigendom terug. De- citybag met instrumenten, die verleden week uit de auto van dokter De Jonge was ontvreemd, is terugge vonden in het kreupelhout langs de Kanaaldijk. Burgerlijke Stand GEBOREN: M. ICieft—Noot, z., Kennemerlaan 132, IJmuiden; F. Koorn—Kikkert, z., Burg. Enschedelaan 50, Santpoort; C. Raspoortr-Duijn, d,. Hoflaan 7, Velsen-Noord: M. Geijteman— Zwartrveld, d., Laurillardiaan 4, Santpoort. J. Terhorst—de Smit, z„ Annastraat 24, IJmuiden; A van Someren—Vrijhof, z., Tuimdersstraat 44, IJmuiden-O.; M. Penning—Tyror, z„ Westerstr. 12, Velsen; E. Kruijver—Zuiderduy.n, d„ Slaper dijk 98, Haariem; H. G. Binkhorst—van Steenis, z., Trompstraat 56, IJmuiden; A. A, Visser—Nat, z„ Julianakade 38, IJmuiden; C. M. Boom—Smit, z., J. T. Crenrerlaan 41, Santpoort. OVERLEDEN: C. van. der Steen, 82 j„ echtgen. v. G. H. van. der Zwet, Brederoodseweg' 82, Sant poort; N. Kok, 19 mnd., d. van W. Kok en D. Blok, Kastanjestraat 16, IJmuiden; J. J. Goos- sen, 41 j., z. van J. Goossen en A. C. de Rijk, Duinstraat 4, IJmuiden; F. P. Bakker, 56 j., echtgen. van S. Klomp, Gladdolenstraat 15, Santpoort. '9 Waarom hebt u Pieter niet meege nomen, meneer Sinterklaas?" vroegen wij wat overrompeld, toen de Goedheiligman onlangs op klaarlichte Hag ter redactie ver scheen, in colbert weliswaar, maar toch met de vriendelijke blik in zijn ogen, die van alle mensen slechts de heilige van Myra bezit. „Piet is naar het college van Rijksbemid delaars" antwoordde de oude man droef, terwijl hij voorzichtig een paar regendrup pels uit zijn pluizigé baard schoof en zijn breedgerande hoed op ons bureau depo neerde. „Dat is aardig" meenden wij te begrijpen, „die heren van 't college krijgen het hele jaar niets anders dan verwijten, en nu zal Piet ze zeker een speculaas vrijer De hand van de oude bezwoer echter tijdig deze uitlating en Sint zei, met een ondertoon van wrevel: „Nee, die blaag wil een nieuw arbeidscontract hebben en hij is niet georganiseerd, ziet u, dus moet hij zijn eigen zaak bepleiten. Veel overwerk en zo.deed de oude wat verstrooid, alsof het hem eigenlijk maar matig interesseerde, wat zijn knecht op dat moment aan het doen was. Wij gooiden het onverwachte gesprek gauw over een andere boeg en informeer den belangstellend naar de Sintelijke ge- zondheidr „Gaat wel, gaat wel, jongmens" was het antwoord, „een beetje rillerig af en toe, maar morgen komt mijn speciale gewatteerde tabberd klaar en dan is ook dat leed geleden," Och ja, en dan heb je Sinterklaas in hoogst eigen persoon een momentje bij je en dan vraag je natuurlijk gekke dingen, zoals: „Hoe zijn de kinderen in IJmuiden?" Sint keek eens over zijn bril en zweeg. Tenslotte borrelde er een herinnering uit zijn overvol geheugen op en hij vertelde van een keer, dat op zijn verjaardag een jongetje van negentien kennelijk van plan was, de stemming te bederven, zogezegd was het hem er om begonnen, Sinterklaas in het zonnetje te zetten. „Niks zeggen, dacht ik," herinnert de oude man zich, „maar die aap bij me roepen. Daar kwam 'ie, in volle glorie; handen in de zak, pet op z'n hoofd en twee glasharde kijkers in z'n astrante-kop. Toen heb ik dat kereltje op z'n nummer gezet ten aanhore van de kinderschaar en de handen kwamen uit de zak, de pet ging af en het kind werd kind. Drie burgemeesters van de Spaarnestad op één foto. Dr. J. E. baron de Vos vq.n Steenwijk, thans Commissaris der Koningin in Noordholland en diens ambtgenoot in Utrecht, M. A. Reinalda, feliciteren Haar lems nieuwe magistraat, die Maandag werd geïnstalleerd, en zijn echtgenote. 