c J Opvarenden van „Zonnetij IV" wilden in Zuid-Afrika een nieuw bestaan zoeken In Haarlem staat een stoomcarrousel Een concessie van minister Gielen inzake de leraren salarissen Nieuwe uitgaven Sport in het kort Culturele honger sterk verminderd" en de Meester'goochelaar Wereldnieuws I VRIJDAG 12 DECEMBER 1947 Wij hebben reeds gemeld dat de douane ambtenaren in de Zeeuwse wateren beslag gelegd hebben op de „Zonnety IV", een scheepje van 18 meter lengte, waarmée de opvarenden naar Zuid-Afrika wilden va ren. Twee hunner, de Zandvoorter K. en de Bloemendaler S. werden voorlopig aan gehouden. verdacht van het overtreden der deviezen-bepalingen. Nader vernemen wij. dat K. inmiddels weer in vrijheid gesteld is. K. en S. waren vergezeld van vrouw en kinderen. Verder waren een gezagvoerder en vier leden der bemanning aan boord. Het scheepje werd aangehouden in de om geving van Hansweert, waar de Schelde kan worden afgevaren om buiten ons grensgebied te komen. Eerst gaven de aangehoudenen te kennen, dat zij alleen een kort pleziertochtje wilden maken, maar al gauw werd toegegeven, dat het plan was naar Zuid-Afrika te zeilen. Dat dit een vrij avontuurlijke onderneming zou zijn geworden hebben wij reeds in ons eerste bericht in het licht gesteld. Het kleine scheepje had wel een motor, maar daarmee kon niet op zee gevaren worden. Uit het onderzoek is gebleken, dat K. zowel als S. hier te lande verschillend! be zittingen te gelde gemaakt hebben, niet alleen om geld te hebben om het scheepje te kopen, maar ook om in de gelegenheid te zijn zich in het nieuwe vaderland een be staan te verschaffen. K. had vroeger een vaste betrekking, maar was, hoewel hij steeds volhield dat de beschuldigingen tegen hem ongemotiveerd waren, „uitge zuiverd". Hij had getracht hier te lande weer een betrekking te krijgen, maar was daarin niet geslaagd. Nu wilde hij trach ten in Zuid-Afrika weer aan de slag te komen. S. is van Joodse afkomst. Hij ver- i klaarde in de oorlog veel leed van de'üuit- se bezetters te hebben ondergaan. Nu vreesde hij op den duur in ons land een bezetting van communisten, waarvan hij, als behorende tot de bezittende klasse, ook moeilijkheden voorzag. Daarom lokte het buitenland hem. Aanvankelijk zou ook G. uit Haarlem mermeer zijn meegegaan, maar hoewel hij zich financieel voor het scheepje geïnte resseerd heeft, zag hij af van de zeereis. Aan boord zijn behalve verschillende andere goederen ook juwelen en geld ge vonden, o.a. ponden en dollars, met inbe grip van de waarde van het scheepje onge veer voor een ton. Het Is ook strafbaar een schip naar het buitenland „uit te voeren' De opvarenden verklaarden evenwel, dat zij de bedoeling hadden de „Zonnetij IV" op de een of andere wijze weer naar Ne derland terug te doen keren. Aan boord zijn ook vuurwapenen en munitie gevon den. Opgegeven werd dat dit uitsluitend voor eigen' gebruik was. Wat moest men doen als er schipbreuk geleden werd en men op een onbewoond deel van Afrika's kust strandde? Daar kon men tegenover leeuwen of ander gevaarlijk gedierte ko men te staan. Het zal vermoedelijk bij velen bevreem ding wekken, dat personen die hun eigen bezittingen te gelde maken, om daarmee te trachten zich een nieuw bestaan op te bouwen in het buitenland, met de rechter in aanraking komen. Dit is evenwel een gevolg van de omstandigheid, dat zij door hun handelingen de deviezen voorschriften overtreden. Het is moeilijk, van de auto riteiten medewerking te verkrijgen om. zo'n avontuur op legale wijze mogelijk te maken. Belgische regeringscrisis voorlopig van de baan Nadat Woensdag het langverwachte debat over de koningskwestie in het Belgische parlement inzoverre een teleurstelling op leverde, dat een beslissing uitbleef, aange zien alle fracties hardnekkig op hun stand punt bleven staan, werd een motie van vertrouwen in de regering gesteld. Deze werd met 152 tegen 32 stemmen aange nomen, zodat de eerste ongerustheid over een mogelijk regeringscrisis verdween. Mendelssohii-herdenking Ter gelegenheid van de herdenking van Mendelssohn's sterfdag (100 jaar geledenzal 't