Polen heeft weer plannen voor de diepzeevisserij Velsen Bloemenmagazijn A. KRAAK Predikbeurten ZATERDAG 13 DECEMBER 1947 ÏJMUIDER COURANT 4 Hollandse bases voor Poolse trawlers Polen is lang niet tevreden met de vis-1 want waren de Polen voor de oorlog al geen I nn nn 1-irtt linrl \ifondt dan C/ipHp Rplfpndpn in vprcphpiRpnp Noflor- serij op de Oostzee en het land wendt dan ook de blik naar de diepzee-visserij. De voorbereidingen tot een grote campagne, in de vorm van uitbreiding der vloot en het brengen van jong bloed in de beman ningen zijn reeds geruime tijd gaande. Als de achtergrond van deze Poolse ver langens. om de vleugels definitief verder uit te slaan, ziet „Fishing News" het ver schijnsel, dat op de Poolse markt meer vraag is naar haring dan naar de kabel jauw, die de Baltische zeeën opleveren en de opbrengst van de diepzee-visserij zal dus navenant veel groter zyn. Bovendien is de Oostzee betrekkelijk arm aan vis (de totale vangst kwam niet vaak boven de 150.000 ton per jaar) waarvan Polen ruw geschat 60.000 ton kreeg. Omgeslagen per hoofd van de bevolking wil dit zeggen, dat elke Pool hoogstens op 2,5 kilo vis per jaar kan rekenen en daar er minstens 10 nodig zijn, zal de ontbrekende 7,5 kilo uit diepere wateren moeten komen. Het Poolse verlangen is eigenlijk al oud. Als wij ons goed herinneren, kwamen in 1933 de eerste diepzee-visserij-onderne mingen in dit land op en in 1939 waren er al vijf ondernemingen met een gezamen lijke capaciteit van 20 loggers en acht trawlers. Na de oorlog moest de hele zaak weer van de grond af worden opgetrokken. Maar nu- laat de rederij „Dalmor" al weer 25 stoom- en motortrawlers tot 500 ton onder haar vlag varen en de kleinere bedrijven sturen tesamen vier trawlers naar zee. Natuurlijk is de grote afstand Polen— Noordzee een bezwaar voor een doeltref fende verwezenlijking dezer plannen. Maar daar is een mouw aan te passen, goede bekenden in verscheidene Neder landse vissershavens en hadden toen niet diverse rederijen hun belangen in de vreemde ondernemingen? Op het ogenblik worden er weer groot scheepse plannen in die richting uitge werkt cn als de voortekenen niet bedrie gen, zal ook IJmuiden de echo hiervan binnenkort duidelijk gaan horen. Oehoe de onoverwinnelijke meestervlieger Panda zijn onverschrokken- angstige leerling en Kraan hun verachtelijke rivaal zullen in boekvorm verschij nen. Zeer binnenkort bij de □muider Courant verkrijgbaar. U zult de nu verzamelde avon turen van Panda en de Meestervlieger niet willen missen. Het gaat vanavond spannen in het Velserbad Vanavond zullen er in het Velserbad xveer polowedstrijden worden gespeeld. De adspiranten van V.Z.V. gaan zich namelijk meten met hun collega's uit Haarlem. Het gaat met de V.Z.V.-jongens de laatste tijd niet slecht en als het een beetje meeloopt, dan zou het eerste gelijke spel wel eens binnen kunnen komen. Het tweede herenzevental, dat het lang niet slecht doet in deze competitie, krijgt als tegenstander D.W.R. tegenover zich. Wij geloven niet dat wij te optimistisch zijn als wij een overwinning voorspellen. Hierna volgt de strijd van de avond: de V.Z.V.-dames komen tegen de dames van D.W.R. 1 uit. Juist het afgelopen seizoen hebben de dames van D.W.R. bewezen, tot de sterkste in den lande te behoren. Zij eindigden op de tweede plaats in de strijd om het kampioenschap van Nederland, zo dat wij de V.Z.V.'sters dan ook maar wei nig kans geven; maar het feit dat er ge wonnen moet worden om in de volgende ronde te komen van het tournooi om de Rococent-beker zal misschien de nodige aansporing betekenen. Tot slot van de avond spelen de heren van het eerste zevental tegen het Leidse „de Zijl". Indien de heren het tot een overwinning brengen, en die kans is zeer groot, zullen zij de volgende ronde van het bekertournooi bereikt hebben. De ploeg zal verschijnen met: Wevers, Swier, Chr. Visman, N. Schoone, C. Vis- man, C. Zwemmer en P. Kramer. Het eerste dames-zevental verschijnt met: de Maijer-Waalberg, C. Ris-Swier, A. Swier-Slats. A. Buding, M. Kwak, N. Kint en B. Roelofs-Blok. Wijziging van