3 Tweehonderd duizend kilo^verse in de week tot zes December r Meer vakliteratuur voor aanstaande onderwijzers gevraagd „Reis naar Indiè noodzakelijk om ons opnieuw te oriënteren" zegt dr. Beel Nederlandse verliezen in Indonesië Veksen-Noord Beverwijkt MAANDAG 15 DECEMBER 1947 1JMUIDER COURANT HARINCCIJFERS Overduidelijk wordt de afloop van het. igringseizoen geïllustreerd door de weke lijkse cijfers van de afdeling Visserijen van i.et ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Volgens deze cijfers werd in de week van 1 t.m. 6 December $31.397 kilo verse haring in IJmuiden aangevoerd, Scheveningen kwam hier voor iet eerst sinds geruime tijd bovenuit met een weekcijfer van 333.620 kilo' en Vlaar- jingen deed ook een duit in het zakje met ?4.500 kilo. In totaal kreeg IJmuiden sinds Ülei 25.478.135 kilo verse haring te ver werken en het landelijke totaalcijfer be draagt thans 32.092.712 kilo. ■\Vanneer we zo langzamerhand kunnen oaan terug zien op 1947 is een vergelij king tussen de verschillende haringhavens ongetwijfeld interessant. Welnu: Scheve- liiivgen nam als „tweede" dit jaar 4.790.299 tjlö verse haring van het geiheel voor zijn rekening, Vlaardingen is een slechte derde „iet 1.772.073 kilo en Katwijk sukkelt met ,000 kilo achteraan. Andere havens kre gen 42.205 kilo van de buit. J" Verse vis De aanvoer van verse vis heeft voor de eerste week van December goeddeels uit schelvis bestaan: in IJmuiden werd 295..350 kilo van deze waar aangebracht. Verder kwam er 13.350 kilo tong en tarbot, 31.000 kilo schot, 37.550 kilo kabeljauw, 8,850 Haringprijzen en Kamerdebatten Opmerkingen uit het vak Zoals men zich zal herinneren, heeft de Tweede Kamer zich de afgelopen week met de haringprijzen bezig gehouden en men heeft uit de kringen der volksvertegen woordiging protest aangetekend tegen de wanverhouding" tussen de „aanvoerprijs van 5.in IJmuiden en de „groothan- delsprijs van 15.alles per kist natuur lijk. Bovendien werd tijdens de besprekin gen, die uit deze aankondiging voortvloei den, naar voren gebracht, dat er op het moment veel haring binnenkomt. Hoewel van verschillende zijden de op merking kwam, dat de basisprijs in vele gevallen heus wel hoger ligt dan 5.per kist, was. men het er in de Kamer toch over eens, dat de haringprijzen een diepgaande contröle vereisten. De Visserij wereld antwoordt op deze Kamerdebatten, die in visserij kringen nog el wat deining hebben veroorzaakt, dat de Tweede Kamer wel heel slecht is ingelicht over de prijzenkwestie in de Nederlandse Visserij. De beschuldiging, hoewel in zachte termen gesteld, mag als ernstig worden beschouwd, zo schrijft een geïnteresseerde, maar, aldus gaat hij verder, er zullen wei nig bedrijven in ons land zijn, waar zo lang en zo hard gewerkt wordt als juist in het visserijbedrijf, waar bovendien de over- heidsbepalingen zo stipt worden opgevolgd. De briefschrijver toont zich nogal veront waardigd over de Haagse uitlating van de „regelmatigheid der vijf gulden per kist" en hij merkt zeer .terecht op, dat, wanneer de verse haring de maximumprijs eens niet haalt 15.er een moordende concur rentie ontstaat. De brief eindigt met de verwachting, dat de verdere behandeling van deze kwestie een meer objectief oor deel als gevolg zal hebben. Canada in vismoeilijkheden Sinds de bevrijding zond de UNRRA voor 58 millioen dollar vis aan Europa en Ca nada was een van de grootste leveranciers in dit hulp-schema, dat de Oekraïne, Polen, Italië en de Balkaneilanden van viscon- serven voorzag. Men hoopte in Canada, dat deze UNRRA-actie een stevige pro paganda voor de vis-industrie zou zijn, 'maar de vlieger is niet opgegaan. Het ge brek aan deviezen in de voormalig bezette landen is oorzaak, dat geen enkele be stelling van enige betekenis uit Europa in Canada is ontvangen. De productie aan de overzijde moest dan ook dientengevolge drastisch worden beperkt, er werd op enorme schaal ingevroren, de vangsten werden beperkt en de prijzen dalen nog steeds. Niwinavond in het Patronaat Dank zij K.Z.O.S. en de Niwin zijn velen Zaterdagavond getuige geweest van een reeks verwikkelingen, die samengevat zijn in het toneelstuk van Wim Dumont: Het begon in een gracht. Doch voordat Frederik Katoen zijn ver bonden hoofd, uiterlijk kenteken van een zware migraine, aan het publiek vertoonde, heette de voorzitter van het plaatselijk Niwin-comité, de heer P. Waardenburg, de aanwezigen welkom. Er