9 9 a De wijze grijsaard vertelt nu van die mystieke kinderziel, waarin hij elk jaar weer-zich verdiept en die hij elk jaar meer gaat liefhebben. Hoe een paar jaar geleden toen het Hollandse snoepgoed nog schaarser was dan nu, een kleverig handje onder zijn neus verscheen, 't was op een school, en hoe er een geteisterd stukje fondant uit te voorschijn kwam„voor u, Sinter klaas, omdat u jarig bent." Of van die bak vis in de huiselijke kring, die haar H.B.S.- rapport met glorie telkens weer vol drieën en vieren had en die dus zonder manke ren voor Sint moest verschijnen. Hoe toen een klein ernstig gesprek is gevoerd tussen een oud man en een speels meiske van zestien en hoe het kind tenslotte onder tranen beterschap beloofde. „Waar liggen uw mooiste herinneringen?" vroegen wij, blij dat de kindervriend ten slotte de praatstoel had bestegen. „In het ziekenhuis" kwam - prompt het antwoord. „Daar is de grote ontroering van elk jaar te vinden. Zo'n oud, blind vrouwtje dat je bij je hand pakt, de staf betast, je baard tussen haar vingers neemt en zegt, dat het vermoedelijk de laatste keer wel zal zijn dat Sinderklaas aan haar bed staat." „Dan voel je pas, hoe diep mijn bestaan in het volksleven ligt geworteld, hoe je niet alleen het kind maar ook de mens na aan het hart ligt De vitale oude heer heeft honderd-uit verteld. Van schoolfeesten en buurtfeesten, van zijn toeren en van strooipartijen, van kinderogen en van kindergezichten. Tenslotte hebben wij hem verzekerd, dat ook wij in Sint Nicolaas geloven, onom stotelijk. Als Piet vanavond strooit, Is hij toch maar niet om 'n nieuwe C.A.O. wezen vragen. F. Scheepvaart in IJmuiden gedurende de maand November •Aan. het Hoogovenfoedrijf arriveerden 24 zee schepen, met een inhoud van 150.707 m3. Hier van kwamen om te lossen: 10 schepen met erts, 4 schepen met steen en 1 schip met kolen, '9 schepen kwamen bijladen. Voor de papierfabriek kwamen 10 schepen aan_ waarvan. 1 met hout en 9 met gehele of gedeel telijke lading cellulose, met een gezamenlijke inhoud van 40,249 m3. Voor reparatie, slecht weer of atnder oponthoud maakten 74 schepen vast, waarvan er 23 uit zee kwamen. Voor Amsterdam en Zaandam passeerden 223 zeeschepen de sluizen. Naar zee vertrokken 245 schepen. DE RIJKSVISHAL IN NOVEMBER In de afgelopen maand bedroeg de totale zét in de Rijksvishal f 1.553.86G tegen f 1.390.033 in dezelfde maand van het vorige jaar. Onderwijs, humanisme en opvoeding Voor het Humanistisch Verbond sprak mevr, Br. v. d, Muyzenberg—Wlllemse, lid van de Tweede Kamer, over het onderwerp „Opvoeding op Humanistische Grondslag". Zij begon met erop te wijzen, dat steeds na een oorlog de voortrekkers onder de volwassenen grote verantwoordelijkheid voor de jeugd ge voelen. Ook in het Humanistisch Verbond ne men de problemen van opvoeding en onderwijs een belangrijke plaats in, daar de vorming van de persoonlijkheid een van de humanistische doelstellingen ls. De vraag is dus: Wat zijn de behoeften van het leven, wat zijn de behoeften van het kind. hoe kan men de persoon zo ont wikkelen, dat hij van waarde wordt voor zich zelf en daarmee ook voor de gemeenschap? Het ls een eis, van democratie, dat alle kin deren de beste kansen krijgen voor de ontwik keling van hun bijzondere gaven. Hel klassikale schoolsysteem is ingesteld op de middenmoot, waardoor de vluggen en de langzamen gedupeerd worden. Het kind moet zoveel mogelijk ontwikkeld worden en het moet zo zelfstandig mogelijk ge maakt worden. Vele ouders voelen het als een verlies als de kinderen zelfstandigheid tonen. Vaak onderschat men het kind in eigen .kun nen, waardoor het niet voldoende