Duitse Kampen Dreigende mislukking dwingt Molotof tot bekendmaking van Russische eisen Cfi De Gaulle en John Foster Dulles zijn het eens over Duitse kwestie Dappere Urkers onderscheiden Eerste bespreking op de Renville bracht veie welwillende woorden Britten gaan Tel Aviv ontruimen 62e Jaargang No. 18808 TT 1 Dinsdag 9 December 1947, Bureau*: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en II 1 T 1 ^^1 I 1 T V* V Verschijnt dageiflks behalve op Zon- en Feest- Adminlstratie 5437 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, I I I I I I I I II I fr"" V I 111 III 111 dagen. - AbomvementsprBs per week 31 cent, per Telefoon 1(1724. Directeur Hoofdredacteur 15054. JL JL Jt. J,, JL V V al V A I I L kwartaal f4,—. Franco per post ƒ4,50 Glro- Druklterg Z. E. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132, rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KËNNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem r>AT DE GROTE VIER in Londen niet L'verder komen met hun voorbereiding I van het Duitse vredesverdrag is niet be vorderlijk voor de Duitse situatie, die toch alioveel nadelen heeft. Al hebben wij geen dagelijks contact met Duitsland, al leven'' wjj er zelfs vrijwel afgezonderd van, wij vernemen toch genoeg, om te begrijpen dat de ontevredenheid onder de Duitse be volking toeneemt. Dit is ongunstig met het oog op de toekomst, waarin vroeger of later de geallieerde bezettingstroepen zullen moe ten worden teruggetrokken. Het juiste, vooruitziende beleid zou zich moeten rich ten op toenemend Duits geloof in de vrije democratie van het Westen. Men is er in de Westelijke zones, waarin dit zou moeten groeien, kennelijk niet in geslaartd zulk beleid te ontwikkelen. Een alarmerend voorbeeld van het tegendeel wordt gegeven in de te Londen verschijnende Review of World Affairs, die bittere critiek uitoefent op de burgerlijke interneringskampen in de Britse zóne. In die kampen zijn vele tien duizenden ex-Nazi's en ex-militairisten om veiligheids-redenen opgesloten. Redenen van veiligheid vormen althans de theore tische verklaring. Velen zitten al meer dan twee jaar en zijn noch voor een rechter, noch voor een „Board" gebracht. Een Board wil in dit geval zeggen: een Raad van On derzo,ek. De gevangene heeft het formele recht, verschijning voor zulk een Raad aan te vragen om de reden van zijn gevangen neming te betwisten. Die reden is vermeld op zijn „charge sheet". De tenlastelegging, in dit stuk opgeno men, wordt kennelijk al heel kort geformu leerd. Blijkens de fotografische weergave van zo'n stuk, opgenomen in de Review of World Affairs, zijn er maar zes regels voor opengelaten"en in het onderhavige geval is nog geen halve regel gebruikt. Daar staat alleen op: een overtuigd militairist. Het betrêfLeen Duits officier, die blijkens zijn naam tot de adel behoort. Nationaal-socia- lisme wordt hem niet aangewreven; hij heeft dus niet tot' de partij behoord en is er wellicht een tegenstander van geweest. Het Engelse blad herinnert eraan dat de actieve weerstand tegen Hitier voor een groot deel uit de kring van de adel kwam, dat ook het complot tegen zijn leven in die kring gevormd werd en dat de mislukte aanslag duizenden het leven kostte. Het merkt voorts'op dat het redenen heeft om aan te nemen dat de officier,wiens tenlaste legging het publiceert, geen „overtuigd militairist" is, daf er geen kans op appèl voor hem bestaat en dat hij nog wel 'twee jaar in het kamp Adelheide kan blijven zonder dat iemand zijn zaak onderzoekt. Uit een op het „charge sheet" afgedrukte bepaling blijkt, dat men alleen een ver dediger kan krijgen en getuigen oproepen, om de onjuistheid van de tegen zich inge brachte