Stormvogels en VSV ontmoeten Rotterdamse tegenstanders Beverwijk Nederlandse eisen inzake grenscorrecties werden door een commissie onderzocht Santpoort Veisen-Noord pONDERDAG 1! DECEMBER 1947 IJMU1DER COURANT pe VSV'ers hebben Zondag j.l. in 't Gooi n lastige klip omzeild door de club van die "jam met 31 te kloppen. Met veertien pun- F n staan ze nu weer aan de kop en al weten Iwel, dat Haarlem nog steeds één verlies- „unt minder heeft, 'de kans op een IJmui- lens kampioenschap is nog altijd zeer groot. Zondag a.s. staat VSV wederom voor een jstige opgave, want Xerxes met zijn twaalf nunten uit tien v-edstrijden acht zich natuur lik in het geheel nog niet kansloos. In Be verwijk won VSV in de aanvang van het "oen met 41 maar we vermoeden, dat het elftal zich thans met minder tevreden zal moeten stellen. En wat zal Stormvogels tegen Feijenoord oen? Aangenomen mag worden, dat de ljmuidenaren de 50 nederlaag, in Rotter dam geleden, nog dwars zal zitten en dat zij daarom met „wraakgevoelens" bezield zul len zijn. Maar of dat voldoende zal zijn om Feijenoord te kloppen, is nog een andere vraag, want de Rotterdammers, hoewel niet Ler die „geweldenaren" van vroeger, heb ben een lastig te passeren verdediging. £)e Kennemers heeft de eerste competitie- helft goed afgesloten en met zes punten uit tien wedstrijden dreigt er geen ogenblik kelijk gevaar meer. Gouda, de tegenpartij van Zondag a.s., heeft zeven punten uit negen wedstrijden en daaruit blijkt voldoende, dat. het Zondag spannen zal in het Wijker Sport- iark. zoals zulks destijds ook het geval was n Gouda, toen de thuisclub met 21 won. Voor de 3de klas is een klein programma vastgesteld. DEM ontvangt GVO en de Wij- kers zullen aan deze Zaanse club de handen V01 hebben. Als ze het tot een gelijk spel brengen, zouden we dat een goed resultaat De iÈV'ers bewezen Zondag j.l. VVB een o^de dienst door Assendelft een puntje af- landig te maken. En nu kunnen de jreesapers zich zelf Zondag a.s. een goede dienst bewijzen door diezelfde Assendelver club twee puntjes te ontfutselen. Dan zouden meteen wraak nemen voor de 21 neder- ji'v trekt naar de Egmondse Zeevogels, die het dit seizoen nog niet bepaald tot op vallende prestaties gebracht hebben. We rekenen in ieder geval op een gelijk spel. In het Noorder Sportpark wordt de belang rijke ontmoeting Stormvogels 2EDO 2 gespeeld. Het eerste treffen tussen deze clubs eindigde in een gelijk spel, maar thans voe len wij meer voor een kleine Stormvogels- >ge. Een groter tegenstand wacht ongetwij feld de VS V-reserves in Oostzaan tegen OSV 2. Deze volgelingen van Caldenhove hebben tot dusver een uitstekend seizoen achter de rug. Ze leden nog slechts één ne- VOETBAL O VERZICHT derlaag en wel tegen. VSV 2. We vrezen echter, dat de IJmuidenaren er Zondag niet zonder kleerscheuren zullen afkomen. Kennemers 2 krijgt het derde elftal van OSV op bezoek. We durven op niet meer dan een gelijk spel te rekenen. Ten opzichte van VSV 3 zijn we optimistischer. De IJmuidena ren zullen wel van WFC 3 winnen! Velsen 2 trekt naar een zijner zwaarste concurrenten, n.l. Zaandijk 2. Op eigen ter rein verloren de Velsenaren op onfortuinlijke wijze met 10. maar het zou ons thans niet verwonderen, als ze op volkomen regelmatige wijze van de Zaankanters verloren. Kennemers 3 ontvangt HRC 3 en kan het o.i. wel tot een gelijk spel brengen. Goed nieuws! Het avontuur van jer dat door de kinderen en hun ouders 20 in spanning is gevolgd, zal ais boekje ver schijnen. Zeer binnenkort zult u het bij de Dmuider Courant kunnen krijgen. Geslaagde gong-wedstrijden van D.C.IJ. Er waren Dinsdagavond honderd dam mers aanwezig, om aan de gong wedstrijden Van D.C.IJ. deel te nemen. Zo groot was de belangstelling, vooral van de zijde der dames, dat er speelmateriaal te kort was. „Kampioen 1947-Gongwedstrijd-D.C.IJ." werd mevrouw Nieuwenhuizen. Voor de heren won B. Dukel het tournooi. Het spel werd even onderbroken toen Sint Nicolaas zijn knecht verschenen. Nadat de Sint ü'n goede gaven had uitgereikt, vertrok hij te langen leste naar het warme Zuiden. Met een geanimeerd bal werd de gezéllige svond besloten. Snelle schepen voor de „Clan Line" Voor de bekende Engelse scheepvaart- Onderneming de „Clan Line", zijn bij de „Greenock Dockyard Company Ltd." mo menteel 5 nieuwe schepen in aanbouw, welke in het laatst van 1948 moeten wor den