IJmuider Courant Kans op een politieke zege is voor jaren van de baan" Grote Verandering Ingraven of aanvallen Voorwaarden der Amerikaanse hulp Eindelijk een belangrijk accoord op de vier ministers-conferentie Brits-Amerikaanse overeenkomst op„ongelukkig moment" onthuld 62e Jaargang No. 18811 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 12 December 19471 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,—. Franco per post f 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Uitgave, van de Stichting Voorlichting te Haarlem 1 WAARVAN STAMT toch die nationale souvereiniteit, die eerst de Volkenbond en later de U.N.O. zo eerbiedig zijn blijven I erkennen en die de uitwerking heeft, dat alle pogingen tot het scheppen van inter nationale orde falen, waarbij afgevaardig den op internationale conferenties zich volkomen op het eigenbelang van de eigen natie, de eigen Staat waarin deze verkeert, 1 blijven toeleggen? Gij moet niet menen dat de „souvereine natie" altijd bestaan heeft, of liever: altijd als zodanig erkend is. Gij roöet zelfs niet denken, dat al vele eeuwen achter haar liggen. Er zullen altijd weer mensen zijn die u zeggen „het is altijd zo geweest", of minstens „het is nu eenmaal 1 langzaam-aan zo gegroeid." Maar noch het een, noch het ander is waar. Het is niet altijd zo geweest; de mensen hebben veel en ingrijpend veranderd. Ten dele gebeurde dat geleidelijk. Dit proces staat zelfs^nooit stil; ook iiu verandert de wereld, al ge schiedt dat op een wijze en in een tempo, die zich aan onze levenstijden en actieve arbeidsperioden niets gelegen laten liggen. Alles verandert, alles beweegt, alles stroomt. In die zin leeft de wereld steeds in een overgangstijd. Soms wordt dit evolu tie-proces door hevige schokken, door revo luties onderbroken en treden tengevolge daarvan snelle wijzigingen op. Zij kunnen een land betreffen of een groot deel der wereld. Geen revolutie heeft ooit de doel einden, die zij zich gesteld had, tenvolle kunnen verwezenlijken. Maar sommige hebben inderdaad grote omwenteling ge bracht. Dit bereikte in Europa de Franse revolutie, die in 1789 uitbrak. Onder de leuze Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap wist zij geenszins- de volle maat dezer doel stellingen, maar toch wel grote veranderin gen te bewerken. Tengevolge van de storm, die zij in Europa ontketende verwierven de meeste volken die grote nieuwe vrijheden, die de grondslag van de moderne demo cratische staat vormen: vrijheid van gods dienst, van vergadering, van Pers en van meningsuiting in het algemeen (voorzover die niet de openbare orde en moraal aan tast) en vrijheid om zelf 'gezamenlijk de leden van het wetgevend lichaam te kiezen. Dat was dus nieuw. Dat betekende een ge weldige, ingrijpende verandering. De Franse revolutie vaagde het absolute koningschap en de voorrechten van de adel weg. Vóór'1789 achtte men de souvereini teit belichaamd in de persoon des konings,' van wie werd aangenomen dat God hem ermee begiftigd had. Toen men zijn vol strekte macht ten val bracht, kende men die logischer wijs toe aan het volk. Niet de koning, maar het volle zou voortaan souve- rein zijn. Dat leek ideaal. En de nationale gedachte werd geboren. Toen men haar tot stand bracht stond men versteld over het welslagen van zijn eigen werk. Het had de meesten tevoren een onoplosbaar pro bleem met een onbereikbaar doel gesche nen. Evenals de meeste mensen nu, in deze tijd, grote veranderingen als onoplosbare vragen zien, omdat hun moed en hun ver beeldingskracht erbij tekortschieten. Maar geweldige hindernissen zijn in vroeger tij den overwonnen en zij zullen opnieuw overwonnen worden. De Franse revolutie meende dat het blijvend heil der volken verzekerd zou zijn als .de souvereiniteit des koning's aan het volle ten deel zou vallen. Zij kon niet voorzien welke wonderlijke nieuwe tijden op komst waren en