Gasprijs met een cent omhoog en een lofzang voor de brandweer IJmuiden Visserij-varia DINSDAG 9 DECEMBER 1947 IJMUIDER COURANT 3 RAAD OP „SCHEYBEECK" Voor f 75.midden Damterrein naar Beverwijk Metaalgieterij in gebruik pe brandweer en de gasprijs trokken Xlaaiidagavond in de Beverwijkse raad het leeuwendeel der debatten tot zich. Met het gevolg, dat de huisvrouw een cent voor de kubieke meter gas meer moet betalen eti de raad zich ais één man uitsprak tegen het voorstel van burgemeester en wethou ders, om de vergoedingen voor het perso neel der vrijwillige brandweer nader te regelen, zulks aan de hand van de uit Den Haag voorgeschreven maxima. De pleidooien voor het behoud van de oude toestand, waar brandweer en ge meente volgens de op dit punt zeer een stemmige vroede vaderen wel bij voeren, werden een lofzang op de mannen van „de Brandwijkers" de bloeiende personeels vereniging der brandweerlieden. De heer J. P. N. v. D o o r n (Katholiek) begon met de loftrompet te steken over de brandweer, die volgens hem als „vol maakt" te qualificeren is. Haar leden zien hUn bedrijf eerder als een sportief geval dan als een zaak van financieel gewin, zo zei deze eerste spreker in een lange rij van brandweerverdedigers, en het voorstel, dat de financiële kanten wil regelen naar de wensen van de minister, zou de team geest er zeker niet beter op maken. De heer v. Doorn wilde of de bestaande regeling laten voortduren, of in Bverwijk een geheel vrijwillige brandweer scheppen. Ook de heer A. Boer (Arbeid) zag het voofttel van B. en W. als een stap terug en hij staafde zijn bezwaren met voorbeel den uit het brandweercorps, dat allerminst 0m der wille van de financiën zich heeft op gewerkt tot een élitie-groep. De heer W. Swarts (comm.) toonde zich verwon-: derd, dat de richtlijnen van Binnenlandse Zaken in deze klakkeloos door B. en W. waren overgenomen en hij zag aanko men, dat een vaste toelage', zoals werd voorgesteld, de liefhebberij voor deze spe ciale dienst aanmerkelijk gaat verminde ren. De tweede, die verwonderd was, kwam weer uit de P. v. d. A.-fractie: de heer J. J.Komunde noemde het vreemd, t een over deze kwestie ingekomen stuk n de „Brandwijkers" zelf zonder* meer genegeerd is. De voorzitter, burge meester H. J. J. Scholtens, had volgens zijn woorden niet kunnen bevroeden dat het onderhavige voorstel zoveel stof zou doen opwaaien en hij verdedigde het met klem, zeggende dat het streven naar prijs regelingen en loontabellen ook voor de Be verwijkse brandweer gold. Hoewel de bur gemeester allerminst gebrek aan waarde ring voor het werk van de brandweer bleek te koesteren, was deze aangelegen heid naar zijn smaak toch te veel met sen timenten overgoten. Tenslotte zegde hij toe, dat B. en W. te zijner tijd willen na gaan, „welke regeling dienstig is", waar mee hij wilde wachten tot de kwestie van de vrijwillige brandweer landelijk tot rust is gekomen. Nadat deze instelling in twee de ronde nog eens aan een discussie on derworpen was geweest, verklaarde de raad zich tenslotte door mondelinge stem ming unaniem tegen het voorstel van B, en W. Yelc vingers Als tweede „grote zaak" werden de plannen tot herziening der gasprijzen on der handen gendtnen. Toen de voorzitter, dit punt aangekomen, informeerde er iemand het woord wenste, piekten vele vingers naar de geornamenteerde zolde ring van „Scheybeeck". Als eerste kwam de heer Boer aan bod. Hij zei het te be treuren, dat juist op dit moment de kolen- toeslag door de regering wordt ingetrok ken, zodat de inkoopsprijs met 5/8 cent stijgt. Namens de huismoeders pleitte de heer Boer voor goedkoop gas, en hij merk te op, dat het verlies van de gasfabriek dal 33.000.