J r Algemene Bond proclameert staking •vana Velsen-Noord Beverwijk Opgewekte Sinterklaasfeesten Santpoort een net meisje koper, lood, zink Een prima Overhemd Weekblad bezorger DONDERDAG 4 DECEMBER 1947 IJMUIDER COURANT Woensdagochtend is de Algemene Ne derlandse Bond van Zeevarenden weder om in Thalia bijeen geweest, Aan het eind yan de vergadering werd besloten met 124 tegen 28 stemmers en 6 stemmen blan- eo, om het werk op de trawlers neer te leggen. De heer K. Zwart, die ook deze wat ru moerige vergadering leidde, resumeerde de gang van zaken der vorige bijeenkomst en kwam via het afwijzende antwoord van Centrale Bond van Transportarbeiders en de Vereniging van Reders van Vissers vaartuigen op het verzoek van de ANBZ, om gekend te worden in de onderhande lingen om een nieuw arbeidscontract. Hij ontkende, dat de strijd van de ANBZ 'in eerste instantie is ontketend om de erken ning; er zou thans slechts gevochten wor den om de visserman een menswaardig be staan te verzekeren. De heer Zwart deelde mede, dat zijn ge voel hem een onmiddellijke staking voor schreef, het verstand zou er echter ook bij betrokken moeten worden en dus ried hij de vergadering aan, een eventuële be slissing slechts te funderen op de nuchtere feiten. Een dergelijke beslissing wilde hij door middel van een schriftelijke stemming genomen zien. Het étiquet „communistische rel", dat reeds van verschillende zijden op de actie van de ANBZ geplakt is, achtte spreker niet juist: de politiek heeft er volgens hem niets mee te maken. Teruggrijpende op.de staking van 1936 verkondigde de heer Zwart, dat toen een eensgezinde stemming onder de stakers leefde, en hij wilde graag, alvorens tot een definitief uitsluitsel over een staking te komen, weten, hoe het er thans met de eensgezindheid" voor staat. Na langdurig heen èn weer gepraat en een voorstel uit de vergadering om de zaak nog een maand aan te zien en dan onver biddelijk te staken, kwam men tot de be slissing, dat er nogmaals vergaderd zal worden, zodra de gehele IJmuider vloot De „Cirrus" met genodigden naar Rotterdam Woensdagochtend om kwart over tien is het Nederlandse weerschip de „Cirrus" uit IJmuiden vertrokken om met een aantal genodigden van de scheepvaartinspectie aan boord een tocht te maken naar Rotterdam. De gerepareerde radar-installatie moest namelijk geprobeerd worden. Vandaag vertrekt de Cirrus van de Parkhaven naar haar ligplaats in de Golf van Biscaje. De Rajahstan kwam er goed af Kort nadat het Engelse stoomschip Rajahstan Woensdag bij het Forteiland ligging had gekozen, is een duiker afge daald om de schade aan de romp veroor zaakt door de mijnexplosie zij Noordwijk, te onderzoeken. Het schip maakt niet veel water, zodat de pompen het gemakkelijk drijvende kun nen houden. Men vermoedt, dat de stomer ter hoogte van ruim 1 en 2 getroffen is, maar behalve een behoorlijke ravage aan boord heeft het vaartuig geen onherstel bare schade opgelopen. Het is mogelijk gebleken, de Rajahstan naar Amsterdam te verslepen, om daar gerepareerd te wor den. Het schip blijft echter voorlopig nog in IJmuiden. Onderwijsdag in Velsen Evenals verleden jaar krijgt Velsen zijn onderwijsdag. Donderdag 11 December komen alle leerkrachten, van het lager on derwijs bijeen in de bovenzaal van „Rex". Er zal gelegenheid bestaan resultaten die behaald zijn in het afgelopen jaar te be spreken en moeilijkheden onder het oog te zien. Des morgens houdt Wim Gehrels een lezing en een demonstratie met zijn zang klasse. In de middagbijeenkomst spreekt de heer Korf uit Zaandam naar aanleiding van zijn verblijf in Amerika over: Het tekenen op de scholen in Amerika en Zaan- Engeland Douwt aan zijn trawlervloot Met een verbluffende regelmaat glijdt de ene moderne trawler na de andere van de Engelse scheepshellingen. Vroeg kort geleden de