IJmuider Courant Treurig Tachtigduizend Franse reservisten gemobiliseerd tegen gewelddaden Dertig doden door sabotage Sint Nicolaas in de hoofdstad Amerika vreest een Russische interventie in Palestina Tram ramt tram bij Sloterdijk Echtscheidingsvraagstuktersprake Amerika ontving dit jaar meer uit Rusland dan het leverde g2e jaargang No. 18804 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel Redactie es Administratie 6437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteurs Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD ^onHercfag 3 SecëmEér 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,—. Franco per post 4.50 Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem H ET RAPPORT van de Commissie- Vorrink over de werkzaamheden van jjet Nederlandse Rode Kruis ten aanzien van de hulp, tijdens en na de oorlog aan gevangenen verleend, bevat zware be schuldigingen. Er blijkt uit, dat wel veei voor de Nederlandse krijgsgevangenen in Duitsland is gedaan, maar dat men ten opzichte van de politieke gevangenen en de joden deerlijk is tekortgeschoten. Aan het toenmalige hoofdbestuur van het Rode gruis in Den Haag wordt verweten, dat de hulpverlening aan politieke gevangenen belangrijk beter had kunnen zijn als het jneer moed, initiatief en fantaisie had ge toond. Aan de toenmalige Nederlandse Regering te Londen wordt verweten, dat zij de zorg voor politieke gevangenen en joden afgeschoven heeft op andere instan ties zonder er zich voldoende van te over tuigen, of die taaie naar behoren werd uitgevoerd. De Nederlandse Regering te Londen en het Londen-Comité van het Nederlandse Rode Kruis worden beide beticht van grove nalatigheid, omdat tot Juni 1944 dus in vier oorlogsjaren geen enkele maatregel was genomen voor directe hulpverlening aan genoemde ge vangenen, zelfs niet het registreren van de te Londen bekende namen. Zelfs in '44 en >45 was de werkzaamheid van de meeste officiële instanties te Londen nog zo gering en werd eventuele toegezegde financiële hulp'zo traag uitbetaald, dat iedere poging tot hulpverlening vrijwel tot mislukking gedoemd was. Het Loaidense departement van Sociale Zaken wordt beschuldigd van onvoldoende medewerking, waardoor belangrijke kansen tot hulpverlening via Zweden (door middel Van evacuatie) niet zijn gebruikt. En onze gezantschappen in Lissabon, Madrid en Bern krijgen ook een niet geringe veeg uit de pan. Aan het eind der conclusies van het rapport wordt opnieuw, ditmaal in verzamel-vorm, gesproken over tekort aan initiatief, durf en fantaisie, met een teveel aan formalisme en bureaucratie. Het rapport verklaart onomwonden, dat deze tekortkomingen er oorzaak van zijn dat duizenden Nederlanders het leven heb ben verloren die, naar menselijke bereke ning, 'bij tijdige hulpverlening zouden zijn gered. Dit is een allertreurigste zaak. Van sommige zijden is critiek op dit rap port uitgeoefend. Men heeft gezegd, dat aan enige met name genoemde personen niet voldoende gelegenheid zou zijn gege ven om zich te verdedigen. Als dat inder daad zo is, moet die gelegenheid hun alsnog verstrekt worden. Ten opzichte van de naleving van erkende rechtsregels met de nadruk op het woord erkende be hoort de Pers op de bres te staan; dit blad js er zich wel van bewust. Maar aan de feitelijke tekortkomingen, in het rapport vastgesteld, verandert deze critiek niets. En het leeuwendeel der verantwoordelijk heid voor die tekortkomingen valt zonder twijfel op diegenen, die buiten het bezette Nederland, dus onbedreigd in de vervul ling van hun taak door de Duitsers, hun arbeid hadden te verrichten. Dus: op de regering te Londen en op de Nederlandse vertegenwoordigingen in niet aan de oorlog deelnemende landen. Omtrent die laatste is een rapport der commissie-Cleveringa vertrouwelijk aan de Kamer verstrekt. De Kamer heeft al bij monde van verscheidene barer leden doen blijken, dat zij dat niet voldoende achtte. Ik zou nog eens willen herhalen dat volledige openbaarmaking ook