— zal bedragen, als de ver bruiker sprijs niet omhoog gaat, nog niet in „een flinke winst" hoeft te veranderen. De gulden middenweg zag hij in een verho ging met een halve cent, wat dan ook prompt in een voorstel werd neergelegd. De heer J. P. Koning (comm.) fulmi neerde tegen de prijspolitiek van de rege ring in het algemeen 'en kwam eindelijk op het Beverwijkse gas terecht. Hij zag liever een niet sluitende begroting dan een cent op de gasprijs, Volgens de heer Koning Is de op heffing van de gasdistributie mogelijk en als daardoor het verbruik gaat stijgen, zal de gasfabriek ook wel „uit" kunnen. Ook de heer A. M. Aardenburg (Katholiek) vond het jammer, dat er ver hoogd moet worden, maar hij zag het als een logisch en onvermijdelijk gevolg van de gestegen kolenprijs. Uit een vergelij king met andere gemeenten trok spreker de lering, dat de Beverwijkse huisvrouw relatief heus geen duur gas verbruikt; ne gen cent kostte het tot nu toe per meter en in Velsen wordt al 10.03 cent betaald; de Meppelse kookster moet er zelfs 16 cent voor neerleggen. Ergo noemde hij het „ge zonde bedrijfspolitiek", de prijs te verho gen, tegelijk met het stijgen der kosten. Wel zou dit raadslid- graag zien, dat het Vastrecht van 50 m3. op 35 of 40 m3. zou worden gebracht, opdat grote gezinnen er eerder gebruik van kunnen maken. Nadat ook de heer T.Ettema (Katho liek) het voorstel in bescherming genomen had, kwam wethouder J. Heeremans (Katholiek) van bedrijven en jeugdzaken pan het woord om de visie van B. en W. op het prijzenprobleem uiteen te zetten. Hij dacht, dat de regering het met haar prijspolitiek wel bij het rechte eind zou hebben en verwees de klagers over het duurdere gas naar de heren, die de „hogere landspolitiekV maken. Een argument van de heer Koning, namelijk dat de huidige armoede getekend wordt door het feit, dat zovelen hun spaargelden opnemen, dacht de wethouder te kunnen verklaren aan de hand van de geldbehoefte voor Sinterklaas; het voorstel van raadslid Boer meende hij te moeten ontraden, omdat de winst op het gasbedrijf toch al zo bescheiden is. Het plan, tenslotte om het vastrechtminimum te verlagen, vond bij de wethouder ech ter een welwillend gehoor. Vlak voor het ingaan van de tweede ronde kwam een concreet en zeer beknopt voorstel van de communistische fractie binnen waarin werd verzocht, de gasprijs helemaal niet te verhogen. De heer v. Doorn zei nog, dat de prijsverhoging wel wat al te dra matisch was gekleurd door haar tegen standers en hij ried aan, nu maar die ene cent goed te vinden, omdat anders het dreigement van hogerhand zou kunnen ko men, van een verhoging van twee of drie centen. De heer Koning sleepte het Indonesische conflict en de gelden, die daarvoor nodig zijn plus de prijsverlaging van de huis- houdjam er bij, om zijn, standpunt nog maals te bepalen en zijn partijgenoot de heer Swart maakte de opmerking, dat in het gasbedrijf van de Staat der Nederlan den een lek in de bovenleiding te consta teren is, waardoor millioenen de deur uit stromen. Een vermanende tik van de voor zitter bracht de spreker op zijn uitgangs punt terug en tot de orde waar hij een handhaving tot-elke-prijs van de negen centen bepleitte. De heer Boer maakte van de gelegen heid gebruik, het beleid in het gasbedrijf te hekelen, waar een dubbele directeur volgens hem geen „gezond" symptoom is. Te langen leste kwam de stemming en met twaalf tegen zeven -stemmen (de linkse fracties stemden tegen) werd de gasprijs voor Beverwijk op 0.10 per meter ge bracht. Benoemingen, credictcn en de huisvesting. Behalve deze twee zwaarwichtige agen dapunten behandelde de raad een aantal benoemingen. Zo werden de dames T. H. Meyman en C. M. Bal-Bart benoemd tot tijdelijk lerares aan de gemeentelijke huis houd- en industrieschool en in de vacature H. J. Blaauw werd voorzien door de be noeming van de heer J. A. ten Napel tot leraar in de lichamelijke opvoeding aan de openbare U.L.O.'s de scholen voor Voortgezet lager onderwijs. De geloofsbrie ven van de nieuwe communistische raads leden de heren R. Meyer en J. J. Sche- ringa werden behandeld en zonder bezwa ren bevonden; het crediet voor de ratten bestrijding gleed na enige discussie en een opwekking van de voorzitter tot het pu bliek om aan deze provinciale campagne mee te werken, evenals de regeling der positie van het gewezen hoofd van de Von delschool zonder meer onder de hamer door. Evenzo verging het een crediet ten be hoeve van de Emmaschool, een voorstel omtrent kasgeldvoorzieningen voor 1948 en een aantal prae-adviezen van schoolbe sturen om geld te verstrekken voor de aanschaffing* van leermiddelen, meubilair