afgeleverd. Deze vaartuigen, die elk 10.000 ton groot worden, zullen worden voorzien van tur bines, waarmede een vaart van 16 y2 mijl kan worden bereikt. Verder worden deze vaartuigen uitgerust met een speciaal type drukketel, merk „Babcock and-Wil- cose". De eerste twee vaartuigen, die worden 8fgeleverd, zijn van twee schroeven voor tien, de overige drie zullen zogenaamde „enkele schroef schepen" zijn. Experiment met trawlnetten Door Engelse en Schotse visserij-experts zullen dezer dagen op de Noordzee^ proe ven worden genomen met verschillende soorten trawlnetten, om te kunnen vast stellen welk soort de beste resultaten op levert. De Engelse onderzoekingsvaartuigen Voor de visserij, de „Sir Lancelot",de .iPlatessa" en het Schotse onderzoekings vaartuig, de „Explorer", elk voorzien van een verschillend sooi't net, zullen de vis serij gaan uitoefenen op de visgronden, welke ongeveer gelegen zijn op een af stand van 30 mijl O.Z.O. van de rivier de Tyne. De biologen, die bij dit experiment te genwoordig zullen zijn, zijn B. B. Parrish, A. R. Margeetts en R. J. H. Beverton. In wetenschappelijke en visser ij kringen ziet men de uitslag van dit onderzoek met Veel belangstelling tegemoet. Tot tweemaal toe Bij het meren van de pont kwam de lar ding van een, met een paard bespannen, Voertuig in aanraking met een er achter staande personenauto. Bij de lading waren, twee ijzeren palen die enkele meters naar achteren uitstaken. Bij het afrijden van de pont beduidde de bestuurder van de auto de voerman, dat hij in de Meervlietstraat moest stoppen. Maar de voerman had alle aandacht nodig voor het passerende ver keer, zodat de palen ten tweede male in botsing kwamen met de auto. Gevolg was Materiële schade. DE CERAM NAAR BATAVIA. Het m.s. „Ceram" zal, onder commando Van kapitein S. van Proosdij, Zaterdag 13 dezer van Amsterdam naar Batavia ver trekken, waar het schip omstreeks 18 Januari kan worden verwacht. ADVENTSSAMENKOMST. Hedenavond wordt in het gebouw van het Leger des Heils aan de Edisonstraat «en Adventsbij eenkomst gehouden, die on der leiding staat van majoor A. G. Schram Van Haarlem. Agenda voor Velsen en IJirniuiden DONDERDAG 11 DEOEMBER. Raadhuis 912 ur.t Spreekuur Wethou der van Sociale Zaken. Bioscopen: Geen voorstellingen. Leger des Heils. 8 u.: Adventsb ij een komst. VRIJDAG 12 DECEMBER. Bioscopen; Nieuw programma. „En Frederik diende" De voetbalvereniging V.V.IJ. heeft de ruim vierhonderd toeschouwers, die het Patronaat vulden, niet teleurgesteld. Het blijspel van Christien van Bommel en Henk Bakker heeft menigeen een gulle lach ontlokt. Boy van Heeroma (M. Vlaming) buitte zijn talenten volkomen uit en was reeds in het eerste bedrijf het „enfant terrible", dat de statige tante Cornelia, een rol die mevrouw A. Smit zeer verdienstelijk ver tolkte, deed rillen. Amalia (mevrouw A. Vlaming) had niet de gemakkelijkste taak; ze heeft zich ech ter dapper geweerd en ontpopte zich van „jonge blauwkous" tot aanvallig modern meiske. Mevrouw A. Kramer voldeed in het eerste bedrijf als Jans beter dan in haar rol van logé en ook mevrouw N. Kwak had zwakke zijden. Frits van Arkel (A. Hoek) miste de vlotte manieren van landedelman, maar niettemin heeft hij heel aardige momenten gehad, vooral in die gedeelten, waarin hij samenspeelde met „Boy". Mevrouw C. Groeneveld was een vlot persoontje, rustig maar imponerend in haar samenspraak met Frederik. Dit wa ren dan de hoofdpersonen, maar ook de minder hoge goden komt lof toe. Regisseur Hunsche, weggedoken in zijn „hol" was ook ditmaal weer een en al actie;, de man op de achtergrond die de touwtjes in handen houdt en elk détail bespiedt. Het gaat zo vaak juist om de kleinigheden in het gebaar van de spelen den. De mimiek haalt een stuk op, of verlaagt het peil. De uitspraak kan nog zo perfect zijn, zoals over 't algemeen deze avond het geval was, een mistasting in ge baar kan de sfeer bederven. De heer Hunsche heeft zich gelukkig niet vaak behoeven te ergeren toen Fre derik diende. Frederik heeft tenslotte een beloning gekregen, maar hij niét alleen. V.V.IJ. mag er van overtuigd zijn, dat het meer kan dan voetballen alleen. H. K. MARKTBERICHT 10 December Visaanvoer: 100 kisten verse haring, 15 kis ten schol, 2000 kisten schelvis, 180 kisten ka beljauw, 120 kisten koolvis, 40 kisten wijting, 30 kisten diversen. Totaal 2485 kisten. Besommingen. Twee