wordt inder daad veel en vaak voor de Niwin gevraagd, zei spreker, maar er is ook heel wat nodig voor de militairen overzee. De Kerstpak- kettenactie is een groot succes geworden, maar als de noodkreten uit Indië gehoord worden, is er nog veel te weinig' gebeurd. Daarom moet men actief blijven, aldus de heer Waardenburg. Daarna was het woord aan K.Z.O.S., die haar krachten belangeloos gaf en de toe schouwers liet genieten van een lachwek kend verhaal. Het doel van de avond was echter niet zelf genieten, maar anderen en met name bloedverwanten en vrienden, die in het leger zijn, ver van huis en haard, ontspan ning te bezorgen. Juist in de maand December met de vele huiselijke festiviteiten is het goed de aan dacht te bepalen bij het werk van de Niwin, Een verloting, waaraan fraaie, doch ook nuttige prijzen waren verbonden, Zorgde extra voor de kas, hetgeen nodig was, daar aan een dergelijke avond nog Immer kosten zijn verbonden. Dr H. HOLTROP Dr. H. Holtrop, Gereformeerd predikant te Scheveningen. voorheen te IJmuiden- Oost en later te Beverwijk, is beroepen bij de Gereformeerde Kerk te Amersfoort -varia kilo wijting en 23.200 kilo koolvis binnen. Scheveningen deed het maar povertjes met 9.528 kilo schelvis, 1072 kilo wijting en kleine partijen andere soorten, waarvan de 908 kilo kabeljauw de omvangrijkste was. Urk kreeg 21.083 kilo schol te verwer ken, waf een behoorlijke tegenhanger vormde van de IJmuider aanvoer. Scheveningse logger gestrand op de Franse kust De logger „Voortvaren" Sch. 84 van de rederij J. J. van der Toon, is vier mijl van Calais op de Franse kust gestrand. De Rot. terdamse sleepboot Blankenburgh ligt in de nabijheid, doch heeft tot dusver geen assistentie behoeven te verlenen. De logger „Prinses Margriet", Sch. 284 van dezelfde rederij tracht .de „Voortvaren" vlot té trekken. Door het a-anzienlijk verschil in getij heeft de „Voortvaren" bij eb geheel droog gelegen. De „Voortvaren" is ledig. Het schip was ter Kanaalvisserij uitgeva ren. Volgens de rederij maakt de beman ning het goed. Aanvankelijk was gemeld, dat de logger op de .„Goodwinsands" bij Dover aan de grond was gelopen. Dit be richt bleek later onjuist te zijn. Record blijkt nog steeds voor verbetering vatbaar Zaterdagavond arriveerde in de Vissers haven de lege IJmuider stoomtrawler Vi king-Bank. De trawler had een prachtige hoeveelheid vis en een mooie partij grote makreel gevangen. In totaal werd in Enge land 34000 besomd. Daarmede verbeterde de Viking-Bank het record van haar zuster schip Norma-Maria met ruim 3000. „HERWONNEN VRIJHEID". Dezer dagen gaf de vereniging „Herwon nen Vrijheid", afdeling Alkmaar en IJmui den een feestavond in hotel „De Rustende dager" te Heiloo, met medewerking van het bekende Duo-W.I.O. en het dansmuziek- trio Engelsmanv. d. Stok. Na opening door de voorzitter, de heer C. Mooy, werden de gevallen kameraden herdacht door een minuut stilte. Een tele- paath, enige vlotte muzieknummers en een geanimeerd bal vulden dit geslaagde festijn aan. PROEFVAART VAN DE „BORNjEO". De proeftocht van de „Borneo", die voor rekening van de N.V. Stoomvaart Maat schappij „Nederland" bij de scheepswerf „De Schelde", te Vlissingen in aanbouw is zal op 24 December worden gehouden. Omstreeks 10 Januari zal het schip van Amsterdam naar Amerika vertrekken voor een afvaart in de Java- New York-Line. De IJmuider motorlogger IJM 204, schipper Plug, marktte de afgelopen week in Engeland. Deze trawllogger besomde ruim 9000. De IJmuider stoomtrawler Avant IJM 8 heeft eveneens in Engeland gemax-kt en daar 18000 besomd. De trawler had nog voQr enkele dagen kolen en toog weer ter visserij. Zondagmorgen kwam $e traw ler alhier aan de markt met circa 80 kisten vis. Garnalenplof. De Amerikanen moes ten beslist weten, hoe een garnaal over een ontploffing denkt. Daartoe lieten zij (de Amerikanen) in Louisana 300 kilo dy namiet onder water springen in de nabij heid van een .verzameling garnalen, die in kooien waren opgesloten. Het bleek, dat een garnaal, die op 150 meter van zo'n knal verblijft, er geen hinder van heeft. België ziet er niet veel in. Uit België sche visserijkringen komen sombere voor gevoelens over het ijle haringseizoen. Het „Nieuw Visserijblad" vindt het rondweg onzin, dat de vloot onder de huidige, rom melige handelstoestanden in België, op de Kanaalharing wordt losgelaten: er is hele maal geen uitzicht op export. Mooie reis. In