en turntoestellen. Ook het verzoek van een inwoner om vergoeding voor zijn jonge zoon, opdat deze het voortgezet lager on derwijs kan volgen, werd vlot goedgekeurd. Meer moeite hadden de heren raadsle den met het voorstel tot vaststelling „van regelen, als bedoeld in het vierde artikel der woonruirhtewet 1947", een artikel, waarover in de vorige vergadering ook al het 'een en ander gezegd is. De heer R o- munde begon met een herhaling van zijn amendement, hetwelk er op neer komt, dat de woonruimte-advies-commissje in alle voorkomende „woningpuimtege vallen" ge kend wordt. De debatten bewogen zich om dezelfde kernpunten als de vorige maal, maar thans was wethouder M. Pas- schier (A.-R.) van sociale zaken, onder wijs en huisvesting er zelf, om zijn belan gen te verdedigen. Na een geanimeerd debat, waaruit bleek, dat het Velsense systeem van een urgen tielijst vooral onder de linkse ^raadsleden aanhang had verworven, verkondigde de wethouder, dat hij het niet eens was met het amendement in kwestie, omdat daar door volgens hem grote vertraging in het werk van de woonruimteverdeling zou ontstaan. De wethouder, zei, dat de ma chine in Velsen verre van gesmeerd loopt: er was nog maar één vdVderingsgeval in al die weken van werken voorgekomen, welk argument de heer Romunde aangreep, om te vertellen, dat dit juist bewees, hoe uit stekend de zaak werkte: alleen in het al- lernodigste geval wordt gevorderd. De wethouder meende onder meer, dat B. en W. de eenvoudige huisvestingsgevallen moeten behandelen, maar zijn tegenstan der noemde juist deze zo subtiel, dat een competente commissie ook daar zou moe ten worden ingeschakeld. De heer J. de Weyer (Katholiek) kwam met het red dende compromis: Niet alleen de moeilijke gevallen, maar ook die aangelegenheden op woonruimtegebied, waarover B. en W. het niet eens kunnen worden wilde hij in het vervolg naar de commissie verwijzen. Enig geharrewar bracht tenslotte de aan genomen Dezer dagen is het nieuwe fabrieksge bouw van de Metaalgieterij „Kennemer- land" in de Havenstraat officieel in ge bruik genomen. Dit gebeurde in de af- braamafdeling, waar het gehele personeel aanwezig was alsmede diverse vertegen woordigers van de Nederlandse industrie. De heer J. G. Jimmink, de boekhouder van het bedrijf, feliciteerde de heren A. Six, P. Koets en J. Vermey, die de directie vormden namens het personeel. Hij gaf een overzicht van de 12 jaren, waai-in het eerst zo klein opgezette bedrijf is uitge groeid tot wat het heden ten dage is. De heer.J. Vermey dankte de heer J. G. Jimmink voor alles, wat hij voor het be drijf had gepresteerd. Als klein blijk van waardering werd mevr. Jimmink een bos bloemen overhandigd. Daarna werd tot bezichtiging van het bedrijf overgegaan. Pluimveetentoonstelling in Januari Op 9, 10 en 11 Januari zal in de grote zaal van „KennemexTand" aan de Bree- straat een nationale tentoonstelling van pluimvee, watervogels, post- en sierdui- ven, konijnen en cavia's gehouden worden, uitgaande van de Kennemer Pluimveever eniging. Vele clubs en verenigingen heb ben reeds toezeggingen voor collectieve inzendingen gedaan. De districts Show Ancona Club, de jubi lerende vereniging „De Reisduif" te Be verwijk en de Postduivenverenigingen „De Snelvlieger", „Bonte Duif" en „Oranje Nassau" alle uit IJmuiden zullen aan deze expositie hun medewerking verlenen. De heren H. J. Vessies en J. A. Stikvoort, respectievelijk le en 2e voorzitter, B. Wagter en R. M. Akse, resp. le en 2e se cretaris; J. Heiligers, le penningmeester en H. J. van Riesen en H. L. Wisman, com missarissen, zullen het tentoonstellingsbe- stuur uitmaken. DISTRIBUTIENIEUWS Bij het afhalen van de bonkaarten kun nen voortaan ook losse inwisselingsbonnen worden ingeleverd. Bij de komende uitrei king zal bon 713 geldig zijn. TAXI-ONDERNEMERS VERGADEREN. Op Woensdag 17 December zal in Hotel „Bellevue" een vergadering gehouden worden van de plaatselijke taxi-huurauto ondernemers, uitgaande van de Federatie van Huurauto-bedrijven in Nederland. TUINDERS HEBBEN GELUK. Zonder een of andere vergunning nodig te hebben kunnen de tuinders zomaar een honderdtal broeiramen aanvragen, aange zien veiling „Kennemerland" op een partij raamlijsten beslag heeft weten te leggen, Bij de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst kan men dan een vergunning aanvragen voor glas. R.