IJmuider Courant Suriname is teleurgesteld Het vakverbond geeft de strijd op Stakingscomité opgeheven Palestijnse Arabieren spannen de haan Een wettelijke regeling voorgesteld van het zevende en achtste leerjaar 62e Jaargang No. 18809 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie ea Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 10 BecemEer 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week SI cent, per kwartaal f 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem VANDAAG WERKT FRANKRIJK WEER S Rusland breekt de handelsbesprekingen met Frankri jk af Heden, 10 December, zijn er geen stakers meer in Frankrijk. Het vakverbond C.G.T. heeft de strijd opgegeven en bevel gegeven tot algemene hervatting van het werk 0p hedenmorgen, daarmede erkennend dat de actie, die het land wekenlang op de rand van een economische ineenstorting en een politieke omwenteling heeft gehouden, doelloos was geworden door het verlopen van de stakingen en de lusteloosheid der massa om de wanorde te continueren. De snelle ontwikkeling van de situatie in. deze richting heeft de betrekkingen van Frankrijk met Rusland ver slechterd. Het arresteren en uitwijzen van Russische onderdanen, die deelnamen aan de agitatie tegen de regering, heeft de Sovjet-Unie beantwoord met het uitwij zen der Franse repatriëringscommissie en met het afbreken der handelsbesprekingen, die ten doel hadden Russisch graan voor Frankrijk te verkrijgen. Het Nationale Stakingscomité, dat zich zelf heeft opgeheven daar het „zijn taak volbracht had", heeft voor zijn verscheiden een communiqué uitgegeven, waarin ge zegd wordt dat het heeft besloten, het werk met ingang van Woensdag te doen hervat ten, aldus „zijn plicht vervullend tegenover de arbeiders". Voorts worden allen,, die aan de strijd hebben deelgenomen of hem hebben ge steund, gelukgewenst. Er zal een verkla ring aan de Franse arbeiders worden op gesteld, die alom gepubliceerd zal worden. De arbeiders dienen, aldus het communi qué, hun eenheid binnen de CGT te ver sterken. Er worden fondsen ter beschik king gesteld voor families van „helden, die gedurende de strijd gevallen of ge arresteerd zijn." Het communiqué legt er de nadruk op, dat op negen December ruim één millioen vijfhonderdduizend personen in staking waren en dat de mijnen en de havens ge heel stil lagen. „Evenwel is de reactie er hi geslaagd ons front op verscheidene' plaatsen aan te tasten. Zij hoopt een beslis sende slag aan de arbeidersklasse en aan de CGT toe te brengen. Wij zullen niet toe staan, dat de strijdkrachten der arbeiders een voor een verslagen worden". .De minderheidsgroep, zo meldt A.F.P., heeft zich bij de meerderheid in de CGT aangesloten. Het communiqué was onder tekend door de communistische secretaris generaal van de CGT Bénoit Franchon, voorts door Louis Saillant (soc.), Gaston Menmousseau, Pierre Lebrun en Julien Racammond. In hét communiqué vindt men voorts een opsomming van de resultaten van de staking: Er zal een nieuw minimumloon gelden met ingang van 1 December. Sta kers en niet-stakers krijgen familietoesla gen, welke met twintig procent verhoogd worden. Er komt een maandelijkse duurte- toeslag van 1500 francs voor alle arbei ders, met terugwerkende kracht tot 24 No vember. Tot Juni a.s. zal de regering het plan om salarissen te blokkeren laten varen en er zullen maatregelen' worden genomen ter stabilisering van lonen en prijzen tot 1 Juni. „Deze resultaten hebt gij zonder hulp van wie ook bereikt, door uw stakings comité", éldus het communiqué. De Franse minister van Arbeid, Daniel Mayer, drukte zijn tevredenheid over de opheffing van de* staking uit. Hij meende, dat de arbeiders thans het economisch as pect van de staking scheidden van „de politieke exploitatie van hun aanspraken". Jouhaux, de leider van de niet-commu- nistische