verordening De verordening waarin een gedeelte van de gemeente is aangewezen als „bewaar plaats van as en vuilnis" heeft een wijzi ging ondergaan. Burgemeester en Wethouders geven er kennis van, dat op de secretarie gedurende drie maanden een verordening ter inzage ligt voor het publiek, waarin blijkt welke die wijziging is en wat zij inhoudt. Het besluit tot die verandering is geno men in de raadsvergadering van 28 Oc tober. DISTRIBUTIENIEUWS Bewoners van IJmuiden, Velsen (dorp) en Driehuis, wier namen beginnen met de ltter P. tot en met Red, kunnen Maandag 15 December nieuwe bonkaarten voor le vensmiddelen, tabak- en versnapering- kaarten halen in het Patronaatsgebouw. Schoenenbonnen voor hen, wier T. D. eindigt op 8 en 04, 14, 24, 34 of 44. voor Velsen emi IJimuMeo ZATERDAG 13 DECEMBER. Thalia 7 en 9.15 uur: „Gejaagd door de nacht". Rex. 7 en 9 uur: „Het Mysterie van de onderwereld". (Ie deel). De Pont. 8 uur: „Gevecht op de Ranch" en „Olaf de Pooljager". Patronaat. 8 uur: NIWIN-avond. K.Z.O.S. „Het begon in een gracht". ZONDAG 14 DECEMBER. Thalia. 3 uur: Matinée. 7 en 9.15 uur: „Gejaagd door de nacht". Rex. 3, 7 en 9 uur: „Het Mysterie van de onderwereld" (le deel). De Pont. 2.30, 5 en 8 uur: „Gevecht op de Ranch" en „Olaf de Pooljager". MAANDAG 15 DECEMBER. Raadhuis 912 uur. Spreekuur: wethou der van Sociale Zaken. Raadhuis 1012 uur. Spreekuur: Bur gemeester. Bioscopen. 8 uur: Voorstellingen. „REX". „Het mysterie van de onder wereld". Dit is nu eens een van die echte ouderwetse vervolgfilms, vol fantastische gebeurtenissen, waarbij een Jules Verne nog maar een bedeesde sprookjesverteller was en zo vervuld van het gevoel der ge vechten en de voortdurende achtervol gingen, dat men eenvoudig geen tijd krijgt om zich af te vragen hoe het mogelijk is, dat toevallig op de plaats, waar Gene Autry voor de microfoon moet optreden een on dergrondse stad is, waar in een wonderlijk volk van robots en wreedaards leeft, be stuurd nog wel door een erg mooie, maar des te immoreler vorstin. Het drama speelt zich afwisselend in de prairies en „20.000 voet onder de aarde" zoals de titel is af en de drijfveren voor al die afwisselende avonturen zijn beurtelings roofzucht, opstandigheid, af gunst, wraakzucht en het toeval. Dat laatste is van erg veel ihvloed op het slot van het eerste deel van deze serie, want de held en zijn twee jeugdige medestanders worden in een grot bedolven door een ge heimzinnige ontploffing en ware er niet de zekerheid, dat er volgende week nog meer avonturen volgen, dan zou men zeggen, dat zij er niet levend af komen THALIA. „Odd man out". Een Ierse rebellenleider helpt een overval op een bank plegen, wordt aangeschoten en valt bij de vlucht uit een snel rijdende auto. Alleen gelaten door zijn kameraden begint hij een wanhopige vlucht door de stad, die weldra vol is van politiemensen, die jacht op hem maken. Hij is een stervend man, maar wil het niet opgeven en zo begint hij zijn Odyssee door de duisternis, die het grootste deel van deze film vult. Van de ene schuilplaats sleept hij zich naar de andere. Voorbijgangsters rapen hem op en verlenen hem goed bedoelde hulp. Er is een klein gluiperig mannetje, dat hem schijnbaar verbergen wil, maar in werkelijkheid probeert zoveel mogelijk geld aan dit „geval" te verdienen. Een aan lager wal geraakte dokter opereert hem, een dronken schilder achtervolgt hem, omdat hij de laatste blik in zijn ster vende ogen wil opvangen en vastleggen op een van zijn wanstaltige schilderijen. Een kroegbaas, die geen last wil hebben, werkt hem weg, een kleine Ierse pastoor strijdt voor zijn zieleheil. En er is ook nog een meisje, dat zonder angst en zonder bedenkingen de stad in trekt om hem te zoeken en bij te staan, zo maar om hem zelf, omdat haar liefde voor hem haar- ge loof is, zoals ze zegt. Deze zwerftocht is geen sensationeel verhaal, zoals de bioscopen het wel eens presenteren, maar een huiveringwekkende tragedie, een verhaal dat in sombere beel den is uitgesponnen, maar, waarin men de gejaagde klop van een benauwd mensen-, hart denkt te bespeuren, zo fel