Umuider Courant Worsteling tussen stakers en de Franse regering thans ten einde" Een miliioen Joden zullen binnen tien jaar naar Palestina gaan Europa's oudste monarch vandaag veertig jaar op de Zweedse troon Eerste contact van Nederlanders en Indonesiërs op de „Renville" 62e Jaargang No. 18807 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z- B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Maandag 8 December 1947 Verschijnt dagelfltai behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 14,—. Franco per post I 4.50 - Gtro- Directeor-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem II JULES MOCH ZEGT: Velendertwee miliioen stakers handelden onderdwang „llc ben de silualie meester", aldus verklaarde de Franse minister van Binnenlandse Zaken Zaterdag tegen een journalist, die hem kwam interviewen voor het persbureau Reuter. „De worsteling tussen stakers en regering is thans ten einde. De strijd is beslist, het offensief der regering tegen stakers en saboteurs is in het stadium van opruiming gekomen. Steeds meer arbeiders keren naar hun werk terug. Het meren deel van hen heeft gehandeld onder dwang. Dit was een internationale campagne van stakingen en opstanden om het plan-Marshall te doen mislukken." Intussen duren de onderhandelingen met het C.G.T. voort. De minister van Arbeid, Daniel Mayer, heeft verklaard dat de C.G.T. vlug zal moeten zijn met een oproep tot hervat ting der werkzaamheden, omdat er anders geen stakers meer zullen zijn Daniel Mayer heeft Zondag de regerings voorstellen tot beëindiging van de stakin gen aan een delegatie van de CGT mee gedeeld. Bénoit Frachon, een afgevaardig de van de CGT, verklaarde na afloop van de conferentie, dat de voorstellen nog geen algehele bevrediging schenken. De CGT eist, dat het minimum-salaris schriftelijk wordt gegarandeerd. „Wij zullen de voor stellen van de regering aan onze kamera den overbrengen", aldus Frachon, er bij voegend dat hij op een spoedig einde van het conflict blijft hopen. Het verbond van employés van de Pa- rijse ondergrondse, dat zich onlangs van de CGT heeft afgescheiden, heeft Zondag met grote meerderheid besloten niet mede te doen aan de symbolische staking, die 's nachts zou beginnen. Het verbond om vat een groot aantal bestuurders van on dergrondse treinen, zodat de Parijzenaars deze week waarschijnlijk gebruik kunnen maken van de Métro. De politie te Nice besloot eveneens niet deel te nemen aan de symbolische staking, die Zaterdag door leraren van de middelbare scholen werd ingezet. Ook het personeel van drukke rijen en uitgeverijen te Nice zal niet sta ken. Het Franse ministerie van Opvoeding maakt bekend, dat slechts een deel van het onderwijzend personeel uit de natio nale federatie van onderwijzers deelneemt aan de door die federatie geproclameerde staking. De ambtenaren van het ministe rie hebben tegen de staking gestemd. Opnieuw spoorwegaanslag. Naar de Franse politie bekend maakt, is de expressetrein van Parijs naar Lyon door sabotage nabij Lyon gederailleerd. Er zijn geen slachtoffers te betreuren en de trein heeft slechts lichte schade opgelopen. De politie deelde mede dat de rails waren losgeschroefd. Nieuwe „goal". Generaal de Gaulle's partij, Rassemble- ment du Peuple Franqais, heeft bij de ge meenteraadsverkiezing in Fr ankrijks twee de havenstad, le Havre, een nieuw succes geboekt en 16 van de 37 beschikbare zetels behaald. Bij de vorige verkiezing won de RPF 8 zetels. De communisten, die bij de laatste verkiezingen 16 zetels behaalden, verloren er een; de „derde macht", de Amerika drukf papiergeld voor Duitsland en Korea Naar door regeringsfunctionarissen te Washington wordt meegedeeld, heeft het Amerikaanse