Middag- Editie Thalia Johrs Stol y/aarschijnlijk wordt er vandaag op beperkte schaal gevaren Sinterklaasfeesten voor oud en jong Stormvogels had een goede eerste helft J VRIJDAG 5 DECEMBER 1947 IJMUIDER COURANT jn de groeiende reeks vergaderingen, die er rond het conflict in de IJmuider trawl- visserii zijn gehouden, heeft die van Don- ierdag i" Thalia eén speciaal karakter ge- kregen. De Centrale Bond van Transport arbeiders had namelijk alle opvarenden in Tjmuidcn opgeroepen en dus was er een zeer gemengd gezelschap van A.N.B.Z.- leden, Centrale Bond-aanhangers en niet jeorganiseerden in de zaal, toen het hoofd bestuurslid van de Bond, de heer Van der jlculen een uiteenzetting van de situatie jaf. die een klemmende 'waarschuwing berd tegen een staking. Hij zei namelijk, dat een op de spits .ge dreven conflict in deze tijd van het jaar jjiet meer en niet minder dan een „kapitale stommiteit" zou 'zijn. Als consequenties noemde de heer v. d. Meulen het dreigende jeit, dat eventuele stakers de kans lopen, rechteloos te worden, wanneer zij door een staking het Collectief Contract, dat door henzelf mede ondertekend is, verbreken. Hij meende, dat de reders in hun vuistje zouden lachen, wanneer op dit moment een werkelijk conflict zou uitbreken; het zou de werkgevers ontslaan van de verplichting, normale gages in een stille tijd door te betalen. Voorts waarschuwde de bestuur der tegen de mogelijkheid, dat het College van Rijksbemiddelaars zich met de zaak gaat bemoeien, want dan zal een nieuw te vormen contract in het kader van de loon politiek bekeken worden, wat alleen maar nadeel voor de werknemers kan opleveren. De heer De Boer, lid van het IJmuider bestuur van de Centrale Bond zette uiteen, dat de verwerping van 't stakingsplan door de C. B. niet in de eerste plaats tegen de jjV.C. of haar zuster-organisaties gaat, maar tegen de wijze waarop het onder havige „wilde" conflict tot stand is geko men. Hij fulmineerde echter in zoverre wel tegen de E.V.C., dat hij haar tactiek sinds de mislukte fusie met het N.V.V. als vol komen fout bestempelde. Hij wees met nadruk op de negatieve gevolgen voor de arbeiders, die slechts uit een werkelijk conflict kunnen voortspruiten. De heer De Boer zag het zo, dat „de A.N.B.Z. tot Sint- Juttemis zou kunnen staken, echter zonder enig resultaat." Hij merkte echter op, dat de C.B.T.A. zeer zeker kan instemmen met de redelijkheid der verlangens, magr hij wilde de zaak langs de organisatorische weg oplossen en „geen staking organiseren met de gevolgen voor jezelf." Ook de heer D. Verbaan voerde namens de Centrale Bond het woord. Hij weerlegde met voorbeelden de beweringen, dat er sinds 1945 niets ten goede voor de visser man veranderd is, en hekelde de E.V.C.- houding, waaruit blijkt dat deze vakbond reeds tweemaal een concept-contract heeft ingediend, maar nu pas, op een moment, dat het de reders best naar de zin is, tot de ontdekking komt, dat de zaken geen al te vlot"verloop hebben. Eerst A.N.B.Z. horen. Een levendige en soms humoristische ge- dachtenwisseling volgde, waarin de ver schillende houdingen onder woorden wer den gebracht. Enige aanwezigen namen het de Centrale Bond hoogst kwalijk,, dat het E.V.C.-bestuur of de A.N.B.Z.-leiders niet ter vergadering waren uitgenodigd; het feit, dat de Bond niet wenst te strijden Voor de erkenning van een communistische mantelorganisatie en de eendrachtige hou ding der vislossers en visknechts in de hal, waardoor zij betere sociale voorwaarden wisten te verwerven, werden ter tafel ge bracht en duchtig gecritiseerd. Nadat te langen leste van achter de groene tafel nog eens was aangeraden, de verlangens via de normale weg aan de reders voor te leggen, beloofde de heer Verbaan dat de Centrale Bond naar de redgrs zal gaan, om de wen sen, die onder het trawlpersoneel leven, te vertolken. Als dit geen vruchten mocht af werpen, zal er wederom een bijeenkomst belegd worden, om de houding der werk nemers nader te bepalen. De aanwezige A.N.B.Z.