is de sug gestie, die er van uit gaat. Het realisme van dit knappe werk doet denken aan de goede Franse films, die voor de oorlog ge maakt werden, de brakke sfeer, waarin de mensen geen uitzicht hebben en geen hoop, komt er mee overeen, maar er is een groot verschil in geest. Deze film, rauw en tra gisch als ze is, laat geen indruk van neer slachtigheid achter, in tegendeel ze is ver vuld van de standvastigheid en oprecht heid, die haar hoofdfiguren kenmerken. In het bijzonder is dat te danken aan de rol van Kathleen Ryan, het meisje. Dit is geen „ster"-rol, in wat filmliefde gedrenkt, dit is een levend mens. Dezelfde eenvoud ken merkt de rol van James Mason, de ge vluchte man. En als aan het einde van het verhaal het oude pastoortje in een ijle win teravondsfeer bij twee lichamen neerknielt, dan is zijn bede om barmhartigheid voor de gepijnigde zielen geen frase, maar een indrukwekkende samenvatting van de nobele inhoud van de film. „De Pont" brengt deze week weer twee hoofdfilms, waarvan de eerste „Olaf de Pooljager", de bezoekers met 'n dramatisch verhaal meeneemt naar het hoge Noorden, met zijn uitgestrekte en onafzienbare ijs vlakten. Het verhaal is een levendige herinnering aan de ervaringen van een oud- zeehondenjager, Olaf Ruud, een Noor, die zijn zoon bij het ziekbed van zijn vrouw daarvan vertelt. Nadat het jagerschip in de ijsvlakten na bange strijd tegen de elemen ten is ten onder gegaan, blijft Olaf als enige overlevende met twee poolhonden over en behoudt na hevige gevaren toch het leven om in zijn jong gezin terug te keren. Een Visserij-varia De Neptunus had een strop. De stoomtrawler „Neptunus", die ter Kanaal visserij is geweest, heeft een misse reis gemaakt. De trawier is namelijk geheel leeg weer in IJmuiden teruggekomen. Over het algemeen zijn de resultaten van de ijle haring pover. Engeland roept. De Katwijker loggers die in Engeland marktten., maakten bevre digende besommingen. Ook de IJM 204 heeft zijn vangst in Engeland van de hand film, boeiend van inhoud, ondanks weinig persoonlijke activiteit en gevuld met prach tige natuurtaferelen. Van een geheel andere strekking is „Ge vecht op de Ranch" met John Wayne en Sheila Terry, die zich afspeelt in de „Far West". Een rolprent vol actie tussen Chris Morrel (Wayne) en Sam Black, een cow boy-bandiet, die het heeft voorzien op de beschermelinge van Morrel, Nina, een jeug- ;lige halfbloed, dochter van een Indiaanse en een blanke. Dit kind vertegenwoordigt een heel kapitaal en dit is het doel van Black en zijn mannen. Intussen vindt ook een bankroof plaats. Alles gaat gepaard met kletterende hoefslagen en „sprekende" revolvers, waardoor spanning niet ont breekt. Maar ook hier een „happy ending". De harp als solo-instrument Rosa Spier speelde in Velsen De leerlingen der Rijks H.B.S. heb ben gistermiddag mogen genieten van het spel van Nederlands grootste har piste, mevrouw Rosa Spier. Mevrouw Spier opende haar les met de Herfstzang van de Engelse componist John Thomas, een werk met romantische in slag. Vooraf gaf zij uitleg van de bedoe ling der onderscheidene thema's. Door het spel werd de aandacht ten volle bepaald op het instrument en dit ver gemakkelijkte de bespreking die volgde. Mevrouw Spier begon haar interessante uiteenzetting met er op te wijzen dat harp en orgel beschouwd kunnen worden als de oudste muziekinstrumenten. Vooral de harp heeft tijden van grote bloei gekend. Grieken, Egyptenaren en Assyriërs gebruikten het instrument bij godsdienstige plechtigheden, evenals de Israëlieten. De Phoeniciërs brachten de harp mee naar het Noorden, waar zij in de Middeleeuwen diende als begeleiding van troubadours. Aan de Franse hoven ge bruikte men zelfs verschillende soorten harp: het instrument van Marie Antoinette is tentoongesteld in Londen. In de loop der eeuwen is aan het uiterlijk van de harp veel veranderd, met name in de omvang en de afstand tussen de snaren. Het aantal snaren, zeide mevrouw Spier, varieerde van acht tot twintig. In 1630 was er het clavechord en dit leidde via clavecymbel naar het huidige klavier. Het