beschuldiging aan te tonen, in exceptionele gevallen. De Review geeft de commentaar: „Het is toch waarlijk een fundamenteel principe van Amerikaanse en Britse rechtspraak, dat alle gevangenen een rechtsgeleerde verdediger moeten heb ben en bovendien de gelegenheid moeten krijgen om getuigen op te roepen?" Het publiek in de geallieerde janden weet niet veel van de interneringskampen en gevangenissen in Duitsland. Maar de Duit sers weten er alles van en houden zich voortdurend met dit onderwerp bezig. Ve len van hen bezigen het als een krachtig argument tegen de Westerse democratie, waarvoor men hun begrip wil winnen. En in welke stemming zal een groot deel van die gevangenen te eniger tijd in de vrij heid terugkeren? Het Engelse blad 'zegt: „Wij scheppen duizenden krachtige aanhan gers voor een Duits-Russisch verbond, dat zou kunnen ontstaan als er eenmaal weer een centrale Duitse regering zou zijn en de- Westelijke geallieerden hun troepen een maal hadden teruggetrokken." Het heeft ook ernstige bezwaren tegen in de kampen heersende toestanden. Ik citeer deze enkele punten uit een nogal uitvoerig artikel niet uit sentimentele overwegingen. Ik kan de mensen al horen die zeggen: de Duitsers hebben het ver diend. En daarmee is voor hen de' zaak afgelopen. Maar dat is een bekrompen standpunt en het getuigt niet van naden ken. Men lost deze dingeh niet op door zich tot een gevoels-overweging (in dit geval: wraakgevoel) te bepalen. Men dient er zijn verstand bij te gebruiken en vooruit te zien. Wie vooruitziet begrijpt, dat de demo cratie van het Westen zich op den duur alleen zal kunnen handhaven en daarbij anderen van haar waarde overtuigen, door haar beginselen van vrijheid en recht strikt te doen gelden. Er zijn na de oorlog rare dingen gebeurd, heus niet alleen in de Wes telijke zönes van Duitsland, maar ook in de ex-bezette landen. Hoe eerder de democratie deze inzinking geheel te boven is, hoe beter het zal zijn. Het ontstelt te vernemen dat op een zo belangrijk punt als het bezette West-Duits- land zich nog verkeerde rechts-toepassin- gen doen gelden, die de bezetters in hun eigen land zeker niet zouden toestaan. Het verwondert in zoverre, dat vooral de En gelsen in het algemeen steeds blijk hebben gegeven van een milder stemming tegen over de verslagen Duitsers, dan in de ex- bezette landen aan de dag is getreden. Een verschil, dat men steeds verklaard heeft door de overweging, dat Engeland niet bezet was geweest. Strikte naleving van hoge rechtsbegin selen is wellicht .de belangrijkste grond slag, van de moderne democratische staat. Men. kan daar niet buiten. Zij rechtvaar digt, hem inderdaad. Achteloosheid op dit punt, al dan niet door gevoelens van ver- gelding beïnvloed,kunnen noch wij, noch andere volken van het Westen ons veroor loven. Wij moeten bewijzen dat onze de- Jnoci;atie de beste levensstaat is, die de volken in deze wereld deelachtig kan worden. Wij moeten het beter doen. R. P. Dr. J. Roorda f .Het is met droefheid dat wij vermelden dat gistermiddag de bekende Haarlemse medi cus Dr. J. Roorda, die zoveel voor zijn medemensen gedaan heeft en in bezettings tijd een zo kranige rol in het verzet heeft vervuld, op 54-jarige leeftijd ten gevolge van een aanval van een hartkwaal, waar aan hij sinds een jaar lijdende was, is over leden. Egyptisch cholera uitgewoed Voor het eerst sedert het uitbreken van de eholera-epidemie in Egypte is heden in het gehele land geen nieuw ziekte- of sterfgeval gemeld. Als zich tien dagen lang geen nieuw geval voordoet, zal Egypte tot •ongevaarlijke zóne" worden verklaard. Verschillende factoren hebben de Russische minister van Buitenlandse Zaken op de vierministersconferentie