volgende geslachten, die de technische Wonderen en de snelle industriële ontwikkeling van de negentiende eeuw beleefden, overzagen aanvankelijk ook niet, waartoe dit alles leiden moest. De nationale gedachte, het nationalisme, ontwikkelde zich snel. Van Frankrijk's laatste koning, Louis Philippe (18301848) kwam reeds het woord, dat „de volken tegenwoordig hun vleiers hebben, zoals vroeger de koningen". Nationale souverei niteit leidde tot nationale zelfverheerlijking en tot een toespitsing op nationaal eigen belang, die vergelijkbaar bleek met de houding van de absolute vorst, opkomend voor zijn dynastie, in zijn tijd. Nationale souvereiniteit kwam en komt boven dien weldadig tegemoet aan de minder- waardigheids-gevoelens van menigeen, die zich boven eigen onbelangrijkheid kan ver heffen door te stoffen op de macht der sou- vereine natie, waarvan hij deel uitmaakt. Maar terwijl de in zichzelf besloten natie Zich verstrakte, groeiden tegelijk een mo derne industrie en een verkeerswezen die ongekende mogelijkheden openden en die ook te baat namen. Wij kunnen ons moeilijk voorstellen hoe sober onze voorouders leef den, hoe weinig comfort zij kenden, hoe bescheiden hun levensstandaard was. De negentiende eeuw schiep een gans andere levenswijze, zij creëerde nieuwe behoeften, zij bracht een wonderlijke verscheidenheid van nieuwe producten binnen het bereik van mensen, wier voorouders dit alles als fabelachtige weelde en verfijning be schouwd zouden hebben. Niet alle landen bleken de nódige grondstoffen voor dit alles te bezitten. Sommige bezaten er geen, an dere maar weinig. Dit had tengevolge, dat de nieuwe industrie zich in verschillende mate en tempo in verschillende landen ont wikkelde. Waar de ontwikkeling heel snel Was ging evenwel de landbouw achteruit en was spoedig van zelfvoorziening van het volk met landbouwproducten geen sprake meer. De industriële landen kwamen daar bij tot industriële overproductie voor de eigen markt. En zo groeiden de export en imp'ort van ieder land. Er werden inter nationale handelsverdragen gesloten. Een internationale economie ontstond zelfs met prijsregelende internationale cartels, terwijl de internationale politiek zich binnen aller lei nauwe grenzen en vooroordelen gevan gen had gezet. In de tweede helft der negentiende eeuw werd deze tegenstelling al zichtbaar, in de twintigste nam zij hand over hand toe en de periode tussen twee wereldoorlogen gaf er een schril beeld van: alle volken tijdens een economische crisis strevend naar zelf voorziening, naar autarkie, elkaar voort durend belagend en ondergravend met alle denkbare maatregelen, terwijl tegelijk alle politieke conferenties mislukten en de na tionale souvereiniteit een steeds wonder lijker fictie werd. Want de kostbaarheid en veelzijdigheid der moderne bewapening ontnam de kleine en middelgrote mogend heden langzamerhand alle kans op succes volle zelfverdediging tegen de enkele grote machten. En wat waarborgt „souvereini teit" tenslotte, als het niet minstens de kracht lot verzekering van zelfbehoud is? Hitier trok de consequentie en „rolde Euro- Pa op"cle ene kleine souvereine natie na de andere viel aan hem ten prooi. Al leen andere grote machten, nog sterker dan COMMUNISME EN WEST-EUROPA: De Amerikaanse commissie voor Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardig den heeft een belangwekkend rapport gepubliceerd, dat kan worden beschouwd als de samenvatting van de resultaten, die de onderzoekingen der commissie in Europa opleverden. Het rapport stelt vast, dat de communisten in West-Europa thans definitief hun kans op een „legale politieke overwinning" hebben gemist en nu zullen moeten beslissen of zij alsnog een andere kans, die van geweld, willen waarnemen. Als zij niet tot geweld durven over te gaan, moeten zij „zich ingraven" en geduldig wachten op de ineenstorting van het kapitalisme, die