IJmuider Courant De Noodzaak Er komt spoedig een wetsontwerp tot regeling van het radiobestel De staking te Rome doodgelopen Auto bij Vogelenzang in de Leidsevaart Voorstellen van de commissie van drie niet door Nederland verworpen Eindelijk accoord 62e Jaargang No. 18812 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Eedactie en Administratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 13 December 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblaf Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem o NZE TIJD IS, of wij het willen of niet, belast met de noodzaak grote verande-, rjmgen in de staatkundige structuur der samenleving onder het oog te zien. En het is des te moeilijker nieuwe plannen aan ie durven, omdat de verscherpte tegen stellingen in het onevenwichtig geheel al twee wereldoorlogen hebben veroorzaakt en de mogelijkheid van een derde zich alweer aankondigt. De grote rampen, die baar getroffen hebben moesten de Westerse beschaving wel hevige schokken toe brengen en veler vertrouwen ondermijnen. Sommigen kunnen daarbij treurig ver langen naar het pastorale leven van een ver verleden. Misschien heeft Emery Reves wel gelijk als hij hen de eigenlijke uto pisten, de dromers met een onvervulbaar verlangen, noemt. Want het verleden keert niet terug. Ook het geluk van die vlak voor ons levende geslachten, die het tijdvak 1815-1840 bevolkten in een Nederland, dat gedurende die ganse periode geen oorlog binnen zijn grenzen kende en zeer wel varend werd, is voorgoed vervlogen. Me nigeen zal zijn grootvader en overgroot vader benijden, maar daar komt hij niet verder mee. En als hij zijn gedachten verder laat gaan dan een oppervlakkige vergelijking zal de zekerheid hem toch geworden dat hij in die negentiende eeuw, die in ander opzicht zoveel grote misstan den telde, niet thuis gehoord zou hebben. Als hij alleen maar denkt aan de ramp zalige sociale ellende, die met de snelle groei der moderne industrie gepaard ging, zal dat al tot hem doordringen. Laat ons niet ontkennen dat de twintigste eeuw. bij al haar rampen en tegenslagen, ook wel vooruitgang gebracht heeft. De meesten van ons zijn een opvatting, die het begrip vooruitgang uitdrukte in materiële wel vaart en ontwikkeling der techniek, vol komen ontwassen. Zo eenzijdig en beperkt denken wij niet. Wie het leven zien als een groot en boeiend avontuur zullen het gevoel hébben, dat zij een grote tijd beleven. En zij zullen erkennen, hetgeen zeker waar is en door ervaring bewezen wordt, dat de nieuwe ondernemingen en de grote veranderingen altijd uit een periode van grote moeilijk heden en materiële zorgen moeten voort komen. Want bij welvaart en onbezorgd heid voor zijn bestaan verslapt de mens en verflauwt zijn ondernemingsgeest. Zijn beste werk, zijn moedigste en meest vol hardende arbeid, brengt hij niet in een luxe-leven tot stand. Er mogen uitzonde ringen op deze regel bestaan, maar zij zijn te schaars om bij zulk een stand van zaken het getij te kunnen doen keren. Alleen uit noodzaak, uit schijnbaar onoverwinnelijke moeilijkheden, worden de grote nieuwe dingen geboren. Alleen in zulke omstan digheden vinden diegenen, die zich reken schap van de bestaande verhoudingen heb ben gegeven en vooruit durven zien, ge hoor. Zulk een tijd beleven wij. En de toe komst is onzeker. Laten wij onzekerheid niet verwarren met zekerheid van komen de rampen. Want ook die zekerheid ont breekt en haar op te roepen werkt alleen ontmoedigend. Zo vaak in de wereldge schiedenis heeft de loop van zaken zich in een gans andere richting gewend, dan de meeste mensen aanvankelijk meenden te zien. En zo vaak is dat een wending ten goede geweest. Herinner u de inzet van de eerste wereldoorlog: de snelle opmars dei- Duitsers naar Parijs en de volkomen ver rassende ommekeer in 4e toestand, die de slag bij de Marne bracht. Herinner u het verloop van de