derde concert van de serie A, dat de Haar lemse Orkest Vereniging op Dinsdag 15 Dec. a.s. zal geven, geheel gewijd zijn aan werken van deze componist. De vermaarde Poolse pianist Stefan Askenase zal hieraan zijn solistische medewerking verlenen. Behalve het pianoconcert in g kl. terts worden nog twee geliefde werken uit Men delssohn's composities gekozen, de Italiaanse symphonie No. 4 en vier delen uit de muziek bij Shakespeare's Midzomernachtsdroom. Marinus Adam zal wederom dirigeren. Meer dan honderd doden bij onlusten in Aden Het Britse departement van Koloniën heeft medegedeeld, dat bij onlusten in Aden 75 Joden, 34 Arabieren en twee In diërs zijn gedood en vele honderden an deren gewond. De eerste ooggetuigen verslagen van de strijd die te Aden tussen Joden en Arabie ren heeft gewoed en waaraan tenslotte door Britse leger- en marinestrijdkrach ten een eind is gemaakt, zijn thans gepu bliceerd. Op 2 December begonnen de ongere geldheden die zes dagen duurden. De Arabieren vielen de Joden van Aden aan, die zich in hun huizen, winkels en waren huizen barricadeerden. De Joden die even eens gewapend waren, onderhielden een hevig geweervuur. De plaatselijke politie stom! machteloos. In antwoord op^een radio-oproep wer den twee torpedojagers naar Aden gezon den die mariniers aan land zetten, ver sterkt met 300 soldaten die per vliegtuig uit de Kanaalzone waren aangevoerd. Ten slotte slaagden de militairen er in de orde te herstellen. OOST-INDONESIë TWEEDE KAMER Agoeng krijgt opdracht tot kabinetsvorming A/iak Agoeng Gde Agoeng heeft van president Soekawati de opdracht ontvangen een nieuw kabinet in Oost-Indonesië te vormen. Anak Agoeng, die in het pas afgetreden kabinet als minister van Binnenlandse Za ken en vice-preinier optrad, is 28 jaar oud. Hij studeerde voor de oorlog aan de rechts hogeschool te Batavia, doch moest door het uitbreken van de Pacific-oorlog zijn studie afbreken. Hij kreeg de opdracht een kabinet te vormen op parlementaire grond slag en men verwacht, dat hij binnen een etmaal zal slagen. Militairen wegens desertie veroordeeld Voor de krijgsraad te Rotterdam ston- den vijftien militairen terecht wegens desertie. De krijgsraad veroordeelde hen tot straffen, die in acht gevallen varieèr- den van vier tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De overigen kregen straffen, variërend van anderhalf jaar tot acht maanden met aftrek. In twee gevallen werd de zaak teruggewezen om een nader onderzoek in te stellen. De leeftijd van hen, die zich hadden te verantwoorden, was gemiddeld 22 jaar, Zes van hen kwamen uit Amsterdam, de overigen uit Noordholland en de drie Noordelijke provincies. De auditeur-mili tair majoor mr. R. Grasso zeide in zijn requisitoir dat in die gedeelten van Neder land de meeste desertiegevallen voor kwamen. Een „danswet" op komst Binnen afzienbare tijd zal volgens het A. N. P. de Tweede Kamer een onlwerp-dans- wet behandelen. Een commissie, wélke de minister te dien aanzien moet adviseren, is reeds samengesteld. Als overgangsmaatregel zullen dansleraren een rijkserkenning krij gen. Deze erkenning zou worden verstrekt door de Federatie van Nederlandse Dans leraren en het Genootschap van Beroeps- dansleraren. De dansleraren, die voor een erkenning in aanmerking wensen te komen, moeten voor 1 April in het bezit zijn van een vanwege de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gewaarmerkt diploma. Vele dansleraren zullen om voor de erken- ninng in aanmerking te komen, her-examen moeten doen. Aanrijding met dodelijke afloop te Purmerend De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank eiste tegen een 26-jarige chauffeur uit Middenbeemster. wie dood door schuld ten laste was gelegd, een hechtenisstraf van vier maanden en ontzegging gedurende een jaar motorrijtuigen te besturen. Op 14 October haalde hij in de Neckarstraat* te Purmerend met een auto met aanhangwagen twee wiel- rijdsters in. Eén van haar kwam in aanraking met een uitstekend stuk ijzer van de auto. Zij viel en werd door de aanhangwagen over reden; zij overleed aan de gevolgen. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Orgel. 8.40 Platen. 9.30 Symphonische muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Liede ren van Fauré. 10.55 Voor arbeiders in con tinubedrijven. 12.00 Lichte muziek. 12,30 Weerbericht. 12.33 Lichte- muziek. 13.00 Strijdkrachtenprogramma. 13.20 Dansorkest. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.15 Harmonie orkest. 15.00 „Het verraad der klerken". 15.15 Gevraagde platen.. 16.00 Reportage. 16.15 Amateurs. 16.45 Om en bij de twintig. 17.15 Volksconcert. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strijd krachtenprogramma. 19.00 Viool en piano. 19.30 „De dwaze generaal". 19.45 Voor Neder landers in Duitsland. 20.08 Dingen van de dag. 20.15 Schrammelmuziek. 20.45 In de balzaal. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Decemberzangen. 22.00 Luisterspel „Adriaan en Olivier" (II). 22.30 Orkest Malando. 23.15 Hobbyhoek. 23.30 Platen. HILVERSUM H, 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00, 13.00, 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.30 Gebed. 7.45 en 8.15 Platen. 9.35 Symphonische muziek. 10.00 Voor kleuters. 10.T5 Platen. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Orgelwerken van Bach. 12.00 Angelus. 12.03 Viool en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.15 Welk boek? 13.20 Orkest. 13.40 Filmpraatje. 13.50 Platen. 14.00 Toneelpraatje. 14.10 Platen. 14.20 Engel se les. 14.40 Dansmuziek. 15.00 Strandge- neugten. 15.15 Concert der jongeren. 15.45 Kiosk. 16.00 Musetteklanken. 16.20 Lezing. 16.30 Gregoriaans. 17.00 De Wigwam. 18.00 Piano. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 ..Lord Jum- patit" (XI 19.29 Orkest. Ï9.45 Banden die binden. 19.55 Orgel. 20.05 Actualiteiten. 20.12 De gewone man. 20.20 Hoe heet deze plaat0. 20 30 Lichtbaken. 21.00 „Negen heit de klok". 22.00 Dansles. 22.40 De Van Rooyens. 22.45 Gebed. 23.15 Kamerorkest. Op de Raaks, terzijde van het Postkantoor, staat een stoomcarrousel. Heb ik nog niet gezien, zult u zeggen. Dat klopt, want hij staat verscholen in een sim pel tentje, waarop een bord de voorbijgangers uitnodigt met het intérieur kennis te maken. Zij, die er een kwartiertje en wat zinken munten voor over hebben, zullen niet bedrogen uitko men. Weliswaar is het ón mogelijk om in deze stoom- draaimolen op een paard te galopperen of in een gondel te schommelen, maar het gemis van dit vermaak wordt ruimschoots vergoed door de bewondering, die men gevoelt voor de liefde, het geduld en de vinding rijkheid, waarmee Piet de Vries zich aan de vervaar diging van deze miniatuur carrousel gegeven heeft. Het is 54 jaar geleden, dat de 13-jarige Piet aan zijn wonderwerk begon. Zo gemakkelijk was dit niet, vertelt hij, want m'n ouders moesten rondkomen van zeven gul den per week. Geld om ma terialen te kopen was er niet. Alles moest met de grootste moeite verzameld Maar alleen om te bekijken worden. Ons respect voor de prestatie kan er slechts door groeien. „Fuut", doet de fluit van de locomobiel, die voor 40 van de bijna 200 lampjes, die het geval verlichten, 6 volt stroom opwekt en een miniscuul luidsprekertje zet een walsje in. Die locomo biel 25 kilogram zwaar is al 27 jaar klaar. In 1921, toen Piet nog land weerman was, zond hij hem naar een militaire huisvlijt- tentoonstelling, waar de toenmalige commandant- veldleger, generaal Weber, hem met een medaille on derscheidde. Intussen is de stoomma chine, die de carrousel in beweging zet. aan jijn vijf atmosferen druk toegeko men en daarmee heeft de onvervalste kermissfeer haar intrede gedaan in het tentje. Het licht van tien tallen lampjes wordt hon derdvoudig door de spie gels en door het blinkende zilver- en koperwerk weer kaatst. Ingewikkelde derwerken zorgen er voor, dat de paarden steigeren en de gondels in gelijkma tige cadans wiegen. In 1939 is Piet met zijn schat op tournée gegaan en na de oorlog heeft hij dat bedrijf hervat. Maar zijn vak is eigenlijk huis schilder. Dat heeft hij meer dan veertig jaar in de hoofdstad uitgeoefend. „Een mooi vak, meneer", zegt hij, „maar 's avónds