Oostende marktte dezer dagen de stoomtrawler O 301 „IJsland", die voor zijn 66.000 kilo kabeljauw, schel vis, kool- en klipvis van de verre visserij rond 48.000 besomde. Kwaad op IJmuiden. Een Nederlander in Zwitserland heeft verkondigd, dat de import in het Alpenland uit Nederland door een IJmuidense visconservenfabriek schade is gedaan. De waar van deze fa briek wordt „onbenullig en onbetrouw baar" genoemd. Vis voor Duitsers. De Brits-Ameri kaanse zóne van Duitsland (dus Bizonië) voerde in October vier millioen kilo vis in uit Engeland zelf en Noorwegen. Vliegende vissen. Nadat wij enige tijd geleden mededeelden, dat bij Lowestoft proeven zullen worden genomen met het vervoer van vis door de lucht, komt thaxis uit Newfoundland het bericht, dat een Douglas 15.000 pond verse kabeljauw naar het Amerikaanse binnenland heeft vlogen. Een studie-centrum in het gebouw der Rijkskweek school te Haarlem Reeds thans bestaat een tekort aan on- derwij zers. Gevreesd werd dat dit ontstel lend groot zou worden in de komende jaren, omdat het geboortecijfer na de oorlog immers zeer zeer sterk gestegen is. Daarom zijn men weet het uit onze vroegere mededelingen maatregelen ge nomen om meer jongelui te bewegen de onderwijzersopleiding te kiezen. Een der middelen was de oprichting van spoed cursussen, waaraan in ons land 1500 jonge lui deelnemen. Aan de Haarlemse Kweek school voor onderwijzers zijn er 54. In totaal zal deze school, naar verwacht wordt, in 3948 een tachtig nieuwe onder wijzers afleveren. Deze plotselinge stijging van leerlingen plaatst de docenten voor bijzondere moei lijkheden. Een daax-van is het schromelijk tekort aan vakliteratuur voor beginners en gevorderden. De bibliotheek van deze SCHEEPVAART IJMUIDEN IJM 183, Vikingbank, Mij.^Mercurius, 28 Nov. vertr., in Engeland gemarkt, 13 Dec. binnen. IJM 8, En Avant, Mij. En Avant, 27 Nov. vertr., in Engeland gemarkt, binnengekomen 14 Dec. met vis. IJM 95, Maria, Mij. De Daad, 6 Dec. vertr. 14 Dec. binnengek. met vis. FINS JACHT IN MOELIJKHEDEN Elf Firfhen, te weten twee vrouwen, vier mannen en vijf kinderen, waarvan de oud ste zeven jaar is, hebben begin November met een klein jaoht, de „Fortuna" hun land verlaten met bestemming Florida. Dezer dagen verkeerde het scheepje voor West- kapelle in moeilijkheden. De sleepboot „Blanikenburgh" voer uit en bracht het jacht veilig in de haven van Vlissingen. Daar de emigranten slechts 2500 Finse Marken en 50 dollars bezaten, werden voor de sleepreis en motorreparatie geen kosten in rekening gebracht. Bewoners van Vlis singen hebben de kinderen aan boord ge- tracteerd. DE TABINTA OP DE THUISREIS. De „Tabinta", die onder commando staat van kapitein R. Verweij, en op 2 December met troepen van Singapore, via Aden naar - Southampton is vertrokken, kan omstreeks school kan niet in de behoefte voorzien. 27 December in die haven worden ver wacht. Nadat de troepen in Engeland zijn ont scheept, wordt de reis naar Amsterdam voortgezet, waar het schip op 28 dezer kan 'arriveren. Op 17 Januari vertrekt het schip we derom van Amsterdam naar Indonesië. HET VERTREK VAN DE BALI. De proeftocht van de „Bali", die op 16 dezer zou worden gehouden is uitgesteld en zal thans op 23 December plaats hebben. Het vertrek van dit schip van Amster dam naar Indonesië is vastgesteld op 1 Januari 1948. VISAANVOER 36 kisten tarbot, tong, 56 kisten kabel jauw,- 80 kisten schelvis, 200 kisten schol, '36 kisten schar. 35 kisten wijting, 434 kis ten verse haring, totaal 877 kistén. Besommingen KW 49 f 6510, KW 76 f 8700. IJ 240 f 1319, UK 172 f 638, BU 33 f 1424. Zaterdagochtend is van Schiphol de mi nister-president dr. L. J. M. Beel in ge zelschap van zijn secretaris, de heer H. G. Hermans naar Indonesië ver trokken. Minister Beel hoopte, naar hij zeide, voor Nieuwjaar terug te zijn. Voor zijn vertrek stond hij de talrijke journa listen in de koffiekamer bij het vliegveld even te woord® „Ik vrees", zo zeide hij, „dat ik u in uw verwachtingen moet te leurstellen. Belangrijk nieuws heb ik niet. Men heeft de indruk gewekt, dat deze reis iets te maken zou hebben met per sonen. Dit moet ik uitdrukkelijk ontken nen. Mijn reis heeft uitsluitend een zake lijk karakter. Het is niet te verwonderen, dat af en toe de noodzaak gevoeld wordt, dat enige ministers naar Indië gaan. Wan neer men zich realiseert hoe gecompliceerd de problemen zijn, waarmede men te doen heeft, is het