2 wielige aanhangwagen CORSETTEH Vandaag zijn de trawlers weer gaan varen John Stol SINT NICOLAAS BAL Bloemenmagazijn A. KRAAK Voorkeur voor bepaalde candidaten ZATERDAG 6 DECEMBER 1947 IJMUIDER COURANT De vergadering van de A.N.B.Z. in Thalia die gisteren tot resultaat had, dat bij accla matie werd besloten, vanmorgen te gaan varen, werd wederom geleid door de heer Zwart, die er de leden op attent maakte, dat de reders „hardhandig van de wantoe standen in de IJmuidense visserij op de hoogte zijn gebracht." Hij meende echter, dat, nu de Centrale Bond heeft toegezegd de door de A.N.B.Z. nader geformuleerde eisen onder ogen der reders te brengen, er een punt achter het conflict moet worden gezet. Indien de tijd daartoe rijp is, wilde de heer Zwart op nieuw met de werknemers overleggen. Uit de vergadering kwamen verscheidene complimenten voor het bestuur en men sprak er zijn tevredenheid over uit, dat de Centrale Bond er toe gebracht is, de vijf strijdpunten te entameren. Een A.N.B.Z.- ]id was het er echter niet mee eens, dat er geen ultimatieve termijn is gesteld. Een tweede bracht zijn verwondering onder woorden, dat er onlangs met overdonde rende meerderheid is besloten te wachten tot het oordeel van „de hele vloot" bekend was over hetg G«chil en dat „nu de Centrale Bond de A.N.B.Z. heeft weten om te pra ten, zodat daar niets van komt." dansschool organiseert hedenav@nd voor zijn leden en oud-leden een' Ir, „de Griffioen". Aanvang 7 uur. (Adv.) Collecte voor „Simavi" op 13 December Zaterdag 13" December wordt in de ge meente Velsen door de vereniging S(teun) l(n) M(edische) A(angelegenheden) V(oor) I(nheemsen) een inzameling hou den. Onder leiding van de dames Wentink, Anten, Homburg, Ninek Blok, Bakker en Houtsma, bestuursleden der U.V.V. heeft zich tot dit doel een comité gevormd. Simavi is de enige organisatie hier te lande, die reeds meer dan twintig jaar financiële en materiële steun verleent aan alle instanties in Indië en Suriname, die de medische verzorging van de inwoners der tropenlanden behartigen. Aan geen politieke of kerkelijke orga nisatie gebonden, helpt, zij waar nood is. En de nood vooral in Indië heeft schrik barende afmetingen aangenomen. Van alle kanten wordt hulp gevraagd en Simavi wil helpen als het Nederlandse volk haar ertoe in staat stelt. In de loop van dit jaar werden reeds zeer grote bedragen voor aankoop van medicijnen bestemd. Het Nederlandse Rode Kruis te Batavia ontving voor meer dan 30.000 aan medi camenten gratis; aan de bouw van een zie- kenhiiis in het Surinaamse Bosjand werd ruim 50.000 ten koste gelegd. Tal van Nederlandse doktoren én verpleegsters op Nieuw-Guinea, Ambon, Celebes, Borneo ontvingen wat ze nodig hadden voor hun menslievend werk. Van het Rijksbureau voor Geneesmidddelen kocht Simavi voor een waarde van 175.000 aan salversan, het geneesmiddel tegen de zo zeer gevreesde framboesia-ziekte. Het hoofd van de me dische dienst van het Nederlandse Rode Kruis in Batavia vroeg, evenals de minis ter van Volksgezondheid voor* Oost-Indo- nesië te Makassar om 100 kg van dit me dicament. Hiermee is een bedrag van 250.000 gemoeid. Zo zijn er dus kapitalen nodig om te blijven helpen. Daarom doet Simavi ook in Velsen een dringend beroep op de ingezetenen. Wie zich duidelijk wil maken hoe nodig deze geldelijke steun is kan door middel van lichtbeelden kennis nemen van de toe standen in bedoelde gebieden. Donderdag 11 December des avonds in het Patro naatsgebouw is hiertoe gelegenheid. Huis aan huis zullen volgende week fol ders worden verspreid, die getuigen van het leed in de tropische landen. Glad Velsen Vanmorgen tegen een uur of acht bleken de wegen in Velsen in gevaarlijk gladde spiegels veranderd te zijn. De gemeente reiniging, heeft wel gestrooid, maar ons