Fairfree om de aandacht, thans komt een bericht uit Lowestoft, dat op de Brooke-werf een belangwekkende drifter trawler is klaar gekomen. Men is er in Engeland hogelijk trots op, want deze trawler van 208 ton bruto is de eerste, die van een aluminium-aliage bovenbouw ird voorzien, een materiaal dat bij zonder- sterk, zonder invloed op het kompas, licht in gewicht en bovendien roestvrij is. De trawl-winch wordt direct door de diesel-motor gedreven, wat een belang rijke vooruitgang bij het binnenhalen van de netten moet betekenen. De nieuwe boot is voorts toegerust met een groot aantal hulpmachines, die volgens de enthousiaste beschrijving van de bouwers het vissen tot een genoegen maken. De totale capa citeit is 4340 kubieke voet, de netto vis- ïuimte bedraagt 2120 kubieke voet. Net-rampen aan Britse Oostkust De drifters van Lowestoft hebben de laatste tijd zulke zware schade geleden door het verliezen van netten, dat men vreest de vloot slechts op de halve sterkte te kunnen handhaven, zulks omdat de orders voor nieuwe netten met grote ver tragingen worden uitgevoerd. Hier komt h°g bij, dat een gemiddelde prijs van 11.per net het vervangen voor vele «leine ondernemers zo goed als onmoge lijk maakt. De schade voor 32 boten uit Lowestoft wordt over de afgelopen weken geraamd op 20.000 pond sterling. „SNEL"-VRIES. In het Engelse plaatsje Leith verstaat toen de term „sneP'-vriezen wel bijzonder goed. Volgens „Fishing News" werd er tussen Mei en Augustus 90.000 stone vis to Leith gevroren. t Agenda voor Velsen en IJnraiden DONDERDAG 4 DECEMBER. Station IJmuiden-West 14.45 uur: Aan komst St. Nicolaas. :n: Geen voorstellingen. VRIJDAG 5 DECEMBER. Bioscopen: Nieuw programma. binnen is en dus alle belanghebbenden be reikt kunnen worden. Hoewel er een moment sprake is ge weest van uitstel der stemming over een staking tot de vergadering van de Centrale Bond (die voor vandaag is uitgeschreven), bleek de meerderheid er meer voor te voe len, zich direct uit te spreken met het reeds gemelde resultaat. De heer Zwart wees in zijn slotwoord op de ernst der situatie en maande tot kalmte aan. DISTRIBUTIENIEUWS Bewoners van IJmuiden, Velsen (dorp) en Driehuis, wier namen beginnen met de letter En tot en met G kunnen Vrijdag 4 December nieuwe bonkaarten voor levens middelen, tabak- en vefsnaperingkaarten halen in het Patronaatsgebouw. Schoenen bonnen voor hen, wier T.D. eindigt op 8 en 04, 14, 24, 34 of 44. De Franse generaal Jacques Leclercdie een voorname rol speelde in de laatste oorlog en aan het hoofd van de Franse troepen Parijs en Straatsburg binnentrok, is, naar gemeld, bij een vliegtuig-ongeluk in Noord-Afrika om het leven gekomen Vl. Verse haring naar Katwijk. De pekel en steurharing van de Katwijkse vissers werd tot nu toe naar de haven van deze plaats gebracht. De KW 127 heeft echter ook haar verse haring, die het schip van Dinsdag op Woensdag had gevangen, naar de thuishaven gebracht. Nog één keer „het huwelijk". Er is zo langzamerhand veel, zeer veel geschre ven'over de trouwerij van Prinses Eliza beth en Prins Philip. De Deense trawler- schipper Jsof Jensen van de „Zarepta" wilde ook zijn steentje bijdragen tot het bruiloftsfeest en hij stuurde daartoe een nieuw type aluminium kist vól geselec teerde fijnvis. Dat dit zilte bericht het laatste zij van de lange reeks verhalen over dat koninklijke huwelijk. Spaar deviesjes! Een lid van het En gelse Lagerhuis heeft de minister van voedselvoorziening gevraagd, waarom de geïmporteerde kabeljauw tegen 2 sh. 4 p. per blik van zes en een half ons wordt verkocht, terwijl de verse kabeljauw door de Engelse visserij voor 1 sh. 2 p. per pond geleverd kan worden, welke vis dan nog niet eens deviezen kost. Noorwegen sluit af. De Noorse dele gatie, die in Londen heeft onderhandeld over een contract