begrijpelijk dat direct contact noodzakelijk is voor de uitoefening van het bewind. De Indonesische problemen moe ten wij hier, zowel als in Indonesië be handelen. Bij de ontwikkeling der dingen in Indo nesië staan wij telkens weer voor nieuwe feiten. Dit ook noodzaakt ons opnieuw te 'oriënteren. Het Indonesische probleem is niet alleen een probleem van Nederland en de republiek, het is een internationale kwestie^ hetgeen vooral de laatste tijd dui delijk gebleken is. Wij willen zelf bepalen hoe een nauwe samenwerking moet ge schieden en op welke wijze. Uiterst moei lijke problemen moeten worden opgelost. Ook door prominente figuren in Indonesië zelf is de gedachte aan federatie naar voren gebracht. Overleg en contact met deze men sen is in hoofdzaak de aanleiding tot mijn reis. Wanneer men zegt, dat mijn reis het ge volg zou zijn van een conflict tussen de Landvoogd en regering, moet ik dat sterk tegenspreken. Niets is minder waar." Met nadruk zeide minister Beel nog, dat er in de verste verte geen sprake is van verwis seling van personen, die een leidende func tie bekleden. „Wie mijn reis anders ziet, dan in dit licht", zo vervolgde dr. Beel, „vergist zich ernstig. Ik zal op mijn reis ook troepen onderdelen bezoeken. Ik ga niet uitsluitend naar Java. Een gedetailleerd programma heb ik echter nog niet. Minister Jonkman, die deze week nog met zijn begrotipg bezig is, zal mij spoedig volgen. Minister Drees zou oorspronkelijk vandaag, met mij zijn meegegaan, maar door omstandigheden gaat hij iets later. Wij hebben deze reis reeds lang geleden voorbereid en", zo voeg de minister Beel er aan toe, „ik vind het niet onverdienstelijk, dat wij het zo lang geheim hebben weten te houden." De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navol gende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. W. Tromp van 3 Reg. Jagers, afkomstig uit Haarlem. Gesneuveld 30 November 1947 te Sagaran- ten. Sold. Th. J. Balvers uit Wijk bij Duur stede. Korp. J. L. H. Brabers van 4-11 R.I. uit Tilburg. Serg. L. C. Dongelmans, van 1-4 R.I., uit Abcoude. Sold. C. A. L. Klerkx, van 4-11 R.I., uit Vlijmen (N.Br.). Sold. 1ste kl. J. B. Marinissen van 8 R.S., uit Vlissingen. Sold. H. Blauw van 3-2 R.I., uit Renkum. Luitenant-kolonel T. H. J. A. Boers, commandant 1-11 R.I., afkomstig uit Nijmegen. Sold. M. Schèfffg1, van 4-11 R.I., uit Roermond. Sold. J. Spaan, van 13de Genie Veld Cie, uit Alphen a. d. Rijn. Wachtmeester G. M. Weyers van 2 R.V.A., afkomstig uit Haarlem. Gesneuveld 8 De cember 1947 te Saraganten. Kon. Marine en Kon. Ned.-Ind., Leger: geen opgave ontvangen. Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat de Nederlandse verliezen op 11 Decem ber drie gesneuvelden en drie gewonden bedroegen. DE BESPREKINGEN OVER EEN NIEUWE PARTIJ. Naar wij uit kringen van belanghebben den vernemen, zouden dë heren mr. D. U. Stikker en mr. P. J. Oud in principe tot overeenstemming zijn gekomen over de vorming van een nieuwe partij. De besprekingen over de naam duren nog voort. Geslaagde concertavond van Mannenkoor „De Eendracht" De bezoekers, die Zaterdagavond het ge bouw „Concordia" bij het concert van het mannenkoor „De Eendracht" geheel vul den, hebben vooral door de medewerking van het Symphonïe-orkest „Euphonia" on der leiding van Wilhelm Rettich en de tenorzanger Jan van Laar, directeur van het R.-K. Kerkkoor en van de R.-K. Har monie „St. Caecilia", enige uren genoten. De heer P. Krabbendam, voorzitter, ver welkomde behalve de directie der Papier fabriek, die door het beschikbaar stellen van een nieuwe muziekportefeuille voor het koor een streep zette onder de bezet tingsmoeilijkheden en dankte voor de spontaneïteit, waarmede de medewerking aan dit concert toegezegd. „De Eendracht" bleek kwantitatief sterk gegroeid heeft, zoals bleek uit de eerste eenvou dige werkjes „Tehuis" van Bonset en het bekende „Die Nacht" van Schubert ook kwalitatief vorderingen gemaakt. Waren de tenoren in het eerste wat fors en te schel, het tweede klonk in goede harmonie beschaafder. Dirigent Frits Uyttenboogaard beschikt overigens over een prachtig sonoor basregister. Schubert's „Liebe" met pianobegeleiding van ir. G. A. Schoonkind, die zich verdien stelijk van zijn taak kweet, was deson danks te moeilijk, daar alle partijen dérail leerden. Daar stond Roeske's „Lied aan het gangspil" lijnrecht tegenover. „Ave Maria" van Fr. Witt, werd goed gezongen, het had