Jac. Binkhorst Beverwijk NIWIN-avond werd een groot succes VeSsen-Noorti Santpoort IJmuiden Reparatie-Inrichting fa; W. Pruis i. P. Keuter SATERDAG 13 DECEMBER 1947 IJMUIDER COURANT De Nederlands?, militairen in Indonesië zorgen zo nu en dan eens voor afioisseling :r het, dagelijkse soldatenmenu door de jacht op zwijnen, die grote schade aan richten in de te velde staande gewassen. Een gevelde wroeter levert een flinke bout. jViet het organiseren van de in het Luxor- theater .gehouden NEWIN-steravond heb ben de lieren P. Rijsdijk en B. Pijpers, de organisatoren van deze avond, een bevre digend succes geboekt en wij kunnen wel zeggen dat alle aanwezigen, die de zaal tot aan de laatste plaats vulden, met volle teugen hebben genoten van alles wat hun door de vele medewerkenden geboden werd. De voorzitter van het NIWÏN-comité, de heer E. Koopman, heette alle aanwezi gen van harte welkom cn speciaal de bur gemeester, mr. H. J, J. Schol tens met zijn echtgenote, en zeide onder meer dat het NIWIN-comité direct sympathiek tegen over het voorstel stond om een avond'te beleggen speciaal voor de militairen in In- dië. De NIWIN in Beverwijk heeft al veel goeds gedaan voor hen. „The blue Jam Guys" openden het feest en brachten de juiste sfeer in de zaal, waar na Bert Pijpers, de lachende dwaas, zich aan het puibliek voorstelde. „The Hilo Havvaiians" zongen van de gouden zon, blauwe lucht en de lachende kust, „Dubbel Eén" betokkelde zowel de gitaar als de lacjpspieren van de aanwezi gen. „The Three Sunfields", vader _met twee zoons, haalden meer uit hun mond-- orgels dan waarschijnlijk was en „The Witly's", de Wijker elastieken mensen, lie ten, sclhone stukjes acrobatiek zien. Jam mer dat dit nummer door een ongelukje werd bekort. En zo is deze avond een grandioze opeenstapeling van leut en ernst geweest met als resultaat, dat de beurs van de NIWIN f 1.379,66 rijker werd. Jubilerende koorzangers Zondag veertien December is het voor het Mariakoor van de Parochie van Onze Lieve Vrouw van Goeden'Raad een grote dag, waarop niet minder dan acht zangers hun zilveren jubileum vieren, te weten de heren L. Tervoort, Th. Niesten, M. P. van Lieshout, B. J. W. Langendijk, H. Koelman J. Koelman, J. Hoogeveen en G. de Goede. Om tien uur zal een Hoogmis te hunner intentie worden opgedragen, waarna in de Pastorie aan de feestelingen een blijvende herinnering zal worden aangeboden. IS HIER IETS VAN U BIJ? De gevonden voorwerpen, waaromtrent op het politiebureau inlichtingen zijn te verkrijgen zijn: ceintuur, crick en wielsleu- tel, Lipssleutel met plankje en ketting, bankbiljet, polshorloge, regenkap je, kin dermuts, vulpen, bril, vulpotloden, para- pluie, muntbiljet, ©patscherm, kinder- schaatsen, diverse wanten en handschoe nen, portemonnares en een roeiboot. Verder 2ijn nog drie honden aangetroffen. Burgerlijke Stand Geboren:.Berthina J., d. van A. Ivens en G. Lammers, Hobbesteeg 42; Cornells, z. van P. A. Bruyns en S. H. Alkemade, Alk- maarseweg 163; Frederica A. A., d. van J. Rozemeyer en A. C. Jansen, Populierenlaan 49; Elisabeth J, M., d. van C. Berkhout en M. E. v. d. Kaay, Strick van Linschoten- straat 15; Petrus J., z. van P. J. Hilbers en P. van Wetering, Tulpenlaan 4; Cornells G., z. van C. de Bruin en G. Molenaar, Boo gaardlaan 8; Hendrik B., z. van E. Daniels en H. J. Steenbeek, Eenhoornlaan 1; Johan nes G., z. van G. J. de Boer en T, Doode- man, Rijvordtlaan 58; Euphenia Th. M., d, van Th. J. A. Burger en D. F. M. Klarenaar, Breestraat 86; Ida, d. van K. de Boer en E. Warts, Bothastraat 4rd., Haarlem; Henriëtte A. M., d. van H. G. M. Hugen en H. P. A. Peters, De Zwaanstraat 26, Wijk aan Zee. Ondertrouwd: J. Chr. van Santen Maar tensdijk, Wilgenhoflaan 38 en Chr. C. Tromp, id. L. Visser, Kamperstraat 36, Zaandam en J. van Wijck, Heemskerker- weg 243. Getrouwd: Jhr. F. C. van Suchtelen en H. J. Majoor; H. Minnee en T. H. Meyran; M. T. Moeken en J. Mol; M. J. Teeling en J. C. Borsboom; G. van den Haak en A. H. Jansen; A. S. Streng en A. M. van Balen; P. Hallewas-en E. M. P. Welage; B. G. van Zutphen en M. C. Brouwer; G. Offenberg en M. Schweitzer; M. van Vliet en F. J. Martens. Overleden: D. Groot. 