trawlers met 40.928 besomming. Motorlogger KW 122 7260. Kustvisser IJM 202 17. DISTRIBUTIENIEUWS Bewoners van IJmuiden, Velsen (dorp) en Driehuis, wier namen beginnen met de letter Mee tot en met O, kunnen Vrij dag, 12 December nieuwe bonkaarten voor levensmiddelen, tabak- eh versnapering- kaarten halen in het Patronaatsgebouw. Schoenenbonnen voor hen, wier T.D. ein digt op 8 en 04, 14, 24, 34 of 44. GESLAAGD. Te Amsterdam slaagde onze vroegere plaatsgenoot de heer L. van Oosterom voor het doctoraal examen Romaanse Taal en Letterkunde. TWEE SCHEPEN MET HOUTSTOF. Voor de Papierfabriek kwamen Woens dag twee schepen met een lading houtstof aan. 's Morgens arriveerde het Noorse s.s. „Vestmanrod" uit Namsos (Noorwegen) met 750 ton en gistermiddag maakte het Noorse s.s. „Bonn" aan de steiger vast met 1260 ton uit de Noorse haven Larvik. Het kostbare snelvriezen. De Engel sen onderzoeken thans meer dan ooit de mogelijkheden van het snelvries-systeem voor vis. Hoe duur echter een installatie is, blijkt uit de cijfers, die door een aantal vertrouwenslieden uit de Britse visserij zijn overgelegd: een snelvries-installatie voor 28.000 crans haring moet ongeveer 70.000 pond sterling kosten, en de beno digde koelcellen komen op 50.000 p. st. Garnalen-weertje. De garnalenvissers hebben het best naar de zin met dit rustige herfstweer en er vaart dan ook dagelijks een uitgebreide garnalenvloot uit. Er is veel export, zodat er voortdurend „maximum" wordt gemaakt. De Duitse motor van de KW 70, die in de oorlog tijdens Kriegsmarinedienst in het schip werd geplaatst, heeft het opgegeven. Ons land kan geen ohderdelen bijleveren, zodat het vaartuig nog wel eens geruime tijd aan de kant kan blijven liggen. Engeland is toch voordeliger. De stoomtrawlers „Bloemendaal" en „Zwarte Zee" kwamen gisterochtend leeg in IJmui den aan. Zij hadden in Engeland gemarkt en de „Bloemendaal" maakte er voor 800 kisten 20.000. De „Zwarte Zee", minder fortuinlijk, besomde voor 300 manden 7600. 'Naar het Kanaal. Ook de stoom trawler „Irene" is ter Kanaalvisserij ver trokken. Van verleden jaar is de herinne ring aan de mooie resultaten van dit schip in het Kanaal nog levendig. Er wordt in Breskens en Vlissingen gemarkt. Van het Kanaal. De „Karei Doorman" (KW 227), die ook de Kanaalvisserjj be oefent, heeft in Vlaardingen 5400 voor 400 kisten haring besomd. De Isabel (IJM 14) komt vermoede lijk volgende week weer in de vaart, na dat zij geruime tijd tengevolge van een gesprongen vlampijp in reparatie heeft ge legen. De pudste stoker, die bij dit onge luk gewond werd, is inmiddels hersteld. ,,'t Centrum" vierde het dertigjarig bestaan Nadat eerst het bestuur van de Bloemkwe kersvereniging ,,'t Centrum" op Donderdag 4 December op officiële wijze de gelukwen sen van velen in ontvangst had genomen is Dinsdagavond het dertigjarig bestaan ge vierd in het Kennemer Theater. Het „Tonny van Zwols variété" verzorgde het programma. Ook de muzikale omlijsting door de zo bekende „Roemers Band" was voortreffelijk en werd ten zeerste gewaar deerd. De voorzitter van de feestcommissie de heer R. W. A. Muyen had de bezoekers welkom geheten, mede namens het bestuur. De heer K. Telby die de conférence»ver- zorgde, was een gezellig prater en rijgde de stukjes op goede wijze aan elkaar. „Les visero's" was een geweldig acrobatiek stel, waarvoor het publiek alle bewondering had, Pieter Kos- vergastte het publiek met imita ties die de lachlust opwekten. De Wailana Hawaiïans brachten even de sfeer van de Zdzee-eilanden, waarna de conférenceir met lach en zang het publiek vermaakte. Ook de vingervlugheid van de goochelaar Clemens Clemments was geweldig en iedereen stond verbaasd over de manier, waarop, hij sigaret ten maakte. Na de pauze werd het programma voort gezet met Mister Swips, een sneltekenaar, die met wonderlijke snelheid de lijntjes en krulletjes op papier zette, waarna wederom Peter Prikos het publiek vermaakte met zijn kinderverhaaltje „Roodkapje" doch op mo derne wijze. Het Zuid-Afrikaanse repertoire van Aart Brenders was zeer pittig. Ook oogstte Tim Telby veel succes. De avond werd besloten met een gezellig bal onder leiding van de heer Reusink. Auto in brand In de nabijheid van „Scheybeeck" heeft gistermiddag de auto van de heer v. H. in brand gestaan, door dat de kabels niet in de vereiste conditie waren en kortslui ting