-leden wilden echter eerst graag hun bestuur polsen over zijn mening vandaag komt de Algemene Bond ten derde male bijeen waarop de eis kenbaar werd gemaakt, dat, wanneer de boten gaan varen en er geen représailles tegen de bij het conflict betrokken vissers zullen worden genomen. Tenslotte werd voorlopig en in afwachting van de A.N.B.Z.- houding besloten, te varen. Vanmorgen waren de verwachtingen in IJmuiden, dat er vandaag weer op be perkte schaal gevaren zou kunnen worden: er lagen namelijk vier trawlers onder stoom. Jlex JPieatef Vanaf heden t/m Woensdag 10 Decem ber brengen wij (Le journal tombe a cinq heures) Een spannende film van een verslag geefster. Toegang 14 jaar. City Film C •varia Norma-Maria's recordbesomming. De IJM 8 Norma Maria heeft in Engeland voor 1200 kisten verse vis een besomming van 30.000 behaald. Hiermee heeft de Norma waarschijnlijk wel het verse-vis-record ge slagen. De Vlos IV maakte aan de overkant 17.000. Crematie E. P. Weber Gisteren werd op Westerveld gecre meerd het stoffelijk overschot van de heer E. P. Weber, hoofdbestuurslid der P.T.T., majoor der infanterie buiten dienst en voorzitter van het comité „Oranjehötel". In de aula sprak mevrouw B. Boonv. d. Starp woorden van dank voor hetgeen de heer Weber heeft gedaan voor het comité „Oranjehótel" en de 22 gevangenen en de nabestaanden van hen, die gefusil leerd werden. De heer G. de Clercq vertegenwoordigde de Nederlandse Omroep en speciaal de AVRO en de Nederlandse Radio Unie. Hij gewaagde van dankbaarheid jegens deze pionier, die een zo belangrijk aandeel heeft gehad in de groei der Nederlandse Radio. De heer I. P. A. van Voorst van Beest sprak uit naam van de ex-politieke ge vangenen en roemde de overledene als stichter van de „dodencel", met welk ini tiatief hij aan duizenden een dienst van onschatbare waarde heeft "bewezen. Als vriend gewaagde de heer A. B. Veldhuizen van het voorbeeld dat de overledene is ge weest voor velen. Namens de loge „l'Union Frédéric' sprak de heer C. F. Antheunissen, die naar aloud gebruik der vrijmetselaars drie witte rozen bij de kist legde als symbool van wijsheid, kracht en schoonheid. Majoor J. Roodenburg, voorzitter van de Algemene Nederlandse Vereniging van reserve-officieren bracht de. heer Weber dank namens de oude kameraden. Ds. G. Bos, gevangenispredikant, las een gedeelte uit Openbaring en schetste de overledene als een waar vaderlander in de meest zuivere betekenis, een ideële figuur en sterke persoonlijkheid. Na het dalen van de kist besloot George Robert de plechtigheid met het spelen van het Wilhelmus. VOETBALOVERZICHT Zie ginds komt het stoombootje Onder hartverscheurend gebrul van de zijde der in IJmuiden liggende sleepboten, is de Goede Bisschop gis termiddag per speciaal gecharterde Hollander II de pieren binnen ge varen. Het lawaai was zo oorverdovend, dat het overigens nogal makke paard, dat de koets van de hoge gast door IJmuiden- West moest trekken, met veel moeite door zijn gegallonneerde baas in bedwang kon worden gehouden en de welkomstliedjes van de peuters, die Sint en zijn knecht bij de steiger verwelkomden, kregen dan ook geen kans tegen het jjgezang" van de stoomfluiten. Met een groot gevolg van kinderen en ouders zijn de vriendelijke grijsaard en zijn pepernoten-strooiende knecht naar Thalia gereden, waar de kleine leden van de buurtvereniging „Oud IJmuiden" een kostelijke feestmiddag wachtte. en de trein. Wij hebben grote bewondering voor de vitaliteit van de oude man, die luttele minuten later alweer aan het Station van IJmuiden arriveerde, opdat ook de kinde ren der buurtvereniging „Door Samenwer king Sterk" hun deel van de Sinterklaas- vreugde kregen. Tenslotte hebben wij misschien wel evenveel bewondering voor de commissies en besturen, die de beide feesten tot zulk een succes maakten. Nog steeds houdt Sinterklaas overal feestelijke bijeenkomsten. Zo kwamen Don derdag de leerlingen van de R.K. Meisjes- en Jongensscholen in gebouw „Concordia" bijeen, waar natuurlijk naar hartelust is gezongen, vooral toen St. Nicolaas per soonlijk contact met de leerlingen