75 j,, gehuwd met J- M. Kramer, Adrichemstraat 32; E. H. de Haan, 49 j., gehuwd met W. Drenth, Noor- der wijk weg 15; M. Beentjes, 5 mnd., Gal- genweg 23: T. Ham, 62 j., gehuwd met J. Groot, H. Burgerstraat 1; A. J. M. Anne- garn, 72 j,, gehuwd met H. H. J. M. Lee- öers, Peperstraat 17. Agenda voor Beverwijk ZATERDAG 13 DECEMBER. Luxor Theater: 7 en 9.15 uur: „Neem mijn leven" (18 j.). Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Ge- Vangenen van het verleden" (14 j.). W. B. Theater, 8 uur: „Topper op stap" (18 j.). Hotel „Bellevue", 8 uur: Vergadering Taxi-, Huur- en Auto-ondernemers. ZONDAG 14 DECEMBER 1947. Luxor Theater, 4.30, 7 en 9.15 uur: „Neem mijn leven"; 2.30 uur: „Liever lui dan moe". Kennemer Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 Uur: „Gevangenen uit het verleden". W. B. Theater, 2.30 en 5 uur: „De ge vreesde speurder" en „De Spookh engst" (a. l.)j 8 uur: „Topper op stap" (18 j.). METAALBEWERKERSBOND VERGADERDE Gisteravond heeft de R.K. Metaalbewer- kersibond een ledenvergadering gehouden, waarin de districtsbestuurder de heer van Brussel enige nieuwe voorstellen behan delde, hetgeen speciaal de vraag of een nieuwe indeling in gemeenteklassen moge lijk is, betrof. Ook werd er een hartig woordje gesproken over de ouderdoms pensioenen, waaromtrent eveneens enige nieuwe voorstellen ter tafel werden ge bracht, waarnaast ook vacantietoeslag en snipperdagen wenden behandeld. De vergadering ging met alle ingedien de verbeterende voorstellen aceoord, waar na de geestelijke adviseur nog een kort op- wekkend woord sprak. DE BURGEMEESTER OVER KENNEMER HISTORIE. Bij de uitgeverij W. P. van Stockum Zoon in Den Haag komt van de hand van mr. H. J. J. Scholtens, de Beverwijks burgemeester, binnenkort een lijvig over zicht van het verleden van Midden-Ken- nemerland uit. Onder de lampekappen van de Velsense stationswachtkamer kan het heel knus en warm zijn. Voor een wachtkamer althans. Een beetje lui en een beetje dommelig, niet koud -en afwerend als in Beverwijk, nee, met ebn echt tafelkleedje, een pruttelende waterketel op een amechtige kachel en een ondermaatse poes. Zo, dat men voor zijn plezier gaat zitten wachten en naar de mensen kijken. Aangezien een wachtkamer door de spoorwegen in het leven is geroepen om de ledige minuten hunner klanten ge- noegelijker te maken, doen de wachters doorgaan niets dan soezen en zitten of de pees krauwelen. Maar in de Velsense wachtkamer wordt toch ook gewerkt bijwijlen. Daar is aller eerst "een propere juffrouw, die vaak met kopjes rammelt en niet nader te noemen weekbladen aan de man, vooral aan de man, brengt. Daar is de laatste dagen ook een joch met een opvallend nieuw en blo zend gezicht, wiens taak het is, in deze wachtkamer papiertjes uit te delen en in ruil daarvoor dubbeltjes in een sigaren- blik te ontvangen. Hij kan niet al te best leren, heeft hij mij verteld, maar er schuilt een wakkere handelsgeest in dit jong en dat is ook wat waard. De wachtkamer van Velsen-IJmuiden- Oost is zijn domein en de piano voor de IJmuider volksstem zijn ideaal. Hoe dat precies zit met die piano en zo, weet hij niet, maar hij vergaart dubbeltjes en doet dat met een lach en een vraag: „Mag ik u misschien een steun - bon van tien cent verkopen, mevrouw?" En voor dat de mevrouw beseft, dat het niet om steunzolen maar om een piano gaat, is zij een dubbeltje armer maar een kinderlach'rijker; de jongen stopt voldaan de zinken munt bij de andere en zegt, dat hij lekker de meeste dubbeltjes heeft ver gaard van alle steunbonnen-verkopers. Of het waar is, weet ik niet, maar de knaap heeft de juiste plaats en het juiste mo ment voor zijn verkoop gekozen.. Naast de juffrouw, de poes en de week bladen is hij een wachtkamer-meubel ge worden. Toch maar goed, dat de piano er op deze manier gauw komt, want de knaap blijft niet zo fris en zo uitgeslapen als hij elke dag maar weer het avondlijke station afroomt naar dubbeltjes. TE VERWACHTEN TRAWLERS Vertrokken op: flkmdevdag 27 No- 'ember: stoomtrawler En Avant, IJm 8; motortrawler Claesje, RO. 