-K. COMMISSIE VOOR BEROEPSKEUZE. Hier ter plaatse heeft zich een R.-K. commissie gevormd voor beroepskeuze, waarvan de volgende personen deel uit zullen maken: voorzitter: C. P. Bossers; secretaris-penningmeester: J. G. van de Nes; leden: Kap. M. M. Out, A. N. Aarden- burg, T. Ettema, W. Vessies, dr. C. Ver- sélewel de Witt Hamer, A. Boon en mej. E. ter Weyde. SUCCES VOOR NIWIN-ACTIE. De actie voor' de NIWIN, op initiatief van de heren Bert Pijpers en Peter Rijs- diik, teneinde bij te dragen in de aanschaf fing van radio-toestellen voor onze militai ren in Indonesië belooft succes. De directie van het Luxor-theater, waar Donderdag de NIWIN-steravond plaats vindt, stond de ^zaal welwillend af en alle medewei'king geschiedt belangeloos. UIT HET POLITIERAPPORT. Een controle-ambtenaar van de Neder landse Spoorwegen en een reiziger kregen ruzie. De politie moest er aan te pas komen. Toen bleek dat de trajectkaart van de reiziger veiiopen was. De politie heeft een jeugdige timmer mansknecht aangehouden, die van zijn baas verschillende stukken gereedschap had weggenomen. In de C. Matersweg werd een auto van een alhier wonende arts aangereden en beschadigd door een vrachtauto. De be stuurder van de vrachtauto is echter nog onbekend gebleven. De „Thorshavet" in de antarc tische wateren gearriveerd Volgens een bericht uit Oslo is het' nieuwe walvismoederschip „Thor- shavet" van de walvisrederij „A, S. Thor Dahl", te Sandefjord, dat op de scheepswerf Hardland Wolff te Bel fast werd gebouwd en enige weken geleden naar de Zuidpoolwateren ver trok, de 23e November op de walvis- gronden gearriveerd. Hoewel er de laatste weken reeds ver scheidene expedities in de Antarctische wateren zijn aangekomen, waartoe ook de Nederlandse expeditie behoort, is er van de aankomst van de Russische expeditie tot nu toe nog geen bericht ontvangen. Wel is bekend, dat deze expeditie be staande uit het moederschip „Slawa", ver gezeld van acht jachtboten op 19 October uit de haven van Odessa naar het Zuid poolgebied is vertrokken, zodat het bericht van de aankomst spoedig verwacht kan worden. Met de jacht op walvissen mocht giste ren nacht om 0 uur een begin worden gemaakt, het einde zal op 7 April 1948 des nachts om 24 uur zijn. De achtste December is in Noorse wal viskringen een rouwdag. Het is dan namelijk 23 jaar geleden, dat een van de pioniers van 'de moderne wal visvaart, de Noor Carl Anton Larsen overleed. Always Forward wint van Terrasvogels Voor de vierde maal in successie zag de voorhoede van Terrasvogels geen kans een doelpunt te maken, ondanks het feit, dat de elftalcommissie door wijziging in de aanvalslinie getracht had hierin ver andering te krijgen. In het veld werd soms niet onverdienstelijk gespeeld, maar met schieten was het treurig gesteld. Zelfs Goedhard, die toch anders een behoorlijk schot kan lossen, miste eens een hem door Meyer geboden kans op een wijze, waar voor een adspirant zich geschaamd zou hebben. Met'de rust leidde Always Forward met 10 en daar ook de Hoornse voetballers tot dat ogenblik niet bepaald grootse din gen hadden laten zien, was de kans voor de Vogels zeker nog nie$ verkeken. Toen Always Forward echter Douma voor de tweede maal passeerde hierbij ging de doelman der Vogels niet geheel vrij uit v/as de nederlaag, mede doordat het Sant- poortse aanvalsquintet z'n schotloosheid bleef demonstreren, een feit. (20). De slag van „Waterloo" „Waterloo" heeft het onderspit moeten del ven tegen „Concordia" in Hillegom, welke laatste club niet sterker, maar zeker niet minder sportief was dan de Velsense. Vrouwe Fortuna was de Velsenaren dit maal niet gunstig gestemd en zo werd de eindstand 21 voor Concordia. Waterloo II zette de overwinningsi'eeks voort met een 32 zege op Hillinen 4. De overige uitslagen waren: Waterloo 3 WH 4 02. Waterloo A adspiranten Terrasvogels B 40. VSV EWaterloo B 8—0. Gebrek aan predikanten Hoezeer er gebrek is aan voorgangers in de Gereformeerde kerken bewijst