van zeven tot elf dan knut selde ik, want dat is een passie van me". En hij laat nog een hele reeks fraaie werkstukken zien: een En gels stoomjacht, een sleep boot, een passagiersschip. En nog is het niet genoeg, een tweede stoommachine is in aanbouw, het bij de carrousel behorende wa genpark zal er ook komen. „Verkopen doe ik niets', ik iaën er te veel aan gehecht. Laten zien: graag". Opvallend was, dat op 'het platteland de bevolking meer gevoelig was voor deze attractie dan in de steden. Laten de Haarlem mers hier eens een uitzon dering op maken: het is de moeite waard! Engelse onderscheidingen voor dappere Nederlanders Namens de Engelse koning reikte de Britse ambassadeur Sir Neville Bland gis teren in de Ridderzaal te 's-Gravenhage in tegenwoordigheid van Prins Bernhard een groot aantal Engelse onderscheidingen uit aan Nederlanders, die zich tijdens de oorlog in militaire dienst of als burgers voor de geallieerde oorlogvoering verdien stelijk maakten. De Britse ambassadeur zeide in een toe spraak, dat deze onderscheidingen welis waar laat komen, doch dat dit door vele omstandigheden gebeurd was buiten zijn schuld. „Nu ik binnenkort afscheid ga nemen van dit land en van dit volk, dat ik zeer lief heb", aldus de ambassadeur, „moge deze uitreiking van onderscheidin gen, waartoe mijn Koning mij de ver erende opdracht gaf, mijn toegenegenheid symboliseren". Hierna begon Sir Neville Bland met de uitreiking der onderscheidingen. Enige daarvan waren posthuum. De enige vrouw, die een onderscheiding ontving, de „George Medal", was mej. Jo hanna Folmer uit Zeist. Zij heeft vluchte lingen uit Duitsland en Nederland naar veiliger oorden overgebracht. Vijftien maanden bracht zij in Duitse gevangenis sen door en tenslotte werd zij ter dood ver oordeeld. Dit vonnis is echter niet ten uit voer gebracht. De plechtigheid in de Ridderzaal werd bijgewoond door de minister van Buiten landse Zaken, C. G. W. H. baron van Boet- zelaer van Oosterhout^ de minister van Oorlog en Marine, luitenant-kolonel A. H. J. L. Fiévez, de chef van de generale staf, luitenant-generaal mr. H. J. Kruis, luite nant-admiraal C. E. L. Helfrich en andere hoge functionarissen van zee-, lucht- en landstrijdkrachten, alsmede door de Ca nadese ambassadeur P. Dupuy en de Australische gezant Keith Officer. Haarlemse landstormer beroofde Tielenaren Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft de Haarlemse landstormer Chr. van der L. conform de eis veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf en ontzetting uit de burger lijke en politieke rechten voor de tijd %ran het leven. Van der L., van beroep fotograaf, maakte deel uit van de Duitse bezetting te Tiel in Maart 1945 en deed mede aan het roven van de bezittingen der uit Tiel ge- evacueerde Nederlanders. De Duitsers had den bij de nadering der geallieerde troepen de bankhuizen, waarin de geëvacueerde Ne derlanders hun kostbaarheden bewaarden, laten springen om zich van de inhoud mees ter te maken. Van der L. schroomde niet te delen in deze buit. De beroofde inwoners van Tiel hebben later hun bezittingen van Van der L. teruggekregen. Vuurzee in Amsterdam Een onheilspellende rosse gloed kleurde gisteravond de donkeré hemel boven Am sterdam-Noord. Een grote meubelopslag plaats aan de Grasweg brandde als een fakkel en de vijftig manschappen van de Amsterdamse brandweer streden met der tien stralen en het waterkanon van de drijvende „Jason" een vrijwel hopeloze strijd tegen het vuur, dat het houten ge bouw met voorraden meubelen en houtbe werkingsmachines totaal vernietigde. De brand is ongeveer in het midden van het gebouw bij de kantoorlokalen begon nen en heeft zich, merkwaardigerwijze tegen de overigens weinig krachtige Zuid westelijke wind in, uitgebreid. De enorme vuurgloed lokte honderden kijkers naar de overkant van het IJ. Griekenland reikt de hand Naar de persdienst van de Britse am bassade te Athene bekend maakt, heeft Engeland bij de Bulgaarse regering stap pen ondernomen om de normale diploma tieke betrekkingen tussen Griekenland en Bulgarije te herstellen. In de