van het rapiport-Cleveringa noodzake lijk is (en tevens van het rapport-de Visser inzake de militaire missie in Duitsland). Wat de Londense regering betreft is er de aanhangige enquête van de Tweede Kamer. Men zal tenslotte, als na volledigonder zoek en toepassing van het hoor- en weder hoor' het falen van bepaalde personen onweerlegbaar vaststaat, tot maatregelen inoeten overgaan. Men kan geen mensen op verantwoordelijke bestuursposten hand haven die, nota bene vertoevend buiten de voortdurende gevaren van ons bezette land, formalisme en bureaucratie inplaats van initiatief en durf hebben getoond en daarbij zulk een gemis aan hart en aan medegevoel met hom zwaarst-beproefde landgenoten: de politieke gevangenen en gedeporteerde Joden. Het rapport herinnert aan de aantallen. Er waren 10.500 krijgsgevangenen (voor wie dus wel veel door zending van voedsel pakketten en kleding is gedaan) in Duits land. Daarvan zijn er 244 overleden en 22 als vermist opgegeven. Er waren 28935 politieke gevangenen, van wie er 6872 zijn teruggekeerd, 16167 (voorzover geregis treerd) als overleden zijn opgegeven en nog maximaal drieduizend op de lijst der vermisten staan. Van de ongeveer 140.000 Joden in ons land werden 110.000 naar. het buitenland gevoerd. Slechts 6000 keerden terug. Ook als men in aanmerking neemt, dat, In een groot aantal gevallen de moord op de betrokkenen niet door pakketten-zen- dingen voorkomen had kunnen worden, blijft het verschrikkelijk thans te moeten lezen: „Het is voor de commissie onbegrij pelijk, dat noch bij het Londen-Comité noch bij de Nederlandse Regering een vroe gere actie tot hulpverlening aan politieke gevangenen en gedeporteerde Joden dan in Juli 1944 is te bespeuren. Met droefheid heeft de commissie moeten vaststellen, dat terwijl bv. aan Noorse zijde alles spran kelde van initiatief en durfmen aan Nederlandse zijde bij haast alle officiële instanties, zowel in Den Haag als in Lon den en elders, op een muur van formalisme en bureaucratie stuitte. De commissie kan hieruit niet anders concluderen dan dat deze mentaliteit er de hoofdoorzaak van is, dat duizenden Nederlanders het leven heb ben verloren". Het rapport bepaalt zich niet tot verge lijking met de Noren. Het stelt vast dat ook de officiële instanties van landen als Denemarken, Tsjecho-Slowakije en Joego slavië veel meer voor hom in de Duitse hel vertoevende landgenoten hebben ge daan. Wij zijn nogal gewend om ons heel wat meer te voelen dan bijvoorbeeld „die Balkanlanden". Wat meer bescheidenheid blijkt gewenst. Wij herinnereh ons ook heel goed het roerende vertrouwen, dat wij in de Londense regering stelden, overtuigd als wij waren dat zij en onze vertegen woordigers in de niet-vechtende landen geen poging onbeproefd lieten en geen groter voldoening kenden dan te helpen Waar zij maar konden. Een illusie minder. Laat ons erkennen dat wij al die jaren geen Ogenblik hebben verondersteld, dat zulke tekortkomingen konden bestaan als uit dit rapport blijken. Het is diep-treurig. R. R Amerika wordt ongerust en zendt een waarnemer naar Parijs De Franse stakingen verlopen zienderogen, doch de golf van sabotage en geweld neemt toe. De overgebleven stakers, die kunnen worden beschouwd als de fanatieke aanstokers en de kern der agitatoren vormen, nemen thans blijkbaar hun toevlucht tot directe geweldpleging om de wanorde te doen voortbestaan. Hun sabotage daden hebben reeds vele mensenlevens gekost. De regering is thans overgegaan tot het oproepen van de 80.000 reservisten van luchtmacht, landleger en marine, waartoe de in de Nationale Vergadering in haar geheel geaccepteerde anti-stakings- "wet haar machtigt. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, maakt zich ernstig bezorgd over de Franse toestand en heeft van Londen uit een waarnemer, John Foster Dulles, naar Parijs gezonden om zich op de hoogte te stellen van de stand van zaken. De missie van Dulles wordt algemeen beschouwd als dienend om de stand te bepalen van de politieke en economische crisis in Frankrijk, die er in zo grote mate toe heeft bijgedragen dat de discussies over Duitsland op de ministersconferentie practisch zijn vastgelopen. Na zijn terugkeer zal Dulles persoonlijk aan Marshall rapport uitbrengen. Marshall wil speciaal weten wat de in vloed van de huidige Franse crisis op het plan-Marshall zal zijn, aldus U. P., en ook wat voor soort regering in Frankrijk ver wacht kan worden, voordat hij zijn uit eindelijk standpunt ten aanzien van kwes ties als internationalisatie van het Ruhr- gebied vaststelt. Het verluidt dat Marshall er zeer weinig voor gevoelt om accoorden te tekenen die Frankrijk grotere zeggenschap over de ontwikkeling van West-Duitsland zouden- geven, indien Frankrijk binnen enkele maanden door uiterst ïinks dan wel uiterst rechts geregeerd zou worden. Guerilla. Naar Reuters correspondent uit Parijs meldt, neemt de sabotage-campagne, die thans in Frankrijk begonnen is, de om vang van een guerilla aan. Minister-presi dent Schuman heeft het parlement om speciale volmachten verzocht om de sabo tage het hoofd te bieden, doch het wets ontwerp daartoe wordt door de commu nistische afgevaardigden reeds vier dagen opgehouden. Generaal de Gaulle is te Parijs aange komen. Het onafhankelijke conservatieve blad „le Monde" schrijf^ dat de doden en ge wonden van hèt spoorwegongeluk bij Atrecht de eerste slachtoffers zijn van „de verkapte burgeroorlog" welks symptomen zich met de dag duidelijker tonen. „Doch alles wijst er op", aldus het blad, „dat wij getuige zijn van de laatste stuip trekkingen van een mislukt offensief. On der de meerderheid van het Franse volk neemt het verzet toe". Intussen is bekend geworden dat het aantal doden van de treinramp bij Atrecht tot 30 gestegen is. Er zijn drie spoorweg stakers gearresteerd, aangezien duidelijk bleek dat de sabotage die de ramp ver oorzaakte, door spoorwegpersoneel was gepleegd. In de Nationale Vergadering hebben communistische afgevaardigden de aanhangers van generaal de Gaulle de schuld van deze gruweldaad gegeven. De reis van John Foster Dulles, die als adviseur de Londense conferentie mee maakt, heeft opzien gebaard, vooral omdat bekend werd dat de Amerikaan ook met generaal de Gaulle in contact zal treden. Hoelang zijn reis zal duren is nog niet bekend. Drie prinsesjes zongen hem toe Duizenden kleine en grote Amsterdam mers hebben gisteren Sint Nicolaas begroet bij zyn traditionele intocht in de hoofdstad. Toen de stoet op de Dam arriveerde, ver schenen de Koningin, Prinses Juliana, Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet op het bordes van het paleis, luide toegejuicht door de ontelbare hoofdstedelingen. Even later kwam de Koninklijke Fami lie naar buiten. Prins Bernhard tilde achtereenvolgens Beatrix, Irene en Mar griet op, opdat zij de Sint een hand konden geven. Margriet had een grote wortel voor het paard meegebracht, welke de schimmel smakelijk oppeuzelde. Burgemeester A. J. d'Ailly riep Sint- Nicolaas een hartelijk welkom toe in de hoofdstad. Dé Amsterdamse jeugd heeft uw vermaningen van verleden jaar niet in de wind geslagen, zei de burgemeester. „Er zijn veel minder valse brandmeldingen en ook de plantsoenen hebben lang niet zoveel te lijden gehad." Een kinderkoor zong vervolgens een Sint-Nicolaasliedje. De prinsesjes zongen dapper mee. En toen het lied uit was kre- gen zij van Zwarte Piet chocoladeletters, een B., een M., een I en een R. (De laatste twee voor Irene, omdat de I zo klein is) en een rol chocolaadjes. Een Spaanse filmoperateur keek zijn ogen uit en maakte vele opnemingen van de enthousiaste wijze waarop de Neder landers de Spaanse Heilige inhaalden. Het woord is aan Prof. A. N. Whitehead: In een levende beschaving be staat altijd een element van onrust. Want gevoeligheid voor ideeën betekent nieuivsgierig- heid, avontuur en verandering. Uit: Adventures of Ideas. Antara meldt nieuwe Nederlandse operatie Volgens Antara hebben Nederlandse troepen tussen