clavechord geleek óp de vleu gel en bood groter mogelijkheden dan de oude harp, die onvolkomen was. Eerst in 1800, vervolgde spreekster, werd de harp voorzien van pedalen. Dit systeem van pedalen wordt thans nog gebruikt. Het grondprincipe van de pedalen is de snaren te verkorten, zodat er verandering van toonhoogte komt. De harp heeft voor elk van de zeven tonen van de toonladder een pedaal. Drie van deze pedalen zijn links aangebracht, vier rechts. De zeven-en-veertig snaren zijn gespan nen tussen de klankbodem en de hals; de zuil vormt de verbinding met de pedalen. Van de schone, sierlijke omlijsting heeft dus elk deel een belangrijke taak te ver vullen. Wat de snaren betreft, deze bestaan voor een deel uit metaal, voor een ander deel uit schapendarmen. Alleen het bovenste deel van deze darmen kan voor de harp worden gebruikt. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat het in strument bespeeld wordt met vier vingers, de pink doet geen dienst. In een orkest heeft elk instrument op zichzelf slechts een ondergeschikte functie, de volledige capaciteit komt eerst tot uiting wanneer het als solo-instrument wordt gebruikt. Dan pas ontdekt men de mogelijkheden er van. Mevrouw Spier bracht als tweede num mer een Gavotte van Bach en besloot het officiële gedeelte met het tweede deel uit Smetana's suite Mijn Vaderland: de Mol- dau. Ook van deze beide werken gaf zij een duidelijke explicatie. Het applaus dat na haar spel losbarstte was 7.o gemeend en enthousiast, dat zij als toegift de schone compositie van de Belg Alphons Hasselaar, Petite Marche. deed horen. H. K. JAC. v. ELSaCKER VOOR „HET NUT". Dinsdag komt de bekende voor drachtskunstenaar Jac. v. Elsacker naar IJmuiden, om er voor de Maat schappij tot Nut van het Algemeen in gebouw „Flora" voor te dragen. VOOR DE LEER DER WITTE EN ZWARTE SCHIJVEN. Het bestuur van de Damclub IJmuiden heeft besloten een damcursus te organi seren. clie de leden de fijne puntjes van het damspel moet bijbrengen. Dinsdag is de eerste cursusavond in „Royal". VLAARDINGSE STOOMDRIFTER VERKOCHT. De Vlaardingse stoomdrifter Pax VI. behorende aan de Visserij Mij. Mercurius is verkocht aan de N.V. Rederij Mij. Roe- lofs te Rotterdam. Onder de naam „Dol fijn" en de merken RO. 2 zal het vaartuig aan de visserij gaan deelnemen. De drifter is aangekocht ter vervanging van de motorkotter Dolfijn RO. 2, welke in 1941 door de Kriegsmarine is gevorderd en nog niet is teruggekeerd. BEHOUDEN TEELT. De stoomlogger Noord Holland VI. 130 en de motorlogger Zeeland VI. 121, beide van de N.V. Zeevisserij „Nederland" te Vlaardingen hebben de haringdrijfnetvis- serij beëindigd. IJMUIDENSE STOOMLOGGER GELICHT. De aan de N.V. Visserijonderrfeming v.h. J. C. Pronk te IJmuiden behorende stoom logger Petrus Paulus IJm. 266, welke in 1940 door de Krie^marine werd gevorderd en verbouwd tot hospitaalschip, was in de bevrijdingsdagen in de buurt van Zijpe tot zinken gebracht. Thans is het schip door de Wit's Ber gingsbedrijf te Rotterdam gelicht, doch het is nog niet bekend, of het vaartuig op nieuw voor de visserij verbouwd zal wor den. VERANDERING VAN NAAM EN VISNUMMER. De motorlogger Minister Kuijper KW 173 behorende aan de heer G. Wezelman te IJmuiden zal in het vervolg aan de visserij gaan deelnemen onder de naam De Vrouw Marretje, IJM 35. DISTRICTS-DAMVERGADERING. Zaterdagavond komt de districts-dambond Kennemerland in het „Hof van Holland" op de Grote Markt in Haarlem bijeen. HOE STAAN DE VERSCHILLENDE K.N.V.B.