morgen slaoiie c DELFTSCHE SLAOLIE Volkspartij voor Vrijheid en Democratie Wijzigingen in de dienstplichtwet, maar voor normale omstandigheden bestemd Veel critiek op het Indisch beleid Panda en de Meester-goochelaar Nieuwe uitgaven Wereldnieuws WOENSDAG 17 DECEMBER 1947 De voornaamste punten van het concept-program Wij hebben reeds gemeld dat tussen het hoofdbestuur eif de partijraad van de Partij van de Vrijheid en het comité-Oud overeenstemming is bereikt over de op richting van de nieuwe partij. Het concept-program omvat 24 artike len. Wij kunnen er natuurlijk niet aan denken die alle op te nemen, met enkele grepen volstaan wij. Allereerst wordt gezegd, dat de Volks partij voor Vrijheid en Democratie het verenigingspunt wenst te zijn van allen, die op grond van hun overtuiging, dat vrijheid, verantwoordelijkheid en sociale gerechtigheid de fundamenten behoren te zijn van een op christelijke grondslag be rustende samenleving als de Nederlandse, de in dit program neergelegde beginselen tot uitgangspunt willen nemen voor hun staatkundig streven. Ware vrijheid en democratie. Verder wordt opgemerkt, dat de partij er zich bewust van is, dat ware vrijheid alleen bestaanbaar is, indien zij gepaard gaat met verantwoordelijkheid. Het is de taak der democratie de voorwaarden te scheppen, waardoor die verantwoordelijk heid tot haar recht kan komen. Daarvoor is in de eerste plaats nodig, dat de zelf standige kracht in het volk wordt bevor derd. Op staatkundig gebied betekent dat de .handhaving van het parlementair re geringsstelsel. op sociaal gebied het schep pen van instellingen, die een verantwoor delijk beleid van werkgevers en werkne mers verzekeren. Het doel van het beleid, zo in de staatkundige als in de sociale in stituten, moet zijn de verwezenlijking der sociale gerechtigheid door gestadige sa menwerking van dag tot dag in onderling overleg van alle bevolkingsgroepen. Geen socialistische economie. Op het terrein der stoffelijke welvaart streeft 'de partij, met verwerping zo van de socialistische als van de individualisti sche economie, naar maatschappelijke ver houdingen die sociaal gerechtvaardigd en economisch verantwoord zijn. Onaan vaardbaar is een maatschappij, waarin de Staat alle macht lot zich zal hebben ge trokken en aan de individuele mens alle vrijheid zal zijn ontnomen. De partij wenst daarom te streven naar het juiste midden, naar een evenwicht lussen maatschappe lijke en individuele factoren, omdat zij alleen daarin de mogelijkheid ziet voor de verwezenlijking ener ware vrijheid. De constitutioneel-parlementaire monar chie onder het nationaal Koningshuis van Oranje acht de partij de meest hechte waarborg voor de vrijheid des volks. Zij stelt zich schrap tegen alles wat naar ont aarding der gezonde beginselen van deze regeringsvorm zweemt. naar een oplossing die aan de uit het vrije particuliere initiatief voortgekomen om roepverenigingen een zelfstandige plaats geeft en tevens "waarborgen schept voor een onderlinge samenwerking ter verzor ging van een algemeen programma, zodat door de uitzending van de algemene en bijzondere programma's de nationale cul tuur tot uiting komt. Het bedrijfsleven. De organisatie van het bedrijfsleven moet naar het inzicht van de partij het resultaat zijn van de samenwerking van de vrije organisaties van werkgevers en werknemers, voor zover deze organisaties bereid zijn zich naar de gestelde regelen te gedragen. Deze organisatie behoort te berusten op de volgende beginselen: 1. Het medebetrekken van de arbeiderswereld" in het dragen van verantwoordelijkheid; 2. het vasthouden aan de autonomie; 3. de uiteindelijke zeggenschap van de Overheid. De andere delen van het rijk. In de rijksverhouding streeft de partij met kracht naar een hervorming van het Koninkrijk tot een gemeenschap van ge lijkwaardige delen, verenigd door de band der Kroon, eigen meester bij de regeling hunner inwendige aangelegenheden, als eenheid optredende in alles, wat hun ge meenschappelijke belangen