echter iets warmer kunnen zijn, zoals ook „Agnus Dei" van Bizet, qua vo lume mooier'had kunnen klinken. In het fijne afwerken zal nog iets geslepen moe ten worden, want het „Geuzenvendel", krachtig in de forti met een passende climax ligt „De Eendracht" toch beter en vormde een goed besluit. Jan van Laar ontpopte ziph als een ge cultiveerde tenor wat licht, doch met een uitgesproken goede voordrachten fijne nuancering, eenvoudig* melodieus, wat speciaal tot uiting kwam in „Sand- mannchen" van Brahms, gevoelig ge bracht. Heerlijk licht en glashelder was zijn toon in Mozart's Aria uit de opera: „Die Entführung aus dem Serail", meer nog in de aria uit Donizetti's „Liebestraum" met een fijne uitspraak, die getuigde van gedegen studie. De vloeiende zang werd gedragen door een twinkelende begelei ding van Rettich. Het geestdriftige publiek kreeg als toegift „Sah ein Knab' ein Rös- lein stehn" van Schubert en van Laar be vestigde daarmede de goede indruk. Ademloos genoten de aanwezigen van het concert in D groot van Mozart, door „Euphonia" uitgevoerd met fluitsolo van Jan Poolman. Deze dilettant uit IJmuiden- Oost kweet zich buitengewoon van zijn taak. Fluitist en' orkest zagen dit sublieme op treden zeer verdiend beloond met een ware ovatie. Schubert's Onvoltooide genoot eveneens een vlekkeloze vertolking. De bezieling van de dirigent gaf fijne celli-soli en de ouverture „Titus" van Mozart was het gevolg van de dankbaarheid van het publiek. HOUT UIT NEWFOUNDLAND. Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is Zaterdag aangekomen het Deense m.s. „Brattingsborg" dat van Cox's Cove, (Newfoundland) een lading van ongeveer 1200 vadem papierhout aanvoerde. Daar beide steigers van het bedrijf nog in beslag werden genomen door de Joego slavische houtboot „Split" en het Noorse s.s. „Bonn" met houtstof, moest de Deen tijdelijk aan dd Kanaaldijk ligplaats ne men. Dit is niet te verwonderen daar in de be zettingsjaren de voorraden bij de uitgevers zijn uitgeput en er nog weinig herdrukt kon worden. Het algemeen belang eist, dat de oplei ding der onderwijzers in elk opzicht be vorderd wordt. Het tekort aan vaklitera tuur moet dus aangevuld worden. Om dit te bereiken is een commissie door het „Werkverband van Haarlemse leerkrachten" in het leven geroepen die kans gezien heeft om haar voorzienings plan op een hoger plan te bx-engen. waar door ook andere studerenden buiten de Kweekschool geholpen zullen worden. De Kweekschool zelf heeft al ruim 500 stu derenden', zodat de zaak wel groot moet worden opgezet om aan de behoefte te kunnen voldoen. Als basis wordt gebruikt de kleine en deels verouderde bibliotheek der Kweek school, die evenwel belangrijk moet wor den uitgebreid. Bij die bibliotheek komt (eveneens in het schoolgebouw aan de Leidsevaart) een leestafel voor uitgaven op onderwijsgebied (week- en maandbla den, prospecti, brochures, enz.), een ver zameling van nieuw uitgekomen school boeken (ter inzage en bestudering) en een leermiddelen-collectie voor modern-onder wijs, aan de praktijk getoetst. Alle studerenden kunnen zich dus tot dit centrum wenden. De heer F. A. van Riet, oud-hoofd van de school voor buitenge woon lager onderwijs, heeft zich bereid verklaard als bibliothecaris op te treden. Bij voorkeur worden belanghebbenden op Herdenkingsdienst Vereniging van Vrijzinnig Hervormden Ter gelegenheid van het twintig jarig bestaan van het vriendelijke kei'kgebouw der Vereniging van Vrij zinnig Hervormden aan de Prinsesse- laan is Zondagavond een eenvoudige herdenkingdienst gehouden, waarin voorging ds. G. Westmijse te Rotter dam, die indertijd ook de inwijding heeft verricht. Het kerkgebouw was meer dan vol, toen ds. Westmijse de dienst liet beginnen met Gezang 136 1, 4 en 5 om daarna te lezen Jacobus 3 2 tot en met 18. Na gebed zong een dameskoor meerstemmig „De Heemlen roemen" met orgelspel van de heer H. van Dijk. Ds. Westmijse herignerde in zijn predi katie allereerst aan wijlen de heren H. Blom en E. de Haan wier gemis sterk wordt gevoeld en de herdenking sober en ingeto gen deed zijn. Vervolgens schetste hij hoe- velen in deze 20 jaar zijn heengegaan. „Hoewel wij liever hadden gewenst deze kerk niet behoeven te stichten, hebben wij door vele omstandigheden de kerk van vader en moeder verlaten, maar toch'" aldus ds. Westmijse, „is hier steeds het Evangelie van Christus gesproken en wij wensen deze koers ook voor de volgende 