wel het feit dat de beroepingscommissie van de gemeente IJmuiden er niet in geslaagd is voor de vacature van de tweede predikants plaats de kerkeraad een voordracht aan te bieden. De lcerkei-aad besloot nu vooi-lopig het beroepingswerlc stop te zetten. MARKTOVERZICHT De molen „de Hoop" te Rijswijk in Gel derland is al ruim 300 jaar oud en zal vermoedelijk wegens bouwvalligheid ge sloopt moeten worden. HEKKEN BIJ HET NACO-EINDPUNT. De drukte op het eind- en beginpunt der NACO-buslijn op Haarlem heeft het nodig gemaakt, dat ook op de Kennemerlaan hek ken geplaatst werden om de passagiers „binnen de perken te houden". neming van dit sub-amendement, waar mee de heer Romunde zich verenigen kon. Om het gevarieerde menu van deze raadszitting te completeren namen de aan wezigen zonder stemming het voorstel aan, om het sinds de zestiende eeuw aan de gemeente Haarlem verschuldigde erfpacht- recht in één som af te doen. En de voorzitter sprak aan het einde'der vergadering een woord van opwekking, om de inzameling voor het Nationaal Mo nument te steunen, waarin hij zelf het goede voorbeeld gaf, door voor 75 een aantal vierkante centimeters van het Am sterdamse Middendamterrein te kopen, waarmee de bijeenkomst haar einde vond. Gladheid veroorzaakt ongelukje Op de Strandweg werd een 42-jarige schilder uit IJmuiden-Oost aaxxgereden door een vrachtauto. De auto reed in de zelfde richting als de fietsende schilder; tijdens het voorbijrijden gleden de achter wielen van de wagen echter door de glad heid weg, waardoor de laadbak in aanra king kwam met de schilder en deze van zijn rijwiel werd geslingerd. Hij liep enige lichte kneuzingen op, zijn kleding en rij wiel werden beschadigd. DISTRIBUTIENIEUWS Bewoners van IJmuiden, Velsen (dorp) en Driehuis, wier namen beginnen met de letter K (rest), kunnen Woensdag 10 De cember nieuwe bonkaarten voor levens middelen, tabak- en versnaperingkaarten halen in het Patronaatsgebouw. Schoenenbonnen voor hen, wier T.D. ein digt op 8 en 04, 14, 24, 34 of 44. IR. VAN EMMENES KOMT BIJ „STORMVOGELS". Donderdag komt de bekende "sportjour nalist en radio-reporter ir. Van Emmenes voor de leden van Stormvogels in café Sjerps spreken over „Modern voetbal". Varen, lekke ketel, varen. De „Kas tor" (GDY 100) onder commando van schipper D. Plug kwam dezer dagen na de reis met een lekke ketel in IJmuiden aan. Het lek werd gerepareerd en de Kastor is weer naar zee gegaan. Naar de ijle garing. Verscheidene IJmuidense kotters zxjn reeds naar Bres- kens en Vlissingen vertrokken, om van daar ter Kanaalvisserij te gaan. Ook Urker schokkers en enkele Tesselaars, die aan onze markt geen onbekenden zijn, hebben de ijle haring verkozen boven de verse vis. De En Avant en de Knikker hebben in Engeland gemarkt, maar de laatste trawler moest na thuiskomst direct in dok, omdat er onderweg lekkage was ontdekt. Polen uit en thuis. De „Pokucie", die Maandag al uit had moeten varen, heeft het vertrek tot Dinsdag uit moeten stellen, omdat er één lid van de bemanning ont brak. -De „Satum" is in IJmuiden aange komen, om de bemanning verlof te laten nemen. Weer die bemanningskwestie. Vooral de kustboten lijden nog steeds onder het gebrek aan mensen; de Horn Riff en de Zeehond komen matrozen en stokers te kort. 8 December 1947 400 kisten schelvis, 52 kisten koolvis, 30 kisten kabeljauw. 40 kisten wij'ting, 30 kisten halce, 60 kisten poontjes, 30 kisten diversen, 256 kisten verse haring. Totaal 896 kisten. Verse haring. KW 25 f 3840. Twee trawlers besomden f 12.000. MUZIKALE HERDENKING VAN PHILIP VLESSING. Zondagmiddag te 12 uur werd onze aan dacht gevangen gehouden door een door de radio uitgezonden muzikale herdenking van onze plaatsgenoot wijlen Philip Vles- sing, zoon van de toonkunstenaar wijlen Sam Vlessing, die zoveel voor het IJmuider muziekleven heeft betekend en jarenlang directeur is geweest van de toen bestaande IJmuider Harmonie „Concordia". Philip Vlessing, te IJmuiden geboren, volgde zijn vader als directeur van „Concordia" op, doch dit ensemble is tijdens de oorlogsjaren uiteengevallen. De veelbelovende jonge musicus en componist zette na het over lijden van zijn vader diens