bekendmaking werd verklaard, dat de Britse regering deze stappen doet op verzoek van de Griekse regering in over eenstemming met het besluit der U.N.O., dat „Albanië, Bulgarije en Joego-Slavië de normale diplomatieke betrekkingen en de betrekkingen van goede nabuurschap met Griekenland moeten herstellen". Ook over-uren moeten beloond worden (Van onze parlementaire redacteur) Minister Gielen kon gisteren na mens de regering een belangrijke be lofte doen met betrekking tot de leraren-salarissen. Nadat er al over eenstemming bereikt was- omtrent enige punten van belang zoals de volle betrekking en het aannemen van 26 lesuren per week als basis voor dit begrip, bleek de regering nu ook be reid, accoord te gaan met aanvaarding Van het beginsel, dat zij voor over uren boven de 26 uur een afzonderlijke bezoldiging zal toekennen. Op die ma nier zou het dan toch niet uitlopen op een door het kabinet niet gewenste doorbreking van de lonen- en prijzen politiek, want daarin was wel plaats voor een speciale bezoldiging voor prestaties boven het normale. Hierna bestond er, zoals de heer Lucas (K.V.P.) en ook de minister betoogde, geen reden van bestaan meer voor de"motie- Deering (Arbeid) waarin feitelijk hetzelf de verlangen was neergelegd als reeds door de bewindsman was ingewilligd. De heer D e e r i n g deed dan ook verstandig zijn motie in te trekken, maar de heer Hoogcarspel (comm.) volgde dit voor beeld niet met zijn motie, welke aandrong op opening van de mogelijkheid om in de salariscommissie de gedachtenwisseling over de gehele linie te heropenen, hetgeen de bewindsman onaanvaardbaar noemde. Hierna verwierf deze motie alleen de stemmen van de zes aanwezige commu nisten. Voor de leerkrachten bij het Nijverheids onderwijs blijkt'thans, al is het gelijk de minister de verschillende sprekers moest toegeven, na een lange lijdensweg, ook een salarisverbetering in vooruitzicht te zijn. Verder verklaarde Excellentie Gielen bereid te zijn de vooroorlogse urentabel voor het geschiedenisonderwijs op de gymnasia mettertijd te herstellen. Bij. Hoger Onderwijs kwam de benoe ming van de nieuwe hoogleraren aan de zevende faculteit van de Amsterdamse Gemeente-universiteit ter sprake. Mevrouw ^ortanie r-D e Wit (Vrijheid) drong t op aan, dat de Kroon, die de benoemin gen aan de gemeente-universiteit van de hoofdstad heeft te bekrachtigen, zulks thans niet zou doen, omdat naar haar me ning hierbij een te eenzijdige politiek ge volgd zou zijn. Bovendien had het in de gemeenteraad aan voordrachten met dub beltallen ontbroken, iets, dat ook een grief bleek te zijn van mr. Van Walsum (Ar beid), die verder tegen de uitbreiding van het aantal buitengewone hoogleraarschap pen was, omdat daardoor het professoraat te veel in een bijbaantje dreigde te ont- .heeft, dat in strijd is met de reglemen taire bepalingen. Voor het middagmaal kwamen ook nog even de hunnebedden ter tafel, doordat de heer Tilanus (C.-H.) kenbaar maakte, dat deze, na twintig eeuwen nog wel een jaartje zullen blijven liggen zonder dat er op de begroting een post van 8500 voor uitgetrokken wordt. Maar de mi nister achtte dit wel noodzakelijk ter be scherming van de hunnebedden, welke anders wel eens te spoedig zouden kunnen verdwijnen. Des avonds moest de Kamer kunstzinnig worden. Mevrouw F o r t a n i e r-D e W i t (Vrijheid) betreurde het, dat er voor de opera verhoging, maar voor het toneel verlaging van subsidie plaats vindt. Het geen de bewindman verdedigde met het verweer, dat zonder het eerste de opera ten gronde zou gaan, maar het toneel niet- tegenstaande de subsidieverlaging wel in stand zal kunnen blijven. Minister Gielen vond, dat de subsidie vermindering van 80.000 best uit bezui nigingen te halen is en door de dubbele omzetbelasting tot één terug te brengen. De heer Hoogcarspel (comm.) vrees de, dat de gemeenten nu ook het subsidie zouden verminderen, zodat de toneelgezel schappen 160.000 minder zullen ontvan gen, waardoor zo niet het toneel maar wel de acteurs ten gronde worden gericht. Van de heer W i 11 e m s (Arbeid) wilde de minister het