minderheid in de CGT, heeft voor de radio verklaard, dat de regering thans het evenwicht tussen lonen en prijzen zal moeten vinden en zal moeten zorgdragen voor voldoende koopkracht bij de arbei der. Jouhaux was tegen de staking ge weest maar had de eisen van de arbeiders ondersteund. Geen Russisch graan, nu Frankrijk heeft, weer arbeidsvrede, maar zijn kans op grote graanaanvoeren uit Rus land is verspeeld. De handelsdelegatie, die een accoord met de Sovjet-Unie wilde af sluiten waarin de graanleveranties de voornaamste factor vormden, heeft een botte afwijzing mee naar huis gekregen. Rusland heeft de onderhandelingen giste ren plotseling afgebroken, nadat de Franse zaakgelastigde te Moskou twee Russische nota's had ontvangen waarin bij de Franse regering geprotesteerd werd tegen de „ver volging" van Russische burgers in Frank rijk en de arrestaties van leiders van het „verbond van Russische burgers in Frank rijk". Deze arrestaties hadden plaats bij het culmineren der Franse stakingsgolf, toen bleek dat deze Russen een actief aan deel namen in de agitatie. De Russische tegenzet bestond in het uitwijzen der Franse repatriëringscommissie, die zich in de Sovjet-Unie bevond voor het opsporen van Franse onderdanen. Het afbreken der handelsbesprekingen volgde even later, en werd door Radio- Moskou gemotiveerd met „de vijandige houding die de Franse regering tegen de Sovjet-Unie heeft aangenomen." Een woordvoerder van het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat men in regeringskringen met verrassing heeft kennis genomen van het besluit der Sovjetregering. Frankrijk hoopte een contract af te slui ten voor de verscheping van 300.000 ton graan uit de Sovjet-Unie in ruil voor Franse industrieproducten. De Franse regering heeft de Sovjetbur gers uitgewezen wegens „handelingen, in strijd met de veiligheid van Frankrijk". De woordvoerder van het departement verklaarde, dat hier niet bepaald sprake behoeft te zijn van spionnage. De zaak had iets uitstaande 'met de stakingsgolf en de „door communisten geleide relletjes" in Frankrijk. Er is ook weer een Sovjet-burger, werk zaam aan de Sovjet-ambassade in Frank rijk, gearresteerd. Ook Finland naar rechts Naarmate de uitslagen van de laatste gemeenteraadsverkiezingen in Finland vol ledig bekend worden blijkt, dat de terug gang van de democratische volksunie, welke zich om de communisten gegroepeerd heeft, gevoeliger is dan men aanvankelijk voorzien had. Wielrijder verongelukt Op de hoek HoofdstraatMiddendorp straat te Santpoort is hedenochtend de 66-jarige D. R. uit Spaarndam, die werk zaam was bij het Provinciaal Ziekenhuis, aangereden door een hem tegemoetko mende vrachtauto uit Katwijk. De man werd vermoedelijk tegen de rand van het trottoir gedrukt en is in aanraking ge komen met de linkerzijde van de auto, waardoor hij tegen de grond sloeg. De dood moet vrijwel onmiddellijk zijn in getreden. De bestuurder van de auto en twee naast" hem zittende passagiers verklaren niets te hebben gezien, en alleen een klap te hebben gehoord. De commissaris vaii politie van Velsen verzoekt degenen, die ooggetuige van dit ongeluk zijn geweest, zich onverwijld met hem in verbinding te stellen. Het stoffelijk overschot van de aange- 'redene is naar het Velsense politiebureau overgebracht. Ir. A. Paulen ridder der militaire Willemsorde Prof. mr. E. M. Meyers eredoctor der Sorbonne De Parijse universiteit heeft aan negen geleerden van internationale vermaard heid het ere-doctoraat verleend. Tot hen behoort ook prof. mr. E. M. Meyers, hoog leraar in het burgerlijk recht aan de Leidse universiteit. De ere-promotie geschiedde gisteren in de grote zaal van de Sorbonne in tegen woordigheid van Vincent Auriol, president der Franse republiek en de Nederlandse ambassadeur in Parijs jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. De "promotor prof. Julliot de la Maran- dière herinnerde er aan, dat aan prof. Meyers de herziening van het Nederlandse Burgerlijk Wetboek is opgedragen. Verdrag van Rio goedgekeurd De Amerikaanse Senaat heeft het in Septenïber gesloten wederzijds verdedi gingsverdrag van Rio goedgekeurd. De goedkeuring volgde nadat door een groep senatoren onverwachte critiek op het ver drag was uitgebracht, omdat zij van me ting waren dat het verdrag moeilijkheden zou opleveren voor het geval Amerika in een toekomstige oorlog zou verwikkeld raken. Het verdrag wordt van kracht wanneer het door tweederde van de 19 onderteke naars is geratificeerd, tot dusver hebben alleen de Verenigde Staten, Mexico en de Dominicaanse republiek het verdrag gera tificeerd. (U.P.) Prins Bernhard speldt ir. A, Paulen de onderscheidingstekenen der Militaire Wil lemsorde vierde klasse op <je borst. Op het Vrijthof in Maastricht heeft Prins Bernhard namens H.M. de Koningin een groot aantal oorlogsonderscheidingen uit-; gereikt aan leden van de Nederlandse koopvaardij, het K.N.I.L., de Nederlandse Strijdkrachten en aan enige burgers. De Militaire Willemsorde vierde klasse werd uitgereikt aan de oud-Haarlemmer ir.. A. Paulen, hoofdingenieur bij de staats mijnen, tijdelijk reserve-kolonel in alge mene dienst. De motivering voor deze onderscheiding vermeldde, dat ir. Paulen zich in de strijd door het bedrijven van uitstekende daden van moed, beleid en trouw onderscheiden heeft door op 16 September 1944, na daar toe van de leiding van het Verzet in Lim burg opdracht te hebben ontvangen, via de vijandelijke linie door te dringen naar de Tweede Amerikaanse Pantserdivisie in Valkenburg en" zich beschikbaar te stellen voor het geven van advies en het bieden van hulp bij de te verwachten operaties. Dank zij zijn grote kennis van de mijn streek en van de Duitse opstellingen en verdedigingswerken heeft hij deze opera ties op uitnemende wijze bevorderd. De Nederlandse mijnen werden hierdoor-voor vernieling door de vijand gespaard en de bewoners van deze dichtbevolkte streek voor grote ellende behoed. Nadat Prins Bernhard ir. Paulen de onderscheiding op de borst had gespeld, sloeg hij namens H.M. de Koningin de nieuwe, drager der Militaire Willemsorde tot ridder. De Franse ■verzetheld generaal Leclerc, die aan het hoofd van de Vrije Franse Strijd krachten eens Parijs binnentrok, maakte zijn laatste gcCng langs rijen rouwende Parijzenaars, naar de Dóme des Invalides, waar zijn stoffelijk overschot werd bij gezet. - Een foto van de rouwkapel. De Nederlanse belangstelling voor dit gebiedsdeel was ontoereikend Plan voor effectieve wapenstilstand in Indië In een communiqué van de commissie van goede diensten wordt gemeld dat aan boord van de „Renville" in de vergade ring van de technische commissies voor de uitvoering van de wapenstilstand door de vertegenwoordiger van de commissie van goede diensten een plan om tot een effec tieve wapenstilstand te komen is voor gelegd. De republikeinse delegatie kon zich met de inhoud verenigen doch de Neder landse delegatie wenste nadere toelichtiing en bespreking van dit plan, waarna zij bovendien een tegenvoorstel ter tafel bracht, dat onmiddellijk van kracht zou kunnen worden, De bespi-ekingen werden tot Donderdag 11 December vei'daa^d. In Nederlandse kringen te Batavia is men van mening, dat de voorstellen van de commissie voor goede diensten inhouden, dat zij van beide partijen verlangt een om schrijving der posities, welke deze op 4 Augustus j.l. innamen, voordat de order om het vuren te staken tot uitvoering werd gebracht. Een demarcatielijn zal worden getrokken en vervolgens zai een gedemili tariseerde zóne worden ingesteld, die onder controle van waarnemers van de Veiligheidsraad zal staan. AANGEKOMEN EN VERTROKKEN SCHEPEN. Overzicht van de te Amsterdam