kreeg. Een aardig programma „vóór elk wat wils" hield de kinderen gedurende enige uren bezig. Bij het vertrek uit de zaal en ook tijdens het feest ontbraken de ge bruikelijke versnaperingen en tractaties niet. De afdeling van de R.K. Vrouwenbond heeft in de koffiekamer van „Concordia'" 's avonds een opgewekt feestje gehouden, waarbij de leden het programma .verzorg den. Op echt gezellige en ouderwetse wijze hebben de damesleden van de Hoogoven Athletiekvereniging „Suomi" Woensdag avond in de oefenzaal de verjaardag van de heilige van Myra gevierd. Verschillende zaal wedstrijden gaven aanleiding tot soms grote rivaliteit, waarbij de soepelheid van de spieren goed te pas kwam. Het zou geen St. Nicolaasfeest zijn als niet ook de goedheilig man, vergezeld van zijn knecht, aanwezig was, waardoor het geheel zich kenmerkte door een prettige sfeer. Ver schillende versnaperingen verhoogden de gezelligheid. SINTERKLAAS-SURPRISE Dansschool VOOR BETER DANSONDERW1JS Binnenkort aanvang speciale TANGO CURSUS! Snelprivélessen op elk uur. laschr. IJMUIDERSTRAATWEG 33 De Petronella bedrijfsklaar Dinsdagavond is van Woubrugge |n IJmuiden eangekomen de motorlogger Petronella KW 125, behorende aan de sehlpper-ei.genaar M. Kuit. Het vaartuig is indertijd uit Duitsland aange komen in zwaar beschadigde toestand, het was namelijk geheel uitgebrand. In April werd de logger naar Woubruyge overgebracht en de N.V, Scheepsbouwwerf De Dageraad, vjh. Wed. J. Boot aldaar heeft het schip in acht maanden tijd voor de visserij verbouwd en ingericht. De inhoud bedraagt 133 bruto- en 52 netto reg. ton bij een lengte van 29,16, breedite 6,63 en een diepte van 2,84 m. De voortstuwingsïnstallatie bestaat uit een 4 cyl. Bronsmotor van 200 p.k. Achter de moderne stuurhut bevindt zich een ruime radiohut, waarin zijn opgesteld de radio telefonie zender het echo-lood en de richting- zoeker. Het schip, dat nu voor de trawlvisserij is ingericht, zal in het begin vam de volgende week ter visserij uitvaren. 9 Gongwedstrijden van D.C.IJ. ook voor dames Dinsdagavond gaat de Damclub IJmui den in café Royal een bijzondere clubavond houden, waarop voor leden en donateurs gongwedstrijden zijn uitgeschreven, waar aan ook de dames kunnen deelnemen.. Sint Nicolaas heeft besloten zijn verblijf in de lage landen nog wat te rekken, om deze avond met zijn aanwezigheid te ver eren. Bijna klaar om te varen De verleden jaar uit Engeland teruggekeerde stoomtrawlers Li-bra IJM 98 van die N.V. Visserij Mij. Neerland:!a en Maria R. Ommerimg IJM 7 van de N.V. De Vem. welke respect, bij de Soheepswerf A. Vuijk te' Capelle a. -d. IJssel en C. v. d, Giessen te Krimpen a. d. IJssel opnieuw voor de visserij verbouwd worden, zullen noig deze maand gereedkomen. In Amsterdam bevindt zich n-og -de stoom trawler Gerberdina Johanna IJM 38 van De Vem, Welke ook in Geallieerde Marinedienst is Veest. Dit schip zal in de loop van het volgend jaar weer in de vaart gebracht kunnen worden. MARKTBERICHT Visaanvoer 5 kisten tarbot, tong, 85 kisten whol, 400 kisten schelvis, 42 kisten kabeljauw, «8 kisten koolvis, 12 kisten wijting, 247 kisten naring. Totaal 829 kisten. Besommingen. IJM 99 Batavia 13.580. *W 65 964. IJM. 229 427. Stormvogels sloot Zondag met de ont moeting tegen DWS de eerste competitie helft af en met de elf punten uit tien wedstrijden kan men moeilijk zeggen, dat de Vogels slecht „geboerd" hebben, vooral wanneer we bedenken, hoe slecht hun po sitie in de eerste twee na-oorlogse seizoe nen bij het verstrijken van de eerste helft was. Daar Excelsior op het ogenblik nog maar twee winstpunten heeft, kan prae- tisch gesproken, reeds nu haast gezegd worden, dat het Vogels-eerste klasseschap weer voor een seizoe» geprolongeerd is. De perspectieven voor VSV zijn nog gun stiger, want de roodwitten behoren nog steeds tot de „runners-up" en we houden dan ook nog steeds ernstig met een VSV- kampioenschap rekening. Zondag wacht de IJmuidenaren de lastige uitwedstrijd tegen 't Gooi. We zijn nieuwsgierig, of ze deze klip zullen weten te omzeilen. De