te Londen eindelijk zover gekregen dat hij de mogelijkheid tot vruchtbare besprekingen opende door de Russische eisen ten aanzien van dé Duitse kwestie bekend te maken. Zaterdag had Marshall hem uitdrukkelijk gevraagd om een alle Russische eisen omvattend document. Zondag hielden de drie Westelijke groten een afzonderlijke bijeenkomst, die Molotof het gevoel moet hebben gegeven dat deze drie ernstig rekening hielden met een regeling der Duitse kwestie zonder hem - en ten derde heeft de Franse minister Bidault op de bijeenkomst van Zaterdag met een uitroep van ergernis verklaard, dat „dit gedraai in de rondte" hem misselijk zou maken als het nog langer duurde. Maandag kwam Molotof met zijn document: Hij vroeg daarin niet minder dan 10 milliard dollar herstelbetaling voor de Sovjet- Unie en Polen, een steile herhaling van de eis ter Moskouse conferentie. Tien milliard dollar als herstelbetaling Na de westelijke geallieerden (zoals ge bruikelijk) van ondemocratisch gedrag te hebben beschuldigd, diende Molotof het Sovjet-Russische document in. De econo mische principes, waarop dit document is gebaseerd, houden onder meer in: Verhoging van de Duitse staalproductie tot 10 of 12.000.000 ton per jaar; opheffing van de zönegrenzen, nadat de bestuursraad zo spoedig mogelijk centrale Duitse be stuursdepartementen zal hebben ingesteld, welke de aangelegenheden zullen moeten behandelen, waarover centraal genomen beslissingen dienen te vallen; gemeen schappelijke controle der vier mogendhe den op het Ruhrgebied; hervorming van het monetaire systeem in het gehele land; overdracht van de eigendom van kartels en trusts aan de Duitse staat; ongeldig verklaring van de overeenkomst tot econo mische samensmelting der Britse en Ame rikaanse zóne. Betreffende de herstelbetalingen zijn o.m. de volgende punten opgenomen: Vaststelling van de herstelbetalingen aan Rusland en Polen op 10 milliard dollar; betaling door ontmanteling van fabrieken, welke niet noodzakelijk zijn voor de Duitse vredeseconomie, met goederen, Duitse activa in de vreemde en in diensten; de ontmanteling in de Westelijke zones, zoals bepaald bij de overeenkomst van Potsdam, moet einde 1948 zijn voltooid. De ministers besloten het Britse document als basis voor de besprekingen te aanvaarden en het pa ragraaf voor paragraaf tezamen met het Sovjet-Russische document te behandelen. Nadat het Britse document in zijn geheel zal zijn behandeld, zullen de paragrafen in het Sovjet-document, die geen equiva lent hebben in het Britse document, wor den besproken. De ministers konden niet tot overeen stemming komen over het tweede gedeelte van het Britse document, dat over de ver deling van de bezettingskosten gaat. Lord Pakenham die als plaatsvervanger van Bevin optrad, welke laatste ziek was, ver klaarde, dat de uitgaven billijk over de be zettende mogendheden moeten worden verdeeld. Molotof wilde deze kwestie naar de Eerste operatie op de „Willem Ruys" Aan boord van het Nederlandse passa giersschip „Willem Ruys" is een negen jarige jongen geopereerd aan de blinde darm, terwijl het schip, zich op ongeveer honderd kilometer van Malta bevond. De minister van' gezondheid van Malta, dr. P. Debon, voer in een kleine vissersboot naar de „Willem Ruys", in gezelschap van een assistent en een narcotiseur. Van de „Willem Ruys" wordt geseind, dat men in de vroege morgen de reis naar het Verre Oosten heeft voortgezet. De toestand van het patientje is bevredigend. Nationaal defensie-corps in Griekenland Minister van Staatb Hector MacNeil, heeft in het Britse parlement verklaard, dat in Griekenland een nationaal verdedigings- corps zal worden opgericht om de Griekse strijdkrachten