raakt. Zij acht het voortbestaan van de culturele en eco nomische banden tussen Nederland en de andere samenstellende delen, met erken ning van verkregen rechten en waarborgen voor de toekomst, in het belang van alle volkeren van het Kijk. De defensie. Erkend wordt de noodzakelijkheid van de instandhouding, in samenwerking met de overzeese gebiedsdelen, ener modern toegeruste land-, zee- en luchtmacht, ener zijds ter rechtstreekse bescherming van alle gebiedsdelen, anderzijds ter deelne ming aan acties van collectieve beveili ging. Verlangd wordt een beleid, dat aan de openbare school volledig recht doet weder varen. De radio. De partij wenst de volle nadruk te leg gen op de betekenis van de radio-uitzen dingen voor volksontwikkeling en volks opvoeding. Zij zal op dit gebied streven Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg. Dat kan. Met dat luttele beetje Kruschen Salts, iedere morgen in Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzui verende organen; 't bloed gaat weer sneller stromen: onzuiverheden, die zich nu vast zetten. krijgen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, regelmatig en grondig. De weldadige gevolgen blijken al gauw. Uw pij nen worden minder en de aanvallen nemen in aantal af; elke dag voelt ge U méér monter en opgewekt, na een nacht van weldadige rust: Uw levenslust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Aüvj De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00. 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Walsen. 8.45 Muziek van Haydn en Mozart. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Bijbelse liederen van Dvorak. 9.45 Arbeids vitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Sonate van Mozart. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Vrou wen in de omroep. 11.20 Actualiteiten. 12.00 Metropole-orkest. 12.30 Weerbericht. 12,33 In 't spionnetje. 12.38 Swinging Nightingales. 13.15 De Avroleans: 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Sopraan en orgel. 15.00 Voor zieken. 16.00 U kunt het geloven of niet. 16.05 Repri ses. 17.00 Kaleidoscoop. 17,20 Welk dier?. 17.30 Dansorkest. 18.15 Sportpraalje, 18.30 Strijd krachtenprogramma. 19.00'Het klokje van zevèn uur. 19.05 Praatje uit New York. 19.15 Kleinkunstrevue. 19.45 Regeringsuitzending. 20.05 Reportages. 20.10 Over vegetarisme. 20.15 Symphonische muziek. 21.15 Luisterspel „De Familie Stastok". 22.30 Sonatine van Reger. 22.45 „Witsen en zijn vriendenkring". 23.15 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00. 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.30 Gebed. 7.45 Piano. 8.15 Platen. 9.00 Debussy aen Ravel. 9.35 Operettefragmenten. 10.00 Leger der Heils. 10.15 Morgenwijding. 10.45 Werken van Mo zart en Berlioz. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Orgelwerken van Cesar Franck. 12.00 Ange lus. 12.03 Sopraan, bariton en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dansorkest. 12.55 Zonne wijzer. 13.20 Welk boek?. 13.45 Hors d' Oeuvre. 14.00 Strijkorkest. 14,40 Voor de vrouw. 15.00 Platen. 15.15 Strijkkwartet. 15.45 Symphonische muziek. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Nocturnus van Chopin. 17.00 Jeugdjour naal. 17.30 Geestelijke liederen. 17.00 Rege ringsuitzending. 18.00 De les van Westerbork. 18.15 Serenade van Mozart. 18.30 Zangkoor. 19.15 Lezing over de zending. 19.30 Actuali teiten. 19.45 Platen. 19.55 Bachkoraal. 20.05 Proloog. 20.15 Franse steravond. 21.30 De vaart der volken. 21.50 Schots jongenskoor. 22 45 Overdenking. 23.00 Viool en piano. 