aangeko men en vertrokken zeeschepen, verdeeld naar de nationaliteit in de week van 30 Nov. tot en met 6 Dec. Het woord is aan Wie het recht en het geduld heeft, voor hem komt ook de tijd. (Faust) „De verhouding tussen Suriname en Ne derland is de laatste jaren steeds meer gespannen geworden en er heerste tenslotte een zodanig gebrek aan vertrouwen, dat de normale gang van zaken ernstig werd be lemmerd. Dit is een der voornaamste redenen, dat Suriname tenslotte inging op het Neder landse voorstel om een vertrouwensman van de Surinaamse samenleving als ver tegenwoordiger naar Nederland te zenden," aldus verklaarde in een persconferentie de vertegenwoordiger van Suriname in Neder land, dr. R. H. Pos. Naar zijn mening kan dr. Pos namens het overgrote deel van het Surinaamse volle spreken, omdat hij 'door; de Staten met steun van zo goed als alle politieke partijen voor zijn functie was voorgedragen en deze voordracht daarna door de gouverneur was bekrachtigd. „De toestand", aldus dr. Pos, „was wel niet zo ernstig, dat een soort revolutie drei gend was al waren hiervoor wel symp tomen aanwezig maar toch was het ver trouwen van de kant van Suriname zo danig geschokt, dat het normale overleg zeer moeilijk was geworden en er een zekere impasse was ontstaan. Suriname, heeft zijn uiterste krachten gegeven aan de gemeenschappelijke oorlogsvoering van het Koninkrijk. Veel jonge mannen hebben vrijwillig dienst genomen in het leger of hun krachten ter beschikking van de koop vaardij gesteld. Het land zelf leverde op grote schaal bauxiet voor de Amerikaanse vliegtuigproductie, waardoor een zekere welvaart ontstond. Dit is echter achteraf slechts schijn gebleken. In werkelijkheid heeft deze bauxiet-levering de Surinaamse economie enigszins ontwricht. Zij had o.a. tot gevolg, dat de plantages voor een zeer ernstig tekort aan personeel kwamen te staan. Hier tegenover stonden van Nederlandse zijde gedurende de oorlog beloften van autonomie voor het gebiedsdeel Suriname. Het konink rijk zou na de oorlog zodanig worden her vormd, dat de vier samenstellende gebieds delen in beginsel volkomen gelijkgerechtigd zouden zijn. Grote indruk. Deze Nederlandse belofte heeft in Suri name meer indruk gemaakt dan men in Nederland wel eens veronderstelt Men had dan ook de stellige verwachting, dat on middellijk na de oorlog een serieus begin zou worden gemaakt met de verwezenlij king van de gedane beloften. Men vergete niet, dat men in Suriname de houding der Nederlandse regering slechts beoordeelt naar haar daden. Aanvankelijk ging echter alles op de oude voet voort en van hervormingen was in Suriname bitter weinig te bespeuren. Nederland concentreerde zich op Indonesië. Men had moeite de aandacht te richten op de grote West-Indische gebieden, die voor een groot deel nog op ontginning wachten. Men miste dus een gestadige belangstelling van Nederland. In Suriname bestaat grote behoefte aan kapitaal en aan deskundigen. Alleen door de opstelling en uitwerking van een weloverwogen en tot in 'détails uitge werkt plan kan Suriname vooruit geholpen worden en men verwacht dit van Neder land. Het Welvaartsfonds-Suriname her- tekent een belangrijke bijdrage in deze Rantsoeneringswet ingediend bij Amerikaans Congres De Amerikaanse regering heeft gisteren bij het congres de wet tot rantsoenering van vlees, olie en andere artikelen inge diend.