tweede wereldoorlog, nadat Hitler's legers bliksemsnel het Europese vasteland veroverd hadden en Engeland, als enige overgebleven vechtende tegen stander, ten dode opgeschreven scheen. Geloofden dat toen niet de meesten? Denk aan een ander voorbeeld van nog recenter datum: hoevelen hebben twee weken gele den voorzien dat de regering-Schuman de orde in Frankrijk herstellen zou en de massale stakingen doen eindigen in een nederlaag van het communisme, zelfs zón der dat daarbij de Gaulle aan bod zou komen? Zo kan het opnieuw gaan, ook in groter verhoudingen. Intussen zullen de genen, die met overtuiging naar nieuwe betrekkingen tussen de volken streven, hun werk voortzetten en het woord indach tig zijn, dat tegen grote kwalen alleen grote geneesmiddelen baten. Zij winnen voortdurend in aanhang en tot hun mar kante figuren behoren reeds vele staats lieden en denkers van bijzondere naam en betékenis. Tot de strijders voor een Euro pees federalisme behoort ook Winston Churchill, die'reedis in begin 1940 de federale Ünie van Groot-Brittannië en Frankrijk voorstelde. Wij hebben gisteren gemeld dat zijn beweging voor een Ver enigd Europa achter de schermen een grote activiteit ontplooit en dat de onvermoeide oude strijder van zins zou zijn deel te ne men aan het congres van zijn Europese federalistische beweging, dat in het voor jaar in Den Haag zal worden gehouden. Hij is nu naar Parijs vertrokken om deel te nemen aan die voorbereiding. Churchill is geen vredesbouwer van nature. Hij is een strijder. Hij heeft zich vierkant tegenover de Sovjet-Unie gesteld en ziet in zijn federale beweging de orga nisatie van het Westen tegenover gevaar, dat uit het Oosten dreigt. Hij waarschuwt tegen een herhaling van de desorganisatie en versnippering van West-Europa, die het in 1940 een zo gemakkelijke prooi van Duitsland deed worden. Dat is een over weging, waarin hij overal bijval vindt. Maar zijn stelling-nemen tegen Sovjet- Rusland vindt geen ondersteuning bij an dere federale bewegingen, die blijven hopen op een uiteindelijke overeenstem ming met Rusland en hun actie alleen voor het welzijn van Europa willen voeren, zonder dat het zich daarmee tegen de Rus sen keert. Er is geen twijfel aan dat het verloop van de conferentie der Grote Vier te Londen, waarbij Molotof zo kennelijke onwil heeft getoond om tot vergelijk te komen, hem en zijn medestanders in him overtuiging heeft gesterkt. Maar ook bui ten de tegenstelling tot Rusland dringt de noodzaak van hechter aaneensluiting der volken van het Westen. En het Westen zal zijn beleid niet door vreets voor Rusland kunnen laten remmen zoals het in de jaren 1938-1940 door vrees voor Duitsland deed. R. P. DE „WILLEM BARENDSZ" VANGT POTVISSEN. De „Willem Barendsz" bevindt zich se dert 14 November op de vangstgronden. Tot 3 December, de officiële openings datum van het seizoen voor de jacht op walvissen, werd op potvissen gejaagd. Ge produceerd zijn in dit tijdvak 1669 vaten spermolie. TWEEDE KAMER Tijdschriften en radiogidsen kunnen meer papier krijgen Van onze parlementaire redacteur) Nadat mevrouw F o r t a n i e rD e W i t (Vrijheid) Donderdag al geklaagd had over de regeling inzake politieke radioredevoe ringen tijdens de verkiezingsstrijd in 1946, viel mr. Teulings (K.V.P.) haar gis teren tot op zekere hoogte in dit opzicht bij. Doch volgens hem was het fout, dat men het vooroorlogse stelsel op dit punt niet hersteld had. De minister zegde toe, dit te zullen doen. Alle politieke stromin gen, welke aan de stembusstrijd deel nemen, zullen over gelijke mogelijkheden beschikken om door de aether hun opvat tingen kenbaar te maken. Zodoende kregen in het bijzonder ook de communisten dat gene, wat zij met veel klem en zelfs met een motie verlangd hadden, welke de heer Wagenaar nu introk. Deze had het overigens een beetje aan de stok met de heer Van SI een (Arbeid). Deze had uitgeroepen