46. Vrijdag 28 November; stoomtrawler Vi king Bank, IJm, 183. Woensdag 3 December: motortrawler Excelsior III, KW 76. Zaterdag 6 December; stoomtrawler Ca- tharina Duyvis, IJm. 60; Mary, IJm. 61; Sumatra, IJm. 62; Gloria, IJm. 37; Amster dam, IJm, 58; Bergen, IJm 16; Petten, IJm. 49; Adelante, IJm. 19; Maria, IJm. 95; Vios IV, IJm, 96; Vios V, IJm, 102; Irene, IJm. 89; Condor, IJm. 72; Robert William, KW. 123: Katwijk II, KW. 134; Castor GDY. 100; .motortrawler Medan, IJm. 57; Batavia, IJm. 99. Maandag 8 December: stoomtrawler Her cules, IJm. 196; Norma Maria, IJm. 6; Fla mingo, IJm. 25; Maria Elizabeth, IJm. 114; Poolzee, IJm. 77; Oostzee, IJm. 147; Per seus, IJm. 45; motortrawler Thorina, Urn. S3; Antje, RO. 15; Dirkje, RO. 53; Excel sior II, KW. 78. Dinsdag 9 December: stoomtrawler Cor nells, IJm. 15; Zeehond, IJm. 70; Reiger IJm. 106; Horn Rif, IJm. 155; Pokusie, GDY. 2. Woensdag 10 December: stoomtrawler Prinses Beatrix, IJm. 117; Knikker, IJm. 4, Donderdag 11 December: stoomtrawler Ewald, IJm. 48; Schoorl, IJm. 39; Dolfijn, IJm. 103. Vrijdag 12 December: stoomtrawler Utrecht, IJm. 73; Bloemendaal, IJm. 71 Zwarte Zee, IJm, 94; Neptunus, IJm. 87. Samenwerking bij dc Kerstviering Feestende „Watervrienden' De zwemafdeling van de Vereniging „Hoogoven Staten", „De Watervrienden" welke ondanks het ontbreken van de eer ste bestuui-sfunctionarissen voorzitter en secretaris, die beiden zijn afgetreden, blijk baar toch floreert, heeft, hoewel laat, een zeer geslaagd zwemfeest in het Velserbad gehouden. Hiervoor bestond van de leden een goede belangstelling, die culmineerde in de aanwezigheid van een late Sinterklaas en zijn knecht. Namens het hoofdbestuur van de Staten verwelkomde de heer J. v. d. Toorn, om vervolgens de leiding in handen te geven van de instructrice der zwemafdeling, me vrouw De Feber. De wedstrijden, die tegen het horloge werden gezwommen, hadden een prettig en spannend verloop, maar de jury, welke een vrij ongemakkelijke taak hacï, wenste liever geen bekendmaking van de verschil lende uitslagen, daar de wedstrijden een geheel intiem karakter droegen. De wedstrijden bestonden uit 25 meter schoolslag voor meisjes en jongens, 50 me ter schoolslag en 25 meter borstcrawl voor dames en heren. Het touwtrekken voor meisjes'en jongens, alsmede af val-wedstrij den gaven uiteraard aardige verrassingen. Mevr. Woning fungeerde als startster. Tijdens de feestelijke zwemcapriolen verenigde men het nuttige met het aange name, waarna de prijsuitreiking een mooie collectie luxe artikelen, boeken en gebruiks voorwerpen aan de winnaars schonk. Ten slotte is als interessant deel nog „figuur- gezwommen". De goedheilig man heeft de aanwezigen nog toegesproken en de heer v. d. Toren dankte allen, die tot het wel geslaagde zwemfestijn hebben bijgedragen. Uit het ,,Watervliet"-kamp Een geweldige tegenslag door een nood lottige omstandigheid met gevolg een ver- liespunt in de laatste minuut tegen Aurora deed het eerste van „Watervliet" dezelfde positie handhaven. Watervliet 4 rekende af met Aurora 5 (06), een mooi succes. De groen-gelen hebben Zondag' slechts drie wedstrijden, daar de adspiranten voor lopig niet spelen. -• Het eerste twaalftal verliest in C. Scharpff die naar Amerika vertrekt, tijdelijk een goed korfballer en daar boven dien S. de Vries en B. de Heer in de ko mende wedstrijd tegen Oosterkwartier ook niet van de partij zijn, zullen Watervliet I en de invallers moeite genoeg heb ben om het tegen de leiders tot een behoor lijk resu-ltaat te brengen. Te meer daar thuis met 15 is verloren. Verlies zal wel de einduitslag zijn voor Watervliet, waar door de stand op de ranglijst reden tot be zorgdheid zal geven. Het derde twaalftal gaat ook naar Haar lem en ontmoet nu voor de derde maal THB 2, welke wedstrijd reeds tweemaal werd uitgesteld. Evenals vorige week kan opnieuw de volle winst worden behaald, maar dan ook alle zeilen bijzetten! De enige thuiswedstrijd op „Watervliet" wordt gespeeld door Watervliet 4 versus Nieuw Flora 3. Beide ploegen kennen el kander nog niet en daar is gebleken, dat Nieuw Flora zeer wisselvallig