voor de export van vis naar Engeland, heeft gedaan weten te krijgen, dat volgend jaar 400.000 kisten haring naar Brittannië mogen worden uit gevoerd. Grimsby en de „diepzee-trawl". De vloot van Grimsby is uitgebreid met twee diepzee-trawlers, de St. Oswold van 160 voet lengte en een splinternieuwe oliesto ker van 180 voet lengte en een accomo- datie voor 30 man. Belgische kotter gezonken Maandagmorgen is de motorkotter Sonny Boy O 167, eigenaar G. Cloet te Oostende na een aanvaring met het Belgische stoom schip Vinkt ter hoogte van Dover gezon ken. Vijf overlevenden van de, kotter zijn door de Vinkt in Dover aan land gebracht. Een der opvarenden is overleden. De kotter is in 1931 gebouwd en mat 83 bruto en 24 netto reg. ton. Het s.s. Vinkt behoort aan de Cie Maritime Congolaise te Antwerpen en meet-7612 bruto erg. ton. MARKTBERICHT 3 December Visaanvoer. 1780 kisten schelvis, 240 kisten kabeljauw, 60 kisten koolvis, 60 kisten poon tjes, 500 kisten haring, 50 kisten diversen. Totaal 2690 kisten. Besommingen. RO 15 Antje 11.474. IJM. 240 74. 2 Trawlers met 28.000. Dukel en Liglhart leiden nog steeds in de D.C.IJ.-competitie Deze week heeft geen nieuwe verrassin gen gebracht in de onderlinge competitie van de Damclub IJmuiden: zowel Dukel als Ligthart wisten hun partij te winnen, zodat de voortekenen sterker worden, dat het gevecht om de kampioenstitel zal gaan tussen Ligthart, Dukel en T. Postma. De uitslagen waren inmiddels: B. DukelR. Hühl 20; A. Ligthart Nieuwenhuizen 20; J. SmitSehol afgebr. KrikkeT. Postma afgebr. Eerste klasse: P. v. d. VeldeP. Swier 02; J. BroekJ. Waal 02; P. v. d. Bos C. Kaan 02; L. KoetsierJ. Nanne afgebr. Tweede klasse: Van Osv. Pijkeren 2, Th. Groenv. Beelen afgebr. H. Leeuw J. Lichtendahl 20, P. Swierv. d. Steen 20, PrinsGoos afgebr. De stand der kopgroep luidt voor de hoofdklasse: Ligthart 7 gesp. 11 p.; B. Dukel 7 gesp. 10 p.; J. v. Straten 7 gesp. 9 p.; T. Postma 5 gesp. 8 p. In de eerste klas heeft J. Nanne de leiding met 5 gesp. 9 p. Zijn afgebroken partij tegen Koetsier staat zeer slecht. In de tweede klasse heeft de jeugdige Swier met 10 gesp. 16 p. de leiding. Van Beelen en Th. Groen liggen echter op de loer. De zestiende December wordt de com petitie voortgezet. UITVOERING VAN „S.S.H." De gymnastiekvereniging „S.S.H." welke vorige week geslaagde onderlinge wed strijden hield, heeft het voornemen om 2 Februari 1948 haar jaarlijkse zaaluitvoe ring te geven. F ABRIEK SBR AND WEER VOORKWAM ERGER. Dinsdagavond werd de brandweer van de papierfabriek gealarmeerd voor een brandje in het ketelhuis van de cellulose- fabrieken. Een houten koker, welke zich nabij de ketel bevond, had vuur gevat. De brandweer, die met twee slangenwagens zeer spoedig ter plaatse was, had het vuur spoedig onder de knie. Door de grote trek bleef van de koker niet veel over. DE HUISHOUDSCHOOL KRIJGT EEN NAAM. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen stellen de raad voor, aan de nieuwe gemeentelijke daghuishoud school de naam van haar, die de pionier ster van het werk voor deze onderwijs inrichting is geweest, te verbinden. De school zal dus gaan heten: Mevr. dr. J. van den Bergh van Eysinga-Elias school. „Harten op hol" voor de Gieteling Honderden verrukte kinderen „De Jonge Stem", onderafdeling van de IJmuider Volksstem, heeft gistermiddag in school H luide haar stem verheven om de alom beminde Heilige de gepaste eer te bewijzen. Ruim een half uur lang hebben deze jongens en meisjes tussen zes en veertien jaar in spanning gezeten: „Komt hij of komt hij niet?" want drukke bezigheden hadden zijn komst kunnen beletten. Deze tijd van wachten hebben ze doorgebracht met ijverig repeteren onder de energieke leiding van dirigent E. van 't Kaar. Bij een zo groot leeftijdsverschil als van 6 en 14 jaar, valt het niet mee een