-RESERVE-ELFTALLEN ER VOOR? Stormvogels II bezet met 15 punten uit negen wedstrijden de eerste plaats. De ge vaarlijkste concurrent is Ajax III met 14 punten uit tien wedstrijden. VSV II bezet eveneens de eerste plaats en wel met 17 punten uit tien wedstrijden. Hier is OSV de ernstigste mededinger. De Oostzaners hebben slechts één verliespunt meer. Velsen II staat met 16 punten uit tien wedstrijden op de derde plaats. Boven deze roodbroeken staat Watergraafsmeer II met 19 punten en Zaandijk met 18 punten uit tien wedstrijden. VSV III bezet met 12 punten uit tien wedstrijden de vijfde plaats. In dezelfde afdeling staat Kennemers II met zeven punten uit elf wedstrijden op de derde plaats.van onder af. CNF II met nul punten uit tien wedstrij den staat hier op de laatste plaats. Kennemers III slaat met zes punten uit elf wedstrijden ook geen best figuur en bezet dan ook de tweede plaats van onder af, doch kan toch nog rustig ademhalen, daar Roda II precies zes winstpunten min der heeft. Gevonden voorwerpen Voorwerpen die gevonden zijn tussen 5 en 12 December en waaromtrent inlichtin gen zijn te krijgen hoofdbureau van poli tie, kamer 4, van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, iedere werkdag, met uitzondering van Zaterdagmiddag. 2 sleutels, 1 tasje, 1 sjaal, 1 kip, 1 post duif, enige wanten (kind), 2 bilj. f 2.50, 1 slofje (kind, gebreid), enige handschoe nen, 1 muts (alpino), 1 haarkam, 1 doos snoep, 1 broche, enige honden, 2 porte- monnaies, enige wanten, 1 parapluie, 1 bilj. f 1, 1 rozenkrans, 1 pakje levensmid delen, 1 tas (gevlochten), 3 snoepkaarten, 1 klink (achterklep auto), 1 versnaperings- kaart, 1 riem (Padvinder), 1 schepje (kind, rood), 1 portemonnaie met geld en diverse bonnen en textielkaart. Telefoon 4528 Kennemerlaan 29 Speciale aanbieding voor KERSTETALAGES (Adv.) Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: D A. Hogendïjk—de Wind, d., de Genestetlaan 14, Driehuis; M. Ernens Nis. d.. Tuindersstraat 79, IJmuiden-Oost; E. M. G. Kortekaasden Haan, d., Brederoodse- weg 89, Santpoort; D. AldersTervoort, z., Voorplaats 26. Santpoort; M. W. BalkZon neveld, z.. Centrumstraat 7, IJmuiden; P. H. van der Sluisvan Ewijk, d., Hofdijklaan 11, Velsen-Noord; M. H. SpanjaardWitte, d., Terrasweg 1 rd-, Santpoort; T. Kruiswijk Krab. d. en z., Bloemstraat 53. IJmuiden. OVERLEDEN: M. Ligthart, 51 j., echtgen. v. W. A. Venet, Brederoodseweg 38 B, Sant poort; M. Buis, 86 j.. weduwe v. G. Nieuw- buurt, Tuindersstraat 58, IJmuiden-Oost; G. v. Straten. 62 j., echtgenote v. J. M. A. Koe- lemeijer, Velserduinw. 167, IJmuiden-O.; J. v. Vuuren, 71 j-, echtgen. van W. de Roon, Wijkerstraatweg 207, Velsen-Noord; J. A. Jimmink, 33 j., echtgen. van G. Demmers, Kerkstraat 7, IJmuiden. GEHUWD: S. van der Molen en A. Streef- land. Kanaalstraat 57, IJmuiden. ONDERTROUWD: J. Blankers, Hoofddor- perweg 19 I, Amsterdam en J. Bennink, Kerkweg 152, Santpoort; H. Schippers, Plata- nenstraat 47, IJmuiden-Oost en C. M. M. de Groot, Terrasweg 77, Santpoort; L. Mays, Dirk Hartoghstraat 8, IJmuiden en K. J. Blom, Dirk Hartoghstraat 8, IJmuiden, toek. adres: Dirk Hartoghstraat 8, IJmuiden; H. J. te Winkel, Frögerstraat 24 rd., IJmuiden en H. Kok. Frögerstraat 24 rd., IJmuiden, toek. adres: Frögerstraat 24 rd., IJmuiden. Zaterdag 13 December 1947 BESTE KINDEREN! Sint Nicolaas is al lang weer naar zijn warme land vertrokken, jammer genoeg, maar hij heeft de meesten van ons toch met een blij hart achtergelaten, dat kon ik wel uit de briefjes van deze week merken. Toen ik verleden week de Sint bij mij binnenliet en hij verscheidene pakjes over- handigd had, stopte Zwarte Piet mij bij het afscheid nemen nog een grote doos toe en zei met een knipoogje: „voor de neven en nichten van de IJmuider Courant!" Nou, ik was natuurlijk reuze neuwsgierig wat het zijn zou en maakte gauw de touw tjes los. En weet je wat er uit kwam? Een stapel mooie boeken, de één al fleuriger dan de ander; „om als prijs te geven voor de wedstrijden" stond er op een briefje bij. Vinden jullie dat niet leuk? Nu maar zien dat één van deze mooie boeken jullie eigendom wordt, hè? En hier zijn dan de brieven van deze week: ROOSJE vertelt, dat ze een prachtig poppenledikant heeft gekregen. Dat is heerlijk, roosje. Zat er een nieuwe pop in of had je liefste poppekind zo'n gebrek aan een bedje dat je er Sint voor haar om vroeg? Jij bent best tevreden, geloof ik. Van VÈRGEET-MIJ-NIET kreeg ik al leen de oplossing van het December- raadsel. Volgt er gauw een gezellige brief? J. L. uit Santpoort stuurt mij ook de prijsvraag-oplossing maar vermeldt schuil naam noch geboortedatum. Hoor ik eens wat van je? LEO en LEIDA B., ik ben blij, dat