20 jaren te kunnen vasthouden". Een lich tend voorbeeld is daartoe Joh. 14 17. Naar aanleiding -van het optimisme- van twee decennia terug, de daaropvolgende inzin king, belichtte spreker het verdwijnen van de oude blijmoedigheid, ook na de nieuwe oorlog. Ten voorbeeld van de overwinning in het verstandelijke, gaf spr. een releve ring van Jacob van Hattum, welke God's grootheid en almacht vaststelde. De geest der waarheid kan niet verslagen worden. Ieder heeft zijn Gethsémané en zijn Gol gotha en daarachter staat de Opstanding. In deze 20 jaar is hier ook troost, kracht en bemoediging geweest en het christelijk humanisme gepredikt. Het goddelijk bestel groeit door de geest der waarheid en na 20 jaar kan worden getuigd, dat God groter is dan dogma en belijdenis, waai'in wij Vrijzinnig Christenen sterk zijn. Zijn met grote aandacht gevolgde pre dikatie besloot ds. Westmijse met een citaat van de Vlaamse dichter Jan Luyken. Tot besluit liet ds. Westmijse deze so bere herdenking eindigen met Gezang 184 1 „De Heer is mijn Herder", wat staande geschiedde. Woensdagmiddag en Vrijdagavond ver wacht. Maar nu moeten bibliotheek en lees tafel worden aangevuld. Daarvoor wordt een beroep op alle ingezetenen gedaan. Verwacht wordt dat er velen zijn die ma teriaal hebben dat zij voor dat goede doel willen afstaan of in bruikleen geven. In het bijzonder zijn nodig: Verhalen en ro mans over kinder- en schoolleven; een rijke verscheidenheid van vertelsel- en voox-leesboeken; eenvoudige werken over kindex-kennis en psychologie; verhande lingen over nieuwe onderwijssystemen (Montessorï, Decroly, Dalton, Kées Boeke e.d.); tijdschriften (eventueel jaargangen) en handboeken op het gebied van paeda- gogie en psychologie, karakterkunde, jeugdleiding, maatschappelijk werk en schoolinrichting, allereerst in onze eigen taal en verder in de moderne talen. Laat ieder zijn boekenkast nakijken en afstaan wat mogelijk is! Scheepsberichten MIJ. NEDERLAND, Groote Beer, 9 Dec. te Balikpapan. Nieuw Holland, 11 Dec. van Batavia naar Holland. Tabinta, 12 Dec. van Aden naar Holland. VINKE EN CO. Hilversum, 12 Dec, pas seerde Finisteri-e op weg van Buenos Aires haar Rotterdam Loppersum, 12 Dec. te Fer nando Noronha (Montevideo—Rotterdam). Rossum, 11 Dee. Oxxessant gepasseerd naar West Indië. K. N. S. M. Agamexnnon, 11 Dec. van New York naar West Indië. Cottica, 12 Dec. te Curagao. Deo Duce, 12 Dec. van Kopen hagen naar Amsterdam. Eutex-pe, 12 Dec. te Oporto. Helena, 12 Dec. te Curagao. Helicum, 12 Dec. van Antwerpen naar Curagao. Orpheus, 12 Dec. van Gibraltar naar Cadiz. Tiberius, 12 Dec. Gibraltar gepasseerd. Ary Scheffer, 12 Dec. v. Amsterdam naar Aarhus. Boskoop, 12 Dec. te Amsterdam. Drakel, 12 Dec. van Amstei-dam naar Gothenbux*g. Odysseus, 13 Dec. te Amsterdam. Orpheus, 11 Dec. van Malaga naar Gibraltar. Cygnus, 12 Dec. te Amsterdam. HOLL. WEST AFRIKA LIJN. Congo- stroom, 16 Dec. te Lagos verwacht. Jaar- stroom, 13 Dec. van Bordeaux naar Dakar. K. P. M. Kalianda, 12 Dec. Gibraltar gepasseerd (RotterdamBatavia). KON SHELL, Adinda, 2 Dec. van Plad- joe naar Makassar. Agatha, vaart, tussen Cu ragao en Maracaibo. Aldegonda, 13 April '47 te Hongkong voor repax-aties, gereed Febr. '48, Aletta, 9 Dec. te Ilo Ilo, daarna Davao. Antonia, 10 Nov. te Batavia dokken, gereed 13 Dec. Ax'milla, vaart tussen Curagao en Maracaibo. Ceronia, 14 Dec. te Abadan ver wacht naar Suez/Pox-t Said, Havre, Rouaan. Chama, 5 Dec. van Abadan naar Suez/Port Said, Haifa, Malta, Ti'ipoli, Port Said/Suez, Abadan, Fremantle. Cistula, 5 Dec. te Syd ney, daarna Cairns, Balikpapan, Philippij- nen. Clavella, 28 Nov. te Amsterdam dokken, daarna Cux-agao. Cleodora, 9 Dec. van Mel bourne naar Balikpapan, Singapore, Pladjoe. Corilla, 6 Dec. van Curagao naar Turku, Hel sinki. Corvda, 12 Dec. te Bahrein verwacht, daax-na Fanaheel, Suez/Port Said, Haifa. Ena, 28 Nov. te Rotterdam dokken, gereed 3 Jan. '48. Erinna, 10 Dec. te Miri, daarna Manila, Cebu, Tarakan, Shanghai. Etrema, 16 Dec. vooxdopige proeftocht, daax-na Rotterdam voor verdere proeftocht, gereed ongeveer 20 Dec. Gadilla, 3 Dec. van Suez naar Abadan. daar na Suez/Pox-t Said, U.K. Hermes, vaart van af 26 Nov. in Suez trade. Macoma, 8 Dec. v. Pt. Pix-i naar Pladjoe, Sixxgapore, Miri Hong kong. Macuba, 5 Dec. van Abadan naar Mel bourne. Malvina, 3 Dec. van Las Piedras n. Rotterdam. Marpessa, 11 Dec. te Amsterdam, daarna Curagao. Mirza, 4 Dec. van Singapore naar Wellington. Murena, 11 Dec. te Cux-agao verwacht, daarna Cardon, Las Piedras, Rot terdam. Omala, 2 Dec. van Las Piedras naar Rotterdam, lossen/dokken. Ondina, 8 Dec. te Shanghai, daax-na Miri, Hongkong, lossen/ dokken. Uvula, 27 Nov. van Singapore naar Sydney. Paula, 8 Dec. te Port Swetlenham. Pex-na, 8 Dec. van Rotterdam naar Curagao. Saidja, 9 Dec. van Pladjoe naar Miri. Saroe- na, 15 Nov. te Singapore dokken, gex-eed 18 Dec. Sunetta, 31 Juli '47 te Rotterdam voor reparaties, gereed begin '48. Taria. 