23.30 Platen- Geen socialisatie. Socialisatie wordt door de partij afge wezen, omdat zij leidt tot een machtsposi tie, die. alle gebieden des levens onder werpt aan dwang, welke ook de geestelijke vrijheid van de rechtsstaat te niet doet. Voor bepaalde bedrijven van algemeen nut, in het bijzonder wanneer die een mo nopolistisch karakter dragen, kan de vorm van direct of indirect overheidsbedrijf aangewezen zijn. Minder ambtenaren. De partij beschouwt als eerste en voor naamste doel van het financieel beleid het herstel van het evenwicht in de rijksbe groting. Overtuigd, dat de bestaande be lastingdruk op den duur nit te handhaven is, acht zij beperking der overheidsuitga- ven ter bereiking van dit doel onvermij delijk. Zij verlangt daartoe inkrimping van het sedert de oorlog zozeer uitgezette af liet sedert de oorlog zozeer uitgezette over heidsapparaat, obk omdat door beperking van het ambtenaarscorps aan hen, die in overheidsdienst zijn, een behoorlijke be zoldiging kan worden verzekerd. Zaterdagmorgen 24 Januari wordt door de Partij van de Vrijheid in Amsterdam een vergadering gehouden om zich uit te spreken over het voorstel van het hoofd bestuur om mede te werken aan de op richting van de nieuwe partij. Wordt dit voorstel aangenomen dan wordt Zaterdag middag een vergadering gehouden van de nieuwe partij, waarbij als sprekers zullen optreden mr. D. U. Stikker als voorzitter en mr. P. J. Oud als onder-voorzitter. De vergaderingen worden in Bellevue gehouden. Mrs. P. J. Oud en D. U. Stikker over hun nieuwe partij „Een middenpartij die veel invloed kan hebben" Voor een kleine groep journalisten heb ben mrs. P. J. Oud en D. U. Stikker in Den Haag verklaringen afgelegd over hun nieuwe partij. Allereerst gaven zij, elkaar aanvullend, een uiteenzetting van de voorgeschiedenis. Mr. Oud zette uiteen, dat hij zich als oud- Vrijzinnig Democraat nooit thuis gevoeld heeft in de Partij van de Arbeid, hij had in die tijd een federatieve samenwerking ge wild. Toen de P. v. d. A. ging werken werd zijn onbehagen groter, vooral toen bleek dat het adjectief „personalistisch" bij het socialisme een wassen neus was, alleen om kiezers te trekken. „Zoiets als alcohol vrije jenever". Nadat naar buiten bleek dat hij bezwaren had tegen de gang van zaken kreeg hij veel bewijzen van instemming, vooral uit kringen van de oud Vrijzinnig- Demoeraten, die de vraag naar voren dron gen of 't niet gewenst was een nieuwe partij te stichten. Toen hij zijn comité had opge richt om te komen tot de vorming van die nieuwe partij, kwam het contact tot stand met de Partij van de Vrijheid. Het politieke gesprek met zijn voorzitter, mr. Stikker, heeft een bijna verrassend resultaat opge leverd. Het bleek dat aan beide kanten vrijwel hetzelfde over de dingen gedacht wordt, zodat de oplossing gezocht kon wor den in de stichting van een nieuwe organi satie die allen kan verenigen. Mr. Stikker stelde in het licht dat de algemene gedachte dat de Partij van de Vrijheid niets meer is dan een voortzetting van de oude Vrijheidsbond, beslist onjuist is. Zelf is hij zelfs nooit lid van die organi satie geweest. Veelzeggend is bijvoorbeeld ook het feit (tot heden was dit nog niet ge publiceerd) dat de P. v. d. V. zich reeds vier maanden geleden heeft uitgesproken voor de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie. Als de denkbeelden van de P. v. d. V. bekend geweest waren voor de P. v. d. A. zou zijn opgericht, zouden reeds dadelijk veel Vrijzinnig Democraten en dakloze vrij zinnigen zich bij haar aangesloten hebben Het zou zo zei mr. Stikker verkeerd zijn de vraag te stellen wie van de beide groeperingen als overwinnaar bij de onder handelingen over de vorming van de nieu we partij uit de strijd getreden is. De P. v. d. V. is niet overgegaan in handen van de heren Oud c.s. en evenmin zijn mr. Oud en de zijnen tot de P. v. d. V. onder een an dere naam toegetreden. Als geestverwan ten heeft men gezamenlijk vorm en inhoud verlang van Uw winkelier de beroemde \SO> CALVÉ Éi DELFT Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp „wijziging dienstplichtwet". Zolang de tegenwoordige omstandigheden voortduren, dragen deze voorzieningen echter in zekere zin een formeel karakter, omdat volgens de bestaande wet thans over alle dienstplichtigen, ook over buitenge wone, kan worden beschikt, en, wat de werkelijke dienst betreft, de dienstplichti gen na het volbrengen van de normale dienstlermijnen onbeperkt