te ontlasten van hun taak de bevrijde steden te bezetten en te ver dedigen. Twintig bataljons zijn reeds ge vormd, aldus MacNeil en met de vorming van twintig andere is men thans bezig. Desgevraagd, zeide de minister, dat de Britse militaire missie in Griekenland slechts met de opleiding en organisatie te maken heeft. Zij geeft geen advies inzake operationele acties. Mi" Terwijl de stakingen in Frankrijk als niet- gevoede vuren langzaam uitstervendoet de leiding der communistische partij koorts achtige moeite om de brand aan te wakke ren en de arbeiders tot nieuwe acties op te wekken. Maurice Thorez, de leider der partij, die pas uit Moskou terug is, houdt redevoeringen op massabijeenkomsten en wat hij vertelt zijn niet zijn reiservaringen. De foto toont hem in het vuur van zijn rede in de Noordelijke mingebieden. - plaatsvervangers wijzen, daar de ministers zouden moeten weten om welke bedragen het gaat, alvorens zij een beslissing kun nen nemen. Nadat de ministers der Westelijke mo gendheden (zoals gebruikelijk) de be schuldigingen hadden tegengesproken, die Molotof in zijn verklaring na de opéning der vergadering had geuit werd de verga dering verdaagd. Drama op St. Nicolaasavond Oud-militair schiet zijn vrouw, kind en schoonouders neer Op Sint-Nicolaasavond heeft zich te Nancy een ontstellend drama afgespeeld. Een oud-militair geboortig van de Philip- pijnen, gehuwd met een Frangaise doch van haar gescheiden levende, kwam zich vervoegen bij het huis van zijn schoon ouders, waar ook zijn vrouw vertoefde, met de armen vol geschenken voor zijn twee kinderen. De schoonvader weigerde hem de toegang, waarop de afgewezene zich verdekt opstelde op de binnenplaats van het huis. Toen de familie zich aan tafel begaf klonk opeens een schot, gelost door de oud-militair. De schoonmoeder werd do#r de kogel dodelijk getroffen. De schoonvader rende de binnenplaats op en viel door een tweede schot. Vervolgens drong de Philippino 't huis binnen en wond de zijn vrouw, die met haar lichaam haar baby trachtte te beschermen. Hij achter volgde haar, toen zij vluchtte, en doodde haar zowel als de baby. De oudste der twee kinderen, die zich achter een meu belstuk had verstopt, ontkwam aan het bloedbad. De dader heeft zich bij de politie aan gegeven. Nederland „bedreig!" Duits nationaal bestaan Met grenscorrectie-eisen Volgens de Berlijnse correspondent van het A. N. P. heeft, het Duitse grenscomité, dat in Februari 1947 door vertegenwoordi gers van achttien langs de Nederlandse grens gelegen „Landkreise" te Benthcim werd gesticht, in een uitvoerig memoran dum zijn bevindingen omtrent de economi sche gevolgen van eventuele grenscorrecties neergelegd. Zoals alle voorgaande Duitse beschouwingen over deze kwestie stelt ook dit memorandum vast, dat het Duitse volk zich tot hei-stel van de tijdens de ooi-log aangerichte schade verplicht voelt, doch het knoopt daar meteen de opmerking aan vast, dat bei-cidwilligheid tot schadeloosstelling eindigt waar het „eigen nationaal bestaan op het spel staat." Na de algemene opmerking dat de winst die voor Nederland uit grenscorrecties kan voortvloeien niet in vex-houding kan staan tot de schade, die daar door aan de Euro pese economie zou worden toegebracht, be ijvert het comité zich de reeds vaak van Duitse zijde genoemde millioehencijfers over de bodemschatten van het beti-okkcn gebied te repeteren. Daarbij wordt ook nu weer veel nadruk gelegd op de olievooiTaden, die zich volgens Duitse onderzoekingen in de bodem van het graafschap Benlheim be- vinden. In een historische beschouwing, die in het memorandum is opgenomen, wordt gezegd, dat „het meer voor de hand zou liggen wan neer de Nederlandse