geen Koejemans te zijn, die de communistische partij laat zeggen wat hij wil. De heer Wagenaar be- betoogde, dat hetzelfde opging ten aanzien van de invloed, die de wil van prof Romme (K.V.P.) op de fractie van de Partij van de Arbeïd uitoefent. Mr. Teulings (K.V.P.), die even eens de communisten geprikkeld had, kwam vooral voor de autonomie van de omroepverenigingen op, wenste een zo algemeen mogelijk programma, maar niet, gelijk mevrouw FortanierDe Wit ver langde, via een nationale omroep. Natuur lijk liet dr. Bruins Slot (A.R.) de ge legenheid niet voorbijgaan om namens zijn geestverwanten het spreekverbod, dat voor prof. Gerbrandy door de regeringscommis saris was -uitgevaardigd, scherp af te keu ren. Hiertegenover voerde minister Gielen aan, dat deze maatregel een volkomen wettelijk en geoorloofd uitvloeisel was van de bepalingen inzake controle op radio redevoeringen. Wat overigens het gehele vraagstuk van het radiobestel aangaat, verwees de be windsman naar hetgeen hierover in de Troonrede van 1946 al was aangekondigd. Hij ging verder op de structuur van de spoedig in te dienen Radiowet thans niet in en verklaarde, het niet juist te achten in het definitieve bestel de Wereldomroep met behulp van dé luisterbijdragen te be kostigen. Verder kondigde hij aan, dat zowel radiogidsen als in het algemeen tijd schriften wat meer papier zullen krijgen, wanneer zij een wachtlijst kunnen tonen, welke door een accoutant is geverifieerd. Meer papier krijgen de grote bladen niet, want voor inwilliging van het verzoek van de heer Stufkens (Arbeid) om de be staande verhouding van de papierverdeling tussen die bladen en de regionale pers ten gunste van eerstbedoelde groep te wijzi gen, bleek de minister niet te vinden te zijn. Wat de distributie van de technische couranten-apparatuur betreft, daaromtrent zal de Kamer zeer spoedig een wettelijke regeling bereiken, los van de zuivering. Dus het zal niet datgene zijn wat de heer Stuif kens in zijn pleidooi voor de ex-illegale bladen aanbeval. Zonder hoofdelijke stemming ging de begroting van Excellentie Gielen er ten- soltte door, nadat hij mr. B e e r n i n k (C-H.), die de plaats innam van de niet aanwezige fractieleider Tilanus, althans voorlopig bevredigd had betreffende de beide raadadviseurs aan zijn departement. De ene is alleen persoonlijk adviseur van de minister en zijn functie heeft slechts een tijdelijk karakter. Mr. Beernink liet daarna zijn plan achterwege, de begrotingspost in kwestie met 1 té laten verminderen in de hoop, dat het volgend jaar die persoon lijke raadadviseur niet meer op de begro ting zal paraderen. Laat op de middag verenigde de Kamer zich debat- en stemmingloos met het wets ontwerp houdende voorzieningen inzake het waarborgfonds Rechtshex-stel en inzake de effectenregistratie. Dinsdag en Woensdag komt de begroting van minister Jonkman aan de orde. Vandaag alles weer aan het werk De algemene staking in de stad en de provincie Rome, die geen ogenblik alge meen is geweest, is een volkomen misluk king geworden. Zij is in twee dagen tijds verlopen 'en de Arbeidskamer heeft beslo ten te middernacht van Vrijdag op Zater dag haar stakingsbevel in te trekken. Van daag is alle werk weer hervat, ofschoon de eisen der stakers niet door de regering zijn ingewilligd. Er hebben nog wel ongeregeld heden plaats, waarbij veel arrestaties ver richt worden. Gunstige cijfers voor de uitvoer van bloembollen Tot en met October zijn door Neder land uitgevoerd 31.121.000 kg. bloembollen, met een waarde van ongeveer 64y2 mil- lioen gulden. Dat zijn 3.000.000 k.g. en 13 millioen gulden meer dan in 1946. De verwachting is ,zo deelt het Week blad voor Bloembollencultuur mede, dat in het resterende deel van 1947 de cijfers nog zullen stijgen tot 33.000.000 kg. en 68 mil lioen gulden. Spoorwegramp in midden-Frankrijk Tot nu toe 17 doden Tussen Riom en Pontmort