- Forster, de onderminister van Handel, verklaarde tegenover de juridische sub commissie van de senaat, dat de wet de regering zou machtigen tot het opkopen van de gehele tarwe-oogst en andëré ar tikelen. TERAARDEBESTELLING W. II. VERWOERD. Onder grote belangstelling is gisteren op Westerveld ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer W.H. Verwoerd, directeur van de brandstoffenhandel Ver woerd en Zonen. In de aula werd het woord gevoerd door de heer P. Verwoerd, broer van de over ledene, die hem roemde om de prettige wijze, waarop hij met allen in het bedrijf om ging. Als knecht begonnen wist hij de zaak tot grote bloei te brengen. Namens de buurtvereniging Kennemer laan sprak de heer H. Homburg. Hij prees hem als ware kindervriend. Een zoon van de overledene dankte voor de belangstelling. richting, maar de beschikbaar gestelde gel den (40 millioen gulden) zijn geheel on toereikend." Betreffende het wetsvoorstel tot hervor ming der Surinaamse staatsregeling ver klaarde dr. Pos nog, dat men in Suriname algemeen van mening is, dat dit ontwerp te vaag is. Men acht het mogelijk, ook zonder herziening van de Grondwet, het bestuur over dit gebiedsdeel in handen te leggen van mensen, die het vertrouwen van de be volking genieten en daarop kunnen steu nen. In dit opzicht is het ontwerp niet vol doende duidelijk. In antwoord op verschillende vragen lichtte de heer Pos zijn uiteenzetting -nader toe en verklaarde, dat de Nederlandse be langstelling tot nu toe te fragmentarisch en te incidenteel is geweest. Vooral het feit, dat men in het verleden al te vaak deskun digen op Indonesisch gebied zonder meer als deskundigen naar Suriname had gezon den, hoewel toch de problerrten in West- Indië geheel anders van aard zijn dan in Indonesië, meende ,ide heer Pos te moeten afkeuren. Tenslotte was hij van mening, dat Suriname ook moet profiteren van' de ervaringen, die Amerikaanse en Engelse deskundigen in de aan Suriname grenzende gebieden hebben opgedaan. Aangekomen Vertrokken inh. in inh. in Nationaliteit. Aant. m3 br. Aant. m3 br, Nederlandse 31 190.799 31 84.319 Zweedse 7 23.712 11 38.644 Engelse 5 31.950 4 7.960 Noorse 2 4.363 3 8.608 Belgische 1 1.541 - Amerikaanse 1 21.528 3 65.139 Finse 1 3.651 - Griekse 1 2.500 - 49 280.044 52 204.670 of brt 98.955 of 72.322 Provincie wil subsidie voor H.O.V. verhogen Gedeputeerde Staten van Noordholland stellen de Provinciale. Staten voor het sub sidie van de Haarlemse Orkest Vereniging overeenkomstig het verzoek van deze ver eniging te verhogen van f 10.000 op f 15.000. In hun toelichting delen Gedeputeerde Staten mee, dat de door de vereniging inge zonden balans per 1 October 1947 als verb lies vermeldt 39.211. De begroting van het boekjaar 1947/1948 sluit, mede tengevolge van dat, verlies, met een nadelig saldo van, f 74.931. Gerekend wordt op een totaal aan ontvangsten van f 267.885. Daarin is begre pen een totaal van f 168.000, uit hoofde van subsidies, waaronder een reeds door het Rijk toegezegde subsidieverhoging van f 9000, waartegenover staat de op f 168.355 geraamde uitgave voor de salarissen van de orkestleden. "De overige inkomsten, welke op f 99.885 zijn geraamd, kunnen niet hoger worden opgevoerd en worden door de ove rige uitgaven, die tezamen f 174.461 belopen, zeer aanzienlijk overtroffen. Onder deze uit gaven vallen onder meer de beloningen aan dirigenten,, de salarissen van niet tot het orkest behorend personeel en de sociale lasten met de vereveningsbelasting tot een totaal van niet minder dan f 58.000. Hèt in het voi*ig jaar ontstane tekort wijst uit, dat de vereniging, hoewel zij al het mogelijke gedaan heeft, om de inkomsten op te voeren en de uitgaven te beperken, niet in staat is zonder verdere steun van de overheid een sluitende exploitatie te verkrijgen. Ge deputeerde Staten zijn onder deze omstan digheden van oordeel, dat, gelet op ae po pulariteit, welke de vereniging in de pro vincie geniet en gezien het grote culturele belang, dat door haar wordt gediend, het proyinciaal subsidie tot het gevraagde be drag van f 15.000 dient te worden verhoogd met ingang' van het boekjaar dat op 1 Oc tober 1947 begon. Ten minste 1500 Palestijnse Arabieren, die in het Syrische leger een opleiding hadden ontvangen, zijn Palestina clandes tien