ik nu weer wat meer van jullie weet, maar om prettig met ons clubje mee te doen moet ik toch nog even weten welke schuil namen jullie kiezen, want onder je eigen naam schrijven is niet zo aardig, vinden jullie wel? Volgende keer verwacht ik dus een gezellige brief met schuilnamen en geboortedagen, alles compleet, afgespro ken? Ah, daar is onze WILHELMINA MAR- GARETHA ook weer eens! Nee. ik ben je nog niet vergeten hoor en ik vind het leuk dat je weer terug komt om nu eens wat geregelder schrijfster te worden. Ja, de naam Aphrodite is je toegestaan, dus daar kun je je voortaan aan houden. Maar dan geen veranderingen meer, hoor! Ik kan me wel voorstellen dat je broer in Indië vóór Tante Els gaat, maar ik hoop dat je van nu af aan ook een klein schrijf-plaatsje voor mij inruimt! Weer een brief van een onbekend schrijfstertje! GERDA B. uit Velsen-N., krijg ik volgende week een gezellige brief met je schuilnaam en geboortedatum? Ik hoop dat je een trouw klantje wordt, je schrijft zo netjes! BLAUW DRUIFJE heeft drie-dubbel Sinterklaas gevierd. Eerst op zang, toen op school en 's»avonds nog eens thuis! Jij hebt geboft, zeg! En dan nog die leuke cadeautjes, waarmee je bedacht ben. Leuk, dat je moeder zo blij was met de kleedjes. Dat vindt een moeder altijd zo fijn, als haar kinderen zélf iets voor haar maken, ze is er nog blijer mee dan met de duurste gekochte geschenken. Heb je dat al eens gemerkt? ZWALUW heeft een mondorgel gekre gen, gelukkig maar hè? Kun je al een paar wijsjes spelen? Prettig, dat je met je zusje samen naar de club kunt gaan, dat is ge zelliger dan alleen, vind je niet? Niet zo somber hoor TORTELDUIFJE, over je „niets winnen". Jij moet wèl mee doen met de wedstrijden, want je hebt net zo goed als alle anderen de kans om een prijs te winnen. Niet de moed opgeven, hoor! Het bevalt je op school zeker beter dan in het ziekenhuis. Ben je nog veel ach ter geraakt? Leuke presentjes heb je ge kregen, vooral de pantoffels zullen je wel te pas komen in deze koude tijd. Ik vind het prettig, dat de prijs in je smaak is gevallen MARGRIET. Doe maar goed je best, misschien win je nóg wel eens iets. De Sint heeft mij^ook vast niet in de steek gelaten, maar zoveel cadeautjes als jij heb ik niet gehad, hoor! Fijn, dat je je diploma gehaald hebt. Keurige cijfers, zeg! Ja, BRUINTJE BEER, je postpapier vind ik heel mooi en zo leuk met je naam er op. Als je op dat papier zo zuinig bent, schrijf dan maar aan mij op een gewoon schrift-vellet je, anders worden je brieven aan mij vast ook „zuinig" en dat vind ik niets leuk! Ik hoor graag veel van kleine bruine beertjes! En dit was voor vandaag weer de laatste Voor jonge hersens De zeven verborgen muziekinstrumen ten van verleden week waren: luit, fluit, trommel, guitaar, hobo. orgel en hoorn. De goede oplossing hadden: Gerda B., Blauwdruifje, Tortelduifje en Bruintje Beer. Het weekraadsel is deze keer: Wat krijg je, als je naast elkaar zet. Kleine plas op de heide; hemellichaam; voorwerp om op te zitten. 12 3 4 b. Kwadraat raadsel. Vul bovenstaand figuur zó in, dat de woorden van boven naar onderen en van links naar rechts .gelezen, dezelfde zijn. 1. dient om op te zitten. 2. vloeit ons bloed door. 3. wrede romeinse keizer. 4. onbewoonbare woning. WIST JE DAT de eerste stalen spelden in 1365 te Neu renberg (Duitsland) vervaardigd wei-den? Maar ook vóór die tijd was het gebruik van spelden al bekend. In de oudste tijden maakte men ze van de beenderen van die ren, later van brons. De beroemde Itali aanse schilder Leonardo da Vinei kwam het eerst op de gedachte de spelden in een fabriek te laten maken en van dit plan maakte hij in 1496 een tekening. De eerste machine die automatisch spelden vervaar digde werd in 1812 uitgevonden door de Engelsen John Leigh Bradbury en Charles Weaver. de eerste telefoon in 18Q1, dus bijna 90 jaar geleden door Philip Reiss gebouwd werd? Deze bracht muziek over. De over brenging van de menselijke stem gelukte echter eerst aan Graham Bell in Boston op 10 Maart 1876. In 1886 werd tussen Parijs en Brussel de eerste interlanden