muziekschool aan de Kanaalstraat voort in samenwer king met zijn zuster Nettie Vlessing. Philip is na deportatie gestorven in een Duits concentratiekamp, Nettie echter bracht er het leven af door onder te duiken. NOG GEEN BOUWVERGUNNING. Burgemeester en Wethouders maken be kend dat de beslissing op de verzoeken van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, om ver gunning tot het uitbloeiden van het hoog- ovenbedrijf door het opstellen van drie wandkranen en diverse werktuigen in de staalfabriek en van. T. Winkel, Wijker- straatweg no. 184 te Velsen-Noord, om vergunning tot het uitbreiden en verbou wen van de bakkerij aan de Wijkerstraat- weg te Velsen-Noord, door hen is verdaagd op gx-ond, dat het onderzoek nog niet zover is gevorderd, dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden genomen. POLEN EXPORTEERT KABELJAUW NAAR OOSTENRIJK. In de loop van dit jaar is tussen Polen en Oostenrijk een handelsovereenkomst afgesloten, waarin oqder meer werd be paald, dat Polen voor een waarde van niet minder dan 700.000 dollar vis aan Oosten rijk zal leveren. Deze levering zal geheel bestaan uit ka beljauw welke door de Poolse trawlers tn de Noordzee gevangen wordt. Behalve 500.000 kg verse kabeljauw zonder kop, moet er wprden geleverd: 750.000 kg half gefileerde kabeljauw, verder 100.000. kg vroren kabeljauwfilets en 500.000 kg ge zouten kabeljauwfilets, dus in totaal een millioen achthonderdvijftig duizend kg vis. „A CHRISTMAS CAROL" VOOR HET HEILSLEGER. Wie herinnert 'zich niet het schone, oude verhaal over Scrooge en Marley, dat'door Charles Dickens op zo'n onnavolgbai'e wijze in zijn „Christmas Carol" werd neer gelegd. Er. is van deze prachtige histox-ie een film gemaakt en voor de jeugd van twaalf jaar af (ouderen zijn natuurlijk ook welkom) zal zij Woensdagavond in de zaal van het Leger des ITeils in IJmuiden ge draaid worden. INVOER VAN VIS IN DUITSLAND. In het gedeelte van Duitsland, dat door de Engelse en Amerikaanse troepen wordt bezet, is gedurende de maand October van dit jaar niet minder dan 4.270.000 kg vis, voor het grootste gedeelte bestaande uit gezouten haring, ingevoerd. Van dit quantum was 3.600.000 kg af komstig uit Engeland; liet restant werd door Noorwegen geleverd. Veisen Rosa Sjiier speelt vooi- (le jeugd De cursus „Een uur muziek in Neder- landse scholen" blijkt ook in Velsen succes te oogsten. Men behoeft zich hier niet over te verwonderen, want bij de uitvoering van deze concerten zijn Nederlandse kun stenaars van naam betx-okken. Elf jaar geleden, in 1936, werden deze opvoedende concerten ingesteld. In een tijd van vervlakking en infiltratie met amusementsmuziek van bedenkelijke kwa liteit is goede muziek van onschatbai-e waarde, speci&al wanneer men haar op jeugdige leeftijd leert verstaan. Het eigenaardige is, dat, waar men eer tijds uitging van de veronderstelling dat de jeugd niets voelt voor muziek die op hoog peil staat, juist is gebleken dat kin deren cxritischer en vaak gevoeliger zijn dan volwassenen. Overtuigd van de noodzakelijkheid van de muzikale opvoeding langs, de weg van „Eén uur muziek", gaat de organisatie zelfs zo vei-, dat aan leerlingen uit minder welgestelde kringen, die daarvan gebruik wensen te maken, vrije toegang wordt ver schaft. Het concert dat Vrijdagmiddag in de HBS wordt gegeven, het derde in de reeks, wordt verzorgd door Rosa Spier, de be kende harpiste. V.V.B. versloeg derde klasser De „Bi-esapers" hebben in de vx-iend- schappelijke wedstrijd tegen de toch niet malse derde klasser ADO in Heemskerk laten zien, dat zij het wel kunnen, al was de techniek bij ADO, vooral in de tweede helft iets beter. ADO, veronderstellende een gemakkelijk karwei te hebben,- pakte flink aan, maar had pech toen een hard schot naast ging. VVB bouwde goede aanvallen op, maar de ADO-vei-dediging met doelman Kloes gaf n int tViiiio" T'or.l-i A T"lrr Unf „niet thuis". Toch had ADO het eerst suc ces. Voormeer zette voor en Nijman kogel de hard in (10). Michel herhaalde dit voor WB, waarop de stand gelijk was (11). Spoedig daarop nam VVB de leiding (12). ADO hierdoor aangewakkerd zag Voormeer een schuiver lossen, die Van Veelen