zelfvertrouwen krijgt. De spreekster gaf een beeld van onderwijs, zoals dat op de moderne scholen, de zogenaamde experimenteer-scholen, ge wordt. Er is hier geen sprake van chaos, integendeel van een zeer gedisciplineerde orde, doordat men het kind in zijn activiteit vrij laat. Het is ook belangrijk, dat kinderen uit ver schillend milieu bij elkaar zijn, eerbied krijgen voor eikaars persoonlijkheid en voor het werk van de ander. Spreekster ziet als de taak van het onderwijs en de opvoeding voorwaarden te scheppen waar door men komt tot ontplooiing van de mense lijke persoonlijkheid. SPROOKJE KWAM TOT LEVEN Naar Engeland. De ÏJmuider stoom trawlers Hercules IJM 196 en Norma Ma ria IJM 8 zijn dezer dagen in Engeland binnen geweest om hun vis te verkopen. De schepen komen leeg naar IJmuiden. De Poolse trawler Delha I is in IJmuiden aangekomen om te bunkeren. De Maria Elisabeth IJM, 114 is naar Amsterdam gesleept voor het ondergaan van machine-reparaties. Geen Zweedse kotters. De verwach tingen van IJmuiden, dat na het beëin digen der haringteelt Zweedse kotters met verse vis IJmuiden zullei^ aandoen om hun gevangen vis te verkopen zijn niet in ver vulling gegaan. In het najaar 1946 kwamen na het beëindigen der haringteelt circa 50 Zweedse kotters te IJmuiden aan de markt. v MÉ V' 8* ;-f '>V ',Tv. „Het Raadsel" voor de openbare scholen „Het Raadsel" wordt als Sint Nico- laas-surprise door de O.T.V. gedu rende twee dagen voor de openbare scholen van Velsen, in "het gebouw Concordia gegeven. Gisteravond kwamen leerlingen van de ULO school en genodigden de eerste voor stelling bijwonen. En ieder heeft zich het hoofd gebroken om het raadsel op te lossen, dat prinses Fatima (Emmy Böttger) voorlegde aan haar huwelijkspretendenten. Dit is reeds een bewijs hoe men meeleefde met het 'ge beuren op het toneel. De straf, die de onfortuinlijke candidaten gewerd, bracht de lachspieren in beweging van jongen en ouderen, want allen werden door het spel geboeid. Er was zulk een Oosterse sfeer in kleedij en décor, dat de toeschouwers in de zaal geloofden dat hun houten zetel een troon was en de planken vloer een Perzisch ta- pijt Het spel van de Sultan (K. Faber) was even gloedvol als dat van zijn dochter Fa tima; kleermaker Taleb (C. Peet) boeide tot het laatst, de drie prinsen alias de heren Goudoever, Brouwer en zeker niet te vergeten Perzië's troonopvolger de heer A. J. Allan beeldden in woord en gebaar hun landsaard uit. Wijze woorden vloeiden van de lippen van de drie geleerden, regis seur Jac. Goddijn, G. Bruning en H. de Bruin en een extra woord van lof komt de hofdienaar Bosua toe, die zelfs in tegen woordigheid van prinsessen niet kan na laten te geeuwen. De vele niet genoemden hebben elk in hun rol veel goeds gegeven en aan de be doeling van deze voorstellingen, om, zoals wethouder A. J. van Leusen zeide, als personeel en jeugd samen te trachten iets moois van het leven te maker}, is ruim schoots voldaan. De heer P. H. van Os, wie als steeds de algemene leiding is toevertrouwd kan, evenals regisseur en spelers op een mooie avond terugzien. Het vocale gedeelte is het minst ge slaagd te noemen en in het trouwe „Gas en Water"-orkest dat ook ditmaal weer voor de begeleiding en entre-act-muziek zorgde, komt fluitist en klarinettist de meeste lof toe. Zaterdag zullen de O.T.V.