departement van Financiën nieuw geld voor Duitsland en Korea laten drukken voor het geval men er blijvend niet in zal slagen met de Sovjet-Unie tot overeenstemming te komen over de vre desverdragen. Het drukken van het geld is weken lang geheim gehouden met het oog op de con ferentie der vier ministers van Buiten landse Zaken te Londen. Deze maatregel betekent een revaluatie van de Duitse en Koreaanse munt. Een functionaris voor het bestuur der bezette gebieden verklaarde, dat het eerste doel van deze maatregel het tegengaan van inflationistische tendenzen is. Voor men tot het drukken is overgegaan, heeft men besprekingen met de Britse autoritei ten gevoerd. Diefstallen bij de A.T.O. in Apeldoorn Goederen ter waarde van 100.000.- verdwenen Reeds is gemeld, dat de spoorwegrecher che in Apeldoorn en Eerbeek enige perso nen heeft gearresteerd, die goederen welke met de A.T.O. waren verzonden hadden gestolen. De voornaamste schuldige is H. van L„ eerste ioodsknecht bij de A.T.O. te Apel doorn, die met de A.T.O.-agent te Eerbeek, G. J. H. een plan tot ontvreemding van goederen in elkaar had gezet. Van de stuk- goedzendingen, bij de A.T.O. te Apeldoorn ten vervoer aangeboden, zocht Van L. uit Wat van zijn gading scheen, deponeerde dit in de wagon, bestemd voor Eerbeek, in Welke plaats G. J. H. niets anders had te doen, dan de „abusievelijk gezonden" colli te laten verdwijnen. Van L., die een bekende zwarte hande laar is, haalde met zijn eigen auto de buit fif en zorgde voor het ten gelde maken er van. Een broer van H. trad als heler op. Later, toen Van L., die gewantrouwd Werd, tot stalknecht werd gedegradeerd, kocht men vier andere mensen van het loodspersoneel om. Na aanhouding van de zeven bij dit complot betrokkenen zijn vier hunner in arrest gesteld. Hoeveel er ge stolen is zal het onderzoek moeten uitma ken, doch een waarde van circa 100.000 wordt niet onwaarschijnlijk geacht. Van het gestolene vooral sterke drank, als ook goud en zilver is bij huiszoe king voor een waarde van 7000 8000 terug gevonden. CLANDESTIENE WAPENFABRIEK TE MILAAN. De Milanese politie heeft in de stad een clandestiene wapenfabriek ontdekt. De autoriteiten bewaren hieromtrent het stil zwijgen. Evenwel wordt vernomen, dat tal rijke personen gearresteerd zouden zijn en dat een aanzienlijke hoeveelheid wapenen fcn munitie in beslag zou zijn genomen. groepering der gematigde en socialistische partijen, won 6 zetels. Deze cijfers zijn ontleend aan de voor lopige telling, waarvan het resultaat te middernacht werd bekend gemaakt. De Franse regering heeft 80.000 reservisten opgeroepen om het hoofd te kunnen bie den aan de noodtoestand die door stakingen en sabotage is ontstaan. - De reservisten melden zich aan de kazernes. Ex-burgemeester Voute krijgt drie-en-een half jaar De Bijzondere Raad van Cassatie ver oordeelde heden de oud-burgemeester van Amsterdam E. J. Voüte tot drie en een half jaar gevangenisstraf met aftrek. De procu reur-fiscaal had geconcludeerd tot vier jaar gevangenisstraf. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam had de ex-burgemeester tot zes jaar veroordeeld. Tristan Bernard overleden Tristan Bernard, de bekende Franse cri ticus en schrijver van vele romans en to neelstukken is Zondag te Parijs op 81- jarige leeftijd overleden. De overledene was een zeer geliefde kro niekschrijver in de boulevardbladen. Met zijn stuk „L'Anglais tel qu'on le parle" (1899) en met „Le Petit Café" (1911) schaarde hij zich in de rij van de beste blijspelschrijvers. Onder de titel „Het Café-tje" had dit laatste stuk ook in ons land groot succes; wijlen L. H. Chrispijn Jr. speelde de hoofd rol in voortreffelijke Franse stijl. Gedurende de