in midden- FrankrUk heeft Vrijdagnacht een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij, voor zover bekend, 17 doden en 20 gewon den zijn te betreuren. Brandweer, politie en vrijwillige hulp ploegen zetten het zoeken naar verdere slachtoffers voort. Het ongeluk gebeurde, doordat een snel trein in botsing kwam met een electrische wagen, die in tegenovergestelde richting reed. De electrische wagen vloog onmiddel lijk in brand. Volgens ooggetuigen heeft de machinist van de sneltrein de naderende electrische gezien en getracht te remmen. Hij kon ech ter, de hevige botsing niet vermijden. Men vond het geheel verbrande lichaam van de machinist met beide handen om de handles geklemd. Men gelooft, dat het ongeluk aan een fout bij het zetten van de wissels te wijten is. Paniek in Moskou Russische „rush" op de winkels Een paniek, die in de Sovjet-hist.orie haar gelijke niet heeft, heeft zich meester gemaakt niet alleen van de bevolking van Moskou, maar ook van die in andere ste den. zo schrijft de correspondent van het Zweedse blad Morgentidningen, die zo juist uit Moskou in Helsinki is gearriveerd. Hij doelt op de bestorming van de .win kels, die begon zodra de regering het be sluit had genomen om de bankbiljetten in te wisselen. Dit offensief op de winkels be reikte zijn hoogtepunt tegen eind Novem ber, toen ieder zijn geld probeerde om te zetten in goederen. Men kocht van alles, bont, juwelen, piano's en meubilair. De correspondent zag mensen in één winkel honderdduizend roebel uitgeven. Door deze rush waren de meeste winkels al spoedig uitverkocht en zij sloten hun deuren. Al leen de levensmiddelenzaken bleven open, maar hun voorraad wodka, caviaar, fruit en ingeblikt voedsel was spoedig uitgeput. Ook in Leningrad deden zich dergelijke verschijnselen voor, hoewel er niet zo'n uitgesproken paniekstemming heerste. De correspondent vraagt zich in zijn ar tikel af wat de aanleiding voor het inwis selen van de bankbiljetten mag zijn en hij oppert de veronderstelling, dat het grote aantal valse roebels, dat in de oorlog zowel door de Russen als door de Duitsers ge maakt werd, de oorzaak is. (U.P.) Het woord is aan Bezit is net als mest en deugt nergens toe, tenzij bij ver breiding. De twee inzittenden verdronken Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak is Vrijdag een vrachtauto van de kolen handel Gebroeders Woikke te Alkmaar ter hoogte van de Vogelenzangseweg onder Vogelenzang van de weg afgegleden en in de Leidsevaart terecht gekomen. Twee in zittenden zijn daarbij om het leven geko men. De politie werd in het onderzoek naar de toedracht van dit ongeval zeer belem merd door de omstandigheid, dat bij het ongeluk geen getuigen aanwezig zijn ge weest. Eerst geruime tijd later hebben voorbijgangers gewaarschuwd, dat er een auto in de Leidsevaart lag. De politie heeft onmiddellijk getracht de inzittenden te bereiken, waartoe zich enkele mensen te water begaven. Toen de slachtoffers eenmaal op het droge waren gebracht, kon een dokter slechts de dood constateren. Het horloge van één der verongelukten was op zeven minuten over elf blijven stil staan. De wagen kwam uit de richting Voge lenzang en wilde de bocht bij de Leidse vaart nemen. Men neemt aan dat de auto daar geslipt is en vervolgens twee keer over de kop geslagen. De slachtoffers zijn de 50-jarige café houder T. van der Molen en de 38-jarige vrachtrijder B. Huiberts, beiden uit Alk maar. Koeien in gepantserde auto over de grens In de nacht van Donderdag op Vrijdag heeft de douane nabij Wouw op de rijksweg Bergen op ZoomRoosendaal een gepant serde smokkelauto aangehouden, die, ge laden met vijf koeien, op weg was naar België, meldt de „Volkskrant". De chauf feur en zijn handlanger zijn ontkomen met een kleine auto, die vóór de smokkelwagen uitreed. De douane trof de pantserauto on beheerd op de weg aan met een begin van brand in de