Velsenaren ontvangen bezoek van de club van Bertus de Harder. De Hagenaars bezetten thans niet, evenals aan het eind van het vorige seizoen, de eerste plaats, maar zijn toch ook nog niet uitgeschakeld. En Velsen wil graag de punten hebben, omdat het er nog lang niet royaal in zit. Toch verwachten we, dat Bakkum c.s. het hoogstens tot een gelijk spel zullen bren gen. Ook voor de Kennemers is in het inhaal programma van Zondag a.s. een wedstrijd vastgesteld, nl. de thuiswedstrijd tegen Fortuna. De Wijkers zijn nog wel niet de dragers van de rode lantaarn, maar hun positie is toch lang niet veilig en daarom zouden winstpunten uiterst welkom zijn, vooral wanneer ze behaald werden op een zustervereniging, welke vrijwel in (dezelf de benarde omstandigheden verkeert. Wij hebben zoveel vertrouwen in de rood zwarten, dat we in ieder geval op een ge lijk spel rekenen. Van de derde klassers komt DEM op eigen terrein in actie tegen het vrij sterke IVV. De vorige week leverde DEM een goede prestatie door van Helder te winnen. Dan kunnen de Wij kers tegen IW toch niet minder dan met een gelijk spel uit de bus komen! Beverwijk trekt naar Rip- perda. De afgelopen Zondag is dè wed strijd uitgesteld door de terreinomstandig heden. In Beverwijk komt ook Kennemers 2 in actie en wel tegen Velsen 2. Hier verwach ten we een zege der bezoekers. Zaterdagmiddagcompetitie. Zaterdag ontvangt IJmuiden Dindua uit Enkhuizen. Aangezien Dindua degradatie- candidaat is, zal de ploeg alles iri het werk stellen de punten binnen te halen. De re serves ontvangen ETO 1 uit Hoofddorp op het WB-terrein. Een kleine overwinning ligt in de lijn der verwachting. Dan blijft de kleine kans op het kampioenschap be houden. Het derde elftal trekt naar NWS 1 in Heemstede. Gezien de kracht van het huidige elftal kan op zijn minst een gelijk spel behaald worden. Het vierde elftal is de gast van Kennemerland 6 en zal trach ten op de goede weg voort te gaan. Een mager „officieel voetbalprogramma" Oorspronkelijk zou het voetbalprogram ma Zondag voor de clubs uit Velsen-Noord mager zijn, althans wat betreft de eerste elftallen. Nu echter IEV de afgelaste uit wedstrijd tegen de lijstaanvoerders uit As sendelft ingelast kreeg en Kinheim en WB vriendschappelijk uitwedstrijden gaan spe len, respectievelijk tegen Vitesse te Cas- tricum en ADO te Heemskerk belooft het toch nog een interessante dag te worden. IEV zal het tegen Assendelft niet ge makkelijk hebben, vooral met de kans dat enige spelers wegens blessures zullen ont breken. Toch zal IEV trachten zo sterk mogelijk uit te komen met: L. Harsveld; H. Zonneveld en J. v. d. Zon; J. Witte brood, P. v. d. Berghe en J. v. d. Vlies; J. Schavemaker, Th. Koek, W. Castricum, A. Stokman en S. Slotemaker. De „Bresapers" gaan de sterke derde klasser ADO in Heemskerk ontmoeten en dit belooft een goede krachtmeting voor de vierde klassers, die een andere midden voor opstelden. VVB vertrekt met: C. van Veelen; D. Aafjes en H. Lantsink; J. Zand vliet, J. Wormsbecher en C. Hoen; L. Spruit P. Vlietstra, A. Bruins, R. Meyer en N. Michel. Het Verdere lijvige programma is; DWS 4—WB 2 12 uur; Haarlem 6— VVB 3 12 uur; RCH 8—WB 4 12 uur; WB 5—WE 3 12 uur. Junioren: WB a— Kinheim a 9.45 uur. Zaterdag: Kennemer land 4WB. Adspiranten: WB aTer rasvogels a; VSV cWB b, alle te 3.15 u. Kinheim trekt naar de nieuwe derde klasser Vitesse in Castricum, dat in een andere afdeling uitkomt. Rem is niet van de partij, zodat een opvolger wordt aange wezen en Kinheim vermoedelijk uitkomt met: J. Kleibergen; W. Groeneveld en A. v. d. Steeg; C. de Boer, N.N., J. Hout; W. Raaymakers, H. Prinssen, A. Prinssen, H. J. v.- d. Wateren en C. Luntz. Het Kinheim-programma is voorts: Kin heim 2Haarlem 4 9.15 uur; Kinheim 3 HBS 3 12 uur; THB 3Kinheim 4 9.45 uur; VSV 5Kinheim 5 12 uur. Junioren.: VVB aKinheim a 9.45 uur. Zaterdag: Kinheim IJohez I 3 uur; Kinheim IIWSV I 3 uur. Adspiranten: Kinheim aStormvogels a 2 uur; Kenne mers bKinheim b 3.15 uur. V.V.IÜ.