-ers het stuk opvoeren voor de patiënten van het Pn>- vinciaal Ziekenhuis, dank zij de gulle gaven die op deze avond hiervoor binnen kwamen, namelijk een bedrag van zes en zestig gulden, door Fatima's slavinnen ge collecteerd. H. K. Centrale Atliletiektraining Op uitnodiging van de Districts Techni sche Commissie van het district Noordhol land van de Kon. Nèd. Athletiek Unie is voor de centrale athletiektraining onder auspiciën van de K.N.A.U. een vijftal leden van de H.A.V. „Suomi" aangewezen. Dit zijn mej. A. P. v. d. Werf en de heren J. Weenink, U. van Wijngaarden, Chr. Postma en G. Postma. Deze training, die te' Heiloo wordt ge houden, vangt aan voor heren en jongens op 7 December en voor dames en meisjes op 14 December a.s. Naar aanleiding van verschillende moei lijkheden waarmede de H.A.V. „Suomi" de laatste tijd te kampen heeft, is Dinsdag avond in het vernieuwde Statenhuis aan de Velserweg te Beverwijk een contactavond met de leden gehouden. De vergadering stond onder leiding van de heer F. L. van de Ree, die in zijn opening liet doel dezer bijeenkomst uiteenzette. On der meer wees hij nadrukkelijk op de nood zaak om de geest onder de leden en de clubliefde te stimuleren om „Suomi" weer hecht en sterk te maken. In het verloop der besprekingen kwam vast te staan, dat zo wel bestuur als leden geactiveerd moeten worden. Door de léden is het bestuur ver zocht meer aandacht aan het interne leven van de vereniging te schenken en mogelijk heden te beramen om het bezoek aan de oefenavohden' te bevorderen. Speciaal het bezoek aan de Zondagstraining laat te wen sen. Vóór alles is komen vast te staan dat de energieke medewerking van alle leden bij alle oefeningen nodig is. Indien de leden hiervan zijn doordrongen kan er een be hoorlijk onderling contact ontstaan, dat niet alleen de reeds goede geest kan ver beteren, maar bovenal de vereniging, zowel in- als uitwendig sterker maken. Daarnaast zal een intensieve propaganda voor athle tiek worden gevoerd, waarbij het clubblad goede diensten zal bewijzen. Er kan thans beter dan het laatste jaar worden aange pakt, daar „Suomi" wat de financiën betreft kerngezond is. Allereerst zullen de winter maanden worden gebruikt om de training te animeren en wordt in het winterprogram- ma de Nieuwjaarsdag gebruikt om een sportieve tweekamp met een andere ver eniging te organiseren. "Verder zijn de grondslagen gelegd voor plannen voor de komende zomer. Een pret tige omstandigheid is een bijzondere voor uitgang in kwantiteit in de damesafdeling. Bij de noodwoningen branden de lantaarns Met het aanbrengen van de straatver lichting bij het noodwoningencomplex bij de spoorweghalte Hoogovens heeft men in korte tijd goede vorderingen gemaakt. Tal van lantaarns zijn aangebracht en aangesloten aan de kabels. Het eerste deel van de werkzaamheden, ten Noorden van de Hoogovenspoorlijn is thans gereed ge komen eii zeer tot voldoening van de bewo ners hebben de lantaarns hun eerste licht in de duisternis doen schijnen. Nu deze grote verbetering tot stand is gekomen, zal met spoed het noodwoningen dorp aan de Zuidzijde van de spoorlijn van straatverlichting worden voorzien. BOEKEN? „DE BOEKPERS" GR, HOUTSTRAAT 55-57 - HAARLEM TEL. 19387 FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot 95) door SUSAN INGL1S vertaald uit het Engels. Rose keek haar aan met een blik, waar in _enige ontsteltenis, maar tóch hoofdzake lijk verachting te lezen was. Lieve mens, wat zeur je toch, zei ze, er is nog niemand weg en dus is er nog helemaal geen reden' ergens over te piekeren. HOOFDSTUK XXVII. Zuster Anna, zuster Anna, ziet ge nog niets komen? zei Kathryn vrolijk. Anne këfk haar liefdevol en geamuseerd aan. Ik niet, zei ze en twee minuten geleden heb je zelf nog gekeken. Lieve Anne! Kathryn stak haar hand door haar arm. Leef. vooral met me mee. Ik weet, dat ik