IJmuider Courant Keer in Frankrijk Ruim een half millioen arbeiders staken in stad en provincie Rome Drie ministers naar Indië De Franse regering accepteer! Sovjet-Russische nota niet "62e Jaargang No. 18810 Bureaux: Kennemerlaan 154, TeL Redactie ea Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Eon3er3ag 11 December 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,—. Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem pR IS GOED NIEUWS uit Frankrijk en JtS laten wij ons erin verheugen. De poli tieke aanslag, door het Russische commu nisme tegen de democratische republiek van het Westen ondernomen, is mislukt. Dat is de werkelijke betekenis van het ver lopen der grote stakingsbeweging, die for meel verbetering van de economische po sitie der arbeiders en kleine ambtenaren ten doel had, maar die door het stellen van onvervulbare eisen, het stichten van onrust en het plegen van sabotage in werkelijkheid politieke doeleinden nastreefde. Dat verbetering in de loonpositie nood zakelijk was, om de mensen een redelijk bestaan te waarborgen, was duidelijk. De nieuwe regering-Robert Schuman, de re gering van de middenpartijen en socialis ten, heeft gedaan wat zij kon en geweigerd verder te gaan. Zij heeft krachtige wet geving tot handhaving van de orde in het land voorgesteld en er in de Assemblée doorgekregen, ondanks woedend verzet en obstructie van de communisten. Zij heeft troepen uit de koloniën laten komen en tachtigduizend reservisten opgeroepen. De troepen hebben haar gehoorzaamd. Van dat ogenblik af stond zij sterk tegenover looneisen, die het dubbele wilden van haar concessies en tegenover een vijfdaagse werkweek in de mijnen, die het land zich niet veroorloven kan. De staking begon te verlopen; het volk wilde geen opstand; de stakers keerden in dagelijks groter menig ten naar het werk terug, zonder zich meer te storen aan de ophitsende taal der com munistische leiders en aan het voortdurend verzet van Benoit Frachon, dé woordvoer der van de communistische meerderheid in de C.G.T. Hiermee is „de aanval op het Plan-Marshall" mislukt. Gramschap in Moskou treedt onmisken baar aan de dag. Dat de Franse handels delegatie, die daarheen vertrokken was om grote graanleveranties te verkrijgen, plot seling een botte afwijzing mee naar huis heeft gekregen is tekenend. Dat de Franse repatriërings-commissie, die in de Sovjet- Unie verbleef om er Franse onderdanen op te sporen, de boodschap heeft gekregen on middellijk het land te verlaten, is dat niet minder. En de Franse zaakgelastigde te Moskou heeft twee nota's ontvangen, waar in de Sovjet-regering protest aantekent tegen de „vervolging" van Russen in Frank rijk. Ja» Moskou kan dat wel vervolging noemen, het kan wel verontwaardigde woorden gebruiken, maar die Russen heeft de regering-Schuman eenvoudig laten in rekenen omdat zij agitatie voerden in Frankrijk. Het is in ieder land zo, dat men aan vreemdelingen het allerminst toestaat om de orde te verstoren en hen inrekent als zij het toch doen. Zo zou het ook hier gaan. De Franse regering heeft de eerste slag gewonnen. Zij is hiermee natuurlijk niet aan het eind van haar moeilijkheden. De economische crisis blijft haar volle aan dacht vragen. Zij zal maatregelen moeten nemen om de wedloop tussen lonen en prij zen te stuiten. Zij zal inderdaad, zoals de leider van de socialistische minderheid in de C.G.T., Léon Jouhaux, het heeft uitge drukt, moeten zorgen voor voldoende koop kracht bij de arbeiders. En de weigering van Russische graanleveranties stelt haar voor een nieuw probleem. Is het niet op vallend, dat Moskou graanleveranties wei gert aan een volk dat in nood verkeert? Dit feit zullen de politieke tegenstanders van het communisme in Frankrijk zeker niet nalaten naar voren te brengen. Er is een andere kant van de zaak, die aandacht verdient. Dit verloop der Franse gebeurtenissen heeft de papieren van de generaal de Gaulle niet doen stijgen, maar integendeel doen dalen. Het is de regering der middenpartijen en daarmee de parle mentaire democratie