onder de wape nen gehouden kunnen worden. De ministers van Oorlog en van Marine a.i. zullen zich voortaan bij het opleggen van de dienstplicht beperken tot hen, die het Nederlanderschap bezitten. Broederdienst is bij de redenen van vrij stelling in 1938 achteraan geplaatst, omdat deze vrijstellingsgrond van toen af werd toegepast als een soort sluitpost. Nu de be doeling bestaal, het wisselvallig karakter weer aan deze vrijstelling te ontnemen, verdient het aanbeveling haar met" de aan wezigheid van een bijzonder geval van TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Voordat de begroting van Overzeese Gebiedsdelen aan de orde kwam. werd een korte gedachtenwisseling over de regeling van werkzaamheden gehouden. De heer Wage naar (Comm.) had aanvankelijk bezwaar reeds Vrijdag „Oorlog" te laten bespreken om die begroting dan verder Maandag en Dinsdag te doen afhandelen. Na een korte verdediging door president Van Schaik van deze regeling van werkzaamheden liet hij echter zijn verzet varen. Daarna kwam heel wat kritiek op het beleid van de regering als ook van mi nister Jonkman los. Merkwaardig was. dat elkaar dit keer enige uitersten op som mige trefpunten ontmoetten. Zo waren de heren Til an us (C.-H.), mr. Vonk (Vrijheid) enDe Groot (Comm.) het er over eens, dat het delen van verant woordelijkheid voor hetgeen feitelijk onder Overzeese Gebiedsdelen hoort door vier of vijf ministers, afkeuring verdiende. Ge deelde verantwoordelijkheid wil zeggen geen verantwoordelijkheid, zo zeide mr. Vonk, toen hij tenslotte minister Jonk man schetste als vijfde rad aan de wagen, om vervolgens in het bijzonder aan deze bewindsman, namens de fractie van de Partij van de Vrijheid het vertrouwen op te zeggen. De Communist De Groot liet een scherp protest horen tegen het gebeurde met het transport van de Indonesische ge vangenen en diende naar aanleiding hier van een motie in. Mr. Ruys de Beeren- brouck (K.V.P.) en mr. Joekes (Arbeid) ge\Vaagden van vijf ministeriële dokters, die zich met Indonesië bezig hielden, zodat het zeker e'en wonder zou zijn als de pa tiënt niet overleed. Op zijn beurt bleek mr. Joekes het zowel met de heer Tilanus als met mr. Vonk eens te zijn inzake de staatsrechte lijke positie van Excellentie Götzen, die volgens hen constitutioneel gesproken inoeilijk verantwoordelijk kon zijn voor enig onderdeel van het departement, aan- HOI^ISIROOP c N.V. .MALTOSTASE". AFDELING PHARMACIE. WEESP. (Adv.) gegeven aan de politieke opvattingen (het concept voor het program) en samen wil men het nieuwe politieke gebouw optrek ken en een hechte basis geven. Mr. Oud was overtuigd, dat er ook in de nieuwe partij verschil van opvatting over ondergeschikte' punten gevonden zal wor den. Misschien komen er ook wel twee vleugels. Maar het zal minder tijd vorderen om te lopen van de ene vleugel naar de andere vleugel in deze partij, dan dezelfde reis in de P. v. d. A. op de fiets te maken! Wij zien in aldus mr. Oud dat het voor de oud Vrijzinnig-Democraten, die een mandaat van de Kamer, Staten of Raad hebben, moeilijk is te beslissen wanneer zij tot onze nieuwe partij moeten toetreden. Doen zij dit dadelijk, dan weten zij, als zij dan hun zetels beschikbaar stellen, dat mannen van de P. v. d. A. in hun plaats zullen komen. Daarom is het te verwach ten dat velen die in dit geval verkeren hun beslissing pas zullen nemen als de verkie zingen naderen. Wij verwachten niet zo besloot mr. Oud dat wij bij de verkiezingen een even groot aantal zetels zullen krijgen als de P. v. d. A. of de K.V.P., maar wel is zeker dat wij een middenpartij zullen worden die veel invloed kan uitoefenen. gezien hij minister zonder portefeuille is, Intussen vielen er ook oude scheids lijnen waar te nemen. Hier denk ik aan de eensgezindheid tussen de heer M e y e- rink (A.