Tante Els Zweedse grote broer van de Willem Barendsz Palestina in Mei onder UN O-bestuur Van Londen, via Heerlen naar Haarlem Sportprogramma's voor Zondag ZATERDAG 6 DECEMBER 1947 IJMUIDER COURANT 4 De Zweedse scheepsbouwlndustrïe heeft enige dagen geleden wat men noemt „een historische dag" beleefd, toen door de wer ven der Götawerken industrie de grootste boot, die ooit in Scandinavië is gebouwd, werd afgeleverd. Het was de 25.000 ton grote Kosmos III, een walvismoederschip, dat in alle opzich ten „kosmische" afmetingen vertoont. Met haar 194 meter lengte, haar breedte van 24 en haar hoogte van 30 meter is deze traan- fabriek even hoog als een gebouw van zeven verdiepingen en haar flensdekken hebben een gezamenlijke oppervlakte van 2500 vierkante meter. De eigenlijke fabriek verschaft 150 man werk en kan elke dag 450 ton traan produceren, die wordt opge nomen door de tanks met een totale inhoud van 1.123.000 kubieke voet. De laatste cijfers over dit walvisfenomeen zijn: snel heid 14 knopen, motorvermogen 8300 p.k. en totale bemanning (met die der cat chers) 400 koppen. De achtste December begint het nieuwe seizoen en dus is de Kosmos III maar net op tijd klaargekomen. Nederlands consulaat In Alexandrië In gevaar tn Britse kringen te Washington verklaart men, dat Engeland overweegt om het bur gerlijke bestuur van Palestina in Mei aan staande aan de commissie der UNO over te dragen. Het mandaat zal tegen die tijd be ëindigd zijn. Arabische demonstranten hebben te Alexandrië, Cairo en Bagdad Europese ge bouwen aangevallen uit protest tegen het besluit der UNO Palestina te verdelen. In Palestina heeft het 80.000 man sterke verdedigingsleger van de Joodse verzets beweging Haganah bevel gekregen, met in gang van hedenavond mede te helpen aan de verdediging van de Joden tegen verdere Arabische gewelddaden, die men morgen verwacht. Te Alexandrië bestormden 5000 demon stranten onder het zwaaien van knuppels en ijzeren staven luid schreeuwend het po- litiecordon om het Britse algemeen consu laat. De politie trok de gummistok, vier personen werden gewond. Een poging, om het Nederlandse consulaat aan te vallen, werd door de politie verijdeld. Sinds het verdelingsplan door de UNO is aangenomen zijn er negentien Joden en vijftien Arabieren gedood. Een nieuwe poging van de commissie van drie Naar United Press uit Batavia meldt zou de drie mogendheden-commissie van de Veiligheidsraad een aantal nieuwe voor stellen hebben gedaan aan de gezamenlijke Nederlands-Indonesische wapenstilstands commissie om een reële uitvoering van de order „staakt het vuren" te verkrijgen, en daardoor de impasse te breken. De nieuwe voorstellen zouden gericht zijn op het vinden van een modus-vivendi door de vorming van een gedemilitairi- seerde zóne' in de gebieden, die zich tussen de Nederlandse opmarswegen bevinden. In semi-officiële kringen wordt gezegd, dat het doel van de commissie van drie is een gedeeltelijk terugtrekken te bewerk stelligen van de Nederlandse en Indone sische strijdkrachten in de verschillende gebieden. Intussen 6s er een voorlopige commissie van onderzoek ingesteld door de drie mo gendheden om rapport uit te brengen over het Madoera-incident en om de verdere ontwikkelingen gade te slaan. (U.P.) Venlo heeft een Baileybrug Uitvinder krijgt hoge onderscheiding De houten noodbrug welke Venlo met Blerick verbond, is vervangen door een Baileybrug, welke Donderdag officieel door minister Vos is geopend. Het was een teleurstelling, dat Sir Donald Bailey, de uitvinder van dit type brug. dat zulk een belangrijk geallieerd wapen was in de laatste oorlog, niet tijdig aanwezig kon zijn, om de opening bij te wonen. Het vliegtuig, dat Sir Donald van Engeland naar Schiphol bracht, had namelijk ver traging door de mist. Hij arriveerde pas later in Venlo, waar hem een maaltijd werd aangeboden. Mi nister Vos bracht hem namens de regering hulde voor zijn uitvinding, welke het mo gelijk maakt in korte tijd met grotendeels ongeschoolde arbeiders bruggen te bouwen en deelde mede dat de Prinses-regentes Sir Donald Bailey benoemd