telefoonlijn aangelegd. Tot volgende week TANTE ELS. Kennemerlaan 154, IJmuiden of aan de bezorger meegeven. I Tante Els feliciteert: BLAUWDRUIFJE met haar elf jaar en twee dagen daarna AVOND- 1 VLINDER met haar veertiende ver- jaardag. J Van harte, hoor nichten en een m pleizierige dag! FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot 104) dooi SUSAN 1NGL1S vertaald uit het Engels Hij wendde zich tot haar en zijn blauwe ogen schitterden. Daar dacht ik niet aan zei hij woedend. Ik dacht er aan, dat het alleen bij een krankzinnige ooit in z'n hoofd opgekomen zou zijn, om ook maar één ogenblik aan Anne te twijfelen! Mijn lieve jongen, zei Kathryn zacht. Je was op dat moment ook min of meer krankzinnig, en dat was geen wonder. Ze hield even op. Alan, kun je je voorstellen, hoe ontsteld Anne ge weest moest zijn! Ze kreeg natuurlijk ccn geweldige schok, toen je ons vanmorgen dat verhaal vertelde; ze moet gedacht hebben, dat je het allemaal verzonnen had, en zich afgevraagd hebben, waarom. Grote hemel, ja, zei hii. Kay ik moet haar dadelijk zien te vinden en deze ellendige puzzle voor haar oplossen. De verbijstering, die hem gevangen had ge houden, viel van hem af en zijn hersens werkten weer. Later zullen we wel met Mr. Geoffrey praten en er voor zorgen, dat die krijgt wat hem toekomt, maar dat kan nog even wachten. We moeten eerst Anne zien t$ yinden. Geloof je werkelijk, dat ze het hüïs uitgegaan is? Ik kan haar tenminste nergens vin den. Dan is ze waarschijnlijk op weg naar Londen. Ik vraag me af, hoe ze gegaan is. Ze kent hier de weg langzamerhand vrij goed, merkte Kathryn op, het zou waarschijnlijk het eenvoudigst voor haar zijn naar het dorp te gaan en daal de bus naar het station te pakken. Allan keek op zijn horloge. Dan zou ze nog op tijd komen om de trein van 1.30 te halen, rekende hij snel uit, en als ze wacht tot die van 2.30. Hij keerde zich om en zijn bedoeling sprak duidelijk uit zijn ogen. Kathryn zag, hoe hij in zijn haast bijna zijn verbonden arm tussen de deur knelde, maar dan was hij verdwenen en zelf ging ze snel naar de eetkamer en riep: David! Hij sprong op en kwam naar haar toe hij had gedurende vele minuten op hete kolen gezeten onder mevrouw Forbes wei nig vriendelijke blikken. Ik wil, ik wil dat jij met Alan meegaathij is nog niet helemaal goed en hij is in een dol driftige bui. Hierlangs, lieveling, langs de achterkant, je zult moeten rennen om hem nog in te halen! Grote hemel, zei Rose, toen ze uit het keukenraam keek, daar zie ik me neer Alan het pad over de Downs opren nen en is dat niet juffrouw Kay's ver loofde, die daar achter hem aan komt? Wat doen ze nu met mijn lunch,, dat zou ik wel eens willen weten? Ja, zei Sara, het is vreemd. Ik dacht al dat er iets bijzonders gaande was, toen ik .de zuster die kant op zag gaan. Ging de zuster ook die kant op? Wan neer? Toen jij het eten opdeed. En je hebt er niets van gezegd. Ik stond op het punt er iets over te zeggen, verdedigde Sara zich, toen jij begon te beweren, dat de soep koud werd, je weet toch wel, dat je dat zei, nietwaar Rose! Nu, Sara Staite, zei Rose met na druk, haar armen in de zij, laat mij je eens wat vertellen. Ze kon echter niet uitspreken, want op dat moment kwam Kathryn de keuken binnen. Zodra ze David achter Alan aan had zien weghollen, was ze zich af gaan vragen, of ze wel juist gehandeld had. Stel je voor, dat ze het verkeerd had, dat Anne naar de grote weg was gelopen en daar een lift had gekregen tot aan het sta tion. Ik geloof, dat ik de oude wagen neem en zelf naar het station rijd, voor het ge val het zo mocht zijn, dacht ze rusteloos. Wat er ook gebeurde, ze moesten Anne vinden en haar naar Trant terugbrengen en de dingen tussen haar en Alan recht zetten. En toen had ze er aan gedacht, dat het keukenraam een uitstekend uitzicht had op het pad over de Downs. Ik wilde jullie vragen, of jullie een van beiden de zuster gezien heb, - be gon ze. Rose trad, zoals gewoonlijk, als woord- voerdster op. Sara vertelt me daarnet, zei ze met stekende blik naar de on gelukkige Sara, dat ze haar naar het dorp