volgens hen onver mijdelijk is. De grens van de communistische expansie in Europa is bereikt, zegt het rapport, en de macht der communisten begint reeds weer te tanen. Het rapport veronderstelt de mogelijk heid dat de communisten de weg van het geweld zullen kiezen en dan zullen begin nen met nieuwe gewelddadige stakingen in landen als Frankrijk en Italië, om burger oorlogen uit te lokken. Deze troebelen zou den dan voor de Russen het voorwendsel kunnen vormen, heel Europa te bezetten. Een andere mogelijkheid zou zijn, dat de Europese communisten trachten het her stel van Europa tegen te houden tot op het moment, dat de Sovjet-Unie geheel en al van haar oorlogswonden zal zijn hersteld en ook beschikt over een arsenaal van atoomwapenen. „Fascisme in het rood" Het hoofd van de afdeling verkiezingen en politieke partijen van het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland, Richard M. Scammon, deed gisteravond via de Duitse radio een scherpe aanval op het commu nisme, dat hij „neo-fascisme met een rood geverfd jasje" noemde. „Achter het ijzeren gordijn in Europa kan men geval na geval aanwijzen dat dit bewijst", zei Scammon, en verder: „Bij vreedzame vergaderingen van democrati sche burgers verschijnen telkens weer vrachtwagens vol communisten. Vergade ringen worden uiteengejaagd, mannen en vrouwen afgerammeld, alles op een manier die typisch is voor cle ergste excessen van fascisme". Hierop somde Scammon vier karakter trekken op die van de regeringen in Oost- Europa slechts marionetten maken: 1) de door de regeringen gecontroleerde politie weigert politieke oppositiepartijen toe te laten of vernietigt deze; 2) de pers staat onder controle 3) op de leiders en leden van politieke partijen worden aanvallen gedaan waardoor hun persoonlijke vrij heid in gevaar wordt gebracht; 4) de ver kiezingen staan onder controle. Scammon verklaarde hierop, dat op het ogenblik dui zenden mannen en vrouwen achter het ijze ren gordijn gemarteld en gekweld worden omdat zij van hun rechten van politieke vrijheid gebruik hebben gemaakt. „Dat is immers hetzelfde' als Hitier heeft ge daan", aldus Scammon. „De Duitsers die deze tactiek nog vers in het geheugen, ligt zullen gemakkelijk een vergelijking kun nen trekken". Scammon besloot zijn rede met te ver klaren, dat het communisme bij een ver kiezing nooit aan de macht kan komen door de wil van ligt volk, doch uitsluitend door intriges, machinaties, intimidatie, vervalsing, geweld of dreiging met ge weld. Dat zijn de wapenen van de zoekers van de totalitaire staat". (Un. Press.) Koning Leopold van België, thans banne ling in Zwitserland, met zijn vrouw en kinderen gefotografeerd. Geheel rechts prinses Josephine Charlotte, links van haar prins Alber§ en prins Boudewijn. Geheel links het kind uit Leopolds tweede huwelijk.. Pessimisme in Batavia De commissie van goede diensten heeft Donderdag de gehele dag geheime en in formele besprekingen gevoerd met leden van de Nederlandse en Indonesische dele gaties. Gedurende de ochtenduren werd met de Indonesiërs geconfereerd en des middags met de Nederlanders. De republikeinse minister van Buiten landse Zaken, Hadji Agoes Salim zeide: „De besprekingen verlopen sneller dan ik verwachtte, dit laatste in verband met het vroegere Nederlandse standpunt daf&de politieke besprekingen geen voortgang kunnen vinden indien het staakt het vuren niet ten uitvoer is gelegd". Heden zullen geen formele ontmoetin gen gehouden worden, hoewel verwacht voor dat de wapenstilstandscommissies officieel zullen samenkomen om de moei lijkheden te bespreken welke ontstaan zijn over de instelling van een demarcatie-lijn. Intussen heerst in Batavia nog altijd een pessimistische stemming over hetgeen be reikt kan worden. Een officieel Nederlands woordvoerder zeide dat de situatie te moei lijk is „om zich te kunnen ontwikkelen tot meer dan een