laadbak. Met een snelblus- apparaat werd de brand geblust. Twee van de vijf koeien moesten echter ter plaatse worden afgemaakt. Vermoedelijk is men hier gestuit op een perfect georganiseerde, brutale smokkelaarsbende, die in Rotter dam koeien opkoopt en ze dan eerst per schip en later per pantserauto naar België vervoert. Meer dan eens was de drie-tons Ameri kaanse legerauto, waarvan de motor en de cabine waren gepantserd met staalplaat van een halve centimeter dikte, door de douane gesignaleerd op moeilijk begaan bare zandwegen en bospaden tussen Putten en Roosendaal. Verscheidene malen was met stenguns en geweren het vuur er op geopend, doch zonder resultaat. Verschei dene malen had de douane geprobeerd bar ricaden op te werpen, maar deze werden door de chauffeur genegeerd. Verzoek aan onze weekabonnés Wegens incassomoeilijkheden in. ver band met de Kerstdagen, verzoeken wij onze weekabonnés vriendelijk, in de week van 15-20 December, tevens het abonnementsgeld voor de week van 2227 December aan onze bezorgers te willen voldoen. DE ADMINISTRATIE Auto ramt twee andere auto's in Heemstede Wonderlijk goed afgelopen ongeluk Vrijdagavond te half negen reed een be stuurder van een auto met zeer grote snelheid door de Van Merlenlaan te Heem stede en wilde de Herenweg opdraaien, juist op het moment dat daar twee auto's voorbijreden, waarvan de een de ander op normale wijze wilde passeren. De auto mobilist die uit de v. Merlenlaan kwam verleende geen voorrang en reed in volle vaart op de beide andere auto's in. Het gevolg was, dat de wagen die het eerst werd geramd, met geld tegen de naast hem rijdende wagen werd gedrukt. De bestuur der van deze laatste verloor de macht over de wagen, welke door het hek van de me taalgieterij die daar is gevestigd, werd ge slingerd en vervolgens in een sloot terecht kwam. Hoewel alle drie wagens ernstig werden beschadigd en de wagen die in de sloot raakte, vrijwel geheel vernield werd, liep dit ongeval bijzonder goed af; slechts een dame die in een der auto's was geze ten, liep schram op boven het ooglid, zo dat zij verbonden moest worden. De an dere inzittenden kwamen met de schrik vrij. Het ongeval is uitsluitend te wijten aan het niet verlenen van voorrang door de bestuurder van de met grote snelheid uit de v. Merlenlaan komende auto aan de beide auto's die op de Herenweg reden. Italiaanse regering wordt gewijzigd Reuter meldt, dat heden een wijziging in het Italiaanse kabinet zal worden be kend gemaakt, waarbij drie gematigde so cialisten en twee republikeinen in het ka binet zullen worden opgenomen en twee Christendemocratische ministers zullen af treden. Officieus werden volgende namen genoemd. Colonel Randolfo Pacciardi, de republikeinse leider, en Guiseppe Saragat, de leider der gematigde socialisten, zullen tot vice-premier benoemd worden, teza men met de tegenwoordige vice-premier, de onafhankelijke minister van financiën Einaudi. De christendemocratische ministers, die zullen aftreden, zouden Paolo Cappa van scheepvaart en Marico Cingolani van na tionale verdediging zijn. De verongelukte auto wordt weer boven water gebracht. De voorzitter van de delegatie van het Koninkrijk Abdoelkadir, tijdens het uitspreken van zijn redevoering op de eerste formele bijeenkomst van de beide delegaties met de leden van de commissie voor de goede diensten aan boord van de Renville Amerikaanse mijnwerkers- bond uit de A.F.L. getreden De Amerikaanse mijnwerkersbond is uit de A.F.L. getreden. Het uittreden is ge schied naar aanleiding van een geschil tus sen Lewis en de A.F.L. over een bepaling van de wet Taft-Hartley, die voorschrijft, dat geen vakvereniging van de diensten van de „national labour relations board" (raad van arbitrage bij arbeidsgeschillen) kan gebruik maken, als haar leiders niet onder ede verklaren, dat zij geen commu nistische sympathieën hebben. Een woordvoerder voor