denkbeeld van de samen werking tussen de uitkoopverenigingen overnemen en van de heer Steinmetz (K.V.P.) de suggestie, om de kosten van de opera door radio-uitzendingen te ver minderen. Kunstspreiding over de provin cies had de volle aandacht van de mi nister, die voorts het Tilburgs Stedelijk Orkest wil helpen opdat het kan uitgroeien tot een Brabants orkest. PAUL VAN ZEELAND TERUG NAAR INDONESIë. De Belgische vertegenwoordiger in de Commissie van Drie, Paul van Zeeland, zal zich heden naar Parijs begeven. Zon dag zal hij naar Amsterdam reizen, van waar hij Maandag naar Indonesië zal ver trekken. De firma Bigot en Van Rossum N.V. in Any sterdam stuurde een boekje var. Joop Löbler „Het grote avontuur van Stuivcrbuik, bet spaarvarken", de wereld in. Löbler heeft ver. moedelijk meer van Leonard Roggeveen gelezen, dan goed voor hem was. want hij herinnert meermalen zo sterk aan de schepper van „Daan- tje", dat we een paar keer naar de omslag moesten kijken, om ons ervan te vergewissen, niet Roggeveen maar Löbler bij de kop te heb! ben. Overigens: het Stuiverbuik-vertelsel is zeer geslaagde navolging en de auteur heeft duidelijk plezier in zijn verhaal gehad, dat op. ongedwongen wijze honderd-uit babbelt van een stenen varken, een kleine jongen en een vrien delijk dorp De illustraties van de schrijver be. wijzen, dat deze beter met de pen dan met dè tekenstift overweg kan. Tenslotte kwam. eveneens van Bigot en Van Rossum. een werkje „Van Joke. Nineke en de Buurvrouw", geschreven door Hanna Hagen, bij ons binnen, verlucht door een aantal prentjes waarvan de omslagtekening het beste is, Het beschrijft twee zusjes in hun huis- en tuin- wereldje en er zitten waarlijk veroverende stuk- jes verhaal in dit werkje; er zijn echter ook momenten, 'waarop de pen van Hanna Hagen scheen te stokken en er slechts een onbeholpen en wel zeer prozaïsch gestamel te voorschijn kwam. Overigens is dit kleine-mensen-historle- tje zeer geschikt om er uit voor te lezen. Prinses Beatrix-kalender (Uitgeverij W. ten Have. Amsterdam). Een Trieurig geheel, waarin het oranje over. heerst, geeft enkele grote foto's van de oudste prinses, waarbij echter haar zusjes niet vergeten worden. Deze kalender valt op door een handige maamdindeling en een kloek formaat. HOCKEYWEDSTRIJD NOOUDHOLLAND —ZUIDHOLLAND. Zaterdagmiddag wordt op het terrein van BMHC te Bloemendaal een wedstrijd gespeeld tussen de vertegen woordigende hockey-elftallen van Noordhol- land en Zuidholland. HAARLEMS BILJARTKAMPIOENSCHAP VIERDE KLAS. Op 16, 17 en 19 Decem ber zal in hotel „Hof van Holland" onder leiding van de biljartclub van deze naam het biljartkampioenschap van Haarlem vierde klas worden gehouden. Deelnemers zijn D. van der Linden (DES). P. Buis (Vrienden kring II), G. J. de Bruyn (Groenendaal), A. Hendriks (Insulinde), H. Veldmeyer (Frans Hals), T. Jansen (Groenendaal), J. de Zwart (1939) en J. de Bruyn (Hof van Holland). Reserves zijn W. Loerakker (IVO) en H. Heinsberger (Suisse). Voior het Instituut voor Arbeidersont wikkeling zal Jef Last Maandagavond in restaurant Brinkmann spreken over „Eigen werk". Interessante mededelingen van de directeur der Stads-Bibliotheek te Haarlem Het was ons opgevallen dat de statistiek oover bezoekers en uitgeleende boeken van aarden. De minister was hiervoor lang zo 1 de Stadsbibliotheek en Openbare Leeszaal beducht niet en zag juist veel goeds in professoren, die ook in de praktijk werk zaam zijn. Wat de kwestie van de Am sterdamse zevende faculteit betreft, hij behoefde-,zelf alleen advies te geven over het al dan niet wetenschappelijk verant woorde van de benoemingen. Zijn ambt genoot van Binnenlandse Zaken Reeft na Brits-Russisch incident bij C.D.U.