Bandoeng en Tjilatjap op grote schaal aanvallen ingezet, welke van de lucht uit door bombardementen en door ontschepingen op de kust worden gesteund. Het republikeinse persbureau meldt verder, dat de Nederlandse aan vallen op 22 November zijn begonnen en op 28 November zijn geëindigd met de be zetting van het vliegveld bij Pameumpauk. Op dit vliegveld heeft indertijd een Ame rikaans vliegtuig met Nederlandse mili tairen aan boord, die later door republi keinse autoriteiten zijn vrijgelaten, een noodlanding gemaakt. Een anonieme hoge autoriteit van het Amerikaanse leger voorspelde dat Rus land binnen enkele maanden Palestina zal bezetten, daarbij de Joods-Arabische woe lingen als een excuus gebruikend. Rusland zou dan aan de Middellandse Zee zitten en niets zou haar daar vandaan krijgen. Hij vertelde dat de Amerikaanse gene rale staf de Palestijnse situatie, inclusief de mogelijkheden van Sovjet-interventie, in discussie heeft. De commissie voor buitenlandse aange legenheden uit het huis van afgevaardig den meldde dat er 480.000 soldaten in Zuid-Rusland zijn en een militaire bron meende dat de nabij Turkije en Iran lig gende Russische soldaten Palestina bijna van de ene dag op de andere zouden kunnen bezetten. (United Press). Nog geen Britse reactie. De Britse regering heeft geen officiële reactie doen horen, naar aanleiding van de door de Verenigde Staten geuite vrees, dat de Sovjet-Unie zou aanbieden troepen te zenden ter verdediging van de Joodse staat, wanneer de Britse troepen vertrok ken zijn en er aanvallen van de Arabieren dreigen gedurende de overgangsperiode. In welingelichte kringen meent men te weten, dat de Britse regering de terug trekking der troepen niet zal uitstellen. Evenwel, aldus de Britse minister van Koloniën, Creech Jones, in het Lagerhuis, zal Engeland zorg dragen voor de hand having van recht en orde, totdat het man daat geheel is overgedragen. Hij hoopte dat de terugtrekking in Augustus geëindigd zou zijn. Op de vraag, wat er in Palestina zou geschieden om orde en rust te handhaven, wanneer de Britse troepen weg zijn, gaf Jones geen antwoord. Woelingen duren voort. In de in Egypte verschijnende Arabi- Conferentie van Londen Molotof wilde twee maanden uitstel De Britse minister van Buitenlandse Za ken, 'Bevin, heeft gisteren het Amerikaanse standpunt aanvaard ten aanzien van de compensatie voor geallieerde particuliere eigendommen in Oostenrijk. Deze verandering in de Britse houding betekent, dat Engeland erin toe zal stem men, dat onderdanen van geallieerde lan den niet op minder gunstige basis schade loosstelling voor hun bezittingen in Oosten rijk zullen ontvangen dan de Oostenrijkers zelf. Molotof stelde gisteren in de zitting der Londense conferentie voor dat de regerin gen der grote vier binnen twee maanden hun voorstellen zouden overleggen betref fende een basis voor de voorbereiding van een vredesverdrag met Duitsland. Bidault, die de zitting presideerde, merkte op dat men reeds een week met de discussie van de vooi-bereiding van dit verdrag bezig is i en dat er nog veel meer op de agenda staat, i „Indien wij het Russische voorstel aanne- in de Herenstraat te Hilversum een .""ns wHel „hVis Senwas gedingen uifeen raam" SteUnden' trok Molotof springen om zich in veiligheid te brengen. J— Hij werd vrij ernstig gewond en moest in Zwarte Piet had chocoladeletters voor de prinsesjes meegebracht. Vrouw stichtte brand Zij wilde haar man in de vlammen laten omkomen In de nacht van Dinsdag op Woensdag sche bladen is Donderdag een manifest gepubliceerd, waarin de „zonen van de Arabische wereld en de Islam" werden opgeroepen hun leven en bezittingen ten offer te brengen in „een heilige oorlog". Het manifest was afkomstig van de raad der Islamietische universiteit te Cairo. Woensdagavond heeft de „Haganah" een communiqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat tijdens de gevechten tussen Arabieren en Joden op de grens van Jaffa en Tel Aviv „drie Arabische