speelt, zal het vierde goed doen de tegenstander niet te onderschatten. Kerstwijding in Geref. Kerk Zoals gebruikelijk, zal ook dit jaar in de Gereformeerde kerk aan de koningsweg weer een Kerstwijding worden gehouden, waarin als voorganger optreedt de nieuw benoemde Evangelisatiepredikant, ds. A. Schweitzer, welke een korte toespraak houdt over het onderwerp: „Kerstfeest, God én gij". Medewerking aan deze wijdingsure, die Maandag 22 December plaats heeft, wordt verleend door het Evangelisatie-zangkoor en het Chr. Kinderkoor „De Zangvogels", eveneens onder leiding van de heer Huib Slings. De solo-partijen in de uit te voeren cantate zullen door dit kinderkoor vertolkt worden. Organist is de heer J. Pel. „TAVIDO" SPEELT „METALEN EVA". De toneelclum „Tavido", onderafdeling ■an de Hoogoven-ambtenarenvereniging De' Gieteling" heeft onder regie van de 'eer Holtslag voor haar tweede uitvoering in studie „De metalen Eva". Dit is het nieuwste toneelwerk van Henk Bakker en J. W. v. d. Heiden, die het een „humoristi sche tragedie in drie bedrijven" noemen. Tweede helft klaverjascompetitie begonnen De competitie van de Klaverjasclubs va- de Federatie Midden-Kennemerland i: deze week de tweede helft ingegaan en het opmerkelijke is, dat fel is gevochten om de punten. Want het puntenverschil was in alle ontmoetingen betrekkelijk gering tus sen winnaars en verliezers, zodat de com- jpetitie wel de nodige spanning brengt. Bovendien besloten de B-ploegen van De Nolle en Vriendschap, nu de B-klasse voor lopig de competitiewedstrijden heeft ge staakt, tot vriendschappelijke ontmoetin gen. Hiervoor zijn als prijzen medailles beschikbaar gesteld. De eerste ontmoeting hier tussen De Nolle B en Vriendschap B eindigde in een over winning voor de laatste ploeg met 23417- 24596. De uitslagen van de wedstrijden in de A-klasse zijn: Allen Present IAAnimo 21533-19905 Allen Present 2A—Ruiten Aas 21838-19920 De Vriendschap 1 A-Scheiwijck 22092^20397 De Vriendschap 2ADe Nolle 21872-19619 Zoals blijkt wonnen de thuisclubs, die daardoor steviger op de ranglijst zijn ge komen. Kerkconcert door „Vox Jubilant" Het was een uitgebreid programma waar mee het IJmuidens Christelijk Vrouwen koor „Vox Jubilant" na een tweejarige studie binnenskamers voor het forum kwam. Onder leiding van Jo de Koeijer, die het ensemble versterkt had met het vrouwenkoor van Santpoort, introduceer den de zangeressen zich met een aantal eenvoudige liederen, die Gerrit Fidder van orgelbegeleiding voorzag. De klank van het koor viel me niet mee; men hoort de stem men, goede en minder goede, nog te vee] afzonderlijk inpïaats van de gewenste ho mogene koorklank. Al zongen de dames zeer verdienstelijk drie- en vierstemmig capella, tegenover zang van een vrouwen koor staat men nu eenmaal veel critischer qua klank en dynamiek dan tegenover die van een gemengd koor, omdat het eerste zoveel subtieler klinkt. Van der Bijl's Jesu dulcis memorie en Mandelssohns Motiet, beide behoorlijk- opgaven voor dit jonge koor, zong mer vlot. Neiging tot zakken was ebhter steeds aanwezig, nuancering kon nog sterker ge ïndiceerd worden. Opzettelijk wijs ik or deze tekortkomingen, omdat een inderdaad volmaakt zingend vrouwenkoor de toehoor ders nog zoveel schoons bieden kan. II denk aan de uitstekende ensembles, die Willem Hespe ons op de zangwedstrijder van voor 1940 liet horen. „Vox Jubilant" heeft met dit kerkcon cert de eerste stap gezet op de weg die mettertijd naar de volmaakte koorzang leiden zal. Altsoliste was Nelly Zwikker, die haar prachtig donkere stem uitnemend tot haar recht wist te doen komen; in de trits Bach- Üederen, die ze vol tederheid ten gehore bracht, speelden temperatuurzwevingen haar parten. Over de voordracht echter niets dan lof. Henk Snoek zong eveneens enige klas sieke juweeltjes, stevig op toon maar on verstaanbaar door onvolmaakt articuleren. Met de stem is bij een serieuze studie (die van voren af aan beginnen moet) werke lijk iets te bereiken, als deze de z.g.: „hete aardappel" maar kwijt is. Guilmant's Pastorale genoot een knappe, verantwoorde vertolking van Gerrit Fidder, die