oorlog werd Tristan Ber nard op last van de Vichy-regering ge- interneerd wegens zijn Joodse afkomst. EXODUS-PLAN Kampen van Duitsland en Cyprus moeten leeg De penningmeester van het Joodse bureau Elizer Kaplan heeft te New York tegenover de leiders van het „United Palestine Appeal" verklaard, dat het Joodse bureau zich voorstelt in de komende tien jaren ten minste een miliioen Joden naar Palestina te brengen. De eerste taak zal zijnhet overbrengen der Joden op Cyprus en het inschakelen in de Palestijnse economie van de Joden uit de Palestijnse concentratie centra, waarvan er sommigen reeds twee jaar wachten. Terzelfdertijd zal begonnen worden met het wegbrengen van de ver plaatste Joden in Duitsland, van wie de meesten naar de Joodse staat zullen gaan. Zowel de Arabische als de Joodse auto riteiten in Palestina zijn begonnen strijd bare mannen op te roepen. Het Joods bu reau heeft de registratie van alle Joden tussen 17 en 25 jaar bevolen. Naar schat ting gaat het om ongeveer 70.000 man. De Arabieren hebben te Jeruzalem twee aan- meldingsbureaux voor vrijwilligers ge opend. Een Arabisch comité van vijf man bespreekt de in verschillende wijken van deze stad te nemen veiligheidsmaatregelen. Intussen gaan de ongeregeldheden on verminderd voort. Gewapende leden van de Joodse verzetsorganisatie Irgoen Zwai Leoemi hebben een aanval gedaan op het Arabische dorp Aboe Kebir ten Zuidoosten van Tel Aviv. Zij maakten, naar Joodse bronnen melden, gebruik van automatische wapenen. Dertien Arabieren zijn gewond. In de afgelopen week zijn, sinds de aan vaarding van het verdelingsplan door de UNO, zes en vijftig personen bij de onge regeldheden in Palestina om het leven ge komen: 31 Joden, 23 Arabieren en twee Armeniërs. Op de grens van de Arabische en de Joodse wijk te Jeruzalem heeft een lid van de Haganah een handgranaat naar een Arabisch huis geworpen, waardoor drie Arabieren zijn gedood. Zondagochtend is een schietpartij tussen Arabieren en Joden begonnen op de grens van Jaffa en Tel Aviv. Hierbij werden handgranaten en machinegeweren ge bruikt. Ook buiten Palestina. Naar de militaire autoriteiten te Ulm in de Amerikaanse zone van Duitsland melden, hebben zich aldaar ongeregeld heden tussen Joden en Mohammedanen voorgedaan. De onlusten begonnen toen 40 a 50 Arabieren en andere Mohamme danen een bezoek aan een ziekenhuis te Ulm brachten. Er zijn 23 personen arresteerd. Bij de gevechten werden negen Joden gewond, van wie een ernstig; drie Moham medanen moesten in het ziekenhuis wor den opgenomen. De handtastelijkheden begonnen toen een aantal Mohammedanen enkele geloofsge noten, die in een eerder gevecht waren gewond, in het ziekenhuis opzocht; zij werden omringd door een groot aantal Joden, die klaarblijkelijk geloofden, dat de Mohammedanen Joodse gewonden wilden aanvallen. Amerikaanse politietroepen herstelden spoedig de orde. De Joden bleken gewa pend te zijn met messen, bajonetten, knup pels en slaghouten, die bij baseball gebruikt worden. Dr. Robert Marcus, de waarnemende po litieke leider van het Joodse wereldcon gres, heeft te New York verklaard, dat een aantal Joden is gedood door pro-Arabische Mohammedanen in Perzië en Pakistan. Marcus heeft de ambassadeurs te Washing ton van beide landen verzocht op be scherming van de Joden aan te dringen. VOETBALLER GEKWETST. Tijdens de wedstrijd KennemersFor- tuna, die Zondagmiddag in Beverwijk ge speeld werd, kwam een speler van Fortuna zo ongelukkig met de doelman van de Ken- nemers in aanraking, dat hij een gecom pliceerde beenbreuk opliep. Het slacht offer, J. de W., uit Vlaardingen, werd per auto naar de plaats zijner inwoning over gebracht. Onbekend schip in nood bij Egmond aan