ernstige poging om tot elkan der te komen". (United Press). GRATIE VERLEEND. Bij Koninklijk Besluit is gratie ver leend aan C. J. Minck, die tot de doodstraf veroordeeld was door het Bijzonder Ge rechtshof te Leeuwarden. De doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. Dr. Beel morgen naar Indië De minister-president dr. L. J. M. Beel zal morgenochtend per KLM Constellation naar Batavia vertrekken. Het ligt in de bedoeling dat de ministers Drees en Jonkman volgende week Woensdag zullen gaan. Een definitieve beslissing is hier over nog niet genomen. Gebak, koek en suikerwerk zijn in prijs verlaagd Met ingang van heden, 12 December zijn de maximumprijzen van boterletters,, groot- en kleingebak, zout gebak, luxe gevulde koekjes (petit glacé en dergelijke), cake, koekjes, speculaas, Limburgse vla, gevulde koeken, eierkoeken, amandelbroodjes e.d., appelbollen van bladerdeeg, gebak van gerezen deeg, suikerborstplaat, fondant en vruchtenborstplaat, suikerbeestjes, truf fels en schuimpjes, voor zover deze door banketbakkers zelf worden bereid, met tien procent verlaagd. Ook de maxi- mumvedkoopprijzen van in fabrieken bereide banket- en suikerwaren ondergaan met ingang van dezelfde datum een over eenkomstige verlaging. De maximumverkoopprijzen van ont bijtkoek, vruchtenkoek, taai-taai en andere koeksoorten, zijn eveneens verlaagd. Al naar gelang het gewicht van de koek en 'het percentage honing of kunsthoning dat in de koek is verwerkt, bedraagt de prijs verlaging één tot zes cent per ontbijtkoek. De bereider is verplicht de consumenten prijs en het gewicht van de koek op de verpakking te vermelden. Het woord is aan Jean Jaurès; De voorbereiding tot de oorlog is een euvel, nauwelijks ge ringer dan de oorlog zelf. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft met 78 tegen 37 stemmen be sloten, dat alle hulp, verleend krachtens de wet op de tussentijdse hulpverlening aan Europa, aan een land, welks regering on der overheersende invloed van de Sovjet- Unie of communistische partij komt, ge staakt zal worden. Het Huis keurde tevens met 109 tegen 57 stemmen een amende ment goed, waarin bepaald wordt, dat van personen in ontvangende landen, die de hulpgoederen zullen verdelen een verkla ring dat zij anti-communistisch zijn, zal worden verlangd. Het Huis van Afgevaardigden verwierp met 171 tegen 78 stemmen een amende ment, waarin wordt voorgesteld de tussen tijdse hulp (aan Italië, Frankrijk en Oos tenrijk) van 590 millioen tot 290 millioen dollar terug te brengen. Een ander amen dement, om de hulp met 90 millioen dollar te verlagen, werd eveneens verworpen. Waarnemers zijn thans van mening, dat het ontwerp in zijn oorspronkelijke vorm (waarin gevraagd wordt om 590 millioen dollar) door het Huis zal worden- aange nomen. Men heeft goede hoop, dat het wetsont werp met een ruime meerderheid zal wor den aangenomen en dat president Truman het Maandag zal kunnen goedkeuren. De commissie uit de beide Huizen van het Congres zal Vrijdag bijeen komen om de versie van het ontwerp van de senaat en die van het Huis van Afgevaardigden met elkaar in overeenstemming te bren gen. Men verwacht, dat de president het wetsontwerp onmiddellijk, nadat het hem is voorgelegd, zal tekenen en vervolgens het plan Marshall zal voorleggen aan het Congres. KASLOPER MET 3500.