had tot Comman deur in de Orde van Oranje Nassau. Hij hing de Engelse gast vervolgens de ver sierselen van deze orde om. Venlo was ter gelegenheid van de ope ning van de nieuwe brug in vlaggcntooi. Schouwburgdirecteuren vragen uitstel De voorgenomen verhoging der vermakelijkheidsbelasting De schouwburgdirecteuren hebben Don derdag in Hilversum een vergadering ge houden om de plannen tot verhoging der vermakelijkheidsbelasting te bespreken. In een telegram aan de minister van Binnen landse Zaken werd er op aangedrongen, de verhoging in elk geval uit te stellen tot 1 September 1948, het begin van het nieuwe toneelseizoen. Invoering op 1 Januari 1948 zou catastrofale gevolgen hebben volgens de directeuren, die de minister voorts verzocht hebben, hun een onderhoud toe te staan, waarin zij de bezwaren tegen de verhoging der vermakelijkheidsbelasting uiteen kunnen zetten. Hongaarse kinderen naar Haarlem Met een Belgische trein zullen vermoe delijk op 14 December ongeveer driehon derd Hongaarse kinderen via Rozondaal in ons land aankomen, die door pleeg ouders in Haarlem en Leiden zullen wor den opgenomen. De Kosmos vertoont overigens het ge wone, zij het dan enorme, silhouet van een drijvende traanfabriek ofschoon de lijnen van het schip in elk opzicht aan de eisen des tijds zijn aangepast. De commandobrug en het dekhuis zijn van licht metaal opge trokken en speciale electrische winches zullen straks de walvissen voor het Noorse botervlootje en deviezenpotje door de gapende slipway trekken. De Willem Barendsz heeft er een geduchte concurrent bij gekregen! De heer D. Schuitemaker verlaat de politiedienst Bij Koninklijk Besluit van 27 November is met ingang van 1 Januari 1948 aan de heer D. Schuitemaker, hoofdcommissaris van gemeentepolitie ter beschikking van de minister van Binnenlandse Zaken, als zo danig eervol ontslag verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Met de heer Schuitemaker gaat een der oudste, zo niet de oudste ambtenaar in diensttijd der Nederlandse politie heen. Hij kwam op 1 Mei 1904 bij de politie te Hoorn, was daarna in Middelburg en 's Gravenhage werkzaam en werd in 1916 benoemd tot commissaris van politie te Zutphen. Daarna was hij van 1918 af com missaris te Haarlem. Op 23 Februari 1921 werd hij benoemd tot hoofdcommissaris van politie te Utrecht. De heer Schuitemaker heeft veel gedaan voor de opleiding, lichamelijke ontwikke ling en betere huisvesting der politie. Hij was vele jaren voorzitter van de Vereni ging van Deskundigen voor het Autobus- wezen in Nederland. Het geviel onlangs, dat een spoorboom deed waarvoor hij gemaakt is. Dicht zijn namelijk. En allengs verzamelde zich voor die spoorboom een aanzienlijke rij automobielen. Grote automobielen en kleine automobielen. Maar het meest prominent was een grote, grijze Mercedes-Benz, die helemaal vooraan zowat met zijn glim mende neus tegen de dichte bomen stond te wachten. En in die Mercedes zat een schone jonge dame. Het was een plaatje, dat fragile meisje in die hele grote, machtige auto. Maar toen de bomen open gingen en het meisje op de starter drukte, deed de auto niets anders dan een jengelend geluid voortbrengen. Een tergend kinderachtig geluid. Geen geronk. En terwijl dat meisje op die starter bleef zitten drukken en er langzamerhand een waanzinnige blik in heur ogen kwam, begon er eerst aarzelend en daarna beslister een claxon te loeien in de rij. die achter haar stond en nog steeds aangroeide. Een rij, die haast had en niet verder kon. Het geloei groeide aan. Zachte toeters, harde toeters, dubbele toeters, oude toeters, nieuwe toeters. Steeds harder. Het werd een geloei om gek van te worden. Toen stapte dat meisje uit en begaf zich naar de auto achter haar, waarin een meneer ook zat te toeteren. En zij sprak tot hem, met de hoffelijkheid die klaar en koel is als ijs: „Ach meneer. Als u even mijn auto aan het lopen wilt brengen, zal ik zo lang wel voor u toeteren". SINTERKLAAS-SURPRISE VOOR DE VIS-LOSSERS. De IJmuider vis-lossers hebben een Sin terklaas-gratificatie van 2 van hun jaar loon tot een maximum