Lewis heeft op een persconferentie met nadruk verklaard: „Wij willen onafhankelijk blijven, zowel op het terrein van de politiek als op dat van de vakbeweging." Het is niet de eerste maal, dat Lewis zich van de A.F.L. distancieert. Ongeveer tien jaar geleden deed hij hetzelfde en werkte toen mede aan de oprichting van het C.I.O. (congress of industrial organisations). Tussentijdse schenking van 150 millioen dollar De gemeenschappelijke conferentie-com missie van beide huizen van het Ameri kaanse Congres heeft haar goedkeuring gehecht aan de onmiddellijke verstrekking van 150 millioen dollar, als schenking, aan de landen die voor tussentijdse hulp in aan merking komen. Dit bedrag zal onder deze landen worden verdeeld. Het is niet bekend, of behalve Frankrijk, Italië en Oostenrijk ook China een deel van het bedrag zal ont vangen. Congresleiders bijeen President Truman heeft een nieuwe bij eenkomst met de leiders van het Congres bijeengeroepen. Tijdens deze Maandag te houden bijeenkomst zal de president hun de uiteindelijke versie der regering van het hulpplan voor Europa op lange termijn voorleggen. Chinese regering meldt successen Naar in Sjanghai verluidt, zijn de Chi nese regeringstroepen in het Zuid-Oosten van Honan (Centraal-China) een algemene opmars begonnen tegen de omsingelde resten van een communistische strijd macht, die na een veldslag van acht da gen van 50.000 tot 20.000 man gereduceerd zou zijn. Het hoofdkwartier van generaal Pai- Tsjoeng-Hsi, de Chinese minister van de fensie en opperbevelhebber in Centraal- China, meldt dat 10.000 communisten zijn gesneuveld: of gewond en bijna 4.000 com munisten gevangengenomen zijn. Een af deling regeringstroepen, die van het Noor den van de provincie Hoepeh naar de ber gen van Tapitsj oprukt, heeft het commu nistisch bolwerk Mantsjeng na een strijd van 24 uur ingenomen. Huwelijksreis voorbij De huwelijksreis van prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh zal Zondag eindigen. Het paar keert dan naar Londen terug. De hertog moet Maandagmorgen, volgens de officiële indeling, zijn nieuwe functie bij de admiraliteit beginnen uit te oefenen. Van gezaghebbende zijde wordt verno men, dat het onwaarschijnlijk is, dat het echtpaar binnenkort een buitenlandse reis zou maken. Nederlands-Indische R.V.D. antwoordt op republikeinse verklaring De Nederlands-Indische regeringsvoor lichtingsdienst heeft in een communiqué geantwoord op de republikeinse verklaring dat de Nederlanders de voorstellen van de commissie van drie ten aanzien van de order „staakt het vuren" hebben verwor pen. Het communiqué zegt dat de voorstellen van de commissie van drie niet door de Nederlanders zijn verworpen, maar dat slechts opheldering is verzocht op enkele punten. Vervolgens wordt er de nadruk op ge vestigd, dat het slechts de bedoeling van de Veiligheidsraad geweest kan zijn om rust en vrede op Java, Sumatra en Madoera te herstellen. Tevens moet worden aangeno men dat de republiek de acties tegen leven en eigendommen gepleegd door troepen onder republikeins gezag veroordeelt en aangezien de economische schade sedert de capitulatie van Japan veel groter is dan die tijdens de bezetting hadden de Neder landers voorgesteld, teneinde zo spoedig mogelijk tot een oplossing van al deze problemen te komen, de bestaande demar catie-lijnen aan te houden als voorlopige demarcatie-lijnen, de ogenblikkelijke uit vaardiging van de order „staakt het vu ren", de evacuatie van alle republikeinse strijdkrachten, die zich op Nederlands ge bied bevinden naar de republiek en de be perking van patrouille-activiteit. Dit bleek voor de republiek niet accep tabel. Het communiqué zegt dan, dat een radio rede van Sjarifoeddin met een beroep op zijn volgelingen om een einde te maken aan de stille oorlog tegen burgers meer ef fect zou hebben dan alle mooie woorden tot de wereld gericht. De Nederlandse