— VERDWENEN. Een 24-jarige kasloper van een passage- en reisbureau aan het Damrak te Amster dam is spoorloos verdwenen. De man moest een bedrag van 3500 voor zijn firma naar de bank brengen. Hij heeft het geld niet bij de bank afgedragen. Duitse staalproductie op 11.500.000 ton vastgesteld De „Bougainville" ter proefvaart Vanochtend om negen uur heeft het eer ste schip dat sinds de bevrijding op een Nederlandse werf van „top tot teen" is ge bouwd, de Bougainville, IJmuiden verlaten voor zijn eerste technische proefvaart. Het schip zou vanmiddag om drie uur terugkomen, waarna de ongeveer 170 ge nodigden in Amsterdam worden ont scheept. De Bougainville, die voor Noorse reke ning is gebouwd op de werven van de Amsterdamse Dok en Scheepsbouw Maat schapgij, heeft een bruto inhoud van 16.357 kubieke meter. VERLIESLIJST DER KONINKLIJKE MARINE. De verlieslijst van de Koninklijke Marine, met inbegrip van de mariniers brigade, over November 1947, luidt als volgt: gesneuveld 1 onderofficier en 3 manschappen, aan bekomen verwondingen overleden 1 korporaal en 1 manschap, over leden door dienstongeval 1 korporaal en 5 manschappen, gewond 1 onderofficier. GENADESLAG VOOR LONDENSE CONFERENTIE? Duitsland, zouden ze daarna kunnen bevrij den. Zoals is gebleken. Deze geduchte episode ligt achter ons. Maar de problemen zijn niet opgelost. Alle naties zijn weer „souverein", tenminste: als zonadig officieel erkend. De internationale conferenties mislukken weer prompt. En men streeft naar onbereikbare autarkie. Het staatkundig leven is bij het maatschappe- lijk-economisch leven nog verder achter geraakt. En ieder die dit ernstig overdenkt komt tot de onafwendbare slotsom: Dit moet veranderen. Dit heeft geen toekomst, meer, ït. P. De ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier zijn het gisteren eens ge worden over liet peil der Duitse staal industrie, dat werd vastgesteld op een jaarlijkse staalproductie van elf en een half millioen ton. Dit is de belangrijkste beslissing die zij tot dusver genomen hebben. De rest van de vergadering was gewijd aan het economisch deel van het Britse ontwerp. Op dit stuk kon geen resultaat worden geboekt. De ministers werden het verder eens over het Britse voorstel tot vernietiging van de Duitse monopolies, nadat Bevin zich accoord had verklaard met het gecombineerde'Frans-Amerikaan se amendement, dat eergisteren is inge diend. Op voorstel van Bevin besloot men de Sovjet-voorstellen inzake vestiging van centrale economische departementen in Duitsland en afschaffing van de Brits- Amerikaanse fusie-overeenkomst te be spreken na het Britse ontwerp, dat deze punten niet bevat. Overeenstemming werd nog bereikt over een Frans voorstel om de distributie van grondstoffen voor de Duitse sleutelin dustrieën onder toezicht van de geallieer de bestuursraad te plaatsen. Dit voorstel is door Engeland en Amerika geamendeerd en houdt verder in, dat bepaalde hoeveel heden Duitse steenkool, cokes en energie voor export zijn bestemd. Het accoord inzake de staalproductie betelcent een concessie van Frankrijk. Bidault zeide, dat hij de Duitse arbeiders nimmer een normaal economisch peil heeft willen onthouden, doch dat Frankrijk bij de bepaling van zijn standpunt steeds zijn veiligheid en het Ruhrgebied in het oog heeft gehouden. Deze twee punten hebben voor Frankrijk nog niets van hun betekenis verloren, aldus Bidault. Hij was echter bereid deze vraagstukken voorlo pig te laten rusten en het door Bevin voorgestelde cijfer voor de staalproductie te aanvaarden. Wat het wegvoeren uit Duitsland van fabrieksinstallaties betreft, stelde men vast, dat de definitieve lijst uiterlijk 15 April 1948 door de geallieerde bestuursraad moet zijn opgesteld. Gebakken haring 12 cent, bokking 9 cent De maximum-consumentenprijs voor bokking (gerookte of gestoomde haring) wordt met één cent verlaagd. Met ingang van heden 12 December, mag voor een bokking ten hoogste 9 cent per stuk be rekend worden. De maximumverkoopprijs voor gebakken haring daarentegen wordt met 2 cent verhoogd en bedraagt dus 12 cent per stuk. Uitgesneden bokking mag tegen ten hoogste 0.35 per 100 gram worden verkocht. De overige maximumprijzen voor haring' en haringproducten blijven dezelfde, met dien verstande, dat uitgezonderd voor verse haring de reders-, verwerkers- en groothandelsprijzen zijn vrijgegeven. De mogelijkheid is evenwel opengelaten, deze maximumprijzen wederom onmiddel lijk in te