11 Dec. te Portland daax-na Adelaide, Port Lincoln, Bahrein voor ordex-s, verm. Auckland, Tibia, 9 Dec te Rotterdam, daarna Curagao. Cax-i, 24 Nov. van Southampton naar Cardon, Curagao. Grote vaart. voor en IJmuiden MAANDAG 15 DECEMBER. Thalia, 8 uur: „Gejaagd in de nacht". Rex, 8 uur: „Het mysterie van de onder- Wereld", deel I. De Pont, 8 uur: „Gevecht op de ranch" en „Olaf de Pooljager". DINSDAG 16 DECEMBER. Bioscopen, 8 uur: Voorstellingen. Flora, 8 uur: „Het Nut". Voordrachtavond door Jac. van Elsacker. FEUILLETON De vrouw van Dick Heriot door SUSAN INGLIS vertaald uit het Engels 105) HOOFDSTUK XXX. Anne was direct, nadat Alan zijn ver haal verteld had, uit Kathx-yn's kamer ge glipt. Ze had zijn ogen, die haar smeek ten te blijven, niet willen ontmoeten, en ze was weggevlucht, en hij was, na nog even te zijn blijven rondhangen in de hoop, dat ze weer terug zou komen, ook weg gegaan. Ze was nog in een toestand van verdoving. Waarom had Alan die vreselijke leugen aan Kathryn en haar verteld? Waarom wilde hij het nog steeds laten voorkomen alsof mevrouw Dick Heriot een hebzuchtige avonturierster was? Zij had hem al lang vergeven, dat hij destijds in de brief, die Geoffrey Neame hem getoond had, dergelijke woor den gebruikt had, want natuurlijk wist hij Dick getrouwd was geweest, niets van haar. Dick getrouwd was geweest, niet van haar. Maar haar gebaar van het testament door te scheux-en, waardoor ze uit eigen vrije .wil alles wat Dick haar naliet, had px'ijs- gegeven, had hem toch duidelijk moeten maken, dat mevrouw Dick Heriot geen hebzuchtige avonturierster was. Waarom vertelde hij die leugen? Deze vraag draaide al maar rond in haar hoofd en er kwam geen antwoord. Ze wist alleen, dat wat Alan vanmorgen gedaan had een niet te overbruggen ver wijdering tussen hen had doen ontstaan. En dat ze, weg moest gaan van Trant. Ze had de gedachte, hem het feit, dat zij zelf mevrouw Dick Heriot was, voor de voeten te werpen en hem daar als leugenaar te betrappen, laten varen. Wat zou hij kun nen doen of zeggen? Wat hij ook voor uit leg zou hebben, ze zou hem nu toch nooit meer kunnen vertrouwen. Een ontzet tende, afschuwelijke gedachte: Alan niet te kunnen vertrouwen. Zoals Kathryn vermoedde, had ze be sloten naar het dorp te wandelen om daar de bus naar het station te nemen. Ze wist niet precies, hoe laat de bussen reden, maar ze wist wèl, dat ze ieder uur gingen en eventueel zou ze dus wachten. Maar ze wilde Trant zo spoedig mogelijk verlaten. Ze vroeg zich af, toen ze het briefje voor Alan schreef, hoe hij haar verdwijnen zou uitleggen, maar dan bedacht ze zich ver drietig, dat het heel gemakkelijk voor hem zou zijn, daarvoor ook een of andèr ver haal te verzinnen. Voorzichtig uitkijkend of de kust vrij was, glipte ze het huis uit door de achter- Trant te gaan. Hij had het bijzonder druk deur en begon ze het pad over de Downs op te klimmen. Misschien was het laf van haar om zo weg te lopen. Maar ze kon niet blijven en net doen, alsof er niets gebeurd was. Het was beter om weg te gaan. Ze liep vlug, met gebogen hoofd, en het ont stellende waarom spookte nog steeds in haar gedachten. Toen ze opkeek, merkte ze, dat ze al bijna boven op de heuvel was, en ze zag vaag, dat er een man in haar richting kwam langs het weinig gebruikte pad. Zonder op hem te letten, di-aaide ze zich even om, om een laatste blik op Trant te werpen. Vanmox-gen nog had ze gedacht, dat ze haar hele verdere leven daar door zou brengen. Haar gedachten warén ver vuld geweest van allerlei gelukkige taf re ien van haar met Alan en hun kinderen, die eens in de tuinen en velden zouden spelen, waar Alan en Dick als kind zich ook za vermaakt hadden. Haar mond ver trok zich een weinig, toen ze uit een van de schoorstenen een rookpluim zag op stijgen en met een bedroefd hax-t zei ze het huis vaarwel. Plotseling „draaide ze zich om en merkte ze, dat