-toneel-nieuws Dat de voetballers van WIJ niet alleen op de grasmat van wanten weten, maar ook op de planken hun mannetje staan, hopen zij Woensdag de tiende in het Pa tronaatsgebouw te bewijzen, als de afde ling toneel van WIJ met het stuk „En Frederik 'diende.voor het voetlicht komt. Scheidsrechter voor deze zeer vriendschappelijke ontmoeting is regisseur F. Hunsche. WATERLOO-PLANNEN. Het eerste elftal begint de tweede helft van dit seizoen met drie punten achterstand dp de beide leiders. Zondag trekt Waterloo naar Hillegom om de strijd op te nemen tegen Concordia I, dat met Dio 2 de boven ste plaats deelt. De IJmuidenaren willen graag nog een woordje meespreken, dus moet er Zondag gewonnen worden. Water loo komt met een invaller voor P. Zwaan; voor hem speelt W. Wagemans. Het tweede neemt de strijd op tegen Hil- linen IV. Waterloo III speelt tegen WH 5, Adspiranten Waterloo ATerrasvogels B. VSV E- Waterloo B. GESLAAGDEN TER VISSERIJSCHOOL Aan de gemeentelijke Visserijfichool slaagden voor de volgende diploma's; Schéepswerktuig- kundige ter Koopvaardij (V.D.): J. N. Otto, J. H. Duijckers. Motordrijver Kleine Handels vaart: J. de Koning, H. Ha-gedoorn, J. H. Duijckers, J. v. d. Hoek. Machinist-Stoker Visserij: J. Troost, J. v. d. Hoek, Duijckers. Stuurman Kustsleepvaart: J. de Koe, P. Kok." AanvuHingsdiploma Kleine Han- delsvaart: J. E. Doddema. Stuurman Visserij A. Koeman, P. v. d. Wiele. Certificaat Inter nationale Uitwijkbepalingen: K. v. d. Grijn. Proef kaartpassen: K. v. d. Grijxi: Radio-tele fonist: R. de Bruin, Ph. Glas, M. Grootveld, J. Hopman,, P. v. d. Wiele, J. Glas, D. Plug, K. v. d. Grijn, Pih. Prins en C. Blok r (Het theater met de beste films) A Van Vrijdag t/m Woensdag Gale Storm - Phil Regan - Connie Boswell - Louis Jordan - Willy Osborne en zyn orkest in de grote succes-film „SWING PARADE" Een wervelwind van muziek, zang, dans en vrolijkheid. Toegang 18 jaar. Zondag matinée aanvang 3 uur STAN LAUREL en OLIVER HARDY in „ZEEBONKEN". (Toegang elke leeftijd). VERWACHT: JAMES MASON in „GEJAAGD IN DE NACHT" Een „kinderboerderij' op Velserbeek De meeste kinderen in de gemeente Velsen hebben vandaag of gisteren een of meer surprises gekregen. Eén geschenk echter kan Sint Nicolaas niet inpakken, dat kan hij slechts beloven. Wie in Amsterdam „Artis" heeft be zocht is natuurlijk ook een kijkje gaan nemen op de kinderboerderij. Sint Nico laas weet dat de Velsense kinderen hier naar ook verlangen en belooft ze, voor lopig nog maar in het klein, zulk een boer derij, achter de speelweide in Velserbeek. Voor het zomer wordt moet de boerderij klaar zijn en het plan is er kippen, geiten, schapen, ganzen, kalkoenen en op den duur zelfs een pony te krijgen. Duiven, oud-hol- landse hoenders in diverse kleuren zullen er komen, een broedgelegenheid voor fa zanten, een konijnenberg, en zo meer. Het spreekt vanzelf dat al deze dieren er niet zo maar ineens kunnen zijn en dat er geld nodig is om nieuwe dieren bij te kopen. Het hangt ook van de jQngens en meisjes af óf de dieren in leven blijven, want zij brengen van thuis mee korstjes brood, blaadjes sla, misschien wel een beetje mais. Maar dat zijn zaken, die van zelf gaan, daar behoeven ze zich nu nog niet het hoofd over te breken. Het voornaamste is de wetenschap dat Velsen een eigen kinderboerderij krijgt. Het is te hopen dat de jongens en meisjes heel zuinig en netjes op hun boerderij zullen zijn, zodat Sint Nicolaas, wanneer hij volgend jaar terug komt, geen spijt van deze gift behoeft te hebben. De Strawberries ontmoeten Leiden „IJs en weder dienende" gaan de dames van Strawberries naar Leiden om tegen de gelijknamige vereniging aldaar strijd te leveren. Waarschijnlijk zullen de beide punten wel mee naar Velsen genomen worden. Het spel van de voorhoede zal de doorslag moeten geven. Het derde dames-elftal komt in Heem stede voor een schier hopeloze taak te staan. Alliance II is nog ongeslagen en Strawberries III kan geen werkelijke be dreiging voor hen zijn. Een goede kans om twee punten in de wacht te slepen krijgen de dames van hej vierde team. Eechtrop II