van 50.ont vangen. Neen, de Limburgse Tramwegmaatschappij gaat geen busdienst ondernemen tussen Maastricht en de Spaarnestad. Ook heeft de N.Z.H. deze „dubbeldekkers" niet aangekocht om de stroom Hillegom- mers straks te kunnen*verwerken Deze Leyland-bussen zijn oud en der dagen zat. Ze hebben een veelbewogen leven ach ter hun achterbalcon. In Londen vervoer den ze bijna vijftien jaar dag in, dag uit de Citygangers. Toen kwam de Nederlandse regering diehet vervoersvraagstuk in het bevrijde Limburg moest oplossen en zij betaalde dertig duizend gulden voor hun levens. De Engelse maatschappij wreef zich in de handen en de bussen dienden hun nieuwe meesteresse trouw en zonder mopperen. Tot de Crossleys kwamen met hun glim mend chroom en groen. Een Haarlemse autosloper zag nog wel iets in de karkassen der afgedankten en kocht ze. De moeilijkheid was om deze Mam- mouths, waarvan er nog drie naar Haar lem komen, zonder krassen en deuken (bij andere weggebruikers naar het Spaarne te slepen. Over het water werd te duur. Daarom maakte men van een truck gebruik. De chauffeur vertelde ons trots dat hij er in geslaagd was het transport van het gevaarte, dat bijna tien meter lang, ruim vier meter hoog en twee meter breed is, zonder incidenten te volbrengenwaarbij door de Dubbele Buurt nog een kleine be hendigheidsdemonstratie gegeven werd. Viaducten, tramlijnen en andere hinder nissen werden zoveel mogelijk vermeden. Alleen bij de start in Heerlen moest een pui het enigszins ontgelden, maar de schade bleef tot vier dakpannen beperkt. We vroegen nog, of deze Londenaren nog te gebruiken waren. De eigenaar is van mening, dat de carrosserieën nog goede diensten kunnen bewijzen als zomerhuisjes, directiekeet of noodwoning. Zo helpen Engelse bussen misschien de Nederlandse woningnood oplossen Prof. ir. C. L. van der Bilt overleden Te 's-Gravenhage is in de leeftijd van 72 jaar overleden prof. ir. C. L. van der Bilt, oud-hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft. In 1913 werd hij lid van de gemeenteraad van Den Haag en in 1933 wethouder. Van 1929 tot 1933 was hij lid van de Tweede Kamer voor de Vrij heidsbond en in 1933 werd hij wederom hoogleraar. Na het aftreden van mr. S. J. R. de Monchy in 1940 was hij gedurende anderhalf jaar waarnemend burgemeester van de residentie. De teraardebestelling geschiedt Maandag om 1 uur op Oud Eik en Duinen te 's-Gra venhage. Naar concentratie van distributiediensten Bioemendaal, Zandvoort Heemstede, Bennebroek bij Haarlem? Er is nog geen denken aan thans alle distributiegoederen al vrij te geven. Toch krimpen de bemoeiingen langzamerhand wat in. Daardoor vermindert natuurlijk ook het aantal distributie-ambtenaren. In Haarlem is een daling van 260 tot 160 te constateren. Die vermindering was onder andere mogelijk omdat de schoenendistri butie veel vereenvoudigd is, evenzo de toe wijzing van rijwielbanden. Er zijn zelfs aanwijzingen dat binnenkort de rijwielen vrij komen omdat er niet meer aanvragen komen dan er fietsen beschikbaar zijn. Uit den Haag komen aanschrijvingen, dat op de kosten der distributie bezuinigd moet worden. Voor het komende jaar zelfs acht millioen' gulden. Die besparing van uitgaven wordt gezocht in het concentre ren van verschillende distributiediensten, wat al in tal van gemeenten is doorge voerd. Het maakt thans een punt van overwe ging uit om de distributiediensten van Bioemendaal (waaronder ook Zandvoort valt) en Heemstede (met inbegrip van Bennebroek) bij Haarlem te voegen. In die gemeenten zijn evenwel bezwaren tegen dit plan gerezen, om'dat gemeend wordt, dat dit niet in het belang der inwoners zou zijn. Die bezwaren wil men evenwel onder vangen om in de betrokken gemeenten kleine filialen te vestigen, die onder lei ding zouden staan van de Haarlemse dienst. De bewoners zouden zich steeds voor de behartiging van hun belangen kunnen wenden tot het kantoor in hun eigen gemeente, maar het centrale werk zou te Haarlem geschieden. Een deel van de ambtenaren uit de om streken zou door de Haarlemse dienst over genomen kunnen worden, de anderen