regering haar wensen tot vergroting van haar grondgebied zou i-ichten naar voormalige delen van het ko ninkrijk (België en Luxemburg)-" Voorts wordt in dit onderdeel van het geschrift de mening vertolkt, dat Nederland bij de grensvaststellingen van 1816 en 1817 te zeer bevoorrecht is geweest en dat eigenlijk plaatsen als Zevenaar, Ble.yerheide, Eygels- hoven, Wylre, Sittard, Mook, Afferden en nog een dertigtal andere Duits behoorden te zijn. Het woord is aari Shakespfeare: Wij roeten wat wij zijn, doch wij weten niet wat wij kunnen zijn. (Hamlet) „Renville" heeft de plaats ingenomen van Linggadjati. Op Amenkaans territoir ver gaderen thans de Nederlandse en Indonesi sche delegaties onder leiding van de com missie voor goede diensten om een oplossing te formuleren voor het geschil, dat Uoor de overeenkomst van.Linggadjati niet kon worden beslecht. De Renvillein de baai van Priok. Zij vertegenwoordigen echter Frankrijk en Amerika niet Wanneer generaal De Gaulle staatshoofd van Frankrijk en John Foster Dulles mi nister van Buitenlandse Zaken der Ver enigde Staten was, zou er geen verschil van mening meer bestaan-over de regeling dei- Duitse kwestie tussen deze heide landen. Want deze twee politici zijn het volkomen eens geworden over de essentiële verschil len, zoals de eenheid der drie Westelijke zönes, de Duitse economische herleving en de geallieerde controle over de Westelijke helft van Duitsland. De moeilijkheid is slechts, dat zij geen van beiden namens hun land kunnen beslissen. Zij zijn vooruitge lopen op een mogelijke toekomstige ont wikkeling, zodat hun accoord een weinig prematuur moet worden genoemd. John Foster Dulles, die adviseur van minister Marshall op de Londense confe rentie is, werd vorige week naar Frankrijk gezonden ter informatie van Marshall, doch hij blijkt meer gedaan te hebben dan alleen maar rondkijken. Hij heeft een complete conferentie met generaal De Gaulle gear rangeerd en daax-bij alvast afspraken ge maakt voor het geval De Gaulle binnenkort „de macht" zou veroveren. In Amerikaanse diplomatieke kringen verheelt mèn niet, dat minister Marshall ontstemd is over deze eigenmachtige wijze van optreden, die zijn afgezant zich heeft veroorloofd wat be grijpelijker wordt wanneer men zich herin nert dat De Gaulle (het moeijijke kind, zo als wijlen Franklin Roosevelt hem noemde) geen persona grata is in de Amerikaanse diplomatie. De gevolgtrekking die Franse politici uit de houding van Foster Dulles maken, namelijk dat Washington rekening houdt met De Gaulle als toekomstige mi nister-president van Frankrijk, lijkt daar om wel enigszins voorbarig. Nieuwe crisis? Intussen is de positie van de regéring Schuman weer précair geworden na de triomph van het overwinnen der stal^ings- manie, doordat de onderhandelingen met de C.G.T. zijn afgebroken. Het initiatief daartoe ging van de regering uit, die geen voortzetting wenste op basis van de huidige eisen. De C.G.T. heeft thans besloten- de stakingsactie voort te zetten en te verster ken. Alles hangt nu af van de lust der massa om opnieuw het avontuur te wagen, dat reeds zovele duidelijke nadelen voor haar zelf heeft opgeleverd. Tot op heden is die lust nog niet aan den dag getreden, daar de werkhervatting zich steeds uit breidt en verschillende aangekondigde sta kingen werden afgelast. Dit laatste wijst op een toenemende neiging om de orders der C.G.T. leiding te negeren. Op verschillende punten in Parijs hebben stakers getracht het ondergrondse en bus- verkeer te onderbreken, ondanks bet be sluit van de gemeentelijke vervoersorgani saties om de voorgenomen symbolische sta king van twee dagen uit te stellen. - Bij enkele busremises werden de