-R.), de heer Tilanus en mr. Vonk, die onder meer het opnieuw pn- derhandelen met de republiek veroordeel den. Daarentegen legde mr. Joekes de nadruk op de noodzaak en de wenselijk heid om inderdaad loyaal tot verwezenlij king van het programma van Linggadjati en tot samenwerking in vrijheid met de Indonesiërs te geraken. Hij wees ook op de plicht tot behoorlijke verwezenlijking van de mede door ons aanvaarde resolu ties van de Veiligheidsraad te komen. Aan het einde van de middagvergade ring nam de Kamer zonder stemming het wetsontwerp tot verlenging van de tijde lijke dienstplichtvoorzieningen aan, nadat mr. Stokvis (Comm.) had toegelicht, waarom zijn fractie geacht wilde worden tegengestemd te hebben. In de avondvergadering was de begro ting van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening aan de orde, waarbij men zich vooral warm maakte voor betere prijzen voor de land- en tuinbouwproducten, voor toeslag voor de lichte gronden alsmede voor overbruggingstoeslag voor de kleine boeren. Voor-inleveringsbon voor sinaasappelen In het begin van het volgende jaar zal de distributie van verse zuidvruchten weer een aanvang nemen. De bonnenlijst van Donderdag a.s. bevat voor alle consumen ten een voor-inleveringsbon, die. tevens koopbon is. Personen van 5 jaar en ouder zullen op deze bon 500 gram en kinderen van 0 tot 5 jaar 1000 gram sinaasappelen kunnen betrekken. Twee broers doodgeschoten door Duitse grenswacht Twee zoons van de Duitser Willemse, wiens woning juist op de Nederlands- Duitse grens nabij Roermond staat, zijn door een Duitse grensbewaker doodge schoten. De zoons waren met enige vrien den naar een bioscoop in het Duitse grens- plaatsj e Waldniel geweest en keerden des avonds laat naar huis terug. Zij wprden aangeroepen door epn Duitse grenswacht, die terstond daarna enige schoten op het groepje loste, waardoor de broers werden gedood. Hun vrienden gingen daarop de Duitser te lijf, die bij deze vechtpartij een schedelbasisfractuur opliep. Een van de twee slachtoffers werd reeds lang door de politie gezocht wegens dief stal en smokkelarij. Engelse en Duitse instanties hebben een onderzoek ingesteld. Het grenstoezicht was de laatste dagen aanmerkelijk verscherpt. Bioscoopbond bespreekt de vermakelijkheidsbelasting De ondernemers in het film- en bio scoopbedrijf, die zelden in algemene ver gadering bijeenkomen, hebben naar aan leiding van de plannen tot verhoging der vermakelijkheidsbelasting een buitenge wone spoed-ledenvergadering gehouden in Amsterdam. In het bijzonder heeft men ernstige grieven tot uiting gebracht over het feit, dat bij de verhoging van de hef fing dezer belasting onderscheid wordt ge maakt tussen film en andere cultuur uitingen, alsook over het feit, dat een hef fing van 45% vermakelijkheidsbelasting voor dit bedrijf een speciale bedrijfsbelas ting betekent, welke een grote groep van ondernemingen binnen afzienbare tijd noodlijdend zal maken. De vergadering nam een motie aan, waarin het hoofdbe stuur wordt uitgenodigd met kracht op te treden tegen de voorgenomen verhoging en alles in het werk te stellen in ieder ge val de verhoging tot een dragelijk percen tage te beperken. 28. Nu, je weet, dat het gemakkelijk ge noeg was om in die doolhof te komen. Er uitgaan was moeilijker. Dat merkte Panda dan ook al gauw. Hij had nog niet ver ge- gelopen of hij was ieder gevoel van rich ting kwijt. Overal om hem heen waren gangen en poortjes die kris-kras door el kaar liepen en stonden. Wanhopig keek hij om zich heen en toen hoorde hij ineens een vriendelijke stem boven zijn hoofd. Wel weljonge Panda!" zei de stem. „Zo laat nog op stap? Ge zijt bijgeval toch niet in mijn doolhof verdwaald?" „Joris Gocd- bloed!" riep Panda verschrikt. ..Pardon kleuter! Voor U ben ik Zijne Doorluchtige Majesteit Joris de Eerste!" zei Joris streng. „En aangezien ik vermoed dat ge boze be doelingen hebt met Uw wandeling door deze doolhof op dit uurtrek ik mijn han den van U af! Tob rustig verder, kleine! Dribbel maar rond, ge zult niet in staat zijn de uitgang te vinden! En ik help U niet meer het is uit tussen ons!" plaats te doen verwisselen en deze laatste reden van vrijstelling, als vroeger, aan