het kerkorgel bespeelde en die op de moeilijkheden, waarvoor een bespeler er van zich soms gesteld kan zien, bedacht was. Zo kon hij ons laten genieten van een doordacht registreren en van zijn ver kwikkend muzikaal spel, dat zich solo he laas tot een tweetal nummers beperkt zag onder de vele die het programma (qua druk een typografisch monstrum) ver meldde. A. J. van der Weijden MARKTBERICHT Destijds deelden wij mede, dat ten op zichte van de viering van het komende Kerstfeest tussen de Ned. Herv. Gemeente, de Gereformeerde Gemeente en de Ned. Herv. Evangelisatie een samenwerking tot stand was gekomen. Ook vermeldden wij toen, dat het in de bedoeling lag, óók de buitenkerkelijken in de viering van het Kerstfeest te betrekken. Thans kunnen wi," nog de volgende nadere bijzonderheden melden: Op Maandag 22 December voeren Jon geren van de Ned. Herv. Gemeente een Kerstlekenspel in „De Weyman" op. Op diezelfde avond vindt in de Gereformeerde Kerk een Kerstwijdingsdienst plaats, waar in zullen voorgaan ds. Wesbonlc en ds. Verschoor. De volgende Dinsdag wordt bovenge noemd lekenspel door de Ned. Herv. Jon geren opnieuw opgevoerd, doch thans in de Nederl. Hervormde Kerk. Woensdag 24 December des avonds om 11 uur brengen deze Jongeren in de Ned. Hervormde Kerk een Kerstspel. Al deze bijeenkomsten zijn ook be stemd voor buitenkerkelijken. Op de Eerste Kerstmorgen geven de koren van de Gereformeerde en de Nederl. Hervormden Gemeente en dat van de Kapel op het kruispunt Enschedélaan Middenduinerweg, met medewerking van een muziekkorps, een massale zanguitvoe ring, waarop een aantal Kerstliederen ten gehore zal worden gebracht. Om 10 uur vinden kerkdiensten plaats in de Gereformeerde en Nederl. Hervormde Kerk en om 10.15 uur in „De Toorts". En tenslotte kunnen we nog als bij zonderheid vermelden, dat in de Kapel een bijzondere kerkdienst zal worden gehou den, die in hoofdzaak bestemd zal zijn voor buiten-kerkelijken, waar natuurlijk ook plaats is' voor hen, die in de artdere kerken geen plaats kunnen vinden. SANTPOORT KRIJGT EEN NIEUWE TIMMERMANSWERKPLAATS. Burgemeester en Wethouders maken be kend, dat door hen bij besluit van 9 De cember vergunning onder voorwaarden is verleend aan Th. G. van Geldorp te Sant poort, tot het oprichten van een machi nale timmermanswerkplaats achter het perceel aan de Hoofdstraat no. 152 te Santpoort. Doodstraf geëist tegen drie S.D.-rechercheurs Voor het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag hebben terechtgestaan dc S.D.-recher- cheurs Regels, Leemhuis en Victor. L. en V. werden er van beschuldigd werkzaam ge weest te zijn voor de Duitse contra-spion- nagedlenst. Zij hadden geheime zenders op gespoord, illegale organisaties opge spoord en opgerold en nagegaan op welke wijze illegale werkers naar Engeland gin gen. Aan P. was bovendien ten laste ge legd, dat hij opgetreden is als chef van de beruchte documentatiedienst van de Haag se politie. V. heeft samen met twee anderen een inbraak gepleegd in het ministerie van Defensie met de bedoeling voor de „Ab- wehrstelle" bepaalde documenten in han den te krijgen. Uitvoerig werden de verdachten verhoord over de talloze arrestaties van verzetsstrij ders, welke zy hebben verricht. Vele getui gen, waaronder ook de weduwen van enige hunner slachtoffers, legden verklaringen af over de wijze waarop de gewezen S.D.- rechercheurs te werk gingen, V. zou zelfs een arrestant met een gloeiende pook heb ben bewerkt. In zijn requisitoir zeide de procureur fiscaal, mr. De Gruyter, dat hij slechts een keuze had gedaan uit het omvangrijke ma teriaal, Door het optreden van de verdach ten hebben vele goede Nederlanders het leven verloren. De procureur-fiscaal eiste tenslotte tegen de drie verdachten de dood straf. Selieppphericlitcn K. N. S. M. Boskoop, 11 Dec. van Ant werpen naar Amsterdam. Dundee, 12 Dec. te Amsterdam. Jupiter, 11 Dec. van Gibraltar naar Algiers, Roelf, 12 Dec. te Rotterdam. Theseus, 11 Dec. van Gibraltar naar Lissabon. Titus, 11 Dcc. van Rotterdam n. Alexandrië. Cygnus, 11 Dcc, te Huil. Hercules, 10 Dec. 