veroorzaakten. Door de bestuurder zelf die de wagen van de eigenaar had geleend en met medewerking van de voorbijgan gers werd de brand met behulp van zand geblust. De motor zal wel eens duchtig ge reviseerd moeten worden De minister van Buitenlandse Zaken heeft aan de leden van de Eerste en Twee de Kamer toegezonden een exemplaar van een door oud-minister dr. ir. J. A. Ringers uitgebracht rapport betreffende een inspec tietocht welke dit jaar langs de Nederlands- Duitse grens door een Nederlands-Britse delegatie werd gehouden naar aanleiding van het memorandum betreffende de Ne derlandse territoriale en economische eisen, dat op 5 November 1946 bij de grote mo gendheden is ingediend. Het behoeft niet te verwonderen, aldus wordt in het rapport verklaard, dat hier en daar afwijkende meningen geconsta teerd werden bij de beoordeling van de feiten. Van Engelse zijde werd bijvoorbeeld het belang van de betrokken grensstrook voor de Duitse voedselvoorziening aanzien lijk hoger aangeslagen dan door de Neder landse deskundigen geschiedde. Bij de besprekingen met de Engelse com missie werd nog eens uitdrukkelijk vastge steld,' dat de Nederlandse regering zich haar recht omgrenscorrecties van groter om vang te vragen voorbehoudt, indien niet aan verschillende andere economische desi derata, die in het memorandum van 5 No vember- 1946 gesteld werden, zou worden voldaan. Er werden ook besprekingen gevoerd om trent de Nederlandse wensen met betrek king tot Duitse mijnbouw-concessies in het gebied links van de Rijn. Aan de hand van de ervaringen, die opgedaan werden tijdens de inspectietocht, werd een nieuwe kaart opgesteld over de correcties van de Neder lands-Duitse grens. Op deze kaart zijn aan gegeven de nieuwe grens volgens het oor spronkelijke memorandum van 5 Novem ber 1946, waaraan toegevoegd waren enige kleine wijzigingen voortspruitende uit het memorandum van 25 Januari 1947 en een nadere uitwerking van de nieuwe grens, zoals deze behandeld werd in de Brits- Nederlandse grens-commissie. Deze nieuwe grens wijkt slechts op een aantal kleine onderdelen af van de oorspronkelijk voor gestelde grenswijziging. Het gebied dat daardoor eventueel toegevoegd zou worden aan het grondgebied van Nederland is niet groter dan het gebied, dat door de oor spronkelijk voorgestelde grenswijziging zou worden omvat. .Voordat het rapport van ir. Ringers af gesloten werd, werd in 's-Gravenhage nog een bespreking gehouden-met leden van de Engelse commissie waarbij de arbeid der commissies op verschillende punten werd vergeleken. Sindsdien heeft de Nederlandse regering omtrent deze aangelegenheid geen verdere mededelingen ontvangen. POSTZEGELVERZAMELAARS KOMEN ÈIJEEN. Vrijdag 19 December komen de Sant- poortse philatelisten in het Jeugdhuis bij elkaar voor de jaarvrgadering. De agenda vermeldt de gewone punten voor een jaarvergadering, zoals jaarver slagen, bestuursmededelingen en ingeko men stukken. Maar ruil en handel, ver loting en een spelletje kien zullen het zakelijke gedeelte wat afwisselen. OOK DE SANTPOORTSE JEUGD GAAT SCHOOLZWEMMEN. Naar wij vernemen, zullen ook de leer lingen der hoogste klassen onzer drie plaatselijke scholen in de gelegenheid wor den gesteld aan het schoolzwemmen in het Velserbad deel te nemen. Winkelierscampagne geslaagd Ook dit jaar is de winkelierscampagne tijdens de St. Nicolaasweek een succes ge worden. Honderden en nog eens honderden bonnen werden uitgegeven, wat bewijst, dat horfderden plaatsgenoten aan het devies der Algemene Winkeliersvereni ging „Santpoort" kopen in eigen plaats gevolg hebben gegeven. De talloze vel len met opgeplakte bonnen wijzen er op„ dat ook het tweede doel, dat men met deze campagne beoogde, het publiek „beleefd doch dringend te verzoeken" de étalages te bekijken bereikt is. De verloting van de tientallen zeer be gerenswaardige prijzen had velen op de been gebracht. De hoofdprijs een slaap kamerameublement kwam terecht bij een verpleegster van het Provinciaal Zie kenhuis, van wie men vertelde, dat ze bin nenkort in 't huwelijksbootje zou stappen. „Santpoort" schaakte onfortuinlijk tegen „Heemstede" Dinsdag had de wedstrijd Heemstede III- Santpoort II plaats. Santpoort moest helaas een flinke nederlaag incasseren: de eind uitslag zal wel 3-7 worden voor Heemstedë in. Het feit, dat drie sterke spelers van Santpoort II niet aanwezig konden