het einde van de opsomming te vermelden. Ten aanzien van de kostwinners wordt voorgesteld aan de minister over te laten om hetzij bij een algemene regeling, hetzij in bepaalde gevallen te beslissen, welke van de twee middelen van tegemoetkoming zal worden toegepast: het verlenen van vrijstelling of het toekennen van vergoe ding. Intussen achten de ministers het nood zakelijk de gezinnen, van welke de onbe grensde toepassing van de dienstplicht in verband met het kindertal te zware offers zou vragen, tegemoet te komen en wel op twee manieren. De ene leidt tot een vrij stelling, die het getal uit de grote gezinnen als gewoon dienstplichtige op te roepen personen in ieder geval binnen vaste gren zen houdt. De andere opent de mogelijkheid om verder te gaan, naar gelang en naar mate de overschotten bij de verschillende geschiktheidsgroepen het zullen toelaten. Het eerste is dus een onvoorwaardelijke, het tweede een voorwaardelijke tegemoet koming. Recht op vrijstelling wordt verbonden aan een minimum aantal broeders, dat uit een gezin dient of heeft gediend. Vermoe delijk zal het getal van drie wel in de eer ste tijd gehandhaafd moeten worden. Het deel van de bevolking, dat jaarlijks wordt opgeroepen- is niet altijd hetzelfde gebleven. Het gevolg hiervan was, dat er een grote ongelijkheid bestond tussen het ene bevolkingsdeel en het andere. Dit ach ten de ministers onjuist en deze gedachte leidt er toe, de lichtingsterkte in beginsel niet aan beperkingen te binden. Wel zal de praktijk tot zekere bepei-kingen leiden. Voor de algemene oefentijd wordt een slechts geringe verlenging van 11 tot 12 maanden voorgesteld. Er zijn echter enige groepen, waarbij een langere of zelfs een veel langere duur nodig is. Dit geldt voor hen, die bij de landmacht worden opgeleid tot officier, welke oplei ding wordt geacht in 18 maanden te kun nen worden voltooid. Het ligt in de bedoe ling deze opleiding te splitsen in twee niet aansluitende gedeelten en het tweede ge deelte, omvattende een duur van 6 weken, later te doeii vervullen, zoveel mogelijk in de zomertijd. Ook voor de onderofficiers opleiding is een langere duur dan 12 maan den uitgetrokken, doch het is niet zeker, dat het verhoogde maximum 15 maan den over de gehele lijn zal moeten wor den toegepast. Ten aanzien van de cavalerie en de ar tillerie op motoraffuit zou een kortere oefentijd dan 15 maanden, althans voors hands, niet verantwoord zijn. Beperking tot de voorgestelde duur van 15 maanden is slechts bereikt door de specialisatie zover mogelijk door te voeren. Wat betreft het personeel van de aan- en afvoertroepen en van de technische troepen, moet de langere oefentijd dienen voor de dienstplichtigen, bestemd voor het vervullen van de in het vredesbedrijf noodzakelijke diensten. Hun aantal zal slechts klein zijn. Zoveel moge lijk, zullen hiervoor vrijwillig nadienenden worden genomen. Bij de luchtstrijdkrachten zal de oefentijd twee jaar moeten bedragen voor hen, die een technische vakopleiding genieten. De duur van deze opleiding zal voor verschil lende categorieën ongelijk zijn en variëren van 32 tot 58 wéken. Zij zal eerst'aanvan gen na de eerste militaire vorming. Voor de zeemacht wordt geen verande ring van de eerste oefeningstijd voorgesteld. De oefentijden zijn in het algemeen be rekend op het verkrijgen van de voor een mogelijke mobilisatie vereiste kundigheden. Worden dienstplichtigen in deze oefen periode geroepen in Indië dienst te doen, dan zou dit feitelijk moeten geschieden na dat de normale eerste oefening is voltooid. Rekening houdende met de tijd, die ver loren. gaat met inschepingsverlof, heen- en terugreis en acclimatiseren en met een ver blijf in de tropen van omstreeks 15 maan den dat als een minimum moet worden beschouwd zou de duur van de eerste oefening zodoende op ten minste 30 maan den moeten worden gesteld. Een verlenging, waarbij de eerste-oefeningstijd voor het gros der dienstplichtigen op twee jaar i wordt gebracht, moet dan ook worden be