'van Piraeus naar Alexandrië. Orion, 10 Dec, van Bourgas naar Istanboel. Omen, 10 Dec. van Bilbao naar Amsterdam. Orpheus, 10 Dcc. te Malaga. H. O, A. L, Alphacca, 10 Deo. van Dar es Salaam naar Zanzibar. Emancipator, 10 Dec. te Mombassa, Boschfontein, 12 Dec, VHssin- gen gepasseerd naar Antwerpen. Randkerk, 10 Dec. te Port Said. VINKE EN CO. Rossum passeerde 11 Dec. Ouessant. K. P. M. Kaleanda, 11 Dcc. St, Vincent gepasseerd. OCEAAN. Agamemnon, 9 Dec. te Ba tavia, Elpsenor, 9 Dec, te Londen, komt dan naar Amsterdam. Glaucus, 6 Dec. v. Colombo naar Amsterdam. Melampus, 6 Dec. te Ma kassar. Phrontis, 6 Dec. van Jeddah naar Batavia. K. H. L, Rijnland, 11 Dec. te Santos (uitreis). Merwede, 11 Dec. thuisreis van Pernambuco naar Amsterdam. MIJ. NEDERLAND. Joh. de Witt, 11 Dec. van Algiers naar Amsterdam. Rondo, 11 Dec. te Penang. Grote vaart. Aanvoer vis. 10 kisten tarbot en tong, 28 kisten schol, 10 kisten wijting, 10 kisten diversen, 317 kisten verse haring. Besommingen. KW 69 f 574, IJM 283 f 4230. IJM 316 1226, IJM 202 f 6. Zes jaar geëist tegen Haarlemmer Zes jaar gevangenisstraf en twintig jaar ontzetting uit de kiesrechten wérd geëist tegen de 55-jarige Haarlemmer Th. P., die voor het Bijzonder Hof in Arnhem terecht stond. P. werd in 1934 lid van de N,S.B. en kreeg tijdens de bezetting een baantje bij le „Oostcompagnie", waarvoor hij totaal mgeschikt bleek te zijn. Daarna werd hij idjunct-directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau in Nijmegen, in welke functie tij er steeds op uit was, zoveel mogelijk ongemannen naar Duitsland te sturen. Hij egistreerde zelfs alle kooplieden op de lijmeegse markt en liet tijdens een be- angrijke voetbalwedstrijd een razzia op ongemannen houden. Concentratie en koppeling van electrische centrales De concentratie van de eleetriciteitspro-* luctie en koppeling der centrales in ons and is reeds lang in voorbereiding. Op aandrang der regering wordt een 150 kv (lcilovolt)-verbinding gemaakt: Lutterade - Roermond - Eindhoven - Geertruiden- berg - Dordrecht - Rotterdam - 's-Graven-r hage - Leiden, een 150 kv-lijn Roermond - Blerick en een 100 kv-lijn Zwolle - Deven ter - Hengelo en door een 60 kv-lijn zullen verbonden zijn. Gasselte - Groningen - Leeuwarden en Lemmer, welke lijn ge deeltelijk door geringe middelen voor be drijf met 100 lev geschikt gemaakt kan worden. De 150 kv koppellijn van Leiden wordt doorgetrokken tot Velsen en Amsterdam. Dit werk wordt thans uitgevoerd, de pro vincie Noordholland stelde daarvoor reeds zes millioen gulden beschikbaar. De drie centrales in Noordholland (PEN, Haaidem en Amsterdam) zijn al gekoppeld. Er zal nu worden overgegaan tot oprich ting van een N.V. Samenwerkende Electri- citeits Productiebedrijven (S.E.P met een kapitaal van f 500.000. Ged. Staten van Noordholland stellen aan de Provin ciale Staten voor deel te nemen met 50.000. Noordhollanrlse aarde voor het Damplantsoen Dezer dagen is in drie gemeenten van Noordholland aarde opgegraven en in een urn gedaan, welke Zaterdag met de urnen uit andere provincies in het voorlopige mo nument op de Dam te Amsterdam zal worden bijgezet. Aarde is opgegraven op de ere-begraaf- plaats aan de Zeeweg te Overveen, nabij de Oostbatterij op de Rijkswerf der Koninklijke Marine en het terrein aan de Wilhelmina- straat te Den Helder en aan de Apollolaan, uit het Weteringsplantsoen en op de Amstel- dijk te Amsterdam. Abbedijk, 10 Dec. van Tampico te Houston. Arnedijk, 11 Dec. 21.15 uOr Lizard gepass. (AntwerpenNew York). Groote Beer, 11 Dec. van Menado naar Makassar. Hugo de Groot, 11 Dec. van Colombo naar Port Said. Java Mail (charter Holl. Am. Lijn), 11 Dec. 7.30 uur te Port Said. Johan de Witt, Java- Amsterdam, 11 Dec. van Algiers. Kota Inten, Rotterdam—Java, 11 Dec. van Aden. Linde- ke.rk, 10 Dec. van Rangoon te Calcutta. Ma- cuba, 5 Dec. van Abadan naar Melbourne, Merwede, 11 Dec. van Pernambuco naar Am sterdam. Molenkerk, Rotterdam—Oost Azië, 12 Dec, te Genua. Paula, 6 Dee, van Pladjoe. Salatiga, 11 Dec. van Loanda naar Lobito. Samarinda, 11 Dec. van Makassar naar Balik- papan. Sarangan, 10 Dec. van Batavia te Ma dras. Willem Ruys, Rotterdam—Java, pass, 