zijn, heeft dit slechte resultaat ongetwijfeld in de hand gewerkt. Om successen te kunnen boeken is het noodzakelijk steeds „com pleet" uit te komen. Overigens kunnen nog de volgende uit slagen voor de onderlinge groeps-wedstrij- den meegedeeld worden: SchweitzerOosterling 01; Bal jet Schuurman Sr. y2x/z\ Van DuynNeder- lof 01; Bilder Sr.Vulling afgebr.; Hou termanHaanappel 01; PardoenHo- man afg'ebr. FILMVOORSTELLING VOOR DE JEUGD. Zoals we onlangs reeds meldden, lag het reeds lang in de bedoeling van „Sant- poorts Bloei" ook een voorstelling voor de jeugd te organiseren. De gelegenheid daar toe deed zich gisteren voor, omdat de film „Walvis in zicht" ook voor de jeugd ge schikt geacht kon worden. De belangstelling voor deze eerste jeugd voorstelling was niet zo groot als de orga nisatoren zich vermoedelijk hebben voor gesteld: de zaal was slechts voor de helft gevuld. Mogelijk is de entréeprijs voor vele ouders een bezwaar geweest. Hofstads-koorknapen in het K.S.A.-gebouw Eclatant succes Katholiek Beverwijk" heeft er goed aan gedaan het Matrozenkoor uit. Den Haag uit te nodigen om de aardbeienstad te laten genieten van een verfijnd brok vocale kunst. De succesvolle avond begon met het serene lied Ave Maria van Fr. Hamma, dat reeds de nodige sfeer in de zaal bracht. Het vierstemmig „Domine non sum dignus" van L. da Victoria en „Vere lan- guores nostros" van Antonio Lotti kwamen krachtig en zuiver uit de jongenskelen en hoewel er aan cle kleine zangers hoge eisen werden gesteld,' volbrachten zij hun moei lijke taak op voortreffelijke wijze, waar voor het publiek zich met een langdurig applaus dankbaar toonde. Ook het „O Sacrum Convivium" van C. de Croce werd gevoelig gebracht; het „Heer Jezus heeft 'n hofke" vormde een van de vele hoogtepunten. Vooral in het laatste lied kwamen de bijna instrumentale mogelijkheden van het Matrozenkoor tot uiting. De laatste twee stukken vóór de pauze, te weten „Engelenkoor" uit Oratorium „Elias" van Mendelssohn-Bartholdy en „De klokken luiden" waren een onverdeeld genot voor het oor en de ovatie welke de zangers werd gebracht, was een spontane vertolking van de waardering der aanwe zigen. Iets wat speciaal opviel bij dit matro zenkoor, was wel de gearticuleerde uit spraak, waardoor elk woord uiterst ver staanbaar klonk. Een landelijke repetitie", een komische scène in een acte van Frans von Suppé, onder leiding van „Neerlands jongste diri gent" was een aardig muziekje. Na de pauze ging het Matrozenkoor meer tot lichtere kost over en het eerste „Ma trozenlied" klonk pittig door de zaal. Het zoete „Barcarolle" van Mozart, in de be werking van Jan Schmitz was een lied waarin vooral de sopraanpartij voortreffe lijk uitkwam. Het vlugge en pittige „Daar was 'n wief, die spon" en ,,'t Vastenavond lied" kregen een vlugge en prettige ver tolking. De avond werd besloten met één van L. Nobels liederen „Boertig Congolees koor" en „der Lindenbaum". Het werd in zijn geheel een uitbundig succes met een toegift. v. H. Kerk <ler Vrijzinnig Her vormden bestaat 20 jaar Het is vandaag twintig jaar geleden, dat het fraaie kerkgebouw van de Ver eniging van Vrijzinnig Hervormden aan de Prinsesselaan, dat van buiten een liefelijke aanblik geeft met zijn kleine klokketoren, door ds. G. West- mijse, toenmaals predikant te Drach ten, werd ingewijd. De 27ste Augustus 1927 legde wijlen ds. C. J. A. Bosch, die als predikant der Ned. -Hervormde Gemeente te Lünmen de eerste catecheet van de Vrijzinnig Her vormden was, de eerste steen van het fraaie, kerkje, dat de bekende architect op het gebied van kerkbouw, ir. H. T. Zwiers te Haarlem tot „geestelijk vader" had. Nu, na twintig jaren, zal dit voor de Ver eniging van Vrijzinnig Hervormden heu gelijke feit worden herdachtmet een kerkdienst op Zondag 14 December. Voor ganger zal weer zijn ds. G. Westmijse. ai voor Luxor Theater 7.30 uur: „Niwin-ster- avond". Schans: Ned. Herv. Gem. 8 uur: „Kerk en Film". Grote Kerk 8 uur: Ned. Herv. Gemeente: Herdenking 150-jarig bestaan der Zending in Nederland. VRIJDAG 12 DECEMBER. Kennemer Theater 7 en 9.15 uur: „Ge vangenen van vroeger jaren" (a.l.). W.B. Theater 8 uur: „Topper op stap" (a.l.). Rijnaak verspeelde haar vlaggemast De Rijnaak „Brins Willem" uit Rotter dam, die deel uitmaakte van een sleep lege schepen op weg naar Amsterdam, had gisteren het ongeluk door een botsing' tegen