binnengekomen en hebben zich over de strategische punten 'van het land ver spreid. Tevens zijn enkele vrachtwagens met wapenen en munitie voor de Arabieren via Transjordanië in Zuid-Palestina aan gekomen. De raad der Arabische Liga heeft, be sloten reserve-officieren der geregelde troepen in staat te stellen zich als vrij willigers voor Palestina te melden. Abd El Krim, de onlangs ontsnapte leider der Riff-rebellen, heeft, naar ver luidt, besprekingen gevoerd met de secre taris-generaal van de Arabische Liga. Zij zouden hebben gesproken over vrijwilli gers voor de strijd in Palestina en hun doortocht door Egypte. Bij de Tweede Kamer is ingediend een1 wetsontwerp tot wijziging van de Lager- onderwijswet 1920. De minister heeft gemeend de organisatie van het voortgezet gewoon lager onderwijs, dus het zevende en achtste leerjaar, te moeten overnemen, zoals het in de bezet tingstijd is tot stand gekomen. In het alge meen acht de minister het wenselijk, dat dit onderwijs wordt gegeven in afzonder lijke scholen voor voortgezet gewoon lager onderwijs. In de praktijk zal het ten ge volge van een gering aantal leerlingen ech ter dikwijls niet mogelijk zijn die in het leven te roepen. In die gevallen dient het voortgezet gewoon lager onderwijs te worden Territoriale aanspraken welwillend beoordeeld Naar de correspondent van het ANP van de zijde van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken verneemt, bestaan er gegronde redenen om aan te nemen, dat de Belgische en Nederlandse territoriale eisen ten aanzien van Duitsland welwillend wor den beoordeeld. In een resolutie, die de premiers van alle staten der Britse zóne van Duitsland heb ben aangenomen, wordt gezegd, dat West- Duitsland gaarne met de Benelux-landen op economisch gebied nauw wil samenwer ken. De territoriale aanspraken van deze lan den zijn echter ongerechtvaardigd, zegt de verklaring, zowel in histox'isch opzicht als ten aanzien van de bevolking. Het aanvaar den van deze aanspraken zou een onmete lijk zware last aan het Duitse herstelwerk toevoegen. gegeven in aan scholen voor gewoon lager onderwijs toegevoegde afzonderlijke klas sen. Alleen op deze wijze kan dit onderwijs naar de mening van de minister tot zijn recht komen. De school voor gewoon lager onderwijs wordt teruggebracht van zeven tot zes klas sen. De mogelijkheid is echter' opengelaten aan een school voor gewoon lager onder wijs zowel meer als minder dan zes leer jaren te verbinden, een en ander met het oog op opleidingsscholen en centrale assi milatieklassen. Algemeen wordt reeds lang het ontbre ken van een behoorlijke wettelijke regeling van de rechtspositie van de vakonderwijzer als een ernstige leemte gevoeld, waarbij in het bijzonder het tot stand komen van een uniforme salarisregeling urgent wordt ge acht. De minister is van oordeel, dat juist in dit opzicht aan het vraagstuk onoverkome lijke moeilijkheden verbonden zijn. De wet gever heeft de beoordeling van de nood zakelijkheid van aanstelling van vakonder wijzers aan de gemeenten overgelaten en ook de financiering van dit instituut als een gemeentezaak beschouwd. Het opleggen van een bindende salarisregeling van rijks wege zou in strijd komen met de gemeen telijke zelfstandigheid. De minister meent echter, dat er geen bezwaar tegen kan zijn althans een minimumsalaris van de vakonderwijzer in het Bezoldigingsbesluit vast te leggen. Tegen handhaving van het instituut van kwekeling bestaat naar het oordeel van de minister op zichzelf geen bezwaar. Het ver dient echter aanbeveling, de leeftijdsgrens voor kwekelingen op 24 jaren vast te stellen. De gemeentelijke gasfabriek van Loon- op-Zand-Kaatsheuvel heeft voor het eerst in haar 35-jarig bestaan binnen het jaar een millioen kubieke meter gas geproduceerd, een productie welke honderd procent groter is dan die van de