straten met spijkers bezaaid en werden stenen gewor pen door de ramen van volle voertuigen. Verscheidene arrestaties zouden zijn ver richt bij stations van de métro waar demon stranten de hekken voor de reizigers tracht ten te sluiten. Sommige leden van het per soneel der openbare vervoersdiensten wer den gemolesteerd. In het Parijse district Boulogne werd een chauffeur ernstig mis handeld. De politie arresteerde enkele sta kers, die het busverkeer trachtten te on derbreken. Een communistisch gemeente raadslid voor het district zou een van de ai-restanten rijn. Naar verluidt werd gisteravond het métro-station Mailde d'Ivry door een twaalftal stakers overvallen, waarbij de stationschef en zijn assistent werden over meesterd en vastgebonden en de telefoon- vei-binding naar het hoofdstation wei-d ver- broken. Ook voorname onderdelen van treinen werden verwijderd. De 10e Mei 1940 wierpen Duitse vliegtui gen mijnen binnen de pieren van IJmuiden en in het, Noordzeekanaal binnen de slui zen, Daartoe aangezocht, hebben enige Ur- ker vissers zich met hun houten vaartuigen en de aan boord zijnde bemanning onmid dellijk ter beschikking van de Koninklijke Marine gesteld om te proberen de mijnen onschadelijk te maken. Dit werkje was zeer gevaarlijk, temeer omdat de vissers helemaal niet op de hoogte waren van de werking dezer mijnen. De regering heeft aanleiding gevonden deze zeer lofwaardige en moedige daad van de vissers te eren. Op verzoek van de mi nister van Marine heeft de directeur van het Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden, de schippers van de UK 16, S. Bakker en van de UK 202, L. Kramer, meegedeeld, dat H. M. de Koningin hun het Kruis van ver dienste heeft toegekend. De rest van de bemanning van beide schepen: W. Bakker, G. Post (uit IJmuiden) W. Guijt, J. Kramer en Jelle Kramer (even eens uit IJmuiden) ontvingen een dankbe tuiging van de minister en een gratificatie. De botters, die dit. werk indertijd ver richtten, wei-den door de toenmalige Vorde ringscommissie Zeevissersvaartuigen daar toe aangewezen. Gisteren 10.20 Java-tijd hebben de Nederlandse en Indonesische onderhande lingsdelegaties zich tegenover elkaar ge plaatst op het dek van de „Renville". Dit was de eerste plenaire zitting van de vol ledige delegaties van het Koninkrijk der Nederlanden en van de republiek, onder auspiciën van de commissie voor goede diensten. Reeds 'om ongeveer 9 uur begon de Amerikaanse sloep van de „Renville" regelmatig tussen het schip en de kade op en neer te varen om belangstellenden, hoofdzakelijk journalisten en fotografen, naar het schip te brengen. Daarna verhief de secretaris-generaal van de commissie voor goede diensten, T. G. Narayan, zich van zijn zetel en opende formeel de con ferentie, waarbij hij tevens een welkomst woord namens de Verenigde Volken uit sprak. Narayan herinnerde aan de opstelling van het Atlantisch charter, dat op een schip tot stand was gekomen, evenals de wapenstilstandsovereenkomst met Japan. „Wij allen hopen, dat ook wij, aan boord van de „Renville", in staat zullen zijn in de nabije toekomst de vrede voor Indone sië en zijn bevolking te bewerkstelligen", aldus Narayan. De voorzitter van de week, Raymond Horremans, die voor Paul van Zeeland optreedt, zeide als eerste spreker, dat hij pas sedert kort in Indonesië vertoeft. Thans wilde hij het woord geven aan ka pitein Tyree, waarop deze een welkomst woord sprak, daarbij de hoop te kennen gevend, dat hij spoedig zijn commandanten Springlading ontplofte te vroeg; duiker gedood Bij de Postbrug over het kanaal door Zuid-Beveland nabij Ierseke" bevond zich onder water een hindernis voor de scheep vaart. Gistermiddag zou de duiker