van het Westen, die zich heeft weten te handhaven en zich 6terk gètoond in een uiterst gevaarlijke crisis. Bij de grote economische moeilijk heden, die haar ter overwinning zijn voor gelegd verkeert zij nu toch in een stukken betere positie dan twee weken geleden: zij heeft haar gezag bevestigd en men kan het woord waarderen van de minister van Arbeid Daniel Mayer, die twee dagen ge leden de meerderheid der C.G.T. aanried- „Hef uw staking nu maar op, anders zijn er straks helemaal geen stakers en is er niets meer op te heffen." Zij hebben het THANS ITALIË MIKPUNT: Communistische „Arbeidskamer" zocht een voorwendsel en vond het De Italiaanse communisten, die bij het begin van de crisis in Frankrijk koortsachtige pogingen In het werk hebben gesteld om de chaos in dat land te doen overslaan naar Italië, en daartoe vakbondleiders naar Parijs zonden, hebben hun pogingen tot coördinatie van de Italiaanse en Franse acties zien mislukken doordat de Franse stakingen eerder verliepen dan zij gehoopt hadden. Zij hebben thans echter de voorbereiding van eenzelfde economisch oproer binnen eigen grenzen desondanks voltooid en zijn begonnen met een algemene staking in de stad en de provincie Rome af te kondigen, die gisteren is ingegaan en reeds 600.000 arbeiders omvat. Wanneer men de motieven van deze al gemene staking beschouwt, wordt het dui delijk dat de communistische vakbondlei ders, die het economische apparaat van Italië willen gebruiken om de regering ten val te brengen, een voorwendsel hebben gezocht om deze catastrophale lamlegging van het Romeinse leven door te voeren als mogelijke inleiding tot een arbeidsoor- log over het gehele land. De vakvereni gingen hadden van de regering de uitvoe ring geëist van een werkverschaffing schema, dat een einde zou maken aan de werkloosheid. De regering heeft aan deze eis gevolg gegeven en het gevraagde cre- diet daarvoor, tien milliard lire, beschik baar gesteld, met bovendien nog een'cre- diet van 350 millioen lire voor kleinere objecten. Thans eisen de vakverenigingen echter een Kerstgratificatie aan alle werk lozen en zeggen dat het credietaanbod der regering slechts „bluf" is, aangezien er bij dat bedrag oude reeds toegestane credie- ten zijn inbegrepen. De regering is niet bij machte het crediet te verhogen tot het uitbetalen van een gratificatie, zonder de toch al zo précaire toestand van het land met betrekking tot lonen en prijzen totaal te ontwrichten. De onderhandelingen tussen regering en vak bonden zijn gisteren mislukt. De staking, die tevens in de plattelands- districten binnen het rechtsgebied van Rome wordt gehouden, zal voortduren tot de Kamer van Arbeid haar afgelast. Alle openbaar vervoer ligt stil, met inbegrip van het tram- en busvervoer. Alle em ployés van bioscopen, theaters en restau rants staken en de kranten komen niet uit. De telefoon-, gas- en electriciteitsbedrü- ven, alsmede de watervoorziening, zullen op beperkte schaal functionneren. Ook de beurs, de banken en alle winkels, behalve de levensmiddelenwinkels, zullen worden gesloten. De Italiaanse premier, Alcide de Gasperi, heeft Woensdagavond een speciale kabi netszitting bijeengeroepen, nadat de Ka- Er is geen sterke man nodig geweest om de orde in Frankrijk te herstellen. De democratie kan het zelf wel. Als men dit overweegt en daarbij overdenkt in welke stemming het Franse volk al sinds geruime tijd verkeert, twijfelt men aan de Gaulle s kansen op het verwerven van de macht. De Amerikaan John Foster Dulles, die tot ont stemming van Washington maar vast op eigen houtje met de Gaulle was gaan on derhandelen, h'ad dat beter kunnen nalaten. Het is nog niet zover en het is de vraag of het zover ooit zal komen. Minister Bidault is verleden week uit Londen naar Parijs gegaan om inlichtingen te vragen, toen hij vernomen had dat de Gaulle bepaalde (eventuele) besluiten van de Grote Vier nimmer zou goedkeuren. Als hij vandaag of morgen weer een dergelijke waarschu wing kreeg zou hij zeker rustig in Londen blijven. De papieren van de regering zijn sterk