koor tot op een bepaalde hoogte op te werken en dan nog wel een koor van'82 leden. En toen kwam een waardige bisschop met een roetzwarte Piet binnengeschreden en hij werd ontvangen door de voorzitter, de heer W. Dienaar en de dames van het bestuur. Kleine kleuters gingen hem tege moet, maar een van de groteren, die mede was uitverkoren hem te ontvangen, zei op het kritieke moment: „Nee ik durf niet." Een tiental jongens en meisjes hebben gedeclameerd, ieder op eigen wijze, en Sint werd erdoor ontroerd. Het is een fijne middag geworden, die lang in het jeugdig geheugen van de koor leden een plaats zal innemen, maar niet slechts de aanwezigheid van Sint Nicolaas is hiervan oorzaak, zeker ook wel de sur prise die allen aan het eind meekregen. Bij „Alex Bell". De buurtvereniging „Alex Bell" bood Dinsdagavond haar leden een cabaretpro gramma aan. Nadat des middags de kinde ren genoten hadden van het optreden van de heer Nijen en Sinterklaas in hoogst eigen persoon was verschenen, konden, des avonds de ouderen genieten van de presta ties van het eigen toneelgezelschap, dat een tweetal blijspelen op de planken bracht, welke, gezien het dilettantische materiaal, zeer vlot werden gespeeld. Omstreeks elf uur werd de avond met een toepasselijk tabléau gesloten, waarna men tot diep in de nacht de gelegenheid kreeg om eens naar, hartelust te dansen. Rest nog te vermelden dat de traditionele verloting niet ontbrak, waaraan weer een keur van prijzen was verbonden. De band van Dolf Brouwer luisterde het dansfeest in de pauzes met vrolijke muziek op. In Santpoort. Op verzoek van de Algemene Winkeliers vereniging „Santpoort" bracht de goede Spaanse heilige reeds vóór de officiële dag van zijn verjaardag een bezoek aan Sant- Als gevolg van de Zonnehuis-filmavond die onlangs in het kerkgebouw van de Gereformeerde Kerk werd gehouden en waar de film „Doortje Verkerk" zo veler aandacht boeide, werd een bijeenkomst gehouden onder leiding van de administra teur der vereniging, waarin men besloot een werkcomité op te richten. Alle aan wezige personen traden als medewerker toe. Het doel van dit werkcomité is, plaat selijk meer bekendheid te geven aan het streven van de vereniging, dat berust op j een betere verzorging van behoeftige chro- is een vrjj dwaze ge_ nisch zieken en de voorkomende werk- - - zaamheden als: contnbutie-innen, busjes ledigen, kalenders verkopen, enzovort, onder de medewerkers te verdelen. De leiding van deze werkzaamheden be rust bij de dames H. Eling, G. Keegstra en W. v. d. Wal.' De laatste fungeert als cor respondente: haar adres is Bruno Klau werstraat 18. poort. En dat de goedheilig man tal van vereerders en vereersters heeft, is deze middag op ondubbelzinnige wijze gebleken. Dat het bestuur der Winkeliersvereniging het vroege, hoge bezoek op de juiste waarde wist te schatten, bleek wel uit het feit, dat de heren „gehogehoed" de bisschop ontvin gen. Per schimmel en vergezeld van niet min der dan vijf Zwarte Pieten, deed de Sint een rondgang door Santpoort-dorp en -station en overal verwekte zijn komst een laaiend enthousiasme. De Pieten maakten zich verdienstelijk met het distribueren van enige honderden ponden pepernoten. Op het Broekbergenplein sprak de Sint de om hem verzamelde jeugd allerhartelijkst toe. Dat de oude Sint, ondanks de vele be slommeringen, welke deze dagen ongetwij feld met zich brengen, toch óók voor die zaken, welke nu juist niet direct tot zijn competentie behoren, belangstelling heeft, bleek ons uit een vraag, welke hij voor zitter Meyer in de oren fluisterde: „Hoe gaat het met de bonnen-actie?" En de winkelierspraeses, die nooit naar z'n woor den behoeft te zoeken, antwoordde enthou siast: „Dank u, dank u, St. Nicolaas, het gaat buitengewoon; tegen de 160.000 bon nen, welke we het vorige jaar uitgaven, staat