de Velserbrug haar vlaggemast te breken. Toen om ongeveer half negen het Ar gentijnse s.s. „Cordoba" de brug was ge passeerd wilde ook de betreffende sleep nog doorgaan maar op dat moment was de bal op de brug, die de vrije doorgang aan geeft reeds neergehaald en de brug werd dus onverbiddelijk gesloten. Om te voor komen, dat het stuurhuis van het schip door de vaart tegen de brug zou worden .vernield, werd het anker uitgeworpen, hoewel niet voorkomen kon worden dat de vlaggemast afbrak, p OPEN-DEUR POLITIEK IS IN DIT GEVAL FOUT. Op het Pontplein had een botsing plaats tussen een motorrijwiel en een personen auto. De bestuurder van de auto had zijn wagen in de file gereden en wilde uitstap pen, maar hij vergat daartoe een teken te geven. Een juist passerende motorrijder reed tegen de open deur op. Gelukkig had deze botsing geen ernstiger gevolgen dan een- proces-verbaal. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot door SUSAN INGL1S vertaald uit bet Engels 102) HOOFDSTUK XXIX. Dit is toch te erg, zei mevrouw Forbes, toen ze de lunchtafel overzag. En ditmaal was haar verontwaardiging niet misplaatst. Want wat begonnen was als een prettige, geregelde maaltijd ontaardde langzamerhand in een ongeregeld komen en gaan. Mevrouw Forbes was precies op tijd aan tafel verschenen. Ze nuttigde haar maal tijden altijd met veel genoegen en Rose had vandaag wel bijzonder haar best ge daan met Kathryn's verloving. Alan was vervolgens ook verschenen en daarna wa ren Kathïyn met David binnengekomen, op het moment dat Sara de soep binnen bracht. Alan had tot haar ergernis gedaan alsof hij wilde wachten totdat zuster Prescott kwam, maar gelukkig had Kathryn de boodschap van de zuster gekregen, dat ze ieder ogenblik beneden zou zijn en dat ze maar moesten beginnen. Stel je voor, de brutaliteit, dacht mevrouw Forbes ver achtelijk, alsof ze op haar zouden wachten. Maar ondanks haar boodschap kwam ze niet opdagen. Alan zat op hete kolen. (Waarom maakte Alan zich er zo druk over?) Hij stond zelfs al op, toen Sara de soepborden begon af te ruimen, maar Kathryn duwde hem weer op zijn plaats en zei, dat ze zelf even zou gaan kijken, wat Anne uitvoerde. Zij verdween en was nog niet terug, toen de vis werd opgediend en mevrouw Forbes raakte hoe langer hoe meer uit haar humeur, aangezien ze erg van sole bonne femme hield en deze niet koud wenste te eten. En warempel, nu was Alan ook al verdwenen! Mevrouw Forbes keek David Lorne koel aan. Zullen wij in ieder geval maar met de lunch doorgaan? zei ze. Als Kathryn en Alan zich met alle geweld zo zonder ling wensen te gedragen, gaat dat ons niet aan. Bedient u zich van de vis? Kathryn was op zoek naar Anne gegaan zonder enig angstig voorgevoel. Anne scheen inderdaad van haar stuk gebracht te zijn geweest door Alan's onthullingen, maar dat was niet iets buitengewoons. Kathryn was er zelf ook door geschokt, in de eerste plaats, omdat ze de goede Alan zo verkeerd beoordeeld had, en in de tweede plaats door de gedachte, dat hij al die jaren zulk een zware last had moeten dragen. Het was heel natuurlijk, dat Anne, die zoveel van hem bleek te houden, zich de geschiedenis erg aantrok. En dus liep ze bijna opgewekt naar boven om Anne te roepen. Maar Anne was er niet. Noch in haar eigen kamer, noch in Kathryn's kamer, noch in een van de badkamers. Ernstig en een beetje bezorgd, waarom wist ze zelf niet, ging Kathryn terug naar Anne's kamer. En daar vond ze een brief je. Het lag op Anne's toilettafel en het was aan Alan geadresseerd. 'Ze liep er mee naar het portaal en kwam Alan- tegen, die juist dè trappen op kwam lopen. Ik kan haar niet vinden, zei ze in antwoord op de vraag in zijn ogen. Ze schijnt verdwenen te zijn. Maar kijk hier, er is Zijn ogen gingen ongelovig naar het briefje in haar hand en hij nam het haas tig aan en scheurde het open. Kathryn, die hem angstig gade sloeg, zag, hoe alle op gewektheid uit zijn gezicht verdween, hoe de oude bittere lijnen weer om zijn mond kwamen en hoe zijn schouders hin gen en zijn ogen voor zich uit staarden. Een panische angst maakte zich van haar meester. Er was iets niet in orde er was iets helemaal niet in orde! Zonder een woord te zeggen gaf hij haar het stukje papier en ze las op haar beurt: Lieve Alan, ik kan niet langer op Trant blijven. Je zult dat begrijpen, als ik je vertel, dat ik Anne Heriot