schouwd als een minimum. Deze laatste regelingen zijn voorname lijk bedoeld om te worden toegepast in tijden, waarin er geen buitengewone om standigheden heersen. Ambtenaar van rijksbureau liet zich omkopen Het onderzoek naar de fraude op het Rijksbureau voor Genees- en Verband middelen te Amsterdam, heeft uitgewezen dat een ex-ambtenaar van dit Rijksbureau zich heeft laten omkopen. Er zijn import vergunningen uitgereikt, waarvoor hem een zeker bedrag werd betaald of waar voor door de betrokken importeur enige „sloffen" cigaretten werden aangeboden. De ex-ambtenaar heeft zich ook schul dig gemaakt aan verduistering van schrijf- bureaux en van een Röntgenapparaat. Voorts wist hij in October van het vorig jaar, toen hij het Rijksbureau verliet, in het bezit te komen van import-vergun ningen voor de door hem op te richten handelsfirma. De man heeft thans een groothandel in verplegingsartikelen. Tegen een aantal handelaren zal proces verbaal opgemaakt worden wegens omko ping. Aan de ex-ambtenaar, die zich in arrest bevindt, is door de inspecteur der Directe Belastingen een aanzienlijke ze kerheidsstelling opgelegd wegens achter stallige belasting. Het vermoeden, dat de gearresteerde ook belangrijke vertrouwe lijke gegevens van het Rijksbureau aan verschillende fabrikanten en zakenlieden zou hebben verstrekt tegen aanzienlijke beloningen, is tot dusverre niet bevestigd. FAILLISSEMENTEN De Rechtbank te Haarlem heeft in staat vaji faillissement verklaard: van Steenbergen, firmant van de vennootschap onder de firma Eerste Leidse Spaar- en Betaalzegelkas, wonende te Heem stede, Glipperweg 61. Rechter-commissaris: Mr. C. E. Muller. Curator: Mr. L. Sprey, advocaat en procureur te Leiden. Nicolaas Hillebrand, zijn bedrijf uitoefe nende onder de naam „Schoonmaakbedrijf Pura", wonende te Haarlem, Westergracht 45. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mej. mr. M. van Beek, advocaat en procureur te Haarlem. Jakob Zwemmer, zonder beroep, wonende te IJmuiden-Oost, Zeeweg 317. Rechter-com missaris: mi-. C. E. Muller. Curator: mr. L. V. Hoog. advocaat en procureur te Haarlem. W. Hooggreef, bollen kweker, wonende te Driehuis, gem. Velsen, Vondellaan 40. Rech ter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. F. J. D. Theyse, advocaat en procureur te Haarlem. Uitg. Gottmer, Haarlem: De Koning Schotland, door Jean de la Varende; oorcr titel Le Roi d' écosse, uit het Frans donr V F. Brouwer. J- Uitg. J. M. Meulenhoff, Amsterdam: Som Trivia, by Logan Pearsall Smith. No 9 de serie De Eik. Uitg. J. M. Meulenhoff. Amsterdam: E*ei en Faun, gedichten door C. J Kelk, I6e dl^i van de serie De Ceder. Uitg. J. M. Meulenhoff. Amsterdam: Le-r school, novellen door Jeanne van Scjiaik Willing, 10de deel van de serie De Eik. Uitg. Ploegsma, Amsterdam: Harm dn Leugenaar, door H. J. van Nijnatten—Doffe? nies, ill. G. D. Hoogendoorn. een kerstverhall" Uitg. Sijthoff, Leiden: Wie, Wat. Waar» Jaarboek 1948. Uitg. Vrij Nederland. Amsterdam: Maat schappelijk Jaarboekje met Agenda 1948; een wegwijzer in de maatschappelijke doolhof Uitg. Vrij Nederland, Amsterdam: Schadu' wen op de muur, door Krishna Hutheesina" oorspr. titel Shadows on the wall, vert, door Jan Spierdijk. EEN DRIELING GEBOREN. Te Boekei (N.-Br.) schonk de vrouw van de grondwerker L. V., wonende in de heivelden, het leven aan een drieling, twee meisjes en een jongen. Moeder en drieling die in het ziekenhuis te Gemert verblijven' maken het uitstekend. Het gezin telt thans acht kinderen. 1 Voetbal Succes op Vreemd terrein Dat het niet nodig is de punten voorname lijk op eigen veld te veroveren wordt weer eens bewezen door de Engelse prof.