in ziens te laat en te weinig. Op de Rem- brandtlaan moest een paard worden uitge spannen en op de Hagelingerweg was het rijden voor automobilisten een hachelijke Onderneming. W. A. Verwoerd overleden Te IJmuiden is nog onverwacht over leden op 69-jarige leeftijd de directeur van de brandstoffenhandel N.V. W. A. Verwoerd Zonen. Hij was sinds 1909 als directeur in het bedrijf werkzaam en had vroeger zit ting in het bestuur van de Verenigde Detailhandelaren in brandstoffen voor IJmuiden, Velsen en Beverwijk. Ook heeft hij enige jaren verdienstelijk werk ver richt voor het ziekenfonds wezen. Nieuw kantoor van de „Alkmaar Packet" Velsen herbouwt! Dat dit geen leuze maar Werkelijkheid is, bewijst de „Alkmaar Packet". Aan de Kanaalweg 22 te Velsen- Noord wordt Dinsdagmiddag het nieuw ge bouwde kantoor geopend. Dit is het eerste bedrijfsgebouw in Vel sen, dat na de oorlog is herbouwd en als er één schaap over de dam is volgen er meer. Agenda voor Velsen en IJmuiden ZATERDAG 6 DECEMBER. Thalia, 7 en 9.15 uur: „Swingparade". Rex, 7 en 9 uur: „Middageditie". De Pont, 8 uur: Voorstelling. ZONDAG 7 DECEMBER. Thalia, 3 uur: Matinée; 7 en 9.15 Uur: «Swingparade". 3, 7 en 9 uur: „Middageditie". De Pont, 2.30, 5 en 8 uur: Voorstellingen. MAANDAG 8 DECEMBER. Raadhuis, 912 uur: spreekuur wethou der van Sociale Zaken. Raadhuis, 1012 uur: spreekuur burge meester. Bioscopen, 8 uur: Voorstellingen. „Wie controleert nu de woorden en daden van de Centrale?" Deze vraag beantwoord de 'bestuurder Damen met de opmerking, dat de Centrale Bond zichzelf niet licht zal blameren door niet bekend te maken wat er met de reders besproken is en hoe de resultaten zijn. Verder werd nog geconsta teerd, dat een eventuele strijd in de toe komst de vissers van IJmuiden eensgezind zal vinden. Aan het einde van matig bezochte bijeenkomst werd, zoals wij reeds gisteren konden mededelen, besloten dat de A.N.B. Z.-leden vandaag, dus Zaterdagochtend zouden gaan varen. „Kijk Uit" kwam uit tegen „Bloemendaal" Kijk Uit I speelde Woensdagavond tegen Bloemendaal II. Doordat drie partijen nog onbeslist bleven is de uitslag van deze interessante wedstrijd niet volledig bekend. De voorlopige uitslag.is: Kijk Uit IBloe mendaal II 2y24y2. Hoewel dit nogal slecht schijnt, is er goede kans op gelijk spel De resultaten waren: P. LanserJ. H. Blom 10, R. VisserM. Lanser afgebro ken, J. A. StalsJ. Huizing 10, J. v. d. PlasP. Rotteveel afgebroken; J. Plugboer R. J. Plomp 01, H. KoelemeyJ. Ba- beliowsky afgebroken, P. de BoerJ. Ver meer 01, W. DeelderW. F. Cramer 01, J. RingersA. Hofman 01. De uitslagen van de onderlinge compe titiepartijen waren: Groep. 2A: F. Huis manA. Rijke 01, A. BurggraafJ. Ver- laak 01, A. ZeylmansA. v. d. Plas 10. Groep 2B: S. Kistemaker—J. Verschoor 01, C. M. MuntzJ. Scheurkogel afge broken. Groep 2C: J. J. van Stekelenburg A. J. v. Niekerken 10, De RuiterJ. Strijker 10. Woensdagavond 10 December wordt de uitgestelde St. Nicolaas-gongwedstrijd ge houden. Welke prijzen er zijn is natuurlijk een verrassing. Ds. v. Dorp in TJmuiden-Oost Zeer velen zullen zich de kerkdiensten herinneren die door Londen werden uitge zonden en waarin ds. Van Dorp voorging en ook ons, luisterende Nederlanders, be moediging en vertrouwen schonk. Thans maakt ds. Van Dorp een rondreis door ons land en ook IJmuiden zal in de gelegenheid zijn hem persoonlijk te zien en te horen, daar de dienst van de Vereniging voor Vrijzinnig Hervormden Zondag door hem zal worden geleid. De dienst wordt in de Nijverheidsschool gehouden. Kerstplannen van het Leger des Heils Der traditie getrouw loopt het Leger des Heils weer met plannen rond om met de Kerstdagen licht te brengen in vele duis tere levens. Het Leger wil dit doen door, evenals vorige jaren, Kerstpakketten samen te stel