val len onder een wachtgeldregeling. Al het distributiepersoneel is op Arbeidscontract aangenomen. Het programma van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond voor Zondag luidt: eerste klas, district 1: HBSZeebur- gia, AjaxHermes, NeptunusRFC, 't GooiVSV. District 2: DOSFeyenoord, ADOEDO: SpartaExcelsior. Tweede klas A: De KennemersFortuna, Velsen VUC; VIOSDCV, EmmaScheveningen. Tweede klas B: QuickUVS, SWUnitas, OvermaasCW. District 1, derde klas: DEM—IVV. Vierde klas: DIO—Sloterdijk, EHSASR. The Unity—Vliegende Vogels. District 2. derde klas A: TYBB-LFC, Woer denHBC. HillinenAlphen. Vierde klas C: RijswijkLisse, BSMTeylingen, DOS RHillegom. ZaterdagmiddagcompetitieIJ muiden CSV-Dindua; Blauw WitKennemerland. In de afdeling Haarlem van de KNVB worden gespeeld: Eerste klas A: Beverwijk 2—DIO 2. Geel Wit—EDO 3, Kinheim 2— Haarlem 4, TYBB 2RCH 4, Concordia Waterloo. Eerste klas B: DSKZandvoort- meeuwen 4, RCH 5—Schoten 2, Hillinen 2 Hoofddorpse Boys, Haarlem 3aHFC 3, DEM 2—EDO 4. Tweede klas A: DEM 3— WH, SpaarnestadTerrasvogels 2, Haar- lem 5HFC 4, ETO 2Kennemers 4. Twee de klas B: DSS 2—HFC 5, RCH 6—Hille gom 2, Stormvogels 3Schoten 4, VSV 4 Vliegende Vogels 2, EHS 2WE 2. Tweede klas C: Halfweg 2DIO 3, Kinheim 3 HBC 3, RCH 7—Ripperda 3, TYBB 3—SVV, Haarlem 6VVB 3. Tweede klas D: Bever- Wijk 5Heemstede, Nieuw VennepKen nemers 5, Schoten 3Onze Gezellen 2, Vel sen 3THB 2, Bioemendaal 3VVD 2. Het programma van de Kon. Nederlandse Korfbalbond luidt: Eerste klasse: SwiftBlauw Wit, AW Archipel, AZ—Rohda, SVK—KZ, Luto— Westerkwartier. Tweede klasse B: DVD Amstelodanum, LandlustOosterkwartier, ZKVGroen Geel, WatervlietAurora, Sport Vereent—BEP. Tweede klas B: KZ 2 —Swift 2, Oosterkwartier 2Blauw Wit 2, Archipel 2DTV 2. Derde klas B: Nieu- wendamOKV, Animo ReadyOBZD, Vic toriaKVH, RodaADOS. Derde klas F: Aurora 2Swift 3, Sport Vereent 2DTV 3. In de Haai-lemse Korfbalbond worden gespeeld: Eerste klasse: Oosthoek 1Haar lem 1, Oosterkwartier 3Aurora 3. Twee de klasse A: N. Flora 2Onder Ons, Water vliet 2AAnimo Ready 2. Tweede klasse B: THB 2SV 3. Derde klasse: Oosterkwartier 6Oosterkwartier 5, Aurora 5Watervliet 4, N. Flora 3Oosthoek 2, SV 4Ooster kwartier 6. Aalsmeer krijgt een seringenpark De raad van Aalsmeer heeft zicK ver enigd met het plan, om een verwaarloosd plantsoen, gelegen in de uitbreiding dier gemeente in de Stommeerpolder, geheel opnieuw in te richten en wel zodanig, dat het niet alleen aan aesthetische eisen zal voldoen, doch bovenal dienstbaar wordt gemaakt aan de belangen van de tuin- bouwwetenschap, door de vorming ter plaatse van een seringenverzameling, welke zowel bevat de oorspronkelijke bo tanische soorten, als de variëteiten, die daaruit zijn ontstaan. Een dergelijk seringenpark, dat enig in den lande zal zijn, heeft voor de tuinbouw in het algemeen en voor Aalsmeer, welks opkomst nauw met de sering verbonden is; in het bijzonder, zowel wetenschappe lijke als practische waarde. Waar een der gelijke seringenverzameling in Nederland nog niet bestaat, mag verwacht worden, dat vakgenoten, leerlingen van tuinbouw scholen e.d. ook van buiten de gemeente, zich daarvoor zullen interesseren. In de op f 60.000.geraamde kosten van aanleg van het park, willen Ged. Sta ten van Noordholland de provincie f 5000 doen bijdragen. WEER EEN KLEINKUNSTAVOND. De grote belangstelling, welke heeft be staan voor de onlangs door de vereniging „Hoogoven-Staten" gehouden kunstkunst avond van amateurs, heeft doen besluiten hiervan een herhaling te geven. Deze tweede amateur-avond heeft plaats op Woensdag 17 December in het Kenne- mer-Theater te Beverwijk. Hel hoekje van „Korporaal Stumpertje" deserteerde „Korporaal Stumpertje", de scheeps hond van Hr. Ms. „Jan van Galen", welke oorlogsbodem op het óüenblik op weg is naar Indië, sloop in Lissabon van boord om op eigen houtje de stad te gaan bezichtigen. Hij was niet op tijd voor het vertrek van het'schip terug, dat zonder scheepshond de reis voort zette. Een der officieren van de „Jan van Galenschreef het droevige relaas van Stumpertje's desertie aan zijn vader, die zich na ontvangst van de brief in verbinding stelde met de K.L.M., welke daarop haar vertegenwoordiger in de Portugese hoofdstad verzocht, een onder zoek naar Stumpertje in te stellenEen oproep in de couranten had tot resul taat, dal dagelijks tientallen Portugezen met alle mogelijke soorten van het spe cimen Canis Familiaris het K.L.M.