11 Dec. 9 uur Suez, Kleine vaart. Giena, 11 Dec. van Plymouth te Port- houstoclc, Amazone, 6 Dec. van Par naar Kopenhagen. Angeja, 9 Dec. v. Southampton te Barrow. Atlantic, 10 Dec. van Ostende te Londen. Bernina, 11 Dec. van Kopenhagen n. IJstad. Brinda, 11 Dec. van Londen te Midd- lesbro. Constant, 11 Dec. van Shoreham te Middlesbro. Crescendo, 10 Dec. van Par te Runcorn. Depa, 12 Dec. van Plymouth naar Cai'diff. Eemshorn, 8 Dec, van Teignmouth n, Karlskrona. Elisabeth RKC,11 Dec. van Lysekil naar Hellevoetsluis. Elisabeth (Ver maas), 10 Dec. van Londen naar Gent. Escaut, 11 Dec. van Rouen te Parijs. Gaaster- land, 11 Dec, van Goole te Harlingen. Glas haven, 11 Dec. van Malmö naai' Halmstad. Goote, 12 Dec. van Sas van Gent te LÜbeck verw. Hast 1, 11 Dec. van Plymouth naar Rot terdam om te repareren. Import, 12 Doc. van Kotka naar Rotterdam (bunkeren). Konings- diep, 11 Dec. v. Brunsbuttel naar Rotterdam, Koningshaven, 11 Dec. van Wasa te Helsinki. Kijkduin, 9 Dec. van Falmouth te Southamp ton. LeuVehaven, 11 Dec. van Gothenburg te Middelfahrt. Lobi'a, 9 Dec. van Plymouth te Fowey. Mulan, 12 Dec. van Middlesbro te Londen. Omlandïa, Antwerpen—Oporto, pass. 9 Dec. Ouessant. Oron, 11 Dec. van Ostende naar Chatham. Prinses Juliana, 12 Dec. van Maldon naar Rotterdam, Prinses Margriet, 9 Dec. van Rochester te Londen. Rose Mario, 11 Dec. van LÜbeck te Delfzijl. Strijpe, li Dec. van Karlsham naar Dordrecht. Taurus, 11 Dec. van Middlesbro te Londen. Tim, 9 Dec. van Goole te Penzance. Twente, 10 Dec. van Delfzijl te Londen. Vaderland, 11 Dec. van Rotterdam te Londen. Veenenburgh, 11 Dee. van Middlesbro naar Rotterdam. Vio lette Erica, 11 Dec. van Genua naar Taragona. Wim (Vermaas), 11 Dec. van Middlesbro te Gothenburg; Wolanda, 9 Dec. van Dartmouth te Brixham. Zeehond (Hammerstein) 11 Dec. van Oslo te Lysekil. Zeemeeuw, pass. 12 Dec. Vlissingen, (AntwerpenDordrecht). Zwer ver, 11 Dec. van Ipswich te Southampton. Vrijdag 12 December voeren de haven van IJmuiden binnen: Arpesa v. Rotterdam Dundee van Antwerpen. Franca van Londen 'voor Zaandam- Larppania van Rotterdam, Bougainville van Noordzee- Fiat van Londen. Boskoop van Antwerpen. Cygnus van Hull. Vertrokken zijn: Irwell naar Goole. Ka- tinga Haje Patera naar Gdynia. Tommelite naar Dublin. Drako naar Gothenburg. Ary Scheffer haar Aarhus. Hoogwatertijden. Zaterdag 13 December: 4,08 16.20 uur. Zondag 14 December: 4.46 16.58 uur. Is het w aar is, dat na de zeven vette ^maanden onvermijdelijk zeven magere komen, dan is de inzet van December nog slechts een bescheiden voorproefje van wat volgen moet. Geen vis, geen haring, geen Ijle ook. ol' in zulke hoeveelheden, dat de vishal er eigenlijk een beetje voor spek en. bonen bijstaat. De Neptunus sloeg wol een droevig leeglcrecord, door helemaal onver- richterzake terug te komen en ook de an dere kanaalboten schijnen het niet al te best te maken. Trouwens, het is op ander gebied ook een 'wat beklemmende beweging. Den Haag betracht de uiterste geheimzinnigheid over de nieuwe prijzen. De hoogste autoriteit wil nu eenmaal niets loslaten over dit voor velen zo gewichtige onderwerp. Die hoogste autoriteit ia eveneens een beetje vreemd bezig met de fijnvis-prijs. We kregen dezer dagen als antwoord op een vraag' aan het directoraat-generaal voor de prijzen, hoe het er mee stond na de klemmende argu menten voor afschaffing van de maximum prijzen in de fijnvishandel, dit categorische en onbevredigende antwoord: „Het ligt niet In de bedoeling van de directeur-generaal om de maximumprijzen voor de zogenaam de „rijnvis" af te schaffen." Punt. Geen verklaring, niet eens een kleine uit eenzetting met het bekende thema' van de loon- en prijspolitiek als grondslag. Hoewel dit toch een levenskwestie is voor cle kust- vissers onder meer en de tongetjes op het Rembrandtplein in Amsterdam de zes vijftig zonder pijn halen De verre-visserij. Een nog vrij vaag be grip met namen als „Bergen", „Haarlem", „Assan Reis", „Simon de Danser" en „Claes Compaan" als enige aanknopingspunten, Hoe handel en export zullen reageren op de „verre vis", als die er