len en deze uit te reiken aan die gezinnen en personen, die als „minder begunstigd" kunnen worden beschouwd. Bovendien zijn plannen in voorbereiding een Kerstfeest te vieren met de zogenaam de buitenkerkelijke jeugd. Er zijn echter, voor het zover is, tal loze financiële en materiële moeilijkheden te overwinnen. -Van-Maandag 8 tot. Zaterdag 13 Decem ber wordt dus de -bekende KerstGollecte gehouden. Wellicht zijn er mensen die be halve een bijdrage aan geld, een of andere bon of wat punten kunnen missen; alles kan in de gesloten bussen gedeponeerd worden. SINT NICOLAAS BEZOCHT SCHOLEN. Te gelegenheid van zijn verjaardag, had Sint zich gisteren gehuld in zijn gala- costuum. De grijsaard had zich naar kap- peï- HuvThe begeven om een golf in zijn baard te laten friseren en hierna bracht hij, op verzoek van de ouder commissies van de Emma- en Julianaschool, een be zoek aan de leerlingen. Er mag zeker hulde worden gebracht aan het phenomenale ge heugen van iemand van zo hoge leeftijd, die zich een groot deel van de deugden én ondeugden der kinderen herinnerde en ze beurtelings vermanend en goedkeurend toesprak. Aardige presentjes en snoeperijen, niet te vergeten de zak met mopjes van Piet, waren tastbare bewijzen van zijn bezoek. FEEST VOOR „DE WATERVRIENDEN". De zwemclub van de vereniging „Hoog- oven-Staten „De Watervrienden" zal voor de leden in het Velserbad een waterfestijn organiseren in verband met de verjaardag van St. Nicolaas. Er is een gevarieerd gezellig programma samengesteld, dat Donderdagavond half zeven tot uitvoering wordt, gebracht. AANVRAGEN OM UITBREIDING EN OPRICHTING VAN BEDRIJVEN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter kennis, dat ter gemeente-secretarie (IVe afdeling) ter inzage liggen, verzoeken met bijlagen van: de gebr. Lichtendahl te Harlingen, om vergunning tot het oprichten van een vis- rolcerij en -zouterij, waarin geplaatst zullen worden zes rookhangen aan de Industrie straat 49 te IJmuiden; de Shell Nederland N.V., Wassenaarse- weg 80 te 's-Gravenhage om vergunning tot het uitbreiden van de benzinepomp installatie aan de Bik- en Arnoldkade 15, door het bijplaatsen van een ondergrondse benzine-bewaarplaats van 6000 liter in houd. MARKTBERICHT 5 December. Visaanvoer. 15 kisten tarbot en tong, 50 kisten schol, 1750 kisten schelvis, 85 kisten kabeljauw, 30 kisten koolvis, 30 kisten diver sen, 625 kisten verse haring. Totaal 1585 kisten. Besommingen Stoomtrawler: 'IJM 15 Cornelis f 15.980. Motorloggers: KW 17 f 830, KW 175 f 9345. Kotter: IJM 230 f567. Een kustboot besomde f2884. HET BEGON WEER IN EEN GRACHT. De toneelvereniging Kunst Zij Ons Stre ven zal nogmaals met het blijspel „Het be gon in een gracht" van Wim Dumont op de planken verschijnen en wel op de der tiende December. Evenals de vorige keer, toen KZOS met zoveel succes dit vrolijke spel opvoerde, heeft de voorstelling in het Patronaatsgebouw plaats. De opbrengst zal ten goede komen aan de NIWIN. De to neelvereniging verleent haar medewerking volkomen belangeloos. feS?; REX: „Middag-éditie", een Frans werk, dat aangediend wordt als een verhaal uit de krantenwereld. Zelfs als wij weten, dat het de Franse krantenwereld is, dan ziet het er allemaal nog niet zo erg werkelijk uit. Dat een meisje, dat graag in de jour nalistiek wil, op de eerste dag van haar loopbaan al op een belangrijke opdracht wordt uitgestuurd is niet erg waarschijn lijk en dat ze daarbij al dadelijk de door tastendheid aan de dag legt, die haar in deze film wordt toegemeten, dat ziet er niet erg uit naar journalistiek, dat ziet er uit naar film. Waarmee gezegd wil zijn, dat men dit verhaal niet op -zijn waar schijnlijkheid moet gaan keuren, want dan blijft er niet veel over. Maar wie zich minder aantrekt van waarschijnlijkheid en meer van avontuur lijke afwisseling, die kan terecht, want hij kan zich van een luchtvaart-ongeluk, via een intrigue om een filmster naar een scheepsramp laten leiden en aan het einde gewaar worden, dat de verslaggeefster en de verslaggever die zo veel gekibbeld heb ben als meneer en mevrouw hun berich ten op de redactie afleveren. Telefoon 4528 Kennemerlaan 29 Specialiteit in ALLE BLOEMWERKEN (Adv.) Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: A. van VlietZeilmaker, z., D. Hartoghdw.straat 15, IJmuiden; T. Wie- lart—Dirks, d., Ahornstraat 11, IJmuiden-O.; A. A. M. de FeberHoman, z., Kompasstraat 5, IJmuiden; M. J. PeereboomBoon, d., Hagelingerweg 109, Santpoort; R. C. Hoogen- dijkHofkens, z., de Rijpstraat 25, iïmuiden; G. J. GlasDeudekom, d., Planciusstraat 7, IJmuiden-Oost; Th. J. BusmanPhilippi, z., Doodweg 59, Velsen-Noord;-* D. GerberBak ker, d., van Wassenaerstraat 6, IJmuiden; M. Braaijvan der Plas, d., Rijksweg 493, Sant poort; A. A. Offerhausvan 't Slot, z., Bre- deroodseweg 94, Santpoort; D. C. Morcus— Bakker, d„ Doodweg 45, Velsen-Noord. OVERLEDEN: J. W. Wiggemans, 67 j., echtgen. van A. Riggelink, Narcissenstraat 34, Santpoort; A. Bonekamp, 71 j., echtgen. van P. C. Rademakers, Jac. van Heemskerk straat. ONDERTROUWD: P. IJlstra, Herensingel 63 rd., Haarlem en E. A. Duker, Trompstraat 69, IJmuiden-Oost, toek. adres: Herensingel 36 rd., Haarlem; J. Melkert, Kruisbroeders hof 2, 's Hertogenbosch en A. C. Hamers, Willemsbeekweg 14, IJmuiden-Oost, toek. adres: Kruisbroedershof 2, 's Hertogen bosch; H. J. van der Veldt, Kerkweg 58, Santpoort en A. M, van Schie, Rijksweg 297, Santpoort, toek. adres: Rijksweg 297, Sant poort; J. Paaij, Willebrordstraat 25, IJmui den-Oost en E, W. de Boer, Willebrordstraat 25, IJmuiden-Oost, toek. adres: Willebrord straat 25, IJmuiden-Oost; P. Spruitenburg, Parallelweg 6, Velsen-Noord; E. Bron, Nieu we Schulpweg 307, Velsen-Noord. GEHUWD: H. G. M. Koeken en A. E. Sieb- befes, Schubertstraat 34 bov., Amsterdam; C. van Essen en J. C. Nieuwenhuis, Rijksweg 340, Santpoort: W. Booij en J. Zwemmer; C. Bos en C. Brijs, Hagelingerweg 161, Sant poort; J. G. Berg en G. Wolf, Smidt van Gel derstraat 55, Velsen; J. Meijboom en H. A. Bournan; H, de Kooker en G. G. Smit, Lijs terlaan 2, IJmuiden-Oost; N. van Raaphorst en M. C. van Kampen; J. G. van;-Deudekom en 'M. -M; Rosier, Frqgerstraat 20 rd, IJmui den; J. van der Horst en C.^M. Lugtig.. BENOEMING BIJ DE BURGERLIJKE STAND. De heer C. v. d. Plas is, wegens verande ring van werkkring, eervol ontslagen als ambtenaar der Velsense Burgerlijke Stand. Als zijn opvolger stellen B. en W. voor te benoemen de heer S. N. Hoekstra, thans adjunct-commies op de afdeling Burger lijke Stand. RUILING VAN GROND. De heer G. Ph. Bührmann te Treebeek in Limburg heeft het college van B. en W. van Velsen verzocht de grond aan de Grote Hout- of Koningsweg te Velsen-Noord, waarvan hij eigenaar is, te mogen ruilen met een stuk aan de dr. Kuy'perlaan in Velsen, dat aan de gemeente behoort. De heer Bührmann fundeert zijn aan vraag op het feit, dat zijn eigendom door de ontworpen herziening van het uitbrei dingsplan niet meer in zijn geheel als bouwterrein kan worden gebruikt. Oorspronkelijk zou de aanvrager een ander stuk grond krijgen aan de dr. Kuy- perlaan, doch de heer Bührmann is bereid, aangezien het thans aangevraagde perceel 265 m2. groter is, deze bij te betalen tegen een bedrag van 6.per m2. B.-en W. achten deze ruil in het belang van de volkshuisvesting en stellen de raad voor deze ruil onder voorwaarden toe te staan. Scheepsberichten K. N. S. M. Deo Duce. 4 Dec. van Am sterdam naar Odense. Dundee. 4 Dec. te Lissabon. Jacoba, 5 Dec. van IJmuiden naar Kopenhagen.- Niobe, 4 Dec. te Rotterdam. Odysseus, 2 Dee. te Vigo. Orion, 4 Dcc. te Istamboel. Prima, 4 Dec. te Amsterdam Roelf. 