nu een aantal, dat bijna de 200.00Q haalt. Zelfs uit Haarlem-Noord kwamen tientallen bewoners hier hun inkopen doen." En toen klopte de Sint de heer Meyer goed keurend op de schouder, alsof hij zeggen wilde: „Bravo, ga zo met uw mede-winke liers voort!" Sint bracht ook nog een bezoek aan de leerlingen van de Chr. Kleuterschool. Hier werd hij al evenzeer hartelijk ontvangen. De kleintjes zongen, eerst wat schuchter, maar later veel vrijmoediger, hun versjes en voerden een tweetal zangspelletjes op, waarvoor de Sint grote bewondering had. Een paar der allerdappersten gaven zelfs een solo ten beste en dat die een extra pluimpje kregen, ligt voor de hand. Echte ondeugende kinderen bleken op deze school niet aanwezig te zijn, zodat de Sint met een paar vermanende woorden kon vol staan. Dat hij voorts de kleintjes goed be dacht, mag niet onvermeld blijven. De kinderen der hogere klassen van de Adolf van Nassau-school trokken per auto bus naar Velsen-Noord, waar in „Concor dia" door de onderwijzers-toneelvereniging „Kennemerland" het kindertoneelspel „Het Raadsel" werd opgevoerd. Ze hebben daar zeer genoten. Bij „Wijkeroog". De Winkeliersvereniging „Wijkeroog" had voor de gehele jeugd van Velsen-Noord een feest georganiseerd in bioscoop De Pont. De geweldige belangstelling voor het feest bracht mede, dat twee voorstellingen moesten worden gegeven, die elk door 450 kinderen zijn bezocht. De heer E. Sanders, voorzitter, opende Dezer dagen bracht de toneelclub Tavido het toneelstuk „Harten op hol" voor de leden en donateurs der vereniging „de Gie teling" in het Kennemer Theater. De zaal was tot de laatste plaats toe bezet, en de gezellige sfeer werd mede gebracht door de „Roemersband", die ook in de pauze voor de muzikale omlijsting zorgde. De heer Rijkeboer sprak een kort inlei dingswoord en zeide onder meer, dat een Gietelingavond in de eerste week van December een traditie te noemen is, welke, naar hij hoopte, altijd gehandhaafd zal blijven en wenste de aanwezigen verder nog een prettige avond. „Harten op hol'" schiedenis van liefde en verliefdheid waarin vele toevallige misverstanden voor komen, die op zeer verdienstelijke wijze door de toneelclub „Tavido" werd opge voerd. De vele komische situaties hebben het goedlachse publiek hogelijk vermaakt. Het stuk werd vlot gespeeld; zowel August Mei (K. Brands) als Mattie, het dienstmeisje (mevr. Velthuys) muntten uit, de een door zijn nogal snuggere optre den, de ander door haar rappe en rake antwoorden, waarnaast ook de her^n R. Velthuys, Gigengack, Weyers en Gerrits verdienstelijk spel leverden. Mej. Vogel was ook goed in haar rol thuis; het vlotte spel van de dames de Bie, Bonekarrïp en Kochx werd zeer gewaar deerd. De avond werd besloten met een gezellig bal onder leiding van dansleraar Heems kerk. De leden en donateurs van de vereni ging de Gieteling kunnen op een gezellige avond terugzien. Jeugdconcerten ook in Beverwijk Met het oog op het feit, dat in verschil lende grotere en kleinere steden comités gevormd zijn, die goede concerten organi seren voor de jeugd van middelbare en Ulo-scholen, is hier ter plaatse een der gelijk comité tot stand gekomen van de gezamenlijke hoofden dor gemeentelijke Ulo-scholen, dat ook voor de jeugd de or ganisatie van jeugdconcer.ten ter hand heeft genomen. De Haarlemse Orkestvereniging is be reid gevonden, gedurende het winterseizoen een serie van zes concerten te geven voor alle leerlingen van de Ulo-scholen in het K.S.A.