Zee Er zijn noodseinen opgevangen van een onbekend schip, dat als zijn positie opgaf 52 graden 39 minuten Noorderbreedte en 4 graden 33 minuten Oosterlengte. Men vermoedt, dat het een Deens schip is. De „Neeltje Jacoba" en de sleepboot „Nestor" van Bureau Wijsmuller zijn uitgevaren naar de aangegeven plaats om hulp te ver lenen. De dichte mist bemoeilijkt echter het vinden van het schip ten zeerste. De Neeltje Jacoba is in de loop van de ochtend bij de boei TX2, waar het schip zou liggen, gearriveerd, maar zij vond een verlaten vaartuig van onbekende nationali teit. Er wordt verder gezocht naar een in nood verkerend schip. DE CHINESE BURGEROORLOG Hevige strijd in felle kou Generaal Pai Tsjoeng-Hsi, de Chinese minister van Defensie en opperbevelheb ber van de Chinese troepen in Centraal- China is per vliegtuig naar Hankow terug gekeerd van een bezoek aan het front in Honan, waar 100.000 man regeringstroepen in gevechten gewikkeld zijn met 50.000 communisten. Na 72 uur van bittere strijd hebben de regeringstroepen noch de com munisten vorderingen gemaakt. De ope ralies worden zeer belemmerd door de hevige koude, die plotseling is ingetreden. De gevechten worden geleverd ten Noord westen van de bergketen genaamd Ta Pieh Sjan op de grens van de provincies Hoe- peh en Anhwei. Het communistische leger van generaal Lioe Po-Tsjeng was uit deze bergen opge doken om vervolgens naar Zuid-Sjensi door te breken toen het-werd aangevallen. In het Noord-Oosten van Sjantoeng zou den de communisten de stad Laiyang zijn binnengedrongen, dezelfde stad, van waar uit de regeringstroepen enige weken ge leden een offensief inzetten, dat leidde tot de verovering van de laatste zeehavens in communistische handen: Tsjefoe, Weihawei cn Loengkoe, ten Zuiden van de Grote Muur. De in Laiyang gelegerde regerings troepen hebben het consigne, deze strate gische plaats tot elke prijs te behouden. DE „RAJAHSTAN" NAAR AMSTERDAM. Het Engelse stoomschip „Rajahstan", dat verleden week bij Noordwijk op een mijn liep en sindsdien bij het Forteiland in IJmuiden ligt te wachten op sleepboot assistentie om naar Amsterdam te worden gebracht, hoopt men vandaag nog, zodra de sleepboothulp beschikbaar is, naar de hoofdstad te brengen. Wilde zwijnen worden brutaler In Maastricht heeft een wild zwijn van Heugem af een wandeling gemaakt naar de voet van de St. Pietersberg. Het dier zwom daarvoor eerst over de Maas, balanceerde over een sluisdeur en maakte een duik om het kanaal over te zwemmen. Hierna bracht het een bezoek aan een oud kapel letje, maar koos, toen de menselijke nieuwsgiei-igheid hem wat al te benauwd maakte, dezelfde weg naar Heugem terug. Daar geraakte het zwijn bijna onder een autobus, waarvan de chauffeur voor het dier stopte. Enkele jageps maakten ver geefs jacht op het zwijn. Het dier werd slechts gewond. Ook in Maassluis beleefde men een avontuur met een wild zwijn, dat in de Nieuwe Waterweg zwom. De bemanning van een boot van de havendienst wist het dier met een lasso te vangen. Het is door de politie doodgeschoten. Het zwijn woog ongeveer 100 kg en was 1.30 meter lang. BINNENGEKOMEN VISSERSSCHEPEN. 6 December IJM 103, Dolfijn, rederij Marezaten, vertr 28 Nov. 7 December geen binnengekomen schepgn Het woord is aan Emanuel Wertheimerï Men zou vriendelijker gezind zijn jegens de mensen indien men zichzelf beter kende. Hevige koude in het Oosten Radio Moskou meldt, dat in het Oosten van Europees Rusland een hevige kou de is ingetreden, die dikwijls de voor bode is van koud weer in het Westen. Te lakoetsk en Chabarowsk (Siberië) is de temperatuur tot 61,6 graden Fahrenheit onder nul gedaald. „MET MIJN VOLK VOOR MIJN LAND" De kapitein de Ruiter, een