-club Burnley, nummer twee in de eerste divisie die na twintig wedstrijden nog op vreemd terrein ongeslagen is. De cijfers van Burnley voor de thuiswedstrijden zijn: 10 gesp., 5 gew., 3 gel. 2 verl. en voor de uitwedstrijden: 10 gesp., 5 gew., 5 gel., 0 verl. Het doelgemid- delde na 20 wedstrijden is merkwaardig laag namelijk 28 goals voor en 13 tegen. Cijfers voor de leiders, The Arsenal, zijn na 20 wed strijden: thuis 830, uit 531, doelee- middelde 36—10. Wielrennen „Ronde van Nederland" gaat ook door Haarlem De voorbereidingen voor de „Ronde van Nederland", die van 24 April tot en met 2 Mei 1948 zal worden gehouden, zijn reeds zover gevorderd dat de route in grote lijnen is vast gesteld. De ronde, die negen dagen zal duren, gaat over een afstand van 1700 km., verdeeld over de volgende étappes: Zaterdag 24 April start te Amsterdam en via de Afsluitdijk naar Groningen. Zondag 25 April: Groningen naar Enschedé. Maandag 26 April: Enschedé, Apeldoorn, Ede, Arnhem, Nijmegen. Dinsdag 27 April: Nijmegen, Maastricht. Woensdag 28 April: rustdag. Donderdag 29 April: Maastricht, door Zuid-Limburg over de Cau- berg terug naar Maastricht, vervolgens naar Eindhoven. Vrijdag 30 April: Eindhoven, Ber gen op Zoom, Krabbedijke. per boot naar Ossenisse, Terneuzen, Hulst. Zaterdag 1 Mei: Hulst, Breskens met de boot naar Vlissingen, Bergen op Zoom naar Rotterdam. Zondag 2 Mei: Rotterdam, Den Haag, Leiden, Hille- gom, Haarlem, Heemstede. Aalsmeer, Uit- hoorn, Hilversum, Bussum, Weesp, Am sterdam. Roeien Voorbereiding voor de Boat Race De presidenten van de Oxford en Cam bridge Boat Clubs hebben resp. drie en vier coaches benoemd voor de training van hun ploegen voor de Boat Race, die weer in het voorjaar gehouden zal worden. Blijkbaars met de bedoeling om zoveel mogelijk eenheid in stijl te bereiken, en daarmee de keuze van een Engelse acht voor de Olympische Spelen te vergemakkelijken, hebben zij ge zamenlijk een hoofdcoach benoemd. Dit is ongewoon, maar het lijkt heel verstandig. Men zou zoiets in Nederland ook wel eens kunnen overwegen, opdat men de kans zou krijgen uit twee verenigingen met veel goede roeiers ploegen te combineren. De hoofd coach van Oxford en Cambridge, D. T. HaigThomas, zal Cambridge coachen in het eerste stadium van de training en Oxford in het latere stadium. Cricket AUSTRALIë—INDIA. De ^egen belet in Brisbane een vlot ver loop ih de tweede testwedstrijd Australië— India. Er worden lage scores gemaakt. Na de vijfde dag is de stand: India 188 runs en 61 runs voor zeven wickets en Australië 107 runs. verrukkelijk vóór L ua hel scbergD, (Adv.) Compliment. De Britse minister van handel Sir Stafford Crïpps heeft in Liverpool verklaard, dat wanneer Groot-Brittannië tussen 1927 en 1937 evenveel technische verbeteringen in de mijnindustrie had ingevoerd als in Nederland geschiedde, het thans 100 millioen ton steenkool voor export beschikbaar zou hebben. Vloot. De ambassadeurs van de grote vier in Rome hebben de Italiaanse regering gisteren meegedeeld, dat zij Italië niet zouden houden aan de in het vredesver drag opgenomen, verplichting om zijn onderzeevloot binnen drie maanden na tekening van het verdrag tot zinken te brengen. Deze termijn liep tot 2 uur m de afgelopen nacht. Honderd jaar. Honderden Berlijners bezoe ken de laatste dagen een half verwoest gebouw in de Russische sector waar het opbouwplan voor de stad ter inzage ligt. De stedebouwkundigen hopen binnen de honderd jaar een uiterst moderne we reldstad te hebben opgebouwd. Beleefdheid van de bon. Op de eerste bon- loze dag in de Sovjet-Unie waren de winkels goed voorzien van voedsel en industrieproducten. De Prawda, het partij-orgaan vond het nodig de winkel bedienden en het restaurantpersoneei aan te sporen om beleefd tegen de klan ten te wezen nu er geen bonnen meer zijn. Geheime politie. Bij een razzia in de Poolse Oostzeehavens Gdynia en Gdansk (Dan zig) zijn circa 60 vooraanstaande Polen gearresteerd. De arrestaties werden ver richt door geheime politie en gewapende leden van de militia. Volgens de corres pondent in Stockholm van de Daily te legraph" zullen alle gearresteerden van communistische zijde beschuldigd wor den van opruiende actie, loondienst voor net Amerikanen en Engelsen en van - helpen ontvluchten van Poolse réfugiés uit Polen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2