-gebouw. Evenals bij de concerten voor de Hoog- ovenstaten zal de dirigent van de H.O.V., de heer M. Adam, een toelichting geven bij de te spelen orkestwerken. Ageimda voor Beverwijk DONDERDAG 4 DECEMBER. Ned. Herv. Kerk, 8 uur: Lezing ds. J. van Dorp. Zonnehuis werkcomité „Santpoort" Betalingsverkeer met Frankrijk uitgebreid Weer handel in Nederlandse fondsen op Franse beurzen Het ministerie van Financiën deelt mede dat het betalingsverkeer tussen Frankrijk en Nederland is uitgebreid. Be halve overmakingen van betalingen uit hoofde van leveranties van goederen en diensten, van kosten en lasten van de transitohandel, van premies en uitkeringen van verzekeringen en herverzekeringen, van salarissen, tractementen, toelagen en pensioenen en andere uit het internatio- naal-verkeer voortspruitende betalingen, zullen in het vervolg ook opbrengsten van kapitaalbezit, aflossingen en terugbetalin gen van kortlopende credieten, welke voor de financiering van industriële en handels transacties zijn verleend, van het ene land naar het andere over de monetaire reke ning worden overgemaakt. Voorts is de mogelijkheid geschapen om saldi van de rekening luidende in dollars, welke Nederland met de Franse bezettings zone in Duitsland voert, te verrekenen over de Frans-Nederlandse monetaire re kening. Ten aanzien van het zich in Frankrijk bevindende bezit aan Nederlandse effec ten werd een belangrijke regeling getrof fen, welke het mogelijk maakt de handel in Nederlandse fondsen op de Franse beurzen te hervatten. Effecten, welke zijn aangemeld, niet op de Nederlandse zwarte lijst voorkomen, zich thans in Frankrijk bevinden en be- Raadhuis, 10—11 uur: Spreekuur wet- horen tot de categorieën, waarvan de han- houder Openbare Werken. del op de Franse beurzen was toegestaan, 't Centrum, 35 uur: Receptie wegens zullen een voorlopige Nederlandse erken- 30-jarig bestaan bloemenveiling. K.S.A.-gebouw, 7.30 uur: St. Nicolaas- avond „Die Wijcker Gilde". beide keren met een kort woord, waarbij hij te kennen gaf dat deze feest middag als een begin van nieuwe activiteit moet worden gezien. Vervolgens deelde de heer Sanders mede het gezelschap Martin Vinjee bereid te hebben gevonden het feest te verzorgen. Voor vele kinderen was het jammer, dat St. Nicolaas geen per soonlijk bezoek aflegde, maar Vinjee zorg de dat dit nauwelijks te bespeuren was. Op buitengewoon vlotte en vooral ook op voor kinderen begrijpelijke wijze wist het gezelschap de grote kinderschare te boeien. Het goochelen alleen reeds was voor de kinderen, die 'dit zelf mochten proberen, de moeite waard. Ook de pop penkast met het verhaal van „De gestolen prinses", boeiend en uiteraard vol geestig heden, genoot de volle belangstelling en toen daarna nog eens clownerie werd ge bracht was het hek van de dam. De kinderen hadden dan ook een zeer prettige middag. Aan het slot van het geslaagde feest kreeg elk een grote taai pop en een appel. ning krijgen. Door deze regeling is hervatting van het beursverkeer in Frankrijk van Nederlandse stukken wederom op ruime schaal moge lijk gemaakt. Zij is van belang voor de emissie van de Koninklijke Olie, waarvan een aanzienlijk aantal aandelen in Franse handen is. Voor de claims van deze stukken is een afzonderlijke regeling getroffen, waarbij in het algemeen een eenvoudige verkla ring van eexi Franse bank voldoende is, om het claimrecht te kunnen uitoefenen. Curacaose afgevaardigden voor rondetafelconferentie De staten van Curagao hebben Maandag avond in besloten zitting definitief de can- didaturen vastgesteld voor de delegatie van het gebiedsdeel Curagao ter ronde-tafel conferentie. Men is daarbij niet ingegaan op de suggestie van de Nederlandse rege ring om voor elk van de acht plaatsen twee candidaten te presenteren, uit welke de Kroon een keuze zou kunnen maken. Voor iedere plaats is slechts één candidaat ge kozen. IJMUIDER WASSERIJ, Snelliusstraat 39, IJmuiden vraagt voor direct voor het inpakken van schoon wasgoed. Onderstaande zaken zijn Vrijdag 5 Dec. - St. Nicolaasavond om 7 uur gesloten Geels Geschenkenhuis Willemsbeekweg 54 Fa. Hoogerduyn Kennemerlaan 40 De Jager Trompstraat 66 Loendersloot's Warenhuis Willemsbeekweg Loendersloot's Warenhuis Kennemerlaan Te koop: witte Deventer KINDERWAGEN. Adres te bevr. bur. van dit blad. Te koop: z. g. a. n. RADIO TOESTEL. Adres bur. van dit blad. GEVRAAGD De Buurtvereniging „Onderlinge Vriendschap" geeft voor de kinderen van haar leden Zaterdag 6 Deo. half 3 in het Leger des Heilsgebouw een ST. NICOLAASFEE5T Er zal een film worden vertoond met tractaties. De Sint zal daar zelf vertegenwoordigd zijn. 