F. W. uit Rotterdam deze hindernis met behulp van springstof opruimen. Nadat ^V. in het water was afgedaald is de springstof ech ter door nog onopgehelderde oorzaak te vroèg ontploft, ten gevolge waarvan de duiker werd gedood. Confrdle op illegale immigratie wordt opgeheven Staking in Rome gaat niet door De algemene staking, die Dinsdag te middernacht in Rome zou uitbreken, is gisteravond afgelast, daar de regering de eisen om een werkverschaffingsplan voor de werklozen heeft aanvaard. De Palestijnse regering heeft in een communiqué verklaard, dat het besluit om Britse en Arabische troepen tegen 15 December uit een aantal Joodse gebieden terug te trekken „helemaal niets te maken heeft" met het algemene plan van de man- daatsmogendheid om Palestina te ontrui men. Het communiqué voegt hieraan toe, dat de ontruiming wordt uitgevoerd met het doel om gebruik te maken van het aanbod der Joodse autoriteiten om te helpen bij het handhaven van orde en recht in de Joodse gemeenschap en om meer Britse en Arabische politie vrij te maken voor dienst in gebieden met een gemengd Joods- Arabische bevolking. Het -Joodse gebied dat door de Britten verlaten zou worden, beslaat de haven Tel Aviv en twee steden in het achterland van Tel Aviv; Ramat Gan en Petah Tiqva. Men kon niet de te ontruimen Arabische ge bieden noemen, maar men geloofde, dat de berichten, volgens welke Jaffa, Nabloes en Gaza hiertoe zouden behoren, juist zijn. Immigratie vrijgegeven. De ontruiming van genoemde Joodse en Arabische districten betekent practisch, dat dé Britse autoriteiten zich niet verder verantwoordelijk achten voorde contróle op de illegale immigratie gedurende de tijd, dat Engeland nog het mandaat uitoefent. Het betekent tevens, dat de Palestijnse regering zich niet meer verantwoordelijk acht voor het handhaven van recht en orde in deze gebieden. Arabische régering? In officiële kringen in Damascus is ver klaard, dat er reeds een „Palestijnse" rege ring gevormd is, om de toekomstige ope raties der Palestijnse Arabieren en vrijwil ligers uit andere landen tegen de verdeling te organiseren. Deze regering zou haar zetel te gelege- nertijd „ergens in de Libanon" vestigen. Zowel Joden als Arabieren roepen recru- ten op. Volgens de instructie van het Joods bureau begint vandaag de registratie van alle jonge Joden in Palestina tussen zeven tien en vijfentwintig jaar en de Arabieren hebben twee recruteringsbureaux geopend. Hadj Am in El Hoessein i, Moefti van Jeruzalem, heeft in Cairo tegenover de pers verklaard: „Wij1 zullen het zwaard uit de schede trekken en dat laten spreken, want woorden zijn nutteloos". Gpvecht om Tel Aviv. Inmiddels zijn Arabieren gisteren het Hatikwah-district van Tel Aviv binnen gevallen na een vuurgevecht met het Joodse Haganah-leger. Nadat de Haganah om versterking hacl gevraagd, is zij er ten slotte met behulp van Britse pantserwagens in geslaagd de Arabische aanvallers te ver drijven. Volgens de Haganah zijn vier Jo den gewond geraakt en drie. huizen in brand gestoken. Joodse kinderen en vrou wen werden echter in allerijl met vracht auto's geëvacueerd. Kirby naar Australië geroepen fNaar gisteren uit Batavia werd ge meld, heeft de Australische minister president Joseph 'Chifley, het Austra lisch lid van de Commissie voor goede diensten, rechter R. C. Kirby, verzocht onmiddellijk voor een tijdelijk bezoek naar Australië terug te keren. GOUDEN DOCTORAAT. Op 17 December zal het vijftig jaar ge leden zijn dat mr, A. Moens, notaris te Beverwijk, promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid. zou kunnen meedelen, dat de missie, waar voor het schip was aangewezen, was vol bracht. De heer Horremans hernam, zijn