-vergadering Bij de gisteren gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Christelijk de mocratische unie in Berlijn heeft zich een incident voorgedaan, dat de verhouding van de bezettingsmachten weer eens dui delijk illusfy-eert. Een Russisch officier van de politieke'dienst heeft het namelijk nodig geoordeeld een Britse collega, die geko men was om de vergadering bij te wonen, de zaal uit te zetten. De Britse kapitein Paul Brauner argu menteerde vruchteloos, dat wanneer een Russisch officier de vergadering bij mocht wonen, dit recht todh ook aan; een ander geallieerd officier beschoren hoorde te zijn, maar de Rus, kapitein Kratyn, hield voet bij stuk. De vergadering handelde over het Rus sisch verzoek om Jakob Kaiser, de leider van de C.D.U., en zijn medebestuurder Ernst Lemmer uit de partij te zetten. Dit verzoek was gedaan omdat Kaiser weiger de zioh in te laten met het onder commu nistische auspiciën gehouden „volkscon gres", dat de wensen van*het Duitse volk aan de Londense minister-conferentie zou moeten overbrengen. „Brederodeduin" wordt uitgebreid Het bestuur van de Haarlemse Vereni ging tot bestrijdinig van de tuberculose heeft aan de Provinicale Staten van Noordholland het verzoek gedaan, om ten behoeve van een noodzakelij fi? gebleken uitbreiding van de lighallen met nachtverblijf, genaamd „Brederodeduin" een strook gronod te mogen kopen, toebehorende aan het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Gedeputeerde Staten stellen voor een strook grond, ter grootte van ongeveer 150Ó m2 tegen een prijs van f 1 per m2. aan het bestuur der vereni ging te verkopen. te Haarlem lagere cijfers toont vergeleken bij verleden jaar. De directeur, de heer P. V. de Wit, zag daarin evenwel niets ver ontrustends, want er is een zeer redelijke verklaring voor te geven. Laten wij eerst de statistiek der uitge leende boeken aan een beschouwing on derwerpen. 1939: 126.000, 1943: 243.000, 1944: 228.000, 1945: 120.000, 1946: 183.000 en 1947 (laatste maand is geschat): 163.000. Daaruit blijkt, dat er nu in elk geval meer gelezen wordt dan in de jaren die aan de oorlog voorafgingen. Het is zeer goed te verklaren, dat er in de oorlogsjaren '43 en '44 meer boeken gehaald werden. Toen hadden veel mensen immers meer tijd om te lezen dan thans. Er was als het ware een culturele honger en die is nu sterk verminderd. Er wordt meer uitgegaan, er zijn meer concerten, lezingen, enzovoort. Trouwens in alle steden van ons land is bij de openbare bibliotheken hetzelfde verschijnsel waargenomen. In 1945 werden er slechts weinig boe ken gehaald, maar dat kwam omdat de Bibliotheek de gehele winter gesloten was wegens kolennood. Diezelfde reden dwong de Bibliotheek in Februari en een deel van Maart van dit jaar te sluiten. Als dit niet nodig geweest was, zou het aantal uitge leende boeken zeker niet lager geweest zijn dan in 1946. Aangenomen kan worden dat de toe stand nu weer normaal geworden is en dan stemt het tot blijdschap, dat de Bi bliotheek belangryk meer lezers heeft dan voor de oorlog. Het aantal bezoekers der leeszalen van onze bibliotheek is van 90.000 in 1939 ge daald tot 51.000 in 1947. Dit komt omdat er in de jaren die aan de oorlog vooraf gingen, veel werklozen waren die een gre tig gebruik maakten van de leeszaal, voor al om de kranten te lezen. Als de bladen kwamen stonden zij in de rij te wachten om het eerst aan bod te komen. Nu zijn er gelukkig geen werklozen meer. Er komt een Jeugdbibliotheek. De Haarlemse Bibliotheek heeft al een muziekbibliotheek, die in veler behoeften voorziet. Nu komt er ook een Jeugdbiblio theek. Het college van Ged. Staten heeft goedgevonden dat de gemeente daarvoor gelden op haar begroting uittrekt. Het wordt een afzonderlijke afdeling, waarvoor de jeugd zich van een leeskaart kan voorzien. Het is de bedoeling lectuur te verschaffen van 't begin van de leestijd af (dit wordt natuurlijk voorleeslectuur) tot 16 jaar, opdat de kinderen dan kunnen overgaan op de gewone Bibliotheek. Het zal evenwel nog 1 a 1 Vfe iaar duren voor de voorbereiding voltooid is en de Jeugdbibliotheek geopend kan worden. Het is moeilijk aan goede kinderboeken te ko men, daar er in de oorlogsjaren niets is uitgekomen en de voorraad vooroorlogse werken bij de uitgevers vrijwel uitgeput is. Het hele land moet worden afgezocht. Tenslotte is er de moeilijkheid der huis vesting. De Jeugdbibliotheek kan niet in het gebouw aan het Prinsenhof worden ondergebracht, daar men