4 Dee. van Bilbao naar Amsterdam Stentor, 5 Dec. van Rotterdam naar Alexan dre. Titus, 4 Dec. van Amsterdam naar Har lingen. HOLL. OOST AFRIKA LIJN. Bloem fontein, 5 Dec. van Antwerpën naar Rotter dam. Boschfontein, 5 Dec. van Antwerpen n. Amsterdam. Randkerk, 4 Dec. van Genua n. Port. Soedan. HOLL. WEST AFRIKA LIJN. Niger- stroom wordt 6 Dec. te Antwerpen verw. MIJ. NEDERLAND. Celebes, 2 Dec. te Boston. MIJ. OCEAAN N.V. Alcinous, 5 Dec. te Amsterdam. VINKE EN CO. Hilversum, 4 Dec. van St. Vincent naar Amsterdam. Ittersum, 4 Dec. van Pernambuco naar Buenos Aires. KON. HOLL. LLOYD. Merwede, 4 Dec, van Rio de Janeiro op thuisreis. Grote vaart. Aardijk, Rotterdam—Golfhavens. 4 Dec. v, Antwerpen. Abbekerk, 5 Dec. v. Melbourne te Brisbane verwacht. Adinda, '29 Nov. van Batavia naar Pladjoe. Alamak, Amsterdam Perzische Golf, 4 Dee. pass. Straat Messina. Amsteldijk, RotterdamBrownsville, 3 Dec. 200 mijl Nrd Oost van Azoren. Bengkalis, 4 Dec. van Sorong naar Hollandia. Breda, 5 Dec. 18 uur van Puntadelgada aan de Hoek van Holland verwacht. Chama, 1 Dec. van Hongkong te Abadan. Cordoba (charter Kon. Holl. Lloyd), Buenos AiresAmsterdam, 2 Dec. van St. Vincent (KV) (via Lissabon!. Delft, AntwerpenCuragao, 4 Dec. pass. Ouessant. Emancipator (charter Holl. Air. Lijn), AmsterdamMombassa, 3 Dec. te Aden. Erinna, 5 Dec. van Pladjoe te Singa pore. FiJips van Marnix, BaltimoreRotter dam, 4 Dec. 90»mijl W Zd W van SciUies. Gadila, 2 Dec. van. Suez naar Abadan. Gany- medes, 2 Dec. van Callao naar Valparaiso. Groote Beer, 4 Dec. van Sabang naar Balik- papan. Grootekerk, RotterdamSydney, 4 Dec, te Port Soedan. Hugo de Groot, 4 Dec. van Port Swettenham naar Colombo. Hydra, 2 Dec. van Cartagena (Col) naar Curagao. Keilehaven, Cardiff—Madeira, pass. 4 Dec. Kaap St. Vincent. Lawak, 3 Dec. van Mon treal te Batavia. Lissekerk, 4 Dec. van Genua naar Port Said. Maasland, 6 Dec. van Buenos Aires te Amsterdam verw. Melampus, 28 Nov. van Soerabaja te Balikpapan. Melis- kerk, 3 Dec. van Port Said, werd 4 Dec. te Haifa verwacht. Nigerstroom, Las Palmas Antwerpen, pass. 4 Dec. Ouessant. Noordwijk, HuelvaAmsterdam, pass. 4 Dec. Finisterre. Overijsel, 3 Dec. van Karachi te Cochin. Polydorus, BalikpapanLiverpool, passeerde 2 Dec. Gibraltar. Prins Maurits, Chicago Rotterdam, 2 Dec. van Montreal. Prins Wil lem 4, Harlingen—Catania, pass. 4 Dec. Gi braltar. Ragneborg (charter Anth. Veder), 2 Dec. van Jaffa te Cardiff. Salatiga, 2 Dec. v. Port Hareourt te Pointe Novie. Samarinda, 2 Dec. van -Cheribon naar Makassar. Sai*an- gan, 4 Dec. van Batavia naar Madras. Stad Haarlem, RotterdamSavona, pass. 2 Dec. Gibraltar. Tabian, 4 Dec. van Soerabaja naar Makassar- Tjisadane, 3 Dec. van Hongkong te Shanghai. Van Heutz, 3 Dec. van Belawan te Penang. Veendam, RotterdamNew York, pass. 4 Dec. Scillies. Weltevreden, 7 Dec. van Marseile te Casablanca verwacht. Willem Ruys, RotterdamBatavia, pass. 4 Dec. 23 uur Finisterre. Kleine vaart. Amazone, PlymouthKopenhagen, 2 Dec. te Par. Antilope, 2 Dec. van Dover te Lon den. Att S, 4 Dec. van Thamshavn te Trond- heim. Barendsz, 4 Dec. van Ernden naar Hull. Bill S. 4 Dec. van Campbelltown naar Fur nace. Biervliet, 4 Dec. van Gent te Antwer pen. Cateli, 4 Dec. van Londen te Antwerpen. Constant, 4 Dec. van Portsmouth te Shore- ham. Evertsen, 4 Dec. van Kingslynn te Goole. Frans, 2 Dec. van Gent te Londen. Frisia, pass. 3 Dec. Ouessant. Hasewint, 2 Dec. van Blyth te Plymouth. Hilda, 2 Dec. v. Swansea naar Londen. Inspecteur Mellema, 3 Dec. van Dordrecht te Strood. Java, 1 Dec. van Sables d' Olonne te Avonmouth. Jura, 29 Nov. van Gai'ston te Padstow. Kortenaer, 4 Dec. van Hudiksval te Stocka. Libelle, 3 Dec. van Par naar Paisley. Limburg, 2 Dec. van Antwerpen te Preston. Muron, 29 Nov. van Irvine naar Paimboeuf. Nato, LeixoesRot terdam, pass. 3 Dec. Ouessant. Nettie. 