gestegen. Gebleken is dat de meer derheid van het Franse volk geen onrust en geen opstand wil. Die meerderheid heeft genoeg van ruzie en conflict. Zij wil opbouw en rustige ontwikkeling. Zij wenst een be scheiden maar goed gewaarborgd bestaan. En zij behoorde dat waarachtig ook te kun nen verwerven in een land met zulke bodemschatten, met zulke rijke bronnen van welvaart, als Frankrijk. Als het Franse volk erin slaagt de magische aantrekkings kracht, die ruzie en conflict op de mensheid der twintigste eeuw uitoefenen, consequent af te wijzen en daarmee zowel avonturen van uiterst-links als van uiterst-rechts te beletten door eenvoudig te weigeren, er ge hoor aan te geven, zal het opnieuw een voorbeeld van beschaving en democratische ontwikkeling geven. De Italiaanse communistische poging om de stakingen in beide landen in samenwer king met elkaar te brengen is geheel mis lukt. De Kominform in Belgrado is niet m haar pogingen geslaagd. R- Kolenbon wordt ongeldig Het Centraal Distributiekantoor vestigt er de aandacht op dat bon 75 BV der brand- stoffenkaart TA 707 na 13 December niét meer geldig zal zijn. Deze bon is destijds aangewezen voor drie eenheden vaste brandstoffen. Men vecht om de vaarzen Nederlands geschenk-vee in Engeland verkocht Zoals men weet, heeft de Nederlandse regering aan Engeland 500 drachtige vaarzen ten geschenke aangeboden als bijdrage voor het Engelse landbouw noodfonds. Na een quarantaine-periode in Nederland en daarna nog een in Engeland te hebben doorgebracht, werden de 163 dieren van de eerste zending op Zaterdag 22 November j.l. de Cardiff bij veiling verkocht. Uit alle delen van Engeland en zelfs uit Ierland waren belangstellenden naar Cardiff gekomen, in de hoop een of meer exemplaren van deze collectie vee te kunnen bemachtigen. Engelands populairste veilingmeester op dit gebied, de heer Hobson, organiseerde de ver koop van het Nederlandse vee. Gemiddeld elke twee minuten wist hij een vaars te verkopen en de dieren brachten hoge prijzen op. Voor een der vaarzen werd zelfs 380 pond sterling betaald (dat is bijna f4000). Joegoslavië verbreekt zijn overeenkomst met Engeland De Joego-Slavische regering hééft de Britse ambassade te Belgrado gisteren op de hoogte gesteld van haar besluit, de over eenkomst betreffende verplaatste personen op te zeggen, omdat „de Britse regering haar niet is nagekomen." De overeenkomst werd op 8 September te Bied getekend. De Britse regering nam daarbij de verplichting op zich, de nodige maatregelen te nemen om Joego-Slavische burgers, wier uitlevering door Joego-Slavië was verzocht, te arresteren. Dit had echter geen betrekking op degenen, wier uitleve^ ring reeds definitief door Engeland was ge weigerd. Ook stemde Engeland er in toe, alle Joego-Slaven, die verdacht werden van hulpverlening aan de vijand tijdens de oor log öf behoorden tot een organisatie ter om verwerping van de Joego-Slavische regering, uit Oostenrijk naar de Britse zone van Duitsland over te brengen. Volgens een woordvoerder van het En gelse ministerie van Buitenlandse Zaken kwam dit bericht voor de Engelse rege ring volkomen onvoorbereid, daar aan de verbreking van de overeenkomst generlei onderhandeling is voorafgegaan. mer van Arbeid de 600.000 betrokken ar beiders tot staking had opgeroepen. „De regering zal tot het laatste toe trachten de staking af te wenden", aldus de premier. De staking valt samen met de laatste stadia van de hergroepering der regering. Door deze hergroepering zullen de socialis tische minderheidspartij van Saragat en de republikeinen in de regering worden opgenomen. Men verwacht binnenkort de aankondiging van de nieuwe ministers. Het Romeinse comité van de Christelijk- democratische partij heeft in een manifest de bevolking opgeroepen stelling te nemen tegen de algemene staking, aangezien deze staking door de socialistische en commu nistische elementen van het Italiaanse vak verbond zou zijn geproclameerd zonder voorafgaande raadpleging van de arbeiders, en aan de door de Arbeidskamer naar voren gebrachte