stellingen werden ingenomen". De „Haganah" zou bij gevechten elders de Arabieren verliezen toegebracht hebben. Te Haifa deden Arabieren met tommy- guns en brandende fakkels een aanval op een Joodse houtopslagplaats, die dicht bij olietanks staat. De brandweer rukte met groot materiaal uit om de félle brand te blussen, terwijl de „Haganah" over ging tot de aanval op de Arabische brand stichters. De algemene secretaris der Verenigde Volken Trygve Lie, heeft meegedeeld, dat er geen speciale zitting van de Veilig heidsraad over de onlusten in Palestina zal worden gehouden, maar dat de kwestie Palestina op de agenda van de Veiligheids raad wordt gezet. Dappere stewardess redde vele levens Autoriteiten in Seattle zijn vol lof over de dappere 22-jarige stewardess, Re va Monk, die aan boord van het vliegtuig bleef, dat dezer dagen met 28 passagiers aan boord op het vliegveld van Seattle tegen een auto botste en in brand vloog. Terwijl de vlammen in en rond het vliegtuig hoog oplaaiden, bleef de stewar dess aan boord en leidde de passagiers naar de uitgang, totdat zij in elkaar zakte. Tengevolge van zware brandwonden is zij Dinsdag overleden. Vijf overige passagiers vonden de dood, waaronder een baby van achttien maanden en een blinde vrouw, doch het aantal do den zou aanzienlijk groter zijn geweest, indien de stewardess niet aan boord was gebleven, aldus de autoriteiten. Een vrouwelijke passagier in de auto, waartegen het vliegtuig opbotste, werd eveneens gedood. een ziekenhuis worden opgenomen. Thans is gebleken dat de 38-jarige vrouw van M., die geestelijk niet geheel normaal is, de brand heeft aangestoken, vermoede- lijk met het doel haar man in de vlammen te laten omkomen. Het echtpaar had 's avonds hevige ruzie gehad over het feit, dat de man door zijn patroon was ontslagen. Toen M. naar bed was gegaan, sloot de vrouw de deur van zijn slaapkamer af en stak vervolgens enige in petroleum gedrenkte doeken in brand. Zij verliet daarna de woning. Na de gehele nacht over de hei gedwaald te hebben, stapte zij de volgende morgen in een autobus om naar huis terug te gaan. Toen zij enige medepassagiers over de brand in de Herenstraat hoorde praten, riep zij uit: „Die brand heb ik aangesto ken!" De passagiers waarschuwden een agent, die de vrouw meenam naar het politiebureau, waar zij bij haar verhoor nog verklaarde, Dinsdagmoi'gen petroleum gekocht te hebben, om het huis in brand te kunnen steken. Korte tijd hielden de ministers zich bezig met het rapport dat hun plaatsvervangers over het Oostenrijkse verdrag hadden uit gebracht. De zitting werd vroeg gesloten, daar de ministers gisteravond in Bucking ham Palace de gasten van de koning zou den zijn. Minister Marshall heeft gisteren een uitnodiging van minister Molotof aan vaard om Vrijdag op de Sovjet-ambassade de lunch te gebruiken. PRIJZEN VAN KAARSEN Met ingang van, 6 December zullen de maxi* mum gebruiker sprij zen voor kaarsen zijn.: stearine huishoud- en Kerstkaarsen 60 cent per pjak van 170 gram, paraffine huishoud- en Kerst kaarsen 46 cent, per pak van 170 gram. Ook voor de grotere pakken tot 300 gram zijn maximum* pry zen vastgesteld. MARKTBERICHTEN Dinsdag werden aangevoerd 946 kisten vers» vis. Hilerby waren 42 kisten kabeljauw. 730 kisten schelvis, 150 kisten verse haring en 25 kisten diversen. Dit alles ging tegen vastgestelde pry zen van de hand. Besommingen, De IJM 19 Adelaide besomde f ^5.160. TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Een bonte reeks onderwerpen hield de afgevaardigden bij het algemeen debat over begrotingshoofdstuk IV (Justitie) bezig. Daar was het echtscheidingsvraagstuk, dat in het bijzonder mr. Stokvis (Comm.) aan^ leiding gaf om te betogen, dat ter wille van de schijn onze wetgeving verschillende goede gronden voor echtscheiding niet wil aanvaarden, hetgëen ook bij de aan te bren gen hervormingen op dit gebied de minister van Justitie niet wenst te veranderen. Hier ontmoette hij mr. Donker (Arbeid) die er de