me erg kinderachtig gedraag maar ik ben zo opgewonden! Ze keek Anne aan. Dat is iets dat jij niet kunt beoordelen, jij, die zo koel en kalm en beheerst bent.jij hebt er geen idee van, wat het is verliefd te zijn! Nee, dat is misschien zo, zei Anne wat droog, hoewel haar hart ineen kromp. Ze was blij, dat Kathryn de laatste dagen1 zo in beslag genomen was door haar eigen zaken. Haar blauwe ogen zagen scherp en Anne wilde tot elke prijs vermijden, dat Kathryn ook maar een flauw vermoeden zou krijgen van haar gevoelens ten op zichte van Alan. Geoffrey Neame's genegenheid leidde de aandacht in zekere zin goed af. En momenteel was Kathryn te opgewonden over David Lorne's op handen zijnde komst, dat ze nog ergens anders aandacht voor kon hebben. Niet dat ze iets gezegd of gedaan had, dacht Anne, dat ook maar de geringste aanwijzing zou kunnen geven, maar ze wist ook wel, dat je je soms geheel onbe wust verried, vooral nu Kathryn en zij zo intiem met elkaar waren geworden. Vind je heus, dat ik er goed uitzie? Kathryn vroeg dit misschien wel voor de tiende keer en opnieuw gaf Anne het zelfde antwoord. Schattig! Het was waar, dacht Anne, het slanke figuurtje met een soort trots gevoel be kijkend. Tenslotte had zij er' aan meege werkt, dat Kathryn hier vanmiddag zo kon zitten en dat ze niet meer als een opstan dig bleek, verdrietig meisje boven in haar bed lag. Er was nu weer kleur op haar wangen en haar ogen straalden, en niets behoefde haar te weerhouden een normaal leven te leiden, mits ze het voorlopig- nog wat kalm aan deed. Kathryn had een jurk aan van een zacht-rose kleur met een fraaie gouden broche er op en in haar haar een rose lintje. Ze knielde in de bank bij het raam. Wat. een geluk, dat tante'- Em besloot naar de Club te gaan vanmid dag, zei ze ondeugend. Ik geloof, dat ze eenvoudig niet langer kon wachten om al die andere oude mummies over haar flat te vertellen. Ik zou haar niet hier hebben kunnen verdragen, als David aan komt. Ze heeft niet de minste takt en ze zou er bij blijven hangen en met hem gaan converseren, in plaats van zichzelf op de achtergrond te houden. Terwijl ik, merkte Anne met een knipoogje op, daarentegen onmiddellijk verdwijn, zodra hij binnenkomt, dat ver onderstel je toch, is het niet? Niet dadelijk, gaf Kathryn toe, je blijft er een poosje bij en drinkt thee met ons, maar daarna. Daarna, verzekerde Anne haar, zal ik het erg druk'hebben. Rose spant zich bijzonder in voor het avondeten en ze zal mij laten zien, hoe ze die heerlijke taartjes maakt. Dus dat komt allemaal erg goed uit. --Je bent lief, Anne, zei Kathryn, en toen ontsnapte haar een opgewonden kreet. Daar is hij, Anne, daar is hij! Het is dikwijls moeilijk niet verdrietig te zijn en een beetje afgunstig bij het zien van het geluk van anderen, als je eigen geluk je net voorbij gegaan schijnt te zijn. Kathryn scheen te stralen, toen ze ein delijk ging zitten, met haar ogen gericht op David Lorne's gezicht. Ze was nu vol komen- kalm. Er waren geen explicaties tussen hen nodig geweest, dat was alle-' maal al in de brieven gebeurd, die Kathryn j hem, toen ze besefte, dat ze hem nog niet dadelijk zou zien, geschreven had. Hij zelf I bracht echter een opwindend nieuwtje I mee, dat hij aan de thee meedeelde. Het bijkantoor in Belfast werd inderdaad, zo als was voorgesteld, geopend, en hij zou de leiding er van krijgen. Het was een belangrijke stap omhoog voor een jonge man, en Alan's gelukwensen waren vol komen oprecht, ondanks de afgunst, die I hij in zijn hart voelde knagen. Wat zag de toekomst er eenvoudig uit voor David Lorne, dacht