liet glippen (2—2). Na de rust was ADO technisch beter, hoe wel weinig van de voorhoede uitging. WB echter benutte een vi-ije trap keurig (23), waarna de voorsprong zelfs werd vergroot (24). Achtex-eenvolgens scoorden nog ADO en VVB (35), totdat de gastheren op het laatste moment de stand op 45 brachten. ONTSPANNING VOOR VOETBAL ASPIRANTEN. Door de jeugdcommissie van de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. zal Zaterdag 17 Januari in het Kennemer Theater te Bever wijk een ontspanningsmiddag wox-den ge houden voor voetbal-aspiranten. Tot de uit genodigde vex-enigingen behoren Storm vogels, VSV, De Kennemers, Kinheim, Be verwijk, DEM, WE, IEV en VVB. FEUILLETON Agenda voor Beverwijk DINSDAG 9 DECEMBER. Raadhuis 10—11 uur Spreekuur Weth. Gasbedrijf en Slachthuis. Luxor-Theater. 7 en 9,15 uur: „Dé vrouw met het geschonden gelaat" (18 j.) Kennemer-Theater. 7 en 9,15 uur: „Wat weet je van liefde?" (14 j.) K.S.A.-gcbouw. 8 uur: Lezing C. F. Key- ser over: „Het begrafenis wezen in de loop der tijden". Kennemer-Theater. 7,30 uur: Jubileum avond Bloemenveiling ,,'t Centrum". Harmoniegebouw. St. Nicolaasfeest wandelclub „Prinses Irene". WOENSDAG 10 DECEMBER. Raadhuis. 10,30—12 uur: Spreekuur Burgemeester. Bioscopen als op Dinsdag 9 December. K.S.A.-gebouw. 8 uur: „Katholiek Be verwijk": Het Haagse Matrozenkoor. De vrouw van Dick Heriot door SUSAN INGL1S vertaald uit het Engels 100) Kijk, niet zo ernstig, zei hij, we zullen het net zo lang geheim houden, als jij wilt. Als jij maar van me blijft houden, komt niets anders er op aan. Ze draaide zich naar hem om, maar de blik in zijn ogen maakte verder denken onmogelijk. Anne, zei hij zachtjes op smekende toon, en hij stak zijn hand uit, Anne kom eens bij me. Weet je, Anne, zei Kathryn de volgende morgen nadenkend, ik kan er maar niet achter komen, wat er met Alan gebeurd is. Anne liet een steek van haar breiwerk vallen. Wat bedoel je? Je weet toch zelf, hoe hij meestal was, moeilijk, humeurig en lastig. Maar hij is opeens volkomen veranderd en helemaal weer de oude geworden. Jij merkt dat niet op natuurlijk, omdat jij hem vroeger niet gekend hebt, maar ik moest gisteravond aldoor naar hem kij ken. Het kan onmogelijk zijn, omdat hij zo blij is over David en mij. Anne zat over haar breiwerk gebogen en was met grote toewijding bezig de ge vallen steek op te halen. Misschien, zei ze, hoewel ze zich vreselijk huichelachtig voelde, is hij zo blij, omdat mevrouw Forbes in Londen gaat wonen. Kathi-yn was niet tevreden gesteld. Misschien, stemde ze lang zaam toe. Hij heeft inderdaad met tante Em altijd de grootste moeite gehad. Hoewel ik me toch niet voor kan stellen, dat het zo'n verschil in hem teweeg zou brengen. Maar hoe dan ook, ik ben erg blij, dat het zo is. Ik zal het nu niet zo vervelend vinden, hem om wat geld te vragen. Ze onderbrak zichzelf om het bedjasje, waar Anne mee bezig was, te bewonderen. Anne had voorgesteld, dat ze na alle opwinding van de vorige dag de hele morgen in bed zou blijven, en Kathryn had hierin gedwee toegestemd, zoals ze gewoonlijk in alles wat Anne in verband met haar gezondheid voorstelde, toestemde. David was, na een kort bezoekje aan haar, met Alan op stap gegaan om een van de boerdei'ijen te bekijken. Zie je, vervolgde Kathryn na een poosje, ik heb een heel klein kapitaal tje, dat mijn moeder me nagelaten heeft, maar de rente daarvan is net genoeg voor kleedgeld zonder extra's, en is op geen stukken na toereikend voor een uitzet. En daarom had .ik gedacht Alan te vragen, of hij mij een paar honderd pond wil le nen. Ik zal hem later wel terug betalen. Ik kan namelijk niet aan het kapitaal komen, voordat ik 21 jaar ben. Een uitzet! Wat doe jij aan een uit zet, zei Anne tot zichzelf. Er kwam even een gevoel van grote spijtigheid over haar; met'»le enkele ponden, die ze over gespaard had, zou ze niet eens voldoende kleren kunnen kopen. Maar dan glimlach te ze. Wat deed het er allemaal toe? Als het moest, zou ze zelfs met haar simpele uniform als enig bezit onbezwaard naar Alan durven te gaan. Hij is de laatste tijd aldoor zo zuinig en dwaas over geld geweest", ging Ka thryn voort, dat ik er erg