voeren-indien zich excessen op het gebied der prijzen zullen voordoen. Oostenrijkse tip Gruber, de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zakendie op het ogenblik te Londen vertoeft, heeft zijn ambts genoten van Frankrijk, EngelandAme rika en Rusland enkele flessen Oosten rijkse wijn doen toekomen met de volgende boodschap: „Dit kleine ge schenk van Oostenrijkse bodem, dat u enig genoegen zal verschaffen, zal u misschien bovendien er aan herinneren, dat Oostenrijk nog steeds wacht op het sluiten van het vredesverdrag." Frans militair in Moskou praatte zijn mond voorbij Luitenant-kolonel Raymond Marquie, leider van de Franse repatriëringsmissie in de Sovjet-Unie, die na de uitwijzing' van zijn missie uit Rusland te Moskou heeft verklaard, dat de jongste diploma tieke gebeurtenissen een onderdeel zijn van een algemeen tegen Rusland gericht plan, is van zijn functie ontheven, aldus heeft Mitterand, de Franse minister voor gedemobiliseerden, bekend gemaakt. Naar Mitterand meedeelde, heeft de Franse regering tot dit ontslag besloten na van de Franse zaakgelastigde te Moskou een telegram te hebben ontvangen, waarin wordt verklaard dat lt.kolonel Marquie tijdens een persconferentie te Moskou „in ontoelaatbare bewoordingen heeft ge sproken". „Bizonië" economisch voor de V.S. Op het tijdstip dat de Grote Vier in Londen voor het eerst een belangrijk ac coord bereikten, namelijk ten aanzien van het peil der toekomstige Duitse staal productie, lekte in Londen enig nieuws uit van de geheime Britse kabinetszitting, die gisteren gehóuden is. Het werd namelijk bekend, dat het Britse kabinet beraad slaagde over de aanvaarding van een door economische deskundigen uitgewerkt plan om de gecombineerde zones van Duitsland („Bizonië") geheel en al onder Ameri kaanse economische leiding te stellen. In Britse regeringskringen geeft men volgens United Press toe, dat Engeland geen andere keus overbleef, ook al betreurt men het bekend worden van dit nieuws op het tijd stip, dat critiek wordt geacht voor de Lon- dense ministersconferentie, aangezien hier mede voor Rusland het bewijs zal zijn geleverd, da£> de beide westelijke gealli eerden geen Duitse eenheid wensen en hun bizonale organisatie zullen handhaven. Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken ontkent ten stelligste dë geruchten, dat ook de politieke leiding in de twee zones in Amerikaanse handen zal komen, doch geeft stilzwijgend toe dat er waar heid schuilt in de berichten uit Washing ton, die spreken van een overdracht der economische leiding aan de Amerikanen. Dit zou geschieden in ruil voor een verlich ting der financiële lasten die op Engeland rusten bij het onderhoud der economische orde in Duitsland. Reuter meldt van be voegde zijde te Washington te hebben ver nomen, cïat de herziene „bizonale" over eenkomst dezer dagen reeds zal worden getekend in Washington, waarmede het Londense gerucht dat het kabinet de voorstellen zou hebben aanvaard, wordt bevestigd. Volgens deze bron zou Engeland in ruil voor het afstaan der voornaamste economische bevoegdheden nog slechts 20 proeent of minder van de totale bezettings- kosten der twee zönes behoeven te beta len, terwijl Amerika alle kosten zal dra gen die in dollars moeten worden betaald. Verder wordt nog eens gewezen op het feit dat de politieke organisatie der twee zones ongewijzigd zal blijven. „Ongelukkig". Het Engelse blad der communisten „Daily Worker" reageert verbolgen op het bericht dat het Britse kabinet bereid is „de Ame rikaanse voorwaarden te aanvaarden" en waarschuwt, dat een dergelijke stap de hoop op de eenhefd van en een eerlijke vrede voor Duitsland de bodem kan in slaan. Volgens het blad is ook het ministerie van mening dat de onthulling van het verloop der besprekingen te Washington een „ernstige indiscretie" is en dat deze omstandigheid de houding van Bevin op de bijeenkomst