van de zes officieren, die Zaterdagochtend op de Stormschool de Wildhoef' beëedigd wer den, zweert met de hand aan het vaandel trouw aan de .Koningin, gehoorzaamheid aan de wetten en onderwerping aan de krijgstucht. „Met het volk voor mijn land", luidde het devies van de thans 89-jarige koning Gustaaf V van Zweden, die vandaag voor veertig jaren de troon besteeg. In het buitenland is deze vorst wellicht het meest bekend om zijn hartstocht voor lawntennis, dat hij tot voor een jaar, toen hij op advies van zijn arts van zijn geliefde sport afstand moest doen, nog beoefende. Toch heeft hij zijn deelneming als „mr. G." aan tennistournooien nooit beschouwd als een middel om populair bij zijn onderdanen te worden en zeer waar schijnlijk moet men de voornaamste oor zaak van de liefde der Zweden voor hun vorst ook niet in zijn prestaties met het racquet maar wel in zijn door en door be- mocratische opvattingen zien. „In oprechte ijver voor de welvaart en de vooruitgang van mijn land zal ik altijd Trachten mijn taak te vervullen", zei hij in zijn eerste troonrede en in de loop der jaren maakte hij deze woorden metterdaad waar. De koning hield gelijke tred met de so ciale ontwikkeling en bleef zich tevens bewust van zijn verantwoordelijkheid als hoofd van de staat. Voor de internationale politiek had hij steeds grote belangstelling. In zijn jonge jaren ondernam hij vele reizen, die hem in aanraking brachten met Europese staats hoofden en vooraanstaande politici. Tij dens de eerste wereldoorlog nam hij het initiatief voor de samenwerking der drie Scandinavische landen ter handhaving van hun neutraliteit. In 1939 hoopte hij tot het laatste ogenblik op een vreedzame regeling der geschillen. In October van dat jaar nodigde hij de koningen van Noorwegen en Denemarken en de Finse president uit tot een conferentie in Stockholm maar de ontwikkeling in Scandinavië was een ge heel andere dan een kwart eeuw tevoren en weldra was Zweden het enige Noordse land dat buiten de oorlog bleef. De Zweed se acties tot hulpverlening en leniging van de oorlogsnood, ook door de Nederlan ders in dankbare herinnering gehouden, werden door Gustaaf V steeds ^an ganser harte gesteund. Amerikaanse definitie van een communist De Amerikaanse autoriteiten in Duits land hebben een serie brochures en affi ches uitgegeven, waarin de Amerikaanse soldaten tegen de communisten, die „mee dogenloze samenzweerders" worden ge noemd, worden gewaarschuwd en wordt medegedeeld, hoe men een communist kan herkennen. De brochure getiteld „commu nistische bedreiging" gaat vergezeld van een affiche, waarop staat te lezen: „Hoe een communist te herkennen. Partijpolitiek indien hij deze verkondigt is hij waar schijnlijk een communist. Communistische pers indien hij deze steunt is hij waar schijnlijk communist. Communistische po litiek indien hij deze steunt is hij waar schijnlijk communist. Indien hij alle drie steunt is hij een communist". In de bro chure wordt gezegd: „De communisten, individueel en als groep, werken onder gronds. Hun pogen is gericht op vernie tiging van de regel, welke bepaalt, dat de meerderheid beslist, want zij weten, dat zij in de minderheid zijn. Zij zijn meedogen loze samenzweerders. Zij geloven, dat zij de» heilige zaak dienen. Bijgevolg beteke nen ethiek en moraal niets voor hen. Zij zijn verdorven schelders en karakter moordenaars". De „Madjoe" is gelicht De „Madjoe", het 622 ton metende bin nenvaartuig, dat enkele weken geleden tijdens een hevige storm voqr de monding van het Keteldiep in het IJsselmeer was gezonken, is gelicht, nadat een zandzuiger de lading grint uit de ruimen gezogen had. Het vaartuig is naar Amsterdam gesleept, waar de