tegen opzag hem iets te vragen, maar nu hij weer zo de oude is, vied ik het niet meer zo ver velend. Ik zo* je willen vragen, Anne, zie jij kans hem hier nog vóór de lunch te krijgen? Ik wil het hem natuurlijk niet waar iedereen bij is vragen, en ik wil het toch zo gauw mogelijk achter de rug hebben. Ik zal Sara zeggen, dat ze naar hem uit moet kijken, zei Anne. Zonderling en benauwend was de ver legenheid, die haar nu telkens weer over viel, als ze in tegenwoordigheid van an dere mensen met Alan moest spreken. Ze had het gevoel, dat ze in zijn ogen wilde kijken, maar zodra ze zijn liefdevolle bood schap daarin gelezen had, wist ze niet, hoe gauw ze haar ogen weer neer moest slaan. Het was ontzettend moeilijk om zuster Prescott te blijven spelen.en als 'zuster Prescott te blijven reageren, vriendelijk maar vormelijk, als de glimlach om zijn mond je terug deed denken aan hetgeen hij in de bibliotheek tegen haar gezegd had. Wil Kay mij dadelijk zien? sfri hij. Dan ren ik naar bovenAnne zag hem na en vroeg zich af, of ze wer kelijk zou wachten, tot David Lorne ver trokken was, met liet doen van haar be kentenis. De tussenliggende dagen zouden er extra-moeilijk door zijn. Was het niet beter dat ze, na een" en ander rustig met zichzelf overlegd te hebben, hem haar ge schiedenis vertelde deze middag nog, als hij h^ar straks even alleen in de biblio theek zou roepen of ergens waar ze on gestoord samen zouden zijn. Het was dwaas het langer uit te stellen. (Wordt vervolgd). Velsenarenlet op de gaskraan! De mening, dat het gas voor huiselijk gebruik niet langer aan distributie on derworpen is, blijkt bij vele inwoners der gemeente Velsen te hebben post gevat. Niets is echter minder waar: er beslaat nog steeds een zeer scherpe rantsoenering en het gasbedrijf doet al het mogelijke om moeilijkheden in de gasvoorziening te voorkomen. Indien het verbruik echter in de huidige om vang doorgaat, is de kans groot, dat het Gasbedrijf maatregelen moet nemen. Er wordt dan ook de meeste nadruk op gelegd, dat het publiek in geen geval boven zijn rantsoen mag gaan, daar anders afsnijding niet meer te voor komen is. Papierfabriek zorgt voor zijn militairen Hoofdingenieur M. van der Lee en de heer W. J. Willems, bedrjjfschef der afde ling papierfabriek van Van Gelder Zonen N.V. te Velsen hebben een plan opgezet om de personeelleden van het gehele concern, die als militair in Indonesië vertoeven, in navolging van de NIWIN-actie, ter gelegen heid van het aanstaande Kerstfeest een pakket te zenden. Op het pex*soneel van alle fabrieken is hiertoe een beroep gedaan op zijn mede werking en de directie werd bereid gevon den het ingezamelde bedrag te verdubbe- len. Het resultaat is thans dat aan de dertig militairen, die over de gehele, archipel zijn verspreid, een vrij kostbaar pakket kan worden gezonden. Door spontane mede werking van een Zaans bedrijf zijn voor de verzending mooie blikken gemaakt, die geheel dicht gesoldeerd zijn en gevuld on geveer vier kilogram wegen, De heer N. M. D. Kaper, die een en ander heeft verzorgd, en een zeer belangrijk aan deel in de organisatie heeft, kon elk dezer militairen graag gewenste artikelen zenden. Vandaag wordt de laatste hand aan de presentjes gelegd. Döor bijzondere omstan digheden zullen de pakketten, die wegens het goedkoper tarief per schip naar hqn bestemming worden vervoerd, dit jaar jam mer genoeg niet meer aankomen. Santpoort DE K.O.T. TRAD OP IN MUSIS SACRUM De Kennemer Onderwijzers Toneelclub, die tijdens de St. Nicolaasfeesten met zo veel succes voor de jeugd optrad, gaf in Musis Sacrum een tweetal opvoeringen van „Het Raadsel", voor doktoren, verplegers (sters) en verpleegden van het Provinciaal Ziekenhuis. Ook hier boekten de onderwij zers een overweldigend succes. Agenda voor Velsen en IJImiuinden Raadhuis 7.30 uur: Raadsvergadering. Thalia, 8 uur: „Swingparade". Rex, 8 uur: „Middageditie". De Popt, 8 uur: „De weg naar de hel". WOENSDAG 10 DECEMBER. Raadhuis, 45 uur: spreekuur wethouder van Onderwijs. Bioscopen, 8 uur: Vooi'stellingen. Patronaat, 8 uur: V.V.IJ.-toneel „En Fre- derik diende

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3