5 Dec. van Sundsval te Zaandam. Prinses Margriet, 2 Dec. van Par te Hull. Prinses Marijke, 1 Dec. v. Antwerpen te Queensboro. Progress, 3 Dec. van Gent te Strood. Sumatra, 3 Dec. van Fowey naar Penzance. Tim, 3 Dec. van Hull te Goole. Twente, 29 Nov. van Antwer pen te Ipswich. Urmajo, 4 Dec. van Emden te Hull. Wim (Vermaas), 4 Dec. van Grange mouth te Middlesbro. Wim (200 ton), 30 Nov. van Middelharnis te Ipswich. Vrijdag 5 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Berkelstroom van Hull, Stegeborg van Rotterdam, Tjiodas van New port News. Netty van Sundsvall. Rijnstroom van Londen. British Escort van Abadan. Bosfontein van Antwerpen. Vertrokken: Titus naar Harlingen. Jacoba naar Kopenhagen. Karla Jurgens naar Ko penhagen. Wegro naar Karlstadt. Capella naar Oran. Wore naar Antwerpen. Sirius n. Stavanger. Ara naar Hervingen, Katina naar Rotterdam. Amstelstad naar Rio de Janeiro. Binnengekomen vissersschepen. 6 December. 'RO 53, Dirkje, vertr. op 19 December met Hoogwatertijden. Zaterdag 6 December: 23.11 uur. Zondag 7 December: 11.46 urn*. Maandag 8 December: 0.19 12.46 uur. .Volgend jaar komen er nieuwe ver kiezingen. Nu zouden wij u een vraag wil len stellen over uw keuze, wanneer er van daag verkiezingen zouden plaats vinden. Hier is een stembiljet met de namen van alle candidaten. Als u op een van de vol gende cancudaten zou moeten stemmen, op wie zoudt u dan vandaag uw stem uit brengen?" Deze vraag stelde het Nederlands Insti tuut voor de Publieke Opinie eind Novem ber aan een nauwkeurig /miniatuur" van stemgerechtigd Nederland. De candidaten stonden op een kaart, bij het ene vraagge sprek in alphabetische volgorde, bij het andere in omgekeerde volgorde, dus bij de Z. beginnend. Tot welke partij deze canddaten behoren was er niet bij vermeld en op welke partij men zou stemmen werd pas later gevraagd. De antwoorden van het publiek hebben dus zuiver en elleen betrekking op de voorkeur voor verschillende personen. De uitslag van deze proefverkiezing is als volgt: (de antwoorden op de later ge stelde vraag betreffende de partijkeuze zijn er naast vermeld) n.i.p. o. proefverkiezing L. J. M. Beel C. P. M. Romme W. J. Andriessen Ch. I. M. Weiter L. C. Kortenhorst II IV 3 c co c li 'Mie Is plgl il 10 9 3% 1 lil io2s 71/2 per honderd Christelijk HistorisChen doen hetzelfde. Van de 7 per honderd Partij van de Vrij heid-stemmers slechts 2 Va- De 2%, die op de „Partij Oud" wil stem men, kiest ook consequent de N.I.P.O.-can- didaat Oud en de 1% Staatkundig Gerefor meerden kiest ds. Zandt. De grote meerderheid der stemmers blijkt dus tenminste één voorman van zijn eigen partij goed te kennen, alleen de Partij v. d. Vrijheid-figuren zijn dat wijzen de cijfers uitveel minder be- y kend. De meeste stemmen krijgen in volgorde de volgende politici: Premier Beel, R.K. fractieleider Bommen, minister van Sociale Zaken Drees, de A.R. fractie leider Schouten en ex-premier Schermer- hom. Aanzienlijke aantrekkingskracht als Ka- mer-candidaat oefenen ook uit de heren. Koos Vorrink, Tilanus, prof. Gerbrandy, mr. P. J. Oud en Gerben Wagenaar. Slechts weinigen trekken veel stemmen buiten eigen kring. Die enkelen zijn in de eerste plaats Oud en Gerbrandy en verder, maar al in veel mindere mate: Drees, Schermerhom en Schouten. Als „eigen partij" zijn bij de candida- tuur Oud de antwoorden „De Partij Oud", „Democratische Volkspartij" en „Vrijzin nig Democraten" beschouwd. f W. Drees 8 W. Schermerhorn 7 Koos Vorrink 5 M. v. d. Goes v. Naters 2 A. M. Joekes 1 J. Schouten 8 1 Professor Gerbrandy 4 2 J. A. H. J. S. Bruins Slot 1 Gerben Wagenaar 3Vi A. J. Koejemans Paul de Groot 1 154 L V -lüi* l 1h co 7 O H. W. Tilanus i'/z yVüS (Jsê: D. U. Stikker 1 G. Vonk 1 Mevr. A. Fortanier-de Wit */2 Ds. P. Zandt Geen keuze uit deze „candidaten" 0 é- bS£ Geen en andere party-keus Wh Bekende en onbekende figuren. Uit deze cijfers blijken bij aandachtige beschouwing een} aantal interessante en merkwaardige dingen. Van elke honderd ondervraagde Neder landers stemmen er bij deze proefverkie zing 271/2 K.V.P.; 231/2 per 100 weet zich uit de beperkte candidatenlijst van het N.I.P.O., waarin de steun van „Nummer één van lijst een" ontbrak een candi- daat te kiezen. Van 211/2% Partij van de Arbeid-stem- mers kunnen 19]/2% dat eveneens. Van de lli/2 per 100 Antï-Revolution- nairen kiezen 9/2 hun man uit en van communistisch-gezinden 6%. Vier van de Weg met de ratten De rattenplaag in Velsen is nog niet vol komen verdwenen en daarom heeft het gemeentebestuur besloten, mee te doen aan de landelijke actie, die door de plantenziektekundige dienst in Wage- ningen wordt georganiseerd, zulks om Heer Rat uit zijn stellingen te verdrij ven. De actie zal hieruit bestaan, dat in de gemeente overal bestrijdingsmiddelen worden uitgelegd; voorts komen er le zingen en andere anti-ratten-campagnes. De gemeente rekent op een bedrag van rond f 3400,aan kosten, waarvoor crediet wordt aangevraagd bij de raad. Waar de raad zich onder meer mee bezighoudt In de kosten van het vakonderwijs in de lichamelijke oefening voor het jaar 1943 waren, ten tijde van de be zetting, de bewijsstukken voor de Ju lianaschool niet overgelegd. ,De vast stelling van de vergoeding zal thans moeten geschieden. Over de jaren 1944 en 1945 moet de ver goeding voor alle, daarvoor in aanmerking komende scholen nog plaats hebben. Aangezien voor het openbaar gewoon lager onderwijs in deze gemeente geen vakonderwijzers in. de lichamelijke oefe ning zijn aangesteld, moeten de volledige, door de schoolbesturen betaalde kosten worden 'vergoed. Vastgesteld moeten tevens worden de bedrogen die per leerling werden uitge geven aan vakonderwijzers in de licha melijke oefening bij het openbaar U.L.O. over de jaren 1944 en 1945 en voor de be sturen der bijzondere U.L.O.-scholen. Voorgesteld wordt deze bedragen voor 1944 op 15.13 en voor 1945 op 18.05 te brengen. Over het jaar 1945 dient de exploitatie vergoeding voor de bijzondere scholen te worden vastgesteld. TE VERWACHTEN TRAWLERS Woensdag 19 November: motorlrawler Dirkje RO 53. Donderdag 27 November: Stoomtrawler: Haarlem IJM 9: Ewald IJM 48; Knikker IJM 4; En Avant IJM 8; Bloemendaal IJM 71. Motor trawler: Claesje RO 46. Vrijdag 28 November: stoomtrawler Utrecht IJM 73; Viking Bank IJM 183; Schoorl IJM 39; Dolfijn IJM 103; Condor IJM 72; Zwarte Zee IJM 94. Woensdag 3 December: motortrawlér Ex celsior III KW 76. BINNENLAND Het aantal aangegeven radiotoestellen in Nederland bedroeg op 1 December 927.031 tegen 910.841 op 1 November. Op 1 Novem ber waren er 488.095 aangeslotenen op het rijksradiodistributienet tegen 486,046 op 1 October. Een reusachtige hoogspanningstransfor mator met een gewicht van 110.000 kilo is uit Frankrijk in Lutterade aangekomen op een speciaal voor dit vervoer geconstrueerde twaalfassige spoorwagen. De transformator is bestemd voor de voeding door de staats mijnen van een koppelleiding van 150.000 Volt, welke via Eindhoven en Rotterdam tot Den Haag loopt. DE NALATENSCHAP VAN MUSSERT. Aan het Utrechtse tribunaal is de be slissing voorgelegd over de nalatenschap van ir. A. A. Mussert. Mr. J. Sloor, die voor de bijzonder gemachtigde, mevrouw Mussert-Witlam, optrad, concludeerde in zijn pleidooi tot onbevoegdheidverklaring van het tribunaal. De beheerder, mr. B R. Wesseling, verklaarde dat niet alle be standdelen van het vermogen bekend zijn. Over 14 dagen zal het tribunaal voorlopig advies wijzen. Algemene kennisgeving. Heden