zag gaan, toen ik het eten aan het opdoen was. Ze aarzelde en voegde er dan aan toe, omdat Kathryn die inlichting misschien ook gebruiken kon, ik zag meneer Alan daarnet ook dezelfde rich ting uitgaan, juffrouw Kay, en uw meneer Lorne ging weer achter hem aan. Dat is dan in orde, zuchtte Kathryn opgelucht. Rose keek haar vol liefde aan en trachtte haar nieuwsgierigheid te ver bergen. Ongetwijfeld zouden Sara en zij wel tijdig te weten komen, waar het alle maal om ging. Ik heb uw vis warm gehouden, juf frouw Kay, zei ze. Zal Sara die bin nenbrengen voor u? Kathryn keek twijfelachtig. Je kimt beter alles warm houden, Rose, zei ze tenslotte. Ze zullen straks allemaal terugkomen en ik zal dan met hen samen lunchen. Ze kon het eenvoudig niet over zich verkrijgen nu bij tante Em te te gaan zitten, dacht ze. Ze zou boVen naar een van de kamers aan de achterkant van het huis gaan en daar uit kijken, of ze al thuis kwamen. Ze pro beerde uit te rekenen, hoelang de wande ling naar het dorp en terug was. Lang voordat de door haar uitgerekende tijd verstreken was, zag ze David terugkomen. Hij was alleen en kwam aanhollen. (Wordt vervolgd). Zondagsdiensten IJMUIDEN Dokters In spoedgevallen zijn van Zaterdagmid dag 12 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raadplegen de artsen P. Brouwer, tel. 4507 en J. Mac Daniël, tel. 4203 voor de Maatschappij-doktoren. Voor de overige geneesheren neemt waar dokter W. van Haselen, tel. 4290. Apotheken Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de IJmuider Apo theek, Kennemerlaan 102. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur: mej. J. de Winter, Evertsen- straat 3. VELSEN-NOORD en BEVERWIJK Zondagsdienst, van het Zaterdagmid dagspreekuur af tot aan 't eerste spreek uur Maandag, heeft de arts M. H. A. Melchior, tel. 3340. Apotheken Zondag- en nachtdienst heeft apotheek Sepp, Zeestraat. SANTPOORT In spoedgevallen is de arts D. R. Mans- holt, tel. 8320 te consulteren van Zater dagmiddag tot Maandagmorgen. Apotheken Zondag- en nachtdienst heeft de Sant- poortse Apotheek. ZONDAG 14 DECEMBER. IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstr. 10.30 uur ds. J. v. d. Berg, Bed. H. Doop; 5.30 uur ds. Breeuwsma, van Nieuw Vennep. Geref. Kerk. Kanaalstraat. 9 uur ds. J. van Buuren; 3.30 uur ds. S. E. Wesbonk. Geref. Kerk (Art. 31. K.O.). 10.30 en 5.15 uur Candidaat C. van Lingen, van de Lier. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4 uur cand. J. van Genderen. Oud Kath. Kerk. 10 uur Heilige Dienst. Toelating tot de le Heilige Communie; 4 uur Vesper. Leger des Heils. 10 uur Heiligingssamen-, komst; 8 uur Verlossingssamenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat. 10.30 uur ds. Alb. Vis, van Beverwijk. Heropening Kerkgebouw. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk. 10.30 uur ds. J. v. d. Wiel. Geref. Kerk. (Goede Herderkerk). 9 uur ds. S. E. Wesbonk; 3.30 uur ds. J. van Buuren. Ver. v. Vrijz. Herv. Nijverheidsschool. 10.30 uur ds. Kruyt, van Den Haag. Verg. van Gelovigen. 10 uur Eredienst; Woensdag 8 uur de heer K. Rozendal. Vrüe Evangelisatie. 4 uur de heer Nee- rings van Enkhuizen. DRIEHUIS. Crematorium. (Koffiekamer Westerveld). 10.30 u. ds. S. E. Wesbonk. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. Johs. Bronsgeest; 7 uur Velsen-Noord, Langeveldslraat. ds. Johs. Bronsgeest. Geref. 10 en 4.30 uur ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. J. O. Norel, 5 uur G. W. van Deth, van Bloemendaal. Geref. Kerk. 10 en 5 uur ds. C. Meijer. Evang. Luth. Gemeente. 10 uur ds. J. Ph. Haumersen. Maranatha. 10 uur mr. D. C. H. Verdam, van Leiden. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. H. Hinlopen, van Amsterdam; 5 uur ds. J. Heidinga, Jeugddienst. De Toorts. 10 uur ds. P. A. Tichelaar. Kapel. 5 uur dr. H. v. d. Loos, van Haar lem. Geref. Kerk. 9.45 en 5 uur ds. A. Ver schoor. Geref. Kerk (Art. 31. K.O.). 10.30 en 5 uur ds. J. Keizer. HAARLEM. Oud. Kath. Kerk. Kinderhuis singel: Church of England, 3 p.m. Even song, Rev. C. E. Elton.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 6