- kantoor in Lissabon kwamen bezoeken. En een der viervoeters bleek waarlijk Stumpertje te zijn, hongerig, moe en met doorgelopen voetzooltjes Vandaag vliegt de kleine deserteur naar Amsterdam, waar hij door de vader van de officier van de „Jan van Galen" zal worden verzorgd totdat in overleg met de marine-autoriteiten een middel ge vonden zal zijn om „Korporaal Stum pertje" naar zijn „onderdeel" te doen terugkeren. Beste Kinderen, Natuurlijk is mijn eerste vraag, of jullie een „heerlijk avondje" hebben gehad gis teren. In gedachten zie ik alle honderd en zoveel snuitjes van mijn nichtjes en neef jes glanzend van genoegen voor me: alle maal even blij met wat Sint voor hen mee bracht. Het is toch al weer heel wat pret tiger geweest dan vorig jaar hè, al zullen er niet veel geweest zijn, die hun naam voluit in chocoladeletters hebben gekregen, of het zouden meisjes als Iet en jongens als Dik moeten zijn Vol verwachting klopt mijn hart nu eigenlijk pas goed, want de stroom van brieven met uitbundige verhalen over de Sinterklaasavond en de bergen cadeautjes zal wel heel groot zijn deze week. Of mis schien ook niet, want zusje wil natuurlijk het spelen met de nieuwe pop niet opgeven voor een briefje aan Tante Els en broer laat voor geen nog zoveel de pas-gekregen spoortrein in de steek. De Sinterklaaspret mag de briefjes van deze week echter niet verdringen, dus zul len we maar gauw aan het stapeltje begin nen. Bovenop ligt een tweetal krabbels van nieuwelingetjes, die nog niet goed weten, hoe ik het graag wil hebben. Ten eerste is er L. B. uit IJmuiden-Oost, die niet vertelt hoe oud ze is en wie ze is. Ze" begint name lijk plompverloren met de Decemberprijs- vraag. Laat je me nog even weten, wie je precies bent? De tweede is ook al een L. B., dus de twee nieuwelingen .zijn vermoedelijk broei en zus. Ook voor hem geldt hetzelfde als voor zijn voorgangster. Verder doen jullie inzendingen gewoon mee, hoor! Natuurlijk ZWALUW, jij mag meedoen, net zo goed als alle anderen. Keurig schrijf jij, zeg f Ik hoop maar dat Sinterklaas om het mondorgel gedacht heeft, dan word jij nog eens een eerste klas lid van de club. Ze zijn wel weer te krijgen, merkte ik laatst in een winkel, alleen geen chromatische. Hoor ik nog eens iets van je en schrijf je dan ook je geboortedatum? Hè, hè, VIOLIER, ik dacht minstens dat jij op de walvisvangst was of zo. Fijn, dat je voor Sinterklaas zo'n hoop dingen zelf gemaakt hebt; vertel je me nog eens, of de cadeaux in de smaak vielen? Zou June nog terugschrijven? 'k Ben benieuwd, of zij de strekking van Sinterklaas begrijpt. „Santa Claus", dat is het Kerstmannetje voor de Engelsen, hoor, je moet maar eens proberen, of je in een boekwinkel een echte Engelse Kerstkaart kunt kopen, dan zul je zien, dat er vaak onze Kerstman op staat, die aan de overkant „Santa Claus" heetr Nee, het verhaaltje was niet door een man geschreven, maar je hebt wel een beetje gelijk met je verdenkingen. Ik kan je ech ter op mijn erewoord verzekeren, dat het een „slip 'of the pen" was. Wat worden we Engels, niet? De tekening vond ik leuk en Barkeeper verspeelde andermans bezit „Wanneer er Iets gevaarlijks is, dan is het wel dat dilettanten zich met de reclas sering gaan bemoeien. En deze barkeeper, die door getuige „gered" zou moeten wor den uit het verderfelijk milieu waarin hij verkeerde, deze verdachte, die zij op haar huis liet passen, waarvan hij prompt de hele inboedel ter waarde van twintig dui zend gulden versjacherde is daar wel een sprekend voorbeeld van". Dit zei de offi cier van Justitie Vrijdag bij de be handeling van de zaak tegen de Amster dammer J. v. V. tegen wie hij een jaar eiste wegens verduistering subsidiair dief stal. Getuige F. R. W. had