behaalde nog geen enkel winstpuntje. Strawberries V heeft bijna gelijke papieren tegen DEM IV. Door een overwinning kan de onderste plaats ver laten worden. De tweede wedstrijd van dit elftal op Zaterdagmiddag, ook al „thuis" geeft dezelfde vooruitzichten te zien. Nu het eerste heren-elftal vrij is, gaat alle belangstellinguit naar de wedstrijd Strawberries IILeiden III. In de Sleutel stad was het een felle strijd, die dit keer in Beverwijk wel eens herhaald kon wor den. Te verwachten valt, dat het voordeel van eigen omgeving nu aan de Aardbeien de overwinning zal brengen. Met weinig optimisme zullen de heren van het derde team de krachtmeting met Kraaien tege moet zien. Toch is een winstpuntje hard nodig voor het elftal. Heel wat geruster kunnen de Aardbeien van het kierde elftal AMVJ IV ontvangen. Voor de jeugd belooft het een spannende Zondag te worden. Amsterdam C. speelde één wedstrijd en won deze. Aan de meisjes de' eer dat dit geen tweede overwinning wordt voor de gastvrouwen. De jongèns zullen er goed aan doen, HBS a met een nederlaag naar huis te stu ren. De voorsprong op nummer twee blijft dan zeker vier punten. GELD VOOR EEN NIEUWE SCHOOL. In de raadsvergadering van Dinsdag zal een verzoek van de P. Vermeulen-school in Velsen ter sprake komen. Dit verzoek houdt in "een aanvraag om gelden beschikbaar te stellen voor de bouw en de inrichting van een schoolgebouw van de vereniging voor 'Christelijk Nationaal Schoolonderwijs in deze gemeente. B. en W. stellen voor, de gevraagde medewerking te verlenen. GESLAAGD Van het Tadfo-instituut „Kennemerland" te Velsen slaagden voor radiotelegrafist le kl de heer R. Rettig en voor 2e kl. de heer R. L. Goethals. „Watervliet" I speelt thuis Het korfbalprogramma vermeldt voor Zondag slechts drie wedstrijden, daar voor de adspirant-twaalftallën in December geen ontmoetingen zijn vastgesteld. De „Watervlieters" hebben echter het voordeel van twee thuiswedstrijden, want het eerste twaalftal komt op „Watervliet" uit tegen Aurora I en Watervliet 2 a ont moet Animo Ready 2. Beide wedstrijden zijn zeer belangrijk. Het eerste, dat maar steeds onfortuinlijk is en gerekend naar het aantal verliespunten tot de laatste drie van de tweede klasse in de N.K.B. behoort, moet om eventueele degradatie te ontkomen wel hard aanpakken. Weliswaar heeft Aurora één verliespunt meer, maar een wedstrijd minder gespeeld. Watervliet I komt uit met de dames M. v. d. Kieft, T. Gieze, M. v. d. Plas, R. Wei- mar, C. Broeksma en J. van Vught en de heren J. Wals, J. Broeksma, C. Scharpff, F. MÖhlman, S. de Vries en B. de Heer. Watervliet 2a ontmoet de concurrent Animo Ready 2, waar het gaat om de eerste plaats, met goede voornemens de 62 ge leden nederlaag te vergelden. Dit is moge lijk, vooral op eigen veld. De stand aan de kop is: Animo Ready 2 5 4 1 0 9 pt. Watervliet 2a 4 3 0 1 6 pt. Nieuw Flora 2 4 1 1 2 3 pt. Het vierde groen-gele twaalftal gaat naar Haarlem en moet van Aurora 5 winnen om nog mede te dingen naar de eerste plaats. Deze kan bereikt worden, want de stand aan de kop is nu: Oosterkwartier 5 5 Watervliet 4. 4 Nieuw Flora 3 5 Aurora 5 6 10 pt. 6 pt. 7 pt. 8 pt. Velsen Raad op 9 December De gemeenteraad van Velsen komt Dins dag 9 December om half acht bijeen. De agenda vermeldt onder meer een cred iet- aanvraag voor rattenbestrijding, de aan koop van gronden in Velsen-Noord, een gratificatie-regeling voor het gemeente- personeel, de naamgeving van de gemeen telijke huishoudschool en een groot aantal andere punten. Kennemer Onderwijzers Toneel club boekte verdiend succes Op de ,.Raadsel"-avond voor de genodig den heeft de wethouder van Onderwijs, de heer A. J, van Leusen, de dames en heren van de Kennemer Onderwijzers Toneelclub toegesproken, uit welke toespraak ten volle bleek, hoezeer van officiële zijde het werk van de K.O.T. op prijs wordt gesteld. Het lag dan ook geheel in de lijn van het betoog van de wethouder, dat hij de dames en heren aanmoedigde op het ingeslagen pad verder te gaan. En inderdaad, het werk, door de