schade, welke op 30.000 wordt geschat, hersteld zal worden. Het schip, dat negentien jaar oud is, werd tijdens de oorlog in Düsseldorf door een bom getrof fen, waardoor het zonk. Het heeft toen acht maanden onder water gelegen. Het was na reparatie pas tien maanden in de vaart toen het opnieuw thans in het IJs selmeer ten onder ging. Koning Gustaaf tijdens de jacht, waarvan hij een groot liefhebber is. SD-er Döhring wil niet geboeid over straal Het verraden der illegale persoonsbewijzencentrale Zaterdag heeft het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam de behandeling voortgezet van de zaak tegen de 27-jarige Joodse vrouw Betje W., wie ten laste is gelegd dat zij als geheim agente van het „Devisen- schutzkommando" de illegale persoonsbe wijzencentrale. te Amsterdam aan de Duit sers heeft verraden. Op 11 November werd de behandeling van deze zaak uitgesteld, omdat „Krïmïnal- rat" Willy Lages weigerde als getuige ver klaringen af te leggen. Lages nam Zaterdag een andere houding lan en hield een uitvoerig betoog, waarin ij beweerde, dat een verklaring van Betje W., welke hem door rechercheurs van het Bureau Nationale Veiligheid was voorge lezen, opgesteld zou zijn door zijn vroegere chef, de S.D.'er R., die er belang bij had alle schuld op de vrouw te schuiven. Vol gens Lages zou Betje W. onder druk van R. tot het verraad gekomen zijn» Lages' vroegere ondergeschikte, Döhring weigerde inlichtingen te verstrekken, om dat hij in uniform gekleed geboeid over straat was-gevoerd. De president bracht hem onder het oog, dat getuigen geen voorwaarden kunnen stellen en dat hij, als hij bleef weigeren, niet langer in een kamp, maar in een ge vangenis zou woi-den opgesloten. Döhring: „Dat risico neem ik." De president gaf deze getuige daarna eert uur tijd om over zijn houding na te den ken en ging intussen verder met het ge tuigenverhoor. Toen Döhring daarna weer werd binnengeleid, bleek hij van mening veranderd te zijn. Hij kreeg de toezegging, dat hij niet meer geboeid over straat ge voerd zal worden als hij in uniform ge kleed is. Uit zijn verklaringen bleek, dat Betje W. die na de overval op de persoonsbewijzen centrale voor de schijn was gearresteerd en een aparte kamer kreeg in het S.D.- gebouw in de Paulus Potterstraat, herhaal delijk door R. en Lages werd bezocht. De president schorste tenslotte het onder zoek voor onbepaalde tijd, daar zowel de advocaat-fiscaal als de verdediger nog enige nieuwe getuigen wilden oproepen. Parlisanen-parade in Rome 50.000 mannelijke en vrouwelijke „par- tisanen" trokken Zondag onder het zingen van „de rode vlag" en het brengen van de communistische groet door de hoofd straten van Rome. Aan de parade, die werd georganiseerd door de Italiaanse commu nistische party, namen vertegenwoordigers uit elf landen, ook Nederland, deel. Zij houden een partisanen-congres, dat voor namelijk ten doel heeft „de verzetsgeest levendig te houden". De pai-ade droeg een militair karakter en de deelnemers waren gekleed in een soort uniform. SCHOORSTEENBRAND. Gisteravond brak in het perceel Presi dent Steinstraat 53 een schoorsteenbrand uit, maar de schade kon door het snelle optreden van de brandweer, die ongeveer een uur bezig is geweest met het blussings- werk, beperkt blijven. Heden beginnen de officiële onderhandelingen Zaterdag is aan boord der Renville een eerste informele bijeenkomst gehouden van de Nederlandse en Indonesische delegaties en de commissie van drie. Bij het aan boord gaan van de officiële Nederlandse en republikeinse persoonlijk heden mochten geen persvertegenwoordi gers aanwezig zijn, zodat bijzonderheden van de besprekingen aan boord van de Renville niet bekend zijn. De steiger van