verlangens reeds tege moetgekomen is door de regering. Een algemene staking is eveneens ge proclameerd te Monte San Savino in de provincie Avezza (Toscane). Rapporl-Cleveringa zal toch gepubliceerd worden De regering is, naar het Handelsblad verneemt, gezwicht voor de aandrang, welke van vele kanten op haar is geoefend met betrekking tot de publicatie van het zg. rapport-Cleveringa. In zijn jongste vergadering heeft de ministerraad namelijk besloten tot publicatie van het rapport van de commissie-Cleveringa, welke een onder- zoek had in te stellen naar de houding van verschillende Nederlandse diplomatieke vertegenwoordigers in niet-bezette landen. Publicatie kan binnenkort worden tege- moetgezien.' Het dodentransport van Bondowoso Van bevoegde-zijde wordt opgemerkt, al dus A.N.P., dat blijkens re.cente persberich ten misverstand bestaat ten aanzien van de beoordeling van de verantwoordelijkheid voor het noodlottig gevangenentransport van Bondowoso naar Soerabaja. Nadrukkelijk wordt er daarom op ge wezen, dat de Nederlandse regering hoewel zich ervan bewust, dat het gebeurde wellicht mede een gevolg is geweest van een zeer ongelukkige samenloop van on gunstige omstandigheden van oordeel is, dat de leiding van het transport dezer ge vangenen zich in elk geval aan grof ver zuim heeft schuldig gemaakt, hetgeen zij diep betreurt. De Indische regering heeft verzekerd, dat een gestreng onderzoek wordt ingesteld en voorbeeldige bestraffing der aansprakelijke personen volgen zal. Naar het A. N. P. verneemt zullen de ministers Beel, Drees en Jonkman binnen kort voor besprekingen naar Nederlands Indië gaan, teneinde hét algemeen rege ringsbeleid inzake Indonesië te toetsen aan de thans in Indonesië heersende ver houdingen en daarna het beleid nader te bepalen. Perzisch premier Soeltaneh moet aftreden Nadat gisteren in het Perzische parle ment een motie van wantrouwen tegen de minister-president Ghavam es Soeltaneh was aangenomen, heeft Soeltaneh de ver gadering verlaten. Overeenkomstig de par lementaire procedure moet de minister president thans aftreden. Alvorens de zaal te verlaten, waar een uiterst drukbezochte en onrustige vergade ring was gehouden, bracht Soeltaneh met nadruk zijn pogingen naar voren, de sepa ratistische beweging in de semi-autonome provincie Azerbeidsjan te beteugelen. „Ik laat het oordeel aan de geschiedenis over" aldus Soeltaneh. Dimitrof opnieuw formateur De Bulgaarse Nationale Vergadering heeft de premier Dimitrof gistermiddag belast met de vorming van een nieuwe re gering. Tevoren had zij de ontslagaanvrage van het kabinet, die Dimitrof gisteren had ingediend tengevolge van het inwerking treden der nieuwe grondwet, aanvaard. Het aftredende kabinet werd verzocht de lopende zaken te behandelen. Brandbestrijding behoort tot taak der gemeente Commissarissen der Koningin zullen toezicht houden Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de gemeente wet ter regeling van 't brandweerwezen. De minister van Binnenlandse Zaken acht het noodzakelijk, de huidige constellatie op brandweergebied, zoals deze tijdens en na de oorlog is ontstaan, aan een herziening te onderwerpen. Ten spoedigste dient de thans formeel nog bestaande bestuurlijke en organisatorische centralisatie plaats te maken voor een stel sel, dat de zorg voor een goede brandbe strijding en brandpreventie wederom legt in handen van de organen der gemeente, welke het beste kunnen beoordelen, hoe de plaatselijk historisch gegroeide organi satie kan worden aangepast aan de eisen, welke thans gesteld moeten worden. De minister is ten aanzien van de brand weer voorstander van een ruime decentra lisatie. Na ampel beraad is hij echter tot de overtuiging gekomen, dat het vooroorlogs gebrek aan coördinatie en samenhang moet worden vermeden, Coördinatie is volgens de minister te be reiken door de Commissarissen der Konin gin toe te kennen het toezicht op het beheer van de brandweer en op de uitoefening van de brandweerzorg. Door het gezag en over wicht vair de Commissarissen wordt een