aandacht op vestigde, dat er in ons volk op dit gebied zeer uiteenlopende opvattin gen bestaan, waaraan Excellentie Van Maarseveen zijns inziens niet voldoende recht wil laten wedervaren. Hiertegenover betoogde de bewindsman, dat men niet alle groepen tevreden kan stellen en dat men een principiële keuze moet doen, welke volgens hem vooraf dient te gaan aan de algehele herziening van ons Burgerlijk Wetboek, met welker voorbereiding prof. Meyers zich belast ziet. Mr. Terpstra (A.R.) vond dit laatste met het oog op het natio nale karakter dat ons Burgerlijk Wetboek dient te hebben niet zo gelukkig, aangezien het nu te veel eenmanswerk dreigt te wor den. Hiertegenover zwaaiden mej. mr. Ten- Belangrijke ertsen uit de Sovjet-Unie ingevoerd De Sloterdijker op zijn kant, nadat hij het duwtje van zijn grote broer uit Haarlem geïncasseerd had. Het was op het kantje af. Aan de Haarlemmerweg op ongeveer 200 meter van de halte Sloterdijk is gister middag om 17.15 uur een driewagenstel van de N.Z.H.V.M., komende uit de rich ting Haarlem met grote snelheid op een rangerende „Sloterdijker" géreden. Deze hoek van circa 40 graderx te leggen, kantelde, maar er deden zich geen per- ®ei^e sPOren werden door het ongeluk soonlijke ongelukken voor. De Sloterdijker geblokkeerd en het heeft tot s nac W..1-P rtöHniirH ïrnnrnat no WPPT was leeg. van opzij. Deze kantelde en bleek onder een Het„..voorbalcon van de motorwagen van de tram uit Haarlem werd ingedrukt, maar zelfs de bestuurder werd niet., ge wond. De oorzaak van de aanrijding was de onoplettendheid van het personeel half twee geduurd, voordat de zaak weer vrij was. Dat er geen persoonlijke ongeluk ken gebeurden, mag gezien de snelheid van de tram uit Haarlem een bijzondere -mee valler genoemd worden. Er ontstond natuurlijk een ernstige stag natie in de dienst, die men na 'enige tijd heeft opgevangen door een overstap- Sloterdijk, dat niet voldoende aandacht dienst Amsterdam-Sloterdijk-Haarlem. Er schonk aan de mogelijkheid van een na- kwam ook nog een N.Z.H.-bus op de prop- derende tram uit Haarlem. Toen deze dan pen, maar toen deze versfcheen waren de ook kwam, reed de rangerende Sloterdijker meesten al met een „overstapje" geholpen, juist met zijn balcon op het hoofdspoor. De Inmiddels hadden veel passagiers hun bestuurder van de tram uit Haarlem kreeg I heil maar vast bij de trein gezocht, geen kans meer om een ongeluk te voor- Hedenochtend functioneerde de dienst komen. Hy ramde de Sloterdijker schuin [weer normaal. Naar aanleiding van een vraag uit het Congres lichtte de Amerikaanse onder minister van Handel, William C. Foster, het comité voor buitenlandse handel van het Huis van Afgevaardigden gisteren in omtrent de omvang en de aard van de Amerikaanse handel met de Sovjet-Unie gedurende de eerste negen maanden van dit jaar. De verschepingen onder Lend Lease en UNRRA waren zo goed als opgehouden in het derde kwartaal. Amerika heeft een grotere hoeveelheid in dollar-waarde uit Rusland geïmporteerd dan het naar laatst genoemd land heeft geëxporteerd. De af zonderlijke cijfers welke voor het derde kwartaal werden gegeven, zijn 26.500.000 dollars voor de import en 22.800.000 dollars voor de export. Foster zeide dat Amerika ruim een derde deel van de geïmporteerde mangaan ertsen (5.500.000 dollar) uit Rusland had ont vangen, de helft van de geïmporteerde chroomertsen (6.200.000 dollars) en ruim de hèlft van de ingevoerde platina (2.900.000 dollars). Hij wees erop dat zulke grondstoffen niet alleen elders moeilijk te krijgen zijn, doch dat zij bovendien van groot belang voor de Amerikaanse industrie zijn. Hij voegde hieraan toe dat bovendien de han del tussen Oost- en West-Europa van be lang is voor het uiteindelijke economische herstel, en het bijgevolg verstandig lijkt om de handel met Rusland voort te zetten teneinde volledig herstel van deze betrek kingen te bevorderen. De Amerikaanse politiek is er op richt, geen onderscheid te maken, aldus Foster. Hij