de Priokhaven was met de vlaggen van de drie landen welke in de commissie voor goede diensten zitting hebben versierd; een Amerikaanse sloep lag klaar om de gasten te ontvangen. Op de steiger werden de officiële personen opgewacht door de Ne derlandse verbindingsofficier van de com missie voor goede diensten, kapitein L. E. Hinrichs en door een adelborst van de Renville, Carl Turk. Militaire politie be waakte het haventerrein. De leden van de commissie voor goede diensten kwamen het eerst aan. Daarna de heren Van Vre- denburgch, Abdoelkadir en Baud en ver volgens Sjarifoeddin, Ali Sastroamidjojo en Oedin. Na de begroeting, bij welke gelegenheid de heer Van Vredenburch Sjarifoeddin voor het eerst ontmoette, stapten de Nederlandse leden, daarna de republikeinse leden en tenslotte de com missie voor goede diensten in de sloep. De Renville lag circa 200 meter van de wal in de haven gemeerd. Aan boord gingen: Kirby, Graham, Van der Stichelen, Van Vredenburch, Abdoelkadir, Baud, Sjari foeddin, Alie Sastroamidjojo, Oedin, de secretaris voor goede diensten, Narayan en de Amerikaanse adviseur, Scott. Kirby is voorzitter van de week. Communiqué. Een communiqué van de commissie voor goede diensten meldde Zaterdag, dat de eerste voltallige vergadering van de beide delegaties op de Renville zal plaats hebben op Maandag acht December om tien uur. Van Dinsdag af zullen verder geregelde vergaderingen aan boord worden gehou den. Zeven leden van iedere delegatie (namen worden in het communiqué niet genoemd) zullen tesamen met de leden van de commissie voor goede diensten gedu rende de periode van onderhandelingen blijvend op de Renville vertoeven. De overige leden van de delegaties en de leden van de staf der commissie zullen tussen Batavia en de Renville op en neer reizen. Kort na aankomst in Batavia heeft Sja rifoeddin een persconferentie gehouden. Gevraagd naar de basis van de komende onderhandelingen zeide Sjarifoeddin: „Wij moeten terugkeren tot de situatie van vóór 21 Juli. Wij moeten in de situatie komen, waarbij wij kunnen praten over de toekomstige Nederlands-Indonesische sa menwerking". Toewijzing van huisbrandolie werd vertraagd De minister van Economische Zaken heeft medegedeeld dat de behandeling van verzoeken om olietoewijzing voor centrale verwarmingen meer tijd in beslag heeft genomen dan was voorzien. Het aantal aanvragen is veel groter dan verwacht werd, doordat velen hun centrale verwar ming hebben laten inrichten voor het sto ken van olie zonder zich tevoren te ver gewissen of olie beschikbaar zou worden gesteld. Bovendien hebben velen die vol gens de hiervoor geldende bepalingen niet voor een toewijzing in aanmerking komen, toch met allerlei argumenten getracht, een tóewijzing voor olie te krijgen. Al deze aanvragen moesten worden onderzocht en daardoor heeft het tot 15 November ge duurd voordat alle aanvragen waren be handeld. De minister erkent, dat dit te laat is, doch verklaart dat de toewijzingen in geen geval voldoende groot zijn, om reeds eerder met stoken te beginnen. Shinwell, de Engelse minister van oorlog, heeft op een bijeenkomst te Manches ter verklaard, dat Engeland de hoge uitgaven voor zijn gewapende strijdkrachten niet kan bekostigen. OPKLAREND VAN HET ZUID-WESTEN UIT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Voor het Noorden van het land: Zwaar bewolkt met enige regen en aanvanke lijk nog hier en daar miet. Verander lijke wind. Later iets zachter. Voor het Zuiden van het land: Opkla rend na regen met matige Westelijke wind. Weinig verandering van tempe ratuur 9 December: Zon op 8.35 uur, onder 16.29 uur Maan op 5.02 uur, onder 14.53 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1