doeltreffend brandweerbeleid gewaarborgd. Tenslotte verklaart de minister, dat er krachtig naar moet worden gestreefd, de overheidsuitgaven voor het brandweerwe zen tot de strikt noodzakelijke te beperken. Afweging van de brandrisico's tegen de kos ten, die aan het dekken van deze risico's zijn verbonden, is déèrtoe steeds nood zakelijk. In het ontwerp wordt niet van een rijks- bratidweerbelastmg gerept. Met zijn ambt genoot van Financiën is de minister van oordeel, dat een zodanige belasting thans niet wenselijk is. Hei woord is aan Voltaire: Zwakheid aan beide zijden is het motto van aüe twisten. (Dictionnaire Philosophique) De Haarlemmer, die wanneer ijs en sneeuw ons op hun onaangenaam gezelschap ver- gasten, met zijn sleetje of met zijn ski's naar de Blinkerd scharrelt, is uit de tijd. W anneer hij verstandig is neemt hij het v liegtuig van de Noorse of Deense lucht vaartmaatschappij-, dat hem via Kopenhagen of Aalborg naar het Noorse dorpje Lille- hammer brengt en daar op het ijs landt. (Naar men ons verzekert is het volkomen veilig, want het ijs kan daar bij winterweer een complete express-trein dragen.) Hij gespt zich de ski's aan de voeten en kan zo uit het vliegtuig naar hartelust van de heuvels af suizen. Is het week-endje om, dan brengt hij zich voor het vliegtuig met een laatste Christiania tot stilstand en zit een paar uur later weer thuis, achter de kachel. Het enige vervelende is natuurlijk, dat Kraantje Lek zoveel korter bij huis is dan Schiphol. Zaakgelastigde in Moskou moet haar terugbrengen De Franse ministerraad heeft medege deeld, aan de zaakgelastigde te Moskou, Paul Charpentier, opdracht gegeven te hebben de hem gisteren ter hand gestelde nota, waarin mededeling gedaan werd van de terugzending van de Franse repatrië ringsmissie uit de Sovjet-Unie en de stop zetting van de Frans-Sovjet-Russische handelsbesprekingen, aan de Sovjet-rege ring terug te zenden. Deze instructie is naar Moskou geseind uit protest tegen de bewoordingen van de Sovjet-nota en tegen het feit, dat deze nota aan de pers was verstrekt alvorens de Franse regering zelf haar had ontvangen, aldus werd in het communiqué van de mi nisterraad medegedeeld. Schuman houdt koers. De Franse premier, Robert Schuman, heeft gisteravond in een radiotoespraak verklaard, dat de laatste stakingen thans ten einde lopen. „Het werk wordt hervat, het land ademt weer. De enige overwin- Hollandse koeien in Indië: In Tandjong Priok arriveerden enkele dozijnen Hollandse koeien, die op de modelboerderij „Halimoen" aldaar zullen gaan medewerken aan de opvoering van de Indische veestapel. - De uitlading ning, waarop de regering eens trots hoopt te zijn", aldus Schuman, „is een overwin ning op ellende, onrechtvaardigheid en ex ploitatie van de nood. De stakingen zijn het land duur te staan gekomen. Tot de vele verliezen, die het land in de drie we ken staking heeft geleden, behoren meer dan twee millioen ton steenkool en meer dan 400.000 ton staal. Voorts was het los sen der schepen geheel stilgelegd". Schuman verzocht de boeren al hun pro ducten beschikbaar te stellen. Hij deelde mede, dat de regering van deze week af besprekingen zal voeren, waarvan een al gemene regeling van de economische eri sociale problemen het gevolg zal zijn. „In dien iedereen tegenover deze taak eenzelfde welwillendheid aan de dag zal leggen, zal er een algemene hoopvolle gezindheid ont staan. Indien dit niet het geval is, zal de regering tonen, dat zij haar gezag evenzeer kan gebruiken tegenover degenen, die el lende verspreiden, als tegenover degenen, die'wanorde stichten". Schuman wees op de ernst van de toe stand en gaf drie middelen ter oplossing aan: verhoging van de productie, Ameri kaanse hulp en betere verdeling van de hulpmiddelen. De regering zal een snelle actie tegen inflatie inzetten. Twee vliegtuig-ongelukken in de Verenigde Staten Aantal inzittenden ontspringt de dans Een Amerikaanse Skymaster is nabij Goose Bay op New-Foundland in een baast ontoegankelijk gebied neergestort. Het vliegtuig was vermoedelijk