deze barkeeper, die zij een jaar geleden uit met „verderfe lijke milieu" had gehaald om hem nog een kans te geven, opdracht verstrekt haar huis te bewaken, omdat zij voor een kort bezoek naar Amerika ging en hem 525 ter hand stelde om de belasting te vol doen. Verdachte begon meteen met een Am sterdamse vriendin de bloemetjes buiten te zetten en maakte eerst de 525 gulden op. Toen deze som gevlogen was begon hij de inventaris van de hand te doen. Hij belde 's ochtends prinsheerlijk uit bed enige op kopers op en toen de uitverkoop klaar was. had hij f 4600 en was het huis leeg. Van het geld had hij niet veel plezier, want volgens zijn zeggen had hij het in Amsterdam aan de roulette verspeeld. Vertrouwen. Het was zowel de rechtbank als de ver dediger een volslagen raadsel, hoe het kwam dat getuige zoveel vertrouwen in verdachte had kunnen stellen, temeer daar hij haar al eens eerder voor 2000 had opgelicht. Zij verklaarde echter van mening te zijn. dat hij zijn leven gebeterd had, en dat hij een vol jaar naar satis factie als huisknecht bij haar gewerkt had. Zij vertelde nog, dat hoewel zij ver zekerd was, de maatschappij «haar niets wenste uit te keren, omdat bij deze dief stal de sleutels in het bezit van de dief waren. De officier liet het aan het oordeel van de rechtbank over om een psychiatrisch rapport in te winnen, heE geen hem wel gewenst voorkwam, maar eiste voor he't geval dat zulks niet zou gebeuren een ge vangenisstraf van een jaar. De raadsman vroeg om een psychiatrisch rapport omdat drankzucht en een serie minder prettige gebeurtenissen in de oor log verdachte minder toerekenbaar zouden hebben gemaakt. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot dooi SUSAN 1NGL1S vertaald uit het Engels 98) Dit was nooit in haar opgekomen, dacht ze, in die tijd dat ze Alan over krenterig en hardvochtig had gevonden, maar het leek een zeer aanvaardbare reden. Dick had lange tijd zijn zaken niet zelf kunnen behartigen en zijn ziekte was natuurlijk zeer kostbaar geweest. Ik durf te beweren, zei ze, Alan glimlachend aanziende, dat we het wel klaar zullen spelen. Wij! Hij omhelsde haar opnieuw. Ik dacht, dat de zuster vanmiddag bij je zou komen om taartjes te leren ma ken, zei Sara. Dat dacht ik ook, stemde Rose toe, toen ze haar gezicht, dat vuurrood zag door de hitte van de oven, even ophief. Maar ze is niet komen op dagen Ik veronderstel, dat ze van ge dachte veranderd is. of dat juffrouw Kathryn haar nodig had. Nee, zei Sara en schudde haar hoofd, juffrouw Kathryn is alleen ipet haar vriend in de zitkamer. Ik denk, dat de zuster meneer Alan weer eens helpt met zijn paperassen. Ze zuchtte senti menteel. We zullen hier binnenkort een bruiloft hebben, let op mijn woorden! Wat bedoel je? vroeg Rosé scherp. Sara keek verwonderd. Nou, hij lijkt me een erg aardige jonge man.... Ik heb je toch over hem verteld, hoe hij hier al eens geweest is, en dat juffrouw Kay hem toen niet wilde ontvangen. Je kimt met een half oog zien, dat ze stapelgek op hem is. O, bedoel je dat, mompelde Rose, en dook weer in haar oven. HOOFDSTUK XXVIII. Alan had iedereen dadelijk het heuglijke feit van hun verloving willen meedelen, maar Anne haalde hem over nog te wach ten. Haar geluk was nog tè nieuw, tè on verwacht, om nu al aan de hele wereld deelachtig gemaakt te worden. En voordat iemand anders het te weten kwam, moest ze hem de geschiedenis met Dick vertellen. De gedachte hieraan wierp een kleine schaduw op de zonnige wereld, waarin ze momenteel verkeerde. Het zou niet gemakkelijk zijn. bedacht ze zich. toen ze naar boven liep om zich voor het avondeten op te gaan knappen. Als Alan alles wist, zou hij het natuurlijk begrijpen. Maar het zou toch een schok voor hem zijn. Ze moest er nog eens goed over nadenken, en alles goed uitstippelen, zodat hij de hele geschiedenis zo gauw mogelijk zou overzien en begrijpen. Maar ze was niet werkelijk angstig. Hij hield tè veel van haar. dat hij haar huwelijk met Dick, dat nooit een echt huwelijk -Was geweest, een beletsel voor hen beiden zou laten zijn. En omdat hij zoveel