hij. Een goede baan, met een behoorlijk saiaris en mooie vooruitzichten. Een jong huwelijk. Kay had er nog met geen woord over gespro ken, maar haar gezicht sprak boekdelen. Met een meisje, dat van hemevenveel hield als hij van haar. Een solide basis om op te beginnen. (Wordt vervolgd). Arbeider gewond door vallende paal Tijdens werkzaamheden op de terreinen van Van Gelders papierfabriek, waar enige arbeiders bezig waren aan een noodgebouw sloeg een steigerpaal van ruim vier meter lengte om. Het einde van de paal kwam op het ach terhoofd van de 59-jarige gehuwde G. A. v. d. L., wonende te Velsen-Noord, die daar door lelijk werd getroffen. Dokter R. W. Fierstra vond het nodig v. d. L. per zieken auto naar het St. Antbnius-ziekenhuis te IJmuiden-Oost te doen overbrengen ter observatie. Vermoed wordt, dat de getrof fene een hersenschudding heeft opgelopen. OUD PAPIER VOOR DE MOLEN. Het Zweedse s.s. „Tor" kwam gisteren voor de papierfabriek aan met een lading van ruim 100 ton oud papier uit Stockholm. Dit schip voerde tevens nog 565 ton natron- cellulose uit Obbola en Hernösand mee, bestemd voor zusterfabrieken. „Santpoorts Bloei" filmt voort Het bestuur van „Santpoorts Bloei" gaat voort met het vertonen van goede films, want na „Walvis in 't zicht" op 6 en 7 De cember volgt een film over het leven van Madame Curie. Voorts bestaat het voornemen om in Januari van het komende jaar een spe ciale culturele avond te organiseren, waar op nieuwe films over staal, wollen stoffen en plastics zullen vertoond worden. Tenslotte nóg een Santpoorts Bloei- filmnieuwtje. Het bestuur heeft plannen een sedert lang gekoesterde wens in ver vulling te laten gaan, namelijk om ook iets voor de jeugd te doen op filmgebied. Op Woensdag 10 December wordt bij wijze van proef een aparte jeugd-filmmiddag georganiseerd, waarop „Walvis in 't zicht" vertoond zal -worden. LICHT IN DE DUISTERNIS. De. Westlaan, de verbinding tussen Hoofdstraat en Rijksweg, was tot dusverre nog altijd onverlicht, tot groot ongerief van tal van bewoners van Broekbergen- laan en Rijksweg. Door het plaatsen van een lantaarn is aan deze ongewenste toe stand een einde gekomen. JEUGD-WEJDINGSSTOND. Door de jeugdgroepen „Jonge Kracht", „Dorcas" en de „Vrije Vogels" wordt Woensdag 17 December om half 8 een wij- dingsstonde in de Kapel gehouden. De „Vrije Vogels" zullen het Kerstspel „De herdertjes lagen bij nachte" uitbeelden, en een jeugdkoortje onder leiding van Zr. Groeneveld zal enige Kerstliederen zingen. WERK 'ONDER BUITENKERKELIJKEN. Op de gemeente-avond van de Ned. Herv. Gemeente werd door de Kerkeraad een oproep gedaan om -te komen tot het 1 werken onder buitenkerkelijken. Thans is een commissie bestaande uit gemeente leden, gevormd. Deze commissie zal om streeks Kerstmis voor het eerst naar bui ten van haar activiteit doen blijken, onder andere door het verspreiden van het kerstnummer van „De Open Deur". Dertigduizend textielpunten van handelaar gestolen Inbrekers hebben zich toegang weten te verschaffen tot de woning van een textiel handelaar te Vorden. Niet minder dan 30.000 textielpunten in coupures en losse punten werden ontvreemd uit een bureau. Bovendien werden de distributiebescheiden van de gezinsleden, een partijtje textiel- goed en een fiets meegenomen. Toen de diefstal werd ontdekt heerste er een vol ledige chaos in de woning. Kasten en laden waren opengebroken, de- telefoonleiding was doorgesneden en de winkellade gefor ceerd. Zelfs hadden de inbrekers de bier en sigarenvoorraad duchtig aangesproken. 4

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3