K.O.T. verricht, kan niet hoog genoeg worden aan geslagen. Dat de dames en heren dezer jonge vereniging met ambitie voor de hun toevertrouwde jeugd spelen ligt al evenzeer voor de hand als dat zij slechts het beste goed genoeg voor hun jongens en meisjes vinden. En dat op het gebied van kinder ontspanning boeken, kindertoneelfilm nog wel een en ander te wensen valt, be hoeft zeker al evenmin nader betoog als als het feit dat de smaak van de jeugd nu niet altijd die des kinds is. Onderwijzers, ook al missen zij vaak de nodige toneelroutine, voelen als het ware, hoe zij voor kinderen moeten spelen. Maar dat ook buiten het onderwijs staanden die eigenschap kunnen bezitten, bleek duidelijk uit de wijze, waarop de rol van de Perzische prins in het Raadsel door de heer Allan vertolkt werd. Zo is de opvoering van „Het Raadsel" een groot succes voor de K.O.T. geworden. Moge het voor de jonge vereniging een stimulans zijn om op de ingeslagen weg voort te gaan. voor en IJmuidlem VRIJDAG 5 DECEMBER Thalia: 7.00 en 9.15 uur, „Swingparade". Rex: 8.00 uur, „iMddageditie". De. Pont: 8.00 uur. ZATERDAG 6 DECEMBER Thalia: 7.00 en 9.15 uur, „Swingparade". Rex: 7.00 en 9.00 uur, „Middageditie". FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot 97) door SUSAN INGL1S vertaald uit het Engels Dan opeens sprak Alan weer. Alsof hij zichzelf opzettelijk tot een uiterste span ning opvoerde. Maar ja u vindt me pok erg onsym pathiek, nietwaar, zei hii. Anne, Anne, waarom haat je me zo? Snel, bijna onwillekeurig, hief ze haar hoofd op om éen felle ontkenning uit te spreken en haar ogen ontmoetten de zijne. Wat ze van plan was geweest te zeggen, zou ze nooit weten, want de woorden kwamen niet over haar lippen. Haar klare, bruine ogen en haar trillende mond ver rieden haar en onthulden dingen, die ze zo zorgvuldig had trachten te verbergen. Alan staarde haar een ogenblik zwijgend en niet gelovend aan, diep verwonderd over wat. hem hier opeens duidelijk werd gemaakt, maar dan veranderde zijn ge zicht. Zijn mond, die bitter had gestaan, werd zacht en in zijn blauwe ögen kwam een blik van triomf en nederigheid tegelijk. Anne, kleine Anne! zei hij op zachte, nog wat verwonderde toon. En dan trok hij haar naar zich toe. Weet je zei hij na een poosje/met zijn lippen in haar haar, je bent een haastige jonge vrouw. Ze lag met een innig gevoel van tevredenheid tegen hem aan in een van de diepe leren stoelen. Hij was daarin neergevallen en had haar op zijn knieën getrokken. Waarom. vroeg ze. Je krijgt een halve imbeciel als echt genoot. Ik was niet adrem genoeg om je dadelijk zelf mee te vragen naar dat dans feest, en ik had Neame wel kunnen ver moorden, toen hij het deed. En ik dacht, dat je me niet mee wilde hebben! Dat heb jeme wel betaald gezet, door niet met me te willen dansen. Ik dacht, dat je me niet geloofde, toen ik je vertelde ovér Kathryn en die parels. Ze draaide haar hoofd om, zo dat ze in zijn ogen kon zien. Je hebt er geen idee van, hoe me dat gegriefd heeft. En jij hebt er geen idee van, hoe ik me voelde, toen ik je de volgende morgen handjes vast zag houden met Neame., O, dat deed ik niet, zei ze, terwijl haar wangen weer rood werden, en jij was afschuwelijk tegen mij toen Niet zo afschuwelijk als ik me voelde. En daarna viel ik van dat ellendige paard van dat-kind Lambert af. Ja, dat was niet erg handig, stemde ze toe, en ze lachte. Weet je, dat Ka thryn hard bezig was je uit te huwelijken aan Sheila Lambert? Wat bedoel je daarmee? vroeg hij scherp. Dat is echt iets voor dat brutale nest van een Kathryn. Ze dacht, dat je zo eenzaam zou wor den, als zij met haar David getrouwd was. En natuurlijk moet je eigenlijk met zo'n soort vrouw trouwen, Alan. Wat voor soort vrouw? Iemand met geld, zei ze ernstig. Niet met een arm, onbekend meisje, zoals ik ben. Ik mag dan een dwaas zijn, zei hij droog, maar ik ben toch nog niet dwaas genoeg om met Sheila Lambert te trouwen. En wat geld trouwen betreft, hij keek in haar ogen, dan zou jij, als je een verstandig meisje was, Neame nemen, en niet