van haar hield, zou hij ook het lot zegenen, dat haar tegen haar wil naar Trant had doen komen. Alan, die ze in de bibliotheek had ach tergelaten, was een herboren mens. De lijnen in zijn voorhoofd leken minder diep en alle somberheid was uit zijn blauwe ogen geweken. Zijn mond stond niet meer nors en strak, maar lachte. Diè Alan zou haar begrijpen. Ze zou wachten totdat David Lorne weer vertrokken was, en dan ze het hem vertellen. Het zou gemakke lijker zijn, als de opwinding over Kathryn wat verminderd was. En in de tussentijd zou iedereen te veel belangstelling hebben voor Kathryn en David om te merken, dat tussen Alan en haar. Er was een zachte trek om haar mond en in gedachten herhaalde ze de woorden: Alan en ik, wijO. zei ze snel in zich zelf. denkend aan zijn omhelzingen en de kracht»van zijn armen. Het was misschien maar gelukkig, dat Kathryn, toen ze boven kwam, te veel in beslag genomen was door haar eigen za ken om iets op te merken. O Anne, liefje, kwam ze bij Anne binnenhollen, haar ogen stralend en haar wangen blozend. Ik ben zo blij, dat ik op mag blijven voor het eten. Ik zou het niet hebben kun nen verdragen, dat ik hier boven zou moe ten eten, en David beneden was. Wij heb ben alles samen besproken, Anne. Ze stak haar linkerhand uit om haar ring vinger te laten bewonderen. David heeft deze ring dadelijk meegebracht, omdat hii, zoals hij zei, geen verdere onzin zou tolereren. Ze bekeek zichzelf in de spiegel en Anne boog zich voorover om de ring te bewonderen. Ik kan me niet begrijpen, zei ze met ongewone nederigheid, waarom hij van me' bleef houden, toen ik zo onheb belijk tegen hem was, maar hij deed het, de engel! Hij zei, dat niets wat ik zei of deed hem daarvan af kon brengen. Als David Lorne zo voor Kathryn voel de, dan zou Alan 't zeker niet anders gaan met betrekking tot haar, dacht Anne. We willen, zo gauw als enigszins mogelijk is. trouwen, babbelde Kathryn voort, en jij wordt natuurlijk mijn bruidsmeisje, ik geloof niet, dat David met me zou trouwen, als je nee zei. (Wordt vervolgd). de losse bijlage eveneens. Misschien wil hpf Rijksmuseum hem wel kopen.... Bedoel je met het étui een reisnecessaire of een schoolétui? Inderdaad heb je alweer gelijk met de namen, die ik voluit in de krant zet van de prijswinnaars, 'k Zal er in het vervolg om denken, jongedame! Dag Vin liertje, nu niet weer zo lang spijbe'en hoor! VIOOLTJE is er ook weer eens met een gezellige babbel ende oplossing van de November-prijsvraag. Dat is te°laat meiske, jammer genoeg, want je had er nog al wat moeite aan besteed. Reusachtie dat idee van jullie meester, om een eigen schoolbibliotheek op touw te zetten! Mooi hè, die huwelijksplechtigheid van de En«el se prinses! Leuk, die verzameling, die iè van de trouwfoto's hebt aangelegd. Ha, die SPERWER! Jouw verlanglijstje ziet er veelbelovend uit: ik ben benieuwd of alles ook loskomt! Lekker, dat het laatst even sneeuwde, niet? Ik vond jouw zeil schip een pracht, jö, hij is zuinig in mn» verzameling gestopt. Krijg ik gauw een lettertje over je Sinterklaas? WILDE BILL, oftewel VOETBALLER denkt, dat hij een nieuweling is, maar dan zal ik zijn geheugen eens even opfrissen Een hele poos geleden heb ik jou al eens eerder gehad, toen je nog de oude schuil naam droeg. Maar als je van naam wilt veranderen, kan dat voor deze keer wel Blijf je nu een trouwe schrijver? Maar dan toch wat uitvoeriger dan deze keer! EEKHOORN wordt zo langzamerhand 'n prettig geregeld schrijfstertje. Jullie heb ben een gezellig groot gezin, zeg. En dan nog een hele veestapel er bij. Jouw broer tje Henk is als MARMOTJE natuurlijk van harte welkom. Ik verwacht dus de volgen de week een nog dikkere (dubbele) brief van de twee knaagdieren! UILTJE en KAREKIET uit Beverwijk zijn natuurlijk van harte welkom in ons midden. Ik zou alleen van beiden nog graag even de geboortedatum en leeftijd willen hebben, dan krijgen jhllie een aparte feli citatie op je verjaardag. Krijg ik nog eens gauw een gezellige brief van jullie? BRUINTJE BEER is bij de ontvangst van Sinterklaas geweest. Dat was mooi toen