der grote vier kan beïnvloe den. „Zowel de Britten als de Amerika nen beseffen, dat de onthulling van deze overeenkomst de onoprechtheid van hun beweringen op de Londense conferentie volledig aan het licht brengen", aldus con stateert de „Daily Worker". In regeringskringen liet men blijken, dat het tijdstip van de overeenkomst „onge lukkig" moet worden geacht in verband met de worsteling van de grote vier over de toekomst van Duitsland, doch dat Engeland geen andere keus overbleef in verband met de kritieke financiële toe stand des lands. Twaalfduizend gulden lag twee dagen op straat Achter een hek op het Kennemerplem in Haarlem heeft twee dagen lang een bedrag van twaalfduizend gulden voor het grijpen gelegen. Duizenden mensen zijn er dagelijks langs gelopen zonder de porte feuille en de tas, waarin het geld geborgen was, op te merken! Men behoeft thans niet meer te gaan zoeken, want Dinsdag heeft de Leidse politie het geld weggehaald. Maandagmorgen kwam men op het dis tributiekantoor in Leiden tot de ontdek king, dat een geldkistje, waarin zich vol gens de boekhouding een bedrag van 25.000 zou moeten bevinden, verdwenen was. De politie stelde een onderzoek in, dat leidde tot de arrestatie van de ambte naar W. de K., die na langdurig verhoor bekende, het geldkistje gestolen te hebben. Hij was tot deze daad gekomen omdat hij er de laatste maanden herhaaldelijk geld uit weggenomen had en bevreesd was dat bij controle deze diefstallen aan het licht zouden komen. Zaterdag is hij met het geldkistje naar Amsterdam gegaan. Daar heeft- hij het geld ongeveer twaalfduizend gulden er uit gehaald en het kistje in het whter geworpen. De man, die blijkbaar op dat moment geen raad wist met het geld, is Zaterdag avond naar Haarlem gegaan, waar hij de bankbiljetten, welke hij in een portefeuille en in een étui van een fototoestel had ge borgen, achter het station over een hek heeft weggeworpen. Direct nadat De K. na zijn arrestatie dit aan de politie had verklaard, heeft een inspecteur hem meegenomen naar Haar lem. En op de door De K. aangewezen plaatsen werden inderdaad de portefeuille en het étui met het geld gevonden! Al die tijd lag het daar voot» het grijpen. In Amsterdam is men nog gaan zoeken naar het weggeworpen geldkistje, maar dit is niet gevonden. Kerst-boimenlijst komt een week eerder De bonnenlijst welke in de Kerstweek gepubliceerd zou moeten worden, wordt gecombineerd met die, welke op 18 De cember bekend gemaakt wordt. Dit houdt in, dat de aanwijzing der bonnen voor sui ker, versnaperingen, bloem en huishoud- zeep zal geschieden op 18 December in plaats van op 25 Decembei*. De eerstvol gende bonaanwijzing na 18 December voor suiker en versnaperingen geschiedt op 8 Januari, voor bloem op 22 Januari. De bonaanwijzing voor brood en tabak zal op de normale wijze geschieden. SCHEERZEEPBON BINNENKORT ONGELDIG. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen „Reserve 5 Tabak" der tabakskaart Q 711, welke recht geven op één rantsoen scheerzeep, na 16 Üecem- *ber niet meer geldig zijn. Het motorschip „Prins Willem V" was vrijwel voltooid, toen in 1940 de oorlog uit brak. De Duitsers maakten zich meester van het ruim 1500 ton metende vaartuig, gebruikten het vóór hun oorlogsvoering en lieten het op 5 October 1944 bij Maassluis zinken om de Nieuwe Waterweg te blokkeren. Het schip is thans gelicht en zal her steld worden, - Een foto van de met schelpen en algen overdekte Prins Willem V'\ VEEL BEWOLKING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Geleidelijk wat toenemende en vooral langs de Waddeneilanden krachtige Noordwestelijke wind. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Aanvankelijk weinig verandering van temperatuur, maar later iets kouder. 13 December: Zon op 8.39 uur, onder 16.28 uur Maan op 9.55 uur. onder 16.48 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1