toe spraak met te zeggen, dat de taak van de commissie voor goede diensten van een verzoenend karakter is. Het woord „ver zoening", aldus de heer Horremans, houdt noodzakelijk in het denkbeeld van weder zijdse concessies. „In de toekomst zal het dus aan beide partijen zelf zijn om voor het rampspoedige misverstand een verbond "in de plaats te stellen". Na de heer Horremans sprak het Ameri kaanse lid van de commissie voor goede diensten, de heer Frank Graham die onder meer het volgende zeide: „Wij leden van de commissie voor goede diensten brengen geen toverkracht mede uit Lake Success, wij zijn geen mensen, die wonderen ver richten, wij zijn gewone mensen. Toch hebben wij vertrouwen in de menselijke geest". Na Graham sprak de Australiër Kirby. Hij zeide, dat men rekening moest houden met de vele moeilijkheden. Enkele heeft men reeds overwonnen, doch er liggen nog vele in het verschiet", aldus Kirby. „Laten wij allen van goede wil zijn". Hij voegde er aan toe, dat het geluk van millioenen mensen van deze conferentie afhangt. Na Kirbysprak Abdoelkadir: „Met het aan boord gaan van dit schip gaan wij een nieuwe faze van onze arbeid tegemoet en het is onze welgemeende hoop, dat deze fazc een succesvol verloop zal hebben en beslissend zal zijn en dat deze besprekin gen tot resultaat zullen hebben, dat een regeling voor Indonesië tot stand zal wor den gebracht, welke slechts een duurzame waarde kan hebben, indien zij rechtvaardig zowel als bevredigend is, niet alleen voor de regeringen, doch tevens voor de betrok ken volkeren", aldus Abdoelkadir. Daarn sprak Sjarifoeddin. Hij verklaar de: „Wij kunnen slechts betreuren, dat tot heden acht en dertig dagen voorbij zijn sedert het besluit van de Veiligheidsraad met betrekking tot Indonesië, want er heeft een aanzienlijk verlies aan mensen levens plaats gehad en er heerst een wijd verbreide teleurstelling, omdat de men selijke inspanning en de menselijke geest dikwijls tekortschieten om lijden en haat te voorkomen". Sjarifoeddin zeide, dat deze onderhandelingen ten doel hebben het organiseren der democratische moge lijkheden van het Indonesische volk in zijn pogen cm een natie op te bouwen. „Wij beginnen deze onderhandelingen met dank baarheid, omdat wij daarbij de weg van de vrede en de goede, wil volgen". Tenslotte zeide Sjarifoeddin, dat de In donesische delegatie thans gereed is voor onderhandelingen, welke aUe invloeden van het kwaad in Indonesië zullen ver slaan. De heer Horremans sloot de conferentie en verdaagde deze tot Dinsdag half tien (Javaanse tijd). Hij zeide, dat in alle rede voeringen de woorden „geloof en goede wil" waren gebruikt. „Laten wij deze prin cipes niet vergeten". JOEGOSLAVEN BIJ BARI GEARRESTEERD. Nabij Bari in Italië zijn 79 Joegoslaven on<jer wie tien vrouwen gearresteerd. Zij worden beschuldigd „voor een Westerse mogendheid" te hebben gespionneerd. Een geheime radiozender werd door de politie in beslaggenomen. In de komende weken zal de post voor Indië door de Kerst- en Nieuwjaarscorres pondentie belangrijk groter in omvang zijn dan normaaai. Wil men verzekerd zijn van een tijdige aflevering, dan poste men de stukken met Kerstgroeten uiterlijk in de week van 713 December en met Nieuw jaarswensen in die van 1420 December. OVERDRIJVENDE WOLKENBANKEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Overdrijvende wolkenbanken met hier en daar in de nacht en ochtend nevel of mist en matige tot zwakke wind uit Noordoostelijke richting. Koude nacht met plaatselijk lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 10 December: Zon op 8 36 uur, onder 16.29 uur Maan op 6.20 uur, onder 15.11 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1