de stoomfluiten zo hard loeiden, hè? Schrijf je eens wat je zoal gekregen hebt van Sint' Tenslotte heb ik hier een epistel, waar ik eigenlijk niet goed raad mee weet. Het werd als los velletje in de bus aan de Ken- nemerlaan gestopt en het bevatte alleen maar de opgeloste prijsvraag, zonder nadere naam of adres. Wie, wie, wie? Het zou jammer zijn van de moeite, als de anonieme schriiver(ster) niet even naam en adres opgaf. Met dit „raadsel zijn we weer door de correspondentie heen. Ik moet dus stoppen en roep jullie allemaal in gedachten toe: Tot de volgende week. TANTE ELS. Tante Els feliciteert: alsnog JERRY met haar 12e verjaar dag. Al is het een beetje laat Jerry, toch is het van harte gemeend hoor! Voor jonge hersens Vele inzendingen kreeg ik reeds van het December-raadsel. Héél keurige en minder nette. Ik verwacht echter nog véél meer deelnemers, hoor! Laat eens zien wat je kunt! Hier is het weekraadsel: Zeven verborgen muziekinstrumenten. 1. Tom is vreselijk lui, telkens komt hij te laat. 2. Mijn neef, luitenant bij de infanterie, komt met verlof. 3. Piet, rommel niet zo in mijn kast. 4. Die jongen is een guit, aardig kan hij voor de dag komen. 5. Ho bonk, riep de koetsier van de vracht wagen. 6. Zonder snor gelijkt hij precies op zijn broer. 7. Ik hoor naast ons de hele dag de radio gaan. Bloemendaalse politie-agent voor het Tribunaal De 45-jarige gewezen agent van de Bloe mendaalse politie T. B., die Donderdag middag voor de derde kamer van het Haarlemse tribunaal terecht stond, werd in de oorlogsjaren algemeen als een felle N.S.B.'er beschouwd, zo zelfs, dat er over wogen is hem uit de weg te ruimen. Hij werd in September 1940 lid van de N.S.B. Er ontstond enige discussie over het tijd stip, waarop dit lidmaatschap geëindigd was. Volgens B. was dat al in 1943 geweest, omdat hij als opsporingsambtenaar van de Prijsbeheersing ontdekt had, hoe op het „hoofdkwartier van de beweging" eert zwarte partij textiel versjacherd werd. B. was nl. in Januari 1942 overgegaan van de Bloemendaalse politie naar de Prijsbeheersing en had zich daar onder scheiden door zijn recherchewerk, waarbij hij noch de Duitsers, noch zijn partijgeno ten spaarde. Uit de kar totheek bleek echter van een bedankje niets. Na Dolle Dinsdag was B. weer enige tijd te Bioemendaal gedetacheerd. In die pe riode voerde hij in opdracht en in samen werking met de korpscommandant Neu, die op 5 Mei 1945 neergeschoten werd, enige huiszoekingen en razzia's uit bij mensen, die van ondergedoken radio's en zwart vlees beticht werden. Volgens ge tuigenverklaringen was B. in één geval zeer bruut opgetreden, in een ander bij een landbouwer in de Haarlemmermeer had Neu een varken ten eigen bate in beslag genomen. Uit verschillende omstan digheden meende de president de conclu sie te kunnen trekken, dat de kost juffrouw van Krist, „Zwarte Ali" aan B. deze land bouwer verraden had. B. was min of meer intiem met Krist en had zelfs diens begra fenis verzorgd. Nadien had de Haarlemse politie-president Van Aperen hem ge vraagd Krists plaats op de Inlichtingen dienst in te nemen. B. gaf evenwel de voorkeur aan een terugkeer naar de Prijs beheersing. Om in aanmerking te komen voor een officiers-opleiding )iad hij zich aangemeld bij de Germaanse SS maar welk een fi guur deze beschuldigde in de oorlogsjaren geweest was, bleek wel het best uit het politie-rapportenboek van 31 Augustus 1941, waarin een zestal bekeuringen door B. van inwoners van Bioemendaal, die aan hun aanhankelijkheid aan het vorstenhui uiting hadden gegeven, vermeld staat. Ook had hij personen bekeurd, die een militaire knoop droegen of een Duitse „v van de straat schrobden. Uitspraak op 18 December. VISOMZET TE VLAARDINGEN. Gedurende de maand November bedroeg de visomzet aan de Zeevishal te Vlaardmgen f 152.492,44, waarvan 146.044,90 aan verse haring. Er kwamen aan de markt 5 motor- trawlloggers. 20 stoomloggers, 22 motorlog- gers en 1 kust visser. De totale besomming van 1 Jan. 1947 af tot en met 30 November bedraagt f 1.3

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 6