ben, de feeks die Dick trouwde. Anne. Met grote ogen staarde Kathryn haar broer aan. Deze stak zijn hand uit naar het briefje en frommelde het ruw elkaar. Maar, maar zei ze, ik begrijp er niets van. De ogen, waarmee hij 'haar aankeek, waren ijskoud en hij zei: Het lijkt me anders nogal duidelijk. Ik' vermoed, dat ze in een grillige bui wel eens wilde zien, waar die mooie toelage van haar vandaan kwam. Ze heeft ons aardig voor de gek gehouden, Kay! Stel je voor,hier te komen als een rustig, hardwerkend ver pleegstertje.Wat zal ze stilletjes om ons allemaal hebben gelachen! Diep gekwetst en verontwaardigd, sprak hij striemende en harde woorden, zonder zich er eigenlijk van bewust te zijn, wat hij zei. Hij wist alleen nog maar, dat het meisje, dat hij aangebeden had. tot een sprookje behoorde, en de bitterheid van zijn verlies belette hem rustig na te den ken. Kathryn voelde diep medelijden met hem, toen ze zijn boze, harde woorden hoorde. Ze legde haar hand op zijn arm. Wacht eens even, Alan. Je meent niets van wat je daar allemaal zegt. Werkelijk, je weet, dat Anne niet zo is. Niet? zei hij. Heb je dan niet haar eigen brief om het te bewijzen? Ik weet het niet, aarzelde Kathryn. Wat bewijst die brief eigenlijk? Hij keek haar aan. (Wordt vervolgd). Successen voor pluiniveetelers Tijdens de in Heemstede gehouden tentoonstelling van pluimvee heeft een tweetal plaatsgenoten, leden van de Kennemer Fluimvereniging, prach tige successen geboekt. De Kennemer Pluimveevereniging die met 108 inzendingen voor de dag %wam, haalde vele eerste prijzen; het mooiste succes behaalde de heer H. Groen uit TJmuiden-Oost, die na eerst in 1936 en 1937 de zilveren wisselbeker te heb- ben gewonnen voor de mooiste col lectie hoenders, één kleur en één ras, nu op deze beker definitief beslag legde. Hij behaalde verder het hoogste aantal punten van de gehele tentoonstelling door ook nog de mooiste hen en de mooiste Wyandotte te hebben. De bestuursprijs voor „het prachtigste krielhoen" der tentoonstelling viel ten deel aan de heer H. J, Vessies, voorzitter van de Kennemer Pluim veeveren jging, even eens te IJmuiden-Oost. SoWensbericlilen H. OOST AFRIKA LIJN. Bloemfontein, 9 Dec. te Amsterdam. K. H, L. Cordoba, 10 Dec. te Amsterdam. MIJ, NEDERLAND. Lawak, 7 Dec. van Batavia naar Semarang. Mapia, 3 Dec. te Soerabaja. Poelau Laut, 9 Dec. van Genua naar Port Said. Sumatra, 8 Dec. te Balikpa- pan. Tabian, 6 Dec. te Makassar. Tarakan, 9 Dec. van Cheribon naar Semarang. VINKE EN CO. Rossurn, 9 Dec. passeer de Vlissingen van Antwerpen naar Tanger. OCËAAN. Alcinous, 9 Dec. van Amster dam naar Kopenhagen. K. N. S. M. Boskoop, 10 Dec. te Ant werpen. Deo Duce, 9 Dec. van Odense naar Kopenhagen. Drakei, 9 Dec. te Amsterdam. Helena, 8 Dec. van Trinidad naai' Puerto Cabello. Helder, 8 Dec. van Callao naar Val paraiso. Hercules. 9 Dec. te Piraeus.Odysseus, 10 Dec. te Rotterdam. Titus, 9 Dec. \>an Harlingen naar Rotterdam. Triton, 9 Dec. te Paramaribo. Venus, 9 Dec. van Amsterdam naar Harlingen. JAVA-CHINA-PA.KETVAART LIJNEN. Tjïtjalengka, Semarang (9 Dec.), Soerabaja (1011 Dec.), Makassar (1318 Dec.), Soera baja (20 Dec.), Semarang (21 Dec.), Batavia (2225 Dec.), Tjisadane, Manilla (10 Dec.), Amoy (12 Decv), Hongkong (1316 Dec.), Batavia (22 Dec.). Ruys, Montevideo (12 Dec.), Santos (15—21 Dec.), Rio de Janeiro (2227 Dec.). Straat Malakka, Hongkong (10 Dec. in dok). Tegelberg, Buenos Aires (19 Dec.), Montevideo (20—26 Dec.), Santos ,(29 Dee.). Boïssevain, Dar es Salaam (1213 Dec.), Beira (1620 Dec.), Durban (2226 Dec.). Van Heutsz, Hongkong (1012 Dec.), Swatou (13 Dec,), Amoy (1415 Dec.), Swa- tou (1617 Dec.), Hongkong (1820 Dec.), Singapore (25 Dec.). Heinrich Jessen, Singa pore (9 Dec.)