vervolgde: „Zodra het Europese herstelprogramma goed op gang komt, zal het misschien nodig zijn om in deze poli tiek een wijziging aan te brengen, teneinde aan West-Europa voorrang te geven voor bepaalde soorten van machinerieën voor de industrie, met betrekking waartoe thans geen exportbeperkingen bestaan." „Ik hoop nog steeds" besloot Foster, „dat indien wij in de "vrije landen van de wereld een herstel teweeg kunnen brengen, dit zich ook achter het ij zei-en gordijn zal doen gevoelen." Brazilië voorbereid op ongeregeldheden In verschillende steden in Brazilië wor den ongeregeldheden tengevolge van door communisten voorgenomen demonstraties verwacht. De politie wordt* in gereedheid gehouden. Dinsdagnacht heeft de politie een razzia gehouden op het communisti sche dagblad „Tribuna Popular" te Sao Paolo. Na een lievig gevecht slaagde zij er in een aantal personen, die „communisti sche agenten" genoemd werden, te over meesteren en te arresteren. Tevens vcsid de politie een hoeveelheid wapenen en munitie. Een brand, die Zondag uitbrak in een militair wapen- en munitiedepot te Rio de Janeiro, wordt thans officieel aan sabo tage toegeschreven. deloo (Arbeid) en mr. Vonk (Vrijheid) aan genoemde hoogleraar grote lof toe, de laat ste speciaal omdat pi-of. Meyex-s voor dat werk geen speciale bezoldiging wenst te ontvangen. Na een met beleid door mej. mr. Tende- loo ondernomen aanval ten gunste van de handelingsbevoegdheid, welke de gehuwde vrouw behoort te krijgen, bleek de minis ter in dat opzicht bereid tot een tegemoet komende, van hei-vormingszin getuigende houding. Veel is er ook gesproken over de kwestie van de uitzetting van ongewenste Duitsers. Vele afgevaardigden gaven uiting aan hun goedhartigheid, doch de 'minister bleek in zoverre voldoende werkelijkheidszin te be zitten, dat hij tegenover Duitsei's, die zich tijdens de ooi'logsjaren ten opzichte van de Nederlandse gemeenschap misdragen had den, met het belang van onze eigen zelf bescherming rekening wilde houden. Intus sen staat de uitzetting tot 1 April stop: hier heeft menselijke edelmoediglieid het van andere ovei-wegingen gewonnen. Mr. Vonk (Vrijheid) behoorde tot die genen die accoord konden gaan met de beraamde herziening van ons vennoot schapsrecht, ten doel hebbende om de ar beiders ook in de raad van commissarissen en in de aandeelhoudersvergadering te doen vertegenwoordigen, maar hij wenste wel dat men hierover ook nog de Stichting van de Arbeid zou horen, hetgeen Excellentie Van Maarseveen bereid is te doen. In de avondvergadering bracht mr. Don ker (Arbeid)' bij de afdeling bijzondere rechtspleging de kwestie van de detentie van de twee voormannen van de Joodse Raad ter sprake. Hij vroeg of het juist was, dat de procureur-fiscaal dit na 2V2 jaar deed en of de minister een dergelijke han deling dekte. Vreemd vond hij ook, dat mr. Sikkel enerzijds aan de Pers mededeling had gedaan over de motieven, welke tot die arrestatie hadden geleid, doch anderszijds aan de i-edactie van het Nederlandse Juris tenblad deze informaties had geweigerd. Vermeld zij nog, dat in tegenstelling tot zijn collega van Binnenlandse Zaken de minister van Justitie er niets voor voelt om nu nog eens commissoriaal het vraag stuk van de poïitie-organisatie nader te laten onderzoeken en voorts, dat de heer Scheps (Arbeid) slecht te spreken was over een ministeriële aanschrijving aan de P.R.A., de opsporing van economische col laborateurs te staken. Het opleidingsschip voor adelborsten, Hr. Ms. „Van Kinsbergen", arriveerde gisteren in Rotterdam na Vh maand geleden met 92 adel borsten aan boord van Den Helder te zijri vertrokken op een oefenrels in de West-Indische wateren. ZWAAR BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of sneeuw en meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Iets hogere temperatuur 5 December: Zon op 8.30 uur, onder 16.31 uur Maan op uur. onder 13.58 uur (Laatste kwartier)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1