volgend jaar een keer komt, blijft een open vraag. Wel weten we, dat de personeelskwestie voor de betrokken reders er niet ongunstig voor staat: de belangstelling van aspirant- bemanningen is volgens de betrokkenen overdonderend. Voorlopig liggen de Claes Compaan en de Assan Reis echter nog langs de leant en de ai'beiders aan boord wijzen naar een don ker gat in de diepte: „daar komt de hel. en verder hangt er een sluier over deze twee veelbelovende schepen. Het worden natuurlijk moderne oliestokers, waarop het vermoedelijk goed werken zal zijn. Wat dit betreft is het experiment met de Britse „Fairfree" ongetwijfeld interessant, maar of het practisch nut zal hebben voor onze visserij, wordt terecht aangevochten. Een dergelijke dure boot moet toch wel heel goed varen, wil de reis. „uit" kunnen. Bovendien, Nederland kan zich nu eenmaal dergelijke kostbare px-obeersels niet ver oorloven. Wat jammer is op zichzelf. Boksen Een tweede gevecht Joe Louis-Walcott De wereldkampioen dacht al verloren te hebben (Speciale correspondentie uit Nezv York) Nog is Joe Louis de wereldkampioen zwaargewicht, maar ixx de 24 keer, dat hij zijn titel verdedigde, is de nedexjaag nimmer zo nabij geweést als thans, Toen de gong klonk, die het einde van de 15de ronde aankondig de in zijn gevecht tegen Joe Walcott, waren er van'de ruim 18.000 toeschouwers zeker 12.000 die de ovei'tuiging hadden dat het einde van Louis' tienjarige regering als zwaargewicht-kampioen was gekomen. Waax-- schijnlijk dacht Joe er zelf ook zo over, want reeds voor het bekend maken van de uitslag wilde hij de ring verlaten en hij moest door ziin helpers worden tegengehouden en bij de telling der punten kwam de verrassing, dat Louis tóch overwinnaar werd. Voor Walqott is het nog niet afgelopen. Het zwaargewichtkampioenschap staat weer in het centrum van de belangstelling en een tweede ontmoeting is reeds voor Juni 1948 vastgesteld. Nimmer heeft één van Louis' tegenstanders plezier gehad van een tweede ontmoeting met de kampioen, Schmeling die als enige er in slaagde om Louis knock out te slaan, werd in het tweede gevecht verpletterend verslagen, in de eerste ronde. Maar dat is tien jaar geleden en Joe Louis is niet meer de Joe Louis van 1937, Hij is voortdurend langzamer geworden een beweeglijk bokser was hij nimmer en de snelheid van zijn punch zijn sterkste wapen is veel minder ge worden. Louis, die een gro sportman is aan wiens naain geen enkel bokssehandaal kleeft, die verder altijd bereid is gevonden zijn titel te verdedigen, wanneer zich een tegenstander voordeed, heeft onmiddellijk te kennen gegeven, dat hij thans niet aan terug trekken denkt. Hij wil deze kwestie beslist zien: hij wil strijdend ten onder gaan tegen Walcott of hij wil zich revancheren, Walcott met één gevecht van een „niet" tot een „kans" gewox'den, is ervan overtuigd, dat hij Louis in een tweede gevecht zal ver slaan. Maar een groot wereldkampioen zullen wij in Walcott ook niet hebben, want voor de positie van zwaargewichtkampioen is ook Walcott met zijn bijna 34 jaar te oud. Niet weg te cijferen is overigens voor Walcott, dat hij', vader van zes kinderen, financieel in eens „boven Jan" is gekomen. Voor zijn tweede gevecht met Louis zal hij een $70.000 gega randeerd krijgen, en dat voor een bokser, die waarschijnlijk nimmer veel meer dan enkele duizenden dollars als prijs heeft ontvangen. De bonnenüjst van deze week is wat betreft bon 546 Reserve niet geheel duidelijk. Op bon 546 Res. is te krijgen: 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindex-mee! of kin derbiscuits, /VAAfi TROMPSTRAAT 56 Leder- en Fourniturenhandel Iste KLAS BAKKERIJ „DE TOEKOMST" Is niet Trompstr. 22 maar CASEMBROOTSTRAAT 22. Ingang bakke rij Trompstraat. Nog etentje»,.. Straks kennis moktn net schoonmama I Pus lar ger. dot ik estrn-glnd ge schoren beo. Met Philips' ..PWLlSHAVE" eltcinjch dtoogschecMppsraat goot dat spel e» wpkkolijlL Vraagt eens vrijblijvend demonstratie bij; WILLEM BARENDZSTR. 21 IJmuiden. Vulpenreparatieinrichtlng VELSERDUINBLEIN 5 IJmuiden. Tel, 5593,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3