van de Azoren of Groenland opgestegen en had 29 passa giers aan boord. Nadat tekens van overlevenden waren opgevangen, is een reddingsploeg op weg gegaan, die het wrak inmiddels heeft be reikt. Hedenochtend zou men proberen de overlevenden het is nog niet bekend hoeveel dat er zijn met hélicoptères te redden. Gisteren is een Dakota van de Ameri kaanse luchtmacht op het vliegveld Andrews Field bij Washington bij het op stijgen neergestort. Hoewel het toestel on middellijk in brand vloog, slaagden zes in zittenden er in te ontsnappen. Een inzit tende kwam om het leven en een werd zwaar gewond. Houders van een kolenkaart krijgen geld terug Gezinshoofden 4. kamerbewoners 2.40 In Juli werd de prijs van steenkolen ver hoogd. Deze verhoging bedroeg voor huis brandverbruikers van anthraciet en eier kolen 40 cent per hectoliter. Tegelijk met deze prijsverhoging werd bekend gemaakt, dat ter tegemoetkoming in de lasten, welke deze kolenprijsverho- ging voor een huishouden met zich brengt, aan de houders van kolenkaarten een nader te bepalen bedrag zal worden uitgekeerd. Thans is besloten aan alle houders van een kolenkaart TA 707 (gezinshoofden) een bedrag uit te keren van 4. De houders van een kolenkaart TB 707 (kamerbewoners) hebben geen van allen vóór 1 Juli 1947 brandstoffen ontvangen. Zij komen voor het volle bedrag der resti tutie op 6 eenheden (zijnde 2.40) in aan merking. Nadere mededelingen over de wijze van terugbetaling zullen dezer dagen volgen. Sigaretten en tabak worden goedkoper Door verandering in het systeem van grondstoffendistributie is het mogelijk ge worden de prijzen van de sigaretten en kerf tabak in de naaste toekomst te verlagen. Door medewerking van de betreffende in dustrieën zal deze verlaging dusdanig ge schieden, dat practisch alle bestaande merken een prijsklasse omlaag gaan Dit betekent, dat een pakje sigaretten van 84 ct. straks 72 ct. gaat kosten; van 72 ct. zal 60 ct worden; van 60 ct. zal 48 ct. worden en van 48 ct. zal 42 ct. of minder worden. Een dienovereen komstige verlaging zal de prijs van een pakje pijptabak en shag ondergaan. Sigaretten te gen de verlaagde prijzen zullen omstreeks het tijdstip van de eerste bonaanwijzing in Februari verkrijgbaar zijn. Ontslag voor marine-personeel dat zich niet terugmeldde Ingevolge bekendmaking van de comman dant der zeemacht in Nederlands-Indië van 1947 no. la wordt personeel der Koninklijke Marine (met inbegrip derhalve van reserve en dienstplichtigen), dat na de. capitulatie van Nederlands-Indië in Indië is achter gebleven en dat zich op 21 Juli 1947 nog niet had teruggemeld, beschouwd als met ingang van 1 April 1942 uit de zeedienst te zijn ont slagen, tenzij op grond van inlichtingen overtuigend is gebleken, dat terugmelden onmogelijk was. Degenen, die zich niet terugmelden, wor den niet vanwege de marine gearresteerd, immers zij worden als ontslagen beschouwd. Van deze zijde wordt ook geen prijs gesteld op aanhouding en uitlevering aan marine- autoriteiten van deze personen. Churchill komt mogelijk in Mei naar den Haag Voor het congres van de Europese federalisten De beweging voor een Verenigd Europa, waarvan Winston Churchill voorzitter is, ontplooit achter de schermen een grote activiteit. In het algemeen gelooft men, dat het bezoek van Churchill aan Parijs ver band houdt met de toekomstige plannen van deze organisatie. Het is bekend, dat hij de beweging gi'aag zou willen stabili seren, vooral met het oog op de houding van de Sovjet-Unie ten aanzien van de toe komst van Duitsland. Men verwacht der halve, dat zijn besprekingen in Parijö veel zullen bijdragen tot de formulering van plannen voor een snelle uitbreiding van de werkzaamheden van het comité voor een Verenigd Europa. Eén van de onderwerpen, die in Parijs besproken zullen worden, zijn de voorbe reidingen voor het congres van de Europese federalistische beweging, dat in het voor jaar in Den Haag zal worden gehouden. Ofschoon er nog niets, definitiefs is be sloten, denkt men, dat Churchill een uit nodiging tot het bijwonen