commissie verklaart zich bereid met volle kracht verder te onder handelen over de laatste voorstellen van de commissie van drie, mits de republiek daadwerkelijk bewijst dat de huidige ver denkingen overboord gezet kunnen wor den. Nieuw voorstel De Nederlandse commissie hoopt een duidelijk antwoord - ja of nee - te krijgen. Is het ja dan zal een nieuw voorstel volgen dat inhoudt: het verbieden van sabotage, intimidatie en représailles tegen personen en groepen, alsmede van vernieling van eigendommen, aan wie deze ook toebeho ren, het afzien van radio-uitzendingen en BRITS-RUSSISCHE HANDEL Donderdag werden in Britse officiële kringen de berichten bevestigd, dat bij de handelsberpekingen tussen Engeland en de Sovjet-Unie op de belangrijke pun ten overeenkomst is bereikt. Van gezag hebbende zijde wordt vernomen, dat de Britse minister van Handel, Harold Wil son, een verklaring omtrent de besprekin gen in het Lagerhuis zal afleggen. De defi nitieve ondertekening hangt af van de be sprekingen van de in Moskou gebleven delegatie onder leiding van de Britse am bassadeur, sir Maurice Peterson. Naar te JVIoskou verluidt zal de handels overeenkomst waarschijnlijk over 7 a 10 dagen worden getekend. elke vorm van propaganda, welke provo ceert of troepen of burgers verontrust, troepen en burgers via radio of op andere wijze op de hoogte brengen van de delicate situatie en van de noodzaak om het boven bepaalde na te leven, alsmede aan de mi litaire waarnemers en de civiele assisten ten van de commissie voor goede diensten alle kansen geven om hun werk te ver richten. Tevens zouden andere punten kunnen worden opgenomen, waarover reeds over eenstemming bestond, namelijk het onmid dellijk staken der publicaties der militaire communiqués, behalve de wekelijkse ver- lieslijsten, het in principe accoord gaan met het voorstel de gevangenen vrij te laten. Aldus luidde de samenvatting van de Nederlandse voorstellen, die aan de com missie voor goede diensten is voorgelegd. Het communiqué is voorzien van een aanhangsel waarin een aantal subversieve acties van republikeinse zijde worden op gesomd. CONFERENTIE TE LONDEN De zone-fusie blijft steen des aanstoots Gisteren hebben de vier ministers in Londen weer vergaderd zonder succes. In het begin van de zitting wees Marshall met klem een beschuldiging van Molotof van de hand, dat een plan tot economische en politieke fusie van de drie Westelijke zones van Duitsland in voorbereiding is. Marshall noemde de fusie van de Engelse en Amerikaanse zone een overeenkomst van zelfverdediging tegen de Sovjet-Rus sische politie, die in 't zelfde tempo econo mische rijkdom uit de Oostelijke zóne van Duitsland haalt, waarin deze de Weste lijke zóne wordt binnengebracht. Hij wees er echter op, dat de fusie slechts een tijde lijke regeling is in afwachting van de vol ledige eenheid en dat deze regeling ieder jaar moet worden vernieuwd. Daarna ging men over tot besprekingen van de herstel betalingen, die geen resultaten hadden. REPUBLIKEINS LEGERBERICHT NIET MEER VERBODEN De resident van Batavia heeft het in zijn ressort geldende publicatieverbod van de republikeinse legerberichten ingetrokken. Dit verbod is dus thans gedurende 2Vz maand van kracht geweest. Het is met in gang van 2 October ingesteld, waarbij het alle dagbladen en andere periodieken ver boden was in het betreffende ressort repu blikeinse legerberichten op te nemen. KOUDER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt., geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Wisselende bewolking met aanvanke lijk enkele verspreide buien. Geleide lijk afnemende en tijdelijk naar Noord oost draaiende wind. Kouder. 14 December: Zon op 8.40 uur, onder 16.28 uur Maan op 10.49 uur. onder 17.41 uur 15 December: 8.41 uur. onder 16.28 uur 11.31 uur. onder 18.44 uur Zon op Maan op

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1