overleed plotseling onze beste man, vader, be huwd- en grootvader de Heer WOUTER ADRÏANUS VERWOERD in de ouderdom van 69 jaar. In leven Directeur Brandstoffenhandel W. A. Verwoerd en Zonen. E. C. Ver woerdKramp IJmuiden-Oost: Joh. Verwoerd A.'M. VerwoerdKouwenoord Bets Verwoerd Haarlem: P. A. Verwoerd G. Verwoerd—Prins Wouter Verwoerd Gerard. Verwoerd. IJmuiden, 5 December 1947. Kennemerlaan 118. Geen bloemen. De teraardebestelling zal plaats hebben a.s. Dinsdag 9 Dec. op de begraafplaats Westerveld na aankomst van trein 14.00. Vertrek sterfhuis-1.30 uur. Wegens sterfgeval GESLOTEN Dinsdag 9 Dec. 1947 N.V. Brandstoffenhandel W. A. VERWOERD EN ZONEN Kennemerlaan 118, Omuiden TE KOOP geheel compleet, 600 x 16 banden. GARAGE „ZELDENRUST", Sub agent AUSTIN Palmenstraat 3, R. GIESBERTS. Tel. 4156, na 6 uur 4617 Met mijn gezin dank ik recht hartelijk de Directie der N.V. Visscherij Onderneming „De Vem" in het bijzonder en allen die ter gelegenheid van mijn 40-jarig Jubileum 28 November tot een dag hebben gemaakt om nooit te vergeten. J. M. JIMMINK. Duinlustparkweg 52, Santpoort. Wegens vertrek te koop: nieuw Philips radiotoestel met 3 golfl. en visserij band Tevens garantiebewijs. En complete electr. wasmachine. Te bevragen: Brouwerdwars straat 1, Hillegom. WINST 671.— f 15.000 inkomen, f 4069 belasting, z. kind. Bij f 1500 lijfrente maar f 3398. SERVAAS, Velserduinweg 205, IJm. De Gemengde Zangvereniging „Polyhymnia" houdt vanaf Maandag 8 December haar repetities in de bovenzaal van „Kennemer- hof". HET BESTUUR Wij hebben in voorraad Autopeds met luchtbanden Kinderdriewielers Handwarmers Handschoenen Stuurtassen Beenpijpen Electr. kachels Stofzuigers Electr. strijkbouten Zaklantaarns Kerstboomsnoeren Kerstboomlampjes Fa. PRUIS WILLEM BARENDSZSTRAAT 21, Telefoon 5726 Voor een beter genre corset prefereert iedere vrouw een CELESTE corset met of zonder buikband. Origi nele sluitingen. Levertijd 3 a 4 weken, bij bestelling 6 pnt. inleveren. Inlichtingen bij onze corsetière Mej. M. DE VOS, KI. Houtstr. 56, Haarlem en bij onze corsetière Mevr. TH. SCHELLEVIS, Groeneweg 15, IJmuiden-Oost. elke Dinsdag- en Donderdagmiddag van 2-5 uur. Fa. C. DE WILDE, Weteringschans 197, Amsterdam Gevestigd sinds 1932 Telefoon 31485 GEMEENTE VELSEN ONTEIGENING VOOR DE WEDEROPBOUW Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat het voornemen bestaat, ten behoeve van het Herbouw plan van de gemeente Velsen, over te gaan tot onteigening van een aantal percelen ten name van de gemeente Velsen. In verband hiermede zullen van 6 December 1947 af, gedu rende twee weken, ter gemeente-secretarie (IVe afdeling) voor een ieder kosteloos ter inzage liggen, de volgende stukken: 1. een lijst, waarop de te onteigenen percelen met grond- nummers, voor wat betreft een gedeelte van Nieuw IJmuiden, zijn aangegeven; 2. een kaart, waarop deze percelen nader zijn aangeduid. Op Zaterdag 20 December 1947, des voormiddags van 9 tot 13 uur, zal ten gemeentehuize alhier, zitting worden gehouden, door een commissie, welke is aangesteld door het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw, ten einde eventuele bezwaren tegen deze onteigening aan te horen. Alle belanghebbenden kunnen tot uiterlijk twee dagen vóór deze zitting ook schriftelijk hunne bezwaren in dienen bij het College van Algemene Commissarissen, voor noemd, te 's-Gravenhage, Van Alkemadelaan 350. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aan de eigenaren van de percelen, welke in dit onteigeningsplan zijn opgeno men een persoonlijke kennisgeving van de voorgenomen onteigening is gezonden. VELSEN, 6 December 1947. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Secretaris. de Burgemeester, VEENSTRA M. M. KWLN?

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3