iemand haar arm had vast gepakt. Een bekende, bezorgde stem klonk in haar oren. Anne, waar gij jij heen? Wat is er? Geoffrey Neame'was aanvankelijk van plan geweest het weekend weer naar en hij had een paar zaken, waarvoor hij als pleiter op moest treden en die hem voor enige dagen iix Londen vasthielden. Bovendien was hij er, na de eerste schok, meer dan ooit van overtuigd, dat zijn goed gesternte hem door iedere crisis heen-zou brengen, zolang hij bij zijn positieven bleef en brutaalweg handelend optrad. Was zijn geluk niet aan zijn zijde geble ven, toen de oude Em het geheim ven Anne'S identiteit ontdèkte? Als ze een an der soort vx'ouw was geweest, dan was ze er natuurlijk dadelijk mee naar Alan ge gaan. Ze zou dat waarschijnlijk, hoe dan ook, wel gedaan hebben, als ze niet zo ontstemd over Alan was geweest, aange zien deze haar niet die dierbare flat wilde geven. Geoffrey grinnikte ironisch, toen hij'er aan dacht, dat hij zelf Alan nog geadviseerd had, haar deze flat maar te laten hebben. O, er was geen twijfel mo gelijk, zijn gelukkig gesternte had hem niet verlaten. Het kon niet mislopen! Maar met dat al was het toch een vervelende geschiedenis, dat hij haar om moest ko pen. Hij was boos over deze extra uitgave naast' de vex-mindering vaxx 200 per jaar in de toelage van mevrouw Dick Heriot. Maar, dacht hij, zij zal binnenkort haar eisen weer hoger gaan stellen; als Cordoba naar Hamburg. Alan zijn lieve tante niet behoeft te on derhouden, zal hij dat toch in ieder geval besparen! (Wordt vervolgd). Andijk, 12 Dec. 16 uur van Antwerpen, bij Saaftingen met -roermoeilijkheden en met sleepbootassistentie teruggekeerd naar Ant- wex-pen. Amsteldijk, 12 Dec. van Rotterdam te Corpus Chx-isti. Delftdijk, vertrekt 13 Dec. 17 uur van Rotterdam naar de Pacifickust. Eemdijk, 13 Dec. 7.45 uur van Londen te Antwerpen. Edam, 12 Dec. van Rotterdam te New York. Dordrecht, RotterdamAbadan, pass. 10 Dec. Gibraltar. Jobshaven, 10 Dec. van Sassandra naar Rotterdam. Keilehaven, 12 Dec. van Funchal naar Gaboon. Noordam, 13 Dec. (12.30 uur) van Rotterdam naar New York. Parkhaven, 13 Dec. van Rotterdam te Antwerpen. Sommelsdijk, 12 Dec. van Rot terdam te Londen. Westerdam, 12 Dec. 16 uur van New York naar Rottex-dam. Agatha, 13 Dec. v. Cxiragao naar Max-acaibo. Kota Gede, RotterdamJava. pass. 13 Dec. Gibraltar. Kleine vaart. Agiena, 13 Dec. van Shöreham naar Port Houstock. Cateli, 12 Dec. van Dordrecht te Londen. Constant, 12 Dec. van Middlesbro n. Londen. Elisabeth, (Vermaas), 12 Dec. van Londen te Gent. Escaut, 12 Dec. van Rouen te Parijs. Goote, 12 Dec. van Sas van Gent te Lübeck. Haskerland, 12 Dec. van Kingslynn naar Rotterdam, Hast 1,13 Dec. van Plymouth te Rotterdam (repareren). Java, 13 Dec. van Antwerpen naar Gallway. Mercurius, 13 Dec. van Stockholm naar Norköpitlg. Mies, 12 Dec. van Poole naar Fowey. Mr. Linthorst Ho- man, 12 Dec. van Antwerpen te Lissabon. Nijenburgh, 12 Dec. van Kopenhagen naar Antwex-pen. Omlandia, 12 Dec. van Antwer pen te Oporto. Orion, 12 Dec. van Ostende te Shox'eham. Rose Marie, 13 Dec. van Delf zijl naar Lübeck. Saba, 13 Dec. van Blyth te Jersey. Sambre, 13 Dec. van Rouen naar Rot terdam. Vrede, 13 Dec. van Antwerpen«naar Cork. Zeehond, (Hemmerstein), 12 Dec. van Lysekil naar Dordrecht. Zeemeeuw, 12 Dec. van Antwerpen te Dordrecht. Sleepbedrijf. Slbt „Tyne" 10 Dec. van Singapore te Bom bay. Slbt „Witte Zee", 12 Dec. van Kaapstad te Vizagapatan. Te IJmuiden. Zaterdag 13 December voeren de haven van IJmuiden binnen: Odysseus van Rottex"- dam. Rottingsborg-van St. John. Katx-ina van Ipswich. Jacoba van Kopenhagen. Wilia van Sundsvall. Jane Colk van Londen. Spaarne- stroom van Londen. Vertrokken zijn: Paris naar Rotterdam. Becchwood naar Abadan. Surte naar Lon den. Norden naar Antwerpen. Noordwijk n. Huelva. Berkel naar Rotterdam. Berkel- stroom naar Hull. Hilda Knudsen naar Vene zuela.. Martini naar Oporto. Dundee naar Harlingen. Marva naar Lübeck. Fauvette n. Londen, Rijnstroom naar Londen. Zondag 14 December kwamen binnen: Borne van Bilbao. Eemstroom van Londen. Foldin van Antwerpen. Asten van Gothen burg. Greenfinch van Londen. Patria van Huil. Vertrokken zijn: Bloemfontein naar Ant wex-pen. Radja naar Newport News. Ceram naar Antwerpen. Martessa naar Curagao. Hoogwatertijden, Maandag 15 December: 5.23 .17.37 uur. Dinsdag 16 December: 6.01 18.15 uur.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3