's Avonds bezoekt de Sint de kleintjes thuis tussen 8 en 10 uur. Voor Betaalt de !Ruqiet? flink Trompstraat 35 IJimiiden-Oost - Tel. 4273 maken wij voor U van Uw coupon stof. ELZER'S HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 121 voor IJmuiden, 14 daags tijdschrift circa 200 bladen^ Brieven N, REPKO, Gabriel Metsustraat 13, Amsterdam-Zuid 502e Staatsloterij 1052 1239 1327 1348 1780 1828 1892 1936 8147 3210 3248 3370 4138 4209 4258 4330 7e TREKKING HOGE PRIJZEN - 2681 4360 4811 7664 161 PRIJZEN VAN S «O 1448 1457 1403 1559 2079 2339 2354 2438 3 DECEMBER 1947 i 7245 7405 7413 7452 1 8452 8453 8542 8708 8 9758 9800 10313 10328 IC 11342 11346 11401 11795 II 13012 13015 13151 13272 12 14389 14579 14788 14977 16122 10M4 16602 16693 17392 17608 17875 17699 18659 18770 18798 18893 19617 19788 19842 19898 20668 20694 20799 20923 81980 8 8880 8915 9030 9 6 10467 10506 10520 II 11880 12013 12299 12440 II 13280 13290 13330 13335 t: 16100 1321 1 15262 15400 li 10703 18752 16767 17023 1' 17835 17087 18013 18031 II 18957 19133 19187 10103 II 10940 19041 19971 20088 21 20982 21141 21186 21473 2: 8403 8447 9467 2 10672 11214 11280 11333 5 12832 12835 12909 1299» 7 13540 13647 13822 14244 5 15558 15600 15937 15978 '9 17108 17131 17179 17191 I 18280 18314 18346 18361 13 19413 19419 19477 19569' 14 20279 20368 2C 14 21821 21846 21 19 21937 FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot door SUSAN* INGLIS vertaald uit het Engels. 96) Hij beet zijn tanden op elkaar en zijn blik gleed naar Anne, die met David sprak. Als zij maar iets voor hem voelde, dacht hij. Nu tante Em wegging en Geof frey die 200 per jaar van die ellendige weduwe van Dick had weten los te krij gen, zouden ze het misschien kunnen wagen. Als zij iets voor hem kon voelen. Maar toen ze haar hoofd omdraaide, als had ze zijn blik bemerkt, waren haar ogen, die de zijne ontmoetten, koel en on verschillig, ofschoon ze met David had zitten lachen en grapjes maken. Hij zette zijn kopje onhandig met zijn linkerhand neer. Jullie excuseert me wel, zei bij hees, ik móet nog met enige mensen telefoneren. Ilc zie je vanavond aan het eten, David. Gezellig, dat je een paar da gen blijft. Onbewust zette Anne haar tanden in haar onderlip, toen ze hem de kamer uit zag gaan. Ze wachtte nog even, maar dan stond ze zelf ook op. Ik moet er ook vandoor, zei ze glimlachend naar David Lorne, Kathryn zal u wel vertellen, dat ik een kookles beneden in de keuken krijg. Hij glimlachte terug, maar dan was hij opeens ernstig en zijn eerlijke jonge ge zicht keek haar aan. Ik heb nog geen gelegenheid gehad om u te bedanken voor alles wat u gedaan hebt, zei hij. Kay heeft me verteld, hoe geweldig u geweest bent. De blik in zijn ogen vergezelde haar nog, toen ze de hall doorliep naar de keu ken, hen alleen achter latend. Hun geluk kwam haar bijna ondragelijk voor. Een plotselinge ingeving deed haar stil houden en in plaats van direct door te gaan naar de keuken, bleef ze staan voor de deur van de bibliotheek. Ze had Dr. Bladen's brief in haar zak. Ze had deze aldoor bij zich gedragen, sinds hij aangekomen was. Nu was toch zeker het moment, om er mee voof de dag te komen, aangebroken. Kathryn zou het natuurlijk jammer vinden, en zou haar willen overreden te blijven, maar hoe dan ook, zou haar weggaan nu toch niet meer zoveel voor Kathryn