hier al ruimte te kort komt. Er zal dan ook naar een eigen behuizing gezocht moeten worden. De Openbare Leeszaal te Heemstede. Bekend is, dat de gemeente Heemstede in de „Meerlhorst" aan de Van Merlenlaan een Bibliotheek en Openbare Leeszaal gaat inrichten. Daarbij wordt medewerking verleend door de Haarlemse instelling. De heer De Wit wordt ook directeur te Heem stede. De verbouwing van de „Meerlhorst" vordert goed, evenzo de inrichting der bibliotheek. Er is op zeer goede boeken beslag gelegd kunnen worden. Te verwachten is, dat de opening over ongeveer 1 y2 maand zal kunnen plaats hebben. A 24. „Grootmachtig heerser!" zei Joris „wanneer ge mij met geweld het geheim van die poort wilt ontwringen, past mij- slechts een nederig toegeven!" „Vertel op!" zei de sultan kort. „Vertellen kan ik het U niet!" zei Joris. „Het geheim is niet in woorden weertte geven. Maar ge kunt hel beste zélf gaan kijken doorluchtige enormiteit! Neemt de moeite onder de poort door te lopen en ge zult zien hoe het geval werkt!" De sultan legde zijn pijp neer en liep, zonder verder een woord te zeggen onder het geheimzinnige poortje door. Hij verdween uil het gezicht. „Ziezo!" sprak Joris. Hij ging met een zucht op de divan van de sultan liggen en begon aan de water pijp te zuigen. Eindelijkvervolgde hij. Die sukkelaar is ook weg, Panda'. Het ging gemakkelijker dan ik dacht! Die sultan vindt zich zelf zó belangrijk, dat hij zich niet kan voorstellen, dat ook hij verdwijnen kan door mijn tovermacht! En toch is dat, wat er gebeurd is! Nu ben ik Sultan, Panda! Zet je pet af, en maak een buiging vriendje!" „Je bent een schurk!" snauwde Panda„Tot nu toe heb ik je laten gaan, omdat ik niet wist waar je heen wilde! Maar nu is 'het uit!" Bijna op. Het .Amerikaanse ministerie van financiën heeft medegedeeld, dat Enge land 100 millioen dollars heeft opgeno men van het nog resterende deel der lening dat 400 millioen dollars groot was. Na de Engelse maatregelen ten aanzien van de omwisselbaarbeid van Engelse ponden in Augustus j.l. hadden de V. S. het restant der Amerikaanse lening aan Engeland geblokkeerd. Thans is er dus voor het eerst weer een deel van opgenomen. Volbracht. Clifford Evans en George Tru man, de twee voormalige piloten van de Amerikaanse luchtvloot, die 9 Augustus in New Jersey voor een vlucht om de wereld in twee „Piper Cub" toestellen van 100 pk. zijn opgestegen, hebben he den hun tocht voltooid. Zij landden op het punt van uitgang na een reis van 123 dagen in het kleinste type toestel, dat ooit over de oceaan of om de wereld is gevlogen. Staat. Volgens de Berlijnse correspondent van de Prawda, is er in een Duits car- meljetenklooster een „geheime vergade ring" gehouden, waarop plannen zouden zijn besproken voor het oprichten van - een Katholieke anti-communistische staat, die Beieren en West-Oostenrijk zou omvatten. Kardinaal Faulhaber uit Mün- chen en de ministers der West-Duitse provincies zouden de vergadering hebben bijgewoond, en de aartsbisschop van New York, kardinaal Spellman en het Vaticaan zouden groot belang stellen in de vorming van een dergelijke staat. Overeenstemming. Naar het Sovjet-Russi sche persbureau Tass meldt, is de eerste phase van de Engels-Russische handels besprekingen over wederzijdse leverin gen en terugbetaling van oorlogscredte- ten voltooid. Nadat men over alle hoofd punten tot overeenstemming was gekomen, is de Britse minister van handel, Wilson, Woensdag uit Moskou naar Londen vertrokken. Late zuivering. Tegen Hitier en zijn vrouw, Eva Braun, zal een zuiveringsproces ge voerd worden teneinde uit te maken, wat er met hun landgoederen gebeurt Krachtens de zuiveringswetten wordt land geconfiskeerd van hen, die volgens de rechtbank „hoofdschuldigen" zijn. In de missie van China (apostolische prefec tuur Kiangchow) zijn pater mgr. Qum- tinus Pessers O.F.M., apostolisch vicaris van Kiangchow en pater Leonidas Bruns O.F.M. om het leven gebracht. Zij wer den slachtoffer van het conflict tussen de elkaar in China bestrijdende groepen. e

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2