., Hongkong (1416 Dec.), Swatou (17 Dec.), Amoy (1819 Dec.), Swa tou (2021 Dec.), Hongkong (22 Dec.). Grote vaart. Alcor, Rotterdam—Rio de Janeiro, 9 Dec. te St. Vincent. Aldebaran, 10 Dec. van Rot terdam naar Baltimore. Alhena, Rotterdam- Buenos Aires, 8 Dec. van Teneriffe. Alwaki, vermoedelijk 11 Dec. van Rosario naar Ne derland. Batavier 2, RotterdamCasablanca, pass. 9 Dec. Finisterre. Cistula, 6 Dec. van Abadan te Sydney. Cronenburgh, 10 Dec. van Gent te Antwerpen. Djirak, 6 Dec. te Singa pore. Macoma, 7 Dec. van Adelaide te Port Pitoe, vertrok 8 Dec. naar Pladjoe; Mirza, SingaporeWellington, 4 Dec. van Poeloe Samboe. Overijsel, 7 Dec. van Tuticorin te Colombo. Ovula, SingaporeSydney, pass. 7 Dec. Thursday eiland. Saparoea, Singapore- Los Angeles, 5 Dec. te Manilla. Straat Ma lakka, 6 Dec. van Durban te Singapore. Arne- djjk, 10 Dec. van Rotterdam te Antwerpen. Barendrecht, 7 Dec. van Rotterdam te Bahrein, vertrok 9 Dec. vandaar. Doros, 7 Dec. van Curaqao te Port au Prince. Flevo, 6 Dec. van Curasao te Guayaquil. Aardijk, AntwerpenGolfhaven, pass. 9 Dec. Flores (Azoren). Alamak, AmsterdamPerzische Golf, 9 Dec, te Suez. Amstelkerk, Amster dam—West Airika, 9 Dec. te Monrovia. Bre- dero, RotterdamJapan, 9 Dec. van Kobe. Colytto, Rotterdam—Bagnoli, pass. 9 Dec. Ouessant. Grootebeer, 9 Dec. van Balikpapan naar Menado. Grootekerk, RotterdamSyd ney. pass. 9 Dec. Perim. Helena, 9 Dec. van Lissabon te Puerto Cabello. Johan de Witt, JavaAmsterdam, pass. 9 Dec. Malta. Kel- bergen, AmsterdamMelilla, pass. 8 Dec. Ouessant. Lievevrouwekerk, Rotterdam- Basra, pass. 8 Dee. Kaap Finisterre. Limburg, 8 Dec. 6 uur 500 mijl Nrd van Midway (Phi- lippijnenLos Angeles). Lissekerk. Rotter damBombay, 9 Dec. van Port Said. Mod- jokerto, pass. 9 Dec. 14 pur Ouessant, wordt 10 Dec. 21 uur van Java aan de Hoek van Holland verwacht. Papendrecht, Rotterdam Abadan, 9 Dee. te Port Said. Poelau Laut, AmsterdamBatavia, 9 Dec. van Genua. Rossum, 9 Dec. van Antwerpen naar Tanger. Samarinda, 10 Dec. van Soerabaja te Makas sar. Talisse, JavaNew York, pass. 9 Dcc. Gibraltar. Tarakan. 10 Dec. van Cheribon te Semarang. Van 't Hoff. JavaNew York, 9 Dec. van Aden. Alamak, AmsterdamPerzi sche Golf, 9 Dec. van Suez. Amstelkerk, 10 Dec. van Monrovia' naar Freetown. Averdi.ik, 9 Dec. van Tampa naar Panama City. Bo naire, 9 Dec. van Aruba naar Paramaribo. Erinna, 10 Dec. van Singapore te Miri. Kel- berg'en, IJmuidenMelilla,. pass. 10 Dec. Finisterre. Molenkerk, Rotterdam—O. Azië, 11 Dec. te Genua verw. Nieuw Amtscrdam New YorkHavanna, 10 Dec. te La Guaira. Prins Willem 2, QuebeckAntwerpen, pass. 10 Dec. Seilly. Randkerk, Amsterdam—Zuid Afrika, 10 Dec. te Port Said. Stanvac Bena- kat, 9 Dee. van Balboa naar Manzanillo. Stentor, Rotterdam—Alexandrië, pass. 10 Dec. Gibraltar. Kleine vaart. Akka (Zweed), 9 Dec. van Lulea naar Rotterdam. Algarve, 9 Dec, van Portimao n. Faroaudacia, 9 Dec. van Kilkeel to Belfast. Blue Boy, vermoedelijk 10 Dec. van Lissa bon naar Londen. Corsica, 6 Dec. van Bide- fort te Avonmouth. Flandria, 7 Dec. van Ellesmere Port naar Manchester. Glashaven, 10 Dec. v. Rotterdam te Kopenhagen. Goote, 9 Dec. van Saa te Gent naar Lübeck. Hada, 10 Dec. van Aabenraa te Antwerpen. Hast 1, 9 Dec. van Milfordhaven te Plymouth. Java, 10 Dec. van Ipswich naar Antwerpen. Kijk duin, 8 Dec. v. Falmouth naar Southampton. Leo, 7 Dec. van Falmouth naar Oran. Mer- curius, 8 Dec. van Stockholm naar Sundsval. Mulan, 8 Dec. van Londen te Middlesbro. Noord Stad, 8 Dec. van Kilkeel te Cardiff. Nijenburgh, 10 Dec. van Middelfahrt te Ko penhagen, Pascholl, 7 Dec. van Goole te Teignmouth. Seaham, 10 Dec. van de Tyne te Rotterdam. Tereia, 9 Dec. van Antwerpen n. Bilbao. Vaderland, 10 Dec. van Rotterdam n. Londen. Vecht, 8 Dec. van Londen te Brid- lingtonbaai. Vrede, 10 Dec. van Londen naar Antwerpen. Wolanda, 6 Dec. van Boston te Plymouth. Coolhaven, 9 Dec. van Helsinki n. Kotka. Escaut, 9 Dec. van Rouen naar Parijs. Express, 9 Dec. van Middlesbro naar Rotter dam. Koningshaven, 9 Dec. van Was naar Helsinki Rapid, 9 Dec. van Boston naar Rot terdam. Sleepbedrijf. Slbt „Hudson" pass. 9 Dec. Port Said, op weg naar Rotterdam. Te IJmuiden. Woensdag 10 December voeren de haven van IJmuiden binnen: Bloemfontein van Rot- r terdam, Hillevaag van Esbjerg, Vestmanrod van Solensund (voor Papierfabriek), Cordoba van Vigo, Bonim van Lark (voor Velsen), Ber- kel van Genua, Beeehwóod van Abadan, Paraat van Norosundet, -Coe Jean van Ham burg, Surthe van Londen, King Fisher van Londen, Martini van Londen Vertrokken zijn: Patria naar Hull, Vader land naaT Rotterdam, Hollandia naar Rotter dam, Tjibodas naar Hampton Roads, Hestro naar Antwerpen, Orestes naar Dublin, Hille vaag naar Esbjerg, Phoenix naar Londen, Trajanus naar Terneuzen, Johan van Olden- barneveldt naar Batavia, Actinia naar Ant werpen, Calvin Victory naar Hampton Roads. Hoogwatertijden. Donderdag 11 December: 2.50—15.04 uur. Vrijdag 12 December: 3.30—15.43 uuc.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3