mij! Ze schudde zachtjes haar hoofd. Ik weet het nu al heel lang, be kende ze eerlijk, dat jij het moest zijn of niemand anders. En ik was er zo van overtuigd, dat het niemand zou worden. Liefste, zei Alan Heriot. Toch, begon hij even daarna weer, geloof ik niet, dat ik je mag vragen met mij te trouwen, werkelijk. Ik geloof niet, dat je dat al gedaan hebt, je. hebt het als volkomen natuurlijk aangenomen, merkte Anne op. Ik veronderstel, zei hij, toen hij haar dichter tegen zich aantrok, dat je het niet zoudt doen indien je niet werke lijk van plan was een behoorlijk mens van mij te maken. Maar hoe dan ook, je wilt met me trouwen, is het niet, zuster Pres- cott? Ja, zei ze, maar er ging even een huivering door haar heen. Zuster Prescott zou hij erg boos op haar worden, als hij de waarheid te weten kwam? Hij kuste haar snel en de aanraking van zijn lippen op de hare verjoeg voor het moment alle minder prettige gedachten. Zoals ik je al gezegd heb, ver volgde hij, mag ik je eigenlijk niet vra gen om met mij te trouwen, heus! Een en ander zal wel wat vlotter gaan, als tante Em weg is, maar dan nog zal het een hele toer zijn om het goed in stand te houden. Zie je, hij hield even op mijn neef heeft alles in een min of meer deplorabele toestand achtergelaten. Later zou hij haar natuurlijk moeten vertellen over mevrouw Dick Heriot, over de overeenkomst, die hij met dat mens had afgesloten, maar op dit ogenblik wilde hij er nog niet met haar over spreken. Het was nu voldoende als hij Anne het besef bijbracht, dat ze met een arm man zou trouwen. O ja? zei Anne, nu. CWordt vervolgd). Santpoort „GEEN OUDE KRANTEN VOORRADIG". De oproep van minister Gielen tot de schooljeugd om behulpzaam te zijn bij de inzameling van oud papier heeft succes gehad: „Japi" is in korte tijd populair ge worden. Met groot enthousiasme trekt de jeugd er op uit om bij „vrienden en be kenden" en onbekenden te vragen, of er nog oude kranten zijn. Zo ijverig zijn de jongens en meisjes, dat de huismoeders soms .tien en meer keer per dag naar de deur moeten, omdat er gebeld wordt voor oude kranten. Dat dit niet prettig is, ligt voor de hand en daarom kwam een slimme huismoeder of is het vader, die op dit praedicaat aanspraak maakt? op het idee een briefje op .de deur te plakken, waarop stond: „Geen oude kranten voor radig". DE VERKIEZING VAN GEMACHTIGDEN VOOR HET KIESCOLLEGE. De herstemming van twee gemachtigden van het kiescollege had het volgende re sultaat: Uitgebracht 207 stemmen. Hiervan verkregen de aftredende heren J. Reus en J. J.'Wezenaar resp. 109 en 113 stemmen, zodat ze werden herkozen. Op de heren L. W. Beyerbacht en J. Melis werden uit gebracht 86 en 99 stemmen, RIJKSEENHEID HIELD EEN VERGADERING. Dezer dagen vergaderde het comité Rijks eenheid, afdeling Velsen, bestaande uit de heren Hubrechts (voorzitter). Spoor (se cretaris), Rijswijk, Wiersma en Poppinga. Besproken werd de mogelijkheid om voor de ideeën van Rijkseenheid hiér in de ge meente meer propaganda te maken dan tot dusver gedaan is, temeer daar door het Nationaal Comité in den Haag een grote activiteit wordt ontwikkeld. Besloten werd zo mogelijk nog deze maand met behalve de heer Spoor een nog nader aan te wijzen spreker een vergadering te beleggen. Nederlandse verliezen op Dinsdag Volgens officiële berichten bedroegen de Nederlandse verliezen op 2 December een dode en di'ie gewonden. Op Java en Su matra zijn Nederlandse posten en pa trouilles beschoten. Bij Tandjong Poera zijn 700 vluchtelingen in veiligheid ge bracht en geëvacueerd. MINDER VEE, MAAR MEER PAARDEN DAN IN 1938. Een statistisch bulletin vah het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat gegevens over de grootte van onze veestapel gedu rende de laatste 10 jaren. Er blijkt uit dat de rundveestapel, vergeleken met 1938, teruggelopen is tot 84 pet., de varkens stapel tot 46 pet., de schapenstape] tot. 72 pet. en de hoenderstapel tot 49 pet. Het aantal paarden bedraagt thans 115 pet, van dat in 1938.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3