jaren 19301939 in totaal Generaal Ismail Safwat Pasja, die de „leider van de generale staf van de vrij willige .Arabische legers" genoemdwordt, is heden naar Cairo geroepen om de be sprekingen van de raad der Arabische liga bij te wonen. De eerste orders voor wapenleverantiea aan de Palestijnse Arabieren zouden, naar verluidt, in Tsjecho-Slowakije en Pakistan worden geplaatst en ook zou de mogelijk heid van besproken van het betrekken van wapenen uit Frankrijk. Brandpunt Tel Aviv. Naar United Press meldt is het in Tel Aviv nog steeds onheilig. Gisteren zijn er een Engelsman, zes Joden en een onbekend aantal Arabieren gedood. De Haganah pleegde een bomaanslag op twee huizen, er deden zich schietpartijen voor en de Stem groep bestookte een Britse pantserwagen met „Molotof-cocktails". Van Britse zijde wordt vernomen, dat de aanval die eergisteren door Arabieren op Tel Aviv werd ondernomen, de aanvallers 70 doden en 100 gewonden heeft gekost. Aarde voor de urnen van het nationaal monument Op 13 December zullen de Commissaris sen der Koningin aarde uil hun provincies bijzetten in een urnengalerij op het Dam- plantsoen te Amsterdam, waar later het nationaal oorlogsmonument zal komen. Leden van het Koninklijk Huis zullen hier bij aanwezig zijn. In Limburg zal aarde genomen worden uit de gemeenten Bergen, Roermond en Heer, waar verzetsstrijders zijn gefusilleerd. In Groningen zal de urn gevuld worden met aarde uit Marum, Mid- delstum en Haren, waar Nederlanders werden gefusilleerd en begraven. Ook uit de stad Groningen zal' van het terrein waar eertijds het berucht geworden Schol- tenshuis stond en uit Delfzijl waar het laatst- gevochten werd aarde worden ver zameld. fc In Frieslarfd zal 'men aarde uit Wons en bij Kornwerderzand (afsluitdijk) nemen, wqar in de Meidagen van 1940 door de Nederlandse troepen kranig gevochten is, voorts uit Dronrijp en Dokkum, waar tijdens de oorlog Friese ingezetenen door de bezetter zijn gefusilleerd en uit Schar- sterbrug waar de Binnenlandse Strijd krachten zich kranig tegen de Duitsers hebben geweerd in gevechten om de brug. Overwogen wordt ook enige aarde uit Leeuwarden te nemen ter herdenking aan de bevrijding van de provinciale hoofd stad door de Canadese troepen. De provin cie Gelderland komt met aarde uit Putten, Woeste Hoeve, Airborne-kerkhof en Oos terbeek, Canadees kerkhof in Groesbeek en van het Amerikaanse kerkhof in Heu- nen. Noord-Brabant zal aarde brengen uit het gebied van Overloon, van de Vioei- weide in Rijsbergen en uit het concentra tiekamp Vught Ook Zeeland zal aarde bijdragen uit zeven plaatsen: Vlissingen, Westkapelle en Baarland, de drie landingsplaatsen, uit Renesse, waar de Duitsers executies heb ben uitgevoerd, van het eiland Tholen, dat zwaar door de oorlog heeft geleden, uit Oostburg, het centrum van de strijd in Westelijk Zeeuws Vlaanderen en uit Axel, het centrum.van de krijgsverrichtingen in Oostelijk Zeeuws Vlaanderen. Aan de gehuwde ambtenaressen en vrouwelijke arbeidscontractanten bij de P. T. T. is medegedeeld, dat zij- voor 1 Januari 1950 de dienst moeten verlaten. In Palestina dreigt een oorlog. De zones tussen de Joodse en Arabische staat zijn nie mandsland geworden, waar hevige vechtpartijen Worden geleverd. Prikkeldraad waarachter zovele Joodse mannen, vrouwen en kinderen een deel van hun leven sleten domineert ook thans het beeld in vele Palestijnse steden. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door bet K.N.M I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Over het gehele land geleidelijk afne mende bewolking, maar in de avond en nacht op vele plaatsen vorming van nevel of mist. Weinig wind. Iels kou der met hier en daar lichte vorst. 11 December: Zon op 8.37 uur, onder 16.29 uur Maan op 7.37 uur, onder 15.35 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1