betekenen. Kathryn zou te veel in haar eigen geluk verdiept zijn om haar erg te missen. Zachtjes klopte ze op de deur. Alan's stem die „ja" riep, klonk enigszins ver baasd, maar toen ze op de drempel stond, kwam hij onmiddellijk overeind. Hij had aan zijn bureau gezeten zonder iets uit te voeren, alleen had hij met zijn hoofd in zijn handen zitten nadenken. En nu kwam zij hier. Als u het niet te druk hebt, zei ze, wilde ik u vragen, of ik u even mag spreken. Hij was al bezig een grote, diepe stoel voor haar aan te slepen. Natuurlijk kan dat, zei hij, ik ben helemaal niet erg druk bezig. Ik voelde me daar een beetje te veel. De onderdrukte boosheid in zijn stem verwonderde haar, Maar u bent er toch mee ingenomen, is het niet? vroeg ze, bijna onwillekeu rig. Kay aanbidt hem en hij lijkt een aardige jonge man. En een geluksvogel, bromde Alan, toen hij zichzelf verwenste om zijn wrang heid. Anne voelde zich boos worden. Een vastberaden jongeman ook, merkte ze op, zonder er bij stil te staan, dat dit eigenlijk iets was, dat haar niet aanging. Weet u dat Kathryn hem vol komen afgewezen had, toen ze nog in de waan verkeerde,, dat ze zou sterven, dat ze toen alles heeft gedaan om hem af te schrikken en om hem te doen geloven, dat ze niet meer van hem hield? Toen hij op een keer hier kwam, wilde ze hem niet eens ontvangen. Maar hij heeft geen mo ment geaarzeld. Als hij nu gelukkig is, heeft hij dat voor zover ik het beoordelen kan, ook wel verdiend. Ze zou niet hebben kunnen verklaren; waarom ze het zo fel voor David Lorne opnam, behalve misschien omdat het haar pijn deed Alan op een dergelijke manier over .hem te horen praten. Ze was er zich niet van bewust, dat haar wangen rood waren geworden en haar bruine ogen schitterden van opwinding. Alan had haar zó nog nooit gezien. Hij keek haar nieuws gierig aan. Dat wist ik niet, zei hij alsof het er weinig toe deed. En dan voegde hij er aan toe, bijna alsof hij tot zichzelf sprak: Ik vraag me af, zuster Prescott, waar om ik altijd nèt het verkeerde tegen u moet zeggen! Anne voelde zich een vuurrode kleur krijgen. Het waren niet alleen zijn woor den, die haar in de war brachten Er was een blik in zijn ogen, een vreemde, ge kwelde, zoekende blik, die haar hart snel ler deed kloppen. Ze wendde haar gezicht af, en zocht wanhopig naar woorden, waardoor de situatie weer gewoon zou worden. Maar ze was als verlamd, en de stilte tussen hen duurde voort. Totdat deze zo gespannen en ondragelijk leek, dat ze het gevoel had dat het kloppen van haar hart weerklonk tegen de wanden van de stoffige, sombere kamer (Wordt vervolgd). Wapenstilstandsbesprekingen in Indonesië horten United Press meldt in Batavia vernomen te hebben dat de Nederlands-Indonesische commissies welke de uitvoering van de „staakt-het-vuren"-order behandelen, de drie mogendhedencommissie er van in ken nis hebben gesteld dat zij er niet in ge slaagd zijn de impasse te breken. In een communiqué van de driemogend- hedencommissie werd gisteren gezegd dat de besprekingen over het staken der vijan delijkheden werden voortgezet. Er werd geen mededeling gedaan over vooruitgang. OUDE MENSEN SPRONGEN UIT RAMEN VAN BRANDEND GEBOUW. Dezer dagen is brand uitgebroken in een uit drie verdiepingen bestaand „Lodging House" in Philadelphia. Toen de brand uitbrak bevonden zich zeventig per- tonen in het gebouw. De meesten hunner slaagden erin het brandende gebouw in nachtgewaad te ontvluchten. Volgens de laatste berichten zijn bij de brand vijf per sonen om het leven gekomen, tv/intig an deren werden gewond en 17 vermist. Ver scheidene der bewoners, allen personen op leeftijd, wisten zich in veiligheid te bren gen door uit de ramen te springen. Het vroor hevig, toen de brand uitbrak, meldt United Press.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3