van die confe rentie in overweging heeft genomen. Het is reeds te vroeg om te zeggen of zijn werk zaamheden en de politieke ontwikkeling in Groot-Brittannië Churchill dan in de ge legenheid zullen stellen aanwezig te zijn. De aanhangers van de beweging in Enge land komen echter hoe langer hoe meer tot de overtuiging, dat het zeer nuttig zou zijn als Churchill de conferentie zou kunnen bijwonen. Om die reden verwacht men, dat Churchill morgen of overmorgen het voor lopige besluit zal nemen in Mei naar Den Haag te gaan. CONFERENTIE TE LONDEN Accoord over de actie tegen Duitse kartels Minister Marshall heeft gisteren op de bijeenkomst van ministers van Buiten landse Zaken te Londen de Sovjet-Unie ronduit gezegd, dat het onmogelijk is een duidelijk beeld te krijgen van de Duitse economie, wanneer de Sovjetdelegatie geen duidelijk antwoord geeft inzake de kwestie der herstelbetalingen uit de lopende pro ductie. Molotof stelde toen voor de discussie over de Britse voorstellen in deze kwestie uit te stellen. Het Britse voorstel luidt als volgt: „Tot dat Duitsland's economie in evenwicht is gebracht en totdat de door de besturende mogendheden voorgeschoten sommen zijn terugbetaald, moet men Duitsland de eis niet stellen, herstelbetalingen te verrichten uit de lopende productie of uit voorraden". Marshall verzocht de ministerraad het volgende besluit te nemen: „Van 1 Januari 1948 af zal niets aan* Duitsland onttrokken worden tenzij hier een billijke vergoeding in geld of goederen ter ondersteuning van de Duitse economie tegenover gesteld wordt. Dit besluit zal van kracht blijven, totdat door de ministerraad of op andere wijze overeenkomstig het vredesverdrag wordt gehandeld, doch zal niet toepasselijk zijn op reeds overeengekomen herstelbeta lingen in kapitaalgoederen." Nadat Molotof verklaard had, dat hij dit onderwerp liever naderhand onder het hoofd herstelbetalingen wilde bespreken, werd het ter zijde gelegd. Overeenstemming werd bereikt over de tekst van het Britse voorstel inzake de Duitse monopolies, die als volgt luidt: „De betrokken Duitse autoriteiten zullen voor stellen doen met betrekking tot het uiteen slaan van samenballingen van economische krachtén, zoals men die bijvoorbeeld in kartels en dei'gelijke vindt, benevens voor stellen tot nationalisatie van Duitse indu strieën." Over alle andere afdelingen der Britse voorstellen werd heden geen over eenstemming bereikt. Aan het Britse voorstel tot vernietiging van de Duitse monopolies werd het vol gende Amerikaanse amendement toege voegd: „mits dergelijke voorstellen de vrije keuze van de Duitse bevolking weergeven". HAARLEMS BLOEMENFEEST 1948 Prijsvraag voor een affiche „Haarlefns Bloei" organiseert ook in 1948 een Haarlems Bloemenfeest. Het is vastgesteld op 31 Juli tot en met 7 Augus tus. De pers- en propaganda-commissie heeft besloten voor dit feest een affiche te doen ontwerpen door een te Haarlem of omgeving (Zuid Kennemerland) gevestig de kunstenaar. Zij stelt daarvoor een prijs vraag vast met een prijs van 500 voor het bekroonde ontwerp. Kunstenaars kunnen van 12 December af een circulaire, bevattende de voorwaar den en verdere bijzonderheden, afhalen aan het Bureau van „Haarlems Bloei", Verkeershuis, Stationsplein te Haarlem. Rijksdiensten zijn gesloten op 27 December De Rijksdiensten zullen op Zaterdag 27 December gesloten zijn. De verloren werk tijd zal moeten worden ingehaald door in de daaropvolgende week dagelijks een half uur langer te werken. Aan de provinciale- en gemeentebestu ren zal worden verzocht eenzelfde gedrags lijn te volgen. Wat de P.T.T. betreft zullen expeditie en bestelling normaal worden uitgevoerd. IETS ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M-I- in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Overdrijvende wolkenvelden en over wegend droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. Iets zachter. 12 December: Zon op 8.38 uur. onder 16.28 uur Maan op 8.50 uur. onder 16,06 uur (Nieuwe maan)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1